Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 107/15-ІІІ "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған қалалық бағдарламасы туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 30 наурыздағы N 355/-45-ІІІ Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2007 жылғы 4 мамырда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 466 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 29/6-IV шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007.12.12 N 29/6-IV шешімімен.
Астана қаласы әкімдігінің ұсынысын қарастырып, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңның 6-бабын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 107/15-ІІІ "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған қалалық бағдарламасы туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 375 тіркелген, 2005 жылғы 26 ақпанда N 28-29 "Астана хабары", 2005 жылғы 10 және 15 наурызда N 36, 39 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланды) шешіміне келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы шешіммен бекітілген, тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған қалалық бағдарламаның:
8 бөлімінің 2 тарауы осы шешімнің 1 қосымшасына сәйкес 24-1, 24-2, 24-3, 24-4, 24-5, 24-6, 24-7, 24-8, 24-9, 24-10, 24-11, 24-12 тармақтарымен толықтырылсын;
8 бөлімінің 3 тарауының 27 тармағы осы шешімнің 2 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8 бөлімінің 4 тарауы осы шешімнің 3 қосымшасына сәйкес 55, 56, 57, 58 тармақтарымен толықтырылсын.
2. Осы шешім қабылданған күннен бастап күшіне енеді.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласы мәслихатының
хатшысы
2007 жылдың 30 наурыздағы
Астана қаласы мәслихатының
355/45-ІІІ шешіміне 1 қосымша
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға
арналған қалалық бағдарламасын жүзеге асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспарына толықтырылулар
2. Мемлекеттік басқару мен іс жүргізу саласындағы
тілдердің қолданылуы
N
1
2
3
4
7
8
24-1.
Қала және
аудан әкімі
аппараттары,
департамент-
тер мен
басқармалар
қызметкерлері
мемлекеттік
тілде іс
жүргізу
жөніндегі
жұмыста
пайдалану
үшін қоғам
өмірінің
түрлі
салалары
бойынша
тиісті
сөздік қоры
қамтылған
үйлестіру
материалдарын
дайындауға
және шығаруға
көмек
көрсету.
Ақ-
па-
рат
Қала және
аудан
әкімі
аппарат-
тары,
департа-
менттер
мен бас-
қармалар
2007
жылғы
мамыр
Қаржы-
ланды-
руды
талап
етпейді

О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 24 декабря 2004 года N 107/15-ІІІ "О городской программе функционирования и развития языков на 2005-2007 годы"
Решение Маслихата города Астаны от 30 марта 2007 года N 355/45-III. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Астаны 4 мая 2007 года N 466. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 12 декабря 2007 года N 29/6-IV
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь  статьей 6  Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны  РЕШИЛ:
1. Внести в  решение  маслихата города Астаны от 24 декабря 2004 года N 107/15-ІІІ "О городской программе функционирования и развития языков на 2005-2007 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 375, опубликовано в газетах "Астана хабары" N 28-29 от 26 февраля 2005 года и "Вечерняя Астана" N 36, 39 от 10 и 15 марта 2005 года) следующие изменения и дополнения:
в городской программе функционирования и развития языков на 2005-2007 годы, утвержденной указанным решением:
в разделе 8 главу 2 дополнить пунктами 24-1, 24-2, 24-3, 24-4, 24-5, 24-6, 24-7, 24-8, 24-9, 24-10, 24-11, 24-12 согласно приложения 1 к настоящему решению;
пункт 27 главы 3 раздела 8 изложить в новой редакции согласно приложения 2 к настоящему решению;
в разделе 8 главу 4 дополнить пунктами 55, 56, 57, 58 согласно приложения 3 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня принятия.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
Секретарь маслихата
города Астаны
Приложение N 1
к решению маслихата
города Астаны
от 30 марта 2007 года
N 355/45 - ІІІ
Дополнение к плану мероприятий по реализации Городской программы
функционирования и развития языков на 2005-2007 годы
2. Функционирование языков в сфере государственного управления и делопроизводства
N
1.
2.
3.
4.
7.
8.
24- 1.
Оказание
содействия в
подготовке
и выпуске раз-
даточных
матералов,
содержащих
необходимый
словарный
запас по
различным
сферам жизни,
для использо-
вания в работе
по делопро-
изводству на
государствен-
ном языке
служащими ап-
паратов акима
города и аки-
мов районов,
департаментов
и управлений.
Инфор-
ация
Аппараты
акима
города и
акимов
районов,
департа-
менты и
управле-
ния
Май
2007 г.
Не тре-
бует
финан-
сиро-
вания

24-2.
Мемлекеттік
тілде іс
жүргізу
жөніндегі
жұмыста
пайдалану
үшін қажетті
сөздік қоры
қамтылған
сөздіктерді
сатып алу.
Ес-
еп
бе-
ру
Тілдерді
дамыту
басқарма-
сы
2007
жылғы
мамыр
-мау-
сым
570 мың
теңге
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд
жет
қа-
ра-
жаты
ше-
гін-
де
24-3.
Мемлекеттік
тілде іс
жүргізетін
мемлекеттік
қызметкерлер
арасында
конкурс
өткізу.
Ес-
еп
бе-
ру
Тілдерді
дамыту
басқарма-
сы
ІІ,
ІІІ
тоқ-
сан-
дарда
1
рет,
ІV
тоқ-
санда
2 рет
4 млн.
400 мың
теңге
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
қа-
ра-
жаты
ше-
гін-
де
24-4.
Мемлекеттік
тілде іс
жүргізу
мәселелері
бойынша қыз-
меткерлерге
әдістемелік
көмек көрсету
және кеңес
беру.
Ақ-
па-
рат
Тілдерді
дамыту
басқарма-
сы
Жеке
жос-
пар
бой-
ынша
Қаржы-
ланды-
руды
талап
етпейді
24-5.
Тілдерді
оқыту орта-
лықтарының
қызметін
үйлестіру.
Ақ-
па-
рат
Тілдерді
дамыту
басқарма-
сы
Ұдайы
Қаржы-
ланды-
руды
талап
етпейді
24-6.
Тәжірибе
алмасу және
мемлекеттік
тілді оқыту
орталықтары-
ның қазақ
тілін оқыту
әдістемесін
зерделеу
жөнінде
конференция
өткізу.
Ақ-
па-
рат
Тілдерді
дамыту
басқарма-
сы
2007
жылғы
мамыр
-мау-
сым
304
мың
568
теңге
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
қа-
ра-
жаты
ше-
гін-
де
24-7.
Тілдерді оқы-
ту орталықта-
рында қазақ
тілін оқыту
әдістемесін
жетілдіру.
Ақ-
па-
рат
Тілдерді
дамыту
басқарма-
сы
Ұдайы
Қаржы-
ланды-
руды
талап
етпейді
24-8.
Тілдерді оқы-
ту орталықта-
рының, жалпы
білім беру
мектептері
мен орта
арнайы оқу
орындарының
базаларында
қазақ тілі
курстарын
ұйымдастыру.
Ес-
еп
бе-
ру
Тілдерді
дамыту
басқарма-
сы, Білім
департа-
менті
Жыл
бойы
Қаржы-
ланды-
руды
талап
етпейді
24-9.
Қазақ тілі
курстарының
тыңдаушылары-
на психолог-
тардың қаты-
суымен дәріс-
тер мен семи-
нарлар өткі-
зу.
Ақ-
па-
рат
Тілдерді
дамыту
басқарма-
сы, Білім
департа-
менті
Жыл
бойы
3 млн.
614 мың
016
теңге
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
қа-
ра-
жа-
ты
ше-
гін-
де
24-10.
Қазақ тілі
сабақтарының
тиімділігін
арттыру,
мемлекеттік
тілде іс
жүргізу
мәселелері
бойынша
ғалымдар мен
тәжірибелі
мамандарды
тартумен
семинар,
тренинг,
шебер-класс
және "дөң-
гелек үстел-
дер" өткізу.
Ес-
еп
бе-
ру
Тілдерді
дамыту
басқарма-
сы, Білім
департа-
менті
Жеке
жос-
пар
бой-
ынша
4 млн.
237 мың
080
теңге
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
қа-
ра-
жаты
ше-
гін-
де
24-11.
Тілдерді
оқытуда
инновациялық
технология-
ларды пайда-
лану жөнінде
іс-тәжірибені
қорытындылау
бойынша
әдістемелік
материал
(брошюралар)
дайындау.
Тілдерді
дамыту
басқарма-
сы, Білім
департа-
менті
Жеке
жос-
пар
бой-
ынша
94 мың
200
теңге
Жер-
гі-
лік-
ті
бюд-
жет
қа-
ра-
жаты
ше-
гін-
де
24-12.
Қазақ тілінен
білім деңгей-
іне монито-
ринг, бақылау
және бағалау
жүргізу үшін
автоматтан-
дырылған
тестілеу
жүйесінің
әзірлеуіне
ықпал жасау.
Ақ-
па-
рат
Тілдерді
дамыту
басқарма-
сы
2007
жылғы
мамыр
Қаржы-
ланды-
руды
талап
етпейді
Астана қаласы мәслихатының хатшысы

24-2.
Приобретение словарей, содержащих необходимый словарный минимум для использования в работе по делопроиз-
водству
на государст-
венном языке.
Отчет
Управле-
ние по
развитию
языков
Май-
июнь
2007 г.
570
тыс.
тенге
В пре-
делах
средств
местного
бюджета
24-3.
Проведение
конкурса среди
государст-
венных
служащих,
осуществляющих
подготовку
документов
на государст-
венном языке.
Отчет
Управле-
ние по
развитию
языков
ІІ, ІІІ
кварталы
1 раз,
ІV квартал
2 раза
4 млн.
400
тыс.
тенге
В пре-
делах
средств
местного
бюджета
24-4.
Организация
методической
и консульта-
тивной помощи
служащим по
вопросам
ведения
делопроиз-
водства на
государст-
венном языке.
Инфор-
мация
Управле-
ние по
развитию
языков
По отдель-
ному плану
Не тре-
бует
финан-
сиро-
вания
24-5.
Координация
деятельности
центров по
обучению
языкам.
Инфор-мация
Управле-
ние по
развитию
языков
Постоянно
Не
тре-
бует
финан-
сиро-
вания
24-6.
Проведение
конференции по
обмену опытом
и изучению
методики
преподавания
казахского
языка в
центрах по
обучению
государ-
ственному
языку.
Инфор-
мация
Управле-
ние по
развитию
языков
Май-июнь
2007 г.
304
тыс.
568
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
24-7.
Совершен-
ствование
методики
преподавания
казахского
языка в
центрах
по обучению
языкам.
Инфор-мация
Управле-
ние по
развитию
языков
Посто-
янно
Не
тре-
бует
финан-
сиро-
вания
24-8.
Организация
курсов
казахского
языка на базе
центров
по обучению
языкам,
общеобразова-
тельных
школ и
средних
специальных
учебных
заведений.
Отчет
Управле-
ние по
развитию
языков,
Департа-
мент
образо-
вания
В
течение
года
Не
тре-
бует
финан-
сиро-
вания
24-9.
Проведение
лекций и
семинаров для
слушателей
курсов
казахского
языка с
участием
психологов.
Инфор-
мация
Управле-
ние по
развитию
языков,
Департа-
мент
обра-
зования
В течение
года
3 млн.
614
тыс.
016
тенге
В пре-
делах
средств
местного
бюджета
24-10.
Проведение
семинаров,
тренингов,
мастер-
классов,
"круглых
столов"
по вопросам
повышения
эффективности
занятий
по обучению
языкам,
ведения
делопроизвод-
ства на
государствен-
ном языке
с привлечением
ученых и
опытных
методистов.
Отчет
Управле-
ние по
развитию
языков,
Департа-
мент
образо-
вания
По
отдель-
ному
плану
4 млн.
237
тыс.
080
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
24-11.
Подготовка
методических
материалов
(брошюр) по
обобщению
опыта по
использованию
инновационных
технологий в
обучении
языкам.
Инфор-
мация
Управле-
ние по
развитию
языков,
Департа-
мент
образо-
вания
По
отдель-
ному
плану
94
тыс.
200
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
24-12.
Оказание
содействия в
разработке
автоматизиро-
ванной
системы
мониторинга,
контроля и
оценки уровня
знаний по
казахскому
языку.
Инфор-
мация
Управле-
ние по
развитию
языков
Май
2007 г.
Не
тре-
бует
финан-
сиро-
вания
Секретарь маслихата города Астаны
Приложение N 2
к решению маслихата
города Астаны

2007 жылдың 30 наурыздағы
Астана қаласы мәслихатының
355/45-ІІІ шешіміне 2 қосымша
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға
арналған қалалық бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспарына өзгерістер
3. Ғылыми-лингвистикалық тұрғыдан қамтамасыз ету
N
1.
2.
3.
4.
7.
8.
27.
Мемлекеттік
тілді қоғам
өмірінің әр
түрлі сала-
сында қолда-
ну жөнінде
әлеуметтік
зерттеулер
жүргізу.
Ақ-
па-
рат
Тіл-
дерді
дамыту
бас-
қарма-
сы
Жыл
бойы
2 млн.
396
мың
826
теңге
Жергі-
лікті
бюджет
қара-
жаты
шегін-
де
Астана қаласы мәслихатының хатшысы
2007 жылдың 30 наурыздағы
Астана қаласы мәслихатының
355/45-ІІІ шешіміне 3 қосымша
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2007 жылдарға
арналған қалалық бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспарына толықтырылулар
4. Бұқаралық ақпарат құралдарында, мәдениет және халыққа
қызмет көрсету салаларында тілдерді дамыту
N
1.
2.
3.
4.
7.
8.
55.
Қазақстан ха-
лықтары тіл-
дерін дамытуға
қолдау жасау
үшін бейнеро-
ликтер әзір-
леп, шығару.
Ақ-
па-
рат
Тіл-
дерді
дамы-
ту
бас-
қар-
масы
Жыл
бойы
7
млн.
290
мың
теңге
Жергі-
лікті
бюджет
қара-
жаты
шегін-
де
56.
Қазақстан
халықтары
тілдерін дамы-
туға қолдау
жасау үшін
көрнекілік
баспа өнімде-
рін әзірлеп,
шығару.
Ақ-
па-
рат
Тіл-
дерді
дамы-
ту
бас-
қар-
масы
Жыл
бойы
3
млн.
640
мың
теңге
Жергі-
лікті
бюджет
қара-
жаты
шегін-
де
57.
Көлік және
байланыс, сау-
да, денсаулық
сақтау, халық-
қа қызмет көр-
сету салала-
рында және
анықтама-
ақпараттық
қызметте
мемлекеттік
тілдің қолда-
нылуына жағдай
жасау.
Есеп
беру
Жолау-
шылар
көлігі
және
авто-
мобиль
жолда-
ры,
кәсіп-
керлік
және
өнер-
кәсіп,
ден-
саулық
сақтау
депар-
тамен-
ттері,
"Аста-
на-те-
леком"
ҚТО,
Анық-
тама-
ақпа-
раттық
қызмет
Жыл
бойы
Қаржы-
ланды-
руды
талап
етпей-
ді
58.
Тілдерді оқыту
орталықтарының
мекен-жайы
көрсетілген
пилондар,
басқа да көр-
некі ақпаратты
орналастыру.
Есеп
беру
Аудан
әкім-
дері
аппа-
ратта-
ры
Жыл
бойы
4 млн.
теңге
Жергі-
лікті
бюджет
қара-
жаты
шегін-
де
Барлығы:

от 30 марта 2007 года
N 355/45 - ІІІ
Изменение в план мероприятий по реализации Городской
программы функционирования и развития языков на 2005-2007 годы
3. Научно-лингвистическое обеспечение
№N
1.
2.
3.
4.
7.
8.
27.
Проведение
социологи-
ческих
исследований
по применению
государ-
ственного
языка
в различных
сферах жизни
общества.
Информация
Управление
по развитию
языков
В
течение
года
2 млн.
396
тыс.
826
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
Секретарь маслихата города Астаны
Приложение N 3
к решению маслихата
города Астаны
от 30 марта 2007 года
N 355/45 - ІІІ
Дополнение к плану мероприятий по реализации Городской программы
функционирования и развития языков на 2005-2007 годы
4. Языковое развитие в сфере культуры, средств массовой информации
и обслуживания населения
№N
1.
2.
3.
4.
7.
8.
55.
Подготовка и выпуск видеороликов по поддержке развития языков народов Казахстана.
Информация
Управление
по развитию
языков
В
течение
года
7 млн.
290тыс.
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
56.
Подготовка и выпуск
наглядной печатной
продукции по поддержке
развития языков народов
Казахстана.
Информация
Управление
по развитию
языков
В
течение
года
3 млн.
640 тыс.
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
57.
Создание условий для применения государственного языка в сфере транспорта и связи, торговли,
здравоохранения,
обслуживания населения и справочно-
информационной службе.
Отчет
Депар-
таменты
пассажир-
ского
транспорта
и авто-
мобильных
дорог,
предприни-
мательства
и
промышлен-
ности,
здраво-
охранения,
ГЦТ "Аста-
нателеком",
справочно-
информа-
ционная
служба
В
течение
года
Не требует
финансиро-
вания
58.
Установка пилонов, других средств визуальной информации с указанием адресов расположения центров по обучению языкам.
Отчет
Аппараты
акимов
районов
В
течение
года
4 млн.
тенге
В
пределах
средств
местного
бюджета
Итого: