Орал қаласының жасыл желектерін күтіп ұстау мен қорғау Ережесі туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихаттың 2007 жылғы 13 маусымдағы № 46-15 шешімі. Батыс Қазақстан облысы Орал қаласының әділет басқармасында 2007 жылғы 19 шілдеде № 7-1-72 тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы мәслихаттың 2012 жылғы 28 мамырдағы № 5-6 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы мәслихаттың 2012.05.28 № 5-6 Шешімімен
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6-бабы, 1-тармағының 8-тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 3-бабының 2-тармағына, 300-бабына сәйкес Орал қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған "Орал қаласының жасыл желектерін күтіп ұстау мен қорғау Ережесі" бекітілсін.
2. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 2 тармаққа өзгерту енгізілді - қалалық мәслихаттың 2008.09.29 № 11-17 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
Орал қалалық мәслихатының кезекті
46-сессиясының төрайымы
Орал қалалық мәслихатының хатшысы
Орал қалалық мәслихатының
2007 жығы 13 маусымдағы
№ 46-15 шешімімен бекітілген
Орал қаласының жасыл желектерін
күтiп ұстау мен қорғау
Ережесi
Осы "Орал қаласының жасыл желектерін күтiп ұстау мен қорғау Ережесі" (әрі қарай - Ереже), Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған. Ереже Орал қаласының жасыл желектерін күтіп ұстау мен қорғау саласындағы қатынастарды реттейді және белгілейді, барлық заңды және жеке тұлғалардың меншік нысандарына қарамастан орындалуына міндетті болып табылады.
Орал қаласының аумағындағы жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастырып үйлестіруді қала әкімдігінің лауазымды тұлғалары, қаланы көгалдандырумен айналысатын уәкілетті басқару органдары, мекеме, кәсіпорын жетекшілері жүзеге асырады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) дендрологиялық жоспар (дендрожоспар) - көкжелектердің, алаңқайлардың, жолдардың, су айдындарының ашық учаскелерімен үйлесімде өсіп тұрған жасыл желектердің және отырғызуға жоспарланған ағаш-бұтақ өсімдіктерінің түрлік және сандық құрамы көрсетілген қала аудандарының шегінде жасыл желектерді отырғызу жоспары;

О Правилах содержания и защиты зеленых насаждений городе Уральске
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 13 июня 2007 года № 46-15. Зарегистрировано Управлением юстиции города Уральска Западно-Казахстанской области 19 июля 2007 года № 7-1-72. Утратило силу - решением Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 28 мая 2012 года № 5-6
Сноска. Утратило силу - Решением Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 28.05.2012 № 5-6
В соответствии с подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона  Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и пунктом 2 статьи 3, статьи 300 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые "Правила содержания и защиты зеленых насаждений в городе Уральске".
2. Данное решение вводится в действие со дня его официального опубликования.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными Решением Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 29.09.2008 № 11-17 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Председатель 46-очередной сессии
Уральского городского маслихата
Секретарь Уральского городского маслихата
Утверждены
решением Уральского
городского маслихата
от 13 июня 2007 года № 46-15
Правила
содержания и защиты зеленых
насаждений в городе Уральске
Настоящие "Правила содержания и защиты зеленых насаждений в городе Уральске" (далее Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан". Правила регулируют и устанавливают отношения в области содержания и защиты зеленых насаждений в городе Уральске и обязательны для исполнения всеми физическими и юридическими лицами, независимо от форм собственности.
Координацию и организацию деятельности по содержанию и защите зеленых насаждений на территории города Уральска осуществляют должностные лица акимата города, уполномоченные органы управления, руководители учреждений, предприятий, занимающиеся озеленением города.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные термины и определения:
1) дендрологический план (дендроплан) - план размещения зеленых насаждений в разрезе районов города с указанием количественного и видового состава существующей и проектируемой к посадке древесно-кустарниковой растительности, в сочетании с открытыми участками газонов, площадок, дорожек, водоемов;

2) жасыл желектерді қорғау - жасыл желектерді, көгалдандырылған аумақтар мен жасыл алқаптарды жасауға, сақтау мен төлетуге (оның ішінде жойылған немесе зақымдалған жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіруге) бағытталған құқықтық, әкімшілік, ұйымдық және экономикалық шаралар жүйесі;
3) жасыл желектер - азаматтық заңнамаға сәйкес жылжымайтын мүлік болып табылатын және қаланың бірыңғай жасыл қорын құрайтын табиғи өскен және жасанды егілген ағаш бұтақты  және шөпті өсімдік;
4) жасыл алқап - түрлік құрамына қарамастан кемінде 0,125 га кем емес аумақтағы 50 дана ағашы бар көгалдандырылған аумақ;
5) жалпы пайдаланылатын жерлер - алаңдар, көшелер, жаяужолдар, өтетін жерлер, жолдар, жағалаулар, саябақтар, бульварлар және қала мұқтажын қанағаттандыру мақсатындағы өзге де нысандар үшін алынған және арналған жерлер;
6) жасыл желектерді қырқу - жасыл желектерге белгілі бір әсемдік беру үшін бұталарды кесу;
7) көгалдандырылған аумақ - жасыл желектер орналастырылған жер учаскесі;
8) жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау Ережелерін бұзғандығы үшін жауапкершілік - Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес заңды және жеке тұлғаларға әкімшілік және экономикалық шараларды қолдану;
9) жасыл желектерді зақымдау - ағаш-бұтақ өсімдіктерінің, тамырына, діңіне, бұтақтарына, шөпті өсімдіктердің жер үсті бөлігі мен тамыр жүйесіне өсімін тоқтатуға алып келмейтін залал келтіру. Тамыр жүйесінің механикалық зақымдануы, тамыр қырыс тұтастығының, топырақ үсті жамылғысы тұтастығының бұзылуы және залалдың өзге де түрі зақымдау болып табылады;
10) Орал қаласы жасыл желектерінің тізбесі - Орал қаласының аумағындағы жасыл желектердің түрі, түрлік құрамы, саны туралы мәліметтер жиыны;
11) санитарлық кесу - шіріген, зақымдалған, қураған, құрғақ бұтақтарды кесу;
12) жасыл желектердің мәні - жасыл желектерді, көгалдандырылған аумақ пен жасыл алқаптарды сақтауға және жасауға бағытталған жұмыстардың агротехникалық, шаруашылық шараларының жүйесі;
13) мамандандырылған ұйым - жасыл желектерді жасап, оған күтім көрсететін өзінің штатында осы саланың маманы, жұмысшылары бар, арнайы техникалармен жабдықталған (автокөтергіш, сутаситын, тракторлар немесе автокөліктер негізіндегі бұрғылау қондырғы, жүк тиейтін техникалар, жүк автокөліктері) кәсіпорын;

2) защита зеленых насаждений - система правовых, административных, организационных и экономических мер, направленных на создание, сохранение и воспроизводство зеленых насаждений (в том числе компенсационное восстановление зеленых насаждений взамен уничтоженных или поврежденных), озелененных территорий и зеленых массивов;
3) зеленые насаждения - древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного происхождения и искусственно высаженные, которые в соответствии с гражданским законодательством являются недвижимым имуществом и составляют единый городской зеленый фонд;
4) зеленый массив - озелененная территория, насчитывающая не менее 50 экземпляров деревьев, образующих единый полог на территории не менее 0,125 га независимо от видового состава;
5) земли общего пользования - земли занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, тротуарами, проездами, дорогами, набережными, парками, бульварами и иными объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения;
6) кронировка зеленых насаждений - обрезка ветвей для придания определенной эстетической формы зеленым насаждениям;
7) озелененная территория - участок земли, на котором располагаются зеленые насаждения;
8) ответственность за нарушение Правил содержания и защиты зеленых насаждений - административные и экономические меры воздействия к физическим и юридическим лицам в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) повреждение зеленых насаждений - причинение вреда кроне, стволу, корневой системе древесно-кустарниковых растений, надземной части и корневой системе травянистых растений, не влекущее прекращение роста. Повреждением является механическое повреждение корневой системы, нарушение целостности коры, надпочвенного покрова и иное причинение вреда;
10) реестр зеленых насаждений города Уральска - свод данных о типах, видовом составе, количестве зеленых насаждений на территории города Уральска;
11) санитарная обрезка - удаление больных, усыхающих, сухих и поврежденных ветвей;
12) содержание зеленых насаждений - система хозяйственных, агротехнических мероприятий, направленных на сохранение и функционирование зеленых насаждений, озелененных территорий и зеленых массивов;
13) специализированная организация - предприятия, занимающиеся созданием, уходом за зелеными насаждениями и имеющие в своем штате рабочих, специалистов этого профиля, специальную технику (автоподъемники, водовозы, буровые установки на базе тракторов или автомашин, погрузочную технику, грузовые автомашины);

14) орманды (кеспеағашты) мөлшерлеу - орман ресурстарының, соның iшiнде кесу көзделетiн екпе ағаштардың сапалық және сандық сипаттамаларын анықтау, есепке алу, бағалау жөнiндегi iс-шаралар;
15) жасыл желектерді жою - өсуін тоқтатқан жасыл өсімдіктерді бұзу;
16) уәкілетті орган - жасыл желекті күтіп ұстау мен қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру үшін қала әкімдігінің қаулысымен бекітілетін орган.
2. Жасыл желектерді күтіп ұстау
мен қорғаудың басты қағидалары
2. Орал қаласының барлық жасыл желектері, жеке үй құрылыстары мен саяжайларда өсіп тұрған жасыл желектерді қоспағанда, қол сұғылмайтын қалалық жасыл қорды құрайды.
3. Жасыл желектерді сақтау мен қорғау жөніндегі шаралар кешенін азаматтар, лауазымды және заңды тұлғалар меншік нысанына қарамастан жүзеге асырады.
4. Жобалық, құрылыс және шаруашылық қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Ережелерде белгіленген жасыл желектерді қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, жүзеге асырылады. Құрылыс, шаруашылық және өзге қызметтерді ұйымдастыруға арналған жоба алдындағы және жобалық құжаттамада топографиялық түсірілімге енгізілген жасыл желектердің күйі туралы толық және шынайы мәліметтер болуға тиіс.
5. Белгіленген тәртіппен келісілген елді мекенді дамытудың бас жоспарымен салыну көзделген учаскелерді қоспағанда, қала аумағының шегінде орналасқан жасыл алқаптар (саябақтар, тынымбақтар, тоғайлар, аллеялар, т.с.с.) құрылыс жүргізуге жатпайды.
6. Жалпы пайдаланылатын жерлердегі көгалдандырылған аумақтарды дамыту уәкілетті органдардың келісімімен сәулет және қала құрылысы органдары қорытындысының негізінде қаланы көгалдандырудың ұзақ мерзімді кешенді сызбасына сәйкес жүргізіледі.
3. Жасыл желектерді күтіп ұстау
мен қорғау бойынша уәкілетті
органның құзыреті
7. Жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау бойынша уәкілетті органның құзырына енеді:
1) Орал қаласының аумағында жасыл желектерді санитарлық кесуге, түрлі үлгілерде қысқартуға, қайта отырғызуға, бұзуға немесе бұзбауға рұқсат ету және рәсімдеу (2, 3 қосымша);
2) жасыл желектерді күту, ұстау, қалпына келтіру бойынша шараларды орындау үшін бақылау;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы белгіленген заңнамалары шегіндегі өкілеттілікпен мемлекеттік бақылау функциясын жүзеге асырады.
4. Жасыл желектерді есепке алу,
қорғау және күтіп ұстау
8. Орал қаласында жасыл желектерді есепке алу Тізілімге енгізіліп есепке алынатын нысан шекарасында орналасқан жасыл желектерді техникалық түгендеу арқылы жүргізіледі (4 қосымша).

14) таксация леса (лесосек) - мероприятие по выявлению, учету, оценке качественных и количественных характеристик лесных ресурсов, в том числе насаждений, намечаемых для рубки;
15) уничтожение зеленых насаждений - повреждение зеленых насаждений, повлекшее прекращение роста;
16) уполномоченный орган - орган по содержанию и защите зеленых насаждений, утверждаемый постановлением акимата города для организации работ по содержанию и защите зеленых насаждений.
2. Основные принципы содержания
и защиты зеленых насаждений
2. Все зеленые насаждения города Уральска составляют неприкосновенный городской зеленый фонд, за исключением зеленых насаждений, произрастающих на территориях частных домостроений и на дачных участках.
3. Комплекс мер по сохранению и защите зеленых насаждений осуществляется гражданами, должностными и юридическими лицами, независимо от форм собственности.
4. Проектная, строительная и хозяйственная деятельность осуществляется с соблюдением требований по охране зеленых насаждений, установленных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами. Предпроектная и проектная документация на организацию строительной, хозяйственной и иной деятельности должна содержать полные и достоверные сведения о состоянии зеленых насаждений, нанесенных на топографическую съемку.
5. Зеленые массивы (в том числе парки, скверы, рощи, аллеи и т.д.), расположенные в пределах территории города, застройке не подлежат, за исключением участков, подпадающих под генеральный план развития города, согласованных в установленном порядке.
6. Развитие озелененных территорий на землях общего пользования производится в соответствии с долгосрочной комплексной схемой озеленения города, на основании заключения органов архитектуры и градостроительства, по согласованию с исполнительным органом.
3. Компетенция уполномоченного органа
по защите и содержанию зеленых насаждений
7. В компетенцию уполномоченного органа по защите и содержанию зеленых насаждений входит:
1) оформление и выдача разрешений или отказ о выдаче на снос, пересадку, кронировку, санитарную обрезку зеленых насаждений на территории города Уральска (приложения 2, 3);
2) контроль за выполнением мероприятий по восстановлению, обеспечению ухода, содержанию зеленых насаждений;
3) осуществление функции государственного контроля в пределах полномочий, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Учет, содержание и защита зеленых насаждений
8. Учет зеленых насаждений в городе Уральске осуществляется посредством инвентаризации зеленых насаждений, расположенных в границах учетного объекта, которые заносятся в Реестр (приложение № 4).

9. Есепке жасыл желектердің барлық түрлері алынады: ағаштар, талдар, гүлзарлар. Жасыл желектерге түгендеу жүргізу тендерлік негізде мамандандырылған ұйымдармен, санитарлық жағдайды және санаттары деңгейін (тұрақтылық сатысы) ескере отырып жүргізіледі.
10. Жасыл желектердің есебін бейнелейтін құжат - жасыл желектердің тізімдемесі және Орал қаласының дендрожоспары болып табылады, ол 10 жыл ішінде 1 рет жаңартылады.
11. Орал қаласының жасыл желектерінің есебі мына мақсаттарда жүргізіледі:
Орал қаласында жасыл желектердің саны мен сапасы және жәй-күйі туралы шынайы мәліметтерді алу және есебін жүргізу;
қаланың аумағындағы жасыл желектерді қорғау, сақтау және көгалдандырылған аумақтарды дамыту саласындағы қала саясатының негізгі бағыттарын анықтау;
халықты, билік пен басқару органдарын қаладағы жасыл желектердің саны мен жағдайы туралы шынайы ақпаратпен қамтамасыз ету.
12. Жасыл желектер тізілімін жүргізуді ұйымдастыру жұмыстары табиғат қорғау қаражаты есебінен жүргізіледі.
13. Жасыл желектерді көгалдандырылған аумақтарды жалға алған және меншік иеліктері, жеке және заңды тұлғалар міндетті:
1) аумағына жататын жер учаскелеріне, өз учаскелеріне жасыл желектерді қорғап және күтіп ұстауды қамтамасыз етуге;
2) белгіленген үлгі бойынша жасыл желектерді түгендеу материалдарында өзгерістер туралы (бұзу, қайта ретке келтіру, қайта отырғызу, отырғызу) ақпараттарды, жасыл желектердің жетекші тізілімін, жасыл желектер бойынша уәкілетті органға жыл сайын жіберіп отыру;
3) Орал қаласының жасыл желектерін қорғау бойынша өкілетті органның нұсқаулық-әдістемелік нұсқауларға сәйкес гүлзарларды шабу зиянкестер мен аурулар, арамшөптермен күрес, соның ішінде гүлзарлармен ағаш және шіліктерді суару, бүкіл кешенді агротехникалық шараларды әрдайым жүргізіп тұру;
4) өз есебінен санитарлық-гигиеналық, экологиялық, калақұрылысы нормаларына сәйкес жасалған, дендрологиялық жоба бойынша бекітілген аумақтық жасыл желектердің ағымдағы жөндеуі мен көгалдандыруын жүргізу;
5) жасыл желектерді бұзу (қайта отырғызу) осы Ережеде көрсетілген тәртіпте рәсімделсін;
6) ағаштарды жасартуға әсері бар, ағаш-шілікті өсімдіктерді кесу жүргізілсін;
7) бақылау аумағында (радиусы 1 метр) ток сымдары өтетін, және көше көрсеткіштерін жауып тұратын, үй нөмірлерін көрсетпейтін бұтақтарды кесу өз уақытында жүргізілсін. Бұталарды кесу кесте бойынша электр желілерінің иелері келісімімен, олардың бақылауы бойынша техника қауіпсіздігінің ережесін сақтай отырып атқарылсын;
8) сынған ағаштармен шіліктерді алып тастау, аумақтың санитарлық тазалауы өткізіліп отырсын;

9. Учету подлежат все виды зеленых насаждений: деревья, кустарники, газоны. Проведение инвентаризации зеленых насаждений производится специализированными организациями на тендерной основе с учетом шкалы санитарного состояния и категорий (классы устойчивости насаждений.
10. Документом, отображающим результаты учета зеленых насаждений является реестр зеленых насаждений и дендроплан города Уральске, который обновляется 1 раз в 10 лет.
11. Реестр зеленых насаждений города Уральска ведется в целях:
учета и получения достоверных данных о количестве, качестве и состоянии зеленых насаждений в городе Уральске;
определения основных направлений городской политики в сфере защиты, сохранения зеленых насаждений и развития озелененных территорий города;
обеспечения достоверной информацией населения, органов власти и управления о количестве и состоянии зеленых насаждений в городе.
12. Организация работ по ведению Реестра зеленых насаждений осуществляется за счет природоохранных средств.
13. Физические и юридические лица, собственники и арендаторы озелененных территорий обязаны:
1)обеспечить содержание и защиту зеленых насаждений на своем участке и на прилегающих территориях;
2)ежегодно направлять в Уполномоченный орган по защите зеленых насаждений, ведущий реестр зеленых насаждений, информацию об изменении (снос, реконструкция, пересадка, посадка) в инвентаризационных материалах зеленых насаждений по установленной форме;
3) регулярно проводить весь комплекс агротехнических мер, в том числе полив газонов, деревьев и кустарников, борьбу с сорняками, вредителями и болезнями, скашивание газонов в соответствии с инструктивно-методическими указаниями Уполномоченного органа по защите зеленых насаждений города Уральска;
4) проводить озеленение и текущий ремонт зеленых насаждений на закрепленной территории по утвержденным дендрологическим проектам, разработанным в соответствии с градостроительными, экологическими, санитарно-гигиеническими нормами за свой счет;
5) снос (пересадку) зеленых насаждений оформлять в порядке, установленном настоящими Правилами;
6) проводить омолаживающую обрезку деревьев (кронирование), формовочную и санитарную обрезку древесно-кустарниковой растительности;
7) проводить своевременную обрезку ветвей в охранной зоне (в радиусе 1 метра) токонесущих проводов, а также закрывающих указатели улиц и номерные знаки домов. Обрезка ветвей производится по графику, согласованному с владельцами линий электропередачи и под их контролем с соблюдением правил техники безопасности;
8) проводить санитарную очистку территории, удаление поломанных деревьев и кустарников;

9) саябақтарға, бақтарға, тынымбақтарға, алаңдарға барғандар жасыл желектерді қорғау бойынша талаптарды сақтаулары міндетті;
10) жер учаскелерін жалға беру, сатып алу, беру, сыйға беруде жасыл желектермен бірге кететін жағдайда, басқа да жер айналымдарында көрсетілген жер заңдылықтарына орай, жаңа жер иелеріне, жалға алушыларға жасыл желектерді сақтау және қорғау талаптары, міндеттері мен құқықтары бірге өтеді.
14. Жалпы пайдаланылатын жерлерде жүргізілетін жасыл желектерді күту мен қорғау жұмыстарын арнайы ұйымдар тендерлік негізде жүргізеді.
Мамандандырылған ұйымдар ағаш-шілікті өсімдіктерді жою, отырғызу, қайта отырғызу, санитарлық, түрлі үлгілерде кесу жұмыстарын тек қана уәкілетті органның жазбаша рұқсатымен, санитарлық-гигиеналық, экологиялық қала құрылысы нормаларын сақтай отырып жүргізіледі.
15. Уәкілетті органның рұқсатына сәйкес жүргізілген өтемдік қалпына келтіру жер учаскесінің сол аумағында үш есе көлемде биіктігі кемінде 2 метр жапырақ тұқымдас, ал қылған жапырақтылар үшін кемінде 2 метр көшеттер отырғызу жолымен жүргізіледі. Отырғызу үшін бос алаң болмаған жағдайда уәкілетті орган жасыл желектің қалпына келтіру құнына есеп жүргізеді; оның бір есе көлеміндегі төлемін заңды және жеке тұлғалар жергілікті бюджетке төлейді.
16. Рұқсатсыз кесу жүргізілген өтемдік қалпына келтіру жер учаскесінің сол аумағында он есе көлемде биіктігі кемінде 2 метр жапырақ тұқымдас, ал қылған жапырақтылар  үшін кемінде 2 метр көшеттер отырғызу жолымен жүргізіледі немесе жасыл желектің қалпына келтіру құны анықталады, оның он есе көлемінде төлемін заңды және жеке тұлғалар жергілікті бюджетке төлейді. Жергілікті бюджетке аударылатын жасыл желектің қалпына келтіру құнының мөлшері қала әкімдігімен бекітіледі.
17. Жасыл желектерді қалпына келтіру мүдделеріне орай кесу жүргізілген заңды және жеке тұлғалардың қаражаты есебінен жүргізіледі.
18. Жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіруді заңды және жеке тұлғалар өз бетінше немесе шарт бойынша арнайы ұйымдар оларды одан әрі күтудің міндетті шарттарын сақтай отырып жүргізе алады.
19. Кінәлі адамды анықтау мүмкін емес жағдайда жасыл желектің табиғи өлуі, жойылуы, заңсыз кесілу дерегі бойынша жасыл желекті қалпына келтіру қала бюджеті есебінен жүргізіледі.
20. Отырғызылған жасыл желек солған жағдайда мүддесіне орай кесу жүргізілген тұлғалар жасыл желекті қайта отырғызады және оның одан әрі күтілуін қамтамасыз етеді.

9) при посещении парков, садов, скверов, бульваров соблюдать требования по защите зеленых насаждений;
10) при купле, продаже, дарении, передаче в аренду земельных участков, занятых зелеными насаждениями, и других формах земельного оборота, предусмотренных земельным законодательством, к новому собственнику, арендатору переходят права и обязанности по охране и содержанию зеленых насаждений.
14. Работы по содержанию и защите зеленых насаждений, проводимые на землях общего пользования, осуществляются специализированными организациями на тендерной основе.
Специализированные организации проводят снос, посадку, пересадку, кронировку, формовочную, санитарную обрезку древесно-кустарниковой растительности только по письменному разрешению уполномоченного органа с соблюдением градостроительных, экологических, санитарно- гигиенических норм;
15. Компенсационное восстановление зеленых насаждений за снос, произведенный согласно разрешения уполномоченного органа, производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных - не менее 1,5 метров в трехкратном размере на данной территории земельного участка. При отсутствии свободных площадей для проведения посадок уполномоченным органом производится расчет восстановительной стоимости зеленых насаждений, оплата которой производится в однократном размере гражданами и юридическими лицами в местный бюджет.
16. Компенсационное восстановление зеленых насаждений при несанкционированном сносе производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных - не менее 1,5 метров в десятикратном размере или определяется восстановительная стоимость зеленых насаждений, оплата которой производится гражданами и юридическими лицами в двукратном размере в местный бюджет. Размеры восстановительной стоимости сноса зеленых насаждений, перечисляемые в местный бюджет,  утверждается акиматом города.
17. Восстановление зеленых насаждений производится за счет средств граждан и юридических лиц, в интересах которых был произведен снос.
18. Компенсационное восстановление зеленых насаждений гражданами или юридическим лицами может быть произведено самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями с соблюдением обязательных условий их дальнейшего содержания.
19. По фактам естественной гибели, уничтожения, незаконного сноса зеленых насаждений, при невозможности установления виновного лица восстановление зеленого фонда производится за счет бюджетных средств города.
20. В случае гибели высаженных зеленых насаждений лица, в интересах которых был произведен снос, производят повторную высадку зеленых насаждений и обеспечивают дальнейший уход за ними.

5. Жасыл желектерді кесу
және қайта отырғызу
21. Жасыл желекті кесу, қайта отырғызу (қысқы тыныштық күйінде) осы Ережеде белгіленген тәртіппен ресімделеді, жер пайдалану немесе учаскені жалдау құқығын анықтайтын құжаттарды көрсету бойынша уәкілетті органның ресми рұқсатымен ғана жүргізіледі.
Көгалдандырылған аумақтың жалға алушылары, жалпы пайдаланылатын жерлерде иеліктері, пайдаланушылары, азаматтармен заңды тұлғалардың өтініші бойынша Орал қаласының жасыл желектерді қу ағаштар мен шіліктердің есебі мен таңбалау жұмыстарын жүргізеді.
22. Ереженің күші азаматтардың жеке үй құрылысы үшін пайдаланатын аумақ пен саяжай учаскелеріне қолданылмайды. Жасыл желектерді кесу мен қайта отырғызу рұқсатты ресімдеусіз жалпы табиғат пайдалану тәртібімен олардың өз ұйғарымдары бойынша жүргізіледі.
23. Жалпы пайдаланатын жерлерде ағаштар мен бұталарды кесуді уәкілетті органның міндетті рұқсатты ресімдеуімен тендерлік негізде арнайы ұйымдар жүргізеді.
24. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын қала құрылысы жұмысы жүргізілген кезде, жасыл желекті қалпына келтіру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
25. Төтенше және апатты жағдайларда ағаштың құлауы адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп туғызатын, ғимараттар мен құрылыстың, коммуникациялардың зақымдалуына, жол қозғалысы қауіпсіздігінің бұзылуына алып келетін жайттарда аталған жасыл желектерді кесу шұғыл ретте жүргізіліп, артынша уәкілетті органға хабарланады. Кесу дерегі куәландыру актісімен айғақталады, уәкілетті орган жұмыс басталған сәттен бастап 72 сағат бойы жасайды (1 қосымша).
26. Кесілген жасыл желек пен кесілген қалдықтарды жұмыс жүргізілген жерде жинау мен сақтауға тыйым салынады. Кесілген қалдықтарды үю, буып-түю және тасымалдау бойынша барлық жұмыстар техника қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жүргізілуі тиіс.
27. Жасыл желектерді отырғызу бойынша жұмыс жүргізілгеннен кейін тапсырысшы олардың одан әрі күтілуін қамтамасыз етуге міндетті.
28. Ұсақ жапырақты қарағаш пен ірі жапырақты үйеңкінің орнын басатын ағаштарды егуге тыйым салынады, соның ішінде егер көрсетілген ағаш тұқымдас екпе ағаштар кесуге жататын болса, олардың орнына арзан бальзамикалық терек пен шаған отырғызу ұсынылсын.
29. Ұсақ жапырақты (қарағашты) қарағаштардың "өздігімен" шығуын болдырмау мақсатында тек "тірі" қоршау немесе үнемі сәндік түр беру үшін егуге рұқсат етіледі.
30. Жасыл желекті кесуге, қайта отырғызуға рұқсатты ресімдеу үшін мынадай құжаттар тапсырылуы тиіс:
Заңды тұлғалар үшін:
уәкілетті орган басшысының атына өтініш;
жергілікті атқарушы орган шешімінің көшірмесі(нысандар мен ЖТҚ салу үшін жер учаскесін бөлген кезде);
жердің заңдық құжаттамасының көшірмесі;
мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысы (салынып жатқан және жаңартылатын нысандар үшін);
қайта салынған нысандар үшін Орал қаласы сәулет және қала құрылысы бөлімінің сәулеттік-жоспарламалық техникалық тапсырмасы бойынша қорытындысы.
Жеке тұлғалар үшін:
уәкілетті орган басшысының атына өтініш;
жер - заңдылық құжаттардың көшірмесі;

5. Снос и пересадка зеленых насаждений
21. Снос, пересадка (в состоянии зимнего покоя) зеленых насаждений на землях общего пользования оформляется в порядке, установленным настоящими Правилами, и производится только по официальному разрешению уполномоченного органа при предоставлении подтверждающих документов на право землепользования или аренды участка.
Учет сухих, усыхающих и больных деревьев и кустарников на землях общего пользования производится Уполномоченным органом по защите зеленых насаждений города Уральска по заявлениям граждан и юридических лиц, пользователей, собственников и арендаторов озелененных территорий.
22. Действие Правил не распространяется на территории, используемые под индивидуальные жилые домостроения и дачные участки граждан. Снос и пересадка зеленых насаждений осуществляется ими по своему усмотрению в порядке общего природопользования, без оформления разрешения.
23. Снос деревьев и кустарников на землях общего пользования производится специализированными организациями на тендерной основе с обязательным оформлением разрешения уполномоченного органа.
24. При проведении градостроительных работ, финансируемых из государственного бюджета, восстановление зеленых насаждений производится за счет средств бюджета.
25. В чрезвычайных и аварийных ситуациях, когда падение деревьев представляет угрозу жизни и здоровью людей, повреждению зданий и сооружений, коммуникациям, безопасности дорожного движения снос указанных насаждений производится в экстренном порядке, с последующим уведомлением уполномоченного органа. Факт сноса удостоверяется актом освидетельствования, который составляется уполномоченным органом в течение 72 часов, с момента начала работ (приложение 4).
26. Срубленные зеленые насаждения и порубочные остатки складировать и хранить на месте производства работ запрещается. Все работы по валке, раскряжевке и транспортировке порубочных остатков должны производиться в полном соответствии с требованиями техники безопасности.
27. После проведения работ по пересадке зеленых насаждений заказчик обязан обеспечить их дальнейшее содержание и уход.
28. Запрещается производство замещающих посадок вязом мелколистным и кленом остролистным, в т.ч. если вырубке подлежат деревья указанных пород, с предложением высаживать взамен их недорогими тополем бальзамическим и ясенем.
29. Допускается посадка вяза мелколистного (карагача) только для формирования "живых" изгородей либо декоративной постоянной формовкой с целью исключения "самосева".
30. Для оформления разрешения на снос, пересадку зеленых насаждений необходимо представление следующих документов:
Для юридических лиц:
заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
копия решения местного исполнительного органа (при отводе земельных участков под строительство (реконструкцию) объектов и индивидуального жилищного строительства;
копию правоустанавливающих документов на земельный участок;
заключение государственной экологической экспертизы (для строящихся и реконструируемых объектов);
заключение по архитектурно-планировочному техническому заданию отдела архитектуры и градостроительства города Уральска для вновь строящихся объектов;
Для физических лиц:
заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
копию правоустанавливающих документов на земельный участок.

31. Осы Ережемен көгалдандырылған аумақтарда тыйым салынады:
1) жасыл желектерді зақымдауға немесе жоюға;
2) от жағуға, түскен жапырақтармен кепкен шөптерді өртеуге;
3) тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарымен, лас сулармен ластауға;
4) ағаштан шырын өндіруге, жазулар, оюлар салуға, ағаштарға жарнама, хабарландыру, нөмірлік белгілер, әртүрлі көрсеткіштерді орналастыруға және ағашқа ілмек пен шеге қағуға;
5) автокөлік құралдарының, құрылыс және өзге техниканың, осы аумақты пайдалануға және жасыл желекті күтуге байланысты техниканы қоспағанда, өтуі мен тұруына;
6) автокөлік құралдарын жууға;
7) гүлзарларға автокөлік құралдарын қоюға;
8) мал жаюға;
9) әр түрлі жүктерді, соның ішінде құрылыс материалдарын үюге;
10) ағаштар мен бұталардың сақталуын қамтамасыз ететін шараларды сақтамай, жасыл желектер алып жатқан учаскелерге төбеден қар түсіруге;
11) жасыл желектерге зиян келтіретін басқа да әсер-әрекеттерді болдырмау.
6. Жасыл желектерді күтіп ұстау мен
қорғау саласындағы құқық бұзушылық
үшін әкімшілік жауапкершілік
32. Жеке, лауазымды және заңды тұлғалар осы Ережені бұзғанда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес жауапкершілікке тартылады.
Орал қаласының жасыл желектерін
күтіп ұстау мен қорғау Ережесіне
№ 1 қосымша
Жасыл желектерді зерттеу
АКТІСІ
"____""___________ 200___ж.
Көше____________________________________________________________
аудан ______________________________________________ Орал қаласы
Біз төменде қол қоюшы __________________________________________
(лауазымды адам)
________________________________________________________________
уәкілетті органның (қызметі аты, жөні)
________________________________________________________________
органның атауы
________________________________________________________________
және тапсырыс берушінің уәкілі зерттеу жүргіздік
________________________________________________________________
жасыл желекке жататын
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Нәтижиесінде белгіленді:
Жасыл
желекте-
рінің
тұқымдық
құрамы
Жоюға
Қайта
отырғызу
Сақта-
лады
Сапалық
саны
саны
саны
жақсы
қана-
ғат
нашар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Осы акт ______ парақ жасалды.
Ескерту: Зерттеу актісі жасыл желекті жоюға немесе қайта отырғызуға құқық беретін құжат емес.
Тапсырыс берушінің өкілі, алдым ___________________________
(аты, жөні)
Орал қаласының жасыл желектерін
күтіп ұстау мен қорғау Ережесіне
№ 2 қосымша
Жасыл желектерді қайта отырғызу,
кесуге РҰҚСАТ етіледі

31. На озелененных территориях настоящими Правилами запрещается:
1) повреждение или уничтожение зеленых насаждений;
2)разведение костров, сжигание опавшей листвы и сухой травы;
3) засорение и загрязнение бытовыми и промышленными отходами, сточными водами;
4) добыча из деревьев сока, нанесение надрезов, надписей, размещение на деревьях рекламы, объявлений, номерных знаков, всякого рода указателей, проводов и забивания в деревья крючков, гвоздей;
5) проезд и стоянка автотранспортных средств, строительной и другой техники кроме техники, связанной с эксплуатацией данных территорий и для ухода за зелеными насаждениями;
6) мойка автотранспортных средств;
7) парковка транспортных средств на газонах;
8) выпас скота;
9)складирование различных грузов, в том числе строительных материалов;
10) сбрасывание снега с крыш на участки, занятые зелеными насаждениями, без принятия мер, обеспечивающих сохранность деревьев и кустарников;
11) производство других действий и бездействий, способных нанести вред зеленым насаждениям.
6. Ответственность за правонарушения в области
защиты и содержания зеленых насаждений
32. Физические, должностные и юридические лица при нарушении настоящих Правил привлекаются к административной ответственности, согласно действующего Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Приложение № 1
к "Правилам содержания
и защиты зеленых насаждений
в городе Уральске"
АКТ
обследования зеленых насаждений
"___" ________ 200__г.
ул. ________________________________________________ г. Уральск
Мы, нижеподписавшиеся, ________________________________________
должностное лицо уполномоченного органа
_______________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., наименование органа)
_______________________________________________________________
и представитель заказчика _____________________________________
произвели обследование зеленых насаждений на __________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
подпадающих под _______________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
В результате установлено:
Породный состав зеленых насаж-
дений
Под снос
Пересадка
Сохраняются
Качественное (фактическое)
состояние
кол
дм
кол
дм
кол
дм
хор
удов
неуд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Настоящий акт составлен в ___ экземплярах.
Примечание: Акт обследования не является документом, дающим право на снос или пересадку зеленых насаждений.
Получил представитель заказчика    _____  Ф.И.О.
Приложение № 2
к "Правилам содержания
и защиты зеленых насаждений
в городе Уральске"
РАЗРЕШЕНИЕ
на снос, пересадку зеленых насаждений

1. Кәсіпорынның атауы (СТН) (тапсырыс беруші).
2. Кәсіпорын жетекшісі (аты, жөні) (тапсырыс беруші).
3. Сұрайтын учаскенің мақсаты.
4. Тұрған орны.
5. Шаралар өткізу үшін негіздеме.
6. Жер учаскесінің меншік түрі (нөмірі,күні).
7. Уәкілетті органның жасыл желекті зерттеу актісі.
8. Ағашты, шілікті желектердің нақты жағдайы (сапалық, сандық).
9. Орал қаласының жасыл қорын өтемді қалпына келтіру бойынша (кепілдік хат) міндеттеме.
ҚОРЫТЫНДЫ
Уәкілетті орган (толық атауы) зерттеу актісіне сәйкес, жасыл желектердің жағдайын ескере отырып жоғарыда көрсетілген ағаштарды жоюға келіседі, осыған орай бірінші жетекшіге мынадай талаптар орындауға алдын ала беріледі:
Жасыл желектерді өтемді қалпына келтіру бойынша шаралар жер асты және аспандағы коммуникацияларды қорғау ережелері мен нормаларын сақтай отырып жүргізу қажет.
Жасыл желектерді сақтау және қорғау бойынша кешенді шаралар толық жүргізілсін.
Қосымша: ______________
Ескерту: ______________
Уәкілетті орган жетекшісі (аты жөні)
Орал қаласының жасыл желектерін
күтіп ұстау мен қорғау Ережесіне
№ 3 қосымша
Жасыл желектерді санитарлық кесу,
қырқу, түптерін тазалауға
РҰҚСАТ ЕТІЛЕДІ
1. Кәсіпорынның атауы (СТН) (тапсырыс беруші).
2. Кәсіпорын жетекшісі (аты, жөні) (тапсырыс беруші).
3. Сұрайтын учаскесінің мақсаты.
4. Тұрған орны.
5. Шаралар өткізуге негіздеме.
6. Жер учаскесінің меншік түрі (нөмірі, күні).
7. Өкілетті органның жасыл желекті зерттеу актісі.
ҚОРЫТЫНДЫ
Уәкілетті орган (толық атауы) зерттеу актісіне сәйкес, жасыл желектердің жағдайын ескере отырып жоғарыда көрсетілген ағаштарды санитарлық кесу, крониловкалау, түптерін тазалауға келіседі, осыған орай бірінші жетекшіге мынадай талаптар орындауға алдын ала беріледі:
Жасыл желектерді ұстау және баптау бойынша кешенді шаралар толық жүргізілсін.
Ескерту: _____________
Уәкілетті орган жетекшісі (аты жөні)
Орал қаласының жасыл желектерін
күтіп ұстау мен қорғау Ережесіне
№ 4 қосымша
Орал қаласының жасыл желектерінің
200__ жылдың 1 қаңтарына дейінгі
ТІЗІМІ
Жасыл желектердің жер санаты, өсімдік түрлері, қызметтік
мақсаттары бойынша нысандар (учаскелер) көлемінің бөлінуі
Орал қаласы
Әкімшілік аудан: (код) ____________________
Жауапты иегер: ____________________________
Жасыл желектер тізімдемесі
Кесте
№ р/с
мүкәммал
Жасылжелектердің
(учаскелер) нысандар атауы, мақсаты, түртоптары, жер қызметінің мақсаты
Жіктелуі код
Жасылжелек- тердің
(учаскелері) нысандар
га, га/сан (ағаш, шілік)
А
Б
В
1
кестенің жалғасы
Жасыл желектердің парктік түрі
ағаштыөөсімдіктер, тек. м. га./сан.
Шілікті, талды өсімдіктер
Жеке-
леген
ағаш-
тар
Топ-
тары
Бақ-
тар,
шоқ
ағаш-
тар
алқабы
га
Аллей-
лер
қатары
Бар-
лығы
Га/сан
Жеке-
леген
Тірі
қоршау-
лар
Қатар-
дағы
отыр-
ғызы-
лымдар
Бар-
лығы
Га/сан
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Ашық кеңістік
Гүлзарлар, га
Газондар, га
Біржылдық
Көп
жылдық
Аралас
Кон-
тей-
нер-
лік
Бар-
лығы
Пар-
тер-
лік
Кәдімгі
немесе
дәс-
түрлі
Жер
үстінің
топы-
рағы
Бар-
лығы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Парктү- ріндегі
барлық өсімдік-тері
Табиғи түрдегі ағаштық өсімдіктер
Табиғи  және аралас ағаштар
Түрлері
Табиғи тастақтар, аралықтар
20
21
22
23

1. Наименование предприятия (РНН) (заказчик)
2. Руководитель предприятия (Ф.И.О.) (заказчик)
3. Назначение испрашиваемого участка
4. Место расположения
5. Основание для проведения мероприятий
6. Форма собственности земельного участка (номер, дата)
7. Акт обследования зеленых насаждений уполномоченного органа
8. Фактическое (качественное, количественное) состояние древесно-кустарниковых насаждений
9. Обязательство (гарантийное письмо) по компенсационному восстановлению зеленого фонда города Уральска.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждении согласовывает снос вышеуказанных деревьев, при этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
Необходимо произвести мероприятия по компенсационному восстановлению зеленых насаждений путем посадки декоративно-ценных насаждений с соблюдением норм и правил охраны подземных и воздушных коммуникаций.
Проводить полный комплекс мероприятий по защите, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
Срок действия разрешения.
Приложение: __________
Примечание:___________
Руководитель уполномоченного органа               Ф.И.О.
Приложение № 3
к "Правилам содержания
и защиты зеленых насаждений
в городе Уральске"
РАЗРЕШЕНИЕ
на кронировку, санитарную обрезку,
подчистку штамба зеленых насаждений
1. Наименование предприятия (РНН) (заказчик)
2. Руководитель предприятия (Ф.И.О.) (заказчик)
3. Назначение испрашиваемого участка
4. Место расположения
5. Основание для проведения мероприятий
6. Форма собственности земельного участка (номер, дата)
7. Акт обследования зеленых насаждений уполномоченного органа
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждении согласовывает кронировку, санитарную обрезку, подчистку штамба вышеуказанных деревьев, при этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
Проводить полный комплекс мероприятий по уходу, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
Срок действия разрешения.
Примечание:________________
Руководитель уполномоченного органа               Ф.И.О.
Приложение № 4
к "Правилам содержания
и защиты зеленых насаждений
в городе Уральске"
РЕЕСТР
зеленых насаждений города Уральска
на 1 января ___ года
Распределение площади объектов (участков) зеленых
насаждений по категориям земель, типам растительности
и функциональному назначению
г. Уральск
Административный район: (код)_____________________
Ответственный владелец:___________________________
Реестр зеленых насаждений Таблица
№ п/п,
инвен- тарный №
Функциональное
назначение
земель, группа типов назначения,
наименование
объектов (участков)
зеленых насаждений
Классифи-
кационный код
Площадь
объектов
(участков) га,
зеленых насаждений
га/шт (дер., куст.)
А
Б
В
1
продолжение таблицы
Зеленые насаждения паркового типа
Древесная растительность, кбм. Га/шт
Кустарниковая растительность
Еди-
нич-
ные
дере-
вья
Груп-
пы,
кур-
тины
Мас-
сивы,
рощи,
сады
га
Ал-
леи,
ряды
Всего
га/шт
Оди-
ноч-
ные
живая
изго-
родь
Рядо-
вые
посад-
ки
Всего
га/шт
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Открытые пространства
Цветники, га
Газоны, га
лет- ники
много-
лет-
ники
сме-
шан-
ные
кон- тей-
не- ные
Всего
пар-
тер-
ные
обык-
новен-ные
напоч-
венный
покров
Всего
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Всего растительности
паркового типа
Растительность лесного, природного типа
Древостой
естественного и смешанного типа
Культуры
Прогалины редины
естественные
20
21
22
23