Өзін-өзі қорғау қаруларының, өзін-өзі қорғау қаруына жарақат салатын, газбен және сәулемен, дыбыспен әсер ететiн патрондардың зақымдағыш факторларының адамға әсер етуiнiң рұқсат етiлетiн нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 8 ақпандағы N 55 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 18 ақпандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5139 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз.
"Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының  5-бабының  1) тармақшасына сәйкес және "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы N 1176 қаулысының  5-тармағын  іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) жарақат салатын патрондары бар атылатын тегіс ұзын ұңғылы өзін-өзі қорғау қаруының жарақат салу факторларының адамға әсер етуінің рұқсат етілген нормалары;
2) жарақат салатын, газбен және сәулемен, дыбыспен әсер ететiн патрондары бар атылатын ұңғысыз өзін-өзі қорғау қаруының жарақат салу факторларының адамға әсер етуінің рұқсат етілген нормалары;
3) газды өзін-өзі қорғау қаруының жарақат салу факторларының адамға әсер етуінің рұқсат етілген нормалары;
4) электрлік өзін-өзі қорғау қаруының жарақат салу факторларының адамға әсер етуінің рұқсат етілген нормалары;
5) жарақат салатын патрондары бар өзін-өзі қорғау қаруының жарақат салу факторларының адамға әсер етуінің рұқсат етілген нормалары;
6) газбен әсер ететін патрондары бар өзін-өзі қорғау қаруының жарақат салу факторларының адамға әсер етуінің рұқсат етілген нормалары;
7) сәулемен, дыбыспен әсер ететін патрондары бар өзін-өзі қорғау қаруының жарақат салу факторларының адамға әсер етуінің рұқсат етілген нормалары бекітілсін.
2. Емдеу-алдын алу ісі департаменті (Исмаилов Ж.Қ.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Мұхамеджанов Ж.М.) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2008 жылғы 8 ақпан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2008 жылғы 8 ақпандағы N 55
бұйрығымен бекітілген
Жарақат салатын патрондары бар атылатын тегіс ұзын
ұңғылы өзін-өзі қорғау қаруының жарақат салу
факторларының адамға әсер етуінің рұқсат
етілген нормалары
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта жарақат салатын патрондары бар атылатын тегіс ұзын ұңғылы өзін-өзі қорғау қаруынан ату адам денсаулығына орта және ауыр дәрежеде зиян келтірмеуі тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта жарақат салатын патрондары бар атылатын тегіс ұзын ұңғылы өзін-өзі қорғау қаруынан ату адамның кемінде 30 минутқа белсенді әрекетке қабілетін жоғалтуы тиіс.
Мыналарға:

Об утверждении норм допустимого воздействия на человека поражающих факторов оружия самообороны, патронов травматического, газового и светозвукового действия к оружию самообороны
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 08 февраля 2008 года N 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 февраля 2008 года N 5139
В соответствии с подпунктом 1)  статьи 5  Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" и в целях реализации пункта 5  постановления  Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года N 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия"  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые:
1)  нормы  допустимого воздействия на человека поражающих факторов огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия самообороны с патронами травматического действия;
2)  нормы  допустимого воздействия на человека поражающих факторов огнестрельного бесствольного оружия самообороны с патронами травматического, газового и светозвукового действия;
3)  нормы  допустимого воздействия на человека поражающих факторов газового оружия самообороны;
4)  нормы  допустимого воздействия на человека поражающих факторов электрического оружия самообороны;
5)  нормы  допустимого воздействия на человека поражающих факторов патронов травматического действия к оружию самообороны;
6)  нормы  допустимого воздействия на человека поражающих факторов патронов газового действия к оружию самообороны;
7)  нормы  допустимого воздействия на человека поражающих факторов патронов светозвукового действия к оружию самообороны.
2. Департаменту лечебно-профилактической работы (Исмаилов Ж.К.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правового обеспечения (Мухамеджанов Ж.М.) направить настоящий приказ на официальное опубликование в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
"Согласовано"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
08 февраля 2008 года
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 08 февраля 2008 года N 55
Нормы допустимого воздействия на человека
поражающих факторов огнестрельного гладкоствольного
длинноствольного оружия самообороны c патронами
травматического действия
Выстрел из огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия патроном травматического действия не должен причинять вреда здоровью человека средней и тяжелой степени тяжести на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола.
Выстрел из огнестрельного гладкоствольного длинноствольного оружия патроном травматического действия на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола должен приводить к потере способности человека к активным действиям, но не более чем на 30 минут.
Запрещается:

1) бір метрден аз қашықтықта атуға;
2) айқын мүгедектік белгілері бар адамдарға, жүкті әйелдер мен балаларға атуға;
3) жарақат салатын патрондармен бас пен мойынға көздеп атуға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2008 жылғы 8 ақпандағы N 55
бұйрығымен бекітілген
Жарақат салатын, газбен және сәулемен, дыбыспен
әсер ететiн патрондары бар атылатын ұңғысыз
өзін-өзі қорғау қаруының жарақат салу факторларының
адамға әсер етуінің рұқсат етілген нормалары
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта жарақат салатын, газбен және сәулемен, дыбыспен әсер ететiн патрондары бар атылатын ұңғысыз қарудан ату адам денсаулығына орта және ауыр дәрежеде зиян келтірмеуі тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта жарақат салатын, газбен және сәулемен, дыбыспен әсер ететiн патрондары бар атылатын ұңғысыз қарудан ату адамның кемінде 30 минутқа белсенді әрекетке қабілетін жоғалтуы тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінің артынан 0,5 метрден аса қашықтықта газды әсер ететін патрондары бар атылатын ұңғысыз қарудан ату жас ағызғыш тітіркендіру заттары әсерінің есебінен бағытты зақымдауға әкелмеуі тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінің артынан 0,5 метрден аса қашықтықта сәулемен, дыбыспен әсер ететін патрондары бар атылатын ұңғысыз қарудан ату жарықты сәулелендіру мен акустикалық қысымның есебінен бағытты зақымдауға әкелмеуі тиіс.
Мыналарға:
1) бір метрден аз қашықтықта атуға;
2) айқын мүгедектік белгілері бар адамдарға, жүкті әйелдер мен балаларға атуға;
3) жарақат салатын патрондармен бас пен мойынға көздеп атуға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2008 жылғы 8 ақпандағы N 55
бұйрығымен бекітілген
Газды өзін-өзі қорғау қаруының жарақат салу факторларының
адамға әсер етуінің рұқсат етілген нормалары
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта жарақат салатын, газбен және сәулемен, дыбыспен әсер ететiн патрондары бар газды қарудан ату адам денсаулығына орта және ауыр дәрежеде зиян келтірмеуі тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта Жарақат салатын, газбен және сәулемен, дыбыспен әсер ететiн патрондары бар газды қарудан ату адамның кемінде 30 минутқа белсенді әрекетке қабілетін жоғалтуы тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінің артынан 0,5 метрден аса қашықтықта газбен әсер ететін патрондары бар газды қарудан ату жас ағызғыш тітіркендіру заттары әсерінің есебінен бағытты зақымдауға әкелмеуі тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінің артынан 0,5 метрден аса қашықтықта сәулемен, дыбыспен әсер ететін патрондары бар газды қарудан ату жарықты сәулелендіру мен акустикалық қысымның есебінен бағытты зақымдауға әкелмеуі тиіс.
0,5 метрден аса қашықтықта жас ағызғыш тітіркендіру заттарымен қамтылған механикалық бүріккіштерді, аэрозолдар мен басқа да керек-жарақтарды қолдану адамға орта және ауыр дәрежедегі дене зақымын келтірмеуі тиіс.

1) стрельба на расстоянии менее одного метра;
2) стрельба в лиц с явными признаками инвалидности, беременных женщин и детей;
3) стрельба в голову и шею патронами травматического действия.
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 08 февраля 2008 года N 55
Нормы допустимого воздействия на человека
поражающих факторов огнестрельного бесствольного оружия самообороны
с патронами травматического, газового и светозвукового действия
Выстрел из огнестрельного бесствольного оружия патроном травматического, газового и светозвукового действия не должен причинять вреда здоровью человека средней и тяжелой степени тяжести на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола.
Выстрел из огнестрельного бесствольного оружия патроном травматического, газового и светозвукового действия на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола должен приводить к потере способности человека к активным действиям, но не более чем на 30 минут.
Выстрел из огнестрельного бесствольного оружия патроном газового действия не должен приводить к поражению стрелка за счет действия слезоточиво раздражающих веществ на расстоянии более 0,5 метра позади дульного среза ствола.
Выстрел из огнестрельного бесствольного оружия патроном светозвукового действия не должен приводить к поражению стрелка за счет светового излучения и акустического давления на расстоянии более 0,5 метра позади дульного среза ствола.
Запрещается:
1) стрельба на расстоянии менее одного метра;
2) стрельба в лиц с явными признаками инвалидности, беременных женщин и детей;
3) стрельба в голову и шею патронами травматического действия.
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 08 февраля 2008 года N 55
Нормы допустимого воздействия на человека
поражающих факторов газового оружия самообороны
Выстрел из газового оружия патроном травматического, газового и светозвукового действия не должен причинять вреда здоровью человека средней и тяжелой степени тяжести на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола.
Выстрел из газового оружия патроном травматического, газового и светозвукового действия на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола должен приводить к потере способности человека к активным действиям, но не более чем на 30 минут.
Выстрел из газового оружия патроном газового действия не должен приводить к поражению стрелка за счет действия слезоточиво раздражающих веществ на расстоянии более 0,5 метра позади дульного среза ствола.
Выстрел из газового оружия патроном светозвукового действия не должен приводить к поражению стрелка за счет светового излучения и акустического давления на расстоянии более 0,5 метра позади дульного среза ствола.
Применение механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточиво раздражающими веществами не должно причинять вреда здоровью человека средней и тяжелой степени тяжести за счет действия слезоточиво раздражающих веществ на расстоянии более 0,5 метра.
Применение механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточиво раздражающими веществами не должно причинять телесных повреждений человеку средней и тяжелой степени тяжести на расстоянии более 0,5 метра.

0,5 метрден аса қашықтықта жас ағызғыш тітіркендіру заттарымен қамтылған механикалық бүріккіштерді, аэрозолдар мен басқа да керек-жарақтарды қолдану адамның кемінде 30 минутқа белсенді әрекетке қабілетін жоғалтуы тиіс.
Мыналарға:
1) бір метрден аз қашықтықта газды қарудан атуға;
2) айқын мүгедектік белгілері бар адамдарға, жүкті әйелдер мен балаларға газды қарудан атуға;
3) газды қарудан жарақат салатын патрондармен бас пен мойынға көздеп атуға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2008 жылғы 8 ақпандағы N 55
бұйрығымен бекітілген
Электрлік өзін-өзі қорғау қаруының адамға зақым келтіру
факторларының рұқсат етілген әсер ету нормалары
Электрлік қару мен электр қуатын пайдалануға негізделген жарақаттайтын әсері бар өзге де заттарды қолдану электрлік разряд әсерінің есебінен адам денсаулығына орта және ауыр дәрежедегі зиян келтірмеуі тиіс.
Электрлік қару мен электр қуатын пайдалануға негізделген жарақаттайтын әсері бар өзге де заттарды қолдану адамға орта және ауыр дәрежедегі дене зақымын келтірмеуі тиіс.
Электрлік қару мен электр қуатын пайдалануға негізделген жарақаттайтын әсері бар өзге де заттарды қолдану адамның кемінде 30 минутқа белсенді әрекетке қабілетін жоғалтуы тиіс.
Бір рет әсер ету кезінде организмдегі өзгерістердің шекті рұқсат етілген деңгейі:
1) естен танбай (электрлік зақым келтірудің бірінші дәрежесі) бұлшық еттердің тырысып жиырылуы;
2) қимылдық белсенділіктің кемінде 15 минут бойы қысқаруы;
3) кемінде 30 минут бойы ритмі бұзылмай жүрек жиырылуы жиілігінің өзгеруі;
4) кемінде 30 минут бойы демалу жиілігінің өзгеруі;
5) электродтар байланысы аясындағы тері жабындарының орташа айқын зақымдар.
Мыналарға:
1) айқын мүгедектік белгілері бар адамдарға, жүкті әйелдер мен балаларға қолдануға тыйым салынады;
2) электрлік қаруды қолдану кезінде жүрек, бас және сәулелік тораптар аясында электродтардың байланысынан аулақ болған жөн.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2008 жылғы 8 ақпандағы N 55
бұйрығымен бекітілген
Жарақат салатын өзін-өзі қорғау қаруының жарақат
салу факторларының адамға әсер етуінің (соққы-ауырсыну
түріндегі әсер ету) рұқсат етілген нормалары
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта эталонды өзін-өзі қорғау қаруынан ату кезінде жарақат салатын патрондардың соққы беру-ауырсыну әсерінің есебінен адам денсаулығына орта және ауыр дәрежедегі зиян келтірмеуі тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта эталонды өзін-өзі қорғау қаруынан ату кезінде жарақат салатын патрондардың адамға орта және ауыр дәрежедегі дене зақымын келтірмеуі тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта эталонды өзін-өзі қорғау қаруынан ату кезінде адамның кемінде 30 минутқа белсенді әрекетке қабілетін жоғалтуы тиіс.
Мыналарға:

Применение механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточиво раздражающими веществами на расстоянии более 0,5 метра должны приводить к потере способности человека к активным действиям, но не более чем на 30 минут.
Запрещается:
1) стрельба из газового оружия на расстоянии менее одного метра;
2) стрельба из газового оружия в лиц с явными признаками инвалидности, беременных женщин и детей;
3) стрельба из газового оружия патронами травматического действия в голову и шею.
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 08 февраля 2008 года N 55
Нормы допустимого воздействия на человека
поражающих факторов электрического оружия самообороны
Применение электрического оружия и иных предметов, поражающее действие которых основано на использовании электрической энергии не должно наносить вреда здоровью человека средней и тяжелой степени тяжести за счeт действия электрического разряда.
Применение электрического оружия и иных предметов, поражающее действие которых основано на использовании электрической энергии не должно причинять телесных повреждений человеку средней и тяжелой степени тяжести.
Применение электрического оружия и иных предметов, поражающее действие которых основано на использовании электрической энергии должно приводить к потере способности человека к активным действиям, но не более чем на 30 минут.
Предельно допустимый уровень изменений в организме при однократном воздействии:
1) судорожное сокращение мышц без потери сознания (первая степень тяжести электрической травмы);
2) прекращение моторной активности в течении не более 15 минут;
3) изменение частоты сердечных сокращений без нарушения ритма в течении не более 30 минут;
4) изменение частоты дыхания в течение не более 30 мин;
5) умеренно выраженное повреждение кожных покровов в области контакта электродов.
Запрещается:
1) применение электрического оружия в отношении лиц с явными признаками инвалидности, беременных женщин и детей;
2) при применении электрического оружия следует избегать контакта электродов в области сердца, головы, шеи и солнечного сплетения.
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 08 февраля 2008 года N 55
Нормы допустимого воздействия на человека
поражающих факторов патронов травматического действия
(с ударно-болевым типом воздействия) к оружию самообороны
Патроны травматического действия при стрельбе из эталонного оружия самообороны не должны причинять вреда здоровью человека средней и тяжелой степени тяжести за счeт ударно-болевого воздействия на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола.
Патроны травматического действия при стрельбе из эталонного оружия самообороны не должны причинять телесных повреждений средней и тяжелой степени тяжести на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола.
Патроны травматического действия при стрельбе из эталонного оружия самообороны на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола должны приводить к потере способности человека к активным действиям, но не более чем на 30 мин.
Запрещается:

1) бір метрден аз қашықтықта кез-келген қарудың түрінен жарақаттайтын патрондармен атуға;
2) айқын мүгедектік белгілері бар адамдарға, жүкті әйелдер мен балаларға кез-келген қарудың түрінен жарақаттайтын патрондармен атуға;
3) жарақат салатын патрондармен бас пен мойынға көздеп атуға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2008 жылғы 8 ақпандағы N 55
бұйрығымен бекітілген
Газбен әсер ететін патрондары бар (жас ағызғыш
тітіркендіру әсері бар түрі) өзін-өзі қорғау қаруының
жарақат салу факторларының адамға әсер етуінің рұқсат
етілген нормалары
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта эталонды өзін-өзі қорғау қаруынан ату кезінде газбен әсер ететін патрондар жас ағызғыш тітіркендіру әсерінің есебінен адам денсаулығына орта және ауыр дәрежедегі зиян келтірмеуі тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта эталонды өзін-өзі қорғау қаруынан ату кезінде газбен әсері бар патрондар адамға орта және ауыр дәрежедегі дене зақымын келтірмеуі тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта эталонды өзін-өзі қорғау қаруынан ату кезінде газбен әсер ететін патрондар адамның кемінде 30 минутқа белсенді әрекетке қабілетін жоғалтуы тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінің артынан 0,5 метрден аса қашықтықта газбен әсер ететін патрондары бар газды қарудан ату жас ағызғыш тітіркендіру әсерінің есебінен бағытты зақымдауға әкелмеуі тиіс.
Мыналарға:
1) бір метрден аз қашықтықта кез-келген қарудан газды әсері бар патрондармен атуға;
2) айқын мүгедектік белгілері бар адамдарға, жүкті әйелдер мен балаларға кез-келген қарудан газбен әсер ететін патрондармен атуға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2008 жылғы 8 ақпандағы N 55
бұйрығымен бекітілген
Сәулемен, дыбыспен әсер ететін патрондары бар өзін-өзі
қорғау қаруының жарақат салу факторларының адамға әсер
етуінің рұқсат етілген нормалары
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта эталонды өзін-өзі қорғау қаруынан ату кезінде сәулемен, дыбыспен әсер ететін патрондар жарық сәулелену мен акустикалық қысым әсерінің есебінен адам денсаулығына орта және ауыр дәрежедегі зиян келтірмеуі тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта эталонды өзін-өзі қорғау қаруынан ату кезінде сәулемен, дыбыспен әсер ететін патрондар адамға орта және ауыр дәрежедегі дене зақымын келтірмеуі тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінен бір метр және одан аса қашықтықта эталонды өзін-өзі қорғау қаруынан ату кезінде сәулемен, дыбыспен әсер ететін патрондар адамның кемінде 30 минутқа белсенді әрекетке қабілетін жоғалтуы тиіс.
Ұңғының ауыз кесігінің артынан 0,5 метрден аса қашықтықта сәулемен, дыбыспен әсер ететін патрондары бар қарудан ату жарық сәулелену мен акустикалық қысым әсерінің есебінен бағытты зақымдауға әкелмеуі тиіс.
Мыналарға:

1) стрельба патронами травматического действия из любого вида оружия на расстоянии менее одного метра;
2) стрельба патронами травматического действия из любого вида оружия в лиц с явными признаками инвалидности, беременных женщин и детей;
3) стрельба в голову и шею патронами травматического действия.
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 08 февраля 2008 года N 55
Нормы допустимого воздействия на
человека поражающих факторов патронов газового действия
(со слезоточиво раздражающим типом воздействия)
к оружию самообороны
Патроны газового действия при стрельбе из эталонного оружия самообороны не должны причинять вреда здоровью человека средней и тяжелой степени тяжести за счет действия слезоточиво раздражающих веществ на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола.
Патроны газового действия при стрельбе из эталонного оружия самообороны не должны причинять человеку телесных повреждений средней и тяжелой степени тяжести на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола.
Патроны газового действия при стрельбе из эталонного оружия самообороны на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола должны приводить к потере способности человека к активным действиям, но не более чем на 30 мин.
Выстрел из эталонного оружия самообороны патроном газового действия не должен приводить к поражению стрелка за счeт действия слезоточиво раздражающих веществ на расстоянии более 0,5 метра позади дульного среза ствола.
Запрещается:
1) стрельба патроном газового действия из любого вида оружия на расстоянии менее одного метра;
2) стрельба патроном газового действия из любого вида оружия в лиц с явными признаками инвалидности, беременных женщин и детей.
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 08 февраля 2008 года N 55
Нормы допустимого воздействия на
человека поражающих факторов патронов светозвукового действия
(с типом воздействия - световое излучение и акустическое давление)
к оружию самообороны
Патроны светозвукового действия при стрельбе из эталонного оружия самообороны не должны причинять вреда здоровью человека средней и тяжелой степени тяжести за счeт светового излучения и акустического давления на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола.
Патроны светозвукового действия при стрельбе из эталонного оружия самообороны не должны причинять человеку телесных повреждений средней и тяжелой степени тяжести на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола.
Патроны светозвукового действия при стрельбе из эталонного оружия на расстоянии одного метра и более от дульного среза ствола должны приводить к потере способности человека к активным действиям, но не более чем на 30 мин.
Выстрел из оружия патроном светозвукового действия не должен приводить к поражению стрелка за счeт светового излучения и акустического давления на расстоянии более 0,5 метра позади дульного среза ствола.
Запрещается:

1) бір метрден аз қашықтықта кез-келген қарудан сәулемен, дыбыспен әсері бар патрондармен атуға;
2) айқын мүгедектік белгілері бар адамдарға, жүкті әйелдер мен балаларға кез-келген қарудан сәулемен, дыбыспен әсер ететін патрондармен атуға тыйым салынады.

1) стрельба патронами светозвукового действия из любого вида оружия на расстоянии менее одного метра;
2) стрельба патронами светозвукового действия из любого вида оружия в лиц с явными признаками инвалидности, беременных женщин и детей.