Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының жердегі радиосәулелендіру құралдарының жарамдылық куәліктерін беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2008 жылғы 21 наурыздағы N 136 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 5 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5210 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010 жылғы 12 тамыздағы N 354 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010.08.12 N 354 Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз.
" Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы " Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына" сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының жердегі радиосәулелендіру құралдарының жарамдылық куәліктерін беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (М.М. Қубаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          С. Ахметов
Келісілген:
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігінің төрағасы
___________________ К. Есекеев
2008 жылғы»3 сәуір
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2008 жылғы 21 наурыздағы
N 136 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының
жердегі радиосәулелендіру құралдарының
жарамдылық куәліктерін беру
ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының жердегі радиосәулелендіру құралдарының жарамдылық куәліктерін беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясы ұйымдарының жердегі радиосәулелендіру құралдарының (бұдан әрі - радиосәулелендіру құралдары) жарамдылық куәліктерін (бұдан әрі - жарамдылық куәліктері) беру тәртібін анықтайды.
2. Жарамдылық куәліктерін беруді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі - Азаматтық авиация комитеті) жүзеге асырады.
3. Әрбір радиосәулелендіру құралына Ережеге  1-қосымшада белгіленген нысан бойынша жарамдылық куәлігі беріледі.
Көрсетілген құжатсыз немесе қолданылу мерзімі өтіп кеткен радиосәулелендіру құралдарын пайдалануға рұқсат етілмейді.

Об утверждении Правил выдачи удостоверений годности наземных радиоизлучающих средств гражданской авиации Республики Казахстан
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 марта 2008 года N 136. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2008 года N 5210. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 354
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12.08.2010 № 354 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации",  ПРИКАЗЫВАЮ: см.Z100339
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи удостоверений годности наземных радиоизлучающих средств гражданской авиации Республики Казахстан.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Кубаев М.М.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    С. Ахметов
Согласовано:
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
информатизации и связи
К. Есекеев
3 апреля 2008 года
Утверждены
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 21 марта 2008 года N 136
Правила
выдачи удостоверений годности
наземных радиоизлучающих средств
гражданской авиации Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи удостоверений годности наземных радиоизлучающих средств гражданской авиации Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок выдачи удостоверений годности наземных радиоизлучающих средств (далее - удостоверений годности) организаций гражданской авиации Республики Казахстан (далее - радиоизлучающие средства). см.Z100339
2. Выдачу удостоверений годности осуществляет Комитет гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Комитет гражданской авиации).
3. На каждое радиоизлучающее средство выдается удостоверение годности по форме, установленной в  приложении 1 к Правилам.
Эксплуатация радиоизлучающих средств без указанного документа или с истекшим сроком его действия не допускается.

4. Азаматтық авиация комитеті радиосәулелендіру құралдарын есепке алу мақсатында оларды арнайы журналда (қағаз түрінде және электронды нұсқада) тіркейді.
2. Жарамдылық куәліктерін беру тәртібі
5. Жарамдылық куәліктерін беру Ережеге  2-қосымшада белгіленген нысан бойынша азаматтық авиация ұйымының өтініші негізінде жүргізіледі. Жарамдылық куәліктері радиосәулелендіру құралдары қызметінің бүкіл мерзіміне беріледі.
6. Өтінішке төмендегі құжаттар қоса беріледі:
1) радиосәулелендіру құралдарын пайдалануға қабылдау-тапсыру актісі (құжаттардың көшірмесі);
2) радиосәулелендіру құралдарының техникалық жай-күйінің актісі;
3) жердегі тексеру және күйіне келтіру хаттамасы;
4) радиосәулелендіру құралдарының техникалық жай-күйі туралы есептер мен қорытындылар (тек қызметінің немесе қорлардың мерзімін ұзартқан жағдайда ғана);
5) ұшуда тексеру актісі (жоғары жиілік ауқымындағы авиациялық электр байланыс құралдарынан басқа);
6) әуе кемелерімен жүргізілетін екі жақты радиобайланыстың қашықтық кестесі (өте жоғары жиілік ауқымындағы авиациялық әуе электр байланысы құралдары үшін);
7) жабу бұрыштарының кестесі (бірінші және екінші реттік шолу радиолокаторлары үшін, азимуттық-қашықтық радиомаяктар үшін);
8) индикаторда негізгі жолдар мен жарық аймақтарын көрсете отырып, полярлық координаттардағы шолу радиолокаторларының әрекет ету қашықтығының кестесі;
9) күту және қонуға кіру аймақтарында әуеайлақтық шолу радиолокаторының көрінім аймағының сызбасы;
10) объектіні электрмен жабдықтау сызбасы (бір желіде орындау);
11) объектінің ұшу-қону жолағына қатысты орналасу жоспары (әуеайлақ жанындағы құралдар үшін);
7. Ереженің 6-тармағындағы 2), 3) тармақшаларда көрсетілген құжаттар "Ұшуды және авиациялық электр байланысын радиотехникалық қамтамасыз ету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 10 қыркүйектегі  N 785 қаулысымен бекітілген ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электр байланысы ережесінде келтірілген нысандар бойынша ресімделеді.
8. Жарамдылық куәліктерінің қолданылуы төмендегі жағдайларда уақытша тоқтатылады:
1) радиосәулелендіру құралдарының пайдаланылуын тоқтата тұру туралы шешім қабылданғанда;
2) радиосәулелендіру құралдарын жаңа объектіге (орынға) орнату мақсатында бөлшектеген кезде (әуеайлақ шегіндегі авиациялық электр байланысы құралдарынан басқа);
3) радиосәулелендіру құралдары аварияға ұшыраған жағдайда, одан кейін олар жөндеуге және қалпына келтіруге жатады.
9. Тоқтатылу себебі жойылғаннан кейін және Ереженің 6-тармағының 2)-6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынған кезде жарамдылық куәліктерінің қолданылуы қайта жаңартылуы мүмкін.

4. Радиоизлучающие средства в целях учета регистрируются Комитетом гражданской авиации в специальном журнале (бумажный и электронный варианты).
2. Порядок выдачи
удостоверений годности
5. Выдача удостоверений годности производится на основании заявления организации гражданской авиации по форме согласно  приложению 2 к Правилам. Удостоверения годности выдаются на весь срок службы радиоизлучающих средств.
6. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) акт приема-сдачи радиоизлучающих средств в эксплуатацию (копии документов);
2) акт технического состояния радиоизлучающих средств;
3) протокол наземной проверки и настройки;
4) расчеты и выводы о техническом состоянии радиоизлучающих средств (только при продлении срока службы или ресурса);
5) акт летной проверки (кроме средств авиационной электросвязи диапазона высоких частот);
6) график дальности двухсторонней радиосвязи с воздушными судами (для средств авиационной воздушной электросвязи диапазона очень высоких частот);
7) график углов закрытия (для обзорных первичных и вторичных радиолокаторов, для азимутально-дальномерных радиомаяков);
8) график дальности действия обзорных радиолокаторов в полярных координатах, с указанием основных трасс и зоны засвета на индикаторе;
9) схема зоны видимости аэродромного обзорного радиолокатора в зонах ожидания и захода на посадку;
10) схема электроснабжения объекта (в однолинейном исполнении);
11) план расположения объекта относительно взлетно-посадочной полосы (для приаэродромных средств).
7. Документы, указанные в подпунктах 2), 3) пункта 6 Правил оформляются по формам, приведенным в  Правилах радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2007 года, N 785 "Об утверждении Правил радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи".
8. Действия удостоверений годности приостанавливаются в следующих случаях:
1) при принятии решения о приостановке эксплуатации радиоизлучающих средств;
2) после демонтажа радиоизлучающих средств в целях установки их на новом месте (кроме средств авиационной электросвязи в пределах аэродрома);
3) при аварии радиоизлучающих средств, после которых они подлежат ремонту и восстановлению.
9. Действия удостоверений годности возобновляются после устранения причин, по которым они были приостановлены и при предоставлении документов, указанных в подпунктах 2)-6) пункта 6 Правил.

10. Жарамдылық куәліктерінің қолданылуы төмендегі жағдайларда тоқтатылады:
1) куәліктердің қолданылу мерзімі өткенде;
2) радиосәулелендіру құралдарының пайдаланылуын тоқтату туралы шешім қабылданғанда;
3) радиосәулелендіру құралдарын есептен шығарған кезде.
11. Қолданылуы тоқтатылған жарамдылық куәліктері Азаматтық авиация комитетіне қайтаруға жатады.
12. Жарамдылық куәліктерін беру Ережесінің 6-тармағында аталған құжаттармен бірге өтініш түскен күнінен бастап бір ай мерзімде жүргізіледі.
13. Құжаттар пакеті толық ұсынылмаған жағдайда, Азаматтық авиация комитеті жеті жұмыс күн мерзімінде қайтару себебін көрсете отырып, оларды өтініш берушіге қайтарады.
Өтінішті қайтару қайта өтініш жасауға кедергі болып табылмайды.
Қазақстан Республикасы
азаматтық авиациясының жердегі
радиосәулелендіру құралдарының
жарамдылық куәліктерін
беру ережесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрлігі
Азаматтық авиация комитеті Жердегі радиосәулелендіру құралының
жарамдылық куәлігі N _____                      Астана қаласы
1-Қосымшаның айналмалы жағы
Жердегі радиосәулелендіру құралының
N жарамдылық куәлігі
1. Жердегі радиосәулелендіру құралының атауы, түрі
______________________________________________________________
2. Сериясы (зауыттық) N ______________________________________
3. Әзірлеуші _________________________________________________
Куәлік берудің негіздемесі ___________________________________
______________________________________________________________
(кәсіпорынның өтініші, қабылдау, аралап ұшу актісі)
4. Осы Куәлік арқылы жоғарыда аталған жердегі радиосәулелендіру құралының Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында қолданылатын пайдалануға жарамдылық нормаларына (талаптарына) сәйкес келетіндігі расталады.
5. Егер сертификатта белгіленген шектеулер мен құжаттамаға сәйкес техникалық қызмет көрсету және пайдалану жүргізілетін болса; белгіленген тәртіппен арнайы оқудан өткен және жұмысқа жіберілген қызметкер техникалық қызмет көрсету мен пайдалануды жүргізетін болса, онда жоғарыда аталған радиосәуленлендіру құралы пайдалануға жарамды болып табылады.
6. Куәліктің қолданылу мерзімі _____________________ дейін
немесе ____________ сағат.
ААК төрағасының орынбасары    _______________________________
(Т.А.Ә.)
М.О.
(елтаңбалы)
_________________________________
(қолы)
20____жылғы "_____" _____________
Қазақстан Республикасы
азаматтық авиациясының
жердегі радиосәулелендіру
құралдарының жарамдылық
куәліктерін беру ережесіне
2-қосымша
Азаматтық авиация
комитетінің
төрағасы ___________
Өтініш
__________________________________________ әуежайында орнатылған
__________________________________________________________________
(радиосәулелендіру құралдарының атауы)
__________________________________________құжаттарды қарауыңызды, радиосәулелендіру құралдарының жарамдылық куәлігін беруіңізді сұраймын.
Радиосәулелендіру құралының құрамы, орналасу жағдайы, тактикалық сипаттамасы, электрмен жабдықталуы Қазақстан Республикасының әуежайларын пайдалану жарамдылығы нормаларының және пайдалану құжаттамасының талаптарына сәйкес келеді.
Қызмет персоналы радиосәулелендіру құралдарын пайдалануға және қолдануға үйретілген.
Қосымша: ______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Азаматтық авиация ұйымының басшысы
_______________________________________________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
20___жылғы "____" _________

10. Действия удостоверений годности прекращаются в следующих случаях:
1) истечения срока действия удостоверений;
2) при принятии решения о прекращении эксплуатации радиоизлучающих средств;
3) при списании радиоизлучающих средств.
11. Удостоверения годности, действия которых прекращены, подлежат возврату в Комитет гражданской авиации.
12. Выдача удостоверений годности производится в месячный срок со дня поступления заявления с приложением перечисленных в пункте 6 Правил документов.
13. В случае представления неполного пакета документов Комитет гражданской авиации возвращает их заявителю в течение семи рабочих дней со дня получения с указанием причин возврата.
Возврат заявления не является препятствием к повторному обращению.
Приложение 1
к Правилам
выдачи удостоверений годности
наземных радиоизлучающих средств
гражданской авиации Республики Казахстан
Республика Казахстан
Министерство транспорта и коммуникаций
Комитет гражданской авиации
Удостоверение N_______
годности наземного радиоизлучающего средства
г. Астана
Оборотная сторона Приложения 1
Удостоверение N_____
годности наземного радиоизлучающего средства
1. Наименование радиоизлучающего средства, тип ___________________________
2. Серийный (заводской) __________________________________________________
3. Изготовитель __________________________________________________________
4. Основание для выдачи удостоверения ____________________________________
__________________________________________________________________________
(заявление предприятия, акт приемки, облета)
5. Настоящим удостоверением подтверждается соответствие вышеупомянутого
наземного радиоизлучающего средства Нормам (требованиям) годности к
эксплуатации, действующим в гражданской авиации Республики Казахстан.
6. Вышеупомянутое радиоизлучающее средство считается пригодным к
эксплуатации, если техническое обслуживание и эксплуатация производятся в
соответствии с документацией и ограничениями, установленными сертификатом;
персоналом, прошедшим специальное обучение и допущенным к работам в
установленном порядке.
7. Срок действия удостоверения до _________________ или в течение
_________часов.
Заместитель Председателя
Комитета гражданской авиации _____________________________________________
(Ф.И.О.)
М.П.
(гербовая)                              ____________________________
(подпись)
"_____"_______________20___г.
Приложение 2
к Правилам
выдачи удостоверений годности
наземных радиоизлучающих средств
гражданской авиации Республики Казахстан
Председателю
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
_________________________
(Ф.И.О.)
Заявление
Прошу рассмотреть документы на _____________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование радиоизлучающего средства)
установленного в аэропорту ______________________________________________,
выдать удостоверение годности радиоизлучающего средства.
Состав, условия размещения, технические характеристики,
электроснабжение радиоизлучающего средства соответствуют требованиям Норм
годности эксплуатации аэродромов Республики Казахстан и эксплуатационной
документации.
Персонал службы обучен использованию и эксплуатации радиоизлучающего
средства
Приложения: ________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Руководитель
организации гражданской авиации __________________________________________
(подпись)                 (Ф.И.О.)
"____"____________20___г.