Медицина және фармацевтика мамандықтары номенклатурасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Десаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 4 шілдедегі N 392 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 4 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5276 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы N 774 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009.11.24 N 774 бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлер мамандықтарын есепке алу, даярлау, реттеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медицина және фармацевтика мамандықтары номенклатурасы бекітілсін.
2. "Медицина және фармацевтика мамандықтары номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 12 ақпандағы N 97 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4556 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзгеде мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған 2007 жылғы N 4, 242-бап) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылымды және адам ресурстарын дамыту департаменті (Н.Қ. Хамзина) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Құқықтық жұмыс және мемлекеттік сатып алу департаменті (Б.Т. Малғаждарова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Қ.Т. Омаровқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр                                          А. Дерновой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2008 жылғы 4 шілдеде
N 392 бұйрығымен бекітілген
Медицина және фармацевтика мамандықтарының номенклатурасы 1. Жоғары білімді медицина қызметкерлерінің мамандықтары
1. Терапия (жасөспірімдер терапиясы, жедел және шұғыл медициналық көмек, диетология)
2. Жалпы дәрігерлік практика/Отбасылық медицина
3. Кардиология (ересектердің, балалардың), соның ішінде интервенциялық
4. Ревматология (ересектердің, балалардың)
5. Аллергология және иммунология (ересектердің, балалардың)
6. Гастроэнтерология (ересектердің, балалардың)

Об утверждении Номенклатуры медицинских и фармацевтических специальностей
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2008 года N 392. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2008 года N 5276. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 774
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 24.11.2009 № 774 (порядок введения в действие см. п. 6).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О системе здравоохранения" и в целях упорядочения учета, подготовки, регламентации специальностей работников системы здравоохранения, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Номенклатуру медицинских и фармацевтических специальностей.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 февраля 2007 года N 97 "Об утверждении Номенклатуры медицинских и фармацевтических специальностей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 4556, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2007 год, N 4, ст. 242).
3. Департаменту развития науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Хамзиной Н.К.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту правовой работы и государственных закупок Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Малгаждарова Б.Т.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Омарова К.Т.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр                                    А. Дерновой
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 июля 2008 года N 392
Номенклатура медицинских и фармацевтических специальностей
1. Специальности работников с высшим медицинским образованием
1. Терапия (терапия подростковая, скорая и неотложная медицинская помощь, диетология)
2. Общая врачебная практика (семейная медицина)
3. Кардиология (взрослая, детская), в том числе интервенционная
4. Ревматология (взрослая, детская)
5. Аллергология и иммунология (взрослая, детская)
6. Гастроэнтерология (взрослая, детская)

7. Гематология (ересектердің, балалардың)
8. Пульмонология (ересектердің, балалардың)
9. Эндокринология (ересектердің, балалардың)
10. Нефрология (ересектердің, балалардың)
11. Фтизиатрия (ересектердің, балалардың)
12. Кәсіби патология (еңбек медицинасы)
13. Жұқпалы аурулар (ересектердің, балалардың)
14. Дерматовенерология (венерология, дерматология, дерматокосметология) (ересектердің, балалардың)
15. Невропатология (ересектердің, балалардың)
16. Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология, сот-психологиялық-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)
17. Медициналық реабилитология, қалпына келтіре емдеу (физиотерапия, емдік дене шынықтыру, курортология) (ересектердің, балалардың)
18. Сәулелі терапия (радиология)
19. Сәулелі диагностика (рентгенология, компьютерлік және магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, радиоизотоптық диагностика)
20. Функционалдық диагностика
21. Клиникалық зертханалық диагностика
22. Спорт медицинасы
23. Гериатрия
24. Клиникалық фармакология
25. Дәстүрлі емес терапия (рефлексотерапия, мануальды терапия, су-джок-терапиясы, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)
26. Әуе және ғарыш медицинасы
27. Төтенше жағдайлар және апаттар медицинасы
28. Анестезиология және реаниматология (ересектердің, балалардың)
29. Жалпы хирургия (торакалдық, абдоминалдық, трансплантологиялық)
30. Кардиохирургия (ересектердің, балалардың)
31. Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенциялық хирургия) (ересектердің, балалардың)
32. Нейрохирургия (ересектердің, балалардың)
33. Жақсүйек-бет хирургиясы (ересектердің, балалардың)
34. Пластикалық хирургия
35. Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектердің, балалардың)
36. Травматология-ортопедия (камбустиология) (ересектердің, балалардың)
37. Урология және андрология (ересектердің, балалардың)
38. Офтальмология (ересектердің, балалардың)
39. Оториноларингология (сурдология) (ересектердің, балалардың)
40. Патологиялық анатомия (ересектердің, балалардың)
41. Сот-медициналық сараптама
42. Трансфузиология
43. Перфузиология
44. Токсикология (ересектердің, балалардың)
45. Педиатрия (жедел және шұғыл медициналық көмек)
46. Неонатология
47. Балалар психиатриясы (наркология, психотерапия, медициналық психология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)
48. Балалар хирургиясы (неонаталдық)
49. Акушерия және гинекология (балалар гинекологиясы)
50. Медициналық генетика
51. Стоматология (ересектердің, балалардың)
52. Гигиена және эпидемиология (жалпы гигиена, еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тамақ гигиенасы, коммуналдық гигиена, радиациялық гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)

7. Гематология (взрослая, детская)
8. Пульмонология (взрослая, детская)
9. Эндокринология (взрослая, детская)
10. Нефрология (взрослая, детская)
11. Фтизиатрия (взрослая, детская)
12. Профессиональная патология (медицина труда)
13. Инфекционные болезни (взрослая, детская)
14. Дерматовенерология (венерология, дерматология, дерматокосметология) взрослая, детская
15. Невропатология (взрослая, детская)
16. Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология, судебно-психолого-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза)
17. Медицинская реабилитология, восстановительное лечение (физиотерапия, лечебная физкультура, курортология) (взрослая, детская)
18. Лучевая терапия (радиология)
19. Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, радиоизотопная диагностика)
20. Функциональная диагностика
21. Клиническая лабораторная диагностика
22. Спортивная медицина
23. Гериатрия
24. Клиническая фармакология
25. Нетрадиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)
26. Авиационная и космическая медицина
27. Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф
28. Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)
29. Общая хирургия (торакальная, абдоминальная, трансплантология)
30. Кардиохирургия (взрослая, детская)
31. Ангиохирургия (рентгенохирургия, интервенционная хирургия) (взрослая, детская)
32. Нейрохирургия (взрослая, детская)
33. Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)
34. Пластическая хирургия
35. Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая, детская)
36. Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская)
37. Урология и андрология (взрослая, детская)
38. Офтальмология (взрослая, детская)
39. Оториноларингология (сурдология) (взрослая, детская)
40. Патологическая анатомия (взрослая, детская)
41. Судебно-медицинская экспертиза
42. Трансфузиология
43. Перфузиология
44. Токсикология (взрослая, детская)
45. Педиатрия (скорая и неотложная медицинская помощь)
46. Неонатология
47. Детская психиатрия (наркология, психотерапия, медицинская психология, судебно-психиатрическая экспертиза, судебно-наркологическая экспертиза)
48. Детская хирургия (неонатальная)
49. Акушерство и гинекология (детская гинекология)
50. Медицинская генетика
51. Стоматология (взрослая, детская)
52. Гигиена и эпидемиология (общая гигиена, гигиена труда, гигиена детей и подростков, гигиена питания, коммунальная гигиена, радиационная гигиена, токсикология, эпидемиология, паразитология, бактериология, вирусология, микробиология)

53. Денсаулық сақтау менеджменті
54. Қоғамдық денсаулық сақтау/Әлеуметтік гигиена және денсаулық сақтауды ұйымдастыру (валеология, эпидемиология, статистикасы, әдістемесі)
55. Мейірбике ісі
2. Жоғары білімді фармацевтика қызметкерлерінің мамандықтары
56. Фармация (жалпы фармацевтикалық практика); фармацияның экономикасы және басқару (фармацевт (провизор), фармацевт-ұйымдастырушы (провизор-ұйымдастырушы), менеджер, тексеруші, хабаршы, маркетолог-тауартанушы, дәрілердің технологиясы (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); дәрілік заттардың сапасын бақылау және сертификаттау (фармацевт (провизор), фармацевт-талдаушы (провизор-талдаушы); талдамалы диагностика және сот-химиялық сараптама (химик-токсиколог)
3. Орта білімді медицина және фармация қызметкерлерінің мамандықтары
57. Зертханалық диагностика (зертханашы, дәрігер-зертханашының көмекшісі)
58. Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практикалық фельдшер)
59. Акушерлік іс (акушер, жалпы практикалық акушер)
60. Гигиена және эпидемиология (санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, зертханашы, эпидемиолог дәрігердің көмекшісі, энтомолог)
61. Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті)
62. Ортопедиялық стоматология (тіс технигі)
63. Мейірбике ісі (мейірбике, маманданған мейірбике, жалпы практикалық мейірбике, салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі мейірбике, медициналық статистик)
64. Фармация (фармацевт ассистенті, фармацевт)
4. Бастауыш кәсіби білімді қызметкерлердің мамандықтары
65. Мейірбике ісі (сырқатты күтетін мейірбике, мейірбике көмекшісі, массажшы*)
* көз аурулары мүгедектері үшін

53. Менеджмент здравоохранения
54. Общественное здравоохранение/Социальная гигиена и организация здравоохранения (валеология, эпидемиология, статистика, методология)
55. Сестринское дело
2. Специальности работников
с высшим фармацевтическим образованием
56. Фармация (общая фармацевтическая практика); управление и экономика фармации (фармацевт (провизор), фармацевт-организатор (провизор-организатор), менеджер, инспектор, информатор, маркетолог/товаровед); технология лекарств (фармацевт (провизор), фармацевт-технолог (провизор-технолог); контроль качества и сертификация лекарственных средств (фармацевт (провизор), фармацевт-аналитик (провизор-аналитик); аналитическая диагностика и судебно-химическая экспертиза (химик-токсиколог)
3. Специальности работников со средним медицинским
и фармацевтическим образованием
57. Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта)
58. Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)
59. Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)
60. Гигиена и эпидемиология (санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, лаборант, помощник врача эпидемиолога, энтомолог)
61. Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)
62. Стоматологическая ортопедическая (зубной техник)
63. Сестринское дело (медицинская сестра, специализированная медицинская сестра, медицинская сестра общей практики, медицинская сестра по формированию здорового образа жизни, медицинский статистик)
64. Фармация (ассистент фармацевта, фармацевт)
4. Специальности работников
с начальным профессиональным образованием
65. Сестринское дело (медицинская сестра по уходу, помощник медицинской сестры, массажист*)
* для инвалидов по зрению