Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 118 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 30 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5322 болып енгізілді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 181 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009.08.05 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңының 57-бабына , "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі Заңының 49-бабының 3-тармағына, " Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұсынылып отырған Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
4. Стратегия және талдау департаменті (Әбдірахманов Н.А.):
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
5. Ақпараттық технологиялар департаменті (Түсіпов Қ.А.) 2008 жылғы 30 қарашаға дейін "Жинақтаушы зейнетақы қорлары мен бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының есеп берулерін қалыптастыруды автоматтандыру" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесін пысықтауды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года N 118. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2008 года N 5322. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 181
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 181 (порядок введения в действие см. п. 2).
В соответствии со статьей 57 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", подпунктом 11) пункта 2 статьи 3 и пунктом 3 статьи 49 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами.
2. Признать утратившим силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2008 года.
4. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 30 ноября 2008 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Автоматизация формирования отчетности накопительных пенсионных фондов и профессиональных участников рынка ценных бумаг".

6. Агенттіктің Төраға қызметі (Кенже А.А.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық баспасөз құралдарында жариялау шараларын қабылдасын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө.Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                        Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2008 жылғы 22 тамыздағы
N 118 қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық
актілердің тізбесі
1. Агенттік Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 223 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4480 тіркелген).
2. Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқтық актілеріне бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларын және жинақтаушы зейнетақы қорларын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 16 шілдедегі N 211 қаулысы ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4900 тіркелген).
3. Агенттік басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 223 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 4 қаулысы ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5161 тіркелген).
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2008 жылғы 22
тамыздағы N 118 қаулысымен
бекітілген
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулық
Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына, 49-бабының 3-тармағына, "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорлары сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәні мен есептеу әдістемесін белгілейді.

6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                                 Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций от
22 августа 2008 года № 118
Перечень нормативных правовых актов, признаваемых
утративших силу
1. Постановление Правления Агентства от 27 октября 2006 года № 223 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4480).
2. Постановление Правления Агентства от 16 июля 2007 года № 211 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора профессиональных участников рынка ценных бумаг и накопительных пенсионных фондов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4900).
3. Постановление Правления Агентства от 25 января 2008 года № 4 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 223 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5161).
Утверждена
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций от 22 августа 2008 года
№ 118
Инструкция
о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их
расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Настоящая Инструкция разработана в соответствии со статьей 57 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", подпунктом 11) пункта 2 статьи 3 и пунктом 3 статьи 49 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", и устанавливает нормативные значения и методику расчетов пруденциальных нормативов, обязательных к соблюдению организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, и накопительными пенсионными фондами, самостоятельно осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами.

1-тарау. Жалпы ережелер
РҚАО-ның ескертуі!
1-тармақтың 1) тармақшасына ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 Қаулысымен өзгерту қарастырылған (2010.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) валюталық тәуекел - зейнетақы активтерін басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар қор немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым өз қызметін жүзеге асырған кезде шетел валюталарының өзгеруіне байланысты шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі. Шығыстардың (шығындардың) пайда болу қаупі валюта бойынша позицияларды құндық көрсетілуі бойынша қайта бағалаудан туындайды;
2) ақшалай баламалар – алдын-ала белгілі ақша сомасына жеңіл айналатын және олардың құнының елеусіз ғана өзгеріс тәуекеліне ұшырайтын қысқа мерзімді жоғары өтімді салымдар. Ақшалай баламалар қатарына екінші деңгейдегі банктердегі салымдарға инвестициялар және қысқа мерзімді өтеу мерзімі бар (сатып алғаннан бастап үш айдан артық емес) басқа инвестициялар жатады. Ақшалай баламалар түріндегі инвестицияларды жіктеу "Ақша қаражаты қозғалысы туралы есептер" халықаралық қаржылық есептіліктің 7-стандартына сәйкес жасалады;
РҚАО-ның ескертуі!
1-тармақтың 3) тармақшасына ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 Қаулысымен өзгерту қарастырылған (2010.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі).
3) кредиттік тәуекел – заемшының (эмитенттің) бағалы қағаздар шығарылымының (облигациялар, мемлекеттік міндеттемелер және басқалар) талаптарында белгіленген мерзімде кредиторға (инвесторға) тиесілі негізгі борышты және (немесе) сыйақыны төлемеу салдарынан пайда болған шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі. Кредиттік тәуекелге сондай-ақ әріптестің своптар, опциондар және бағалы қағаздар бойынша есеп айырысуды реттеу кезеңіндегі міндеттемелерді орындамауына байланысты пайда болған жоғалтулар тәуекелі де кіреді;
4) ұйым - зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі - Ұйым);
РҚАО-ның ескертуі!
1-тармақтың 5) тармақшасына ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 Қаулысымен өзгерту қарастырылған (2010.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі).
5) пайыздық тәуекел – сыйақы мөлшерлемесінің тиімсіз өзгеруі салдарынан шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі, оған мыналар кіреді:
орналастырылған активтердің (белгіленген сыйақы мөлшерлемесі жағдайында) өтеу мерзімдерін сақтамауға байланысты жалпы пайыздық тәуекел;
басқа бірдей жағдайында ұқсас бағалау сипаты бар бірқатар құралдар бойынша алынатын және төленетін сыйақыны есептеу мен түзетудің әртүрлі әдістемелерін қолдануға байланысты ерекше пайыздық тәуекел;

Глава 1. Общие положения
1. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
Примечание РЦПИ!
В подпункт 1) предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
1) валютный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанный с изменением курсов иностранных валют при осуществлении организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, своей деятельности. Опасность расходов (убытков) возникает из-за переоценки позиций по валютам в стоимостном выражении;
2) денежные эквиваленты - это краткосрочные, высоколиквидные вложения, легко обратимые в заранее известную сумму денег, и подвергающиеся незначительному риску изменения их стоимости. К денежным эквивалентам также относятся инвестиции во вклады в банки второго уровня и другие инвестиции, которые имеют краткосрочный срок погашения (не более трех месяцев с даты приобретения). Квалификация инвестиций в качестве денежных эквивалентов производится в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности 7 "Отчеты о движении денежных средств";
Примечание РЦПИ!
В подпункт 3) предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
3) кредитный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неуплаты заемщиком (эмитентом) основного долга и (или) вознаграждения, причитающихся кредитору (инвестору), в установленный условиями выпуска ценной бумаги срок (облигации, государственные обязательства и другие). Кредитный риск также включает риск потерь, возникающих в связи с невыполнением партнером обязательств по свопам, опционам и в период урегулирования расчетов по ценным бумагам;
4) организация - организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами и накопительный пенсионный фонд, самостоятельно осуществляющий инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Организация);
Примечание РЦПИ!
В подпункт 5) предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
5) процентный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неблагоприятного изменения ставок вознаграждения, включающий:
общий процентный риск, связанный с несоблюдением сроков погашения размещенных активов (при фиксированных ставках вознаграждения);
специфичный процентный риск, связанный с применением различных методов начисления и корректировки получаемого и уплачиваемого вознаграждения по ряду инструментов, которые при прочих равных условиях имеют сходные ценовые характеристики;

6) рыноктық тәуекел – қаржы рыноктарының тиімсіз қозғалыстарына байланысты шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі. Рыноктік тәуекелдің макроэкономикалық табиғаты бар, яғни рыноктық тәуекелдердің негізгі көзі қаржы жүйесінің макроэкономикалық көрсеткіштері болып табылады. Рыноктық тәуекел пайыздық, валюталық және қор тәуекелдерінің жиынтығын көрсетеді;
7) меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициенті – осы Нұсқаулыққа сәйкес есептелген Ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициенті мен Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының " Жинақтаушы зейнетақы қорларына арналған пруденциалдық нормативтердiң нормативтiк маңызы, олардың есебiнiң әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 117 қаулысына сәйкес есептелген жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті капитал жеткіліктік коэффициентінің сомасы;
8) уәкілетті орган – қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
9) зейнетақы активтерiнің шартты бiрлiгі – жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiнің, Ұйымның оларды инвестициялық басқару нәтижесiндегi өзгерiстерiн сипаттау үшін пайдаланылатын және осы Нұсқаулыққа сәйкес есептелетiн үлестiк өлшемi;
10) қор – жинақтаушы зейнетақы қоры;
11) қор биржасы – қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасы;
РҚАО-ның ескертуі!
1-тармақтың 12) тармақшасына ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 Қаулысымен өзгерту қарастырылған (2010.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі).
12) қордың тәуекелі - акциялардың рыноктық құнына ықпал ететін қаржы рыноктарының жағдайлары өзгергендегі акциялар құнындағы өзгерістердің салдарынан пайда болатын тәуекел;
13) "таза" зейнетақы активтерi – қордың, оның зейнетақы активтерiне жататын мiндеттемелердi (зейнетақы төлемдерi, басқа қорларға аударымдар жасау бойынша мiндеттемелердi және басқа да ұқсас ықтимал мiндеттемелердi) шегергендегі зейнетақы активтерi;
14) шартты міндеттеме – өткен жағдайлар кезінде пайда болатын және Қордың толық бақылауында бола алмайтын бір немесе одан да көп болашақтағы анық емес оқиғалардың пайда болуы (пайда болмауы) кезінде бар екендігі расталатын болуы мүмкін міндеттеме. (2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.

6) рыночный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанных с неблагоприятными движениями финансовых рынков. Рыночный риск имеет макроэкономическую природу, то есть источниками рыночных рисков являются макроэкономические показатели финансовой системы. Рыночный риск представляет сумму процентного, валютного и фондового риска;
7) суммарный коэффициент достаточности собственного капитала - сумма коэффициента достаточности собственного капитала Организации, рассчитанного в соответствии с настоящей Инструкцией, и коэффициента достаточности собственного капитала накопительного пенсионного фонда, рассчитанного в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 117 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для накопительных пенсионных фондов";
8) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
9) условная единица пенсионных активов - удельная величина пенсионных активов накопительного пенсионного фонда, используемая для характеристики их изменения в результате инвестиционного управления ими Организацией и рассчитываемая в соответствии с настоящей Инструкцией;
10) фонд - накопительный пенсионный фонд;
11) фондовая биржа - фондовая биржа, осуществляющая деятельность на территории Республики Казахстан;
Примечание РЦПИ!
В подпункт 12) предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
12) фондовый риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие изменения стоимости акций, возникающий в случае изменения условий финансовых рынков, влияющих на рыночную стоимость акций;
13) "чистые" пенсионные активы - пенсионные активы фонда за вычетом его обязательств, относящихся к пенсионным активам (обязательств по пенсионным выплатам, переводам в другие фонды и других возможных схожих обязательств);
14) условное обязательство - это возможное обязательство, которое возникает из прошлых событий и наличие которого подтверждается при наступлении (ненаступлении) одного или более неопределенных будущих событий, которые не находятся под полным контролем фонда. (Прим. РЦПИ. Подпункт 14) вводится в действие с 01.07.2009).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

2. "Standard & Poor's" агенттігінің рейтингтік бағалардан басқа уәкілетті органмен "Moody's Investors Service" және "Fitch" агенттіктерінің және олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрі – басқа рейтинг агенттіктері) рейтингтік бағалары деп танылады.
2-1. Осы Нұсқаулық мақсаты үшін пайдаланылатын халықаралық қаржы ұйымдары болып, тізбесі "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысы 1-қосымшамен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4486 тіркелген) (бұдан әрі - N 225 қаулы) белгіленген халықаралық қаржы ұйымдары түсіндіріледі.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 Қаулысымен.
2-тарау. Меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициенті
3. Осы Нұсқаулықтың 1-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген меншікті капиталдың жеткіліктілік жиынтық коэффициентінің мәні 0,04 кем болмайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 164 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
4. Осы Нұсқаулықтың 3-тармағының талаптарын орындау мақсатында Ұйым мен активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болатын қордың арасында меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентін сақтау туралы шарт жасалуы мүмкін. Шарт жазбаша нысанда жасалады және онда мынадай мәліметтер болуы тиіс:
Ұйымның К 1 коэффициенті мәндерінің меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентіне ара қатынасы;
активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болатын қордың К 1 коэффициенті мәндерінің меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентіне ара қатынасы;
Шартқа Ұйымның және активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болатын қордың К 1 коэффициенттері мәндерінің меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентіне ара қатынасын анықтау бөлігіндегі өзгерістерді, осындай өзгерістерді қолданысқа енгізу күнін көрсете отырып еңгізудің жиілілігі.
Активтерi Ұйымның инвестициялық басқаруында тұрған Қордың К 1 коэффициентiнiң мәнi меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентiнің алпыс пайызынан кем болмауы тиіс. (2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі)
Қордың К 1 коэффициентiнiң мәнi меншiктi капиталдың жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентiнің жиырма пайызынан кем болмауы тиіс. (2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі)
Ұйымдағы Қордың меншiктi капиталының жеткiлiктiлiк жиынтық коэффициентi жүз пайыз болады. (2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі)
Ұйым мен қордың арасында жасалған меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентін сақтау туралы шарт жасалмаса Ұйымның К 1 коэффициентінің мәні меншікті капитал жеткіліктілігі жиынтық коэффициентінің отыз пайызынан кем болмауы тиіс.

2. Помимо рейтинговых оценок агентства "Standard&Poor's" уполномоченным органом также признаются рейтинговые оценки агентств "Moody's Investors Service" и "Fitch", и их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства).
2-1. Для целей настоящей Инструкции под международными финансовыми организациями понимаются международные финансовые организации, перечень которых определен в Приложении 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 225 «Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4486) (далее - постановление № 225).
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Глава 2. Суммарный коэффициент достаточности собственного
капитала
3. Значение суммарного коэффициента достаточности собственного капитала, указанного в подпункте 7) пункта 1 настоящей Инструкции, должно составлять:
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 164 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
4. В целях выполнения требований пункта 3 настоящей Инструкции, между Организацией и фондом, активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, может быть заключен договор о соблюдении суммарного коэффициента достаточности собственного капитала. Договор заключается в письменной форме и должен содержать следующие сведения:
соотношение значений коэффициента К 1 Организации к суммарному коэффициенту достаточности собственного капитала;
соотношение значений коэффициента К 1 фонда, активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, к суммарному коэффициенту достаточности собственного капитала;
периодичность внесения изменений в договор в части определения соотношения значений коэффициентов К 1 Организации и фонда, активы которого находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, к суммарному коэффициенту достаточности собственного капитала, с указанием даты введения в действие таких изменений.
Значение коэффициента K 1 фонда, активы которого находятся в инвестиционном управлении у Организации, должно составлять не менее шестидесяти процентов от суммарного коэффициента достаточности собственного капитала. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.07.2009)
Значение коэффициента K 1 Организации должно составлять не менее двадцати процентов от суммарного коэффициента достаточности собственного капитала. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.07.2009)
Суммарный коэффициент достаточности собственного капитала Фонда и Организации составляет сто процентов. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.07.2009)
Организация направляет в уполномоченный орган копию данного договора в течение одного дня со дня его заключения.
В случае отсутствия договора о соблюдении суммарного коэффициента достаточности собственного капитала, заключенного между Организацией и фондом, значение коэффициента К 1 Организации должно составлять не менее тридцати процентов от суммарного коэффициента достаточности собственного капитала.

Ұйымда инвестициялық басқаруында бір қордың зейнетақы активтерінен артық болған жағдайда К 1 мәні Ұйымның өтімді активтері мен міндеттемелерін, К 1 мәнінің сақталуы мақсатында, әрбір қорға қатысты тиісті пропорцияда бөлістіре отырып, әрбір қорға қатысты жеке есептеледі.
Ұйымның К 1 коэффициентінің мәні күн сайын жұмыс күнінің аяғына анықталады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
4-1. Қор мен Ұйым меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентін сақтамаған жағдайда Қор мен Ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігінің жиынтық коэффициентін орындамағандығы анықталады.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
3-тарау. "Меншікті капитал жеткіліктілігі" 1-пруденциалдық норматив
5. Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі K 1 коэффициентімен сипатталады.
K 1 коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
К 1 = (ӨА-М)/ MЗA, мұнда
ӨА – осы Нұсқаулықтың 6 және 7-тармақтарымен белгіленген өтімді және басқа активтер;
M - міндеттемелер ("репо" операциясын ашық сауда әдісімен өткізгенде, міндеттемелерге тек "репо" ашу сәтіне қор биржасының ішкі ережелеріне сәйкес анықталған "репо" объектісінің нарықтық құнының дисконт сомасы ғана кіреді);
МЗА - мына формула бойынша есептелетiн тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген қордың инвестициялық портфелiндегi қаржы құралдарының құны:
МЗА = Ктк + Нтк+ Отк, мұнда
Ктк – осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттары бойынша өтелгенге дейін ұсталатын санатқа жатқызылған борыштық бағалы қағаздар , шетелдік эмитенттер және "саудаға арналған " және "сату үшін қолда бар" санатында 1 жылдан астам тұрған Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар , тәуекел дәрежесі бойынша сараланған депозиттер, тазартылған қымбат металдар, металл депозиттер, "кері репо" операциялары бойынша есептелетін кредиттік тәуекел ;
Нтк - "саудаға арналған " және "сату үшін қолда бар" санатына қойылған борыштық бағалы қағаздар, акциялар, пайлар, туынды қаржы құралдары бойынша 10-ға тең келтіру коэффициентін жасау ретінде есептелетін нарықтық тәуекел, ол мына сома бойынша есептеледі: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
нарықтық құнның (қор тәуекелінің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
валюталардың айырбас бағамдары мен қымбат металдардың бағамдарының (валюталық тәуекел) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралы бойынша тәуекел есебі айырықша пайыздық тәуекелдің және жалпы пайыздық тәуекелдің сомасын білдіреді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Айырықша пайыздық тәуекел осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес қаржы құралы рейтингіне қатысты айрықша пайыздық тәуекел коэффициенті бойынша сараланған сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар бірыңғай қаржы құралдарының сомасын білдіреді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Сыйақы ставкасының (пайыздық тәуекелдің) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар бірыңғай қаржы құралдары болып, мынадай талаптарға сәйкес келетін қаржы құралдары танылады: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
бір эмитент шығарған; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
тең кірістілік мөлшері бар; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
нарықтық құны сол сияқты бір валютада көрсетілген; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
өтелгенге дейінгі бірдей мерзімі бар. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Туынды қаржы құралдары айрықша пайыздық тәуекел есебіне енгізілмейді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Жалпы пайыздық тәуекел мына соманы білдіреді: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес уақытша аралықтар бойынша тәуекелдің барлық аймақтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 10 пайызын; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес 1 аймақтың уақытша аралықтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 40 пайызын; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес 2 аймақтың уақытша аралықтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 30 пайызын; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес 3 аймақтың уақытша аралықтары бойынша сараланған қаржы құралдары сомасының 30 пайызын. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Қаржы құралының (қор тәуекелінің) нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел қаржы құралының құнын рыноктық тәуекел коэффициентімен жасауды білдіреді және борыштық бағалы қағаздар бойынша айырбасталатын акциялар (сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты айырбасталмайтын артықшылықты акцияларды қоспағанда), және осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес базистік активі аталған бағалы қағаздар болып табылатын акциялар, туынды қаржы құралдары, депозитарлық қолхаттар болып есептеледі. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Валюталық айырбас бағамдарының және қымбат металл бағамдарының (валюталық тәуекел) өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел шетел валютасында номинирленген қаржы құралдарының сомасын жасауды, сондай-ақ 0,04 валюталық тәуекел коэффициентіне тең осы бағалы қағаздардың барлық айналыс кезеңінде ұлттық валюталық бағаммен белгіленген осы құрал бойынша ақша ағынын белгілейтін шығарылым талабын көздейтін қаржы құралдарын қоспағандағы шетел валюталарының, қымбат металдардың, шетелдік қолма-қол валютаның бағамдарының өзгеруін индекстеген номиналды және (немесе) купонды сыйақыны білдіреді. (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
Рыноктық тәуекел есебіне тәуекелдерді хеджирлеу мақсаты үшін сатып алынған мынадай туынды қаржы құралдары енгізіледі: (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты туынды қаржы құралдары – базистік активі пайыздық кіріс алып келетін қаржы құралы болып табылатын келісім-шарт, немесе талаптары бойынша қаржы ағыны пайыздық ставка немесе өзге пайыздық келісім-шарт негізінде есептесетін келісім-шарт; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)
акциялардың нарықтық құнының өзгеруіне байланысты туынды қаржы құралдары – базистік активі қор құндылықтары (акциялар) немесе қор индексі болып табылатын келісім-шарт; (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі)

В случае наличия у Организации в инвестиционном управлении пенсионных активов более одного фонда, значение К 1 рассчитывается в отношении каждого фонда с распределением ликвидных активов и обязательств Организации в отношении каждого фонда в соответствующей пропорции для целей соблюдения коэффициента К 1 .
Значение коэффициента К 1 Организации определяется ежедневно на конец рабочего дня.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.07.2009).
4-1. При несоблюдении фондом и Организацией суммарного коэффициента достаточности собственного капитала, устанавливается невыполнение коэффициента достаточности собственного капитала фонда и Организации.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Глава 3. Пруденциальный норматив 1
"Достаточность собственного капитала"
5. Достаточность собственного капитала Организации характеризуется коэффициентом К 1 .
Коэффициент K 1 рассчитывается по формуле:
К 1 = (ЛА-О)/ВПА, где
ЛА - ликвидные и прочие активы, установленные пунктами 6 и 7 настоящей Инструкции;
О - обязательства (при совершении операции "репо" методом открытых торгов в обязательства включается только сумма дисконтирования рыночной стоимости объекта "репо" на момент открытия "репо", определенная согласно внутренним правилам фондовой биржи);
ВПА - стоимость финансовых инструментов, находящихся в инвестиционном портфеле фонда, взвешенных по степени риска, которая рассчитывается по формуле:
ВПА = Ккр + Рр + Ор, где
Ккр - кредитный риск, рассчитываемый по долговым ценным бумагам, отнесенным в категорию удерживаемых до погашения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, долговым ценным бумагам, выпущенным иностранными эмитентами и организациями Республики Казахстан, находящимся в категории "предназначенные для торговли" и "имеющиеся в наличии для продажи" более 1 года, депозитам, аффинированным драгоценным металлам, металлическим депозитам, операциям "обратное репо", взвешиваемым по степени риска, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
Рр - рыночный риск, рассчитываемый по долговым ценным бумагам, отнесенным в категории "предназначенные для торговли" и "имеющиеся в наличии для продажи", акциям, паям, производным финансовым инструментам, рассчитываемый как произведение коэффициента приведения, равного 10, на сумму: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском); (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением рыночной стоимости финансового инструмента (фондовым риском); (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов (валютным риском). (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Расчет риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), представляет собой сумму специфичного процентного риска и общего процентного риска. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Специфичный процентный риск представляет собой сумму по однородным финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), взвешенным по коэффициенту специфичного процентного риска в зависимости от рейтинга финансового инструмента, в соответствии с приложением 3 к настоящей Инструкции. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Однородными финансовыми инструментами с рыночным риском, связанными с изменением ставки вознаграждения (процентным риском), признаются финансовые инструменты, соответствующие следующим условиям: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
выпущены одним эмитентом; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
имеют равный размер доходности; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
рыночная стоимость выражена в одной и той же валюте; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
имеют равный срок до погашения. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Производные финансовые инструменты в расчет специфичного процентного риска не включаются. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Общий процентный риск представляет собой сумму: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
10 процентов от суммы взвешенных финансовых инструментов всех зон риска по временным интервалам в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
40 процентов от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 1 в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
30 процентов размера от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 2 в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
30 процентов размера от суммы взвешенных финансовых инструментов по временным интервалам зоны 3 в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Рыночный риск, связанный с изменением рыночной стоимости финансового инструмента (фондовый риск), представляет собой произведение стоимости финансового инструмента на коэффициент рыночного риска и рассчитывается по акциям (за исключением неконвертируемых привилегированных акций, связанных с изменением ставки вознаграждения), конвертируемым долговым ценным бумагам и акциям, производным финансовым инструментам, депозитарным распискам, базисным активом которых являются указанные ценные бумаги, в соответствии с приложением 7 к настоящей Инструкции. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
Рыночный риск, связанный с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов (валютный риск), представляет собой произведение суммы финансовых инструментов, номинированных в иностранной валюте, а также номинал и (или) купонное вознаграждение по которым индексировано к изменению курсов иностранных валют, драгоценных металлов, наличной иностранной валюты, за исключением финансовых инструментов, условия выпуска которых предусматривают фиксацию денежных потоков по данному инструменту по установленному курсу в национальной валюте на весь период обращения данных ценных бумаг, на коэффициент валютного риска, равный 0,04. (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
В расчет рыночного риска включаются следующие производные финансовые инструменты, приобретенные с целью хеджирования рисков: (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
производные финансовые инструменты, связанные с изменением ставки вознаграждения - контракт, базисным активом которого является финансовый инструмент, приносящий процентный доход, или контракт, по условиям которого финансовые потоки, рассчитываются на основе процентных ставок или иного процентного контракта; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)
производные финансовые инструменты, с изменением рыночной стоимости базисного актива - контракт, базисным активом которого являются фондовые ценности (акции) или фондовый индекс; (Прим. РЦПИ. Абзац вводится в действие с 01.01.2010)

Отк – операциялық тәуекел, 0,04 операциялық тәуекел коэффициентіне тең соңғы өткен үш жыл ішінде алынған жылдық жалпы өнімнің орташа шегін келтіретін 10-ға теңдестіру коэффициентін білдіреді.
Соңғы өткен үш жыл ішіндегі жылдық жалпы өнімнің орташа шегі өткен үш жыл ішіндегі жылдық жалпы өнімнің сомасына қатысты ретінде есептеледі, оның әр қайсысы бойынша Қордың таза кіріс алған жылдарының санына сай кіріс алынған.
Жаңадан құрылған қорлар үшін операциялық тәуекел қаржы жылының аяқталуы бойынша есептеледі, және жылдық жалпы өнімнің орташа шегі өткен жылдардың санын негізге ала отырып, есептеледі.
2011 жылдың 1 қаңтарынан бастап нарықтық тәуекел есебі кезінде көрсетілген келтіру коэффициенті 25 болады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының - 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
6. Өтімді активтер ретінде осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасында көзделген көлемдердегі Ұйымның мынадай активтері танылады:
1) ақша және ақшалай баламалары, оның ішінде:
кассадағы ақша, Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайды;
осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша;
бағалы қағаздар орталық депозитарийдің ағымдағы шоттарындағы ақша;
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша;
ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банктік қызмет көрсететін резидент емес ұйымдардың ағымдағы шоттарындағы ақша;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегi салымдар ;
3) ы қтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (негізгі борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескеріп), мына талаптардың біреуіне сәйкес келгенде:
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингтік бағасы бар банктер;
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-бас банктердің еншілес резидент-банктері болып табылатын банктер;
қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші және/немесе екінші санатына жай акциялар енгізілген эмитент-банктері болып табылатын банктер;

Ор - операционный риск, представляющий собой произведение коэффициента приведения, равного 10, на произведение средней величины годового валового дохода, полученного за последние истекшие три финансовых года, на коэффициент операционного риска, равный 0,04.
Средняя величина годового валового дохода за последние истекшие три года рассчитывается как отношение суммы годовых валовых доходов за последние истекшие три года, в каждом из которых Организацией был получен чистый доход, на количество лет, в которых Организацией был получен чистый доход.
Для вновь созданных Организаций операционный риск рассчитывается по истечении финансового года, и средняя величина годового валового дохода рассчитывается исходя из количества истекших лет.
С 1 января 2011 года коэффициент приведения, указанный при расчете рыночного и операционного рисков, составляет 25.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
6. В качестве ликвидных активов признаются следующие активы Организации в объемах, предусмотренных приложением 8 к настоящей Инструкции:
1) деньги и денежные эквиваленты, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу Организации;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) настоящего пункта;
деньги на текущих счетах в центральном депозитарии ценных бумаг;
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на текущих счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "BB-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's";
банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
банки являются банками-эмитентами, простые акции которых включены в первую категорию сектора "акции" официального списка фондовой биржи;

4) негізгі борыштың сомаларын және есептелген сыйақыны ескеріп, ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктердегі салымдар (негізгі борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескеріп);
5) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналымға шығарылғандарды қоса алғанда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақының сомаларын есепке ала отырып);
5-1) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);
6) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары;
7) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші және/немесе екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары;
8) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
9) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақының сомаларын есепке ала отырып);
10) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);

4) вклады в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5-1) долговые ценные бумаги, выпущенные АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's", за вычетом резервов на возможные потери;
7) акции юридических лиц, включенные в первую и/или вторую категории сектора "акции" официального списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
8) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВ-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории" официального списка фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
10) ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

11) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);
12) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);
13) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы
қағаздар;
14) тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері;
15) ы қтимал шығындарға резервтерді шегеріп, базалық активі "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
16) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, базалық активі "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
17) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, базалық активі болып қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші және/немесе екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары табылатын депозитарлық қолхаттар;
18) ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары;
19) қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың дебиторлық қарыздарын шегеріп тастағандағы Ұйымға қатысты аффиллирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың дебиторлық қарыздары (ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағанда), оның ішінде:
шарттың талаптары бойынша үш күннен аспайтын мерзімге кешіктірілген, қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың дебиторлық қарыздарын шегеріп тастағандағы Ұйымға қатысты аффиллирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың дебиторлық қарыздары (ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағанда);
шарттың талаптары бойынша тоқсан күннен аспайтын мерзімге кешіктірілген, қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың дебиторлық қарыздарын шегеріп тастағандағы Ұйымға қатысты аффиллирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың дебиторлық қарыздары (ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағанда).
Осы тармақта көрсетілген бағалы қағаздар мынадай жағдайларда өтімді активтердің есебіне қосылмайды:
Ұйым оларды қайта сатып алу шартымен сатқан немесе кепілге берген, немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа жолмен ауыртпалық салынған жағдайда;
Ұйым автоматты "репо" рыногында оларды қайта сату шартымен бағалы қағаздарды сатып алған жағдайда;
Ұйымға қатысты аффилирленген тұлға болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздарды Ұйым сатып алғанда;
Қордың ірі акционерлеріне тиесілі акцияларды сенімгерлік басқарушылар және Қордың ірі акционерлеріне тиесілі акцияларды сенімгерлік басқарушы аффилиирленген тұлғалар шығарған бағалы қағаздарды сатып алу .
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.

11) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
12) акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
13) долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» агентства «Standard & Poor's» или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
14) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
15) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
16) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's", за вычетом резервов на возможные потери;
17) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц, включенные в первую и/или вторую категории сектора "акции" официального списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
18) акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, за вычетом резервов на возможные потери;
19) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) юридических лиц, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, в том числе:
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) юридических лиц, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней;
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) юридических лиц, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяноста дней.
Ценные бумаги, указанные в настоящем пункте, не включаются в расчет ликвидных активов в случаях:
продажи ценных бумаг Организацией на условиях их обратного выкупа или передачи в залог, или обременения иным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
покупки ценных бумаг Организацией на рынке автоматического "репо" на условиях их обратной продажи;
покупки Организацией ценных бумаг, выпущенных юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к Организации;
покупки ценных бумаг, выпущенных доверительными управляющими акциями, принадлежащими крупным акционерам Организации, и аффилиированными лицами доверительных управляющих акциями, принадлежащими крупным акционерам Организации.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

7. Өзге активтер ретінде Ұйымның мына активтері танылады:
Ұйымның баланстық құны бойынша негізгі құрал-жабдықтары, оның ішінде:
меншіктегі немесе Ұйымның баланс бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерде тұрақты жер пайдалану құқындағы жер;
ғимараттар және Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерде меншігіндегі құрылыстар;
машиналар және көлік құралдарын қоспағанда, Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын мөлшерде меншігіндегі жабдықтар.
4-тарау. "Зейнетақы активтерінің кірістілігі"
2-пруденциалдық норматив
8. Ұйымның инвестициялық басқаруында тұрған зейнетақы активтерінің кірістілігі мына формула бойынша есептелетін К 2 номиналды кіріс коэффициентімен сипатталады:
__
С t
К 2 (12, 36, 60) = (---------- -1) х 100, бұл жерде
__
С О
__
C t - есептi күнтiзбелiк айда Ұйымның инвестициялық басқаруында болған, осы Ереженің 9-тармағына сәйкес есептелген қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің орташа құны;
__
C о - он екі, отыз алты және алпыс ай бұрын Ұйымның инвестициялық басқаруында болған, осы Ереженің 9-тармағына сәйкес есептелген қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің орташа құны.
9. Ұйымның инвестициялық басқаруында қандай да бір айда болған қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің орташа құны осы айдың әрбiр күнтiзбелiк күнiнің соңында осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған, осы Нұсқаулықтың 10-тармағына сәйкес есептелген осы қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгінің орташа арифметикалық мәнi ретiнде есептеледi.
10. Ұйымның инвестициялық басқаруында қандай да болмасын күннің соңында болған қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгінің орташа құнын Ұйым мына формула бойынша есептейдi:
ПАi
Сі = ---------, бұл жерде
УЕi
Сi - Ұйымның инвестициялық басқаруында осы күннің соңында болған қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің құны;
ПАi - Ұйымның инвестициялық басқаруында осы күннің соңында болған, осы Нұсқаулықтың 11-тармағына сәйкес есептелген қордың "таза" зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны;
УЕi - Ұйымның инвестициялық басқаруында осы күннің соңында болған, осы Нұсқаулықтың 12-тармағына сәйкес есептелген қордың зейнетақы активтерiнің шартты бiрлiктерiнің жалпы саны.
11. Қордың қандай да бір күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған "таза" зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны мына формула бойынша есептеледi (осы Нұсқаулықтың 13-тармағында белгiленген ерекшелiктердi ескере отырып):

7. В качестве прочих активов признаются следующие активы Организации:
основные средства Организации по балансовой стоимости, в том числе:
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования;
здания и сооружения, находящиеся в собственности;
машины и оборудование, находящиеся в собственности, за исключением транспортных средств.
Глава 4. Пруденциальный норматив 2
"Доходность пенсионных активов"
8. Доходность пенсионных активов, находящихся у Организации в инвестиционном управлении, характеризуется коэффициентом номинального дохода К 2 , рассчитываемым по формуле:
__
С t
К 2 (12, 36, 60) = (---------- -1) х 100, где
__
С О
__
C t - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении в отчетном календарном месяце, рассчитанная в соответствии с пунктом 9 настоящей Инструкции;
__
C о - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении двенадцать, тридцать шесть и шестьдесят месяцев назад, рассчитанная в соответствии с пунктом 9 настоящей Инструкции.
9. Средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении в каком-либо месяце, рассчитывается как среднее арифметическое значение стоимости одной условной единицы пенсионных активов данного фонда, которые находились у этой Организации в инвестиционном управлении на конец каждого календарного дня данного месяца, рассчитанной в соответствии с пунктом 10 настоящей Инструкции.
10. Стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, находившихся у Организации в инвестиционном управлении на конец какого-либо дня, рассчитывается Организацией по формуле:
ПАi
Сі = ---------, где
УЕi
Ci - стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, находившихся у Организации в инвестиционном управлении на конец данного дня;
ПАі - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец данного дня, рассчитанная в соответствии с пунктом 11 настоящей Инструкции;
УЕі - общее количество условных единиц пенсионных активов фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец данного дня, рассчитанное в соответствии с пунктом 12 настоящей Инструкции.
11. Текущая стоимость "чистых" пенсионных активов фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец какого-либо дня, рассчитывается по формуле (с учетом особенностей, установленных пунктом 13 настоящей Инструкции):

ПАі = ПА (і-1) + Bi + Ti + Д + Иі + Пі1 + Пі2 - Hi1 - Ні2 - Кві, мұнда
ПА (і-1) - қордың өткен күнтiзбелiк күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған "таза" зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны;
Ві - осы күнi қорға түскен зейнетақы жарналары;
Тi - осы күнi қорға түскен басқа қорлардан аударылған зейнетақы активтерi;
Дi - қордың зейнетақы активтерi бойынша осы күнi есептелген инвестициялық кірісі;
Иi - қордың инвестициялық шотындағы ақша қалдығы бойынша осы күнi кастодиан банк төлеген сыйақы (мүдде);
Пi1 - зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін қордың осы күнi алған өсiмi;
Пі2 - зейнетақы активтерiн уақытында инвестицияламағаны үшін қордың осы күнi алған өсiмi;
Ні1 - осы күнi қордан есептелген зейнетақы төлемдерi, қордан басқа қорларға жасалған аударымдар және қордың инвестициялық шотына қателесiп түскен сомалар бойынша мiндеттемелер (қор және оған қызмет көрсететiн кастодиан банк түскен күнi қателесiп түскен деп танылған, қаржы құралдарына орналастырылмаған және қордың салымшыларының/зейнетақы төлемдерiн алушылардың жеке шоттарына есепке алынбаған сомаларды қоспағанда);
Нi2 - анықталғанға дейiн осы күнi есептелген сомалар;
КВі - қордың және Ұйымның осы күнi есептелген комиссиялық сыйақылары.
12. Қордың күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің шартты бiрлiктерiнің жалпы саны мына формула бойынша есептеледi (осы Нұсқаулықтың 13-тармағында белгiленген ерекшелiктердi ескере отырып):
Bi + Ti + Пі1 - Hi1 - Hi2
УЕі = УЕ(і - 1) + -------------------------------, мұнда
C(і - 1)
УЕ(і-1) – қордың осы күннің алдындағы соңғы күнтiзбелiк күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің шартты бiрлiктерiнің жалпы саны;
С(i-1) - қордың осы күннің алдындағы соңғы күнтiзбелiк күннің соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің құны.
13. Қордың зейнетақы активтерi Ұйымның инвестициялық басқаруына бастапқы түскен кезде (осы Нұсқаулықтың 14-тармағында белгiленген ерекшелiктердi қоспағанда) осы қордың зейнетақы активтерi инвестициялық басқаруда болып табылған бiрiншi күннің соңына Сi, ПАi және УЕi көрсеткiштерiнің есебi мынадай мәндерге сүйене отырып жүзеге асырылады:
1) C (і-l) - 100 теңге;
2) ПА (і-1) - қордың Ұйым инвестициялық басқаруға қабылдаған "таза" зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны;

ПАі = ПА (і-1) + Bi + Ti + Д + Иі + Пі1 + Пі2 - Hi1 - Ні2 - Кві, где
ПА (і-1) - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец предыдущего календарного дня;
Bi - пенсионные взносы, поступившие в фонд за данный день;
Ti - переводы пенсионных активов из других фондов, поступившие в фонд за данный день;
Ді - инвестиционный доход по пенсионным активам фонда, начисленный за данный день;
Иі - вознаграждение (интерес), выплаченное банком-кастодианом по остатку денег на инвестиционном счете фонда в данный день;
Пі1 - пеня, полученная фондом в данный день за несвоевременное перечисление пенсионных взносов;
Пі2 - пеня, полученная фондом в данный день за несвоевременное инвестирование пенсионных активов;
Hi1 - начисленные за данный день пенсионные выплаты из фонда, переводы из фонда в другие фонды и обязательства по ошибочно поступившим на инвестиционный счет фонда суммам (за исключением ошибочно поступивших сумм, которые признаны в качестве таковых фондом и обслуживающим его банком-кастодианом в день поступления, не размещены в финансовые инструменты и не зачислены на индивидуальные счета вкладчиков фонда/получателей пенсионных выплат);
Ні2 - начисленные за данный день суммы до выяснения;
КBi - комиссионные вознаграждения фонда и Организации, начисленные за данный день.
12. Общее количество условных единиц пенсионных активов фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец дня, рассчитывается по формуле (с учетом особенностей, установленных пунктом 13 настоящей Инструкции):
Bi + Ti + Пі1 - Hi1 - Hi2
УЕі = УЕ(і - 1) + -------------------------------, где
C(і - 1)
УЕ(і-1) - общее количество условных единиц пенсионных активов фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец последнего календарного дня, предшествующего данному дню;
С(і-1) - стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, находившихся у Организации в инвестиционном управлении на конец последнего календарного дня, предшествующего данному дню.
13. При первоначальном поступлении пенсионных активов фонда в инвестиционное управление Организации (за исключением, установленным пунктом 14 настоящей Инструкции) расчет показателей Сі, ПАі и УЕі на конец первого дня нахождения пенсионных активов данного фонда в инвестиционном управлении осуществляется исходя из следующих значений:
1) C (і-1) - 100 тенге;
2) ПА (і-1) - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов фонда, принятых Организацией в инвестиционное управление;

3) УЕ(i-1) - қордың Ұйым инвестициялық басқаруға қабылдаған "таза" зейнетақы активтерiнің ағымдағы құнын 100 теңгеге бөлудiң нәтижесi.
14. Қордың зейнетақы активтерiн бiр Ұйымнан екiншiсiне инвестициялық басқаруға берген кезде осы қордың зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің құнын есептеу үзiлмейдi және оның зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруға қабылдаған Ұйым жүзеге асыруды жалғастыра бередi.
15. К 2 коэффициентін Ұйым тек зейнетақы активтерi осы немесе басқа Ұйымдарда соңғы он екі, отыз алты, алпыс және одан көп ай ішінде инвестициялық басқаруда болған қорларға ғана қатысты аталған мерзiм iшiнде есептейдi.
16. Ұйымдар ұсынған К 2 коэффициенті есептеулерiнің негiзiнде уәкілетті орган осы Нұсқаулықтың 17-тармағына сәйкес ай сайын мыналардың мәндерiн есептейдi және ағымдағы айдың он бесiнші күнінен кешiктiрмей уәкілетті органның web-сайтында:
1) осы Нұсқаулықтың 14-тармағының шарттарына сәйкес келетiн барлық қорлар бойынша К 2 коэффициенті;
2) осы Нұсқаулықтың 15-тармағының шарттарына сәйкес келетiн барлық қорлар бойынша соңғы өткен толық он екі, отыз алты, алпыс күнтізбелік айдағы орташа номиналды кіріс коэффициенті;
3) осы Нұсқаулықтың 17-тармағына сәйкес есептелген түзетілген орташа номиналды кіріс коэффициенттi жариялайды.
17. Орташа номиналды кіріс коэффициентi осы немесе басқа Ұйымдарда он екі, отыз алты, алпыс және одан көп ай ішінде инвестициялық басқаруда болған "таза" зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны бойынша (К 2 коэффициентiн есептеу жүзеге асырылған кезеңнің бiрiншi айының бiрiншi күнтізбелік күнiндегі жағдай бойынша) осы Нұсқаулықтың 15-тармағының шарттарына сәйкес келетiн барлық қорлар бойынша бiр кезеңдегi К 2 коэффициенттерiнің орташа өлшенген шамасы ретiнде есептеледi.
Түзетілген орташа номиналды кіріс коэффициенті осы немесе басқа Ұйымдардың инвестициялық басқаруында алпыс және одан да көп айлар (К 2 коэффициентiн есептеу жүзеге асырылған кезеңнің бiрiншi айының бiрiншi күнтізбелік күнiндегі жағдай бойынша) болған "таза" зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны бойынша орташа алынып, К 2 коэффициенттерiнің шамасы сол кезеңге қорлардың номиналды кіріс коэффициентінің мәні осы немесе басқа Ұйымдардың инвестициялық басқаруында алпыс және одан да көп айлар болған, "таза" зейнетақы активтерiнің ағымдағы құны бойынша есептелген тиісті кезеңде орта номиналды кіріс коэффициенті мәнінің жүз отыз пайызынан аспайтын қорлар бойынша есептеледі.

3) УЕ (і-1) - результат деления текущей стоимости "чистых" пенсионных активов фонда, принятых Организацией в инвестиционное управление, на 100 тенге.
14. При передаче пенсионных активов фонда в инвестиционное управление от одной Организации другой расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов данного фонда не прерывается и продолжает осуществляться Организацией, принявшей его пенсионные активы в инвестиционное управление.
15. Коэффициент К 2 рассчитывается Организацией в отношении только тех фондов, пенсионные активы которых находились в инвестиционном управлении у данной или других Организаций в течение последних двенадцати, тридцати шести, шестидесяти и более месяцев.
16. На основании предоставленных Организациями расчетов коэффициента К 2 уполномоченный орган ежемесячно рассчитывает в соответствии с пунктом 17 настоящей Инструкции и не позднее пятнадцатого числа текущего месяца публикует на web-сайте уполномоченного органа значения:
1) коэффициента К 2 по всем фондам, соответствующим условиям пункта 14 настоящей Инструкции;
2) коэффициента среднего номинального дохода за последние истекшие полные двенадцать, тридцать шесть, шестьдесят календарных месяцев по всем фондам, соответствующим условиям пункта 15 настоящей Инструкции;
3) скорректированного коэффициента среднего номинального дохода, рассчитанного в соответствии с пунктом 17 настоящей Инструкции.
17. Коэффициент среднего номинального дохода рассчитывается по текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, которые находились в инвестиционном управлении у данной или других Организаций двенадцать, тридцать шесть, шестьдесят и более месяцев (по состоянию на первый календарный день первого месяца периода, за который осуществлялся расчет коэффициента К 2 ), как средневзвешенная величина коэффициентов К 2 за один и тот же период по всем фондам, соответствующим условиям пункта 15 настоящей Инструкции.
Скорректированный коэффициент среднего номинального дохода рассчитывается как средневзвешенная по текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, которые находились в инвестиционном управлении у данной или других Организаций шестьдесят и более месяцев (по состоянию на первый календарный день первого месяца периода, за который осуществлялся расчет коэффициента К 2 ), величина коэффициентов К 2 за один и тот же период по фондам, значение коэффициента номинального дохода которых не превышает ста тридцати процентов от значения коэффициента среднего номинального дохода за соответствующий период рассчитанного по текущей стоимости "чистых" пенсионных активов, которые находились в инвестиционном управлении у данной или других Организаций шестьдесят и более месяцев.

18. Зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында тұрған әрбір жеке қор бойынша К 2 коэффициентінің ауытқуы тиісті кезеңнің түзетілген орташа номиналды кіріс коэффициентінің мәнінің отыз пайызынан кем болмауы тиіс.
19. Ұйым номиналды кіріс көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы кері айырманы қорға оның екінші деңгейдегі банктегі банк шотына мына формула бойынша есептелген тиісті ақша сомасын енгізу арқылы өтейді:
S=(C ср - С t ) * Y ei , мұнда
C ср - қордың Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің қажетті орташа құны, бұл ретте қордың зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні мен К 2 коэффициенті арасындағы теріс айырма алынып тасталады;
С t - қордың есеп айырысуды жасау күніне Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің бiр шартты бiрлiгiнің орташа құны;
Y ei - қордың есеп айырысу күніне Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнің шартты бiрлiктерінің жалпы саны.
С ср мәні мына формула бойынша есептеледі:
С ср >=((K cp -(K cp *30%)+100)/100)*С o , мұнда
К ср - есеп айырысуды жасау күніне сәйкес келетін жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері бойынша орташа номиналды кірістің коэффициентінің мәні;
С о - қорда есеп айырысуды жасау күнінің алдында алпыс және одан да ай бұрын болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.
20. Көрсетілген сома қор Ұйымға номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу туралы талапты қойған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде қордың шотына есептеледі.
Осы тармақтың талабы Ұйым зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиясы және зейнетақы жарналарын тарту мен зейнетақы төлемдерін төлеу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бір мезгілде болған жағдайларға қолданылмайды.
21. Ұйым кірістіліктің ең аз мәні мен К 2 коэффициенті арасындағы теріс айырманың өтеу сомасын есептеген күннен кейінгі күн ішінде уәкілетті органға екінші деңгейдегі банктің растамасымен бірге осы соманы есептеу туралы ақпаратты жібереді.
4-1-тарау. Бағалы қағаздардың құнсыздануынан пайда болуы мүмкін жоғалтуларды жабатын резервтерді (провизияларды) қалыптастыру

18. Отклонение коэффициента К 2 по каждому отдельному фонду, чьи пенсионные активы находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, должно быть не ниже тридцати процентов от значения скорректированного коэффициента среднего номинального дохода за соответствующий период.
19. Организация возмещает отрицательную разницу между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности фонду путем зачисления на банковский счет фонда в банке второго уровня соответствующей суммы денег, рассчитанной по формуле:
S = (С ср - С t )* Y ei , где
С ср - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, находящегося в инвестиционном управлении у Организации, при которой отрицательная разница между минимальным значением доходности пенсионных активов и коэффициентом К 2 фонда исключается;
C t - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на дату произведения расчета;
Y ei - общее количество условных единиц пенсионных активов фонда, которые находятся в инвестиционном управлении у Организации на расчетную дату.
Значение С ср рассчитывается по формуле:
С ср > = ((К ср - (К ср *30 %)+100)/100)*С о , где
К ср - значение скорректированного коэффициента среднего номинального дохода по пенсионным активам накопительных пенсионных фондов, соответствующее дате произведения расчета;
С о - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, которые находились у фонда шестьдесят и более месяцев назад, предшествующих дате произведения расчета.
20. Указанная сумма зачисляется на счет фонда в течение десяти календарных дней с даты предъявления фондом требования к Организации о возмещении отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.
Требование настоящего пункта не распространяется на случай, когда Организация обладает лицензией на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами и лицензией на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат одновременно.
21. Организация в течение дня следующего за днем произведения зачисления суммы возмещения отрицательной разницы между минимальным значением доходности и коэффициентом К 2 , направляет в уполномоченный орган информацию о зачислении данной суммы с подтверждением банка второго уровня.
Глава 4-1. Формирование резервов (провизий) на покрытие
возможных потерь от обесценения ценных бумаг

Ескерту. 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
21-1. Ұйым ай сайын бағалы қағаздардың құнсыздануына тест жүргізеді және эмитент бағалы қағаздар бойынша міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамағандығының салдарынан құнын жоғалту кезінде бағалы қағаздардың құнсыздануына байланысты болуы мүмкін жоғалтуларды жабатын резервтерді (провизияларды) қалыптастырады.
21-2. Құнсыздану тестілеріне өтелгенге дейін ұсталатын, Ұйымның инвестициялық басқаруында бар қордың қаржы құралдары жатқызылады.
21-3. Б ағалы қағаздардың құнсыздануы жөніндегі тестісінде құнсызданды деп танылған мынадай критерийлер белгіленеді:
1) эмитенттің қаржылық жағдайы;
2) төлемдердің кез-келгенін өтеу кезіндегі мерзімді өткізіп алу;
3) кепілдіктің болуы;
4) белсенді нарықтың болуы;
5) рейтингтің болуы.
Акциялардың құнсыздану тестілері кезінде 1, 4 және 5 критерийлері қолданылады.
Әрбір критерий бойынша осы Нұсқаулықтың 10-қосымшасына сәйкес балл беріледі. Балл сомасы бағалы қағаздардың біліктілік санаттарын анықтау кезінде пайдаланылады. Актив бойынша алынған баллдардың санын негізге алып, осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасына сәйкес оның біліктілік санаты және қажетті провизиялардың (резервтердің) мөлшері белгіленеді.
21-4. Эмитенттің қаржылық жай-күйі Ұйымның басқару органы бекіткен (бекіттірген) әдістемеге (әдістемелерге) (бұдан әрі - Әдістеме) сәйкес бағаланады және Ұйымның ішкі ережесінің ажырамайтын толықтырылуы болып табылады. Қор Әдістемені Ұйыммен келісе отырып, осы Нұсқаулықтың талаптарын ескеріп, дербес әзірлейді және қаржылық жай-күйге баға берудің тәртібін, әдісін, кезеңділігін (тоқсанына бір реттен кем емес), тәсілдерін, қажетті құжаттардың тізбесін, эмитенттің қаржылық жай-күйін анықтауға мүмкіндік беретін өзге қолайлы ақпаратты енгізуі тиіс. Әдістемеде эмитенттің мынадай негізгі көрсеткіштері болуы тиіс:
1) төлем қабілеттілігі - Ұйымның Әдістемесінде белгіленген коэффициенттердің тиісті жиынтығын негізге алып, Ұйым лайықты деп отырған өз міндеттемелеріне қызмет жасаудағы эмитенттің қабілеттілігін ашады;
2) қаржылық тұрақтылық - Ұйымның Әдістемесінде белгіленген коэффициенттердің тиісті жиынтығын негізге алып, Ұйым лайықты деп отырған капитал құрылымын, кірістілік деңгейін (соңғы күнтізбелік жылдағы динамикасы бойынша), тиімділікті (динамикасындағы) ашады;
3) эмитенттің өз қаржылық жағдайын жақсарту үшін қабылдаған шаралары.
Қаржылық жай-күй былайша жіктеледі:

Сноска. Инструкция дополнена главой 4-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
21-1. Организация ежемесячно проводит тесты на обесценение ценных бумаг и формирует резервы (провизии) против возможных потерь, связанных с обесценением ценных бумаг при потере стоимости вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по ценным бумагам.
21-2. Тестам на обесценение подлежат финансовые инструменты фонда, находящиеся в инвестиционном управлении у Организации, удерживаемые до погашения.
21-3. Тестом на обесценение ценных бумаг определяются следующие критерии признания обесценения:
1) финансовое состояние эмитента;
2) просрочка погашения любого из платежей;
3) наличие гарантии;
4) наличие активного рынка;
5) наличие рейтинга.
При тесте на обесценение акций применяются 1, 4 и 5 критерии.
По каждому критерию присваивается балл в соответствии с приложением 10 к настоящей Инструкции. Сумма баллов используется при определении классификационной категории ценных бумаг. Исходя из количества набранных баллов по активу, устанавливается его классификационная категория и размер необходимых резервов (провизий) согласно приложению 11 к настоящей Инструкции.
21-4. Финансовое состояние эмитента оценивается в соответствии с методикой (методиками), утвержденной (утвержденными) органом управления Организации (далее - Методика) и являющейся неотъемлемым дополнением к учетной политике Организации. Методика разрабатывается фондом по согласованию с Организацией самостоятельно с учетом требований настоящей Инструкции и включает порядок, метод, периодичность (не реже одного раза в квартал), способы оценки финансового состояния, перечень необходимых документов и иной приемлемой информации, позволяющих определить финансовое состояние эмитента. Методика содержит следующие основные показатели эмитента:
1) платежеспособность, которая раскрывает способность эмитента обслуживать свои обязательства, рассчитываемая Организацией исходя из соответствующего набора коэффициентов, установленных Методикой Организации;
2) финансовая устойчивость, которая раскрывает структуру капитала, уровень доходности (в динамике за последний календарный год), рентабельность (в динамике), рассчитываемую Организацией исходя из соответствующего набора коэффициентов, установленных Методикой Организации;
3) меры, предпринимаемые эмитентом для улучшения своего финансового положения.
Финансовое состояние классифицируется как:

1) тұрақты - эмитенттің қаржылық жай-күйі тұрақты:
эмитент төлемге қабілетті;
әдістемеге сәйкес лайықты деп есептелген коэффициенттердің мәні жалпы қабылданған нормалар шегінде;
бизнесті дамытудың оң нарықтық талаптары, сондай-ақ нарықта жақсы бәсекелестік позицияны иемденеді;
ресурстарға және капитал нарығына еркін ену мүмкіндігі бар, бағалы қағаздарды шығару мерзімі аралығында эмитенттің қаржылық жай-күйін қомақты түрде төмендетуге қабілетті сыртқы немесе ішкі факторлар анықталмаған;
эмитенттің өз міндеттемесі бойынша лайықты мүмкіндігі күмән туғызбайды;
эмитенттің активтері және міндеттемелері бойынша мерзімдерін салыстыруға келеді;
2) қанағаттанарлық – осы санатты эмитенттің қаржылық жай-күйі "тұрақты" сипаттамаға жақын, бірақ оның осы деңгейді ұзақ уақыт бойы ұстап тұруы жөнінде болжал жасау төмен болып табылады;
3) тұрақты емес – эмитенттің мынадай факторларға байланысты өзінің міндеттемелері бойынша есептесе алмайтындығы жөнінде белгілі бір болжам бар:
эмитенттің қаржылық жай-күйі тұрақты және мәнді түрде нашарлап отырғандығының белгілері бар (эмитенттің қолданып отырған шараларының қаржылық жай-күйді тиімді тұрақтандыра алатындығына сенім жоқ);
эмитентке материалдық зиян әкеліп отырған төтенше жағдайлар, сондай-ақ өзге де жағдайлар бар, бірақ ол оның қызметін тоқтатуға душар етіп отырған жоқ;
4) сыни сәт - эмитенттің қаржылық жай-күйінің тұрақты төмендеуі сыни деңгейге душар болды:
төлем қабілетсіздігі, эмитенттің банкрот болу мүмкіндігі немесе өзге қайта ұйымдастырылу мүмкіндігі;
шарт талаптарының бұзылуы (пайыздардың немесе борыштың негізгі сомасының төленбеуі немесе төлем жасау мерзімдерінің бұзылуы);
қағазды ұстаушының басқаша жағдайда жасалмауы мүмкін мүмкіндікті эмитентке жасауы;
эмитентте оған материалдық зиян әкеліп отырған және (немесе) оның қызметін жалғастыруына мүмкіндік бермей отырған төтенше жағдайлар бар.
21-5. Ашық сауданы тоқтату нәтижесінде қаржы құралы үшін белсенді нарықтың жоғалуы құнсыздануды растау болып табылмайды. Эмитенттің кредиттік рейтингінің төмендеуі өзінен-өзі құнсыздануды растау болып табылмайды. Қаржы құралының әділ құнының нақты шығындардан немесе тозу құнынан ары төмендеуі міндетті түрде құнсыздануды растау болып табылмайды. Жоғарыда аталған жағдайлардың бәрін жиынтықты түрде басқа қол жетімді деректермен бірге алып қарау қажет.
21-6. Болуы мүмкін жоғалтуларға қарама-қарсы р езервтер (провизиялар) зейнетақы активтері бойынша шығыстар есебінен қалыптасады.
21-7. Ұйым осы Нұсқаулықтың 10 және 11-қосымшаларына сәйкес болуы мүмкін жоғалтуларға қарсы барлық қажетті, лайықты резервтер (провизиялар) мөлшерін бухгалтерлік есепте ескереді және оны толық көлемде тиісті шоттардағы шығыстарда көрсетеді.

1) стабильное - финансовое состояние эмитента устойчивое:
эмитент платежеспособен;
значения коэффициентов, рассчитаны в соответствии с Методикой, в пределах общепринятых норм;
положительные рыночные условия развития бизнеса, а также хорошая конкурентная позиция на рынке;
свободный доступ к ресурсам и рынку капитала, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние эмитента в течение срока выпуска ценных бумаг;
возможность эмитента рассчитываться по своему обязательству не вызывает сомнений;
по срокам активы и обязательства эмитента соизмеримы;
2) удовлетворительное - финансовое состояние эмитента этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки ее на этом уровне, на протяжении длительного времени является низкой;
3) нестабильное - существует определенная вероятность, что эмитент не рассчитается по своим обязательствам, ввиду следующих факторов:
имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния эмитента (нет уверенности в том, что принимаемые эмитентом меры эффективны для стабилизации финансового состояния);
имеются форс-мажорные обстоятельства, а также иные обстоятельства, нанесшие эмитенту материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;
4) критическое - постоянное ухудшение финансового состояния эмитента достигло критического уровня:
неплатежеспособность, возможность банкротства или иного рода реорганизации эмитента;
нарушение условий договора (неуплата или нарушение сроков платежа процентов или основной суммы долга);
предоставление держателем бумаги уступок эмитенту, которые в противном случае не были бы предоставлены;
имеются форс-мажорные обстоятельства, нанесшие эмитенту материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность.
21-5. Исчезновение активного рынка для финансового инструмента в результате прекращения открытой торговли не является подтверждением обесценения. Снижение кредитного рейтинга эмитента, само по себе не является подтверждением обесценения. Снижение справедливой стоимости финансового инструмента ниже фактических затрат или амортизируемой стоимости не обязательно является подтверждением обесценения. Все вышеперечисленные события необходимо рассматривать в совокупности с другими доступными данными.
21-6. Резервы (провизии) против возможных потерь формируются за счет расходов по пенсионным активам.
21-7. Организация учитывает в бухгалтерском учете весь необходимый, рассчитанный в соответствии с приложениями 10 и 11 к настоящей Инструкции, размер резервов (провизий) против возможных потерь и отражают его в полном объеме на расходах на соответствующих счетах.

21-8. Осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасына сәйкес болуы мүмкін жоғалтуларға қарсы резервтер (провизиялар) мөлшері барынша төмен мөлшерде қалыптасады.
Қор қажет болған жағдайда осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасында белгіленген барынша төмен мөлшерден асатын болуы мүмкін жоғалтуларға қарсы резервтерді (провизияларды) құрады. Ұйымның резервтерінің (провизияларының) мөлшері айдың соңғы жұмыс күніне дейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қалыптасуы тиіс.
21-9. Бағалы қағаздар бойынша қажетті резервтер (провизиялар) мөлшері бағалы қағаздардың ағымдағы (баланстық) құны бойынша есептеледі.
4-2-тарау. Қордың К 2 номиналды кіріс коэффициентін өтеу бойынша шартты міндеттемелердің резервтерін (провизияларын) қалыптастыру
Ескерту. 4-2-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
21-10. Орташа алынған номиналды кірістің түзетілген коэффициентінің мәнінен Қордың К 2 номиналды кіріс коэффициенті ауытқыған жағдайда Қорда болашақтағы болуы мүмкін өтеу бойынша шартты міндеттемелер пайда болады.
Ұйым шартты міндеттемелерді жабу үшін шартты міндеттемелер бойынша жүз пайыз мөлшерінде бағалау резервін қалыптастырады және оны "Міндеттемелер" бөліміндегі бухгалтерлік баланста көрсетеді.
21-11. Ұйым қорға номиналды кірістің түзетілген коэффициенті мен номиналды кірістілік көрсеткіші арасындағы теріс айырманы қордың екінші деңгейдегі банктердегі банктік шотына тиісті ақша сомасын аудару жолымен өтейді.
21-12. Ұйым ай сайын болуы мүмкін өтем жасау сомасын орташа алынған номиналды кірістің түзетілген коэффициентінен он бес және одан артық пайызға теріс ауытқуы кезінде мынадай формула бойынша есептейді:
S = (С ср - С t )* Y ei , мұнда
С ср –зейнетақы активтерінің кірістілігінің барынша төмен мәні мен қордың К 2 коэффициенті арасындағы теріс айырма алынып тасталатын Ұйымның инвестициялық басқаруында тұрған қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің қажетті орташа құны;
C t – есеп айырысу жасалған күні Ұйымның инвестициялық басқаруында тұрған қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны;
Y ei - есеп айырысу жасалған күні Ұйымның инвестициялық басқаруында тұрған қордың зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны.
С ср мәні мына формула бойынша есептеледі:
С ср > = ((К ор - К қор ) + 100) / 100 * С о , мұнда
К ср – есеп айырысу жасалған күнге сәйкес келетін жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері бойынша орташа алынған номиналды кірістің түзетілген коэффициентінің мәні;
К қор – есепті күнге номиналдық кіріс коэффициентінің мәні;
С о – қорда есеп айырысу жасау күнінің алдындағы алпыс және одан артық ай бұрын тұрған қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны.

21-8. Размер резервов (провизий) против возможных потерь формируется в минимальном размере в соответствии с приложением 11 к настоящей Инструкции.
При необходимости фонд создает резервы (провизии) против возможных потерь в размере, превышающем минимальный размер, установленный приложением 11 к настоящей Инструкции. Размер резервов (провизий) Организацией формируется не более чем за 7 (семь) рабочих дней до последнего рабочего дня месяца.
21-9. Необходимый размер резервов (провизий) по ценным бумагам, рассчитывается от текущей (балансовой) стоимости ценных бумаг.
Глава 4-2. Формирование резервов (провизий) по условному
обязательству фонда по возмещению коэффициента номинального
дохода К 2
Сноска. Инструкция дополнена главой 4-2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводится в действие с 01.07.2009).
21-10. При отклонении коэффициента номинального дохода К 2 от значения скорректированного коэффициента среднего номинального дохода у фонда возникают условные обязательства по возможному возмещению в будущем.
Для покрытия условных обязательств Организация формирует оценочный резерв в размере ста процентов по условным обязательствам и отражает в бухгалтерском балансе в разделе "Обязательства".
21-11. Организация возмещает отрицательную разницу между показателем номинальной доходности и  скорректированного коэффициента номинального дохода фонду путем зачисления на банковский счет фонда в банке второго уровня соответствующей суммы денег.
21-12. Организация ежемесячно рассчитывает сумму возможного возмещения при отрицательном отклонении на пятнадцать и более процентов от средневзвешенного скорректированного коэффициента номинального дохода по формуле:
S = (С ср - С t )* Y ei , где
С ср - необходимая средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, находящегося в инвестиционном управлении у Организации, при которой отрицательная разница между минимальным значением доходности пенсионных активов и коэффициентом К 2 фонда исключается;
C t - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на дату произведения расчета;
Y ei - общее количество условных единиц пенсионных активов фонда, которые находятся в инвестиционном управлении у Организации на расчетную дату.
Значение С ср рассчитывается по формуле:
С ср > = ((К ср - К фонда ) + 100)/100 * С о , где
К ср - значение скорректированного коэффициента среднего номинального дохода по пенсионным активам накопительных пенсионных фондов, соответствующее дате произведения расчета;
К фонда - значение коэффициента номинальной доходности на отчетную дату;
С о - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов фонда, которые находились у фонда шестьдесят и более месяцев назад, предшествующих дате произведения расчета.

21-13. Қормен орташа алынған номиналды кірістің түзетілген коэффициентінен теріс ауытқу кезіндегі болуы мүмкін өтем сомасы бойынша ай сайын осының алдындағы есепті ай үшін ағымдағы айда есеп жасалады және ол есепті күні меншікті активтер бойынша шартты міндеттемелерде көрініс табады.
21-14. Орташа алынған номиналды кірістің түзетілген коэффициентінен теріс ауытқу кезіндегі болуы мүмкін өтем сомасы мына формула бойынша есептеледі:
n
ОS = ------- * S
12
мұнда ОS - орташа алынған номиналды кірістің түзетілген коэффициентінен ауытқу кезіндегі болуы мүмкін өтем сомасы;
n - есепті жылдағы өткен айлар саны.
21-15. Қор баға беру резервін ай сайын әрбір есепті күн бойынша қайта есептеуі және мейлінше жоғары есеп айырысу бағасын ескеріп, түзетіп отыруы тиіс. Айдың басында қалыптасқан баға беру резервінде осының алдындағы айға жасалған баға беру резервінің мөлшері ескеріледі.
Егер міндеттемелерді реттеу үшін экономикалық тиімділігі бар ресурстарды жоғалту қажет болып, одан артық болжам мүмкін болмайтын болса, онда баға беру резерві қалпына келтірілуі тиіс.
5-тарау. 3-пруденциалдық норматив "Бір эмитенттің мемлекеттік емес бағалы қағаздарына, екінші деңгейдегі бір банктегі салымдарға инвестициялау"
22. Ұйымның инвестицияларының жиынтық мөлшерін бір эмитенттің мемлекеттік емес бағалы қағаздарына, екінші деңгейдегі бір банктегі салымдарға есептеген кезде, осы Нұсқаулықта белгіленген шектеулер әрбір жинақтаушы зейнетақы қорына жеке-жеке қолданылады.
23. Ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір банкімен эмиссияланған бағалы қағаздарға, сондай-ақ осы банктегі салымдарға инвестицияларының жиынтық мөлшері, осы банктің дауыс беруші акцияларына инвестициялар осы банктің дауыс беруші акцияларының жалпы санының кемінде он пайызын құрайды, мынадай мәндерден асып кетпеуі керек:
зейнетақы активтері есебінен - Ұйымның инвестициялық басқаруындағы әрбір жеке қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан;
меншікті активтер есебінен - Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан;
жиынтығында - осы банктің меншікті капиталы мөлшерінің отыз бес пайызынан (қаржылық агенттіктер мен ипотекалық облигацияларды қоспағанда) не осы банктің меншікті капиталы мөлшерінің елу пайызынан астам емес, егер осы банктің "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді инвестициялық рейтингтік бағасы ("Standard & Poor's" рейтингтік агенттігінің жіктемесі бойынша) немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар болған жағдайда.
Бір банкпен эмиссияланған бағалы қағаздарға не бір банктегі салымдарға зейнетақы және меншікті активтер есебінен болған инвестициялар жиынтығында осы банктің меншікті капиталы мөлшерінің жиырма бес пайызынан асып кетпеуі керек (қаржылық агенттіктер мен ипотекалық облигацияларды қоспағанда).

21-13. Сумма возможного возмещения при отрицательном отклонении от средневзвешенного скорректированного коэффициента номинального дохода ежемесячно рассчитывается фондом в текущем месяце за предыдущий отчетный месяц и отражается на условных обязательствах по собственным активам на отчетную дату.
21-14. Сумма возможного возмещения при отклонении от средневзвешенного скорректированного коэффициента номинального дохода вычисляется по формуле:
n
ОS = ------- * S
12
где ОS - сумма возможного возмещения при отклонении от средневзвешенного скорректированного коэффициента номинального дохода;
n - количество истекших месяцев в отчетном году.
21-15. Оценочный резерв пересчитывается фондом ежемесячно на каждую отчетную дату и корректируется с учетом наилучшей расчетной оценки. В оценочном резерве, сформированном в начале месяца, учитывается размер оценочного резерва, созданного за предыдущий месяц.
Если более не представляется вероятным, что для урегулирования обязательства потребуется выбытие ресурсов, содержащих экономические выгоды, оценочный резерв восстанавливается.
Глава 5. Пруденциальный норматив 3
"Инвестиции в негосударственные ценные бумаги одного эмитента,
во вклады в одном банке второго уровня"
22. При расчете суммарного размера инвестиций Организации в негосударственные ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня ограничения, установленные настоящей Инструкцией применяются в отношении каждого накопительного пенсионного фонда в отдельности.
23. Суммарный размер инвестиций Организации в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня Республики Казахстан, а также во вклады в данном банке, при условии, что инвестиции в голосующие акции данного банка составляют менее десяти процентов от общего количества голосующих акций данного банка, не должен превышать следующих значений:
за счет пенсионных активов - десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - десяти процентов от собственных активов Организации;
в совокупности - тридцати пяти процентов от размера собственного капитала данного банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций) либо не более пятидесяти процентов от размера собственного капитала данного банка в случае, если данный банк имеет долгосрочную инвестиционную рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" (по классификации рейтингового агентства "Standard & Poor's") или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
Инвестиции за счет пенсионных и собственных активов в совокупности в ценные бумаги, эмитированные одним банком либо во вклады в одном банке не должны превышать более двадцати пяти процентов от размера собственного капитала данного банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций).

24. Ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір банкімен эмиссияланған бағалы қағаздарға, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктер болып табылмайтын банктің аффилирленген тұлғалары – эмитенттерге, осы банктегі салымдарға инвестицияларының жиынтық мөлшері мынадай мәндерден асып кетпеуі тиіс:
зейнетақы активтері есебінен - Ұйымның инвестициялық басқаруындағы әрбір жеке қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан, меншікті активтер есебінен - Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан, жиынтығында – осы банктің меншікті капиталы мөлшерінің отыз бес пайызынан (қаржылық агенттіктер мен ипотекалық облигацияларды қоспағанда), осы эмитенттің меншікті капиталы мөлшерінің жиырма бес пайызынан астам емес (қаржылық агенттіктерді, ипотекалық облигацияларды, инфрақұрылымдық облигацияларды және қаржылық агенттіктің кепілімен шығарылған облигацияларды қоспағанда) немесе осы эмитенттің бір эмиссиясының облигацияларының жалпы көлемінің жиырма бес пайызынан астам емес (көрсетілген шамалардың қайсысы ең төмен болып саналатындығына байланысты), осы эмитенттің дауыс беруші акцияларының жалпы санының кемінде он пайызынан.
Егер эмитент - екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын банктің аффилирленген тұлғасы ипотекалық облигациялар шығаратын болса, онда осы облигацияларға инвестициялардың жиынтық мөлшері осы Нұсқаулықтың 25-тармағында белгілеген мәндерден аспауы тиіс.
25. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып табылмайтын эмитенттің бағалы қағаздарына салынған Ұйымның инвестицияларының жиынтық мөлшері мынадай мәндерден аспауы тиіс:
зейнетақы активтері есебінен - Ұйымның инвестициялық басқаруындағы әрбір жеке қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан;
меншікті активтер есебінен - Ұйымның меншікті активтері көлемінің он пайызы есебінен.
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып табылмайтын эмитенттің жиынтықты түрдегі зейнетақы және меншікті активтерінің есебінен бағалы қағаздарға салынған Ұйымның инвестициясының мөлшері:
эмитенттің борыштық бағалы қағаздарына - осы эмитенттің меншікті капиталы мөлшерінің жиырма бес пайызынан (қаржылық агенттіктерді, ипотекалық облигацияларды, инфрақұрылымдық облигацияларды және қаржылық агенттіктің кепілімен шығарылған облигацияларды қоспағанда) немесе осы эмитенттің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздарының бір шығарылымының жалпы көлемінің жиырма бес пайызынан аспауы тиіс (көрсетілген шамалардың қайсысы ең төменгі болып саналатындығына байланысты) ;
эмитенттің дауыс беруші акциялары – осы эмитенттің дауыс беруші акцияларының жалпы санының он пайызынан кем болмауы тиіс .
Ұйымның инвестицияларының жиынтықты мөлшерімен эмитенттің екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздарымен есеп айырысуы кезінде мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құны пайдаланылады.
Ұйымның инвестицияларының жиынтықты мөлшері мен акциялармен есеп айырысу кезінде осы Нұсқаулықтың 31-тармағының талаптарын ескере отырып, алпыс күннен аспайтын уақыт кезеңі ішінде үш пайыздан аспайтын белгіленген мәннен артып кетуіне жол беріледі.

24. Суммарный размер инвестиций Организации в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня Республики Казахстан, а также эмитентов - аффилиированных лиц банка, не являющихся банками второго уровня, во вклады в данном банке, не должен превышать следующих значений:
за счет пенсионных активов - десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении, за счет собственных активов - десяти процентов от собственных активов Организации, в совокупности - тридцати пяти процентов от размера собственного капитала данного банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций), не более двадцати пяти процентов от размера собственного капитала данного эмитента (за исключением финансовых агентств, ипотечных облигаций, инфраструктурных облигаций и облигаций, выпущенных под гарантии финансового агентства) или не более двадцати пяти процентов от общего объема облигаций одной эмиссии данного эмитента (в зависимости от того, какая из указанных величин является наименьшей), менее десяти процентов от общего количества голосующих акций данного эмитента.
В случае если эмитент - аффилиированное лицо банка, не являющийся банком второго уровня, осуществляет выпуск ипотечных облигаций, то суммарный размер инвестиций в данные облигации не должен превышать значений, установленных пунктом 25 настоящей Инструкции.
25. Суммарный размер инвестиций Организации в ценные бумаги эмитента, не являющегося банком второго уровня Республики Казахстан, не должен превышать следующих значений:
за счет пенсионных активов - десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - десяти процентов от объема собственных активов Организации.
Размер инвестиций Организации в ценные бумаги эмитента, не являющегося банком второго уровня Республики Казахстан, за счет пенсионных и собственных активов в совокупности:
в долговые ценные бумаги эмитента - не должен превышать двадцати пяти процентов от размера собственного капитала эмитента долговых ценных бумаг (за исключением финансовых агентств, ипотечных облигаций, инфраструктурных облигаций и облигаций, выпущенных под гарантии финансового агентства) или двадцати пяти процентов от общего объема негосударственных долговых ценных бумаг одного выпуска данного эмитента (в зависимости от того, какая из указанных величин является наименьшей);
в голосующие акции эмитента - должен составлять менее десяти процентов от общего количества голосующих акций данного эмитента.
При расчете суммарного размера инвестиций Организации в негосударственные долговые ценные бумаги эмитента, не являющегося банком второго уровня, используется номинальная стоимость негосударственных долговых ценных бумаг.
При расчете суммарного размера инвестиций Организации в акции эмитента допустимо превышение установленного значения не более чем на три процента в течение периода времени не более шестидесяти дней с учетом требований пункта 31 настоящей Инструкции.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
26. (Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
27. Ұйымның б асқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорларының меншікті активтер есебінен қор биржасының ресми тізіміне кіргізілген пайларына инвестицияларының мөлшері Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан аспауы тиіс.
Ұйымдағы б асқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорларының меншікті активтер және зейнетақы активтері есебінен қор биржасының ресми тізіміне кіргізілген пайларына инвестицияларының жиынтығындағы мөлшері осы аралық инвестициялық пай қорының активтерінің он пайызынан аспауы тиіс.
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
27-1. Осы басқарушы компания шығарған бағалы қағаздар және қор биржасының ресми тізіміне кіргізілген Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын бір басқарушы компанияның аралық пай инвестициялық қорларының пайларындағы Ұйымның инвестицияларының жиынтығы негізінен алғанда мына мәндерден аспауы тиіс:
зейнетақы активтері есебінен - N 225 қаулының 1-қосымшасының 2-тармағымен көзделген талаптарды сақтай отырып, Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір жеке қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан ;
меншікті активтер есебінен - Ұйымның меншікті активтерінің көлемінің он пайызынан.
Ескерту. 27-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
27-2. Х алықаралық шәкіл бойынша "BBBm-"-тен кем емес "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не "BBBf-"-тен кем емес "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" рейтингтік бағасы бар инвестициялық қорлар пайларындағы инвестиция мөлшері мынадай мәндерден аспауы тиіс:
зейнетақы активтері есебінен - Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір жеке қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан ;
меншікті активтер есебінен - Ұйымның меншікті активтерінің көлемінің он пайызынан.
Х алықаралық шәкіл бойынша "BBBm-"-тен кем емес "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не "BBBf-"-тен кем емес "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" рейтингтік бағасы бар инвестициялық қордың пайларындағы меншікті және зейнетақы активтері есебінен Ұйым инвестициясының жиынтық мөлшері осы инвестициялық қордың активтері көлемінің он пайызынан аспауы тиіс.

Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
26. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
27. Размер инвестиций Организации в паи интервального паевого инвестиционного фонда, управляющая компания которого является юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включенных в официальный список фондовой биржи, за счет собственных активов, не должен превышать десяти процентов от собственных активов Организации.
Суммарный размер инвестиций Организации в паи интервального паевого инвестиционного фонда, управляющая компания которого является юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включенных в официальный список фондовой биржи, за счет собственных и пенсионных активов в совокупности не должен превышать десяти процентов от активов данного интервального паевого инвестиционного фонда.
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
27-1. Суммарный размер инвестиций Организации в паи интервальных паевых инвестиционных фондов, находящихся в управлении у одной управляющей компании, являющейся юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи и ценные бумаги, выпущенные данной управляющей компанией, в совокупности не должен превышать следующих значений:
за счет пенсионных активов - десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении, при соблюдении условий, предусмотренных пунктом 2 приложения 1 к постановлению № 225;
за счет собственных активов - десяти процентов от объема собственных активов Организации.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 27-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
27-2. Размер инвестиций Организации в паи инвестиционного фонда, имеющего по международной шкале рейтинговую оценку "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не ниже "BBBm-" либо "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" не ниже "BBBf-", не должен превышать следующих значений:
за счет пенсионных активов - десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - десяти процентов от объема собственных активов Организации.
Суммарный размер инвестиций Организации в паи инвестиционного фонда, имеющего по международной шкале рейтинговую оценку "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не ниже "BBBm-" либо "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" не ниже "BBBf-", за счет собственных и пенсионных активов в совокупности не должен превышать десяти процентов от активов данного инвестиционного фонда.

Ескерту. 27-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
27-3. Х алықаралық шәкіл бойынша "BBBm-"-тен кем емес "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не "BBBf-"-тен кем емес "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" рейтингтік бағасы бар инвестициялық қордың пайларындағы Ұйым инвестициясының жиынтық мөлшері және осы басқарушы компания шығарған бағалы қағаздар мынадай мәндерден аспауы тиіс:
зейнетақы активтері есебінен - Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір жеке қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан ;
меншікті активтер есебінен - Ұйымның меншікті активтерінің көлемінің он пайызынан.
Ескерту. 27-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
27-4. Ұйымның мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздарға салған инвестицияларының жиынтық мөлшері мынадай мәндерден аспауы тиіс:
зейнетақы активтері есебінен - Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір жеке қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан ;
меншікті активтер есебінен - Ұйымның меншікті активтерінің көлемінің он пайызынан.
Ескерту. 27-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
27-5. Ұйымның тазартылған қымбат металдарға және металл депозиттерге салған инвестицияларының жиынтық мөлшері мынадай мәндерден аспауы тиіс:
зейнетақы активтері есебінен - Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір жеке қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан ;
меншікті активтер есебінен - Ұйымның меншікті активтерінің көлемінің он пайызынан.
Ескерту. 27-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
27-6. Ұйымның халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға салған инвестицияларының жиынтық мөлшері мынадай мәндерден аспауы тиіс:
зейнетақы активтері есебінен - Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір жеке қордың зейнетақы активтері көлемінің он пайызынан ;
меншікті активтер есебінен - Ұйымның меншікті активтерінің көлемінің он пайызынан .

Сноска. Инструкция дополнена пунктом 27-2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
27-3. Суммарный размер инвестиций Организации в паи инвестиционных фондов, имеющих по международной шкале рейтинговую оценку "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не ниже "BBBm-" либо "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" не ниже "BBBf-", находящихся в управлении у одной управляющей компании и ценные бумаги, выпущенные данной управляющей компанией не должен превышать следующих значений:
за счет пенсионных активов - десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - десяти процентов от объема собственных активов Организации.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 27-3 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
27-4. Суммарный размер инвестиций Организации в ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенных центральными правительствами иностранных государств не должен превышать следующих значений:
за счет пенсионных активов - десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - десяти процентов от объема собственных активов Организации.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 27-4 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
27-5. Суммарный размер инвестиций Организации в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты, не должен превышать следующих значений:
за счет пенсионных активов - десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - десяти процентов от объема собственных активов Организации.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 27-5 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
27-6. Суммарный размер инвестиций Организации в долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями не должен превышать следующих значений:
за счет пенсионных активов - десяти процентов от объема пенсионных активов каждого отдельного фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении;
за счет собственных активов - десяти процентов от объема собственных активов Организации.

Ескерту. 27-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
28. Ұйымның бір эмитенттің мемлекеттік емес бағалы қағаздарына, бір екінші деңгейдегі банктегі салымдарға инвестицияларының жиынтық мөлшерін есептеу барысында:
1) Қазақстан Республикасының резидент-банкінің (эмитент) меншікті капиталы Қазақстан Республикасының банк қызметі туралы заңнамасына немесе Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасына сәйкес баспасөз басылымында жарияланған оның соңғы тоқсандық немесе листингтік рәсімдерге сәйкес бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылар ұсынатын балансы негізінде анықталады;
2) шетел эмитентінің меншікті капиталы Reuters немесе Bloomberg V.L.Р. ақпараттық талдау жүйелерінде орналастырылған немесе интернет желісінің осы бағалы қағаздар сауда жүйесінде бағамдалатын бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушының сайтында немесе осы бағалы қағаздар эмитентінің сайтында орналастырылған оның соңғы тоқсандық балансының негізінде айқындалады ;
3) бір-біріне қатысты аффилиирленген банктер бір банк ретінде танылады. Банктің (қаржы агенттіктері мен ипотекалық облигацияларды қоспағанда) меншікті капиталы мөлшерінің отыз бес пайызынан жоғары емес жиынтық мөлшері бөлігінде белгіленген шектеу осындай банктердің әрқайсысына қатысты қолданылады ;
4) екінші деңгейдегі банктер болып табылмайтын бір біріне қатысты аффилиирленген эмитенттер екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір эмитент ретінде танылады, бұл ретте осы Нұсқаулықтың 25-тармағының төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарымен белгіленген шектеулер осындай эмитенттердің әрқайсысына қатысты қолданылады . Осы тармақшаның күші кредиттік бюроның қатысушылары (акционерлері) болып табылатын заңды тұлғаларға, сондай-ақ мемлекеттік акциялар пакеті (қатысу үлесі) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына берілген заңды тұлғаларға таратылмайды.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
29. Ұйымның кассасында күн аяғында қалған ақшаның мөлшері Ұйымның меншікті активтерінің он пайызынан аспауы тиіс .
Ұйымның бір екінші деңгейдегі банктегі (өз арасында аффилиирленген тұлғалар болып табылатын екі және одан көп екінші деңгейдегі банктердегі) ағымдағы шоттарындағы барынша көп қалдығы Ұйымның меншікті активтері мөлшерінің он пайызынан аспауы тиіс .

Сноска. Инструкция дополнена пунктом 27-6 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
28. При расчете суммарного размера инвестиций Организации в негосударственные ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня:
1) собственный капитал банка (эмитента) - резидента Республики Казахстан определяется на основании его последнего квартального баланса, опубликованного в печатном издании в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банковской деятельности или законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, либо предоставленного организатором торгов ценными бумагами в соответствии с листинговыми процедурами;
2) собственный капитал иностранного эмитента определяется на основании его последнего квартального баланса, размещенного в информационных аналитических системах Reuters или Bloomberg V.L.Р. или в сети интернет на сайте организатора торгов ценными бумагами, в торговой системе которого котируются данные ценные бумаги, или на сайте эмитента данных ценных бумаг;
3) аффилиированные по отношению друг к другу банки признаются в качестве одного банка. Ограничение, установленное в части совокупного размера инвестиций не более тридцати пяти процентов от размера собственного капитала банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций), применяется по отношению к каждому из таких банков;
4) аффилиированные по отношению другу к другу эмитенты, не являющиеся банками второго уровня, признаются в качестве одного эмитента, не являющегося банком второго уровня, при этом ограничения, установленные абзацами четвертым, пятым и шестым пункта 25 настоящей Инструкции, применяется по отношению к каждому из таких эмитентов. Действие настоящего подпункта не распространяется на юридические лица, являющиеся участниками (акционерами) кредитных бюро а также на юридические лица, государственные пакеты акций (доли участия) которых переданы Акционерному обществу «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына».
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
29. Размер остатка денег в кассе Организации на конец дня не должен превышать десяти процентов от собственных активов Организации.
Максимальный остаток денег на текущих счетах Организации в одном банке второго уровня (в двух и более банках второго уровня, являющихся между собой аффилиированными лицами) не должен превышать десяти процентов от размера собственных активов Организации.

30. Ұйым инвестицияларының жиынтық мөлшерінің белгіленген шектеулері Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына және N 225 қаулымен белгіленген зейнетақы активтерін инвестициялау тәртібіне сәйкес Ұйым сатып алуы мүмкін "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздарына таратылмайды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 Қаулысымен.
31. Егер Ұйым оған байланысты емес себептер бойынша банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келе бастаған жағдайда, ол осы фактіні анықтаған сәттен бастап алпыс күн ішінде өз қызметін осы Нұсқаулықтың 23 және 25-тармақтарының талаптарына сәйкес келтіруі қажет.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
6-тарау. Пруденциалдық нормативтердің
сақталуына бақылау жасау
32. Ұйым әр жұмыс күні оның алдындағы жұмыс күнінің жағдайы бойынша, сондай-ақ ағымдағы жұмыс күнінің алдындағы демалыс күндерінің әрқайсысының соңындағы жағдай бойынша мыналарға есептер жүргізеді :
1) К 1 коэффициентінің мәніне;
2) жүзеге асырылған инвестициялардың " Ұйымның бір эмитенттің мемлекеттік емес бағалы қағаздарына, бір екінші деңгейдегі банктегі салымдарға инвестициялары " 3-пруденциалдық нормативіне сәйкестігіне.
33. Ұйым а й сайын, бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18-00-ден кешіктірмей, уәкілетті органға электронды және қағаз тасымалдауышта мыналарды ұсынады:
1) осы Нұсқаулықтың 1, 3, 4 және 8-қосымшаларына сәйкес К 1 коэффициенті мәнінің есептерін;
2) осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ағымдағы жылдың басында зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке қордың зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің өткен айдағы орташа құны туралы анықтаманы;
3) осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша номиналды кіріс коэффициенттері (ағымдағы жылдың басында зейнетақы активтері осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбір жеке қор бойынша) туралы мәліметтер.
Ескерту. 33-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.

30. Установленные ограничения суммарного размера инвестиций Организации не распространяются на государственные ценные бумаги Республики Казахстан и долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына», которые могут быть приобретены Организацией в соответствии с порядком инвестирования пенсионных активов, установленным постановлением № 225.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
31. В случае, если Организация по независящим от нее причинам стала соответствовать признакам крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда, ей необходимо в течение шестидесяти дней с момента обнаружения данного факта привести свою деятельность в соответствие с требованиями пункта 23 и 25 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Глава 6. Контроль за соблюдением пруденциальных нормативов
32. Организация каждый рабочий день производит расчеты по состоянию на конец предшествующего рабочего дня, а также на конец каждого из выходных дней, непосредственно предшествовавших текущему рабочему дню:
1) значения коэффициента К 1 ;
2) на соответствие осуществленных инвестиций пруденциальному нормативу 3 "Инвестиции в негосударственные ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня".
33. Ежемесячно, не позднее 18-00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня, Организация представляет уполномоченному органу на электронном и бумажном носителях:
1) расчеты значения коэффициента К 1 согласно приложениям 1, 3, 4 и 8 к настоящей Инструкции;
2) справку о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов каждого отдельного фонда, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной Организации на начало текущего месяца, за истекший месяц по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции;
3) сведения о коэффициентах номинального дохода (отдельно по каждому фонду, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной Организации на начало текущего месяца) по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

34. К 1 коэффициенті мәнінің есептері екі данада қағаз тасымалдауышта жасалып, оған Ұйымның бірінші басшысы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер қол қояды және Ұйымның мөрімен расталады. Бір данасы уәкілетті органға ұсынылады, екіншісі Ұйымда сақталады.
35. Уәкілетті орган мен Ұйым К 1 және К 2 коэффициенттерінің мәндерін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Ұйымның уәкілетті органға электронды және қағаз тасымалдауышта ұсынатын қаржылық және өзге есептілігіне және осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша пруденциалдық нормативтерді есептеу үшін қағаз тасымалдауышта ұсынатын қосымша мәліметтер негізінде а й сайын есептейді.
Уәкілетті орган а й сайын есепті айдан кейінгі айдың 28-күнінен кешіктірмей өз сайтында әр Ұйым бойынша кредиттік, пайыздық, валюталық қор тәуекелінің мәндері туралы ақпаратты орналастырады.
36. Пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған электронды тасымалдауыштағы қосымша мәліметтер есепті айдан кейінгі айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша осы айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18-00-ден кешіктірілмей ұсынылады.
Қағаз тасымалдауыштағы қосымша мәліметтерге Ұйымның бірінші басшысы немесе оны ауыстыратын тұлға, бас бухгалтер, сондай-ақ Ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес көрсетілген ақпаратқа қол қою құқығына ие өзге тұлғалар қол қояды, мөрмен расталады және Ұйымда сақталады.
37. Есептердегі және пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтердегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгеде көрсетіледі. Оларды жасауда пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нольге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
38. Осы Нұсқаулықтың 32-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген есептер, сондай-ақ 34 -тармағында көрсетілген пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтер ұсынылатын деректердің құпиялылығын және түзетілмеуін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралы бар ақпаратты кепілдікпен жеткізудің транспорттық жүйесі пайдаланыла отырып, электронды тасымалдауышта ұсынылады.
39. Электронды тасымалдауышта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдауыштағы деректермен сәйкестігін Ұйымның бірінші басшысы немесе оны ауыстыратын тұлға қамтамасыз етеді.
40. Осы Нұсқаулықтың 32-тармағына сәйкес есептелген мәндердің, сондай-ақ К 2 коэффициентінің осы Нұсқаулықта белгіленген пруденциалдық нормативтермен сәйкессіздігі болған жағдайда, Ұйым уәкілетті органға бір күн ішінде осы сәйкессіздік фактісі мен себептері туралы оны жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын қоса бере отырып хабарлайды.

34. Расчеты значения коэффициента К 1 на бумажном носителе составляются в двух экземплярах, подписываются первым руководителем Организации или лицом, уполномоченным на подписание отчета, главным бухгалтером, и заверяются печатью Организации. Один экземпляр представляется в уполномоченный орган, второй хранится у Организации.
35. Уполномоченный орган и Организация ежемесячно рассчитывают значения коэффициентов К 1 и К 2 на основании финансовой и иной отчетности, представляемой Организацией в уполномоченный орган на бумажном и электронном носителях в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, и дополнительных сведений для расчета пруденциальных нормативов, представляемых Организацией на бумажном носителе по форме, согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
Уполномоченный орган ежемесячно не позднее 28-го числа месяца, следующего за отчетным, размещает на своем сайте информацию о значениях кредитного, процентного, валютного и фондового риска по каждой Организации.
36. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов на электронном носителе представляются по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным, не позднее 18-00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня данного месяца.
Дополнительные сведения на бумажном носителе подписываются первым руководителем Организации или лицом, его замещающим, главным бухгалтером, а также иными лицами, обладающими правом подписи указанной информации согласно внутренним документам Организации, заверяются печатью и хранятся у Организации.
37. Данные в расчетах и дополнительных сведениях для расчета пруденциальных нормативов указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге. Единица измерения, используемая при их составлении, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
38. Расчеты, указанные в подпункте 1) пункта 32 настоящей Инструкции, а также дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов, указанные в пункте 34 настоящей Инструкции, представляются на электронном носителе с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
39. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем Организации или лицом, его замещающим.
40. В случае несоответствия значений, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 настоящей Инструкции, а также коэффициента К 2 пруденциальным нормативам, установленным настоящей Инструкцией, Организация сообщает уполномоченному органу в течение одного дня о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению.

Ескерту. 40-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
41. Ұйым бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызмет түрлерін және/немесе зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті қоса атқарған жағдайда, пруденциалдық нормативтерді есептеу Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының " Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы " 200 8 жылғы 22 тамыздағы N 119 қаулысымен белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады .
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 164, 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
РҚАО-ның ескертуі!
1-қосымшаға 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен өзгерту енгізіледі.
___________________________________________________________
Қордың атауы
200__ жылғы "____" __________
кредиттік тәуекел
(мың теңге)
N р/с
Баптардың атауы
Сомасы
Пайыздардағы тәуекел деңгейі
Есеп айырысу сомасы
I топ
1
Қолма-қол теңге
0
2
"Standard & Рооr's" агенттігінің "АА-"-тен кем емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар елдің шетелдік қолма-қол валютасы
0
3
Жергілікті атқарушы органдар шығарған облигацияларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
0
3-1
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
0
3-2
"Кері репо" операциялары
0
4
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
0
5
"Standard & Рооr's" агенттігінің "АА-"-тен кем емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар  шет мемлекеттердің мемлекеттік бағалы қағаздары
0
6
"Standard & Рооr's" агенттігінің "АА-"-тен кем емес халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
0
7
"Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар, соның ішінде, Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінде тазартылған қымбат металдар мен металл депозиттер
0
8
Контрагенттерден сатып алынған, тәуекелдің І-тобына енгізілген фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар
0
9
Тәуекел І-тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
0
II топ
10
"Standard & Рооr's" агенттігінің " А-"-тен " ВВВ- " дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар елдердің және тиісінше рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетелдік қолма-қол валютасы
20
11
"Standard & Рооr's" агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің мемлекеттік бағалы қағаздары
20

Сноска. Пункт 40 с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
41. В случае совмещения Организацией видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг и/или деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, расчет пруденциальных нормативов осуществляется с учетом особенностей, установленных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 119 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг".
Приложение 1
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их расчетов
для организаций, осуществляющих
инвестиционное управление
пенсионными активами
Примечание РЦПИ!
В приложение 1 предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 164 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
__________________________________________________
наименование Организации
Кредитный риск
на "____" ___________ 200__ года
(в тысячах тенге)
№ пп.
Наименование статей
Сумма
Степень
риска в
процентах
Расчетная
сумма
I группа
1.
Наличные тенге
0
2.
Наличная иностранная валюта
стран, имеющих суверенный
рейтинг не ниже "АА-" агентства
"Standard&Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
0
3.
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан, за
исключением облигаций,
выпущенных местными
исполнительными органами
0
3-1.
Долговые ценные бумаги,
выпущенные Акционерным обществом
«Фонд национального
благосостояния «Самрук-Казына»
0
3-2.
Операции «обратное репо»
0
4.
Вклады в Национальном Банке
Республики Казахстан
0
5.
Государственные ценные бумаги
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг не ниже "АА-"
агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
0
6.
Долговые ценные бумаги,
выпущенные международными
финансовыми организациями,
имеющие международную
рейтинговую оценку не ниже «АА-»
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
0
7.
Аффинированные драгоценные
металлы и металлические
депозиты, в том числе, в
банках-нерезидентах Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "АА-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
0
8.
Фьючерсы, опционы, свопы,
форварды, приобретенные у
контрагентов, включенных в І
группу риска
0
9.
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в I группу
риска
0
II группа
10.
Наличная иностранная валюта
стран, имеющих суверенный
рейтинг от "А-" до "ВВВ-"
агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, и
стран, не имеющих соответствую-
щей рейтинговой оценки
20
11.
Государственные ценные бумаги
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг от "А+" до
"А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
20

11-1
"Standard & Рооr's" агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
20
12
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған облигациялар
20
13
"Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Рооr's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-бас банктің еншілес резидент-банктеріндегі салымдар
20
14
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетелдік ұйымдармен шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
20
15
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Рооr's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
20
16
"Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар ұйымдармен шығарылған Principal protected notes
20
17
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, ол бойынша мемлекеттің тапсырмасы бар, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық көлеміне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған инфрақұрылымдық облигациялар
20
18
Жол үстіндегі ақша
20
19
Тәуекелдің II-тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
20
III -топ
20
"Standard & Рооr's" агенттігінің "ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің мемлекеттік бағалы қағаздары
50

11-1.
Долговые ценные бумаги,
выпущенные международными
финансовыми организациями,
имеющие международную
рейтинговую оценку от «А+» до
«А-» агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
20
12.
Облигации, выпущенные местными
исполнительными органами
Республики Казахстан, включенные
в официальный список фондовой
биржи
20
13.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг
не ниже "А-" по международной
шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку не ниже
"kzA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's", в
дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент
которого обладает долгосрочным
кредитным рейтингом не ниже
"АА-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
20
14.
Негосударственные долговые
ценные бумаги, выпущенные
иностранными организациями,
имеющие рейтинговую оценку не
ниже "АА-" по международной
шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
20
15.
Негосударственные долговые
ценные бумаги, выпущенные
организациями Республики
Казахстан в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку не
ниже "А-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже
"kzA-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's"
20
16.
Principal protected notes,
выпущенные организациями,
имеющими рейтинговую оценку не
ниже "АА-" по международной
шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
20
17.
Инфраструктурные облигации
организаций Республики
Казахстан, включенные в
официальный список фондовой
биржи, по которым имеется
поручительство государства,
размер которого соответствует
полному объему выпуска
инфраструктурных облигаций
20
18.
Деньги в пути
20
19.
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным во II группу
риска
20
III группа
20.
Государственные ценные бумаги
иностранных государств, имеющих
суверенный рейтинг от "ВВВ+" до
"ВВВ-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
50

20-1
"Standard & Рооr's" агенттігінің "ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-" дейінгі халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтинг бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
50
21
"Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-"-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Рооr's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша " kzВВВ+" бастап " kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі, "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен бастап "А-"-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар резидент емес бас банкінің еншілес резидент-банктеріндегі салымдар
50
22
"Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен "А-"-ке дейін рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
50
23
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Рооr's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"- тен бастап "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
50
24
"Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А+"-тен бастап "А-"-ке дейін рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар ұйымдармен шығарылған Principal protected notes
50
25
Контрагенттерден сатып алынған, тәуекелдің ІІІ-тобына енгізілген фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар
50
26
Тәуекелдің ІII-тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
50
IV топ
27
"Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Рооr's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен бастап "kzВВ-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100
28
"Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
29
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Рооr's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша " kzВВ+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
100
30
"Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ+" -тен бастап "ВВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар ұйымдармен шығарылған Principal protected notes
100
31
Инфрақұрылымдық міндеттемелер шығарылымының толық емес көлемі бойынша мемлекеттің кепілдігі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары
100
32
Контрагенттерден сатып алынған, тәуекелдің ІV-тобына енгізілген фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар
100
33
алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен
34
Тәуекелдің ІV-тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
100
V топ
35
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар, осы банктер қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына жай акциялар енгізілген эмитент-банктері болып табылған жағдайда
130
36
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар немесе "Standard & Рооr's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ+"-тен бастап "kzВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
130
37
Контрагенттерден сатып алынған, тәуекелдің V-тобына енгізілген фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар
130
38
Тәуекелдің V-тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
130
VI топ
39
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, қор биржасының ресми тізімінің "бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына кіргізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
150

20-1.
Долговые ценные бумаги,
выпущенные международными
финансовыми организациями,
имеющие международную
рейтинговую оценку от «ВВВ+» до
«ВВВ-» агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
50
21.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг
от "ВВВ+" до "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от " kzВВВ+"
до "kzВВВ-" по национальной
шкале "Standard & Poor's", в
дочерних банках-резидентах,
родительский банк-нерезидент
которого имеет долгосрочный
кредитный рейтинг от "А+" до
"А-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
50
22.
Негосударственные долговые
ценные бумаги, выпущенные
иностранными организациями,
имеющие рейтинговую оценку от
"А+" до "А-" по международной
шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
50
23.
Негосударственные долговые
ценные бумаги, выпущенные
организациями Республики
Казахстан в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от
"ВВВ+" до "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzВВВ+"
до "kzВВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard &
Poor's"
50
24.
Principal protected notes,
выпущенные организациями,
имеющими рейтинговую оценку от
"А+" до "А-" по международной
шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
50
25.
Фьючерсы, опционы, свопы,
форварды, приобретенные у
контрагентов, включенных в III
группу риска
50
26.
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в III группу
риска
50
IV группа
27.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг
от "ВВ+" до "ВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzВВ+" до
"kzBB-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's"
100
28.
Негосударственные долговые
ценные бумаги, выпущенные
иностранными организациями,
имеющие рейтинговую оценку от
"ВВВ+" до "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
100
29.
Негосударственные долговые
ценные бумаги, выпущенные
организациями Республики
Казахстан в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от
"ВВ+" до "ВВ-" по международной
шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzBB+" до
"kzBB-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's"
100
30.
Principal protected notes,
выпущенные организациями,
имеющими рейтинговую оценку от
"ВВВ+" до "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
100
31.
Инфраструктурные облигации
организаций Республики
Казахстан, включенные в
официальный список фондовой
биржи, по которым имеется
поручительство государства по
неполному объему выпуска
инфраструктурных обязательств
100
32.
Фьючерсы, опционы, свопы,
форварды, приобретенные у
контрагентов, включенных в IV
группу риска
100
33.
Исключена постановлением Правления Агентства РК по
регулированию и надзору финансового рынка и финансовых
организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в
действие см. п. 4 )
34.
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в IV группу
риска
100
V группа
35.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при
условии, что данные банки
являются банками-эмитентами,
простые акции которых включены в
первую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой
биржи
130
36.
Негосударственные долговые
ценные бумаги, выпущенные
организациями Республики
Казахстан в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
имеющие рейтинговую оценку от
"В+" до "В-" по международной
шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzB+" до
"kzВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's"
130
37.
Фьючерсы, опционы, свопы,
форварды, приобретенные у
контрагентов, включенных в V
группу риска
130
38.
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в V группу
риска
130
VI группа
39.
Негосударственные долговые
ценные бумаги, выпущенные
организациями Республики
Казахстан в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в подкатегорию
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой
подкатегории" официального
списка фондовой биржи
200

39-1
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесінің 1-қосымшасының талаптарына сәйкес келмейтін қаржы құралдары ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4486 тіркелген )
200
40
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, қор биржасының ресми тізімінің "екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына кіргізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
200
41
Сауда-саттықты ұйымдастырушының делистинг жасаған борыштық бағалы қағаздар
200
42
алынып тасталды
43
Акциялары сауда-саттықты ұйымдастырушының делистинг жасаған екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
200
44
Тәуекелдің VІ-тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
250
45
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтер сомасының жиынтығы
х
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға                            __________________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар болса)                (қолы)
Бас бухгалтер                              __________________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар болса)                (қолы)
Мөрдің орны
РҚАО-ның ескертуі!

39-1.
Финансовые инструменты, не
соответствующие требованиям
приложения 1 Правил
осуществления деятельности по
инвестиционному управлению
пенсионными активами,
утвержденных постановлением
Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 27
октября 2006 года № 225 "Об
утверждении Правил осуществления
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами"
(зарегистрированным в Реестре
государственной регистрации
нормативных правовых актов под №
4486)
300
40.
Негосударственные долговые
ценные бумаги, выпущенные
организациями Республики
Казахстан в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в подкатегорию
"долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки второй
подкатегории" официального
списка фондовой биржи
300
41.
Долговые ценные бумаги,
подвергнутые организатором
торгов делистингу
300
42.
Фьючерсы, опционы, свопы,
форварды, приобретенные у
контрагентов, включенных в VI
группу риска
250
43.
Вклады в банках второго уровня,
акции которых были подвергнуты
организатором торгов делистингу
300
44.
Начисленное вознаграждение по
активам, включенным в VI группу
риска
250
45.
Итого сумма активов, взвешенных
по степени кредитного риска
Х
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета      __________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)        (подпись)
Главный бухгалтер                        __________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)        (подпись)
Место для печати
Примечание РЦПИ!

Түсіндірмелерге ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 Қаулысымен  өзгерту қарастырылған (2010.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі).
Кестені толтыру бойынша түсіндірмелер:
Зейнетақы активтерін кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеу кезінде борыштық бағалы қағаздың арнайы борыштық рейтингі бар болса, онда осы бағалы қағаз осы рейтинг бойынша есепке алынады.
Қаржы құралы бойынша есептелген жиынтық сыйақы қаржы құралының жиынтық ағымдағы құнының құрамындағы кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша активтердің есебіне кіргізілген болса, онда ол бұдан әрі жеке есепке алынбайды .
Своптар, фьючерстер, опциондар, форвардтар көрсетілген қаржы құралдарының нарықтық құнының сомасын және олар бойынша кредиттік тәуекелді осы қосымшада көрсетілген контрагенттің санатына сәйкес келетін тәуекел дәрежесіне көбейту жолымен кредиттік тәуекел есебіне қосылады.
Своп, фьючерс, опцион және форвард операциялары бойынша кредиттік тәуекел көрсетілген қаржы құралдарының номиналды құнының осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада көрсетілген және көрсетілген қаржы құралдарын өтеу мерзімімен белгіленетін кредиттік тәуекел коэффициентіне туынды ретінде есептеледі .
Қаржы құралдарының осы тармақта көрсетілген нарықтық құны (алмастыру құны) мыналарды білдіреді:
сатып алу мәмілелері бойынша - қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнының осы қаржы құралының келісім-шарттық номиналды құнынан асу шамасын білдіреді. Қаржы құралының ағымдағы нарықтық құны оның келісім-шарттық номиналды құнынан кем немесе тең болған жағдайда, алмастыру құны нольге тең;
сату мәмілелері бойынша - қаржы құралының келісім-шарттық номиналды құнының осы қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнынан асу шамасын білдіреді. Қаржы құралының келісім-шарттық номиналды құны оның ағымдағы нарықтық құнынан кем немесе тең болған жағдайда, алмастыру құны нольге тең.
Бивалюталық қаржы құралдары (талабы мен міндеттемесі түрлі шетел валютасында болатын қаржы құралдары) бойынша алмастыру құны талаптардың теңгелік баламасының есептілік жасау күніндегі бағам бойынша белгіленген міндеттемелердің теңгелік баламасынан асу шамасы ретінде анықталады. Талаптардың теңгелік баламасының шамасы міндеттемелердің теңгелік баламасынан кем немесе тең болған жағдайда, алмастыру құны нольге тең.
Қаржы құралдарының осы тармақта көрсетілген келісім-шарттық номиналды құны бухгалтерлік есептің тиісті шоттарында мәміле жасау күнінде көрсетілген қаржы құралдарының құнын білдіреді. Бивалюталық қаржы құралдарының келісім-шарттық номиналды құны ретінде Ұйымның талаптары қалыптастырылатын валюта қабылданады.
Сатылған опциондар бойынша алмастыру құны есептелмейді.
Сауда-саттықты ұйымдастырушы делистинг жасаған қаржы құралдары осы қаржы құралдарының ағымдағы құнының сомасын осы қосымшаның VI тобындағы аквтивтерде көрсетілген тәуекел дәрежесіне көбейту жолымен кредиттік тәуекел есебіне кіргізіледі.
Зейнетақы активтерін халықаралық және ұлттық шәкіл бойынша рейтинг бағасы болған кезде кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралау кезінде есепке осы Нұсқаулықтың 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган таныған рейтингтік агенттіктерінің бірінің халықаралық шәкілі бойынша ең жоғары рейтинг бағасы алынады .
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
2-қосымша
РҚАО-ның ескертуі!

В Пояснения по заполнению таблицы предусмотрены изменения  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
Пояснения по заполнению таблицы:
При взвешивании пенсионных активов по степени кредитного риска в случае если долговая ценная бумага имеет специальный долговой рейтинг, то данная ценная бумага учитывается по данному рейтингу.
В случае если начисленное суммарное вознаграждение по финансовому инструменту включено в расчет активов по степени кредитного риска в составе суммарной текущей стоимости финансового инструмента, то далее оно не учитывается отдельно.
Свопы, фьючерсы, опционы, форварды включаются в расчет кредитного риска, путем умножения суммы рыночной стоимости указанных финансовых инструментов и кредитного риска по ним на степень риска, соответствующей категории контрагента, указанной в настоящем приложении.
Кредитный риск по операциям своп, фьючерс, опцион и форвард рассчитывается как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, указанный в приложении 2 к настоящей Инструкции, и определяемый сроком погашения указанных финансовых инструментов.
Рыночная стоимость (стоимость замещения) финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой:
по сделкам на покупку - величину превышения текущей рыночной стоимости финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если текущая рыночная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее номинальной контрактной стоимости, стоимость замещения равна нулю;
по сделкам на продажу - величину превышения номинальной контрактной стоимости финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если номинальная контрактная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее текущей рыночной стоимости, стоимость замещения равна нулю.
По бивалютным финансовым инструментам (финансовым инструментам, по которым требование и обязательство выражены в разных иностранных валютах) стоимость замещения определяется как величина превышения тенгового эквивалента требований над тенговым эквивалентом обязательств, определенных по курсу на дату составления отчетности. В случае если величина тенгового эквивалента требований меньше или равна тенговому эквиваленту обязательств, стоимость замещения равна нулю.
Номинальная контрактная стоимость финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой стоимость финансовых инструментов, по которой они отражены на дату заключения сделок на соответствующих счетах бухгалтерского учета. За номинальную контрактную стоимость бивалютных финансовых инструментов принимается та валюта, по которой у Организации формируются требования.
По проданным опционам стоимость замещения не рассчитывается.
Финансовые инструменты, подвергнутые организатором торгов делистингу, включаются в расчет кредитного риска путем умножения суммы текущей стоимости данных финансовых инструментов на степень риска, указанную в VI группе активов настоящего приложения.
При взвешивании пенсионных активов по степени кредитного риска при наличии рейтинговой оценки по международной и национальной шкале в расчет принимается наивысшая рейтинговая оценка по международной шкале одного из рейтинговых агентств, признаваемых уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 настоящей Инструкции.
Приложение 2
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Примечание РЦПИ!

2-қосымшаға ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 Қаулысымен  өзгерту қарастырылған (2010.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі).
________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
200___жылғы ________________ жағдай бойынша туынды
қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер бойынша кредиттік тәуекел
(мың теңгемен)
N р/с
Баптар атауы/ валюталау күнінің мерзімі
Мемлекеттік бағалы қағаздармен жасалған мәмілелер
Валюталық мәмілелер
Пайыздық мәмілелер
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
1
1.1 жылдан кем

Приложение 2 предусмотрено исключить постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводится в действие с 01.01.2010).
_____________________________________________________
(наименование организации)
Кредитный риск
по сделкам с производными финансовыми инструментами
по состоянию на _________________________200___года
(в тысячах тенге)
п/п
Наиме-
нование
статей/
срок
даты
валю-
тиро-
вания
Сделки
с государственными
ценными
бумагами
Валютные
сделки
Процентные
сделки
сумма
сте-
пень
риска
расчет-
ная
сумма
сумма
сте-
пень
риска
расчет-
ная
сумма
сумма
сте-
пень
риска
расчет-
ная
сумма
1
Менее
1 года

0,02
0,05
0,03
……
……
……
2
2.1 жылдан 5 жылға дейін
0,03
0,07
0,06
……
……
……
3
3.5 жылдан аса
0,04
0,09
0,09
……
……
……
4
4. Жиынтығы
х
х
х
кестенің жалғасы
Мемлекеттік емес бағалы қағаздармен жасалған мәмілелер
Қымбат металдармен жасалған мәмілелер
Өзге мәмілелер
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
сомасы
тәуекел дәрежесі
есептеу сомасы
0,06
0,07
0,10
0,08
0,07
0,12
0,10
0,08
0,15
х
х
х
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға                            __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Бас бухгалтер                              __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Мөр орны
Кестені толтыру бойынша түсіндірмелер:
Кредиттік тәуекел келісім-шарттық номиналды құнды есептік күннен валюталау күніне дейін қалған мерзімге байланысты коэффициенттерге көбейту жолымен есептеледі.
Осы кестеде келтірілген санаттардың ешқайсысына кірмейтін туынды қаржы құралдарымен операциялар "Өзге мәмілелер" санатында көрсетілген кредиттік тәуекел коэффициенттері бойынша мөлшерленуі тиіс.
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
____________________________________________________
Қордың атауы
20 __ жылғы "____" _____________
айырықша пайыздық тәуекелі
(мың теңгемен)
р/с N
Атауы
Сомасы
Айырықша тәуекел коэффициенті (%)
Есеп айырысу сомасы
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, "Standard & Рооr's" агенттігінің "АА-"-дан төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері және орталық банктері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ шығарған борыштық бағалы қағаздар түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
0
2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, "Standard & Poor's" агенттігінің "А-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық көлеміне сәйкес келетін, мемлекеттің кепілдігі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигацияларының құны

0,02
0,05
0,03
1.
2.
……
2
От 1
до 5
лет
0,03
0,07
0,06
1.
2.
……
3
Свыше
5 лет
0,04
0,09
0,09
1.
2.
……
4
Итого
х
х
х
продолжение таблицы
Сделки с не
государственными
ценными бумагами
Сделки
с драгоценными
металлами
Прочие сделки
сумма
степень
риска
расчетная
сумма
сумма
степень
риска
расчетная
сумма
сумма
степень
риска
расчетная
сумма
0,06
0,07
0,10
0,08
0,07
0,12
0,10
0,08
0,15
х
х
х
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета   _______________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)       (подпись)
Главный бухгалтер                     _______________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)       (подпись)
Место для печати
Пояснения по заполнению таблицы:
Кредитный риск рассчитывается путем умножения номинальной контрактной стоимости на коэффициенты в зависимости от срока, оставшегося от отчетной даты до даты валютирования.
Операции с производными финансовыми инструментами, которые не попадают ни в одну из категорий приведенных в этой таблице, подлежат взвешиванию по коэффициентам кредитного риска, указанным в категории "Прочие сделки".
Приложение 3
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их расчетов
для организаций, осуществляющих
инвестиционное управление
пенсионными активами
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
________________________________________________
наименование Организации
Специфичный процентный риск
на "____" _____________ 20__ года
(в тысячах тенге)
п/п
Наименование
Сумма
Коэффициент
специфичного
риска (%)
Сумма к
расчету
1
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, ценных бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных центральными
Правительствами и центральными банками
иностранных государств, суверенный
рейтинг которых не ниже «АА-» агентства
«Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, долговые ценные
бумаги, выпущенные АО «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына»
0
2
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «А-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «А-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
инфраструктурных облигаций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи, по
которым имеется поручительство
государства, размер которого
соответствует полному объему выпуска
инфраструктурных облигаций

0,01
3
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың құны
1,2
4
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық емес көлемі бойынша, мемлекеттің кепілдігі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигацияларының құны
3,2
5
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, "Standard & Poor's" агенттігінің "В-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың құны
4,4
6
Қазақстан Республикасының және қор биржасының ресми тізіміндегі "бірінші шағын санаттың рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
5,2
7
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
7,2
Айрықша тәуекел жиынтығы
X
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға ___________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)  (қолы)
Бас бухгалтер  ____________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)  (қолы)
Мөрдің орны
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
4-қосымша
РҚАО-ның ескертуі!

0,01
3
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «ВВВ-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «ВВВ-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
1,2
4
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «ВВ-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «ВВ-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
инфраструктурных облигаций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи, по
которым имеется поручительство
государства по неполному объему выпуска
инфраструктурных облигаций
3,2
5
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «В-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «В-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
4,4
6
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
негосударственных долговых ценных бумаг,
выпущенных организациями Республики
Казахстан в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, включенных в
подкатегорию «долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой подкатегории»
официального списка фондовой биржи
5,2
7
Стоимость прочих финансовых инструментов
с рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения
7,2
Итого специфичный риск
X
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета _________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Место для печати
Приложение 4
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Примечание РЦПИ!

4-5 жыл
0,0275
5-7 жыл
0,0325
7-10 жыл
0,0375
10-15 жыл
0,045
15-20 жыл
0,0525
20 жылдан астам
0,06
3-аймақтың жиынтығы
х
х
4
Жалпы пайыздық тәуекелдің жиынтығы
Жиынтық сома
х
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға                            __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Бас бухгалтер                              __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Мөрдің орны
Кестені толтыру бойынша түсініктемелер:
Жалпы пайыздық тәуекел аймақтар бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының құны сомасын білдіреді.
Ставкасы белгіленген қаржы құралдары өтеуге дейінгі қалған мерзімге сәйкес уақыт аралықтары бойынша бөлінеді.
Ставкасы өзгермелі қаржы құралдары ставканы қайта қарау күніне қалған мерзімге қарай уақыт аралықтары бойынша бөлінеді.
Орындау мерзімі екі уақыт аралығында тұрған қаржы құралдары бұдан бұрынғы уақыт аралығына бөлінеді.
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
5-қосымша
жылғы (айдың атауы) (күнтізбелік жылдың цифрлық белгісі)
инвестициялық басқаруда болған ( зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ілік септігіндегі қысқартылған
атауы ) зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны
туралы анықтама
(үтірден кейін екі белгімен)
Күні
Келіп түскен зейнетақы жарналары
Басқа қорлардан аударымдар
Алынған өсімпұл
кастодиан банктің сыйақысы 1
Төлемдер мен аударымдар
Анықтағанға дейінгі сома
зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін
зейнетақы активтерін уақтылы инвестицияламағаны үшін
Төленді
есептелді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
күні, айы, жылы
кестенің жалғасы
Қате есептелген сома бойынша міндеттеме
зейнетақы активтерінің комиссиялық сыйақысы
Инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы
таза зейнетақы активтерінің ағымдағы құны
Шартты бірлік саны 2
Бір шартты бірліктің құны 3
Бір күнге есептелген зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кіріс
есептелді
төленді
есептелді
төленді
10
11
12
13
14
15
16
17
18
жылғы (күнтізбелік жылдың цифрлық белгісі) (3) (айдың атауы) бір шартты бірліктің орташа құны :
К 2 номиналды кіріс коэффициенті:
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға                            __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Бас бухгалтер                              __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Мөрдің орны
1 Қордың инвестициялық шотындағы қалдық бойынша кастодиан-банк төлеген сыйақы (мүдде).
2 үтірден кейін үш белгіге дейінгі дәлдікпен.
3 үтірден кейін жеті белгіге дейінгі дәлдікпен.
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
6-қосымша
20 ___ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
номиналды кіріс коэффициенттері туралы мәліметтер
_____________________________________________________
( Ұйымның атауы )
_____________________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
Көрсеткіштер
[жылдың цифрлық белгісі] [айдың атауы] бір шартты бірліктің орташа құны 1
К 2 номиналды кіріс коэффициенті (12 ай үшін):
[жылдың цифрлық белгісі] [айдың атауы] бір шартты бірліктің орташа құны 2
К 2 номиналды кіріс коэффициенті (36 ай үшін):
[жылдың цифрлық белгісі] [айдың атауы] бір шартты бірліктің орташа құны 3
К 2 номиналды кіріс коэффициенті (60 ай үшін):
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға                            __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Бас бухгалтер                              __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Мөр орны
1 он екі ай бұрынғы бір шартты бірліктің орташа құны көрсетіледі.
2 отыз алты ай бұрынғы бір шартты бірліктің орташа құны көрсетіледі.
3 алпыс ай бұрынғы бір шартты бірліктің орташа құны көрсетіледі.
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 164 Қаулысымен.
РҚАО-ның ескертуі!
7-қосымша 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен жаңа редакцияда беріледі.
______________________________________________________
Ұйымның атауы
200__ жылғы "____" ___________
қор тәуекелі
(мың теңгемен)
N
Атауы
Сомасы
Тәуекел коэффициенті
Есептеуге шығатын сома
1.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акцияларының баланстық құны
0,08
2.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына кіргізілген заңды тұлғалардың акцияларының баланстық құны
0,08
3.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде осы кестенің 1 және 2-жолдарында көрсетілген базалық активі Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттардың баланстық құны
0,08
4.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's principal stability fund ratings" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "BBBm-" -тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" агенттігінің "BBBf-" -тен төмен емес рейтингтік бағасы бар инвестициялық қорлар пайларының баланстық құны
0,08
5.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына кіргізілген заңды тұлғалардың акцияларының баланстық құны
0,14
6.
Осы кестенің 5-жолында көрсетілген базалық активі Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттардың баланстық құны
0,14
7.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің акцияларының баланстық құны
0,12
8.
Осы кестенің 7-жолында көрсетілген базалық активі эмитенттердің акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттардың баланстық құны
0,12
9.
Қор биржасының ресми тізіміне кіргізілген, басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорлары пайларының баланстық құны
0,14
10.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесінің 1-қосымшасының талаптарына сәйкес келмейтін қаржы құралдары ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4486 тіркелген )

4-5 лет
0,0275
5-7 лет
0,0325
7-10 лет
0,0375
10-15 лет
0,045
15-20 лет
0,0525
более 20 лет
0,06
Итог зоны 3
х
х
4
Итого общий
процентный
риск
Итоговая
сумма
х
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета ___________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер _____________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Место для печати
Пояснения по заполнению таблицы:
Общий процентный риск представляет собой сумму стоимости взвешенных финансовых инструментов по зонам.
Финансовые инструменты с фиксированной ставкой распределяются по временным интервалам в соответствии с оставшимся сроком до погашения.
Финансовые инструменты с плавающей ставкой распределяются по временным интервалам в зависимости от срока, оставшегося до даты пересмотра ставки.
Финансовые инструменты, срок исполнения по которым находится на границе двух временных интервалов, распределяются в более ранний временной интервал.
Приложение 5
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Справка
о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов
(сокращенное наименование накопительного пенсионного фонда в
родительном падеже), находившихся в инвестиционном управлении
(сокращенное наименование организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами в родительном
падеже) за (наименование месяца) (цифровое обозначение
календарного года) года
(с двумя знаками после запятой)
Дата
Пенси-
онные
взносы,
посту-
пило
Пере-
воды
из
других
фондов
Пеня
полученная
Вознаг-
раж-
дение
банка-
касто-
диана 1
Выплаты и
переводы
Суммы до
выяс-
нения
за несвое-
временное
пере-
числение
пенси-
онных
взносов
за несвое-
временное
инвести-
рование
пенси-
онных
активов
выпла-
чено
начис-
лено
1
2
3
4
5
6
7
8
9
дата, месяц, год
продолжение таблицы
Обяза-
тельство
по
ошибочно
зачис-
ленным
суммам
Комис-
сионное
вознаг-
раждение
пенсионных
активов
Комис-
сионное
вознаг-
раждение
от
инвес-
тицион-
ного
дохода
Теку-
щая
стои-
мость
"чистых"
пенси-
онных
акти-
вов
Коли-
чество
услов-
ных
единиц 2
Стоимость
одной
условной
единицы
пенсионных
активов 3
Инвести-
ционный
доход по
пенси-
онным
активам,
начис-
ленный
за день
начис-
лено
выпла-
чено
начис-
лено
выпла-
чено
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Средняя стоимость одной условной единицы за (наименование месяца)
(цифровое обозначение календарного года) года (3):
коэффициент номинального дохода К 2 :
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета   ________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)    (подпись)
Главный бухгалтер                     ________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)    (подпись)
Место для печати
1 Вознаграждение (интерес), выплаченное банком-кастодианом по остатку на инвестиционном счете Фонда.
2 С точностью до трех знаков после запятой.
3 С точностью до семи знаков после запятой.
Приложение 6
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Сведения о коэффициентах номинального дохода
по состоянию на "___" ____________ 20 ___ года
_____________________________________________________
(наименование Организации)
_____________________________________________________
(наименование накопительного пенсионного фонда)
Показатели
Средняя стоимость одной условной
единицы за [наименование месяца]
[цифровое обозначение года] 1
Коэффициент номинального дохода К 2
(за 12 месяцев):
Средняя стоимость одной условной
единицы за [наименование месяца]
[цифровое обозначение года] 2
Коэффициент номинального дохода К 2
(за 36 месяцев):
Средняя стоимость одной условной
единицы за [наименование месяца]
[цифровое обозначение года] 3
Коэффициент номинального дохода К 2
(за 60 месяцев):
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета     ___________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)       (подпись)
Главный бухгалтер                       ___________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)       (подпись)
Место для печати
1 Указывается средняя стоимость одной условной единицы двенадцать месяцев назад.
2 Указывается средняя стоимость одной условной единицы тридцать шесть месяцев назад.
3 Указывается средняя стоимость одной условной единицы шестьдесят месяцев назад.
Приложение 7
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Примечание РЦПИ!
Приложение 7 предусмотрено изложить в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводится в действие с 01.01.2010).
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 164 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
________________________________________________
наименование Организации
Фондовый риск
на "____" ___________ 200__ года
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
Коэффициент
риска
Сумма к
расчету
1.
Балансовая стоимость акций
юридических лиц Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже
"kzВВ-" по национальной шкале
"Standard & Poor's", за вычетом
резервов на возможные потери
0,08
2.
Балансовая стоимость акций
юридических лиц, включенных в
первую категорию сектора
"акции" официального списка
фондовой биржи, за вычетом
резервов на возможные потери
0,08
3.
Балансовая стоимость
депозитарных расписок, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц Республики
Казахстан указанные в строках 1
и 2 настоящей таблицы, за
вычетом резервов на возможные
потери
0,08
4.
Балансовая стоимость паев
инвестиционных фондов, имеющих
рейтинговую оценку по
международной шкале "Standard &
Poor's principal stability fund
ratings" не ниже "BBBm-" или
"Standard & Poor's Fund credit
quality ratings" не ниже
"BBBf-", за вычетом резервов на
возможные потери
0,08
5.
Балансовая стоимость акций
юридических лиц, включенных во
вторую категорию сектора
"акции" официального списка
фондовой биржи, за вычетом
резервов на возможные потери
0,14
6.
Балансовая стоимость
депозитарных расписок, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц Республики
Казахстан, указанные в строке 5
настоящей таблицы
0,14
7.
Балансовая стоимость акций
иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's"
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные
потери
0,12
8.
Балансовая стоимость
депозитарных расписок, базовым
активом которых являются акции
эмитентов, указанные в строке 7
настоящей таблицы
0,12
9.
Балансовая стоимость паев
интервальных паевых
инвестиционных фондов,
управляющая компания которых
является юридическим лицом,
созданным в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан, включенные в
официальный список фондовой
биржи
0,14
10.
Финансовые инструменты, не
соответствующие требованиям
приложения 1 Правил
осуществления деятельности по
инвестиционному управлению
пенсионными активами,
утвержденных постановлением
Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 27
октября 2006 года № 225 "Об
утверждении Правил
осуществления деятельности по
инвестиционному управлению
пенсионными активами"
(зарегистрированным в
Реестре государственной
регистрации нормативных
правовых актов под № 4486)

0,16
Қор тәуекелінің жиынтығы
Х
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға                            __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Бас бухгалтер                              __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Мөр орны
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
РҚАО-ның ескертуі!
8-қосымшаға ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 Қаулысымен өзгерту қарастырылған (2010.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі).
200__ жылғы "____" ___________
К 1 коэффициентінің мәндерін есептеу
(мың теңгемен)
N
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша құны
Есептелетін көлем (%)
Есептеуге шығатын сома
1.

0,16
Итого фондовый риск
Х
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета       ___________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)         (подпись)
Главный бухгалтер                         ___________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)         (подпись)
Место для печати
Приложение 8
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Примечание РЦПИ!
В приложение 8 предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (вводятся в действие с 01.01.2010).
Сноска. Приложение 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
______________________________________________
наименование Организации
Расчеты значений коэффициента К 1
на "____" ___________ 200__ года
(в тысячах тенге)
Наименование
показателя
Стоимость
по
балансу
Учитываемый
объем (%)
Сумма к
расчету
1.
Деньги и денежные
эквиваленты - всего

Ақша және ақшалай баламалары - жиынтығы (1.1 - 1.5 жолдар сомасы):
100
1.1.
Кассадағы ақша
100
1.2.
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
100
1.3.
Бағалы қағаздардың орталық депозитарийіндегі ағымдағы шоттардағы ақша
100
1.4.
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктердің ағымдағы шоттардағы ақша
100
1.5.
Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банктік қызметтерді ұсынатын резидент емес-ұйымдардың ағымдағы шоттардағы ақша
100
2.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі салымдар
100
3.
Мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін кезде ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде) :
банктердің "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар;
банктер "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "A-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-бас банктің резидент-еншілес банктері болып табылады
100
4.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар, осы банктер қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына жай акциялар кіргізілген эмитент-банктер болып табылатын болған кезде (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде)
80
5.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктердегі салымдар (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде)
100
6.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарын қосқанда)
100
6-1.
Ықтимал шығындар бойынша резервтерді шегеріп, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
100
7.
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
100
8.
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына кіргізілген заңды тұлғалардың акциялары
70
9.
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына кіргізілген заңды тұлғалардың акциялары
50
10.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде б азалық активі "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
70
11.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде б азалық активі "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
12.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде б азалық активі қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына кіргізілген заңды тұлғалардың акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
70
13.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде б азалық активі қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына кіргізілген заңды тұлғалардың акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
50
14.
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде), Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
15.
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде) немесе қор биржасының ресми тізімінің "бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына кіргізілген, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80
16.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде) шет мемлекеттердің бағалы қағаздары
100
17.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде) шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
18.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары
100
19.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
20.
Тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері
100
21.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және акционерлері бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары болып табылатын бағалы қағаздар рыногының инфрақұрылымының бөлігі болатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
50
22.

(сумма строк 1.1 -1.5):
100
1.1.
деньги в кассе
100
1.2.
деньги на текущих счетах
в банках второго уровня
Республики Казахстан
100
1.3.
деньги на текущих счетах
в центральном
депозитарии ценных бумаг
100
1.4.
деньги на текущих счетах
в банках-нерезидентах,
которые имеют
долгосрочный и/или
краткосрочный,
индивидуальный рейтинг
не ниже "ВВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
100
1.5.
деньги на текущих счетах
в организациях-
нерезидентах,
предоставляющих
банковские услуги
организациям для
осуществления операций
на организованном рынке
ценных бумаг
100
2.
Вклады в Национальном
Банке Республики
Казахстан
100
3.
Вклады в банках второго
уровня Республики
Казахстан, (с учетом
сумм основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери при
соответствии одному из
следующих условий:
банки имеют долгосрочный
кредитный рейтинг не
ниже "BB-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку
не ниже "kzBB-" по
национальной шкале
агентства "Standard &
Poor's";
банки являются
дочерними
банками-резидентами,
родительский
банк-нерезидент которых
имеет долгосрочный
кредитный рейтинг не
ниже "А-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
100
4.
Вклады в банках второго
уровня Республики
Казахстан, при условии,
что данные банки
являются банками-
эмитентами, простые
акции которых включены
в первую категорию
сектора "акции"
официального списка
фондовой биржи, (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
80
5.
Вклады в
банках-нерезидентах,
которые имеют
долгосрочный и/или
краткосрочный,
индивидуальный рейтинг
не ниже "ВВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
6.
Государственные ценные
бумаги Республики
Казахстан (включая
эмитированные в
соответствии с
законодательством других
государств) (с учетом
сумм основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
6-1.
Долговые ценные бумаги,
выпущенные Акционерным
обществом «Фонд
национального
благосостояния
«Самрук-Казына» (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов
на возможные потери
100
7.
Акции юридических лиц
Республики Казахстан, не
являющихся
аффилиированными лицами
по отношению к
организации, имеющих
рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку
не ниже "kzВВ-" по
национальной шкале
агентства "Standard &
Poor's", за вычетом
резервов на возможные
потери
100
8.
Акции юридических лиц,
не являющихся
аффилиированными лицами
по отношению к
организации, включенные
в первую категорию
сектора "акции"
официального списка
фондовой биржи, за
вычетом резервов на
возможные потери
70
9.
Акции юридических лиц,
не являющихся
аффилиированными лицами
по отношению к
организации, включенные
во вторую категорию
сектора "акции"
официального списка
фондовой биржи, за
вычетом резервов на
возможные потери
50
10.
Депозитарные расписки,
базовым активом которых
являются акции
иностранных эмитентов,
имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на
возможные потери
70
11.
Депозитарные расписки,
базовым активом которых
являются акции
юридических лиц
Республики Казахстан,
имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку
не ниже "kzВВ-" по
национальной шкале
агентства "Standard &
Poor's", за вычетом
резервов на возможные
потери
100
12.
Депозитарные расписки,
базовым активом которых
являются акции
юридических лиц,
включенные в первую
категорию сектора
"акции" официального
списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на
возможные потери
70
13.
Депозитарные расписки,
базовым активом которых
являются акции
юридических лиц,
включенные во вторую
категорию сектора
"акции" официального
списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на
возможные потери
50
14.
Негосударственные
долговые ценные бумаги
юридических лиц
Республики Казахстан,
выпущенные в
соответствии с
законодательством
Республики Казахстан и
других государств, не
являющихся
аффилиированными лицами
по отношению к
организации, имеющие
рейтинговую оценку не
ниже "ВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку
не ниже "kzВВ-" по
национальной шкале
агентства "Standard &
Poor's" (с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
15.
Негосударственные
долговые ценные бумаги
юридических лиц
Республики Казахстан,
выпущенные в
соответствии с
законодательством
Республики Казахстан и
других государств, не
являющихся
аффилиированными лицами
по отношению к
организации, имеющие
рейтинговую оценку от
"В+" до "В-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку
не ниже "kzВ-" по
национальной шкале
агентства "Standard &
Poor's", или включенные
в подкатегорию "долговые
ценные бумаги без
рейтинговой оценки
первой подкатегории"
официального списка
фондовой биржи, (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
80
16.
Ценные бумаги
иностранных государств,
имеющих суверенный
рейтинг не ниже "ВВВ-"
по международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
17.
Негосударственные
долговые ценные бумаги
иностранных эмитентов,
имеющие рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
18.
Акции иностранных
эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на
возможные потери
100
19.
Долговые ценные бумаги,
выпущенные
международными
финансовыми
организациями, имеющие
международную
рейтинговую оценку не
ниже «ВВВ-» агентства
Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
20.
Аффинированные
драгоценные металлы и
металлические депозиты
100
21.
Акции организаторов
торгов с ценными
бумагами и иных
юридических лиц,
являющихся частью
инфраструктуры рынка
ценных бумаг,
акционерами которых
являются
профессиональные
участники рынка ценных
бумаг, за вычетом
резервов на возможные
потери
50
22.
Дебиторская
задолженность (за
вычетом резервов на
возможные потери)
юридических лиц, не
являющихся по отношению
к организации
аффилиированными лицами,
за вычетом дебиторской
задолженности работников
и других лиц (сумма

Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың қызметкерлердің және басқа тұлғалардың (22.1, 22.2-жолдардың сомасы) дебиторлық берешегін шегергендегі (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде) дебиторлық берешегі
100
22.1.
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде) шарт талаптары бойынша үш күннен аспайтын уақытқа мерзімі өткен дебиторлық берешегі
100
22.2.
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде) шарт талаптары бойынша тоқсан күннен аспайтын уақытқа мерзімі өткен дебиторлық берешегі
50
23.
Ұйымның баланстық құны бойынша негізгі қаражаты (23.1 - 23.3 жолдар сомасы)
100
23.1.
Жеке меншіктегі немесе тұрақты жер пайдалану құқығы бар жер
100
23.2.
Меншіктегі ғимараттар мен үйлер
100
23.3.
Көлік құралдарын қоспағанда меншіктегі машиналар мен жабдықтар
100
24.
Жиынтығындағы өтімді және өзге активтер (1-23 жолдар сомасы)
25.
Баланс бойынша міндеттемелер
26.
Тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген қаржы құралдарының құны
27.
Кредиттік тәуекел
28.
Қор тәуекелі
28.1
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел (пайыздық тәуекел) (2010.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі)
28.2
Қаржы құралының нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел (қор тәуекелі) (2010.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі)
28.3
Валюталардың айырбас бағамы және қымбат металдардың бағамының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел (валюталық тәуекел) (2010.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі)
29.
Операциялық тәуекел
30.
К 1 (24-жол - 25-жол)/26-жол
31.
Зейетақы активтерінің ағымдағы құны
32.
Баланс бойынша активтер сомасы
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға                            __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Бас бухгалтер                              __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Мөр орны
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 247 , 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
200 __ жылғы "____" __________ жағдай бойынша
пруденциалдық нормативтерді есептеу үшін қосымша мәліметтер
____________________________________________
(Ұйымның атауы)
(мың теңгемен)
белгісінің N
Көрсеткіш атауы
баланс бойынша сомасы
1
2
3

строк 22.1, 22.2)
100
22.1.
Дебиторская
задолженность (за
вычетом резервов на
возможные потери)
юридических лиц, не
являющихся по отношению
к организации
аффилиированными лицами,
за вычетом дебиторской
задолженности работников
и других лиц,
просроченная по условиям
договора на срок не
более трех дней
100
22.2.
Дебиторская
задолженность (за
вычетом резервов на
возможные потери)
юридических лиц, не
являющихся по отношению
к организации
аффилиированными лицами,
за вычетом дебиторской
задолженности работников
и других лиц,
просроченная по условиям
договора на срок не
более девяноста дней
50
23.
Основные средства
организации по
балансовой стоимости
(сумма строк 23.1 -
23.3)
100
23.1.
земля, находящаяся в
собственности или на
праве постоянного
землепользования
100
23.2.
здания и сооружения,
находящиеся в
собственности
100
23.3.
машины и оборудование,
находящиеся в
собственности, за
исключением транспортных
средств
100
24.
Итого ликвидные и прочие
активы (сумма строк 1 -
23)
25.
Обязательства по балансу
26.
Стоимость финансовых
инструментов, взвешенных
по степени риска
27.
Кредитный риск
28.
Фондовый риск
29.
Операционный риск
30.
К 1 (строка 24 - строка
25)/строка 26
31.
текущая стоимость
пенсионных активов
32.
Сумма активов по балансу
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета     _____________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)        (подпись)
Главный бухгалтер                       _____________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)        (подпись)
Место для печати
Приложение 9
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Сноска. Приложение 9 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 247 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов
по состоянию на "____" __________ 200 __ года
____________________________________________
(наименование Организации)
(в тысячах тенге)
признака
Наименование показателя
Сумма по
балансу
1
2
3

8001
Жеке меншіктегі немесе тұрақты жер пайдалану құқығы бар жер
8002
Меншіктегі ғимараттар мен үйлер
8003
Көлік құралдарын қоспағанда меншіктегі машиналар мен жабдықтар
8004
өзге негізгі қаражаттар
8005
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде) шарт талаптары бойынша үш күннен аспайтын уақытқа мерзімі өткен дебиторлық берешегі
8006
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде) шарт талаптары бойынша тоқсан күннен аспайтын уақытқа мерзімі өткен дебиторлық берешегі
8007
өзге дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде )
8008
Тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері
8009
өзге материалдық емес активтер
8010
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар акциялары
8011
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына кіргізілген заңды тұлғалардың акциялары
8012
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына кіргізілген заңды тұлғалардың акциялары
8013
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде б азалық активі "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8014
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде б азалық активі "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар

8001
Земля, находящаяся в собственности или
на праве постоянного землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в
собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся в
собственности, за исключением
транспортных средств
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери)
юридических лиц, не являющихся по
отношению к организации аффилиированными
лицами, за вычетом дебиторской
задолженности работников и других лиц,
просроченная по условиям договора на
срок не более трех дней
8006
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери)
юридических лиц, не являющихся по
отношению к организации аффилиированными
лицами, за вычетом дебиторской
задолженности работников и других лиц,
просроченная по условиям договора на
срок не более девяноста дней
8007
Прочая дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы и
металлические депозиты
8009
Прочие нематериальные активы
8010
Акции юридических лиц Республики
Казахстан, не являющихся по отношению к
организации аффилиированными лицами,
имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard &
Poor's", за вычетом резервов на
возможные потери
8011
Акции юридических лиц, не являющихся по
отношению к организации аффилиированными
лицами, включенные в первую категорию
сектора "акции" официального списка
фондовой биржи, за вычетом резервов на
возможные потери
8012
Акции юридических лиц, не являющихся по
отношению к организации аффилиированными
лицами, включенные во вторую категорию
сектора "акции" официального списка
фондовой биржи, за вычетом резервов на
возможные потери
8013
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции иностранных
эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
за вычетом резервов на возможные потери
8014
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции юридических лиц
Республики Казахстан, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's", за
вычетом резервов на возможные потери

8015
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде б азалық активі қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына кіргізілген заңды тұлғалардың акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8016
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде б азалық активі қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына кіргізілген заңды тұлғалардың акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8017
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде), Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
8018
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzB-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде) немесе қор биржасының ресми тізімінің "бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына кіргізілген, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
8019
Ұйымға қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының ұйымдары Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарған ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде) қор биржасының ресми тізімінің "бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына кіргізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
8020
Өзге бағалы қағаздар
8021
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шотардағы ақша
8022
Бағалы қағаздардың орталық депозитарийіндегі ағымдағы шотардағы ақша
8023
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктердің ағымдағы шоттардағы ақша

8015
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции юридических лиц,
включенные в первую категорию сектора
"акции" официального списка фондовой
биржи, за вычетом резервов на возможные
потери
8016
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции юридических лиц,
включенные во вторую категорию сектора
"акции" официального списка фондовой
биржи, за вычетом резервов на возможные
потери
8017
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
организации, имеющие рейтинговую оценку
не ниже "ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговой оценкой не ниже "kzВВ-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8018
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
организации, имеющие рейтинговую оценку
от "В+" до "В-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговой оценки аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговой оценки не ниже "kzВ-" по
национальной шкале агентства "Standard &
Poor's" (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8019
Негосударственные долговые ценные
бумаги, выпущенные организациями
Республики Казахстан в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
организации, включенные в подкатегорию
"долговые ценные бумаги без рейтинговой
оценки первой подкатегории" официального
списка фондовой биржи (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8020
Прочие ценные бумаги
8021
Деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики Казахстан
8022
Деньги на текущих счетах в центральном
депозитарии ценных бумаг
8023
Деньги на текущих счетах в
банках-нерезидентах, которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств

8024
Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банктік қызметтерді ұсынатын резидент емес-ұйымдардың ағымдағы шоттардағы ақша
8025
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі салымдар
8026
Мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін кезде қтимал шығындар резервтерін шегергендегі Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде) :
банктердің "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар;
банктер "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "A-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-бас банктің резидент-еншілес банктері болып табылады
8027
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар, осы банктер қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына жай акциялар кіргізілген эмитент-банктер болып табылатын болған кезде (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде)
8028
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктердегі салымдар (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде)

8024
Деньги на текущих счетах в
организациях-нерезидентах,
предоставляющих банковские услуги
организациям для осуществления операции
на организованном рынке ценных бумаг
8025
Вклады в Национальном Банке Республики
Казахстан
8026
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери, при соответствии
одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный
рейтинг не ниже "BB-" по международной
шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-"
по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's";
банки являются дочерними
банками-резидентами, родительский
банк-нерезидент которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг не ниже
"А-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
8027
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии, что
данные банки являются банками-
эмитентами, простые акции которых
включены в первую категорию сектора
"акции" официального списка фондовой
биржи, (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8028
Вклады в банках-нерезидентах, которые
имеют долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери

8029
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде (негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомаларын ескергенде) басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарын қосқандағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
8029-1
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)

8029
Государственные ценные бумаги Республики
Казахстан, включая эмитированные в
соответствии с законодательством других
государств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери
8029-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына» (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери

8034
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және акционерлері бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары болып табылатын бағалы қағаздар рыногының инфрақұрылымының бөлігі болатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
8035
Басқа салымдар
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға                            __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Бас бухгалтер                              __________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)                (қолы)
Мөрдің орны
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
10-қосымша

8034
Акции организаторов торгов с ценными
бумагами и иных юридических лиц,
являющихся частью инфраструктуры рынка
ценных бумаг, акционерами которых
являются профессиональные участники
рынка ценных бумаг, за вычетом резервов
на возможные потери
8035
Прочие вклады
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета         _____________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)            (подпись)
Главный бухгалтер                           _____________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)            (подпись)
Место для печати
Приложение 10
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами

5.10
Бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұру (орналастыруды тоқтата тұру туралы уәкілетті органның шешімі)
+2
1 (қоса алғанда) дейінгі балл сомасын алған кезде – бағалы қағаз стандартты ретінде жіктеледі.
2 бастап 4 (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде – бағалы қағаз 1-санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 15 % провизия қалыптасады.
5 бастап 7 (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде – бағалы қағаз 2-санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 15 % провизия қалыптасады.
8 бастап 10 (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде – бағалы қағаз 3-санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 25 % провизия қалыптасады.

5.10
Приостановление размещения ценных бумаг
( решение уполномоченного органа о
приостановлении размещения)
+2
При получении суммы баллов до 1 (включительно) - ценная бумага классифицируется как стандартная.
При сумме баллов равной от 2 до 4 (включительно) - ценная бумага классифицируется как сомнительная 1 категории, формируется 10 % провизий.
При сумме баллов равной от 5 до 7 (включительно) - ценная бумага классифицируется как сомнительная 2 категории, формируется 15 % провизий.
При сумме баллов равной от 8 до 10 (включительно) - ценная бумага классифицируется как сомнительная 3 категории, формируется 25 % провизий.

10 артық балл сомасы кезінде – бағалы қағаз қанағаттанғысыз ретінде жіктеледі, 50 % провизия қалыптасады.
"Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.10. N 74 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
Бағалы қағаздардың құнсыздануынан болуы мүмкін жоғалтуларды жабатын резервтердің (провизиялардың) мөлшері
Балл сомасы
БҚ жіктелу санаты
Резервтердің (провизиялардың) қажетті мөлшері
1
Стандартты
0%
2-4
1-санатты күмәнді
10%
5-7
2-санатты күмәнді
15%

При сумме баллов свыше 10 - ценная бумага классифицируется как неудовлетворительная, формируется 50 % провизий.
Приложение 11
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике их
расчетов для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Сноска. Инструкция дополнена приложением 11 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10.04.2009 № 74 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Размер резервов (провизий) на покрытие возможных
потерь от обесценения ценных бумаг
Сумма баллов
Классификационная категория
ценных бумаг
Необходимый размер
резервов (провизий)
1
Стандартная
0 %
2-4
Сомнительная 1 категории
10 %
5-7
Сомнительная 2 категории
15 %