Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есебін жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 98 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 29 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5433 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.07.01  № 68(алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есебін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есебін жүргізуі жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде жүзеге асырылатын қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын бухгалтерлік есепке алу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2004 жылғы 15 шілдедегі N 95 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3015 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2004 жылғы 24 тамызда N 216 (23851) жарияланған);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің инвестициялық қызметтің бухгалтерлік есебін жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2007 жылғы 30 қарашадағы N 135 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5088 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.

Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 98. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2008 года № 5433. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 68.
В целях совершенствования бухгалтерского учета отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 июля 2004 года № 95 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета обменных операций с наличной иностранной валютой, осуществляемых на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3015, опубликованное 26 августа 2004 года в газете "Казахстанская правда" № 190 (24500);
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 135 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета инвестиционной деятельности отдельными субъектами финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5088).
4. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, жинақтаушы зейнетақы қорларына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, сақтандыру брокерлеріне, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына және арнайы қаржы компанияларына жіберсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                         Ә. Сәйденов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2008 жылғы 28 қарашадағы
N 98 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есебін жүргізуі жөніндегі нұсқаулық 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық " Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы " 1995 жылғы 30 наурыздағы және " Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы " 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңдарына, Қазақстан Республикасының өзге нормативтік құқықтық актілеріне және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Нұсқаулық банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, жинақтаушы зейнетақы қорларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының және арнайы қаржы компанияларының (бұдан әрі - ұйымдар) меншікті ақшаны салымдарға, заемдарға, бағалы қағаздарға, туынды құралдарға, аффинирленген бағалы металдарға, шетел валютасына орналастыру бойынша операциялардың, хеджирлеу операцияларының, сондай-ақ РЕПО және кері РЕПО операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізуін нақтылайды.
3. Осы Нұсқаулықта халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес мәміле жасау күнгі және мәмілелер бойынша есеп айырысу күнгі қаржы активтерін сатып алу және сату мәмілелерін есепке алу әдісі қолданылады. Осы тармақта көрсетілген қаржы активтерін сатып алу және сату мәмілелерін есепке алу әдістерінің бірін таңдау ұйымның есеп саясатымен айқындалады.
4. Осы Нұсқаулықтың талаптарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына қайшы келмейтін қосымша бухгалтерлік жазбалар жасауға жол беріледі.
2-тарау. Осы Нұсқаулықта пайдаланылған
негізгі ұғымдар
5. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) борыштық бағалы қағаздар - бағалы қағаздар иесінің эмитенттен шығару талаптарында белгіленген мөлшерде және мерзімде негізгі борыш сомасын алу құқығын куәландыратын бағалы қағаздар;

5. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, накопительных пенсионных фондов, страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, профессиональных участников рынка ценных бумаг и специальных финансовых компаний Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        А. Сайденов
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2008 года № 98
Инструкция по ведению бухгалтерского учета
отдельными субъектами финансового рынка Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан " О Национальном Банке Республики Казахстан " от 30 марта 1995 года и " О бухгалтерском учете и финансовой отчетности " от 28 февраля 2007 года, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и международными стандартами финансовой отчетности.
2. Настоящая Инструкция детализирует ведение бухгалтерского учета операций по размещению собственных денег во вклады, займы, ценные бумаги, производные инструменты, аффинированные драгоценные металлы, иностранную валюту, операций хеджирования, а также операций РЕПО и обратного РЕПО организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, накопительными пенсионными фондами, страховыми (перестраховочными) организациями, страховыми брокерами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг и специальными финансовыми компаниями Республики Казахстан (далее - организация).
3. В настоящей Инструкции применяются методы учета сделок покупки и продажи финансовых активов на дату заключения сделки и на дату расчетов по сделке в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности. Выбор одного из указанных в настоящем пункте методов учета сделок покупки и продажи финансовых активов определяется учетной политикой организации.
4. Допускается совершение дополнительных бухгалтерских записей, не противоречащих требованиям настоящей Инструкции и законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Глава 2. Основные понятия, используемые в настоящей Инструкции
5. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) долговые ценные бумаги - ценные бумаги, удостоверяющие право ее владельца на получение от эмитента суммы основного долга в размере и в сроки, установленные условиями выпуска;

2) есептік құн - актив немесе міндеттеме бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құн;
3) мәміле бойынша шығындар - бұл қаржы активін немесе қаржылық міндеттемені сатып алуға, шығаруға немесе шығынға жазуға тікелей байланысты, оларды сатып алу, шығару немесе өткізу үшін міндетті талап болып табылатын қосымша шығыстар;
4) Лондон қымбат металдар нарығы қауымдастығының фиксингі - тазартылған қымбат металдардың Лондон қымбат металдар нарығының қауымдастығы белгілеген құны. Лондон қымбат металдар нарығы қауымдастығының фиксингі 1 троя унциясы үшін американдық доллармен көрсетіледі;
5) сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдік) амортизациясы - бұл есепте тұрған сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) сомасын ұйымның кірісіне немесе шығысына біртіндеп жатқызу;
дисконт (жеңілдік) - борыштық бағалы қағазды сатып алу құны (есептелген сыйақыны қоспағанда) және оның номиналдық құны арасында пайда болған, инвестор (сатып алушы) үшін болашақ кезеңдердің кірістерін құрайтын теріс айырмашылық сомасы;
сыйлықақы - борыштық бағалы қағазды сатып алу құны (есептелген сыйақыны қоспағанда) және оның номиналдық құны арасында пайда болған, инвестор (сатып алушы) үшін болашақтағы кезеңдердің шығыстарын құрайтын оң айырмашылық сомасы;
6) үлестік бағалы қағаздар - ұйымның таза активтеріндегі (міндеттемелер шегерілген активтер) үлеске құқығын растайтын бағалы қағаздар. Осы Нұсқаулықтың мақсаты үшін үлестік бағалы қағаздарға акциялар, акцияларға депозитарлық қолхаттар, инвестициялық пай қорлардың пайлары және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес үлестік бағалы қағаздар анықтамасына жататын басқа бағалы қағаздар.
3-тарау. Бағалы қағаздармен операциялардың
бухгалтерлік есебі 1. Саудаға арналған және сату үшін қолда бар, сатып
алынған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
6. "Саудаға арналған бағалы қағаздар" және "сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" санатына жіктелген борыштық бағалы қағаздарды сатып алған кезде (мәміле бойынша шығындар қосылатын сатып алу құнына) тиісті шоттардың дебеті (бұдан әрі - Дт) және кредиті (бұдан әрі - Кт) бойынша мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";

2) учетная стоимость - стоимость, по которой актив или обязательство отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения;
3) затраты по сделке - это дополнительные расходы, прямо связанные с приобретением, выпуском или выбытием финансового актива или финансового обязательства, которые являются обязательным условием для их приобретения, выпуска или реализации;
4) Фиксинг Лондонской Ассоциации рынка драгоценных металлов - стоимость аффинированных драгоценных металлов, установленная Лондонской Ассоциацией рынка драгоценных металлов. Фиксинг Лондонской Ассоциации рынка драгоценных металлов выражается в американских долларах за 1 тройскую унцию;
5) амортизация премии или дисконта (скидки) - это постепенное отнесение суммы числящейся премии или дисконта (скидки) на доходы или расходы организации;
дисконт (скидка) - сумма отрицательной разницы, возникающая между стоимостью приобретения долговой ценной бумаги (без учета начисленного вознаграждения) и ее номинальной стоимостью, образующая доходы будущих периодов для инвестора (покупателя);
премия - сумма положительной разницы, возникающая между стоимостью приобретения долговой ценной бумаги (без учета начисленного вознаграждения), и ее номинальной стоимостью, образующая расходы будущих периодов для инвестора (покупателя);
6) долевые ценные бумаги - ценные бумаги, удостоверяющие право на долю в чистых активах (активы за вычетом обязательств) организации. В целях настоящей Инструкции к долевым ценным бумагам относятся акции, депозитарные расписки на акции, паи паевых инвестиционных фондов и другие ценные бумаги, подпадающие под определение долевых ценных бумаг в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Глава 3. Бухгалтерский учет операций с ценными бумагами
1. Учет приобретенных долговых ценных бумаг, предназначенных
для торговли и имеющихся в наличии для продажи
6. При покупке долговых ценных бумаг, классифицированных в категории "ценные бумаги, предназначенные для торговли" и "ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке) осуществляются следующие бухгалтерские записи по дебету (далее - Дт) и кредиту (далее - Кт) соответствующих счетов:
1) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";

2) борыштық бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты шығындар қосылған сыйлықақы сомасына:
Дт 1120 03 "Саудаға арналған, сатып алынған қаржы активтері
бойынша сыйлықақы",
1140 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша сыйлықақы",
2030 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша сыйлықақы"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
3) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары"
Кт 1120 02 "Саудаға арналған, сатып алынған қаржы активтері
бойынша дисконт",
1140 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша дисконт",
2030 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша дисконт";
4) бұрынғы ұстаушы есептелген сыйақы сомасына:
Дт 1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
7. Саудаға арналған және сату үшін қолда бар, сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйақы есептеген кезде есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер"
Кт 6110 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер".
8. Борыштық бағалы қағаздар эмитентінің төлем көзінен ұсталуы тиіс табыс салығы түріндегі шығыстарды есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 7710    "Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар"
Кт 3110 01 "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы".
9. Саудаға арналған және сату үшін қолда бар, сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдіктің) ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен амортизациясы кезінде есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясының сомасына:
Дт 7310 02 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
амортизациясына байланысты шығыстар"

2) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт 1120 03 "Премия по приобретенным финансовым активам,
предназначенным для торговли",
1140 03 "Премия по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
2030 03 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
3) на сумму дисконта (скидки):
Дт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи"
Кт 1120 02 "Дисконт по приобретенным финансовым активам,
предназначенным для торговли",
1140 02 "Дисконт по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
2030 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи";
4) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт 1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
7. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, предназначенным для торговли и имеющимся в наличии для продажи, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам"
Кт 6110 01 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам".
8. При начислении расходов в виде подоходного налога, подлежащего удержанию у источника выплаты эмитентом долговой ценной бумаги, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7710    "Расходы по корпоративному подоходному налогу"
Кт 3110 01 "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате".
9. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, предназначенным для торговли и имеющимся в наличии для продажи, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт 7310 02 "Расходы, связанные с амортизацией премии по
приобретенным ценным бумагам"

Кт 1120 03 "Саудаға арналған, сатып алынған қаржы активтері
бойынша сыйлықақы",
1140 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша сыйлықақы",
2030 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша сыйлықақы";
2) дисконт (жеңілдік) амортизациясының сомасына:
Дт 1120 02 "Саудаға арналған, сатып алынған қаржы активтері
бойынша дисконт",
1140 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша дисконт",
2030 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша дисконт"
Кт 6110 03 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
амортизациясына байланысты кірістер".
10. Осы Нұсқаулықтың 7 және 9-тармақтарына сәйкес сыйақы және сыйлықақы мен дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясын есептегеннен кейін әділ құны бойынша саудаға арналған және сауда үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарға ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) саудаға арналған борыштық бағалы қағаздар бойынша:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт 1120 04 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын оң
түзету"
Кт 6150 01 "Саудаға арналған бағалы қағаздар құнының өзгеруінен
іске асырылмаған кірістер";
егер борыштық бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт 7470 03 "Саудаға арналған бағалы қағаздардың құнын
өзгертуден болған іске асырылмаған шығыстар"
Кт 1120 05 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын
теріс түзету";
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын оң немесе теріс түзетуден есептелген сомаға:
Дт 1120 05 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын
теріс түзету"
Кт 1120 04 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын оң
түзету";
2) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар бойынша:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт 1140 04 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын оң түзету",
2030 04 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын оң түзету"
Кт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв";
егер борыштық бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв"
Кт 1140 05 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын теріс түзету",
2030 05 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын теріс түзету";
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын оң немесе теріс түзетуден есептелген сомаға:
Дт 1140 05 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын теріс түзету",
2030 05 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын теріс түзету"
Кт 1140 04 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын оң түзету",
2030 04    "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын оң түзету".

Кт 1120 03 "Премия по приобретенным финансовым активам,
предназначенным для торговли",
1140 03 "Премия по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
2030 03 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи";
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт 1120 02 "Дисконт по приобретенным финансовым активам,
предназначенным для торговли",
1140 02 "Дисконт по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
2030 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи"
Кт 6110 03 "Доходы, связанные с амортизацией дисконта по
приобретенным ценным бумагам".
10. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 7 и 9 настоящей Инструкции, производится переоценка приобретенных долговых ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи, по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долговым ценным бумагам, предназначенным для торговли:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт 1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли"
Кт 6150 01 "Нереализованные доходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли";
если учетная стоимость долговых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт 7470 03 "Нереализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли"
Кт 1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли";
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт 1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли"
Кт 1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли";
2) по долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт 1140 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи"
Кт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи";
если учетная стоимость долговых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи"
Кт 1140 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи";
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт 1140 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи"
Кт 1140 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи".

11. Саудаға арналған және сауда үшін қолда, құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) саудаға арналған борыштық бағалы қағаздар бойынша:
валюталардың айырбастау бағамы оң бағамдық айырмашылық сомасына ұлғайған кезде:
Дт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1120 03 "Саудаға арналған, сатып алынған қаржы активтері
бойынша сыйлықақы",
1120 04 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын оң
түзету",
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы"
Кт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер";
және бір мезгілде, теріс бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар"
Кт 1120 02 "Саудаға арналған, сатып алынған қаржы активтері
бойынша дисконт",
1120 05 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын
теріс түзету";
валюталар айырбастау бағамы теріс бағамдық айырмашылық сомасына азайған кезде:
Дт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар"
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1120 03 "Саудаға арналған, сатып алынған қаржы активтері
бойынша сыйлықақы",
1120 04 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын оң
түзету",
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы";
және бір мезгілде, оң бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 1120 02 "Саудаға арналған, сатып алынған қаржы активтері
бойынша дисконт",
1120 05 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын
теріс түзету"
Кт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер";
2) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар бойынша:
валюталар айырбастау бағамы оң бағамдық айырмашылық сомасына ұлғайған кезде:
Дт 1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
1140 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша сыйлықақы",
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша сыйлықақы",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы"
Кт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер";
және бір мезгілде, теріс бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар"
Кт 1140 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша дисконт",
2030 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша дисконт";
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын түзету бойынша оң бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 1140 04 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын оң түзету",
1140 05 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын теріс түзету",
2030 04 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын оң түзету",
2030 05 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын теріс түзету"
Кт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв";
валюталар айырбастау бағамы теріс бағамдық айырмашылық сомасына азайған кезде:
Дт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар"
Кт 1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
1140 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша сыйлықақы",
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша сыйлықақы",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы";
және бір мезгілде, оң бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 1140 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша дисконт",
2030 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша дисконт"
Кт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер";
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын түзету бойынша теріс бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв"
Кт 1140 04 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын оң түзету",
1140 05 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын теріс түзету",
2030 04 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын оң түзету",
2030 05 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын теріс түзету".

11. При переоценке долговых ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долговым ценным бумагам, предназначенным для торговли:
при увеличении обменного курса валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1120 03 "Премия по приобретенным финансовым активам,
предназначенным для торговли",
1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли",
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам"
Кт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты";
и, одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 1120 02 "Дисконт по приобретенным финансовым активам,
предназначенным для торговли",
1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли";
при уменьшении обменного курса валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1120 03 "Премия по приобретенным финансовым активам,
предназначенным для торговли",
1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли",
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам";
и, одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт 1120 02 "Дисконт по приобретенным финансовым активам,
предназначенным для торговли",
1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли"
Кт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты";
2) по долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи:
при увеличении обменного курса валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт 1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
1140 03 "Премия по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 03 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам"
Кт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты";
и, одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 1140 02 "Дисконт по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
2030 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи";
на сумму положительной курсовой разницы по корректировке справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт 1140 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
1140 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи",
2030 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи"
Кт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи";
при уменьшении обменного курса валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
1140 03 "Премия по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 03 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам";
и, одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт 1140 02 "Дисконт по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
2030 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи"
Кт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты";
на сумму отрицательной курсовой разницы по корректировке справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи"
Кт 1140 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
1140 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи",
2030 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи".

12. Саудаға арналған және сауда үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша эмитенттен есептелген сыйақы алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) алынған сыйақы сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы";
2) ұсталған табыс салығы сомасына:
Дт 3110 01 "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы"
Кт 1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы".
13. Осы Нұсқаулықтың 7, 9 және 10-тармақтарына сәйкес сыйақыны және сыйлықақы мен дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясын есептегеннен және борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін саудаға арналған және сауда үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) саудаға арналған және сауда үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары"
Кт 1120 03 "Саудаға арналған, сатып алынған қаржы активтері
бойынша сыйлықақы",
1140 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша сыйлықақы",
2030 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша сыйлықақы";
2) саудаға арналған және сауда үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 1120 02 "Саудаға арналған, сатып алынған қаржы активтері
бойынша дисконт",
1140 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша дисконт",
2030 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша дисконт"
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",

12. При получении от эмитента начисленного вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, предназначенным для торговли и имеющимся в наличии для продажи, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму полученного вознаграждения:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам";
2) на сумму удержанного подоходного налога:
Дт 3110 01 "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате"
Кт 1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам".
13. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 7, 9 и 10 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, предназначенным для торговли и имеющимся в наличии для продажи:
Дт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи"
Кт 1120 03 "Премия по приобретенным финансовым активам,
предназначенным для торговли",
1140 03 "Премия по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
2030 03 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи";
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, предназначенным для торговли и имеющимся в наличии для продажи:
Дт 1120 02 "Дисконт по приобретенным финансовым активам,
предназначенным для торговли",
1140 02 "Дисконт по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
2030 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",

1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары";
3) саудаға арналған және сауда үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы";
4) саудаға арналған және сауда үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырмашылық сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6280 09 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кірістер";
5) саудаға арналған және сауда үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырмашылық сомасына:
Дт 7470 10 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған
шығыстар"
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары";
6) саудаға арналған борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6150 01 "Саудаға арналған бағалы қағаздар құнының өзгеруінен
іске асырылмаған кірістер"
Кт 6150 03 "Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылған
кірістер",
7470 03 "Саудаға арналған бағалы қағаздардың құнын
өзгертуден болған іске асырылмаған шығыстар";
7) саудаға арналған борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6150 01 "Саудаға арналған бағалы қағаздар құнының өзгеруінен
іске асырылмаған кірістер",
7470 06 "Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздардың құнын өзгертуден іске асырылған
шығыстар"

1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи";
3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам";
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6280 09 "Доходы от покупки-продажи ценных бумаг";
5) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт 7470 10 "Расходы от покупки-продажи ценных бумаг"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи";
6) на сумму реализованных доходов от переоценки долговых ценных бумаг, предназначенных для торговли, по справедливой стоимости:
Дт 6150 01 "Нереализованные доходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли"
Кт 6150 03 "Реализованные доходы от изменения стоимости ценных
бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в
наличии для продажи",
7470 03 "Нереализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли";
7) на сумму реализованных расходов от переоценки долговых ценных бумаг, предназначенных для торговли, по справедливой стоимости:
Дт 6150 01 "Нереализованные доходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли",
7470 06 "Реализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли и
имеющихся в наличии для продажи"

Кт 7470 03 "Саудаға арналған бағалы қағаздардың құнын
өзгертуден болған іске асырылмаған шығыстар";
8) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв"
Кт 6150 03 "Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылған
кірістер";
9) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 7470 06 "Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздардың құнын өзгертуден іске асырылған
шығыстар"
Кт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв";
10) саудаға арналған және сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар бойынша оң бағам айырмашылығынан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер"
Кт 6250 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған
кірістер",
7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар";
11) саудаға арналған және сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар бойынша теріс бағамдық айырмашылықтан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер",
7430 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған
шығыстар"
Кт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар".
14. Осы Нұсқаулықтың 7, 9 және 10-тармақтарына сәйкес сыйақыны және сыйлықақы мен дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясын есептегеннен және борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін эмитенттің сату үшін қолда бар және саудаға арналған борыштық бағалы қағаздарды өтеуі кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сату үшін қолда бар және саудаға арналған борыштық бағалы қағаздар эмитентінен түскен ақша сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",

Кт 7470 03 "Нереализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли";
8) на сумму реализованных доходов от переоценки долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по справедливой стоимости:
Дт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи"
Кт 6150 03 "Реализованные доходы от изменения стоимости ценных
бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в
наличии для продажи";
9) на сумму реализованных расходов от переоценки долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по справедливой стоимости:
Дт 7470 06 "Реализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли и
имеющихся в наличии для продажи"
Кт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи";
10) на сумму реализованных доходов от положительной курсовой разницы по долговым ценным бумагам, предназначенным для торговли и имеющимся в наличии для продажи:
Дт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 6250 02 "Реализованные доходы от переоценки иностранной
валюты",
7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты";
11) на сумму реализованных расходов от отрицательной курсовой разницы по долговым ценным бумагам, предназначенным для торговли и имеющимся в наличии для продажи:
Дт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты",
7430 02 "Реализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты".
14. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи и предназначенных для торговли, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 7,   9 и 10 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",

Дт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер",
7430 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған
шығыстар"
Кт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар".
2. Өтеуге дейін ұсталатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
15. Өтеуге дейін ұсталатын борыштық бағалы қағаздарды сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өтеуге дейін ұсталатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт 1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді инвестициялар"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
2) борыштық бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты шығындарды қосылатын сыйлықақы сомасына:
Дт 1130 03 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын қысқа
мерзімді инвестициялар бойынша сыйлықақы",
2020 03 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар бойынша сыйлықақы"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
3) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді инвестициялар"
Кт 1130 02 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын қысқа
мерзімді инвестициялар бойынша дисконт",
2020 02 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар бойынша дисконт";
4) бұрынғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт 1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
16. Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын борыштық бағалы қағаздар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйақы есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер"
Кт 6110 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер".
17. Өтеуге дейін ұсталатын борыштық бағалы қағаздар эмитентінің төлем көзінен ұсталуға тиісті табыс салығы түрінде шығыстар есептелген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 7710    "Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар"
Кт 3110 01 "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы".

Дт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты",
7430 02 "Реализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты".
2. Учет приобретенных долговых ценных бумаг,
удерживаемых до погашения
15. При покупке долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги, удерживаемой до погашения (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт 1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до погашения"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
2) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт 1130 03 "Премия по приобретенным краткосрочным инвестициям,
удерживаемым до погашения",
2020 03 "Премия по приобретенным долгосрочным инвестициям,
удерживаемым до погашения"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
3) на сумму дисконта (скидки):
Дт 1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до погашения"
Кт 1130 02 "Дисконт по приобретенным краткосрочным
инвестициям, удерживаемым до погашения",
2020 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным инвестициям,
удерживаемым до погашения";
4) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт 1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
16. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, удерживаемым до погашения, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам"
Кт 6110 01 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам".
17. При начислении расходов в виде подоходного налога, подлежащего удержанию у источника выплаты эмитентом долговой ценной бумаги, удерживаемой до погашения, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7710    "Расходы по корпоративному подоходному налогу"
Кт 3110 01 "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате".

18. Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен амортизациялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясы сомасына:
Дт 7310 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
амортизациясына байланысты шығыстар"
Кт 1130 03 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын қысқа
мерзімді инвестициялар бойынша сыйлықақы",
2020 03 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар бойынша сыйлықақы";
2) дисконт (жеңілдік) амортизациясы сомасына:
Дт 1130 02 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын қысқа
мерзімді инвестициялар бойынша дисконт",
2020 02 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар бойынша дисконт"
Кт 6110 03 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
амортизациясына байланысты кірістер".
19. Өтеуге дейін ұсталатын, құны валюталар айырбастау бағамы бойынша шетелдік валютамен көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
1130 03 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын қысқа
мерзімді инвестициялар бойынша сыйлықақы",
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар",
2020 03 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар бойынша сыйлықақы",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы"
Кт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер";
және бір мезгілде теріс бағам айырмашылығының сомасына:
Дт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар"
Кт 1130 02 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын қысқа
мерзімді инвестициялар бойынша дисконт",
2020 02 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар бойынша дисконт";
2) теріс бағам айырмашылығының сомасына:
Дт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар"
Кт 1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
1130 03 "Сатып алынған, өтеуге дейін ұсталатын қысқа
мерзімді инвестициялар бойынша сыйлықақы",
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",

18. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, удерживаемым до погашения, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт 7310 01 "Расходы, связанные с амортизацией премии по
приобретенным ценным бумагам"
Кт 1130 03 "Премия по приобретенным краткосрочным инвестициям,
удерживаемым до погашения",
2020 03 "Премия по приобретенным долгосрочным инвестициям,
удерживаемым до погашения";
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт 1130 02 "Дисконт по приобретенным краткосрочным
инвестициям, удерживаемым до погашения",
2020 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным инвестициям,
удерживаемым до погашения"
Кт 6110 03 "Доходы, связанные с амортизацией дисконта по
приобретенным ценным бумагам".
19. При переоценке долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт 1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
1130 03 "Премия по приобретенным краткосрочным инвестициям,
удерживаемым до погашения",
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2020 03 "Премия по приобретенным долгосрочным инвестициям,
удерживаемым до погашения",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам"
Кт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты";
и, одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 1130 02 "Дисконт по приобретенным краткосрочным
инвестициям, удерживаемым до погашения",
2020 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным инвестициям,
удерживаемым до погашения";
2) на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
1130 03 "Премия по приобретенным краткосрочным инвестициям,
удерживаемым до погашения",
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",

2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар";
3) өтеуге дейін ұсталатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы";
4) өтеуге дейін ұсталатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы оның есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырмашылық сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6280 09 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кірістер";
5) өтеуге дейін ұсталатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырмашылық сомасына:
Дт 7470 10 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан шығыстар"
Кт 1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар".
22. Осы Нұсқаулықтың 16 және 18-тармақтарына сәйкес сыйақыны және сыйлықақы мен дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясын есептегеннен кейін эмитент өтеуге дейін ұсталатын борыштық бағалы қағаздарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) борыштық бағалы қағаздардың эмитентінен түскен ақша сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы";
2) ұсталған табыс салығы сомасына:
Дт 3110 01 "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы"
Кт 1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы",
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер",

2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения";
3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам";
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6280 09 "Доходы от покупки-продажи ценных бумаг";
5) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт 7470 10 "Расходы от покупки-продажи ценных бумаг"
Кт 1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения".
22. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 16 и 18 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам";
2) на сумму удержанного подоходного налога:
Дт 3110 01 "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате"
Кт 1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам",
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам",

2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы";
3) құны шетел валютасымен көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды бағамдық қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер"
Кт 6250 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған
кірістер",
7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар";
4) құны шетел валютасымен көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды бағамдық қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер",
7430 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған
шығыстар"
Кт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар".
3. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы
қағаздарды есепке алу
23. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарды орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) орналастырылған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 4030 07 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар";
2) борыштық бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты шығындар қосылатын сыйлықақы сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 4030 09 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы";
3) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 4030 08 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
дисконт"
Кт 4030 07 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар".
24. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйақы есептеген кезде, сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 7310 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар"
Кт 3380 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар",
4160 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар".
25. Ұйымның айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздары бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясы кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясының сомасына:
Дт 4030 09 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы"
Кт 6110 02 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы амортизациясына байланысты кірістер";
2) дисконт (жеңілдік) амортизациясының сомасына:

2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам";
3) на сумму реализованных доходов от курсовой переоценки долговых ценных бумаг, стоимость которых выражена в иностранной валюте:
Дт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 6250 02 "Реализованные доходы от переоценки иностранной
валюты",
7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты";
4) на сумму реализованных расходов от курсовой переоценки долговых ценных бумаг, стоимость которых выражена в иностранной валюте:
Дт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты",
7430 02 "Реализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты".
3. Учет долговых ценных бумаг,
выпущенных организацией в обращение
23. При размещении долговых ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на чистую стоимость размещенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 4030 07 "Выпущенные в обращение ценные бумаги";
2) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 4030 09 "Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам";
3) на сумму дисконта (скидки):
Дт 4030 08 "Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам"
Кт 4030 07 "Выпущенные в обращение ценные бумаги".
24. При начислении вознаграждения по долговым ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7310 01 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение"
Кт 3380 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение",
4160 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение".
25. При амортизации премии или дисконта (скидки) по выпущенным организацией в обращение долговым ценным бумагам с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт 4030 09 "Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам"
Кт 6110 02 "Доходы, связанные с амортизацией премии по ценным
бумагам, выпущенным в обращение";
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):

Дт 7310 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар"
Кт 4030 08 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
дисконт".
26. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны өтеген кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) төленген сыйақы сомасына:
Дт 3380 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар",
4160 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040 "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
2) Қазақстан Республикасының бюджетіне аударылуға тиісті ұсталған табыс салығының сомасына:
Дт 3380 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар",
4160 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар"
Кт 3110 01 "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы".
27. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарды өтеу кезінде сыйақы, сыйлықақы мен дисконт (жеңілдік) амортизациясын есептегеннен кейін осы Нұсқаулықтың 24 және 25-тармақтарына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) төленген ақша сомасына:
Дт 3380 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар",
4030 07 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар",
4160 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
2) Қазақстан Республикасының бюджетіне аударылуға тиісті ұсталған табыс салығының сомасына:
Дт 3380 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар",
4160 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар"
Кт 3110 01 "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы".
28. Ұйымның бұрын айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарын сатып алған жағдайда сыйақы, сыйлықақы мен дисконт (жеңілдік) амортизациясын есептегеннен кейін осы Нұсқаулықтың 24 және 25-тармақтарына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланбаған сыйлықақа сомасына:
Дт 4030 09 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы"
Кт 4030 07 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар";
2) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 4030 07 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар"
Кт 4030 08 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
дисконт";

Дт 7310 01 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение"
Кт 4030 08 "Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам".
26. При погашении начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму выплаченного вознаграждения:
Дт 3380 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение",
4160 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
2) на сумму удержанного подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет Республики Казахстан:
Дт 3380 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение",
4160 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение"
Кт 3110 01 "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате".
27. При погашении долговых ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение, после начисления вознаграждения, амортизации премии и дисконта (скидки) согласно пунктам 24 и  25 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму выплаченных денег:
Дт 3380 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение",
4030 07 "Выпущенные в обращение ценные бумаги",
4160 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
2) на сумму удержанного подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет Республики Казахстан:
Дт 3380 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение",
4160 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение"
Кт 3110 01 "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате".
28. В случае выкупа долговых ценных бумаг, ранее выпущенных организацией в обращение, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 24 и  25 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии:
Дт 4030 09 "Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам"
Кт 4030 07 "Выпущенные в обращение ценные бумаги";
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт 4030 07 "Выпущенные в обращение ценные бумаги"
Кт 4030 08 "Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам";

3) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт 3380 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар",
4030 10 "Сатып алынған бағалы қағаздар",
4160 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар"
Кт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040 "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
4) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырмашылық сомасына:
Дт 7470 10 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған
шығыстар"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
5) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша жасалған мәміле сомасынан есептік құн асып кеткен жағдайда, айырмашылық сомасына:
Дт 4030 10 "Сатып алынған бағалы қағаздар"
Кт 6280 09 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кірістер".
29. Ұйым айналысқа шығарылған, бұрын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды сатқан жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған борыштық бағалы қағаздардың сомасына (олардың номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 4030 10 "Сатып алынған бағалы қағаздар";
2) сыйлықақы сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 4030 09 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы";
3) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 4030 08 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
дисконт"
Кт 4030 07 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар".
4. Саудаға арналған немесе сату үшін қолда бар, сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды есепке алу
30. Саудаға арналған немесе сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сатып алған кезде, мәміле бойынша шығынды есепке ала отырып сатып алу құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары"
Кт 1030   "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040   "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
31. Үлестік бағалы қағаздар эмитенті - акционерлік қоғамның жалпы жиналысында сатып алынған акциялар бойынша дивидендтер төлеу туралы шешім қабылданғаннан кейін тиесілі дивидендтер сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1270 03 "Қауымдасқан ұйымдардың жарғылық капиталына
инвестициялар бойынша есептелген кірістер",
2170 02 "Қауымдасқан ұйымдардың капиталына инвестициялар
бойынша есептелген кірістер"
Кт 6120    "Дивидендтер бойынша кірістер".

3) на сумму заключенной сделки по выкупу долговых ценных бумаг:
Дт 3380 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение",
4030 10 "Выкупленные ценные бумаги",
4160 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по покупке долговых ценных бумаг, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт 7470 10 "Расходы от покупки-продажи ценных бумаг"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
5) в случае превышения учетной стоимости, над суммой заключенной сделки по покупке долговых ценных бумаг, на сумму разницы:
Дт 4030 10 "Выкупленные ценные бумаги"
Кт 6280 09 "Доходы от покупки-продажи ценных бумаг".
29. В случае реализации ранее выкупленных долговых ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму реализованных долговых ценных бумаг (на сумму, не превышающую их номинальную стоимость):
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 4030 10 "Выкупленные ценные бумаги";
2) на сумму премии:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 4030 09 "Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам";
3) на сумму дисконта (скидки):
Дт 4030 08 "Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам"
Кт 4030 07 "Выпущенные в обращение ценные бумаги".
4. Учет приобретенных долевых ценных бумаг, предназначенных
для торговли или имеющихся в наличии для продажи
30. При покупке долевых ценных бумаг, предназначенных для торговли или имеющихся в наличии для продажи, на стоимость приобретения с учетом затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
31. После принятия решения о выплате дивидендов по приобретенным акциям на общем собрании акционеров общества - эмитента долевых ценных бумаг, на сумму причитающихся дивидендов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1270 03 "Начисленные доходы по инвестициям в уставный
капитал ассоциированных организаций",
2170 02 "Начисленные доходы по инвестициям в капитал
ассоциированных организаций"
Кт 6120    "Доходы по дивидендам".

32. Үлестік бағалы қағаздар эмитентінің төлеу көзінен ұсталуға тиісті табыс салығы түріндегі шығыстарды есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 7710    "Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар"
Кт 3110 01 "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы".
33. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен саудаға арналған немесе сату үшін қолда бар, сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) саудаға арналған үлестік бағалы қағаздар бойынша:
егер үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт 1120 04 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын оң
түзету"
Кт 6150 01 "Саудаға арналған бағалы қағаздар құнының өзгеруінен
іске асырылмаған кірістер";
егер үлестік бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт 7470 03 "Саудаға арналған бағалы қағаздардың құнын
өзгертуден болған іске асырылмаған шығыстар"
Кт 1120 05 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын
теріс түзету";
үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын оң немесе теріс түзетуден есептелген сомаға:
Дт 1120 05 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын
теріс түзету"
Кт 1120 04 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын оң
түзету";
2) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздар бойынша:
егер үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт 1140 04 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын оң түзету",
2030 04 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын оң түзету"
Кт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв";
егер үлестік бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв"
Кт 1140 05 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын теріс түзету",
2030 05 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын теріс түзету";
үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын оң немесе теріс түзетуден есептелген сомаға:
Дт 1140 05 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын теріс түзету",
2030 05 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын теріс түзету"
Кт 1140 04 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын оң түзету",
2030 04 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын оң түзету".

32. При начислении расходов в виде подоходного налога, подлежащего удержанию у источника выплаты эмитентом долевых ценных бумаг, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7710    "Расходы по корпоративному подоходному налогу"
Кт 3110 01 "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате".
33. При переоценке приобретенных долевых ценных бумаг, предназначенных для торговли или имеющихся в наличии для продажи, по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долевым ценным бумагам, предназначенным для торговли:
если справедливая стоимость долевых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт 1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли"
Кт 6150 01 "Нереализованные доходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли";
если учетная стоимость долевых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт 7470 03 "Нереализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли"
Кт 1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли";
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долевых ценных бумаг:
Дт 1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли"
Кт 1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли";
2) по долевым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи:
если справедливая стоимость долевых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт 1140 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи"
Кт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи";
если учетная стоимость долевых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи"
Кт 1140 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи";
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долевых ценных бумаг:
Дт 1140 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи"
Кт 1140 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи".

34. Құны валюталарды айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген, саудаға арналған, сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) саудаға арналған үлестік бағалы қағаздар бойынша:
оң бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 1120 04 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын оң
түзету",
1120 05 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын
теріс түзету"
Кт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер";
теріс бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар"
Кт 1120 04 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын оң
түзету",
1120 05 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын
теріс түзету";
2) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздар бойынша:
оң бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 1140 04 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын оң түзету",
1140 05 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын теріс түзету",
2030 04 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын оң түзету",
2030 05 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын теріс түзету"
Кт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв";
теріс бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв"
Кт 1140 04 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын оң түзету",
1140 05 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын теріс түзету",
2030 04 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын оң түзету",
2030 05 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын теріс түзету".
35. Саудаға арналған немесе сату үшін қолда бар, сатып алынған үлестік бағалы қағаздар бойынша эмитент дивидендтерді өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1270 03 "Қауымдасқан ұйымдардың жарғылық капиталына
инвестициялар бойынша есептелген кірістер",
2170 02 "Қауымдасқан ұйымдардың капиталына инвестициялар
бойынша есептелген кірістер";
ұсталған табыс салығы сомасына:
Дт 3110    "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы"
Кт 1270 03 "Қауымдасқан ұйымдардың жарғылық капиталына
инвестициялар бойынша есептелген кірістер",
2170 02 "Қауымдасқан ұйымдардың капиталына инвестициялар
бойынша есептелген кірістер".

34. При переоценке долевых ценных бумаг, предназначенных для торговли или имеющихся в наличии для продажи, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долевым ценным бумагам, предназначенным для торговли:
на сумму положительной курсовой разницы:
Дт 1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли",
1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли"
Кт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты";
на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли",
1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли";
2) по долевым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи:
на сумму положительной курсовой разницы:
Дт 1140 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
1140 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи",
2030 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи"
Кт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи";
на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи"
Кт 1140 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
1140 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи",
2030 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи".
35. При погашении эмитентом дивидендов по долевым ценным бумагам, предназначенным для торговли или имеющимся в наличии для продажи, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1270 03 "Начисленные доходы по инвестициям в уставный
капитал ассоциированных организаций",
2170 02 "Начисленные доходы по инвестициям в капитал
ассоциированных организаций";
на сумму удержанного подоходного налога:
Дт 3110    "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате"
Кт 1270 03 "Начисленные доходы по инвестициям в уставный
капитал ассоциированных организаций",
2170 02 "Начисленные доходы по инвестициям в капитал
ассоциированных организаций".

36. Эмитент саудаға арналған немесе сату үшін қолда бар, сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды сатқан немесе сатып алған кезде, үлестік бағалы қағаздар әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін осы Нұсқаулықтың 33-тармағына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) саудаға арналған немесе сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары"
Кт 1120 04 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын оң
түзету",
1140 04 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын оң түзету",
2030 04 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын оң түзету";
2) саудаға арналған немесе сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт 1120 05 "Саудаға арналған қаржы активтерінің әділ құнын
теріс түзету",
1140 05 "Сату үшін қолда бар қаржы инвестицияларының әділ
құнын теріс түзету",
2030 05 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестицияларының әділ құнын теріс түзету"
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары";
3) саудаға арналған немесе сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары";
4) саудаға арналған немесе сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырмашылық сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6280 09 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кірістер";

36. При продаже или выкупе эмитентом долевых ценных бумаг, предназначенных для торговли или имеющихся в наличии для продажи, после переоценки долевых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пункту 33 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, предназначенных для торговли или имеющихся в наличии для продажи:
Дт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи"
Кт 1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли",
1140 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи";
2) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, предназначенных для торговли или имеющихся в наличии для продажи:
Дт 1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых активов, предназначенных для торговли",
1140 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для
продажи",
2030 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в
наличии для продажи"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи";
3) на сумму заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, предназначенных для торговли или имеющихся в наличии для продажи:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи";
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, предназначенных для торговли или имеющихся в наличии для продажи, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6280 09 "Доходы от покупки-продажи ценных бумаг";

5) саудаға арналған немесе сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырмашылық сомасына:
Дт 7470 10 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған
шығыстар"
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары";
6) саудаға арналған үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6150 01 "Саудаға арналған бағалы қағаздар құнының өзгеруінен
іске асырылмаған кірістер"
Кт 6150 03 "Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылған
кірістер",
7470 03 "Саудаға арналған бағалы қағаздардың құнын
өзгертуден болған іске асырылмаған шығыстар";
7) саудаға арналған үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6150 01 "Саудаға арналған бағалы қағаздар құнының өзгеруінен
іске асырылмаған кірістер",
7470 06 "Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздардың құнын өзгертуден іске асырылған
шығыстар"
Кт 7470 03 "Саудаға арналған бағалы қағаздардың құнын
өзгертуден болған іске асырылмаған шығыстар";
8) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв"
Кт 6150 03 "Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылған
кірістер";
9) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 7470 06 "Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздардың құнын өзгертуден іске асырылған
шығыстар"
Кт 5440 "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв";
10) саудаға арналған үлестік бағалы қағаздар бойынша оң бағам айырмашылығынан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер"
Кт 6250 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған
кірістер",
7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар";
11) саудаға арналған үлестік бағалы қағаздар бойынша теріс бағам айырмашылығынан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер",

5) в случае превышения учетной стоимости долевых ценных бумаг, предназначенных для торговли или имеющихся в наличии для продажи, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт 7470 10 "Расходы от покупки-продажи ценных бумаг"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи";
6) на сумму реализованных доходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, предназначенных для торговли:
Дт 6150 01 "Нереализованные доходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли"
Кт 6150 03 "Реализованные доходы от изменения стоимости ценных
бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в
наличии для продажи",
7470 03 "Нереализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли";
7) на сумму реализованных расходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, предназначенных для торговли:
Дт 6150 01 "Нереализованные доходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли",
7470 06 "Реализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли и
имеющихся в наличии для продажи"
Кт 7470 03 "Нереализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли";
8) на сумму реализованных доходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи"
Кт 6150 03 "Реализованные доходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли и
имеющихся в наличии для продажи";
9) на сумму реализованных расходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт 7470 06 "Реализованные расходы от изменения стоимости
ценных бумаг, предназначенных для торговли и
имеющихся в наличии для продажи"
Кт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи";
10) на сумму реализованных доходов от положительной курсовой разницы по долевым ценным бумагам, предназначенным для торговли:
Дт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 6250 02 "Реализованные доходы от переоценки иностранной
валюты",
7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты";
11) на сумму реализованных расходов от отрицательной курсовой разницы по долевым ценным бумагам, предназначенным для торговли:
Дт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты",

7430 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған
шығыстар"
Кт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар".
5. Сатып алынған борыштық және үлестік бағалы қағаздарды санаттар бойынша қайта жіктеуді есепке алу
37. Борыштық бағалы қағаздарды "сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" және "саудаға арналған бағалы қағаздар" санаттарынан "өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар" санатына қайта жіктеген кезде сыйақыны, сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясын есептегеннен, қайта жіктелетін борыштық бағалы қағаздар осы Нұсқаулықтың 7, 9 және 10-тармақтарына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағаланғаннан кейін, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құнына:
Дт 1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді инвестициялар"
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары";
2) борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт 1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер" (өтеуге дейін ұсталатын
борыштық бағалы қағаздардың жеке шоты),
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы" (өтеуге дейін ұсталатын борыштық
бағалы қағаздардың жеке шоты),
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер" (өтеуге дейін ұсталатын
борыштық бағалы қағаздардың жеке шоты),
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы" (өтеуге дейін ұсталатын борыштық
бағалы қағаздардың жеке шоты)
Кт 1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер" (саудаға арналған
борыштық бағалы қағаздардың жеке шоты),
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы" (саудаға арналған борыштық бағалы
қағаздардың жеке шоты),
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер" (сату үшін қолда бар
борыштық бағалы қағаздардың жеке шоты),
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы" (сату үшін қолда бар борыштық
бағалы қағаздардың жеке шоты),
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер" (сату үшін қолда бар
борыштық бағалы қағаздардың жеке шоты),
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы" (сату үшін қолда бар борыштық
бағалы қағаздардың жеке шоты);

7430 02 "Реализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты".
5. Учет переклассификации приобретенных долговых и
долевых ценных бумаг по категориям
37. При переклассификации долговых ценных бумаг из категорий "ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" и "ценные бумаги, предназначенные для торговли" в категорию "ценные бумаги, удерживаемые до погашения" после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки), переоценки по справедливой стоимости переклассифицируемых долговых ценных бумаг согласно пунктам  7, 9 и 10 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на номинальную стоимость долговых ценных бумаг:
Дт 1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до погашения"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи";
2) на сумму начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам:
Дт 1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения),
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения),
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения),
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения)
Кт 1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, предназначенных для
торговли),
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, предназначенных для
торговли),
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи),
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи),
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи),
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи);

1120 03 "Саудаға арналған, сатып алынған қаржы активтері
бойынша сыйлықақы",
1140 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша дисконт",
1140 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған қаржы
инвестициялары бойынша сыйлықақы",
2030 02 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша дисконт",
2030 03 "Сату үшін қолда бар, сатып алынған ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары бойынша сыйлықақы".
38. Борыштық бағалы қағаздарды иелену мерзімі ішінде "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв" 5440 баланстық шотта бұрын көрсетілген кірістер немесе шығыстар сомаларын амортизациялаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң айырмашылық бар болған кезде:
Дт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв"
Кт 6110 03 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
амортизациясына байланысты кірістер";
2) теріс айырмашылық бар болған кезде:
Дт 7310 02 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
амортизациясына байланысты шығыстар"
Кт 5440    "Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв".
39. Борыштық және үлестік бағалы қағаздарды "саудаға арналған бағалы қағаздар" санатынан және борыштық бағалы қағаздарды "өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар" санатынан "сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" санатына қайта жіктеген кезде сыйақы, сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясы есептелгеннен, саудаға арналған, қайта жіктелетін бағалы қағаздар осы Нұсқаулықтың 7, 9, 10 және 33-тармақтарына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағалағаннан және/немесе Нұсқаулықтың 16 және 18-тармақтарына сәйкес өтеуге дейін ұсталатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақы, сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясы есептелгеннен кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құнына және үлестік бағалы қағаздардың есептік құнына:
Дт 1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары"
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар";
2) борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт 1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер" (сату үшін қолда бар
борыштық бағалы қағаздардың жеке шоты),
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы" (сату үшін қолда бар борыштық
бағалы қағаздардың жеке шоты),
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер" (сату үшін қолда бар
борыштық бағалы қағаздардың жеке шоты),
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы" (сату үшін қолда бар борыштық
бағалы қағаздардың жеке шоты)
Кт 1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер" (өтеуге дейін ұсталатын
борыштық бағалы қағаздардың жеке шоты),
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы" (өтеуге дейін ұсталатын борыштық
бағалы қағаздардың жеке шоты),
1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер" (саудаға арналған
борыштық бағалы қағаздардың жеке шоты),
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы" (саудаға арналған борыштық бағалы
қағаздардың жеке шоты),
2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген кірістер" (өтеуге дейін ұсталатын
борыштық бағалы қағаздардың жеке шоты),
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар
есептеген сыйақы" (өтеуге дейін ұсталатын борыштық
бағалы қағаздардың жеке шоты);

1120 03 "Премия по приобретенным финансовым активам,
предназначенным для торговли",
1140 02 "Дисконт по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
1140 03 "Премия по приобретенным финансовым инвестициям,
имеющимся в наличии для продажи",
2030 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи",
2030 03 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым
инвестициям, имеющимся в наличии для продажи".
38. При амортизации сумм доходов или расходов, ранее отраженных на балансовом счете 5440 "Резерв на переоценку финансовых активов, предназначенных для продажи" в течение срока владения долговой ценной бумагой осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при наличии положительной разницы:
Дт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи"
Кт 6110 03 "Доходы, связанные с амортизацией дисконта по
приобретенным ценным бумагам";
2) при наличии отрицательной разницы:
Дт 7310 02 "Расходы, связанные с амортизацией премии по
приобретенным ценным бумагам"
Кт 5440    "Резерв на переоценку финансовых активов,
предназначенных для продажи".
39. При переклассификации долговых и долевых ценных бумаг из категории "ценные бумаги, предназначенные для торговли" и долговых ценных бумаг из категории "ценные бумаги, удерживаемые до погашения" в категорию "ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки), переоценки по справедливой стоимости переклассифицируемых ценных бумаг, предназначенных для торговли, согласно пунктам 7, 9, 10 и 33 настоящей Инструкции и/или начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, удерживаемым до погашения, согласно пунктам 16 и 18 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на номинальную стоимость долговых ценных бумаг и учетную стоимость долевых ценных бумаг:
Дт 1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения";
2) на сумму начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам:
Дт 1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи),
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи),
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи),
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для
продажи),
Кт 1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения),
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения),
1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, предназначенных для
торговли),
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, предназначенных для
торговли);
2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения),
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими
держателями по ценным бумагам" (лицевой счет
долговых ценных бумаг, удерживаемых до погашения);

Кт 1290 23 "Бағалы қағаздар бойынша залалдарды жабуға арналған
резервтер (провизиялар)".
41. Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша құнсыздану залалдарын жабуға арналған провизиялар азайған (жойылған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1290 23 "Бағалы қағаздар бойынша залалдарды жабуға арналған
резервтер (провизиялар)"
Кт 6240 01 "Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді
(провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан)
кірістер".
42. Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар құрылған резервтер (провизиялар) есебінен баланстан есептен шығарылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1290 23 "Бағалы қағаздар бойынша залалдарды жабуға арналған
резервтер (провизиялар)"
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары";
және, бір мезгілде, баланстан тыс есепте сату үшін қолда бар бағалы қағаздар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша есептен шығарылған талаптар құнына:
Кіріс 8730 "Залалға есептен шығарылған борыштар".
43. Резервтер (провизиялар) есебінен баланстан тыс есептен шығарылған, сату үшін қолда бар бағалы қағаздар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздарды эмитенттің өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6240 01 "Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді
(провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан)
кірістер";
және бір мезгілде, баланстан тыс есепте сату үшін қолда бар бағалы қағаздар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша өтелген берешектер құнына:
Шығыс 8730 "Залалға есептен шығарылған борыштар".
44. Өткен кезеңдерде құрылған резервтер (провизиялар) есебінен баланстан тыс есептен шығарылған, сату үшін қолда бар бағалы қағаздарды және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздарды эмитенттің өтеуі кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6240 01 "Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді
(провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан)
кірістер";
және, бір мезгілде, баланстан тыс есепте сату үшін қолда бар бағалы қағаздар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша өтелген берешектер құнына:
Шығыс 8730 "Залалға есептен шығарылған борыштар".

Кт 1290 23 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам".
41. При уменьшении (аннулировании) резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, и ценным бумагам, удерживаемым до погашения, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1290 23 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам"
Кт 6240 01 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по ценным бумагам".
42. При списании ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, и ценных бумаг, удерживаемых до погашения, с баланса за счет созданных резервов (провизий) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1290 23 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным
бумагам"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи";
и, одновременно, на внебалансовом учете на стоимость списанного требования по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, и ценным бумагам, удерживаемым до погашения:
Приход 8730 "Долги, списанные в убыток".
43. При погашении эмитентом ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, и ценных бумаг, удерживаемых до погашения, списанных за баланс за счет резервов (провизий), осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6240 01 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по ценным бумагам";
и, одновременно, на внебалансовом учете на стоимость погашенной задолженности по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, и ценным бумагам, удерживаемым до погашения:
Расход 8730 "Долги, списанные в убыток".
44. При погашении эмитентом ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, и ценных бумаг, удерживаемых до погашения, списанных за баланс за счет резервов (провизий), созданных в предыдущих периодах, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6240 01 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по ценным бумагам";
и, одновременно, на внебалансовом учете на стоимость погашенной задолженности по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, и ценным бумагам, удерживаемым до погашения:
Расход 8730 "Долги, списанные в убыток".

4-тарау. РЕПО және кері РЕПО операцияларының
бухгалтерлік есебі
45. РЕПО операцияларын жасаған кезде (бағалы қағаздарды сатқан кезде) мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 3050 03 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары";
және, бір мезгілде, РЕПО операциялары бойынша бағалы қағаздарды аудару кезінде, баланстан тыс есепте:
Шығыс 8970 "Депо" шоттары (ұйымның номиналдық құны орталық депозитарийде "депо" шотында есепте тұрған бағалы қағаздарын есепке алуға арналған жеке шот).
46. РЕПО операциялары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 7310 04 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар"
Кт 3380 02 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы түрінде есептелген шығыстар".
47. РЕПО операциялары бойынша бұрын берілген бағалы қағаздарды алған кезде РЕПО операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасына және РЕПО мәмілесін жабу сомасына (осы мәміле жасау сәтінде белгіленген мәмілелерді жабу құнына) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 3050 03 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары",
3380 02 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы түрінде есептелген шығыстар"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
және бір мезгілде, РЕПО операциялары бойынша берілген бағалы қағаздарды кері аударған кезде баланстан тыс есепте:
Кіріс 8970 "Депо" шоты" (ұйымның РЕПО операциялары бойынша берілген бағалы қағаздарының номиналдық құнын есепке алуға арналған жеке шот).
48. Кері РЕПО операцияларын жасаған кезде (бағалы қағаздар сатып алған кезде) мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1150 01 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
және, бір мезгілде баланстан тыс есепте:
Кіріс 8970 "Депо" шоты" (кері РЕПО операциялары бойынша алынған, сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу үшін жеке қосалқы шот ашумен).
49. Кері РЕПО операциялары кезеңінде сыйақы есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1270 02 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер"
Кт 6110 04 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер".
50. Кері РЕПО операциялары бойынша бұрын алынған бағалы қағаздарды берген кезде кері РЕПО мәмілесі бойынша есептелген сыйақы сомасына және кері РЕПО мәмілесін жабу сомасына (осы мәмілені жасау сәтінде белгіленген мәміле жабу құны) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"

Глава 4. Бухгалтерский учет операций РЕПО и обратного РЕПО
45. При совершении операции РЕПО (при продаже ценных бумаг) на сумму сделки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 3050 03 "Операции "РЕПО" с ценными бумагами";
и, одновременно, при переводе ценных бумаг по операции РЕПО, на внебалансовом учете:
Расход 8970 "Счета "депо" (лицевой счет для учета ценных бумаг организации, номинальная стоимость которых числится в центральном депозитарии на счете "депо").
46. При начислении расходов в виде вознаграждения по операции РЕПО осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7310 04 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
операциям "РЕПО" с ценными бумагами"
Кт 3380 02 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
операциям "РЕПО" с ценными бумагами".
47. При получении ранее переданных ценных бумаг по операции РЕПО на сумму начисленных расходов в виде вознаграждения по сделке РЕПО и сумму закрытия сделки РЕПО (сумма закрытия сделки, установленная на момент заключения данной сделки) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 3050 03 "Операции "РЕПО" с ценными бумагами",
3380 02 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по
операциям "РЕПО" с ценными бумагами"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
и, одновременно, при обратном переводе ценных бумаг, переданных по операции РЕПО, на внебалансовом учете:
Приход 8970 "Счет "депо" (лицевой счет для учета номинальной стоимости ценных бумаг организации, переданных по операции РЕПО).
48. При совершении операции обратного РЕПО (при покупке ценных бумаг) на сумму сделки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1150 01 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
и, одновременно, на внебалансовом учете:
Приход 8970 "Счет "депо" (с открытием отдельного субсчета для учета номинальной стоимости приобретенных ценных бумаг, полученных по операции обратного РЕПО).
49. При начислении вознаграждения в период операции обратного РЕПО осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1270 02 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами"
Кт 6110 04 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами".
50. При передаче ранее полученных ценных бумаг по операции обратного РЕПО на сумму начисленного вознаграждения по сделке обратного РЕПО и сумму закрытия сделки обратного РЕПО (сумма закрытия сделки, установленная на момент заключения данной сделки) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"

Кт 1150 01 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары",
1270 02 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер";
және бір мезгілде баланстан тыс шотта:
Шығыс 8970 "Депо" шоты" (кері РЕПО операциялары бойынша алынған сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу үшін жеке қосалқы шот ашумен).
5-тарау. Тазартылған бағалы металдарды сатып алу-сату
бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі
51. Тазартылған бағалы металдарды сатып алған кезде мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып сатып алу құнына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1150 07 "Тазартылған қымбат металдар",
1150 08 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар",
1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
Қосалқы бухгалтерлік есепте тазартылған бағалы металдар унциялармен, сондай-ақ Лондон бағалы металдар нарығы қауымдастығының таңертеңгілік және кешкі фиксингін және теңгенің Америка долларына бағамын (ұйымның есеп саясатына қарай) бухгалтерлік есепте көрсетудің белгіленген күніне қолда бар тазартылған бағалы металдар санына көбейту арқылы теңгемен көрсетіледі.
52. Сатып алынған тазартылған бағалы металдарды әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер тазартылған бағалы металдардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болғанда:
Дт 1150 07 "Тазартылған қымбат металдар",
1150 08 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар",
1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар"
Кт 6280 03 "Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан іске
асырылмаған кірістер";
2) егер тазартылған бағалы металдардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болғанда:
Дт 7470 04 "Тазартылған қымбат металдарды да қайта бағалаудан
болған іске асырылмаған шығыстар"
Кт 1150 07 "Тазартылған қымбат металдар",
1150 08 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар",
1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар".
53. Тазартылған бағалы металдарды осы Нұсқаулықтың 52-тармағына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізілгеннен кейін сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) Тазартылған қымбат металдарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1150 07 "Тазартылған қымбат металдар",

Кт 1150 01 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами",
1270 02 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами";
и, одновременно, на внебалансовом учете:
Расход 8970 "Счет депо" (с открытием отдельного субсчета для учета номинальной стоимости приобретенных ценных бумаг, полученных по операции обратного РЕПО).
Глава 5. Бухгалтерский учет операций по купле-продаже
аффинированных драгоценных металлов
51. При покупке аффинированных драгоценных металлов на стоимость приобретения с учетом затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1150 07 "Аффинированные драгоценные металлы",
1150 08 "Аффинированные драгоценные металлы в пути",
1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
Во вспомогательном бухгалтерском учете аффинированные драгоценные металлы отражаются в унциях, а также в тенге путем умножения имеющегося в наличии количества аффинированных драгоценных металлов на установленные на дату отражения в бухгалтерском учете утренний или вечерний Фиксинг Лондонской Ассоциации рынка драгоценных металлов и курс тенге к американскому доллару (в зависимости от учетной политики организации).
52. При переоценке приобретенных аффинированных драгоценных металлов по справедливой стоимости осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их учетной стоимости:
Дт 1150 07 "Аффинированные драгоценные металлы",
1150 08 "Аффинированные драгоценные металлы в пути",
1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах"
Кт 6280 03 "Нереализованные доходы от переоценки
аффинированных драгоценных металлов";
2) если учетная стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их справедливой стоимости:
Дт 7470 04 "Нереализованные расходы от переоценки драгоценных
металлов"
Кт 1150 07 "Аффинированные драгоценные металлы",
1150 08 "Аффинированные драгоценные металлы в пути",
1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах".
53. При продаже аффинированных драгоценных металлов после переоценки по справедливой стоимости согласно пункту 52 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму заключенной сделки по продаже аффинированных драгоценных металлов:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1150 07 "Аффинированные драгоценные металлы",

1150 08 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар",
1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар";
2) мәміле сомасы және тазартылған қымбат металдардың есептік құны арасында оң айырмашылық пайда болған кезде:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6280 01 "Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сатудан
кірістер";
3) мәміле сомасы және тазартылған қымбат металдардың есептік құны арасында теріс айырмашылық пайда болған кезде:
Дт 7470 01 "Тазартылған бағалы металдарды сатып алу-сату
бойынша шығыстар"
Кт 1150 07 "Тазартылған қымбат металдар",
1150 08 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар",
1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар";
4) іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6280 03 "Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан іске
асырылмаған кірістер"
Кт 6280 05 "Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан іске
асырылған кірістер",
7470 04 "Тазартылған қымбат металдарды да қайта бағалаудан
болған іске асырылмаған шығыстар";
5) іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6280 03 "Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан іске
асырылмаған кірістер",
7470 07 "Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан іске
асырылған шығыстар"
Кт 7470 04 "Тазартылған қымбат металдарды да қайта бағалаудан
болған іске асырылмаған шығыстар".
6-тарау. Шетел валютасымен операциялардың
бухгалтерлік есебі 1. Шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау
бойынша операцияларды есепке алу
54. Ұйым шетел валютасын сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
егер сатып алу бағамы валюталарды айырбастау бағамынан жоғары болса:
Дт 7470 02 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар"
Кт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
егер сату бағамы валюталарды айырбастау бағамынан төмен болса:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6280 02 "Шетел валютасын сатып алу-сатудан кірістер".
55. Ұйым шетел валютасын сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылатын шетел валютасының сомасына:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";

1150 08 "Аффинированные драгоценные металлы в пути",
1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах";
2) при возникновении положительной разницы между суммой сделки и учетной стоимостью аффинированных драгоценных металлов:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6280 01 "Доход от покупки-продажи аффинированных
драгоценных металлов";
3) при возникновении отрицательной разницы между суммой сделки и учетной стоимостью аффинированных драгоценных металлов:
Дт 7470 01 "Расходы по покупке-продаже аффинированных
драгоценных металлов"
Кт 1150 07 "Аффинированные драгоценные металлы",
1150 08 "Аффинированные драгоценные металлы в пути",
1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах";
4) на сумму реализованных доходов:
Дт 6280 03 "Нереализованные доходы от переоценки
аффинированных драгоценных металлов"
Кт 6280 05 "Реализованные доходы от переоценки аффинированных
драгоценных металлов",
7470 04 "Нереализованные расходы от переоценки драгоценных
металлов";
5) на сумму реализованных расходов:
Дт 6280 03 "Нереализованные доходы от переоценки
аффинированных драгоценных металлов",
7470 07 "Реализованные расходы от переоценки драгоценных
металлов"
Кт 7470 04 "Нереализованные расходы от переоценки драгоценных
металлов".
Глава 6. Бухгалтерский учет операций с иностранной валютой
1. Учет операций по покупке, продаже и обмене
иностранной валюты
54. При покупке организацией иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
если курс покупки выше обменного курса валют:
Дт 7470 02 "Расходы по покупке-продаже иностранной валюты"
Кт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
если курс покупки ниже обменного курса валют:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6280 02 "Доход от покупки-продажи иностранной валюты".
55. При продаже организацией иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму продаваемой иностранной валюты:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";

2) егер сату бағамы валюталарды айырбастау бағамынан жоғары болса:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6280 02 "Шетел валютасын сатып алу-сатудан кірістер";
3) егер сату бағамы валюталарды айырбастау бағамынан төмен болса:
Дт 7470 02 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар"
Кт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
56. Ұйым шетел валютасын айырбастаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
айырбасталатын шетел валюталарының сомасына:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары" (жеке шот),
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты" (жеке шот),
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты" (жеке шот)
Кт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары" (жеке шот),
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты" (жеке шот),
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты" (жеке шот);
оң айырмашылық сомасына:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6280 02 "Шетел валютасын сатып алу-сатудан кірістер";
теріс айырмашылық сомасына:
Дт 7470 02 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар"
Кт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
2. Авансты пайдаланып шетел валютасымен
операцияларын есепке алу
57. Айырбастау пункттеріне аванс түрінде шетел валютасын және теңге берген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1240    "Филиалдар мен құрылымдық бөлімшелердің қысқа
мерзімді дебиторлық берешегі"
Кт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
58. Айырбастау пункті шетел валютасын және теңгені қайтарған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қайтарылған шетел валютасы және теңге сомасына:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1240    "Филиалдар мен құрылымдық бөлімшелердің қысқа
мерзімді дебиторлық берешегі";
2) қайтарылған және берілген шетел валютасының сомасы арасындағы айырмашылыққа:
егер осы айырмашылық оң болса:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары"
Кт 6280 02 "Шетел валютасын сатып алу-сатудан кірістер";
егер осы айырмашылық теріс болса:
Дт 7470 02 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар"
Кт 1240    "Филиалдар мен құрылымдық бөлімшелердің қысқа
мерзімді дебиторлық берешегі".

2) если курс продажи выше обменного курса валют:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6280 02 "Доход от покупки-продажи иностранной валюты";
3) если курс продажи ниже обменного курса валют:
Дт 7470 02 "Расходы по покупке-продаже иностранной валюты"
Кт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
56. При обмене иностранными валютами организацией осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму обмениваемых иностранных валют:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе" (лицевой счет),
1030    "Денежные средства на текущих счетах" (лицевой
счет),
1040    "Денежные средства на карт-счетах" (лицевой счет)
Кт 1010    "Денежные средства в кассе" (лицевой счет),
1030    "Денежные средства на текущих счетах" (лицевой
счет),
1040    "Денежные средства на карт-счетах" (лицевой счет);
на сумму положительной разницы:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6280 02 "Доход от покупки-продажи иностранной валюты";
на сумму отрицательной разницы:
Дт 7470 02 "Расходы по покупке-продаже иностранной валюты"
Кт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
2. Учет обменных операций с иностранной валютой
с использованием аванса
57. При выдаче обменному пункту иностранной валюты и тенге в виде аванса, на сумму выданного аванса осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1240    "Краткосрочная дебиторская задолженность филиалов и
структурных подразделений"
Кт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
58. При возврате обменным пунктом иностранной валюты и тенге осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму возвращенной иностранной валюты и тенге:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1240    "Краткосрочная дебиторская задолженность филиалов и
структурных подразделений";
2) на разницу между возвращенной и выданной суммой иностранной валюты:
если данная разница положительная:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе"
Кт 6280 02 "Доход от покупки-продажи иностранной валюты";
если данная разница отрицательная:
Дт 7470 02 "Расходы по покупке-продаже иностранной валюты"
Кт 1240    "Краткосрочная дебиторская задолженность филиалов и
структурных подразделений".

3. Шетел валютасын қайта бағалау бойынша
операцияларды есепке алу
59. Есеп бағамының өзгеруіне байланысты шетел валютасын қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер";
теріс бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар"
Кт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
60. Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған кірістер"шығыстар сомасына шетел валютасын сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер"
Кт 6250 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған
кірістер",
7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар";
2) іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер",
7430 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған
шығыстар"
Кт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар".
7-тарау. Берілген заемдардың бухгалтерлік есебі
61. Заем шартын жасағаннан (теңгемен және шетел валютасымен берілген) және заемды ресімдеу бойынша барлық қажетті рәсімдерді орындағаннан кейін (оның ішінде заемды қайтаруды қамтамасыз ету бойынша) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) берілген заем сомасы өтеуге тиісті заемның сомасына тең болған жағдайда:
нақты берілген ақша сомасына:
Дт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
Кт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
контрагенттің заем алуға арналған комиссиялық шығыстары сомасына (жеңілдік сомасына):
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1110 23 "Берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт",
2010 22 "Берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша дисконт";
2) берілген заем сомасы өтеуге жататын заем сомасынан аз болған жағдайда:
нақты берілген ақша сомасына:
Дт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
Кт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"

3. Учет операций по переоценке иностранной валюты
59. При переоценке иностранной валюты в связи с изменением обменного курса валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной курсовой разницы:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты";
на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
60. При продаже иностранной валюты на сумму реализованных доходов/расходов от переоценки иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму реализованных доходов:
Дт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 6250 02 Реализованные доходы от переоценки иностранной
валюты,
7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты";
2) на сумму реализованных расходов:
Дт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты",
7430 02 "Реализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты".
Глава 7. Бухгалтерский учет предоставленных займов
61. После заключения договора займа (предоставленного как в тенге, так и в иностранной валюте) и выполнения всех необходимых процедур по оформлению займа (в том числе по обеспечению возврата займа) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) в случае, когда сумма предоставленного займа равна сумме займа, подлежащего погашению:
на сумму фактически предоставленных денег:
Дт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам"
Кт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
на сумму комиссионных расходов контрагента для получения займа (на сумму скидки):
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1110 23 "Дисконт по краткосрочным представленным займам",
2010 22 "Дисконт по долгосрочным представленным займам";
2) в случае, когда сумма предоставленного займа меньше суммы займа, подлежащего погашению:
на сумму фактически предоставленных денег:
Дт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам"
Кт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
на сумму дисконта (скидки):
Дт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам"

Кт 1110 23 "Берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт",
2010 22 "Берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша дисконт".
62. Бір мезгілде, кепіл туралы шарт негізінде кепілді қамтамасыз етуге қабылданған мүлік құнының сомасына (теңгедегі және шетел валютасындағы) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс 8830 "Клиенттің міндеттемесін қамтамасыз етуге (кепілге)
қабылданған мүлік".
63. Егер заемшының міндеттемесін қамтамасыз ету ретінде кепілдік қабылданса, қабылданған кепілдік сомасын баланстан тыс шоттарда көрсету кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 8120    "Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар"
Кт 8420    "Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптарды ықтимал
азайту".
64. Берілген заемдар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйақы және дисконт (жеңілдік) амортизациясын есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы сомасына:
Дт 1270 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер",
2170 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер"
Кт 6110 32 "Заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер";
2) тиісті кезеңге тиесілі дисконт (жеңілдік) амортизациясы сомасына:
Дт 1110 23 "Берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт",
2010 22 "Берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша дисконт"
Кт 6110 07 "Берілген заемдар бойынша дисконт амортизациясы
бойынша кірістер".
65. Берілген заемдар бойынша клиенттерге есептелген сыйақы төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1270 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер",
2170 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер".
66. Берілген заемдар бойынша есептелген сыйақы сомасын заемшы алдын ала төлеген жағдайда, кірістер шотында сыйақы есептеу осы Нұсқаулықтың 64-тармағында көзделген сыйақы есептеу тәртібіне ұқсас жүргізіледі.
67. Берілген, "саудаға арналған" және "сату үшін қолда бар" санаттарына жатқызылған және әділ құны бойынша есепке алынған заемдарды ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) заемның әділ құны оның есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырмашылық сомасына:
Дт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",

Кт 1110 23 "Дисконт по краткосрочным представленным займам",
2010 22 "Дисконт по долгосрочным представленным займам".
62. Одновременно, на основании договора о залоге, на сумму стоимости имущества, принятого в обеспечение займа (как в тенге, так и в иностранной валюте) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход 8830 "Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента".
63. Если в качестве обеспечения обязательств заемщика принимается гарантия при отражении на внебалансовых счетах суммы принятой гарантии осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 8120    "Возможные требования по принятым гарантиям"
Кт 8420    "Возможное уменьшение требований по принятым
гарантиям".
64. При начислении вознаграждения и амортизации дисконта (скидки) по предоставленным займам с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вознаграждения:
Дт 1270 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
займам, предоставленным клиентам",
2170 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
займам, предоставленным клиентам"
Кт 6110 32 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
займам";
2) на сумму амортизации дисконта (скидки) в тенге, причитающегося за соответствующий период:
Дт 1110 23 "Дисконт по краткосрочным представленным займам",
2010 22 "Дисконт по долгосрочным представленным займам"
Кт 6110 07 "Доходы по амортизации дисконта по представленным
займам".
65. При оплате клиентом начисленного вознаграждения по предоставленному займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1270 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
займам, предоставленным клиентам",
2170 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
займам, предоставленным клиентам".
66. В случае предоплаты заемщиком суммы начисленного вознаграждения по предоставленному займу, начисление вознаграждения производится на счета доходов аналогично порядку начисления вознаграждения, предусмотренному пунктом 64 настоящей Инструкции.
67. При переоценке предоставленных займов, отнесенных к категориям "предназначенные для торговли" и "имеющиеся в наличии для продажи" и учитываемых по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости займа над его учетной стоимостью, на сумму разницы превышения:
Дт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",

2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
Кт 6280 04 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер";
2) заемның есептік құны оның әділ құнынан асып кеткен жағдайда, айырмашылық сомасына:
Дт 7470 05 "Басқа да қайта бағалаудан болған іске асырылмаған
шығыстар"
Кт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар".
68. Егер заем шетел валютасымен берілсе, шетел валютасындағы берешек қалдығын және заем бойынша есептелген сыйақыны ұйымның есеп саясатында белгіленген мерзімде қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюталар бағамы ұлғайған кезде:
Дт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар"
Кт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер";
2) валюталар бағамы азайған кезде:
Дт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар"
Кт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар".
69. Егер заем шартының талаптарында теңгемен берілген заемдар бойынша төлемдерді индекстеу көзделсе, егер заем шартында өзге мерзімдер белгіленбесе, ұйымның есеп саясатында белгіленген мерзімде жеңілдік берешектердің қалдықтарын қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң индекстеу кезінде:
Дт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",
1270 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер",
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар",
2170 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер"
Кт 6280 04 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер";
2) теріс индекстеу кезінде:
Дт 7470 05 "Басқа да қайта бағалаудан болған іске асырылмаған
шығыстар"
Кт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",
1270 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер",
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар",
2170 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер".
70. Шетел валютасында кіріске алынған кепілдік мүліктің құны айырбастау бағамының өзгеруіне қарай ұйымның есеп саясатында белгіленген мерзімде қайта бағаланады.
71. Берілген заемдар бойынша негізгі борышты өтеу кезінде (теңгедегі және шетел валютасындағы) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"

2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам"
Кт 6280 04 "Нереализованные доходы от прочей переоценки";
2) при превышении учетной стоимости займа над его справедливой стоимостью, на сумму разницы уменьшения:
Дт 7470 05 "Нереализованные расходы от прочей переоценки"
Кт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам".
68. Если заем выдан в иностранной валюте, при переоценке остатка задолженности в иностранной валюте и начисленного вознаграждения по займу в сроки, установленные учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении обменного курса валют:
Дт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам"
Кт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты";
2) при уменьшении обменного курса валют:
Дт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам".
69. Если условиями договора займа предусмотрена индексация платежей по предоставленному займу в тенге, при переоценке остатков задолженности по займу в сроки, установленные учетной политикой организации, если иные сроки не установлены в договоре займа, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при положительной индексации:
Дт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",
1270 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
займам, предоставленным клиентам",
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам",
2170 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
займам, предоставленным клиентам"
Кт 6280 04 "Нереализованные доходы от прочей переоценки";
2) при отрицательной индексации:
Дт 7470 05 "Нереализованные расходы от прочей переоценки"
Кт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",
1270 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
займам, предоставленным клиентам",
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам",
2170 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
займам, предоставленным клиентам".
70. Стоимость оприходованного залогового имущества в иностранной валюте переоценивается по мере изменения обменного курса валют в сроки, установленные учетной политикой организации.
71. При погашении основного долга по предоставленному займу (как в тенге, так и в иностранной валюте) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"

Кт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар".
72. Заем және ол бойынша сыйақы, сондай-ақ шарт бойынша барлық, оның ішінде клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын қабылданған кепіл немесе қабылданған кепілдік сомасын қайтару міндеттемелерін орындау толық өтелген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
кепіл заттың құнын есептен шығарған кезде:
Шығыс 8830 "Клиенттің міндеттемесін қамтамасыз ету (кепіл) үшін
қабылданған мүлік";
қабылданған кепілдік сомасын есептен шығарған кезде:
Дт 8120    "Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар"
Кт 8420    "Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптарды ықтимал
азайту".
73. Заем шартының талаптарында белгіленген мерзім басталған кезде заемшы есептелген сыйақыны төлемесе, есептелген, бірақ төленбеген сыйақы сомасы мерзімі өткен активтер шотына жатқызылады және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1270 29 "Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер"
Кт 1270 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер",
2170 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер".
74. Егер мерзім басталған кезде заемшы негізгі борышты өтемесе, өтелмеген негізгі борыш сомасы мерзімі өткен активтер шотына жатқызылады және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1110 22 "Клиенттердің берілген заемдар бойынша мерзімі өткен
берешегі"
Кт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар".
75. Егер заем шартының талаптарында мерзімі өткен сыйақыға тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) есептеу көзделсе, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1280 10 "Басқа да дебиторлық берешек"
Кт 1280 09 "Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)".
76. Мерзімі өткен сыйақыны және берілген заем бойынша тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1270 29 "Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер",
1280 10 "Басқа да дебиторлық берешек".
77. Мерзімі өткен сыйақыны және берілген заем бойынша негізгі борышты төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1110 22 "Клиенттердің берілген заемдар бойынша мерзімі өткен
берешегі",
1270 29 "Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер".

Кт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам".
72. При полном погашении займа и вознаграждения по нему, а также исполнения всех обязательств по договору займа, в том числе возврату суммы принятого залога или принятой гарантии, являющихся обеспечением обязательств клиента, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при списании стоимости предмета залога:
Расход 8830 "Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента";
при списании суммы принятой гарантии:
Дт 8120    "Возможные требования по принятым гарантиям"
Кт 8420    "Возможное уменьшение требований по принятым
гарантиям".
73. Если при наступлении срока, установленного договором займа, заемщик не оплатил начисленное вознаграждение, сумма начисленного, но не оплаченного вознаграждения относится на счета просроченных активов и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1270 29 "Просроченные доходы в виде вознаграждения"
Кт 1270 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
займам, предоставленным клиентам",
2170 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
займам, предоставленным клиентам".
74. Если при наступлении срока заемщик не погасил основной долг, сумма непогашенного основного долга относится на счета просроченных активов и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1110 22 "Просроченная задолженность клиентов по
предоставленным займам"
Кт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам".
75. Если условиями договора займа предусмотрено начисление неустойки (штраф, пеня) на просроченное вознаграждение, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1280 10 "Прочая дебиторская задолженность"
Кт 1280 09 "Начисленная неустойка (штраф, пеня)".
76. При оплате просроченного вознаграждения и неустойки (штрафа, пени) по предоставленному займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1270 29 "Просроченные доходы в виде вознаграждения",
1280 10 "Прочая дебиторская задолженность".
77. При оплате просроченного вознаграждения и основного долга по предоставленному займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1110 22 "Просроченная задолженность клиентов по
предоставленным займам",
1270 29 "Просроченные доходы в виде вознаграждения".

78. Резервтер (провизиялар) құрған және кейіннен берілген заем бойынша төленбеген, мерзімі өткен сыйақыны баланстан шығарған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
есептелген сыйақының құнсыздануынан болған залал сомасына:
Дт 7440 21 "Берілген заемдар бойынша резервтерді
(провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар"
Кт 1290 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша залалдарды
жабуға арналған резервтер (провизиялар)";
баланстан есептен шығарылған сыйақы сомасына:
Дт 1290 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша залалдарды
жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
Кт 1270 29 "Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер".
79. Заемшы баланстан бұрын есептен шығарылған сыйақыны резервтер (провизиялар) есебінен өтеген жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6240 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған
резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден
(жоюдан) кірістер".
80. Заемдардың құнсыздануынан болған залалдарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) құрған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 7440 21 "Берілген заемдар бойынша резервтерді
(провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар"
Кт 1290 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша залалдарды
жабуға арналған резервтер (провизиялар)".
81. Заемдардың құнсыздануынан болған залалдарды жабуға арналып қалыптастырылған резервтерді (провизиялар) түзеткен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1290 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша залалдарды
жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
Кт 6240 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған
резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден
(жоюдан) кірістер".
82. Заемдарды есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1290 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша залалдарды
жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
Кт 1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар",
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар";
және бір мезгілде, ұйымның баланстан тыс есебінде есептен шығарылған талаптар құнына:
Кіріс 8730 "Залалға есептен шығарылған борыштар".
83. Борышкер сол кезеңде құрылған резервтер (провизиялар) есебінен балансқа есептен шығарылған заемдар бойынша берешектерді өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1010    "Кассадағы ақша қаражаттары",
1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 6240 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған
резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден
(жоюдан) кірістер";
және бір мезгілде, ұйымның баланстан тыс есебінде өтелген берешек құнына:
Шығыс 8730 "Залалға есептен шығарылған борыштар".

78. В случае создания резервов (провизий) и последующем списании с баланса неоплаченного просроченного вознаграждения по предоставленному займу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму убытка от обесценения начисленного вознаграждения:
Дт 7440 21 "Расходы по формированию резервов (провизий) по
предоставленным займам"
Кт 1290 21 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по займам,
предоставленным клиентам";
на сумму вознаграждения, списываемого с баланса:
Дт 1290 21 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по займам,
предоставленным клиентам"
Кт 1270 29 "Просроченные доходы в виде вознаграждения".
79. В случае погашения заемщиком вознаграждения, ранее списанного с баланса за счет резервов (провизий), осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6240 21 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по займам, представленным
клиентам".
80. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения займов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7440 21 "Расходы по формированию резервов (провизий) по
предоставленным займам"
Кт 1290 21 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по займам,
предоставленным клиентам".
81. При сторнировании сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения займов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1290 21 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по займам,
предоставленным клиентам"
Кт 6240 21 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по займам, представленным
клиентам".
82. При списании займов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1290 21 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по займам,
предоставленным клиентам"
Кт 1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам",
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам";
и, одновременно, на внебалансовом учете организации на стоимость списанного требования:
Приход 8730 "Долги, списанные в убыток".
83. При погашении должником задолженности по займу, списанной за баланс за счет резервов (провизий), созданных в том же периоде, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1010    "Денежные средства в кассе",
1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 6240 21 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по займам, представленным
клиентам";
и, одновременно, на внебалансовом учете организации на стоимость погашенной задолженности:
Расход 8730 "Долги, списанные в убыток".

8-тарау. Салымдардың бухгалтерлік есебі
84. Екінші деңгейдегі банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдарға ақша орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) салым сомасына:
Дт 1150 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді
салымдар",
1150 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша
салымдар",
1150 04 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150 05 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты
салымдар",
1150 06 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған басқа да қысқа мерзімді
салымдар",
2040 01 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар",
2040 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты
салымдар",
2040 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған басқа да ұзақ мерзімді
салымдар"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
2) сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) пайда болған жағдайда:
дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 1150 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді
салымдар",
1150 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша
салымдар",
1150 04 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150 05 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты
салымдар",
1150 06 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған басқа да қысқа мерзімді
салымдар",
2040 01 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар",

Глава 8. Бухгалтерский учет вкладов
84. При размещении денег во вклады в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вклада:
Дт 1150 02 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций, на одну ночь",
1150 03 "Краткосрочные вклады до востребования, размещенные
в банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 04 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
1150 05 "Краткосрочные условные вклады, размещенные в
банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 06 "Прочие краткосрочные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций",
2040 01 "Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
2040 02 "Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций",
2040 03 "Прочие долгосрочные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
2) в случае возникновения премии или дисконта (скидки):
на сумму дисконта (скидки):
Дт 1150 02 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций, на одну ночь",
1150 03 "Краткосрочные вклады до востребования, размещенные
в банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 04 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
1150 05 "Краткосрочные условные вклады, размещенные в
банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 06 "Прочие краткосрочные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций",
2040 01 "Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",

2040 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты
салымдар",
2040 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған басқа да ұзақ мерзімді
салымдар"
Кт 1150 11 "Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша
дисконт",
2040 08 "Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша
дисконт";
сыйлықақы сомасына:
Дт 1150 12 "Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша
сыйлықақы",
2040 09 "Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша
сыйлықақы"
Кт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040 "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
85. Салымдар бойынша сыйақы есептеу және құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген салымдарды ұйымның есеп саясатына сәйкес қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы есептеген кезде:
Дт 1270 22 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша
салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген
кірістер",
1270 23 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер",
1270 24 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170 23 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер",
2170 24 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер"
Кт 6110 29 "Талап ету салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер",
6110 30 "Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер",
6110 31 "Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер";
2) оң бағам айырмашылығы сомасына:
Дт 1150 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді
салымдар",
1150 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша қысқа
мерзімді салымдар",
1150 04 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",

2040 02 "Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций",
2040 03 "Прочие долгосрочные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций"
Кт 1150 11 "Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам",
2040 08 "Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам";
на сумму премии:
Дт 1150 12 "Премия по размещенным краткосрочным вкладам",
2040 09 "Премия по размещенным долгосрочным вкладам"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
85. При начислении вознаграждения по вкладам и переоценке вкладов, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют в соответствии с учетной политикой организации осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении вознаграждения:
Дт 1270 22 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
вкладам до востребования, размещенным в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций",
1270 23 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
срочным вкладам, размещенным в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
1270 24 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
условным вкладам, размещенным в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
2170 23 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
срочным вкладам, размещенным в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
2170 24 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по
условным вкладам, размещенным в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций"
Кт 6110 29 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
вкладам до востребования",
6110 30 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
срочным вкладам",
6110 31 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по
условным вкладам";
2) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт 1150 02 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций, на одну ночь",
1150 03 "Краткосрочные вклады до востребования, размещенные
в банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 04 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",

1150 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша қысқа
мерзімді салымдар",
1150 04 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150 05 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты
салымдар",
1150 06 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған басқа да қысқа мерзімді
салымдар",
2040 01 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар",
2040 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты
салымдар",
2040 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған басқа да ұзақ мерзімді
салымдар";
іске асырылған табыстар сомасына:
Дт 6250 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер"
Кт 6250 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған
кірістер";
іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 7430 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылған
шығыстар"
Кт 7430 01 "Шетел валютасын қайта бағалаудан іске асырылмаған
шығыстар".
91. Ұйым әрбір есепті күнге салымдар құнсыздануының объективті белгілерінің болуын бағалайды. Олар құнсызданған жағдайда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес құнсызданудан болған залал сомасы есептеледі және құнсызданудан болған залалдарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) құрған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) салымдардың құнсыздануынан залалдарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) сомасына:
Дт 7440 02 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді
(провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар"
Кт 1290 24 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша
залалдарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)";
2) салымдардың құнсыздануынан залалдарды жабуға қалыптастырылған резервтерді (провизиялар) түзеткен кезде:
Дт 1290 24 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша
залалдарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
Кт 6240 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған
резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден
(жоюдан) кірістер";

1150 03 "Краткосрочные вклады до востребования, размещенные
в банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 04 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
1150 05 "Краткосрочные условные вклады, размещенные в
банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 06 "Прочие краткосрочные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций",
2040 01 "Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
2040 02 "Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций",
2040 03 "Прочие долгосрочные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций";
на сумму реализованных доходов:
Дт 6250 01 "Нереализованные доходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 6250 02 "Реализованные доходы от переоценки иностранной
валюты";
на сумму реализованных расходов:
Дт 7430 02 "Реализованные расходы от переоценки иностранной
валюты"
Кт 7430 01 "Нереализованные расходы от переоценки иностранной
валюты".
91. На каждую отчетную дату организация оценивает наличие объективных признаков обесценения вкладов. В случае их обесценения рассчитывается сумма убытка от обесценения в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности и при создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения вкладов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму созданных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения вкладов:
Дт 7440 02 "Расходы по формированию резервов (провизий) по
размещенным вкладам"
Кт 1290 24 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по вкладам,
размещенным в банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций";
2) при сторнировании сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения вкладов:
Дт 1290 24 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по вкладам,
размещенным в банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций"
Кт 6240 02 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по вкладам, размещенным в
банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций";

3) салымдарды құрылған резервтердің (провизиялардың) есебінен баланстан есептен шығарған:
Дт 1290 24 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша
залалдарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)"
Кт 1150 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді
салымдар",
1150 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша қысқа
мерзімді салымдар",
1150 04 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар",
1150 05 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты
салымдар",
1150 06 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған басқа да қысқа мерзімді
салымдар",
2040 01 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар",
2040 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты
салымдар",
2040 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк
операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарда орналастырылған басқа да ұзақ мерзімді
салымдар".
9-тарау. Туынды қаржы құралдарымен операциялардың
бухгалтерлік есебі 1. Форвардтық операцияларды есепке алу
92. Туынды қаржы құралдарымен сатушы/сатып алушы белгілі бір мерзім аяқталғаннан кейін базалық активті келісілген талаптармен болашақта сатып алу/сату (бұдан - форвард) міндеттемесін қабылдайтын операциялар жүзеге асырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 8300 01 "Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар"
Кт 8600 01 "Қаржы активтерін сату бойынша шартты
міндеттемелер".
93. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен форвардты қайта бағалауды жүзеге асырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) форвардтың әділ құнының оң өзгерісі сомасына:
Дт 1280 03 "Форвард мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6280 04 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер",
6290 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
6290 03 "Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған кіріс",

3) при списании вкладов с баланса за счет созданных резервов (провизий):
Дт 1290 24 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по вкладам,
размещенным в банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций"
Кт 1150 02 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций, на одну ночь",
1150 03 "Краткосрочные вклады до востребования, размещенные
в банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 04 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
1150 05 "Краткосрочные условные вклады, размещенные в
банках второго уровня и организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций",
1150 06 "Прочие краткосрочные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций",
2040 01 "Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций",
2040 02 "Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций",
2040 03 "Прочие долгосрочные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций".
Глава 9. Бухгалтерский учет операций
с производными инструментами
1. Учет операций с форвардом
92. При осуществлении операции с производным инструментом, где покупатель/продавец берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить/продать базовый актив на согласованных условиях в будущем (далее - форвард) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 8300 01 "Условные требования по покупке финансовых активов"
Кт 8600 01 "Условные обязательства по продаже финансовых
активов".
93. При переоценке форварда с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости форварда:
Дт 1280 03 "Требования по сделке форвард"
Кт 6280 04 "Нереализованные доходы от прочей переоценки",
6290 02 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по ценным бумагам",
6290 03 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по иностранной валюте",

6290 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс";
2) форвардтың әділ құнының теріс өзгерісі сомасына:
Дт 7470 05 "Басқа да қайта бағалаудан болған іске асырылмаған
шығыстар",
7480 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған шығыс",
7480 03 "Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс",
7480 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған
шығыс"
Кт 3390 02 "Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер;
3) форвардтың әділ құнын оң/теріс түзетуге есептелген сомаға:
Дт 3390 02 "Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1280 03 "Форвард мәмілесі бойынша талаптар".
94. Форвардтың орындалу күніне мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) нетто негізде есеп айырысқан жағдайда ұйым ақша аударған кезде:
Дт 3390 02 "Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
2) нетто негізде есеп айырысқан жағдайда қарсы әріптестен ақша алған кезде:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1280 03 "Форвард мәмілесі бойынша талаптар";
3) форвард шартына сәйкес базалық актив сатып алған кезде сатып алынған базалық актив құнына:
Дт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
1150 07 "Тазартылған қымбат металдар",
1150 08 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар",
1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары",
3390 02 "Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты",
1280 03 "Форвард мәмілесі бойынша талаптар";
4) форвард талаптарына сәйкес базалық активті сатқан кезде:
сатылатын базалық актив құнына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты",
3390 02 "Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
1150 07 "Тазартылған қымбат металдар",
1150 08 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар",

6290 04 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по аффинированным драгоценным металлам";
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости форварда:
Дт 7470 05 "Нереализованные расходы от прочей переоценки",
7480 02 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по ценным бумагам",
7480 03 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по иностранной валюте",
7480 04 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по аффинированным драгоценным металлам"
Кт 3390 02 "Обязательства по сделке форвард";
3) на сумму числящейся положительной/отрицательной корректировки справедливой стоимости форварда:
Дт 3390 02 "Обязательства по сделке форвард"
Кт 1280 03 "Требования по сделке форвард".
94. На дату исполнения форварда осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении денег организацией в случае расчетов на нетто основе:
Дт 3390 02 "Обязательства по сделке форвард"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
2) при получении денег от контрпартнера в случае расчетов на нетто основе:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1280 03 "Требования по сделке форвард";
3) при приобретении базового актива в соответствии с условиями форварда на стоимость приобретенного базового актива:
Дт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
1150 07 "Аффинированные драгоценные металлы",
1150 08 "Аффинированные драгоценные металлы в пути",
1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
3390 02 "Обязательства по сделке форвард"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах",
1280 03 "Требования по сделке форвард";
4) при продаже базового актива в соответствии с условиями форварда:
на стоимость продаваемого базового актива:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах",
3390 02 "Обязательства по сделке форвард"
Кт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
1150 07 "Аффинированные драгоценные металлы",
1150 08 "Аффинированные драгоценные металлы в пути",

1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар",
1280 03 "Форвард мәмілесі бойынша талаптар",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары";
5) базалық активтерді сатып алу-сатуға арналған форвардты қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6280 04 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер",
6290 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
6290 03 "Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
6290 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс"
Кт 6290 10 "Форвардтар бойынша кірістер",
7480 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған шығыс",
7480 03 "Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс",
7480 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған
шығыс",
7470 05 "Басқа да қайта бағалаудан болған іске асырылмаған
шығыстар";
6) бағалы қағаздарды сатып алуға-сатуға арналған форвардты қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6280 04 "Басқа да қайта бағалаудан іске асырылмаған
кірістер",
6290 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
6290 03 "Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
6290 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған кіріс",
7480 10 "Форвард мәмілелері бойынша шығыстар"
Кт 7470 05 "Басқа да қайта бағалаудан болған іске асырылмаған
шығыстар",
7480 02 "Бағалы қағаздар бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан іске асырылмаған шығыс",
7480 03 "Шетел валютасы бойынша форвард мәмілесін қайта
бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс",
7480 04 "Тазартылған қымбат металдар бойынша форвард
мәмілесін қайта бағалаудан болған іске асырылмаған
шығыс";
7) шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 01 "Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер"
Кт 8300 01 "Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты
талаптар".
2. Фьючерспен операцияларды есепке алу
95. Туынды қаржы құралдарымен сатушы/сатып алушы белгілі бір мерзім аяқталғаннан кейін базалық активті ұйымдасқан нарықта келісілген стандартты талаптармен сатып алу/сату (бұдан - фьючерс) міндеттемесін қабылдайтын операциялар жүзеге асырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
фьючерс сатып алу бойынша шартты талаптар және міндеттемелер сомасына:

1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах",
1280 03 "Требования по сделке форвард",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи";
5) на сумму реализованных доходов от переоценки форварда на покупку/продажу базовых активов:
Дт 6280 04 "Нереализованные доходы от прочей переоценки",
6290 02 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по ценным бумагам",
6290 03 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по иностранной валюте",
6290 04 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по аффинированным драгоценным металлам"
Кт 6290 10 "Доходы по форвардам",
7480 02 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по ценным бумагам",
7480 03 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по иностранной валюте",
7480 04 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по аффинированным драгоценным металлам",
7470 05 "Нереализованные расходы от прочей переоценки";
6) на сумму реализованных расходов от переоценки форварда на покупку/продажу ценных бумаг:
Дт 6280 04 "Нереализованные доходы от прочей переоценки",
6290 02 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по ценным бумагам",
6290 03 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по иностранной валюте",
6290 04 "Нереализованный доход от переоценки сделки форвард
по аффинированным драгоценным металлам",
7480 10 "Расходы по сделкам форвард"
Кт 7470 05 "Нереализованные расходы от прочей переоценки",
7480 02 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по ценным бумагам",
7480 03 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по иностранной валюте",
7480 04 "Нереализованный расход от переоценки сделки
форвард по аффинированным драгоценным металлам";
7) на сумму условных требований и условных обязательств:
Дт 8600 01 "Условные обязательства по продаже финансовых
активов"
Кт 8300 01 "Условные требования по покупке финансовых активов".
2. Учет операций с фьючерсом
95. При осуществлении операции с производным инструментом, где покупатель/продавец берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить/продать базовый актив в соответствии с установленными на организованном рынке стандартными условиями (далее - фьючерс) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму условных требований и обязательств по покупке фьючерса:

Дт 8300 02 "Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
талаптар"
Кт 8600 02 "Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
міндеттемелер";
фьючерс сату бойынша шартты талаптар және міндеттемелер сомасына:
Дт 8300 03 "Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар"
Кт 8600 03 "Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты
міндеттемелер".
96. Фьючерс бойынша маржа төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1610 02 "Брокерлермен есеп айырысу"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
97. Фьючерс жасағаны үшін брокерге комиссия төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 7470 82 "Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет
көрсету үшін комиссиялық шығыстар"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
98. Фьючерс бойынша қосымша маржа төлеген немесе фьючерс бойынша есепте тұрған маржаның рұқсат етілген сомасын есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ұйым қосымша төлеген маржа сомасына:
Дт 1610 02 "Брокерлермен есеп айырысу"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040 "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
2) есепте тұрған маржаның рұқсат етілген сомасын есептен шығарған кезде:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1610 02 "Брокерлермен есеп айырысу".
99. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша базалық активті сатып алуға және/немесе сатуға арналған фьючерсті қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) фьючерстің әділ құнының оң өзгерісі сомасына:
Дт 1280 02 "Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6290 01 "Фьючерс мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс";
2) фьючерстің әділ құнының теріс өзгерісі сомасына:
Дт 7480 01 "Фьючерс мәмілесін қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс"
Кт 3390 01 "Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер";
3) фьючерстің әділ құнын оң/теріс түзетуде есепте тұрған сомаға:
Дт 3390 01 "Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1280 02 "Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар".
100. Фьючерстің құнын нетто негізде ақшамен өтеген (фьючерстің ашық позициясын жабылған) жағдайда фьючерстің ашық позициясы жабылған күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
ұйым фьючерсті нетто негізде өтеген кезде:
Дт 3390 01 "Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1610 02 "Брокерлермен есеп айырысу";
ұйым фьючерсті нетто негізде қарсы әріптес өтеген кезде:
Дт 1610 02 "Брокерлермен есеп айырысу"
Кт 1280 02 "Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар";
фьючерсті сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:

Дт 8300 02 "Условные требования по покупке финансовых
фьючерсов"
Кт 8600 02 "Условные обязательства по покупке финансовых
фьючерсов";
на сумму условных требований и обязательств по продаже фьючерса:
Дт 8300 03 "Условные требования по продаже финансовых
фьючерсов"
Кт 8600 03 "Условные обязательства по продаже финансовых
фьючерсов".
96. При выплате маржи по фьючерсу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1610 02 "Расчеты с брокерами"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
97. При оплате комиссии брокеру за заключение фьючерса осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7470 82 "Комиссионные расходы за услуги брокерской и
дилерской деятельности"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
98. При выплате дополнительной маржи по фьючерсу или списании допустимой суммы числящейся маржи по фьючерсу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму маржи, дополнительно выплаченной организацией:
Дт 1610 02 "Расчеты с брокерами"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
2) при списании допустимой числящейся маржи:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1610 02 "Расчеты с брокерами".
99. При переоценке фьючерса на покупку и/или продажу базового актива по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости фьючерса:
Дт 1280 02 "Требования по сделке фьючерс"
Кт 6290 01 "Нереализованный доход от переоценки сделки
фьючерс";
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости фьючерса:
Дт 7480 01 "Нереализованный расход от переоценки сделки
фьючерс"
Кт 3390 01 "Обязательства по сделке фьючерс";
3) на сумму числящейся положительной/отрицательной корректировки справедливой стоимости фьючерса:
Дт 3390 01 "Обязательства по сделке фьючерс"
Кт 1280 02 "Требования по сделке фьючерс".
100. На дату закрытия открытой позиции фьючерса в случае погашения стоимости фьючерса (закрытие открытой позиции) деньгами на нетто основе осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при погашении организацией фьючерса на нетто основе:
Дт 3390 01 "Обязательства по сделке фьючерс"
Кт 1610 02 "Расчеты с брокерами";
при погашении контрпартнером фьючерса на нетто основе:
Дт 1610 02 "Расчеты с брокерами"
Кт 1280 02 "Требования по сделке фьючерс";
на сумму условных требований и обязательств по покупке фьючерса:

Дт 8600 02 "Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
міндеттемелер"
Кт 8300 02 "Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
талаптар";
фьючерсті сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 03 "Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты
міндеттемелер"
Кт 8300 03 "Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар";
фьючерсті қайта бағалаудан іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6290 01 "Фьючерс мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс"
Кт 6290 09 "Фьючерс мәмілелері бойынша кірістер",
7480 01 "Фьючерс мәмілесін қайта бағалаудан болған іске
сырылмаған шығыс";
фьючерсті қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6290 01 "Фьючерс мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс",
7480 09    "Фьючерс мәмілелері бойынша шығыстар"
Кт 7480 01 "Фьючерс мәмілесін қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс".
3. Опционмен операцияларды есепке алу
101. Туынды құралдармен бір тарап басқа тараптан келісілген талаптармен келісілген баға бойынша болашақта "колл"/"пут" базалық активін сатып алу немесе сату құқығын сатып алатын (бұдан әрі - сатып алынған опцион) операцияларды жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
шартты талаптар сомасына:
Дт 8300 06 "Сатып алынған опцион - "колл" мәмілелері",
8300 07 "Сатып алынған опцион - "пут" мәмілелері"
Кт 8600 06 "Сатып алынған қарсы шот опцион - "колл"
мәмілелері",
8600 07 "Сатып алынған қарсы шот опцион - "пут" мәмілелері";
1) сатып алынған "колл"/"пут" опционы бойынша төленген сыйлықақы сомасына:
Дт 1280 04 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
102. Сатып алынған "колл"/"пут" опционын әділ құны бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, сондай-ақ опционды жабу күні қайта бағалау кезінде және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған опционның әділ құнының оң өзгерісі сомасына:
Дт 1280 04 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6290 05 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар";
2) сатып алынған опционның әділ құнының теріс өзгерісі сомасына:
Дт 7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс"
Кт 1280 04 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар".
103. Ашық позицияны жабу немесе сатып алынған "колл"/"пут" опционын орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған "колл"/"пут" опционының талаптары бойынша шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 06 "Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері" - қарсы
шот,
8600 07 "Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері" - қарсы шот

Дт 8600 02 "Условные обязательства по покупке финансовых
фьючерсов"
Кт 8300 02 "Условные требования по покупке финансовых
фьючерсов";
на сумму условных требований и обязательств по продаже фьючерса:
Дт 8600 03 "Условные обязательства по продаже финансовых
фьючерсов"
Кт 8300 03 "Условные требования по продаже финансовых
фьючерсов";
на сумму реализованных доходов от переоценки фьючерса:
Дт 6290 01 "Нереализованный доход от переоценки сделки фьючерс"
Кт 6290 09 "Доходы по сделкам фьючерс",
7480 01 "Нереализованный расход от переоценки сделки
фьючерс";
на сумму реализованных расходов от переоценки фьючерса:
Дт 6290 01 "Нереализованный доход от переоценки сделки
фьючерс",
7480 09 Расходы по сделкам фьючерс
Кт 7480 01 "Нереализованный расход от переоценки сделки
фьючерс".
3. Учет операций с опционом
101. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым одна сторона покупает у другой стороны право купить или продать базовый актив по оговоренной цене на согласованных условиях в будущем (далее - приобретенный опцион) "колл"/"пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму условных требований:
Дт 8300 06 "Приобретенные сделки опцион - "колл",
8300 07 "Приобретенные сделки опцион - "пут"
Кт 8600 06 "Приобретенные сделки опцион "колл" контрсчет",
8600 07 "Приобретенные сделки опцион "пут" контрсчет";
1) на сумму выплаченной премии по приобретенному опциону "колл"/"пут":
Дт 1280 04 "Требования по сделке опцион"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
102. При переоценке приобретенного опциона "колл"/"пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, а также на дату закрытия опциона осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона:
Дт 1280 04 "Требования по сделке опцион"
Кт 6290 05 "Требования по сделке опцион";
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона:
Дт 7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки опцион"
Кт 1280 04 "Требования по сделке опцион".
103. На дату закрытия открытой позиции или исполнения приобретенного опциона "колл"/"пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств по условиям приобретенного опциона "колл"/"пут":
Дт 8600 06 "Приобретенные сделки опцион "колл" контрсчет",
8600 07 "Приобретенные сделки опцион "пут" контрсчет"

Кт 8300 06 "Сатып алынған опцион - "колл" мәмілелері",
8300 07 "Сатып алынған опцион - "пут" мәмілелері";
2) қарсы әріптес "колл"/"пут" опционының (ашық позицияны жабу) құнын ақшамен өтеген кезде:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1280 04 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар";
3) сатып алынған "колл" опционның шарттарына сәйкес базалық активті сатып алған кезде:
сатып алынған активтер құнына:
Дт 1120 01 "Саудаға арналған қаржы активтері",
1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
1150 07 "Тазартылған қымбат металдар",
1150 08 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар",
1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты",
1280 04 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар";
4) сатып алынған "пут" опционның шарттарына сәйкес базалық активті сатқан кезде:
сатылатын активтер құнына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
1150 07 "Тазартылған қымбат металдар",
1150 08 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар",
1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар",
1280 04 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары";
5) сатып алынған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6290 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс"
Кт 6290 11 "Опцион мәмілелері бойынша кірістер",
7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс";
6) сатып алынған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6290 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс",
7480 11 "Опцион мәмілелері бойынша шығыстар"
Кт 7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс".
104. Туынды құралдармен бір тарап басқа тарапқа келісілген талаптармен келісілген баға бойынша болашақта "колл"/"пут" базалық активін сатып алу немесе сату құқығын сататын (бұдан әрі - сатылған опцион) операцияларды жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

Кт 8300 06 "Приобретенные сделки опцион - "колл",
8300 07 "Приобретенные сделки опцион - "пут";
2) при погашении контрпартнером стоимости опциона "колл"/"пут" (закрытие открытой позиции) деньгами:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1280 04 "Требования по сделке опцион";
3) при приобретении базового актива в соответствии с условиями приобретенного опциона "колл":
на стоимость приобретаемых активов:
Дт 1120 01 "Финансовые активы, предназначенные для торговли",
1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
1150 07 "Аффинированные драгоценные металлы",
1150 08 "Аффинированные драгоценные металлы в пути",
1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах",
1280 04 "Требования по сделке опцион";
4) при продаже базового актива в соответствии с условиями приобретенного опциона "пут":
на стоимость продаваемых активов:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
1150 07 "Аффинированные драгоценные металлы",
1150 08 "Аффинированные драгоценные металлы в пути",
1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах",
1280 04 "Требования по сделке опцион",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи";
5) на сумму реализованных доходов по приобретенному опциону "колл"/"пут":
Дт 6290 05 "Нереализованный доход от переоценки сделки опцион"
Кт 6290 11 "Доход по сделкам опцион",
7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки
опцион";
6) на сумму реализованных расходов по приобретенному опциону "колл"/"пут":
Дт 6290 05 "Нереализованный доход от переоценки сделки опцион",
7480 11 "Расходы по сделкам опцион"
Кт 7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки
опцион".
104. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым одна сторона продает другой стороне право купить или продать базовый актив по оговоренной цене на согласованных условиях в будущем (далее - проданный опцион) "колл"/"пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:

Дт 8300 08 "Сатылған опцион "пут" мәмілелері - қарсы шот",
8300 09 "Сатылған опцион "колл" мәмілелері - қарсы шот"
Кт 8600 08 "Сатылған опцион "пут" мәмілелері",
8600 09 "Сатылған опцион "колл" мәмілелері";
алынған сыйлықақы сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 3390 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер".
105. Сатылған "колл"/"пут" опционын әділ құны бойынша есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, сондай-ақ опционды жабу күнінде қайта бағалаған кезде бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл"/"пут" опционын әділ құнының оң өзгерісі сомасына:
Дт 3390 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 6290 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс";
2) сатылған "колл"/"пут" опционын әділ құнының теріс өзгерісі сомасына:
Дт 7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс"
Кт 3390 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер".
106. Ашық позицияны жабу немесе сатылған "колл"/"пут" опционын орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл"/"пут" опционының талаптарына сәйкес шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына:
Дт 8300 08 "Сатылған опцион "пут" мәмілелері - қарсы шот",
8300 09 "Сатылған опцион "колл" мәмілелері - қарсы шот"
Кт 8600 08 "Сатылған опцион "пут" мәмілелері",
8600 09 "Сатылған опцион "колл" мәмілелері";
2) қарсы әріптес сатылған "колл"/"пут" опционының құнын өтеген кезде (ашық позицияны жабу):
Дт 3390 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040 "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
3) сатылған "колл" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатқан кезде:
сатылатын активтер құнына:
Дт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040 "Карт-шоттардағы ақша қаражаты",
3390 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",
1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
1150 07 "Тазартылған қымбат металдар",
1150 08 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар",
1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары";
4) сатылған "пут" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатып алған кезде:
сатып алынған активтер құнына:
Дт 1130 01 "Өтеуге дейін ұсталатын қысқа мерзімді
инвестициялар",

Дт 8300 08 "Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет",
8300 09 "Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет"
Кт 8600 08 "Проданные сделки опцион - "пут",
8600 09 Проданные сделки опцион - "колл";
на сумму полученной премии:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 3390 03 "Обязательства по сделке опцион".
105. При переоценке проданного опциона "колл"/"пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, а также на дату закрытия опциона осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл"/"пут":
Дт 3390 03 "Обязательства по сделке опцион"
Кт 6290 05 "Нереализованный доход от переоценки сделки опцион";
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл"/"пут":
Дт 7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки опцион"
Кт 3390 03 "Обязательства по сделке опцион".
106. На дату закрытия открытой позиции или исполнения проданного опциона "колл"/"пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств в соответствии с условиями проданного опциона "колл"/"пут":
Дт 8300 08 "Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет",
8300 09 "Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет"
Кт 8600 08 "Проданные сделки опцион - "пут",
8600 09 Проданные сделки опцион - "колл";
2) при погашении контрпартнером стоимости проданного опциона "колл"/"пут" (закрытие открытой позиции):
Дт 3390 03 "Обязательства по сделке опцион"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
3) при продаже базового актива в соответствии с условиями проданного опциона "колл":
на стоимость продаваемых активов:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах",
3390 03 "Обязательства по сделке опцион"
Кт 1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
1150 07 "Аффинированные драгоценные металлы",
1150 08 "Аффинированные драгоценные металлы в пути",
1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи";
4) при приобретении базового актива в соответствии с условиями проданного опциона "пут":
на стоимость приобретаемых активов:
Дт 1130 01 "Краткосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",

1140 01 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы
инвестициялары",
1150 07 "Тазартылған қымбат металдар",
1150 08 "Жолдағы тазартылған қымбат металдар",
1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар",
2020 01 "Өтеуге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді
инвестициялар",
2030 01 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы
инвестициялары",
3390 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040 "Карт-шоттардағы ақша қаражаты";
5) сатылған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған кірістер сомасына:
Дт 6290 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс"
Кт 6290 11 "Опцион мәмілелері бойынша кірістер",
7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс";
6) сатылған "колл"/"пут" опционы бойынша іске асырылған шығыстар сомасына:
Дт 6290 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс",
7480 11 "Опцион мәмілелері бойынша шығыстар"
Кт 7480 05 "Опцион мәмілесін қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс".
4. Валюталық своп операцияларын есепке алу
107. Туынды құралмен алдын ала келісілген мерзім ішінде бір валютаны басқа валютаға айырбастау (бұдан әрі - валюталық своп) туралы келісім жасалатын операцияларды жүзеге асыру кезінде:
Дт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер";
және бір мезгілде, баланстан тыс есепте валюталармен кері айырбастау бойынша талаптар мен міндеттемелер сомалары көрсетіледі:
Дт 8300 12 "Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
талаптар"
Кт 8600 12 "Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
міндеттемелер".
108. Валюталық свопты валюталау күніне мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
алынған валюта сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар";
аударылатын валюта сомасына:
Дт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
109. Валюталық свопты әділ құны бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен қайта бағаланған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
әділ құнның оң өзгерісі сомасына:
Дт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6290 07 "Своп мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс";
әділ құнның теріс өзгерісі сомасына:
Дт 7480 07 "Своп мәмілесін қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс"
Кт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер";
және бір мезгілде, есептелген оң/теріс қайта бағалау сомасына:
Дт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"

1140 01 "Краткосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
1150 07 "Аффинированные драгоценные металлы",
1150 08 "Аффинированные драгоценные металлы в пути",
1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах",
2020 01 "Долгосрочные инвестиции, удерживаемые до
погашения",
2030 01 "Долгосрочные финансовые инвестиции, имеющиеся в
наличии для продажи",
3390 03 "Обязательства по сделке опцион"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах";
5) на сумму реализованных доходов по проданному опциону "колл"/"пут":
Дт 6290 05 "Нереализованный доход от переоценки сделки опцион"
Кт 6290 11 "Доходы по сделкам опцион",
7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки
опцион";
6) на сумму реализованных расходов по проданному опциону "колл"/"пут":
Дт 6290 05 "Нереализованный доход от переоценки сделки опцион",
7480 11 "Расходы по сделкам опцион"
Кт 7480 05 "Нереализованный расход от переоценки сделки
опцион".
4. Учет операций с валютным свопом
107. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым заключается соглашение об обмене одной валюты на другую валюту в течение заранее оговоренного срока (далее - валютный своп) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1280 06 "Требования по сделке своп"
Кт 3390 05 "Обязательства по сделке своп";
и, одновременно, на внебалансовом учете отражаются суммы условных требований и обязательств по обратному обмену валютами:
Дт 8300 12 "Условные требования по прочим производным
финансовым инструментам"
Кт 8600 12 "Условные обязательства по прочим производным
финансовым инструментам".
108. На дату валютирования валютного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму получаемой валюты:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1280 06 "Требования по сделке своп";
на сумму перечисляемой валюты:
Дт 3390 05 "Обязательства по сделке своп"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
109. При переоценке валютного свопа по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительного изменения справедливой стоимости:
Дт 1280 06 "Требования по сделке своп"
Кт 6290 07 "Нереализованный доход от переоценки сделки своп";
на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости:
Дт 7480 07 "Нереализованный расход от переоценки сделки своп"
Кт 3390 05 "Обязательства по сделке своп";
и, одновременно, на сумму числящейся положительной/отрицательной переоценки:
Дт 3390 05 "Обязательства по сделке своп"

Кт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар".
110. Егер валюталық своп талаптарында сыйақы есептеу мен төлеу көзделген болса, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
кірістер сомасына:
Дт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6110 34 "Сыйақы алуға байланысты басқа да кірістер";
шығыстар сомасына:
Дт 7310 25 "Cыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыстар"
Кт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер".
111. Валюталық своп бойынша сыйақы есептеген және төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
алынатын сыйақы сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар";
төленетін сыйақы сомасына:
Дт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
112. Валюталық свопты жабу бойынша валюталау күніне мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 12 "Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
міндеттемелер"
Кт 8300 12 "Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
талаптар";
айырбасталатын валюта сомасына:
валюталық своп құнының оң өзгерісі жағдайында:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты",
1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар";
валюталық своп құнының теріс өзгерісі жағдайында:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты",
3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
5. Пайыздық своп операцияларын есепке алу
113. Туынды құралдармен тараптар белгіленген және өзгермелі пайыздық ставкаларды қолданумен тұрақты пайыздық төлемдермен алмасатын (бұдан әрі - пайыздық своп) операциялар жүзеге асырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
егер пайыздық своп шарттары бойынша төлемдер өзгермелі пайыздық ставка бойынша көзделсе, бірақ сомалар белгіленген пайыздық ставкамен алынса:
Дт 8300 04 "Белгіленген пайыздық своп"
Кт 8600 04 "Өзгермелі пайыздық своп";
егер пайыздық своп шарттары бойынша төлемдер белгіленген пайыздық ставкамен көзделсе, бірақ сома өзгермелі пайыздық ставка бойынша алынса:
Дт 8300 05 "Өзгермелі пайыздық своп"
Кт 8600 05 "Белгіленген пайыздық своп".

Кт 1280 06 "Требования по сделке своп".
110. В случае если условиями валютного свопа предусмотрено начисление и выплата вознаграждения, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму доходов:
Дт 1280 06 "Требования по сделке своп"
Кт 6110 34 "Прочие доходы, связанные с получением
вознаграждения";
на сумму расходов:
Дт 7310 25 "Прочие расходы, связанные с выплатой
вознаграждения"
Кт 3390 05 "Обязательства по сделке своп".
111. При выплате или получении вознаграждения по валютному свопу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму получаемого вознаграждения:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1280 06 "Требования по сделке своп";
на сумму выплачиваемого вознаграждения:
Дт 3390 05 "Обязательства по сделке своп"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
112. На дату валютирования по закрытию валютного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму условных требований и обязательств:
Дт 8600 12 "Условные обязательства по прочим производным
финансовым инструментам"
Кт 8300 12 "Условные требования по прочим производным
финансовым инструментам";
на сумму обмениваемой валюты:
при положительной стоимости валютного свопа:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах",
1280 06 "Требования по сделке своп";
при отрицательной стоимости валютного свопа:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах",
3390 05 "Обязательства по сделке своп"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
5. Учет операций с процентным свопом
113. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым стороны обмениваются регулярными процентными платежами с применением фиксированной и плавающей ставок процента (далее - процентный своп) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
в случае если по условиям процентного свопа выплаты предусмотрены по плавающей процентной ставке, но суммы получают по фиксированной процентной ставке:
Дт 8300 04 "Фиксированный процентный своп"
Кт 8600 04 "Плавающий процентный своп";
в случае если по условиям процентного свопа выплаты предусмотрены по фиксированной процентной ставке, но суммы получают по плавающей процентной ставке:
Дт 8300 05 "Плавающий процентный своп"
Кт 8600 05 "Фиксированный процентный своп".

114. Пайыздық своп бойынша сыйақы түрінде кірістер мен шығыстар есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
кірістер сомасына:
Дт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6110 34 "Сыйақы алуға байланысты басқа да кірістер";
шығыстар сомасына:
Дт 7310 25 "Cыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыстар"
Кт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер".
115. Пайыздық свопты әділ құны бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң айырмашылық сомасына:
Дт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар"
Кт 6290 07 "Своп мәмілесін қайта бағалаудан іске асырылмаған
кіріс";
теріс айырмашылық сомасына:
Дт 7480 07 "Своп мәмілесін қайта бағалаудан болған іске
асырылмаған шығыс"
Кт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер";
және бір мезгілде, оң/теріс қайта бағалауда есептелген сомаға:
Дт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар".
116. Пайыздық свопты әділ құны бойынша қайта бағалау өткізілгеннен кейін мерзімдік төлемдер жүргізу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
алынған сыйақы сомасына:
Дт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты"
Кт 1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар";
төленген сыйақы сомасына:
Дт 3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер"
Кт 1030    "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты",
1040    "Карт-шоттардағы ақша қаражаты".
117. Ашық позицияны жабу немесе пайыздық свопты жабу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
пайыздық свопты сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8300 04 "Белгіленген пайыздық своп"
Кт 8600 04 "Өзгермелі пайыздық своп";
пайыздық свопты сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 05 "Белгіленген пайыздық своп"
Кт 8300 05 "Өзгермелі пайыздық своп".
10-тарау. Хеджирлеудің бухгалтерлік есебі
118. Хеджирленетін бап ретінде айқындалған бағалы қағаздардың, тазартылған қымбат металдардың, шетел валютасының, заемдардың, салымдардың бухгалтерлік есебі осы Нұсқаулықтың 3, 5, 6, 7 және 8-тарауларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
119. Хеджирлеу құралы ретінде пайдаланылатын туынды құралдардың бухгалтерлік есебі, хеджирлеу құралдарын қайта бағалаудан кірістер мен шығыстар "Басқа да активтердің қайта бағалау резервтері" 5450-баланстық шотына жатқызылатын ақша қаражаты қозғалысын хеджирлеудің және таза инвестицияларды хеджирлеудің бухгалтерлік есебін қоспағанда, осы Нұсқаулықтың 9-тарауларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

114. При начислении доходов и расходов в виде вознаграждения по процентному свопу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму доходов:
Дт 1280 06 "Требования по сделке своп"
Кт 6110 34 "Прочие доходы, связанные с получением
вознаграждения";
на сумму расходов:
Дт 7310 25 "Прочие расходы, связанные с выплатой
вознаграждения"
Кт 3390 05 "Обязательства по сделке своп".
115. При переоценке процентного свопа по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной разницы:
Дт 1280 06 "Требования по сделке своп"
Кт 6290 07 "Нереализованный доход от переоценки сделки своп";
на сумму отрицательной разницы:
Дт 7480 07 "Нереализованный расход от переоценки сделки своп"
Кт 3390 05 "Обязательства по сделке своп";
и, одновременно, на сумму числящейся положительной/отрицательной переоценки:
Дт 3390 05 "Обязательства по сделке своп"
Кт 1280 06 "Требования по сделке своп".
116. На дату проведения периодических платежей после переоценки процентного свопа по справедливой стоимости осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму полученного вознаграждения:
Дт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах"
Кт 1280 06 "Требования по сделке своп";
на сумму выплаченного вознаграждения:
Дт 3390 05 "Обязательства по сделке своп"
Кт 1030    "Денежные средства на текущих счетах",
1040    "Денежные средства на карт-счетах".
117. На дату закрытия открытой позиции или закрытия процентного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму условных требований и обязательств по покупке процентного свопа:
Дт 8300 04 "Фиксированный процентный своп"
Кт 8600 04 "Плавающий процентный своп";
на сумму условных требований и обязательств по продаже процентного свопа:
Дт 8600 05 "Фиксированный процентный своп"
Кт 8300 05 "Плавающий процентный своп".
Глава 10. Бухгалтерский учет хеджирования
118. Бухгалтерский учет ценных бумаг, аффинированных драгоценных металлов, иностранной валюты, займов, вкладов, определенных в качестве хеджируемой статьи, осуществляется в порядке, предусмотренном главами 3, 5, 6, 7 и 8 настоящей Инструкции.
119. Бухгалтерский учет производных инструментов, используемых в качестве инструментов хеджирования, осуществляется в порядке, предусмотренном главой 9 настоящей Инструкции, за исключением бухгалтерского учета хеджирования движения денежных средств и хеджирования чистых инвестиций, при которых доходы и расходы от переоценки инструментов хеджирования относятся на балансовый счет 5450 "Резерв на переоценку прочих активов".