Қазақстан Республикасында жүктілікті жасанды үзуді жүргізуді ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 696 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 15 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде N 5487 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрдің м.а. 2009 жылғы 30 қазандағы N 626 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрдің м.а. 2009.10.30 N 626 бұйрығымен.
"Азаматтардың ұрпақты болу құқығы және оларды жүзеге асыру кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жүктілікті жасанды үзуді жүргізуді ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (келісім бойынша) басшылары акушерлік-гинекологиялық бейінді барлық медициналық ұйымдармен осы бұйрықты іске асыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Емдеу-профилактикалық жұмыс департаменті (Ж.Қ. Исмаилов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (А.Б. Молдағасымова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуден кейін ресми жариялануға жіберсін.
5. Мынадай:
1) азаматтық нормативтік құқықтық актілердің тізбесінде N 1620 тіркелген, Қазақстан Республикасының мемлекеттік орталық атқарушы және өзге де азаматтық нормативтік құқықтық бюллетенінде жарияланған, 2001 жыл, N 30, 478-құжат, "Жүктілікті үзуді жүргізу ережесі және көрсеткіші туралы" Денсаулық сақтау ісі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 24 шілдедегі N 687 бұйрығының;
2) азаматтық нормативтік құқықтық актілердің тізбесінде N 1884 тіркелген, Қазақстан Республикасының мемлекеттік орталық атқарушы және өзге де азаматтық нормативтік құқықтық бюллетенінде жарияланған, 2002 жыл, N 31, 661-құжат, "Денсаулық сақтау ісі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 24 шілдедегі N 687 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Денсаулық сақтау министрінің 2002 жылғы 13 мамырдағы N 481 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
7. Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2008 жылғы 29 желтоқсандағы
N 696 бұйрығымен бекітілген
Жүктілікті жасанды үзуді жүргізуді ұйымдастыру ережесі

Об организации проведения искусственного прерывания беременности в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года N 696. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 января 2009 года N 5487. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года N 626
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 30.10.2009 № 626 (порядок введения в действие см. п. 7).
В соответствии с подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан «О репродуктивных правах граждан и гарантиях их осуществления», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации проведения искусственного прерывания беременности.
2. Управлениям здравоохранения областей, городов Астана и Алматы (по согласованию) обеспечить выполнение настоящего приказа всеми медицинскими организациями, оказывающие медицинскую помощь акушерско-гинекологического профиля.
3. Департаменту лечебно-профилактической работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Исмаилов Ж.К.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Молдагасимова А.Б.) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование в средствах массовой информации.
5. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Агентства по делам здравоохранения от 24 июля 2001 года № 687 «О показаниях и правилах проведения прерывания беременности» (зарегистрированный в реестре гражданских нормативных правовых актов за № 1620, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 год, № 30, ст. 478);
2) приказ Министра здравоохранения от 13 мая 2002 года № 481 «О внесении изменений в приказ Председателя Агентства по делам здравоохранения от 24 июля 2001 года № 687» (зарегистрированный в Реестре гражданских нормативных правовых актов за № 1884, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, № 31, ст. 661).
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан                       Ж. Доскалиев
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 декабря 2008 года № 696
Правила
организации проведения искусственного прерывания беременности

1. Жалпы ережелер
1. О сы Ереже акушерлік-гинекологиялық бейінді медициналық көмек көрсететін барлық медициналық ұйымдарда жүктілікті жасанды ү зуді жүргізуді ұйымдастыруды анықтайды.
2.  Жүктіліктің жасанды үзу немесе аборт – жүктілікті үзу және жатырдағы біткен ұрықты өмірге қабілеттілік мерзіміне жеткізбей хирургиялық немесе дәрі-дәрмектік әдістерді қолдана отырып және әйелдің (заңды өкілінің) жазбаша ақпараттандырылған келісімін ала отырып, жүктілікті үзу және жатырдан ұрықты алып тастау.
3. Жүктіліктің жасанды үзілуі мынадай кезде жүргізіледі:
1) әйелдің қалауымен етеккірі 20 күнге дейін кідірсе және жүктіліктің 12 аптасына дейін;
2) әлеуметтік көрсеткіштер бойынша 13 аптадан 22 аптаға дейін;
3) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес жүктіліктің мерзіміне байланыссыз медициналық көрсеткіштер бойынша анасы жағынан да ұрық жағынан да.
4. Жүктілікті жасанды үзу операциясы етеккір 20 күнге дейін кідірсе және 12 аптаға дейін жеке меншік түріне қарамастан акушерлік-гинекологиялық бейінді ұйымдардағы өз құрамында операциялық блогы, тәуліктік реанимация және жіті терапия бөлімшелері бар күндіз келіп жататын палаталарда жасалады.
5. 12 аптадан жоғары жүктілікті жасанды үзу перинаталдық орталықтардың, перзентханалардың және өз құрамында операциялық блогы, тәуліктік реанимация және жіті терапия бөлімшелері бар көп бағдарлы ауруханалардың гинекологиялық бөлімшелерінде жасалады.
6. Етеккір мерзімі 20 күнге дейін кідірсе және жүктіліктің 12 аптасына дейін, үлкен көлемді жатыр миомасында, анамнезінде жатырға операциялар болса, жыныс мүшелерінің даму ақауларында, ауыр экстрагенталды, аллергиялық аурулар (жағдайлар) болса тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда жасалады.
7. Медициналық ұйымдар отбасын жоспарлау мәселелері бойынша жүкті және жүктілікті үзгеннен кейінгі әйелдерге кеңес береді.
8. Жүктілікті жасанды үзу операциясына мыналары медициналық қарсы көрсетімдер болып табылады:
1) әйел жыныс мүшелерінің жіті қабыну аурулары;
2) әр жерде орналасқан жіті қабыну процестері және жұқпалы аурулар.
9. Дәрі-дәрмектік абортқа абсолютті қарсы көрсетімдері:
1) жатырдан тыс жүктілікке күмәндану;
2) созылмалы бүйрекүстілік жетіспеушілігі;
3) кортикостероид препараттарымен ұзақ емдеу;
4) жүктілікті үзуге арналған препараттарды жеке көтере алмаушылық;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют организацию проведения искусственного прерывания беременности во всех медицинских организациях, оказывающих медицинскую помощь акушерско-гинекологического профиля.
2. Искусственное прерывание беременности или аборт - прерывание беременности и изгнание продуктов зачатия из матки до сроков жизнеспособности плода с использованием хирургических или медикаментозных методов и письменного информированного согласия женщины (законного представителя).
3. Искусственное прерывание беременности производится:
1) по желанию женщины при сроках беременности до 20 дней задержки менструации и до 12 недель беременности;
2) по медицинским показаниям как со стороны матери, так и плода независимо от срока беременности согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) по социальным показаниям от 13 недель до 22 недель согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Операция искусственного прерывания беременности при задержке менструации до 20 дней и до 12 недель беременности производится в медицинских организациях акушерско-гинекологического профиля независимо от форм собственности, имеющих в своем составе операционный блок, круглосуточное отделение реанимации и интенсивной терапии и палаты дневного пребывания для обеспечения постабортного наблюдения.
5. Искусственное прерывание беременности свыше 12 недель производится в гинекологических отделениях перинатальных центров, родильных домов и многопрофильных больниц, имеющих в своем составе операционный блок, круглосуточное отделение реанимации и интенсивной терапии.
6. Искусственное прерывание беременности при сроке свыше 20 дней задержки менструации до 12 недель беременности при миомах матки больших размеров, операциях на матке в анамнезе, аномалиями развития половых органов, при наличии тяжелых экстрагенитальных заболеваний, аллергических заболеваний (состояний) производится в условиях круглосуточного стационара.
7. Медицинские организации обеспечивают консультирование женщин до и после искусственного прерывания беременности по вопросам планирования семьи.
8. Медицинскими противопоказаниями к операции искусственного прерывания беременности являются:
1) острые воспалительные процессы женских половых органов;
2) острые воспалительные процессы любой локализации и инфекционные заболевания.
9. Абсолютные противопоказания к медикаментозному аборту:
1) подозрение на внематочную беременность;
2) хроническая надпочечниковая недостаточность;
3) длительная терапия кортикостероидными препаратами;
4) индивидуальная непереносимость препаратов для прерывания беременности;

5) геморрагиялық бұзылу, антикоагулянттарды қолдану;
6) ЖІС қолдану кезінде дамыған жүктілік (жатыр қуысында жатыр ішілік серіппе болған кезде жүктілік дамыған жағдайда, жүктілікті үзуге арналған препараттарды қабылдағанға дейін жатыр ішілік серіппені алып тастау қажет);
7) бүйрек және бауыр функциясының жетіспеушілігі;
8) қантты диабеттің декомпенсацияланған түрі;
9) үлкен көлемдегі жатыр миомасы.
10. Дәрі-дәрмектік абортқа салыстырмалы көрсетімдер:
1) жатыр тыртығының бар болуы;
2) үлкен емес көлемдегі жатыр миомасы;
3) гормоналды контрацепцияны тоқтату кезінде жүктіліктің болуы.
2. Жүктілікті жасанды үзуді жүргізу
11. Жүктілікті үзгісі келетін әйел қаралған жерде амбулаторлық сырқаттың медициналық картасы толтырылады (025/у нысаны).
12. Әйелдер консультациясының немесе емхананың акушер-гинеколог дәрігері жүктілік мерзімін анықтап, қажетті тексеру жүргізеді:
1) етеккір 20 күнге дейін кідіргендегі жүктілікті үзуде – мерезге тексерілу (медициналық ұйымды жабдықтау – микрореакция немесе экспресс әдіс, немесе ИФА), адамның иммунтапшылық вирусы (бұдан әрі - АИТВ) тестке дейінгі консультациядан кейін, қынаптан алынған жағындыны микроскопиялык тексеру; (цервикалды түтік және уретра) қынаптың тазалық дәрежесіне және флораға тексеру;
2) 12 аптасына дейін жүктілікті үзу – гемоглобин, эритроцит, лейкоциттер, ЭТЖ, қанның ұю уақыты, Вассерман реакциясына қан талдауы (RW), АИТВ (тестке дейінгі консультациядан кейін), қынаптан алынған жағындыны микроскопиялык тексеру; (цервикалды түтік және уретра) қынаптың тазалық дәрежесіне және флораға тексеру. Бірінші рет жүкті болғандарға қан тобы және резус факторы анықталады;
3) 12 аптадан 21 аптаға дейін жүктілікті үзу кезінде - қанның толық анализі және ұю уақыты, Вассерман реакциясына қан анализі (RW), АИТВ (тестке дейінгі консультациядан кейін), биохимиялық қан анализі (билирубин, қант/глюкоза, жалпы белок), ЭКГ, қынаптан алынған жағындыны микроскопиялык тексеру; (цервикалды түтік және уретра) қынаптың тазалық дәрежесіне және флораға, флюорография. Бірінші рет жүкті болғандарға қан тобы және резус факторы анықталады;
Кіші жамбас мүшелерінің УДЗ көрсеткіші бойынша жасалады, 12 аптадан жоғары – міндетті түрде.
13. Қарсы көрсеткіш болмаса 12 аптаға дейінгі жүктілікті жасанды үзу операциясына жолдама беріледі, 12 аптадан жоғары – жолдама мен бірге дәрігерлік-консультациялық комиссия (бұдан әрі - ДКК) қорытындысы беріледі.

5) геморрагические нарушения, применение антикоагулянтов;
6) беременность, возникшая на фоне применения внутриматочных средств (в случае когда беременность наступила при наличии в полости матки внутриматочных средств, последние должны быть извлечены до приема препаратов для прерывания беременности);
7) почечная или печеночная недостаточность;
8) декомпенсированная форма сахарного диабета;
9) миома матки больших размеров.
10. Относительные противопоказания к медикаментозному аборту:
1) наличие рубца на матке;
2) миома матки небольших размеров;
3) наступление беременности на фоне отмены гормональной контрацепции.
2. Проведение искусственного прерывания беременности
11. Женщине, желающей прервать беременность, по месту обращения заполняется медицинская карта амбулаторного больного (учетная форма 025/у).
12. Врач акушер-гинеколог женской консультации или поликлиники определяет срок беременности и назначает необходимое обследование:
1) при искусственном прерывании беременности до 20 дней задержки менструации - обследование на сифилис (в зависимости от оснащения медицинской организации - микрореакция или экспресс-методы, или иммуноферментный анализ), вирус иммунодефицита человека (далее - ВИЧ) после дотестового консультирования, микроскопическое исследование мазка из влагалища (цервикального канала и уретры) на степень чистоты и флору;
2) при искусственном прерывании беременности свыше 20 дней задержки менструации и до 12 недель беременности - гемоглобин, эритроциты, лейкоциты, СОЭ, время свертываемости крови, анализ крови на реакцию Вассермана (RW), ВИЧ (после дотестового консультирования), микроскопическое исследование мазка из влагалища (цервикального канала и уретры) на степень чистоты и флору.
Первобеременным определяется группа и резус-принадлежность крови;
3) при искусственном прерывании беременности свыше 12 и до 21 недели беременности - развернутый анализ крови и время свертываемости, анализ крови на RW, ВИЧ, биохимический анализ крови (билирубин, сахар/глюкоза, общий белок), электрокардиограмма, микроскопическое исследование мазка из влагалища (цервикального канала и уретры) на степень чистоты и флору, флюорография.
Первобеременным определяется группа и резус-принадлежность крови. Ультразвуковое исследование органов малого таза производится по показаниям, в сроке свыше 12 недель - в обязательном порядке.
13. При отсутствии противопоказаний выдается направление на операцию искусственного прерывания беременности до 12 недель беременности, свыше 12 недель - направление и заключение врачебно-консультативной комиссии (далее - ВКК).

14. Жүктілікті үзуде медициналық көрсеткіштерді ДКК анықтайды, құрамы: денсаулық сақтау ұйымының (бөлімшенің) басшысы, дәрігер акушер гинеколог, әйелдің және немесе ұрықтың ауруына (жағдайына) қатысты дәрігер.
15. Медициналық көрсетімі болса жүкті әйелге медициналық ұйымның мөрімен көрсетілген мамандардың қолдарымен расталған толық клиникалық диагнозымен қорытынды беріледі.
16. Акушерлік гинекологиялық стационар жағдайында жүкті әйелде медициналық көрсетімдер анықталса, сырқатнамаға жүкті әйелдің ауруына (жағдайына) қатысты дәрігердің және денсаулық сақтау ұйым басшысының қолдарымен расталған тиісті жазу түсіріледі.
17. Жүктілікті үзу әдісі және тәсілі пациенттің ақпараттандырылған жазбаша келісімімен осы манипуляцияны жүргізетін медициналық ұйым анықтайды.
18. Жүктілікті жасанды үзу әдістері:
1) Дәрі-дәрмектік (дәрі-дәрмектерді интраамниалды немесе пероралды қолдану);
2) хирургиялық (вакуумэкскохлеация, инструменталды кюретаж немесе кесер тілігі).
19. Жүкті әйел стационарға қаралу үшін өзімен бірге жүктілікті үзуге жолдамасы және тексерілу нәтижелері, комиссияның қорытындысы болу керек.
20. Жүктілікті жасанды үзуге әр пациент үшін мыналар толтырылады:
1) етеккірі 20 күнге дейін кідірсе және жүктіліктің 12 аптасына дейін – жүктілікті үзу медициналық картасы (003-1/е нысаны) және "амбулаториялық операцияларды жазу журналы" (069/е нысаны) және операциялық жунал;
2) 12 аптадан 21 апта мерзімінде жүктілікті үзу үшін түскен кезде – "стационарлық аурудың медициналық картасы" (003/е нысаны).
21. Жатыр қуысынан азғантай аспират алғанда, жүктілікті үзу үшін немесе растау үшін аспиратты гистологиялық тексеруге жіберу керек.
22. Жүктілікті үзу бойынша барлық оперативті манипуляциялар ауырсыздандырады.
23. 12 аптаға дейінгі мерзімде жүктілікті үзу операциясынан кейін күндіз келіп жататын палата жағдайында 3-4 сағаттан кем емес бақылауда болады.
24. 2 аптадан жоғары мерзімде жүктілікті үзгеннен кейін пациенттің стационарда болу мерзімін пациенттің денсаулық жағдайына байланысты емдуші дәрігері анықтайды.
25. Жүктілікті жасанды үзгеннен кейін қанында резус теріс болса әйелдерге адамның резусқа қарсы Rho (D) иммуноглобулинімен иммунизация жүргізіледі.

14. Медицинские показания к прерыванию беременности определяются ВКК в составе: руководителя организации (отделения) здравоохранения, врача акушера-гинеколога, врача той специальности, к области которой относится заболевание (состояние) беременной и (или) плода.
15. При медицинских показаниях беременной выдается заключение с полным клиническим диагнозом, заверенное подписями указанных специалистов и печатью медицинской организации.
16. При установлении медицинских показаний у беременной в условиях акушерско-гинекологического стационара, в истории болезни производится соответствующая запись, заверенная подписями врача той специальности, к области которой относится заболевание (состояние) беременной, лечащего врача и руководителя организации (отделения) здравоохранения.
17. Метод и способ прерывания беременности определяет медицинская организация, в которой будет проводиться данная манипуляция с информированного добровольного согласия пациентки.
18. Методы искусственного прерывания беременности:
1) медикаментозный (интраамниальное введение простагландинов или пероральное использование лекарственных средств);
2) хирургический (вакуумэкскохлеация, инструментальный кюретаж или малое кесарево сечение).
19. При обращении беременной в стационар необходимо иметь направление на прерывание беременности, заключение комиссии и результаты обследования.
20. На каждую пациентку, поступившую на искусственное прерывание беременности заполняется:
1) в сроках до 20 дней задержки менструации и до 12 недель беременности - "медицинская карта прерывания беременности" (форма 003-1/у) и "журнал записей амбулаторных операций" (форма 069/у) или операционный журнал;
2) при поступлении для прерывания беременности в сроках с 12 до 21 недели - "медицинская карта стационарного больного" (форма 003/у).
21. При получении скудного аспирата из полости матки следует направить аспират на гистологическое исследование для подтверждения или исключения беременности.
22. Все оперативные манипуляции по прерыванию беременности обезболиваются.
23. После операции искусственного прерывания беременности в сроке до 12 недель в условиях палат дневного пребывания пациентки находятся под наблюдением не менее 3-4 часов.
24. Срок пребывания пациентки в стационаре после прерывания беременности в сроках свыше 12 недель определяется лечащим врачом индивидуально в зависимости от состояния здоровья пациентки.
25. После искусственного прерывания беременности женщинам с резус-отрицательной принадлежностью крови проводится иммунизация иммуноглобулином антирезус Rh (D) человека.

26. Жүктілікті жасанды үзу операциясымен байланысты, жұмыс істейтін әйелдерге, орнатылған ретте уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледі.
Жүктілікті жасанды үзуді
жүргізуді ұйымдастыру
туралы ережесіне
1-қосымша
Ж ү ктілікті жасанды ү зуге медициналы қ к ө рсеткіштер
1. Жұқпалы және паразитарлы аурулар:
1) туберкулез, барлық активті түрлері;
2) вирусты гепатит ауыр түрі;
3) жедел токсоплазмоз;
4) мерез ерте симптомдарымен, жүйке жүйесінің мерезі, кеш жасырын мерез, мерезге қарсы емге резистентті мерез;
5) жүктіліктің 16 аптасына дейінгі қызамық;
6) жүктіліктің алғашқы 3 айындағы қызылша;
7) жүктіліктің ерте мерзіміндегі біріншілік цитомегаловирусты инфекция;
8) жүктіліктің ерте мерзіміндегі жедел герпетикалық инфекция (ВПГ-1 және 2 типі);
9) жүктіліктің алғашқы 20 аптасындағы ветряная оспа;
10) нәрестенің гемолитикалық ауруының ауыр ісіну түрінің дамуымен парвовирусты В19-инфекция;
11) созылмалы вирусты гепатит В және С ауыр түрі және бауыр циррозы.
2. Ісіктер: барлық жерде қазіргі немесе өткен кезде қатерлі ісіктердің болуы.
3. Эндокринді жүйенің аурулары:
1) әртүрлі ауыр және орташа дәрежелі ауырлықтағы диффузды токсикалық зоб немесе кез келген дәрежелі ауырлықтағы асқынумен;
2) ауыр және орташа дәрежелі токсикалық түйінді зоб немесе кез келген дәрежелі ауырлықтағы асқынумен;
3) декомпенсация сатысындағы гипотиреоздың барлық түрлері;
4) декомпенсация сатысындағы қантты және қантты емес диабет немесе ауыр асқынумен;
5) туберкулездің белсенді түрімен қосарланған диабет;
6) гипо-гиперпаратиреоз;
7) декомпенсация сатысындағы бүйрекүсті бездерінің аурулары;
4. Қан және қан түзетін мүшелердің аурулары:
1) апластикалық анемия;
2) жиі қайталанатын немесе ауыр өтетін пурпура және басқа геморрагиялық жағдайлар.
5. Психикалық бұзылыстар:
1) адамның тұлғалық өзгеруіне әкелетін созылмалы алкоголизм;
2) интоксикациялық психоздар;
3) органикалық бұзылыстар кесірінен пайда болған, келіп тұратын психотикалық жағдайлар;
4) Корсаков синдромы;
5) шизофрениялық психоздар;
6) аффективті психоздар;
7) параноидты жағдайлар;
8) босанудың салдарынан босанған әйелдердегі психоздар;
9) жеке тұлға бұзылыстары;
10) созылмалы алкоголизм, наркомания және токсикомания;
11) мидың органикалық зақымдалуынан спецификалық психикалық емес бұзылыстар;
12) Психикалық дамудың спецификалық кідіруі;
13) Олигофренияның орташа және ауыр дәрежесі;
14) Эпилепсия (тырысу түрі);
15) Ақыл ойының кемтарлығы;
6. Жүйке жүйесінің және сезу мүшелерінің аурулары:
1) Орталық жүйке жүйесінің (бұдан әрі ОЖЖ) қабыну аурулары (бактериалды менингит, басқа қоздырғыштармен шақырылған менингит, энцефалит, миелит, энцефаломиелит);

26. В связи с операцией искусственного прерывания беременности работающим женщинам выдается лист временной нетрудоспособности в установленном порядке.
Приложение 1
к Правилам организации
проведения искусственного
прерывания беременности
Медицинские показания
к искусственному прерыванию беременности
1. Инфекционные и паразитарные болезни:
1) туберкулез, все активные формы;
2) острый токсоплазмоз;
3) сифилис ранний с симптомами, сифилис нервной системы, поздний скрытый сифилис, сифилис резистентный к противосифилитическому лечению;
4) синдром приобретенного иммунодефицита;
5) краснуха до 16 недель беременности;
6) корь в первые 3 месяца беременности;
7) первичная цитомегаловирусная инфекция в ранние сроки беременности;
8) острая герпетическая инфекция (ВПГ-1 и 2 типов) в ранние сроки беременности;
9) ветряная оспа в первые 20 недель беременности;
10) парвовирусная В19-инфекция с развитием тяжелых отечных форм гемолитической болезни плода;
11) тяжелые формы хронического вирусного гепатита В и С и цирроз печени.
2. Новообразования: наличие в настоящем или прошлом злокачественных новообразований всех локализаций.
3. Болезни эндокринной системы:
1) диффузный токсический зоб средней и тяжелой степени тяжести или любой степени тяжести с осложнениями;
2) токсический узловой зоб средней и тяжелой степени тяжести или любой степени тяжести с осложнениями;
3) все виды гипотиреоза в стадии декомпенсации;
4) сахарный и несахарный диабеты в стадии декомпенсации или с тяжелыми осложнениями;
5) сахарный диабет в сочетании с туберкулезом активной формы;
6) гипо- и гиперпаратиреоз;
7) болезни надпочечников в стадии декомпенсации.
4. Болезни крови и кроветворных органов:
1) апластическая анемия;
2) часто рецидивирующие или тяжело протекающие пурпура и другие геморрагические состояния.
5. Психические расстройства:
1) хронический алкоголизм с изменением личности;
2) интоксикационные психозы;
3) преходящие психотические состояния, возникающие в результате органических заболеваний;
4) Корсаковский синдром;
5) шизофренические психозы;
6) аффективные психозы;
7) параноидные состояния;
8) психозы у рожениц вследствие родов;
9) расстройства личности (состояние слабоумия);
10) хронический алкоголизм, наркомания и токсикомания;
11) специфические непсихические расстройства на почве органического поражения головного мозга;
12) специфические задержки психического развития;
13) умственная отсталость;
14) олигофрения средней и тяжелой степени;
15) эпилепсия (судорожные формы).
6. Болезни нервной системы и органов чувств:
1) воспалительные болезни центральной нервной системы (бактериальный менингит, менингит, вызываемый другими возбудителями, энцефалит, миелит, энцефаломиелит);

2) Цистециркоз;
3) ОЖЖ басқа аурулар;
4) ОЖЖ тұқым қуалайтын және дегенеративті аурулары;
5) Таралған склероз;
6) ОЖЖ басқа демиеленуші аурулар;
7) Катаплексия және наркоплексия;
8) қабынулы және токсикалық невропатия;
9) кезекті гиперсомния және миопатияның басқа түрлері;
10) көз торшасының алынуы;
11) мөлдір қабығының аурулары;
12) кератит;
13) көз нервінің невриті;
7. Қан айналым жүйесінің аурулары:
1) жедел ревматоидты лихорадка;
2) айқын гемодинамикалық бұзылыстар белгілерімен жүректің туа және жүре пайда болған ақаулары;
3) гипертониялық ауру, II-III дәрежесі және қатерлі ағымы;
4) жүректің ишемиялық ауруы;
5) қан айналым бұзылысымен қабаттасқан өкпелі жүрек;
6) жедел және жеделдеу, созылмалы перикардиттер;
7) жедел және жеделдеу эндокардит;
8) миокардиттер;
9) кардиомиопатилар;
10) жүрек ритмінің бұзылысы;
11) аневризма және аорта қабаттарының ашылуы;
12) рестеноз пайда болуымен, жүрек жетіспеушілігімен, жүрек ритмінің және өткізгіштігінің бұзылуымен, өкпе гипертензиясы және ревматизмнің өршуімен қабаттасқан митралды комиссуротомиядан кейінгі жағдай;
13) жүрек ритмінің және өткізгіштігінің бұзылуымен, жүрек жетіспеушілігі белгілерімен жүрек клапандарының протезденуі.
8. Тыныс алу мүшелерінің аурулары:
1) II-III дәрежеде тыныс алу жетіспеушілігімен асқынған созылмалы тыныс алу аурулары;
2) бронхиалды астма, ауыр дәрежесі, гормонға тәуелді түрі, декомпенсация сатысы;
3) өкпе жүрек жетіспеушілігімен қабаттасқан бронхоэктаздық ауру;
4) өкпе жүрек жетіспеушілігімен қабаттасқан өкпе және плевра ауруы ішкі органдардың амилоидозы мен;
5) кеңірдек, трахея және бронхтардың стенозы;
9. Ас қорыту мүшелерінің ауруы:
1) өңештің тарылуы және стенозы;
2) жасанды өңеш;
3) өңеш, асқазан, он екі елі ішек аурулары;
4) іш қуысының жарығы;
5) жұқпалы емес энтериттер және ішек қан кетуімен қабаттасқан колиттер;
6) бауыр аурулары;
7) өт және өт шығару жолдарының аурулары;
8) Ұйқы безінің аурулары.
10. Зәр шығару жолдарының аурулары:
1) артериаолды гипертензиямен асқынған созылмалы пиелонефрит;
2) азотемиямен асқынған созылмалы пиелонефрит;
3) жалғыз бүйрек пиелонефриті;
4) жедел гломерулонефрит;

2) цистицеркоз;
3) наследственные и дегенеративные болезни центральной нервной системы;
4) другие болезни центральной нервной системы;
5) рассеянный склероз;
6) другие демиелинизирующие болезни центральной нервной системы;
7) катаплексия и нарколепсия;
8) воспалительная и токсическая невропатия;
9) периодическая гиперсомния и другие виды миопатий;
10) отслойка сетчатки;
11) болезни радужной оболочки;
12) кератит;
13) неврит зрительного нерва.
7. Болезни системы кровообращения:
1) острая ревматическая лихорадка;
2) врожденные и приобретенные пороки сердца с выраженными признаками нарушения гемодинамики;
3) гипертоническая болезнь, стадия II-III и злокачественное течение;
4) ишемическая болезнь сердца;
5) легочное сердце с нарушением кровообращения;
6) острые, подострые и хронические перикардиты;
7) острый и подострый эндокардит;
8) миокардиты;
9) кардиомиопатии;
10) нарушения сердечного ритма;
11) аневризма и расслоение аорты;
12) состояние после митральной комиссуротомии с возникновением рестеноза, сердечной недостаточностью, нарушением сердечного ритма и проводимости, наличием легочной гипертензии и обострения ревматизма;
13) после протезирования клапанов сердца с признаками сердечной недостаточности, нарушением сердечного ритма и проводимости.
8. Болезни органов дыхания:
1) хронические болезни дыхательных путей, осложненных дыхательной недостаточностью II-III степени;
2) бронхиальная астма, тяжелая степень, гормонозависимая форма, стадия декомпенсации;
3) бронхоэктатическая болезнь в сочетании с легочно-сердечной недостаточностью;
4) болезни легких и плевры с легочно-сердечной недостаточностью, амилоидозом внутренних органов;
5) стеноз гортани, трахеи или бронхов.
9. Болезни органов пищеварения:
1) сужение и стеноз пищевода;
2) искусственный пищевод;
3) болезни пищевода - ГЭРБ, осложненная язвой, стриктурой, пищевод Баррета;
4) болезни желудка и двенадцатиперстной кишки - язвенная болезнь, осложненная кровотечением, стеноз после хирургического лечения;
5) болезнь Крона в стадии обострения (в стадии ремиссии решать в индивидуальном порядке);
6) острые и хронические заболевания печени в стадии обострения, цирроз печени;
7) желчекаменная болезнь, осложненная частыми приступами желчной колики;
8) хронический панкреатит с выраженным нарушением секреторной функции, синдром нарушения всасывания тяжелой степени.
10. Болезни мочеполовой сферы:
1) хронический пиелонефрит, осложненный артериальной гипертензией;
2) хронический пиелонефрит, осложненный азотемией;
3) пиелонефрит единственной почки;
4) острый гломерулонефрит;

5) созылмалы гломерулонефрит өршуінің әртүрлі формасы;
6) созылмалы гломерулонефрит, гипертониялық формасы;
7) созылмалы гломерулонефрит, аралас формасы;
8) азотемиямен асқынған созылмалы гломерулонефрит;
9) диабет нефропатиясы IV - V сатысы;
10) созылмалы бүйрек жетіспеушілігі.
11. Дәнекер тіннің диффузды ауруы:
1) Жүйелі қызыл жегі (ЖҚЖ), клинико-лабораторлық белгілерімен аурудың активтілік белгілерімен жедел/жеделдеу ағымы;
2) мүшелердің функциясын зақымдалуымен жүйелі.
12. Генетикалық көрсеткіштер:
1) ұрықтың хромосомды патологиясы;
2) ұрықтың туа пайда болған көптеген даму ақаулары;
3) ұрыққа қауіпті жоғары генетикалық тұқым қуалайтын моногенді аурулар;
4) өмірмен сыйыспайтын ұрықтың туа пайда болған ақаулары;
5) ахондроплазия.
Ескерту: осы қосымшада көрсетілмеген және жүктілікті созу кезінде жүкті әйелдің денсаулығына қауіпті ауруы болса немесе әйел денсаулығына ауыр зақым келтіретін болса, жүктілікті үзу сұрағы дәрігерлер консилиумымен жеке түрде шешіледі.
Жүктілікті жасанды үзуді
жүргізуді ұйымдастыру
туралы ережесіне
2-қосымша
Жүктілікті жасанды үзуге әлеуметтік к ө рсеткіштер
1. Осы жүктілік кезінде жолдасының өлімі.
2. Әйелдің немесе жолдасының бостандықтан айыру жерінде болса.
3. Әйел немесе оның жолдасы бекітілген ретте жұмыссыз деп анықталған жағдайда.
4. Некеде тұрмайтын әйел.
5. Ата ана құқығынан айыру немесе шектеу туралы сот шешімі.
6. Зорлаудан кейінгі жүктілік.
7. Әйел қашқын немесе көшіп келуге мәжбүр болған жағдайда.
8. Жан ұяда инвалид баланың болуы.
9. Жүктілік кезінде некенің ажырауы.
10. Көпбалалық (балалар саны 4-тен жоғары).
11. Кәмелет жасқа толмаған жас.

5) обострение хронического гломерулонефрита;
6) хронический гломерулонефрит, гипертоническая форма;
7) хронический гломерулонефрит, смешанная форма;
8) хронический гломерулонефрит, осложненный азотемией;
9) диабетическая нефропатия IV и V стадии;
10) хроническая почечная недостаточность.
11. Диффузные заболевания соединительной ткани:
1) системная красная волчанка (СКВ), острое/подострое течение с клинико-лабораторными признаками активности болезни;
2) системная склеродермия с нарушением функции пораженных органов;
3) дерматомиозит или полимиозит с клинико-лабораторными признаками 2-3 степени активности.
12. Генетические показания:
1) хромосомная патология плода;
2) множественные врожденные пороки развития плода;
3) наследственные моногенные заболевания с высоким генетическим риском для плода;
4) врожденные пороки развития плода, несовместимые с жизнью и не корригируемые хирургическим путем;
5) ахондроплазия.
Примечание: при заболевании у беременной, не указанном в данном Приложении, представляющем угрозу жизни при пролонгировании беременности или грозящем тяжелым ущербом здоровью женщины, вопрос прерывания беременности решается консилиумом врачей в индивидуальном порядке.
Приложение 2
к Правилам организации
проведения искусственного
прерывания беременности
Социальные показания
к искусственному прерыванию беременности
1. Смерть супруга во время данной беременности.
2. Пребывание женщины или ее супруга в местах лишения свободы.
3. Случаи, когда женщина и ее супруг признаны в установленном порядке безработными.
4. Женщина, не состоящая в браке.
5. Наличие решения суда о лишении или ограничении родительских прав.
6. Беременность после изнасилования.
7. Женщина, имеющая статус беженца или вынужденного переселенца.
8. Наличие в семье ребенка-инвалида.
9. Расторжение брака во время беременности.
10. Многодетность (число детей 4 и более).
11. Несовершеннолетний возраст.