Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы N 252/32-ІІІ "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2008 жылғы 28 наурыздағы N 60/10-ІV Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2008 жылғы 25 сәуірде нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 528 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2011 жылғы 3 наурыздағы N 432/58-IV Шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.03  N 432/58-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
Қолданушылардың назарына!!!
Шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңның 6-бабын және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 22 25, 30-баптарын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы N 252/32-III "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2006 жылғы 27 шілдеде 447 нөмірмен тіркелген, 2006 жылғы 3 тамызда N 126 "Астана хабары", 2006 жылғы 8 тамызда N 120, 2006 жылғы 10 тамызда N 126 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған), Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 24 мамырдағы N 381/47-III "Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 7 маусымдағы N 252/32-III "Астана қаласының аумағында құрылыс салу қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2007 жылғы 26 маусымда 468 нөмірмен тіркелген, 2007 жылғы 3 шілдеде N 109 "Астана хабары", 2007 жылғы 6 шілдеде N 117 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған), келесі өзгерістер енгізілсін:
Осы шешіммен бекітілген, Астана қаласының аумағында құрылыс салу қағидаларында:
барлық мәтін бойынша "мемлсәулқұрылысбақылау жергілікті органы", "мемлсәулқұрылысбақылау аумақтық және жергілікті органдармен", "мемлсәулқұрылысбақылау аумақтық органы", "мемлсәулқұрылысбақылау органымен", "мемлсәулқұрылысбақылау органдарымен", "мемлсәулқұрылысбақылау органы", "мемлсәулқұрылысбақылау органына", "мемлсәулқұрылысбақылау органы", "мемлсәулқұрылысбақылау органдары" сөздері "мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы", "мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарымен", "мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы", "мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органымен", "мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарымен", "мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы", "мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарына", "мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органымен", "мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарын" сәйкес сөздерімен ауыстырылсын.

О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года N 252/32-III "О Правилах застройки территории города Астаны"
Решение Маслихата города Астаны от 28 марта 2008 года N 60/10-IV. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 25 апреля 2008 года N 528. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 3 марта 2011 года № 432/58-IV
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 03.03.2011 № 432/58-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь  статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и  статьями 22 25,   30  Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Внести в  решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года N 252/32-III "О Правилах застройки территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 27 июля 2006 года за N 447, опубликовано в газетах "Астана хабары" N 126 от 3 августа 2006 года, "Вечерняя Астана" N 120 от 8 августа 2006 года, N 126 от 10 августа 2006 года),  решение маслихата города Астаны от 24 мая 2007 года N 381/47-III "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 7 июня 2006 года N 252/32-III "О Правилах застройки территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 26 июня 2007 года за N 468, опубликовано в газетах "Астана хабары" N 109 от 3 июля 2007 года, "Вечерняя Астана" N 117 от 06 июля 2007 года) следующие изменения:
в  Правилах застройки территории города Астаны, утвержденных указанным решением:
по всему тексту слова "местный орган госархстройконтроля", "территориальными и местными органами госархстройконтроля", "территориальный орган госархстройконтроля", "органом госархстройконтроля", "органами госархстройконтроля", "орган госархстройконтроля", "органе госархстройконтроля", "органа госархстройконтроля", "органов госархстройконтроля" заменить соответственно словами "орган государственного архитектурно-строительного контроля", "органами государственного архитектурно-строительного контроля", "орган государственного архитектурно-строительного контроля",  "орган государственного архитектурно-строительного контроля", "органом государственного архитектурно-строительного контроля", "органами государственного архитектурно-строительного контроля", "орган государственного архитектурно-строительного контроля", "органе государственного архитектурно-строительного контроля", "органа государственного архитектурно-строительного контроля", "органов государственного архитектурно-строительного контроля";

1 тармақта 15, 16 азатжолдары алынып тасталсын;
30 тармақта:
"орындалуы тиіс" деген сөздер "орындалып жатыр" деген сөздермен ауыстырылсын;
30 тармақ келесі сөйлеммен толықтырылсын:
"Сәулет органдарымен келісімдер бір жылға дейін жарамды";
48 тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"48 Инженерлік желілер мен құрылымдардың құрылысы және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге әрі қарай абаттандыруды және зақымданған қала шаруашылығы элементтерін қалпына келтіру қолданыстағы нормативтер мен тәртіптерге, сондай-ақ мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы рұқсатында көрсетілген шарттарға сәйкес жүргізілсін.
Учаскенің абаттандыруын қалпына келтіру рұқсатта көрсетілген мерзімде жүргізілуі тиіс";
49 тармақта "жұмыстар жүргізу үшін жауапты, міндетті", "шақыруға", "белгілеуге", "қолдануға", "жол жабындарын және көшелерді, алаңдарды және көпшілік пайдаланатын басқа орындарды қазу", "коммуналдық шаруашылық және пайдаланушы ұйымдардың" деген сөздер "мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органынан жұмыстар жүргізу үшін рұқсат алатын", "шақырады", "белгілейді", "қолданады", "қалалық аумақтың", "мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау";
50, 52, 53 тармақтар келесі редакцияда мазмұндалсын:
"50. Жұмыс жүргізуге рұқсат алған тұлға құрылыс және жөндеу жұмыстары басталғанға дейін мыналарды орындауға тиіс:
1) жоспарланған шекаралар бойынша қоршау қазу және белгіленген үлгідегі белгілерді орнатуға дайындайды;
2) көлік қозғалысы орындарында (мүмкіндігінше) көлік қозғалысы үшін тиісті қоршаулары мен жол белгілері орнатылған көлік жүру жолдарын дайындайды;
3) жаяу жүргіншілер қозғалысы орындарында тұтқалары бар жаяу жүргіншілер көпірлерін және қазу учаскесіне түнгі уақытта жарық беруді қамтамасыз етеді;
4) механизмдер жұмыс істейтін аймақта жасыл екпе ағаштар бар жағдайда олардың сақталуын кепілдік ететін және науалар мен құдықтарға қол жеткізуін қамтамасыз ететін қалқандармен бітеп қояды;
5) арық желілері мен жауын канализациясы жүйесінің тоқтаусыз жұмысын қамтамасыз етуге шаралар қолданады.
52. Жетілдірілген жапсары, жасыл екпелері бар көшелер мен алаңдарда жер асты қорғаныстарын өткізу және қайта орнату, жасыл екпелер мен жапсарды зақымдамай ("тесу", көлденең бұрғылау әдісімен) мүмкіндігінше жабық тәсілмен жүргізіледі.
Абаттандырылмаған көшелер мен алаңдарда, сондай-ақ жаңарту және күрделі жөндеуде кварталішілік абаттандыру бойынша жұмыстар жүргізу жоспарланып төсемнің ашық тәсілі кварталдар ішінде өткізілуіне рұқсат етіледі.
Жол жабынын барынша сақтауға кепілдік беретін бастапқы дайындықтан кейін траншеяны өңдеу басталады.
Материалдарды жұмысты орындау орнына жеткізу жұмыстың басталуына дейін жиырма төрт сағаттан бұрын апаруға болмайды.
Материалдарды жию орны көлік және жаяу жүргіншілердің қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етілуін, қолданыстағы ғимараттардың, абаттандыру элементтерінің зақымдалуы мен аумақтың ластануын болдырмау есебімен белгіленеді;

в пункте 1 абзацы 15, 16 исключить;
в пункте 30:
слова "должны выполняться" заменить словом "выполняются";
пункт 30 дополнить следующим предложением:
"Согласования с органом архитектуры действительны в течение одного года.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Производство работ по строительству и ремонту инженерных сетей и сооружений с дальнейшим восстановлением благоустройства и поврежденных элементов городского хозяйства вести согласно действующим нормативам и правилам, а также условиям, указанным в разрешении органа государственного архитектурно-строительного контроля.
Восстановление благоустройства участка должно быть произведено в сроки, указанные в разрешении.";
в пункте 49 слова "ответственное за производство работ, обязано", "пригласить", "установить", "принять", "дорожных покрытий и разрытию улиц, площадей и других мест общего пользования", "коммунального хозяйства и/или эксплуатирующих организаций" заменить словами "получающее разрешение на производство работ в органе государственного архитектурно-строительного контроля", "приглашает", "устанавливает", "принимает", "городской территории", "государственного архитектурно-строительного контроля";
пункты 50, 52, 53 изложить в следующей редакции:
"50. Получатель разрешения на производство работ до начала строительных или ремонтных работ выполняет следующее:
1) готовит к установке по планируемым границам разрытия ограждения и знаки установленного образца;
2) в местах движения транспорта (при наличии возможности) готовит проезды для движения транспорта с установкой соответствующих ограждений и дорожных знаков;
3) в местах движения пешеходов подготавливает пешеходные мостики с поручнями и обеспечивает освещение участка разрытия в ночное время;
4) при наличии зеленых насаждений в зоне работы механизмов ограждает их глухими щитами, гарантирующими сохранность и обеспечивающими доступ к лоткам и колодцам;
5) принимает меры к обеспечению бесперебойной работы арычной сети и ливневой канализации.
52. Прокладка и переустройство подземных сооружений на улицах и площадях, имеющих усовершенствованное покрытие, зеленые насаждения, производятся по возможности закрытым способом ("проколом", методом горизонтального бурения) без повреждения покрытия и зеленых насаждений.
Открытый способ прокладки допускается внутри кварталов, на которых планируется проведение работ по внутриквартальному благоустройству, на неблагоустроенных улицах и площадях, а также при реконструкции и капитальном ремонте.
Разработка траншей производится после предварительной подготовки, гарантирующей максимальное сбережение дорожного покрытия.
Доставка материалов к месту выполнения работ производится не ранее чем за двадцать четыре часа до начала выполнения работ. Место складирования материалов устанавливается с учетом обеспечения безопасности движения транспорта и пешеходов, исключения возможности уничтожения, повреждения существующих сооружений, элементов благоустройства и загрязнения территории.

53. Көшелерде, алаңдарда және басқа да абаттандырылған аумақтарда жер асты коммуникацияларын өткізу үшін траншеялар мен қазандықтарды қазу келесі жағдайларды сақтаумен жүргізіледі:
1) жұмыстар жұмыс жүргізу жобасына сәйкес қысқа учаскелерде орындалады;
2) аумақты жинау және қалпына келтіру жұмыстарын қоса, кейінгі учаскелердің жұмыстары алдыңғы учаскедегі барлық жұмыстар аяқталғаннан соң басталады;
3) алынған қатты жабудың фрагменттері және траншеялар мен котловандардан алынған топырақ жұмыс орнынан жедел шығарылады; уақытша қолданылатын және іргелес аумақ қанағаттанарлық жағдайда ұсталынады және жұмыс өндірісі учаскесінен (құрылыс алаңдары) ластауды шығаруды шектеу бойынша іс-шаралар қарастырылады - алаңішілік, кіре беріс жолдары мен шығу жолдарын жайластырады, (Астана қаласының ЖПБ ІІД келісімімен) транзиттік көліктің өтуін шектеу немесе жабу, қажеттілігінше дөңгелектерді жуу бекетін жабдықтау қарастырылады; жасыл екпелерге, жер асты құрылыстар құдықтарының қақпаларына, су ағатын торлар мен лотоктарға құрылыс материалдарын және топырақты төгуге болмайды.
4) траншеяны қайта жабу, цементтеу қасиеті жоқ құмды топырақпен, ұсақталған қиыршық таспен немесе басқа сығылғыштығы аз (деформация модулі 20 МПа және одан артық) жергілікті материалдармен орындалады;
5) Ені 7 м кем емес көшенің көлік жүретін бөлігіндегі қазылған орындардың жапсарларын қалпына келтіруі, сондай-ақ жапсар еніне қарамастан жол жапсарының 50 және одан артық пайызын ашуы көлік жүретін бөлігінің барлық еніне орындалады, ал жапсардың ені 7 м артық болғанда жапсарды қалпына келтіру траншея бойынша және құрылыс механизмдері жұмысының аймағында орындалады.
6) Ені 3 м кем тротуарларда инженерлік желілерді өткізу, сондай-ақ тротуардың еніне қарамастан 50 және одан артық пайызын ашу барысында, жапсарды қалпына келтіру тротуардың барлық ені бойынша жүзеге асырылады;
7) Егер қазу барысында жобада көрсетілмеген жер асты коммуникациялары анықталса, рұқсат қағаз алушы осы коммуникациялардың иесі болып табылатын кәсіпорындар өкілдерін, жеке тұлғаларды, сәулет органы өкілін шақырады;
Осы коммуникацияларды иеленетін кәсіпорындар басшылары, жеке тұлғалар, пайдаланатын кәсіпорындар рұқсат қағаз алушының шақыруымен жұмыс орнына өкілін жібереді. Сонымен қатар шақыруға өкілдері келмеген кәсіпорындар мен жеке тұлғалар кейінгі нәтижелер үшін жауапкершілік тартады.";
54 тармақта:
"куәландыруға міндетті", "мемлсәулқұрылысбақылау органы", "ресімдеуге" сөздері "куәландыруды жүргізеді", "сәулет органы факт", "ресімдейді" сөздерімен ауыстырылсын;

53. На улицах, площадях и других благоустроенных территориях рытье траншей и котлованов для укладки подземных коммуникаций производится с соблюдением следующих условий:
1) работы выполняются на коротких участках в соответствии с проектом производства работ;
2) работы на последующих участках начинаются после завершения всех работ на предыдущих участках, включая восстановительные работы и уборку территорий;
3) снятые фрагменты твердого покрытия и грунт, выбранный из траншей и котлованов, вывозятся с места работ немедленно; временно используемая и прилегающая территории содержатся в удовлетворительном состоянии, также предусматривается мероприятия по исключению выноса и распространения загрязнений с участка производства работ (стройплощадки) - обустройство внутриплощадочных, подъездных дорог и выездов, ограничение либо закрытие проезда для транзитного транспорта (с согласованием с УДП ДВД города Астаны), при необходимости предусматривается оборудование пунктов мойки колес; не засыпаются землей или строительными материалами зеленые насаждения, крышки колодцев подземных сооружений, водосточные решетки и лотки;
4) обратная засыпка траншей производится песчаным, галечниковым грунтом, отсевом щебня или другими малосжимаемыми (модуль деформации 20 МПа и более) местными материалами, не обладающими цементирующими свойствами, с уплотнением;
5) восстановление покрытия в местах раскопов на проезжей части улиц, ширина покрытия которых менее 7 метров, а также при вскрытии 50 и более процентов дорожного полотна, независимо от ширины покрытия, выполняется на всю ширину проезжей части, а при ширине покрытия более 7 метров восстановление покрытия выполняется по траншее и в зоне работы строительных механизмов;
6) при прокладке инженерных сетей по тротуарам шириной менее 3 метров, а также при вскрытии 50 и более процентов тротуара, независимо от его ширины, восстановление покрытия осуществляется по всей ширине тротуара;
7) если при разрытии обнаружены подземные коммуникации, не обозначенные в проекте, то получатель разрешения вызывает представителей предприятий, физических лиц, которым принадлежат данные коммуникации, представителя органа архитектуры;
Руководители предприятий, физические лица, которым принадлежат данные коммуникации; эксплуатирующие предприятия по вызову получателя разрешения высылают представителей на место выполнения работ. В случае неявки ответственность за последствия несут также предприятия и физические лица, представители которых не явились на вызов."
в пункте 54:
слова "обязано засвидетельствовать", "органа госархстройконтроля", "оформить" заменить словами "производит засвидетельствование", "органа архитектуры факт", "оформляет";

56, 57 тармақтар келесі редакцияда мазмұндалсын:
"56. Жобада белгіленген жер асты желілері мен құрылыстары бұзылғанына, сондай-ақ абаттандыру элементтері мен жасыл екпелерге зақым келтіріп, жойғанына жауапкершілікті рұқсат қағазды алушы атқарады.
57. Инженерлік желілер төсемдерінің орындарында қатты жабудың бұзылуы, отыруы пайда болған жағдайда, жұмыстарды жүргізуге рұқсат алушы екі жыл бойы тұрақты отырған жерлерді жөндейді және асфальтбетондық жабуды қайта орнына келтіреді.";
60 тармақта:
"сәулет органын", сөздері "сәулет органдарын" сөздерімен ауыстырылсын;
"органы", "органдарды", "техникалық инспекциясының" сөздері жойылсын;
63 тармақта:
"люктердің," сөзі "инженерлік желілердің жер үсті құрылыстарын" сөздерімен толықтырылсын;
"Қаланың (елді-мекендердің) көшелеріндегі және ораміші аумақтарындағы" сөздері жойылсын;
65 тармақта:
"міндетті", "шақыру", "хабарлау", "орган", "әкім аппаратының кезекшісі" сөздері "келесі шараларды өткізеді", "шақырады", "хабарлайды", "авариаларды жоюды және алдын алуды ұйымдастыру жөніндегі органдар,", "әкімдіктің тиісті қызметіне" сөздерімен ауыстырылсын;
69 тармаққа:
"Осы Ережелермен белгіленген тәртіпте" сөздері жойылсын;
"Келтірілген зиян шығындарын белгіленген тәртіп бойынша төлету" сөздерін "Келтірілген зиян шығындарын белгіленген тәртіп бойынша төлету жұмыстарын жүргізу үшін мүдделі қызметтерге ақпарат жолдау, бұзушыға заңға сәйкес шаралар қолдану.";
110 тармақтағы "үш тәуліктен аспайтын мерзімде", "екі куәгердің қатысуымен", "қоса берілген түсініктемеде көрсетіп" сөздер жойылсын
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Астана қаласы
мәслихатының сессия төрағасы                  Ж.Нүркенов
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы                          В.Редкокашин

пункт 56, 57 изложить в следующей редакции:
"56. Ответственность за нарушение подземных сетей и сооружений, отмеченных в проекте, а также за повреждение, уничтожение зеленых насаждений и элементов благоустройства несет получатель разрешения.
57. В случае появления просадок, разрушения твердого покрытия в местах прокладки инженерных сетей получатель разрешения на производство работ регулярно в течение двух лет устраняет места проседания и производит повторное восстановление асфальтобетонного покрытия.";
в пункте 60:
слова "органа архитектуры" заменить словами "органов архитектуры";
слова "органа", "органов", "технической инспекции" исключить;
в пункте 63:
после слова "люков," дополнить словами "надземных сооружений инженерных сетей";
слова "на улицах и внутриквартальных территориях города (населенных пунктов)" исключить;
в пункте 65:
слова "обязаны", "вызвать", "уведомить", "орган", "дежурному аппарата акима" заменить словами "проводят следующие мероприятия", "вызывают", "уведомляют", "органы по организации предупреждения и ликвидации аварий,", "в соответствующую службу акимата";
в пункт 69:
слова "в порядке, установленном настоящими Правилами" исключить;
слова "взыскать убытки за причиненный ущерб в установленном порядке" заменить словами "представить заинтересованным службам информацию для проведения работы по взысканию убытков за причиненный ущерб в установленном порядке, принять меры к нарушителю согласно законодательству.";
в пункте 110 исключить слова "в срок не более трех суток", "в присутствии двух свидетелей", "с приложением объяснительной".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Астаны         Ж. Нуркенов
Секретарь маслихата города Астаны            В. Редкокашин