Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 28 қаңтардағы N 6 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 11 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5592 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарудың тиімділігін арттыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының орналастыру үшін рұқсат етілген қаржы құралдарын нақтылау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4361 тіркелген; Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4764 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 49, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5326 тіркелген; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 65 қаулысымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесінде:
12-тармақта:
екінші абзацта:
"US Treasury" деген әріптер мен сөз "U.S.Treasuries" деген әріптермен және сөзбен ауыстырылсын;
"(G0Q0)" деген әріптер мен цифрлар ", 1-5 Yrs (GVQ0)" деген әріптермен және цифрлармен ауыстырылсын;
"(EG00)" деген әріптер мен цифрлар ", 1-10 Үrs (ЕG05)" деген әріптермен және цифрлармен ауыстырылсын;
үшінші абзацта:
"UK" деген әріптер "U.K." деген әріптермен ауыстырылсын;
"(G0L0)" деген әріптер мен цифрлар ", 1-10 Үгs (G5L0)" деген әріптермен және цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші абзацта "(G0Y0)" деген әріптер мен цифрлар ", 1-10  Үrs (G5Y0)" деген әріптермен және цифрлармен ауыстырылсын;
бесінші абзацта "(G0Т0)" деген әріптер мен цифрлар ", 1-10 Үrs (G5T0)" деген әріптермен және цифрлармен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2009 года N 6. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2009 года N 5592
В целях повышения эффективности доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан, а также уточнения разрешенных финансовых инструментов для размещения Национального фонда Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 «Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4361; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года № 49 «О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 «Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4764, от 22 августа 2008 года № 65 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 «Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5326) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 12 :
в абзаце втором:
буквы и слово «US Treasury» заменить буквами и словом «U.S. Treasuries»;
буквы и цифры «(G0Q0)» заменить цифрами и буквами «, 1-5 Yrs (GVQ0)»;
буквы и цифры «(EG00)» заменить цифрами и буквами «, 1-10 Yrs (EG05)»;
в абзаце третьем:
буквы «UK» заменить буквами «U.K.»;
буквы и цифры «(G0L0)» заменить цифрами и буквами «, 1-10 Yrs (G5L0)»;
в абзаце четвертом буквы и цифры «(G0Y0)» заменить цифрами и буквами «, 1-10 Yrs (G5Y0)»;
в абзаце пятом буквы и цифры «(G0T0)» заменить цифрами и буквами «, 1-10 Yrs (G5T0)»;

28 және 29-тармақтардың екінші абзацтары алынып тасталсын;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Қордың активтері инвестициялануы мүмкін қаржы құралдары Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі Ұлттық Банкпен бірлесіп айқындайтын, материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат берілген қаржы құралдарының тізбесімен бекітіледі.
Сенімгерлік басқару кезінде активтік жене сол сияқты пассивтік басқаруды қолданыла алады.
Осы Ережеде көзделген шектеулер материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат берілген қаржы құралдарының тізбесіне сәйкес сатып алынған Қазақстанның қаржы құралдарына қолданылмайды. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің ұсынымдарына сәйкес сатып алынған Қазақстанның қаржы құралдары тұрақтандыру және жинақ портфельдері құрылымының есебінде, сондай-ақ кірістілік пен тәуекелдер (дюрация, tracking error) есебінде ескерілмейді.";
3-тарау мынадай мазмұндағы 35-1 және 35-2-тармақтармен толықтырылсын:
"35-1. Валютамен операциялар жинақ және тұрақтандыру портфельдерінің эталондық портфеліне кіретін елдердің валюталарын сатып алумен және сатумен шектеледі.
35-2. Қолма-қол ақшаның қалдықтарын инвестициялау АААm - Standart & Роог's рейтингі бар ақша нарығының қорларына немесе Ааа - Мооdу's немесе АААm - Standart & Рооr's немесе Ааа - Мооdу's рейтингі бар қорларға қойылатын барлық талаптарды орындайтын ақша нарығының қорларына жүзеге асырылады.".
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі. Осы қаулының 1-тармағының он үшінші, он төртінші және он сегізінші абзацтарының қолданылуы 2009 жылғы 28 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
3. Монетарлық операциялар департаменті (Герасименко Ю.В.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, филиалдарына, өкілдіктеріне және ұйымдарына және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жіберілсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.М. Сартбаевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                      Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
________Б. Жәмішев
2009 жыл 4 наурыз

абзацы вторые пунктов 28 и 29 исключить;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
«32. Финансовые инструменты, в которые могут быть инвестированы активы Фонда, утверждаются Перечнем разрешенных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, определяемым Правительством Республики Казахстан совместно с Национальным Банком по предложению Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
При доверительном управлении может применяться как активное, так и пассивное управление.
Ограничения, предусмотренные настоящими Правилами не распространяются на казахстанские финансовые инструменты, приобретенные в соответствии с Перечнем разрешенных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов. Казахстанские финансовые инструменты, приобретенные в соответствии с рекомендациями Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, не учитываются в расчете структуры стабилизационного и сберегательного портфелей, а также в расчете доходности и рисков (дюрации, tracking error).»;
Главу 3 дополнить пунктами 35-1 и 35-2 следующего содержания:
«35-1. Операции с валютой ограничиваются покупкой и продажей валют стран, входящих в эталонный портфель сберегательного и стабилизационного портфелей.
35-2. Инвестирование остатков наличных денег осуществляется в фонды денежного рынка с рейтингом АААm - Standard & Poor's или Ааа - Moody's или в фонды денежного рынка, выполняющие все требования, предъявляемые к фондам с рейтингом АААm - Standard & Poor's или Ааа - Moody's.».
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2009 года. Действие абзацев тринадцатого, четырнадцатого и восемнадцатого пункта 1 настоящего постановления распространяется на отношения, возникшие с 28 января 2009 года.
3. Департаменту монетарных операций (Герасименко Ю.В.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов, представительств и организаций Национального Банка Республики Казахстан и Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сартбаева М.М.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
«СОГЛАСОВАНО»
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Жамишев Б.Б.