Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 27 ақпандағы N 41 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 24 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5609 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банк Басқармасының 2015 жылғы 8 мамырдағы № 75 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз!
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4301 тіркелген ), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы N 46 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4581 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 28 мамырдағы N 156 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4806 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы 136 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 27 тамыздағы N 225 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4956 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 24 қазандағы N 243 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5001 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 26 ақпандағы N 21 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5175 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 132 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5330 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқару және өзге мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2008 жылғы 15 қарашада 11-нөмірінде жарияланған ), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 136 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 28 қарашадағы N 198 қаулыларымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5445 тіркелген) енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен бірге мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесінде:

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 февраля 2009 года N 41. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 марта 2009 года N 5609. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 75
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре  государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4301), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 23 февраля 2007 года № 46 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4581), от 28 мая 2007 года № 156 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4806), от 27 августа 2007 года № 225 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4956), от 24 октября 2007 года № 243 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5001), от 26 февраля 2008 года № 21 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5175), от 22 августа 2008 года № 132 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5330, опубликованное 15 ноября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 11), от 28 ноября 2008 года № 198 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года № 136 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5445) следующие дополнения и изменения:
в Правилах представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня, утвержденных указанным постановлением:

1-тармақ мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) осы Ереженің 12-1-қосымшасына сәйкес k4 ағымдағы өтімділік коэффициентінің талдамасы;";
2-тармақтағы екінші абзацта "үшінші" деген сөз "бесінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-қосымшада:
2-бағанда:
реттік нөмірі 9-жолда " мерзімсіз қаржы құралдары, сондай-ақ артықшылық берілген " деген сөздер "артықшылық берілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 39-жолда "k1" деген белгі "k1-1" деген белгімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 39-1-жолмен толықтырылсын:
"
39-1
Меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті (k1-2)
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 51-1, 51-2-жолдармен толықтырылсын:
"
51-1
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелер
51-2
k4 ағымдағы өтімділік коэффициенті
";
2-қосымшада:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 14-1-жолмен толықтырылсын:
"
14-1
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамымен шығарылған бағалы қағаздар
0
";
реттік нөмірі 45-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
45
Басқа ипотекалық тұрғын үй заемдары
100
";
2-бағанда реттік нөмірі 60-жолда "басқа" деген сөзден кейін ", оның ішінде тұтынушылық кредиттер бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
реттік нөмірі 82, 82-1-жолдар алынып тасталсын;
3-қосымшаның 2-бағанында:
реттік нөмірі 1, 2, 3, 4, 5, 11, 12, 13, 14, 15-ші жолдар "Ұлттық Банкінің" деген сөздерден кейін ", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының" деген сөздермен толықтырылсын;
реттік нөмірі 6, 7, 8, 9, 10-жолдар "Ұлттық Банк" деген сөздерден кейін ", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы" деген сөздермен толықтырылсын;
осы қаулының қосымшасына сәйкес 12-1-қосымшамен толықтырылсын;
22-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 6-1, 6-2-жолдармен толықтырылсын:
"
6-1
Қазақстан Республикасының резидент емес бас банкі алдындағы реттелген борыштық міндеттемелер
6-2
Алынған заемдар бойынша Қазақстан Республикасының резидент емес бас банкінің алдындағы Қазақстан Республикасының резиденті-еншілес банктің міндеттемелері
";
23-қосымшада:
2-бағанда:
реттік нөмірі 8082, 8083, 8084, 8085, 8086, 8092, 8093, 8094, 8095, 8096-жолдар " Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздерден кейін ", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының" деген сөздермен толықтырылсын;
реттік нөмірі 8087, 8088, 8089, 8090, 8091-жолдар " Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздерден кейін ", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" деген сөздермен толықтырылсын;
реттік нөмірі 8055-жолда "заемдар" деген сөзден кейін ", оның ішінде тұтынушылық кредиттер" деген сөздермен толықтырылсын;
бағандағы реттік нөмірі 8158-жолда "ай сайын" деген сөздер "күн сайын" деген сөздермен ауыстырылсын;

пункт 1 дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) расшифровку коэффициента текущей ликвидности k4 в соответствии с приложением 12-1 к настоящим Правилам;";
в абзаце втором  пункта 2 слово "третий" заменить словом "пятый";
в приложении 1 :
в графе 2:
в строке, порядковый номер 9, слова "Бессрочные финансовые инструменты, а также привилегированные" заменить словом "Привилегированные";
в строке, порядковый номер 39, обозначение "k1" заменить обозначением "k1-1";
дополнить строкой, порядковый номер 39-1, следующего содержания:
"
39-1
Коэффициент достаточности
собственного капитала (k1-2)
";
дополнить строками, порядковые номера 51-1, 51-2, следующего содержания:
"
51-1
Обязательства до востребования
51-2
Коэффициент текущей ликвидности k4
";
в приложении 2 :
дополнить строкой, порядковый номер 14-1, следующего содержания:
"
14-1
Ценные бумаги, выпущенные
Акционерным обществом "Фонд
национального благосостояния
"Самрук-Казына"
0
";
строку, порядковый номер 45, изложить в следующей редакции:
"
45
Прочие ипотечные жилищные займы
100
";
в графе 2 строки, порядковый номер 60, после слов "физическим лицам," дополнить словами "в том числе потребительские кредиты,";
строки, порядковые номера 82, 82-1, исключить;
в графе 2 приложения 3 :
в строках, порядковые номера 1, 2, 3, 4, 5, 11, 12, 13, 14, 15, после слов "Национального Банка Республики Казахстан," дополнить словами "Акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына",";
в строках, порядковые номера 6, 7, 8, 9, 10, после слов "Национальным Банком Республики Казахстан" дополнить словами ", Акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
дополнить приложением 12-1 согласно приложению к настоящему постановлению;
приложение 22 дополнить строками, порядковые номера 6-1, 6-2, следующего содержания:
"
6-1
Субординированные долговые обязательства перед
родительским банком - нерезидентом Республики Казахстан
6-2
Обязательства дочернего банка - резидента Республики
Казахстан перед родительским банком - нерезидентом
Республики Казахстан по полученным займам
";
в приложении 23 :
в графе 2:
в строках, порядковые номера 8082, 8083, 8084, 8085, 8086, 8092, 8093, 8094, 8095, 8096, после слов "Национального Банка Республики Казахстан," дополнить словами "Акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына",";
в строках, порядковые номера 8087, 8088, 8089, 8090, 8091, после слов "Национальным Банком Республики Казахстан" дополнить словами ", Акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
в строке, порядковый номер 8055, после слов "физическим лицам," дополнить словами "в том числе потребительские кредиты,";
в графе 4 строки, порядковый номер 8158, слово "ежемесячно" заменить словом "ежедневно";

реттік нөмірі 8332, 8352-жолдар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 8396, 8397, 8398, 8399, 8400, 8401, 8402, 8403-жолдармен толықтырылсын;
"
8396
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары,
"Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар, " Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздар
күн сайын

строки, порядковые номера 8332, 8352 исключить;
дополнить строками, порядковые номера 8396, 8397, 8398, 8399, 8400, 8401, 8402, 8403, следующего содержания:
"
8396
Государственные ценные бумаги Республики
Казахстан, выпущенные Правительством
Республики Казахстан и Национальным Банком
Республики Казахстан, долговые ценные
бумаги, выпущенные Акционерным обществом
"Казахстанская ипотечная компания", ценные
бумаги, выпущенные Акционерным обществом
"Фонд национального благосостояния
"Самрук-Казына"
ежедневно

8397
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының банктеріндегі және Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі талап етілгенге дейінгі салымдар
күн сайын
8398
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының банктеріндегі және Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі бір түнге орналастырылған салымдар
күн сайын
8399
N 128 қаулымен белгіленген деңгейден төмен емес шетелдік валютадағы тәуелсіз ұзақ мерзімді рейтингі бар елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары
күн сайын
8400
N 128 қаулымен белгіленген рейтингттік агенттіктердің бірінен барынша төмен талап етілетін рейтингі бар шетел эмитенттерінің облигациялары
күн сайын
8401
7 күнге дейінгі өтеу мерзімімен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі мерзімді депозиттер
күн сайын
8402
Банктің оларды кері сатып алу талабымен сатқан немесе кепілге берген мемлекеттік бағалы қағаздардың немесе басқа жоғары өтімді бағалы қағаздардың баланстық құны
күн сайын
8403
k4, k4-1 коэффициенттерін есептеу мақсатында жоғары өтімді активтер есебіне енгізілетін есептелген сыйақы, дисконттар, сыйлықақы, әділ құнның оң/кері түзетулер шоттары
күн сайын
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 8404, 8405, 8406, 8407-жолдармен толықтырылсын:
8404
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленетін "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер" 1610 баланстық шотында ескерілетін материалдық қорлар
ай сайын

8397
Вклады до востребования в банках Республики
Казахстан и банках-нерезидентах Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный долговой
рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
ежедневно
8398
Вклады, размещенные на одну ночь в банках
Республики Казахстан и банках-нерезидентах
Республики Казахстан, имеющих долгосрочный
долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
ежедневно
8399
Государственные ценные бумаги стран, имеющих
суверенный долгосрочный рейтинг в
иностранной валюте не ниже уровня,
установленного постановлением № 128
ежедневно
8400
Облигации иностранных эмитентов, имеющие
минимальный требуемый рейтинг одного из
рейтинговых агентств, установленных
постановлением № 128
ежедневно
8401
Срочные депозиты в Национальном Банке
Республики Казахстан со сроком погашения до
7 дней
ежедневно
8402
Балансовая стоимость государственных ценных
бумаг и прочих высоколиквидных ценных бумаг,
проданных банком на условиях их обратного
выкупа или переданных в залог
ежедневно
8403
Начисленное вознаграждение, дисконты,
премии, счета положительных/отрицательных
корректировок справедливой стоимости,
включаемые в расчет высоколиквидных активов
для целей расчета коэффициентов k4, k4-1
ежедневно
";
дополнить строками, порядковые номера 8404, 8405, 8406, 8407, следующего содержания:
"
8404
Материальные запасы, учитываемые на
балансовом счете 1610 "Долгосрочные активы,
предназначенные для продажи", взвешиваемые
по степени кредитного риска
ежемесячно

8405
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленетін "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер" 1610 баланстық шотында ескерілетін негізгі қаражат
ай сайын
8406
Қазақстан Республикасының резидент емес бас банкінің алдындағы реттелген борыштық міндеттемелер
ай сайын
8407
Алынған заемдар бойынша Қазақстан Республикасының резидент емес бас банкінің алдындағы Қазақстан Республикасының резиденті - еншілес банк міндеттемелері
ай сайын

8405
Основные средства, учитываемые на балансовом
счете 1610 "Долгосрочные активы,
предназначенные для продажи", взвешиваемые
по степени кредитного риска
ежемесячно
8406
Субординированные долговые обязательства
перед родительским банком - нерезидентом
Республики Казахстан
ежемесячно
8407
Обязательства дочернего банка - резидента
Республики Казахстан перед родительским
банком - нерезидентом Республики Казахстан
по полученным займам
ежемесячно
";

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 8408, 8409, 8410, 8411, 8412-жолдармен толықтырылсын:
8408
Тазартылған бағалы металдарды, жеке және заңды тұлғалардың мерзімді және шартты депозиттерін қоспағанда, кредитордың міндеттемелерді мерзімінен бұрын өтеуді талап етуінің шартсыз құқығымен мерзімді міндеттемелер, оның ішінде банктердің мерзімді және шартты депозиттері
күн сайын
8409
Талап етілгенге дейінгі басқа міндеттемелер, оның ішінде ағымдағы өтімділік коэффициенті есебіне енгізілетін есептеуді жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер
күн сайын
8410
Сенімгерлік басқару туралы шарттар негізінде сенімгерлік басқаруға банк қабылдаған қаражаттың инвестицияланбаған қалдықтары
күн сайын

дополнить строками, порядковые номера 8408, 8409, 8410, 8411, 8412, следующего содержания:
"
8408
Срочные обязательства с безусловным правом
кредитора требовать досрочного погашения
обязательств, в том числе срочные и условные
депозиты банков, за исключением срочных и
условных депозитов физических и юридических
лиц, аффинированных драгоценных металлов
ежедневно
8409
Прочие обязательства до востребования, в том
числе обязательства, по которым не
установлен срок осуществления расчета,
включаемые в расчет коэффициента текущей
ликвидности
ежедневно
8410
Неинвестированные остатки средств, принятые
банком в доверительное управление на
основании договоров о доверительном
управлении
ежедневно

8411
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелер бойынша есептелген сыйақы, дисконттар, сыйлықақылар, әділ құнның оң/теріс түзетулер шоты
күн сайын
8412
Standard&Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының банктерімен және Қазақстан Республикасының резидент емес банктерімен ұсынылған "овернайт" заемдары
күн сайын
".
2. Осы қаулының 2009 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының үшінші, төртінші, он екінші, он үшінші, жиырма төртінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы абзацтарын, 2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының тоғызыншы, оныншы, он бірінші абзацтарын, 2011 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының сегізінші абзацын қоспағанда, осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2009 жылғы 1 мамырға мерзімге дейін "Екінші деңгейдегі банктерден есептік-статистикалық ақпаратты жинау және өңдеу" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйені жетілдіруді қамтамасыз етсін.

8411
Начисленное вознаграждение, дисконты,
премии, счета положительных/отрицательных
корректировок справедливой стоимости, по
обязательствам до востребования
ежедневно
8412
Займы "овернайт", предоставленные банкам
Республики Казахстан и банкам-нерезидентам
Республики Казахстан, имеющим долгосрочный
долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
ежедневно
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзацев третьего, четвертого, двенадцатого, тринадцатого, двадцать четвертого, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать восьмого, тридцать девятого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 апреля 2009 года, абзацев девятого, десятого, одиннадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2009 года, абзаца восьмого пункта 1, настоящего постановления, который вводится в действие с 1 июля 2011 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 1 мая 2009 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Сбор и обработка отчетно-статистической информации от банков второго уровня".

5. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә.Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б.Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                     Е.Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 27 ақпандағы N 41
қаулысына қосымша

5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                                 Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 27 февраля 2009 года № 41

"Екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтерді орындауы жөніндегі есеп беру ережесіне 12-1-қосымша"
20__ жылғы "____" ________ k4 ағымдағы өтімділік коэффициентін талдау
___________________________
(банктің қысқаша атауы)
Жоғары өтімді активтердің орташа айлық шамасының талдамасы
(мың теңгемен)
N
Баптың атауы
1
2
3
n...
31
1
Кассадағы қолма-қол ақша
2
Жолдағы банкноттар және монеталар
3
Айырбастау пунктеріндегі қолма-қол ақша
4
Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
5
Жолдағы жол чектеріндегі ақша
6
Кассадағы қымбат металдардан дайындалған монеталар
7
Жол чектеріндегі ақша
8
Кассадағы арзан металдардан дайындалған коллекциялық монеталар
9
Тазартылған қымбат металдар
10
Жолдағы тазартылған қымбат металдар
11
Метал шоттарындағы орналастырылған тазартылған қымбат металдар
12
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
13
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар (бір түнге)
14
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі талап етілгенге дейінгі салымдар
15
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары,
"Қазақстан ипотекалық компаниясы" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар, " Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздар
16
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының банктеріндегі және Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі талап етілгенге дейінгі салымдар
17
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының банктері және Қазақстан Республикасының резидент емес банктері берген "овернайт" заемдары
18
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының банктерінде және Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінде бір түнге орналастырылған салымдар
19
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Рейтинг агенттіктері мен банктер мәмілелерін жүзеге асыра алатын облигацияларға арналған ең төменгі талап етілетін рейтингін, сондай-ақ екiншi деңгейдегі банктер брокерлік және/немесе дилерлік қызметті жүзеге асырған кезде мемлекеттік бағалы қағаздарымен мәмілелер жасай алатын елдердің ең төменгі талап етiлетiн рейтингін белгілеу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 128 қаулысымен (бұдан әрі - N 128 қаулы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4717 тіркелген) белгіленген деңгейден төмен емес шетелдік валютадағы тәуелсіз ұзақ мерзімді рейтингі бар елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары
20
N 128 қаулымен белгіленген рейтингтік агенттіктердің бірінен барынша төмен талап етілетін рейтингі бар шетел эмитенттерінің облигациялары
21
7 күнге дейін өтеу мерзімімен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі мерзімді депозиттер
22
Жоғары өтімді активтер есебіне енгізілген есептелген сыйақы, дисконттар, сыйлықақылар, әділ құнның оң/теріс түзетулер шоты
23
Кастодиандық шарттар негізінде банкпен сақтауға қабылданған және сенімгерлік басқару туралы шарттар негізінде сенімгерлік басқаруға қабылданған қаражаттың инвестицияланбаған қалдықтары
24
Банктің оларды кері сатып алу талабымен сатқан немесе кепілге берген мемлекеттік бағалы қағаздардың немесе басқа жоғары өтімді бағалы қағаздардың баланстық құны
Жиынтығы:
Жұмыс күндерінің саны
Жиынтығы: жоғары өтімді активтердің орташа айлық шамасы
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелердің орташа айлық шамасын талдау
(мың теңгемен)
N
Баптардың атауы
1
2
3
n...
31
1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоттар
2
Шетелдік орталық банктердегі корреспонденттік шоттар
3
Басқа банктердің корреспонденттік шоттар
4
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттар
5
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі талап етілгенге дейінгі салымдар
6
Шетелдік орталық банктердегі талап етілгенге дейінгі салымдар
7
Басқа банктердегі талап етілгенге дейінгі салымдар
8
Басқа банктер талап еткенге дейінгі салымдар бойынша мерзімі ұзартылған берешек
9
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған овернайт заемдары
10
Шетелдік орталық банктерден алынған
овернайт заемдары
11
Басқа банктерден алынған овернайт заемдары
12
Бір түнге басқа банктерден тартылған салымдар
13
Мемлекеттік бюджеттің ақшасы
14
Клиенттердің ағымдағы шоттары
15
Кредитордың міндеттемелерді мерзімінен бұрын өтеуді талап етудің сөзсіз құқығымен мерзімді міндеттемелер, оның ішінде тазартылған қымбат металдарды, жеке және заңды тұлғалардың мерзімді және шартты депозиттерін қоспағандағы банктердің мерзімді және шартты депозиттері
16
Клиенттер талап еткенге дейінгі салымдар
17
Клиенттердің карт-шоты
18
Талап еткенге дейінгі басқа міндеттемелер, оның ішінде ағымдағы өтімділік коэффициенті есебіне енгізілетін есептеуді жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер
19
Кастодиандық шарттар негізінде банкпен сақтауға қабылданған және сенімгерлік басқару туралы шарттар негізінде сенімгерлік басқаруға қабылданған қаражаттың инвестицияланбаған қалдықтары
20
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелер бойынша әділ құнның оң/теріс түзетулер шоты, есептелген сыйақы, дисконттар, сыйлықақылар,
Жиынтығы:
Жұмыс күндердің саны
Жиынтығы: талап етілгенге дейінгі міндеттемелердің орташа айлық шамасы
Басшы _______________________ ____________
(тегі және аты)        (қолы)
Бас бухгалтер _______________________ ____________
(тегі және аты)        (қолы)
Орындаушы __________________________ __________ _____________                     (қызметі, тегі және аты)   (қолы)  (телефон нөмірі)
Есепке қол қою күні 200___ жылғы "_____" ________.
Мөрге арналған орын".

"Приложение 12-1
к Правилам представления
отчетности о выполнении
пруденциальных нормативов
банками второго уровня
Расшифровка коэффициента текущей ликвидности k4
на "____" ________ 20__ года
____________________________
(краткое наименование банка)
Расшифровка среднемесячной величины высоколиквидных активов
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
1
2
3
n…
31
1
Наличность в кассе
2
Банкноты и монеты в пути
3
Наличность в обменных пунктах
4
Наличность в банкоматах и электронных
терминалах
5
Деньги в дорожных чеках в пути
6
Монеты, изготовленные из драгоценных
металлов, в кассе
7
Деньги в дорожных чеках
8
Коллекционные монеты, изготовленные из
недрагоценных металлов, в кассе
9
Аффинированные драгоценные металлы
10
Аффинированные драгоценные металлы в
пути
11
Аффинированные драгоценные металлы,
размещенные на металлических счетах
12
Корреспондентский счет в Национальном
Банке Республики Казахстан
13
Вклады в Национальном Банке Республики
Казахстан (на одну ночь)
14
Вклады до востребования в Национальном
Банке Республики Казахстан
15
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан, выпущенные
Правительством Республики Казахстан и
Национальным Банком Республики
Казахстан, долговые ценные бумаги,
выпущенные Акционерным обществом
"Казахстанская ипотечная компания",
ценные бумаги, выпущенные Акционерным
обществом "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Казына"
16
Вклады до востребования в банках
Республики Казахстан и
банках-нерезидентах Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
долговой рейтинг не ниже "ВВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
17
Займы "овернайт", предоставленные
банкам Республики Казахстан и
банкам-нерезидентам Республики
Казахстан, имеющим долгосрочный
долговой рейтинг не ниже "ВВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
18
Вклады, размещенные на одну ночь в
банках Республики Казахстан и
банках-нерезидентах Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
долговой рейтинг не ниже "ВВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
19
Государственные ценные бумаги стран,
имеющих суверенный долгосрочный
рейтинг в иностранной валюте не ниже
уровня, установленного постановлением
Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций от 30 апреля 2007 года №
128 "Об установлении рейтинговых
агентств и минимального требуемого
рейтинга для облигаций, с которыми
банки могут осуществлять сделки, а
также минимального требуемого рейтинга
стран, с государственными ценными
бумагами которых банки могут совершать
сделки при осуществлении брокерской и
(или) дилерской деятельности"
(зарегистрированным в Реестре
государственной регистрации
нормативных правовых актов под № 4717)
(далее - постановление № 128)
20
Облигации иностранных эмитентов,
имеющие минимальный требуемый рейтинг
одного из рейтинговых агентств,
установленных постановлением № 128
21
Срочные депозиты в Национальном Банке
Республики Казахстан со сроком
погашения до 7 дней
22
Начисленное вознаграждение, дисконты,
премии, счета положительных/
отрицательных корректировок
справедливой стоимости, включаемые в
расчет высоколиквидных активов
23
Неинвестированные остатки средств,
принятые банком на хранение на
основании кастодиальных договоров и
принятые в доверительное управление на
основании договоров о доверительном
управлении
24
Балансовая стоимость
государственных ценных бумаг и прочих
высоколиквидных ценных бумаг,
проданных банком на условиях их
обратного выкупа или переданных в
залог
Итого:
Количество рабочих дней
Итого: среднемесячная величина высоколиквидных активов
Расшифровка среднемесячной величины обязательств до востребования
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
1
2
3
n…
31
1
Корреспондентские счета Национального
Банка Республики Казахстан
2
Корреспондентские счета иностранных
центральных банков
3
Корреспондентские счета других банков
4
Корреспондентские счета организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских
операций
5
Вклады до востребования Национального
Банка Республики Казахстан
6
Вклады до востребования иностранных
центральных банков
7
Вклады до востребования других банков
8
Просроченная задолженность по вкладам до
востребования других банков
9
Займы овернайт, полученные от
Национального Банка Республики Казахстан
10
Займы овернайт, полученные от
иностранных центральных банков
11
Займы овернайт, полученные от других
банков
12
Вклады, привлеченные от других банков на
одну ночь
13
Деньги государственного бюджета
14
Текущие счета клиентов
15
Срочные обязательства с безусловным
правом кредитора требовать досрочного
погашения обязательств, в том числе
срочные и условные депозиты банков, за
исключением срочных и условных депозитов
физических и юридических лиц,
аффинированных драгоценных металлов
16
Вклады до востребования клиентов
17
Карт - счета клиентов
18
Прочие обязательства до востребования, в
том числе обязательства, по которым не
установлен срок осуществления расчета,
включаемые в расчет коэффициента текущей
ликвидности
19
Неинвестированные остатки средств,
принятые банком на хранение на основании
кастодиальных договоров и принятые в
доверительное управление на основании
договоров о доверительном управлении
20
Начисленное вознаграждение, дисконты,
премии, счета положительных /
отрицательных корректировок справедливой
стоимости по обязательствам до
востребования
Итого:
Количество рабочих дней
Итого: среднемесячная величина обязательств до востребования
Руководитель      __________________ ____________
(фамилия и имя)   (подпись)
Главный бухгалтер __________________ ____________
(фамилия и имя)   (подпись)
Исполнитель __________________________ __________ _______________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" ________ 200___ года.
Место для печати".