Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйымдардың, және бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызмет түрлерін қосып атқарушы ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 10 сәуірдегі N 74 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 20 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5678 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 15 шілдедегі № 110 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 110 Қаулысымен.
Жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйымдардың, және бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызмет түрлерін қосып атқарушы ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 180 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009.08.05 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
3. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009.09.26 N 215 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін мыналарды қоспағанда, қолданысқа енгізіледі:
1) 2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін қаулының 1-тармағының отыз – отыз үшінші, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші, сексен төртінші, сексен бесінші, жүз қырық тоғызыншы абзацтарын, 2-тармағының он екінші, он үшінші, он бесінші – он сегізінші, жүзінші – жүз жиырмасыншы абзацтарын, 3-тармағының қырық үшінші және қырық төртінші абзацтарын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 10 апреля 2009 года № 74. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2009 года № 5678. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 июля 2010 года № 110
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 110 (порядок введения в действие см. п. 4).
В целях совершенствования нормативных правовых актов по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 180 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 181 (порядок введения в действие см. п. 2).
3. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.09.2009 № 215 (вводится в действие с 05.10.2009).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением:
1) абзацев тридцатого – тридцать третьего, семьдесят четвертого, семьдесят пятого, восемьдесят четвертого, восемьдесят пятого, сто сорок девятого пункта 1, абзацев двенадцатого, тринадцатого, пятнадцатого – восемнадцатого, сотого – сто двадцатого пункта 2, абзацев сорок третьего и сорок четвертого пункта 3 постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2009 года;

2) 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін қаулының 1-тармағының төртінші - жетінші, тоғызыншы, оныншы, қырық бесінші – алпыс жетінші, жүз он екінші, жүз он жетінші, жүз жиырмасыншы, жүз жиырма үшінші - жүз жиырма жетінші, жүз жиырма тоғызыншы, жүз отыз үшінші, жүз қырық бірінші, жүз қырық екінші абзацтарын, 2-тармағының төртінші – сегізінші, оныншының, он біріншінің, отызыншы – елу бірінші, жүз елу тоғызыншы, жүз алпыс төртінші, жүз алпыс жетінші, жүз жетпісінші – жүз жетпіс төртінші, жүз жетпіс алтыншы, жүз сексенінші, жүз сексен екінші, жүз сексен үшінші, жүз сексен сегізінші, жүз сексен тоғызыншы абзацтарын, 3-тармағының он үшінші – отыз төртінші, қырық сегізінші, елу үшінші, елу алтыншы, елу тоғызыншы – алпыс үшінші, алпыс бесінші, алпыс тоғызыншы, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, сексен бірінші, сексен екінші абзацтарын қоспағанда.
5. Стратегия және талдау департаменті (Әбдірахманов Н.А.):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
6. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                            Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 180 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 180 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 180 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 180 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 180 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысына
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009.08.05 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысы
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009.08.05 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасы
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысына
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009.08.05 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысына
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009.08.05 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысына
10-қосымша
Ескерту. 10-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009.08.05 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысына
11-қосымша
" Бағалы қағаздар рыногында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
3-қосымша
____________________________________________________
Қордың, ұйымның атауы
20 __ жылғы "____" _____________
айырықша пайыздық тәуекелі
(мың теңгемен)
р/с N
Атауы
Сомасы
Айырықша тәуекел коэффициенті (%)
Есеп айырысу сомасы
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, тәуелсіз рейтингі "Standard & Рооr's" агенттігінің "АА-"-дан төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері және орталық банктері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ шығарған борыштық бағалы қағаздар түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
0
2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің "А-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық көлеміне сәйкес келетін, мемлекеттің кепілдігі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигацияларының құны

2) абзацев четвертого – седьмого, девятого, десятого, сорок пятого – шестьдесят седьмого, сто двенадцатого, сто семнадцатого, сто двадцатого, сто двадцать третьего – сто двадцать седьмого, сто двадцать девятого, сто тридцать третьего, сто сорок первого, сто сорок второго пункта 1, абзацев четвертого – восьмого, десятого, одиннадцатого, тридцатого – пятьдесят первого, сто пятьдесят девятого, сто шестьдесят четвертого, сто шестьдесят седьмого, сто семидесятого - сто семьдесят четвертого, сто семьдесят шестого, сто восьмидесятого, сто восемьдесят второго, сто восемьдесят третьего, сто восемьдесят восьмого, сто восемьдесят девятого пункта 2, абзацев тринадцатого – тридцать четвертого, сорок восьмого, пятьдесят третьего, пятьдесят шестого, пятьдесят девятого – шестьдесят третьего, шестьдесят пятого, шестьдесят девятого, семьдесят первого, семьдесят второго, восемьдесят первого, восемьдесят второго пункта 3 постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года.
5. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц «Ассоциация финансистов Казахстана».
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                                     Е. Бахмутова
Приложение 1
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 180 (порядок введения в действие см. п. 3).
Приложение 2
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 180 (порядок введения в действие см. п. 3).
Приложение 3
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 180 (порядок введения в действие см. п. 3).
Приложение 4
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 180 (порядок введения в действие см. п. 3).
Приложение 5
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 180 (порядок введения в действие см. п. 3).
Приложение 6
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 181 (порядок введения в действие см. п. 2).
Приложение 7
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 181 (порядок введения в действие см. п. 2).
Приложение 8
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 181 (порядок введения в действие см. п. 2).
Приложение 9
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 181 (порядок введения в действие см. п. 2).
Приложение 10
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 181 (порядок введения в действие см. п. 2).
Приложение 11
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
"Приложение 3
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
____________________________________________________
наименование Фонда, Организации
Специфичный процентный риск
на "____" _____________ 20__ года
(в тысячах тенге)
п/п
Наименование
Сумма
Коэффициент
специфичного
риска (%)
Сумма к
расчету
1
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, ценных бумаг, имеющих статус
государственных, выпущенных центральными
Правительствами и центральными банками
иностранных государств, суверенный
рейтинг которых не ниже «АА-» агентства
«Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, долговые ценные
бумаги, выпущенные АО «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына»
0
2
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «А-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «А-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
инфраструктурных облигаций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи, по
которым имеется поручительство
государства, размер которого
соответствует полному объему выпуска
инфраструктурных облигаций

0,01
3
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың құны
1,2
4
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың, мөлшері инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының толық емес көлемі бойынша, мемлекеттің кепілдігі бар, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигацияларының құны
3,2
5
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің "В-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің орталық Үкіметтері мен орталық банктері шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарының, тәуелсіз рейтингі "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздардың құны
4,4
6
Қазақстан Республикасының және қор биржасының ресми тізіміндегі "бірінші шағын санаттың рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" шағын санатына енгізілген басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар түріндегі сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
5,2
7
Сыйақы ставкасының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекелі бар қаржы құралдарының құны
7,2
Айрықша тәуекел жиынтығы
х
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға ___________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)  (қолы)
Бас бухгалтер  _____________________________________ _________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)  (қолы)
Мөрдің орны"
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының

0,01
3
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «ВВВ-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «ВВВ-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств
1,2
4
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «ВВ-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
организациями, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «ВВ-» по международной
шкале агентства «Standard & Poor's» или
рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
инфраструктурных облигаций организаций
Республики Казахстан, включенных в
официальный список фондовой биржи, по
которым имеется поручительство
государства по неполному объему выпуска
инфраструктурных облигаций
3,2
5
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
государственных ценных бумаг Республики
Казахстан, выпущенных местными
исполнительными органами Республики
Казахстан, государственных ценных бумаг,
выпущенных центральными Правительствами
и центральными банками иностранных
государств, суверенный рейтинг которых
не ниже «В-» агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговая оценка
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, ценных бумаг,
выпущенных международными финансовыми
рейтинговую оценку не ниже «В-» по
международной шкале агентства «Standard
& Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
4,4
6
Стоимость финансовых инструментов с
рыночным риском, связанным с изменением
ставки вознаграждения, в виде
негосударственных долговых ценных бумаг,
выпущенных организациями Республики
Казахстан в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, включенных в
подкатегорию «долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой подкатегории»
официального списка фондовой биржи
5,2
7
Стоимость прочих финансовых инструментов
с рыночным риском, связанным с
изменением ставки вознаграждения
7,2
Итого специфичный риск
X
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета _________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Место для печати"
Приложение 12
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций

4-7-жол жиынтығы
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға
уәкілетті тұлға ___________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)  (қолы)
Бас бухгалтер  ____________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)  (қолы)
Мөрдің орны"
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 10 cәуірдегі N 74 қаулысына
13-қосымша
"Бағалы қағаздар рыногында кәсіби
қызмет түрлерін қоса атқаратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу ережесіне
5-қосымша
_____________________________________________________
Қордың, ұйымның атауы
20 __ жылғы "____" _________ Қаржы құралының (қор тәуекелінің) нарықтық құнының өзгеруіне байланысты нарықтық тәуекел есебі
(мың теңгемен)
N
Атауы
Сомасы
Тәуекел коэффициенті
Есеп айырысу сомасы
1
2
3
4
5
1
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, " Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар заңды тұлғалардың акциялары
0,02
2
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, осы кестенің 1-жолында көрсетілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
0,02
3
Болуы мүмкін жоғалтуларды шегере отырып, халықаралық шәкіл бойынша "BBBm-"-тен кем емес "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не "BBBf-"-тен кем емес "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" рейтингтік бағасы бар инвестициялық қорлар пайлары

сумма строк 4-7
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета _________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)  (подпись)
Место для печати"
Приложение 13
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 10 апреля 2009 года № 74
"Приложение 5
к Правилам расчета пруденциальных
нормативов для организаций,
совмещающих виды
профессиональной деятельности на
рынке ценных бумаг
_____________________________________________________
наименование Фонда, Организации
Расчет рыночного риска,
связанного с изменением рыночной стоимости финансового
инструмента (фондового риска)
на "____" _____________ 20__ года
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
Коэффициент
риска
Сумма к
расчету
1
2
3
4
5
1
Акции юридических лиц, имеющих
рейтинговую оценку не ниже «А-»
по международной шкале
агентства «Standard & Poor's»
или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные
потери
0,02
2
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц, указанных в
строке 1 настоящей таблицы, за
вычетом резервов на возможные
потери
0,02
3
Паи инвестиционных фондов,
имеющих рейтинговую оценку по
международной шкале «Standard &
Poor's principal stability fund
ratings» не ниже «BBBm-» или
«Standard & Poor's Fund credit
quality ratings» не ниже
«BBBf-», за вычетом резервов на
возможные потери

5.10
Бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұру (орналастыруды тоқтата тұру туралы уәкілетті органның шешімі)
+2
1 (қоса алғанда) дейінгі балл сомасын алған кезде – бағалы қағаз стандартты ретінде жіктеледі.
2 бастап 4 (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде – бағалы қағаз 1-санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 15 % провизия қалыптасады.
5 бастап 7 (қоса алғанда) тең балл сомасы кезінде – бағалы қағаз 2-санатты күмәнді ретінде жіктеледі, 15 % провизия қалыптасады.

5.10
Приостановление размещения ценных бумаг
( решение уполномоченного органа о
приостановлении размещения)
+2
При получении суммы баллов до 1 (включительно) – ценная бумага классифицируется как стандартная.
При сумме баллов равной от 2 до 4 (включительно) - ценная бумага классифицируется как сомнительная 1 категории, формируется 10 % провизий.
При сумме баллов равной от 5 до 7 (включительно) - ценная бумага классифицируется как сомнительная 2 категории, формируется 15 % провизий.