Қан мен оның компоненттерін донациялау алдында донорды медициналық зерттеп-қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 10 қарашадағы N 680 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5934 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 15 сәуірдегі № ҚР ДСМ-34 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.04.2019 № ҚР ДСМ-34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 29.05.2015 № 417 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 166-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қан мен оның компоненттерін донациялау алдында донорды медициналық зерттеп-қарау қағидалары.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 29.05.2015 № 417 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Стратегия және денсаулық сақтау саласын дамыту департаменті (А.Т. Айдарханов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. 2005 жылғы 22 қыркүйектің N 464 "Донорды қан мен оның құрамын тапсырар алдындағы медициналық тексеру ережесін бекіту туралы" бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3890 тіркелген және "Заң газеті" газетінде 2005 жылғы 24 қарашада N 154) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
6. Осы бұйрық оны алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министірдің
міндетін атқарушы
Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 10 қарашадағы
№ 680 бұйрығымен бекітілген
Қан мен оның компоненттерін донациялау алдында донорды медициналық зерттеп-қарау қағидалары

Об утверждении Правил медицинского обследования донора перед донацией крови и ее компонентов
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 680. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5934. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 15.04.2019 № ҚР ДСМ-34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 29.05.2015 № 417 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с пунктом 1 статьи 166 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила медицинского обследования донора перед донацией крови и ее компонентов.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 29.05.2015 № 417 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту стратегии и развития здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Айдарханов А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
4. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2005 года № 464 "Об утверждении Правил медицинского обследования донора" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3890, опубликованный в газете "Юридическая газета" 18 ноября 2005 года № 214-215 (948-949)).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. министра
Б. Садыков
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
10 ноября 2009 года № 680
Правила
медицинского обследования донора
перед донацией крови и ее компонентов

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 29.05.2015 № 417 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қан мен оның компоненттері донациясы алдында донорды медициналық зерттеп-қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 166-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және қан мен оның компоненттерін дайындауды жүзеге асыратын медициналық ұйымдарда (бұдан әрі – Қан қызметі ұйымдары) донорды қан мен оның компоненттері донациясы алдында міндетті тегін медициналық зерттеп-қараудың тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидадаларда мынадай түсініктер пайдаланылады:
1) қан мен оның компоненттерін өтеусіз ерікті донациялау – аллогендік қан мен оның компоненттерін Кодекстің 167-бабына сәйкес донорға берілетін кепілдіктерден басқа, ақысыз іске асырылатын донация;
2) қан мен оның компоненттерін мақсатты донациялау – аллогендік қан мен оның компоненттерін нақты пациенттер үшін тапсыру және Кодекстің 167-бабына сәйкес донорға берілетін кепілдіктерден басқа, ақысыз іске асырылатын донация;
3) қан мен оның компоненттерін аутологиялық донациялау – бір адамнан алынған және кейіннен сол адамның өзіне ғана аутологиялық қайта құюға арналған қан мен оның компоненттерінің донациясы;
4) аяқталған (толық) донациялау – ±10% қол жеткізілген нысаналы көлемімен жаңа алынған қанның эксфузиясы;
5) аяқталмаған (толық емес) донациялау – нысаналы көлемге қол жеткізбей-ақ, бірақ 200 мл және одан да көп көлемде эксфузияны аяқтаған кезде рәсімді мәжбүрлі тоқтатуға байланысты жаңа алынған қанның жеткіліксіз эксфузиясы;
6) болмаған донациялау (тесу) – бұл болмаған венепункция, сондай-ақ 200 мл дейінгі көлеміндегі жаңа алынған қанның эксфузиясы.
3. Донорды қан мен оның компоненттерін донациялау алдында медициналық зерттеп-қараудың тәртібі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) донорды қабылдау және есепке алу;
2) донорды медициналық зерттеп-қарау.
4. Тиісті медициналық зерттеп-қараудан өткен және қарсы көрсетілімдері жоқ, Кодекстің 165-бабының 1 тармақшасына сәйкес медициналық мақсатта қан мен оның компоненттерін донациялауды жүзеге асыруға ерікті түрде ниет білдірген он сегіз жасқа толған жеке тұлға донор болып табылады.
5. Қан мен оның компоненттерін донациялаудың жиілігі мен реті бойынша донорлар мынадай санаттарға бөлінеді:
алғашқы донор - қан мен оның компоненттерін донациялауды алғаш рет іске асырған тұлға;
қайталама донор - қан мен оның компоненттерін донациялауды алдындағы донациялау кезінде де осы Қан қызметі ұйымында жүзеге асырған тұлға;
тұрақты донор – қан және (немесе) оның компоненттерін донациялауды тұрақты түрде жүзеге асыратын тұлға.

Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 29.05.2015 № 417 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила медицинского обследования донора перед донацией крови и ее компонентов (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 166 кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и определяют порядок обязательного бесплатного медицинского обследования донора перед донацией крови и ее компонентов в медицинских организациях, осуществляющих заготовку крови и ее компонентов (далее - Организации службы крови).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) безвозмездная добровольная донация крови и ее компонентов - донация аллогенной крови и ее компонентов, осуществляемая без получения денежного вознаграждения, за исключением гарантий, представляемых донору согласно статьи 167 Кодекса;
2) целевая донация крови и ее компонентов - донация аллогенной крови и ее компонентов, предназначенная для конкретных пациентов и осуществляемая без получения денежного вознаграждения, за исключением гарантий представляемых донору согласно статьи 167 Кодекса;
3) аутологичная донация крови и ее компонентов - донация крови и компонентов, взятых у одного лица и предназначенных исключительно для последующего аутологичного переливания тому же лицу;
4) завершенная (полная) донация - это эксфузия цельной крови с достигнутым целевым объемом ± 10%;
5) незавершенная (неполная) донация (недобор) - это недостаточная эксфузия цельной крови в связи с вынужденным прекращением процедуры без достижения целевого объема, но при завершении эксфузии в объеме 200 мл и более;
6) не состоявшаяся донация (прокол) - это несостоятельная венепунция, а также эксфузия цельной крови в объеме до 200 мл.
3. Порядок медицинского обследования донора перед донацией крови и ее компонентов включает следующие этапы:
1) прием и учет донора;
2) медицинское обследование донора.
4. Донором является физическое лицо, достигшее восемнадцатилетнего возраста, прошедшее соответствующее медицинское обследование и не имеющее противопоказаний, изъявившее добровольное желание осуществить донацию крови и ее компонентов для медицинских целей в соответствии с пунктом 1 статьи 165 Кодекса.
5. По частоте и кратности донации крови и ее компонентов доноры подразделяются на следующие категории:
первичный донор - лицо, осуществляющее донацию крови и ее компонентов впервые;
повторный донор - лицо, ранее осуществлявшее донацию крови и ее компонентов в той же самой Организации службы крови, что и предыдущие донации;
регулярный донор - лицо, регулярно осуществляющее донацию крови и (или) ее компонентов.

Тұрақтылық деп қан донациясының жылына 3 рет және одан да артық, қан плазмасы мен жасушаларын жылына 12 және де одан да көп рет, эритроферез әдісімен эритроциттерді донациялау - жылына 2 рет және одан да артық тапсыру тұрақтылығы ұғымы болып түсініледі.
6. Қан мен оның компоненттерін донациялау мынадай түрлерге бөлінеді:
1) донациялау түрі бойынша:
қан донорлығы;
плазма, оның ішінде иммундық плазма донорлығы;
қан жасушалары донорлығы;
2) донациялау уәждемесі бойынша:
өтеусіз (өтеусіз ерікті донация, мақсатты донациялау және аутологиялық донациялау);
қанның ақылы негізде жүзеге асырылатын донациясы.
3) рәсімінің аяқталуы бойынша жаңа алынған қанды донациялау:
аяқталған (толық);
аяқталмаған (толық емес);
жасалмаған (тесу).
2. Донорды медициналық зерттеп-қарау тәртібі
16. Донорға сауалнама жүргізу алдында осы Қағиданың 2 және 7-қосымшаларына сәйкес ақпарат беріледі.
17. Донорға әрбір қан мен оның компоненттерін донациялау алдында гемоглобин (гематокрит) деңгейін, АлАт деңгейін, ал перифериялық қанның ГДЖ әрбір донациясы алдында да перифериялық қанның алдын ала құрамын (гемоглобин, (гематокрит), эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер) анықтау жүргізіледі.
Плазма донорында әрбір донациялау алдында қан сарысуындағы жалпы ақуыз құрамы қосымша анықталады.
Тромбоциттер донорында әрбір донациялау алдында тромбоциттер деңгейі қосымша анықталады.
Егер қан компоненттерін автоматты сепараторларды пайдалана отырып дайындау тағайындалса, әрбір донациялау алдында қанның ұйыту уақыты қосымша анықталады.
18. Перифериялық қанның ГДЖ доноры адамның 1,2 типті иммундық тапшылық вирусы (бұдан әрі – АИТВ 1,2), В вирустық гепатиті (бұдан әрі - ВВГ), С вирустық гепатиті (бұдан әрі - СВГ), мерез, цитомегаловирустық инфекция, токсоплазмоз инфекциялық маркерлерін бастапқы зерттеп-қарауды донацияға жолдап отырған медициналық ұйымда өтеді.
ГДЖ донорын трансмиссивті инфекциялар маркерлеріне зерттеп-қарау Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5930 болып тіркелген "Донорлық қан және оның компоненттерінің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау қағидалары" Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 684 бұйрығымен бекітілген Донорлық қан және оның компоненттерінің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау қағидаларына 3-қосымшаның 18 және 19-тармақтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Зертханалық зерттеулер Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген әдістермен, оның ішінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5935 болып тіркелген "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 735 бұйрығымен бекітілген Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жабдықта құрғақ химия әдістерімен жүргізіледі.

Под регулярностью понимается периодичность донации крови 3 и более раз в году, плазмы и клеток крови -12 и более раз в году, эритроцитов методом эритроцитафереза - донация 2 и более раз в году.
7. Донация крови и ее компонентов подразделяется на следующие виды.
1) по виду донации:
донорство крови;
донорство плазмы, в том числе иммунной;
донорство клеток крови;
2) по мотивации донации:
безвозмездная (безвозмездная добровольная донация, целевая донация и аутологичная донация;
донация крови, осуществляемая на платной основе.
3) по исходу процедуры донации цельной крови:
завершенная (полная);
незавершенная (неполная);
не состоявшаяся (прокол).
2. Порядок медицинского обследования донора
16. Перед анкетированием донору предоставляется информация согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
17. Донору, перед каждой донацией крови и ее компонентов, проводится предварительное определение уровня гемоглобина (гематокрита), уровня АлАт, а перед каждой донацией ГСК периферической крови также проводится предварительное определение состава периферической крови (гемоглобин (гематокрит), эритроциты, лейкоциты, тромбоциты).
У донора плазмы перед каждой донацией, дополнительно, определяется содержание общего белка в сыворотке крови.
У донора тромбоцитов перед каждой донацией дополнительно определяется уровень тромбоцитов.
Если назначается заготовка компонентов крови с использованием автоматических сепараторов перед каждой донацией дополнительно определяется время свертывания крови.
18. Доноры ГСК периферической крови проходят первичное обследование на инфекционные маркеры вируса иммунодефицита человека (далее - ВИЧ), вирусного гепатита В (далее - ВГВ), вирусного гепатита С (далее - ВГС), сифилис, цитомегаловирусную инфекцию, токсоплазмоз в медицинской организации, направляющей на донацию.
Обследование донора ГСК на маркеры трансмиссивных инфекций осуществляется в соответствии с требованиями пунктов 18 и 19 приложения 3 к Правилам контроля качества донорской крови и ее компонентов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 684 "Правила контроля качества донорской крови и ее компонентов", зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5930.
Лабораторные исследования проводятся методами, зарегистрированными на территории Республики Казахстан, в том числе и методами сухой химии, на оборудовании, зарегистрированном на территории Республики Казахстан в соответствии с Правилами государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 735 "Об утверждении Правил государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники", зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5935.

19. Донордың қан үлгілерін трансфузиялық инфекцияларға тестілеу үшін іріктеу қан және оның компоненттерінің донациясы кезінде жүзеге асырылады.
20. Донорды медициналық тексеріп-қарауды, шеттету немесе жіберу және қан мен оның компоненттері донациясын анықтауды трансфузиолог-дәрігері немесе қан қызметі ұйымының терапевті (бұдан әрі - дәрігер) жүзеге асырады.
21. Донорды медициналық зерттеп-қарау мыналарды қамтиды:
1) алдын-ала зертханалық зерттеу мәліметтерінің талдау;
2) қан және оның компоненттері донорынының сауалнамасын талдау, анамнезді жинау және донорлармен тәуекел факторларын анықтау мақсатында құпия әңгіме жүргізу (сауалнама ақпараты сұхбаттасу процесінде берілген жауаптармен толықтырылуы мүмкін);
3) ағымдағы хал-жағдайын әңгіме жүргізу және физикалық бақылаудың белгілі әдістері (дене қызуын, бойын және салмағын, қан қысымын, тамыр соғу ырғағы мен жиілігін өлшеу) арқылы бағалау.
22. Гемотрансмиссивтік инфекцияларды жұқтыруға әкелетін қауіп-қатер факторларының болуына күдік болғанда, сондай-ақ өзге аурулардың белгілері бар болған кезде медициналық тексерудің көлемі донациялауға жіберуді, жүзеге асыратын дәрігердің шешімімен ұлғайтылады және физикалық бақылаудың (терінің сыртқы қабын және көзге көрінетін шырышты қабықтарды қарау, аускультация, перкуссия, пальпация), зертханалық зерттеудің қосымша әдістері немесе маманның консультациясы тағайындалады.
23. Медициналық зерттеп-қарауды жүргізу кезінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес зертханалық зерттеулердің көрсеткіштер нормаларын және осы Қағидаларға 5 және 6-қосымшаларға сәйкес қан мен оның компоненттерінің донорлығынан тұрақты және уақытша бас тарту өлшемдерін басшылыққа алады.
24. Зертханалық зерттеулер көрсеткіштері нормалардан ауытқулар бар болғанда донор қан мен оның компоненттерін донациялаудан осы Қағидаларға 6-қосымшада көзделген өлшемдерге сәйкес шеттеледі.
25. Қарсы көрсетілімдер болған жағдайда, донорға қан мен оның компоненттері донациясынан шеттету себебі түсіндіреді және тиісті медициналық ұйымдарда қосымша тексерілуден өту ұсынылады.
26. Перифериялық қанның ГДЖ донорларын қоспағанда, шеттету себебі донорлар мен қан донорлығына жатпайтын донорлардың электрондық дерекқорында және донордың картасында тіркеледі.
27. Перифериялық қанның ГДЖ донорларын қоспағанда, донорлыққа қарсы көрсетілімдер болмаған кезде, қан мен оның компоненттерін донациялаудың түрі мен көлемі белгіленеді, бұл ретте мынадай өлшемдер басшылыққа алынады:
1) медициналық ұйымдардың қан компоненттеріне қажеттілігі;

19. Отбор образцов крови у донора для тестирования на трансфузионные инфекции осуществляется во время донации крови и ее компонентов.
20. Медицинское обследование донора, отвод или допуск и определение вида донации крови и ее компонентов осуществляет врач-трансфузиолог или терапевт организации службы крови (далее - врач).
21. Медицинское обследование донора включает:
1) анализ данных предварительных лабораторных исследований;
2) анализ анкеты донора крови и ее компонентов, сбор анамнеза и проведение конфиденциальной беседы с донором на предмет выявления факторов риска (информация анкеты дополняется ответами доноров, полученными в процессе собеседования);
3) оценку общего состояния на текущий момент посредством проведения собеседования и определенных методов физикального обследования (измерения температуры, роста и веса тела, артериального давления, ритмичности и частоты пульса).
22. При подозрении на наличие или при выявлении факторов рискованного поведения потенциального донора, которые приводят к заражению гемотрансмиссивными инфекциями, а также при наличии признаков других заболеваний объем медицинского обследования расширяется по усмотрению врача, осуществляющего допуск к донации и назначаются дополнительные методы физикального (осмотр кожных покровов и видимых слизистых, аускультация, перкуссия, пальпация), лабораторного обследования или консультации специалистов.
23. При проведении медицинского обследования руководствуются нормами показателей лабораторных исследований согласно приложению 2 к настоящим Правилам и критериями постоянного и временного отвода от донорства крови и ее компонентов согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам.
24. При отклонении от нормы показателей лабораторных исследований донор отводится от донации крови и ее компонентов в соответствии с критериями временного отвода от донорства крови и ее компонентов.
25. При наличии противопоказаний донору объясняется причина отвода от донации крови и ее компонентов и рекомендуется прохождение дополнительного обследования в соответствующих медицинских организациях.
26. Причина отвода регистрируется в электронных базах данных о донорах и лицах, не подлежащих донорству крови, и в карте донора, за исключением доноров ГСК периферической крови.
27. При отсутствии противопоказаний к донорству определяется вид и объем донации крови и ее компонентов, за исключением доноров ГСК периферической крови, при этом руководствуются следующими критериями:
1) потребностью медицинских организаций в компонентах крови;

2) донордың қан мен оның компоненттерін донациялауға ерікті ақпараттандырылған келісімі;
3) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес белгіленген қан мен оның компоненттерін донациялаудың түрлері арасындағы ең аз интервалдары;
4) қан мен оның компоненттерін донациялаудың барынша мүмкін мөлшерін:
қан үшін:
салмағы 50 кг артық және бойы 150 см биік донорлардан 450 миллилитр (бұдан әрі - мл) ± 10% көлеміндегі жаңа алынған қан алынады, 30-35 мл қан зертханалық зерттеулер, сондай-ақ донор қанының үлгісі ретінде сақтау үшін қосымша жинақталады.
салмағы 50 кг кем және бойы 150 см төмен донорлардан дене салмағының килограмына шаққанда 4-6 мл, бірақ нормасында дене салмағының 6,5-7% құрайтын таралатын қанның жалпы көлемінен (бұдан әрі - ТҚК) 13% артық емес мөлшерде алынады.
плазма үшін:
салмағы 50 кг артық және бойы 150 см биік донорлардан 600-800 мл көлемде, бірақ 16% ТҚК артық емес көлемдегі алу жүргізіледі;
салмағы 50 кг кем және бойы 150 см төмен донорлар плазма донациясына қатыстырылмайды.
28. Қан және оның компоненттерінің тұрақты донорларына қосымша медициналық зерттеп-қарау жылына кемінде 1 рет, ал перифериялық қанның ГДЖ донорларына донация алдында жүргізіледі:
1) көкрек қуысын флюорографиялық тексеру;
2) 40 жастан асқан донорлар үшін электрокардиограмма.
29. Плазма және қан жасушаларын тапсырушы тұрақты донорды бақылауыш зертханалық зерттеу 4 айда кемінде 1 рет, қан донорларында жылына кемінде бір рет жүргізіледі және мыналарды қамтиды:
1) перифериялық қаннның құрамы (гемоглобин (гемтокрит), эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер, эритроциттердің шөгу жылдамдығы және лейкоциттік формула);
2) жалпы ақуыз және ақуыз фракциялары;
3) жалпы несеп талдауы.
Қан мен оның компоненттерін
донациялау алдында донорды
медициналық зерттеп-қарау
қағидаларына 1-қосымша
Донорларға айтылатын ақпарат
Қанды және оның компоненттерін донациялау алдында донор келесі сұрақтар бойынша ақпараттандырылады:
1. Қанды және оның компоненттерін донациялау шарасы, сондай-ақ қан компоненттерінің ауруларды емдеудегі қажеттілігі туралы.
2. Донорларды зертханалық зерттеудің мақсаты, анамнездің нақты деректерін алудың, сондай-ақ қанды және оның компоненттерін ерікті ақпараттандырылған келісімнің донациялау маңыздылығы туралы.
3. Қанды және оның компоненттерін донациялауға байланысты болжамды уақытша жанама реакциялар туралы.
4. Донордың қанды және оның компоненттерін донациялау ресіміне дейін немесе донациялау шарасының қай уақытында болса да бас тарту құқығы туралы, ол донорға ешбір кері әсерін тигізбейді.
5. Донордың өзі туралы жеке мәліметтердің құпия кепілдігі және тексеру нәтижелері туралы ақпаратты алу құқығы туралы.

2) добровольным информированным согласием донора на донацию крови и ее компонентов;
3) минимальными интервалами между различными видами донаций крови и ее компонентов, определенными согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
4) максимально допустимыми объемами донаций крови и ее компонентов, которые составляют:
для крови:
у доноров весом более 50 кг и ростом более 150 см производится изъятие цельной крови в объеме 450 миллилитров ( далее -мл) ± 10%, дополнительно изымается 30-35 мл крови для лабораторных исследований, а так же для хранения в качестве образца крови донора после донации;
у доноров весом менее 50 кг и ростом менее 150 см производится изъятие меньшего объема крови, в расчете 4-6 мл на килограмм массы тела, но не более 13 % от общего объема циркулирующей крови (далее - ОЦК), который в норме составляет 6,5-7 % веса тела;
для плазмы:
у доноров весом более 50 кг и ростом более 150 см производится изъятие плазмы в объеме 600-800 мл, но не более 16% ОЦК;
доноры весом менее 50 кг и ростом менее 150 см к донации плазмы не допускаются;
28. Дополнительное медицинское обследование регулярных доноров крови и ее компонентов проводится не реже 1 раза в год, а доноров ГСК периферической крови перед донацией:
1) флюорографическое обследование органов грудной клетки;
2) электрокардиограмма у доноров старше 40 лет.
29. Контрольные лабораторные исследования у регулярных доноров плазмы и клеток крови проводятся не реже 1 раза в 4 месяца, а у доноров крови не реже 1 раз в год и включают:
1) состав периферической крови (гемоглобин (гематокрит), эритроциты, лейкоциты, тромбоциты, скорость оседания эритроцитов и лейкоцитарная формула);
2) общий белок и белковые фракции;
3) общий анализ мочи.
Приложение 1
к Правилам медицинского обследования
донора перед донацией
крови и ее компонентов
Информация, предоставляемая донору
Перед донацией крови и ее компонентов донор информируется по следующим вопросам:
1. О процедуре донации крови и ее компонентов, а также необходимости использования компонентов крови для лечения больных.
2. О целях лабораторного обследования доноров, важности получения достоверных данных анамнеза, а также значимости добровольного информированного согласия на донацию крови и ее компонентов.
3. О возможных временных побочных реакциях, связанных с донацией крови и ее компонентов.
4. О праве донора отказаться от донации крови и ее компонентов до процедуры или в любое время процедуры донации, что не повлечет каких-либо негативных последствий для донора.
5. О гарантии конфиденциальности личных сведений донора и его праве на получение информации о результатах обследования.

6. АИТВ антиденелерін және В және С вирустық гепатиттер маркерлерін және өзге де трансфузиялық инфекцияларды анықтау донорды донорлықтан тұрақты шеттетуге, дайындаған қанды және оның компоненттерін жоюға және осы айтылған ақпараттардың денсаулық саласының тиісті ұйымдарына міндетті түрде берілуіне әкелетіні туралы.
7. Қанды және оның компоненттерін донациялаудан кейінгі 24 сағаттың ішінде ауыр және жүйкеге күш түсіретін жұмыстарды шектетудің қажеттілігі туралы.
8. Қан және оның компоненттері арқылы берілетін инфекциялар туралы.
9. АИТВ инфекциясының клиникалық белгілері және оның берілу жолдары туралы.
Қан мен оның компоненттерін
донациялау алдында донорды
медициналық зерттеп-қарау
қағидаларына 2-қосымша
Зертханалық зерттеу көрсеткіштерінің нормалары
Р/с
Көрсеткіштер
Құбылу шектері
Зерттеу әдістері*
1.
Гемоглобин
Ерлерде кемінде 120 грамм/литр (бұдан әрі - г/л),
Әйелдерде кемінде 110 г/л
Коториметрикалық әдіс, автоматты талдауыштар
2.
Гематокрит
Ерлерде – 0,40–0,48
Әйелдерде – 0,36–0,42
Центифугамен айландыру әдісі
3.
Эритроциттің мөлшері
Ерлерде – (4,0-5,5)х1012/литр,
Әйелдерде – (3,7-4,7)х1012/литр
Автоматтық есептегіште немесе Горяев камерасында есептеу
4.
ЭШЖ
Ерлерде – сағатына 10 миллиметр (бұдан әрі - сағ/мм)
Әйелдерде – сағ.15 мм
Панченков микроәдісімен, автоматты анализатормен
5.
Тромбоцит мөлшері
кемінде 160х109/литр
Горяев камерасында есептеу, қанның боялған жұғынында есептеу және автоматты есептеуіште санау
6.
Лейкоциттер мөлшері **
(4 - 9) х 109/литр
Горяев камерасында және автоматты есептеуіште санау
7.
Ретикулоциттер
2-10 %
Қанның боялған жұғынында санау, автоматты гематологиялық талдауыштар
8.
Қан сарысуының жалпы ақуызы
кемінде 65 г/л
Биурет әдісімен
9.
Қан сарысуының ақуыз фракциялары:
Альбумин 53,9-62,1 %
Глобулиндер 46,1-37,9 %:
a1 – глобулиндері -2,7-5,1 %
a2 – глобулиндері- 7,4-10,2 %
b- глобулиндері- 11,7-15,3 %

6. О том, что обнаружение антител к ВИЧ и маркеров к вирусным гепатитам В и С и других трансфузионных инфекций приведет к постоянному отстранению от донорства, уничтожению заготовленной крови и ее компонентов и обязательной передаче данной информации в соответствующие организации здравоохранения.
7. О необходимости ограничения физических и психоэмоциональных нагрузок, связанных с опасными видами деятельности в течение 24 часов после донации крови и ее компонентов.
8. Об инфекциях, передающихся с кровью и ее компонентами.
9. О клинических признаках ВИЧ-инфекции и путях ее передачи.
Приложение 2
к Правилам медицинского обследования
донора перед донацией
крови и ее компонентов
Нормы показателей лабораторных исследований
№ п/п
Показатели
Пределы колебаний
Методы исследования*
1.
Гемоглобин
Мужчины не менее 120 грамм/литр (далее – г/л),
Женщины - не менее 110 г/л
Колориметрические методы, автоматические анализаторы
2.
Гематокрит
Мужчины - 0,40-0,48
Женщины - 0,36-0,42
Центрифужные методы
3.
Количество эритроцитов
Мужчины - (4,0-5,5)х1012/литр
Женщины -(3,7-4,7)х1012/литр
Подсчет в автоматическом анализаторе или камере Горяева
4.
СОЭ
Мужчины не более 10 миллиметров в час (далее - мм/час)
Женщины не более 15 мм/час
Микрометод Панченкова, автоматические анализаторы
5.
Количество тромбоцитов
Не менее 160х109/литр
Подсчет в камере Горяева, подсчет в окрашенном мазке крови, подсчет в автоматическом анализаторе
6.
Количество лейкоцитов **
(4 - 9) х 109/литр
Подсчет в автоматическом счетчике или в камере Горяева
7.
Ретикулоциты
2-10 %
Подсчет в окрашенном мазке, автоматические гематологические анализаторы
8.
Общий белок сыворотки крови
Не менее 65 г/л
Биуретовый метод
9.
Белковые фракции сыворотки крови:
Альбумин 53,9-62,1 %
Глобулины 46,1-37,9 %:
a1 – глобулины -2,7-5,1 %
a2 – глобулины - 7,4-10,2 %
b – глобулины - 11,7-15,3 %

g-глобулиндері - 15,6-21,4 %
Электрофоретикалық әдіс
10
Қансырау уақыты
2-5 минут
Дьюк әдісі
11
Қанның ұю уақыты
5-10 минут
Ли-Уайт әдісі
Қан мен оның компоненттерін
донациялау алдында донорды
медициналық зерттеп-қарау
қағидаларына 3-қосымша
Қан мен оның компоненттері донорлығынан шеттету тұрақты өлшемдері
Р/с
Атаулары
1
Инфекциялық аурулар: В және С гепатиттері, АИТВ инфекциясы, мерез, туберкулез (барлық нысандар), туляремия, бөртпесүзек, лепра, В және С вирустық гепатиттері, АИТВ, мерез маркеріне зерттеудің оң нәтижелері
2
Инъекциялық есірткілерді тұтыну
3
Паразиттық аурулар: эхинококкоз, токсоплазмоз, трипаносомоз, филяриатоз, ришта, лейшманиоз.
4
Жіті трансфузиялық кеуекті энцефалопатиялар (бұдан әрі - ЖТКЭ): Куру, Крейтцфельда Якоба ауруы, Гертсманна-Штреуслер синдромы, отбасылық анамнезде ЖТКЭ барлығы, амиотрофикалық лейкоспонгиоз
5
Анамнезінде адам гипофизі, өсу гормондары препараттарымен емделгені туралы ақпараттың болуы
6
Жүрек–қан-тамыры аурулары: II-III деңгейдегі гипертензиялық ауру, жүректің ишемиялық ауруы, атеросклероз; атеросклеротикалық кардиосклероз; облитерациялайтын эндартерит, ерекше емес аортоартрит, қайталанба тромбофлебит, эндокордиттер, миокардиттер, жүрек кемістігі (туқым қуалаған және жүре пайда болған)
7
Декомпенсация кезеңінде тыныстық жетіспеушілік белгілері бар тыныс алу мүшелерінің аурулары
8
Бауырдың созылмалы аурулары гепатиттер, соның ішінде уыттық анықсыз этиологияда, бауыр циррозы
9
Бүйрек және зәр жүру жолдарының декомпенсация кезеңіндегі аурулары
10
Функция мен зат алмасуының қайтымсыз бұзылуы кезіндегі эндокринді жүйе ауруы, қант диабеті (инсулинге тәуелді нысаны)
11
Орталық нерв жүйесінің органикалық аурулары
12
Дәнекер тіннің диффузиялық аурулары
13
Сәулелік ауру
14
Көру мүшелерінің аурулары: толық соқырлық
15
Тері аурулары: генерализацияланған псориаз, витилиго, терең микоздар
16
Отоларингологиялық мүшелерінің аурулары: озена, күрделі ағындағы созылмалы іріңу-қабыну аурулары
17
Қатерлі ісіктер және қан аурулары
18
Қол-аяғының біреуінің алынуымен, паренхиматозды және/немесе қуыс ағза немесе мүше (бауыр, бүйрек, өкпе, асқазан) бөлігін алумен жүргізілген операциялар
19
Созылмалы және жіті остеомелит
20
Ағзаларды трансплантаттау
21
Есту мен сөйлеуден толық айрылу
22
Анемнездегі анафилаксия расталған тұлғалар
23
Бір ағзадан артық зақымдалған аутоиммундық аурулар
24
Белгіленген генетикалық аурулар
25
Тұқым қуалаған және туа біткен, оның ішінде қан өндірім және иммундық жүйелерінің патологиялары
26
Психикалық аурулар және мінез-құлық бұзушылықтары
27
Онкологиялық,оның ішінде ремиссия сатысындағы аурулар
28
Жүктілік кезіңде цитостатикалық және тератогендік заттарды пайдалану
29
Нашақорлық, токсикомания, анамнездегі маскүнемдік
30
Соңғы 12 айдың ішінде қанды және оның компоненттерін құю, операциялық араласулар (оның ішінде жасанды түсік)
31
Босануға дейінгі 12 ай ішінде ине арқылы емделу, пирсинг немесе татуировка жасату
32
Донорлықтан тұрақты шеттету
33
Өлі туылғандық
34
Ананың бас тартуы
35
Жүкті әйелдердің жүктіліктің екінші кезеңіндегі анемия
36
Жүктілік бойы жүктілікті аяғына дейін көтермеу қауіпі
37

g – глобулины - 15,6-21,4 %
Электрофоретический метод
10
Время кровотечения
2-5 минут
Метод Дьюка
11
Время свертывания крови
5-10 минут
Метод Ли-Уайта
Приложение 3
к Правилам медицинского обследования
донора перед донацией
крови и ее компонентов
Критерии постоянного отвода от донорства крови и ее компонентов
№ п/п
Наименования
1.
Инфекционные заболевания: гепатит В и С, ВИЧ-инфекция, сифилис, туберкулез (все формы), туляремия, сыпной тиф, лепра, положительный результат исследования на маркеры вирусных гепатитов В, С, ВИЧ сифилис
2.
Потребление инъекционных наркотиков
3.
Паразитарные заболевания: эхинококкоз, токсоплазмоз, трипаносомоз, филяриатоз, ришта, лейшманиоз
4.
Подострые трансфузионные губчатые энцефалопатии (далее - ПТГЭ): Куру, болезнь Крейтцфельда-Якоба, синдром Герстманна – Штреуслера, лица, имеющие ПТГЭ в семейном анамнезе, амиотрофический лейкоспонгиоз
5.
Наличие в анамнезе информации о лечении препаратами человеческого гипофиза, гормонами роста
6.
Сердечно-сосудистые заболевания: гипертоническая болезнь II-III cтепени; ишемическая болезнь сердца; атеросклероз; атеросклеротический кардиосклероз; облитерирующий эндартериит; неспецифический аортоартериит; рецидивирующий тромбофлебит; эндокардиты; миокардиты; пороки сердца (врожденные и приобретенные)
7.
Болезни органов дыхания с признаками дыхательной недостаточности в стадии декомпенсации
8.
Хронические заболевания печени гепатиты, в том числе токсической и неясной этиологии, цирроз печени
9.
Заболевания почек и мочевыводящих путей в стадии декомпенсации
10.
Болезни эндокринной системы при необратимых нарушениях функций и обмена веществ, сахарный диабет (инсулинозависимая форма)
11.
Органические заболевания центральной нервной системы
12.
Диффузные заболевания соединительной ткани
13.
Лучевая болезнь
14.
Болезни органов зрения: полная слепота
15.
Кожные болезни: генерализованные псориаз, витилиго, глубокие микозы
16.
Заболевания отоларингологических органов: озена, хронические гнойно-воспалительные заболевания с тяжелым течением
17.
Злокачественные новообразования и болезни крови
18.
Перенесенные операции с удалением конечности; с удалением паренхиматозного и/или полого органа или части органа (печень, почки, легкое, желудок)
19.
Остеомиелит острый и хронический
20.
Трансплантация органов
21.
Полное отсутствие слуха и речи
22.
Подтвержденная информация об анафилаксии в анамнезе
23.
Аутоиммунные заболевания с поражением более одного органа
24.
Установленные генетические заболевания
25.
Наследственные и врожденные патологии, в том числе кроветворной и иммунной систем
26.
Психические расстройства и расстройства поведения
27.
Онкологические заболевания, в том числе в стадии ремиссии
28.
Применение цитостатических и тератогенных средств во время беременности
29.
Наркомания, токсикомания, алкоголизм в анамнезе
30.
Переливание крови и ее компонентов, оперативные вмешательства (в том числе аборты) в течение последних 12 месяцев
31.
Лечение иглоукалыванием, выполнение пирсинга и татуировок в течение 12 месяцев перед родами
32.
Постоянное отстранение от донорства
33.
Мертворождение
34.
Отказ матери
35.
Анемия беременных во второй половине беременности
36.
Угроза прерывания беременности в течение всего срока беременности
37.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 және 23 тармақтарында көзделген донорлықтан тұрақты шеттету өлшемдері аутологиялық донорлар және перифериялық қанның гемопоэздік дің жасушаларының донорлары үшін пайдаланылмайды, оларды донацияға жіберу туралы құжатталған шешімді реципиенттің (аутодонор) емдеуші дәрігері қабылдайды.
1, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 және 34-тармақтарында көзделген донорлықтан тұрақты шеттету өлшемдері плаценталық қанның гемопоэздік дің жасушалары донорлары үшін пайдаланылады.
жүктілік пен босану ағымының ерекшеліктеріне байланысты 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарда көзделген донорлықтан тұрақты шеттету өлшемдері бала туатын әйелге және сәбилерге медициналық көмек көрсету жөніндегі акушериялық гинекологиялық персоналдың жұмысын оңтайландыруға бағытталған және плаценталық қаның гемопоэздік дің жасушалары донациясында қажеттілігі кезінде есепке алынбайды.
Қан мен оның компоненттерін
донациялау алдында донорды
медициналық зерттеп-қарау
қағидаларына 4-қосымша
Қан және оның компоненттері донорлығынан уақытша шеттету
өлшемдері
Р/с
Атауы
Уақытша шеттеудің аралығы

критерии постоянного отвода от донорства, предусмотренные в пунктах 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 и 23, не применяются для аутологичных доноров и доноров гемопоэтических стволовых клеток периферической крови, документированное решение о допуске которых к донации принимается лечащим врачом реципиента (аутодонора);
критерии постоянного отвода от донорства, предусмотренные в пунктах 1, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 и 34, применятся для доноров гемопоэтических стволовых клеток плацентарной крови;
критерии постоянного отвода от донорства, предусмотренные в пунктах 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44, связанные с особенностями течения беременности и родов, направлены на оптимизацию работы акушерско гинекологического персонала по оказанию медицинской помощи роженице и новорожденному ребенку и при необходимости донации гемопоэтических стволовых клеток плацентарной крови не учитываются.
Приложение 4
к Правилам медицинского обследования
донора перед донацией
крови и ее компонентов
Критерии временного отвода от донорства крови и ее компонентов
№ п/п
Наименование
Период временного отвода

1. Гемотранмиссиялық инфекцияларды жұқтыру факторлары:
1.
Қан мен оның компоненттерінің трансфузиясы (күйік реконвалесценттер және резус факторға иммундалған тұлғаларды қоспағанда)
12 ай
2.
Операциялық араласулар, оның ішінде түсіктер, аппендэктомия, холецистэктомия, репродуктивтік жүйе мүшелері және амблуториялық хирургия
4 ай
3.
Аллогендік қанның сілімейлі қабаққа түсуі немесе инъекциялық инемен укол алғандар
4 ай
4.
Аллогендік дің жасушаларын енгізу
4 ай
5.
Мөлдікқабықты, мидың қатты қабатын ауыстыру
4 ай
6.
Акупунктура, татуировка және пирсинг
4 ай
7.
В және С гепатитін жұқтырғандармен тұрмыстық байланыста болғандар (донор сөздерінен анықталады)
6 ай
8.
А гепатитін жұқтырғандармен тұрмыстық байланыста болғандар (донор сөздерінен анықталады)
35 күн
9.
Қан құю жолымен таралатын аурулар бойынша эндемикалық болып табылатын, тропикалық және субтропикалық климаттық елдерде (Азия,Африка, Оңтүстік және Орталық Америка) 4 айдан астам уақыт болғандар
безгекке тестілеу нәтижесі теріс болғанда донациялауға қатыстыру 4 айдан кейін
10.
Тіс экстракциясы
Асқынулар жоқ болса – 10 күн, (кездейсоқ бактериемия тәуекелі салдарынан) күрделі асқынулар жоқ болғанда
11.
Тәуекел нысандағы мінез-құлықтың дәлелденбеген фактілері - сексуалдық қызметтер көрсету, ретсіз жыныс қатынастарына түсу
4 ай
12
ВГВ, ВГС, мерез, АИТВ маркерлерінің болуына расталмаған бастапқы оң нәтижелері жағдайында донорды уақытша шеттету кезеңі
Кейіннен бақылау тексерумен 6 ай
13
АлАТ жоғары белсенділігін байқаған жағдайда донорды уақытта шеттету кезеңі
Кейіннен бақылау тексерумен 1 ай
14
Жалпы клиникалық зертханалық тексеру нәтижелерінің ауытқуы жағдайда донорды уақытша шеттету кезеңі
Кейіннен бақылау тексерумен 1 ай
2. Ауырған аурулар және вакцинациялар
15.
Безгек
Клиникалық және зертханалық толық сауығу сәтінен бастап 4 ай
16.
Сарып (зерттеудің зертханалық әдістерімен расталған)
Клиникалық және зертханалық толық сауығу сәтінен бастап 2 жыл
17.
Ішсүзек
Айқын функционалдық бұзылулар болмаса, клиникалық және зертханалық толық сауығу сәтінен бастап 1 жыл
18.
Ангина
Сауығу кезінен бастап 1 ай
19.
Тұмау, жіті респираторлық вирустық инфекция
Сауығып, өзін-өзі қанағаттанарлық сезінгенде 2 апта
20.
Тұрақты шектеулер өлшемдеріне жатпайтын инфекциялық аурулар
Жазылғаннан бастап 6 ай
21.
Орналасуына қарамастан шиеленісу кезеңіндегі жіті және созылмалы аурулар
Жазылғаннан бастап немесе жедел уақытысы өткеннен соң 1 ай
22.
Жіті гломерулонефрит
Расталған толық жазулудан кейін 5 жыл
23.
Шиеленісу фазасындағы аллергиялық аурулар
Шиеленісу мерзімі басылғаннан кейін 2 ай
24.
Вегеттық-тамырлық дистония
Емделуден кейін 1 ай
25.
Q-қызбасы
Толық клиникалык жазылғаннан соң 2 жыл
26.
Жүктілік және бала емізу кезеңі
Босанғаннан соң 1 жыл
27.
Өлтірілген вакцинамен (В гепатиті, көк жөтел, паратифтер, тұмау, анатоксиндер, сіреспе, дифтерия және тағы да басқалары) егу алғандар
2 апта
28.
Тірі вакцинамен (сарып, оба, туляремия,туберкулез, қызылша, эпидемиялық паротит, ішсүзекке қарсы тірі бәсендетілген вакцина, сіріспеге қарсы тірі бәсендетілген вакцина, полиомиелит және тағы басқалары) егу алғандар
4 апта
29.
Құтыршақ ауруына, кене энцефалитіне қарсы вакцина
Жұқтыру көзімен байланысқа түскеннен кейін 1 жыл 1
30.
Манту реакциясы (егілген орынының айқын қабыну белгілері болмағанда)
2 апта

1. Факторы заражения гемотрансмиссивными инфекциями:
1.
Трансфузия крови и ее компонентов (исключение – ожоговые реконвалесценты и лица, иммунизированные к резус-фактору)
12 месяцев
2.
Оперативные вмешательства, в том числе аборты, аппендэктомия, холецистэктомия, органы репродуктивной системы и амбулаторная хирургия
4 месяца
3.
Попадание аллогенной крови на слизистую оболочку или укол инъекционной иглой
4 месяца
4.
Введение аллогенных стволовых клеток
4 месяца
5.
Пересадка роговицы, твердой мозговой оболочки
4 месяца
6.
Акупунктура, татуировка и пирсинг
4 месяца
7.
Бытовой контакт с больными гепатитами В, С (устанавливается со слов донора)
6 месяцев
8.
Бытовой контакт с больными гепатитом А (устанавливается со слов донора)
35 дней
9.
Пребывание более 4 месяцев в странах тропического и субтропического климата, эндемичных по заболеваниям с трансфузионным путем передачи (Азия, Африка, Южная и Центральная Америка)
через 4 месяца допуск к донации при наличии отрицательного предварительного теста на малярию
10.
Экстракция зуба
При отсутствии осложнений – 10 дней при отсутствии осложнений (из-за риска случайной бактериемии)
11.
Недоказанные факты рискованных форм поведения – оказание сексуальных услуг, ведение беспорядочных половых связей
4 месяца
12
Период временного отвода донора в случае неподтвержденных первичноположительных результатов на наличие маркеров ВГВ, ВГС, сифилис, ВИЧ
6 месяцев с последующим контрольным обследованием
13
Период временного отвода донора в случае выявления повышенной активности АлАТ
1 месяц с последующим контрольным обследованием
14
Период временного отвода донора в случае отклонения результатов общеклинического лабораторного обследования
1 месяц с последующим контрольным обследованием
2. Перенесенные заболевания и вакцинации
15.
Малярия
4 месяца с момента полного
клинического и лабораторного
выздоровления
16.
Бруцеллез (подтвержденный лабораторными методами исследования)
2 года с момента полного клинического и лабораторного выздоровления
17.
Брюшной тиф
1 год с момента полного клинического и лабораторного
выздоровления при отсутствии выраженных функциональных расстройств
18.
Ангина
1 месяц с момента
выздоровления
19.
Грипп, острая респираторная вирусная инфекция
2 недели после выздоровления при удовлетворительном самочувствии
20.
Инфекционные заболевания, не подпадающие под критерии постоянного отвода
6 месяцев с момента выздоровления
21.
Острые и хронические воспалительные заболевания в стадии обострения независимо от локализации
1 месяц с момента выздоровления или купирования острого периода
22.
Острый гломерулонефрит
5 лет после полного подтвержденного выздоровления
23.
Аллергические заболевания в фазе обострения
2 месяца с момента купирования острого периода
24.
Вегетососудистая дистония
1 месяц после лечения
25.
Q-лихорадка
2 года с момента полного клинического выздоровления
26.
Беременность, роды и лактация
1 год после родов
27.
Прививки убитыми вакцинами (гепатит В, коклюш, паратифы, грипп, анатоксины, столбняк, дифтерия и другие).
2 недели
28.
Прививки живыми вакцинами (бруцеллез, чума, туляремия, туберкулез, корь, краснуха, эпидемический паротит, живая ослабленная вакцина от брюшного тифа, живая ослабленная вакцина от холеры, полиомиелит и другие).
4 недели
29.
Вакцинация против бешенства, клещевого энцефалита.
1 год после контакта с источником заражения.
30.
Реакция Манту (при отсутствии выраженных воспалительных явлений на месте инъекции)
2 недели

4. Эпидемиялық жағдайда донорлықтан шеттеу
36.
Эпидемиологиялық жағдайлар (мысалы, аурулардың өршіп көбейген жағдайлары)
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган анықтайтын эпидемиологиялық жағдайға байланысты шеттету
Ескертпе:
Донорларда осы тізімге кірмей қалған аурулардың белгілері болса, онда донорлыққа медициналық зерттеп-қарауды жүргізген дәрігердің шешімімен, қажет болса, тиісті бейінді маманның кеңесінен кейін қан тапсыруға жіберіледі.
Қан мен оның компоненттерін
донациялау алдында донорды
медициналық зерттеп-қарау
қағидаларына 5-қосымша
Қан мен оның компоненттерін донациялау түрлері
арасындағы ең аз аралық интервалдар
Р/с
Бастапқы шара
Одан арғы ресім
Жаңа алынған қанды донация лау
Бір реттік плазмаферез
Екі реттік немесе аппараттық плазмаферез
Тромбоцитаферез
Бір реттік эритроцитаферез
Екі реттік эритроцитаферез
1.
Жаңа алынған қанды донациялау
60 тәулік
30 тәулік
30 тәулік
30 тәулік
60 тәулік
90 тәулік
2.
Бір реттік плазмаферез
7 тәулік
7 тәулік
7 тәулік
7 тәулік
7 сағат
7 тәулік
3.
Екі реттік немесе аппараттық плазмаферез
14 тәулік
14 тәулік
14 тәулік
14 тәулік
14 тәулік
14 тәулік
4.
Тромбацитаферез
14 тәулік
14 тәулік
14 тәулік
14 тәулік
14 тәулік
14 тәулік
5.
Бір реттік эритроцитаферез
60 тәулік
30 тәулік
30 тәулік
30 тәулік
60 тәулік
90 тәулік
6.
Екі реттік эритроцитаферез
Ерлер үшін 120 тәулік
Әйелдер үшін 180 тәулік
60 тәулік
60 тәулік
60 тәулік
Ерлер үшін 120 тәулік
Әйелдер үшін 180 тәулік
Ерлер үшін 120 тәулік
Әйелдер үшін 180 тәулік
Ескертпе:
Плазманы (оның ішінде иммундық) донациялау кезінде – дайындалған плазма антикоагулянт есебімен 1 жылда 20 литрден аспайтын плазманы дайындау жүргізіледі. Плазма немесе тромбоциттерді әр жүйелі 20 донациялаудан кейін донорға бір айға демалыс беріледі.
Аферез әдісімен эритроциттерді донациялау кезінде ұқсас мерзімде жаңа алынған қанның донациялауында эритроциттерден бірдей айырылу көлеміндегі эритроциттерді жыл бойы дайындау жүргізіледі.
Ерекше жағдайларда (қажетті қан тобы бар донор болмағанда) ресімнің аралық интервалы донорға медициналық зерттеп-қарау жүргізген дәрігердің шешімімен қысқартылады.
Плазмаферез ресімі кезінде донорға эритроцит қайтарылмай қалса, онда қан мен оның компоненттерін донациялау түрлерінің аралық интервалы жаңа алынған қанды донациялау аралығына теңеледі.
Қанды аз дозаларда дайындау 10–30 миллилитр жаңа алынған қан көлемінде аптасына 3 реттен көп емес жүргізіледі.
Қан донациясының ең төмен жиілігі:
ер донорлар үшін – 450 миллилитр (бұдан әрі - мл) ± 10% көлемде жылына 6 доза,
әйел донорлары үшін – 450 миллилитр (бұдан әрі - мл) ± 10% көлемде жылына 4 доза.
Перифериялық қанның ГДЖ донациясының жиілігі мен реті перифериялық қанның бір және одан артық микролитрінде 20 жасуша мөлшеріндегі CD+34 бастапқы деңгеймен және қорытынды өнімде реципиент дене салмағының 1 килограммына/2х106 CD+34 жасуша деңгейінде анықталады.

4. Отвод от донорства при эпидемиологических ситуациях
39.
Эпидемиологические ситуации (например, вспышки заболеваемости)
Отвод в соответствии с эпидемиологической ситуацией, определяемой уполномоченным органом в области здравоохранения
Примечание:
При наличии у донора заболеваний и симптомов, не вошедших в данный список, вопрос о донорстве решается врачом, проводящим медицинское обследование, при необходимости после консультации со специалистом соответствующего профиля.
Приложение 5
к Правилам медицинского обследования
донора перед донацией
крови и ее компонентов
Минимальные интервалы между различными видами
донаций крови и ее компонентов
№ п/п
Исходная
процедура
Последующая процедура
Донация цельной крови
Плазмаферез однократный
Плазмаферез двукратный или аппаратный плазмаферез
Тромбоцитаферез
Эритроцитаферез однократный
Эритроцитаферез двукратный
1.
Донация цельной крови
60 суток
30 суток
30 суток
30 суток
60 суток
90 суток
2.
Плазмаферез однократный
7 суток
7 суток
7 суток
7 суток
7 суток
7 суток
3.
Плазмаферез двукратный или аппаратный плазмаферез
14 суток
14 суток
14 суток
14 суток
14 суток
14 суток
4.
Тромбоцитаферез
14 суток
14 суток
14 суток
14 суток
14 суток
14 суток
5.
Эритроцитаферез однократный
60 суток
30 суток
30 суток
30 суток
60 суток
90 суток
6.
Эритроцитаферез двукратный
120 суток для мужчин
180 суток для женщин
60 суток
60 суток
60 суток
120 суток для мужчин
180 суток для женщин
120 суток для мужчин
180 суток для женщин
Примечание:
При донациях плазмы (в том числе иммунной) - производится заготовка плазмы в объеме не более 20 литров в год с учетом антикоагулянта. После каждых 20 последовательных донаций плазмы или тромбоцитов донору предоставляется отдых на один месяц.
При донациях эритроцитов методом афереза производится заготовка эритроцитов в течение года в объеме идентичном потере эритроцитов при донации цельной крови за аналогичный период.
Интервал между процедурами в исключительных обстоятельствах (при отсутствии донора с необходимой группой крови) сокращается по усмотрению врача, проводящего медицинское обследование донора.
Процедура плазмафереза с неудавшимся возвратом эритроцитов донору по интервалам между различными видами донаций крови и ее компонентов приравнивается к донации цельной крови.
Заготовка крови малыми дозами проводится не чаще 3-х раз в неделю в объеме 10-30 миллилитров цельной крови.
Максимальная частота донации крови:
для доноров мужчин - 6 доз в объеме 450 миллилитров ( далее -мл) ± 10% в год;
для доноров женщин - 4 дозы в объеме 450 миллилитров ( далее -мл) ± 10% в год.
Частота и кратность донаций ГСК периферической крови определяется в соответствии с исходным уровнем в периферической крови CD34+ в количестве от 20 клеток в микролитре и более и уровнем клеток CD34+ в конечном продукте не менее 2х10 6 на килограмм массы тела реципиента.