"Тарификация бірліктерінің өлшемдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс Агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 2 ақпандағы N 43 бұйрығына өзгертулер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс Агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 12 қарашадағы N 446 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5958 болып енгізілді
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 35-бабының 1-1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарификация бірліктерінің өлшемдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 2 ақпандағы N 43 бұйрығына (N 5573 Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2009 жыл, N 3, 338-бап) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Телекоммуникация желілерінің иелері және байланыс операторлары өзінің телекоммуникация желілерінде осы бұйрықпен бекітілген тарификация бірліктерінің өлшемдеріне сәйкес трафикті өлшеуді және есепке алуды қамтамасыз етсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген тарификация бірліктерінің өлшемдері, осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің Байланыс саласындағы талдау және тарифті реттеу департаменті (Т.Қ. Наметчаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының орынбасары А.Ә. Әріпхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                            Қ. Есекеев
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы ________ А. Шабдарбаев
2009 жылғы 25 қараша
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі Төрағасының
2009 жылғы 12 қарашадағы
N 446 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі Төрағасының
2009 жылғы 2 ақпандағы
N 43 бұйрығымен
бекітілген
Тарификация бірліктерінің өлшемдері

О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 2 февраля 2009 года № 43 "Об утверждении размеров единиц тарификации"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 12 ноября 2009 года № 446. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2009 года № 5958
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О связи", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 2 февраля 2009 года № 43 "Об утверждении размеров единиц тарификации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5573, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2009 г., № 3, ст. 338) следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Владельцам сетей телекоммуникаций и операторам связи обеспечить в своих сетях телекоммуникаций измерение и учет трафика согласно размерам единиц тарификации, утвержденным настоящим приказом.";
Размеры единиц тарификации, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту анализа и тарифного регулирования в области связи Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи (Наметчаев Т.К.) в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи Арифханова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2010 года.
Председатель                               К. Есекеев
СОГЛАСОВАН:
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_____________ А. Шабдарбаев
25 ноября 2009 года
Приложение
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 12 ноября 2009 года № 446
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 2 февраля 2009 года № 43
Размеры единиц тарификации

1. Тарификация бірлігі – Қазақстан Республикасы телекоммуникациясының бірыңғай желісіне кіретін байланыс операторлары мен барлық санаттағы желі иелері үшін міндетті болып табылатын, байланыс қызметінің тиісті түрі үшін төлемақы алынатын уақытты, ақпарат санын немесе көлемін өлшеу бірлігі.
2. Телефондық трафиктің өлшеу бірлігі 1 секунд болып табылады, сондай-ақ оның туындысы 60 секунд немесе 1 минут.
3. Интернет және деректер беру трафиктің өлшем бірлігі 1 бит және 1 байт болып табылады, сондай-ақ 1 килобайт, 1 мегабайт, 1 гигабайт, 1 терабайт олардың туындысы болып табылады, қайда 1 байт 8 битке тең, 1 килобайт 1024 байтқа тең, 1 мегабайт 1024 килобайтқа тең, 1 гигабайт 1024 мегабайтқа тең, 1 терабайт 1024 гигабайтқа тең.
4. Жалпы пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне кіріс, шығыс және транзиттік трафиктің барлық түрін өткізгенде байланыс операторлары арасында өзара есеп айырысуда қолданылатын тарификация бірліктерінің өлшемдері:
1) жергілікті, аймақішілік, қалааралық телефондық трафикті, ұялы байланыс пен IP-телефония операторларының телефондық трафикті – 10 секунд (2012 жылғы 1 қаңтардан – 1 секунд);
2) халықаралық телефондық трафикті – 30 секунд (2012 жылғы 1 қаңтардан – 10 секунд);
3) Интернет және деректер беру трафигі – 10 Кб (2012 жылғы 1 қаңтардан – 1 Кб).
5. Жалпы пайдаланылатын телекоммуникация желісінде байланыс операторымен абоненттерге қызмет көрсету барысында қолданылатын тарификация бірліктерінің өлшемдері:
1) жергілікті, аймақішілік, қалааралық және ұялы телефон байланысы, IP-телефониялар:
байланыс операторының телекоммуникация желі ішінде – 10 секунд (2012 жылғы 1 қаңтардан – 1 секунд);
басқа байланыс операторларының телекоммуникация желілеріне шығу – 10 секунд (2012 жылғы 1 қаңтардан – 1 секунд);
2) Халықаралық телефон байланысы:
таяу және алыс шетел желілерінде қосылуларды ұсыну кезінде – 30 секунд (2012 жылғы 1 қаңтардан – 10 секунд);
басқа байланыс операторлар желісінен таяу және алыс шетел желілеріне қосылуларды ұсыну кезінде – 30 секунд (2012 жылғы 1 қаңтардан – 10 секунд);
3) деректер беру және Интернет желісіне қол жетімділігі – 10 Кб (2012 жылғы 1 қаңтардан – 1 Кб);
4) халықаралық роуминг кезінде ұялы байланыс – 60 секунд (2012 жылғы 1 қаңтардан – 10 секунд);
6. Шетел байланыс операторларымен шарттар және роумингтік келісімдер негізінде осы бұйрықпен көзделген тарификация бірлігінен жоғары өлшемін қолдануы 2012 жылғы 1 қаңтарына дейін рұқсат етіледі.
7. Байланыс операторлар, байланыс операторлар мен абоненттер арасында өзара есеп айырысу кезінде тарификация бірліктерінің өлшемдерінен төмен трафик, осы бұйрықпен бекітілген тиісті тарификация бірліктері өлшемдеріне сәйкес, осы қызмет үшін толық тарификация бірліктері өлшемдері ретінде тарифтеледі.

1. Единица тарификации - единица измерения времени, количества или объема информации, за которые взимается плата для соответствующего вида услуги связи, являющаяся обязательной для операторов связи и владельцев сетей всех категорий, входящих в единую сеть телекоммуникаций Республики Казахстан.
2. Единицей измерения телефонного трафика является 1 секунда, а также ее производная 60 секунд или 1 минута.
3. Единицей измерения трафика передачи данных и Интернета являются 1 бит и 1 байт, а также их производные 1 килобайт, 1 мегабайт, 1 гигабайт, 1 терабайт, где 1 байт равен 8 бит, 1 килобайт равен 1024 байт, 1 мегабайт равен 1024 килобайт, 1 гигабайт равен 1024 мегабайт, 1 терабайт равен 1024 гигабайт.
4. Размеры единиц тарификации, применяемые при взаиморасчетах между операторами связи при пропуске всех видов входящего, исходящего и транзитного трафика на сети телекоммуникаций общего пользования:
1) местного, внутризонового, междугородного телефонного трафика, телефонного трафика операторов сотовой связи и операторов IP-телефонии - 10 секунд (с 1 января 2012 года - 1 секунда);
2) международного телефонного трафика - 30 секунд (с 1 января 2012 года - 10 секунд);
3) трафика передачи данных и Интернет - 10 Кб (с 1 января 2012 года - 1 Кб).
5. Размеры единиц тарификации, применяемые оператором связи при оказании услуг абонентам на сети телекоммуникаций общего пользования:
1) местной, внутризоновой, междугородной и сотовой телефонной связи, IP-телефонии:
внутри сети телекоммуникаций оператора связи - 10 секунд (с 1 января 2012 года - 1 секунда);
с выходом на сети телекоммуникаций других операторов связи - 10 секунд (с 1 января 2012 года - 1 секунда);
2) международной телефонной связи:
при предоставлении соединений на сети ближнего и дальнего зарубежья - 30 секунд (с 1 января 2012 года - 10 секунд);
при предоставлении соединений с сетей других операторов связи на сети ближнего и дальнего зарубежья - 30 секунд (с 1 января 2012 года - 10 секунд);
3) передачи данных и доступа к сети Интернет - 10 Кб (с 1 января 2012 года - 1 Кб);
4) сотовой связи при международном роуминге - 60 секунд (с 1 января 2012 года - 10 секунд).
6. Применение на основании договоров и роуминговых соглашений с зарубежными операторами связи единиц тарификации большего размера, чем предусмотрено настоящим приказом, допускается до 1 января 2012 года.
7. При взаиморасчетах между операторами связи, операторами связи и абонентами, трафик меньшего размера единицы тарификации, который соответствует размеру единицы тарификации, утвержденному настоящим приказом, тарифицируется как полный размер единиц тарификации для данного вида услуг.

8. Байланыс операторларымен осы бұйрықпен бекітілген тарификация бірліктері өлшемдерінен төмен тарификация бірліктері өлшемдерін қолдануы рұқсат етіледі.

8. Допускается применение операторами связи размеров единиц тарификации меньших размеров единиц тарификации, утвержденных настоящим приказом.