Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 9 ақпандағы N 341/43-ІІІ "Астана қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесі туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2009 жылғы 6 қарашадағы N 273/39-IV Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2009 жылғы 15 желтоқсанда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 600 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 447/62-V шешімімен
Ескерту. Шешімнің күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 23.12.2015 № 447/62-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңның 4343-1 баптарына сәйкес Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 9 ақпандағы N 341/43-ІІІ "Астана қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесі туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2007 жылғы 14 наурызда N 464 болып тіркелген, 2007 жылғы 20 наурызда N 51 "Астана хабары", 2007 жылғы 20 наурызда N 50-51 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған), 2007 жылғы 12 шілдеде N 407/50-ІІІ "Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 9 ақпандағы N 341/43-ІІІ "Астана қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесі туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2007 жылғы 30 шілдеде N 474 болып тіркелген, 2007 жылғы 4 тамызда N 131-132 "Астана хабары", 2007 жылғы 4 тамызда N 132-133 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған), 2009 жылғы 28 мамырдағы N 226/35-IV "Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне толықтырулар енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2009 жылғы 11 маусымда N 582 болып тіркелген, 2009 жылғы 16 маусымда N 65 "Астана ақшамы", 2009 жылғы 16 маусымда N 71 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған), 2009 жылғы 26 тамыздағы N 243/37-IV "Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2009 жылғы 1 қазанда N 590 болып тіркелген, 2009 жылғы 6 қазанда N 111 "Астана ақшамы", 2009 жылғы 6 қазанда N 119 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
осы шешіммен бекітілген Астана қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесінде:
1-тармақтағы "міндетті" деген сөз алынып тасталсын.
7-тармақтың екінші азат жолындағы "міндетті" деген сөз алынып тасталсын;
9-тармақ алынып тасталсын;
11-тармақтың екінші азат жолындағы "тыйым салынады" деген сөздер "жол берілмейді" деген сөздермен ауыстырылсын, "немесе толықтай тыйым салуға" деген сөздер алынып тасталсын;

О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 9 февраля 2007 года № 341/43-III "О Правилах содержания собак и кошек в городе Астане"
Решение маслихата города Астаны от 6 ноября 2009 года N 273/39-IV. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 15 декабря 2009 года N 600. Утратило силу Решение маслихата города Астаны от 23 декабря 2015 года № 447/62-V
Сноска. Утратило силу Решение маслихата города Астаны от 23.12.2015 № 447/62-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 4343-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Астаны от 9 февраля 2007 года № 341/43-III "О Правилах содержания собак и кошек в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 14 марта 2007 года за № 464, опубликовано в газетах "Астана хабары" № 51 от 20 марта 2007 года, "Вечерняя Астана" № 50-51 от 20 марта 2007 года), от 12 июля 2007 года № 407/50-III "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 9 февраля 2007 года № 341/43-III "О Правилах содержания собак и кошек в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 30 июля 2007 года № 474, опубликовано в газетах "Астана хабары" № 131-132 от 4 августа 2007 года, "Вечерняя Астана" № 132-133 от 4 августа 2007 года), от 28 мая 2009 года № 226/35-IV "О внесении дополнений в некоторые решения маслихата города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 11 июня 2009 года за № 582, опубликовано в газетах "Астана акшамы" № 65 от 16 июня 2009 года, "Вечерняя Астана" № 71 от 16 июня 2009 года), от 26 августа 2009 года  № 243/37-IV "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения маслихата города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 1 октября 2009 года за № 590, опубликовано в газетах "Астана акшамы" № 111 от 6 октября 2009 года, "Вечерняя Астана" № 119 от 6 октября 2009 года) следующие изменения:
в Правилах содержания собак и кошек в городе Астане, утвержденных указанным решением:
в пункте 1 слово "обязательному" исключить;
во втором абзаце пункта 7 слово "обязательной" исключить;
пункт 9 исключить;
во втором абзаце пункта 11 слово "Запрещается" заменить словами "Не допускается", слова " или полностью запрещать" исключить;

20, 21, 22-тармақтардағы "рұқсат етілмейді, тыйым салынады" деген сөздер "жол берілмейді, жол берілмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
25-тармақтағы "тыйым салынады" деген сөздер "рұқсат берілмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
27-тармақтағы "керек" деген сөз "тиіс" деген сөзбен ауыстырылсын;
28-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"28. Балаларға және 16 жасқа толмаған жас өспірімдерге, сонымен қатар денсаулық жағдайы қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ете алмайтын азаматтарға иесінің ерекше жауапкершілігін қажет ететін иттерді серуенге шығаруға рұқсат берілмейді.";
29, 34-тармақтардағы "тыйым салынады, тыйым салынады" деген сөздер "рұқсат берілмейді, жол берілмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
39-тармақтағы "қажет" деген сөз "тиіс" деген сөзбен ауыстырылсын;
41-тармақтағы "тыйым салынады" деген сөздер "рұқсат берілмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тарау жаңа редакцияда жазылсын:
"6 тарау. Ит пен мысық иелері
42. Тіркелген иттер мен мысықтар иесінің меншігі болып табылады және кез-келген меншік ретінде заңмен қорғалады.
43. Ит немесе мысық Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген аурулар түрімен ауырған деп танылған жағдайда, аумақтың бас мемлекеттік ветеринарлық инспектордың шешімімен, немесе соттың шешімі болған жағдайда ғана иесінен алынып, жойылуы мүмкін. Егер де ит науқас емес деп танылса, онда ол иесіне қайтарылуы тиіс. Сонымен қатар, ит немесе мысық иелерінен адамға жарақат келтірген жағдайларда, қауып алғанда, адамға берілетін аурулардың немесе қауіпті аурулардың болуын тексеру үшін алынуы мүмкін.
44. Иттер мен мысықтардың иелері төмендегі талаптарды орындауға борышты:
1) иттер мен мысықтардың қоршаған ортаға қолайсыздық келтірмейтін және қауіпсіздік тудырмайтын, тыныштықты жағдайын қамтамасыз ету;
2) тұрғын үй-жайларда тыныштықты қамтамасыз ету;
3) алаңдарды, кіреберістерді, сатылық торларды, лифтілерді, балалар алаңдарын, жолдарды, тротуар, шағын гүлбақтарды, демалыс аумақтарын ластамау, ал ластанған жағдайда міндетті түрде жедел тазалауды жүзеге асыру (қағаз немесе полиэтилен пакеттерін пайдалану);
4) жануарларды түрлеріне қарай зоотехникалық, зоогигиеналық және ветеринарлық-санитарлық талаптарға сәйкес ұстау, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
5) иттер мен мысықтарды олардың биологиялық қажеттіліктеріне сай ұстау, оларға ізгілікті қарау, қараусыз қалдырмау, өздерінің жануарларына қажеттілігіне қарай тамақ беру, таза су ішуге жағдай жасау, ұрмау;
6) ветеринариялық мекемелер мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтарды бақылау үшін, диагностикалық зерттеу және емдеу, алдын-алу шараларын жүргізу үшін бөгетсіз берілуі керек;

в пунктах 20, 21, 22 слова "Запрещается, запрещается" заменить словами "Не допускается, не допускается";
в пункте 25 слово "Запрещается" заменить словами "Не разрешается";
в пункте 27 слово "обязаны" заменить словом "должны";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Не разрешается выгуливать собак, требующих особой ответственности владельца, детям и подросткам до 16 лет, а также лицам физическое состояние которых не может обеспечить безопасность окружающих";
в пунктах 29, 34 слова "Запрещается, запрещается" заменить словами "Не разрешается, не допускается";
в пункте 39 слово "обязан" заменить словом "должен";
в пункте 41 слово "Запрещается" заменить словами "Не разрешается";
Главу 6 изложить в новой редакции:
" Глава 6. Владельцы собак и кошек.
42. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью их владельца и как всякая собственность охраняется законом.
43. Собака или кошка могут быть изъяты у владельца и умерщвлены в случаях установления заболеваний, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан, по решению Главного государственного ветеринарного инспектора территории или же по решению суда. В случае, если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу. Собака или кошка также могут быть изъяты у владельца в случае нанесения ими покусов, царапин человеку, для проведения исследования на предмет наличия болезней, передающихся человеку, либо опасных заболеваний.
44. Владельцы собак и кошек должны выполнять ниже перечисленные требования:
1) обеспечить поведение собак и кошек, которое не причиняло бы  беспокойства и не представляло бы опасности для окружающих;
2) принимать меры по недопущению шума в жилых помещениях;
3) не загрязнять дворы, подъезды, лестничные площадки, лифты, детские площадки, дорожки, тротуары, скверы, парки, зоны отдыха, а в случае загрязнения осуществлять незамедлительную уборку (в бумажные или полиэтиленовые пакеты);
4) содержать животных в условиях, соответствующих зоотехническим, зоогигиеническим и ветеринарно-санитарным требованиям по их видам и породам, соблюдать требования общественной безопасности;
5) содержать собак и кошек в соответствии с их биологическими потребностями, гуманно обращаться с ними, не оставлять без присмотра, предоставлять животным необходимое количество пищи, постоянный доступ к питьевой воде, не допускать жестокого обращения;
6) по требованию специалистов ветеринарных учреждений беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;

7) иттер мен мысықтарды жыл сайын екі, үш айлық мерзімінен бастап ветеринариялық емханаларға бақылау үшін және құтырма ауруына және басқа да инфекциялық ауруларға қарсы алдын алу шараларын қолдануға әкеліп отыру, ветеринарлық құжатына жазбаларды белгілеп отыру;
8) жүйелі түрде, тоқсанына кемінде бір рет иттер мен мысықтарға гельмиттерге және тері паразиттеріне қарсы алдын-алу шараларын қолданып отыруы керек;
9) иттер мен мысықтар ауырғанда немесе ауруға күдікті болғанда жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарласу, тексерістердің қорытындысы бойынша мамандардың ұсыныстарын мүлтіксіз сақтау;
10) ит немесе мысықты одан әрі ұстауға мүмкіндік болмаған жағдайда оны басқа тұлғаға, жануарларды қорғау мекемелеріне береді немесе ветеринариялық мекемеге тапсырады;
11) үй жануарының өліп қалған жағдайларында немесе құтыру ауруына шалдығуға ұқсас белгілері болған жағдайда жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарлау қажет және осы жануарлар ветеринарлық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшаулануы тиіс;
12) ит немесе мысық белгісіз себептермен өліп қалған жағдайларда ветеринарлық мекемелерге немесе лицензияланған ветеринарлық дәрігерлерге өлудің себептерін анықтау үшін хабарласу қажет.
45. Өліп қалған иттер мен мысықтардың өлігін лақтырып тастауға, қала аумағына көміп тастауға рұқсат берілмейді.
Иттер мен мысықтардың өлігі қараусыз жануарларды аулайтын және өлген жануарлардың өлекселерін жинайтын қызмет орындарына тапсырылуға немесе жануарлар өлексесін жоюмен айналысатын орындарға тапсырылып, тиісті құжаттар алынуы керек.";
7-тарау алынып тасталсын.
68-тармақтағы "тыйым салынады" деген сөздер "жол берілмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
70-тармақтың 6) тармақшасындағы "жануарлардың иелерін жауапкершілікке тарту жөнінде" деген сөздер алынып тасталсын.
2. Осы шешім оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы
мәслихатының сессия төрағасы                         А. Бұлашев
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы                              В. Редкокашин

7) ежегодно, начиная с двух и трех месячного возраста, доставлять собак и кошек в ветеринарные клиники для осмотра и профилактических прививок против бешенства и других инфекционных заболеваний, с отметкой об этом в ветеринарном паспорте животного;
8) регулярно, не реже одного раза в квартал, проводить профилактическую обработку собак и кошек от кожных паразитов и гельминтов;
9) во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание собак и кошек немедленно обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования;
10) при невозможности дальнейшего содержания собак и кошек передать его другому владельцу, зоозащитной организации или сдать в ветеринарное учреждение;
11) немедленно сообщать в ветеринарные учреждения о случаях гибели домашних животных или о подозрениях на заболевания бешенством и изолировать их до прибытия специалистов ветеринарных служб;
12) в случае гибели собаки или кошки по неизвестной причине, обратиться в ветеринарное учреждение или к лицензированному ветеринарному врачу для выяснения причины гибели.
45. Не разрешается выбрасывать трупы собак и кошек, осуществлять их захоронение на территории города.
Трупы собак и кошек должны сдаваться в службы по отлову бродячих и сбору трупов павших животных или пункты утилизации с получением соответствующих документов.";
Главу 7 исключить;
в пункте 61 слово "обязательному" исключить;
в пункте 68 слово "запрещено" заменить словами "не допускается";
в подпункте 6) пункта 70 слова "для привлечения владельцев животных к ответственности" исключить.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                    А. Булашев
Секретарь маслихата
города Астаны                              В. Редкокашин