Ақмола облыстық мәслихатының 2006 жылғы 29 қыркүйектегі № 3С-22-10 "Ақмола облысының елді мекендер аймақтарына құрылыс салу Ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Ақмола облыстық мәслихатының 2009 жылғы 16 қазандағы № 4C-17-16 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2009 жылғы 26 қарашада № 3337 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облыстық мәслихатының 2013 жылғы 28 наурыздағы № 5С-11-6 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облыстық мәслихатының 28.03.2013 № 5С-11-6 шешімімен.
2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабына, 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Заңының 21 бабына сәйкес, Ақмола облысы әкімдігінің 2009 жылғы 12 маусымдағы № А-5/259 қаулысына байланысты Ақмола облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Ақмола облыстық мәслихатының 2006 жылғы 29 қыркүйектегі № 3С-22-10 «Ақмола облысының елді мекендер аймақтарына құрылыс салу Ережесін бекіту туралы» (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 3198 тіркелген, 2006 жылдың 21 қарашасында «Арқа ажары» газетінде, 2006 жылдың 25 қарашасында «Акмолинская правда» газетінде жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Ақмола облысының елді мекендер аймақтарына құрылыс салу Ережесінде:
1 тармақ жетінші абзацтан кейін келесі мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«құрылыс салушы - белгіленген объектіні салуды жүзеге асыруға ниет білдірген және құрылыс салуға жер учаскесін беру немесе оған меншік немесе жерді пайдалану құқығында тиесілі жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беру туралы әкімдіктің шешімін алған заңды және жеке тұлға;
тапсырыс беруші – жылжымайтын мүлік объектісінің құрылысына мердігер шартын жасайтын және Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексіне сәйкес өз міндеттерін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлға; тапсырыс беруші болып құрылыс салушы немесе құрылыс салушымен өкілдендірілген өзге тұлға болуы мүмкін, бұл жағдайда құрылыс салушы мемлекеттік қадағалау және өзге де мемлекеттік органдармен өзара байланыс жасау барысында өз қызметтерін өкілетті органға табыстауы мүмкін;
1 тармақтың он жетінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
«қоршаған ортаны қорғау саласындағы орган - қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық уәкілетті орган және қоршаған ортаны қорғау саласындағы жергілікті атқарушы орган»;
1 тармақ он сегізінші абзацтан кейін келесі мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«мердігер - Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексіне сәйкес тапсырыс берушімен жасаған мердігерлік шарт бойынша жұмысты орындайтын заңды және жеке тұлға; мердігердің заңнамаға сәйкес лицензиялауға жататын қызмет түрлерін жүзеге асыратын лицензиясы болуы қажет;
жобалаушы – жоба қызметінің сәйкес түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды және жеке тұлғалар»;
4 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в решение Акмолинского областного маслихата от 29 сентября 2006 года № 3С-22-10 "Об утверждении Правил застройки территорий населенных пунктов Акмолинской области"
Решение Акмолинского областного маслихата от 16 октября 2009 года № 4C-17-16. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 26 ноября 2009 года № 3337. Утратило силу решением Акмолинского областного маслихата от 28 марта 2013 года № 5С-11-6
Сноска. Утратило силу решением Акмолинского областного маслихата от 28.03.2013 № 5С-11-6.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» от 23 января 2001 года, статьей 21 Закона Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» от 16 июля 2001 года, на основании постановления акимата Акмолинской области № А-5/259 от 12 июня 2009 года Акмолинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Акмолинского областного маслихата «Об утверждении Правил застройки территорий населенных пунктов Акмолинской области» от 29 сентября 2006 года № 3С-22-10 (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3198, опубликовано от 21 ноября 2006 года в газете «Арка ажары», от 25 ноября 2006 года в газете «Акмолинская правда») следующие изменения и дополнения:
в Правилах застройки территорий населенных пунктов Акмолинской области, утвержденных указанным решением:
пункт 1 после абзаца седьмой дополнить абзацами следующего содержания:
«застройщик - юридическое или физическое лицо, имеющее намерение осуществить строительство определенного объекта и получившее решение акимата о предоставлении земельного участка под строительство или разрешение на использование земельного участка, принадлежащего ему на праве собственности или землепользования;
заказчик - юридическое или физическое лицо, заключающее договор подряда на строительство объекта недвижимости и осуществляющее свои обязанности в соответствии с Гражданским Кодексом РК; заказчиком может быть застройщик или иное лицо, уполномоченное застройщиком, при этом застройщик может передать уполномоченному лицу свои функции во взаимоотношениях с органами государственного надзора и иными государственными органами»;
абзац семнадцатый пункта 1 изложить в новой редакции:
«орган в области охраны окружающей среды – территориальный уполномоченный орган в области охраны окружающей среды и местный исполнительный орган в области охраны окружающей среды»;
пункт 1 после абзаца восемнадцатый дополнить абзацами следующего содержания:
«подрядчик - юридическое или физическое лицо, которое выполняет работы по договору подряда, заключаемым с заказчиком в соответствии с Гражданским Кодексом РК; подрядчик должен иметь лицензии на осуществление им тех видов деятельности, которые подлежат лицензированию в соответствием с законодательством;
проектировщик – юридические и физические лица, имеющие лицензию на осуществление соответствующих видов проектной деятельности»;
пункт 4 изложить в новой редакции:

«4. Ауданы 1 гектардан асатын жер учаскесінде тұрғын үй массивтерінің, өндірістік кәсіпорындардың, ірі қоғамдық ғимараттар мен кешендердің сәулеттік жобалары, елді мекендердің бас жоспарлары мен бөлшекті жоспарлау жобалары міндетті түрде облыстың Сәулет-Қала Құрылысы Кеңесінде қаралуға жатады»;
11 тармақтың 3) тармақшасындағы «қабылдау» сөзі «қабылдауға қатысу» сөздерімен ауыстырылсын;
11 тармақтың 5 тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
«5) аудан әкіміне объектілер мен кешендерді орналастыру, қала құрылысы мақсаттары үшін жер учаскелерін беру және оларды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген жағдайларда мемлекеттік қажеттіліктер үшін алу жөніндегі ұсыныстарды дайындау»;
11 тармақ келесі мазмұндағы 11), 12), 13) тармақшалармен толықтырылсын:
«11) қондырғыларды келісу, сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін орналастыру мен ресімдеу;
12) нөмірлері жоқ ғимараттарға, имараттарға және басқа объектілерге реттік нөмірлер беру;
13) «Мекен-жайлық тіркелім» ақпарат жүйесін жүргізу және толтыру»;
16 тармақ алынып тасталсын;
20 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
«20. Құрылыс-монтаж жұмысын өндіруге рұқсатты облыстың мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау жергілікті органдары азаматтар мен заңды тұлғалардың өтініштері, жер теліміне сәйкестендіру құжаты (құрылыс-монтаж өндіріс жұмыстарына сәйкес жер телімінің мақсаттық тағайыны бойынша) және жергілікті сәулет органымен берілетін жеке тұрғын үй құрылысына рұқсат жағдайынан басқа бекітілген жоба құжаттамасы бары негізінде береді»;
23 тармақ келесі мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«бастапқы рұқсат құжаттамасының жоқтығы;
мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысының жоқтығы»;
27 тармақтың төртінші, бесінші, алтыншы абзацтары алынып тасталсын;
30 тармақтың тоғызыншы абзацы алынып тасталсын;
33 тармақтың екінші абзацында «объект маңы аумағынан» сөздерінен кейін «мүгедектерге қол жеткізуді ұйымдастыру» сөздерімен толықтырылсын;
38 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
«38. Азаматтар мен заңды тұлғалар (тапсырыс берушілер) құрылыс-монтаж жұмыстары өндірісіне рұқсат алу үшін мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау облыстық органына келесі құжаттарды ұсынумен өтініш білдіреді:
белгіленген нысан бойынша өтініш;
жер теліміне сәйкестендіру құжаты (құрылыс-монтаж өндіріс жұмыстарына сәйкес жер телімінің мақсаттық тағайыны бойынша);
жобалау-сметалық құжаттама сараптамасының оң қорытындысы;
бас мердігердің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыру құқығына жұмыс түрлері тізбесімен бірге мемлекеттік лицензия;
белгіленген түрде бас мердігер мен тапсырма берушіден жауапты тұлғалардың қолы»;
39 тармақта «өндірісіне» сөзінен кейін «құрылыс-монтаж» сөздерімен толықтырылсын;
40 тармақта «заңды тұлғалар» сөздерінен кейін «(тапсырыс берушілер)» сөздерімен толықтырылсын; «ұйымдар» сөзінен кейін «(мердігерлер)» сөзімен толықтырылсын;
41 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

«4. Архитектурные проекты строительства жилых массивов на земельном участке площадью более 1 гектара, промышленных предприятий, крупных общественных зданий и комплексов, проекты генеральных планов и детальных планировок населенных пунктов подлежат обязательному рассмотрению на Архитектурно-Градостроительном Совете области»;
в подпункте 3) пункта 11 слово «принятие» заменить словами «участие в принятии»;
подпункт 5) пункта 11 изложить в новой редакции:
«5) подготовка предложений акиму района по размещению объектов и комплексов, предоставлению земельных участков для градостроительных целей и их изъятию для государственных нужд в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан»;
пункт 11 дополнить подпунктами 11), 12), 13) следующего содержания:
«11) согласование установки, размещения и оформления объектов наружной (визуальной) рекламы;
12) присвоение порядковых номеров зданиям, сооружениям и иным объектам, не имеющим таковых;
13) ведение и наполнение информационной системы «Адресный регистр»;
пункт 16 исключить;
пункт 20 изложить в новой редакции:
«Разрешение на производство строительно-монтажных работ выдается местными органами государственного архитектурно-строительного контроля области на основании заявлений граждан и юридических лиц, идентификационного документа на земельный участок (с целевым назначением земельного участка соответствующий на производство строительно-монтажных работ) и при наличии утвержденной проектной документации за исключением случаев, когда разрешение на строительство индивидуальных жилых домов выдается местным органом архитектуры»;
пункт 23 дополнить абзацами следующего содержания:
«отсутствие исходящей разрешительной документации;
отсутствие заключения государственной экологической экспертизы»;
абзац четвертый, пятый, шестой пункта 27 исключить;
абзац девятый пункта 30 исключить;
в абзаце втором пункта 33 после слов «к объекту территорий» дополнить словами «организации доступа инвалидам»;
пункт 38 изложить в новой редакции:
«38. Для получения разрешения на производство строительно-монтажных работ, граждане и юридические лица (заказчики) обращаются в областной орган государственного архитектурно-строительного контроля с представлением следующих документов:
заявление по установленной форме;
идентификационный документ на земельный участок (с целевым назначением земельного участка соответствующий на производство строительно-монтажных работ);
положительное заключение экспертизы проектно-сметной документации;
государственная лицензия с перечнем видов работ на право осуществления архитектурной, градостроительной и строительной деятельности генерального подрядчика;
подписки ответственных лиц от генподрядчика и заказчика по установленной форме»;
в пункте 39 после слов «на производство» дополнить словами «строительно-монтажных»;
в пункте 40 после слов «юридические лица» дополнить словом «(заказчики)»; после слов «организации» дополнить словом «(подрядчики)»;
пункт 41 изложить в новой редакции:

«41. Құрылыс-монтаж жұмыстары өндірісіне рұқсат алған құрылыс салушы (тапсырыс беруші) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және сәулет органдарына құрылыс алаңында жұмыстың басталуы туралы хабарлауы керек»;
44 тармақта «топографиялық түсіруін» сөздерінен кейін «электронды түрде және қағаз тасымалда» сөздерімен толықтырылсын;
59 тармақта «бір жыл» сөздері «екі жыл» сөздерімен ауыстырылсын;
62 тармақта «аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы» сөздері «облыстағы аумақтық қоршаған ортаны қорғаудың уәкілетті органы» сөздерімен ауыстырылсын;
66 тармақтың 2) тармақшасында: «қорғау жөніндегі» сөздері «қорғау саласындағы» сөздерімен ауыстырылсын;
76 тармақтың 4) тармақшасында «мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау немесе» алынып тасталсын;
105 тармақтың 1) тармақшасында «сейсмологиялық қауіптілігі жоғары аймақтарда немесе» сөздері «аудандарда» сөзімен ауыстырылсын.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облыстық
мәслихат сессиясының
төрағасы                                   А.Куликов
Ақмола облыстық
мәслихатының хатшысы                       Ө.Мұсабаев
КЕЛІСІЛДІ:
Ақмола облысының
сәулет және қала құрылысы
басқармасының бастығы                      В.К.Фелбелт
Ақмола облысының
мемлекеттік сәулет-құрылыс
бақылау басқармасының
бастығы                                    М.Б.Батырханов
Ақмола облысының
Жер қатынастары
басқармасының бастығы                      Е.Қ.Ахметов
Ақмола облысының
Табиғи ресурстар және
табиғатты пайдалануды
реттеу басқармасының
бастығы                                    Ә.М.Сағитов
Ақмола облысының
Құрылыс басқармасының
бастығы                                    М.Б.Косачев

«41. Застройщик (заказчик), получивший разрешение на производство строительно-монтажных работ, должен известить органы государственного архитектурно-стройтельного контроля и архитектуры о начале работ на строительной площадке»;
в пункте 44 после слов «топографическую съемку» дополнить словами «в электронном виде и на бумажных носителях»;
в пункте 59 слова «одного года» заменить словами «двух лет»;
в пункте 62 слова «территориального управления охраны окружающей среды» заменить словами «территориального уполномоченного органа в области охраны окружающей среды»;
в подпункте 2) пункта 66 после слова «по охране» заменить словами «в области охраны»  ;
в подпункте 4) пункта 76 слова «государственного архитектурно-строительного контроля или» исключить;
в подпункте 1) пункта 105 слова «зонах повышенной сейсмической опасности или с иными» заменить словами «районах с».
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
сессии Акмолинского
областного маслихата                       А.Куликов
Секретарь Акмолинского
областного маслихата                       У.Мусабаев
СОГЛАСОВАНО:
Начальник
управления архитектуры
и градостроительства
Акмолинской области                        В.К.Фелбелт
Начальник
управления Государственного
архитектурно-строительного
контроля Акмолинской области               М.Б.Батырханов
Начальник
управления земельных отношений
Акмолинской области                        Е.К.Ахметов
Начальник
управления природных ресурсов
и регулирования природопользования
Акмолинской области                        А.М.Сагитов
Начальник
управления строительства
Акмолинской области                        М.Б.Косачев