Шортанды ауданындағы тұрмысы төмен отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Ережелерін бекіту туралы
Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 2009 жылғы 12 маусымдағы № С-16/5 шешімі. Ақмола облысы Шортанды ауданының Әділет басқармасында 2009 17 шілдедегі № 1-18-76 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 2010 жылғы 26 ақпандағы № С-24/11 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 2010.02.26 № С-24/11 шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылдың 23 қаңтарындағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының 1997 жылдың 16 сәуіріндегі «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңының 97 бабының 2 тармағына сәйкес Шортанды аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Шортанды аудандық мәслихатының 2009.10.29 № С-20/6 шешімімен
1. Шортанды ауданындағы күнкөрісі төмен отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Ережелері қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1 тармаққа өзгерту енгізілді - Шортанды аудандық мәслихатының 2009.10.29 № С-20/6 шешімімен.
2. Осы шешім Ақмола облысы Шортанды ауданының әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді және оның бірінші ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
сессия төрайымы                            А.Коровина
Аудандық
мәслихаттың хатшысы                        Г.Скирда
КЕЛІСІЛДІ:
Аудан әкімі                                С. Қамзебаев
Шортаны ауданының «Жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар
бөлімі» мемлекеттік
мекемесінің бастығы                        Ж. Мұнтаева
Шортаны ауданының «Экономика
және бюджеттік жоспарлау бөлімі»
мемлекеттік мекемесінің бастығы            О. Мут
Шортанды аудандық
мәслихат сессиясының
2009 жылдың 12 маусымындағы
№ С-16/5 шешімімен бекітілген
Шортанды ауданындағы күнкөрісі төмен отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Шортанды ауданындағы күнкөрісі төмен отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Ережелері (әрі қарай-Ережелер) Шортанды ауданының аумағында тұрақты тұратын күнкөрісі төмен отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету тәртібін және мөлшерін анықтайды.
2. Күнкөрісі төмен отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үйді ұстау төлеміне (жеке тұрғын үйді ұстаудан басқа) және коммуналдық қызметті пайдалануға көмек (әрі қарай–тұрғын үй көмегі) көрсетіледі.
3. Тұрғын үй көмегі халықты әлеуметтік қорғау нысанының бірі болып табылады.

Об утверждении правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) в Шортандинском районе
Решение Шортандинского районного маслихата Акмолинской области от 12 июня 2009 года № C-16/5. Зарегистрировано Управлением юстиции Шортандинского района Акмолинской области 14 июля 2009 года № 1-18-76. Утратило силу - решением Шортандинского районного маслихата от 26 февраля 2010 года № С-24/11
Сноска. Утратило силу - решением Шортандинского районного маслихата от 26.02.2010 № С-24/11
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» от 23 января 2001 года, пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан «О жилищных отношениях» от 16 апреля 1997 года Шортандинский районный маслихат РЕШИЛ:
1.Утвердить Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) в Шортандинском районе, согласно приложению.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в управлении юстиции Шортандинского района Акмолинской области и вводится в действие по истечении десяти календарных дней со  дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата                        А.Коровина
Секретарь
районного маслихата                        Г.Скирда
СОГЛАСОВАНО:
Аким района                                С. Камзебаев
Начальник государственного
учреждения «Отдел занятости и
социальных программ»
Шортандинского района                      Ж. Мунтаева
Начальник государственного
учреждения «Отдел экономики и
бюджетного планирования»
Шортандинского района                      О. Мут
Утверждены
решением Шортандинского
районного маслихата № С-16/5
от 12 июня 2009 года
Правила
оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) в Шортандинском районе
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) в Шортандинском районе (далее – Правила) определяют размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим на территории Шортандинского района.
2. Малообеспеченным семьям (гражданам) оказывается помощь на оплату содержания жилища (кроме содержания индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных услуг (далее - жилищная помощь).
3. Жилищная помощь является одной из форм социальной защиты населения.

4. Тұрғын үй көмегін тағайындау Шортанды ауданының «Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесімен (әрі қарай-уәкілетті орган) жүзеге асырылады.
2. Тұрғын үй көмегін көрсету шарттары
5. Тұрғын үй көмегі Шортанды ауданында тұрақты тұратын және тұрғын жайдың меншік иесі немесе жалдаушы, (қосымша жалға алушы) болып табылатын күнкөрісі төмен отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үйді ұстау төлеміне (жеке тұрғын үйді ұстаудан басқа) және коммуналдық қызметті пайдалануға көрсетіледі.
6. Жеке меншікте бір бірліктен артық тұрғын үй (пәтер, үй) немесе тұрғын үй жайларын жалға беруші тұлғалар тұрғын үй көмегін алу құқықтарын жоғалтады.
7. Егер отбасында 1 және 2 топ мүгедектері, 16 жасқа дейінгі мүгедек-балалар, сексеннен асқан тұлғалар, 7 жасқа дейінгі балаларға күтім көрсетіндерді есептемегенде, жұмысқа қабілетті жұмыс істемейтін, оқушы, күндізгі білімде оқитын студент, тыңдаушы, курсант және магистрант болып табылмайтын, Қазақстан Республикасының Қарулы күштерінде қызметін өтемейтін, уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелмеген тұлғалар болса тұрғын үй көмегін алуға отбасылардың (азаматтардың) құқығы жоқ.
8. Уәкілетті орган ұсынған жұмысқа орналасудан себепсіз бас тартқан, соның ішінде әлеуметтік жұмыс орнына немесе қоғамдық жұмысқа, кәсіби дайындаудан, қайта даярлаудан, біліктілігін арттырудан, өз еркімен осындай жұмыстар мен оқытуға қатысуды тоқтатқан жұмыссыздарға тұрғын үй көмегі тағайындалмайды.
9. Коммуналдық қызмет төлемі бойынша жеңілдіктері бар және сонымен бірге тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар тұлғаларға әлеуметтік қорғау нысанының біреуін таңдау мүмкіндігі беріледі.
10. Егер құжаттардың қажетті пакеті толығымен жинақталмаса, тұрғын үй көмегі тағайындалмайды.
11.Тұрғын үй көмегі өтініш берген күннен бастап үш ай мерзіміне  тағайындалады. Тұрғын үй көмегін алушыларды қайта тіркеу бастапқы ресімдеу үрдісіне ұқсас.
3. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі және мөлшері
12. Егер төлем түбіртектері бойынша тұрғын үйді ұстау (тұрғын үй көлемінің әлеуметтік нормасының және коммуналдық қызметті пайдалану нормативтері шегінде), коммуналдық қызмет үшін ақының нақты шығындары отбасының жиынтық кірісінен 11 пайыз асқан болса, күнкөрісі төмен отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегі ақшалай төлем түрінде көрсетіледі. Тұрғын жайды ұстау ақысы, үстеме белгіленген коммуналдық қызмет нормаларының төлемі азаматтармен жалпыға бірдей негізде жүргізіледі.
13. Өтемді шаралармен қамтамасыз етілетін тұрғын үй көлемінің нормалары Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамалармен белгіленген отбасының әр мүшесіне тұрғын үй көмегін көрсету нормаларына баламалы және тұрғын үй көмегін есептетеу үшін қолданылады.

4. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением «Отдел занятости и социальных программ Шортандинского района» (далее-уполномоченный орган).
2. Условия предоставления жилищной помощи
5. Жилищная помощь предоставляется малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в Шортандинском районе и являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища на оплату содержания жилища (кроме содержания индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных услуг.
6. Лица, имеющие в частной собственности более одной единицы жилища (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (поднаем) утрачивают право на получение жилищной помощи.
7. Не имеют право на получение жилищной помощи семьи (граждане), если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не являются учащимися, студентами, слушателями, курсантами и магистрантами очной формы обучения, не служат в Вооруженных силах Республики Казахстан, не зарегистрированы в уполномоченном органе в качестве безработных, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами 1 и 2 групп, за детьми-инвалидами в возрасте до 16 лет, лицами старше восьмидесяти лет, детьми в возрасте до семи лет.
8. Жилищная помощь не назначается безработным, без уважительных причин отказавшимся от предложенного уполномоченным органом трудоустройства, в том числе на социальное рабочее место или общественную работу, от профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации, самовольно прекратившим участие в таких работах и обучении.
9. Лицам, имеющим льготы по оплате коммунальных услуг и одновременно имеющим право на получение жилищной помощи, предоставляется возможность выбора одной из форм социальной защиты.
10. В случае, если необходимый пакет документов полностью не укомплектован, жилищная помощь не назначается.
11. Жилищная помощь назначается сроком на 3 месяца со дня подачи заявления. Перерегистрация получателей жилищной помощи аналогична первоначальной процедуре оформления.
3. Размер и порядок назначения жилищной помощи
12. Жилищная помощь предоставляется в виде денежных выплат малообеспеченным семьям (гражданам) в том случае, если фактические расходы на оплату содержания жилища, потребления коммунальных услуг по квитанциям оплаты (в пределах социальной нормы площади жилья и нормативов потребления коммунальных услуг) превышают 11 процентов от совокупного дохода семьи. Оплата содержания жилища, коммунальных услуг сверхустановленных норм производится гражданами на общих основаниях.
13. Нормы площади жилища, обеспечиваемые компенсационными мерами, эквивалентны нормам предоставления жилища на каждого члена семьи, установленным жилищным законодательством Республики Казахстан, и применяются для исчисления жилищной помощи.

14. Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы шешім төмендегі құжаттардың негізінде уәкілетті органмен қабылданады:
1) тұрғын үй иесінің  немесе жалдаушының (қосымша жалға алушы) өтініші;
2) тұрғын үй иесімен немесе жалдаушымен (қосымша жалға алушымен) бірге тұратын отбасының барлық мүшелерінің жеке бастарын куәландыратын құжаттар (түпнұсқа, көшірме);
3) салық төлеушінің куәлігі (түпнұсқа, көшірме);
4) азаматтарды тіркеу кітабы (түпнұсқа, көшірме);
5) тұрғын үйге құқықты куәландыратын құжат (жекешелендіру шарты, айырбас шарты, сыйлық шарты, сатып алу-сату шарты, мүлікті жария ету туралы комиссияның шешімі, соттың шешімі, мұрагерлік құқығы туралы куәлік және т.б (түпнұсқа, көшірме);
6) кірістер туралы анықтама (жалақы, зейнетақы, алименттер және басқалар);
7) оқу орынының күндізгі оқу бөлімінен, жұмыссыз ретінде тіркелу туралы анықтамалар (жұмыс істемейтін, оқымайтын, Қазақстан Республикасының Қарулы күштерінде қызмет өтемейтін жұмысқа жарамды тұлғалары бар отбасылар үшін);
8) тұрғын үй ұстау ақысы бойынша шығындарды төлеу, өтініш жазған тоқсанның алдындағы тоқсанға коммуналдық қызмет көрсетудің барлық түрлеріне түбіртектері;
9) Шортанды ауданы әділет басқармасынан жылжымайтын мүлік жоқ (бар) туралы ақпараттық анықтама.
15. Отбасының (азаматтардың) тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызметті пайдалану ақысының шығындары осы мақсаттарға шекті рұқсат етілетін үлестен артып кеткен кезінде тұрғын үй көмегі тағайындалады.
16. Тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызметті пайдалану ақысына шекті рұқсат етілетін үлесі күнкөрісі төмен отбасының (азаматтардың) жиынтық кірістеріне 11 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
17. Бір айда электрқуатын пайдалану ақысына өтемді нормалар электрқуатын есепке алу құралдарының көрсеткіштері бойынша белгіленеді, бірақ жалғыз басты азаматтар үшін 50 киловаттан, екі және одан көп адамнан тұратын отбасылары үшін 100 киловаттан артық емес.
18. Бір айда газбен жабдықтау ақысына өтемді норма (газбен жабдықтау баллон арқылы болған кезде) жалғыз басты азаматқа 5 килограмм, екі және одан көп адамнан тұратын отбасы үшін 10 килограмм газ.
19. Электр, газбен жабдықтау бойынша шығындар өтініш жасаған тоқсан алдындағы төлем түбіртектері бойынша есепке алынады. Сумен жабдықтау, канализация бойынша шығындар қызмет көрсетушінің тарифтері бойынша алынады.
20. Тұрғын үй көмегін алушылар 10 күнтізбелік күн ішінде өзінің жеке тұрғын үй меншік нысандарының, отбасы құрамындағы және оның кірістерінің жиынтығы мен әлеуметтік статусының кезкелген өзгерістері туралы уәкілетті органды ақпараттандыруы қажет.

14. Решение о назначении жилищной помощи принимается уполномоченным органом на основании нижеследующих документов:
1) заявление собственника или нанимателя (поднанимателя) жилища;
2) документы, удостоверяющие личность всех членов семьи, проживающих с собственником или нанимателем (поднанимателем) жилища (оригинал, копия);
3) свидетельство налогоплательщика (оригинал, копия);
4) книга регистрации граждан (оригинал, копия);
5) правоудостоверяющий документ на жилище (договор о приватизации, договор дарения, договор мены, договор купли-продажи, решение комиссии о легализации, решение суда, свидетельство о праве на наследство и другие) (оригинал, копия);
6) справки о доходах (заработная плата, пенсии, алименты и другие);
7) справки с учебного заведения с дневной формой обучения, о регистрации в качестве безработного (для тех семей, в которых имеются лица трудоспособного возраста, не работающие, не обучающиеся, не служащие в Вооруженных силах Республики Казахстан);
8) квитанции по оплате расходов на содержание жилища, на все виды коммунальных услуг за квартал, предшествующий кварталу обращения;
9) информационная справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества из управления юстиции Шортандинского района.
15. Жилищная помощь назначается при превышении фактических расходов семьи (граждан) на оплату содержания жилища, потребления коммунальных услуг над долей предельно допустимых расходов на эти цели.
16. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилища, потребления коммунальных услуг устанавливаются в размере 11 процентов к совокупному доходу малообеспеченной семьи (граждан).
17. Компенсационные нормы на оплату потребления электроэнергии в месяц устанавливаются по показаниям приборов учета электроэнергии, но не более 50 киловатт для одинокопроживающих граждан, и 100 киловатт для семей, состоящих из двух и более человек.
18. Компенсационные нормы на оплату потребления газоснабжения в месяц (при баллонном газоснабжении) 5 килограмм газа на одинокопроживающего гражданина, и 10 килограмм газа на семью, состоящую из двух и более человек.
19. Расходы по электроснабжению, газоснабжению берутся в расчет по квитанциям оплат за период, предшествующий кварталу обращения. Расходы по водоснабжению, канализации берутся по тарифам услугодателей.
20. Получатели жилищной помощи должны в течение 10 календарных дней информировать уполномоченный орган о любых изменениях формы собственности своего жилища, в составе семьи и ее совокупного дохода, а также социального статуса.

21. Заңсыз немесе жоғарылатылған тұрғын үй көмегін тағайындалуға әкеліп соққан сенімсіз мәліметтерді уәкілетті органға ұсынғаны үшін тұрғын үй иесі немесе жалдаушы (қосымша жалға алушы) алдындағы тоқсан аралығында тұрғын үй көмегін алу құқығынан айырылады. Тұрғын үй түрінде алынған заңсыз сомалар Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгіленген тәртіпте қайтарылуы тиіс, егер тұрғын үй иесі немесе жалдаушы (қосымша жалға алушы) одан бас тартқан кезде төленген сомаларды қайтару сот арқылы жүзеге асырылады.
4. Тұрғын үй көмегіне үміткер отбасылардың (азаматтардың) жиынтық кірісін  есептеу
22. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтардың) жиынтық кірісі отбасының кірісін анықтау үшін тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын уәкілетті органмен есептеледі.
23. Отбасының (азаматтың) жиынтық кірісін есептеу кезінде тұрғын үй көмегін алуға өтініш жасаған тоқсанның алдындағы тоқсанда түскен барлық кірістердің түрлері есептеледі (тұрғын үй көмегі, мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмегі, 18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларына мемлекеттік балалар жәрдемақысы, қайтыс болғандарды жерлеуге және бала туған кезде бір жолғы төлемақыларынан басқа):
1) еңбекақы түріндегі кірістер;
2) барлық түрдегі зейнетақылар; шәкіртақылар, мүгедектік бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, асыраушыдан айрылу және жасқа келу бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ жергілікті мемлекеттік басқару органдары және жұмыс берушілер шешімімен белгіленген тәртіптегі өтемді төлемдер;
3) балаларға және басқа қараудағы жандарға алименттер;
4) денсаулыққа тигізген зақымдар немесе өзге де келтірілген залалдар шығындарын толтыру тәртібіндегі алынған бір жолғы сомалар;
5) жеке қосалқы шаруашылық кірістері;
6) кәсіпкерлік және өзге қызмет түрлерінің кірістері;
7) азаматтар өз еркімен мәлімдеген басқа кірістер.
24. Ауылды жерлердің тұрғындары үшін жеке меншік қосалқы шаруашылығынын кірісі (бақша, саяжай учаскелерінің, аула учаскелерінің кірістерін есепке алмағанда) бес айлық есептік көрсеткіші мөлшерінде есептеледі.
5. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру және төлеу
25. Тұрғын үй көмегін төлеуді қаржыландыру тиісті жылға көзделген ауданның бюджет қаражаттарының есебінен жүзеге асырылады.
26. Коммуналдық қызметтерді көрсету мен ұстауға есептік-нормативтік шығындарды анықтау уәкілетті органдардың бақылаумен жүргізіледі.
27. Тұрғын үй көмегін төлеу осы Ереженің 14 тармағында көрсетілген барлық қажетті құжаттарды ұсынуымен, тұрғын үй алуға үміткердің жеке өтінішіне сәйкес жүргізіледі және екінші деңгейдегі банктер, «Қазпошта» ақционерлік қоғамы арқылы тұрғын үй көмегін алушының жеке шотына аударылады.
Ескерту. Ережелерге өзгерту енгізілді - Шортанды аудандық мәслихатының 2009.10.2009 № C-20/6 шешімімен

21. За предоставление в уполномоченный орган заведомо недостоверных сведений, повлекшее за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, собственник или наниматель (поднаниматель) жилища лишается права на получение жилищной помощи в течении последующего квартала. Незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, а в случае отказа собственника или нанимателя (поднанимателя) жилища возврат выплаченных сумм осуществляется в судебном порядке.
4. Исчисление совокупного дохода семьи (граждан), претендующих на получение жилищной помощи
22. Совокупный доход семьи (граждан), претендующих на получение жилищной помощи, исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищной помощи для определения дохода семьи.
23. При исчислении совокупного дохода семьи (гражданина) учитываются все виды доходов (кроме жилищной помощи, государственной адресной социальной помощи, государственного детского пособия семьям, имеющим детей до 18 лет, единовременных выплат на погребение умерших и при рождении ребенка) фактически полученных за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищной помощью:
1) доходы в виде оплаты труда;
2) все виды пенсий, стипендии, государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, специальные государственные пособия, государственные социальные пособия, компенсационные выплаты, назначаемые в порядке, установленном законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также решениями органов местного государственного управления и работодателями;
3) алименты на детей и других иждивенцев;
4) единовременные суммы, полученные в порядке возмещения ущерба, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья;
5) доходы от личного подсобного хозяйства;
6) доходы от предпринимательской и других видов деятельности;
7) другие доходы, заявленные гражданами.
24. Для жителей, проживающих в сельской местности доход от личного подсобного хозяйства (за исключением доходов от дачных участков, приусадебных участков, огородов) учитывается в размере пяти месячных расчетных показателей.
5. Финансирование и выплата жилищной помощи
25. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется за счет средств бюджета района, предусмотренных на соответствующий год.
26. Определение расчетно-нормативных затрат на содержание и предоставление коммунальных услуг проводится под контролем уполномоченных органов.
27. Выплата жилищной помощи производится согласно личного заявления претендента жилищной помощи, с предоставлением всех необходимых документов, указанных в пункте 14 настоящих Правил, и зачисляется на лицевые счета получателей жилищной помощи через банки второго уровня, акционерное общество «Казпочта».