"Ақтөбе облысының (қаласының, ауданының) Құрметті азаматы" атағын берудің Қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2009 жылғы 21 желтоқсандағы № 262 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 13 қаңтарда № 3308 тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 12-2) тармақшасына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облыстық мәслихатының 29.09.2023 № 62 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қосымша беріліп отырған "Ақтөбе облысының (қаласының, ауданының) Құрметті азаматы" атағын берудің Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың
сессия төрағасы
Облыстық мәслихаттың хатшысы
Қ.ТОҚТАРОВ Б.ОРДАБАЕВ
2009 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 262 облыстық мәслихаттың
шешімімен бекітілген
"Ақтөбе облысының (қаласының, ауданының) Құрметті азаматы" атағын берудің Қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. "Ақтөбе облысының (қаласының, ауданының) Құрметті азаматы" атағын беру туралы осы Қағидалар "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 Заңының 6-бабының 1-тармағының 12-2) тармақшасына және 27-бабының 1-тармағының 23) тармақшасына сәйкес жасалды және "Ақтөбе облысының (қаласының, ауданының) Құрметті азаматы" атағын берудің тәртібін анықтайды.
2. "Ақтөбе облысының (қаласының, ауданының) Құрметті азаматы" атағын (одан әрі – Атақ) беру азаматтардың көп жылғы жемісті еңбегін, олардың қабілеті мен дарынын және бастамаларын қоғамдық мойындауды білдіретін маңызды моральдық ынталандыру болып табылады.
3. "Облыстың (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағы қызметі Ақтөбе облысымен (қаламен, ауданмен) 10 жылдан кем емес байланысты болған және мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін тұлғаларға беріледі:
1) кәсіби міндеттерін немесе азаматтық борышын атқару кезінде жеке батылдық танытқан, сондай-ақ заңдылық пен құқық тәртібін қамтамасыз ету және нығайту жөніндегі жұмысқа үлес қосқан;
2) жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару саласында өзін көрсеткен, өз қызметі кезеңінде өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына елеулі үлес қосқан мемлекеттік, саяси және қоғам қайраткерлеріне;
3) мемлекеттік және қоғамдық қызметтегі, демократияны, жариялылық пен әлеуметтік прогресті, өңірдің рухани және зияткерлік әлеуетін дамытудағы, бизнестегі, шығармашылықтағы, мемлекеттік және әскери қызметтегі жетістіктері, азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі белсенді қызметі, қайырымдылық қызметі мен мейірімділігі үшін;

Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Актюбинской области (города, района)"
Решение маслихата Актюбинской области от 21 декабря 2009 года № 262. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 13 января 2010 года за № 3308.
В соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" областной маслихат РЕШАЕТ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением Актюбинского областного маслихата от 29.09.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения звания "Почетный гражданин Актюбинской области (города, района)".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата
Секретарь областного маслихата
К.ТУХТАРОВ Б. УРДАБАЕВ
Утверждено решением
областного маслихата
от 21 декабря 2009 года № 262
Правила присвоения звания "Почетный гражданин Актюбинской области (города, района)"
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания "Почетный гражданин Актюбинской области (города, района)" разработаны в соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 и подпунктом 23) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и определяют порядок присвоения звания "Почетный гражданин Актюбинской области (города, района)".
2. Присвоение звания "Почетный гражданин Актюбинской области (города, района)" (далее - Звание) является одним из важных моральных стимулов, выражением общественного признания плодотворной деятельности заслуженных граждан, их способностей, дарования и инициативы.
3. Звание "Почетный гражданин области (города, района)" присваивается лицам, чья деятельность не менее 10 лет связана с Актюбинской областью (городом, районом) и соответствует одному из следующих требований:
1) проявившим личное мужество при исполнении профессиональных обязанностей или гражданского долга, а также внесшим вклад в работу по обеспечению и укреплению законности и правопорядка;
2) государственным, политическим и общественным деятелям, проявившим себя в сфере местного государственного управления и самоуправления, внесшим в период своей деятельности значительный вклад в социально-экономическое развитие региона;
3) за достижения в государственной и общественной деятельности, в развитии демократии, гласности и социального прогресса, духовного и интеллектуального потенциала региона, в бизнесе, творчестве, на государственной и военной службе, активную деятельность по защите прав и законных интересов граждан, благотворительную деятельность и милосердие;

4) облыстың (қаланың, ауданның) елдегі және шетелдегі имиджін арттыру;
5) ерекше сіңірген еңбегі - ең жоғары нәтижелерге қол жеткізгендері үшін облыстың (қаланың, ауданның) спорт, ғылым және техника, мәдениет, өнер, әдебиет, білім беру, денсаулық сақтау және әлеуметтік саласын дамыту;
6) өскелең ұрпақтың бойында патриотизм мен азаматтық сезімін қалыптастыруға, сондай-ақ білім беру сапасын жетілдіруге және арттыруға үлес қосқандарға;
7) өңірде тұратын этностар арасындағы ұлтаралық келісім мен қоғамдық тұрақтылықты, бейбітшілікті, достық пен ынтымақтастықты нығайту, тәуелсіз егемен Қазақстанның тұтастығын сақтау жөніндегі жемісті жұмысы үшін.
Қазақстан Республикасы Ұлттық контингентінің бітімгершілік операциясына қатысушы азамат ерлік жасаған жағдайда (апаттың, халықтың қаза табуын алдын алу, қиын жағдайда қалған дәрменсіз адамдардың өмірін құтқару), сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына мәдениеттегі, спорттағы, өнердегі және ғылыми қызметтегі ерекше жетістіктері үшін атақ осы тармақтың 1-абзацында белгіленген мерзімге дейін берілуі мүмкін.
Ескерту. 3 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облыстық мәслихатының 29.09.2023 № 62 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. "Ақтөбе облысының (қаласының, ауданның) Құрметті азаматы" атағы өмір бойына беріледі және оның иесі қайтыс болғанда ғана өз күшін жояды.
2. Атақ беру тәртібі
5. Атақ беру туралы еңбек ұжымдары, қоғамдық және діни бірлестіктер, шығармашылық одақтар, қоғамдық мүдделерді қорғайтын бастамашылық топтар ұсыныс жасай алады.
Өтініш хатқа тиісті басшының қолы қойылады және облыстың (қаланың, ауданның) әкіміне жолданады.
Өтініш хатта үміткердің негізгі өмірбаяндық деректері, оның облысқа (қалаға, ауданға) сіңірген еңбегі және жетістіктері жөнінде қысқаша баяны дәлелдейтін құжаттарымен бірге көрсетіледі, сонымен қатар жиналыс хаттамасынан немесе шешімінен көшірме, үміткердің көлемі 3х4 сантиметр (2 дана) және 6х9 сантиметр (1 дана кітап үшін) фотосуреттері қоса беріледі.
6. Кандидатурасын өз бетімен ұсынған адамдардан түскен Атақ беру туралы өтініш хат қаралмайды. Үміткерлерде бұрын берілген ұқсас атақтардың жоқтығы Атақ беру үшін шарт болып табылады.
7. Өтініш хат облыстың (қаланың, ауданның) әкімі құрған тиісті комиссияларда қаралады.
8. Комиссияның шешімі көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыс тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.

4) повышение имиджа области (города, района) в стране и за рубежом;
5) за выдающиеся заслуги - достижения наивысших результатов в развитии спорта, науки и техники, культуры, искусства, литературы, образования, здравоохранения и социальной сферы области (города, района);
6) внесшим вклад в формирование у подрастающего поколения чувства патриотизма и гражданственности, а также в совершенствование и повышение качества образования;
7) за плодотворную работу по укреплению межнационального согласия и общественной стабильности, мира, дружбы и сотрудничества между этносами, проживающими в регионе, сохранение целостности независимого суверенного Казахстана.
В случае, совершения героического поступка гражданином, участником миротворческой операции национального контингента Республики Казахстан (предотвращения катастрофы, гибели населения, спасения жизни беспомощных лиц, оказавшихся в бедственном положении), а также гражданам Республики Казахстан за особые выдающиеся достижения в культуре, спорте, искусстве и научной деятельности, звание может быть присвоено до срока, установленного в абзаце 1 настоящего пункта.
Сноска. Пункт 3 – в редакции решения Актюбинского областного маслихата от 29.09.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Звание "Почетный гражданин Актюбинской области (города, района)" является пожизненным и прекращается со смертью обладателя.
2. Порядок присвоения Звания
5. Ходатайство о присвоении Звания могут инициировать трудовые коллективы, общественные и религиозные объединения, творческие союзы, инициативные группы, представляющие общественные интересы.
Ходатайство подписывается соответствующим руководителем и направляется акиму области (города, района).
В ходатайстве указываются основные биографические данные кандидата, краткое описание его достижений и заслуг перед областью (городом, районом) с подтверждающими документами, а также прилагаются выписка из протокола или решения собрания, фотографии кандидата размером 3х4 сантиметра (2 шт.) и 6х9 (1 шт. для книги).
6. Ходатайства о присвоении Звания, поступившие от лиц, выдвинувших свои кандидатуры самостоятельно, не рассматриваются. Условием для присвоения Звания является отсутствие у претендентов присвоенных ранее аналогичных званий.
7. Ходатайства рассматриваются соответствующими комиссиями, созданными акимом области (города, района).
8. Решение комиссии принимается большинством голосов. В случае равенства голосов решающим является голос председателя комиссии.

9. Комиссияның шешімі ұсыну сипатында болады және барлық мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
10. Комиссия өтініш хатты қанағаттандырып және тиісті мәслихаттың қарауына Атақ беру туралы ұсыныс енгізуге облыс (қала, аудан) әкіміне ұсынады немесе тиісті себептерін көрсетіп, кері қайтара алады.
11. Атақ жыл сайын облыс (қала, аудан) әкімінің ұсынуы бойынша тиісті мәслихатпен беріледі, бірақ облыс бойынша бес, қала бойынша төрт және аудан бойынша үш азаматтан аспауы тиіс.
Ескерту. 11 тармақ жаңа редакцияда – Ақтөбе облыстық мәслихатының 29.09.2023 № 62 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Атақ беру туралы тиісті мәслихаттың шешімі жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
13. Атақ берілуі мүмкін емес:
ұсынылған сәтте белгіленген заңнамалық тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған, сотталғандығы бар адамдарға;
іс-әрекетке қабілеттілігі шектеулі, немесе іс-әрекетке қабілетсіздігі сотпен танылған адамдарға.
3. Куәлікті және төсбелгіні тапсыру тәртібі
14. Атақ иегеріне төсбелгі және куәлік тапсырылады. Тапсыру салтанатты жағдайда және жариялы түрде жүргізіледі.
15. Облыстың (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы куәлігіне облыстың (қаланың, ауданның) әкімі және тиісті мәслихаттың төрағасы қол қояды.
Ескерту. 15 тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақтөбе облыстық мәслихатының 29.09.2023 № 62 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Ақтөбе облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматын "Құрмет кітабына" тіркеу хронологиялық тәртіппен жүргізіледі.
17. Төсбелгіні жасау, оған куәлік жасақтау, "Құрмет кітабын" безендіру қолданыстағы заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.
18. Төсбелгілерді, куәліктерді әзірлеуге, "Құрмет кітабын" ұстауға кететін шығындарды қаржыландыру:
"Ақтөбе облысының Құрметті азаматы" атағын беруде облыстық бюджетте;
"Ауданның (қаланың) Құрметті азаматы" атағын беруде аудандардың (қаланың) бюджеттерінде қарастырылған қаражат есебінен жүзеге асырылады.
4. Атақтан айыру негіздемелері
19. Тиісті мәслихаттың сессиясының шешімімен Азамат мына жағдайда атақтан айырылуы мүмкін:
үлкен қоғамдық резонанс туғызған өрескел іс-әрекет жасаса;
соттың айыптау үкімі заңды күшіне енгенде.
20. Сот шешімі негізінде ақталған адамдардың Атаққа құқықтары тиісті мәслихаттың шешімімен қалпына келтіріледі.

9. Решение комиссии носит рекомендательный характер и оформляется протоколом, который подписывается всеми ее членами.
10. Комиссия может удовлетворить ходатайство и рекомендовать акиму области (города, района) внести представление о присвоении Звания на рассмотрение соответствующего маслихата либо отклонить его, с указанием соответствующих причин.
11. Звание ежегодно присваивается соответствующим маслихатом по представлению акима области (города, района), но не более чем пяти гражданам по области, четырем - по городу и трем - по району.
Сноска. Пункт 11 – в редакции решения Актюбинского областного маслихата от 29.09.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Решение соответствующего маслихата о присвоении Звания публикуется в местных средствах массовой информации.
13. Звание не может быть присвоено:
лицам, имеющим судимость, которая не погашена или не снята в установленном законодательством порядке на момент представления к Званию;
лицам, признанным судом недееспособными, либо ограниченно дееспособными.
3. Порядок вручения удостоверения, нагрудного знака
14. Кавалеру Звания вручается нагрудный знак и удостоверение. Вручение проводится в обстановке торжественности и гласности.
15. Удостоверение Почетного гражданина области (города, района) подписывается акимом области (города, района) и председателем соответствующего маслихата.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным решением Актюбинского областного маслихата от 29.09.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Регистрация Почетного гражданина Актюбинской области (города, района) производится в "Книге Почета" в хронологическом порядке.
17. Изготовление нагрудного знака, удостоверения к нему, оформление "Книги Почета" осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
18. Финансирование затрат на изготовление нагрудных знаков, удостоверений, содержание "Книги Почета" осуществляется за счет средств предусмотренных:
областным бюджетом при присвоении звания "Почетный гражданин Актюбинской области";
бюджетами районов (города) при присвоении звания "Почетный гражданин района (города)".
4. Основания лишения Звания
19. Гражданин может быть лишен звание решением сессии соответствующего маслихата в случаях:
совершения негативного проступка, вызвавшего большой общественный резонанс;
вступления в законную силу обвинительного приговора суда.
20. Лица реабилитированные по решению суда восстанавливаются в правах на Звание решением соответствующего маслихата.