Алматы облысының әкімшілік шекарасындағы Балқаш, Алакөл көлінің, Қапшағай су қоймасының, Іле өзенінің, 2 - су электр станциясының, 3 - су электр станциясының, 4 - су электр станциясының құрылысын Қаратал өзенінің учаскелерінде су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу және оларды шаруашылыққа пайдалану режимі туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2009 жылғы 12 мамырдағы N 93 қаулысы. Алматы облысының Әділет департаментінде 2009 жылы 12 маусымда N 2032 тіркелді
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының Су Кодексінің 39116-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қаңтардағы "Су қорғау аймақтары мен белдеулерін орнату Ережесін бекіту туралы" N 42 қаулысына сәйкес, су объектілерін санитарлық-гигиеналық және экологиялық талаптарға сәйкес ұстау үшін, жер үсті суларының ластануын, қоқыстануының және сарқылуының алдын алу үшін, сонымен бірге жануарлар мен өсімдіктер әлемін сақтау мақсатында Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бекітілген жобаларға сәйкес, су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері белгіленсін:
1) Балқаш көлінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
2) Алакөл көлінің су қорғау аймақтары мен белдеулері белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
3) Қапшағай су қоймасының су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
4) Іле өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
5) Алматы облысындағы 2-су электр станциясының, 3-су электр станциясының, 4-су электр станциясының құрылысын Қаратал өзенінің учаскелерінде су қорғау аймақтары мен белдеулердің жобасы;
6) Балқаш жылу-электростанциясы Үлкен ауылының аймағына Балқаш көлінің шекарасындағы жер учаскесін су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы облыстық әкімдігінің 31.12.2013 N 438 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шеңберінде шаруашылыққа пайдалану режимі 1-қосымшаға сәйкес белгіленсін.
3. Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы бекітілген жобалар негізінде су объектілерінің су қорғау аймақтары және белдеулерінің шекарасындағы жерлерде белгіленген үлгідегі су қорғау белгілерін орнату жұмыстарын жүргізсін.
4. Алматы облысының жер қатынастары жөніндегі басқармасы "Алматы жер ғылыми өндірістік орталығы" еншілес мемлекеттік кәсіпорнымен бірлесе отырып, бекітілген жобаларға сәйкес су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекарасын картографиялық материалдарға түсірсін және жер-есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізсін.

Об установлении водоохранных зон и полос, режима их хозяйственного использования в пределах административных границ Алматинской области на озерах Балхаш, Алаколь, Капчагайском водохранилище, реки Или, реки Каратал на участках строительства гидроэлектростанции - 2, гидроэлектростанции - 3, гидроэлектростанции - 4
Постановлением Алматинского областного акимата от 12 мая 2009 года N 93. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 12 июня 2009 года N 2032
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии со статьями 39116 Водного Кодекса Республики Казaхстан, статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановления Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года N 42 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос", в целях поддержания водных объектов в состоянии, соответствующем санитарно - гигиеническим и экологическим требованиям, предотвращения загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, а также сохранения животного и растительного мира, акимат Алматинской области ПОСТАНOВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов, согласно утвержденных проектов:
1) "Рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос озера Балхаш";
2) "Рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос озера Алаколь";
3) "Рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос Капшагайского водохранилища";
4) "Рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Или";
5) "Проект водоохранных зон и полос реки Каратал на участке строительства гидроэлектростанции-2, гидроэлектростанции-3, гидроэлектростанции-4 в Алматинской области";
6) Рабочий проект установления водоохранных зон и полос озера Балхаш на участке строительства Балхашской ТЭС в районе поселка Улкен.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата Алматинской области от 31.12.2013 N 438 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Установить режим хозяйственного использования в пределах водоохранных зон и полос водных объектов, согласно приложения 1.
3. Управлению природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области осуществить работу по закреплению на местности водоохранными знаками установленного образца границ водоохранных зон и полос на водных объектах в соответствии с утвержденными проектами.
4. Управлению земельных отношений Алматинской области совместно с дочерним государственным предприятием "Алматы научно-производственный центр зем" отразить на картографических материалах границы водоохранных зон и полос и внести изменения в земельно-учетную документацию, согласно утвержденных проектов.

5. Балқаш, Қаратал, Сарқан, Алакөл, Ұйғыр, Кербұлақ, Еңбекшіқазақ, Талғар, Іле аудандарының және Қапшағай қаласының әкімдері:
1) су қорғау аймақтары мен белдеулерінің белгіленген шекарасын және оларды шаруашылықта пайдалану режимін осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап әрбір жер иеленушілерге жеткізсін;
2) жер телімдерін бөлген кезде, осы қаулының 1 қосымшасына сәйкес уақытша пайдаланудағы су қорғау аймақтарын, белдеулерін және шаруашылыққа пайдалану режимін сақтасын;
3) тиісті пайдалану режимі сақталған жағдайда су қорғау аймақтары және белдеулері шегінде шаруашылық қызметін жүргізу үшін жер телімдерін бөлу, су объектілерінің ластануына, қоқыстануына және сарқылмауына жол бермеу шаралары, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес мемлекеттік органдардың қатаң келісімімен жүзеге асырсын;
6. Балқаш, Қаратал, Сарқан, Алакөл, Ұйғыр, Кербұлақ, Еңбекшіқазақ, Талғар, Іле аудандарының, Қапшағай қаласының әкімдері және оларға бағынысты және меншік нысанына тәуелсіз кәсіпорын, ұйым және басқа да шаруашылық жүргізуші нысандардың басшылары пайдаланатын жерлердегі Алматы облысының Балқаш, Алакөл көлдерінің, Қапшағай су қоймасына және Іле өзенінің, су электр станциясының-2, су электр станциясының-3, су электр станциясының-4 құрылысын Қаратал өзенінің учаскелерінде орналасқан су қорғау аймақтары және белдеулерінде:
1) су қорғау аймақтары және белдеулерінде орналасқан және олардың жағдайына зиянды әсер ететін нысандарды жою немесе бұзу жұмыстарын бекітілген жобаларға сәйкес жүргізсін;
2) шаруашылықта пайдалану режимінің бұзылмауы және тиісті санитарлық жағдайы, сондай-ақ су қорғау белгілерін сақтауды 1-қосымшаға сәйкес қамтамасыз етсін.
7. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары жөніндегі комитетінің су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Балқаш - Алакөл бассейндік инспекциясының (келісімімен) су қорғау аймақтары мен белдеулері шекараларының сақталуына, оларға белгіленген шаруашылық жүргізу қызметінің тәртібіне және ерекше қорғалатын су нысандарына бақылауды жүзеге асырсын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Т. Досымбековқа жүктелсін.
9. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы облысының
әкімі                                      С. Үмбетов
Алматы облысы әкімдігінің
2009 жылғы 12 мамырдағы
"Алматы облысының әкімшілік
шекарасындағы Балқаш, Алакөл
көлінің, Қапшағай су қоймасының,
Іле өзенінің, 2-су электр
станциясының, 3-су электр
станциясының, 4-су электр
станциясының құрылысын Қаратал
өзенінің учаскелерінде су
қорғау аймақтары мен белдеулерін
белгілеу және оларды
шаруашылыққа пайдалану
режимі туралы" N 93 қаулысына
1-қосымша
Су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылықта пайдалану
режимі

5. Акимам Балхашского, Каратальского, Саркандского, Алакольского, Уйгурского, Кербулакского, Енбекшиказахского, Талгарского, Илийского районов и города Капшагай:
1) довести до каждого землепользователя установленные границы водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования со дня введения в действие настоящего постановления.
2) при выделении земельных участков во временное пользование соблюдать режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос в соответствии с приложением 1 к настоящему постановлению;
3) выделение земельных участков для ведения хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос, при условии соблюдения соответствующего режима использования, исключающего возможность загрязнения, засорения и истощения водных объектов осуществлять строго по согласованию с государственными органами в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Акимам Балхашского, Каратальского, Саркандского, Алакольского, Уйгурского, Кербулакского, Енбекшиказахского, Талгарского, Илийского районов и города Капшагай и руководителям предприятий, организаций, другим хозяйствующим субъектам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, в пользовании которых находятся земельные угодья, расположенные в пределах водоохранных зон и полос озер Балхаш, Алаколь, Капшагайского водохранилища, реки Или и реки Каратал на участках строительства гидроэлектростанции-2, гидроэлектростанции-3, гидроэлектростанции-4 в Алматинской области:
1) провести работу пo выносу или ликвидации объектов, расположенных в пределах водоохранных зон и полос и оказывающих вредное влияние на их состояние, согласно утвержденных проектов.
2) обеспечить их содержание в надлежащем санитарном состоянии и соблюдение режима хозяйственного пользования, согласно приложения 1, а также сохранность водоохранных знаков.
7. Балхаш - Алакольской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (по согласованию) осуществлять контроль за соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима хозяйственной деятельности на них и на особо охраняемых водных объектах.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Досымбекова Т.Д.
9. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
Алматинской области                        С. Умбетов
Приложение 1 к постановлению
акимата Алматинской области
N 93 от 12 мая 2009 года
"Об установлении водоохранных зон
и полос, режима их хозяйственного
использования в пределах
административных границ
Алматинской области на озерах
Балхаш, Алаколь, Капшагайском
водохранилище, реки Или, реки
Каратал на участках строительства
гидроэлектростанции-2,
гидроэлектростанции-3,
гидроэлектростанции-4
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос

1. Осы режим Қазақстан Республикасының Су Кодексіне, жер үсті су нысандарының су қорғау аймақтары мен белдеулерін жобалау жөніндегі техникалық нұсқаулықтарға сәйкес және бекітілген жобалар негізінде әзірленді.
2. Су қорғау аймағының төңірегінде төмендегілер рұқсат етілмейді:
1) авиациялық - химиялық жұмыстарды жүргізуге;
2) өсімдік ауруы мен арам шөптерді, зиянкестерді жоюға арналған химиялық құралдарды қолдануға;
3) топырақты тыңайтуға арналған көң ағындыларын пайдалануға;
4) улы химикаттар, минералды тыңайтқыштары және жанар-жағар май материалдары сақталатын қамбалар, улы химикаттар аппаратурасын ауыстыру үшін, мал кешендері мен фермаларын, өнеркәсіп, тұрмыстық және ауылшаруашылық қалдықтарын көму және жинау орындарын, зираттар мен мал қорымы орындарын, ағынды су жинағыштарын орналастыруға;
5) көң мен қоқыс жинауға;
6) жанармай құюға, автокөлік, трактор және басқа машина мен механизмдерді жууға және жөндеуге;
7) су қорғау аймағының ені 100 м-ден кем болғанда және жақын жатқан аумақтың беткей еңістігі 3 градустан асса, жаңа саяжай және бау-бақша учаскелерін орналастыруға;
8) көлік құралдарының тұрақтарын, оның ішінде саяжай және бау-бақша учаскелері аумақтарында орналастыруға. Көлік құралдарының тұрақтарын орналастыруға, жеке меншік және мемлекеттік автомашиналардың ұжымдық автотұрақтарын ұйымдастыруға, тек жеке пайдаланымдағы машиналарға тыйым салынбайды;
9) бас пайдаланымдағы ағашты кесуге;
10) облыстың жергілікті атқарушы және уәкілетті органдарының келісімінсіз ғимараттар, құрылымдар, коммуникация және басқа объектілерді қайта жөндеуге, пайдалы қазба өндіру, жер қазу және басқа жұмыстарды өткізуге: су қоры, қоршаған ортаны, жер ресурстарын қорғау, энергиямен қамтамасыз ету және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығын сақтау.
11) су қорғау аймақтары және санитарлық қорғалатын аймақтары тура келген кезде сондай-ақ санитарлық нормалар мен ережелер талаптарын басшылыққа алу керек.
3. Су қорғау белдеулері шеңберіндегі 2 тармақта көрсетілген кедергіге қосымша төмендегілер рұқсат етілмейді:
1) жерлерді жыл сайын жыртуға;
2) тыңайтқыштарды қолдануға;
3) шайылған топырақ үйіндісін жинауға;
4) малды жаюға және жазғы бағу орындарын ұйымдастыруға (пайдаланылып жүрген суару орындарынан бөлек), жуындыру орындарын орнатуға;
5) мерзімдік және стационарлық палаталы қалашық орналастыруға;
6) жаңа саяжай және бау-бақша учаскелерін орналастыруға;
7) жеке меншік тұрғын үй немесе саяжай, басқа да құрылыс жүргізу үшін учаске бөлуге;
8) жол және соқпақ жол төсеуге (малды суару орындарына баратын жолдардан бөлек);

1. Настоящий режим разработан в соответствии с Водным Кодексом Республики Казахстан, техническими указаниями по проектированию водоохранных зон и полос поверхностных водных объектов и на основании утвержденных проектов.
2. В пределах водоохранных зон не допускается:
1) проведение авиационно-химческих работ;
2) применение химических средств борьбы с вредителями, болезнями растений и сорняками;
3) использование навозных стоков для удобрения почв;
4); размещение складов ядохимикатов, минеральных удобрений и горюче-смазочных материалов, площадок для заправки аппаратуры ядохимикатами, животноводческих комплексов и ферм, мест складирования и захоронения промышленных, бытовых и сельскохозяйственных отходов, кладбищ и скотомогильников, накопителей сточных вод;
5) складирование навоза и мусора;
6); заправка топливом, мойка и ремонт автомобилей, тракторов и других машин и механизмов;
7) размещение новых дачных и садово-огородных участков при ширине водоохранных зон менее 100 м и крутизне склонов прилегающих территорий более 3 градусов;
8) размещение стоянок транспортных средств, в том числе на территориях дачных и садово-огородных участков. Запрещение по размещению стоянок транспортных средств относятся к организации коллективных стоянок личных и государственных автомашин, не запрещая машин личного пользования;
9) проведение рубок главного пользования;
10) возведение, реконструкция зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также работ по добыче полезных ископаемых, землеройных и других работ, без согласования с местными исполнительными органами и уполномоченными органами в области: использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды, управления земельными ресурсами, энергоснабжения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
11) при совпадении водоохранных зон и зон санитарной охраны следует руководствоваться, также требованиями санитарных норм и правил.
3. В пределах водоохранных полос дополнительно к ограничениям, указанным в пункте 2 не допускается:
1) систематическая распашка земель;
2) применение удобрений;
3) складирование отвалов размываемых грунтов;
4) выпас и организация летних лагерей скота (кроме использования традиционных мест водопоя) устройство купочных ванн;
5) установка и устройство сезонных и стационарных палаточных городков;
6) размещение новых дачных и садово-огородных участков;
7) выделение участков под индивидуальное жилищное или дачное и другое строительство;
8) прокладка проездов и дорог (кроме прогонов к традиционным местам водопоя скота);

9) арнайы мақсаттағы техникадан басқа автокөлік, трактор және механизмдердің жүруіне.
4. Су объектілерінің және су шаруашылығы құрылыстарының су қорғау аймақтары мен белдеулеріндегі жер учаскелері шаруашылық жүргізу режимінің талаптарын сақтау шартымен, Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген тәртіппен жеке меншік және заңды тұлғаларға уақытша пайдалануға берілуі мүмкін.
Алматы облысы әкімдігінің
2009 жылғы 12 мамырдағы
"Алматы облысының әкімшілік
шекарасындағы Балқаш, Алакөл
көлінің, Қапшағай су қоймасының,
Іле өзенінің, 2-су электр
станциясының, 3-су электр
станциясының, 4-су электр
станциясының құрылысын Қаратал
өзенінің учаскелерінде су
қорғау аймақтары мен белдеулерін
белгілеу және оларды
шаруашылыққа пайдалану
режимі туралы" N 93 қаулысына
2 қосымша
"Алматы облысының әкімшілік шекарасындағы Балқаш, Алакөл
көлінің, Қапшағай су қоймасының және Іле өзенінің, 2-су электр
станциясының, 3-су электр станциясының, 4-су электр
станциясының құрылысын Қаратал өзенінің учаскелерінде су қорғау
аймақтары мен белдеулері"
Ескерту. 2 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Алматы облыстық әкімдігінің 31.12.2013 N 438(жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
№ п/п
Су объектілері
Су қорғау аймақтарының ені, метр
Су қорғау белдеулерінің ені, метр
1
2
3
4
1

9) движение автомобилей, тракторов и механизмов, кроме техники специального назначения.
4. Земельные участки в водоохранных зонах и полосах водных объектов водохозяйственных сооружений могут быть предоставлены во временное пользование физическим и юридическим лицам в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, с условием соблюдения установленных требований к режиму хозяйственной деятельности.
Приложение 2 к постановлению
акимата Алматинской области
N 93 от 12 мая 2009 года
"Об установлении водоохранных зон
и полос, режима их хозяйственного
использования в пределах
административных границ
Алматинской области на озерах
Балхаш, Алаколь, Капшагайском
водохранилище, реки Или, реки
Каратал на участках строительства
гидроэлектростанции-2,
гидроэлектростанции-3,
гидроэлектростанции-4
"Водоохранная зона и полоса в пределах административных границ
Алматинской области на озерах Балхаш, Алаколь, Капчагайском
водохранилище и реки Или, реки Каратал на участках
строительства гидроэлектростанции-2, гидроэлектростанции-3,
гидроэлектростанции-4"
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлением акимата Алматинской области от 25.12.2013 N 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
N п/п
Водный объект
Ширина водоохранной зоны, метр
Ширина водоохранной полосы, метр
1
2
3
4
1

Балқаш көлі (су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекарасының су кемері балтикалық жүйесінің 342,0 метр белгісінде алынған)
50-1000
50-100
2
Алакөл көлі (су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекарасының су кемері балтикалық жүйесінің 348,0 метр белгісінде алынған)
300-1000
35-100
3
Капшағай су қоймасы (су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекарасының су кемері балтикалық жүйесінің 479,0 метр белгісінде алынған)
1000
100
4
Іле өзені (судың кемері орташа көпжылдық деңгейін су тасыған кезеңде жағалау еркеуіне және суы жайылған жер су қорғау аймағы мен белдеулері шекарасының ішіндегі)
300-1000
100
5
Қаратал өзенінің су электр станциясының құрылысы жүріп жатқан учаскелерде оң және сол жағалары (су деңгейінде кемерінің орташа көп жылдық)
2-су электр станциясы, 3-су электр станциясы, 4-су электр станциясы
350-500
30-45

Озеро Балхаш (внутренняя граница водоохранной зоны и полосы принята по урезу воды на отметке 342,0 метра балтийской системы)
50-1000
50-100
2
Озеро Алаколь (внутренняя граница водоохранной зоны и полосы принята по урезу воды на отметке 348,0 метра балтийской системы)
300-1000
35-100
3
Капшагайское водохранилище (внутренняя граница водоохранной зоны и полосы принята по урезу воды на отметке 479,0 метра балтийской системы)
1000
100
4
Река Или (внутренняя граница водоохранной зоны и полосы принята по урезу воды при среднемноголетнем уровне в период половодья, выраженная береговая кромка коренного русла или пойма)
300-1000
100
5
Река Каратал на участках строительства гидроэлектростанции правый и левый берега (от уреза воды при среднемноголетнем меженном уровне) гидроэлектростанции-2, гидроэлектростанции-3, гидроэлектростанции-4
350-500
30-45