Ақтау қаласы аумағында құрылыс салу Қағидасын бекіту туралы
Ақтау қалалық мәслихатының 2009 жылғы 22 желтоқсандағы № 27/241 шешімі. Ақтау қаласының Әділет басқармасында 2010 жылғы 29 қаңтардағы № 11-1-128 тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Ақтау қаласы мәслихатының 2011 жылғы 21 шілдедегі № 44/403 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Ақтау қаласы мәслихатының 2011 жылғы 21 шілдедегі № 44/403 шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Заңына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы» Заңына сәйкес, қалалық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақтау қаласы аумағында құрылыс салу Қағидасы бекітілсін.
2. Қалалық мәслихаттың 1999 жылғы 29 сәуірдегі № 28/292 «Ақтау қаласы аумағындағы құрылыстарды салудың міндетті ережелері туралы» (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 1999 жылдың 16 шілдесінде № 109 болып тіркелген, 1999 жылдың 22 шілдедегі № 80 “Маңғыстау” газетiнде жарияланған) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғаш  ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                         А.Сүгірбай
Қалалық маслихат хатшысы                Ж.Матаев
Қалалық мәслихаттың
2009 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 27/241 шешімімен бекітілген
Ақтау қаласы аумағында құрылыс салу
Қағидасы 1. Жалпы ережелер. Қағида қолданылатын негізгі ұғымдар.
1. Ақтау қаласы аумағында құрылыс салу Қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне, Қазақстан Республикасының «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы", Қазақстан Республикасының "Жеке тұрғын үй құрылысы туралы", Қазақстан Республикасының «Лицензиялау туралы»  заңдарына, басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленген және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің жер учаскелерін пайдалануы, елді - мекендер мен қала маңы аумақтарын жобалау мен құрылыс салу жөніндегі шарттарды мен талаптарды айқындайды, жаңа жылжымайтын мүлік нысандарын және уақытша құрылыстарды орналастыру мен салуға немесе бар нысандарды өзгертуге (қайта құрылымдау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау, қалпына келтіру, кеңейту, күрделі жөндеу) рұқсат беру рәсімдерінің тәртібін белгілейді және Ақтау қаласының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыруға байланысты басқа да қатынастарды реттейді.

Об утверждении Правил застройки территории города Актау
Решение Актауского городского маслихата от 22 декабря 2009 года № 27/241. Зарегистрировано Управление юстиции города Актау от 29 января 2010 года № 11-1-128. Утратило силу решением маслихата города Актау Мангистауской области от 21 июля 2011 года № 44/403
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Актау Мангистауской области от 21.07.2011 № 44/403
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила застройки территории города Актау.
2. Признать утратившим силу решения городского маслихата от 29 апреля 1999 года № 28/292 «Об обязательных правилах застройки территории г.Актау» (зарегистрировано Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 109 от 16 июля 1999 года, опубликовано в газете “Местное время” за № 82 от 22 июля 1999 года).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии                     А.Сугирбай
Секретарь городского маслихата          Ж.Матаев
Утверждена решением
городского маслихата от
22 декабря 2009 года № 27/241
Правила
застройки территории города Актау 1. Общие положения. Основные понятия, используемые в Правилах.
1. Настоящие Правила застройки территории города Актау (далее-Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Земельным кодексом Республики Казахстан, Экологическим кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан «Об административных правонарушениях», законами Республики Казахстан: «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан», «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», «О жилищных отношениях», «Об индивидуальном жилищном строительстве», «О лицензировании», иными нормативными правовыми актами и определяют условия и требования по использованию субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности земельных участков, проектированию и застройке территории населенных пунктов и пригородных зон, устанавливают порядок прохождения разрешительных процедур на размещение и строительство новых или изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости.

2. Қала аумағында құрылыс салу осы Қағидаға, Бас жоспарға, қаланың өнеркәсіп және қоныстану аумағы аудандарында құрылыс салу және нақтылау жоспары жобасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Осы Қағида барлық кәсіпорындардарға, ұйымдарға, мекемелер мен басқа да заңды тұлғаларға, олардың меншік түріне және ведомстволық бағыныштылығына қарамастан, сондай - ақ Ақтау қаласында игерілген және қайта қалпына келтірілген  аумақтарды жобалау, ғимараттар құрылысын көркейтуді жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін  қарастырылған.
4. Осы Қағида келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
әкімдік – Ақтау қаласының жергілікті атқарушы органы;
қала құрылысының регламенттері - аумақтарды (жер учаскелерін) және басқа да жылжымайтын мүлік объектілерін пайдаланудың, сондай - ақ олардың жай - күйінің заңнамада белгіленген тәртіппен жол берілетін кез келген өзгерістерінің режимдері, рұқсаттары, /ауыртпалық салу мен сервитуттарды қоса алғанда/.
Қала құрылысының регламенттері мемлекеттік нормативтерге сәйкес орындалған қала құрылысы және сәулет - құрылыс құжаттамасымен белгіленеді. Қала құрылысы регламенттерінің қолданылуы олар үшін белгіленген мерзім шегінде көрсетіледі;
қала құрылысы жағдайы - тиісті сәулеттік - кеңістіктік ортаны және белгілі бір уақыт кезеңінде құрылыс салу мен аумақты пайдалануға беру жағдайын қалыптастыратын (құрылыс салу, табиғи ландшафт, жер учаскелері, көше - жол тораптары, инженерлік құрылыстар және т.б.) нақты аумақ элементтерінің ерекшелік жиынтығы;
қала құрылысы жағдайларының өзгеруі - нақты аумақ элементтерінің сәулеттік - кеңістіктік ортаның және аумақты құрылыстың игеру процесімен, табиғи және ұзақ уақыттық уақытша факторлардың әсерімен байланысты аумақ пен құрылысты пайдалану шарттарының өзгеруіне алып келетін сандық және сапалық ерекшеліктерінің өзгеруі. Қала құрылысы жағдайы елді мекеннің Бас жоспарын немесе қаланың әлеуметтік - экономикалық, қала құрылысы және инженерлік - көліктік даму бағдарламаларын әзірлеу арқылы, сондай - ақ жекелеген аудандардың құрылыс жобаларын әзірлеу кезінде заңмен  белгіленген тәртіпте бекітілген өзгерістер енгізу арқылы өзгеруі мүмкін;
құрылыс салушы (тапсырыс беруші) - жылжымайтын мүлік  объектілері құрылысын өз бетімен немесе құрылыс мердігерлік шартының негізінде мердігер ұйымның көмегімен салуды жүзеге асырушы заңды немесе жеке тұлға;
инженерлік, көлік және әлеуметтік инфрақұрылымы - ғимараттар және инженерлік жабдықтар коммуникациясы (су жүргізу желілері, канализация, жылумен жабдықтау, электр желілері және т.б.), байланыс, көлік (автомобиль жолдары, аялдамалар, тұрақ орындары және т.б.), сондай - ақ қаланың тұрақты дамуы мен қызмет етуін қамтамасыз ететін халыққа әлеуметтік және мәдени - тұрмыстық қызмет көрсету объектілерінің жиынтығы;
қызыл сызық – Ақтау қаласындағы мекендерді жоспарлау құрылымындағы кварталдардың, шағын аудандардың және өзге элементтердің аумағын көшеден, (жолдардан, алаңдардан) бөліп тұратын шекара;
құрылыс салуды реттейтін сызық (құрылыс салу сызығы) – қызыл және сары сызықтардан немесе жер учаскесі шекарасынан шегіндіре отырып, үйлерді (ғимараттарды, құрылғыларды) орналастыру кезінде белгіленетін құрылыс салу шекарасы;
қала құрылысындағы жылжымайтын мүлік объектілері (бұдан әрі - жылжымайтын мүлік объектілері) - ғимараттарды пайдалану, құрылыс және қайта қалпына келтіру бойынша қызметтерді жүзеге асыратын объектілер: құрылыстар және осы объектілер орналасқан жер учаскелері;
сәулет және қала құрылысы органы - Ақтау қаласы аумағында сәулет және қала құрылысы қызметін мемлекеттік реттеу функцияларын орындауға өкілетті мемлекеттік орган;
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы (мемсәуқұрбақылау органы) - Ақтау қаласы аумағындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында бақылау, лицензиялау қызметтерін орындауға өкілетті мемлекеттік орган;
жер қатынастары жөніндегі орган - жер қатынастары саласындағы қызметтерді орындауға өкілетті мемлекеттік орган;
ордер – аумақты көркейтуге, жиектік ғимараттар құрылысы және бұзуға жататын құрылыстарды кейіннен кәдеге жаратуға, сондай - ақ басқа да техникалық күрделі емес объектілер бойынша дайындық жұмыстарын білдіретін жер және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге рұқсат беретін құжат;
мердігер - Қазақстан Республикасы аумағында тиісті сәулет, қала құрылысы немесе құрылыс қызметі түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар, құрылыста мердігер жұмыстарын орындайтын жеке және заңды тұлғалар (бірлескен кәсіпорындарды қоса алғанда).
құрылыс - монтаждау жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру (бұдан әрі - құрылысқа рұқсат беру) - жаңа немесе бар жылжымайтын мүлік объектілерін өзгерту (үй құрылысының қырынан қарағандағы көрінісін қайта жасау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау, қайта құрылымдау, кеңейту, күрделі жөндеу) жобасын жүзеге асыруды бастағанға дейін құқық беретін құжат;
қала құрылысындағы жер учаскелерін және өзге де жылжымайтын мүлік объектілерін пайдалануға рұқсат беру - қала құрылысы регламенттеріне сәйкес жылжымайтын мүлік объектілерін пайдалану; Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес аталған объектілерді, сондай - ақ сервитуттарды пайдалануға;
құрылыс - жаңа және (немесе) бар объектілерді өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жабдықтау, қайта құру, қалпына келтіру, күрделі жөндеу), олармен байланысты технологиялық немесе инженерлік жабдықтарды орнату (бұзу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларды дайындау (өндіру), сондай - ақ заңсыз объектілерді консервациялау және өзінің ресурсын сарқыған объектілерді жою жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру арқылы негізгі қорлардың өндірістік және өндірістік емес мақсаттарын құру жөніндегі қызмет;
құрылыс алаңдары - салынатын объектерді, уақытша құрылыстар мен ғимараттарды орналастыру, техникаларды, топырақ үйінділерін, құрылыс материалдарын жинау, бұйымдар, жабдықтар мен құрылыс - жинақтау жұмыстарын орындау үшін пайдаланылатын аумақ;
пайдаланушы ұйым - инженерлік коммуникацияларды, (су жүргізу және электр желілері, газ және жылумен жабдықтау, байланыс және т.б.) ғимараттар мен құрылыстарды  пайдалануды жүзеге асыратын ұйым;
жер учаскесін таңдау – жер учаскесінің нысаналы мақсатын және  пайдалану тәртібін белгілеумен анықтау;
Жер мәселелері жөніндегі комиссия - жер учаскелеріне  байланысты  мәселелерді қарайтын, заң тәртібімен белгіленген Ақтау қаласы әкімдігімен құрылған комиссия;
тіркеуші орган - жылжымайтын мүлік құқығын тіркеу жөніндегі өкілетті орган.
Сәулет - қала құрылысы Кеңесі - Ақтау қаласының жергілікті атқарушы органы жанындағы консультативті - кеңесші орган;
үй маңындағы аумақ - үй маңындағы аумақ жалпы пайдаланымдағы, аулалық элементтермен (өтпелермен, қонақ қалталармен, көгалдандыру зоналарымен, газгольдермен, трансформаторлық станциялармен, балалардың ойын, спорт алаңшаларымен және жақын маңдағы үйлердің тұрғындары демалатын орындармен) қамтылған осы үйдің маңындағы учаскелер болып табылады;

2. Застройка территорий города осуществляется в соответствии с настоящими правилами, генеральным планом города, проектом детальной планировки и застройки промышленных и селитебных районов города.
3. Настоящие Правила разработаны для всех предприятий, организаций, учреждений и других юридических лиц, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также физических лиц, осуществляющих проектирование, строительство зданий, сооружений и благоустройство на вновь осваиваемых и реконструируемых территориях в городе Актау.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
акимат - местный исполнительный орган города Актау;
градостроительные регламенты - режимы, разрешения, (включая обременения и сервитуты) использования территорий (земельных участков) и других объектов недвижимости, а также любых допустимых изменений их состояния, установленных в законодательном порядке.
Градостроительные регламенты устанавливаются утвержденной градостроительной и архитектурно-строительной документацией, выполненной в соответствии с государственными нормативами. Действие градостроительных регламентов предусматривается в пределах установленного для них срока;
градостроительная ситуация - совокупность свойств элементов конкретной территории (застройка, природный ландшафт, земельные участки, улично-дорожная сеть, инженерное обустройство и т.п.), формирующих соответствующие архитектурно - пространственную среду и условия эксплуатации территории и застройки в определенный период времени;
изменение градостроительной ситуации - изменение количественных и качественных характеристик элементов конкретной территории, влекущих за собой изменения архитектурно - пространственной среды и условий эксплуатации территории и застройки с течением определенного периода времени, которое обусловлено процессом строительного освоения территории, воздействием природных и длительных временных факторов. Изменение градостроительной ситуации возможно посредством разработки Генерального плана населенного пункта или программ социально-экономического, градостроительного и инженерно - транспортного развития города, а также путем внесения изменений при разработке проектов застройки отдельных районов, утвержденных в установленном законодательством порядке;
застройщик (заказчик) - юридическое или физическое лицо, осуществляющее строительство объекта недвижимости самостоятельно либо с помощью подрядной организации на основании договора строительного подряда;
инженерная, транспортная и социальная инфраструктуры - комплекс сооружений и коммуникаций инженерного оборудования (водопроводные сети, канализация, теплоснабжение, электрические сети и т.п.), связи, транспорта (автомобильные дороги, остановки, места для парковки и т.п.), а также объектов социального и культурно-бытового обслуживания населения, обеспечивающий устойчивое развитие и функционирование города;
красные линии - границы, отделяющие территории кварталов, микрорайонов и других элементов планировочной структуре населенных пунктов от улиц, (проездов и площадей) в городе Актау;
линии регулирования застройки (линия застройки) - границы застройки, устанавливаемые при размещении зданий (строений, сооружений) с отступом от красных линий или от границ земельного участка;
объекты недвижимости в градостроительстве (далее - объекты недвижимости) - объекты, в отношении которых осуществляется деятельность по использованию, строительству и реконструкции: здания, сооружения и земельные участки, на которых эти объекты располагаются;
орган архитектуры и градостроительства - государственный орган, уполномоченный выполнять функции государственного регулирования архитектурной и градостроительной деятельности на территории города Актау;
орган государственного архитектурно-строительного контроля (орган госархстройконтроля) - государственный орган, уполномоченный на выполнение контрольных функций, лицензирования в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Актау;
орган по земельным отношениям - государственный орган, уполномоченный выполнять функции земельных отношений;
ордер - разрешительный документ на производство земляных и строительно-монтажных работ, подразумевающий под собой подготовительные работы, работы по благоустройству территории, строительству линейных сооружений и постутилизации строении подлежащих сносу, а также других технических несложных объектов;
подрядчик - физические и юридические лица (включая совместные предприятия), выполняющие подрядные работы в строительстве, имеющие лицензию на осуществление соответствующих видов архитектурной, градостроительной или строительной деятельности на территории Республики Казахстан;
разрешение на производство строительно-монтажных работ (далее - разрешение на строительство) - документ, предоставляющий право для начала реализации проекта строительства нового или изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости;
разрешенное использование земельных участков и иных объектов недвижимости в градостроительстве - использование объектов недвижимости в соответствии с градостроительными регламентами; на использование указанных объектов, установленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также сервитуты;
строительство - деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс;
строительная площадка - территория, используемая для размещения возводимого объекта, временных строений и сооружений, техники, отвалов грунта, складирования строительных материалов, изделий, оборудования и выполнения строительно-монтажных работ;
эксплуатирующая организация - организация, осуществляющая эксплуатацию инженерных коммуникаций (водопроводные и электрические сети, газо- и теплоснабжение, связь и т.п.), зданий и сооружений.
выбор земельного участка - определение земельного участка с установлением его целевого назначения и режима использования;
комиссия по земельным вопросам - комиссия, создаваемая Акиматом города Актау, в установленном законом порядке, и рассматривающая вопросы, связанные с предоставлением земельных участков;
регистрирующий орган - уполномоченный орган по регистрации прав на недвижимое имущество.
архитектурно - градостроительный Совет - консультативно - совещательный орган при местном исполнительном органе города Актау.
придомовая территория - придомовая территория является участком общего пользования, прилегающего к данному жилому дому, которая может быть занята дворовыми элементами (проездами, гостевыми карманами, зонами озеленения, газгольдерами, трансформаторными подстанциями, насосными, детскими игровыми, спортивными площадками и местами для отдыха жителей прилегающих домов).

2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асырған кезде тіршілік ететін қолайлы ортаны қамтамасыз ету
5. Аумақта сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі:
1) табиғи ресурстарды тиімді пайдалану бойынша шараларды қарастыра отырып және қоршаған ортаны қорғау, экологиялық, санитарлық - гигиеналық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және оның қоршаған ортаға әсеріне баға бере отырып есепке алуды;
2) халықтың, аумақтар мен елді мекендердің қауіпті /зиянды/ табиғи және техногендік, антропогендік құбылыстар мен процестердің әсер етуінен қауіпсіздігі жөнінде заңдарда белгіленген талаптарды қамтамасыз ету ережелеріне сәйкес болуын;
3) заңдарда белгіленген тәртіппен тарих және мәдениет ескерткіштері мен қорғалатын ландшафтық объектілер деп танылған аумақтар мен объектілердің сақталу талаптарына негізделуін қамтамасыз етеді;
6. Елді мекендер не оның бір бөлігін жоспарлау және салу жөніндегі қала құрылысы құжаттамасында /қала құрылысы жобаларында/ әлеуметтік, өндірістік, рекреациялық, инженерлік және көлік инфрақұрылымдарының құрамы мен құрылымы анықталуға, сондай - ақ:
1) қоныстандыру түрiн (рөлiн) ескере отырып, аумақты абаттандыру, көгалдандыру, инженерлік жағынан дайындаудағы қажетті сервиттутар;
2) аумақта  кешендi құрылыс салу;
3) халықтың әлеуметтiк, демографиялық және кәсiптiк түрлi топтарының мүдделерiн ескеру;
4) нормативтiк талаптарды сақтау;
5) қызмет көрсету саласында бәсекелестiк ортаны дамыту көзделеді.
7. Аса маңызды қала құрылыстық түйіндер Ақтау қалалық әкімдігі жанындағы сәулет - қала құрылысы Кеңесінде қаралады.
8. Ақтау қаласы аумағындағы құрылыстар құру Ақтау қаласын дамытудың Бас жоспары бойынша, нақтыланған жоспарлау жобалары мен қала аудандарын салу жобалары қоршаған ортаны қорғаудың аумақтық сызбасы Қаланың Бас жопарының құрамдас бөлігі ретінде жүзеге асырылады.
9. Қала құрылысының регламенті жер учаскесі шартында көрсетіледі.
10. Құрылысты ұйымдастыру үшін алаң таңдаған кезде жерге орналастыру сызбасында көрсетілген жоспарлау шектеулері /құрылысты реттейтін сызықтар, айырмалар, шегіністер, қорғалатын зоналар/ сақталады.
11. Учаскенің шектеу жоспары қалалық сәулет және қала құрылысы бөлімімен жүзеге асырылады.
12. Санитарлық - эпидемияға қарсы, өртке қарсы, экологиялық талаптарға жауап беретін және шектес жер үлескілерін аумақтарға бөлу өзара үйлесіммен жоспарлы болуы керек.
3. Мемлекеттік қала құрылысы кадастырының мақсаты және сәулет, қала құрылысы, құрылыс қызметі объектілерінің мониторингі

2. Обеспечение благоприятной среды обитания и жизнедеятельности при осуществлении архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
5. Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность на территории города осуществляется:
1) с учетом оценки ее воздействия на окружающую среду и предусматриваются мероприятия по рациональному использованию природных ресурсов, обеспечению экологической, санитарно-гигиенической безопасности и охраны окружающей среды;
2) исходя из условий обеспечения установленных законодательством требований по безопасности населения, территории и населенных пунктов от воздействия опасных (вредных) природных и техногенных, антропогенных явлений и процессов;
3) исходя из условий сохранности территории и объектов, признанных в установленном законодательном порядке историческими, культурными ценностями и охраняемыми ландшафтными объектами.
6. При обеспечении градостроительной документацией по планированию и застройке населенного пункта либо его части (градостроительными проектами) определяется состав и структура объектов социальной, производственной, рекреационной, инженерной и транспортной инфраструктуры, а также предусматривается:
1) благоустройство, озеленение, инженерная подготовка территории и необходимые сервитуты с учетом типа (роли) поселения;
2) комплексная застройка территории;
3) учет интересов различных социальных, демографических и профессиональных групп населения;
4) соблюдение нормативных требований;
5) развитие конкурентной среды в сфере обслуживания.
7. Важнейшие градостроительные узлы рассматриваются на архитектурно - градостроительном Совете при акимате города Актау.
8. Формирование застройки территорий города Актау осуществляеться по генеральному плану развития города Актау, проектам детальной планировки и проектам застройки районов города с учетом территориальной схемы охраны окружающей среды, как составной части генерального плана города.
9. Градостроительные регламенты отображаются в договорах земельного участка.
10. При выборе площадок для организации строительства следует соблюдать планировочные ограничения (линии регулирования застройки, разрывы, отступы, охранные зоны), отображенные на схеме размещения участка.
11. План ограничений участка выполняется городским отделом архитектуры и градостроительства.
12. Зонирование смежных участков планировочно взаимоувязываются и отвечают санитарно-противоэпидемическим, противопожарным, экологическим требованиям.
3. Назначение Государственного градостроительного кадастра и мониторинг объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности

13. Мемлекеттiк қала құрылысы кадастры - қала құрылысы регламенттерiн, қала құрылысы, сәулет және құрылыс қызметi аумағын оның пайдаланылу режимiнiң әлеуметтiк - құқықтық белгiлерi, инженерлiк - техникалық қамтамасыз етiлу деңгейi, онда орналасқан объектiлердiң параметрлерi мен жай - күйi, сондай - ақ табиғи - климаттық жағдайлары мен экологиялық жай - күйi бойынша сипаттайтын картографиялық, статистикалық және мәтiндiк ақпаратты қамтитын сан және сапа көрсеткiштерiнiң мемлекеттiк жүйесi;
14. Объектiлер мониторингi – жылжымайтын мүлік объектілерінің жай - күйi мен өзгерiстерiн байқау жүйесi, сондай - ақ ол бірыңғай тәсілмен тіршілік ететін қолайлы ортаның жағдайын зерттеуді жүргізеді.
15. Нысандар мониторингінің мәліметтері Мемлекеттік қала құрылысы кадастрына енгізіледі.
4. Қала аумағында құрылыс салуды реттеу. Қала бойынша қала құрылысын салуда жер учаскелерін пайдалану регламенті
16. Құрылыс үшін жер учаскелерін берген кезде, оларды пайдалануға қала құрылысы талаптары бас жоспарларды, жоспарлау жобаларын, құрылыс жобаларын, сондай - ақ функционалдық-қала құрылысын аймақтандыру жоспарын және құрылыс салу қағидаларын ескере отырып белгіленеді.
17. Кешендерді және жеке объектілерді орналастыру үшін тапсырыс берушінің қаражаты есебінен сәулет - қала құрылысы топтарының құрылысын салу және жоспарлау жобалары түрінде сәулет - қала құрылысы құжаттамасы әзірленеді.
18. Сәулет - құрылыс құжаттамасы жобалау - құрылыстық шешімдерді нақтылау мақсатында сәулет-қала құрылысы Кеңесінде қаралады.
19. Объектілер құрылысын салу үшін жер учаскесін беру Қазақстан Республикасы Жер Кодексіне сәйкес, жергілікті атқарушы органдар арқылы жүзеге асырылады. Осы Қағидаға тапсырыс берушіге меншік құқығымен тиесілі жеке үй жанындағы саяжай, бау - бақша учаскелеріне уақытша құрылыстар, шаруашылық - тұрмыстық құрлыстар және абаттандыру элементтерін, сондай - ақ тапсырыс беруші жер пайдалану құқығымен пайдаланатын учаскелерде маусымдық жұмыстар мен шалғайдағы мал шаруашылығына арналған тұрғын және тұрмыстық үй - жайларды салу қосылмайды.
20. Қала бойынша жер учаскелерін беру Қазақстан Республикасының жер туралы  заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Көрсетілген регламенттер жер учаскелері иелерінің құқықтары басқа тұлғаға ауысқан жағдайда сақталады.
22. Ұзақ мерзімге жалға алу немесе меншік құқығын иеленген заңды тұлға жер учаскесін игеруді қала құрылысы төлқұжатына сәйкес жүзеге асырады, оған төмендегілер жатады:

13. Государственный градостроительный кадастр - государственная система количественных и качественных показателей, включающих градостроительные регламенты, картографическую, статистическую и текстовую информацию, характеризующую территорию градостроительной, архитектурной и строительной деятельности по признакам социально - правового режима ее использования, уровню инженерно - технической обеспеченности, по параметрам и состоянию объектов, расположенных на ней, а также природно - климатическим условиям и экологическому состоянию.
14. Мониторинг объектов - система наблюдений за состоянием и изменением объектов недвижимости, которые ведутся по единой методике посредством изучения состояния среды жизнедеятельности.
15. Сведения мониторинга объектов вносятся в Государственный градостроительный кадастр.
4. Регулирование застройки территории города.
градостроительные регламенты к использованию
земельных участков по городу
16. Градостроительные требования к использованию земельных участков при их предоставлении для строительства устанавливаются с учетом генеральных планов, проектов планировки, проектов застройки, а также плана функционально - градостроительного зонирования и правил застройки.
17. Для размещения, как комплексов, так и отдельных объектов, за счет средств заказчика разрабатывается архитектурно - градостроительная документация в виде проектов планировки и застройки архитектурно - градостроительных узлов.
18. Архитектурно - строительная документация рассматривается на архитектурно - градостроительном Совете с целью уточнения проектно - строительных решений.
19. Представление земельного участка под строительство объектов осуществляется местными исполнительными органами в порядке установленном Земельным Кодексом Республики Казахстан. Исключением для данного правила является строительство на принадлежащих заказчику на праве собственности индивидуальных приусадебных, дачных, садовых и огороднических участках временных строений, хозяйственно-бытовых построек и элементов благоустройства, а также жилых и бытовых помещений для сезонных работ и отгонного животноводства на участках (территориях), используемых заказчиком на праве землепользования.
20. Выбор и предоставление земельных участков по городу осуществляется в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
21. Указанные регламенты сохраняются в случае перехода прав на земельный участок другому лицу.
22. Юридическое лицо, владеющее земельным участком на правах собственности или долгосрочной аренды, осуществляет его освоение в соответствии с градостроительным паспортом, включающим следующую информацию:

1) мемлекеттің қала құрылысы кадастрындағы тіркеу кодтары;
2) меншік иесі (жалға алушы) туралы жалпы мәліметтер;
3) жер учаскесі туралы жалпы мәліметтер;
4) құрылыс салу қағидаларымен белгіленген аумақтық аймақ кодтары;
5) жер учаскесі шегінде орналасқан аумақтық аймақтың қызметтік - мақсаттық қолданылуы;
6) инженерлік - геологиялық сейсмикалық жағдайлар туралы мәліметтер;
7) қала құрылысы жағдайлары туралы мәліметтер;
8) жер учаскесінің белгіленген шекараларының жоспары;
9) меншік иесіне, пайдаланушыға немесе жалға алушыға тиесілі үйлер, құрылғылар және ғимараттар параметрлерін көрсету;
10) жер учаскесі шекарасында параметрлерін және пайдалануға арналған шектеулерін көрсете отырып, инженерлік жүйелердің және құрылғылардың болуы;
11) жер учаскелерін пайдалану жөніндегі қала құрылысының регламенттері.
23. Жер учаскелерін бөлген немесе олардың шекаралары және параметрлерін өзгерткен кезде қызыл сызық, құрылысты реттеу сызықтары және қала құрылысы регламенттерінің талаптары сақталады. Жылжымайтын мүлік объектілерін бөлген жағдайда олардың бөлімдері жылжымайтын мүліктің дербес объектілері ретінде қызмет ететіндей жағдайлар қарастырылады.
24. Құрылыстардың, ғимараттардың жобаларының сәулет-қала құрылысы құжаттамаларының сапа бағасына, объектілердің қызметтік мақсатына бөлінген учаскелердің сәйестігін бақылау, сәулет және қала құрылысының негізгі мәселелерін қарау үшін Ақтау қаласының сәулет - қала құрылысы Кеңесінде жүргізіледі. Кеңес өзінің творчестволық - өндірістік  қызметінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарын және осы Қағиданы басшылыққа алады.
25.Ақтау қаласы аумағында азаматтардың тыныштығы мен қалыпты демалысын қамтамасыз ету мақсатында, құрылыс - монтаж жұмыстарын, соның ішінде жер жұмыстарын жүргізу, іргетастар мен қаңқалар құю,  сыртқы құрылыс-монтаж жұмыстарын, тиеу-түсіру жұмыстары және басқа да шуылы естілетін жұмыстар түнгі уақыттарда (кешкі 23:00-тен таңертеңгі 6:00-ға дейін),  инженерлік желілер, жүйелер мен коммуникациялар апаттарын жою бойынша қалпына келтіру жұмыстарын қоспағанда, жүргізілмейді.
5. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру
26. Ақтау қаласы аумағында құрылыс жұмыстарының барлық түрі мемлекеттік сәулет - құрылыс бақылау органымен тапсырыс берушіге (құрылыс салушы) берілген рұқсат құжаттары бар болған жағдайда жүзеге асырылады.
27. Мемлекеттік сәулет - құрылыс бақылау органының рұқсаты келесі құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге рәсімделеді.
1) жаңа құрылыс, қайта құрылымдау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау), кеңіту, ғимараты техникалық қайта жабдықтау мен күрделі жөндеу, әр түрлі мәндегі кешендер мен кешенді ғимараттар;

1) коды регистрации в государственном градостроительном кадастре;
2) общие сведения о собственнике (арендаторе);
3) общие сведения об участке;
4) коды территориальной зоны, установленные правилами застройки;
5) функционально - целевое назначение территориальной зоны, в пределах которой находится земельный участок;
6) данные об инженерно - геологических сейсмических условиях;
7) данные об градостроительных условиях;
8) план установленных границ земельного участка;
9) здания, строения и сооружения, принадлежащие собственнику, пользователю или арендатору с указанием их параметров;
10) наличие в границах земельного участка инженерных сетей и сооружений с указанием их параметров и ограничений на использование указанных объектов;
11) градостроительные регламенты по использованию земельных участков.
23. При делении земельных участков или изменении их границ и параметров соблюдаются красные линии, линии регулирования застройки и требования градостроительных регламентов. В случае деления объектов недвижимости предусматриваются условия для функционирования их частей как самостоятельных объектов недвижимости.
24. Для рассмотрения основных вопросов архитектуры и градостроительства, оценки качества архитектурно-строительной документации проектов зданий, сооружений, контроля соответствия отводимых участков функциональному назначению объектов, проводятся архитектурно - градостроительные Советы города Актау. Совет в своей творческо - производственной деятельности руководствуется действующим законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
25. В целях обеспечения нормального отдыха и спокойствия граждан на территории города Актау не допускается производство строительно-монтажных работ, в том числе, производство земляных работ, работ по устройству фундаментов и каркасов зданий, наружных строительно-монтажных работ, погрузочно - разгрузочных работ и иных работ, сопровождаемых шумом в ночное время (с 23:00 часов вечера до 6:00 часов утра), за исключением восстановительных работ по ликвидации аварий инженерных сетей, систем и коммуникаций.
5.О выдаче разрешении на производство строительно-монтажных работ
26. На территории города Актау все виды строительных работ осуществляются при наличии разрешительных документов, выдаваемых застройщикам (заказчикам) органом госархстройконтроля.
27. Разрешение органа госархстройконтроля оформляются на производство следующих строительно-монтажных работ:
1) новое строительство, реконструкция (перепланировка, переоборудование), расширение, техническое перевооружение и капитальный ремонт зданий, сооружений и комплексов различного назначения;

2) тарихи, археологиялық, мәдени және сәулет ескерткіштеріне жататын кешенді ғимараттар мен объектерді қорғайтын аймақты анықтау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және бұзылудан сақтау;
3) жер асты және жер үстіндегі инженерлік коммуникация мен кешенді ғимараттар, автомагистральдар, көшелер, жүретін жолдар мен көліктік кешенді ғимараттар, теміржол жолдары мен метрополитен кешенді ғимараттары, трамвай жолдары мен ғимараттар, троллейбус желілері мен ғимараттарға күрделі жөндеу жүргізу және техникалық қайта жабдықтау, кеңіту, қайта құрылымдау, жаңа құрылыс салу;
4) алаңдар мен саяжайларды күрделі жөндеу және қайта құрылымдау, жаңа құрылыс жасау және әртүрлі мәндегі басқа да көгалданған аймақтарды, бассейндерді, қоршауларды, көше жарығын, әртүрлі жарнама түрлерін, ақпараттық құралдарды, қоғамдық мәндегі аумақтарды жайландыру бойынша басқа да жұмыстар;
5) уақытша мәндегі объектерді салу және орналастыру (әртүрлі мәндегі көмекші құрылыстар мен кешенді ғимараттар, қоршау қою және басқа объектер);
6) құрылысты бұзу (постутилизация), жоспар бойынша аумақтағы жер жұмыстары, ғимараттар, құрылыстар мен кешенді ғимараттардың ішкі және сыртқы қабырғаларын бұзу, негізгі жаяу жүретін жол бөлшектеріне жаяу жүру тақталарын салу және бетондау, асфальттау және басқа да жұмыс түрлері нәтижесінде оларды пайдалану қызметі мен объекттің сыртқы параметрлері  өзгереді;
28. Рұқсат құжаттарынсыз мемлекеттік сәулет - құрылыс бақылау органымен келісіп, келесі құрылыс - жинақтау жұмыстары орындалады:
1) Жеке меншік бау - бақшалық учаскесінде немесе бау және бақша серіктестігі учаскесінде орналасқан уақытша құрылысты көтеру, сонымен қатар маусымдық жұмыстар мен қыстық мал шаруашылығы үшін тұрғын үй мен шаруашылық - тұрмыс ғимараттары;
2) Жеке тұлға өзі ғана пайдалану үшін тағайындаған басқа да техникалық күрделі емес құрылыстық өзгеруі, оны ішінде:
шатыр жабынның конфигируациясы, жабылған түрі мен түсінің өзгеруі;
ағаш бұйымдарының мөлшері мен қалпын өзгертпеу;
ішкі әрлеу жұмыстары;
фасад элементтері мен түсін өзгертпейтін сыртқы әрлеу жұмыстары;
жөндеу және тазалық-техникалық жабдықтарын ауыстыру, фасадтар мен ғимарат жоспарын, инженерлік қамтамасыздандырылған сызбаларды өзгертпей ғимараттар мен кешенді ғимараттарды жабдықтау;
жалпы мерекелік шараларды өткізу кезеңінде халыққа қызмет көрсету үшін сауда орындарын орналастыру.
29. Сәулет және қала құрылысы органымен  фасад элементтері мен түсін өзгертуге келісім алу керек.
6. Қала құрылысы саласындағы сервитуттар

2) капитальный ремонт, реставрация и консервации, определения охранных зон объектов и сооружений, отнесенных к памятникам истории, археологии, культуры и архитектуры;
3) новое строительство, реконструкция, расширение, техническое перевооружение и капитальный ремонт подземных и наземных инженерных коммуникаций и сооружений, автомагистралей, улиц, проездов и транспортных сооружений, железнодорожных путей и сооружений метрополитена, трамвайных путей и сооружений, троллейбусных линий и сооружений;
4) новое строительство, реконструкция и капитальный ремонт площадей, парков и других зеленых зон различного назначения, бассейнов и фонтанов, ограждений, уличного освещения, рекламы различных видов, информационных устройств, другие работы по обустройству территорий общественного назначения;
5) размещение и обустройство объектов временного назначения (вспомогательных строений и сооружений различного назначения, установление ограждений и других объектов);
6) снос (постутилизация) строений, земляные работы по планировке территорий, разборки внешних и внутренних стен зданий, строений и сооружений, асфальтирования, бетонирования и укладки тротуарных плит на основных пешеходных участках и площадях и других видов работ, в результате которых изменяются функциональное использование и внешние параметры объекта.
28. Без разрешительных документов, при обязательном согласовании с органом госархстройконтроля и городским отделом архитектуры и градостроительства выполняются следующие строительно-монтажные работы:
1) возведение временных строений, располагаемых на собственных приусадебных участках или участках садовых и огородных товариществ, а также жилых и (или) хозяйственно-бытовых помещений для сезонных работ и отгонного животноводства;
2) изменение других технически несложных строений, предназначенных для личного пользования физических лиц, в том числе:
ремонт кровли без изменения конфигурации, цвета и типа покрытия;
замена столярных изделий без изменения их размеров и формы;
внутренние отделочные работы;
наружные отделочные работы без изменения элементов фасада и цвета;
ремонт и замена санитарно-технических устройств и оборудования в зданиях и сооружениях без изменения существующей схемы инженерного обеспечения, планировки помещений и фасадов;
размещение торговых точек для обслуживания населения на период проведения праздничных массовых мероприятий.
29. Изменение элементов фасада и цвета подлежит согласованию с органом архитектуры и градостроительства.
6. Сервитуты в области градостроительства

30. Қала құрылысындағы жылжымайтын мүлік объектілеріне қатысты қауымдық және жеке сервитуттар белгіленуі мүмкін.
31. Қауымдық сервитут, егер мемлекет және жергілікті халық мүдделерін қамтамасыз ету үшін осы қажет болған жағдайларда, жер учаскелерін қайтарып алынбастан, жергілікті атқарушы органдарының нормативтік - құқықтық актілері негізінде белгіленеді.
32. Қала құрылысы саласындағы жеке сервитуттар, осы учаскелерге жеке меншік немесе жер пайдалану құқығындағы субъектілермен шарт бойынша белгіленеді. Көрші немесе өзге де жер учаскелерін  пайдалану (жеке сервитут) Қазақстан Республикасы Жер Кодексінің көзделген жағдайларда белгіленуі мүмкін.
7. Ақтау қаласы аумағында құрылыс салу тәртібі
Аумақта құрылыс салуға қойылатын жалпы талаптар
33. Ақтау қаласы аумағында құрылыс салу тәртібі қолданыстағы нормативтік актілер негізінде әзірленген және сәулет - қала құрылысы қызметін жүзеге асыру бөлігінде жергілікті атқару органдарының шешімдеріне негізделеді.
34. Тәртіп Қазақстан Республикасы аумағында қолданылатын нормативтер, жобалау мен құрылыс жөніндегі ережелер ескеріле отырып қолданылады.
35. Ақтау қаласы аумағында құрылыс жұмыстарының барлық түрлері белгіленген тәртіпте, жергілікті атқарушы органдармен азаматтарға және заңды тұлғаларға берілетін рұқсат етуші құжаттар болғанда жүргізіледі.
36. Объект  және жобалауға рұқсат етуші құжаттар:
1) нақты мақсаттың негіздемесін көрсете отырып ведомствосына қарасты аумақтан құрылысқа жер учаскесін беру туралы тиісті жергілікті атқарушы органдардың рұқсаты;
2) тиісті жергілікті атқарушы органның қолда бар объектіні (объектінің жекелеген бөліктерінің) қосымша жер учаскелерін берумен байланысты емес сұратылған өзгертуді жүргізуге берген рұқсаты:
Құрылыс салуға арналған жер телімдерінде, құрылыс алаңында, аумағында (трассада) нақты нысанның құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге  рұқсатты объектілер құрылысының сапасын мемлекеттік сәулет құрылыстық бақылауды жүзеге асыратын өкілетті орган береді.
37. Жаңа объектінің құрылысын жүзеге асыру, не қолда бар объектіні өзгертуді ұйғарған тұлғаның жазбаша өтінішінде, сәйкесінше мыналар көрсетіледі:
1) жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты, мекен - жайы және телефоны, салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТТН);

30. В отношении объектов недвижимости в градостроительстве могут устанавливаться публичные и частные сервитуты.
31. Публичный сервитут устанавливается на основании нормативных правовых актов местных исполнительных органов, в случаях, если это необходимо для обеспечения интересов государства и местного населения, без изъятия земельных участков.
32. Частные сервитуты в области градостроительства могут устанавливаться по договору с субъектами права частной собственности или землепользования на эти участки.
Пользования соседним или иным земельным участком (частный сервитут) может устанавливаться в случаях, предусмотренных Земельным Кодексом Республики Казахстан.
7. Порядок застройки территории города Актау
Общие требования к застройке территории
33. Порядок застройки на территории города Актау разработан на основе действующих нормативных актов и основывается на решениях местных исполнительных органов в части осуществления архитектурно - градостроительной деятельности.
34.Порядок применяется с учетом действующих на территории Республики Казахстан нормативов и правил по проектированию и строительству.
35. На территории города Актау все виды строительных работ осуществляются в установленном порядке, при наличии разрешительных документов, выдаваемых гражданам и юридическим лицам местными исполнительными органами.
36. Разрешительными документами на проектирование и строительство объекта являются:
1) решение соответствующего местного исполнительного органа о предоставлении на подведомственной территории земельного участка под строительство заявленного объекта либо разрешение на использование под строительство участка, принадлежащего заявителю на праве собственности или землепользования;
2) разрешение соответствующего местного исполнительного органа на проведение запрашиваемых изменений существующего объекта (отдельных частей объекта), не связанных с дополнительным отводом (прирезкой) земельного участка (территории);
разрешение на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) по конкретному объекту (комплексу) на предназначенном для его возведения земельном участке (строительной площадке, территории, трассе), которые выдаются уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, осуществляющим государственный архитектурно-строительный контроль за качеством строительства объектов.
37. В письменном заявлении лица, имеющего намерение осуществить новое строительство либо изменение существующего объекта, соответственно указываются:
1) фамилия, имя, отчество, адрес и телефон заявителя, регистрационный номер налогоплательщика (РНН) - для физических лиц;

2) заңды тұлғалар үшін - ұйымның атауы, оның мемлекеттік тіркеу нөмірі, басшының тегі, аты, әкесінің аты, поштаның мекен - жайы мен телефоны, салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТТН);
3) құрылысы көзделетін объектінің негізгі параметрлері, мақсаты (есептелген қуаты, жалпы алаңы, сыйымдылығы, өткізу мүмкіндігі және тағы сол сияқтылар);
4) жаңа құрылыс учаскесін орналастыру  үшін болжанған (таңдап алынған) жер негіздемесі;
5) өзгертуге жататын қолда бар объектінің (үй - жайдың, ғимарат немесе құрылыс бөліктерінің) мекен-жайы (орналасқан жері), өзгертудің мақсаты және көзделген өзгерістің негізгі параметрлері.
Қолда бар объектілерді өзгертуге рұқсат алу үшін өтінішпен бірге өтініш берушінің меншік құқығын растайтын құжаттың нотариалдық куәландырылған көшірмесі не белгіленген өзгерістер мен оның параметрлеріне объекті иесінің (меншік иелерінің) жазбаша келісімі қоса беріледі.
38. Егер өтініш беруші сұратылып отырған жер учаскесінің нақты орнын және оның мөлшерін (шекарасын) көрсеткен жағдайда, онда жергілікті сәулет және қала құрылысы органдары (қызметтері) учаскенің орналасқан жері жөнінде олардың тілектеріне және құрылыс салу көзделген объектінің негізгі параметрлеріне негізделген ықшамдалған алдын ала жобалау материалдарын (нобайларды) сұратады.
39. Түскен өтініш бойынша жергілікті атқарушы (жер мәселесі жөніндегі комиссия) орган тиісті жергілікті сәулет және қала құрылыс органына (қызметіне) жаңа құрылыс объектісін орналастыру үшін жер учаскесін (аумақты, трассаны) таңдауды, бекітілген қала құрылысы құжаттамаларына және қала құрылысы регламенттеріне сәйкес, жер учаскесінің мөлшері мен шекарасы жөнінде ұсыныстар дайындауды тапсырады. Жер учаскесін таңдау қоршаған ортаны қорғау саласындағы санитарлық - эпидемиологиялық станция, төтенше жағдайлар және уәкілетті органдар  өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
40. Құрылыс объектілері үшін жер учаскесін таңдау қорытындысы жер учаскесін таңдау туралы актімен сәулет және қала құрылысы бөлімінде рәсімделеді. Актіге таңдауына мүмкін нұсқауларымен сәйкестелген, әр берушімен жер учаскесі шекарасының жобасы тіркеліп, акт екі ай мерзімде өтініш берушімен келісіледі.
41. Құрылыс салуға жер учаскесін беру не тапсырысшыға меншік немесе жер пайдалану құқығымен тиесілі учаскені пайдалануға рұқсат беру туралы оң шешiм  мүмкiн болмаған жағдайларда, жергiлiктi атқарушы органдар өтiнiш берiлген сәттен бастап белгіленген мерзім ішінде өтiнiш берушіге (тапсырысшыға) сол құрылысты жүзеге асыру ниеті қайшы келетiн заңнамалық нормаларды (ережелерді, талаптарды, сервитуттарды) көрсете отырып, бас тартуды дәлелдеп жауап қайтарады.
Өтiнiш берушiнiң жергiлiктi атқарушы органға жеткiлiксiз, дұрыс емес не заң нормаларына сәйкес келмейтiн өзге де негiздердi (өтiнiш құжаттарды) ұсынуы рұқсат беру құжаттарын беруден бас тарту үшiн себеп болып табылады.
Оң шешiм беруден бас тартуға өтiнiш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шағымдануы мүмкiн.

2) наименование организации, его государственный номер, фамилия, имя отчество руководителя, почтовый адрес, регистрационный номер налогоплательщика (РНН) для юридических лиц;
3) назначение, основные параметры намечаемого к строительству объекта (расчетная мощность, общая площадь, вместимость, пропускная способность и тому подобное);
4) обоснование места предполагаемого (желаемого) размещения участка нового строительства;
5) адрес (местонахождение) существующего объекта (помещения, части здания или сооружения), подлежащего изменению, цель изменения и основные параметры намечаемого изменения.
Для получения разрешения на изменение существующих объектов к заявлению прилагаются нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего право собственности заявителя на изменяемый объект либо письменное согласие собственника (собственников) объекта на намечаемое изменение и его параметры.
38. В случаях, если заявитель указывает конкретное место и размеры (границы) запрашиваемого земельного участка, то местные органы (службы) архитектуры и градостроительства запрашивают у него упрощенные предпроектные материалы (эскизы), обосновывающие пожелание по местоположению участка и основных параметров объекта, намеченного к строительству.
39. По поступившему заявлению местный исполнительный орган (комиссия по земельным вопросам) поручает соответствующему местному органу (службе) архитектуры и градостроительства выбор земельного участка (территории, трассы) для размещения объекта нового строительства, подготовку предложений по размерам и границам земельного участка в соответствии с утвержденной градостроительной документацией и градостроительными регламентами. Выбор земельного участка производится с участием представителей органов санитарно - эпидемиологической станции, чрезвычайной ситуации и уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
40. Результаты выбора земельного участка для строительства объекта оформляются отделом архитектуры и градостроительства актом о выборе земельного участка. К данному акту прилагаются проекты границ каждого земельного участка в соответствии с возможными вариантами их выбора, акт согласовывается заявителем самостоятельно, в срок до двух месяцев.
41. В случаях невозможности положительного решения о предоставлении земельного участка либо выдачи разрешения на использование под строительство земельного участка, принадлежащего заказчику на праве собственности или землепользования, местные исполнительные органы в установленные сроки с момента обращения отвечают заявителю (заказчику) мотивированным отказом с указанием норм (положений, условий, сервитутов) законодательства, в противоречие, с которыми вступает его намерение.
Представление заявителем в местный исполнительный орган недостаточных, недостоверных либо иных не соответствующих законодательству оснований (заявочных документов) является мотивацией для отказа в выдаче разрешительных документов.
Отказ в выдаче положительного решения может быть обжалован заявителем в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

42. Өтініш берілген объектіні салуға жер учаскесін беру (бөліп беру) туралы жергілікті атқарушы орган берген шешім не өтініш берушінің меншік немесе жер пайдалану құқығына тиесілі учаскені құрылыс салуға пайдалануға рұқсат заңнамалық кесімдерде көзделген жағдайларда қайтарып алынуы мүмкін.
43. Рұқсат етуші құжаттар жобалық және құрылыс жұмыстарының келесі түрлеріне ресімделеді:
1) үйлердің, ғимараттардың және әртүрлі мақсаттағы кешендердің жаңа құрылысы, қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау), кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру және күрделі жөндеу;
2) тарих, археология, мәдениет және сәулет ескерткіштеріне жатқызылған ғимараттарды және объектілерді қорғау аймақтарын анықтау, жаңғырту және консервациялау, жөндеу;
3) қоғамдық көлік аялдамаларын, көліктік ғимараттардың, автомагистральдарды, жер асты және жер үсті инженерлік коммуникацияларын және ғимараттарын жаңадан салу, техникалық қайта жарақтандыру және күрделі жөндеу, кеңейту, қайта жаңғырту;
4) ақпараттың құрылғыларды және жол көрсеткіштерін, түрлі жарнамаларды, үйлерді, ғимараттарды және кешендерді жарықтандыру, қоршауларды және кіші сәулет объектілерін, көше жарығын, бассейндерді және фонтандарды, алаңдарды, саябақтарды және басқа да мақсаттағы жасыл аймақтарды жаңадан салу, қайта жаңғырту және күрделі жөндеу және қоғамдық мақсаттағы аумақтарды абаттандыру жөніндегі басқа да жұмыстар;
5) геотехникалық зерттеулер үшін карьерлерді игеру және әртүрлі мақсаттағы бұрғыларды бұрғылау, жерді бұрғылау және қазу;
6) табиғи ландшафты қалпына келтіру;
7) уақытша инженерлік жүйелерді, қоршауларды құруды, қосымша құрылғыларды және әртүрлі мақсаттағы ғимараттарды, көліктерді техникалық қарау және диагностикалық бекеттерді, жанар  -жағар май құю станцияларын, гараждарды, көлік тұрақтарын, базарларды, жазғы алаңдарды, дүңгіршектерді, павильондарды, уақытша мақсаттағы объектілерді және басқа да объектілерді орналастыру және аббаттандыру;
8) құрылғыларды және жасыл желектерді бұзу, аумақтарды жоспарлау жөніндегі жер жұмыстары, үйлердің, ғимараттардың және құрылғылардың сыртқы және ішкі тіреу қабырғаларын бөлу, негізгі жаяу жол өтетін учаскелерді және алаңдарды бетондау, төсеу және нәтижесінде объектінің сыртқы параметрлері және функционалдық пайдалануын өзгертетін жұмыстардың басқа да түрлері.
44. Рұқсат етуші құжаттарсыз жергілікті сәулет, қала құрылысы органдарының бақылауымен келесі құрылыс жұмыстары орындалады:
1) конфигурациясын, түсін және жабын түрін өзгертпей, шатырды жөндеу;

42. Выданное решение местного исполнительного органа о предоставлении (прирезке) земельного участка под строительство заявленного объекта либо разрешение на использование под строительство участка, принадлежащего заявителю на праве собственности или землепользования может быть отозвано в случаях, предусмотренных законодательными актами.
43. Разрешительные документы оформляются на следующие виды проектных и строительных работ:
1) новое строительство, реконструкцию (перепланировка, переоборудование), расширение, техническое перевооружение и капитальный ремонт зданий, сооружений и комплексов различного назначения;
2)капитальный ремонт, реставрацию и консервацию, определение охранных зон объектов и сооружений, отнесенных к памятникам истории, археологии, культуры и архитектуры;
3) новое строительство, реконструкцию, расширение, техническое перевооружение и капитальный ремонт подземных и наземных инженерных коммуникаций и сооружений, автомагистралей, улиц, проездов и транспортных сооружений, железнодорожных путей и сооружений, остановок общественного транспорта;
4) новое строительство, реконструкцию и капитальный ремонт площадей, парков и других зеленых зон различного назначения, бассейнов и фонтанов, ограждений и малых архитектурных форм, уличного освещения, подсветки зданий, сооружений и комплексов, рекламы различных видов, информационных устройств и уличных указателей и других работ по обустройству территории общественного назначения;
5) бурение и разрытие грунта для геотехнических исследований, разработку карьеров и бурение скважин различного назначения;
6) восстановление природного ландшафта;
7) размещение и обустройство объектов временного назначения павильонов, киосков, летних площадок, рынков, автостоянок, гаражей, автозаправочных станций, пунктов технического осмотра и диагностики автомобилей, вспомогательных строений и сооружений различного назначения, установление ограждений, временных инженерных сетей, уличного освещения и других объектов;
8) снос строений и зеленых насаждений, земляные работы по планировке территорий, разборка внешних и внутренних несущих стен зданий, строений и сооружений, асфальтирование, бетонирование, и укладка тротуарных плит на основных пешеходных участках и площадях и других видов работ, в результате которых изменяется функциональное использование и внешние параметры объекта.
44. Без разрешительных документов при контроле местными органами архитектуры и градостроительства выполняются следующие строительные работы:
1) ремонт кровли без изменения конфигурации, цвета и типа покрытия;

2) мөлшерін және объектілерін өзгертпей, ағаш бұйымдарын ауыстыру;
3) ішкі әрлеу жұмыстары;
4) қасбет және түс элементтерін өзгертпей, сыртқы әрлеу жұмыстары;
5) үй - жайларды және қасбеттерді жоспарлауды, инженерлік қамтамасыз етудің қолда бар сұлбаларын және құбырлардың диаметрін өзгертпей, үйлерде және ғимараттарда санитарлық - техникалық құрылғыларды және жабдықтарды жөндеу және ауыстыру;
6) мерекелік көпшілік шараларды өткізу кезінде халыққа қызмет ету үшін сауда нүктелерін орналастыру.
8. Ақтау қаласы аумағында құрылыс
және қайта жаңғырту объектілерін жобалау
45. Қазақстан Республикасының "Лицензиялау туралы" Заңына сәйкес, қала аумағында жобалық және құрылыс қызметін жүргізуді ұйғарған немесе жүзеге асыратын меншік объектілеріне және ведомстволық бағыныштылығына қарамастан, азаматтар мен заңды тұлғалар осы жұмыс түрлеріне лицензия алуы керек.
46. Тапсырыс берушінің, не оның уәкілетті тұлғаның (құрылыс салушының) жобалауға арналған тапсырманы алуы мен оларды инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуына техникалық жағдай жасауы үшін жергілікті атқарушы органның жер учаскесін (бөлініп беру) жаңа құрылыс салуға не қолда бар объектілерді өзгертуге рұқсат беру (өтініш берушіде бар учаскені пайдалануға рұқсат) туралы шешімі негіз болып табылады.
47. Өтініштің негізінде инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жеткізушілер он күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде өтініш берушіге сұратылған (есептік) параметрлер шегінде техникалық жағдайлар жасау, не сұратылып отырған параметрлер шегінде техникалық жағдайлар жасаудан бас тарту туралы жауап қайтарады. Өтініш беруші техникалық жағдайлардан бас тартуға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен шағымдануы мүмкін.
48. Тапсырыс берушінің өтініші бойынша жергілікті сәулет және қала құрылысы органдары  тапсырысшыға не уәкілетті түлғаға (құрылыс салушыға) үш жұмыс күні ішінде сәулет-жоспарлау тапсырмасын береді:
1) жаңа құрылыс үшін жер учаскесін беру (бөліп беру) (қолда бар учаскені пайдалануға рұқсат беру) туралы жергілікті атқарушы органның шешімі;
2) қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) үшін қолда бар объектілерді өзгертуге жергілікті атқарушы органның шешімі;
3) жобалауға арналған бекітілген тапсырма;
4) инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға техникалық шарттар негізінде тапсырыс берушіге, не уәкілетті тұлғасына (құрылыс салушыға) беріледі.
49. Берілген сәулет - жоспарлау тапсырмасы белгіленген тәртіппен жобаны әзірлеуге рұқсат берілгендігін білдіреді. Сәулет-жоспарлау тапсырмасына табиғи - климаттық, сейсмикалық және қала құрылысы жағдайларын ескере отырып, әртүрлі мақсаттағы объектілерді жобалау жөніндегі жалпы ұсыныстар кіреді.
50.Әзірленген жоба сәулет-жоспарлау тапсырмасының жалпы талаптарына және ұсыныстарына сәйкес келеуі қажет.

2) замена столярных изделий без изменения их размеров и формы;
3) внутренние отделочные работы;
4) наружные отделочные работы без изменения элементов фасада и цвета;
5) ремонт и замена санитарно - технических устройств и оборудования в зданиях и сооружениях без изменения диаметра труб и существующей схемы инженерного обеспечения, планировки помещений и фасадов;
6) размещение торговых точек для обслуживания населения на период проведения праздничных массовых мероприятий.
8. Проектирование объектов строительства и реконструкции
на территории города Актау
45. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О лицензировании" граждане и юридические лица, осуществляющие или имеющие намерения вести проектную и строительную деятельность на территории области, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, должны получить лицензию на данный вид работ.
46. Решение местного исполнительного органа о предоставлении (прирезке) земельного участка (разрешение на использование имеющегося у заявителя участка) под новое строительство либо разрешение на изменение существующих объектов является основанием для составления и утверждения заказчиком либо его уполномоченным лицом (застройщиком) задания на проектирование и получение им технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения.
47. На основании заявления поставщики услуг по инженерному и коммунальному обеспечению в срок не более десяти календарных дней дают ответ заявителю о выдаче технических условий в пределах запрашиваемых (расчетных) параметров либо отказе в выдаче технических условий в запрашиваемых параметрах. Отказ о выдаче технических условий может быть обжалован заявителем в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
48. По заявлению заказчика местные органы архитектуры и градостроительства в течение трех рабочих дней выдают заказчику, либо уполномоченному лицу (застройщику) архитектурно - планировочное задание на основании:
1) решения местного исполнительного органа о предоставлении (прирезке) земельного участка (разрешение на использование имеющегося земельного участка) - для нового строительства;
2) разрешения местного исполнительного органа на изменение существующих объектов для реконструкции (перепланировки, переоборудования);
3) утвержденного задания на проектирование;
4) технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения.
49. Выданное архитектурно - планировочное задание означает разрешение на разработку проекта в установленном порядке. В архитектурно - планировочное задание включаются общие рекомендации по проектированию объектов различного назначения с учетом природно - климатических, сейсмических и градостроительных условий.
50. Разработанный проект изготавливается в соответствии с основными требованиями и рекомендациями архитектурно - планировочного задания.

51. Жаңа объектіні салуға немесе қолда бар объектіні қайта жаңғыртуға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға, жаңғыртуға, қалпына келтіруге) жер учаскесін беру (бөліп беру) талап етілмеген жағдайларда, сондай-ақ бұл мақсаттар үшін инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосу немесе жүктемені арттыру қажет болмаса, онда сәулет-жоспарлау тапсырмасына тиісті жазба жасатады.
52. Жаңа объектіні салу (қолда бар объектілерді өзгерту) жобаларына сараптама жүргізудің қажеттілігі не сараптаманың қажет  еместігі сәулет-жоспарлау тапсырмасында көрсетіледі. Бұл ретте, жергілікті сәулет және құрылыс органдарымен (қызметтерімен) келісе отырып, тапсырыс беруші төмендегі құрылыс жобаларын сараптамаға ұсынбауына болады:
1) лицензиялары бар тұлғалар орындаған және қосымша жер учаскесін (аумақты бөліп беру) бөліп беруді талап етпейтін, құрастырмалардың есептік беріктігін төмендетпейтін, сәулеттік - эстетикалық, өртке, жарылысқа қарсы және санитарлық сапаны нашарлатпайтын, пайдалану кезінде қоршаған ортаға зиянды әсер етпейтін тұрғын үй ғимараттарындағы (үйлердегі) тұрғын және тұрғын емес үй - жайларды (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) қайта жаңартуды;
2) азаматтардың жеке пайдалануына арналған техникалық жағынан күрделі емес басқа да құрылыстарды.
Мемлекеттік экологиялық сараптама өткізу тәртібі мен шартын қоршаған ортаны қорғау саласындағы өкілетті орган анықтайды, бұл жөнінде сәулеттік - жобалау тапсырмасында талаптар белгіленеді.
53. Сәулет - жоспарлау тапсырмасында сараптама жүргізу үшін мыналар белгіленбейді:
1) жергілікті сәулет және қала құрылысы органдарының (қызметінің) сәулет жоспарлау тапсырмасына сәйкес, лицензиялары бар тұлғалар орындаған жеке тұрғын үйлер. Бұл ереже сейсмикалық қауіптілігі жоғары немесе өзге де ерекше геологиялық (гидрогеологиялық) және геотехникалық жағдайлары, арнайы жобалау шешімдері мен оларды сату кезіндегі іс - шараларды талап ететін аудандардағы (аймақтардағы) жеке тұрғын үй құрылысына қолданылмайды;
2) маусымдық жұмыстар мен шалғайдағы мал шаруашылығына арналған уақытша құрылыстар, тұрғын үйлер мен тұрмыстық үй - жайлар;
3) жеке үй жанындағы учаскелердің аумағындағы, сондай - ақ бау - бақша серіктестіктерінің (қоғамдарының) учаскелеріндегі шаруашылық - тұрмыстық құрылыстар;
4) жұмыс істеп тұрған инженерлік желілерді өзгертуді қажет етпейтін үй жанындағы және саяжай учаскелерін абаттандыру;
5) контейнерлік және блоктық ұтқыр кешендер, сондай - ақ жинамалы - бұзылмалы құрастырмалардан тұрғызылған және санитарлық - эпидемиологиялық қызметтермен келісуді талап етпейтін сауда, қоғамдық тамақтану және тұрмыстың қызмет көрсету кәсіпорындарына арналған бір қабатты үйлер (ғимараттар);

51. В случаях, когда для строительства нового или реконструкции (перепланировки, переоборудования, модернизации, реставрации) существующего объекта не требуется отвода (прирезки) земельного участка, а также если для этих целей отсутствует необходимость в подключении к источниками инженерного и коммунального обеспечения или увеличения нагрузок, то в архитектурно - планировочном задании делается соответствующая запись.
52. Необходимость либо отсутствие необходимости в проведении экспертизы проекта нового строительства (изменения существующего объекта) указывается в архитектурно - планировочном задании. При этом учитывается, что по согласованию с местными органами (службами) архитектуры и строительства заказчик не представляет на экспертизу проекты:
1) реконструкции (перепланировки, переоборудования) жилых и нежилых помещений в жилых зданиях (домах), выполненные лицами, обладающими лицензиями и не требующие отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не снижающие расчетную прочность конструкций, не ухудшающие архитектурно-эстетических, противопожарных, противовзрывных и санитарных качеств, не оказывающие вредное воздействие на окружающую среду при эксплуатации;
2) других технически не сложных строений, предназначенных для личного пользования граждан.
Порядок и условия проведения государственной экологической экспертизы определяет уполномоченный орган охраны окружающей среды, о чем устанавливается требование в архитектурно - планировочном задании.
53.Не устанавливаются в архитектурно - планировочном задании условия на проведение экспертизы по проектам:
1) индивидуальных жилых домов, выполненным лицами, имеющими лицензиями, в соответствии с архитектурно - планировочным заданием местных исполнительных органов (служб) архитектуры и градостроительства. Данное правило не распространяется на индивидуальное жилищное строительство в районах (зонах) повышенной сейсмической опасности или иными особыми геологическими (гидрогеологическими) и геотехническими условиями, требующих специальных проектных решений и мероприятий при их реализации;
2) временных строений, жилых и бытовых помещений для сезонных работ и отгонного животноводства;
3) хозяйственно-бытовых построек на территории индивидуальных приусадебных участков, а также на участках садовых и огороднических товариществ (обществ);
4) благоустройства на дачных и приусадебных участках, не требующих изменения действующих инженерных сетей;
5) мобильных комплексов контейнерного и блочного исполнения, а также одноэтажных зданий (сооружений) для предприятий торговли, общественного питания и бытового обслуживания, возводимых из сборно - разборных конструкций и не требующих согласования с санитарно - эпидемиологическими службами;

6) саны елу бірліктен аспайтын автомашинасы бар ашық үлгідегі автотұрақтар, сондай - ақ 2 - ден аспайтын автомашинаға арналған бокстері бар гараждар;
7) қолда бар ғимараттарда жүзеге асырылатын және тіркеу құрастырмаларын өзгертуді талап етпейтін өндірістік емес мақсаттағы үй - жайларды қайта жоспарлау (қайта жабдықтау);
8) инженерлік желілерді электрлік коррозиядан сақтау;
9) желілі инженерлік желілер мен оларға арналған құрылыстарға олардың жағдайын, салыну белгілерін, құбырлардың диаметрін өзгертуді қажет етпейтін күрделі жөндеу жүргізу;
10) шағын сәулеттік объектілер мен аумақтардың қоршаулары;
11) ғимараттардың (құрылыстардың) маңындағы ашық спорт алаңдары, тротуарлар, төселген тастар;
12) технологиялық ресурстары таусылған және кәсіпорынды (цехты) қайта жаңғыртуды немесе қайта бейімдеуді талап етпейтін технологиялық немесе инженерлік жабдықтарды жөндеу және ауыстыру.
Осы тармақта көрсетілген жобалар бойынша сараптама жүргізу туралы шешімді тапсырыс беруші қабылдайды.
Қала маңында орналасқан қала құрылысы объектілері (жағажайдан тыс), қалдықтардың шығарылу көздері қарастырылмаған, ластану заттарын шығару, атап айтқанда: жеке қазандықтар, жерасты гараждардың болуы, ағынды суларды төгу үшін жеке септиктердің болуы т.б. да мемлекеттік экологиялық сараптамадан өтуге жатпайтын болып табылады.
54. Сәулет - жоспарлау тапсырмасына реңдік шешімдер және ғимараттардың (құрылыстардың) қасбетін әрлеуге материалдар пайдалану, сондай-ақ олардың көлемдік - кеңістік шешімдері бойынша талаптар белгіленбейді.
55. Сәулет - жоспарлау тапсырмасы құрылысы басталып кеткен және заңсыз салынған объектілерге берілмейді.
56. Жобалауға берілген тапсырмаға және сәулет - жоспарлау тапсырмасына сәйкес әзірленген жоба оны бекіткенге дейін қажетті келісулермен өтеді. Салынатын объектінің немесе қолда бар объектінің жоспарланған өзгерістеріне, техникалық күрделілік деңгейіне, оларды салу (қайта жаңғырту, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) объектінің құрылысына көзделген техникалық күрделілік деңгейіне немесе қолда бар объектінің жоспарланған өзгерістеріне, құрылыс салу (қайта жаңғырту, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) процесіне адамдар мен қоршаған ортаға олардың ықтимал қауіпінен, сондай-ақ алдағы уақытта пайдаланған кезде мүмкін болатын ықпалына объектінің тұтастай тұрақты жұмыс істеуіне, құрастырмалардың беріктілігі мен сенімділігіне қоршаған ортаға немесе санитарлық жағдайға байланысты жобаларды:
1) өртке қарсы қызметпен;
2) санитарлық - эпидемиологиялық қызметпен;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы өкілетті органмен келісуі қажет.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында басқаша қаралмаған болса, көрсетілген инстанцияларда келісу мерзімі ведомстволық нормативтермен белгіленеді.
Келісілген жоба Қазақстан Республикасының заңнамасында басқаша қаралмаған жағдайда, сараптамадан өтеді.

6) автостоянок открытого типа при количестве автомашин не более пятидесяти единиц, а также гаражей с боксами не более чем на 2 автомашины;
7) перепланировок (переоборудования) помещений непроизводственного назначения, осуществляемых в существующих зданиях и не требующих изменения несущих конструкций;
8) защиты инженерных сетей от электрокоррозии;
9) капитального ремонта линейных инженерных сетей и сооружения на них, не требующих изменения их положения, отметок заложения, диаметра труб;
10) малых архитектурных форм и ограждений территории;
11) открытых спортивных площадок, тротуаров, мощений вокруг зданий (сооружений);
12) ремонта и замены единиц технологического или инженерного оборудования, по которым исчерпан технологический ресурс и не требующих реконструкции или перепрофилирования предприятия (цеха).
Решение о проведении экспертизы по указанным в настоящем пункте проектам принимает сам заказчик.
Объекты градостроительного характера, расположенные в городской черте (вне прибрежной зоны), которые не предусматривают наличия источников выбросов, сбросов загрязняющих веществ, а именно: индивидуальных котельных, наличия подземных гаражей, индивидуальных септиков для сброса сточных вод и т.д. также не подлежат прохождению государственной экологической экспертизы.
54. Не допускается в архитектурно - планировочном задании установление требований по цветовому решению и использования материалов отделки фасадов зданий (сооружений), а также их объемно - пространственному решению.
55. Архитектурно - планировочное задание не выдается на незаконно построенные объекты и на которых уже начато строительство.
56. Разработанный в соответствии с заданием на проектирование и архитектурно - планировочным заданием проект до его утверждения проходит необходимые согласования. В зависимости от уровня технической сложности намеченного к строительству объекта, или планируемых изменений существующего объекта, их потенциальной опасности для людей и окружающей среды в процессе строительства (реконструкции, перепланировки, переоборудования), а также при последующей эксплуатации, ожидаемого воздействия на устойчивое функционирование объекта в целом, прочность и надежность конструкций, окружающую среду или санитарное состояние, необходимы согласования проекта с органами:
1) противопожарной службы;
2) санитарно - эпидемиологической службы;
3) уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Сроки согласования в указанных инстанциях устанавливаются ведомственными нормативами, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
Согласованный проект проходит экспертизу, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.

57. Қаланың жасыл қорын сақтау және үнемі өсіру, құру мақсатында объектілердің құрылысын салу және жобалау кезінде объекті құрылысы үшін берілген жер учаскесінін алаңынан 20 % кем емес аумағын көгалдандыруды қарастыру қажет.
9. Жеке үй (үй - жайлық) құрылысын жобалау
58. Жеке үй (үй - жайлық) құрылысы дегеніміз- оқшауланған, (коттеджді) қоршалған құрылыс және әрбір тұрғын үйдің (пәтердің) өз бау - бақшалық жер учаскесі.
Жеке тұрғын үй салу үшін жер учаскесінің мөлшері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталады.
59. Жеке тұрғын үйлердің құрылысы мен жобасы, сәулет - жоспарлау тапсырмасына сәйкес, құрылыс нормаларына және осы Қағидалармен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
60. Аудандағы жеке аз қабатты құрылыстар төмендегідей болуы керек:
1) әлеуметтік - тұрмысқа тағайындалған объектерді орналастыру үшін аумақтарды резервілеу;
2) инженерлік инфрақұрылымдар және көше - жол желілерінің құрылысы алдын - ала жүзеге асырылуы;
10. Тұрғын және тұрғын емес үй - жайларды қайта
жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау)
61. Қосымша жер учаскесін бөлуді (аумақты бөліп беруді) немесе оның мақсаттық бағытын өзгертуді талап ететін ғимараттарда және тұрғын үйлерде тұрғын және тұрғын емес үй - жайларды қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) кезінде меншік иесі жер заңнамасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың қосымша жер учаскесін беру туралы шешімін немесе оған меншік немесе жер пайдалану құқығына жататын учаскесінің мақсаттық белгісін өзгертуге рұқсат алады.
62. Тұрғын үй ғимараттарындағы тұрғын және тұрғын емес үй - жайларды, сондай - ақ тұрғын үй ғимараттарының өзге де бөліктерін өзгертуге мүдделі және жергілікті атқарушы органдардың тиісті шешімі бар тұлға объектінің орналасқан жері бойынша әкімшілікке өтініш береді.
Өтінішке өзгертілетін үй - жайға өтініш берушінің меншік құқығын растайтын құжаттың нотариалдық куәландырылған көшірмесі не үй - жайлардың немесе ғимараттардың өзге де бөліктерін өзгертуге меншік иесінің (меншік иелерінің) жазбаша келісімі қоса беріледі.
63. Жергілікті сәулет және қала құрылысы органдары (қызметтері) өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарағаннан кейін, сәулет-жоспарлау тапсырмасымен үй - жайларды (ғимараттың бөліктерін) өзгерту жобасын әзірлеуге қажетті бастапқы деректерді беру немесе оларды беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
64. Төмендегідей жағдайларда:

57. В целях создания, сохранения и воспроизводства городского зеленого фонда, при проектировании и строительстве объектов необходимо предусматривать озеленение территории не менее 20 % от площади земельного участка, предоставленного под строительство объекта.
9. Проектирование индивидуальной (усадебной) застройки
58. Под индивидуальной жилой (усадебной) застройкой подразумеваются усадебная (коттеджная) и блокированная застройка, при которой каждый жилой дом (квартира) имеют свой приусадебный земельный участок.
Нормы предоставления земельного участка для индивидуального жилищного строительства устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
59. Проектирование и строительство индивидуальных жилых домов осуществляются в установленном порядке согласно архитектурно - планировочному заданию, строительным нормам и настоящим Правилам.
60. В районах индивидуального малоэтажного строительства должны:
1) резервироваться территории для размещения объектов социально - бытового назначения;
2) осуществляться опережающее строительство улично-дорожной сети и инженерной инфраструктуры.
10. Реконструкция (перепланировка, переоборудование)
жилых и нежилых помещений
61. При реконструкции (перепланировке, переоборудовании) жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах, требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории) или изменения его целевого назначения, собственник получает в соответствии с земельным законодательством решение местных исполнительных органов о предоставлении дополнительного земельного участка или разрешение изменения целевого назначения участка, принадлежащего ему на праве собственности или землепользования.
62. Лица, заинтересованные в изменении жилых и нежилых помещений в жилых зданиях, а также иных частей жилого здания и имеющие соответствующее решение местных исполнительных органов, обращаются с заявлением в акимат по месту нахождения объекта.
К заявлению прилагаются нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего право собственности заявителя на изменяемое помещение либо письменное согласие собственника (сособственников) помещений или иных частей здания на их изменение.
63. Местные органы (службы) архитектуры и градостроительства после рассмотрения представленных заявителями документов принимают решение о выдаче архитектурно - планировочного задания и необходимых исходных данных на разработку проекта изменения помещений (частей здания) или мотивированном отказе в их выдаче.
64. Отказ в выдаче разрешения на изменение, а также архитектурно - планировочного задания и исходных материалов (данных) может иметь место:

1) өзгертілетін объектіге өтініш берушінің тиісті меншік құқығы не үй-жай меншік иесінің (меншік иелерінің) нотариалдық куәландырылған жазбаша келісімі болмаған кезде;
2) егер жоспарланған өзгерістерде нормативтік - құқықтық келісімдермен және нормативтік-техникалық құжаттарымен негізделмеген қызметтің түрі үшін үй - жайын пайдалану белгіленген болса, өзгертуге рұқсат беруден, сондай - ақ сәулет - жоспарлау тапсырмасын және бастапқы материалдарды (деректерді) беруден бас тартылуы мүмкін.
65. Сәулет - жоспарлау тапсырмасын және рұқсат беруден бас тарту өтініш берушінің - құжаты сай келмейтін нормативтік - құқықтық актілерді және нормативтік - техникалық құжаттарды көрсете отырып, жазбаша түрде беріледі.
66. Бастапқы деректер мен сәулет - жоспарлау тапсырмасын алу барысында дәлелді бас тартуға негіз болған ескертпелерді өтініш беруші жойған кезде қайта берілген өтініш жалпы негізде қаралады.
67. Сәулет - жоспарлау тапсырмасын берген кезде жергілікті сәулет және қала құрылысы органдары (қызметтері) болжанып отырған өзгерістердің күрделілігіне байланысты, үй - жайлардың немесе ғимараттың басқа да бөлігіндегі өзгерістерді төмендегідей тәртіппен жүзеге асырады:
1) егер техникалық жағынан күрделі емес өзгерістерге, қосымша жер учаскесі (аумақ учаскесін) бөліп беруді талап етпейтін, құрастырылмалардың есептік беріктігін төмендетпейтін, өртке, жарылысқа қарсы және санитарлық, сәулет - эстетикалық сапаны нашарлатпайтын пайдалану кезінде қоршаған ортаға зиянды әсер етпейтін, жобаларға мемлекеттік сараптама жүргізілетін объектілерге жатпайтын үй-жайларды немесе ғимараттың өзге де бөліктерін өзгертуді жүзеге асыру туралы шешім қабылдаса, онда жұмыстар кез-келген тұлға орындаған ықшамдалған жоба (нобай) бойынша жергілікті сәулет қала құрылысы органының (қызметінің) келісімімен жүзеге асырылады.
Жоспарланған өзгерістерді техникалық жағынан күрделі еместердің қатарына жатқызу туралы шешімді жергілікті сәулет және қала құрылысы органдары (қызметтері) қабылдайды;
2) үй - жайлардың  жоспарланған басқа да барлық өзгеріс жұмыстар кезінде тиісті лицензиясы бар тұлға орындаған жоба бойынша сәулет-жоспарлау тапсырмасында белгіленген көлемде жүзеге асырылады.
68. Сәулет - құрылыс тапсырмасында, сондай - ақ заңнамалық нормалармен белгіленген үй - жайлардың (ғимарат бөліктердің) ұйғарылған өзгерістерінің жобаларына сараптама жүргізудің қажеттілігі, не мұндай қажеттіліктің болмауы көрсетіледі.
69. Үй - жайлардың немесе тұрғын үй ғимараттарының өзге де жобасы әзірлеуге бастапқы деректер мен сәулет - жоспарлау тапсырмасын беру (немесе оларды беруден дәлелді бас тарту) үшін өтініш берушілердің жергілікті сәулет және қала құрылысы органдарына (қызметтеріне) ұсынылған құжаттарын қарау мерзімдері үш жұмыс күннен аспауы керек.

1) при отсутствии у заявителя соответствующего права собственности на подлежащий изменению объект, либо нотариально засвидетельствованного письменного согласия собственника помещения;
2) если планируемое изменение предусматривает использование помещения для вида деятельности, который не предусматривается нормативными правовыми актами или нормативно - техническими документами.
65. Мотивированный отказ выдается заявителю в письменном виде с указанием конкретных нормативных правовых актов и нормативно - технических документов, которым не соответствуют документы заявителя.
66. При устранении заявителем замечаний, на основании которых был получен мотивированный отказ в выдаче исходных данных и архитектурно - планировочного задания, повторное заявление рассматривается на общих основаниях.
67. При выдаче архитектурно - планировочного задания местные органы (службы) архитектуры и градостроительства, в зависимости от сложности предполагаемых изменений, принимают решение об осуществлении изменения помещений или иных частей здания в следующем порядке:
1) если при технически несложном изменении, в совокупности не требующем отвода дополнительного земельного участка (прирезки, территории), не снижающая расчетную несущую способность конструкций, не ухудшающем противопожарных, санитарных и архитектурно - эстетических качеств, не оказывающем вредных воздействий на окружающую среду при эксплуатации, не являющимся объектом, подлежащим проведению государственной экспертизы проектов, то работы осуществляются по согласованному с местным органом (службой) архитектуры и градостроительства упрощенному проекту (эскизу), выполненному любым лицом.
Решение об отнесении планируемых изменений к разряду технически не сложных принимается местными органами (службами) архитектуры и градостроительства;
2)при всех иных планируемых изменениях помещений работы осуществляется по проекту, выполненнму лицом, имеющим соответствующую лицензию, в объеме, установленном архитектурно - планировочным зданием.
68. В архитектурно - планировочном задании также указывается установленная нормами законодательства необходимость проведения экспертизы проекта намеченных изменений помещений (частей здания) либо отсутствие такой необходимости.
69. Сроки рассмотрения представленных заявителями документов в местные органы (службы) архитектуры и градостроительства для выдачи исходных данных и архитектурно - планировочного задания на разработку проекта реконструкции (перепланировки, переоборудования) помещений или иных частей жилого здания (или мотивированного отказа в их выдаче) не превышают трех рабочих дней.

70. Жобаны әзірлеушілер үй - жайларды немесе ғимараттардың өзге бөліктерін өзгерту жөніндегі жұмыс процесіне, сондай - ақ өзгертілген объектіні одан әрі пайдалануға беру кезінде басқа меншік иелерінің мүддесін қозғайтын жобалық шешімдердің болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді құжаттамаларда көрсетіледі.
Егер үй - жайларды жоспарланған жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) немесе үй-жайлардың шекарасын ауыстыру басқа меншік иесінің (меншік иелерінің) мүддесіне қайшы келетін болса, онда жобаға осы өзгерістер үшін нотариалдық куәландырылған жазбаша келісімі жалғанады.
71. Үй - жайларды (ғимараттың бөліктерін) өзгерту жөнінде құрылыс монтаж жұмыстарын жүргізуден бас тарту үшін тек төмендегі жағдайларда:
1) егер қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімі өтінішті қарау уақытына әрекет ету мерзімі өтсе;
2) егер жоба бекітілмеген болса немесе белгіленген тәртіпті бұза отырып бекітілсе;
3)осы Қағидамен көрсетілгендей, органдар жобаға келісім беруден бас тартса немесе жобаның  сараптама қорытындысы теріске шыққан жағдайда;
4)техникалық құжаттарға сәйкес болмағанда орын алуы мүмкін.
72.Тұрғын және қоғамдық мақсатта пайдаланатын көп қабатты ғимаратқа қосымша құрылысының жобалық шешіміне атқарушы орган келісімін береді.
Қолданылған үйлерге жапсарлас құрылыстар салу жылжымайтын мүлік объектісінен тұрғын үй құрылысын тұрғын үй емес деп шығарған кезде, құрылыс салушы жалпы үйдің алдыңғы жағына шешім жобасын ұсынған кезде жол беріледі;
Қолданыстағы көп пәтерлі тұрғын үйдегі пәтердің аумағын жапсарлас құрылыс есебінен кеңейтуге болмайды.
73. Жазғы кафелерді өртке қарсы авто көліктердің өту мүмкіндігі бар зоналарда, тек қана олардың қызмет көрсетуіне арналған шығару кезінде жеңіл тасымалданатын қондырғылары бар /үстелдер, орындықтар, қоршаулар, қалақалар және басқа да қондырғылар/ көпқабатты үйлерде жобалау және орналастыруға жол беріледі.
74.Жазғы кафелерді жеке тұрған  арнайы ғимараттарда ғана орналастыруға жол беріледі. Бұл ретте, жазғы кафелер үй маңына орналастырмайды.
11. Ақтау қаласы аумағында инженерлік
желілер мен кешенді ғимараттарды жобалау
75. Объектілердің жұмысын қамтамасыз ететін, бағыттағыш және ішкі алаңдық инженерлік желілерді жобалау, сонымен қатар сәулет және қала құрылысы органынан берілген сәулет - жоспарлау тапсырмасымен және қаланың инженерлік қызметі техникалық жағдайларға сәйкес құрылыс салушылардың (тапсырыс беруші) тапсырмасы бойынша тәуелсіз қорғауды жүзеге асатын ғимараттар мен кешенді ғимараттардың ішкі желілері.
Сонымен қатар, әрбір пәтерді суық және ыстық сумен, газбен, электр жабдықтарымен қамтамасыз ету үшін, инженерлік коммуникацияларын енгізуде, тұрғын үйдің жалпы қолданыстағы орындарында құрал есебі мен ілмекті арматураға, қаланың инженерлік қызметіне кедергісіз жеткізуді қамтамасыз ету қарастырылуы керек.

70. Разработчики проекта должны указать в документации сведения о наличии или отсутствии проектных решений, затрагивающие интересы других собственников как в процессе работ по изменению помещений или иных частей здания, так и при последующей эксплуатации измененного объекта.
В случаях, если планируемая реконструкция (перепланировка, переоборудование) помещений (частей жилого дома) или перенос границ помещений затрагивает интересы других собственников (сособственников), то к проекту прилагается их нотариально засвидетельствованное письменное согласие на эти изменения.
71. Основанием для отказа в выдаче разрешения на производство строительно-монтажных работ по изменению существующих помещений (частей здания) может иметь место только:
1) если к моменту рассмотрения заявления истек срок действия решений местных исполнительных органов о реконструкции (перепланировке, переоборудовании);
2) если проект не был утвержден или утвержден с нарушениями установленного порядка;
3)при отказе в согласовании проекта органами, указанными в настоящих Правилах, или отрицательного заключения экспертизы проектов;
4) при несоответствии проекта нормативно - техническим документам.
72.Проектные решения на строительство пристроек к многоэтажным зданиям жилого и общественного назначения согласовываются с уполномоченными органами.
Пристройки к существующим жилым домам допустимы на условиях предоставления застройщиком проекта решения фасада всего дома при выведении объектов недвижимости из жилой застройки в нежилую.
Расширение жилой площади квартиры не возможно за счет пристройки к существующему многоквартирному жилому дому.
73. Проектирование и размещение площадок летних кафе, располагаемых в зоне проездов для пожарной автотехники, предназначенных для обслуживания ими многоэтажных зданий, допускается только из выносного легко трансформируемого оборудования (столы, стулья, ограждение, навесы и другое оборудование).
74.Размещение летних кафе допускается только для отдельно стоящих специализированных зданий. При этом летние кафе не могут быть расположены на придомовой территории.
11. Проектирование инженерных сетей и
сооружений на территории города Актау
75. Проектирование разводящих и внутриплощадочных инженерных сетей, обеспечивающих функционирование объектов, а также сетей внутри зданий и сооружений независимо от протяженности осуществляется по заказу застройщиков (заказчиков) в соответствии с техническими условиями инженерных служб города и архитектурно - планировочным заданием, выданным органом архитектуры и градостроительства.
При этом, вводы инженерных коммуникаций электроснабжения, газоснабжения, холодного и горячего водоснабжения в каждую квартиру необходимо предусматривать в местах общего пользования жилого дома для обеспечения беспрепятственного доступа инженерных служб города к запорной арматуре и приборам учета.

76. Инженерлік желілер мен кешенді ғимараттарды жобалау, соған сәйкес лицензиясы бар жобалық ұйымдармен немесе жеке тұлғалармен жүзеге асырылады.
77. 1:500 масштабында толық және түзетілген топогеодезиялық негізде барлық сатыда және түрде инженерлік желілер жобалары орындалады. Инженерлік желілер мен кешенді ғимараттардың әзірленген жобалары сәулет және қала құрылысы органымен келісілуі керек.
Инженерлік кешенді ғимараттар жобасы (сорғыштар, қосалқы станциялар мен басқа да объектер) мемлекеттік сараптамамен іске асатын өкілетті орган бекіткен тәртіпте келісіледі.
78. Инженерлік желілер мен кешенді ғимараттар құрылысы жұмыстарын жүргізуге, сәулет және қала құрылысы органымен бекітілген және белгіленген тәртіпте келісілген жоба негізінде мемлекеттік сәулет - құрылыс бақылау органынан рұқсат беріледі.
79. Инженерлік желілер мен кешенді ғимараттар құрылысының аяқталуы бойынша, құрылыс салушы (тапсырыс беруші) немесе құрылыс ұйымдары, оларды топырақпен жапқанға дейін, сәулет және қала құрылысы органында тіркелінетін осыған сәйкес жұмыстарды жүргізу құқығына лицензиясы бар, ұйымдардың күшімен жер учаскесіне қайтадан салынған инженерлік желілер М1:500 атқарғыш геодезиялық түсірімімен қамтамасыз етіледі.
80. Қабылдау комиссиясы белгіленген тәртіпте, олардың құрылысы немесе қайта құрылымдау жұмыстары аяқталған кезде инженерлік желілерді пайдалануға қабылдауды жүзеге асырады.
81. Қайтадан салынған инженерлік желілер мен кешенді ғимараттар сәулет және қала құрылысы органында тіркеліп, қалалық қала құрылысы кадастріне енгізіледі.
12. Көліктік ғимараттар мен жол-көше желілерін жобалау
82. Ақтау қаласында көліктік ғимараттар мен жол - көше желілері объектілерінің құрылысына мүдделі заңды және жеке тұлғалар /тапсырыс беруші/ осы обьектілердің құрылысы мен жобалауға рұқсат беру жөнінде қала әкімі аппаратына өтінішпен жүгінулері керек.
83. Көліктік ғимараттар мен жол - көше желілері объектілерінің құрылысына әзірленген жобалық құжат  тиісті жобаларды сараптау органдарымен, сондай - ақ қажет жағдайда басқа да қалалық ұйымдар және қызметтерімен келісуге жатады.
13. Объектілер құрылысы.
84. Азаматтар және заңды тұлғалар (тапсырыс берушілер), жобалау құжаттамасы бойынша сараптаманың оң қорытындысы негізінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органынан жұмыстар жүргізуге рұқсат алады.
85. Тапсырыс берушінің қажетті құжаттарды ұсынуы бойынша мемлекеттік сәулет - құрылыс бақылау органы жұмыстар жүргізуге рұқсат береді (жыл сайын осы рұқсаттың ұзартылуы жүргізіледі).

76. Проектирование инженерных сетей и сооружений осуществляется проектными организациями или физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии.
77. Проекты инженерных сетей на всех стадиях и видах должны выполняться на полноценной и откорректированной топогеодезической основе в масштабе 1:500. Разработанные проекты инженерных сетей и сооружений подлежат согласованию с органом архитектуры и градостроительства.
Проекты инженерных сооружений (насосные, подстанции и другие объекты) согласовываются в установленном порядке с уполномоченным органом, осуществляющим государственную экспертизу.
78. Разрешение на производство работ на строительство инженерных сетей и сооружений выдается органом госархстройконтроля на основании проекта, согласованного в установленном порядке и утвержденного органом архитектуры и градостроительства.
79. По завершению строительства инженерных сетей и сооружений до их засыпки грунтом, застройщик (заказчик) или строительная организация обеспечивает исполнительную геодезическую съемку М1:500 вновь построенного участка инженерных сетей силами организацией, имеющей лицензию на право проведения соответствующих работ, с последующей регистрацией в органе архитектуре и градостроительства.
80. Приемка в эксплуатацию инженерных сетей осуществляется по завершению их строительства или реконструкции в установленном порядке приемочной комиссией.
81. Вновь построенные инженерные сети и сооружения регистрируются в органе архитектуры и градостроительства и вносятся в городской градостроительный кадастр.
12. Проектирование улично-дорожной сети и транспортных сооружений
82. Физические и юридические лица (заказчик), заинтересованные в строительстве объектов улично-дорожной сети и транспортных сооружений в городе Актау, обращаются с ходатайством в аппарат акима города о предоставлении разрешения на проектирование и строительство указанных объектов.
83. Разработанная проектная документация на строительство улично-дорожной сети или транспортных сооружений подлежит согласованию в соответствующих органах экспертизы проектов, а также при необходимости с другими городскими организациями и службами.
13. Строительство объектов
84. Граждане и юридические лица (заказчики), на основании положительного заключения экспертизы по проектной документации получают разрешение на производство работ в органе государственного архитектурно-строительного контроля.
85. По предоставлению заказчиком необходимых документов орган государственного архитектурно-строительного контроля выдает разрешение на производство строительно-монтажных работ (ежегодно производится пролонгация данного разрешения).

86. Құрылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсаты бар азаматтар және заңды тұлғалар мемлекеттік сәулет - құрылыс бақылау органына объектінің құрылысы басталғаны туралы хабарлайды. Жұмыстарды жүргізу жобада белгіленген құрылыс мерзімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
87. Іргелес аумақтарда, үйлерде және ғимараттарда тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, ыңғайлы технологиялық процесті ұйымдастыру және құрылыстың эстетикалық қабылдануын қалыптастыру мақсатында, объектілердің немесе кешендердің құрылысы кезеңінде құрылыс алаңын абаттандыру, жергілікті сәулет және құрылыс органдарымен келісілген құрылыстың бас жоспарына және жұмыстарды жүргізу жобасына сәйкес қоршаулар жасау, кірме жолдар мен жаяу жол өткелдерін ұйымдастыру, автокөлікті жуу және басқа да шаралар көзделеді.
88. Объектінің немесе кешеннің құрылысы аяқталысымен тапсырыс берушілер, объектіні пайдалануға қабылдауға дейін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының мәліметтер базасына енгізу үшін атқарушы топографиялық түсіруге тапсырыс беруге және оны облыстың сәулет және құрылыс саясаты басқармасына ұсынады.
14. Құрылысы аяқталған объектілерді қабылдау
89. Салынған объектілерді пайдалануға қабылдау Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексімен, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңымен реттеледі.
90. Салынған объектіні пайдалануға қабылдау, мемлекеттік қабылдау комиссиясы оның бекітілген жобаға сәйкес толық әзірлігі және жұмыс комиссиясының оң қорытындысы болған жағдайда жүргізіледі.
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Заңында көзделген жекелеген жағдайларда, салынған объектіні пайдалануға қабылдауды меншік иесі (тапсырыс беруші, инвестор, құрылысты салушы) дербес жүргізеді.
91. Мемлекеттік қабылдау комиссиясының салынған объектілерді пайдалануға қабылдау актісі (ал мемлекеттік нормативте белгіленген жағдайларда қабылдау комиссиясының актісі) салынған объектіні пайдалануға қабылдау туралы дайын құрылыс өніміне мүліктік құқықты тіркеу кезіндегі бастапқы ерекше құжат болып табылады.
92. Салынған объектіні пайдалануға қабылдау актісі мемлекеттік комиссияның бекітуіне жатады. Қабылдау актісін бекітуді мемлекеттік қабылдау комиссиясын тағайындаған инстанция жүргізеді.
93. Комиссияны тағайындаған инстанцияның объектіні пайдалануға қосу туралы актіні бекіткен күні, мемлекеттік қабылдау комиссиясы қабылдаған объектінің пайдалануға қосылған күні деп есептеледі.
Объектінің пайдалануға қосылғандығы туралы актіге қол қойылған күн, қабылдау комиссиясының объектіні пайдалануға қосқан күні деп есептеледі.

86. Граждане и юридические лица, имеющие разрешение на производство строительных работ, извещают орган государственного архитектурно-строительного контроля о начале строительства объекта. Производство работ осуществляется в соответствии с установленными в проекте сроками строительства.
87. На период строительства объектов или комплексов в целях обеспечения безопасности жизнедеятельности на прилегающих территориях, зданиях и сооружениях, организации удобного технологического процесса и создания эстетического восприятия стройки, предусматривается обустройство строительной площадки - установка ограждения, организация подъездов и пешеходных проходов, мойка автотранспорта, паспорт объекта и другие мероприятия в соответствии с проектом производства работ и строительным генеральным планом, согласованным с местным органом архитектуры и градостроительства.
88. По завершении строительства объекта или комплекса заказчики до приемки объекта в эксплуатацию заказывают и представляют в городской отдел архитектуры и градостроительства исполнительную топографическую съемку для занесения в базу данных государственного градостроительного кадастра.
14. Приемка объектов завершенного строительства
89. Приемка построенных объектов в эксплуатацию регулируется Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан».
90. Приемка в эксплуатацию построенного объекта государственной приемочной комиссией и приемочной комиссией производится при его полной готовности и наличии положительного заключения рабочей комиссии.
В отдельных случаях, предусмотренного Законом «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» приемка в эксплуатацию построенного объекта производится собственником (заказчиком, инвестором, застройщиком) самостоятельно.
91. Акт государственной приемочной комиссии (а в установленных государственными нормативами случаях приемочной комиссии) о приемке построенного объекта в эксплуатацию является исключительным исходным документом при регистрации имущественного права на готовую строительную продукцию.
92. Акт приемки построенного объекта в эксплуатацию государственной комиссией подлежит утверждению. Утверждение акта приемки производится инстанцией, назначившей государственную приемочную комиссию.
93. Датой ввода в эксплуатацию принятого государственной приемочной комиссией объекта считается дата утверждения акта о вводе в эксплуатацию инстанцией, назначившей комиссию.
Датой ввода в эксплуатацию принятого приемочной комиссией объекта считается дата подписания акта о вводе объекта в эксплуатацию.

94. Мемлекеттік қабылдау комиссиясының немесе қабылдау комиссиясының нақты объекті бойынша өкілеттіктері, олардың тағайындалған кезінен басталады және объектілерді пайдалануға қабылдау туралы акт бекітілген кезден бастап тоқтатылады.
95. Жұмыс комиссиясының нақты объекті бойынша өкілеттіктері, оның тағайындалған кезінен басталады және пайдалануға қосылған объектіні кешенді тексеру тапсырыс берушіге берілген кезден бастап тоқтатылады.
96. Құрылысы аяқталған объектіні пайдалануға беруді қабылдау кезінде объектінің сыртқы сәндік жарықтарының, қасбеттің түнгі көмескі жарықтармен және аумақтың жасыл желекпен көркейтілуін қоса алғанда, талаптар ретінде қарастырылады.
15. Инженерлік желілердің және ғимараттардың құрылысын
салу, жөндеу жұмыстарын жүргізу қағидасы
97. Инженерлік желілерді және ғимараттарды зақымданулардан сақтау және сақтандыру шараларын қабылдау үшін жұмыстарды жүргізуге өндірістік жұмыстарға жауапты ұйым ұйымдық жұмыс басталғанға дейін 24 сағат ішінде жұмыс орнына мүдделі ұйымдардың өкілдерін шақыруға, олармен бірге қолда бар желілердің және ғимараттардың нақты орналасқан орнын белгілеу және олардың толық сақталуына шаралар қабылдайды.
Мүдделі ұйымдардың басшылары өздерінің өкілдерін жұмыс жүргізілетін орынға келуін қамтамасыз етеді және жұмыс жүргізу кезінде олардың иелігінде желілер мен ғимараттардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті жағдайлардың нақты жазбаша нұсқауын береді.
98. Жұмыстың жүргізілуін жүзеге асыратын ұйым жұмыс басталғанға дейін мыналарды орындауға:
а) қазылған шекаралар бойынша бекітілген үлгідегі ескертуші жол белгілерін және қоршау қоюға;
б) жолаушылар қозғалысы орындарында тұтқалы жолаушылар көпірлерін дайындауға және түнгі уақытта қазылған учаскені жарықтандыруды қамтамасыз етуге;
в) механизмдер жұмысы аймағында жасыл желектер болған жағдайда, олардың сақталуына кепілдік беретін бітеу қалқандармен қоршайды.
Өтпе бөлігін жабуды талап ететін шұңқырлар болған жағдайда, тиісінше белгілермен айналма жол көрсетіледі.
99. Жол жабындысын барынша күтіп ұстауына кепілдік беретін траншеяларды алдын - ала дайындықсыз қазуға болмайды.
100. Материалдарды жұмыс орнына жұмыс басталғанға дейін 24 сағаттан бұрын жеткізуге болмайды.
101. Көшелерде, алаңдарда және басқа абаттандырылған аумақтарда жер асты коммуникацияларын төсеу  қазан шұңқырлар мен траншеяларды қазу мынадай шарттарды сақтау арқылы жүзеге асырылады:
а) жұмыстарды жүргізу жобасына сәйкес жұмыстар қысқа учаскелерде орындалады;
б) кейінгі учаскелерде жұмыс бастауға алдыңғы учаскені аумақты тазалау және қалпына келтіру жұмыстарымен қоса, барлық жұмыстар аяқталғаннан кейін ғана рұқсат етіледі;
в) траншеялардан және қазан шұңқырлардан алынған топырақ жұмыс орнынан тез арада шығарылуы тиіс;
г) траншеяларды қайтадан көму, оңтайлы - малтатасты қоспаны қабат - қабат нығыздаумен жүргізілуі тиіс;

94. Полномочия государственной приемочной комиссии и приемочной комиссии по конкретному объекту начинаются с момента их назначения и прекращаются с момента утверждения акта о приемке в эксплуатацию.
95. Полномочия рабочей комиссии по конкретному объекту начинаются с момента назначения и прекращаются с момента передачи заказчику по комплексной проверке вводимого в эксплуатацию объекта.
96. При приемке в эксплуатацию законченного строительством объекта предусматривается наличие наружного декоративного освещения объекта, включая ночную подсветку фасада и благоустройство территории с озеленением.
15. Правила производства работ по строительству
и ремонту инженерных сетей и сооружений
97. Для принятия необходимых мер предосторожности и предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений, организация, ответственная за производство работ, не позднее, чем за 24 часа до начала работ вызвать на место работ представителей заинтересованных организаций, установить совместно с ними точное расположение существующих сетей и сооружений, и принять меры к их полной сохранности.
Руководители заинтересованных организаций обеспечивают явку своих представителей к месту производства работ и дают исчерпывающие письменные указания условий, необходимых для обеспечения сохранности принадлежащих им сетей и сооружений при производстве работ.
98. Организация, ответственная за производство работ, до начала работ выполняет следующее:
а) устанавливает по границам разрытия ограждения и предупреждающие дорожные знаки установленного образца;
б) в местах движения пешеходов подготавливает пешеходные мостики с поручнями и обеспечить освещение участка разрытия в ночное время;
в) при наличии зеленых насаждений в зоне механизмов ограждает их глухими щитами, гарантирующими их сохранность.
При разрытиях, требующих закрытия проездов, соответствующими знаками ясно обозначается объезд.
99. Не разрешается начинать разработку траншей без предварительной подготовки, гарантирующей максимальное сбережение дорожного покрытия.
100. Доставка материалов к месту выполнения работ допускается не ранее чем за 24 часа до начала выполнения работ.
101. На улицах, площадях и других благоустроенных территориях рытье траншей и котлованов для укладки подземных коммуникаций производится с соблюдением следующих условий:
а) работы выполняются короткими участками в соответствии с проектом производства работ;
б) работы на следующих участках разрешается начать только после завершения всех работ на предыдущем участке, включая восстановительные работы и уборку территории;
в) грунт, вынутый из траншеи и котлованов, немедленно вывозится с места работ в специально отведенные места, представляемые заказчиком;
г) обратная засыпка траншеи должна производиться гравийно - оптимальной смесью с послойным уплотнением;

д) көшелер бойынша магистральді инженерлік желілерді төсеген кезде, асфальт - бетондық жабындысының ені 4-7 метр құрайтын асфальт - бетон жабыны, сол көшенің барлық ені бойынша қалпына келтіріледі, ал ені 7 метрден асатын болса, асфальт - бетондық жабындысын қалпына келтіру жұмыстары құрылыс механизмдер жұмысының аймағында және траншеяда орындалады;
е) телефондық канализацияны, электркабельдер мен басқа да инженерлік желілерді асфальт  -бетондық жабындысының ені 1,5 - 2 метрлік тротуарларға төсеген кезде асфальт - бетондық жабынды тротуарлардың барлық ені бойынша қалпына келтіріледі.
102. Траншеяларды даярлауды аяқтаған кезде жұмыстар жүргізуге жауапты ұйым, мемлекеттік сәулет - құрылыс басқару органының өкіліне траншеяны әзірлеудің инженерлік жобаға сәйкестігін куәландырып, осы сәйкестікті актімен ресімдейді.
103. Құрылыс - монтаж жұмыстары барысында немесе аяқталғаннан кейін инженерлік желілер трассалары жобасы сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік сәулет - құрылыс органымен осы желілерді қайта төсеуге нұсқама беріледі. Жобаға сәйкес келтіру үшін инженерлік желілерді және олардың жабдықтарын қайта қондыру шығындары осы жұмыстарды жүргізуші ұйымның есебінен орындалады.
104. Инженерлік желілер мен инженерлік ғимараттардың құрылысында монтаждау жұмыстарын аяқтағаннан кейін, бірақ соңғыларын топырақпен төсегенге дейін құрылыс ұйымы, қалалық кадастр қызметінде соңынан тіркелетін орындаушылық түсірілімді орындайды.
105. Құрылысы аяқталған инженерлік желілерді пайдалануға қабылдау мемлекеттік қабылдау және жұмыс комиссиясымен жүргізіледі, оларға тапсырыс берушінің, жергілікті сәулет және қала құрылысы органдарының (қызметтерінің), бас мердігердің, қосымша мердігерлік ұйымдардың, жобалық ұйымдардың, техникалық инспекцияның және қажет болған жағдайда басқа да мүдделі ұйымдардың өкілдері кіреді.
Комиссия ұсынылған құжаттамалар мен салынған ғимараттарды нақты қарап:
1) істелген жұмыстардың орындаушылық сызбаларға сәйкестігін;
2) орындалған жұмыстың сапасын;
3) аяқталмаған жұмыстарды, айқындап белгілейді.
106. Инженерлік желілерді пайдалануға қабылдау, люктерді, құдықтарды орналастыру және абаттандыру элементтерін толық қалпына келтіру жұмыстарымен қоса, барлық іс аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
107. Қаланың ішкі аумақтарындағы және көшелердегі люктердің, жылу камералары мен құдықтардың жағдайына жауапкершілік пайдаланушы ұйымға немесе осы инженерлік желі қарауында тұрған ведомствоға жүктеледі.
16. Инженерлік желілердегі аварияны жою жөніндегі
қалпына келтіру жұмыстары

д) при прокладке магистральных инженерных сетей по улицам, ширина асфальтового покрытия которых 4 - 7 метров, асфальтобетонное покрытие восстанавливается на всю ширину существующей дороги, а при ширине более 7 метров восстановление асфальтобетонного покрытия выполняется по траншее и в зоне работы строительных механизмов;
е) при прокладке телефонной канализации, электрокабелей и других инженерных сетей по тротуарам шириной асфальтобетонного покрытия 1,5-2 метра, асфальтобетонное покрытие или брусчатки восстанавливается по всей ширине тротуаров.
102. По окончании разработки траншеи организация, ответственная за производство работ, засвидетельствовает представителю органа государственного архитектурно-строительного контроля соответствие разработки траншеи проекту сети и оформляет данное соответствие актом.
103. В случае несоответствия проектов трасс инженерных сетей при производстве или окончании строительно - монтажных работ органом государственного архитектурно-строительного контроля выдается предписание на переустройство этих сетей. Затраты на переустройство инженерных сетей и их оборудования для проведения в соответствие с проектом выполняются за счет организации, производящей эти работы.
104. По окончанию монтажа инженерных сетей и строительства инженерных сооружений, но до засыпки грунтом последних строительная организация выполняет исполнительную съемку с последующей регистрацией в службе кадастра города.
105. Приемка в эксплуатацию законченных строительством инженерных сетей производится государственной приемочными и рабочими комиссиями, в которые входят представители заказчика, местных органов (служб) архитектуры и градостроительства, генерального подрядчика, субподрядных организаций, проектной организаций, технической инспекции и при необходимости других заинтересованных организаций.
Рассмотрев предъявленную документацию, комиссия производит осмотр сооружений в натуре и устанавливает:
1) соответствие выполненных работ к исполнительным чертежам;
2) качество выполненных работ;
3) недоделки.
106. Приемка инженерных сетей в эксплуатацию производятся после завершения всех работ, включая установку люков, колодцев и полного восстановления элементов благоустройства.
107. Ответственность за состояние колодцев, тепловых камер, люков на улицах и внутриквартальных территориях области несет эксплуатирующая организация или ведомство, в ведении которого находится данная инженерная сеть, после утверждения акта государственной комиссии и передачи на баланс.
16. Восстановительные работы по ликвидации аварий инженерных сетей

108. Өндірістің тоқтатуына, жазатайым жағдайларға себеп болған жерасты инженерлік желілері мен ғимараттарының зақымдануы кезінде, пайдаланып отырған ұйымдардың басшылары немесе өкілетті өкілдері авария туралы сигнал келген уақыттан бастап төмендегі шараларды қамтамасыз етеді:
а) зақымданған жерлерді айыру және қайта қосу үшін шұғыл түрде жауапты адамы бар авариялық бригаданы шақыруды;
б) авария туралы жергілікті атқарушы органдарына, жол полициясына, сонымен қатар, авария болған жерде жерасты шаруашылығы бар ұйымдарға хабар беруді.
в) егер ірі авария түнгі уақытта болса, телефонограмма Ақтау қаласы әкімі аппаратының кезекшісіне жолданады.
109. Техникалық инспекция және жол полициясы - апат туралы хабарламаны алған кезде оны жою үшін  жүріп өтетін жолдарды қажет болған жағдайда жабу керектігін және келген  зақымды жою мерзімін белгілеу  үшін, апат орнына жауапты тұлғаны тез арада жібереді.
110. Аварияны жою жөніндегі жұмыстар, инженерлік желілердің және ғимараттардың зақымдануына жол берген ұйымға жүктеледі.
Аварияны жою жөніндегі жұмыстар жүргізудің барлық жағдайларында, жұмыстар жүргізуші ұйым жұмысты тоқтатпай, оны жүргізуге ордер алады.
111. Егер жерастылық ғимараттар тозған жағдайда немесе олардың орнына басқа ғимарат салынса, бірінші ғимарат пайдаланудан шығарылып, топырақ қабатындағы орнынан алынады.
112. Жер қазу жұмыстарымен байланысты жұмыс істемейтін ғимараттарды жою жұмыстары экологиялық сараптамадан өткен жобалар бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте техникалық инспекциядан ордер алғаннан кейін ғана жүргізіледі.
17. Тұрғын аумақтарда  құрылыс салу
113. Тұрғын аумақтарда құрылыс салу Ақтау қаласының Бас жоспарына сәйкес орындалған құрылыс салу жобасы бойынша жүзеге асырылады.
114. Жаңа тұрғын үй құрылысын салуда өмір сүрудің жайлы жағдайларын қамтамасыз ететін, тұрғындарға инженерлік қызмет көрсетулер мен ең төменгі әлеуметтік кепілдік  қамтамасыз етілген қала құрылысы кешені түріндегі тұрғын орталығын қалыптастыру қарастырылуы тиіс.
115. Тұрғын аумақтарға құрылыс салу сәулет - қала құрылысы құжаттамасы негізінде жүзеге асырылады.
Тұрғын аумақтарды жобалау және тұрғын үйлерді орналастыру кезінде, олар орналасқан жер учаскелерін және үйлерді ұстау әрі қызмет көрсету мақсатында көп пәтерлі тұрғын үйлердің тұрғын және тұрғын емес үй - жайларына алдағы уақытта меншік иелерінің кондоминиумдарын құру мүмкіндігін қарастыру қажет.

108. При повреждениях подземных инженерных сетей и сооружений, послуживших причинами остановки производства, несчастных случаев, руководители или другие полномочные представители организаций в эксплуатации, которой находятся эти сооружения, по получении сигнала об аварии обеспечивают следующие мероприятия:
а) немедленно вызвать аварийную бригаду под руководством ответственного лица для отключения и переключения поврежденных сетей;
б) уведомить об аварии местные исполнительные органы, дорожную полицию, а также другие организации, имеющие смежное подземное хозяйство у места аварии.
в) если крупная авария произошла в ночное время, телефонограмма передается дежурному аппарата акима города Актау.
109. Техническая инспекция и дорожная полиция, по получению сообщения об аварии, для ликвидации которой необходимо закрытие проезда, немедленно направляют ответственных лиц на место аварии для решения вопроса о закрытии проезда и установлении срока ликвидации повреждений.
110. Работы по ликвидации аварии возлагаются на организацию, допустившую повреждения инженерных сетей и сооружений.
Во всех случаях производства работ по ликвидации аварии организация, производящая работы не прекращая, получить ордер на производство работ.
111. Если подземные сооружения пришли в ветхость или вместо них проложено другое сооружение, то первое сооружение исключается из эксплуатации и извлечается из грунта.
112. Работы по ликвидации (демонтажу) недействующих сооружений, связанные с разрытием, производятся только по проектам, прошедшим экологическую экспертизу и после получения ордера Технической инспекции в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
17. Застройка жилых территорий
113. Застройка жилых территорий осуществляется по утвержденному проекту застройки, выполненному в соответствии с Генеральным планом города Актау.
114. Новое жилищное строительство должно предусматривать формирование жилой среды в виде градостроительных комплексов, обеспечивающих комфортные условия проживания, гарантируемый минимум социальных услуг населению и уровень инженерного обеспечения, экономически обоснованный для того или иного типа застройки.
115. Застройка жилых территорий осуществляется на основе архитектурно - градостроительной документации.
При проектировании жилых территорий и размещение жилых домов необходимо предусмотреть возможность последующего образования кондоминиумов собственников жилых и нежилых помещений многоквартирных жилых домов с целью содержания и обслуживания домов и земельных участков, на которых они располагаются.

116. Көп пәтерлі тұрғын үйлердің кешендерін жобалау кезінде, санитарлық және өртке қарсы талаптарын ескере отырып, үстіңгі қабатта балалар ойнайтын спорттық және шаруашылық алаңдарын қондыруымен бірге инженерлік жабдықтар ғимараттарын және гараждарды орналастыру үшін жер асты кеңістігін пайдалану қажет.
18. Жеке тұрғын үй (қоныстың)
құрылыс салу аумағын ұйымдастыру
117. Жеке тұрғын үй (қоныстың) құрылыс салу аумағын ұйымдастыру белгіленген тәртіпте әзірленіп, бекітілген құрылыс салу жобасы бойынша жүзеге асырылады.
118. Жеке тұрғын үй (қоныстың) құрылысын салу деп, қоныстың (коттедждік) және блокталған құрылыс салу түсініледі, онда әрбір тұрғын үйдің (пәтер) өзінің жанындағы жер учаскесі болады.
119. Қазақстан Республикасы Жер Кодексіне сәйкес, Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке меншікке жеке тұрғын үй құрылысы үшін 0,10 га мөлшерде тегін беріледі.
Аулалық жер учаскесін ұлғайту үшін, сәулет - қала құрылысы құжаттамасына сәйкес, жер мәселесі жөніндегі комиссияның шешімін негізге алу жолдарымен беріледі; азаматтарға тұрақты жер пайдалануға тегін берілетін көлемінен артық және осынау учаскелер көлемі шегіне дейін берілетін қосымша жер учаскелері ақысына сатып беріледі.
120. Инженерлік жабдық, орталықтандырылған қалалық жүйелерге де сонымен қатар, жергілікті және кварталдық дербес ғимараттар құрылысына да қосу көзделеді.
19. Ақтау қаласы аумағында мобильді павильондар мен қоғамдық көлікті күту павильондарын, жарнамалық қондырғылар және басқа да сервис нысандарын орналастыру
121.Ақтау қаласы мен оның маңының әсем сәулеттік келбетін қалыптастыру мен сақтау, тиісті санитарлық және эстетикалық түрде көшелерді ұстау мақсатында, сауда дүңгіршіктері мен павильондардың, сонымен бірге, осы обьектілердің мақсатты бағытын өзгерту жер мәселелері жөніндегі комиссияның қорытындысы негізінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
122. Бас көшелердің жиегіне тек қана газет-журнал, балмұздақ, гүлдер сататын дүңгіршектер мен павильондар, бұрын орналастырылған және енгізілген бар нысандарды қоспағанда, орналастыруға жол беріледі.
123. Тұрмыстық қызмет көрсететін дүңгіршіктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарында көзделген тәртіпте, аулаішілік аумақтарда орналастырылады.
124. Бекітілген дислокация сызбасына сәйкес орналастырылған бар дүңгіршіктер  оларды басқа жерге көшіру немесе бұзу жөніндегі ескертпе берілгенге дейін жұмыс істейді.

116. При проектировании комплексов многоквартирных жилых домов следует максимально использовать подземное пространство для размещения гаражей и сооружений инженерного оборудования с устройством на поверхности детских игровых, спортивных и хозяйственных площадок с учетом санитарных и противопожарных требований.
18. Организация территории индивидуальной (усадебной) застройки
117. Организация территории индивидуальной (усадебной) застройки осуществляется по разработанному и утвержденному в установленном порядке проекту застройки.
118. Под индивидуальной (усадебной) застройкой подразумеваются усадебная (коттеджная) и блокированная застройка, при которой каждый жилой дом (квартира) имеют свой приусадебный земельный участок.
119. Согласно Земельного Кодекса Республики Казахстан предоставляются гражданам Республики Казахстан бесплатно в частную собственность в следующих размерах: для индивидуального жилищного строительства - 0,10 гектара.
В соответствии с архитектурно - градостроительной документацией допускается увеличение приусадебного земельного участка на основании решения комиссии по земельным вопросам; дополнительные земельные участки, превышающие размеры бесплатно предоставляемым гражданам в постоянное землепользование и в собственность до предельных размеров этих участков, приобретаются за плату.
120. Инженерное оборудование предусматривает как подключение к центральным городским системам, так и устройство локальных и квартальных автономных сооружений.
19. Размещение мобильных павильонов, павильонов ожидания общественного транспорта, рекламных сооружений и других объектов сервиса на территории города Актау
121. В целях сохранения и формирования выразительного архитектурного облика города Актау и его пригорода, а также содержания улиц в надлежащем эстетическом и санитарном виде, установка торговых киосков и павильонов, а также изменение целевого назначения существующих данных объектов осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан на основании заключения комиссии по земельным вопросам.
122. Вдоль главных улиц допускается только размещение киосков и павильонов, торгующих газетами, журналами, мороженым и цветами, за исключением существующих объектов ранее установленных и возведенных.
123. Киоски по оказанию бытовых услуг размещаются во внутридворовых территориях в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
124. Действующие киоски, размещенные согласно утвержденной схеме дислокации, функционируют до предоставления предупреждения об их сносе или переносе на другой участок.

125. Инженерлік желілердің үстінде кепілді ену жағдайында тұрған мобильді павильондар, осы коммуникацияға жөндеу жұмыстары қажет болған жағдайда  одан әрі мақсатты бағытын өзгертпей конструкциясы жиналмалы - құралмалы мобильді павильон  ретінде қызмет жасауы керек.
126. Стационарлық сипаттағы жеке тұрған жарнамалық (билбордтар, жарық таблолар, стелдар, пилондар, транспоранттар - кермелер) ғимараттарды орналастыру Ақтау қаласы аумағындағы нақты сәулет - қала құрылысы жағдайымен  анықталады. Бұл ретте, жармада тұрған билбордттардың ара қашықтығы 30 метрден, жарық таблолары, стелдар, пилондар арасы 30 метрден  кем емес, транспоранттар - кермелер 100 метрден кем емес болуы, көшелердің өтпе тұсындағы транспоранттар - кермелер 6 метрден төмен болмауы тиіс.
127. Аялдама қалқасы мен сауда блогінің сәйкестігі аялдама павильонының жалпы алаңына тең үлес құрайды.
20. Тұрғындар иелігіндегі көлік құралдарын сақтау
және қызмет көрсету үшін ғимараттарды орналастыру
128. Тұрғын кварталдарда, шағын, тұрғын аудандарда автомобильдерді тұрақты сақтау үшін гараждарды және алаңдарды орнату, жергілікті атқарушы органдармен қала аумағында гараждар және автотұрақтар орналастыру схемасына сәйкес жүзеге асырылады.
129. Мүгедектерге тиісті автомобильдерді сақтау үшін гараждарды орнату, белгіленген тәртіпке сәйкес жүргізіледі. Азаматтардың осы санаттарына жер учаскелерін беру үшін дайындық материалдарын ресімдеуді жергілікті сәулет және қала құрылысы органдары жүзеге асырады.
130. Кооперативтік гараждар мен автотұрақтарды жобалау, және құрылысын салу қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережелерін сақтай отырып, жергілікті атқарушы органдар белгіленген тәртіпте жүзеге асырады.
Өз бетімен гараждар мен автотұрақтардың құрылысын салуға, сондай - ақ жұмыс істейтін автотұрақтарда қалқаларды орнатуға рұқсат берілмейді.
131. Ірі сауда және қоғамдық ғимараттарды жобалау кезінде, ішінен салынған немесе жанынан жапсыра салынған жерасты гараждарын қарастыру қажет.
132. Автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету станциялары тұрғын үй құрылысынан қашық, өнеркәсіп-коммуналдық және көліктік кәсіпорындарынан санитарлық - қорғаныс аймақтарының оқшауланған учаскелерінде, өндірістік базалардың қоғамдық магистральдарына жақын орналастырылады.
133. Стационарлық май құю және техникалық қызмет көрсету станциялары, ыңғайлы көлік кірме жолдарын ұйымдастырумен жалпы қалалық магистральдарда арнайы бөлінген алаңдарда орналасуы тиіс.
Техникалық қызмет көрсету станциясы (ТҚС), стационарлық май құю станциясын, (СМС) автомобильдерді жуу пунктін және басқа да қызмет көрсететін объектілерді бір алаңға біріктіруге болады.

125. Мобильные павильоны, находящиеся на инженерных сетях на условиях гарантийного доступа в случае необходимости ремонтных работ существующих коммуникаций, должны функционировать и в дальнейшем как мобильные из сборно - разборной конструкции павильоны, без изменения целевого назначения.
126. Размещение отдельно стоящих рекламных сооружений стационарного характера (билборды, световые табло, стелы, пилоны, транспоранты - перетяжки) определяется конкретной архитектурно - градостроительной ситуацией территории города Актау. При этом расстояние между билбордами стоящими в створе должно быть не менее 30 метров, световыми табло, стелами, пилонами не менее 30 метров, транспорантами - перетяжками не менее 100 метров, с размещением над проезжей частью улиц транспорантов - перетяжек не ниже 6 метров.
127. Соответствие торгового блока и навеса остановки должно составлять равные доли от общей площади остановочного павильона.
20. Размещение сооружений для хранения и обслуживания транспортных средств, принадлежащих населению
128. Размещение гаражей и площадок для постоянного хранения автомобилей в жилых кварталах, микрорайонах, жилых районах осуществляется в соответствии с утвержденной местными исполнительными органами схемы дислокации гаражей и автостоянок на территории города.
129. Размещение гаражей для хранения автомобилей, принадлежащих инвалидам, производится в соответствии с установленным порядком. Оформление подготовительных материалов для отвода земельных участков этой категорий граждан осуществляют местные органы архитектуры и строительства.
130. Проектирование и строительство кооперативных гаражей и автостоянок осуществляется в порядке, установленном местными исполнительными органами, с соблюдением действующих строительных норм и правил.
Не разрешается самовольное строительство гаражей, автостоянок, а также обустройство навесов на действующих автостоянках.
131. При проектировании крупных торговых и общественных зданий необходимо предусматривать встроенные и пристроенные подземные гаражи и паркинги.
132. Станции технического обслуживания автотранспортных средств размещаются вблизи общественных магистралей в производственных базах, обособленных участках санитарно-защитных зон от промышленно-коммунальных и транспортных предприятий, в отдалении от жилой застройки.
133. Стационарные автозаправочные станции и станции технического обслуживания должны располагаться на специально отведенных площадках на общегородских магистралях с организацией удобных транспортных подъездов.
Разрешатся объединение на одной станций технического обслуживания (СТО), стационарных автозаправочных станций (САЗС), пункта мойки автомобилей и других объектов обслуживания.

21. Мүгедектердің ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету мақсатында арнайы құрылғыларды жобалау және олардың құрылысын салу
134. Объектінің немесе кешеннің құрылысын жүзеге асыруды ұйғарған жеке және заңды тұлғалар (тапсырыс берушілер), мүгедектердің ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету мақсатында арнайы құрылғыларды қарастырады, бұл жергілікті сәулет және қала құрылысы органдарымен (қызметтерімен) дайындалған сәулет-жоспарлар тапсырмасымен анықталады.
22. Қала құрылысы қызметін жүзеге асыруды бақылау
135. Қала құрылысы қызметінің жүзеге асырылуын бақылау бас жоспары мен басқа да бекітілген қала құрылысы құжаттарына, сондай-ақ осы Қағидаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік саясаттың жүзеге асырылуын қамтамасыз етуге бағытталған.
23. Ақтау қаласы аумағында жекелеген құрылыс объектілерін жобалау, келісу және құрылыс тәртібін бұзу
136. Ақтау қаласы аумағында  құрылыс салу Қағидасын бұзғаны үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленеді.ә

21. Проектирование и строительство специальных устройств
в целях обеспечения удобного передвижения инвалидов
134. Физические и юридические лица (заказчики), имеющие намерение осуществлять строительство объекта или комплекса обязаны предусматривать специальные устройства для передвижения инвалидов в объектах и комплексах, что определяется архитектурно - планировочным заданием, подготовленным местными органами (службами) архитектуры и градостроительства.
22. Контроль за осуществлением
градостроительной деятельности
135.Контроль за осуществлением градостроительной деятельности направлен на обеспечение реализации государственной политики в области архитектуры, градостроительства и строительства в соответствии с генеральным планом и иной утвержденной градостроительной документацией, а также настоящими Правилами.
23. Нарушение правил проектирования,
согласования и строительства отдельных объектов
на территории города Актау
136. Ответственность за нарушение Правил застройки территории города Актау устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.