Денисов ауданы аумағында иттер мен мысықтарды ұстау ережелерін бекіту туралы
Қостанай облысы Денисов ауданың мәслихатының 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 112 шешімі. Қостанай облысы Денисов ауданың Әділет басқармасында 2009 жылғы 27 ақпанда № 9-8-120 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 235 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 2010.09.09 № 235 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағы 8) тармақшасына сәйкес, Денисов ауданы әкімдігінің 2009 жылдың 21 қантардағы № 24 "Денисов ауданы аумағында иттер мен мысықтарды ұстау ережелерін бекіту туралы" қаулысын қарап мәслихат ШЕШТІ:
1. "Денисов ауданы аумағында иттер мен мысықтарды ұстау ережелерін бекіту туралы" бекітілсін (қосымша беріледі).
2. Мәслихаттың 2006 жылғы 12 шілдедегі № 41 "Денисов ауданы аумағында иттер мен мысықтарды ұстау ережелерін бекіту туралы" (2006 жылдың 31 шілдесіндегі № 9-8-46 Реестірінің мемлекеттік тіркеуіндегі нормативтік құқықтық актілерінде, 2006 жылдың 18 тамыздағы № 34 "Наше время" газеті) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім бірінші ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихатының
тоғызыншы сессиясының төрағасы             М. Суербасов
Денисов аудандық
мәслихатының хатшысы                       Б.Тойбағоров
Мәслихаттың
2009 жылдың 21 қантардағы
№ 112 шешімімен бекітілген
Денисов ауданы аумағында иттер
мен мысықтарды ұстау ЕРЕЖЕЛЕРІ
1. Жалпы ережелер
1. Денисов ауданы аумағында иттер мен мысықтарды ұстаудың осы Ережелер (әрі қарай-Ереже) Денисов ауданы аумағында иттер мен мысықтардың ұстауын регламенттеу мақсатымен әзірленген.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 30.10.2009 № 161 (қолданысқа енгізілу тәртібін т.2 қараңыз) шешімімен.
2. Ереже, меншік нысанына қарамастан, иттер мен мысықтарды ұстайтын жеке және заңды тұлғаларға бірдей таратылады. Ережеге қызметтік иттерді ұстайтын құқық қорғау органдардың мекемелері жатпайды.
3. Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес әзірленген.

Об утверждении Правил содержания собак и кошек на территории Денисовского района
Решение маслихата Денисовского района Костанайской области от 28 января 2009 года № 112. Зарегистрировано Управлением юстиции Денисовского района Костанайской области 27 февраля 2009 года № 9-8-120. Утратило силу - Решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 9 сентября 2010 года № 235
Сноска. Утратило силу - Решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 09.09.2010 № 235.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и рассмотрев постановление акимата Денисовского района от 21 января 2009 года № 24 "Об утверждении Правил содержания собак и кошек на территории Денисовского района" маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить "Правила содержания собак и кошек на территории Денисовского района" (прилагается).
2. Считать утратившим силу решение маслихата от 12 июля 2006 года № 41 "Об утверждении "Правил содержания собак и кошек на территории Денисовского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9-8-46 от 31 июля 2006 года, опубликовано в газете "Наше время" от 18 августа 2006 года № 34).
3. Данное решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
очередной девятой
сессии районного маслихата                 М. Суербасов
Секретарь Денисовского
районного маслихата                       Б. Тойбагоров
Утверждено
решением маслихата
от 28 января 2009 года
№ 112
ПРАВИЛА
содержания собак и кошек
на территории Денисовского района
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания собак и кошек на территории Денисовского района (далее–Правила) разработаны с целью регламентации содержания на территории Денисовского района собак и кошек.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 30.10.2009 № 161 (порядок введения в действие см. п.2).
2. Правила распространяются на всех без исключения физических и юридических лиц, содержащих собак и кошек независимо от форм собственности. Исключение составляют учреждения правоохранительных органов, имеющие служебных собак и питомники.
3. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О ветеринарии".

4. Осы Ережені ұстауға бақылау Қазақстан Республикасы ішкі істер бөлімі Министрлігі Қостанай облысы ішкі істер Департаментінің "Денисов ауданының ішкі істер бөлімі" мемлекеттік мекемесі (әрі қарай – ішкі істер бөлімі) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 311 бабына сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 30.10.2009 № 161 (қолданысқа енгізілу тәртібін т.2 қараңыз) шешімімен.
2. Жануарларды ұстау тәртібі
5. Иттер мен мысықтарды ұстайтын иелеріне санитарлық-гигиеналық, ветеринарлық ережелерін сақтау керек.
6. Көпқабатты үйлердің қоғамдық орындарында (баспалдақ торларында, жер қабаттарында, дәліздерде) сонымен қатар балкондарда және лоджияларда иттерді ұстауға тыйым салынады.
7. Жеке үй иелеріне иттерді ұстау олардың қашып кетпеуін және екеүйдің шекарасында ұстауды қадағалау. Үй ауласына кіреберісінде, дарбазада иттер бар екендігі туралы белгі болуы тиіс.
8. Көшеде, аулада, қоғамдық орындарда иесіз, бос жүрген иттер белгіленген тәртіпті және сақтану ережесін сақтай отырып ауланады.
9. Иттер мен мысықтар жеке ветеринарлық паспорттар беру жолымен бірдейлендіріледі.
3. Жануарлар иелерінің міндеттері
10. Иттер мен мысықтардың иелері заңды мәртебесіне және меншік нысанына қарамастан:
1) иттер мен мысықтардың ұстауын негізгі Ереженің талаптарына сәйкес қамтамасыз етеді;
2) қоршағандардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, санитарлық ережелерін сақтау үшін қажетті шараларды қолдайды;
3) иттер мен мысықтарды қыдыртқанда пайда болған жалпыға ортақ қолданылатын және басқа да ластанған қоғамдық орындарды тазартады;
4) жануарды егу, қарау және ұстауға байланысты шығындарын осыларды жүзеге асырған органдарың барлық шығындарын өтейді;
5) жануарлармен тістелген соңымен қатар жануарлардың қапыда жұт болған барлық жағдайлар жөнінде селолық округтің ветеринарлық инспекторын немесе ветеринарлық қадағалау бөлімін және денсаулық сақтау органдарын хабарландырады; ауруға күмән болған жағдайда, ветеринарлық қызметінің мамандары келгенше, жануарды жеке ұстау, немесе жануарды қоғамдық көлікті қолданбай мал дәрігеріне жеткізуі тиіс;
6) құлаған жануарлардың өлекселері мал қорымдарында өртеуге, немесе өлексе жағатын пештерде өртеуге міндетті.
7) ветеринарлық қызметкерлерге жануарларды диагностикалық зерттеу және вакцинация мен дегельминтизацияны өткізу үшін олардың талабы бойынша береді;
11. Жануарлардың құтыру ауруға шалыққан күдікті фактісі анықталған жағдайда, осы инфекцияға қарсы бұрын идентификация және иммунизация процедураларын өтпегенде-оларды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алына және жойылады.

4. Контроль за соблюдением настоящих Правил согласно Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" осуществляется государственным учреждением "Отдел внутренних дел Денисовского района" Департамента внутренних дел Костанайской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (далее-отдел внутренних дел).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 30.10.2009 № 161 (порядок введения в действие см. п.2).
2. Условия содержания животных
5. Хозяева, содержащие собак и кошек, соблюдают санитарно-гигиенические и ветеринарные правила.
6. Исключается содержание собак в местах общего пользования многоквартирных домов (лестничных клетках, подвалах, коридорах), а также на балконах и лоджиях.
7. Владельцам частных домов содержать собак в границах личного подворья исключающих их побег. Иметь в наличии предупредительную табличку о наличии собак на воротах при входе на подворье.
8. Собаки, находящиеся на улицах, во дворах и иных общественных местах без сопровождающих лиц, подлежат отлову с соблюдением установленного порядка и правил предосторожности.
9. Собаки и кошки проходят процедуру идентификации путем присвоения номера и получения ветеринарного паспорта.
3. Порядок содержания животных
10. Владельцы собак и кошек, независимо от юридического статуса и формы собственности:
1) обеспечивают надлежащее содержание собак и кошек в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) принимают необходимые меры к обеспечению безопасности окружающих, соблюдению санитарных правил;
3) устраняют загрязнения в местах общего пользования и других общественных местах, образовавшиеся при содержании и выгуле собак и кошек;
4) возмещают все затраты, связанные с прививками, осмотрами и содержанием животных, органам осуществляющих их;
5) немедленно сообщают ветеринарному инспектору сельского округа или в органы ветеринарного надзора и органы здравоохранения обо всех случаях укусов животными, а также внезапного падежа животных, при подозрении на заболевание, изолируют животное до прибытия специалистов ветеринарной службы или доставляют животное к ветеринарному врачу, не пользуясь общественным транспортом;
6) утилизируют трупы павших животных на скотомогильнике, либо в трупосжигательных печах;
7) предоставляют ветеринарным специалистам по их требованию животных для осуществления диагностических исследований и проведения вакцинаций и дегельминтизации;
11. В случае установления фактов подозрения на заболевания домашних животных бешенством, ранее не прошедших процедуры идентификации и иммунизации против указанной инфекции - подвергаются изъятию и уничтожению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

12. Жануарларды қыдырта жүріп, олардың иелері мына ережелерді ұстану керек:
1) иттерді аулада, балалар алаңдарында, мектеп аулаларында, стадиондарда, саябақтарда, скверлерде қыдыртуға болмайды. Қыдыратын орынға жеткенше иттер мен мысықтардың қалдырған (табиғи шығарылымдарын) ластауларын тазартуға;
2) иттерді арнайы бекітілген, қоршалған жерлерде қыдырту керек, егер осындай жерлер болмаса, иттердің қыдыртуын құла далада жүзеге асыру;
3) адамдар көп шоғырланатын жерлерде, қоғамдық көліктерде және қоғамдық орындарда иттерді қысқа жіппен және мұрынға киетін құралмен шығару керек. Адам аз жерлерде иттерді ұзын жіппен және мұрынға киетін құралмен қыдыртуға рұқсат етіледі. Қоршалған жерлерде және алыс жерлерде, адамдар жоқ кезде иттерді бос және мұрынға киетін құралды шешпей жіберу рұқсат етіледі;
4) иттерді түнгі уақытта қыдыртқан кезде олардың иелері тыныштықты сақтау шараларын қамтамасыз етеді;
13. алынып тасталды - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 30.10.2009 № 161 (қолданысқа енгізілу тәртібін т.2 қараңыз) шешімімен.
Осы санаттағы әкімшілік құқық бұзушылық жөнінде істерді ішкі істер бөлімі жүргізеді.

12. Выгуливая животных, их владельцы соблюдают следующие правила:
1) не выгуливают собак во дворах, на детских площадках, школьных дворах, стадионах, парках, скверах. Убирают за собакой или кошкой все загрязнения (естественные испражнения), случившиеся во время выгула;
2) выгуливают собак в специально отведенных, огороженных местах, если таковых мест нет, выгул собак осуществляется на отведенных пустырях;
3) в местах скопления людей, общественном транспорте и других общественных местах содержать собак на коротком поводке и в наморднике. В малолюдных местах допускается выгул собак на длинном поводке и в наморднике. В огороженных местах, а также на пустырях, при отсутствии людей разрешается отпускать собак с поводка не снимая намордника;
4) при выгуле собак в ночное время их владельцы принимают меры по соблюдению тишины;
13. исключен - решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 30.10.2009 № 161 (порядок введения в действие см. п.2).
Дела об административных правонарушениях данной категории рассматривает отдел внутренних дел.