Ауданда көріктендірудің және үй жануарларын күтіп ұстаудың қағидалары туралы
Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 2009 жылғы 28 желтоқсандағы N 152-23-4 шешімі. Павлодар облысы Ертіс ауданының Әділет басқармасында 2010 жылғы 1 ақпанда N 12-7-94 тіркелген. Күші жойылды - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 2012 жылғы 10 қазандағы N 41-10-5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 2012.10.10 N 41-10-5 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ауданда көріктендірудің және үй жануарларын күтіп ұстаудың қағидалары бекітілсін.
2. Бұрын қабылданған аудандық мәслихаттың 2005 жылғы 28 қазандағы (IV сайланған, XXI cессиясы) "Ертіс ауданындағы елді-мекендерді көріктендірудің, санитарлық жағдайды қамтамасыз етудің және олардың аумағындағы жасыл желектерді сақтаудың ережелері туралы" N 101-21-3 шешімнің (2005 жылғы 9 қарашадағы МТН 12-7-15)" күші жойылсын.
3. Осы шешім бірінші ресми жарияланған күннен 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау экология және табиғатты пайдалану, әлеуметтік саясат, ұлтаралық қатынастарын сақтау, заңдылық және тәртіп құқығы бойынша тұрақты комиссиясына жүктелсін.
Сессия төрағасы                            Х. Зейнішев
Аудандық мәслихаттың хатшысы               Х. Зейнішев
Аудандық мәслихаттың
(IV сайланған, XXIII сессия)
2009 жыл 28 желтоқсандағы
N 152-23-4 шешімімен бекітілді
Ауданда көріктендірудің және үй
жануарларын күтіп ұстаудың қағидалары
Ауданда көріктендірудің және үй жануарларын күтіп ұстаудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жергілікті басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Ветеринария туралы" Заңдарына сәйкес ауданда көріктендірудің, санитарлық тазалаудың, тазалықты сақтаудың, аумақтарды тазалау, үй жануарларын күтіп ұстау ұйымдастыруын заңды және жеке тұлғалардың қатынасын реттеу үшін жасалынды.
Қағидалардың мақсаты ауылдық елді мекендерінің аумақтарын жазғы және қысқы мерзімде күтіп ұстау тәртібін белгілеу, жинау жұмыстарын орындау тәртібін анықтау, көлік қозғалысының және жаяу жүрушінің қауіпсіз болуы үшін тиісті жағдай және тазалықты қамтамасыз ететін жұмыстарды орындау барысына талап қою болып табылады.
Қағидалар Ертіс ауданының аумағында орналасқан барлық ведомстволарға, кәсіпорындарға, ұйымдарға және азаматтарға, ғимараттардың, құрылыстардың иелері болып табылатын жалға алушыларға міндетті.

О правилах благоустройства и содержания домашних животных в районе
Решение маслихата Иртышского района Павлодарской области от 28 декабря 2009 года N 152-23-4. Зарегистрировано Управлением юстиции Иртышского района Павлодарской области 1 февраля 2010 года N 12-7-94. Утратило силу решением маслихата Иртышского района Павлодарской области от 10 октября 2012 года N 41-10-5
Сноска. Утратило силу решением маслихата Иртышского района Павлодарской области от 10.10.2012 N 41-10-5.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые правила благоустройства и содержания домашних животных в районе.
2. Ранее принятое решение районного маслихата от 28 октября 2005 года (XXI сессия, IV созыв) N 101-21-3 "О Правилах благоустройства населенных пунктов Иртышского района, обеспечение санитарного состояния и охраны зеленых насаждений на их территориях" (НГР 12-7-15 от 9 ноября 2005 года)" признать утратившим силу.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по экологии и природопользованию, социальной политике, соблюдению межнациональных отношений, законности и правопорядка.
Председатель сессии                        Х. Зейнешев
Секретарь районного маслихата              Х. Зейнешев
Утверждены решением районного
маслихата (XXIII сессия, IV созыв)
от 28 декабря 2009 года N 152-23-4
Правила благоустройства и содержания
домашних животных в районе
Правила благоустройства и содержания домашних животных в районе (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Экологическим кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О ветеринарии" и другими нормативными правовыми актами, регулируют отношения физических и юридических лиц в сфере благоустройства, санитарной очистки и организации уборки территорий и содержания домашних животных в районе.
Целью Правил является определение порядка содержания территорий сельских населенных пунктов в зимний и летний периоды, установление порядка  выполнения уборочных работ, обеспечивающих чистоту и необходимые условия для безопасного движения транспорта, пешеходов.
Правила обязательны для всех ведомств, предприятий, организаций и граждан, являющихся арендаторами, застройщиками, владельцами зданий, строений и сооружений, расположенных на территории Иртышского района.

1. Жалпы ережелер
1. Қағидаларда қолданылатын түсініктер:
қалдықтар - өндіру және қолдану процесінде пайда болған шикі зат, материал, жартылай фабрикат қалдықтары және сонымен қатар өзінің тұтынушылық қасиетін жоғалтқан тауарлар (өнім);
қатты тұрмысты қалдықтар - тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарды пайда болатын қалдықтар (тұрғын үйлерді ағымдық жөндеуден пайда болатын қалдықтар қоса алғанда), от жағу орындарында от жағатын құрылғылардан түсетін қалдықтар, түскен жапырақтар және үй шаруашылығының ірі құралдары;
санитарлық тазалау - қалдықтарды жинау, залалсыздандыру, қайта өндеу және көму;
қалдықтарды шығару (кетіру) - қалдықтарды арнайы бөлінген жерлерге тасымалдау;
аумақтарды көріктендіру - ауданның әкімшілік аумағында адамның жақсы өмір сүруіне қолайлы жағдайды қамтамасыз ету үшін жасалған элементтер мен жұмыстар жиынтығы;
инженерлік жүйе және құрылғылар, байланыс-инженерлік көріктендіру тұрғындармен кәсіпорындарды жылумен, сумен, электрэнергиямен, байланыспен қамтамасыз етудің, сонымен қатар аудан аумағындағы беткі қабаттардағы судан тазартудың басты элементтері;
көк шалғындар - сәулет - ландшафтық әсемдеу мен көріктендіру деңгейін көтеру, санитарлық-гигиеналық шарттарды қамтамасыз ету үшін жоспарлық элементтері (газондар, гүлзарлар, ағаштар, бұталар);
жер жұмыстары - аумақтарды қазу, үймелерді төгу, қайта көму, шұңқырлар қазу істерімен байланысты жұмыстар;
жер пайдаланушы - аудан аумағында жерді пайдалану құқығы бар немесе жеке меншік жер уческесі бар жеке немесе заңды тұлға;
бөлінген аумақ - жергілікті мемлекеттік органының шешіміне сәйкес жер пайдаланушының меншігіне объекті орнату (ғимарат, құрылыс, транспорт магистралі және т.б.) үшін берілген жер уческесі;
қалдықтарды залалсыздандыру - қалдықтарды өңдеу, соның ішінде қалдықтарды адам денсаулығына және қоршаған ортаға зиянды әсеріне жол бермеу мақсатында арнаулы учаскелерде оларды өртеу және залалсыздандыру;
қоқыс шығару - мамандандырылған ұйым көрсететін коммуналдық қызмет, қалдықтарды жинау, шығарып тастау, залалсыздандыру, қайта өңдеу және көму;
мамандандырылған ұйым - арнаулы көлігі бар және қоқыс шығару саласында кәсіпкерлікпен айналысатын заңды және жеке тұлғалар;
қоқыс шығаруға арналған тариф - қызмет көрсетуге қажетті шыққан шығынды толығымен қайтаруды және кіріс алу мүмкіндігінің ескеретін, мамандырылған ұйымының тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін өкілетті орган бекіткен қызмет бағасы;
қоқыс төгетін орын - қоқыстарды көметін және жинауға арналған жалпы пайдалану үшін арнаулы орын;
үй жай - тұрғын үй (үй, пәтер) және тұрғын үй емес (әкімшілік, сауда, өнеркәсіптік, мәдениет тұрмыстық және тағы басқа бағыттағы) ғимараттар;
өкілетті орган - құқықтық қатынастар саласында өкілеттілік берілген мемлекеттік орган.

1. Общие положения
1. Понятия, используемые в Правилах:
отходы - остатки сырья, материалов, полуфабрикатов, иных изделий и продуктов, которые образовались в процессе производства и потребления, а также товары (продукция), утратившие свои потребительские свойства;
твердые бытовые отходы - отходы, образующиеся в жилых и общественных зданиях (включая отходы от текущего ремонта жилых домов,  отходы от отопительных устройств мест отопления, смет, опавшие листья и крупные предметы домашнего обихода;
санитарная очистка - система сбора, удаления, обезвреживания, утилизации и захоронения отходов;
вывоз (удаление) отходов - транспортировка отходов в определенные места;
благоустройство территорий - комплекс работ и элементов, обеспечивающих удобную, комфортную жизнедеятельность человека на административной территории района;
инженерные сети и сооружения, связь - важнейшие элементы инженерного благоустройства, предназначенные для обеспечения населения и предприятий теплом, водой, электроэнергией, связью, а также для сбора и отвода поверхностных вод с территории населенных пунктов района;
зеленые насаждения - элементы планировки, обеспечивающие санитарно-гигиенические условия и повышение уровня благоустройства и архитектурно-ландшафтного оформления (газоны, цветники, деревья, кустарники);
земляные работы - работы, связанные с разрытием территорий, отсыпкой насыпей, обратной засыпкой, разработкой котлованов;
землепользователь - юридическое или физическое лицо, обладающее земельным участком на территории района на праве землепользования либо частной собственности;
отведенная территория - земельный участок, предоставленный землепользователю в собственность или пользование в соответствии с решением местного исполнительного органа для размещения объектов (зданий, сооружений, транспортных магистралей и других);
обезвреживание отходов - обработка отходов, в том числе их сжигание и обеззараживание на специальных участках в целях предотвращения вредного воздействия отходов на здоровье человека и окружающую природную среду;
мусороудаление - коммунальная услуга, оказываемая специализированной организацией, включающая в себя сбор, вывоз, обезвреживание, утилизацию и захоронение отходов;
специализированная организация - юридические и физические лица,  занимающиеся предпринимательской деятельностью в области мусороудаления и имеющие специальный транспорт;
тариф на мусороудаление - стоимость услуги, установленная  уполномоченным органом и включающая в себя полное возмещение понесенных затрат, необходимых для оказания услуг и учитывающая возможность получения прибыли, обеспечивающей эффективное функционирование специализированной организации;
свалка - специальное место общего пользования, предназначенное для складирования и захоронения отходов;
домовладения - жилые (дома, квартиры) и нежилые (административного, торгового, промышленного, культурно-бытового и т.п. назначения) здания;
уполномоченный орган - государственный орган, наделенный полномочиями в определенной области правоотношений.

2. Аудан аумағын тазарту және санитарлық тазалау жүйесі аудан аумағында жиналған көше қоқысын және басқа тұрмыстық қалдықтарды тиімді жинау, жылдам жою, нық зиянсыздандыру және экономикалық тиімді тұрмыстық қалдықтарды тиімді пайдалану (шаруашылық - тұрмыстық, соның ішінде тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардан, сауда кәсіпорындарынан, қоғамдық тамақтандыру және мәдени тұрмыстық бағыттағы) қарастырады және үй-жайларды және жалпы пайдаланылатын аумақтарды жазғы және қысқы мерзімде күтіп ұстауды қоса алады.
3. Ауыл аумақтарының санитарлық жағдайын өз деңгейінде қамтамасыз ету үшін санитарлық тазалау мен жинау жөніндегі жұмысын ұйымдастыру жүйелі - жоспарлы және өтініш тәртібінде мемлекеттік коммуналды шаруашылық және жеке сектордың арнаулы көлігімен жүзеге асырылуы тиіс.
4. Жоспарлы-үнемі жүйені ұйымдастыру және қалдықтарды шығару тәртібін санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің келісімі бойынша өкілетті органмен анықталады.
5. Жалпы пайдалану орындарын жинау шарт негізінде арнаулы кәсіпорындарға жүктеледі. Бөлінген учаскелер аумағын жинауға субъектілерді бекіту нақты жерді пайдалану шекарасында немесе атқарушы органмен шарт жасау негізінде бекітіледі.
6. Тұрғын үйлерге кіреберіс жолдарды, аула аумақтарын тазалау жеке үй иелеріне жүктеледі;
көшелер, үй арасындағы жолдар, егілген ағаштар - мамандандырылған пайдалану ұйымдарына;
аумақтар мен тротуарлар - осы араға орналасқан (шекаралас) ұйымдарға, кәсіпорындарға, мекемелерге жүктеледі.
7. Жаңар-жағар май құю стансалары (ЖМС) орналасқан 15 метр радиустағы аумақты тазалықты күтіп ұстау және тазалауды ЖМС қызметкерлері жүзеге асырады.
8. Сауда нүктелері орналасқан 5 метр радиустағы аумақтарды жинау және тазалау жөніндегі жұмысты меншіктің барлық түріндегі сауда ұйымдарының басшылары қамтамасыз етеді.
9. Кәсіпорындардың, құрылыс алаңдарының, қоймалардың, баздардың, оларға кіре беріс аумақтарды тазалау осы ұйымдардың немесе мамандырылған ұйымдардың құралдарының күшімен жүзеге асырылады.
10. Ауылдық аумақтардың басқа учаскелерін (стадиондар, базарлар, жәрменке өткізу орындары, ашық автомобиль тұрақтары, ауыл шаруашылық жерлері) тазалықты ұстау жер пайдаланушыларға жүктеледі.
11. Құрылыс, күрделі және ағымдағы жөндеу объектілеріне жақын аумақтарды тазалықта ұстау, осы жұмыстарды орындайтын құрылыс- жөндеу ұйымдарына жүктеледі.

2. Система санитарной очистки и уборки территорий района предусматривает рациональный сбор, быстрое удаление, надежное обезвреживание и экономически целесообразную утилизацию бытовых отходов (хозяйственно-бытовых, в том числе пищевых отходов из жилых и общественных зданий, предприятий торговли, общественного питания и культурно-бытового назначения) уличного мусора, смета и других бытовых отходов, скапливающихся на территории района и включает в себя организацию содержания и уборки в летнее и зимнее время территорий мест общего пользования и домовладений.
3. Для обеспечения должного уровня санитарного состояния территорий сел, организация всех работ по их санитарной очистке и уборке должна осуществляться по планово-регулярному и заявочному режимам, специальным транспортом, как государственного коммунального хозяйства, так и частного сектора.
4. Организация планово-регулярной системы и режим удаления отходов определяется уполномоченным органом по согласованию с санитарно-эпидемиологической службой.
5. Уборка мест общего пользования возлагается на специальные предприятия на договорной основе. Закрепление за субъектами для уборки определенных участков территорий производится в границах фактического землепользования либо договором с исполнительным органом.
6. Уборка подъездных дорожек к дому, дворовых территорий возлагается на владельцев индивидуальных жилых домов;
улиц, внутриквартальных проездов, зон зеленых насаждений - на специализированные эксплуатационные организации;
территорий и тротуаров - на организации, предприятия, учреждения, которые находятся в непосредственной близости (граничащих) с ними.
7. Уборка и поддержание чистоты на территориях, прилегающих к автозаправочным станциям (далее - АЗС) в радиусе 15 метров, осуществляется персоналом АЗС.
8. Работу по очистке и уборке территорий, прилегающих к киоскам, ларькам и другим торговым точкам в радиусе 5 метров, обеспечивают руководители торговых организаций всех форм собственности.
9. Территории предприятий, строительных площадок, складов, баз,  подъезды к ним убираются силами и средствами этих организаций или по договорам со специализированными организациями.
10. Содержание в чистоте других участков сельских территорий (стадионы, рынки, места проведения ярмарок, открытые стоянки автомобилей, сельскохозяйственные угодья и т.д.) возлагается на соответствующих землепользователей.
11. Уборка и содержание в чистоте территорий, прилегающих к объектам строительства, капитального, текущего ремонта, возлагается на ремонтно-строительную организацию, выполняющую эти работы.

12. Қатты және сұйық қалдықтарды залалсыздандыру, үю және көму арнаулы бөлінген учаскелерде өткізіледі.
13. Қалдықтарды арнаулы бөлінбеген жерге апарып төгуге және ауыл шаруашылығы алаңдарына апарып көмуге тыйым салынады.
14. Көріктендіру және аумақтарды тазалау жөніндегі жұмыс қысқы және жазғы болып бөлінеді, ол жүйелі, мерзімді түрде және апат кезінде жүргізіледі.
15. Жүйелі түрге: сыпыру, жуу, су құю, қар күреу және мұздан тазарту жатады.
16. Мерзімді түрге-топырақ жиынтығын, түскен жапырақтарды жинау, су құбырын тазалау, жол бойындағы шөптерді шабу жатады.
17. Апат кезіндегі түрге (қар жауғанда, көк тайғақта, боран болғанда) - жолдарға құм-тұз, хлорид және басқа да реагенттер себу, қарды күреу және жинау, жол қиылыстарын қардан тазалау жатады.
2. Жалпы пайдаланылатын орындарды
күтіп ұстау және тазалау
18. Парктерді, көпшілік демалатын және басқа да жалпы пайдаланылатын орындардың аумағы Қағидалардың 1 бөлімінде бекітілген талаптарға сәйкес ұсталады.
19. Барлық алаңдар мен көшелерде, басқа жерлерде де жеткілікті түрде урналар қойылуы тиіс.
20. Урналарды таза ұстауға өзіне бекітілген аумақты тазалауды жүзеге асыратын ұйымдарға, кәсіпорындарға және мекемелерге жүктеледі.
21. Сауда ғимараттарында, офистерде, үй жайларда иелері урнаны кіре беріске қояды.
22. Урна таза ұсталуы тиіс, толысымен тазартылады, кем дегенде жылына екі рет сырланады.
23. Тауар қорын дүңгершектер мен дүкендер жанында жинауға, сондай-ақ маңайдағы аумақты қойма ретінде пайдалануға тыйым салынады.
24. Заңды және жеке тұлғалар өздеріне бекітілген аумақтарында:
1) егілген ағаштардың сақталуын қамтамасыз етуге, ол үшін толық агротехникалық шаралар кешенін өткізуге, атап айтқанда: суғару, отау, құрғақ бұтақтарын кесу, ағаш діңін тазалау, түбіршіктерін алып тастау, тыңайтқыш салу, кесілген жерлерін дезинфекциялау, сондай-ақ, арам шөптерді жою үшін механикалық өңдеу жүргізсін;
2) жүйелі түрде ауыл шаруашылығының зиянкестерімен, арам шөптермен өз күшімен күрес жүргізсін;
3) жапырақ түсетін мерзімде түскен жапырақтарды жинау, жиналған жапырақтарды арнаулы бөлінген учаскеге апаруға, жапырақтарды тұрғын үйлер аумағында және парктерде өртеуге тыйым салынады;
4) жасыл қордың сақталуын қамтамасыз етеді.

12. Обезвреживание, складирование и захоронение твердых и жидких бытовых отходов производится на специально отведенных участках.
13. Запрещается вывозить отходы на другие, не предназначенные для этого места, а также закапывать их на сельскохозяйственных полях.
14. Работы по благоустройству и уборке территорий подразделяются на зимние и летние, которые проводятся систематически, периодически и в аварийном порядке.
15. К систематическим относятся: подметание, мойка, поливка, сгребание, удаление снега, скалывание льда и удаление снежно-ледяных накатов.
16. К периодическим - уборка грунтовых наносов, опавших листьев, очистка водосточной сети, скос травы на обочинах.
17. К аварийным (во время снегопада, гололеда, метелей) - обработка дорожных покрытий песко-соляной смесью, хлоридами и другими химическими реагентами, сгребание и подметание снега, раздвигание снежного вала на перекрестках.
2. Уборка и содержание мест общего пользования
18. Территории парков, мест массовых гуляний и других мест общего пользования содержатся в соответствии с требованиями, установленными разделом 1 Правил.
19. На всех площадях и улицах и других местах должны быть выставлены в достаточном количестве урны.
20. Содержание урн в чистоте возлагается на организации, предприятия и учреждения, осуществляющие уборку закрепленных за ними территорий.
21. Владельцами устанавливаются урны с фасадной части - у входов и выходов своих домовладений и офисов, торговых помещений, ларьков.
22. Урны должны содержаться в исправном и опрятном состоянии, очищаться от мусора по мере накопления его, окрашиваться не реже двух раз в год.
23. Запрещается складировать тару и запасы товаров у киосков и магазинов, а также использовать для складирования прилегающие к ним территории.
24. Юридические и физические лица на закрепленной территории:
1) обеспечивают сохранность зеленых насаждений, для чего проводят полный комплекс агротехнических мероприятий, а именно: полив, обрезку, вырезку сушняка, уборку аварийных, фаутных и сухостойных деревьев, очистку стволов, удаление стволовой и прикорневой поросли, внесение удобрений, устройство приствольных лунок у молодых деревьев, дезинфекцию и замазку ран, заделку дупел, а также механическую обработку по уничтожению сорняков;
2) систематически проводят борьбу с сельскохозяйственными вредителями и болезнями, карантинными сорняками своими силами;
3) в период листопада своевременно убирают опавшие листья. Собранные листья вывозят на специально отведенные участки;
4) обеспечивают сохранение зеленого фонда.

25. Жердің жоғарғы қабатын бұзу мен байланысты өндірістік және құрылыс ұйымдары меншік түріне қарамастан жердің жоғарғы құнарлы қабатын сақтап, пайдалануға, сондай-ақ жұмыс барысында бүлінген жер учаскелерін құрылыс аяқталысымен өз есебінен қалпына келтіруге міндетті.
3. Көшелер мен жол құрылыстарын
күтіп ұстау тәртібі
26. Көшелер, жолдар және жол құрылымдары жалпы пайдалануға арналған мемлекеттік меншік болып табылады.
27. Көлікпен тасымалданатын көшелерді ластайтын жүктер көшелерді ластамау үшін дұрыс жабылуы тиіс.
28. Барлық көше пайдаланушылардың және көліктерді кедергісіз өтуге жағдай жасауды қамтамасыз етеді.
29. Тыйым салынады:
1) көк шалғындарды, жол қозғалысын реттейтін құралдарды, белгілерді, жол құрылғыларын және жолдар мен көшелерді бұзу;
2) көшелер, жолдар, құрылыстар және ғимараттарға кіре беріс жолдар мен сонымен қатар өрт су көздерін қоршау.
30. "Ертіс ауданының тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар тасымалдау көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі берген жолдарды бұзуға байланысты жазбаша рұқсат (ордер) бар болған жағдайда жеке және заңды тұлғалар жер жұмыстарын жүргізе алады.
4. Үй жайларды күтіп ұстау және тазалау
31. Үй жайларды тұрмыстық қалдықтардан тазарту жүйелі түрде жоспар бойынша өткізіледі.
32. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қоқыс таситын көлікпен, сұйық қалдықтарды канализация жоқ үй құрылыстардан – ассенизатор вакуум көлігімен шығарылады.
33. Меншік иесінің қолында мамандырылған ұйыммен қоқыс және тұрмыстық қалдықтарын шығару қызметіне, шығару кестесіне шарты орындалатыны жұмысқа төлемақы болса қоқыстың өз уақытында шығарылмауына шарт жасалған мамандандырылған ұйым жауапты.
5. Ғимараттардың алдың мен аумақтарды көріктендіру
34. Ғимараттың және оларға жанаса орналасқан аумақтарды сәулет келбетін сақтау үшін, оларға сауда орындарын орналастыру кезінде, осы объектілерді пайдаланушылар құрылыс және сәулет органдарымен келісілген және дайындалған жобаға байланысты ғимараттың және оларға жанаса орналасқан аумақтарды көріктендіру шараларын орындау қажет.
35. Шаралар келесі жұмыстардың орындалуымен қоса жобада қарастырылған көлемде:

25. Строительные и другие организации независимо от форм собственности, осуществляющие промышленное или иное строительство, связанное с нарушением почвенного покрова, снимают и хранят плодородный слой почвы для использования его в зеленом строительстве,  а также восстанавливают за свой счет земляные участки и зеленые насаждения, нарушенные при производстве работ, немедленно после окончания строительства.
3. Порядок содержания улиц и дорожных сооружений
26. Улицы, дороги и дорожные сооружения являются государственной собственностью и предназначены для общего пользования.
27. Грузы, перевозимые транспортными средствами, загрязняющие улицы, должны быть тщательно укрыты для исключения возможности загрязнения улиц.
28. Все пользователи улиц и дорог обеспечивают беспрепятственное движение транспортных средств.
29. Запрещается:
1) повреждение улиц, дорог и дорожных сооружений, знаков, средств регулирования дорожного движения, зеленых насаждений;
2) заграждение или загромождение улиц, дорог, проездов и подъездов к зданиям и сооружениям, а также к пожарным водоисточникам.
30. Юридические и физические лица могут производить земляные работы либо другие работы, связанные с разрушением дорожных покрытий только при наличии письменного разрешения (ордера), выданного государственным учреждением "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Иртышского района".
4. Уборка и содержание домовладений
31. Уборка домовладений от бытовых отходов должна производиться  регулярно.
32. Твердые бытовые отходы вывозятся мусоровозным транспортом, жидкие отходы из неканализационных домовладений - ассенизационным вакуумным транспортом.
33. За несвоевременный вывоз мусора, при наличии у собственника заключенного договора на оказание услуг по вывозу мусора и бытовых отходов, графика его вывоза, оплаты за выполняемую работу со специализированной организацией, отвечает специализированная организация, с которой заключен договор.
5. Благоустройство территории и оформление фасада
34. Для сохранения  и улучшения архитектурного облика зданий и прилегающей к ним территории, при размещении в них организаций торговли, пунктов по оказанию услуг населению, офисов и прочих объектов, владельцы и пользователи этих объектов выполняют комплекс мероприятий по оформлению фасада здания и благоустройства прилегающей территории согласно разработанному проекту, согласованному с органами архитектуры и строительства.
35. В комплекс мероприятий в объемах, предусмотренных проектом,  включается выполнение следующих работ:

1) ғимараттардың алдын үрлеу (сырлау, ақтау);
2) орнатылған күнқағарлар ғимараттың жалпы келбетіне сәйкес болуы тиіс;
3) аумақты көріктендіру жұмыстары бойынша тротуарлар жасау, көліктер тұрағы және кіре беріс жолдарын, көк шалғындар, газондар жасау;
4) көріктендірудің элементтерін орнату - көп пәтерлі тұрғын үйлердің аумағында орындықтар, балалар ойнайтын алаң, қоршаулар, урналар, орындықтар орналастыру;
5) ғимарат маңындағы аумағын жарықтандыруға жеткілікті жарық беру шамдарын орнату (түсті жарнамалар);
6) бірыңғай сәулеттік стильге сай маңдайшаларды бекіту.
36. Кәсіпорындар, мекемелер, үй құрылыстарының иелері:
1) ғимараттың техникалық түзулігін, шаруашылық және тұрмыстық құрылыстардың, олардың сыртқы келбетін дұрыс ұстауын, жөндеу жұмыстарын уақытында жүргізеді;
2) құрылыс және сәулет органдарымен келісілген жобалары бойынша көк шалғындарды отырғызу, жағы кезеңде арам шөптерді жүйелі түрде жояды.
6. Инженерлік құрылыстарды және коммуникацияларды
тазалау және күтіп ұстау тәртібі
37. Құрылыстар мен коммуникациялардың жобасын әзірлеу барысында жобалау ұйымдары:
1) құрылыс учаскесіндегі ағаштар мен бұталардың сақталуын қамтамасыз ету жұмысын ұйымдастыру тәртібін әзірлейді;
2) құрылыс жұмысының сметасында қалпына келтірудің төлем ақысы, егер ағаштар қайта отырғызылатын жағдайда ағаштарды қайта егу жұмысының қосымша төлем ақысын қарастырады.
38. Құрылыс жүргізілетін мерзімге құрылыс ұйымына негізгі магистраль бойымен салынып жатқан құрылыстан 600 метр ұзындықпен күн сайын тазалау үшін жол учаскесі бекітіледі.
39. Бұзылған құрылыс орнындағы құрылыс алаңдары құрылысты бұзу басталғанға дейін периметр бойынша толық қоршалуы тиіс.
40. Шектелген жерде көлік жүруі аз болуы тиіс.
41. Аудан ауылдарының аумағындағы көшелердегі, ауыл ішіндегі жер және құрылыс жұмыстарын заңды және жеке тұлғалар осындай жұмыстарды атқару құқығын рұқсат беретін өкілетті органның келісімімен бекітілген тәртіпке сәйкес жүзеге асырады.
42. Сусымалы және көшелерді ластайтын басқа да жүктер көшелерді ластамау үшін ұқыпты жабылуы тиіс.
7. Елді мекендердің аумағындағы
құрылыстарды бұзу және сұрыптау
43. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес заңдылықты қамтамасыз етілгеннен кейін тозығы жеткен құрылыстардан аумақтарды тазарту жұмыстары жүргізіледі.

1) отделка фасада (окраска, облицовка);
2) устройство крылец с козырьками, соответствующих общему стилю здания;
3) выполнение работ по благоустройству территории, включающих устройство тротуаров, площадок для подъезда и стоянок автомашин, отмостки, газонов, зеленых насаждений;
4) установка элементов благоустройства - скамеек, урн, ограждений, установка детских игровых площадок на территории многоквартирных жилых домов;
5) устройство наружного освещения (световой рекламы), достаточного для освещения прилегающей к зданию территории;
6) установка вывесок, выполненных с соблюдением единого архитектурного стиля.
36. Предприятия, учреждения, владельцы домостроений:
1) содержат в технической исправности здания, хозяйственные и бытовые строения и сооружения, своевременно производят ремонт и поддерживают в надлежащем состоянии их внешний вид;
2) производят посадку зеленых насаждений по проектам, согласованным с органами архитектуры и строительства, в летний период  систематически уничтожают сорную растительность.
6. Порядок содержания и очистки
инженерных сооружений и коммуникаций
37. При разработке проектов строительства сооружений и коммуникаций проектные организации:
1) разрабатывают порядок организации работ, обеспечивающих максимальное сохранение деревьев и кустарников, находящихся на участках строительства;
2) предусматривают в сметах строительных работ оплату восстановительной стоимости, а в случае пересадки - дополнительно стоимость работ по пересадке зеленых насаждений.
38. На период строительства за строительной организацией закрепляется участок дороги основной магистрали по длине 600 метров в ту и другую стороны от строящегося объекта - для ежедневной чистки от грязи.
39. Строительные площадки на месте сноса существующих строений должны быть огорожены по всему периметру плотным забором до начала сноса строений.
40. В ограждениях должно быть минимальное количество проездов.
41. Начало производства земляных и строительных работ на улицах, внутриквартальных территориях сел района осуществляется юридическими и физическими лицами в соответствии с установленным порядком с согласия уполномоченного органа, выдающего ордер - разрешение на право производства таких работ.
42. Сыпучие и другие грузы, могущие загрязнять улицы, должны быть тщательно укрыты, чтобы исключить возможность загрязнения улиц.
7. Снос и разборка строений на территории населенных пунктов
43. К работам по расчистке территорий от ветхих и изношенных строений приступают после юридического обеспечения законности выполнения данной процедуры в соответствии с действующим законодательством.

44. Осы жұмыстар қажетті машиналар мен механизмдердің және осы жұмысты атқара алатын жұмысшыларды тартумен атқарылады.
45. Ғимараттардың үш метрден асатын жер асты шұңқырлары мен траншеялар қабаттап тығыздау көмілуі тиіс.
46. Бұзу жұмыстары жүргізілгеннен кейін жер учаскесі рекультивацияға жатады.
8. Қағидалармен тыйым салынатын іс-әрекеттер
47. Тыйым салынады:
1) көшелерде, тротуарларға, үй жанындағы газондарға құрылыс материалдарын, ағаш, көмір, шөп, сабан, улы химикаттар, металл сынықтарын, минералдық тыңайтқыштар және басқа да материалдарды үю;
2) жолдың көлік жүретін бөлігінде және тротуарларда қоршалмаған канализация, су құбырлары және басқа да құдықтарды ашық қалдыру;
3) сусымалы және сұйық заттарды жабдықталмаған кузовтармен тасу;
4) жол жөндеу жұмыстарын жүргізгенде құрылыстарды бұзу (жолдарды, бордюрлерді, құдық қақпақтарын, т.б.), сондай-ақ оларды топырақпен жабу;
5) канализация мен су құбырларындағы апат салдарын жөндегенде тротуарларға, газондарға, көшенің көлік жүретін бөлігіне су жіберу;
6) кәсіпорындар, ұйымдар аумағында, көшелерде, тұрғын үй кварталдарда, жеке учаскелерде қоқысты, жапырақтарды өртеу;
7) ағаштарды электр желісін, сымдарды тарту, алтыбақан орнату үшін пайдалану.
9. Ит пен мысықтарды күтіп ұстау
48. Жануарлардың иелері:
1) жануарларды биологиялық ерекшеліктеріне сәйкес ұстауға, ауырған жағдайда ветеринарлық көмек етуге апарады;
2) мемлекеттік ветеринарлық мекемелер қызметкерлердің талабы бойынша жануарларды уақытында қарау, диагностикалық тексеру және алдын ала емдеу шараларын өткізу үшін апарады;
3) айналадағы адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті шара қабылдайды;
4) ұстай алатын мүмкіндігі болмаған жағдайда оларды басқа қолға немесе ветеринарлық мекемеге тапсырады;
5) ұстаған жануарларының өлігін тек арнаулы бөлінген жерге ғана көмуге шығарады.
49. Елді мекендердің аймақтарында иесіз жүрген жануарлар қаңғырған деп саналады, мамандырылған қызметтермен аулауға жатады.
50. Тыйым салынады:
1) иттерді тұмылдырықсыз, тізгінсіз серуенге және көпшілік жалпы пайдаланатын орындарға шығару;
2) иттерді жалпы пайдаланылатын орындарға ұстау;
3) жануарлардың жалпы пайдаланылатын орындарды, балалардың спорт алаңдарын, газондарды, тротуарларды және т.б. ластау.
Жануарлардың серуенде қалдырған нәжістерін, газондар мен тротуарларды қоса алғанда, олардың иелері жинайды.

44. Выполнение указанных работ производится рабочими соответствующей квалификации, с привлечением требуемых машин и механизмов.
45. Траншеи и котлованы из-под подземных частей зданий и коммуникаций, имеющие ширину более трех метров, должны засыпаться с послойным уплотнением.
46. После произведенного демонтажа или сноса земельный участок подлежит рекультивации за счет заказчика.
8. Действия, запрещенные Правилами
47. Запрещается:
1) складировать на улицах, тротуарах, газонах у фасадов домов стройматериалы, дрова, уголь, сено, солому, ядохимикаты, металлолом, минеральные удобрения и другие материалы;
2) оставлять на проезжей части дорог и на тротуарах неогражденные открытые канализационные, водопроводные, дождевые и другие колодцы;
3) перевозка сыпучих и жидких грузов в автомашинах с неисправными кузовами и в необорудованных повозках;
4) повреждать существующие сооружения (дорожное покрытие, бордюры, люки колодцев и т.п.), зеленые насаждения при производстве дорожных и земляных работ, а также покрывать их землей;
5) производить аварийные работы по устранению повреждений системы водоснабжения и канализации с выбросом воды непосредственно на тротуары, газоны и проезжую часть улиц;
6) сжигать мусор, листву на территориях предприятий, организаций, на улицах и газонах в жилых кварталах, на частных участках;
7) использовать деревья для крепления электропроводов, проволоки, качелей и прочее.
9. Содержание собак и кошек
48. Владельцы животных:
1) содержат животных в соответствии с их биологическими особенностями, в случае заболевания вовремя прибегают к ветеринарной помощи;
2) по требованию специалистов государственных ветеринарных учреждений своевременно представляют животных для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
3) принимают необходимые меры, обеспечивающие безопасность окружающих людей от животных;
4) при невозможности дальнейшего содержания передают животное другому владельцу или сдают в ветеринарное учреждение;
5) вывозят, производят захоронение или уничтожение трупов павших животных только в специально отведенном месте.
49. Животные, находящиеся на территории населенного пункта без сопровождения хозяина, считаются бродячими и подлежат отлову специализированными службами.
50. Запрещается:
1) выгуливать собак и появляться с ними в местах общего пользования без поводка и намордника;
2) содержать собак в местах общего пользования;
3) загрязнение животными мест общего пользования, детских спортивных площадок, газонов, тротуаров и т.п.
Экскременты животных, оставленные ими в местах выгула, включая газоны и тротуары, убираются владельцами.

10. Заңды және жеке тұлғалардың Қағидаларды
бұзу үшін жауапкершілігі туралы
51. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаға және Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес Қағидалардың бұзылғанына кінәлі жеке және заңды тұлғалар жауапкершілікке тартылады.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіргеннен материалдық залал өтеу міндеттерінен, әкімшілік жауапкершілік шаралар қолданудан және жіберілген бұзушылықты жою міндетінен босатпайды.

10. Ответственность физических и юридических
лиц за нарушение Правил
51. Физические и юридические лица, виновные  в нарушении Правил, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Применение мер административной ответственности не освобождает нарушителей от обязанностей возмещения причиненного ими материального  ущерба в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и устранения допущенных нарушений.