Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде жазатайым жағдайлардан оны міндетті сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруды және ұйымдастыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" 2010 жылғы 1 наурыздағы № 28 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 143 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 11 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6536 болып енгізілді
Сақтандыру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде жазатайым жағдайлардан оны міндетті сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруды және ұйымдастыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы» 2010 жылғы 1 наурыздағы № 28 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6156 тіркелген, 2010 жылғы 7 шілдеде Қазақстан Республикасының орталық атқару және өзге мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, № 12) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулының 2-қосымшасына сәйкес бекітілген Аннуитет шарты бойынша аннуитеттік төлемдерді есептеу ережесі және аннуитет шарты мен сақтандырушының жасалатын аннуитет шарттары бойынша істі жүргізуге арналған шығыстарының жол берілетін деңгейіне қойылатын талаптары туралы ережеде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Сақтандыру ұйымдары аннуитет шарттары бойынша аннуитеттік төлемдердің ағымдағы құн факторын есептеген кезде осы Ережеге 1, 2-қосымшаларында көрсетілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі № 249 қаулысымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 2462 тіркелген) бекітілген Зейнетақы аннуитеті шарттары негізінде жинақталған зейнетақы қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы сақтандыру ұйымдарының зейнетақымен қамсыздандыру ережесінде (бұдан әрі - № 249 Ереже) белгіленген көрсеткіштерден аспайтын өлім-жітім көрсеткіштерін пайдаланады.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 28 "Об утверждении нормативных правовых актов, регулирующих организацию и осуществление деятельности по обязательному страхованию работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 143. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 октября 2010 года № 6536
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 28 "Об утверждении нормативных правовых актов, регулирующих организацию и осуществление деятельности по обязательному страхованию работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6156, опубликованное 7 июля 2010 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, № 12) следующие изменения и дополнения:
в Правилах расчета аннуитетных выплат по договору аннуитета и о требованиях к договору аннуитета и допустимому уровню расходов страховщика на ведение дела по заключаемым договорам аннуитета, утвержденных согласно приложению 2 к указанному постановлению:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Страховые организации при расчете фактора текущей стоимости аннуитетных выплат по договорам аннуитета используют показатели смертности, не превышающие показатели, указанные в приложениях 1, 2 к настоящим Правилам, а также установленные Правилами пенсионного обеспечения страховыми организациями Республики Казахстан за счет пенсионных накоплений на основе договоров пенсионного аннуитета, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года № 249 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2462) (далее -Правила № 249).

Зардап шеккен қызметкердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 940-бабының 3-тармағына сәйкес өтетін алуға құқығы бар тұлғаның пайдасына жасалған аннуитет шарттары бойынша аннуитеттік төлемдердің ағымдағы құн факторын есептеген кезде мынадай өлім-жітім көрсеткіштері қолданылады:
1) зардап шеккен қызметкер үшін - осы Ереженің 1-қосымшасында көрсетілгендер;
2) елу сегіз жастан асқан әйелдер үшін және алпыс үш жастан асқан еркектер үшін - № 249 Ереженің 2-қосымшасында көрсетілгендер;
3) он алты жастан асқан мүгедектер үшін - осы Ереженің 2-қосымшасында көрсетілгендер;
4) он алты жасқа толмаған мүгедектер, кәмелетке толмағандар, оқушылар, қайтыс болған қызметкердің асырауында болған балаларын, немерелерін, аға-інілерін, апа-қарындастарын күтумен айналысатын ата- аналары, зайыбы не басқа отбасы мүшесі үшін - нөлге тең өлім-жітім көрсеткіштері қолданылады.»;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Осы Ереженің 6-тармағында көзделген өлім-жітім көрсеткіштерінен төмен болып табылатын өлім-жітім көрсеткіштері қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен (бұдан әрі - уәкілетті орган) келісуге жатады.
Өлім-жітім көрсеткіштерін келісу үшін сақтандыру ұйымы уәкілетті органға өлім-жітім көрсеткіштерін қоса тіркей отырып, ерікті нысанда хат жібереді. Уәкілетті орган сақтандыру ұйымынан хат алған күннен бастап отыз күн ішінде сақтандыру ұйымына өлім-жітім көрсеткіштерін қарау қорытындысы бар хат жібереді. Келісу нәтижелері оң болмаған жағдайда сақтандыру ұйымы осы Ереженің 6-тармағында көзделген өлім-жітім көрсеткіштерін қолданады.»;
10-тармақтың 6) тармақшасындағы «қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган» деген сөздер «уәкілетті орган» деген сөздермен ауыстырылсын;
осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда 1, 2-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы оны бірінші рет ресми жариялағаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш.Қарақұлова):

При расчете фактора текущей стоимости аннуитетных выплат по договорам аннуитета, заключенным в пользу пострадавшего работника, а также лиц, имеющих в соответствии с пунктом 3 статьи 940 Гражданского Кодекса Республики Казахстан право на возмещение вреда, используются следующие показатели смертности:
1) для пострадавшего работника, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам;
2) для женщин старше пятидесяти восьми лет и мужчин старше шестидесяти трех лет, указанные в приложении 2 к Правилам № 249;
3) для инвалидов старше шестнадцатилетнего возраста, указанные в приложении 2 к настоящим Правилам;
4) для инвалидов, не достигших шестнадцатилетнего возраста, несовершеннолетних, учащихся, родителей, супруги либо другого члена семьи, занятого уходом за находившимися на иждивении детьми, внуками, братьями и сестрами умершего работника, используются показатели смертности равные нулю.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Показатели смертности, являющиеся ниже показателей смертности, предусмотренных в пункте 6 настоящих Правил, подлежат согласованию с уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).
Для согласования показателей смертности страховая организация направляет в уполномоченный орган письмо в произвольной форме с приложением показателей смертности. Уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней со дня получения письма от страховой организации направляет письмо с результатами рассмотрения показателей смертности в страховую организацию. При отрицательном результате согласования страховая организация использует показатели смертности, предусмотренные пунктом 6 настоящих Правил.";
в подпункте 6) пункта 10 слова "уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" заменить словами "уполномоченным органом";
дополнить приложениями 1, 2 в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):

1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап, он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.

1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.)
принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции
Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".