Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Инвестициялық қор активтерiнiң, инвестициялық қордың таза активтерiнiң құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептi құнын және акционерлiк инвестициялық қордың акцияларын сатып алу бағасын есепке алу және айқындау ережесiн бекiту туралы" 2004 жылғы 21 тамыздағы № 259 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 121 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 12 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6549 болып енгізілді.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Инвестициялық қор активтерiнiң, инвестициялық қордың таза активтерiнiң құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептi құнын және акционерлiк инвестициялық қордың акцияларын сатып алу бағасын есепке алу және айқындау ережесiн бекiту туралы» 2004 жылғы 21 тамыздағы № 259 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3124 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық қор активтерiнiң, инвестициялық қордың таза активтерiнiң құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептi құнын және акционерлiк инвестициялық қордың акцияларын сатып алу бағасын есепке алу және айқындау ережесінде:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Инвестициялық қордың активтерiн құрайтын және қор биржасының тiзiмiне кiретiн қаржы құралы, өзі оның тiзiмiне кiретін қор биржасының қаржы құралдарын бағалау әдістемесіне сәйкес нарықтық құны бойынша бағаланады.
Қазақстан Республикасынан басқа өзге мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған қаржы құралдар Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінiң деректерi бойынша жұмыс күнінің соңына алдағы сауда күніндегі мәмілелердің орташа мөлшерленген бағасы бойынша бағаланады.
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының 2010 жылғы 1 желтоқсанға дейін сатып алынған өтімді емес борыштық бағалы қағаздары әділ құнына 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі амортизацияны ескере отырып, ағымдағы жиынтық құны бойынша есептеледі.
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының 2010 жылғы 1 желтоқсаннан кейін сатып алынған өтімді емес борыштық бағалы қағаздары қор биржасының ресми Интернет-ресурсында жарияланатын әділ құны бойынша есептеледі.
Өтімді емес борыштық бағалы қағаздар деп анықтау критерийлері қор биржасының қаржы құралдарын бағалау әдістемесінде белгіленген борыштық бағалы қағаздары танылады.»;

О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года № 259 "Об утверждении Правил учета и определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 121. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 октября 2010 года № 6549
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 21 августа 2004 года № 259 "Об утверждении Правил учета и определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3124), следующие изменения:
в Правилах учета и определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда, утвержденных указанным постановлением:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Финансовый инструмент, составляющий активы инвестиционного фонда и входящий в список фондовой биржи, оценивается по рыночной стоимости в соответствии с методикой оценки финансовых инструментов фондовой биржи, в список которой он входит.
Финансовые инструменты, выпущенные в соответствии с законодательством иных, помимо Республики Казахстан, государств, оцениваются на конец рабочего дня по средневзвешенной цене сделок предыдущего торгового дня по данным информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters.
Неликвидные долговые ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, приобретенные до 1 декабря 2010 года, учитываются по текущей суммарной стоимости с учетом амортизации до 1 января 2013 года к справедливой стоимости.
Неликвидные долговые ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, приобретенные после 1 декабря 2010 года учитываются по справедливой стоимости, публикуемой на официальном интернет-ресурсе фондовой биржи.
Под неликвидными долговыми ценными бумагами понимаются долговые ценные бумаги, критерии определения которых установлены методикой оценки финансовых инструментов фондовой биржи.";

7-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7-2. Басқарушы компания ай сайын инвестициялық қордың активтерін құрайтын қаржы құралдарының құнсыздануына тесттер жүргізеді.
Құнсыздану бойынша тестілеуге инвестициялық қордың активтерін құрайтын қаржы құралдары, оның ішінде дефолт немесе делистинг жарияланған, сондай-ақ эмитент банкрот болған жағдайдағы қаржы құралдары жатады. Дефолт немесе делистинг жарияланған, сондай-ақ эмитент банкрот болған жағдайдағы инвестициялық қорының активтерін құрайтын қаржы құралдары осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес құнсыздануға жатады. Қаржы құралдары құнсызданған жағдайда олардың әділ бағасын анықтау құнсыздану әдістемесіне (бұдан әрі - Әдістеме) сәйкес жүзеге асырылады.»;
7-5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қаржы құралы үшін ашық сауданың тоқтатылуы нәтижесінде белсенді нарықтың жоғалуы немесе эмитенттің кредиттік рейтингінің төмендеуі, қаржы құралы сапасының, сондай-ақ оның эмитентінің қаржы жағдайының нашарлауын растайтын басқа факторлар болмаған жағдайда құнсызданудың негізі болып табылмайды. Қаржы құралының әділ құнының нақты шығындардан немесе амортизацияланған құнынан төмен төмендеуі құнсызданудың растауы болып табылады. Барлық жоғарыда аталған оқиғалар басқа қолжетімді деректермен жиынтығында қаралады.»;
7-6-тармақта:
екінші бөліктің бірінші абзацында «сайтында» деген сөз «Интернет-ресурсында» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Ереженің мақсаттары үшін жай акциялардың баланстық құны және артықшылық берілген акциялардың баланстық құны
деп қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі уәкілетті органмен келісілген эмитенттің қаржылық есептілігі негізінде және қор биржасының ережесіне сәйкес анықталатын тиісінше жай акцияларының құны мен артықшылық берілген акциялардың құны танылады.»;
14-1-тармақта «сайтында» деген сөз «Интернет-ресурсында» деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он төрт күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгiзiледi.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап, он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қор биржасы» акционерлік қоғамына, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.

пункт 7-2 изложить в следующей редакции:
"7-2. Управляющая компания ежемесячно проводит тесты на обесценение финансовых инструментов, составляющих активы инвестиционного фонда.
Тестам на обесценение подлежат финансовые инструменты, составляющие активы инвестиционного фонда, в том числе, финансовые инструменты по которым объявлен дефолт либо делистинг, а также в случае банкротства эмитента. Финансовые инструменты, составляющие активы инвестиционного фонда, по которым объявлен дефолт либо делистинг, а также в случае банкротства эмитента, подлежат обесценению в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам. При обесценении финансовых инструментов определение их справедливой стоимости осуществляется согласно методике обесценения (далее - Методика).";
часть третью пункта 7-5 изложить в следующей редакции:
"Исчезновение активного рынка для финансового инструмента в результате прекращения открытой торговли или снижение кредитного рейтинга эмитента не являются основанием для обесценения в случае отсутствия других факторов, свидетельствующих об ухудшении качества финансового инструмента, а также финансового положения его эмитента. Снижение справедливой стоимости финансового инструмента ниже фактических затрат или амортизируемой стоимости является подтверждением обесценения. Все вышеперечисленные события рассматриваются в совокупности с другими доступными данными.";
в пункте 7-6:
в абзаце первом части второй слово "сайте" заменить словами "интернет-ресурсе";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Для целей настоящих Правил под балансовой стоимостью простых акций и балансовой стоимостью привилегированных акций понимается стоимость простых акций и стоимость привилегированных акций, соответственно, определяемые на основании финансовой отчетности эмитента и в соответствии с правилами фондовой биржи, согласованными уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
в пункте 14-1 слово "сайте" заменить словами "интернет-ресурсе".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                       Е. Бахмутова

4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова