Бағдарламаны әзірлеу, біліктілік емтихандарын өткізу тәртібін, біліктілік емтиханы үшін сұрақтар әзірлеуді және оны бекітуді, аттестат алуға үміткердің білімін бағалаудың критерийлерін белгілеудің Ережесін, сондай-ақ, біліктілік аттестатының, бейджінің, кедендік декларациялау жөніндегі маманның жеке нөмірлік мөрінің нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2010 жылғы 15 қарашадағы N 569 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 3 желтоқсанда N 6660 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 238 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 31.03.2015 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасы Кеден Кодексінің 32-бабының 7-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Бағдарламаны әзірлеу, біліктілік емтихандарын өткізу тәртібін, біліктілік емтиханы үшін сұрақтар әзірлеуді және оны бекітуді, аттестат алуға үміткердің білімін бағалаудың критерийлерін белгілеудің Ережесі, осы бұйрыққа қосымша беріліп отырған 1-қосымшаға сәйкес;
2) біліктілік аттестатының, бейджінің, кедендік декларациялау жөніндегі маманның жеке нөмірлік мөрінің нысандары, осы бұйрыққа қосымша беріліп отырған 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетіне (Қ-К.Ж. Кәрбозов) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңнамамен белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.                            А. Шоқпытов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің м.а.
2010 жылғы 15 қарашадағы
№ 569 бұйрығына 1-қосымша
Бағдарламаны әзірлеу, біліктілік емтихандарын өткізу тәртібін, біліктілік емтиханы үшін сұрақтар әзірлеуді және оны бекітуді, аттестат алуға үміткердің білімін бағалаудың критерийлерін белгілеудің Ережесі
1. Жалпы ереже
1. Осы Ереже (бұдан әрі-Ереже) бағдарламаны әзірлеудің, біліктілік емтихандарын өткізудің тәртібін, біліктілік емтиханы үшін сұрақтар әзірлеуді және оны бекітуді, аттестат алуға үміткердің білімін бағалаудың критерийлерін белгілеудің тәртібін айқындайды.
2. Біліктілік емтихандарын өткізу бойынша бағдарламаны әзірлеу
2. Біліктілік емтихандарын (бұдан әрі - емтихан) өткізу бойынша бағдарламаны әзірлеу жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының Заңнамасына және Кеден одағының кедендік Заңнамасына сәйкес кедендік ресімдеу маманының біліктілік аттестатын алуға үміткерлердің (бұдан әрі - үміткер) білімін тексеруді автоматтандыруды қамтамасыз етеді.

Об утверждении Правил разработки программы, проведения квалификационных экзаменов, вопросов для квалификационного экзамена, разработки и утверждения вопросов для квалификационного экзамена, критериев оценки знаний претендента на получение аттестата, а также формы квалификационного аттестата, бейджа, личной номерной печати специалиста по таможенному декларированию
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года № 569. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2010 года № 6660. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 238
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 31.03.2015 № 238 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии с пунктом 7 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) правила разработки программы, проведения квалификационных экзаменов, вопросов для квалификационного экзамена, разработки и утверждения вопросов для квалификационного экзамена, критериев оценки знаний претендента на получение аттестата согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы квалификационного аттестата, бейджа, личной номерной печати специалиста по таможенному декларированию согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Карбузов К-К.Ж.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
И.о. Министра                             А. Шукпутов
Приложение 1
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 ноября 2010 года № 569
Правила разработки программы, проведения квалификационных
экзаменов, вопросов для квалификационного экзамена, разработки
и утверждения вопросов для квалификационного экзамена,
критериев оценки знаний претендента на получение аттестата
1. Общие положения
1. Настоящие Правила (далее - Правила) определяют порядок разработки программы, проведения квалификационных экзаменов, разработки и утверждения вопросов для квалификационного экзамена, критериев оценки знаний претендента на получение аттестата.
2. Разработка программы по проведению
квалификационных экзаменов
2. Разработка программы по проведению квалификационных экзаменов (далее - экзамен) обеспечивает автоматизацию проверки знаний физических лиц, претендующих на получение квалификационного  аттестата специалиста по таможенному декларированию (далее - претендент) действующего законодательства Республики Казахстан и таможенного законодательства таможенного союза.

3. Емтихан өткізу бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету мыналарды қамтиды:
1) өтініш берушілерді жүйеде тіркеу;
2) тестілеу;
3) тестілеу нәтижелерін өңдеу.
4) тестілеудің нәтижесін шығару.
4. Тестілеу компьютерлік және бейнежазу қондырғыларын қолдана отырып жүргізіледі.
5. Аумақтық кеден бөлімшелерінің жауапты лауазымды тұлғалары үміткердің есепке алу жазбаларын қосады, үміткер туралы мәліметтерді өзгертеді және аталған үміткердің мәліметтері бойынша, енгізілген мәліметтерге сәйкесінше енгізілген ұқсас атымен пайдаланушыны іздеу жұмыстарын жүргізеді.
3. Құжаттарды қабылдау, біліктілік емтихандарын өткізуге арналған әзірлеуді ұйымдастыру.
6. Үміткер, кеден органдарына емтиханды өткізгенге дейін 3 жұмыс күні бұрын еркін нысан бойынша өтініш ұсынады. Өтінішке:
1) жеке басын растайтын құжаттың көшірмесі;
2) жоғары немесе техникалық және кәсіби білімін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін;
3) көлемі 3,5 х 4,5 сантиметр екі түсті суретін қоса береді.
7. Емтихан тапсыруға келген кезде үміткер өзімен бірге жеке басын растайтын құжатты (жеке куәлік немесе паспорт) әкелуі қажет.
8. Егерде осы ереженің 6-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбаған жағдайда, үміткердің өтініші қараусыз қалдырылады және өтініш келіп түскен күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге қайтарып беріледі.
9. Емтихандарды өткізу уақыты мен орыны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) интернет ресурстарында жарияланады.
10. Тестілеуді кеден органдарының кедендік бақылауды ұйымдастыру бөлімінің мамандары тестілеу процессін техникалық қамтамасыз ету үшін ақпараттық технологиялар бөлімінің мамандарын тарта отырып жүргізеді.
11. Емтихандарды өткізу үшін дайындықты, кеден органдарының жауапты тұлғасы ұйымдастырады.
Дайындық жүргізу мынадай іс-шаралардан тұрады:
1) үміткерлерден қажетті құжаттарды жинау;
2) үміткерлер тізімін жасау;
3) комитетке өтініш білдірген тұлғалардың тізімдерін жіберу;
4) біліктілік емтихандарын өткізуге арналған кестесін (лерін) жасау;
12. Аумақтық кеден бөлімшелерінің жауапты лауазымды тұлғасы емтихан басталғанға дейін оның өткізілу мерзімі туралы, оның ішінде аумақтық кеден бөлімшелерінің Интернет-ресурстарында орналастыру арқылы хабардар етеді.
13. Аумақтық кеден бөлімшелерінің жауапты лауазымды тұлғасы жиналған материалдарды Комитетке жолдайды.

3. Программное обеспечение по проведению экзамена включает в себя:
1) регистрация заявителей в системе;
2) тестирование;
3) обработку результатов тестирования;
4) выведение результатов тестирования.
4. Тестирование проводится с применением компьютерной техники и видеозаписывающих устройств.
5. Ответственное должностное лицо территориального таможенного подразделения добавляет учетные записи претендента, изменяет данные претендента, а также осуществляет поиск с аналогичным именем пользователя, на соответствие введенным сведениям.
3. Прием документов, организация подготовки для
прохождения квалификационных экзаменов
6. Претендент, представляет в таможенный орган заявление в произвольной форме не менее чем за 3 рабочих дня до проведения экзамена. К заявлению прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающая техническое и профессиональное или высшее образование;
3) две цветные фотографии размером 3,5 х 4,5 сантиметра.
7. При явке на экзамен претенденту необходимо при себе иметь документ, удостоверяющий его личность (паспорт либо удостоверение личности).
8. В случае непредставления документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, заявление претендента остается без рассмотрения и возвращается заявителю в срок не позднее 3 рабочих дней со дня его поступления.
9. Сведения о месте и времени проведения экзаменов опубликовываются на Интернет-ресурсе Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет).
10. Тестирование проводится специалистами отделов организации таможенного контроля таможенных органов, с привлечением специалистов отделов информационных технологий таможенных органов для организации технического обеспечения процесса проведения тестирования.
11. Подготовка к проведению экзаменов организуется ответственным должностным лицом таможенного органа.
Подготовка включает следующие мероприятия:
1) сбор необходимых документов от претендентов;
2) составление списка претендентов;
3) направление списка лиц подавших заявление в Комитет;
4) разработка графика (ов) проведения квалификационных экзаменов;
12. Ответственное должностное лицо территориального таможенного подразделения до начала проведения экзаменов уведомляет о сроках проведения экзаменов, в том числе посредством размещения информации на Интернет - ресурсе территориального таможенного подразделения.
13. Ответственное должностное лицо территориального таможенного подразделения направляет собранные материалы в Комитет.

14. Комитеттің өкілдері емтихан өткізуге қатыса алады.
15. Кеден ісін жетілдіру мәселелері жөніндегі консультативтік кеңестің мүшелері аумақтық кеден бөлімшелері біліктілік емтихандарын өткізген кезде қатыса алады.
4. Біліктілік емтиханын өткізу тәртібі мен талаптары
16. Емтиханға осы ереженің 6-тармағына сәйкес құжаттар ұсынған тұлғалар жіберіледі.
17. Емтиханға жіберілген үміткер, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын және кеден одағының заңнамасын білуге тестілеуден өтеді.
18. Тестілеуден өтпеген жағдайда, тұлға, алғашқы тестілеу өткен сәттен бастап кемінде бір ай мерзім өткеннен кейін ғана қайтадан аттестациялауға рұқсат алу туралы өтініш береді.
5. Біліктілік емтиханы үшін сұрақтар әзірлеу ережелері, біліктілік емтихандары үшін сұрақтарды әзірлеу және бекіту, біліктілік аттестатын алушы үміткердің білімін бағалау критерийлері
19. Комитет біліктілік емтихандарды өткізу үшін қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамаларынан және кеден одағының кедендік заңнамаларынан сұрақтарды әзірлейді.
20. Осы сұрақтардың жиынтығы 10 адамдық топ үшін дайындалған сұрақтардың санынан 30 пайыз көп болу керек.
21. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық талаптарына емтихандарды өткізудің мынадай кезеңдері қамтылады:
1) үміткер біліктілігін және білімінің деңгейін анықтау мақсатында сұрақтарды іріктеу бойынша тестілеуден өтеді;
2) үміткер тест үшін белгіленген бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы таңдалатын, кездейсоқ санды іріктеу әдісімен анықталатын 60 сұрақтан тұратын тестілеуден өтеді. Әрбір дұрыс жауапқа бір балл есептелінеді. Тестілеуді өткізудің уақыты 45 минутты құрайды;
3) сұрақ бір ғана дұрыс жауабы бар үш нұсқадан тұрады;
4) тестілеудің дұрыс жауаптарының нәтижесі пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен автоматты түрде жүргізіледі.
22. Егер дұрыс жауаптар ұсынылған сұрақтардың жалпы санының 60 және одан жоғары пайызын құраса, үміткер тестілеуден өткен болып саналады.
Тестілеудің нәтижелері принтерде екі данада шығарылады және қол қою жолымен үміткерге таныстыру үшін ұсынылады.
Тестілеудің нәтижесі бар парақтың бір данасы үміткерге беріледі, екінші данасы біліктілік емтиханын өткізген кеден органында қалады.
Тестілеу жүргізу базасындағы сервер Комитетпен басқарылады.
23. Тестілеу кезінде үміткерге, анықтамалық құралдарды, арнайы және өзге әдебиеттерді, басқа да жазбалар немесе техникалық құралдарды қолдануға жол берілмейді.
Үміткер көрсетілген талаптарды бұзған жағдайда, ол тестілеуден босатылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің м.а.
2010 жылғы 15 қарашадағы
№ 569 бұйрығына 2-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРЖЫ МИНИСТРЛІГІ КЕДЕНДІК
БАҚЫЛАУ КОМИТЕТІ
КЕДЕНДІК ДЕКЛАРАЦИЯЛАУ ЖӨНІНДЕГІ МАМАННЫҢ
БІЛІКТІЛІК АТТЕСТАТЫ
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті
___________________________________________________________ Шешімімен
(кеден органы)
19 жылы туған, жеке куәлігінің нөмірі (немесе төлқұжат) №___________,
_______________________________________________________ берілген
(кіммен, қашан)
кедендік декларациялау жөніндегі маманның аттестациясы бойынша
_____________________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты)
кеден өкілі атынан кедендік декларациялау бойынша әрекет жасау құқығы ұсынылады және КЕДЕНДІК ДЕКЛАРАЦИЯЛАУ ЖӨНІНДЕГІ МАМАН мамандығы беріледі.
Хаттама №_____ 201___ жылғы______________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Кедендік бақылау комитеті
төрағасының орынбасары                     _____________
(қолы)
Тіркеу № _________
М.П.
Нысан
Бейдж
Кедендік декларациялау жөніндегі МАМАННЫҢ
№ 000000
Тегі____________________________________
Аты_____________________________________
Әкесінің аты____________________________
_________________
|                 |
|                 | 201____ жылғы «____»____________
|                 | дейін жарамды
|                 | Қолы______________
|                 |
|                 |
|     ФОТО        |         М.О.
|                 |
|                 |
|_________________|
* Ескерту
Атаулы бейдж мынадай талаптарға жауап беру керек:

14. Представители Комитета могут участвовать в проведении экзаменов.
15. Члены консультативного совета по вопросам совершенствования таможенного дела могут присутствовать при проведении территориальными таможенными подразделениями экзаменов.
4. Порядок и условия проведения квалификационного экзамена
16. К экзаменам допускаются лица, представившие документы в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.
17. Претендент, допущенный к экзаменам, проходит тестирование на знание действующего законодательства Республики Казахстан и таможенного законодательства таможенного союза.
18. Лицо, не прошедшее тестирование, повторно обращается с заявлением о допуске к аттестации не ранее чем через один месяц с момента прохождения первичного тестирования.
5. Правила разработки вопросов для квалификационного экзамена,
разработки и утверждения вопросов для квалификационного
экзамена, критериев оценки знаний претендента на получение
квалификационного аттестата
19. Комитет для проведения квалификационного экзамена разрабатывает вопросы действующего законодательства Республики Казахстан и таможенного законодательства таможенного союза.
20. Банк данных вопросов должен быть больше на 30 процентов, чем количество вопросов для группы в 10 человек.
21. Технические требования к программному обеспечению включают в себя следующие этапы проведения экзаменов:
1) претендент проходит тестирование по набору вопросов с целью определения квалификации и уровня знаний;
2) претендент проходит тест, состоящий из 60 вопросов выбираемых для них с помощью программного обеспечения методом отбора случайных чисел, установленных для теста. За каждый правильный ответ начисляется один балл. Время прохождения тестирования составляет 45 минут.
3) вопрос содержит три варианта ответа с одним правильным.
4) результат правильных ответов тестирования производится автоматически, при помощи используемого программного обеспечения.
22. Претендент считается прошедшим тестирование, если количество правильных ответов составляет 60 и более процентов от общего числа предложенных вопросов.
Результаты тестирования распечатываются на принтере в двух экземплярах и предоставляются претенденту для ознакомления путем проставления личной подписи.
Один экземпляр листа с результатами тестирования вручается претенденту, второй остается в таможенном органе, в котором проводился квалификационный экзамен.
Сервер на базе, которого проводится тестирование администрируется Комитетом.
23. При прохождении тестирования не допускается использование претендентом справочной, специальной и иной литературы, а также какие-либо записи или технические средства.
В случае нарушения претендентом указанных требований он отстраняется от тестирования.
Приложение 2
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 ноября 2010 года № 569
Форма
КОМИТЕТ ТАМОЖЕННОГО КОНТРОЛЯ
МИНИСТЕРСТВА ФИНАНСОВ РЕСПУБЛИКИ
КВАЛИФИКАЦИОННЫЙ АТТЕСТАТ СПЕЦИАЛИСТА
ПО ТАМОЖЕННОМУ ДЕКЛАРИРОВАНИЮ
Решением ___________________________________________________________
(таможенный орган)
Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан
по аттестации специалистов по таможенному декларированию
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
19__ года рождения, удостоверение личности (либо паспорт) №_________,
выданное ___________________________________________________________
(кем, когда)
предоставляется право совершать действия по таможенному декларированию
от имени таможенного представителя и присваивается квалификация
СПЕЦИАЛИСТ ПО ТАМОЖЕННОМУ ДЕКЛАРИРОВАНИЮ
Протокол от __ _________ 201_ года, № _______________
Заместитель Председателя
Комитета таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан                  ________________
(подпись)
Регистрационный № _________
М.П.
Форма
Бейдж
СПЕЦИАЛИСТ
по таможенному декларированию
№ 000000
Фамилия _______________________________
Имя ___________________________________
Отчество ______________________________
ФОТО
Действителен до:
"__" ___________ 201_ г.
Подпись _______________
М.П.
*Примечание
Именной бейдж должен отвечать следующим требованиям:

физикалық параметрі: жалпы көлемі-100x70 миллиметр;
жоғары жағының ортасыңда «кедендік декларациялау жөніндегі МАМАН» сөзі көрсетіледі;
бейджінің нөмірі жоғары жағының ортасында «кедендік декларациялау жөніндегі МАМАН» сөзінің астына көрсетіледі;
бейджінің ішінің ортасына Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы кеден оргаңдарының таным белгілері (эмблемасы) көрсетіледі;
бейджінің ішінің сол жағының ортасына Қазақстан Республикасы кеден органдарының таным белгісінен сәл жоғары тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
төменгі сол жақ бұрышына 3,5x4,5 фотаны кілейлеу үшін орын көрсетіледі;
оң жақ төменгі бұрышқа «(күні, айы, жылы)дейін жарамды» бұдан әрі қол қою және мер үшін орын.
Нысан
Жеке нөмірлік мөрдің
* Ескерту
Мөр мынадай талаптарға жауап беру керек:
физикалық параметрі: жалпы көлемі - 38x14 миллиметр, сыртқы рамкасы - 36x12 миллиметр, ішкі рамкасы - 35x11 миллиметр;
аттестаттың нөмірі солдан жоғары және оңнан төмен рамканың шегінде, сонымен қатар рамканың ішінде мөрдің ортасында төменгі шетіне қарай;
рамканың ішінде оң жақ тарапында Қазақстан Республикасы кеден органдарының таным белгісі (эмблема) көрсетіледі.

физические параметры: общий размер - 100 x 70 миллиметров;
вверху по центру указываются слова "СПЕЦИАЛИСТ по таможенному декларированию";
номер бейджа указывается вверху по центру под словами "СПЕЦИАЛИСТ по таможенному декларированию";
внутри бейджа по центру указывается опознавательный знак (эмблема) таможенных органов Республики Казахстан утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан;
внутри бейджа слева по центру поверх опознавательного знака (эмблемы) таможенных органов Республики Казахстан указывается фамилия, имя, отчество;
в нижнем левом углу указывается место для вклеивания фото размером 3,5 x 4,5 сантиметра;
в правом нижнем углу "Действительно до" (число, месяц, год), далее подпись и место для печати.
Форма
Личная номерная печать
*Примечание
Печать должна отвечать следующим требованиям:
физические параметры: общий размер - 38 x 14 миллиметров, рамка внешняя - 36 x 12 миллиметров, рамка внутренняя - 35 x 11 миллиметров;
номер аттестата указывается слева вверху и справа внизу за пределами рамки, а также внутри рамки в центре печати по нижнему краю;
внутри рамки с правой стороны указывается опознавательный знак (эмблема) таможенных органов Республики Казахстан.