Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы № 49 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 29 қазандағы № 161 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылы 6 желтоқсанда № 6662 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 257 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 257 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметiн реттейтін нормативтік құқықтық актiлердi жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4602 тіркелген, 2007 жылғы наурыз-сәуір айларында Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2007 жылғы 25 сәуірде "Заң газеті" газетінде № 62 (1091) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесінде:
3-тармақта:
2-1) тармақша алып тасталсын;
бесінші, алтыншы және жетінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредит беру туралы шартқа міндетті түрде қоса берілетін және кредит беру туралы шарттың тараптары қол қоятын кредитті өтеу кестесінде кредит беру туралы шарттың нөмірі мен жасалған күні, кредит сомасы мен валютасы, өтеу күндері және негізгі борышты өтеу, сыйақы сомалары және олардың жиынтық мәні көрсетілген кезекті төлемдердің мөлшерлері, келесі өтеу күніндегі негізгі борыш қалдықтары, сондай-ақ төленуі тиіс кредит пен сыйақының жиынтық сомалары және олардың жиынтық мәні, кредитті өтеу кестесі жасалған күн көрсетіледі.
Сыйақы ставкасы өзгермелі банктік заем шарты бойынша кредитті өтеу кестесі кредиттің берілу күніне жасалады және одан кейін кезекті төлемдердің мөлшерлері түзетіледі және кредит беру туралы шартта белгіленген тәртіпте заемшыға (тең заемшыға) мәлімет үшін жеткізіледі.
Жеке тұлға - заемшыға (тең заемшыға) кредит беру туралы шартты жасасқанға дейін кредитті өтеу әдісін таңдау үшін танысуға әр түрлі әдістермен есептелген алдын ала кредитті өтеу кестелерінің жобалары беріледі.";
мынадай мазмұндағы сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктермен толықтырылсын:
"Егер заемшы (тең заемшы) жеке тұлға болған жағдайда кредит беру күніне жасалған кредитті өтеу кестесінде сондай-ақ заемшының (тең заемшының) таңдаған әдісі туралы белгісі бар банк ұсынған өтеу әдістерінің тізбесі болады.
Кредиттің кредитті өтеу кестесін өзгертуге алып келетін талаптары өзгерген кезде жаңа талаптар ескерілген жаңа кесте жасалады.
Осы тармақтың бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктерінің талаптары төлем карточкасы бойынша кредиттік желі аясында берілген кредитті, овердрафт кредитін қоспағанда, кредит беру туралы шартқа, сондай-ақ оның аясында кредит беру туралы шартты (шарттарды) жасасу қажет болатын кредитті алу үшін кредиттік желіні ашу туралы келісімдерге қолданылады.
Егер негізгі борышты немесе сыйақыны өтеу күні демалыс не мереке күніне түсетін болса, онда заемшы сыйақыны немесе негізгі борышты төлеуді одан кейінгі жұмыс күні жүргізеді.".

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года № 49 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2010 года № 161. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 декабря 2010 года № 6662. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 257 (вводится в действие с 01.01.2019)
Сноска. Постановление утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 257 (вводится в действие с 01.01.2019).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 23 февраля 2007 года № 49 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4602, опубликованное в марте-апреле 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 25 апреля 2007 года в газете "Юридическая газета" № 62 (1265)) следующие изменения и дополнение:
в Правилах ведения документации по кредитованию, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 3:
подпункт 2-1) исключить;
части пятую, шестую и седьмую изложить в следующей редакции:
"В графике погашения кредита, который в обязательном порядке прилагается к договору о предоставлении кредита и подписывается сторонами договора о предоставлении кредита, указываются номер и дата заключения договора о предоставлении кредита, сумма и валюта кредита, даты погашения и размеры очередных платежей с указанием сумм погашения основного долга, вознаграждения и их суммарного значения, остатки основного долга на дату следующего погашения, а также общие итоговые суммы кредита и вознаграждения, подлежащие выплате, и их суммарное значение, дата составления графика погашения кредита.
По договору банковского займа с плавающей ставкой вознаграждения график погашения кредита составляется на дату его выдачи, и в последующем размеры очередных платежей корректируются и доводятся до сведения заемщика (созаемщика) в порядке, установленном договором о предоставлении кредита.
До заключения договора о предоставлении кредита заемщику (созаемщику) - физическому лицу для выбора метода погашения кредита на ознакомление представляются проекты графиков погашения кредита, рассчитанных различными методами погашения.";
дополнить частями восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой следующего содержания:
"График погашения кредита, составленный на дату выдачи кредита, в случае, если заемщик (созаемщик) является физическим лицом, также содержит перечень предложенных банком методов погашения кредита с отметкой заемщика (созаемщика) о выбранном методе.
При изменении условий кредита, влекущих изменение графика погашения кредита, составляется новый график погашения кредита с учетом новых условий.
Требования частей пятой, шестой, седьмой, восьмой и девятой настоящего пункта распространяются на договор о предоставлении кредита, за исключением кредита, выданного в рамках кредитной линии по платежной карточке, кредита овердрафт, а также соглашения об открытии кредитной линии, в рамках которого для получения кредита необходимо заключение договора (договоров) о предоставлении кредита.
Если дата погашения основного долга или вознаграждения выпадает на выходной либо праздничный день, то уплата вознаграждения или основного долга производится заемщиком в следующий за ним рабочий день.".

2. Осы қаулы бірінші рет ресми жарияланған күннен кейін екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы қаулының 1-тармағының төртінші абзацының қолданылуы Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы № 49 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2010 жылғы 29 наурыздағы № 38 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6186 тіркелген) қолданысқа енгізілгенге дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
3. Қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті (Л.Е. Үсенбекова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары М.Б. Байсыновқа жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двух месяцев после дня его первого официального опубликования.
Действие абзаца четвертого пункта 1 настоящего постановления распространяется на правоотношения, возникшие со дня введения в действие постановления Правления Агентства от 29 марта 2010 года № 38 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года № 49 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6186).
3. Департаменту защиты прав потребителей финансовых услуг (Усенбекова Л.Е.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Байсынова М.Б.
Председатель
Е. Бахмутова