Мемлекеттік қызметтер көрсету регламенттерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 4 қарашадағы № 484 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 13 желтоқсанда № 6676 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 48-нқ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Өңірлік даму министрлігі құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 24.04.2013 № 48-нқ бұйрығымен.
«Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес «Жергілікті маңызы бар объектілер бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге (құрылысты бастауға) рұқсат беру»;
2) Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес «Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар және инжинирингтiк қызметтер көрсету түрлеріне лицензиялар беру» мемлекеттік қызметтер көрсету регламенттері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау, аттестаттау және аккредиттеу департаменті (Ғ.Р. Әбдірайымов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының орынбасары Н.П. Тихонюкке жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді өткен күннен бастап күшіне енеді.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                          С. Нокин
Қазақстан Республикасы
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері агенттігі төрағасының
2010 жылғы 4 қарашадағы № 484 бұйрығына
1-қосымша
«Жергілікті маңызы бар объектілер бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге (құрылысты бастауға) рұқсат беру» мемлекеттік қызметтер көрсету регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Жергілікті маңызы бар объектілер бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге (құрылысты бастауға) рұқсат беру» мемлекеттік қызметтер көрсету регламенті (бұдан әрі - Регламент) «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Регламентов оказания государственных услуг
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 4 ноября 2010 года № 484. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2010 года № 6676. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 24 апреля 2013 года № 48-НҚ
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 24.04.2013  № 48-НҚ.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В целях реализации статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Регламенты оказания государственных услуг:
1) "Выдача разрешения на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) по объектам местного значения" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) "Выдача лицензий на экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту государственного архитектурно-строительного контроля, аттестации и аккредитации Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства (Абдраймов Г.Р.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Тихонюк Н.П.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель                               С. Нокин
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
от 4 ноября 2010 года № 484
Регламент оказания государственной услуги
"Выдача разрешения на производство строительно-монтажных работ
(начало строительства) по объектам местного значения"
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент государственной услуги "Выдача разрешения на производство строительно-монтажных работ по объектам местного значения" (далее - Регламент) разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах".

2. Жергілікті маңызы бар объектілер бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсету) – өтініш берушіге жаңа объектілер салу және қолданыстағы объектілерді өзгерту бойынша оның ниетін іске асыруға құқық беретін құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру рәсімі.
3. Мемлекеттік қызмет Халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) және облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармалары (бұдан әрі – уәкілетті орган) арқылы көрсетіледі.
4. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттік қызмет «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 68-бабы 11-тармағы және «Мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 7 қазандағы № 1036 қаулысының негізінде көрсетіледі.
6. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру немесе қағаз жеткізгіштерде оны беруден бас тарту болып табылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
7. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсетудің барысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 7 қазандағы № 1036 қаулысымен бекітілген «Жергілікті маңызы бар объектілер бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге (құрылысты бастауға) рұқсат беру» мемлекеттік қызметтер көрсету стандартының (бұдан әрі - Стандарт) 1 және  2-қосымшаларында мекенжайлары мен жұмыс кестелері көрсетілген Орталық және уәкілетті органнан алуға болады.
8. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеулер мерзімдері:
1) Тұтынушы өтініш берген сәттен бастап (құжаттарды қабылдау күні және беру күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді) мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге (құрылысты бастауға) рұқсат алу немесе рұқсат беруден бас тарту үшін – жеті жұмыс күнін;
тұрғын үй ғимараттарындағы тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды, сондай-ақ оның өзге де жекелеген бөліктерін өзгерту бойынша тиісті құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат алу үшін – бес жұмыс күнін құрайды;
2) құжаттарды тапсыру кезінде кезек күтудің ең көп рұқсат берілген уақыты – 30 минуттан аспайды;
3) құжаттарды алу кезінде кезек күтудің ең көп рұқсат берілген уақыты - 30 минуттан аспайды.

2. Выдача разрешения на производство строительно-монтажных работ по объектам местного значения (далее - государственная услуга) - процедура выдачи разрешения на производство строительно-монтажных работ, предоставляющая заявителю право на реализацию его замысла по строительству нового или изменению существующего объекта.
3. Государственная услуга оказывается через Центры обслуживания населения (далее - Центр) и Управления государственного архитектурно-строительного контроля акиматов областей, городов Астаны и Алматы (далее - уполномоченный орган).
4. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
5. Государственная услуга осуществляется на основании пункта 11 статьи 68 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и постановления Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2010 года № 1036 "Об утверждении стандартов государственных услуг и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745".
6. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача разрешения на производство строительно-монтажных работ или мотивированный отказ в его выдаче на бумажном носителе.
2. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Информацию по вопросам оказания государственной услуги, а также о ходе оказания государственной услуги можно получить в Центре и уполномоченном органе, адреса и графики работ которых указаны в приложениях 1 и 2 Стандарта государственной услуги "Выдача разрешений на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) по объектам местного значения", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2010 года № 1036 (далее - Стандарт).
8. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента подачи потребителем заявления (день приема и день выдачи документов не входит в срок оказания государственной услуги) составляют:
для получения разрешения на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) или отказа в выдаче разрешения - семь рабочих дней;
для получения разрешения на производство соответствующих строительно-монтажных работ по изменению жилых и нежилых помещений в жилых зданиях, а также его иных отдельных частей или отказа в выдаче разрешения - пять рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания в очереди при сдаче документов - не более 30 минут;
3) максимально допустимое время в очереди при получении документов - не более 30 минут.

9. Мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсынудан бас тартудың, соның ішінде құжаттарды қабылдау және қараудан бас тартудың негіздемесі:
1) осы Регламенттің 13 және 14-тармақтарында көзделген барлық құжаттарды ұсынбау. Аталған ескертулерді жойған кезде өтініш жалпы негізде қаралады;
2) құжаттарды тиісінше ресімдемеу;
3) ұсынылған материалдардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнаманың белгіленген талаптарына сәйкес еместігі;
4) өтініш берушіде өзгертілетін объектіге тиісті жеке меншік құқығы немесе меншік иесінің (меншік иелерінің) үй-жайды немесе ғимараттың бөлігін өзгертуге нотариалды куәландырылған жазбаша келісімі, сондай-ақ аталған өзгерістер мүдделерін қозғайтын өзге де үй-жайларға меншік иесінің құқығының болмауы;
5) жоспарланған өзгеріс үй-жайдың (ғимараттың бөліктерін) нормативтік құқықтық актілер немесе нормативтік-техникалық құжаттармен тыйым салынған және шектелген қызмет түрі үшін пайдалануды көздеуі;
6) өзгерістер жобасының техникалық жағдайлар немесе мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкес келмеуі болып табылады.
10. Тұтынушыдан мемлекеттік қызмет көрсетуді алу үшін өтініш алған сәттен бастап мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін берген сәтке дейінгі мемлекеттік қызмет көрсету кезеңдері:
1) тұтынушы Орталыққа құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру туралы өтініш береді;
2) Орталық өтінішті тіркейді және уәкілетті органға жібереді;
3) уәкілетті орган Орталықтан немесе өтінішті тікелей берген кезде тұтынушылардан түскен өтініштерді қарауды жүзеге асырады, дәлелді бас тартуды дайындайды немесе құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсатты ресімдейді, Орталыққа мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін жолдайды немесе уәкілетті органға өтініш берген кезде өтініш берушіге береді.
11. Орталықта және уәкілетті органда мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын ең аз тұлғалар саны бір қызметкерді құрайды.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісіндегі іс-қимыл (өзара іс-қимыл) тәртібін сипаттау
12. Орталықта құжаттарды қабылдау «терезе» арқылы жүзеге асырылады, онда Стандарттың 1-қосымшасында мекенжайлары мен уақыты көрсетілген Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетіледі.
Уәкілетті органда құжаттарды қабылдау Стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген мекенжайлар мен уақыт бойынша уәкілетті органның кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
Тұтынушы Орталыққа немесе уәкілетті органға құжаттарды тапсырғаннан кейін тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы:
сұраудың нөмірі және қабылданған күні;
сұралынған мемлекеттік қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
құжаттарды беру күні, уақыты мен орны;
құжаттарды ресімдеуге өтініш қабылдаған Орталық инспекторының не уәкілетті орган қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты мен лауазымы көрсетіліп, қолхат беріледі.

9. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги, в том числе для отказа в приеме и рассмотрении документов является:
1) непредставление всех документов, предусмотренных пунктами 13 и 14 настоящего Регламента. При устранении указанных замечаний заявление рассматривается на общих основаниях;
2) ненадлежащее оформление документов;
3) несоответствие предоставленных материалов установленным требованиям законодательства в области архитектуры, градостроительства и строительства;
4) отсутствие у заявителя соответствующего права собственности на изменяемый объект, либо нотариально засвидетельствованного письменного согласия собственника (собственников) помещения или частей здания на заявленные изменения, а также собственников иных помещений, чьи интересы затрагивают указанные изменения;
5) планируемое изменение, которое предполагает использование помещения (частей здания) для вида деятельности, который запрещен или ограничен нормативными правовыми актами или нормативно-техническими документами;
6) несоответствие проекта изменений техническим условиям или требованиям государственных нормативов.
10. Этапы оказания государственной услуги с момента получения запроса от потребителя для получения государственной услуги и до момента выдачи результата государственной услуги:
1) потребитель подает заявление о выдаче разрешения на производство строительно-монтажных работ в Центр;
2) Центр проводит регистрацию заявления и передает в уполномоченный орган;
3) уполномоченный орган осуществляет рассмотрение представленных заявлений из Центра или от потребителей в случае подачи заявлений напрямую, подготавливает мотивированный отказ или оформляет разрешение на производство строительно-монтажных работ, направляет результат оказания государственной услуги в Центр или выдает потребителю в случае подачи заявления в уполномоченный орган.
11. Минимальное количество лиц, осуществляющих прием документов для оказания государственной услуги в Центре и уполномоченном органе, составляет один сотрудник.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
12. Прием документов в Центре осуществляется посредством "окон", на которых указывается фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра по адресам и времени, указанным в приложении 1 к Стандарту.
Прием документов в уполномоченном органе осуществляется через канцелярию уполномоченного органа по адресам и времени, указанным в приложении 2 к Стандарту.
После сдачи документов в Центр или уполномоченный орган, Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов, с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты, времени и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Центра, либо сотрудника канцелярии уполномоченного органа, принявшего заявление на оформление документов.

13. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге (құрылысты бастауға) рұқсат алу үшін тұтынушылар Орталыққа немесе уәкілетті органға:
1) Стандарттың 3-қосымшасына сәйкес белгіленген нысанда өтініш;
2) құрылысқа жер учаскесін беру туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімі (көшірмесі);
3) жобалау-сметалық құжаттама сараптамасының оң қорытындысын (бір сатылы жобалау кезінде жұмыс жобасы бойынша немесе екі сатылы жобалау кезінде жоба бойынша) (көшірме);
4) бас мердігердің құрылыс-монтаж жұмыстары түрлерінің тізбесімен сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыру құқығына мемлекеттік лицензия (көшірмесі).
14. Тұрғын үй ғимараттарындағы тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды, сондай-ақ оның өзге де жекелеген бөліктерін өзгерту бойынша тиісті құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат алу үшін тұтынушылар Орталыққа немесе уәкілетті органға:
1) Стандарттың 4-қосымшасына сәйкес белгіленген нысанда өтініш;
2) қолданыстағы объектіге (объектінің жекелеген бөліктеріне) сұратылған өзгерістер жүргізуге тиісті жергілікті атқарушы орган рұқсатының көшірмесін;
3) құжаттардың түпнұсқасын қарастырушы мемлекеттік органға түпнұсқаларын ұсынумен не меншік иесінің (меншік иелерінің) үй-жайды немесе ғимараттың бөлігін өзгертуге нотариалды куәландырылған жазбаша келісімін, өтініш берушінің өзгертілетін объектіге (ғимараттың бөлігіне) меншік құқығын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін;
4) тиісті жергілікті сәулет және қала құрылысы органының сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес орындалған болжанып отырған өзгерістердің жобасын (нобайын);
5) үй-жайларды (тұрғын үйдің бөліктерін) жоспарланып отырған қайта жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) немесе үй-жайлардың шекарасын ауыстыру басқа жеке меншік иелерінің мүдделерін қозғаса, осы өзгерістерге өзгертілетін үй-жайлармен (үйдің бөліктерімен) шектесіп жатқан басқа үй-жай (үйдің бөлігі) жеке меншік иелерінің нотариалдық куәландырылған жазбаша келісімін ұсынады.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде мынадай құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) қатысады:
1) Орталық инспекторы;
2) Орталықтың жинақтаушы бөлімнің инспекторы;
3) уәкілетті орган.
16. Әрбір әкімшілік іс-қимылдардың (рәсімдердің) орындалу мерзімін көрсетіп, әрбір ҚФБ әкімшілік іс-қимылдарының (рәсімдерінің) дәйектілігі мен өзара іс-қимылының сипаттамасы осы Регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
17. Мемлекеттік қызмет көрсету және ҚФБ үдерісінде әкімшілік іс-қимылдардың қисынды сабақтастығы арасындағы өзара байланысты бейнелейтін кестелер осы Регламенттің 2-қосымшасында келтірілген.
18. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі рұқсат беру немесе рұқсат беруден бас тарту нысанында ұсынылады.
Рұқсат беруден бас тарту жазбаша түрде қағаз жеткізгіштерде дәлелді бас тарту себептері көрсетіліп ресімделеді.
«Жергілікті маңызы бар
объектілер бойынша құрылыс-
монтаж жұмыстарын жүргізуге
(құрылысты бастауға) рұқсат
беру» мемлекеттік қызмет
көрсету Регламентіне
1-қосымша
Әкімшілік іс-қимылдардың (рәсімдердің) дәйектілігі мен өзара іс-қимылының сипаттамасы
1-Кесте. ҚФБ іс-қимылдарының сипаттамасы
Негізгі үдерістің іс-қимылдары (барысы, жұмыстар ағыны)
1 Іс-қимылдардың (барысы, жұмыстар ағыны) №
1
2
3
2 ҚФБ атауы
Орталықтың инспекторы
Орталықтың жинақтаушы бөлімінің инспекторы
Жинақтаушы бөлімнің инспекторы
3 Іс-қимылдардың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттардың толықтығын тексеру, қабылдау
Журналға қол қояды және құжаттарды жинайды
Тізілім құрады және құжаттарды жібереді
4 Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімшілік шешім)
Журналда тіркеу және қолхат беру
Жинақтаушы бөлімге құжаттар жинау
Уәкілетті органға құжаттар жіберу
5 Орындалу мерзімдері
15 минут
Күніне 3 рет
Күніне бір реттен кем емес
6 Келесі іс-қимылдың нөмірі
2
3
4
Негізгі үдерістің іс-қимылдары (барысы, жұмыстар ағыны)
1 Іс-қимылдардың (барысы, жұмыстар ағыны) №
4
5
6
2 ҚФБ атауы
Уәкілетті орган кеңсесінің қызметкерлері
Уәкілетті органның басшылығы
Құрылымдық бөлімшенің бастығы
3 Іс-қимылдардың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қабылдау, тіркеу
Хат-хабармен танысу, құжаттарды қарау үшін құрылымдық бөлімшені айқындау
Хат-хабармен танысу, қарау үшін жауапты орындаушыны айқындау
4 Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімшілік шешім)
Құжаттарды басшылыққа жіберу
Бұрыштама қою
Бұрыштама қою
5 Орындалу мерзімдері
1 сағат
1 сағат
1 сағат
6 Келесі іс-қимылдың нөмірі
5
6
7
Негізгі үдерістің іс-қимылдары (барысы, жұмыстар ағыны)
1 Іс-қимылдардың (барысы, жұмыстар ағыны) №
7
8
9
2 ҚФБ атауы
Жауапты орындаушы
Құрылымдық бөлімшенің бастығы
Уәкілетті органның басшылығы
3 Іс-қимылдың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттардың толықтығын және сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы белгіленген заңнама талаптарына сәйкестігін айқындау
Рұқсат беруді немесе дәлелді бас тартуды келісу
Рұқсат беруге немесе дәлелді бас тартуға қол қою
4 Іс-қимылдың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Рұқсат беруді немесе дәлелді бас тартуды фирмалық бланкіде ресімдеу
Келісілген құжаттарды уәкілетті органның басшылығына қол қою үшін жібереді
Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат немесе дәлелді бас тарту
5 Орындалу мерзімдері
5 жұмыс күні
1 жұмыс күні
2 сағат
6 Келесі іс-қимылдың нөмірі
8
9
10
Негізгі үдерістің іс-қимылдары (барысы, жұмыстар ағыны)
1 Іс-қимылдардың (барысы, жұмыстар ағыны) №
10
11
12
2 ҚФБ атауы
Жауапты орындаушы
Уәкілетті орган кеңсесінің қызметкері
Орталықтың инспекторы
3 Іс-қимылдың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Берілген рұқсаттар журналында рұқсат беруді тіркеуді жүзеге асыру, дәлелді бас тартуды жіберу
Тіркелген рұқсатты алу немесе дәлелді бас тартуды тіркеу
Қолхат бойынша тұтынушыға дайын құжаттарды беру
4 Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімшілік шешім)
Құжаттарды кеңсеге жіберу
Қолхат бойынша тұтынушыға дайын құжаттарды беру немесе оларды Орталыққа жіберу
Тұтынушының құжаттарды алғанын растау туралы құжатта қол қоюы
5 Орындалу мерзімдері
30 минут
1 сағат
30 минут
6 Келесі іс-қимылдың нөмірі
11
12
2-Кесте. Пайдалану нұсқалары. Негізгі үдеріс.
ҚФБ 1 Тобы
Орталықтың инспекторы
ҚФБ 2 Тобы
Уәкілетті органның кеңсесі
ҚФБ 3 Тобы
Уәкілетті органның басшылығы
ҚФБ 4 Тобы
Құрылымдық бөлімше
№ 1 іс-қимыл
Құжаттарды қабылдау, қолхат беру, өтінішті тіркеу, құжаттарды уәкілетті органға жіберу
№ 2 іс-қимыл
Орталықтардан немесе өтініш берушілерден құжаттар қабылдау, тіркеу, құжаттарды уәкілетті органның басшылығына жолдау
№ 3 іс-қимыл
Орындау үшін құрылымдық бөлімшені айқындау, бұрыштама қою
№ 4 іс-қимыл
Құжаттардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы белгіленген заңнама талаптарына сәйкестігін қарау, Рұқсат беруді фирмалық бланкіде ресімдеу
№ 6 іс-қимыл
Рұқсат беруге қол қою
№ 7 іс-қимыл
Берілген рұқсаттар журналында рұқсат беруді тіркеу
№ 8 іс-қимыл
Тұтынушыға рұқсатты беру немесе Орталыққа жіберу
№ 9 іс-қимыл
Тұтынушыға рұқсатты беру
3-Кесте. Пайдалану нұсқалары. Баламалы үдеріс.
ҚФБ 1 Тобы
Орталықтың инспекторы
ҚФБ 2 Тобы
Уәкілетті органның кеңсесі
ҚФБ 3 Тобы
Уәкілетті органның басшылығы
ҚФБ 4 Тобы
Құрылымдық бөлімше
№ 1 іс-қимыл
Құжаттарды қабылдау, қолхат беру, өтінішті тіркеу, құжаттарды уәкілетті органға жіберу
№ 2 іс-қимыл
Орталықтардан немесе өтініш берушілерден құжаттар қабылдау, тіркеу, құжаттарды уәкілетті органның басшылығына жолдау
№ 3 іс-қимыл
Орындау үшін құрылымдық бөлімшені айқындау, бұрыштама қою
№ 4 іс-қимыл
Құжаттардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы белгіленген заңнама талаптарына сәйкестігін қарау, дәлелді бас тартуды дайындау
№ 6 іс-қимыл
Дәлелді бас тартуға қол қою
№ 7 іс-қимыл
Дәлелді қорытындыны тіркеу, тұтынушыға беру немесе Орталыққа жіберу
№ 8 іс-қимыл  Тұтынушыға дәлелді бас тартуды беру
«Жергілікті маңызы бар
объектілер бойынша құрылыс-
монтаж жұмыстарын жүргізуге
(құрылысты бастауға) рұқсат
беру» мемлекеттік қызмет
көрсету Регламентіне
2-қосымша
Әкімшілік іс-қимылдардың қисынды дәйектілігі арасындағы өзара байланысты бейнелейтін сызбалар
Қазақстан Республикасы
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері агенттігі
төрағасының 2010 жылғы 4 қарашадағы
№ 484 бұйрығына 2-қосымша
«Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар және инжинирингтiк қызметтер көрсету түрлеріне лицензиялар беру» мемлекеттік қызметтер көрсету регламенті

13. Для получения разрешения на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) по объектам местного значения потребители предоставляют в Центр или уполномоченный орган:
1) заявление по установленной форме, согласно приложению 3 Стандарта;
2) решение местных исполнительных органов о предоставлении земельного участка для строительства (копия);
3) положительное заключение экспертизы проектно-сметной документации (по рабочему проекту при одностадийном проектировании, либо по проекту при двустадийном проектировании) (копия);
4) государственная лицензия с перечнем видов строительно-монтажных работ на право осуществления архитектурной, градостроительной и строительной деятельности генерального подрядчика (копия).
14. Для получения разрешения на производство соответствующих строительно-монтажных работ по изменению жилых и нежилых помещений в жилых зданиях, а также его иных отдельных частей потребители предоставляют в Центр или уполномоченный орган:
1) заявление по установленной форме, согласно приложению 4 Стандарта;
2) копию разрешения соответствующего местного исполнительного органа на проведение запрашиваемых изменений существующего объекта (отдельных частей объекта);
3) копии документов, удостоверяющих право собственности заявителя на изменяемое помещение (часть здания), с предоставлением подлинников для установления государственным органом, рассматривающим заявление подлинности документов, либо нотариально засвидетельствованное письменное согласие собственника (собственников) помещений или частей здания на их изменение;
4) проект (эскиз) предполагаемых изменений, выполненный в соответствии с архитектурно-планировочным заданием соответствующего местного органа архитектуры и градостроительства;
5) нотариально засвидетельствованное письменное согласие собственников других помещений (частей дома), смежных с изменяемыми помещениями (частями дома) на изменения в случаях, если планируемая реконструкция (перепланировка, переоборудование) помещений (частей жилого дома) или перенос границ помещений затрагивает их интересы.
15. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ):
1) инспектор Центра;
2) инспектор накопительного отдела Центра;
3) уполномоченный орган.
16. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры) приведено в приложении 1 настоящего Регламента.
17. Схемы, отражающие взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, приведены в приложении 2 настоящего Регламента.
Приложение 1
к Регламенту оказания государственной
услуги "Выдача разрешения на производство
строительно-монтажных работ (начало
строительства) по объектам местного значения"
Описание последовательности и взаимодействие
административных действий (процедур)
Таблица 1. Описание действий СФЕ
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия
(хода, потока работ)
1
2
3
2
Наименование СФЕ
Инспектор
Центра
Инспектор
накопительного
отдела Центра
Инспектор
накопительного
отдела
3
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их
описание
Проверка
полноты
документов,
прием
Расписывается в
журнале и
собирает
документы
Составляет
реестр и
направляет
документы
4
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Регистрация
в журнале и
выдача
расписки
Сбор документов
в накопительный
отдел
Отправка
документов в
уполномоченный
орган
5
Сроки исполнения
15 минут
3 раза в день
Не менее
одного раза в
день
6
Номер следующего
действия
2
3
4
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия
(хода, потока работ)
4
5
6
2
Наименование СФЕ
Сотрудники
канцелярии
уполномо-
ченного
органа
Руководство
уполномоченного
органа
Начальник
структурного
подразделения
3
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их
описание
Прием
документов,
регистрация
Ознакомление с
корреспон-
денцией,
определение
структурного
подразделения
для
рассмотрения
документов
Ознакомление с
корреспон-
денцией,
определение
ответственного
исполнителя
для
рассмотрения
4
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Направление
документов
руководству
Наложение
резолюции
Наложение
резолюции
5
Сроки исполнения
1 час
1 час
1 час
6
Номер следующего
действия
5
6
7
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия
(хода, потока работ)
7
8
9
2
Наименование СФЕ
Ответственный
исполнитель
Начальник
структурного
подразделения
Руководство
уполномочен-
ного органа
3
Наименование
действия (процесса,
процедуры, операции)
и их описание
Определение
полноты
документов и
соответствие их
установленным
требованиям
законодатель-
ства в области
архитектуры,
градострои-
тельства и
строительства
Согласование
разрешения
или
мотивирован-
ного отказа
Подписание
разрешения
или
мотивирован-
ного отказа
4
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Оформление
разрешения или
мотивированного
отказа на
фирменном
бланке
Передает
согласованные
документы
руководству
уполномочен-
ного органа
для
подписания
Разрешение на
производство
строительно-
монтажных
работ или
мотивирован-
ный отказ
5
Сроки исполнения
5 рабочих дней
1 рабочий
день
2 часа
6
Номер следующего
действия
8
9
10
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия (хода,
потока работ)
10
11
12
2
Наименование СФЕ
Ответственный
исполнитель
Сотрудник
канцелярии
уполномочен-
ного органа
Инспектор
Центра
3
Наименование
действия (процесса,
процедуры, операции)
и их описание
Осуществление
регистрации
разрешения в
Журнале
выданных
разрешений,
передача
мотивированного
отказа
Получение
зарегистри-
рованного
разрешения
или
регистрация
мотивирован-
ного отказа
Выдача
потребителю
готовых
докуметнов по
расписке
4
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Отправка
документов в
канцелярию
Выдача
готовых
документов
потребителю
по расписке
или отправка
их в Центр
Роспись
потребителя в
документе о
подтверждении
получения
документов
5
Сроки исполнения
30 минут
1 час
30 минут
6
Номер следующего
действия
11
12
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс
Группа 1 СФЕ
Инспектор
Центра
Группа 2 СФЕ
Канцелярия
Уполномоченного
органа
Группа 3 СФЕ
Руководство
Уполномоченного
органа
Группа 4 СФЕ
Структурное
подразделение
Действие № 1
Прием
документов,
выдача
расписки,
регистрация
заявления,
направление
документов в
уполномочен-
ный орган
Действие № 2
Прием документов
из Центров или
от заявителей,
регистрация,
направление
документов
руководству
уполномоченного
органа
Действие № 3
Определение
структурного
подразделения
для исполнения,
наложение
резолюции
Действие № 4
Рассмотрение
документов на
соответствие их
установленным
требованиям
законодательства в
области архитектуры,
градостроительства и
строительства,
оформление
разрешения на
фирменном бланке
Действие № 5
Подписание
разрешения
Действие № 6
Регистрация
разрешения в Журнале
выданных разрешений
Действие № 7
Выдача
разрешения
потребителю или
отправка в Центр
Действие № 8
Выдача
разрешения
потребителю
Таблица 3. Варианты использования. Альтернативный процесс
Группа 1 СФЕ
Инспектор
Центра
Группа 2 СФЕ
Канцелярия
Уполномоченного
органа
Группа 3 СФЕ
Руководство
Уполномоченного
органа
Группа 4 СФЕ
Структурное
подразделение
Действие № 1
Прием
документов,
выдача
расписки,
регистрация
заявления,
направление
документов в
уполномочен-
ный орган
Действие № 2
Прием документов
из Центров или
от заявителей,
регистрация,
направление
документов
руководству
уполномоченного
органа
Действие № 3
Определение
структурного
подразделения
для исполнения,
наложение
резолюции
Действие № 4
Рассмотрение
документов на
соответствие их
установленным
требованиям
законодательства в
области архитектуры,
градостроительства и
строительства,
подготовка
мотивированного
отказа
Действие № 5
Подписание
мотивированного
отказа
Действие № 6
Регистрация
мотивированного
заключения,
выдача
потребителю или
отправка в Центр
Действие № 7
Выдача
мотивирован-
ного отказа
потребителю
Приложение 2
к Регламенту оказания государственной
услуги "Выдача разрешения на производство
строительно-монтажных работ (начало
строительства) по объектам местного значения"
Схемы, отражающие взаимосвязь между логической
последовательностью административных действий
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
от 4 ноября 2010 года № 484
Регламент оказания государственной услуги
"Выдача лицензий на экспертные работы и инжиниринговые услуги
в сфере архитектурной, градостроительной и строительной
деятельности"

1. Жалпы ережелер
1. Осы «Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар және инжинирингтiк қызметтер көрсету түрлеріне лицензиялар беру» мемлекеттік қызметтер көрсету регламенті (бұдан әрі - Регламент) «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар және инжинирингтiк қызметтер көрсету түрлеріне лицензиялар беру (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсету) – жеке немесе заңды тұлғаға (бұдан әрі - тұтынушылар) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар және инжинирингтiк қызметтерімен айналысуға құқығын беру рәсімі.
3. Мемлекеттік қызмет Халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) және облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау басқармалары (бұдан әрі – уәкілетті орган) арқылы көрсетіледі.
4. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттік қызмет «Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 33-бабы, «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 32-бабы және «Мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 7 қазандағы № 1036 қаулысының негізінде көрсетіледі.
6. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстарға және инжинирингтiк қызметтер көрсетуге лицензиялар беру лицензия беру немесе қағаз жеткізгіштерде оны беруден дәлелді бас тарту болып табылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
7. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсетудің барысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 7 қазандағы № 1036 қаулысымен бекітілген «Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар және инжинирингтiк қызметтер көрсету түрлеріне лицензиялар беру» мемлекеттік қызметтер көрсету стандартының (бұдан әрі - Стандарт) 1 және 2-қосымшаларында мекенжайлары мен жұмыс кестелері көрсетілген Орталық және уәкілетті органнан алуға болады.
8. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеулі мерзімдері.
Тұтынушы өтініш берген сәттен бастап (құжаттарды қабылдау күні және беру күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді) мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:

1. Общие положения
1. Настоящий Регламент государственной услуги "Выдача лицензий на экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности" (далее - Регламент) разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах".
2. Выдача лицензий на экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (далее - государственная услуга) - процедура выдачи права физическому или юридическому лицу на занятие экспертными работами и инжиниринговыми услугами в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
3. Государственная услуга оказывается через Центры обслуживания населения (далее - Центр) и Управления государственного архитектурно-строительного контроля акиматов областей, городов Астаны и Алматы (далее - уполномоченный орган).
4. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
5. Государственная услуга оказывается на основании статьи 33 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании", статьи 32 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и постановления Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2010 года № 1036 "Об утверждении стандартов государственных услуг и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745".
6. Результатом оказания государственной услуги является выдача лицензий на экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности или мотивированный отказ в ее выдаче на бумажном носителе.
2. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Информацию по вопросам оказания государственной услуги, а также о ходе оказания государственной услуги можно получить в Центре и уполномоченном органе, адреса и графики работ которых, указаны в приложениях 1 и 2 Стандарта государственной услуги "Выдача лицензий на экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2010 года № 1036 (далее - Стандарт).
8. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги.
Сроки оказания государственной услуги с момента подачи потребителем заявления (день приема и день выдачи документов не входит в срок оказания государственной услуги) составляют:

1) шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін – он жұмыс күні;
2) орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері үшін – отыз жұмыс күні;
3) құжаттарды тапсыру кезінде кезек күтудің ең көп рұқсат берілген уақыты – 30 минуттан аспайды;
4) құжаттарды алу кезінде кезек күтудің ең көп рұқсат берілген уақыты – 30 минуттан аспайды.
9. Мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсынудан бас тартудың негіздемесі:
1) осы Регламенттің 13-тармағында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды ұсынбау. Өтініш беруші аталған кедергілерді жойған кезде өтініш жалпы негізде қаралады;
2) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар және инжинирингтiк қызметтер көрсету түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның енгізілмеуі;
3) өтініш берушінің біліктілік талаптарға сәйкес келмеуі;
4) өтініш берушіге осы қызмет түрімен айналысуға тыйым салатын заңды күшіне енген сот үкімінің болуы табылады.
10. Тұтынушыдан мемлекеттік қызмет көрсетуді алу үшін өтініш алған сәттен бастап мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін берген сәтке дейінгі мемлекеттік қызмет көрсету кезеңдері:
1) тұтынушы Орталыққа лицензиялау туралы өтініш береді;
2) Орталық өтінішті тіркейді және уәкілетті органға жібереді;
3) уәкілетті орган Орталықтан немесе өтінішті тікелей берген кезде тұтынушылардан түскен өтініштерді қарауды жүзеге асырады, дәлелді бас тарту дайындайды немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар және инжинирингтiк қызметтер көрсету түрлеріне лицензияны ресімдейді, Орталыққа мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін жолдайды немесе уәкілетті органға өтініш берген кезде өтініш берушіге береді.
11. Орталықта және уәкілетті органда мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын ең аз тұлғалар саны бір қызметкерді құрайды.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісіндегі іс-қимыл (өзара іс-қимыл) тәртібін сипаттау
12. Орталықта құжаттарды қабылдау «терезе» арқылы жүзеге асырылады, онда Стандарттың 1-қосымшасында мекенжайлары мен уақыты көрсетілген Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетіледі.
Уәкілетті органда құжаттарды қабылдау Стандарттың 2-қосымшасында көрсетілген мекенжайлар мен уақыт бойынша уәкілетті органның кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
Тұтынушы Орталыққа немесе уәкілетті органға құжаттарды тапсырғаннан кейін тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы:
сұраудың нөмірі және қабылданған күні;
сұралынған мемлекеттік қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
құжаттарды беру күні, уақыты мен орны;
құжаттарды ресімдеуге өтініш қабылдаған Орталық инспекторының не уәкілетті орган қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты мен лауазымы көрсетіліп, қолхат беріледі.

1) для субъектов малого предпринимательства - десять рабочих дней;
2) для субъектов среднего и крупного предпринимательства - тридцать рабочих дней;
3) максимально допустимое время ожидания в очереди при сдаче документов - не более 30 минут;
4) максимально допустимое время в очереди при получении документов - не более 30 минут.
9. Основанием для отказа в предоставлении государственной услуги является:
1) непредставление сведений и документов, указанных в пункте 13 настоящего Регламента. При устранении заявителем указанных препятствий заявление рассматривается на общих основаниях;
2) невнесение лицензионного сбора за право занятия экспертными работами и инжиниринговыми услугами в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3) несоответствие заявителя квалификационным требованиям;
4) вступивший в законную силу приговор суда, запрещающий заявителю заниматься данным видом деятельности.
10. Этапы оказания государственной услуги с момента получения заявителя от потребителя для получения государственной услуги и до момента выдачи результата государственной услуги:
1) потребитель подает заявление о лицензировании в Центр;
2) Центр проводит регистрацию заявления и передает в уполномоченный орган;
3) уполномоченный орган осуществляет рассмотрение представленных заявлений из Центра или от потребителей в случае подаче заявлений напрямую, подготавливает мотивированный отказ или оформляет лицензию на осуществление экспертных работ и инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, направляет результат оказания государственной услуги в Центр или выдает заявителю в случае подачи заявления в Уполномоченный орган.
11. Минимальное количество лиц, осуществляющих прием документов для оказания государственной услуги в Центре и уполномоченном органе, составляет один сотрудник.
3. Описание порядка действия (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
12. Прием документов в Центре осуществляется посредством "окон", на которых указывается фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра по адресам и времени, указанным в приложении 1 Стандарта.
Прием документов в уполномоченном органе осуществляется через канцелярию уполномоченного орагана по адресам и времени, указанным в приложении 2 Стандарта.
После сдачи документов в Центр или уполномоченный орган, потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов, с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты, времени и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Центра, либо сотрудника уполномоченного органа, принявшего заявление на оформление документов.

13. Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушылар Орталыққа немесе уәкілетті органға:
1) заңды және жеке тұлға үшін Стандарттың 11 және 12-қосымшаларына сәйкес белгіленген нысанда өтініш;
2) заңды тұлға үшін – заңды тұлға ретінде өтініш берушінің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі мен Жарғысының нотариалды куәландырылған көшірмесін;
3) жеке тұлға үшін – жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың көшірмесін;
4) жеке кәсіпкер үшін – жеке кәсіпкер ретінде өтініш берушінің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін;
5) өтініш берушінің салық органында есепке тұрғаны туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін;
6) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алым төлегенін растайтын құжатты – 10 айлық есептік көрсеткіш, тұтынушының тұратын жері бойынша төленеді;
7) Стандарттың 4-қосымшасы бойынша біліктілік талаптарына сәйкес мәліметтер мен құжаттарды ұсынады.
14. Ақпараттық қауіпсіздікке талаптар жоқ.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде мынадай құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) жұмылдырылған:
1) Орталықтың инспекторы;
2) жинақтаушы бөлімнің нспекторы;
3) уәкілетті органның кеңсесі;
4) уәкілетті органның басшылығы;
5) құрылымдық бөлімшенің бастығы;
6) құрылымдық бөлімшенің жауапты орындаушысы;
7) уәкілетті органның заң қызметі.
16. Әрбір ҚФБ әкімшілік іс-қимылдардың (рәсімдердің) орындалу мерзімін тестілік кесте сипатында көрсеткен әкімшілік іс-қимылдары (рәсімдер) дәйектілігінің сипаттамасы және өзара іс-қимылы осы Регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
17. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі әкімшілік іс-қимылдардың қисынды сабақтастығы мен ҚФБ арасындағы өзара байланысты бейнелейтін кестелер осы Регламенттің 2-қосымшасында келтірілген.
18. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі лицензия беру немесе лицензия беруден бас тарту нысанында ұсынылады.
Лицензия беруден бас тарту жазбаша түрде қағаз жеткізгіштерде дәлелді бас тарту себептері көрсетіліп ресімделеді.
«Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс қызметі саласында
сараптамалық жұмыстар және
инжинирингтiк қызметтер
көрсету түрлеріне лицензиялар
беру» мемлекеттік қызметтер
көрсету Регламентіне
1-қосымша
Әкімшілік іс-қимылдардың (рәсімдердің) дәйектілігінің сипаттамасы және өзара іс-қимылы 1-Кесте. ҚФБ іс-қимылдарының сипаттамасы
Негізгі үдерістің іс-қимылдары (барысы, жұмыстар ағыны)
1 Іс-қимылдардың (барысы, жұмыстар ағыны) №
1
2
3
2 ҚФБ атауы
Орталық инспекторы
Жинақтаушы бөлімнің инспекторы
Жинақтаушы бөлімнің инспекторы
3 Іс-қимылдардың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қабылдау
Журналға қол қояды және құжаттар жинайды
Тізілім құрады және құжаттарды жібереді
4 Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімшілік шешім)
Журналда тіркеу және қолхат беру
Жинақтаушы бөлімге құжаттар жинау
Уәкілетті органға құжаттар жіберу
5 Орындалу мерзімі
15 минут
Күніне 3 рет
Күніне бір реттен кем емес
6 Келесі іс-қимылдың нөмірі
2
3
4
Негізгі үдерістің іс-қимылдары (барысы, жұмыстар ағыны)
1
Іс-қимылдардың (барысы, жұмыстар ағыны) №
4
5
6
2
ҚФБ атауы
Уәкілетті орган кеңсесінің қызметкерлері
Уәкілетті органның басшылығы
Құрылымдық бөлімшенің бастығы (лицензиялау бөлімі)
3
Іс-қимылдардың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қабылдау, тіркеу
Хат-хабармен танысу, қарау үшін құрылымдық бөлімшені айқындау
Хат-хабармен танысу, қарау үшін жауапты орындаушыны айқындау
4
Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімшілік шешім)
Бұрыштама қою үшін құжаттарды басшылыққа жіберу
Бұрыштама қою, құрылымдық бөлімшенің бастығына жіберу
Бұрыштама қою, құжаттарды жауапты орындаушыға жіберу
5
Орындалу мерзімі
1 сағат
1 сағат
1 сағат
6
Келесі іс-қимылдың нөмірі
5
6
7
1 Іс-қимылдың (барысы, жұмыстар ағыны) №
7
8
2 ҚФБ атауы
Жауапты орындаушы
Құрылымдық бөлімшенің бастығы (лицензиялау бөлімі)
3 Іс-қимылдың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттардың толықтығын айқындау, сұранысты жүзеге асыру (қажет болған жағдайда), біліктілік талаптарға сәйкестігін айқындау
Жауапты орындаушының қорытындысына қол қою
4 Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімшілік шешім)
Сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытынды дайындау, материалдармен қорытындыны құрылымдық бөлімшенің бастығына жіберу
материалдармен қорытындыны заң қызметіне жіберу
5 Орындалу мерзімі
2 сағат
30 минут
6 Келесі іс-қимылдың нөмірі
8
9
1 Іс-қимылдың (барысы, жұмыстар ағыны) №
9
10
2 ҚФБ атауы
Заң қызметі
Уәкілетті органның басшылығы
3 Іс-қимылдың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Заң сараптамасын өткізу, бұйрық дайындау
Бұйрықты бекіту
4 Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімшілік шешім)
Бекіту үшін бұйрықты басшылыққа жіберу
Лицензияны ресімдеу үшін құрылымдық бөлімшеге бекітілген бұйрықты жіберу.
5 Орындалу мерзімі
2 сағат
30 минут
6 Келесі іс-қимылдың нөмірі
10
11
1 Іс-қимылдың (барысы, жұмыстар ағыны) №
11
12
2 ҚФБ атауы
Құрылымдық бөлімше
Уәкілетті органның басшылығы
3 Іс-қимылдың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Лицензияны ресімдеу
Лицензия бланкіне қол қою
4 Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімшілік шешім)
Ресімделген лицензияны қол қою үшін уәкілетті органның басшылығына жіберу
Қол қойылған бланкті құрылымдық бөлімшеге жіберу.
5 Орындалу мерзімі
1 сағат
30 минут
6 Келесі іс-қимылдың нөмірі
12
13
1 Іс-қимылдың (барысы, жұмыстар ағыны) №
13
14
2
ҚФБ атауы
Құрылымдық бөлімше
Уәкілетті органның кеңсесі
3
Іс-қимылдың (үдерістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Лицензияны лицензия тізіліміне енгізу және уәкілетті органның кеңсесіне жіберу
Өтініш берушілерге лицензиялар беру немесе Орталыққа жіберу
4
Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастыру-өкімшілік шешім)
Лицензияны уәкілетті органның кеңсесіне жіберу
тұтынушыға лицензия беру немесе лицензияны Орталыққа жіберу туралы қолхат
5
Орындалу мерзімі
30 минут
Жұмыс күнінің ішінде
6
Келесі іс-қимылдың нөмірі
14
2-Кесте. Пайдалану нұсқалары. Негізгі үдеріс.
ҚФБ 1 Тобы
Орталық инспекторы
ҚФБ 2 Тобы
Уәкілетті органның кеңсесі
ҚФБ 3 Тобы
Уәкілетті органның басшылығы
ҚФБ 4 Тобы
Құрылымдық бөлімше
ҚФБ 5 Тобы
Заң қызметі
№ 1 іс-қимыл
Құжаттарды қабылдау, қолхат беру, өтінішті тіркеу, құжаттарды уәкілетті органға жіберу
№ 2 іс-қимыл
Орталықтардан немесе өтініш берушілерден өтініштер қабылдау, өтінішті тіркеу, уәкілетті органның басшылығына жолдау
№ 3 іс-қимыл
Орындау, бұрыштама қою үшін құрылымдық бөлімшені айқындау
№ 4 іс-қимыл
Өтініштерді қарау, өтініштердің лицензиялау саласындағы заңнамаға сәйкестігін айқындау, қажет болған жағдайда мүдделі органдарға сұранысты жүзеге асыру, қорытындылар ын дайындау
№ 5 іс-қимыл
Құрылымдық бөлімше сараптамасы ың қорытындысына заң сараптамасын жүргізу, лицензиялау туралы бұйрықты дайындау
№ 6 іс-қимыл
Лицензиялау туралы бұйрықты бекіту
№ 7 іс-қимыл
Лицензияны ресімдеу
№ 8 іс-қимыл
Бұйрықты тіркеу
№ 9 іс-қимыл
Лицензияға қол қою
№ 10 іс-қимыл
Лицензияны тіркеу
№ 12 іс-қимыл
Орталықтарда өтініш берушіге лицензия беру
№ 11 іс-қимыл
Лицензиияны Орталыққа немесе өтініш беушіге беру
3-Кесте. Пайдалану нұсқалары. Баламалы үдеріс.
ҚФБ 1 Тобы
Орталық инспекторы
ҚФБ 2 Тобы
Уәкілетті органның кеңсесі
ҚФБ 3 Тобы
Уәкілетті органның басшылығы
ҚФБ 4 Тобы
Құрылымдық бөлімше
ҚФБ 5 Тобы
Заң қызметі
№ 1 іс-қимыл
Құжаттарды қабылдау, қолхат беру, өтінішті тіркеу, құжаттарды уәкілетті органға жіберу
№ 2 іс-қимыл
Орталықтардан немесе өтініш берушілерден өтініштер қабылдау, өтінішті тіркеу, уәкілетті органның басшылығына жолдау
№ 3 іс-қимыл
Орындау, бұрыштама қою үшін құрылымдық бөлімшені айқындау
№ 4 іс-қимыл
Өтініштерді қарау, өтініштердің лицензиялау саласындағы заңнамаға сәйкестігін айқындау, дәлелді бас тартуды дайындау
№ 5 іс-қимыл
Құрылымдық бөлімшенің бас тартуына заң сараптамасын жүргізу
№ 6 іс-қимыл
Бас тартуға қол қою
№ 8 іс-қимыл
Орталықтарда өтініш берушіге бас тартуды беру
№ 7 іс-қимыл
Бас тартуды Орталыққа жіберу немесе өтініш берушіге беру
«Сәулет, қала құрылысы
және құрылыс қызметі
саласында сараптамалық
жұмыстар және инжинирингтiк
қызметтер көрсету түрлеріне
лицензиялар беру»
мемлекеттік қызметтер
көрсету Регламентіне
2-қосымша
Әкімшілік іс-қимылдардың қисынды дәйектілігі арасындағы өзара байланысты бейнелейтін сызбалар

13. Для получения государственной услуги потребители предоставляют в Центр или уполномоченный орган:
1) заявления по установленной форме для юридического и физического лица, согласно приложениям 11 и 12 Стандарта;
2) нотариально заверенные копии Устава и свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве юридического лица - для юридического лица;
3) копия документа, удостоверяющего личность - для физического лица;
4) нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуального предпринимателя;
5) нотариально заверенная копия свидетельства о постановке заявителя на учет в налоговом органе;
6) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности - 10 месячных расчетных показателей, уплачивается в бюджет по месту нахождения потребителя;
7) сведения и документы в соответствии с квалификационными требованиями, согласно приложению 4 Стандарта.
14. Требования к информационной безопасности отсутствуют.
15. В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ):
1) инспектор Центра;
2) инспектор накопительного отдела;
3) канцелярия уполномоченного органа;
4) руководство уполномоченного органа;
5) начальник структурного подразделения;
6) ответственный исполнитель структурного подразделения;
7) юридическая служба уполномоченного органа.
16. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры) приведено в приложении 1 к настоящему Регламенту.
17. Схемы, отражающие взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, приведены в приложении 2 к настоящему Регламенту.
18. Результат оказания государственной услуги предоставляется в форме выдачи лицензии или отказа в выдаче лицензии.
Отказ в выдаче лицензии оформляется в письменной форме на бумажном носителе с указанием мотивированной причины отказа.
Приложение 1
к Регламенту оказания государственной услуги
"Выдача лицензий на экспертные работы и
инжиниринговые услуги в сфере архитектурной,
градостроительной и строительной деятельности"
Описание последовательности и взаимодействие
административных действий (процедур)
Таблица 1. Описание действий СФЕ
Действия основного процесса (хода, потока работ)
№ действия
(хода, потока работ)
1
2
3
Наименование СФЕ
Инспектор
Центра
Инспектор
накопительного
отдела
Инспектор
накопительного
отдела
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их
описание
Прием
документов
Расписывается
в журнале и
собирает
документы
Составляет
реестр и
направляет
документы
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Регистрация
в журнале и
выдача
расписки
Сбор
документов в
накопительный
отдел
Отправка
документов в
уполномоченный
орган
Сроки исполнения
15 минут
3 раза в день
Не менее
одного раза в
день
Номер следующего
действия
2
3
4
Действия основного процесса (хода, потока работ)
№ действия
(хода, потока работ)
4
5
6
Наименование СФЕ
Сотрудники
канцелярии
уполномо-
ченного
органа
Руководство
уполномоченно-
го органа
Начальник структурного подразделения (отдел лицензирования)
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их
описание
Прием
документов,
регистрация
Ознакомление с
корреспон-
денцией,
определение
структурного
подразделения
для рассмот-
рения
Ознакомление с
корреспон-
денцией,
определение
ответственного
исполнителя
для
рассмотрения
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Направление
документов
руководству
для
наложения
резолюции
Наложение
резолюции,
отправка
начальнику
структурного
подразделения
Наложение
резолюции,
передача
документов
ответственному
исполнителю
Сроки исполнения
1 час
1 час
1 час
Номер следующего
действия
5
6
7
№ действия (хода,
потока работ)
7
8
Наименование СФЕ
Ответственный
исполнитель
Начальник структурного
подразделения (отдел
лицензирования)
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их
описание
Определение
полноты документов,
осуществление
запроса (при
необходимости)
определение,
соответствие
квалификационным
требованиям
Подпись заключения
ответственного
исполнителя
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Подготовка
заключения о
соответствии или
несоответствии,
передача заключения
с материалами
начальнику
структурного
подразделения
Передача заключения с
материалами
юридической службе
Сроки исполнения
2 часа
30 минут
Номер следующего
действия
8
9
№ действия (хода,
потока работ)
9
10
Наименование СФЕ
Юридическая
служба
Руководство
уполномоченного органа
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их
описание
Проведение
юридической
экспертизы,
подготовка приказа
Утверждение приказа
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Передача приказа
руководству на
утверждение
Передача утвержденного
приказа в структурное
подразделение для
оформления лицензии
Сроки исполнения
2 часа
30 минут
Номер следующего
действия
10
11
№ действия (хода,
потока работ)
11
12
Наименование СФЕ
Структурное
подразделение
Руководство
уполномоченного органа
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их
описание
Оформление
лицензии
Подписание бланка
лицензии
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Передача
оформленной
лицензии для
подписания
руководству
уполномоченного
органа
Передача подписанного
бланка в структурное
подразделение
Сроки исполнения
1 час
30 минут
Номер следующего
действия
12
13
№ действия (хода,
потока работ)
13
14
Наименование СФЕ
Структурное
подразделение
Канцелярия
уполномоченного органа
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их
описание
Внесение лицензии
в реестр лицензии
и передача в
канцелярию
уполномоченного
органа
Выдача лицензий
заявителям или
передача в Центры
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Передача лицензии
в канцелярию
уполномоченного
органа
Расписка о выдаче
лицензии потребителю
или передаче лицензий
в Центр
Сроки исполнения
30 минут
В течении рабочего дня
Номер следующего
действия
14
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс
Группа 1 СФЕ
Инспектор
Центра
Группа 2 СФЕ
Канцелярия
Уполомочен-
ного органа
Группа 3 СФЕ
Руководство
Уполномочен-
ного органа
Группа 4 СФЕ
структурное
подразделе-
ние
Группа 5 СФЕ
Юридическая
служба
Действие № 1
Прием
документов,
выдача
расписки,
регистрация
заявления,
направление
документов в
уполномочен-
ный орган
Действие № 2
Прием
заявлений из
Центров или
от
заявителей,
регистрация,
направление
заявлений
руководству
уполномочен-
ного органа
Действие № 3
Определение
структурного
подразделе-
ния для
исполнения,
наложение
резолюции
Действие № 4
Рассмотрение
заявлений,
определение
соответствия
заявлений
законода-
тельству в
сфере лицен-
зирования,
осуществле-
ние при
необходи-
мости
запросов в
заинтересо-
ванные
органы,
подготовка
заключений
Действие № 5
Проведение
юридической
экспертизы
заключений
структурного
подразделе-
ния,
подготовка
приказа о
лицензиро-
вании
Действие № 6
утверждение
приказа о
лицензиро-
вании
Действие № 7
оформление
лицензии
Действие № 8
регистрация
приказа
Действие № 9
Подписание
лицензии
Действие №
10
Регистрация
лицензии
Действие №
12 Выдача
лицензии
заявителю в
Центрах
Действие №
11 Передача
лицензии в
Центр или
выдача
заявителю
Таблица 3. Варианты использования. Альтернативный процесс
Группа 1 СФЕ
Инспектор
Центра
Группа 2 СФЕ
Канцелярия
уполомочен-
ного органа
Группа 3 СФЕ
Руководство
уполномочен-
ного органа
Группа 4 СФЕ
структурное
подразделе-
ние
Группа 5 СФЕ
Юридическая
служба
Действие № 1
Прием
документов,
выдача
расписки,
регистрация
заявления,
направление
документов в
уполномочен-
ный орган
Действие № 2
Прием
заявлений из
Центров или
от
заявителей,
выдача
расписки,
регистрация,
направление
заявлений
руководству
уполномочен-
ного органа
Действие № 3
Определение
структурного
подразделе-
ния для
исполнения,
наложение
резолюции
Действие № 4
Рассмотрение
заявлений,
определение
соответствия
заявлений
законода-
тельству в
сфере лицен-
зирования,
Подготовка
мотивирован-
ного отказа
Действие № 5
Проведение
юридической
экспертизы
отказа
структурного
подразделения
Действие № 6
подписание
отказа
Действие № 8
Выдача
отказа
заявителю в
Центрах
Действие № 7
Передача
отказа в
Центр или
выдача
заявителю
Приложение 2
к Регламенту оказания государственной услуги
"Выдача лицензий на экспертные работы и
инжиниринговые услуги в сфере архитектурной,
градостроительной и строительной деятельности"
Схемы,
отражающие взаимосвязь между логической
последовательностью административных действий