Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру және актуарлық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы N 23 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 9 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6157 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 151 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Агенттік Басқармасының "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы № 177 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4860 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Көрсетілген қаулымен бекітілген Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі Нұсқаулықта:
4-тармақтың бірінші абзацында "1, 5-тармақтарында" деген сөз бен цифрлар "5-тармағында" деген сөз бен цифрға ауыстырылсын;
7-тармақта "5)" цифрдан кейін ", 6), 7)" деген цифрлармен толықтырылсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Заңның 8-1-бабының 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ақпаратты жеткізуші Заңның 8-2-бабының 2-тармағында көзделген, Заңның 5-бабының 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген көлік құралдары иелері туралы мәліметтерді Ұйымға нақты уақыт режимінде береді, оларға мыналар жатады:
1) Заңның 10-бабының 4-тармағына сәйкес сақтандыру шартының түрі;

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан по вопросам страхования и актуарной деятельности
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 23. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2010 года № 6157.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 151 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 24 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Внести в постановление Правления Агентства от 25 июня 2007 года № 177 "Об утверждении Инструкции по формированию и ведению базы данных по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4860), следующие изменения и дополнение:
в Инструкцию по формированию и ведению базы данных по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, утвержденной указанным постановлением:
в абзаце первом пункта 4 слово и цифру "пунктах 1," заменить словом "пункте";
пункт 7 после цифры "5)" дополнить цифрами ", 6), 7)";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Поставщик информации, указанный в подпункте 1) пункта 5 статьи 8-1 Закона, представляет в Организацию сведения, предусмотренные пунктом 2 статьи 8-2 Закона, о владельцах транспортных средств, указанных в подпунктах 1) и 3) пункта 1 статьи 5 Закона, в режиме реального времени, к которым относятся:
1) вид договора страхования в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона;

2) сақтандыру полисінің нөмірі мен берілген күні;
3) өтініш беруші туралы мәліметтер:
тегі, аты, бар болса – әкесінің аты, тұрғылықты жері, туған күні, жүргізуші куәлігінің сериясы, нөмірі, берілген күні, жүргізуші стажы (жеке тұлға үшін);
атауы, орналасқан жері (заңды тұлға үшін);
телефон нөмірі;
салық төлеушінің тіркеу нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) не бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін);
экономика секторының коды;
резиденттіктің белгісі (Қазақстан Республикасының резиденті/резидент емесі);
4) автокөлік құралы туралы мәліметтер (кешенді сақтандыру шартын жасасқан жағдайда әрбір көлік құралының бірлігі туралы мәліметтер көрсетіледі):
тіркеу орны;
көлік құралын тіркеу туралы куәлігінің немесе көлік құралының тіркелуін растайтын өзге құжаттың (Қазақстан Республикасының резиденті емесі үшін) нөмірі мен берілген күні;
көлік құралын пайдалану мақсаты;
Заңға сәйкес көлік құралының типі;
маркасы;
моделі;
шығарылған жылы;
қозғалтқыштың көлемі;
қозғалтқыштың қуаты;
руль басқаруының орналасуы;
қозғалтқыштың нөмірі;
кузовтың нөмірі (бірегейлендіру нөмірі (VIN));
кузовтың (кабинаның) түсі;
5) сақтандыру мерзімі туралы мәліметтер;
6) сақтанушыға (жеке тұлғаға) берілетін жеңілдіктер туралы мәліметтер:
Ұлы Отан соғысының ардагері немесе Ұлы Отан соғысының ардагеріне теңестірілген тұлға куәлігінің нөмірі мен берілген күні;
I, II топтағы мүгедек куәлігінің нөмірі, берілген күні, қолданылу мерзімі;
зейнеткер куәлігінің нөмірі мен берілген күні;
7) сақтанушының отбасылық жағдайы туралы мәліметтер;
8) сақтандырылушы (сақтандырылушылар) туралы мәліметтер:
тегі, аты, бар болса - әкесінің аты;
туған күні;
салық төлеушінің тіркеу нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі;
тұрғылықты жері;
отбасылық жағдайы;
жүргізуші стажы;
жүргізуші куәлігінің нөмірі, берілген күні;
9) қосарлы сақтандыру, көлік құралын маусымды пайдалану, Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кіру туралы мәліметтер;
10) өтінішке қол қойылған күні;
11) сақтандыру жағдайлары бойынша мәліметтер (бар болған жағдайда):
Сақтанушыдан (сақтандырылушыдан) Заңның 16-бабының 2-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес ұсынылған сақтандыру жағдайының басталуы туралы өтінішті қабылдаған күні;
әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі істі қараған судьяның (соттың) қаулысының қабылдау және күшіне ену күні, не сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінің болуын растайтын және (немесе) зардап шегушінің (зардап шегушілердің) өміріне, денсаулығына немесе мүлкіне зиян келтірілгендігін куәландыратын сот актісі;
зардап шегушінің (зардап шегушілердің) мүлкіне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемінің сомасы;
зардап шегушінің (зардап шегушілердің) өміріне және (немесе) денсаулығына келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемінің сомасы;
бағалауды жүргізумен байланысты шығыстар;
сақтандырушының іс жүргізу бойынша шығыстары;
сақтанушының (сақтандырылушының) сақтандыру жағдайында шығындарды болдырмау немесе азайту мақсатында жасалған шығыстары;
өзге шығыстар.";

2) номер и дата выдачи страхового полиса;
3) сведения о заявителе:
фамилия, имя, при наличии – отчество, место жительства, дата рождения, серия, номер, дата выдачи водительского удостоверения, стаж вождения (для физического лица);
наименование, место нахождения (для юридического лица);
номер телефона;
регистрационный номер налогоплательщика или индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) либо бизнес-идентификационный номер (для юридического лица);
код сектора экономики;
признак резидентства (резидент/нерезидент Республики Казахстан);
4) сведения об автотранспортном средстве (в случае заключения комплексного договора страхования указываются сведения о каждой единице транспортного средства):
место регистрации;
номер и дата выдачи свидетельства о регистрации транспортного средства (для резидентов Республики Казахстан) или иного документа, подтверждающего регистрацию транспортного средства (для нерезидентов Республики Казахстан);
цель использования транспортного средства;
тип транспортного средства в соответствии с Законом;
марка;
модель;
год выпуска;
объем двигателя;
мощность двигателя;
расположение рулевого управления;
номер двигателя;
номер кузова (идентификационный номер (VIN));
цвет кузова (кабины);
5) сведения о сроке страхования;
6) сведения о льготах, представляемых страхователю (для физического лица):
номер и дата выдачи удостоверения участника Великой Отечественной войны или лица, приравненного к участнику Великой Отечественной войны;
номер, дата выдачи, срок действия удостоверения инвалида I, II группы;
номер и дата выдачи пенсионного удостоверения;
7) сведения о семейном положении страхователя;
8) сведения о застрахованном (застрахованных):
фамилия, имя, при наличии - отчество;
дата рождения;
регистрационный номер налогоплательщика или индивидуальный идентификационный номер;
место жительства;
семейное положение;
стаж вождения;
номер, дата выдачи водительского удостоверения;
9) сведения о двойном страховании, сезонной эксплуатации транспортного средства, временном въезде на территорию Республики Казахстан;
10) дата подписания заявления;
11) сведения по страховым случаям (при наличии):
дата принятия заявления от страхователя (застрахованного) о наступлении страхового случая, представленного в соответствии с требованиями подпункта 3) пункта 2 статьи 16 Закона;
дата принятия и вступления в законную силу постановления судьи (суда), органа (должностного лица), рассмотревшего дело об административном правонарушении, либо судебный акт, подтверждающий наличие вины страхователя (застрахованного) и (или) свидетельствующий о причинении вреда жизни, здоровью или имуществу потерпевшего (потерпевших);
сумма страховой выплаты по возмещению вреда, причиненного имуществу потерпевшего (потерпевших);
сумма страховой выплаты по возмещению вреда, причиненного жизни и (или) здоровью потерпевшего (потерпевших);
расходы, связанные с проведением оценки;
расходы страховщика на ведение дела;
расходы страхователя (застрахованного), понесенные им в целях предотвращения или уменьшения убытков при страховом случае;
иные расходы.";

12, 13–тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ақпаратты жеткізуші Ұйымға ұсынатын сақтанушы (сақтандырылушы), көлік құралы туралы мәліметтер Заңның 10-бабының 5-тармағында көзделген сақтанушының өтінішінде көрсетілген мәліметтерге сәйкес келуі тиіс.
13. Ұйым деректер базасының құрылымын ақпаратты жеткізушінің келісуі бойынша, Заңда белгіленген талаптарды ескере отырып, анықтайды, ол деректер базасының мынадай негізгі функцияларының орындалуын қамтамасыз етеді:
1) Заңның 8-2-бабының 2-тармағында көзделген ақпаратты жинақтау;
2) мазмұнына қойылатын талаптары Заңда және осы Нұсқаулықта белгіленген сақтандыру есептерді қалыптастыру және беру;
3) сақтандыру полисіне бірегей нөмірін тағайындау.
Бірегей нөмірді тағайындау мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) сақтандырушы сақтанушы (сақтандырылушы), көлік құралы (көлік құралдары) туралы мәліметтерді деректер базасына, мазмұнына қойылатын талаптары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген сақтанушының өтініші негізінде енгізеді;
2) деректер базасында міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисіне енгізілуі тиіс мәліметтерді қамтыған сақтандыру есепті қалыптастыру;
3) сақтандыру полисіне сақтандыру полисінің нөмірі болып табылатын бірегей нөмірін тағайындау;
4) деректер базасында қалыптастырылған ақпарат, оны сақтандыру полисінің бланкіне басу арқылы шығарылады.";
18-тармақта "9" деген цифр "10" деген цифрмен ауыстырылсын.
4. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 30 желтоқсандағы Заңы бірінші рет ресми жарияланғаннан кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін осы қаулының 2-тармағының үшінші, жетінші абзацтарынан басқа, осы қаулы, ол бірінші рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
5. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкке, "Қазақстан актуарийлерінің қоғамы" қоғамдық бірлестігіне және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне және сақтандыру ұйымдарына жіберсін.

пункты 12, 13 изложить в следующей редакции:
"12. Сведения о страхователе (застрахованном), транспортном средстве, представляемые в Организацию поставщиком информации, должны соответствовать сведениям, указанным в заявлении страхователя, предусмотренном пунктом 5 статьи 10 Закона.
13. Структура базы данных определяется Организацией по согласованию с поставщиком информации с учетом требований, установленных Законом, которая обеспечивает выполнение следующих основных функций базы данных:
1) сбор информации, предусмотренной пунктом 2 статьи 8-2 Закона;
2) формирование и выдача страховых отчетов, требования к содержанию которых, установлены Законом и настоящей Инструкцией;
3) присвоение уникального номера страховому полису.
Присвоение уникального номера производится в следующем порядке:
1) внесение страховщиком сведений о страхователе (застрахованном), транспортном средстве (транспортных средствах) в базу данных на основе заявления страхователя, требования, к содержанию которого установлены нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) формирование в базе данных страхового отчета, содержащего сведения, необходимые для включения в страховой полис по обязательному страхованию;
3) присвоение уникального номера страховому полису, являющимся номером страхового полиса;
4) информация, сформированная в базе данных, выводится посредством распечатки ее на бланке страхового полиса.";
в пункте 18 цифру "9" заменить цифрами "10".
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, седьмого пункта 2 настоящего постановления, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после первого официального опубликования Закона Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования, налогообложения".
5. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, актуариев, Общественного объединения "Общество актуариев Казахстана", Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и страховых организаций.

6. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова

6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова