Балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау тәртібімен) қолдануға арналған рұқсаттар беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 11 наурыздағы № 163 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 12 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6161 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қыркүйектегі № 18-03/462 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.09.17 № 18-03/462 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Заңына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау тәртібімен) қолдануға арналған рұқсаттар беру ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2010 жылғы 11 наурыздағы
№ 163 бұйрығымен бекітілген
Балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау тәртібімен) қолдануға арналған рұқсаттар беру ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау тәртібімен) қолдануға арналған рұқсаттар беру осы ережелері (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Заңының 9-бабы 1-тармағының 11 тармақшасына сәйкес әзірленді және балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау тәртібімен) қолдануға арналған рұқсаттар беру (бұдан әрі – рұқсат) мәселелерін реттейді.

Об утверждении Правил выдачи разрешения на применение новых видов орудий и способов рыболовства (в порядке экспериментального лова), не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 марта 2010 года № 163. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2010 года № 6161. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 сентября 2012 года № 18-03/462
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.09.2012 № 18-03/462 (вводится в действие после его официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" от 9 июля 2004 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на применение новых видов орудий и способов рыболовства (в порядке экспериментального лова), не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства.
2. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 марта 2010 года № 163
Правила выдачи разрешения на применение новых видов орудий и
способов рыболовства (в порядке экспериментального лова), не
включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и
непромысловых видов орудий и способов рыболовства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения на применение новых видов орудий и способов рыболовства (в порядке экспериментального лова), не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и регулируют вопросы выдачи разрешения на применение новых видов орудий и способов рыболовства (в порядке экспериментального лова), не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства (далее – Разрешение).

2. Рұқсатты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – Инспекция) осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысанда эксперименттік аулауды жүргізу орны бойынша береді.
2. Рұқсат беру шарттары мен тәртібі
3. Рұқсатты алуға мүдделі тұлға Инспекцияға өтінімді мемлекеттік немесе орыс тілдерінде осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдайды.
4. Өтінімде мыналар көрсетіледі:
1) өтінім беруші туралы мәлімет (заңды тұлғалар үшін – реквизиттер, жеке тұлғалар үшін – жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың мәліметтері);
2) балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен (немесе) тәсілдерінің атауы;
3) балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен (немесе) тәсілдерінің сипаттамасы;
4) мекендейтін ортасынан алу үшін жоспарланған балық және басқа да су жануарларының тізбесі мен саны;
5) эксперименттік аулауды жүргізу мерзімдері;
6) эксперименттік аулауды жүргізудің ұйғарылған балық шаруашылығы су айдыны (учаскесі).
5. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) Тиісті мемлекеттік органмен берілген заңды тұлғаның нотариалды куәландырылған жарғысының көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде тіркелгені туралы нотариалды куәландырылған құжаттарының көшірмесі;
2) жеке тұлғалар үшін - жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың нотариалды көшірмесі;
3) эксперименттік аулауды жүргізу барысында жануарлар әлемінің объектісін алуға қатысатын тұлғалардың тізімі;
4) балық аулау құралының жаңа түрін және тәсілін әзірлеу мен қолдануға мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы бар биологиялық негіздеме;
5) инновациялық технологиялар, жаңалық ашу, пайдалы қалыптар және басқа да өнеркәсіптік үлгілер саласындағы ғылыми немесе өзге де құзыретті органдардың сараптау қорытындысы.
6. Инспекция өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды он жұмыс күннің ішінде қарап, содан кейін өтінім берушіге рұқсат беруді немесе рұқсат бермегені жөніндегі негізделген жауап жолдайды.
7. Рұқсаттар беруден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) өтінімде көрсетілген мәліметтерді толық емес көлемде ұсыну;
2) өтінімде көрсетілген мәліметтерді анық еместігі.
8. Рұқсатта мыналар көрсетіледі:
1) рұқсат беруші Инспекцияның атауы;
2) заңды тұлғаның атауы және оның жауапты тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты немесе рұқсат берілген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
3) балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен (немесе) тәсілдерінің атауы;
4) балық және басқа да су жануарларының түрлік құрамы, олардың алуға рұқсат берілген саны (биомасса);

2. Разрешение выдается территориальными подразделениями Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Инспекция) по месту проведения экспериментального лова, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2. Условия и порядок выдачи разрешений
3. Лица, заинтересованные в получении разрешения направляют заявку в Инспекцию на государственном или русском языках по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. В заявке указываются:
1) сведения о заявителе (реквизиты для юридических лиц, данные документа, удостоверяющего личность - для физических лиц);
2) наименование нового вида орудия и (или) способа рыболовства;
3) характеристики нового вида орудия и (или) способа рыболовства;
4) перечень и количество рыб и других водных животных, планируемых для изъятия из среды обитания;
5) сроки проведения экспериментального лова;
6) предполагаемый рыбохозяйственный водоем (участок) проведения экспериментального лова.
5. К заявке прилагаются следующие документы:
1) копии нотариально засвидетельствованного устава юридического лица или нотариально засвидетельствованные копии документов свидетельствующих о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, выданных соответствующим государственным органом;
2) копия нотариально засвидетельствованного документа, удостоверяющего личность - для физических лиц;
3) список лиц, участвующих в изъятии объектов животного мира при проведении экспериментального лова;
4) биологическое обоснование на разработку и применение нового вида орудия и способа рыболовства с положительным заключением государственной экологической экспертизы;
5) экспертное заключение научной или иной компетентной организации в области инновационных технологий, изобретений, полезных моделей и других промышленных образцов.
6. Инспекция рассматривает заявку и прилагаемые к ней документы в течение 10 рабочих дней, после чего производит выдачу разрешений заявителю, либо направляет мотивированный отказ.
7. Основанием для отказа в выдаче разрешения являются:
1) предоставление сведений, указанных в заявке, не в полном объеме;
2) недостоверность сведений, указанных в заявке.
8. В разрешении указываются:
1) наименование Инспекции, выдавшей разрешение;
2) наименование юридического лица и фамилия, имя, отчество его ответственного лица или фамилия, имя, отчество лица, которому выдается разрешение;
3) наименование нового вида орудия и (или) способа рыболовства;
4) видовой состав рыбы и других водных животных, их количество (биомасса), разрешенное к изъятию;

5) алу мерзімдері;
6) ұйғарылған алудың балық шаруашылығы су айдыны (учаскесі);
7) қолданылатын жүзу құралдары;
8) жануарлар әлемінің объектілерін алуға қатысатын тұлғалардың саны.
9. Инспекция рұқсат беруді арнайы «Балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлерімен тәсілдерін (эксперименттік аулау тәртібімен) қолдануға арналған рұқсаттар беру есебі» журналында осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тіркейді.
10. Рұқсаттың қолданылу мерзімі 1 жылдан аспайды.
11. Рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталған соң, бір ай мерзімінде оны пайдаланудың нәтижелері туралы есеп уәкілетті органға ұсынылады.
Қоса берілген балық аулаудың
кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк
емес құралдарының түрлері мен
тәсілдерін қолдануға рұқсат
етілген тізбеге енгізілмеген
балық аулау құралдарының жаңа
түрлері мен тәсілдерін
(эксперименттік аулау тәртібімен)
қолдануға арналған рұқсаттар
беру Ережесіне 1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
________________________________________________
(аумақтық бөлімше)
Балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау тәртібімен) қолдануға арналған рұқсат
№_______
_________________________________________________________ Берілді
(заңды тұлғаның атауы және жауапты тұлғаның Т.А.Ә, жеке тұлғаның Т.А.Ә)
_________________________________________________________________
Аулау құралының немесе аулау тәсілінің атауы ____________________
_________________________________________________________________
Алудың балық шаруашылығы су айдыны (учаскесі) ___________________
(су айдынының (учаскесінің) атауы)
_________________________________________________________________
Алуға рұқсат берілген балық және басқа да су жануарларының түрлері
_________________________________________________________________
Алу мерзімі _________________ бастап ____________________дейін
(рұқсаттың қолданылу мерзімі)
Алудың тәсілдері (аулау, жинау)__________________________________
(түр, мөлшері, саны)
Ұйғарылған алу учаскесінің ауданы
(аумағы) мен шекарасы ___________________________________________
Қолданылатын жүзу құралдары _____________________________________
Жануарлар әлемінің объектісін алуға қатысатын тұлғалардың саны __
_________________________________________________________________
Берілген күні 20__ жылғы «___» ________
М.О.                                  Қолы ______________________
(лауазымды тұлғаның Т.А.Ә.)
Қоса берілген балық аулаудың
кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк
емес құралдарының түрлері мен
тәсілдерін қолдануға рұқсат
етілген тізбеге енгізілмеген
балық аулау құралдарының жаңа
түрлері мен тәсілдерін
(эксперименттік аулау тәртібімен)
қолдануға арналған рұқсаттар
беру Ережесіне 2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
_________________________________________________
(аумақтық бөлімше)
Балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау тәртібімен) қолдануға рұқсаттар алуға арналған өтінім
Кімнен ___________________________________________________________     (өтінім беруші туралы мәлімет (заңды тұлғалар үшін реквизиттер, жеке тұлғалар үшін төлқұжат мәліметтері)
__________________________________________________________________
Балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен (немесе) тәсілдерінің атауы__________________________________________________________________
(аулау құралының саны)
Мекендейтін ортасынан алу үшін жоспарланған балық және басқа да су жануарларының тізбесі мен саны:
№ р/с
Балық және басқа су жануарларының түрі
Саны (тонна)
Эксперименттік аулауды жүргізу мерзімі ______ бастап _____ дейін
Эксперименттік аулау жүргізілетін ұйғарылған алудың балық шаруашылығы су айдыны (учаскесі)____________________________________________
____________________________________________________________
Алу тәсілі _____________________________________________________
(аулау, жинау)
М.О. Қолы ______________________________________________________          (Өтінім берушінің, лауазымды тұлғаның, заңды тұлғаның Т.А.Ә.)
200__ жылдың «___» _________________
_________________________ Өтінім тіркелді
(күні, қолы                     )
Қоса берілген балық аулаудың
кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк
емес құралдарының түрлері мен
тәсілдерін қолдануға рұқсат
етілген тізбеге енгізілмеген
балық аулау құралдарының жаңа
түрлері мен тәсілдерін
(эксперименттік аулау тәртібімен)
қолдануға арналған рұқсаттар
беру Ережесіне 3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
_________________________________________________
(аумақтық бөлімше)
Балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау тәртібімен) қолдануға арналған рұқсаттар беруді есепке алу журналы
Рұқсаттың р/с №
Рұқсаттың берілген күні
Пайдалану түрі
Алып қою мақсаты
Алып қоюға рұқсат берілген балық және басқа да су жануарларының түрі немесе олардың тіршілік ету өнімдері
Алып қоюға етілген саны (биомассасы) (тн немесе кг, ит балық басы - цифрмен және жазбаша)
Жыныс – жас құрамы (қажет жағдайда)
Алып қою мерзімі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Алып қою тәсілдері (аулау, ату, жинау және тағы басқа)
Болжамды алып қою учаскесінің ауданы (аумағы) мен шекарасы
Жануарлар дүниесі объектілерін немесе олардың тіршілік ету өнімдерін алып қою тәсілдері мен қарулары, қолданылатын жүзу құралдары
Жануарлар дүниесін объектілерін алып қоюға қатысушы адамдардың саны
Рұқсатты берген тұлғаның лауазымы, аты-жөні
Заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның және/немесе жауапты заңды тұлғаның аты-жөні
Алушының қолы
9
10
11
12
13
14
15
Журналдың беттері нөмірленеді, тігіледі және Инспекцияның мөрімен бекітіледі

5) сроки изъятия;
6) рыбохозяйственный водоем (участок) предполагаемого изъятия;
7) применяемые плавучие средства;
8) количество лиц, участвующих в изъятии объектов животного мира.
9. Выдача разрешений регистрируется Инспекцией в специальном журнале "Учет выдачи разрешений на применение новых видов орудий и способов рыболовства (в порядке экспериментального лова), не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства" по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
10. Срок действия разрешения не более 1 года.
11. По окончанию срока действия разрешения, в месячный срок представляется отчет о результатах его использования в уполномоченный орган.
Приложение 1
к Правилам выдачи разрешений на применение
новых орудий лова и способов рыболовства
(в порядке экспериментального лова),
не включенных в перечень разрешенных
к применению промысловых и непромысловых
видов орудий и способов рыболовства
Форма
Комитет рыбного хозяйства
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
_________________________________________________
(территориальное подразделение)
Разрешение
на применение новых видов орудий и способов рыболовства
(в порядке экспериментального лова), не включенных в
перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых
видов орудий и способов рыболовства
№_______
Выдано _____________________________________________________________
(наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество его
____________________________________________________________________
ответственного лица или фамилия, имя, отчество физического лица)
Наименование нового орудия лова или способа рыболовства ____________
____________________________________________________________________
Рыбохозяйственный водоем (участок) изъятия _________________________
(наименование водоема (участка)
____________________________________________________________________
Виды рыб и других водных животных их количество (биомасса),
разрешенное к изъятию ______________________________________________
____________________________________________________________________
Срок изъятия от __________ до ______________________________________
(срок действия разрешения)
Способы изъятия (отлов, сбор) ______________________________________
(вид, размеры, количество)
Район (территория) и границы
участка предполагаемого изъятия ____________________________________
Применяемые плавучие средства: _____________________________________
Количество лиц, участвующих в изъятии
объектов животного мира ____________________________________________
____________________________________________________________________
Дата выдачи  "___" _______ 20__  год.
М.П                                        Подпись _________________
(ФИО должностного лица)
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешений на применение
новых орудий лова и способов рыболовства
(в порядке экспериментального лова),
не включенных в перечень разрешенных
к применению промысловых и непромысловых
видов орудий и способов рыболовства
Форма
Комитет рыбного хозяйства
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
________________________________________________
(территориальное подразделение)
Заявка
на получение разрешения на применение новых видов орудий
и способов рыболовства (в порядке экспериментального лова),
не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых
и непромысловых видов орудий и способов рыболовства
От _________________________________________________________________
(сведения о заявителе (реквизиты для юридических лиц, данные
документа, удостоверяющего личность - для физических лиц)
____________________________________________________________________
Наименование нового орудия лова и (или) способ
рыболовства ________________________________________________________
(количество орудий лова)
Характеристики нового орудия и(или) способа рыболовства ____________
Перечень и количество рыб и других водных животных, планируемых для
изъятия из среды обитания:
п/п
Вид рыб и других
водных животных
Количество
(тонна)
Сроки проведения экспериментального лова от __________ до ___________
Предполагаемый рыбохозяйственный водоем (участок) проведения
экспериментального лова _____________________________________________
_____________________________________________________________________
Способ изъятия ______________________________________________________
(отлов, сбор)
М.П.                    Подпись _____________________________________
(Ф.И.О. заявителя, должностного лица,
юридического лица)
"_____"  ______________________ 20__ года
Заявка зарегистрирована ___________________
(дата, подпись)
Приложение 3
к Правилам выдачи разрешений на применение
новых орудий лова и способов рыболовства
(в порядке экспериментального лова),
не включенных в перечень разрешенных
к применению промысловых и непромысловых
видов орудий и способов рыболовства
Форма
Комитет рыбного хозяйства
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
_________________________________________________
(территориальное подразделение)
Журнал
учета выдачи разрешений на применение новых видов орудий и
способов рыболовства (в порядке экспериментального лова), не
включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и
непромысловых видов орудий и способов рыболовства
№ п/п
разре-
шения
Дата
выдачи
разре-
шения
Вид
пользо-
вания
Цель
изъятия
Виды рыб и
других
водных
животных
или
продукты их
жизнедея-
тельности
Количество
(биомасса),
разрешенное
к изъятию
(тн или кг,
голов
тюленей
цифрами и
прописью)
Половозра-
стной
состав
(в случае
необходимо-
сти)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Сроки
изъя-
тия
Способ
изъя-
тия
(отло-
в, отс-
трел,
сбор и
пр.)
Район
(терри-
тория) и
границы
участка
предпо-
лагае-
мого
изъятия
Способы
и орудия
изъятия
объектов
животно-
го мира
или
продук-
тов их
жизне-
деятель-
ности,
применя-
емые
плавучие
средства
Количе-
ство
лиц,
участву-
ющих в
изъятии
объектов
животно-
го мира
Ф.И.О
должно-
сть,
лица
выдавше-
го
разреше-
ние
Наимено-
вание
юриди-
ческого
лица,
Ф.И.О.
физиче-
ского
лица
и/или
ответс-
твенного
юридиче-
ского
лица
Под-
пись
полу-
чателя
8
9
10
11
12
13
14
15
Страницы журнала нумеруются, прошиваются и скрепляются печатью Инспекции.