Күрделілік санаттарына қарай сот сараптамаларын жүргізу мерзімдерін есептеу және олардың күрделілік санаттарын айқындау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 20 сәуірдегі № 123 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 13 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6228 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 46 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 26.01.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Күрделілік санаттарына қарай сот сараптамаларын жүргізу мерзімдерін есептеу және олардың күрделілік санаттарын айқындау ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Әділет вице-министріне жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2010 жылғы 20 сәуірдегі
№ 123 бұйрығымен
бекітілген
Күрделілік санаттарына қарай сот сараптамаларын жүргізу
мерзімдерін есептеу және олардың күрделілік санаттарын
айқындау ережесі
1. Осы Күрделілік санаттарына қарай сот сараптамаларын жүргізу мерзімдерін есептеу және олардың күрделілік санаттарын айқындау ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Ереже күрделілік санаттарына қарай сот сараптамаларын жүргізу мерзімдерін есептеу және олардың күрделілік санаттарын айқындау тәртібін айқындайды.
3. Сот сараптамасы зерттеулері күрделілік дәрежесі бойынша 4 санатқа бөлінеді:
жай – зерттеудің көп еңбек сіңіруді қажет ететін әдісін қолдануды талап етпейтін, жүргізу мерзімі 5 тәуліктен аспайтын күрделі емес объектілер бойынша стандартты;
күрделілік дәрежесі орташа - объектілердің сапалық және сандық сипаттамалары, сондай-ақ сот сараптамасы зерттеулерінің қолданылатын әдістемелері, жүргізу мерзімі 20 тәулікке дейін, белгілі бір уақыт шығынын талап етпейді;
күрделі – ұзақ және көп ғылыми еңбек сіңіруді қажет ететін, аспаптық әдістерді қолдануды, оқиға орнына шығумен байланысты алынған нәтижелерді терең талдауды талап ететін, көп объектілі (3 объектіден көп немесе істің 250 парағынан көп), көп сұрақтары бар жүргізу мерзімі 30 тәулікке дейінгі сот-сараптамалық зерттеулер;
аса күрделі – жаңа объектілердің өзіне ғана тән, стандартты емес, сондай-ақ әдістемелік және ұйымдастырушылық жағынан күрделендірілген, соның ішінде ахуалдық міндеттерді шешу жөніндегі жүргізу мерзімі 30 тәулікке дейінгі зерттеулер.

Об утверждении Правил исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности и определения категорий сложности судебных экспертиз
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 апреля 2010 года № 123. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2010 года № 6228. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 46
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 26.01.2015 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" от 20 января 2010 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности и определения категорий сложности судебных экспертиз.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Р. Тусупбеков
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 апреля 2010 года № 123
Правила
исчисления сроков производства судебных экспертиз
в зависимости от категории их сложности и
определения категорий сложности судебных экспертиз
1. Настоящие Правила исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности и определения категорий сложности судебных экспертиз (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан".
2. Настоящие Правила определяют порядок исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности и определения категорий сложности судебных экспертиз.
3. Судебно-экспертные исследования по степени сложности делятся на четыре категории:
простые - стандартные, по несложным объектам, не требующие использования трудоемких методов исследования со сроком производства - до 5 суток;
средней степени сложности - при которых качественные и количественные характеристики объектов, а также используемые методики судебно-экспертных исследований требуют определенных временных затрат со сроком производства до 20 суток;
сложные - судебно-экспертные исследования, требующие применения длительных и наукоемких, инструментальных методов, глубокого анализа полученных результатов, связанные с выездом на место происшествия, многообъектные (более 3 объектов или более 250 листов дела), с большим количеством вопросов со сроком производства до 30 суток;
особо сложные - оригинальные, нестандартные исследования новых объектов, а также усложненные в методическом и организационном отношении, в том числе по решению ситуационных задач со сроком производства до 30 суток.

Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.12.10 № 332 (ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ерекше жағдайларда сот сараптамасын жүргізу мерзімін 30 тәуліктен астам ұзартуды сот сараптамасы органы басшысының дәлелді өтініші бойынша сараптама тағайындаған орган (адам) жүзеге асырады.
5. Кешенді, қайталама, комиссиялық сараптамалардың күрделілік дәрежесі осы Ережемен белгіленген күрделілік санатына қарай анықталады.
6. Сот сараптамаларының нақты түрлерінің (кіші түрлерінің) күрделілік дәрежесі тиісті сот-сараптамалық технологияларының жетілдірілуіне орай қайта қаралуы мүмкін.
7. Сот-сараптамасы зерттеулерінің түрлері бойынша сот сараптамаларының күрделілік санаты осы Ережеге қосымшада келтірілген.
Күрделілік санаттарына қарай сот
сараптамаларын жүргізу мерзімдерін
есептеу және олардың күрделілік
санаттарын айқындау ережесіне
қосымша
Сот сараптамасы зерттеулерінің түрлері бойынша сот
сараптамаларының күрделілік санаттары 1. Құжаттардың сот сараптамасы
1. Жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеу:
1) жай:
қозғалыс жүйесін жетілдіру дәрежесі бойынша қолжазба мәтінін болжамды орындаушысын шығарып тастау;
жазу дағдысының дәрежесі бойынша (жазба, қолтаңба) қолжазба мәтінін болжамды орындаушысын шығарып тастау;
әдеттегі жағдайда орындалған үлкен немесе орташа көлемді қолжазба мәтінін орындаушыны анықтау (шығарып тастау);
әдеттегі жағдайда орындалған қолжазбаның түпнұсқалығын анықтау (шығарып тастау).
2) күрделілік дәрежесі орташа:
бір объектіге қатысты жазу мен қолтаңбаны сәйкестендірушілік зерттеу;
қозғалыс жүйесін жетілдіру дәрежесі бойынша қолжазба мәтінін болжамды орындаушысын шығарып тастау;
жазу дағдысының дәрежесі бойынша (жазба, қолтаңба) қолжазба мәтінін болжамды орындаушысын шығарып тастау;
әдеттегі жағдайда орындалған үлкен немесе орташа көлемді қолжазба мәтінін орындаушыны анықтау (шығарып тастау);
әдеттегі жағдайда орындалған қолжазбаның түпнұсқалығын анықтау (шығарып тастау).
3) күрделі:
екі және одан да көп объектілерге қатысты жазу мен қолтаңбаны сәйкестендірушілік зерттеу;
белгілі бір адамның атынан орындалған қолтаңбаны сол адамның өзі орындағанын немесе ол басқа адамның орындағанын анықтау мақсатындағы зерттеу;
ойдан шығарылған адамның атынан орындалған қолтаңбаны нақты адамдардың ішінен кім орындағанын анықтау мақсатындағы зерттеу;
мәтін, жазба және қолтаңба әдеттен тыс психофизиологиялық күйде немесе әдеттен тыс жағдайда; нақты адамның жазуына (қолтаңбасына) еліктеумен; сол қолмен (орындаушы үшін қалыпты оң қолмен), әдейі өзгертілген жазумен орындағанын анықтау мақсатындағы зерттеу;
зерттелетін құжаттың мәтінін қай жынысқа жататын адам орындағанын анықтау мақсатындағы зерттеу;
құжатты орындаушының жасы нешеде екенін анықтау мақсатындағы зерттеу.

Сноска. В пункт 3 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом и.о. Министра юстиции РК от 10.12.2010 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В исключительных случаях продление срока производства судебной экспертизы свыше 30 суток осуществляется органом (лицом), назначившим экспертизу, по мотивированному ходатайству руководителя органа судебной экспертизы.
5. Степень сложности комплексных, повторных, комиссионных экспертиз определяется в зависимости от категории сложности, установленных настоящими Правилами.
6. Степень сложности конкретных видов (подвидов) судебных экспертиз может быть пересмотрена по мере совершенствования соответствующих судебно-экспертных технологий.
7. Категории сложности судебных экспертиз по видам судебно-экспертных исследований приведены в приложении к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам исчисления сроков
производства судебных экспертиз
в зависимости от категории их сложности
и определения сложности
судебных экспертиз
Категории
сложности судебных экспертиз по видам судебно-экспертных
исследований
1. Судебная экспертиза документов
1. Судебно-экспертное исследование почерка и подписей:
1) простые:
исключение предполагаемого исполнителя рукописного текста по степени совершенства системы движений;
исключение предполагаемого исполнителя рукописного текста (записи, подписи) по степени выработанности почерка;
установление (исключение) исполнителя рукописного текста большого и среднего объема, выполненного в обычных условиях;
установление (исключение) подлинности подписи, выполненной в обычных условиях;
2) средней степени сложности:
идентификационное исследование почерка и подписей применительно к одному объекту;
исключение предполагаемого исполнителя рукописного текста по степени совершенства системы движений;
исключение предполагаемого исполнителя рукописного текста (записи, подписи) по степени выработанности почерка;
установление (исключение) исполнителя рукописного текста большого и среднего объема, выполненного в обычных условиях;
установление (исключение) подлинности подписи, выполненной в обычных условиях;
3) сложные:
идентификационное исследование почерка и подписей применительно к двум и более объектам;
исследование с целью установления, не выполнена ли подпись от имени определенного лица самим этим лицом или она выполнена другим лицом;
исследование с целью установления, не выполнена ли подпись от имени вымышленного лица кем-либо из числа конкретных лиц;
исследование с целью установления, не выполнен ли текст, записи и подписи в необычном психофизиологическом состоянии или в необычных условиях; с подражанием почерку (подписи) конкретного лица; левой рукой (при привычном для исполнителя письме правой рукой); намеренно измененным почерком;
исследование с целью установления лицом какого пола выполнен текст исследуемого документа;
исследование с целью установления, каков возраст исполнителя документа;

4) аса күрделі:
егде және қарт жастағы адамдардың атынан, алькогольден немесе есірткіден мастану күйінде, әдеттегідей емес психофизиологиялық күйде, баспа шрифті мен арнайы шрифтерге еліктеп, шынайы қолтаңбаға еліктеп, әдейі өзгертілген жазумен, дағдыланбаған сол қолды жазумен орындалған екі және одан да көп объектіге қатысты жазу мен қолтаңбаны зерттеу;
өзгеше материалдағы жазу мен қолтаңбаны зерттеу;
шетел шрифтінде орындалған жазу мен қолтаңбаны зерттеу.
2. Құжаттарды сот-техникалық зерттеу:
1) жай:
құжаттардың деректемелерін өзгерту тәсілін анықтау;
деректемелердің бастапқы мазмұнын анықтау (аз көлем);
баспа үлгісінің бедерлерін басу тәсілін анықтау;
құжат бөлігін ауыстыру фактісін анықтау;
мүшелену бірыңғай сызығы болған кезде бүтінді бөліктері бойынша анықтау;
жазу материалының түрін және жалпы тектік тиістілігін анықтау;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
құжат деректемелерінің барлық түрлеріне қатысты сәйкестендірушілік зерттеу;
бірыңғай мүшелену сызығы жоқ болған кезде бүтінді бөліктері бойынша анықтау;
полиграфиялық өнімді зерттеу;
қиылысатын штрихтардың орындалуының хронологиялық реттілігін анықтау;
таңба басатын құрылғылармен (электронды есептеуіш машиналарының принтерлерімен, кассалық аппараттармен және т.б.) алынған бедерлерді зерттеу;
құжат деректемелерін өңдеу (жою) үшін қолданылған заттардың табиғатын анықтау;
құжаттардың материалдарына қатысты сәйкестендірушілік зерттеу;
3) күрделі:
күрделі жіктеушілік және сәйкестендірушілік міндеттерді шешу мақсатындағы полиграфиялық өнімді зерттеу;
құжаттардың материалдарын күрделі сәйкестендірушілік зерттеу;
4) аса күрделі:
хаттың материалдарын күрделі сәйкестендірушілік зерттеу;
құжаттардың деректемелерінің орындалу мерзімін анықтау.
3. Сот-автортану зерттеуі:
1) күрделілік дәрежесі орташа:
жазбаша сөздің белгілері әдейі бұрмалаусыз құрастырылған мәтіннің авторын анықтау;
біртұтас мәтінді құрайтын мәтін фрагменттерінің авторын анықтау;
2) күрделі:
басқа тілдің жазбаша сөзінің белгілеріне ұқсатып орындалған мәтіннің авторын анықтау;
басқа адамның жазбаша сөзінің белгілеріне ұқсатып орындалған мәтіннің авторын анықтау;
әдеттен тыс жағдайда орындалған мәтіннің авторын анықтау;
3) аса күрделі:
басқа тілдің жазбаша сөзінің белгілеріне ұқсатып орындалған мәтіннің авторын анықтау (көлемі 10 парақтан көп);
басқа адамның жазбаша сөзінің белгілеріне ұқсатып орындалған мәтіннің авторын анықтау (көлемі 10 парақтан көп);
әдеттен тыс жағдайда орындалған мәтіннің авторын анықтау.

4) особо сложные:
исследование почерка и подписей, выполненных от имени лиц пожилого и старческого возраста, в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, необычном психофизиологическом состоянии, с подражанием печатному шрифту и специальным шрифтам, с подражанием подлинным подписям, намеренно измененным почерком, непривычным леворучным почерком применительно двум и более объектам;
исследование почерка и подписи на необычном материале;
исследование почерка и подписей, выполненных иностранным шрифтом.
2. Судебно-техническое исследование документов:
1) простые:
установление способа изменения реквизитов документов;
установление первоначального содержания реквизитов (малый объем);
установление способа нанесения оттисков печатных форм;
установление факта замены частей документа;
установление целого по частям при наличии единой линии расчленения;
установления вида и общей родовой принадлежности материалов письма;
2) средней степени сложности:
идентификационные исследования в отношении всех видов реквизитов документов;
установление целого по частям при отсутствии единой линии расчленения;
исследование полиграфической продукции;
установление хронологической последовательности исполнения пересекающихся штрихов;
исследование оттисков, полученных с использованием знакопечатающих устройств (принтеров электронных вычислительных машин, кассовых аппаратов и других);
установление природы вещества, использованного для травления (смывания) реквизитов документов;
идентификационные задачи в отношении материалов документов;
3) сложные:
исследование полиграфической продукции с целью решения сложных классификационных и идентификационных задач;
сложные идентификационные исследования материалов документов;
4) особо сложные:
сложные идентификационные исследования материалов письма;
установление времени исполнения реквизитов документов.
3. Судебно-автороведческое исследование:
1) средней степени сложности:
установление автора текста, составленного без намеренного искажения признаков письменной речи;
установление автора фрагментов текстов, составляющих единый текст;
2) сложные:
установление автора текста, выполненного с подражанием признакам письменной речи другого языка;
установление автора текста, выполненного с подражанием признакам письменной речи другого лица;
установление автора текста, выполненного в необычном состоянии;
3) особо сложные:
установление автора текста, выполненного с подражанием признакам письменной речи другого языка (объемом более 10 листов);
установление автора текста, выполненного с подражанием признакам письменной речи другого лица (объемом более 10 листов);
установление автора текста, выполненного в необычном состоянии.

2. Сот портреттік сараптама
4. Адамның бейнелерін зерттеу:
1) күрделі:
ұсынылған фотосуреттерге, негативтерге, пленка кадрларына және басқа да тасымалдаушыларға түсіріліп алынған адамдарды дифференциалау бойынша зерттеу;
2) аса күрделі:
зерттеуге ұсынылған фотосуреттерде, негативтерде, пленка кадрларында және басқа да тасымалдаушыларға түсірілген нақты адамның ұқсастығын анықтау бойынша сәйкестендірушілік зерттеу.
5. Жануарлардың бейнелерін сыртқы белгілері бойынша зерттеу:
аса күрделі:
жануарларды (жануар мәйіттерін) зерттеуге ұсынылған  фотосуреттердегі, негативтердегі, пленкалардың кадрларындағы және басқа да тасымалдаушылардағы бейнелер бойынша сәйкестендірушілік  зерттеу.
6. Жануарлардың ен-таңбаларының бейнелерін зерттеу:
1) күрделілік дәрежесі орташа:
жануарда (бөлінген бөліктерінде) ен-таңбалардың болуын (болмауын), олардың орналасуын, пішінін, суретін және т.б. анықтау;
жануарға (оның бөліктеріне) ен-таңбаларды салу тәсілін анықтау;
2) күрделі:
жануардағы ен-таңбалар бойынша белгі салу құралын сәйкестендірушілік зерттеу (белгі салу құралын ұсынумен және ол жоқ болғанда).
3. Сот бейнефонографиялық сараптама
7. Сот–сараптамалық бейнефонографиялық зерттеу:
1) жай:
аудитивті материалдарды одан кейінгі сәйкестендірушілік зерттеулер үшін жарамдылығын анықтау (1 объектіге қатысты);
механикалық монтаждау фактісін анықтау (1 объектіге қатысты);
мәтіннің сөзбе-сөз мазмұнын анықтау (5 минутқа дейін);
дыбыс жазу құрылғысын диагностикалық және жіктеушілік зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
аудитивті материаларды одан кейінгі сәйкестендірушілік зерттеулер үшін жарамдылығын анықтау (2-3 объектіге қатысты);
механикалық монтаждау фактісін анықтау (2-3 объектіге қатысты);
мәтіннің сөзбе-сөз мазмұнын анықтау (15 минутқа дейін);
электроакустикалық монтаждау фактісін анықтау (1 объектіге қатысты 20 минутқа дейін);
көшірме/түпнұсқа туралы сұрақты шешу;
3) күрделі:
мәтіннің сөзбе-сөз мазмұнын анықтау (30 минутқа дейін);
адамдардың даусы мен сөзін сәйкестендірушілік зерттеу (2-ден көп емес);
электроакустикалық монтаждау фактісін анықтау (30-40 минут);
30 минут шегіндегі диагностикалық тапсырмаларды шешу;
4) аса күрделі:
4 және одан да көп объектілердің электроакустикалық монтаждау фактісін анықтау;
мәтіннің сөзбе-сөз мазмұнын анықтау (30 минуттан артық);
адамдардың дауысы мен сөзін сәйкестендірушілік зерттеу (2-ден көп);
30 және одан да көп минут шегіндегі диагностикалық тапсырмаларды шешу.
4. Сот фототехникалық сараптама
8. Фотографиялық бейнелерді зерттеу:
1) күрделі:
суретте бейнеленген заттардың мөлшерін және олардың арақашықтығын анықтау;
суретке түсіру жағдайларына (жарық беру – табиғи, жасанды; объектив типі – қалыпты, кең бұрышты, телеобъекив; репродукция немесе тікелей заттың өзінен түсіру және т.б.) қатысты жағдайларды анықтау;
суретті дайындау тәсілін анықтау (фотографиялық технология ережесін сақтау, фотомонтажды пайдалану, ретушты қолдану және т.б.);
суретке түсіру аппаратураларын, техникалық құралдарды (ұлғайтқыш, рамкалар, кескіштер және т.б.), позитив бойынша негативтерді, сондай-ақ заттарды, үй-жайларды, жергілікті жер телімдерін сәйкестендіру;
оңып кеткен бейнелерді қалпына келтіру;
мөлдір емес заттың дағы басылған бейнелерді қалпына келтіру;

2. Судебная портретная экспертиза
4. Исследование изображений лиц:
1) сложные:
исследования по дифференциации лиц, зафиксированных на представленных фотоснимках, негативах, кадрах пленки и других носителях;
2) особо сложные:
идентификационные исследования по установлению тождества конкретного лица, запечатленного на представленных фотоснимках, негативах, кадрах пленки и других носителях.
5. Исследование изображений животных по внешним признакам:
особо сложные:
идентификационные исследования животных (трупов животных) по изображениям на фотоснимках, негативах, кадрах пленки и других носителях.
6. Исследование изображений знакоотличий животных:
1) средней степени сложности:
установление наличия (отсутствия) на животном (разделенных частях) знакоотличий, их месторасположения, формы, рисунка и прочие;
установление способа нанесения знакоотличий на животном (его части);
2) сложные:
идентификационные исследования орудий метки по знакоотличиям, имеющимся на животном (с представлением орудия метки и в его отсутствие).
3. Судебная видеофонографическая экспертиза
7. Судебно-экспертное видеофонографическое исследование:
1) простые:
установление пригодности аудитивных материалов для последующих идентификационных исследований (применительно к 1 объекту);
установление факта механического монтажа (применительно к объекту 1);
установление дословного содержания текста (до 5-ти минут);
диагностические и классификационные исследования звукозаписывающего устройства;
2) средней степени сложности:
установление пригодности аудитивных материалов для последующих идентификационных исследований (применительно к 2-3 объектам);
установление факта механического монтажа (применительно к 2-3 объектам);
установление дословного содержания текста (до 15 минут);
установление факта электроакустического монтажа (применительно к 1 объекту до 20 минут);
решение вопроса о копии/оригинале;
3) сложные:
установление дословного содержания текста (до 30 минут);
идентификационные исследования голоса и речи лиц (не более 2);
установление факта электроакустического монтажа (30-40 минут);
решение диагностических задач в пределах 30 минут;
4) особо сложные:
установление факта электроакустического монтажа 4-х и более объектов;
установление дословного содержания текста (свыше 30 минут); идентификационные исследования голоса и речи лиц (более 2-х);
решение диагностических задач в пределах 30 и более минут.
4. Судебная фототехническая экспертиза
8. Исследование фотографических изображений:
1) сложные:
установление размеров изображенных на снимке предметов и расстояний между ними;
установление обстоятельств, относящихся к условиям съемки (освещение - естественное, искусственное; тип объектива - нормальный, широкоугольный, телеобъектив; репродукция или съемка с натуры и т.п.);
установление способа изготовления снимка (соблюдение правил фотографической технологии, использование фотомонтажа, применение ретуши и тому подобное);
идентификация съемочной аппаратуры, технических средств (увеличителя, рамки, резака и другие), негатива по позитивам, а также предметов, помещений, участков местности;
восстановление выцветшего изображения;
восстановление изображения, закрытого пятном непрозрачного вещества;

2) аса күрделі:
фотосуретті дайындау мерзімін (ескілігін) анықтау;
суретті дайындау тәсілін анықтау (фотографиялық технология ережесін сақтау, фотомонтажды пайдалану, ретушты қолдану және т.б.);
мөлдір емес заттың дағы басылған бейнелерді қалпына келтіру (көп объектілі).
9. Фотографиялық материалдарды зерттеу:
1) күрделі:
жарық сезгіш материалдың түрін анықтау;
2) аса күрделі:
жарық сезгіш материалды (фотоқағазды, пленкаларды) және осы суретті өңдеу үшін қолданылған фото айқындағышты (айқындалатын заттың атауы бойынша) сәйкестендіру.
10. Бейнеқұжаттарды зерттеу:
1) жай:
кинопленкаға, бейнетаспаға түсірілген әрекеттердің мазмұнын анықтау;
кинопленкаға, бейнетаспаға түсірілген фильмдердің мазмұнын анықтау;
кино-, бейнепленкадағы эпизодтарды (әрекеттерді) түсіру мерзімін анықтау.
2) күрделілік дәрежесі орташа:
кино-, бейнежазбаларды – түсірілімнің ракурстарын жасау жағдайларын, бейнекамераның объективін жауып тұратын кедергі-заттарды, жеткіліксіз жарықты, бейненің жеткіліксіз айқындылығын және т.б. анықтау;
кино-, бейнепленканы механикалық монтаждау фактісін анықтау;
бейнепленкада түсірілген заттардың мағыналық және мақсаттық қолданылуын анықтау;
кино-, бейнежазбаларды порнографиялық (эротикалық) мазмұндағы объектілерге жатқызу үшін зерттеу;
кино-, бейнежазбаларды зұлымдық пен күш қолдануды насихаттайтын объектілерге жатқызу үшін зерттеу;
3) күрделі:
аралық аппаратура арқылы кино-, бейнепленкалардағы бейнелерді монтаждау фактісін анықтау;
қолда бар кино-, бейнежазбаларды түпнұсқаға (көшірмеге) жатқызу үшін зерттеу;
кино-, бейнепленкада түсірілген заттардың мөлшерін және олардың арақашықтығын анықтау;
кино, бейнетүсірілімді орындаған адамда оператордың кәсіби дағдыларын анықтау;
4) аса күрделі:
кино-, бейнематериалдарда түсірілген объектілерді (зат, құрылыс, үй-жай, жергілікті жер телімі және т.б.) сәйкестендірушілік зерттеу;
аралық аппаратура көмегімен кино-, бейнепленкадағы бейнелердің монтаж фактісін анықтау (көп объектілі).
5. Сот трасологиялық сараптама
11. Сот–сараптамалық трасологиялық зерттеу:
1) жай:
мүшеленудің жалпы сызығы болған кезде бөлшектері бойынша бүтінді анықтау;
металдану іздерін анықтау;
қол мен аяқ іздерінің жарамдылығын зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
объектілердегі зақымдардың пайда болу механизмін анықтау;
жекелеген бөлшектердің нақты көлік құралына жататындығын анықтау;
объектілерді дайындау тәсілін анықтау;
іздерді қалдырған көлік құралының моделін анықтау мақсатында киімдегі протектор іздерін зерттеу;

2) особо сложные:
установление времени (давности) изготовления фотоснимка;
установление способа изготовления снимка (соблюдение правил фотографической технологии, использование фотомонтажа, применение ретуши и т.п.);
восстановление изображения, закрытого пятном непрозрачного вещества (многообъектные).
9. Исследование фотографических материалов:
1) сложные:
установление типа светочувствительного материала;
2) особо сложные:
идентификация светочувствительных материалов (фотобумага, пленки) и проявителя (по наименованию проявляющего вещества), применявшегося для обработки данного снимка.
10. Исследование видеодокументов:
1) простые:
установление содержания производимых действий, запечатленных на кинопленке, видеокассете;
установление содержания фильмов, запечатленных на кинопленке, видеокассете;
установление времени производства съемки эпизодов (действий), имеющихся на кино-, видеопленке;
2) средней степени сложности:
установление обстоятельств производства кино-, видеозаписи - ракурс съемки, наличие помех - предметов, заслоняющих объектив видеокамеры, недостаточное освещение, недостаточная резкость изображения и прочее;
установление факта механического монтажа кино-, видеопленки;
установление смыслового и целевого назначения запечатленных на видеопленке предметов;
исследования на предмет отнесения кино-, видеозаписей к объектам порнографического (эротического) содержания;
исследования на предмет отнесения кино-, видеозаписей к объектам, пропагандирующим культ жестокости и насилия;
3) сложные:
установление факта монтажа изображений на кино-, видеопленке с помощью промежуточной аппаратуры;
исследования на предмет отнесения имеющихся кино-, видеозаписей к оригиналу (копии);
установление размеров запечатленных на кино-, видеопленке предметов и расстояния между ними;
установление профессиональных навыков оператора у лица, исполнившего кино-, видеосъемку;
4) особо сложные:
идентификационные исследования объектов, запечатленных на кино-, видеоматериалах (предмет, строение, помещение, участок местности и прочее);
установление факта монтажа изображений на кино-, видеопленке с помощью промежуточной аппаратуры (многообъектные).
5. Судебная трасологическая экспертиза
11. Судебно-экспертное трасологическое исследование:
1) простые:
установление целого по частям при наличии общей линии расчленения;
исследование следов металлизации;
исследование на пригодность следов рук и ног;
2) средней степени сложности:
исследование механизма образования повреждений на объектах;
установление принадлежности отдельных деталей конкретному транспортному средству;
установление способа изготовления объектов;
исследование следов протектора на одежде с целью установления модели оставившего их транспортного средства;

3) күрделі:
объектілердегі зақымдарды түсірген затты анықтау мақсатында сәйкестендірушілік зерттеу;
шинадағы зақымдарды зерттеу;
түймені нақты тігін бұйымына жататындығын анықтау;
қол және аяқ іздерін сәйкестендірушілік зерттеу;
құлыптардың жарамдылығы және нақты кілтпен ашылуы мүмкіндігі туралы сұрақты шешу мақсатында олардың механизмдерін зерттеу;
жойылған нөмірлерді анықтау;
шетелде шығарылған нақты көлік құралына тиістілігін анықтау мақсатында фардың шашыратқышының сынықтарын зерттеу;
мүшеленудің жалпы сызығы болмаған жағдайда бөлшектері бойынша бүтінді анықтау;
кедергілердегі бұзудың іздерін зерттеу, бұзу құралдарын сәйкестендіру;
4) аса күрделі:
объектілердегі зақымдарды түсірген затты анықтау мақсатында сәйкестендірушілік зерттеу;
зақым келтіру сәтіндегі жәбірленушінің орнын анықтау;
зерттеу объектісінде қан іздерінің пайда болу механизмін анықтау бойынша зерттеу.
6. Сот баллистикалық сараптама
12. Сот-сараптамалық баллистикалық зерттеу:
1) жай:
заттарды атыс қаруына және оқ-дәрілерге жатқызу;
қаруды дайындау (зауыттық, қолөнер, қолдан жасау) тәсілін зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
снаряд құрамын зерттеу (аз объектілі сараптамалар);
қарудың нақты данасын теңдестіру мақсатында атыс қаруын және оқ пен гильзадағы оның іздерін зерттеу;
зақымдарды атыс қаруынан жасалған зақымдарға жатқызу мақсатында зерттеу;
қаруды атыс қаруына жатқызу мақсатында зерттеу;
3) күрделі:
жабдықтаудың бірыңғай шығу көзі туралы сұрақты шешу мақсатында аңшылық патрондарды жабдықтау компоненттерін зерттеу (көп объектілі);
жарғыш құрылғылар мен жарылғыш заттарды зерттеу;
4) аса күрделі:
бытыра, кәртештегі іздер бойынша тегіс ұңғылы қаруды сәйкестендіру мақсатында зерттеу;
снарядтың (оқтың, гильзаның) компоненттерінің пайда болуының бірыңғай көзін анықтау;
атыс іздері мен жағдайларын зерттеу.
7. Заттар мен материалдардың сот сараптамасы
13. Заттар мен материалдардың сот–сараптамалық зерттеу:
1) жай:
қатпарларды табу мақсатында тасымалдаушы объектілерді зерттеу;
заттың, қатпарлардың затын лакты-бояу жабындарына, лакты-бояу материалдарына, полимерлік материалдарға; металдар мен қорытпаларға; мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарына; топыраққа; спиртқұрамды сұйықтарға жатқызу мақсатында оның табиғатын анықтау;
жаратылысы талшықты емес тасымалдаушы-объектілердегі (тырнақ астындағылар, дактиласкопиялық пленка және т.б.) жекелеген талшықтарды олардың табиғаты мен пайда болуы мүмкін көздерін анықтау мақсатында зерттеу;

3) сложные:
идентификационные исследования с целью установления предмета, образовавшего повреждения на объектах;
исследование повреждений на шинах;
установление принадлежности пуговиц конкретному швейному изделию;
идентификационные исследования следов рук и ног;
исследование механизмов замков с целью решения вопросов об их исправности и возможности отпирания конкретным ключом;
выявление уничтоженных номеров;
исследование осколков фарных рассеивателей с целью установления принадлежности их конкретному транспортному средству иностранного производства;
установление целого по частям при отсутствии общей линии расчленения;
исследование следов взлома на преградах, идентификация орудий взлома;
4) особо сложные:
идентификационные исследования с целью установления предмета, образовавшего повреждения на объектах;
установление положения потерпевшего в момент нанесения повреждения;
исследования по установлению механизма образования следов крови на объектах исследования.
6. Судебная баллистическая экспертиза
12. Судебно-экспертное баллистическое исследование:
1) простые:
отнесение предметов к огнестрельному оружию и боеприпасам;
исследование способа изготовления оружия (заводской, кустарный, самодельный);
2) средней степени сложности:
исследование состава снарядов (малообъектные экспертизы);
исследование огнестрельного оружия и его следов на пулях и гильзах с целью отождествления конкретного экземпляра оружия;
исследование повреждений с целью отнесения их к огнестрельным;
исследование оружия с целью отнесения его к огнестрельному;
3) сложные:
исследование компонентов снаряжения охотничьих патронов с целью решения вопроса о едином источнике снаряжения (многообъектные);
исследование взрывных устройств и взрывчатых веществ;
4) особо сложные:
исследования с целью идентификации гладкоствольного оружия по следам дроби, картечи;
установление единого источника происхождения компонентов снаряда (пули, гильзы);
исследование следов и обстоятельств выстрела.
7. Судебная экспертиза веществ и материалов
13. Судебно-экспертное исследование веществ и материалов:
1) простые:
исследование объектов носителей с целью обнаружения наслоений;
установление природы вещества, вещества наслоений с целью отнесения его к лакокрасочным покрытиям, лакокрасочным материалам, полимерным материалам, металлам и сплавам, нефтепродуктам и горюче-смазочным материалам, почве, спиртосодержащим жидкостям;
исследование единичных волокон на объектах-носителях не волокнистой природы (подногтевое содержимое, дактопленки и другие) с целью установления их природы и возможного источника происхождения;

салмағы 0,02 грамға дейінгі топырақ текті объектілерді зерттеу (10 объектіден көп емес);
лакты бояу материалдары мен жабындардың іздерін көлік құралының белгілі бір түріне жатқызу мақсатында зерттеу;
спиртқұрамды сұйықтықтарды зерттеу (этил спиртінің құрамын, мемлекеттік стандартқа сәйкестігін (бұдан әрі - Мемстандарт) айқындау);
тектік, түрлік тиістілігін анықтау мақсатында металдар мен қорытпаларды, мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын зерттеу;
люминесценциялайтын заттардың қатпарларын табу және оларды физикалық сипаттамалары негізінде арнайы химиялық заттарға жатқызу мақсатында тасымалдаушы-объектілерді зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
жаратылысы талшықты объектілерді жіктеушілік және сәйкестендірушілік зерттеу: аз объектілі, киімнің жекелеген заттарымен шектелген (2-ден көп емес) не аз талшықты құраммен сипатталатын киім;
талшықты материалдардың қандай мақсатқа қажеттілігін анықтау мақсатында олардың жанып кеткен қалдықтарын зерттеу;
салмағы 0,02 грамға дейін (6 объектіден көп емес) не 0,1 грамға дейін (10 объектіден көп емес) топырақ қатпарларын жіктеушілік және сәйкестендірушілік зерттеу;
бұйымның нақты тегіне, түріне, маркісіне жатқызу, бірыңғай салмағын, көлемін, нақты затқа, бұйымға тиістілігін анықтау мақсатындағы лакты-бояу материалдары мен жабындарды, полимер материалдарын, металдар мен қорытпаларды, мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын, спиртқұрамды сұйықтықтарды жіктеушілік зерттеу;
спиртқұрамды сұйықтарды дайындау тәсілін анықтау;
белгісіз және дәстүрлі емес объектілерді зерттеу (анализдің дәстүрлі әдістерін қолданумен);
арнайы химиялық заттардың із қалдыру қабілетін және тасымалдаушы-заттың ізді қабылдау қабілетін анықтау;
қатпарлану іздерін химиялық және инструменталды әдістерді қолданумен белгілі бір арнайы химиялық заттарға тиістілігін анықтау мақсатында жіктеушілік зерттеу;
арнайы химиялық заттарды бір топқа, түрге, маркіге тиістілігін анықтау мақсатында салыстырмалы зерттеу (аз объектілі - үлгілер, пара заттары, күдікті қолынан алынған сүртіндісі бар тампон);
3) күрделі:
ортақ тектік, топтық тиістілігін анықтау мақсатында лакты-бояу жабындарын, лакты-бояу материалдарын, полимерлік материалдарды, металдар мен қорытпаларды, мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын, спиртқұрамды сұйықтықтарды сәйкестендірушілік зерттеу;
жаратылысы талшықты объектілерді (көп объектілі, киімнің көп талшықты құрамын ескере отырып) жіктеушілік және сәйкестендірушілік зерттеу;
салмағы 0,1 г-дан асатын топырақтың қатпарларын (6 объектіден көп) жіктеушілік және сәйкестендірушілік зерттеу;
ахуалды модельдеу әдістерін пайдалана отырып, арнайы химиялық заттардың із жасау механизмін зерттеу;
физикалық-техникалық әдістер кешенін қолдана отырып, бүтінді бөлшектері бойынша анықтау;

исследование объектов почвенного происхождения весом до 0,02 грамм (далее - г ) (не более 10 объектов);
исследование с целью отнесения следов лакокрасочных материалов и покрытий к определенному виду транспортных средств;
исследование спиртосодержащих жидкостей (определение содержания этилового спирта, соответствия нормам государственного стандарта (далее - ГОСТ);
исследование металлов и сплавов, нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов с целью установления родовой, видовой принадлежности;
исследование объектов-носителей с целью обнаружения наслоений люминесцирующих веществ и отнесения их специальным химическим веществам на основании физических характеристик;
2) средней степени сложности:
классификационные и идентификационные исследования объектов волокнистой природы: малообъектные, ограниченные отдельными предметами одежды (не более 2-х), либо одежда, характеризующаяся маловолокнистым составом;
исследование сожженных остатков волокнистых материалов с целью установления их целевого назначения;
классификационные и идентификационные исследования наслоений почв весом до 0,02 г (более 10 объектов) либо до 0,1 г (не более 6 объектов);
классификационные исследования лакокрасочных материалов и покрытий, полимерных материалов, металлов и сплавов, нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов, спиртосодержащих жидкостей, с целью отнесения к конкретному роду, виду, марке изделия, установление единой массы, объема, принадлежности к конкретному предмету, изделию;
установление способа изготовления спиртосодержащих жидкостей;
исследование неизвестных и нетрадиционных объектов (с применением традиционных методов анализа);
установление следообразующей способности специальных химических веществ и следовоспринимающей способности предмета-носителя;
классификационные исследования с целью отнесения следов наслоений к определенному виду специальных химических веществ с использованием химических и инструментальных методов;
сравнительные исследования специальных химических веществ с целью отнесения их к одному классу, виду, марке специальных химических веществ (малообъектные - образец, предмет взятки, тампоны со смывами с рук подозреваемого);
3) сложные:
идентификационные исследования лакокрасочных покрытий, лакокрасочных материалов, полимерных материалов, металлов и сплавов, нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов, спиртосодержащих жидкостей с целью установления общей родовой, групповой принадлежности;
классификационные и идентификационные исследования объектов волокнистой природы (многообъектные, с учетом многоволокнистого состава одежды);
классификационные и идентификационные исследования наслоений почв весом до 0,1 г (более 6 объектов) либо более 0,1 г;
исследование механизма следообразования специальных химических веществ с использованием методов моделирования ситуации;
установление целого по части с использованием комплекса физико-технических методов;

4) аса күрделі:
түйіспелі қарым-қатынас фактісін анықтау;
аймақтың жергілікті телімдерін, шығу тегі топырақтық-биологиялық объектілердің іздерінің пайда болу уақытын анықтау;
талдаудың дәстүрлі емес әдістерін қолданумен дәстүрлі емес объектілерді зерттеу;
ортақ пайда болуды, бірыңғай массаға тиістілігін анықтау, бүтінді бөлшектері бойынша анықтау сұрақтарын шешу мақсатында зерттеу;
киімді сәйкестендірушілік және ахуалдық зерттеу: көп объектілі, киімнің көп талшықты құрамын қамтитын, объектілердің көнерген күйі;
дәстүрлі емес әдістерді, мекеменің мәліметтер базасын қолдануды қажет ететін сараптамалық міндеттерді шешу, сырттан мамандарды қатыстыру;
топырақтық-биологиялық-техногендік кешенге қатысты зерттеу (бұдан әрі – ТБТК);
арнайы химиялық заттардың белгілі бір тобына, түріне, маркісіне жатқызу мақсатында арнайы химиялық заттарды (көп объектілі, оқиға орнының заттық күйінің әртүрлі тасымалдаушы-объектілерін – жеке заттарды, құжаттарды, заттарды, киімдерді және т.б. қамтитын) сәйкестендірушілік зерттеу;
объектілердің нақты бір қылмыс оқиғасының жағдайларымен кеңістік-уақыт бойынша байланысын зерттеу.
8. Жол-көлік оқиғасы жағдайлары мен көлік құралдарының
сот сараптамасы
14. Жол-көлік оқиғасы жағдайларын сот-сараптамалық зерттеу:
1) жай:
жол-көлік оқиғасы (бұдан әрі – ЖКО) жағдайларын ҚазССҒЗИ әзірлеген бағдарламалық пайдалана отырып (қосымша редакциялау қажеттігі болмағанда), автоматтандыру режимінде зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
қосымша редакциялау немесе ҚазССҒЗИ әзірлеген және қазіргі уақытта қолданыстағы бағдарламалық өнімдермен есепке алынбаған мәселелердің бөліктерін шешу қажет болған жағдайда ЖКО жағдайларының мәселелерін автоматтандырылған режимде шешу;
3) күрделі:
оқиға орнына шығумен байланысты зерттеу;
автомобиль жолдарының элементтерін, көлік құралдарын зерттеу;
4) аса күрделі:
графикалық талдауды және ахуалды модельдеуді пайдаланып, ЖКО-ны зерттеу, талдау және жаңғырту.
15. Сот-сараптамалық көлік-трасологиялық зерттеу:
1) күрделілік дәрежесі орташа:
көлік құралдарының өзара байланысқан бөліктерін, көлік құралдарының соқтығысу бұрышын, 2 көлік құралы және заттық жағдайды тиісті деңгейде шегендеп, барлық қажетті бастапқы мәліметтер болған кездегі алғашқы соқтығысу кезіндегі олардың өзара орналасуын анықтау мақсатындағы зерттеу;
көлік құралдарының соқтығысу орнын, олардың жолдың жүріс бөлігінде орналасуын, соқтығысу алдындағы динамикалық күйін, 2 көлік құралы және заттық жағдайды тиісті деңгейде шегендеп, барлық қажетті бастапқы мәліметтер болған кездегі ЖКО динамикасын анықтау мақсатындағы зерттеу;

4) особо сложные:
установление факта контактного взаимодействия;
установление локального участка местности, времени образования следов объектов почвенно-биологического происхождения;
исследование нетрадиционных объектов с использованием нетрадиционных методов анализа;
исследования с целью решения вопросов установления общего источника происхождения, принадлежности единой массе, установления целого по части;
идентификационные и ситуационные исследования одежды: многообъектные, включающие многоволокнистый состав одежды, ветхое состояние объектов;
решение экспертных задач, требующих использования нетрадиционных методов, базы данных учреждений, привлечения специалистов извне;
исследование в отношение почвенно-биолого-техногенного комплекса (далее - ПБТК);
идентификационные исследования специальных химических веществ с целью отнесения их к одному классу, виду, марке специальных химических веществ (многообъектные, включающие различные объекты-носители вещной обстановки места происшествия - личные вещи, документы, предметы, одежды и так далее);
установление пространственно-временных связей объектов исследования с обстоятельствами конкретного события преступления.
8. Судебная экспертиза обстоятельств дорожно-транспортных
происшествий и транспортных средств
14. Судебно-экспертное исследование обстоятельств дорожно-транспортных происшествий:
1) простые:
исследование обстоятельств дорожно-транспортных происшествий (далее - ДТП) в автоматизированном режиме с использованием программных продуктов, разработанных Казахским научно-исследовательским институтом судебной экспертизы (далее - КазНИИСЭ) (при отсутствии необходимости дополнительного редактирования);
2) средней степени сложности:
решение вопросов, обстоятельств ДТП в автоматизированном режиме в случае необходимости дополнительного редактирования и (либо) решения части вопросов, не учтенных программными продуктами, разработанными КазНИИСЭ и используемые в настоящее время;
3) сложные:
исследование, сопровождающиеся выездом на место происшествия;
исследование элементов автомобильных дорог, транспортных средств;
4) особо сложные:
исследование, анализ и реконструкция ДТП с использованием графического анализа и моделирования ситуации.
15. Судебно-экспертное транспортно-трасологическое исследование:
1) средней степени сложности:
исследование с целью установления взаимодействовавших частей транспортных средств, угла столкновения транспортных средств, их взаимного расположения в момент первичного контакта при наличии 2-х транспортных средств и всех необходимых исходных данных с надлежащей фиксацией вещной обстановки;
исследование с целью установления места столкновения транспортных средств, их расположения на проезжей части дороги, динамического состояния перед столкновением, динамики ДТП при наличии 2-х транспортных средств и всех необходимых исходных данных с надлежащей фиксацией вещной обстановки;

2) күрделі:
мәліметтердің жиынтығы және заттық жағдайды тиісті деңгейде шегендеу болмаған кездегі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген күрделілік дәрежесі орташа санаттағы сұрақтарды шешу мақсатында зерттеу;
көлік құралының жүргізушісі маневр (бұрылыс/кері қарай бұрылыс) жасар алдын жолдағы жағдайды айқындау;
3) аса күрделі:
тек бір көлік құралы ғана ұсынылған кезде (көлік құралдары соқтығысқан жағдайда) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мәселелерді шешу мақсатында зерттеу;
ЖКО жасалған сәтте рульде отырған адамды анықтау;
оқиға орнындағы іздер мен жаяу жүргіншінің киімі және аяқ киіміндегі іздер бойынша жаяу жүргіншіні басып кету орнын анықтау;
түйісу сәтіндегі көлік құралына қатысты жаяу жүргіншінің орны мен қозғалыс режімін анықтау.
16. Көлік құралдарын сот-сараптамалық зерттеу:
1) жай:
аспаптар базасын қолдана отырып (көлік құралын зертханалық жағдайда бөлшектеу қажет болмаған жағдайда) жарамды көлік құралдарының техникалық күйін зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
объектілер мөлшері аз болған кезде немесе көлік құралдарын зертханалық жағдайда бөлшектеу қажет болған кезде жүрмейтін көлік құралдарының техникалық күйін зерттеу;
3) күрделі:
шамдарды зерттеу;
көлік құралдарының бөлшектерінің бұзылу себептерін анықтау мақсатында зерттеу (зертханалық жағдайда көлік құралдарының тораптары мен агрегаттарын бөлшектеу қажет болмаған кезде);
4) аса күрделі:
көлік құралдарының бөлшектерінің бұзылу себептерін анықтау мақсатында зерттеу (зертханалық жағдайда көлік құралдарының тораптары мен агрегаттарын бөлшектеу қажет болған кезде);
көлік құралдары бөлшектерінің бұзылуының нақты себептерін анықтау мақсатындағы зерттеу;
ЖКО-на дейін/алдын пайда болған табылған ақау мен ЖКО-ның болу фактісі арасындағы себеп-салдар байланысын зерттеу.
9. Сот экономикалық сараптама
17. Шаруашылық оперцияларын сот-сараптамалық зерттеу:
1) күрделілік дәрежесі орташа:
заңды тұлғаның жарғылық қорындағы құрылтайшының үлесін анықтау;
есепке алуда есептік операцияның дұрыс көрінуін анықтау;
материалдық құндылықтардың толық және уақытылы кіріске алынғанын анықтау;
2) күрделі:
қаржы-шаруашылық қызмет субъектісінің есептік қаржылық көрсеткішінің негізділігін анықтау;
ақшаны өндіріс пен пайда шығындарына аударудың негізділігін анықтау;
заңды тұлғалардың несиелік және дебиторлық берешектерінің сомасын анықтау (зерттеу кезеңі 2 жылға дейін);

2) сложные:
исследование с целью решения вопросов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта при отсутствии совокупности сведений и надлежащей фиксации вещной обстановки;
определение положения на дороге, с которого водитель транспортного средства приступил к выполнению маневра (поворота/разворота);
3) особо сложные:
исследование с целью решения вопросов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 15 при представлении только одного транспортного средства (при столкновении транспортных средств);
установление лица, сидевшего за рулем на момент совершения ДТП;
установление места наезда на пешехода по следам на одежде и обуви пешехода и следам на месте происшествия;
установление положения пешехода и режима движения пешехода относительно транспортного средства в момент контакта.
16. Судебно-экспертное исследование транспортных средств:
1) простые:
исследование технического состояния исправных транспортных средств с использованием приборной базы (при отсутствии необходимости разборки транспортных средств в лабораторных условиях);
2) средней степени сложности:
исследование технического состояния неходовых транспортных средств при малом количестве объектов или необходимости разборки транспортных средств в лабораторных условиях;
3) сложные:
исследование ламп;
исследование с целью установления причин разрушения деталей транспортных средств (при отсутствии необходимости разборки узлов и агрегатов транспортных средств в лабораторных условиях);
4) особо сложные:
исследование с целью установления причин разрушения деталей транспортных средств при необходимости разборки узлов и агрегатов транспортных средств в лабораторных условиях);
исследование с целью установления причин разрушения деталей транспортных средств;
исследование причинно-следственной связей между обнаруженной неисправностью возникшей до/перед ДТП и фактом наступления ДТП.
9. Судебная экономическая экспертиза
17. Судебно-экспертное исследование хозяйственных операций:
1) средней степени сложности:
установление доли учредителя в уставном капитале юридического лица;
установление правильности отражения расчетных операций в учете;
установление полноты и своевременности оприходования материальных ценностей;
установление суммы кредиторской задолженности по расчетам с персоналом по заработной плате (период исследования до 1 года);
2) сложные:
установление обоснованности отчетных финансовых показателей субъектов финансово-хозяйственной деятельности;
установление обоснованности отчисления сумм к издержкам производства и прибыли;
установление суммы кредиторской и дебиторской задолженности юридических лиц (период исследования до 2 лет);

3) аса күрделі:
заңды тұлғалардың несиелік және дебиторлық берешектерінің сомасын анықтау (зерттеу кезеңі 2 жылдан артық);
еңбек ақы бойынша персоналмен есептесу бойынша несиелік берешек сомасын анықтау (зерттеу кезеңі 2 жылдан артық).
18. Сот-сараптамалық бухгалтерлік зерттеу:
1) жай:
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (бұдан әрі – ҚР АҚ) 353-бабына сәйкес соманы қайта есептеуді жүргізу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
қойылатын талаптарға сәйкес бухгалтерлік есептегі қаржылық-шаруашылық оперцияларының дер кезділігі мен көрсетілуінің толықтығын анықтау;
3) күрделі:
жекелеген атаулары бойынша материалдық құндылықтардың толық және уақытылы кіріске алынғанын анықтау;
материалдық құндылықтар мен қызметтер үшін есептеу операцияларының есепке алуда дұрыс көрсетілгенін анықтау;
ақша қаражаттарының дер кезінде және толық кіріске алынғанын (есептелгенін) анықтау;
ақша қаражаттарын төлеу және есептен шығару негізділігін анықтау;
кем шығушылықтың, артық шығудың пайда болуына, ақша қаражаттарын негізсіз есептен шығаруға, басқа материалдық залалға әкелуге себеп болған немесе себеп болуы мүмкін немесе олардың дер кезінде пайда болуына кедергі келтірген ұйымдағы және бухгалтерлік есеп пен бақылауды жүргізудегі кем шығушылықты анықтау;
материалдық құндылықтар мен ақша қаражаттарының кем шығушылығы, артық шығуы фактісін анықтау үшін тексеру жүргізу кезінде бақылаудың барлық қажетті әдістерінің қолданылуын анықтау;
кем шығушылық (артық шығушылық) пайда болған кездегі материалдық құндылықтар мен ақша қаражаттарын жүргізген материалдық-жауапты адамдардың шеңберін анықтау;
тауарлық-материалдық құндылықтардың (ТМҚ), (ақша қаражаттарының) кем шығушылық сомасын анықтау;
төлемдер (еңбек ақы, зейнетақы, жәрдемақы) бойынша берешектің мөлшерін айқындау;
материалды-жауапты адамның есеп беруіндегі ақша қаражаттар мен тауарлық-материалдық құндылықтардың кем шығушылық сомасын анықтау (зерттеу кезеңі 3 жылға дейін);
шаруашылық операциялардың бухгалтерлік есепке алудағы және есеп берудегі көрінуін бухгалтерлік есепке алуды жүргізу және есеп беруді құрастыру жөніндегі қолданыстағы нормативтік актілерге сәйкестігін анықтау (зерттеу кезеңі 3 жылға дейін);
тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау, өткізу және есептен шығару жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есепке алуда көрініс табуының дұрыстығын анықтау (зерттеу кезеңі 3 жылға дейін);
тиісті рұқсатсыз (лицензиясыз) қызметті жүзеге асыру нәтижесінде алынған табысты айқындау (зерттеу кезеңі 3 жылға дейін);
4) аса күрделі:
кем шығушылықтың, артықшылықтың, ақша қаражаттарын негізсіз есептен шығарудың пайда болуына, басқа материалдық нұқсан келтіруге мүмкіндік туғызған немесе мүмкіндік туғыза алған немесе оларды дер кезінде табуға кедергі келтірген ұйымдағы және бухгалтерлік есеп пен бақылау жүргізудегі кем шығушылықты анықтау (зерттеу кезеңі 2 жылдан артық);
материалды-жауапты адамның есеп беруге міндетті ақша қаражаттары мен тауарлық-материалдық құндылықтарындағы кем шығушылық сомасын анықтау (зерттеу кезеңі 3 жылдан артық);
шаруашылық операциялардың бухгалтерлік есепке алу мен есеп беруде көрініс табуының бухгалтерлік есепке алуды жүргізу және есеп беруді құрастыру жөніндегі қолданыстағы нормативтік актілерге сәйкестігін анықтау (зерттеу кезеңі 3 жылдан артық);
тауарлық-материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау, өткізу және есептен шығару жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есепке алуда көрініс табуының дұрыстығын анықтау (зерттеу кезеңі 3 жылдан артық);
тиісті рұқсатсыз (лицензиясыз) қызметті жүзеге асыру нәтижесінде алынған табысты айқындау (зерттеу кезеңі 3 жылдан артық).

3) особо сложные:
установление суммы кредиторской и дебиторской задолженности юридических лиц (период исследования свыше 2 лет);
установление суммы кредиторской задолженности по расчетам с персоналом по заработной плате (период исследования свыше 2 лет).
18. Судебно-экспертное бухгалтерское исследование:
1) простые:
произведение перерасчета суммы согласно статье 353 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
2) средней степени сложности:
установление своевременности и полноты отражения операций финансово-хозяйственной деятельности в бухгалтерском учете в соответствии с предъявляемыми требованиями;
3) сложные:
установление полноты и своевременности оприходования материальных ценностей по отдельным наименованиям;
установление правильности отражения в учете расчетных операций за материальные ценности и услуги;
установление своевременности и полноты оприходования (начисления) денежных средств;
установление обоснованности выплаты и списания денежных средств;
установление недостатков в организации и ведении бухгалтерского учета и контроля, которые способствовали или могли способствовать образованию недостач, излишков, необоснованному списанию денежных средств, причинению другого материального ущерба или препятствовали их своевременному выявлению;
установление применения всех необходимых методов контроля при производстве ревизии для установления фактов недостачи, излишков материальных ценностей и денежных средств;
установление круга материально-ответственных лиц, в ведении которых находились материальные ценности и денежные средства в период образования недостач (излишков);
установление суммы недостачи товарно-материальных ценностей (денежных средств);
определение размера задолженности по выплатам (заработные платы, пенсии, пособия);
установление суммы недостачи денежных средств и товарно-материальных в подотчете материально-ответственного лица (период исследования до 3 лет);
установление соответствия отражения хозяйственных операций в бухгалтерском учете и отчетности требованиям действующих нормативных правовых актов по ведению бухгалтерского учета и составлению отчетности (период исследования до 3-х лет);
установление правильности отражения в бухгалтерском учете операций по приему, хранению, реализации и списанию товарно-материальных ценностей (период исследования до 3-х лет);
определение дохода, полученного в результате осуществления деятельности без соответствующего разрешения (лицензии) (период исследования до 3-х лет);
4) особо сложные:
установление недостатков в организации и ведении бухгалтерского учета и контроля, которые способствовали или могли способствовать образованию недостач, излишков, необоснованному списанию денежных средств, причинению другого материального ущерба или препятствовали их своевременному выявлению (период исследования свыше двух лет);
установление суммы недостачи денежных средств и товарно-материальных в подотчете материально-ответственного лица (период исследования свыше 3 лет);
установление соответствия отражения хозяйственных операций в бухгалтерском учете и отчетности требованиям действующих нормативных правовых актов по ведению бухгалтерского учета и составлению отчетности (период исследования свыше 3-х лет);
установление правильности отражения в бухгалтерском учете операций по приему, хранению, реализации и списанию товарно-материальных ценностей (период исследования свыше 3-х лет);
определение дохода, полученного в результате осуществления деятельности без соответствующего разрешения (лицензии) (период исследования свыше 3-х лет).

19. Сот-сараптамалық қаржы-несиелік зерттеу:
1) жай:
дербес шоттарға қызмет көрсету (ашу, ақша қаражаттарының қозғалысы) жөніндегі операциялардың бекітілген талаптарға сәйкестігі;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
несиені (салынған депозиттерді) пайдаланғаны үшін пайызды есептеу негізділігін анықтау;
несие ресурстарын пайдалану (мақсатты қолдану) негізділігін анықтау;
3) күрделі:
ақша қорлары мен несиелерді жұмсау кезіндегі бұзушылықты анықтау;
несие алу үшін банкке көрінеу дұрыс емес мәліметтерді ұсыну фактісін анықтау.
20. Сот-сараптамалық қаржы-бюджеттік зерттеу:
1) күрделілік дәрежесі орташа:
салық құжаттамасын рәсімдеудің қойылатын талаптарға дұрыстығын анықтау;
салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді толық және дер кезінде төлеуді анықтау;
2) күрделі:
негізгі құралдармен есептесу операцияларына салық салуды зерттеу;
Қазақстан Республикасының резиденті еместерге салық салуды зерттеу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден төлемдері мен салықтарын есептеуді зерттеу;
акцизделетін тауарларға акциздерді есептеуді зерттеу;
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектерді айқындау;
3) аса күрделі:
бағалы қағаздармен операцияларға салық салуды зерттеу;
негізгі құралдармен есептесу операцияларына салық салуды зерттеу (зерттеу кезеңі 3 жылдан артық);
Қазақстан Республикасының резиденті еместерге салық салуды зерттеу (зерттеу кезеңі 3 жылдан артық);
салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді толық және дер кезінде төлеуді анықтау (зерттеу кезеңі 3 жылдан артық).
10. Сот тауартану сараптамасы
21. Азық-түлік емес тауарларды сот-сараптамалық тауартану зерттеуі:
1) жай:
бірлі-жарым объектілердің объектілерінің мөлшерлік (салмағын, жиынтықтығын және т.б.) сипаттамаларын зерттеу;
бірлі-жарым объектілердің күнделікті сұраныстағы тауарларының құндық сипаттамаларын зерттеу;
қарапайым объектілерді жіктеушілік зерттеу (күнделікті сұраныстағы тауарлар);
2) күрделілік  дәрежесі орташа:
объектілерді өндіруші елді анықтау;
объектілердің құнын анықтау (нарықта таралмаған, мамандандырылған);
объектілердің тозу дәрежесін анықтау (ХТТ, тұрмыс техникалары);
сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасының (бұдан әрі – СЭҚТН) кодын анықтау (таралған объектілердің);
қарапайым объектілердің Мемстандартқа және техникалық шарттарға (бұдан әрі - ТШ) сәйкестігін анықтау;
объектілерді өндіру тәсілін анықтау;
қарапайым объектілерді қалпына келтіру жұмыстарының, ақауын түзетудің, жөндеудің құнын анықтау (ХТТ, тұрмыс техникалары);

19. Судебно-экспертное финансово-кредитное исследование:
1) простые:
соответствие операций по обслуживанию лицевых счетов (открытие, движение денежных средств) установленным требованиям;
2) средней степени сложности:
установление обоснованности начисления процентов за пользование кредитами (вложенным депозитам);
установление обоснованности использования кредитных ресурсов (целевое использование);
3) сложные:
установление нарушений при расходовании денежных фондов и кредитов;
установление фактов предоставления банкам заведомо неправильных сведений для получения кредита.
20. Судебно-экспертное финансово-бюджетное исследование:
1) средней степени сложности:
установление правильности оформления налоговой документации предъявляемым требованиям;
установление полноты и своевременности уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет;
2) сложные:
исследование налогообложения расчетных операций с основными средствами;
исследование налогообложения нерезидентов Республики Казахстан;
исследование расчета таможенных платежей и налогов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
исследование расчета акцизов на подакцизный товар;
определение задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
3) особо сложные:
исследование налогообложения операций с ценными бумагами;
исследование налогообложения расчетных операций с основными средствами (период исследования свыше 3 лет);
исследование налогообложения нерезидентов Республики Казахстан (период исследования свыше 3 лет);
установление полноты и своевременности уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет (период исследования свыше 3 лет).
10. Судебная товароведческая экспертиза
21. Судебно-экспертное товароведческое исследование непродовольственных товаров:
1) простые:
исследование количественных характеристик объектов (вес, комплектность и т.п.) единичных объектов;
исследование стоимостных характеристик товаров повседневного спроса единичных объектов;
классификационные исследования простых объектов (товары повседневного спроса);
2) средней степени сложности:
определение страны-производителя объектов;
определение стоимости объектов (не распространенных на рынке, специализированных);
установление степени износа объектов (товары народного потребления (далее - ТНП), бытовая техника);
установление кода товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (далее - ТНВЭД) (распространенных объектов);
установление соответствия ГОСТ и техническим условиям (далее - ТУ) простых объектов;
определение способа производства объектов;
определение стоимости реставрационных работ, исправления дефекта, ремонта простых объектов (ТНП, бытовая техника);

3) күрделі:
технологиялық құрал-жабдықтар мен эксклюзивті объектілердің (тозуды, бұзылуды, зақымдалуды ескерумен және ескерусіз) құнын анықтау;
эксклюзивті объектілердің СЭҚТН кодын анықтау (таралмаған, мамандандырылған объектілер);
объектілерді ұсынылған үлгілермен сәйкестендіру;
тауарлардың сапасы мен жиынтықтығы жағынан Мемстандарттардың, ТШ-дың, Халықаралық стандарттар мен басқа да нормативтік құжаттамалардың талаптарына сәйкестігін/сәйкес еместігін анықтау;
объектілерді қалпына келтіру жұмыстарының, ақауын түзетудің, жөндеудің құнын анықтау (мамандандырылған техниканың);
объектінің зақымдарының, ақауларының сипаты мен пайда болу себептерін анықтау (машиналар мен құрал-жабдықтардың, мамандандырылған техниканың);
объектінің атауының, мөлшерінің, сортының, салмағының ілеспе құжаттамада көрсетілген мәліметтерге сәйкестігін анықтау;
4) аса күрделі:
құрал-жабдықтардың, эксклюзивтік объектілердің, техникалық-экономикалық негіздемені (бұдан әрі – ТЭН) жүргізу жөніндегі қызметтердің, жобаларды дайындаудың бағасын анықтау;
құрал-жабдықтардың, мамандандырылған техниканың және қызметтердің Мемстандарттар мен ТШ-ға сәйкестігін анықтау;
объектілерді (машиналар мен құрал-жабдықтарды, мамандандырылған техниканы, ауыр индустрия объектілерін) қалпына келтіру жұмыстарының, ақауын түзетудің, жөндеудің құнын анықтау;
өрттен, су басып қалғаннан және т.б. кейінгі бұйымдарды зерттеу кезінде объектілердің тауарлық түрін жоғалтуын анықтау.
22. Азық-түлік тауарларын сот-сараптамалық тауартану зерттеуі:
1) жай:
бірлі-жарым объектілердің сапалық сипаттамаларын анықтау;
бірлі-жарым объектілердің мөлшерлік сипаттамаларын анықтау;
бірлі-жарым объектілердің құндық сипаттамаларын анықтау;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
бірлі-жарым объектілердің ТШ-ға, Мемстандарттарға және т.б.сәйкестігін анықтау;
заттар мен материалдардың сот-сараптамасымен бірге кешенді сараптамаларда тауарлардың сипаттамаларын зерттеу;
3) күрделі:
азық-түлік тауарларының бірлі-жарым объектілерінің негіз болатын сипаттамаларын жиынтықты түрде (сапасын, мөлшерін, бағасын – 5 объектіге дейін) зерттеу;
азық-түлік тауарларының тағамдық құндылығын анықтау;
азық-түлік тауарларының Мемстандарт талаптарына және ТШ-ға сәйкестігі;
азық-түлік тауарларының құнын анықтау (көпобъектілі);
4) аса күрделі:
тауарларды контрафактілік үшін зерттеу;
өрттен, су басып қалғаннан және т.б. кейінгі объектілерді зерттеу кезінде тауарлық түрін жоғалтуын анықтау;
23. Сот-сараптамалық автотауартану зерттеуі:
1) жай:
ұсынылған көлік құралының сипаттамасын анықтау (моделі, маркасы, шығарылған жылы, жарақтандырылуы және т.с.с);
ұсынылған көлік құралының амортизациялық тозуын анықтау;
көлік құралына тексеру жүргізудің қажетінсіз көлік құралдары мен атаулары бойынша көлік құралдары детальдарының нарықтық бағасын анықтау;
зерттеу объектісінің ұсынылған уақытынан екі жыл аспайтын кезеңдегі көлік құралдарының және көлік құралдары детальдарының нарықтық бағасын анықтау;
көлік құралына тексеру жүргізудің қажетінсіз көлік құралдарының және көлік құралдары детальдарының қалдық бағасын анықтау;

3) сложные:
определение стоимости технологического оборудования и эксклюзивных объектов (с учетом и без учета износа, порчи, повреждений);
установление кода ТНВЭД эксклюзивных объектов (не распространенные, специализированные объекты);
идентификация объектов представленным образцам;
установление соответствия/несоответствия товаров по качеству и комплексности требованиям ГОСТ, ТУ, Международным стандартам и иной нормативной документации;
определение стоимости реставрационных работ, исправления дефекта, ремонта объектов (специализированной техники);
определение характера и причин образования повреждений, дефектов объекта (машин и оборудования, специализированных техники);
определение соответствия наименования, размера, сорта, веса объектов данным, указанным в сопроводительной документации;
4) особо сложные:
определение стоимости оборудований, эксклюзивных объектов, услуг по проведению технико-экономического обоснования (далее - ТЭО), изготовления проектов;
установление соответствия ГОСТ и ТУ оборудований, специализированной техники и услуг;
определение стоимости реставрационных работ, исправление дефекта, ремонта объектов (машин и оборудований, специализированной техники, объекты тяжелой индустрии);
определение потери товарного вида объектов, при исследовании изделий после пожара, затопления и т.д.
22. Судебно-экспертное товароведческое исследование продовольственных товаров:
1) простые:
установление качественных характеристик единичных объектов;
установление количественных характеристик единичных объектов;
установление стоимостных характеристик единичных объектов;
2) средней степени сложности:
установление соответствия ТУ, ГОСТ и т.п. единичных объектов;
исследование характеристик товаров в комплексных экспертизах совместно с судебно-экспертным исследованием веществ и материалов;
3) сложные:
исследование основополагающих характеристик единичных объектов продовольственных товаров в комплексе (качество, количество, стоимость до 5 объектов);
установление пищевой ценности продовольственного товара;
соответствие продовольственных товаров требованиям ГОСТ и ТУ;
определение стоимости продовольственных товаров (многообъектные);
4) особо сложные:
исследование товаров на предмет контрафактности;
установление потери товарного вида при исследовании объектов после пожаров, затоплений и т.п.
23. Судебно-экспертное автотовароведческое исследование:
1) простые:
установление характеристики представленного транспортного средства (модель, марка, год выпуска, оснащение и т.п.);
определение амортизационного износа представленного транспортного средства;
определение рыночной стоимости транспортных средств и деталей транспортных средств по наименованию без необходимости проведения осмотра транспортного средства;
определение рыночной стоимости транспортных средств и деталей транспортных средств на период, не превышающего два года даты предъявления объекта исследования;
определение остаточной стоимости транспортного средства и деталей транспортных средств без необходимости проведения осмотра объекта исследования;

2) күрделілік дәрежесі орташа:
көлік құралына немесе детальдарына тексеру жүргізудің қажеттілігімен көлік құралдарының және көлік құралдары детальдарының нарықтық бағасын анықтау;
ұсынылған уақытынан екі жыл асатын кезеңдегі көлік құралдарының және көлік құралдары детальдарының нарықтық бағасын анықтау;
көлік құралдарын ұсынған кезде көлік құралы мен детальдарының қалдық бағасын анықтау;
көлік құралының тауарлық түрін жоғалту құнын анықтау;
3) күрделі:
көлік құралын қалпына келтіру-жөндеу құнын анықтау;
көлік құралын жөндеудің техникалық-экономикалық мақсатқа сайлығын анықтау;
4) аса күрделі:
көлік құралын қалпына келтіру бойынша жүргізілген жұмыстардың түрі мен олардың жөндеу технологиясына сәйкестігін анықтау.
24. Сот-сараптамалық құрылыс-тауартану зерттеуі:
1) жай:
құрылыс материалдарының, бұйымдардың, құрылмалардың құнын анықтау;
сақтау мерзімін есепке ала отырып құрылыс материалдарының қалдық құнын анықтау;
құрылыс материалдарын, бұйымдарды, құрылмаларды сақтау мен оларды тасымалдау шарттарының стандарттардың, техникалық шарттардың талаптарына сәйкестігін анықтау;
зерттеуге ұсынылған жылжымайтын мүлік объектісінің құнын анықтау.
2) орташа:
құрылыс бұйымдарының құнын олардың физикалық тозуын немесе нақты күйін есепке ала отырып анықтау;
3) күрделі:
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттарының немесе имараттарының құнын анықтау;
құрылысы аяқталмаған ғимараттар мен имараттардың құнын анықтау.
25. Аудиовизуальдық және бағдарламалық өнімді сот-сараптамалық тауартану зерттеуі:
1) жай:
зерттеу объектісінің лицензиялық өнімге сәйкестігін анықтау – 5 данаға дейін;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
зерттеу объектісінің лицензиялық өнімге сәйкестігін анықтау - 5-тен 10 данаға дейін;
3) күрделі:
зерттеу объектісінің лицензиялық өнімге сәйкестігін анықтау – 10-нан 20 данаға дейін;
4) аса күрделі:
зерттеу объектісінің лицензиялық өнімге сәйкестігін анықтау – 20-дан бастап және одан да көп дана.
11. Сот құрылыс сараптамасы
26. Ғимараттар мен имараттарды сот-сараптамалық құрылыс-экономикалық зерттеу:
1) күрделілік дәрежесі орташа:
жылжымайтын мүліктерді (пәтерлерді, жеке тұрғын үйлерді) қайта құру жұмыстарының нақты құнын анықтау;
өрт немесе су басу нәтижесінде зақымданған үй-жай немесе пәтер бойынша жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының құнын анықтау;
2) күрделі:
су басу (өртену) нәтижесінде өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттары мен имараттарын жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының құнын анықтау;
келесілерді анықтау бойынша міндеттерді шешу мақсатындағы құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу бойынша жобалық - сметалық және есептік құжаттаманы, құрылыстың жеке объектілерін зерттеу:
құрылысшылар мен тапсырысшылар арасындағы сметалық есептерде, өзара есептесулерде қолданылған бағаның дұрыстығы мен негізділігін;
есептердің дұрыстығын және объект құнының нақты орындалған құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарының көлеміне сәйкестігін;
белгіленген нормативтер мен жобаларға сәйкес жұмсалған құрылыс материалдарының құнын;
құрылыс жобасының ғылыми-техникалық және экономикалық негізділігін;
құрылыс барысында анықталған техникалық-экономикалық қателіктер, техникалық жобалардағы кемшіліктер;
үй қожалығын қайта жабдықтау бойынша жұмыс түрлерін, бөлудің ұсынылған нұсқаларының әрқайсысы бойынша қайта жабдықтауға кететін материалдық шығынды анықтау;
белгіленген нормативтер мен жобаларға сәйкес жұмсалған құрылыс материалдарының құнын, сондай-ақ құрылыс материалдарына шығындардың артуы және оларды есептеудің негізділігін анықтау;

2) средней степени сложности:
определение рыночной стоимости транспортных средств и деталей транспортных средств с необходимостью проведения осмотра транспортного средства или детали;
определение рыночной стоимости транспортных средств и деталей транспортных средств на период, превышающего два года даты предъявления объекта исследования;
определение остаточной стоимости транспортного средства и деталей при предъявлении транспортных средств;
определение стоимости потери товарного вида транспортного средства;
3) сложные:
определение стоимости восстановительного ремонта транспортного средства;
определение технико-экономической целесообразности ремонта транспортного средства;
4) особо сложные:
определение видов проведенных работ по восстановлению транспортного средства и их соответствия технологии ремонта.
24. Судебно-экспертное строительно-товароведческое исследование
1) простые:
определение стоимости строительных материалов, изделий, конструкций;
определение остаточной стоимости строительных материалов с учетом сроков хранения;
соответствие условия хранения и транспортировки строительных материалов, изделий и конструкций требованиям стандартов, техническим условиям;
определение стоимости представленного на исследование объекта недвижимости;
2) средней степени сложности:
определение стоимости строительных изделий с учетом их физического износа или фактического состояния;
3) сложные:
определение стоимости зданий или сооружений промышленного или гражданского строительства;
определение стоимости незавершенных строительством зданий и сооружений.
25. Судебно-экспертное товароведческое исследование аудиовизуального и программного продукта:
1) простые:
определение соответствия объекта исследования лицензионной продукции - до 5 экземпляров (далее - экз.);
2) средней степени сложности:
определение соответствия объекта исследования лицензионной продукции - от 5 до 10 экз.;
3) сложные:
определение соответствия объекта исследования лицензионной продукции - от 10 до 20 экз.;
4) особо сложные:
определение соответствия объекта исследования лицензионной продукции - от 20 и более экз.
11. Судебная строительная экспертиза
26. Судебно-экспертное строительно-экономическое исследование зданий и сооружений:
1) средней степени сложности:
установление фактической стоимости работ по реконструкции недвижимости (квартир, индивидуальных частных домов);
определение стоимости ремонтно-восстановительных работ по поврежденному в результате пожара или залива помещению или квартире;
2) сложные:
определение стоимости ремонтно-восстановительных работ в результате затопления (пожара) зданий, сооружений промышленного или гражданского строительства;
исследования единичных объектов строительства, проектно-сметной и отчетной документации по производству строительно-монтажных работ, с целью решения задач по установлению:
правильности и обоснованности использованных расценок в сметных расчетах, взаиморасчетов между строителями и заказчиками;
правильности расчетов и соответствия стоимости объекта объемам, реально выполненным строительно-монтажным и ремонтно-строительным работам;
стоимости израсходованных строительных материалов в соответствии с установленными нормативами и проектами;
научно-технической и экономической обоснованности проектов строительства;
просчетов, недостатков технических проектов выявленных в процессе строительства;
определение видов работ по переоборудованию домовладения, материальных затрат потребуемых для этого по каждому из представленных вариантов раздела;
определение стоимости израсходованных строительных материалов в соответствии с установленными нормативами и проектами, а также превышения расходов на строительные материалы и обоснованности расчетов за них;

3) аса күрделі:
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттары, имараттары бойынша құрылысшылар мен тапсырысшылар арасындағы сметалық есептерде, өзара есептесулерде қолданылған бағаның дұрыстығы мен негізділігін зерттеу;
есептердің дұрыстығын және объект құнының өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттарында, имараттарында нақты орындалған құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарының көлеміне сәйкестігін зерттеу;
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттары, имараттары бойынша белгіленген нормативтер мен жобаларға сәйкес жұмсалған құрылыс материалдарының құнын зерттеу;
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттары, имараттары бойынша құрылыс жобасының ғылыми-техникалық және экономикалық негізділігін зерттеу;
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттары, имараттары бойынша құрылыс барысында анықталған техникалық-экономикалық қателіктерді, техникалық жобалардағы кемшіліктерді зерттеу;
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттары, имараттары бойынша құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын сапасыз орындау нәтижесінде жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының құны мен көлемін анықтау;
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттары, имараттары бойынша жасалған сметалық құжаттамалардың мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкестігін анықтау;
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттары, имараттары бойынша құрылыстарды, олардың бөліктерін тұрғызу жұмыстарын, жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындағаны үшін құнның негізділігін анықтау.
27. Ғимараттар мен имараттарды сот-сараптамалық құрылыс-техникалық зерттеу:
1) жай:
қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережелеріне (бұдан әрі - ҚНмЕ) сәйкес құрылыс - монтаждау немесе жөндеу - құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде техника қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын қолданудың дұрыстығын анықтау;
жылжымайтын мүлік объектілерінің санитарлық-техникалық күйін анықтау;
жылжымайтын мүлік объектілерінің құқық белгілейтін құжаттарға сәйкестігін анықтау;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
бөлмелерді қайта жобалау мүмкіндігін және жүргізілген жұмыстардың қолданыстағы ҚНмЕ-ге сәйкестігін анықтау;
пәтерді су басудың себептері мен көзін анықтау;
қалпына келтіру - жөндеудің (су басу, өрт және т.б. нәтижесінде) көлемін анықтау мақсатында көп қабатты тұрғын үйлердегі және жеке сектордағы пәтерлерді зерттеу;
құрылыста материалдармен жұмыс істеу (жүктi тиеу-түсiру жұмыстары, өңдеу және т.с.) барысында оның сапасын өзгерткен факторларды анықтау;
материалды пайдалану барысында оның сапасының өзгеру фактісін анықтау;
салу және пайдалану кезінде ережелер мен нормалардың бұзылғанын анықтау мақсатында жеке үй құрылыстары мен жер телімдерін зерттеу;
жеке үй құрылыстарында санитарлық нормалардың бұзылғанын анықтау;
жерді пайдалану тәртібін айқындау;

3) особо сложные:
исследования правильности и обоснованности использованных расценок в сметных расчетах, взаиморасчетов между строителями и заказчиками по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
исследования правильности расчетов и соответствия стоимости объекта объемам, реально выполненным строительно-монтажным и ремонтно-строительным работам зданий, сооружений промышленного или гражданского строительства;
исследования стоимости израсходованных строительных материалов в соответствии с установленными нормативами и проектами по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
исследования научно-технической и экономической обоснованности проектов строительства по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
исследования технико-экономических просчетов, недостатков технических проектов, выявленных в процессе строительства по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
определение стоимости и объема ремонтно-восстановительных работ в результате некачественного выполнения строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
определение соответствия с требованиями государственных нормативов составленной сметной документации по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
исследование обоснованности стоимости за выполнение работ по возведению строений, их частей, ремонтно-строительных работ по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства.
27. Судебно-экспертное строительно-техническое исследование зданий и сооружений:
1) простые:
установление правильности применения требований техники безопасности и охраны труда при производстве строительно-монтажных или ремонтно-строительных работ согласно действующим строительным нормам и правилам (далее - СНиП);
установление санитарно-технического состояния объектов недвижимости;
установление соответствия объектов недвижимости правоустанавливающим документам;
2) средней степени сложности:
установление возможности перепланировки помещений и соответствие произведенных работ действующим СНиП;
установление причины и источника затопления квартиры;
исследование квартир в многоэтажных жилых домах и в частном секторе с целью установления объема восстановительного ремонта (в результате затопления, пожара и так далее);
установление факторов, изменивших качество материала в процессе работы с ними на строительстве (погрузочно-разгрузочные работы, обработка и так далее);
установление факта изменения качества материала в процессе его эксплуатации;
исследование частных домостроений и земельных участков с целью установления нарушения правил и норм при строительстве и эксплуатации;
установление нарушений санитарных норм в частных домостроениях;
определение порядка землепользования;

3) күрделі:
жеке үй қожалықтары мен жер телімдерін бөлу нұсқаларын анықтау;
жүргізілген құрылыс-монтаждау, жөндеу-құрылыс жұмыстарының сапасын, анықталған сәйкессіздіктерін көрсете отырып құрылыс материалдары мен бұйымдарының ҚНмЕ талаптарына жарамдылық сапасын анықтау;
құрылыс материалдарын мақсатына сай қолданудың сәйкестігі мен негізділігін анықтау;
жеке үй құрылыстары мен жер телімдерін келесілерді анықтау үшін зерттеу:
ғимараттар мен имараттарды салу және пайдалану кезінде құрылыс нормалары мен ережелерінің бұзылғанын;
санитарлық, өртке қарсы және пайдалану нормаларының бұзылғанын;
4) аса күрделі:
құрылыс барысында табылған техникалық қателіктерді, техникалық жобалардың кемшіліктерін анықтау;
құрылыс құрылмаларының зақымдануының себептерін анықтау;
техникалық жобалардың бұзылуы мен одан келген зардаптың (құрылыстың сапасыздығымен және апатпен, бақытсыз жағдаймен) арасындағы себептік байланысты анықтау;
құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезіндегі апаттың техникалық себептерін анықтау;
жобада белгіленген құрылыс құрылымына түсетін салмақтың (күш салудың) негізділігін анықтау;
жобада қолданылған құрылыс материалдарының негізділігін, олардың беріктігі мен жобалау құжаттамаларына сәйкестігін анықтау.
12. Компьютерлік технология құралдарының сот сараптамасы
28. Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу:
1) жай:
файлдардың, бағдарламалардың, мәтіндердің бар болу, жоқ болу фактісін анықтау (бір объектіге қатысты);
файлдарды, бағдарламаларды, мәтіндерді жасау (өзгерту) күнін және уақытын анықтау (бір объектіге қатысты);
2) күрделілік дәрежесі орташа:
файлдардың, бағдарламалардың, мәтіндердің бар болу, жоқ болу фактісін анықтау (3 объектіден көп емес мөлшерде);
файлдарды, бағдарламаларды, мәтіндерді жасау (өзгерту) күнін және уақытын анықтау (3 объектіден көп емес мөлшерде);
дербес электрондық есептеу машиналарының (бұдан әрі - ДЭСМ) техникалық күйін анықтау (3 объектіден көп емес мөлшерде);
жойылған файлдарды қалпына келтіру (1 объектіден көп емес мөлшерде);
Майкрософт корпорациясы өнімдері туралы ақпаратты анықтау (1-2 данаға дейінгі мөлшерде);
3) күрделі:
файлдардың, бағдарламалардың, мәтіндердің бар болу, жоқ болу фактісін анықтау (3 объектіден көп мөлшерде);
файлдарды, бағдарламаларды, мәтіндерді жасау (өзгерту) күнін және уақытын анықтау (3 объектіден көп мөлшерде);
ДЭСМ - нің техникалық күйін анықтау (3 объектіден көп мөлшерде);
жойылған файлдарды қалпына келтіру (3 объектіден көп емес мөлшерде);
нұсқаларды, жиынтықтарды және бағдарламалық қамтамасыз етуді қондырудың әдістерін анықтау (5 данаға дейінгі мөлшерде);
ДЭСМ - нің техникалық күйін анықтау (барлық функционалдық блоктарымен бірге 3 жиынтықтан артық мөлшерде);
бағдарламалық қамтамасыз етудің функционалдық мүмкіндіктерін анықтау (5 данаға дейін);
Майкрософт корпорациясы өнімдері туралы ақпараттарды анықтау (3 объектіден көп мөлшерде);
зиян келтіретін бағдарламалардың бар болуы мен олардың неге арналғанын анықтау;

3) сложные:
определение вариантов раздела частных домовладений и земельных участков;
установление качества произведенных строительно-монтажных, ремонтно-строительных работ, качества пригодности строительных материалов и изделий требованиям СНиП, с указанием выявленных несоответствий;
установление соответствия и обоснованности применения строительных материалов по их назначению;
исследование частных домостроений и земельных участков с целью установления;
исследование нарушений строительных норм и правил при строительстве и эксплуатации зданий и сооружений;
исследование нарушений санитарных, противопожарных и эксплуатационных норм;
4) особо сложные:
установление технических просчетов, недостатков технических проектов выявленных в процессе строительства;
установление причины повреждения строительных конструкций;
установление причинной связи между нарушениями технических проектов и наступившими последствиями (не качественностью строительства и аварией, несчастным случаем);
установление технических причин аварии при производстве строительно-монтажных работ;
установление обоснованности определенной в проекте нагрузки (усилия) на строительные конструкции;
установление обоснованности примененных в проекте строительных материалов, их прочность и соответствие проектной документации.
12. Судебная экспертиза средств компьютерных технологий
28. Судебно-экспертное исследование средств компьютерных технологий:
1) простые:
установление факта наличия, отсутствия файлов, программ, текстов (применительно к одному объекту);
установление даты и времени создания (изменения) файлов, программ, текстов (применительно к одному объекту);
2) средней степени сложности:
установление факта наличия, отсутствия файлов, программ, текстов (в количестве не более 3-х объектов);
установление даты и времени создания (изменения) файлов, программ, текстов (в количестве не более 3-х объектов);
установление технического состояния персональных электронных вычислительных машин (далее - ПЭВМ) (в количестве не более 3-х комплектов);
восстановление удаленных файлов (в количестве не более 1-го объекта);
установление информации о продуктах корпорации Майкрософт (в количестве более 3-х объектов);
установление версии, комплектации, и способов установки программного обеспечения (в количестве до 1-2 экз.);
3) сложные:
установление факта наличия, отсутствия файлов, программ, текстов (в количестве более 3-х объектов);
установление даты и времени создания (изменения) файлов, программ, текстов (в количестве более 3-х объектов);
установление технического состояния ПЭВМ (в количестве более 3-х объектов);
восстановление удаленных файлов (в количестве не более 3-х объектов);
установление версии, комплектации, и способов установки программного обеспечения (в количестве до 5-ти экз.);
установление технического состояния ПЭВМ (в количестве более 3-х комплектов со всеми функциональными блоками);
установление функциональных возможностей программного обеспечения (до 5-ти экземпляров);
установление информации о продуктах корпорации Майкрософт (в количестве более 3-х объектов);
установление наличия и предназначения вредоносных программ;

4) аса күрделі:
ұсынылған компьютермен Интернет жүйесінде жұмыс істеу фактісін анықтау;
Интернет жүйесіне кіру күнін анықтау;
ұсынылған компьютерден кіру жүзеге асырылған сайттарды, сонымен қатар ұсынылған компьютерлерден белгілі бір сайттарға кіру жүзеге асырылған көздің күні мен уақытын анықтау.
13. Сот өрт-техникалық сараптама
29. Сот өрт-техникалық сараптама:
1) жай:
электр қондырғылары күйінің жанудың пайда болуымен себептік байланысы бар болуын анықтау жөніндегі зерттеу (3 объектіге дейінгі мөлшерде);
заттар мен материалдардың өздігінен жану мүмкіндігін анықтау жөніндегі зерттеу (3 объектіге дейінгі мөлшерде);
үдеткіштер болған кездегі жану фактісін анықтау жөніндегі зерттеу (3 объектіге дейінгі мөлшерде);
өртенген заттар мен материалдарды қалпына келтіру (5 объектіден кем);
тасымалдаушы-объектілерде мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарының болуын анықтау;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
өрт ошағын және жанудың таралу бағытын анықтау мақсатында құрылымдарды зерттеу (15 объектіге дейінгі мөлшерде);
электр қондырғылары күйінің жанудың пайда болуымен себептік байланысы бар болуын анықтау жөніндегі зерттеу (5 объектіге дейінгі мөлшерде);
заттар мен материалдардың өздігінен жану мүмкіндігін анықтау жөніндегі зерттеу (5 объектіге дейінгі мөлшерде);
үдеткіштер болған кездегі жану фактісін анықтау жөніндегі зерттеу (5 объектіге дейінгі мөлшерде);
электр қондырғылары күйінің жанудың пайда болуымен себептік байланысы бар болуын анықтау жөніндегі зерттеу;
өртенген заттар мен материалдарды олардың қалдықтары бойынша қалпына келтіру (5 объектіден артық);
мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарының түрін анықтау;
3) күрделі:
өрт механизмін сараптамалық қалпына келтіру;
мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарының нақты көлемін сәйкестендіру;
заттар мен материалдардың өздігінен жануын зерттеу;
үдеткіштер болған кездегі жану фактісін анықтау жөніндегі зерттеу (5 объектіден көп мөлшерде);
өрттің шығу көзінің табиғатын анықтау мақсатындағы зерттеу;
4) аса күрделі:
мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарының нақты көлемін сәйкестендіру;
заттар мен материалдардың өздігінен жануын кешенді зерттеу.
14. Сот жарылыстехникалық сараптама
30. Сот–сараптамалық жарылыстехникалық зерттеу:
1) жай:
жарылғыш заттың табиғатын анықтау;
оқ-дәрілердің типін, олардың тактикалық-техникалық және құрылымдық мәліметтерін анықтау;
2) күрделілік  дәрежесі орташа:
қолдан жасалған жарылғыш құралдары дайындау тәсілін (құрылымын, материалдарын) және оның жұмыс істеу принципін анықтау;
жарғыш жүйесінде, жарғыш құралдарында жарылыстың болмау себебін анықтау;
апатты жағдайдың пайда болу себебі мен жарылыстың тікелей техникалық себептерін анықтау;

4) особо сложные:
установление факта работы с представленного компьютера в сети Интернет;
установление даты выхода в сеть Интернет;
определение сайтов, на которые осуществлялся выход с представленного компьютера, а также даты и времени, когда осуществлялся выход на определенные сайты с представленного компьютера.
13. Судебная пожарно-техническая экспертиза
29. Судебно-экспертное пожарно-техническое исследование:
1) простые:
исследования по установлению наличия причинной связи состояния электроустановок с возникновением горения (при количестве объектов до 3);
исследования по установлению возможности самовозгорания материалов и веществ (при количестве объектов до 3);
исследования по установлению факта горения в присутствии ускорителей (при количестве объектов до 3);
исследование реконструкции сгоревших изделий и материалов (объектов менее 5);
установление наличия на объектах-носителях нефтепродуктов и горючесмазочных материалов;
2) средней степени сложности:
исследование конструкций с целью определения очага пожара и направленности распространения горения (при количестве объектов до 15);
исследования по установлению наличия причинной связи состояния электроустановок с возникновением горения (при количестве объектов до 5);
исследования по установлению возможности самовозгорания материалов и веществ (при количестве объектов до 5);
исследования по установлению факта горения в присутствии ускорителей (при количестве объектов до 5);
исследования по установлению наличия причинной связи состояния электроустановок с возникновением горения;
исследование реконструкций сгоревших изделий и материалов по их остаткам (объектов более 5);
определение вида нефтепродуктов и горючесмазочных материалов;
3) сложные:
исследование с целью экспертной реконструкции механизма пожара;
идентификация конкретного объема нефтепродуктов и горючесмазочных материалов;
исследование самовозгорания материалов и веществ;
исследования по установлению факта горения в присутствии ускорителей (при количестве объектов свыше 5);
исследования с целью установления природы источника пожара;
4) особо сложные:
идентификация конкретного объема нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов;
комплексное исследование самовозгорания материалов и веществ.
14. Судебная взрывотехническая экспертиза
30. Судебно-экспертное взрывотехническое исследование:
1) простые:
определение природы взрывчатого вещества;
установление типа боеприпасов, их тактико-технических и конструктивных данных;
2) средней степени сложности:
установление способа (конструкции, материалов) изготовления кустарного взрывчатого средства и принципа его действия;
установление причин отсутствия взрыва у взрывной системы, взрывного средства;
установление причин возникновения аварийных ситуаций и непосредственных технических причин взрыва;

3) күрделі:
жарылғыш заттардың пайда болуының бірыңғай көзін анықтау;
жарылыс механизмін қалпына келтіру мақсатында жарылыс іздерін (жарылғыш заттардың қолданылуын және олардың мөлшерін, жарғыш құрылғысының түрі мен құрылымын, жарылыс ошағын және т.б.), жарылысқа дейінгі материалды жағдайдың түрі мен қасиетін зерттеу;
жарылыс объектісі немесе онымен технологиялық тұрғыдан байланысты болған құрал-жабдықтардың техникалық күйін анықтау және бағалау;
4) аса күрделі:
жарылыс механизмін қалпына келтіру мақсатында жарылыс іздерін, жарылысқа дейінгі материалды жағдайдың түрі мен қасиетін кешенді зерттеу.
15. Есірткі  құралдары, психотроптық заттар мен
прекурсорлардың сот сараптамасы
31. Есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды сот сараптамалық зерттеу:
1) жай:
сараптама нәтижелерін автоматтандырылған құралдар арқылы рәсімдеуді пайдалана отырып, қолдан дайындалған есірткі құралдарын диагностикалық зерттеу (20 объектіден көп емес);
есірткі құралдары мен психотроптық заттарды (табиғаты әртүрлі 10-нан 20-ға дейінгі объектілер); таңбалық мәліметтер мен салыстырмалы үлгілері болған кезде фармацептикалық препараттарды (5 объектіден көп емес) диагностикалық зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
қолдан дайындалған есірткі құралдарын диагностикалық зерттеу (20-дан бастап және одан да көп объектілер);
белгісіз есірткі құралдары мен психотроптық заттардың табиғатын анықтау;
3) күрделі:
мөлшерлік анықтауды қамтитын есірткі құралдары мен психотроптық заттарды сәйкестендірушілік зерттеу;
көп мөлшерлі сұрақтары бар көп нысанды сараптамалар;
ахуалдық міндеттерді шешу жөніндегі зерттеу;
4) аса күрделі:
мөлшерлік анықтауды қамтитын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды сәйкестендірушілік зерттеу.
16. Сот биологиялық сараптама
32. Сот-сараптамалық биологиялық зерттеу:
1) жай:
биологиялық жаратылысты қатпарларды анықтау және өсімдік немесе жануарлар тобына жатқызу мақсатында тасымалдаушы-объектілерді зерттеу;
2) күрделілік  дәрежесі орташа:
биологиялық, зоологиялық және жіктеудің басқа түрлері бойынша объектілердің нақты түрін анықтау;
объектілерді бір түрге, текке, тұқымдастыққа жатқызу мақсатында салыстырмалы зерттеу;
із пайда болу механизмінің, болаттың, вегетацияның сақталу дәрежесінің белгілері бойынша олардың жалпы топқа тиістілігін анықтау;
3) күрделі:
салыстырылып жатқан объектілердің ортақ тектік, топтық тиістілігі сұрағын шешу бойынша сәйкестендірушілік зерттеу;

3) сложные:
установление единого источника происхождения взрывчатых веществ;
исследование следов взрыва с целью реконструкции механизма взрыва (использование взрывчатых веществ и их количеств, вида и конструкции взрывного устройства, эпицентр взрыва и др.), вид и свойства материальной обстановки до взрыва;
установление и оценка технического состояния оборудования, явившегося объектом взрыва или технологически с ним связанного;
4) особо сложные:
комплексное исследование следов взрыва с целью реконструкции механизма взрыва, вид и свойства материальной обстановки до взрыва.
15. Судебная экспертиза наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров
31. Судебно-экспертное исследование наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров:
1) простые:
диагностические исследования наркотических средств кустарного изготовления (не более 20 объектов), с использованием автоматизированных средств оформления результатов экспертизы;
диагностические исследования наркотических средств и психотропных веществ (от 10 до 20 объектов различной природы); фармацевтические препараты (не более 5 объектов) при наличии маркировочных данных и сравнительных образцов;
2) средней степени сложности:
диагностические исследования наркотических средств кустарного изготовления (от 20 и более объектов);
установление природы неизвестного наркотического средства и психотропного вещества;
3) сложные:
идентификационные исследования наркотических средств и психотропных веществ, включающие количественные определения;
многообъектные экспертизы с большим количеством вопросов;
исследования по решению ситуационных задач;
4) особо сложные:
идентификационные исследования наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, включающие количественные определения.
16. Судебная биологическая экспертиза
32. Судебно-экспертное биологическое исследование:
1) простые:
исследование объектов-носителей с целью обнаружения наслоений биологической природы и отнесение их к группе объектов растительного или животного происхождения;
2) средней степени сложности:
установление конкретного вида объектов по биологической, зоологической и другим видам классификаций;
сравнительное исследование объектов с целью отнесения их к одному виду, роду, семейству;
сравнительное исследование объектов с целью установления их общей групповой принадлежности по признакам механизма следообразования, стали, вегетации, степени сохранности;
3) сложные:
идентификационное исследование по решению вопроса общей родовой, групповой принадлежности сравниваемых объектов;

4) аса күрделі:
салыстырылатын объектілердің біртұтастыққа жататындығы туралы сұрақты шешу бойынша сәйкестендірушілік зерттеу;
объектілердің бір массаға (шикізатқа, жартылай өнімге, өсімдік және жануар шикізатынан өңделген өнімдер) тиістілігі туралы сұрақты шешуге бағытталған зерттеулер;
аймақтағы жер телімін анықтау бойынша кешенді зерттеу (ТБТК объектілері);
ТБТК объектілерінің қатпарларының шығу көзін анықтау бойынша диагностикалық міндеттерді шешу;
зерттеу объектілерінің қылмыстың нақты оқиғасы жағдайларымен кеңістік-уақыттық байланысын анықтау.
17. Cот молекулярлық-генетикалық сараптама
33. Cот-сараптамалық молекулярлық-генетикалық зерттеу:
1) күрделі:
қан үлгілері және букальды эпителийлер бойынша биологиялық әкелікті анықтау;
қан үлгілері және букальды эпителийлер бойынша биологиялық аналықты анықтау;
2) аса күрделі:
адамды сүйек қалдықтары бойынша сәйкестендіру;
белгілі бір адамдардан алынған, заттардағы және т.б. адам қанының, сілекейінің, ұрығының, шашының, ұлпаларының қатпарларын зерттеу;
сүйек қалдықтары бойынша биологиялық әкелікті және аналықты анықтау;
түсік материалдары бойынша биологиялық әкелікті және аналықты анықтау.
18. Сот психологиялық-криминалистикалық сараптама
34. Сот-сараптамалық психологиялық-криминалистикалық зерттеу:
1) жай:
шектеулі көлемде келіп түсетін, порнографиялық сипаттағы, сондай-ақ зұлымдық пен күш қолдануды насихаттайтын объектілерді:
ойын картасын - 5 колодаға дейінгі;
бейнетаспаларды, CD-дискілерді, DVD-дискілерді, алынбалы (тасымалды) және алынбайтын ақпарат тасымалдаушыларды, ұялы телефондарды, смартфондарды, дербес қалта компьютерін (бұдан әрі - ДҚК) - 2 данаға дейінгі;
фотосуреттерді, жекелеген репродукцияларды – 5 данаға дейінгі;
журналдарды, газеттерді - 2 данаға дейінгі;
кітаптарды – 1 данаға дейінгі мөлшерде зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
шектеулі көлемде келіп түсетін порнографиялық сипаттағы, сондай-ақ зұлымдық пен күш қолдануды насихаттайтын объектілерді:
ойын картасын - 10-15 колодаға дейінгі;
бейнетаспаларды, CD-дискілерді, DVD-дискілерді, алынбалы (тасымалды) және алынбайтын ақпарат тасымалдаушыларды, ұялы телефондарды, смартфондарды, ДҚК – 3-5 данаға дейінгі;
фотосуреттерді, жекелеген репродукцияларды – 5-10 данадан көп;
журналдарды, газеттерді - 5 данаға дейінгі;
кітаптарды – 2-4 данаға дейінгі (зерделенетін мәтіннің көлеміне қарай) мөлшерде зерттеу;
3) күрделі:
порнографиялық сипаттағы, сондай-ақ зұлымдық пен күш қолдануды насихаттайтын объектілерді:
ойын картасын - 15-ке дейін және одан көп колода;
бейнетаспаларды, CD-дискілерді, DVD-дискілерді, алынбалы (тасымалды) және алынбайтын ақпарат тасымалдаушыларды, ұялы телефондарды, смартфондарды, ДҚК – 5 данадан бастап және одан да көп;
фотосуреттерді, жекелеген репродукцияларды – 10 данадан бастап және одан да көп;
журналдарды, газеттерді – 5 данадан бастап және одан да көп;
хаттарды, өзге де авторлық қолжазбалардың нұсқаларын 5 данадан бастап және одан да көп;
кітаптарды – 5 данадан бастап және одан да көп (зерделенетін мәтіннің көлеміне қарай);
ойын бағдарламаларын – 1 данадан бастап және одан да көп;
өзге стандартты емес объектілерді – 1 данадан бастап және одан да көп;
порнографияны, зұлымдық пен күш қолдануды насихаттайтын белгілердің бар/жоқ екендігін анықтау, объектілерді эротикалық/порнографиялық/зұлымдық пен күш қолдануды насихаттайтын топқа жатқызу – 1 бейнетаспадан артық емес мөлшерде зерттеу;
тасымалдаушы – объектілерге түсіріліп алынған (көзбен шолынатын, ауызша айтылған) әрекеттердің мағыналық мазмұнын анықтау;

4) особо сложные:
идентификационное исследование по решению вопроса о принадлежности сравниваемых объектов единому целому;
исследования, направленные на решение вопроса о принадлежности объектов единой массе (сырье, полуфабрикаты, продукты переработки растительного и животного сырья);
комплексные исследования по установлению локального участка местности (объекты ПБТК);
решение диагностических задач по установлению источника происхождения наслоений объектов ПБТК;
установление пространственно-временных связей объектов исследования обстоятельствами конкретного события преступления.
17. Молекулярно-генетическая экспертиза
33. Судебно-экспертное молекулярно-генетическое исследование:
1) сложные:
установление биологического отцовства по образцам крови и букального эпителия;
установление биологического материнства по образцам крови и букального эпителия;
2) особо сложные:
идентификация личности по костным останкам;
исследование наслоений, крови, слюны, спермы, волоса, тканей человека, на предметах, изъятых у известных лиц и т.д.;
установление биологического отцовства и материнства по костным останкам;
установление биологического отцовства и материнства по абортированному материалу.
18. Судебная психолого-криминалистическая экспертиза
34. Судебно-экспертное психолого-криминалистическое исследование:
1) простые:
исследование объектов порнографического характера, а также пропагандирующих культ жестокости и насилия, поступающие в ограниченном объеме, в количестве:
игральные карты - до 5 колод;
видеокассеты, CD-диски, DVD-диски, съемные (переносные) и несъемные носители информации, мобильные телефоны, смартфоны, карманный персональный компьютер (далее - КПК) - до 2-х экз.);
фотографии, отдельные репродукции - до 5-ти экз.;
журналы, газеты - до 2-х экз.;
книги - до 1 экз.;
2) средней степени сложности:
исследование объектов порнографического характера, а также пропагандирующий культ жестокости и насилия в количестве:
игральные карты - до 10 и 15 колод;
видеокассеты, CD-диски, DVD-диски, съемные (переносные) и несъемные носители информации, мобильные телефоны, смартфоны, КПК - до 3-5 экз.;
фотографии, отдельные репродукции - от 5-10 экз.;
журналы, газеты в количестве до 5-ти экз.;
книги - до 2-4-х экз. (в зависимости от объема изучаемых текстов);
3) сложные:
исследование объектов порнографического характера в количестве:
определение смыслового содержания запечатленных на объектах носителях действий (визуальная, вербальная информация);
игральные карты - от 15 и более колод;
видеокассеты, CD-диски, DVD-диски, съемные (переносные) и несъемные носители информации, мобильные телефоны, смартфоны, КПК - от 5 и более экз.;
фотографии, отдельные репродукции от 10 и более экз.;
журналы, газеты в количестве от 5 и более экз.;
письма, любые иные авторские рукописные варианты от 5 и более экз.;
книги - от 4-х и более экз. (в зависимости от объема изучаемых текстов);
игровые программы - от 1 и более экз.;
иные нестандартные объекты - от 1 и более экз.;
определение признаков наличия\отсутствия порнографии, пропаганды культа жестокости и насилия, отнесение объектов к группе эротической\порнографической\пропагандирующей культ жестокости и насилия - не более 1 видеокассеты;

4) аса күрделі:
порнографиялық сипаттағы, сондай-ақ зорлық-зомбылық пен күш қолдануды насихаттайтын объектілерді:
бейнетаспаларды, CD-дискілерді, DVD-дискілерді, алынбалы (тасымалды) және алынбайтын ақпарат тасымалдаушыларды, ұялы телефондарды, смартфондарды, ДҚК – 15 данадан бастап және одан да көп;
фотосуреттерді, жекелеген репродукцияларды – 30 данадан бастап және одан да көп;
журналдарды, газеттерді - 10 данадан бастап және одан да көп;
хаттарды, кез келген өзге авторлық қолжазба нұсқаларын – 10 данадан бастап және одан да көп;
кітаптарды - 10 данадан бастап және одан да көп (зерделенетін мәтіннің көлеміне қарай);
ойын бағдарламаларын - 1 данадан көп;
өзге стандартты емес объектілерді - 1 данадан көп мөлшерде зерттеу;
объектілерді - нақты адамның күйі мен жедел-іздестіру шараларын жүргізу кезеңі, тергеу әрекеттері – жауап алу, оқиға орнында түсініктерді тексеру, ұстау және т.б. жазылған бейнежазбаларды - 1 данадан көп көлемде зерттеу;
адамның физиологиялық және психологиялық күйін өзгерту мақсатында, оған әртүрлі тәсілдермен ықпал жасау фактісін анықтау;
адамның физиологиялық және психологиялық күйінің, өзінің жасаған әрекеттерінің барысында, не болмаса оған қандай да бір тәсілдермен ықпал жасау нәтижесінде өзгеру фактісін анықтау – 5-20 данадан артық емес.
19. Сот психологиялық-филологиялық сараптама
35. Сот-сараптамалық психологиялық-филологиялық зерттеу:
1) күрделі:
мәтіннің жалпы бағыттылығын анықтау;
басылымның мазмұнын түсінуге жалпының қолжетімділігін, онда жасырын, жанама ниет бар/жоқтығын айқындау;
мәтіннің жанрлық, стилистикалық, композициялық ерекшеліктері, лексикалық-фразеологиялық тәсілдерін анықтау;
сөйлеу дағдысы, тілдік қалыптарды зерттеу;
материалдың мәтіні бойынша қолданылатын сөздер мен сөз айналымдарының семантикалық мағынасын зерттеу;
материалдардың адамның (бір топ адам) эмоциялық, жігерлік өрісіне әсер етуінің психологиялық аспектісін зерттеу;
адамның, не бір топ адамның күйіне, пікіріне, ойына, мінез-құлығына әсер ету мүмкіндігі бар материалдарды ақпарат ретінде баяндау стилін, үлгісін зерттеу;
2) аса күрделі:
сөз мәтінінде ұлтаралық және діни араздықты, алауыздықты қоздыру, ұлттық және діни құндылыққа тіл тигізу, Қазақстан Республикасының конституциялық құрылымын күштеп құлату немесе өзгерту, не болмаса тұтастығына күштеп бұзуға шақыру белгілері бар сөйлеген сөздердің, пікірлердің бар/жоқ екендігін зерттеу;
материалдарда қамтылған ақпараттарға сәйкес олардың белгілі бір діни бағытқа, ағымға (Ислам мұсылман діні, христиандық, буддизм, сондай-ақ әртүрлі сектанттық көріністер шеңберінде) жататындығын зерттеу;
сөз мәтінінде жеке және заңды тұлғаның ар-намысына, қадiр-қасиетiне қатысты қорлау сипатындағы айтылған сөздердің, пікірлердің болуы/болмауын зерттеу.

4) особо сложные:
исследование объектов порнографического характера, а также пропагандирующие культ жестокости и насилия в количестве:
видеокассеты, CD-диски, DVD-диски, съемные (переносные) и несъемные носители информации, мобильные телефоны, смартфоны, КПК - от 15 и более экз.;
фотографии, отдельные репродукции от 30 и более экз.;
журналы, газеты в количестве от 10-ти и более экз.;
письма, любые иные авторские рукописные варианты от 10 и более экз.;
книги - от 10-ти и более экземпляров (в зависимости от объема изучаемых текстов);
игровые программы - более 1 экз.;
иные нестандартные объекты - более 1 экз.;
исследование объектов - видеозаписей, на которых запечатлено состояние конкретного человека и момент производства оперативно-розыскных мероприятий, следственных действий - допроса, проверки показаний на месте, задержания и прочее - более 1 экз.;
установление факта воздействия на человека различными средствами, с целью изменения его физиологического и психологического состояния;
установление факта изменения физиологического и психологического состояния человека в процессе совершаемых им действий, либо в результате воздействия на него какими-либо средствами - не более 5-20 экз.
19. Судебная психолого-филологическая экспертиза
35. Судебно-экспертное психолого-филологическое исследование:
1) сложные:
установление общей направленности текста;
определение общедоступности понимания содержания публикации, наличия/отсутствия в них скрытого, косвенного умысла;
исследование жанровых, стилистических, композиционных особенностей текста, лексико-фразеологических приемов;
исследование речевых навыков, языковых форм;
исследование семантического значения слов и оборотов речи, используемых по тексту материалов;
исследование психологического аспекта воздействия материалов на эмоциональную, волевую сферу человека (группы людей);
исследование стиля, манеры изложения материалов, как информации, способной повлиять на изменения состояния, мнения, суждений, поведения человека, либо группы людей;
2) особо сложные:
исследование наличия/отсутствия в тексте слов, выражений, высказываний, содержащих признаки возбуждения межнациональной и религиозной вражды, розни, оскорбления национального или религиозного достоинства, призывов к насильственному свержению или изменению конституционного строя либо насильственному нарушению территории Республики Казахстан;
исследование принадлежности материалов в соответствии с содержащейся в них информации к определенному религиозному направлению, течению (в рамках мусульманской религии Ислам, христианства, буддизма, а также различных проявлений сектанства);
исследование наличия/отсутствия в тексте слов, выражений, высказываний оскорбительного характера в отношении чести и достоинства физического и юридического лица.