Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсетуді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнiң м.а. 2010 жылғы 15 сәуірдегі N 263 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 17 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6231 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 6 маусымдағы № 20 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.06.2024 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабына сәйкес және Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсетуді жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ереже бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының бастықтары (келісім бойынша) осы бұйрықты басшылыққа алсын және мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсетуді;
2) жаңа туған нәрестелер мен ерте балалық шақтағы есту органдарын міндетті скринингтік тексеруді ұйымдастыруды және жүргізуді;
3) балалар мен ересектердің есту қабілетінің бұзылуларын объективті зерттеу әдістерімен диагностикалауды енгізуді;
4) балалар мен жасөспірімдерді қазіргі заманғы есту аппараттарын қондыруға уақтылы жіберуді;
5) есту қабілеті қатты бұзылған балалар мен ересектерді балаларды кохлеарлық имплантаттауға жіберуді;
6) есту протезін қондыру кезінде балалар мен жасөспірімдердің, сондай-ақ, кохлеарлық имплантацияға дейін және одан кейін балалар мен жасөспірімдердің үйлесімді есту-сөйлеуін оңалтуды;
7) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бас штаттан тыс сурдологына есепті жылдың 25 желтоқсанына дейін осы бұйрықтың орындалу барысы туралы жыл сайынғы ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (Нұрғазиев Қ.Ш.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Бисмильдин Ф.Б.) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.

О мерах по совершенствованию оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 апреля 2010 года № 263. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2010 года № 6231. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 06.06.2024 № 20.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 06.06.2024 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии со статьей 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях совершенствования оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об организациях, оказывающих сурдологическую помощь населению Республики Казахстан.
2. Начальникам управлений здравоохранения областей, городов Астана и Алматы (по согласованию) принять к руководству настоящий приказ и обеспечить:
1) оказание сурдологической помощи населению Республики Казахстан;
2) организацию и проведение обязательных скрининговых обследований органов слуха новорожденных и детей раннего возраста;
3) внедрение диагностики нарушений слуха у детей и взрослых объективными методами исследования;
4) своевременное направление детей и взрослых на слухопротезирование современными слуховыми аппаратами;
5) направление детей и взрослых с глубокими нарушениями слуха на кохлеарную имплантацию;
6) адекватную слухоречевую реабилитацию детей и подростков при слухопротезировании, а также детей и взрослых до и после кохлеарной имплантации;
7) представление ежегодной информации до 25 декабря отчетного года о ходе выполнения настоящего приказа главному внештатному сурдологу Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Нургазиев К.Ш.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.

6. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2010 жылғы 15 сәуірдегі
№ 263 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ереже
1. Осы Ереже "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес әзірленді және меншік нысанына қарамастан Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсететін ұйымдардың міндеттерін, функцияларын, құқықтық және ұйымдастыру негіздерін айқындайды.
2. Халыққа сурдологиялық көмек көрсететін ұйымдар есту органдарының бұзылыстары бар адамдарды анықтауға, емдеуге, медициналық және есту-сөйлеу қабілетін оңалтуға бағытталған іс-шараларды уақтылы өткізу мақсатында ұйымдастырылады.
3. Халыққа сурдологиялық көмек көрсететін ұйымдардың жұмысын штаттан тыс бас сурдолог маман (республикалық, облыстық, қалалық) үйлестіреді.
4. Сурдологиялық көмек өзіне есту органдарының патологиясы бар адамдарды уақтылы анықтауды, емдеуді, есту органдарын протездеуді, есту-сөйлеу қабілетін оңалтуды, арнайы түзету-педагогикалық көмекті қамтиды.
5. Халыққа сурдологиялық көмек консультациялық-диагностикалық және/немесе стационарлық медициналық көмек түрінде көрсетіледі.
6. Халыққа сурдологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) жатырлық даму кезеңін қоса алғанда, балалар мен ересектердің арасындағы есту органдары ауруларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
2) жаңа туған балалар мен ерте шақтағы балаларға скринингтік тексеруді енгізу және жүргізу жолымен жаңа туған кезеңнен бастап балалардың есту патологиясы мен бұзылыстарын анықтау;
3) емдеудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып, ерте шақтағы балалардың есту бұзылыстарын емдеуді және түзетуді уақтылы бастау;
4) емдеудің консервативтік әдістерін, медициналық-педагогикалық оңалтуды қамти отырып есту және сөйлеу бұзылыстары бар адамдарды, есту және сөйлеу бұзылыстары бар балаларды уақытылы медициналық оңалту;
5) естуді жеке протездеу;
6) кохлеарлық имплантация.
7. Халыққа сурдологиялық көмек көрсететін ұйымдарда мына көмектер жүзеге асырылады:
1) зерттеудің қазіргі заманғы әдістемелерін қолдана отырып сурдологиялық консультациялық-диагностикалық көмек көрсету;
2) есту бұзылыстарын психофизикалық зерттеу әдістерімен диагностикалау (мінез-құлықтық аудиометрия);
3) есту бұзылыстарын объективті зерттеу әдістерімен диагностикалау (потенциалдар арқылы болған отоакустикалық эмиссияны тіркеу, акустикалық импедансометрия);

6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Б. Садыков
Утверждено
приказом и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 апреля 2010 года № 263
Положение
об организациях, оказывающих сурдологическую
помощь населению Республики Казахстан
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет задачи, функции, правовые и организационные основы деятельности организаций, оказывающих сурдологическую помощь населению Республики Казахстан независимо от форм собственности.
2. Организации, оказывающие сурдологическую помощь населению создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на выявление, лечение, медицинскую и слухоречевую реабилитацию лиц с нарушением органов слуха.
3. Работу организаций, оказывающих сурдологическую помощь населению, координирует главный внештатный специалист сурдолог (республики, области, города).
4. Сурдологическая помощь включает в себя своевременное выявление, лечение, слухопротезирование, слухоречевую реабилитацию, специальную коррекционно-педагогическую помощь лицам с патологией органов слуха.
5. Сурдологическая помощь населению оказывается в форме консультативно-диагностической и/или стационарной медицинской помощи.
6. Основными задачами организаций, оказывающих сурдологическую помощь населению, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику заболеваний органов слуха среди детей, включая внутриутробный период развития, и взрослых;
2) ранняя диагностика патологий и нарушений слуха у детей, начиная с периода новорожденности, путем внедрения и проведения скрининговых обследований новорожденных и детей раннего возраста;
3) своевременное начало лечения и коррекция нарушений слуха у детей раннего возраста с соблюдением преемственности на всех этапах лечения;
4) своевременная медицинская реабилитация лиц с нарушением слуха и речи, включая консервативные методы лечения, медико-педагогическую реабилитацию;
5) индивидуальное слухопротезирование;
6) кохлеарная имплантация.
7. В организациях, оказывающих сурдологическую помощь осуществляется:
1) консультативно-диагностическая сурдологическая помощь с применением современных методик обследования;
2) диагностика нарушений слуха психофизическими методами исследования (поведенческая аудиометрия);
3) диагностика нарушений слуха объективными методами исследования (регистрация отоакустической эмиссии, слуховых вызванных потенциалов, акустическая импедансометрия);

4) есту органдарын протездеу (есту аппаратын жеке таңдау, жеке құлақ салымшаларын дайындау, есту аппаратына бейімделу);
5) кохлеарлық имплантация (кандидаттарды операцияға іріктеу, операция, сөйлеу процессорын қосу және күйге келтіру);
6) есту бұзылыстары бар адамдарды динамикалық бақылау;
7) естуді протездеудің сәйкестігін қадағалау;
8) есту-сөйлеу қабілетін оңалту (сөйлеу мен есту қабілетін дамыту).

4) слухопротезирование (индивидуальный подбор слуховых аппаратов, изготовление индивидуальных ушных вкладышей, адаптация к слуховым аппаратам);
5) кохлеарная имплантация (отбор кандидатов на операцию, операция, подключение и настройка речевого процессора);
6) динамическое наблюдение лиц с нарушением слуха;
7) контроль адекватности слухопротезирования;
8) слухоречевая реабилитация (развитие речи и остаточного слуха).

8. Сурдологиялық көмек консультациялық-диагностикалық көмек мамандандырылған немесе жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсететін ұйымдардың базасында cурдологиялық кабинет құрылымдық бөлімше ретінде халыққа (ересектер мен балалар) мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының базасында (облыстық, қалалық) ұйымдастырылады.
9. Тереңдетілген сурдологиялық және аудиологиялық зерттеулер есту кемістігінің дәрежесін анықтау және есту органдарын протездеудің, кохлеарлық имплантацияның, естуді жақсарту операцияларының, есту-сөйлеу қабілетін оңалтудың қажеттігін уақтылы шешу мақсатында жүргізіледі.

8. Для оказания сурдологической помощи на базе организации здравоохранения (области, города), оказывающей специализированную или высокоспециализированную консультативно-диагностическую помощь населению (взрослому или детскому) создается сурдологический кабинет как структурное подразделение.
9. В сурдологическом кабинете проводится углубленное сурдологическое и аудиологическое обследование с целью определения степени понижения слуха и своевременного решения вопроса целесообразности проведения слухопротезирования, кохлеарной имплантации, слухоулучшающей операции, а также слухоречевой реабилитации.

10. Cурдологиялық кабинеттің осы Ереженің қосымшасына сәйкес жабдықтардың ең төменгі тізбесімен қамтылады.
11. Республикалық сурдологиялық кабинет өңірлік (облыстық, қалалық, аудандық) сурдологиялық кабинеттерге халыққа сурдологиялық көмек көрсету бойынша ұйымдастыру-әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді.
12. Халыққа көп бейінді, оның ішінде оториноларингология бейіні бойынша мамандандырылған және жоғары мамандандырылған стационарлық көмек көрсететін (республикалық, облыстық, қалалық, аудандық) денсаулық сақтау ұйымы да сурдологиялық көмек көрсете алады.

10. Сурдологический кабинет обеспечивается минимальным перечнем оборудования согласно Приложению к настоящему Положению.
11. Республиканский сурдологический кабинет оказывает организационно-методическую и практическую помощь территориальным (областным, городским, районным) сурдологическим кабинетам по вопросам организации и оказания сурдологической помощи населению.
12. Организация здравоохранения, оказывающая многопрофильную специализированную или высокоспециализированную стационарную помощь населению (республики, области, города, района), в том числе по профилю оториноларингология, может также оказывать сурдологическую помощь.