"Балалар сүт асханасын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрдің м.а. 2010 жылғы 23 шілдедегі № 537 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 24 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6437 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 7-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына, 145-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Балалар сүт асханасын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. «Балалар сүтханаларын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 27 сәуірдегі № 257 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4683 болып тіркелген. «Заң газеті» газетінде 2007 жылғы 16 қарашада № 176 (1205) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің төрағасы К.С. Оспановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы                                 Б. Садықов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
міндетін атқарушының
2010 жылғы 23 шілдедегі
№ 537 бұйрығымен бекітілген
«Балалар сүт асханасын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологоиялық талаптар» санитариялық ережесі

Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации детских молочных кухонь"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 июля 2010 года № 537. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2010 года № 6437. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7, подпунктом 1) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации детских молочных кухонь".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2007 года № 257 "Об утверждении cанитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации детских молочных кухонь" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4683, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 16 ноября 2007 года № 176 (1379)).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан Оспанова К.С.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Б. Садыков
Утверждены приказом
И.о.Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 июля 2010 года № 537
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации детских молочных кухонь"

1. Жалпы ережелер
1. Осы санитариялық-эпидемиологиялық ережесі (бұдан әрі - санитариялық ереже) балалар сүт асханасының үй-жайларын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
2. Осы санитариялық ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) балалар сүт асханасы – емшектегі және жас балаларға арналған сүт өнімдері мен емдік тағамдарды дайындауға арналған объект (бұдан әрі - БСА);
2) тарату пункті - БСА-да дайындалған, БСА құрамына кіретін немесе БСА-дан 40 км артық емес қашықтықта дербес орналасқан балалардың тағамын беруге арналған объект;
3) балаларды қоректендіргіш қоспа - құрамы жағынан емшек сүтіне сапалық және сандық қатынаста барынша жақындастырылған, жасанды және аралас тамақтандыру барысында баланың дене бітімінің қалыпты дамуын қамтамасыз ететін сүт қоспасы;
4) ұйытқы - сүттен ашытылған өнімдерді дайындау үшін пайданылатын сүтқышқылды дақылдар, бифидобактериялар, сондай-ақ ашымалы сүт өнімдерін дайындау үшін пайдаланылатын микроорганизмдер штамдарының комбинациясы және ассоциациясы;
5) пастерлеу - плюс 70-85 градус Цельсияға (бұдан әрі -0С) дейінгі температурада бір рет қыздыру арқылы сүттегі микробтарды жою әдісі.
2. Балалар сүт асханаларының өндірістік және қосалқы үй-жайларын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
3. Жер учаскесін беру, БСА құрылысына және реконструкциялауға жобалық құжаттамасы, пайдалануға енгізу осы санитариялық ереженің талаптарына сәйкестігіне мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органы берген санитариялық–эпидемиологиялық қорытынды болған жағдайда жүзеге асырылады.
4. Балалар сүт асханасын жеке орналасқан ғимараттарда немесе жапсарлас үй-жайларда; балалардың амбулаториялық - емханалық және кіретін есігі бөлек стационарлық медицина ұйымдарының үй-жайларында орналастыруға жол беріледі. Әкімшілік және тұрғын үй ғимараттарының бірінші қабаттарында өндірістік қуаттылығы тәулігіне 5 мың порцияға дейін БСА-ны орналастыруға жол беріледі. ДСА-ны ғимараттың жартылай жертөле және жертөле қабаттарында орналастыруға жол берілмейді.
БСА құрамында тарату пункті болған жағдайда екі бөлек кіреберіс жабдықталады.
5. БСА аумағы, оның ішінде көлік кіретін жолдары, тротуарлар және түсіріп-тиейтін алаңдарға асфальт төселіп немесе қатты жабындысы және жаңбырдың және еріген судың ағып кетуіне ыңғайлы еңістігі болуы керек. Аумақта жерасты суы жиналатын учаске болмауы тиіс. Жаңбырдың және еріген сулардың ағуы үшін ғимараттан сужинағышқа бағытталған еңіс қарастырылады. Сужинағыштар мен суағындылары тұрақты тазартылып, тұрақты жөндеуден өткізіліп отырады.
Аумақ күнделікті тазартылады, жазғы уақытта сумен шайылады, қыс кезінде қар мен мұздан тазартылады.

1. Общие положения
1. Настоящие санитарно-эпидемиологические правила (далее - санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации помещений детских молочных кухонь.
2. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) детская молочная кухня - объект для приготовления молочных продуктов и продуктов лечебного питания для детей грудного и раннего возраста (далее - ДМК);
2) раздаточный пункт - объект, предназначенный для выдачи детского питания, приготовленного в ДМК, входящий в состав ДМК или расположенный отдельно на расстоянии не более 40 километров от ДМК;
3) детская питательная смесь - молочная смесь, максимально приближенная к составу грудного молока в качественном и количественном отношении, обеспечивающая нормальное физическое развитие ребенка при искусственном и смешанном вскармливании;
4) закваска - культура молочнокислых и бифидобактерий, а также комбинации и ассоциации штаммов микроорганизмов, используемые для приготовления кисломолочных продуктов;
5) пастеризация - способ уничтожения микробов в молоке однократным нагреванием до температуры плюс 70-85 градусов Цельсия (далее - 0С).
2. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации производственных и вспомогательных помещений
детских молочных кухонь
3. Предоставление земельного участка, проектная документация на строительство и реконструкцию ДМК, ввод в эксплуатацию осуществляются при наличии санитарно-эпидемиологического заключения государственного органа санитарно-эпидемиологической службы на соответствие требованиям настоящих санитарных правил.
4. Детские молочные кухни допускается размещать в отдельно стоящих и в пристроенных зданиях, в помещениях детских амбулаторно-поликлинических и стационарных медицинских организаций с отдельным входом. На первых этажах административных и жилых зданий допускается размещать ДМК производственной мощностью до 5 тысяч порций в сутки. Не допускается размещение ДМК в полуподвальных и подвальных этажах зданий.
При наличии в составе ДМК раздаточного пункта, оборудуются два раздельных входа.
5. Территория ДМК, в том числе подъездные пути, тротуары и разгрузочные площадки должны быть заасфальтированы или замощены (твердое покрытие) и иметь уклоны, обеспечивающие сток дождевых и талых вод. На территории не должно быть участков с застойными грунтовыми водами. Для стока атмосферных и талых вод предусматриваются уклоны, направленные от здания к водосборникам. Водосборники и водостоки регулярно очищаются, своевременно ремонтируются.
Территория ежедневно убирается, в летнее время - поливается, в зимнее время - очищается от снега и льда.

6. Бүлінген орайтын ыдыстарды және қоқыстарды жинау үшін металл контейнерлер қолданылады, олар асфальт немесе бетон төселген алаңдарда орнатылады, олардың мөлшері контейнердің түбінің алаңынан үш есе артық болып және БС ғимаратынан 25 метр (бұдан әрі - м) кем емес қашықтықта орналасуы тиіс.
7. Қалдықтар мен қоқыстар контейнер сыйымдылығының үштен бір бөлігінен (бұдан әрі - 2/3) артық емес бөлігі толған кезде, бірақ тәулігіне кемінде бір рет шығарылады.
8. Балалар сүт асханасының орталықтандырылған сумен жабдықтау және кәріз жүйелері болуға тиіс. БСА-ның тасымалды сумен жұмыс істеуіне жол берілмейді.
9. БСА-ның өндірістік үй-жайлары араластырғыш қондырғысы бар ыстық және суық сумен қамтамасыз етіледі, бір үй-жайға бір шүмек есебінен орнатылатын ағызатын шүмекпен жабдықталады.
10. Өндірістік және санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда қол жуатын раковиналар сабын дозатор немесе бір реттік сабынмен, бір реттік сүлгімен немесе электросүлгімен жабдықталады.
Технологиялық процестер, жабдықтар мен үй-жайларды санитариялық өңдеу үшін сумен жылыту жүйесінен ыстық су алып қолдануға жол берілмейді.
11. Өндірістік үй-жайлар диаметрі 10 сантиметр (бұдан әрі - см) торы бар басқыштармен жабдықталады. Технологиялық жабдықтардан өңделген суларды ағызатын құбырлар кәріз желісіне сифон құрылғысы арқылы жалғанады.
12. Жұмыс орындарының және технологиялық жабдықтардың үстінен басқыштарды, астауларды және аспалы кәріз құбырларын орналастыруға, тұрмыстық ағын құбырларын өндірістік үй-жайлар арқылы өткізуге жол берілмейді. Өндірістік ағын құбырлары өндірістік үй-жайлардан тыс орналасады.
13. Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмағанда өндірістік және жуатын үй-жайларда су қыздыратын қондырғылар қарастырылады.
14. БСА-ны кәрізді емес елді мекендерде орналасқанда жергілікті кәріз қарастырылады. Ағын суды жинауға арналған бетондалған шұңқырдың қақпағы болуы және үштен екі бөлігі толған кезде тазартылуы тиіс.
15. Өндірістік, қосалқы және санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар табиғи желдетумен қамтамасыз етіледі, пісіретін, жуатын және санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда сору-сыртқа тарату желдеткіші орнатылады.
Сырттан түсетін ауаны бөлу және үй-жайдың ішінен шығатын ауа берілетін жылу мен ылғалдықты есепке ала отырып қарастырылады. Сүт қоспаларын дайындайтын үй-жайларда сырттан ауа соратын желдету жүйесі бактерицидті сүзгілермен орындалады. Желдету жүйесінің ойықтары ұсақ көзді тормен жабылады, ол ластануына қарай ауыстырылады.
Пісіретін қазандар, бу өткізгіштер, ыстық су құбырлары және басқа да конвекциялық және сәулелік жылу бөлетін көздердің сыртқы бетінің температурасы 4500С аспайтын жылу оқшаулағышы болуы тиіс.
Ылғал және жылу көздерін жергілікті сорғыш шатырлармен жабдықтау қажет.

6. Для сбора поврежденной упаковочной тары и мусора используются металлические контейнеры, установленные на асфальтированной или бетонированной площадке, размеры которой должны в три раза превышать площадь основания контейнеров и располагаться на расстоянии не менее 25 метров (далее - м) от здания ДМК.
7. Удаление мусора и отходов производится при их накоплении не более чем на две трети (далее - 2/3) емкости контейнера, но не реже одного раза в сутки.
8. Детская молочная кухня должна иметь централизованные системы водоснабжения и канализации. Работа ДМК на привозной воде не допускается.
9. Производственные помещения ДМК обеспечиваются холодной и горячей водой с установкой смесителей, оборудуются смывными кранами для уборки, которые устанавливаются из расчета один кран на помещение.
10. Раковины для мытья рук в производственных и санитарно-бытовых помещениях снабжаются мыльными дозаторами или одноразовым мылом, разовыми полотенцами или электрополотенцем.
Не допускается использование горячей воды из системы водяного отопления для технологических процессов, санитарной обработки оборудования и помещений.
11. Производственные помещения оборудуются трапами диаметром 10 сантиметров (далее - см) с сетками. Трубопроводы для стока отработанных вод от технологического оборудования подсоединяются к канализационной сети с устройством сифонов.
12. Не допускается устройство трапов, лотков и подвесных канализационных труб с технологическими и бытовыми стоками над рабочими местами и технологическим оборудованием, прохождение стояков с бытовыми стоками через производственные помещения. Стояки с производственными стоками располагаются вне производственных помещений.
13. При отсутствии централизованного горячего водоснабжения предусматривается установка водонагревателей в производственных и моечных помещениях.
14. При размещении ДМК в не канализованных населенных пунктах предусматривается местная канализация. Бетонированная яма для приема сточных вод должна иметь крышку и очищаться по мере накопления на две трети объема.
15. Производственные, вспомогательные и санитарно-бытовые помещения оборудуются естественной вентиляцией, в варочных, моечных и санитарно-бытовых помещениях устраивается приточно-вытяжная вентиляция.
Распределение приточного воздуха и удаление воздуха из помещений предусматривается с учетом поступления теплоты и влаги. В помещениях приготовления молочных смесей приточная система вентиляции выполняется с бактерицидными фильтрами. Отверстия вентиляционных систем закрываются мелкоячеистой сеткой, которая заменяется по мере загрязнения.
Варочные котлы, паропроводы, трубопроводы горячей воды и другие источники значительных выделений конвекционного и лучистого тепла должны иметь теплоизоляцию, с температурой на поверхности, не превышающей 450С.
Источники влаги и тепла необходимо оборудовать местными вытяжными зонтами.

16. Барлық ашылатын терезелер мен фрамугалар жылдың жылы кезеңінде алынып-салынатын металл торлармен жабылады.
17. Өндірістік, қосалқы және санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар орталықтандырылған немесе жергілікті жылумен, табиғи және жасанды жарықпен жабдықталады.
Жылыту жүйесінің қыздырғыш аспаптары ластанудан және шаңнан оңай тазартылатындай болуы тиіс.
18. Өндірістік цехтар мен қоймалардың жарықтандыру көздері жарылыс беруге қауіпсіз арматуралардың ішінде: люминесцентті – түріне қарай, қыздыру шамдары – жабық плафондарда орнатылады.
Жарық беретін аспаптарды тікелей ашық ыдыстардың, пісіретін қазандардың үстіне орнатуға жол берілмейді.
19. Жарық түсіретін терезе ойықтары үй-жайдың ішінен және сыртынан заттармен көлеңкеленбеуі керек және тоқсан сайын ластанудан және шаңнан тазартылады, сынған әйнектер ауыстырылады. Терезелерге құралған әйнектер салуға және әйнекті фанерамен, картонмен ауыстыруға жол берілмейді. Оңтүстік аудандарда жазғы кезеңдерде күннің шамадан артық ыстығынан қорғау үшін қорғаныш құрылғылармен жабдықталады.
20. Қабырғалар мен төбелер ақталып немесе ашық түске боялады. Өндірістік, ұйытқылық, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың қабырғалары екі метрден кем емес биіктікке дейін жуу және дезинфекциялау құралдарының әсеріне шыдамды тақтайшалармен немесе басқа материалмен қапталады. Сынған тақтайшалар ауыстырылады.
Өндірістік және қосалқы үй-жайлардың қабырғалары мен төбесі жылына кемінде бір рет ақталады немесе боялады.
21. Өндірістік үй-жайлардың едендеріне сырғанамайтын, су өтпейтін, дезинфекциялау құралдарының әсеріне төзімді материалдар төсейді. Өндірістік үй-жайларға кіреберісте дезинфекциялық ерітіндіге батырылған кілемшелер төселуі тиіс.
10 күнде кемінде бір рет ауқымды жинау және барлық үй-жайларға, мүккамал мен жабдықтарға дезинфекция жүргізіледі.
22. БСА құрамына мына өндірістік үй-жайлар кіреді:
1) сүтті қабылдайтын;
2) флягтарды жуатын;
3) сүтті жылыдай өңдейтін, сүт қоспаларын дайындайтын және салқындатын;
4) дайындауға және сақтауға ұйытқыны бөле отырып айран дайындайтын;
5) сүзбені дайындайтын;
6) биолакта дайындайтын;
7) жемісті және көкөністі қоспаларды дайындауға арналған;
8) көкөністер мен жемістерді жууға арналған бөлімше;
9) үлестіретін;
10) мүкаммал мен асхана ыдыстарын жуатын;
11) айналымдағы ыдыстарды жуатын.
23. Қосалқы үй-жайлар құрамына мыналар кіреді:
1) құрғақ өнімдер қоймасы;
2) көкөністер қоймасы;
3) қораптайтын ыдыстар қоймасы;
4) санитариялық-тұрмыстық және қызметтік үй-жайлар.
24. БСА үй-жайларының құрамы мен алаңы өндіріс қуаттылығына байланысты осы санитариялық ережеге 1-қосымшаға сәйкес, үлестіру пункттері осы санитариялық ережеге 2-қосымшаға сәйкес болуы тиіс.

16. Все открывающиеся окна и фрамуги в теплый период года закрываются съемными металлическими сетками.
17. Производственные, вспомогательные и санитарно-бытовые помещения оборудуются централизованным или местным отоплением, естественным и искусственным освещением.
Нагревательные приборы отопления должны быть легко доступными для очистки от загрязнений и пыли.
18. Источники освещения производственных цехов и складов заключаются во взрывобезопасную арматуру: люминесцентные - в зависимости от типа, лампы накаливания - в закрытые плафоны.
Не допускается устанавливать осветительные приборы непосредственно над открытыми емкостями, варочными котлами.
19. Световые проемы окон не должны загромождаться, как внутри, так и вне помещения, очищаются от пыли и копоти не реже одного раза в квартал, разбитые стекла - заменяются. Не допускается устанавливать в окнах составные стекла и заменять остекление фанерой, картоном. В южных районах для защиты от избыточной инсоляции в летний период года оборудуются защитные устройства.
20. Стены и потолки белятся или окрашиваются в светлые тона. Стены заквасочной, производственных, санитарно-бытовых помещений облицовываются на высоту не менее двух метров плиткой или другими материалами, устойчивыми к воздействию моющих и дезинфицирующих средств. Битая плитка заменяется.
Покраска или побелка стен и потолков производственных и подсобных помещений производится не реже 1 раза в год.
21. Полы в производственных помещениях покрывают не скользкими, водонепроницаемыми, устойчивыми к воздействию дезинфицирующих средств материалами. У входа в производственные помещения должны быть коврики, пропитанные дезинфицирующим раствором.
Не реже одного раза в 10 дней проводится генеральная уборка и дезинфекция всех помещений, оборудования и инвентаря.
22. ДМК имеет следующий состав производственных помещений:
1) приемная молока;
2) моечная фляг;
3) тепловой обработки молока, приготовления и охлаждения молочных смесей;
4) приготовления кефира с отделением для изготовления и хранения закваски;
5) приготовления творога;
6) приготовления биолакта;
7) для изготовления фруктовых и овощных смесей;
8) отделение для мойки овощей и фруктов;
9) раздаточная;
10) моечная инвентаря и кухонной посуды;
11) моечная оборотной тары.
23. В состав вспомогательных помещений входят:
1) кладовая сухих продуктов;
2) кладовая овощей;
3) кладовая упаковочной тары;
4) санитарно-бытовые и служебные помещения.
24. Площади помещений ДМК в зависимости от мощности производства должны соответствовать приложению 1 к настоящим санитарным правилам, раздаточных пунктов - приложению 2 к настоящим санитарным правилам.

25. Өндірістік үй-жайлардың орналасуы технологиялық процестердің ағымын қамтамасыз етуі, шикі және дайын өнімдердің араласуына жол бермеуі тиіс.
26. Негізгі өндірістік үй-жайларда бактерицидтік шамдар орнатылады. Бактерицидтік шамдардың жұмыс режимі шамға берілетін паспорттық деректерге сәйкес айқындалады және осы санитариялық ережеге 3-қосымшаға сәйкес арнайы журналда белгіленеді.
27. Едендер күнделікті, қабырғаларының панелі аптасына бір рет жуғыш заттар қосылған ыстық сумен жуылады.
Жинау мүкаммалы және дезинфекциялау құралдары арнайы бөлінген үй-жайларда, шкафтарда немесе учаскелерде сақталады. Тазалау мүккәмалы таңбаланады.
28. Дәретханалар алдындағы шлюздер санитариялық киімге арналған киімілгішпен жабдықталады. Дәретханаларды дезинфекциялау күн сайын жүргізіледі. Дәретханаларды тазалау үшін таңбаланған жеке тазалау мүкаммалы бөлінеді.
29. Өндірістік үй-жайларда қалдықтарды, тағамдық өнімдерді өндіруге қатысы жоқ жабдықтар мен аспаптарды сақтауға, сондай–ақ қызметкерлер құрамына тамақ дайындап ішуге, дезинфекциялық ерітінділерді және жеке киімдерін сақтауға жол берілмейді.
3. Жабдықтарға, ыдыстарға және балалардың тағамын (қоспаны) өндіруге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
30. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдардан дайындалған технологиялық жабдықтар, ыдыстар, мүкаммал және орайтын ыдыстар пайдаланылады.
31. Технологиялық жабдықтарды орналастыру кезінде технологиялық процестің ағыны, жұмыскерлердің жабдықтарға жақындауына мүмкіндігі қамтамасыз етіледі.
32. Жабдықтар, аппаратуралар, және сүт өткізгіштер сүттің, жуу және дезинфекциялау құралдарының толық ағуын қамтамасыз ететіндей жалғануы тиіс. Металдан жасалған сүт өткізгіштер ажыратылатын болуы тиіс.
Сынапты термометрлерді, спирттік шыны термометрлерді қорғаныш қаптауынсыз қолдануға жол берілмейді.
33. Сүт өнімдерін (сүзбеден басқа) дайындайтын және сақтайтын ыдыстар тығыз жабылатын қақпақтармен қамтамасыз етіледі.
34. Цехтың ішіндегі ыдыстар және өндірістік мүкаммал әр түрлі шикізаттар мен дайын өнімдерге бекітіледі және тиісінше таңбаланады.
35. Жабдықтардың техникалық ақауына немесе су, бу, электр қуатын берудегі екі сағатқа және одан көп уақытқа созылған үзілістерге байланысты мәжбүрлі тоқтау жағдайында ыдыстағы пастерленген сүт немесе қалыпты қоспа ағызылады және қайта пастерлеуге жіберіледі. Босаған жабдық жуылады және дезинфекцияланады. Жабдықтардың бөлшектенетін тетіктерін (құбырлар, крандар, дозалаушы құрылғылар) қолмен жууға арналған жылжымалы ванналар және кептіруге арналған сөрелер қарастырылады.

25. Расположение производственных помещений должно обеспечивать поточность технологических процессов, исключать контакты сырой и готовой продукции.
26. В основных производственных помещениях устанавливаются бактерицидные лампы. Режим работы бактерицидных ламп определяется в соответствии с паспортными данными на лампу и отмечается в специальном журнале по форме, согласно приложению 3 к настоящим санитарным правилам.
27. Полы ежедневно промываются горячей водой с моющими средствами, панели стен - один раз в неделю.
Уборочный инвентарь и дезинфицирующие средства хранятся в специально отведенных помещениях, шкафах или участках. Уборочный инвентарь маркируется.
28. Шлюзы перед туалетами оборудуются вешалками для санитарной одежды. Дезинфекция туалетов производится ежедневно. Для уборки туалетов выделяется отдельный уборочный инвентарь, который маркируется.
29. Хранение в производственных помещениях отходов, инвентаря и оборудования, не имеющего непосредственного отношения к производству продуктов питания, а также приготовление и прием пищи персоналом, хранение дезинфицирующих растворов и личной одежды персонала не допускается.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к оборудованию,
посуде и производству детских продуктов (смесей)
30. Используется технологическое оборудование, посуда, инвентарь и упаковочная тара, изготовленные из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
31. При расстановке технологического оборудования обеспечивается поточность технологического процесса, возможность доступа к оборудованию работающих лиц.
32. Оборудование, аппаратура и молокопроводы должны быть смонтированы таким образом, чтобы обеспечивался полный слив молока, моющих и дезинфицирующих растворов. Металлические молокопроводы должны быть разъемными.
Не допускается использование ртутных термометров, спиртовых стеклянных термометров без защитной оправы.
33. Емкости, в которых производится изготовление и хранение молочных продуктов (кроме творога), снабжаются плотно закрывающимися крышками.
34. Внутрицеховая тара и производственный инвентарь используются для определенных видов сырья и готовой продукции и соответственно маркируются.
35. В случае вынужденных простоев оборудования из-за технических неполадок или перерывов в подаче воды, пара, электроэнергии в течение двух часов и более, пастеризованное молоко или нормализованные смеси, находящиеся в емкостях сливаются и направляются на повторную пастеризацию. Освободившееся оборудование подвергается мойке и дезинфекции. Для ручной мойки разборных деталей оборудования предусматриваются передвижные ванночки и стеллажи для просушки.

36. Жуылған флягтар мен ыдыстар шайылғаннан кейін торлы сөрелерге кептіру үшін төңкеріліп қойылады. Таза ыдыстар шкафта сақталады.
37. Қуаттылығы аз БСА-да бөтелкелерді жуу үш ұялы ванналарда үрпінің, жуғыш және зарарсыздандырғыш заттардың көмегімен жүргізіледі: бірінші ваннада кальцийленген соданың 1% ертіндісімен, екінші ваннада кальцийленген соданың 0,5 % ертіндісімен жуылады, үшінші ваннада бөтелкелер жылы сумен шайылады. Жуылған бөтелкелер арнайы шкафтарда металл торларға кептіру үшін ауызымен төмен қаратып қойылады, содан кейін плюс 100-1050С температурада стерильденеді, плюс 3-80С температураға дейін салқындатылады. Қасықтар, шанышқылар, пышақтар қайнап тұрған сумен шайылады және кептіріледі.
38. Қуаттылығы үлкен БСА-да (5 мың порциядан артық) бөтелкелерді жуу үшін бөтелке жуғыш машиналар орнатылады.
39. Жабдықтарды жуу және дезинфекциялауды оқытылған, арнайы киім мен аяқ киіммен қамтамасыз етілген персонал жүргізеді.
40. Балалар тағамына арналған сүт және басқа да қоспалар ассортименті мыналарды қамтиды: майы ажыратылмаған сүт, кілегей, қайнатпа қосылған сүт, ұйытылған сүт қоспалары, ірімшік, ботқа, кисель, витаминделген тұнбалар мен сусындар.
41. БСА-на сүт арнайы көлік құралдарымен пломбы салынған сүт цистерналарында немесе флягтарда, сүттің сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаты болған жағдайда жеткізіледі.
Сүт және балалардың сүт өнімдерін тасымалдайтын көлік құралдары таза, бүлінбеген, машина шанағының оңай жуылатын гигиеналық төсемі болуы тиіс.
42. Тікелей жеткізілім бойынша фермерлік (шаруалық) шаруашылықтардан жеткізілетін сүт табиғи, нормаланбаған болуы тиіс және шаруашылықтың инфекциялық аурулар бойынша салауаттылығы туралы малдәрігерлік анықтамасы болған жағдайда қабылданады.
Сүт өңдейтін объектілерден жеткізілетін сүт пастерленген және майлылығы кемінде 3,2 % нормаланған болуы тиіс.
43. Қолдан жасалған (қаймағы алынған, су араластырылған, немесе майсызданған), құрамында бейтараптандырушы (сода, аммиак) және консервілеуші заттар бар сүтті, сондай-ақ иісі және химикаттардың, мұнай өнімдерінің немесе басқа бөтен дәмі мен иісі бар сүтті қабылдауға және қайта өңдеуге жол берілмейді.
Сүт плюс 80С жоғары емес температураға дейін салқындатылған күйінде жеткізілуі тиіс.
Сүтті дереу пайдалану мүмкін болмаған жағдайда ол температурасы плюс 40С-дан аспайтын салқындатылатын камерада сақталуы тиіс.
44. Балаларға арналған сүт өнімдері, құнарлы қоспалардың құрамдас бөліктері осы санитариялық ережеге 4-қосымшаға сәйкес өндіріледі.
45. Флягтарды ашып және босату алдында олардың сырты жуылады.

36. Вымытые фляги и посуда после ополаскивания ставятся вверх дном на решетчатую полку для просушки. Чистая посуда хранится в шкафу.
37. В ДМК малой мощности, мойка бутылочек проводится в трехгнездной ванне с помощью ершей, моющих и обеззараживающих средств: в первой ванне с 1 % раствором кальцинированной соды, во второй - 0,5 % раствором кальцинированной соды, в третьей ванне - ополаскиваются теплой водой. Вымытые бутылочки ставятся вниз горлышком в металлические сетки для просушки в специальных шкафах, после чего стерилизуются при температуре + 100-1050С, охлаждаются до температуры + 3 - 80С. Ложки, вилки, ножи обдаются кипятком и просушиваются.
38. В ДМК большой мощности (свыше 5-ти тысяч порций) для мойки бутылочек устанавливаются бутылкомоечные машины.
39. Мойку и дезинфекцию оборудования проводит обученный персонал, обеспеченный специальной одеждой и обувью.
40. Ассортимент молочных и других смесей для детского питания включает: молоко цельное, сливки, молоко с отварами, кисломолочные смеси, творог, каши, кисели, витаминизированные настои и напитки.
41. Молоко доставляется в ДМК специальными транспортными средствами в опломбированных чистых, не поврежденных молокоцистернах или флягах при наличии документа, подтверждающего качество и безопасность молока.
Транспортные средства, перевозящие молоко и детские молочные продукты должны быть чистыми, в исправном состоянии, кузов машины должен иметь гигиеническое покрытие, легко поддающееся мытью.
42. Молоко, доставляемое из фермерских (крестьянских) хозяйств по прямым поставкам должно быть натуральным, не нормализованным и приниматься при наличии ветеринарной справки о благополучии хозяйства по инфекционным болезням.
Молоко, доставляемое из молокоперерабатывающих объектов должно быть пастеризованным и нормализованным до не менее 3,2 % жирности.
43. Не допускается принимать и перерабатывать фальсифицированное молоко (подснятое, разбавленное водой или обезжиренным молоком), с наличием нейтрализующих (сода, аммиак) и консервирующих веществ, а также молоко с запахом и привкусом химикатов и нефтепродуктов или другими посторонними привкусами и запахами.
Молоко должно поступать в охлажденном виде до температуры не выше плюс 80С.
В случае невозможности использования молока сразу, оно должно храниться в охлаждаемой камере при температуре не выше плюс 40С.
44. Детские молочные продукты, составные части питательных смесей производятся в соответствии с приложением 4 к настоящим санитарным правилам.
45. Перед вскрытием и опорожнением фляги обмываются снаружи.

Құйып алынатын сүт лавсан сүзгі немесе бірнеше (3-4 қабат) қабат дәке арқылы сүзіледі. Сүзгі жұмысының ұзақтығы сүттің тазалығы мен температурасына байланысты анықталады. Сүттің температурасы төмен болған жағдайда сүзгілерді жиі ауыстыруды талап етіледі. Сүзіп болғаннан кейін сүзгіштер жуылады, қайнатылады және кептіргіш шкафтарда кептіріледі.
Сүзілген сүт стерильденуге, қайнатылуға немесе пастеризациялануға жатады. Сүтті және қоспаларды өңдеудегі температуралық режим өндірілетін өнімнің түріне байланысты болады.
46. Сүтті және сүттің қоспаларын салқындатуды стерилизаторларда, пазтеризаторларда, тоңазытатын камераларда (шкафтарда), арнайы «мұздай су» қондырғысы болған жағдайда жүргізеді.
47. Сүттің ұйытқысын дайындауға арналған үй-жай оқшаулануы және автоклавпен (термостат), тоңазытқыш шкафпен немесе камерамен жабдықталуы тиіс. Айран грибоктары, сүт ұйытқысы, қолдануға дайын өнімдер зертханалық бақылануға жатады.
48. Балаларға арналған қоректік қоспаларды құю үшін шыны бөтелкелер мен Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген басқа да материалдан жасалған қаптама ыдыстар пайдаланылады.
Бөтелкелерді тығындау үшін Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдан дайындалған полиэтилен қалпақшалар қолданылады. Тығындауға арналған материал стерильденеді. Мақта-дәкеден жасалған тығындарды қолдануға жол берілмейді.
49. Балаларға арналған сүт өнімдеріне витаминдер, минералдық заттар, қант және балалардың жас ерекшелігін ескере отырып, балалардың қоректендіргіш қоспаларының нақты бір түріне жасалған нормативтік–техникалық құжаттарда регламенттелетін Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген басқа да компоненттер қосуға жол беріледі.
Барлық тағамдық қоспалардың және басқа компоненттердің қауіпсіздігін растайтын құжаттары болуы тиіс, өндіріске қорапталған күйде жеткізіліп және қолдану алдында стерильденуі тиіс. Қант қантты шәрбат түрінде, тұз – ерітінді түрінде қосылады.
50. Балалардың барлық сүт өнімдері грамға 500 миллилитр (бұдан әрі - мл/г) аспайтын көлемде қорапталып шығарылады.
51. Өнімнің әр порциясында асхананың атауы, өнімнің түрі, оның құрамы, саны, дайындалған уақыты және сағаты, сату мерзімі және сақтау жағдайы көрсетілген заттаңбасы (таңбасы) болуы тиіс.
52. БСА өнімдерін тарататын пункттерге тасымалдау таза, салқындатылатын, балалар сүт асханасына бекітілген және белгіленген үлгідегі санитариялық паспорты бар көлікпен жүзеге асырылады.
53. Тарату пункттерінде өнімдерді сату тоңазытатын жабдықтар болған жағдайда жүргізіледі.
Тарату пунктінде өнімді құюға, қораптауға және дайын өнімді тұтынушының ыдысына беруге жол берілмейді.

Поступающее молоко подвергается фильтрации через лавсановые фильтры или несколько слоев марли (3 - 4 слоя). Продолжительность работы фильтра определяется чистотой и температурой молока. При низкой температуре молока требуется более частая смена фильтров. После фильтрации фильтры моются, кипятятся и просушиваются в сушильных шкафах.
Профильтрованное молоко подвергается стерилизации, кипячению или пастеризации. Температурные режимы обработки молока и смесей зависят от вида производимого продукта.
46. Охлаждение молока и молочных смесей проводят в стерилизаторах, пастеризаторах, в холодильных камерах (шкафах), при наличии специальной установки - "ледяной водой".
47. Помещение для изготовления молочной закваски должно быть изолировано и оборудовано автоклавом (термостатом), холодильным шкафом или камерой. Кефирные грибки, молочные закваски, готовая к употреблению продукция подвергаются лабораторному контролю.
48. Для розлива детских питательных смесей используются стеклянные бутылочки и другая упаковочная тара из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
Для укупорки бутылочек используются полиэтиленовые колпачки, изготовленные из материала, разрешенного к применению в Республике Казахстан. Укупорочный материал стерилизуется. Использование ватно-марлевых тампонов не допускается.
49. В детские молочные продукты допускается вносить витамины, минеральные вещества, сахар и другие компоненты, разрешенные к применению в Республике Казахстан, которые регламентируются нормативно-технической документацией на конкретный вид детских питательных смесей с учетом возрастных особенностей детей.
Все пищевые добавки и другие компоненты должны иметь документы, подтверждающие их безопасность, поступать на производство в упакованном виде и перед использованием подвергаться стерилизации. Сахар добавляется в виде сахарного сиропа, соль - в виде раствора.
50. Все детские молочные продукты выпускаются в расфасованном виде в объемах не более 500 миллилитров на грамм (далее - мл/г).
51. На каждой порции продукции должна быть этикетка (маркировка) с обозначением наименования кухни и вида продукта, его состава, количества, даты и часа приготовления, срока реализации и условий хранения.
52. Транспортировка продукции ДМК на раздаточные пункты осуществляется в чистом, охлаждаемом транспорте, закрепленном за детской молочной кухней и имеющим санитарный паспорт.
53. Реализация продукции в раздаточных пунктах осуществляется при наличии холодильного оборудования.
Розлив, фасовка продукции в раздаточном пункте и отпуск готовой продукции в посуду потребителя не допускается.

54. Дайын өнімді сақтау мерзімі технологиялық процесс аяқталған сәттен бастап плюс 60С аспайтын температурада 24 сағаттан аспайды.
55. Шикізаттың, қосалқы материалдардың, дайын өнімдердің сапасына және балаларға арналған өнімдерді өндірудің технологиялық және санитариялық режимдерінің сақталуына зертханалық бақылауды өндірістік зертхана жүзеге асырады.
4. Тұрмыстық үй-жайларды күтіп-ұстауға және жеке гигиена ережелерін сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
56. Тұрмыстық үй-жайлар санитариялық өткізгіш типі бойынша жабдықталады.
57. Жұмыскерлердің киімдері арнайы бөлінген орында сақталады. Санитариялық киім үй киімінен бөлек сақталады. Санитариялық киімді жуу кір жуатын орында жүргізіледі, оны үйде жууға жол берілмейді.
58. Дәретханалардың кабиналары өздігінен жабылатын есіктермен жабдықталады. Дәретханаға арнайы киімде баруға жол берілмейді.
59. Дәретхананың шлюзінде раковиналар, дәретхана қағазы, сабын, электр орамал, арнайы киімдерді ілетін ілгіш және дәретханаға кіретін жерде дезинфекциялық ерітіндімен суланған кілемше болуы тиіс.
60. Себезгі бөлмелері киім ілетін орынның жанында орналасады. Себезгі алдындағы бөлмелер киім ілгіштермен және орындықтармен жабдықталады.
61. Тұрмыстық үй-жайлардың құрамында персоналдың тамақ ішетін бөлмесі қарастырылады. Өндірістік үй-жайларда тамақ ішуге жол берілмейді.
62. Тұрмыстық үй-жайларда жинау жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып ыстық сумен ауысымда кемінде екі рет жүргізіледі.
63. Санитариялық тораптарды жинау және дезинфекциялау үшін басқа үй-жайларды жинау мүкаммалынан бөлек сақталатын, арнайы таңбаланған мүкаммал бөлінеді.

54. Срок хранения готовой продукции - не более 24 часов с момента окончания технологического процесса при температуре не выше + 60С.
55. Лабораторный контроль за качеством сырья, вспомогательных материалов, готовой продукции и соблюдением технологических и санитарно-гигиенических режимов производства детских продуктов осуществляется производственной лабораторией.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию бытовых
помещений и соблюдению правил личной гигиены
56. Бытовые помещения оборудуются по типу санитарного пропускника.
57. Одежда работников хранится в специально отведенном месте. Санитарная одежда хранится отдельно от домашней. Стирка санитарной одежды проводится в прачечной, стирка ее на дому не допускается.
58. Кабины туалетов оборудуются самозакрывающимися дверями. Посещение туалета в специальной одежде не допускается.
59. В шлюзах туалетов должны быть раковины, туалетная бумага, мыло, электрополотенце, вешалка для специальной одежды и коврик перед входом в туалет, смоченный дезинфицирующим раствором.
60. Душевые размещаются рядом с гардеробными. Преддушевые оснащаются вешалками и скамьями.
61. В составе бытовых помещений предусматривается комната приема пищи. Не допускается принимать пищу в производственных помещениях.
62. В бытовых помещениях уборка производится не менее двух раз в смену горячей водой, с применением моющих и дезинфицирующих средств.
63. Для уборки и дезинфекции санитарных узлов выделяется специальный промаркированный инвентарь, который хранится отдельно от уборочного инвентаря других бытовых помещений.

64. Әрбір жұмыскерде белгіленген үлгідегі, медициналық тексерулер қорытындысы және гигиеналық оқудан өткені туралы мәліметтер белгіленген жеке медициналық кітапша болуы тиіс.
65. БСА жұмыскерлері жеке гигиена ережелерін сақтауы тиіс. Өндірістік үй-жайдан сыртқа шыққан сайын қайтып оралған кезде қолын екі қайтара сабындап жуады, қажет болған жағдайда дезинфекциялайды.
66. Күнделікті жұмыс басталар алдында жауапты адам персоналды тексереді. Іріңді аурулары, кесілген жерлері бар, инфекциялық ауруларға күдікті адамдар жұмысқа жіберілмейді. Тексеру қорытындылары осы санитариялық ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналға жазылады.

64. Каждый работник должен иметь при себе личную медицинскую книжку, установленного образца, где отмечаются результаты медицинских осмотров и данные о прохождении гигиенического обучения.
65. Работники ДМК должны соблюдать правила личной гигиены. После каждого выхода из производственного помещения при возвращении к рабочему месту персонал дважды моет руки мылом, при необходимости - дезинфицирует.
66. Ежедневно перед началом работы ответственным лицом проводится осмотр персонала. Работники с гнойничковыми заболеваниями, порезами, ожогами, подозрениями на инфекционные заболевания к работе не допускаются. Результаты осмотра заносятся в журнал по форме в соответствии с приложением 5 к настоящим санитарным правилам.

1. Сүт БСА-ға жеткізілгеннен кейін мақта қосылып екі қабатталған дәке түріндегі стерильді сүзгіш немесе арнайы лавсан тор арқылы сүзілуге тиіс, оларды сүзіп болғаннан кейін жуып және қайнатады.
Балаларға арналған барлық сүт қоспалары стерильденген, пастерленген немесе қайнатылған сүттен дайындалуға тиіс.
2. Таратуға арналған сүт, кілегей, сүт қоспалары бөтелкелерге құйылып, стерильді пластикалық тығындармен тығындалып және булық стерилизаторларда плюс 100-1050С температурада 15 мин. бойы жылумен өңдеуден (стерилизациядан) өтуі керек. Содан кейін бөтелкелер тоңазытқыш камераларда (шкафтарда, тоңазытқыштарда) плюс 3-80С температураға дейін салқындатылуға тиіс.
3. Қышқылсүттік өнімдерді дайындауға арналған сүт қайталап пасторизаторда плюс 92-950С температурада стерилизациядан өтуі керек, ол болмаған жағдайда қайнатылады, өнімнің түріне қарай ұйыту температурасына дейін салқындатылады. Ұйытылған ашымалы сүт қоспалары стерильді бөтелкелерге құйылып және стерильді тығындағыш материалмен тығындалады.
4. Әр бөтелкенің немесе басқа қораптағы дайын өнімнің белгілері көрсетілген заттаңбасы: өнімнің түрі, саны, дайындаған уақыты және сағаты, сақтау жағдайы, сату мерзімі болуы тиіс.
5. Дайын өнімдер БС экспедициясынан немесе тарататын пункттер арқылы берілуге тиіс, оларға өнімдер арнайы көлік құралдарымен жеткізіледі. Барлық өнімдерді тек қорапталған күйде жіберу керек.
6. Дайын балалар қоспасы плюс 40С температурада технологиялық үрдіс аяқталған сәттен бастап бір тәуліктен артық сақталмауға тиіс. Кейбір өнімінің жекелеген түрлерін қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарына сай 48 сағаттан артық сақтауға болмайды.
7. Балаларға арналған қоспаның құрамына рецептураға сәйкес мыналар кіруі мүмкін: қант шәрбаты, ас тұзының ерітіндісі, жармалардың қайнатпасы және басқа құрауыштар. Әрбір балалар қоспасы рецептураға сәйкес дайындалады.
8. Қант шәрбаты.
1 литр шәрбаттың рецептурасы: қант - 1 кг, су - 1 литрге дейін (300 гр).
Дайындау: 1 кг құмшекерге немесе рафинадқа 300 мл су құйылады, араластыру барысында қайнауға дейін жеткізіледі. Алынған қант шәрбәті лавсан сүзгілер немесе екі қабат дәкенің арасына бір қабат мақта салып жасалған сүзгі арқылы сүзіледі және сол сүзгі арқылы ыстық сумен көлемі 1 литрге дейін жеткізіледі. Шәрбаттың бір милилитрінің құрамында 1 г қант болуы тиіс. Қант шәрбаты күнделікті дайындалуға тиіс.
9. Ас тұзының ерітіндісі.
1 литр ерітіндінің рецептурасы: тұз - 250г, су - 1 литр.
Дайындау: 250 г тұзға 1 л. су құйылады және оны араластыра отырып, қайнауға дейін жеткізеді, содан кейін сүзеді. 1 мл тұз ерітіндісінің құрамында 0,25 г тұз болуға тиіс.

1. Молоко при поступлении в ДМК подвергается фильтрации через стерильные фильтры в виде двойного слоя марли с прослойкой ваты или специальные лавсановые сетки, которые после фильтрования моются и кипятятся.
Все детские молочные смеси изготавливаются из стерилизованного, пастеризованного или кипяченого молока.
2. Молоко, сливки, молочные смеси, предназначенные для выдачи разливаются по бутылочкам, укупориваются стерильными пластиковыми пробками и подвергаются тепловой обработке (стерилизации) в паровых стерилизаторах при температуре +100-1050С не более 15 минут. Затем бутылочки охлаждаются в холодильных камерах (шкафах, холодильниках) до температуры +3-80С.
3. Для приготовления кисломолочных продуктов молоко повторно стерилизуется в пастеризаторе при температуре + 92-950С, при его отсутствии - кипятится, охлаждается до температуры заквашивания, которая зависит от вида продукта. Заквашенные кисломолочные смеси разливаются в стерильные бутылочки и закрываются стерильным укупорочным материалом.
4. Каждая бутылочка или другая упаковочная тара с готовым продуктом должна иметь этикетку с маркировкой: вида, количества продукта, даты и часа изготовления, условий хранения, срока реализации.
5. Готовая продукция выдается из экспедиции ДМК или через раздаточные пункты, в которые она доставляется специальными транспортными средствами. Отпуск всей продукции производится в расфасованном виде.
6. Готовые детские смеси хранятся при температуре + 40С не более одних суток с момента окончания технологического процесса. Допускается срок хранения для отдельных видов кисломолочных продуктов не более 48 часов.
7. В состав детских смесей согласно рецептурам могут входить: сахарный сироп, раствор поваренной соли, отвары круп и другие компоненты. Каждая детская смесь готовится согласно рецептуре.
8. Сахарный сироп.
На 1 литр сиропа: сахар - 1 кг, вода - до 1 л (300 мл).
Приготовление: 1 кг сахарного песка или рафинада заливается 300 мл воды, доводится до кипения при перемешивании. Полученный сахарный сироп фильтруется через лавсановые фильтры, или двойной слой марли с прослойкой гигроскопической ваты и доливается горячей водой через тот же фильтр до объема 1 литр. Один миллилитр сиропа должен содержать 1 г сахара. Сахарный сироп готовится ежедневно.
9. Раствор поваренной соли.
На 1 л раствора: соль - 250 г, вода - 1 л.
Приготовление: 250 г соли заливается 1 л воды, нагревается до кипения при перемешивании и фильтруется, 1 мл раствора соли должен содержать 0,25 г соли.

10. Жармадан дайындалатын қайнатпа.
Күріштен, сұлы жармасынан немесе «Геркулес» үлпектерінен, қарақұмықтан - дайындалатын жарма қайнатпалары асханаға сүт жеткізілетін сәтте дайындалуға тиіс.
1 л қайнатпаны дайындау рецептурасы: жарма - 100г, су -1 л, тұз ерітіндісі - 6 г.
Дайындау: тазартылып, суық суда жуылған жармаға судың барлық порциясын құяды және жайлап қайнауға жеткізеді. Пісіру барысында қайнап шыққан суды қайталап су қосу арқылы алғашқы көлеміне жеткізеді. Жарманы толық жарылып піскенше қайнатады, содан кейін тұз ерітіндісін қосады. Жарылып піскен жарманы үккілегіш машина немесе сүзгі арқылы өткізеді, қосымша оған қайнаған су құйып алғашқы көлеміне жеткізіледі, араластырып, қайнауға дейін жеткізіп, содан кейін салқындатуға қояды.
11. Күріш, сұлы және қарақұмық ұндарынан дайындалатын қайнатпалар.
1 л қайнатпаның рецептурасы: ұн - 40 г, су - 1 л, тұз ерітіндісі - 6 г.
Дайындау: 900 мл суды қайнауға дейін жеткізеді және қайнап жатқан суға араластыра отырып, алдын-ала 100 г жылы суға араластырылған 40 г ұн қосылады. Қайнатпаны 3 минут бойы қайнатады, содан кейін ас тұзын қосады. Қайнатпаны тағы да қайнауға дейін жеткізіп, содан кейін салқындатуға қояды.
12. Ұйытқы.
Ашымалы сүт өнімдерін дайындау үшін таза сүт бактериялар өсінділерінің ұйытқысы қолданылады. Айран табиғи ұйытқымен – айран грибоктарымен дайындалады. Дайындалған күннен бастап жарамды мерзімі: құрғақ ұйытқы (майы алынбаған, сүзбелік, биолактқа арналған) +3-80С температурада 4 ай; құрғақ айрандық грибоктар +4-80С температурада 3 ай.
Құрғақ айрандық грибоктардың белсенділігін қалпына келтіру үшін олардың үстіне жазғы уақытта +18-200С дейін, қысқы уақытта +20-220С дейін салқындатылған, 50-60 бөлік сүтке 1 бөлік грибок есебінен пастерленген (+92-950С-да 20-30 мин. ұсталынған) майсыз сүт құйылады. Ұйыту үрдісі барысында грибок салынған ұйытқыны 1-2 рет шайқап немесе стерильді қасықпен араластырып ұйытынды түзілгенше ұстау керек, ол 20-24 сағаттан кейін пайда болуға тиіс. Содан кейін ұйытқыны стерильденген және суытылған кепсер немесе елек арқылы сүзеді.
Електе қалған грибоктарды, жаңадан стерильденген және салқындатылған майсыз 50 бөлікке сүтке 1 бөлік грибок есебінен қосады. Құрғақ айрандық грибоктардың белсенділігін және микрофлорасын толық қалпына келтіру үшін және белсенді грибоктық ұйытқыны алу үшін 2-3 рет ауыстырып ұйыту жеткілікті. Құрғақ айрандық грибоктар қалпына келтірілген жағдайда салмағы 5 есеге дейін өседі.
Айранды құрғақ айрандық грибоктардан алынған ұйытқымен дайындауға болады.
13. Грибоктық айрандық ұйытқы.

10. Отвары из круп.
Отвары из круп - риса, овсяной крупы или хлопьев "Геркулес", гречневой заготавливаются к моменту доставки молока на кухню.
На 1 л отвара: крупа - 100 г, вода - 1 л, раствор соли - 6 мл.
Приготовление: переработанная и промытая в холодной воде крупа (овсяные хлопья в воде не промывается) заливается всей порцией холодной воды и медленно доводится до кипения. В процессе варки на выкипание добавляется вода до первоначального объема. Крупу варят до полного разваривания, после чего добавляют раствор соли. Разваренная крупа вместе с отваром пропускается через протирочную машину или через сито, доливается горячей водой до первоначального объема, перемешивается, доводится до кипения и охлаждается.
11. Отвары из муки рисовой, овсяной и гречневой.
На 1 л отвара: мука - 40 г, вода - 1 л, раствор соли - 6 мл.
Приготовление: 900 мл воды доводится до кипения и в кипящую воду добавляется при непрерывном помешивании 40 г муки, предварительно, разведенной в 100 мл теплой воды. Отвар кипятится в течение 3-х минут, после чего добавляется раствор поваренной соли. Отвар еще раз доводится до кипения и охлаждается.
12. Закваски.
Для приготовления кисломолочных продуктов применяются закваски из чистых культур молочнокислых бактерий. Кефир готовится на естественной закваске - кефирных грибках. Сроки годности со дня изготовления: сухой закваски (ацидофильная, творожная, для биолакта) 4 месяца при температуре +3 - 80С; сухих кефирных грибков - 3 месяца при температуре +4 -80С.
Для восстановления активности сухих кефирных грибков они заливаются пастеризованным (при +92-950С с выдержкой 20-30 минут) и охлажденным в летний период до +18-200С, в зимний - до +20-220С обезжиренным молоком из расчета 1 часть грибков на 50-60 частей молока. В процессе сквашивания закваска с грибками 1 - 2 раза встряхивается или перемешивается стерильной ложкой и выдерживаются до образования сгустка, который должен появиться через 20-24 часа. После этого закваску процеживают через стерилизованное и остуженное дуршлаг или сито.
Грибки, оставшиеся на сите, помещаются в свежестерилизованное и охлажденное обезжиренное молоко из расчета 1 часть грибков на 50 частей молока. Для полного восстановления активности и микрофлоры сухих кефирных грибков и получения активной грибковой закваски достаточно 2-3 пересадок. Сухие кефирные грибки при восстановлении увеличиваются по весу до 5 раз.
Допускается приготовление кефира на закваске из сухих кефирных грибков.
13. Грибковая кефирная закваска.

Грибоктық ұйытқыны алу үшін айрандық грибоктар 50 бөлік сүтке 1 бөлік грибок есебінен жазғы уақытта +18-200С дейін, қысқы уақытта +20-220С дейін салқындатылған, пастерленген (+92-950С-да 20-30 мин. ұсталынған) майсыз сүтке қосылады. 15-18 сағаттан кейін грибок қосылған ұйытқы стерильді қасықпен араластырылады, 2-4 сағаттан кейін тағы да араластырылып, содан кейін елек арқылы сүзіліп таза ыдысқа құйылады. Қалған електегі грибоктарды, жоғарыда көрсетілгендей жаңадан өңделген және салқындатылған майсыз сүтке қосады. Ұйытқыны өндіру үрдісі 20 сағаттан аспауы тиіс.
Грибоктарды ұйытқыдан бөліп алып жаңа сүтке қосу күнделікті бір мезгілде жүргізілуі тиіс. Грибоктардың өсуіне байланысты, аптасына бір рет оларды сүт пен грибоктың арақатынасы (1:50) тұрақты сақталатындай етіп бөліп алып отырады. Грибоктарды сумен, сүтпен, майсыз сүтпен жууға тыйым салынады.
Айрандық грибоктардың ұйытқыда сілемейленуі және созылмалылығы пайда болған жағдайда грибоктарды қосатын сүттің температурасын +16-170С дейін төмендету керек. Алынған грибоктық ұйытқыны бірден қолдану керек.
14. Ацидофильді ұйытқы.
Ұйытқы ацидофильді таяқшалардың таза культурасында дайындалуға тиіс. Ацидофильді сүтті алу үшін бірінші, содан кейін екінші ұйытқыны дайындайды. Ацидофильді қоспаларды өндіру үшін бөлек жабдықтар мен ыдыстар қолданылуы тиіс.
Алғашқы зертханалық ұйытқыны дайындау үшін 100 мл майсыз сүт бір атмосферада 1210С температурада 10-15 мин. стерильденеді және +37-400С дейін салқындатылады. Құрғақ ұйытқы салынған құтыға 5-7 мл стерильденген сүт қосып, ұйытқының еріп кетуі үшін мұқият араластырады. Құтының ішіндегіне осы қосымшаның 3-тармағына сәйкес дайындалған сүтке қосып және араластырады.
Ұйытқы араластырылған сүт +37-380С температурадағы термостатқа 12 - 14 сағатқа ұйынды түзілгенше қойылады, содан кейін ұйытқыны зертханалық ұйытқыға қосады. Бұл жағдайда +37-380С температурадағы стерильденген сүтке 10 л 1-2% ( егер ұйыту күндіз жүргізілсе) немесе 0,5-1 мл (түнде жүргізілсе) есебінен алғашқы зертханалық ұйытқы қосып термостатқа ұйынды түзілгенге дейін салып қояды.
Дайын ұйытқы ұйынды пайда болғанда бірден пайдаланылады. Егер ұйынды түзілуі мүмкін болмаса, онда оны +3-80С дейін салқындатып және осы температурада 24 сағаттан аспайтын уақыт сақтау керек.
Ұйытқы келесі зертханалық ұйытқыларды дайындау үшін оны күнделікті стерильденген сүтке қайта орналастыру арқылы қолданылады.
Ұйытқыны қайта қосу 10 күннен аспайтын уақытта жүргізеді.
Өндіріс көлемі үлкен болмаған жағдайда қайта қосылатын зертханалық ұйытқыны өнім өндіруге қолданады.
Қайта қосылған зертханалық ұйытқы өндірістік ұйытқыны дайындау үшін пайдаланылады, ол стерильденген майсыз сүттен зертханалық қайта орналастыру режимі бойынша дайындалады.

Для получения грибковой закваски кефирные грибки из расчета 1 часть грибков и 50 частей молока помещаются в пастеризованное (при +92 -950С с выдержкой 20-30 мин.) обезжиренное молоко, охлажденное до температуры + 18 -200С (летом) и +20 -220С (зимой). Через 15-18 часов закваска с грибками перемешивается стерильной ложкой, через 2-4 часа закваска снова перемешивается и процеживается через сито в чистую емкость. Оставшиеся на сите грибки, помещают в свежеобработанное указанным выше способом и охлажденное молоко. Процесс выработки закваски не должен превышать 20 часов.
Отделение грибков от закваски с последующим помещением их в свежее молоко проводится ежедневно в одно и то же время. По мере роста грибков один раз в неделю они отделяются с таким расчетом, чтобы соотношение между грибками и молоком оставалось постоянным (1:50).
Промывать грибки водой, молоком, обезжиренным молоком запрещается.
В случае ослизнения кефирных грибков и появления тягучести в закваске следует снизить температуру молока, в которое помещают грибки, до +16-170С. Полученную грибковую закваску используют сразу.
14. Ацидофильная закваска.
Закваска должна готовиться на чистых культурах ацидофильных палочек. Для получения ацидофильного молока готовят первичную, а затем вторичную закваску. Для производства ацидофильных смесей используются отдельные оборудование и посуда.
Для приготовления первичной лабораторной закваски 100 мл обезжиренного молока стерилизуется при одной атмосфере при температуре 1210С в течение 10-15 минут и охлаждается до +37-400С. Во флакон с сухой закваской добавляется 5-7 мл стерилизованного молока и тщательно перемешивается для растворения закваски.
Содержимое флакона вносится в молоко, подготовленное в соответствии с пунктом 3 данного приложения, и перемешивается.
Заквашенное молоко помещается в термостат при температуре +37-380С на 12-14 часов до образования сгустка, после чего закваска используется для приготовления пересадочной лабораторной закваски. При этом в стерилизованное молоко при температуре +37-380С вносят 1-2 % (если свертывание проводят днем) или 0,5-1 мл на 10 л (если ночью) первичной лабораторной закваски и помещают в термостат до образования сгустка.
Готовая закваска используется сразу же после образования сгустка. В случае, если это невозможно, ее необходимо охладить до +3-80С и хранить при этой температуре не более 24 часов.
Закваска используется для приготовления последующих лабораторных заквасок путем ежедневных ее пересадок в стерилизованное молоко. Пересадку закваски производят в течение не более 10 дней.
При небольшом объеме производства пересадочную лабораторную закваску используют для выработки продукции.
Пересадочная лабораторная закваска используется для приготовления производственной закваски, которая готовится на стерилизованном обезжиренном молоке при тех же режимах, что и лабораторная пересадочная.

Дайын өндірістік ұйытқы ұйындыдан кейін бірден өнімді дайындауға пайдаланылады, егер мүмкін болмаған жағдайда, ол +3-80С дейін салқындатылады және осы температурада 24 сағаттан аспайтын уақытта сақталады. Жаңадан дайындалған ұйытқының қышқылдығы 100-1300 Тернерден аспауға тиіс. Ұйытқының органолептикалық көрсеткіштері: дәмі және иісі таза, қышқыл сүтті, бөтен дәмсіз және иіссіз, қоюлығының консистенциясы біркелкі, сілемейлі болуы тиіс.
15. Биолактқа арналған ұйытқы.
Арнайы іріктеліп алынған ашылмалы сүт бактерияларының штаммдарында дайындалуға тиіс, олар сыйымдылығы 5 және 10 мл құтыларда сақталады. 97 және 630 ұйытқы штаммдары бірі-бірінен бөлек өсіріліп, содан кейін биолактіні дайындау алдында бірдей мөлшерде қосылады. Биолактіні құрғақ ұйытқыдан жасауға тыйым салынады.
Сұйық ашытқы былайша дайындалады: ішінде кептірілген ашытқы бар ауызы тығындалған құтының қылтасы спиртке батырылған мақта тампонмен сүртілуге тиіс. Тығыны алынғаннан кейін құтыға 2-5 мл (оның көлеміне байланысты) стерильді сүт құйылады; құтының тығынын жауып, ашытқы толық ерігенге дейін 2-3 минут бойы шайқайды. Құтының ішіндегіні 25-30 мл стерильді жылы сүтпен қосып басқа құтыға ауыстырып құяды және +36-400С температурада термостатқа құяды, ол ұйынды түзілгенше 5-8 сағат бойы ұсталынады.
Сұйық ашытқыны (оны алғашқы немесе аналық деп атайды) алғаннан кейін ашытқы дайындалады. Стерильді жылы сүтке 2-4% (100 мл сүтке 2-4 мл ашытқы) есебіне алғашқы ашытқы енгізіледі. Алынған екінші кезеңдік ашытқы 60-120 литр биолактіні дайындауға қолданылады.
Үлкен көлемде биолакт алу үшін үшінші кезеңдік ашытқы қолданылады, ол екінші кезеңдік ашытқыдан бірінші кезеңдік ашытқыға сәйкес дайындалады. Екінші және үшінші кезеңдік ашытқылар +4-60С температурада сақ талады және 8-12 күн бойы биолакт дайындауға қолданылады.
16. Ірімшікке арналған ашытқы.
Сүзбені дайындау үшін лизофильді ашытылған сүт стрептококктарынан тұратын ашытқы қолданылады. Ашытқылар зертханалық және өндірістік болып бөлінеді.
Зертханалық ашытқыны дайындау үшін екі литр сүт 1210С температурада және бір атмосфералық қысымда 15 минут бойы стерилизациядан өткізіледі және +250С дейін салқындатылады. Құрғақ ашытқы салынған құтыға осы сүттен 5-7 мл құйылып және толық ерігенше араластырылады, содан кейін құтының ішіндегіні алдын ала дайындалған сүтке қосып араластырады. Ұйытуға қойылған сүт +250С температурада ұйынды түзілгенше ұсталынады, ол 12-16 сағаттан кейін түзіледі. Ашытқы бөлмелік температурада (+16-180С) 2 сағат бойы ұсталынады, содан кейін салқындатылады және ауыстырып отырғызғанға дейін +3-80С температурада сақтайды.

Готовая производственная закваска используется для приготовления продукта сразу после сквашивания или, если это невозможно, она охлаждается до +3-80С и хранится при этой температуре не более 24 часов. Кислотность свежеприготовленной закваски должна быть не выше 100-1300 Тернера (далее - Т). Органолептические показатели закваски должны иметь: вкус и запах чистый, кисломолочный, без посторонних привкусов и запахов, консистенцию сгустка однородной, вязкой, слизистой.
15. Закваска для биолакта готовится на специально подобранных штаммах молочнокислых бактерий, которые хранятся во флаконах емкостью 5 и 10 мл. Штаммы заквасок 97 и 630 культивируются отдельно друг от друга и затем соединяются в равных количествах перед приготовлением биолакта. Приготовление биолакта из сухой закваски запрещается.
Жидкая закваска, готовится следующим образом: горловина закрытого флакончика с сухой закваской должна протираться ватным тампоном, смоченным в спирте. После снятия пробки во флакон наливается 2-5 мл (в зависимости от его объема) стерильного молока; флакон закрывается пробкой и встряхивается в течение 2-3 минут до растворения закваски. Содержимое должно выливаться в другой флакон с 25-30 мл теплого стерильного молока, помещаться в термостат при температуре +36-400С, где оно выдерживается в течение 5-8 часов до образования сгустка.
После получения жидкой закваски (ее называют первичной или маточной) готовится вторичная закваска. В теплое стерильное молоко вносится первичная закваска из расчета 2-4 % (на 100 мл молока 2-4 мл закваски). Полученная вторичная закваска используется для приготовления 60 - 120 литров биолакта.
Для получения большего количества биолакта используется третичная закваска, которая готовится из вторичной, так же, как вторичная из первичной. Вторичная и третичная закваски хранятся при температуре +4-60С и используются для приготовления биолакта в течение 8-12 дней.
16. Закваска для творога.
Для приготовления творога используется закваска, состоящая из лизофильных кисломолочных стрептококков. Закваски подразделяются на лабораторную и производственную.
Для изготовления лабораторной закваски два литра молока стерилизуются при температуре 1210С и давлении в одну атмосферу в течении 15 минут и охлаждаются до +250С. Во флакон с сухой закваской добавляется 5-7 мл этого молока и перемешивается до растворения, затем содержимое флакона вносится в подготовленное молоко и перемешивается. Заквашенное молоко выдерживают при температуре +250С до образования сгустка, которое происходит через 12-16 час. Закваска выдерживается 2 часа при комнатной температуре (+16 - +180С) и затем охлаждается и хранят при +3-80С до пересадки.

Алғашқы зертханалық ашытқыдан күнделікті ауыстырып отырғызатын зертханалық ашытқыны стерилденген сүтке 0,5-1,0% немесе 2-3% ашытқыны қосу арқылы дайындайды және ол режимде ұйытылады. Сүт тиісінше 10-12 немесе 8-10 сағатта ұйытылады.
Алғашқы және келесі зертханалық ашытқыны қайта қою күнделікті 7 күннен аспайтындай уақытта жүргізіледі. Содан кейін оны кептірілген ашытқының жаңа партиясынан қайта дайындайды.
Сүзбенің шағын көлемдегі порциясын өндірген кезде зертханалық ашытқыны қолдануға жол беріледі, үлкен көлемде өндірген жағдайда өндірістік ашытқы қолданылады.
Өндірістік ашытқыны дайындау үшін 0,5–тен 3% дейінгі көлемде зертханалық ашытқы стерилденген немесе пастерленген (+92-950С температурада 20-30 мин. бойы) және +300С артық емес температурада салқындатылған сүтке қосылады. Өндірістік ашытқы ауыстырып отырғызатын зертханалық ашытқыны дайындау режимімен дайындалады. Сүтті ұйыту ұзақтығы 10-12 сағат (ашытқы 0,5-1,0% болғанда) немесе 8-10 сағат (ашытқы 2,0-3,0% болғанда).
Дайын өндірістік ашытқы ұйығаннан кейін сүзбе дайындау үшін бірден қолдынылуы керек, олай мүмкін болмаған жағдайда ол +3-100С температураға дейін салқындатылады және осы температурада 24 сағаттан артық емес уақытта сақталуға тиіс. Жаңадан ашытылған ашытқының қышқылдығы 85-900Т, дәмі және иісі-таза нәзік, шамалы қышқыл сүтті иісі; ұйынды тегіс, тығыз, кескеннен кейін сарысуы оңай бөлінетін; консистенциясы біркелкі болуға тиіс.
17. Майы ажыратылмаған сүт және кілегей.
Сүтханадан таратуға арналған майы ажыратылмаған сүтті бөтелкелерге құйып тығындайды, 3-тармақта көрсетілгендей жылылық өңдеуден өткізеді, содан кейін салқындатып таңбалайды.
100 мл кілегейдің рецепті: 10% кілегейге 300 мл және 20% кілегейге 600 мл сүт.
Сүтті стерильді дәкемен сүзіп, +37-400С қыздырып, содан кейін сепаратордан өткізеді. Алынған кілегейді бөтелкелерге құйып тығындап, осы қосымшаның 3-тармағына сәйкес жылылық өңдеуден өткізеді және салқындатып, таңбалайды және +37-+60С температурада 24 сағатқа дейін сақтайды.
18. Қайнатпа қосылған сүт.
200 мл өнімдегі В – күріш, В – сұлы және В - қарақұмық рецепті: сүт – 135 мл, қант шәрбаты - 5 мл, ( күріш, сұлұ қарақұмық) қайнатпа - 60 мл.
Шикі сүтке салқындатылған қайнатпа және қант шәрбатын қосады. Қоспаны араластырады, бөтелкелерге құйып, тығындайды және осы ереженің қосымшаның 3-тармағына сәйкес жылылық өңдеуден өткізеді, содан соң таңбалайды.
19. Айран.
Айранды бөлек үй-жайда дайындау керек.
1 л немесе 200 мл айранның рецепті: сүт - 950 немесе 190 мл, айран ашытқысы - 50 мл немесе 10 мл.
Айранды екі әдіспен дайындалуы мүмкін:

Из первичной лабораторной закваски ежедневно готовится пересадочная лабораторная закваска путем внесения в стерилизованное молоко 0,5-1,0 % или 2-3 % закваски и сквашивания его при режиме, указанном выше. Сквашивание молока происходит за 10-12 или 8-10 часов соответственно.
Пересадка первичной и последующих лабораторных заквасок производится ежедневно в течение не более 7 дней. Затем она снова готовится из сухой закваски новой партии.
При выработке небольшого количества порций творога допускается использовать лабораторную закваску, при больших объемах - производственную.
Для приготовления производственной закваски лабораторная закваска в количестве от 0,5 до 3 % вносится в стерилизованное или пастеризованное (при температуре +92-950С и течение 20-30 мин.) молоко, охлажденное до температуры не более +300С. Производственная закваска готовится в том же режиме, что и лабораторная пересадочная. Продолжительность сквашивания молока 10-12 часов (при 0,5-1 % закваски) или 8-10 часов (при 2-3 % закваски).
Готовая производственная закваска для приготовления творога должна использоваться сразу после сквашивания или если это невозможно, она охлаждается до температуры +3 - +100С и хранится при этой температуре не более 24 часов. Кислотность свежеприготовленной закваски должна быть 85-900Т, вкус и запах - чистый нежный, кисломолочный со слабым ароматом; сгусток ровный, плотный, после разрезания легко отделяет сыворотку; консистенция однородная.
17. Молоко цельное и сливки.
Предназначенное для отпуска из молочной кухни цельное молоко разливают по бутылочкам, закупоривают, подвергают тепловой обработке, как указано в пункте 3, охлаждают и маркируют.
На 100 мл сливок: молоко - 300 мл для 10 % сливок и 600 мл для 20 % сливок.
Процеженное через стерильную марлю цельное молоко нагревается до +37- 400С и сепарируется. Полученные сливки разливают в бутылочки, укупоривают, подвергают тепловой обработке в соответствии с пунктом 3 данного приложения, охлаждают, маркируют и хранят не более 24 часов при температуре +3-60С.
18. Молоко с отварами.
В-риса, В-овса и В-гречки на 200 мл продукта: молоко - 135 мл, сахарный сироп - 5 мл, отвар (рисовый, овсяный, гречневый) - 60 мл.
В сырое молоко добавляют охлажденный отвар и сахарный сироп. Смесь размешивают, разливают по бутылочкам, укупоривают и подвергают тепловой обработке, в соответствии с пунктом 3 данного приложения, затем маркируют.
19. Кефир.
Кефир готовится в изолированном помещении.
На 1 л или 200 мл кефира: молоко - 950 или 190 мл, закваска кефирная - 50 мл или 10 мл.
Кефир может быть приготовлен двумя способами:

1) (+92-+950С температурада) пастерленген және +23-240С дейін салқындатылған сүтке ашытқы қосып, араластырады және стерильді бөтелкелерге құйып, тығындайды, таңбалайды және +18-+220С температурада 10-12 сағатқа ұйынды түзілгенше ұстайды. Содан кейін +80С жоғары емес температурада жайлап салқындатады және 9-13 сағаттың ішінде бабына келіп жетіледі, технологиялық үрдісі аяқталғаннан кейін өнім өткізуге дайын деп есептелінеді.
2) сүт тығындалған бөтелкеде пастерленеді және -23-240С дейін салқындатып әр бөтелкелерге стерильді тамызғышпен ашытқыны тамызып, шайқайды, қайта тығындап, бірінші әдістегідей ұстайды.
Дайын айранның қышқылдығы 80-1000Т, майлылығы -3,2 % болуы тиіс.
20. Қант қосылған айран.
200 мл қант қосылған айранның рецепті: сүт - 185 мл, айран ашытқысы - 10 мл, қант шәрбаты - 5 мл.
Пастерленген сүтке қант шәрбатын қосып араластырады және бөтелкелерге құяды, тығындайды және жылылық өңдеуден (осы қосымшаның 3-тармағы бойынша) өткізіледі. +23-240С салқындатылған сүтке стерильді тамызғышпен айран ашытқысын қосып, араластырады және 10 -12 сағатқа +18-220С ұйынды түзілгенге дейін қалдырылады. Содан кейін бөтелкедегі айран +80С жоғары емес температурада жайлап салқындатады және 9-13 сағатқа бабына келтірілуге қалдырылады, содан кейін өткізуге дайын деп есептелінеді. Айран бар бөтелкені таңбалайды.
21. Қайнатпа қосылған айран.
200 мл В – айранның рецепті: айран - 135 мл, 60 мл күріш қайнатпасы, қант шәрбаты - 5 мл.
Айран бар бөтелкелерге пастерленген, салқындатылған қоспа қайнатпасы мен қант шәрбатын қосады. Қоспаны араластырып, тығындайды және таңбалайды.
Айранның негізінде дайындалған қоспа +3-60С температурада сақталады. Өнімнің қышқылдығы 100-1200Т, майлылығы - 2,1% шамасында болуы тиіс.
22. Биолакт - 1.
Биолактты дайындау үшін пастерленеген 5% қант қосылған сүтке 2-4% ашытқы қосылады және термостатта немесе жылы жерде +35-400С температурада 3,5-5 сағат бойы ұйындыны түзілгенше ұстайды. Биолактан ұйындысы түзілгеннен кейін қышқылдығы 75-850Т жеткенше тағы да термостатта бір – бір жарым сағат ұстайды, содан кейін өнімді +8-100С салқын суда салқындатады және 8-18 сағатқа тоңазытқышта бабына келгенше ұстайды. Қажет болған жағдайда биолакты тоңазытқышта 24 сағат бойы сақтауға болады.
Өнімді сүтке ашытқы қосылғаннан кейін, сондай-ақ өнім біржола ұйығаннан кейін ыдысқа құйып қораптауға болады.
23. Биолакт – 2.
Биолакт - 2 дайындау үшін құрамында 0,01% күкірт қышқылды мыс. 0,06% сүтқышқылды темір, 0,5% никотин қышқылы және 5% аскорбин қышқылы бар ерітіндіні қолданылады. Өнімнің дайындау технологиясы мынадай кезеңдерден тұрады: сүтке 5% қант қосады, оны толық ерігенше араластырады, содан кейін 1 литрге 12 мл есебінен микроэлемент ерітіндісін қосады. Содан кейін қоспаны +93-950С температурада 5 минут бойы пастерлейді және +30-+400С дейін салқындатады. Салқындатылған сүтке (2-4%) жұмысқа арналған ашытқы қосылады және 0,1% мөлшердегі витамин қоспасы ( 1 л-ге 10 мл) қосып, қайта араластырады.

1) в пастеризованное (при температуре +92 - +950С) и охлажденное до + 23-240С молоко вносится закваска, перемешивается, разливается в стерильные бутылочки, укупоривается, маркируется и выдерживается 10-12 часов при температуре +18-220С до образования сгустка. Затем постепенно охлаждается до температуры не выше + 80С и созревает в течение 9-13 часов, после чего технологический процесс считается законченным и продукт готов к реализации;
2) молоко пастеризуется в закупоренных бутылочках и после охлаждения до +23- 240С в каждую бутылочку стерильной пипеткой вносят закваску, взбалтывают, укупоривают и выдерживают также как и при приготовлении первым способом.
Кислотность готового кефира должна составлять 80-1000Т, жирность 3,2 %.
20. Кефир с сахаром.
На 200 мл кефира с сахаром: молоко - 185 мл, закваска кефирная - 10 мл, сахарный сироп - 5 мл.
В пастеризованное молоко добавляется сахарный сироп, перемешивается, разливается в бутылочки, укупоривается и подвергается тепловой обработке (по пункту 3 данного приложения). В охлажденное до +23-240С молоко стерильной пипеткой добавляют кефирную закваску, перемешивается и оставляется при +18-220С до образования сгустка - на 10-12 часов. Затем бутылочки с кефиром постепенно охлаждаются до температуры не выше +80С и оставляются созревать на 9-13 часов, после чего готов к реализации. Бутылочки с кефиром маркируются.
21. Кефир с отваром.
В-кефира на 200 мл: кефир - 135 мл, рисовый отвар 60 мл, сахарный сироп - 5 мл.
В бутылочки с кефиром перед выдачей вливают пастеризованную охлажденную смесь отвара и сахарного сиропа. Смесь взбалтывают, укупоривают и маркируют.
Смеси, приготовленные на основе кефира, хранятся при температуре +3-60С. Кислотность продукта должна быть в пределах 100-1200Т, жирность 2,1 %.
22. Биолакт-1.
Для приготовления биолакта в пастеризованное с 5 % сахара молоко вносится 2-4 % закваски и выдерживает в термостате или теплом месте 3,5-5 часов при температуре +35 - 400С до образования сгустка. После образования сгустка биолакт необходимо выдерживать в термостате еще час-полтора для достижения 75-850Т кислотности, затем продукт охлаждается в холодной воде до +8-100С и выдерживается в холодильнике 8-18 часов для созревания. При необходимости биолакт допускается хранить в холодильнике в течение 24 часов.
Расфасовку продукта можно делать сразу после внесения закваски в молоко, а также после сквашивания продукта.
23. Биолакт-2.
Для приготовления биолакта-2 используется раствор, содержащий 0,01 % сернокислой меди, 0,06 % молочнокислого железа, 0,5 % никотиновой кислоты и 5 % аскорбиновой кислоты. Технология приготовления продукта состоит из следующих этапов: в молоко вносят 5 % сахара, перемешивают его до полного растворения, затем добавляют раствор микроэлементов из расчета 12 мл на 1 литр. После этого смесь пастеризуется при температуре + 93-950С в течение 5 минут и охлаждается до +30-400С. В охлажденное молоко добавляется рабочая закваска (2-4 %) и растворы витаминов 0,1 % к объему (10 мл на 1 л) и снова перемешивается.

Ұйытылған сүт термостатта +37-+400С температурада 4-6 сағатқа ұйынды түзілгенше және қышқылдыққа жеткізілгенше 75-850 Т ұсталынады, содан кейін +5-70С дейін салқындатылады және сол температурада 5-8 сағатқа бабына келгенше ұстайды. Дайын өнімнің қышқылдығы Тернер бойынша 95 -1050С мөлшерде болуға тиіс.
Қажет болған жағдайда өнімді 24 сағат бойы тоңазытқышта сақтауға болады.
24. Ацидофильді сүт.
1 л немесе 200 мл рецепті: майы ажыратылмаған: - 950 мл немесе 190 мл, ашытқы - 50 мл немесе 10 мл.
Ацидофильді сүт екі әдіспен дайындалуы мүмкін:
1) пастерленген және +37-+400С дейін салқындатылған сүтке ашытқы қосады. Сүт араластырылады, бөтелкелерге құйылады, таңбаланады және +37-380С температурада 3-4 сағатқа термостатқа ұйығанша қойылады. Ұйытылған сүт салқындатылады.
2) сүт тікелей бөтелкелерге құйылып, тығындалып күйде пастерленеді және +37-400С температурада салқындатылады. Содан кейін әр бөтелкеге ашытқы құяды, араластырылады, таңбаланады және бірінші әдістегідей ұсталынады. Дайын өнімнің қышқылдығы 800С, майлылығы 3,2 % болуы керек.
Ацидофильді сүт (5%) қант шәрбатымен де дайындалуы мүмкін.
25. Ацидофильді сықпа.
100 г рецепті: сүт - 525 мл, ашытқы - 25 мл, қант шәрбаты - 5 мл.
Пастерленген және +400С салқындатылған сүтке ашытқы қосады.
Сүтті жақсылап араластырып, 450С термостатқа тығыз ұйынды түзілгенше 3 сағатқа қояды. Осы уақытта сүтті 2 рет араластырады. Термостаттан кейін ацидофильді сүт стерильді тығыз кенеп қапқа ауыстырып салынады және стерильді ыдысқа сорғалап аққанша ұсталынады. Содан кейін ұйындыға жаңадан қайнатылған және салқындатылған қант шәрбітін қосады.
Қоспа стерильді қасықпен араластырылады және стерильді стақанға салынады, стерильді жарғақпен жабылып және таңбаланады.
26. Сүзбе.
Сүзбе қышқыл және тұщы болып дайындалуы мүмкін.
100 г тұщы сүзбе рецепті: сүт - 600 мл, сүтқышқылды кальций - 2,4 г немесе 20% хлорлы кальций ерітіндісінен - 6 мл.
Салқын пастерленген немесе қайнатылған сүтке сүт қышқылды кальций немесе хлорлы кальций ерітіндісін қосады. Сүт араластырылады және қайнауға дейін жеткізіледі, содан кейін бөлменің температурасында сарысу бөлінгенше салқындатылады. Сарысуды ваннадан сифон немесе штуцер арқылы шығарып және сыйымдылыққа жинайды. Ұйындыны пресс-арбада тығыздау үшін бөз немесе лавсан қалтаға құяды. Арнайы жабдық болмаған жағдайда алынған тұщы сүзбені бөз немесе дәке қапшыққа құйып және нығыздайды. Нығыздалған сүзбе 4-600С дейінгі температурада салқындатылады және стерильді жарғақ стаканға немесе пакетке бөлшектеп салынады. Пергамент кептіргіш шкафтарда +1200С температурада 30-40 минут стерилденеді.

Заквашенное молоко выдерживается в термостате при температуре +37-400С 4-6 часов для образования сгустка и достижения кислотности до 75 - 850Т, затем охлаждается до +5 -70 и выдерживается при этой температуре 5-8 часов для созревания. Кислотность готового продукта должна находиться в пределах 95-1050 по Тернеру.
При необходимости продукт допускается хранить в холодильнике в течение 24 часов.
24. Ацидофильное молоко.
На 1 л или 200 мл: молоко цельное - 950 мл или 190 мл, закваска - 50 мл или 10 мл.
Ацидофильное молоко может быть приготовлено двумя способами:
1) в пастеризованное, охлажденное до +37-400С молоко вводится закваска. Молоко размешивается, разливается в бутылочки, укупоривается и помещается в термостат на 3-4 часов при температуре +37-380С до свертывания. Сквашенное молоко охлаждается;
2) молоко пастеризуется непосредственно в укупоренных бутылочках и охлаждается до температуры +37-400С. Затем в каждую бутылочку вносят закваску, размешивают, укупоривают и выдерживают так же, как при приготовлении первым способом. Готовый продукт должен иметь кислотность 800Т, жирность 3,2 %.
Ацидофильное молоко может быть приготовлено с сахарным сиропом (5 %).
25. Ацидофильная паста.
На 100 г: молоко - 525 мл, закваска - 25 мл, сахарный сироп - 5 мл.
В пастеризованное и охлажденное до +400С молоко вводят закваску. Молоко хорошо перемешивают и ставят в термостат на 3 часа при 450С до образовании плотного сгустка. В течение этого времени заквашенное молоко 2 раза перемешивается. После термостата ацидофильное молоко переносится в стерильный плотный холщовый мешок и выдерживается в нем до стекания в стерильную посуду. Затем в сгусток добавляется свежепрокипяченный и охлажденный сахарный сироп.
Масса перемешивается стерильной ложечкой и раскладывается в стерильные стаканчики, которые закрываются стерильным пергаментом и маркируются.
26. Творог.
Творог может быть приготовлен как кислый, так и пресный.
На 100 г пресного творога: молоко - 600 мл, молочнокислый кальций - 2,4 г или хлористый кальций - 6 мл 20 % раствора.
К холодному, пастеризованному или кипяченому молоку добавляется молочно кислый кальций или раствор хлористого кальция. Молоко размешивается и доводится до кипения, после чего охлаждается до комнатной температуры для лучшего отделения сыворотки. Сыворотку выпускают из ванны сифоном или через штуцер и собирают в емкость. Сгусток разливают в бязевые или лавсановые мешочки для прессования в пресс-тележках. При отсутствии специального оборудования полученный пресный творог разливается в бязевые или марлевые мешочки и прессуется. Отпрессованный творог охлаждается до температуры 4-60С, расфасовывается в стерильные пергаментные стаканчики или пакеты. Пергамент стерилизуется в сушильном шкафу при температуре +1200С 30-40 минут.

100 г. қышқыл сүзбенің рецепті: сүт - 600 мл, ашытқы - 30 мл.
Пастерленген немесе қайнатылған сүт +250С дейін салқындатылады, ірімшік жасау үшін ашытқымен ашытылады, жақсы араластырылады және сол температурада 6-10 сағатқа ұйытуға қалдырылады. Сүзбелік ашытқы болмай қалған жағдайда айран ашытқысын қолдануға болады. Ұйытқы будың немесе судың +70-750С температурасында пісіріліп және мөлдір сарысу бетіне шыққанша көрсетілген температурада 30 минут ұсталынады. Алынған қоспаны стерилді елекке аударады және оны стерильді дәкемен жауып, шамалап сығады және стерильді қасықпен сол елеуіште үккілейді.
Дайын сүзбені стерилді стақанға бөлшектеп салып, бетін стерильді пергаментпен жабады және таңбалайды.
Қышқыл сүзбе майсыз сүзбе түрінде дайындалуы мүмкін, ол үшін сепаратордан алынған майсыз сүтті қолданылады. Майсыз 100 г ірімшікті алу үшін 800 мл майсыз сүт және 30 мг ашытқы керек. Майсыз сүзбе мен майлы сүзбені дайындау әдісі бірдей.
Дайын сүзбенің қышқылдығы шамамен 100-1300Т, майлылығы 14%. болуға тиіс
Балаларға арналған « Шипагер» сүзбесі.
100г рецепті: сүт - 600 г, ашытқы - 30 г, сүтқышқылды калций - 2,4 г немесе хлорлы калций - 6 мл 20% ерітінді, витаминдер: С - 5,0 г; В - 0,04 г; В - 0,04 г; В - 0,003 г.
Майлылы 3,5% дейін нормаланған сүт пастерлеуге немесе қайнатылуға жатады, салқын кезеңде 300С дейін ал, жылы кезеңде 280С дейін салқындатылады және сүтқышқылдық стрептококктың таза культурасынан алынған ашытқымен ашытылады. Содан кейін қоспаны араластырып және сол температурада 3-4 сағатқа қалдырылады. Алынған ұйытқы +70-+750С температурасында пісіріледі, +20-+220С температураға дейін салқындатылады. Түзілген сарысу ваннадан сифон немесе штуцер арқылы шығарылып және сыйымдылықта жиналады. Ұйытқы бөзден немесе лавсан қалтаға құйылып және сарысуды бөліп алу үшін пресс-арбаны қолданып пресстеуге жіберіледі. Арнайы жабдық болмаған жағдайда алынған массаны қапшыққа құяды және тартып нығыздайды. Нығыздалған сүзбе қоспасына қосылатын енгізетін ерітінді витаминдерін С, В1 В2 Вс, жақсылап араластырылады, дайын сүзбе +4-+60С дейін салқындатылады, содан кейін стерильді стақанға бөлшектеп салып бетін стерильді пергаментпен жауып таңбалайды.
Дайын сүзбенің қышқылдығы 700Т болуға тиіс (хлоркальций әдісімен дайындалған) және 1500Т майлылығы - 15%.
27. Сүзбе, қарақұмық сүзбесі.
100 мл рецепті: тұщы сүзбесіз немесе қышқыл - 30 г, қайнатпа - 65 мл, қант шәрбаты - 5 мл.
Екі рет стерильді елекке үккіленген сүзбеге біртіндеп, үздіксіз араластыру арқылы пастерленген, салқындатылған күріштің қоспасын немесе қарақұмық қайнатпасын және қант шәрбатын қосады.

На 100 г кислого творога: молоко - 600 мл, закваска - 30 мл.
Пастеризованное или кипяченое молоко охлаждается до +250С, заквашивается закваской для творога, хорошо перемешивается и оставляется при той же температуре на 6-10 часов до сквашивания. При отсутствии творожной закваски можно использовать кефирную закваску. Сгусток отваривается при температуре пара или воды +70-750С и 30 минут выдерживается при указанной температуре до отслоения прозрачной сыворотки. Полученная масса откидывается на стерильное сито, покрытое стерильной марлей, слегка отжимается и протирается стерильной ложкой через то же сито. Готовый творог расфасовывается в стерильные стаканчики и закрывается стерильным пергаментом и маркируется.
Кислый творог может готовиться в виде обезжиренного творога, для чего используется обезжиренное молоко, полученное при сепарировании. Для получения 100 г обезжиренного творога требуется 800 мл обезжиренного молока и 30 мл закваски. Способ приготовления обезжиренного творога такой же как и жирного.
Кислотность готового творога должна быть в пределах 100 - 1300Т, жирность 14 %.
Творог детский "Шипагер".
На 100 г: молоко - 600 г, закваска - 30 г, молочнокислый кальций - 2,4 г или хлористый кальций - 6 мл 20 % раствора, витамины: С - 5,0 г; В1 - 0,04 г; В6 - 0,04 г; ВС - 0,003 г.
Нормализованное до содержания жира 3,5 % молоко подвергается пастеризации или кипячению, охлаждается в холодный период до 300С, в теплый - до 280С и заквашивается закваской из чистых культур молочнокислых стрептококков. Затем смесь хорошо перемешивается и оставляется при той же температуре на 3-4 часа. Образовавшийся сгусток отваривается при температуре +70-750С, охлаждается до температуры +20-220С. Образовавшаяся сыворотка выпускается из ванны сифоном или через штуцер и собирается в емкости. Сгусток разливается в бязевые или лавсановые мешочки и направляется на прессование с использованием пресс-тележек для отделения сыворотки. При отсутствии специального оборудования полученная масса откидывается в мешочках и подвергается прессованию. В отпрессованную творожную массу вносятся растворы витаминов С, В1, В2, Вс, хорошо перемешивается, готовый творог охлаждается до температуры +4-60С, расфасовывается в стерильные стаканчики, закрывается стерильным пергаментом и маркируется.
Кислотность готового творога должна быть 700Т (при хлоркальциевом способе приготовления) и 1500Т (при кислотном способе), жирность - 15 %.
27. Творис, твогреча.
На 100 мл: творог пресный или кислый - 30 г, отвар - 65 мл, сахарный сироп - 5 мл. К протертому дважды через стерильное сито творогу постепенно, при непрерывном помешивании добавляется пастеризованная охлажденная смесь рисового или гречневого отвара и сахарного сиропа. Масса помещается в стерильные бутылочки, закрывается стерильными пробками.

28. Майда жарма ботқасы.
100 г 5% ботқаның рецепті: сүт - 50 мл, жарма - 5 г, қант шәрбаты - 2,5 г, тұз ерітіндісі - 0,5 мл, су - 70 мл.
Ботқа плитада немесе булы қазанда пісіріледі. Суға тұз ерітіндісін қосады, қайнауға дейін жеткізеді, содан кейін үздіксіз араластыру барысында елек арқылы өткізілген майда жарманы сеуіп қосады. Жарма 15 – 20 минутта пісіп дайын болғанда, бөгіп оған ыстық сүт және қант шәрбаты қосылады. Қоспа мұқият араластырылады, біртекті қоспа алғанша былғай отырып шайқайды және ыстық түрінде бөтелкеге құйып, тығындалады, жылылық өңдеуден өткізіліп таңбаланады.
100 мл 10% ботқаның рецепті: сүт - 100 мл, жарма - 10 г, қант шәрбаты - 2,5 мл, тұз ерітіндісі - 0,5 мл, су - 97 мл.
Суға сүттің жалпы мөлшерінің төрттен бір бөлігі, тұз ерітіндісі қосылып, қайнатылады. Содан кейін үздіксіз араластыру барысында елек арқылы өткізілген майда жарма сеуіп қосылады. Жарма пісіп дайын болғанда оған ыстық, қайнамаған сүттің, қант шәрбатының қалғаны қосылып қайнатылады. Ыстық ботқа стерильді өлшегішпен стерилді стақанға салынады, содан кейін стерилді жарғақпен жабылып, салқындатылады және таңбаланады.
29. 10% ұннан жасалған ботқа (күріштен, сұлыдан, қарақұмық).
100 мл рецепті: сүт - 100 мл, ұн - 10 г, қант шәрбаты - 2,5 мл, тұз ерітіндісі - 0,5 мл, су - 23 мл.
Ұн таза құрғақ қаңылтыр табада ашық сары түске дейін кептіріледі, салқындатылады және електен өткізіледі. Сүт қайнауға дейін жеткізіледі және қайнаған сүтті үздіксіз араластыру арқылы алдын-ала 20 г жылы суға араластырылған 10 г күріш, сұлы, қарақұмық ұны немесе ұн қоспасын қосады. Сүт пен ұнды тұрақты араластыру арқылы 5 минут қайнатады. Қайнаған ботқаға қант шәрбатын және тұз ерітіндісін қосады. Ыстық ботқа стерильді өлшегішпен стерильді стақанға салынады, стерильді жарғақпен жабылып, салқындатылады және таңбаланады.
30. Киселдер.
Жаңа піскен жидектің (мүк жидек, қара қарақат, таңқурай, қарлыған және тағы басқа ) 100 мл киселінің рецепті: жидек - 15г, қант шәрбаты (жидекке байланысты) - 10-15 мл, картоп ұны - 4 г, су - 90 мл.
Жидек тазартылады, електе салқын сумен жуылады, және қайнаған сумен шайылып, ағаш қасықпен немесе келсаппен ажыратылады. Сығылған шырын шыны банкіге құйылады, қақпақпен жабылып және суық жерге қойылады. Жидектен алынған сығынды кастрюлге қайта құйылады, жеткілікті көлемде су құйылады және қайнауға дейін жеткізіледі, содан кейін дәкемен немесе елекпен сүзіледі. Қайнатпаның бір бөлігін салқындатады және оған картоп ұнын араластырады. Кастрюлдегі қайнатпаға қант шәрбатын қосады, араластырады және қайнауға дейін жеткізеді. Қайнатпаны үздіксіз араластырып, содан кейін оған салқындатылған картоп ұнын қосып араластырады. Киселді қайнағаннан кейін түсіріліп оған сығылған шырын құйылады және стерилді бөтелкелерге құйылып, тығындалады, салқындатылады және таңбаланады.

28. Каша манная.
5 % каша на 100 г: молоко - 50 мл, крупа - 5 г, сахарный сироп - 2,5 г, раствор соли - 0,5 мл, вода - 70 мл.
Каша варится на плите или в паровых котелках. В воду добавляется раствор соли, доводится до кипения, после чего при непрерывном помешивании всыпается струей просеянная через сито манная крупа. Когда крупа разварится до готовности и впитает всю воду через 15-20 мин, добавляется горячее молоко и сахарный сироп. Масса тщательно перемешивается, взбивается венчиком до получения однородной массы и в горячем виде разливается в бутылочки, укупоривается, подвергается тепловой обработке и маркируется.
10 % каша на 100 мл: молоко - 100 мл, крупа - 10 г, сахарный сироп - 2,5 мл, раствор соли - 0,5 мл, вода - 97 мл.
В воду добавляется четвертая часть общего количества молока, раствор соли и доводится до кипения. После чего при непрерывном помешивании струей всыпается просеянная через сито манная крупа. Когда крупа разварится до готовности, в нее добавляется остальное количество горячего, не кипевшего молока, сахарный сироп и доводится до кипения. Горячая каша раскладывается стерильной меркой в стерильные стаканы, закрывается стерильным пергаментом, охлаждается и маркируется.
29. Каша 10 % из муки (рисовой, овсяной и гречневой).
На 100 мл: молоко - 100 мл, мука - 10 г, сахарный сироп - 2,5 мл, раствор соли - 0,5 мл, вода - 23 мл.
Мука на чистом сухом противне просушивается до светло-желтого цвета, охлаждается и просеивается через сито. Молоко доводится до кипения и в кипящее молоко при непрерывном помешивании добавляется 10 г рисовой, овсяной или гречневой муки или мучной смеси, предварительно разведенной 20 г теплой воды. Молоко с мукой кипятится 5 минут при постоянном помешивании. В конце кипячения в кашу добавляют сахарный сироп и раствор соли. Горячая каша раскладывается стерильной меркой в стерильные стаканчики, закрывается стерильным пергаментом, охлаждается, маркируется.
30. Кисели.
На 100 мл киселя из свежих ягод (клюква, черная смородина, малина, крыжовник и другие): ягода - 15 г, сахарный сироп (в зависимости от ягоды) - 10-15 мл, картофельная мука - 4 г, вода - 90 мл. Ягода перебирается, промывается холодной водой на сите, обдается кипятком, разминается деревянной ложкой или пестиком. Отжатый сок сливается в стеклянную банку, закрывается крышкой и ставится на холод. Выжимки от ягод перекладываются в кастрюлю, заливаются отмеренным количеством воды и доводятся до кипения, после чего процеживаются через марлю или сито. Часть отвара остужается и оставляется для разведения картофельной муки. В кастрюлю с отваром добавляется сахарный сироп, перемешивается и доводится до кипения. Затем в него при непрерывном помешивании вводится разведенная охлажденным отваром картофельная мука. Кисель доводится до кипения, снимается, в него вливается отжатый сок, разливается в стерильные бутылочки, которые укупориваются, охлаждаются и маркируются.

100 мл піспеген жидек (қаражидек, қара қарақат, шие және тағы басқалары) киселінің рецепті: піспеген жидек - 10 г, су - 100 мл, қант шәрбаты (жидек тазалығы) - 10-15 мл, картоп ұны - 4 г.
Тазартылған және салқын сумен жуылған жидекке салқын су құйылады және оны бірнеше сағатқа дейін демдейді, содан кейін елекке немесе дәкеге салып сығады. Қоспаға қант шәрбатын қосып араластырады және қайнауға дейін жеткізеді. Содан кейін оған картоп ұнын қосып араластырады. Киселді қайнауға дейін жеткізіп, стерильді бөтелкелерге құяды, тығындайды, салқындатады және таңбалайды.
100 мл жаңа піскен алма киселінің рецепті: жаңа піскен алма - 50 г, қант шәрбаты - 10 мл, картоп ұны - 4 г, су - 65 мл.
Жуылған алма жұмсарғанша қайнатылады және елек арқылы үккіленеді. Үккіленген масса қайнағанда оған қант шәрбәтін қосып араластырады және белгілі мөлшерде су құяды. Барлық қоспаны араластырып, қайнауға дейін жеткізеді, содан кейін оны үздіксіз араластырып картоп ұнын қосады. Киселді қайнауға дейін жеткізіп, оттан түсіреді және стерильді бөтелкелерге құйып салқындатады және таңбалайды.
100 мл өрік қағы киселінің рецепті: өрік қағы - 25 г, қант шәрбаты - 10 мл, картоп ұны - 4 г, су - 100 мл.
Жуылған өрік қағын жұмсарғанша қайнатады және елек арқылы үккілейді. Үккіленген қоспа қайнағанда оған қант шәрбатын қосып араласатырады және оған қажетті мөлшерде су құяды. Барлық қоспаны араластырып, қайнауға дейін жеткізеді, содан кейін оны үздіксіз араластырып, картоп ұнын қосады. Киселді қайнауға дейін жеткізіп, оттан түсіреді және стерильді бөтелкелерге құйып, тығындап, салқындатады және таңбалайды.
31. Жеміс тұндырмасы.
100 мл тазаланған кептірілген итмұрын жеміс сусынының рецепті: итмұрын жемісі - 5 г, қант шәрбаты - 5 мл, су - 95 мл.
Итмұрын жемісін өзексіз салқын суға жуады да, қайнаған суға езіп эмальды ыдысқа құяды. Содан кейін жемісті қақпағын жауып 10 минуттай қайнатады, содан кейін бөлме температурасына 3 сағатқа тұндыруға қояды. Содан кейін жеміс тұндырмасына стериль материалмен стерильді ыдысқа сүзеді, оған жаңа қайнатылған қант шәрбатын қосады. Сусын жақсы араластырылып, стерильді бөтелкелерге құйылады, тығындалып және таңбаланады.
Итмұрынның тұтас жемістерінен немесе құрғақ қарақаттан жасалатын 100 мл сусынның рецептурасы: итмұрын жемісі немесе құрғақ қара қарақат - 10 г, су - 96 мл, қант шәрбаты - 50 мл.
Құрғақ жемістерді салқын сумен жуады және қайнаған суға езіп эмальды ыдысқа құяды. Содан кейін жемісті қақпағын жауып 10 минуттай қайнатадыда, бөлмелік температурада 14 сағатқа тұндыруға қалдырады. Содан кейін жеміс тұндырмасын стерильді материалмен стерильді сыйымдылыққа сүзіп, оған қайнатылған қант шәрбатын қосады, жақсылап араластырылып, стерильді бөтелкеге құяды және тығындайды.
Ескерту: Балаларға арналған басқа тағамдардың түріне бекітілген үлгіде нормативтік-техникалық – қауіптілігіндегі құжаттама әзірленуі керек.
«Балалардың сүт асханасын
күтіп-ұстауға және
пайдалануға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық
ережелеріне 5-қосымша
Нысан
Балалар сүт асханасының жұмысшыларын медициналық тексерудің қорытындыларын тіркеу журналы
_________________________________________________________________
Өндіріс меңгерушісі
_________________________________________________________________
(аты - жөні, әкесінің аты)
р/с №
Аты, тегі, әкесінің аты
лауазымы
күні/айы
1
2
3
4
7
...
30
дені сау
демалыс
сырқаты
демалысы
Жұмыстан босатылуы
1
2
3
4

На 100 мл киселя из сухих ягод (черника, черная смородина, вишня и др.): ягоды сухие - 10 г, вода - 100 мл, сахарный сироп (в зависимости от ягоды) - 10-15 мл, картофельная мука - 4 г.
Перебранные и вымытые холодной водой сухие ягоды заливаются холодной водой и настаиваются в течение нескольких часов, затем откидываются на сито или марлю и отжимаются. В отвар добавляется сахарный сироп, перемешивается и доводится до кипения, затем в него при помешивании вводится картофельная мука. Кисель доводится до кипения и разливается в стерильные бутылочки, которые укупориваются, охлаждаются и маркируются.
Кисель из свежих яблок на 100 мл: яблоки свежие - 50 г, сахарный сироп - 10 мл, картофельная мука - 4 г, вода - 65 мл.
Вымытые яблоки варятся до мягкости и протираются через сито. Протертая масса смешивается с отваром и сахарным сиропом, добавляется вода до требуемого объема. Вся масса перемешивается, доводится до кипения, после чего в нее при непрерывном помешивании вводится разведенная картофельная мука. Кисель доводится до кипения, снимается с огня, разливается в стерильные бутылочки, которые охлаждаются и маркируются.
Кисель из кураги на 100 мл: курага - 25 г, сахарный сироп - 10 мл, картофельная мука - 4 г, вода - 100 мл.
Перебранная и вымытая холодной водой курага варится до мягкости и протирается через сито. Протертая масса смешивается с отваром и сахарным сиропом, добавляется вода до требуемого объема. Вся масса перемешивается, доводится до кипения, после чего в нее при непрерывном помешивании вводится разведенная картофельная мука. Кисель доводится до кипения, снимается с огня, разливается в стерильные бутылочки, которые охлаждаются и маркируются.
31. Настои из плодов.
Напиток из очищенных сушеных плодов шиповника на 100 мл: плоды шиповника - 5 г, сахарный сироп - 5 мл, вода - 95 мл.
Плоды шиповника без сердцевины моются холодной водой, растираются и заливаются крутым кипятком в эмалированной посуде. Затем плоды кипятятся при закрытой крышке в течение 10 минут и оставляются на 3 часа для настаивания при комнатной температуре. Затем настой процеживается через плотную стерильную материю в стерильный сосуд, добавляется свежепрокипяченный сахарный сироп. Питье хорошо перемешивается, разливается в стерильные бутылочки, закупориваются и маркируются.
Напиток из цельных плодов шиповника или сухой черной смородины на 100 мл: плоды шиповника или сухая черная смородина - 10 г, вода - 96 мл, сахарный сироп - 50 мл.
Сухие плоды моются холодной водой и заливаются крутым кипятком в эмалированной посуде. Затем плоды кипятятся при закрытой крышке в течение 10 минут и оставляются на 14 часов для настаивания при комнатной температуре. Настой процеживается через плотную стерильную материю в стерильную емкость, в него добавляется свежепрокипяченный сахарный сироп, хорошо перемешивается, разливается в стерильные бутылочки и укупоривается.
Приложение 5
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к содержанию и
эксплуатации детских молочных кухонь"
Форма
Журнал
результатов медицинских осмотров работников
детских молочных кухонь
___________________________________________________________________
Заведующий производством __________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
п/п
Фамилия,
имя, отчество
Долж-
ность
Месяц/дни
1
2
3
4
7
...
30
Здоров
отпуск
болен
выход-
ной
Отстранен от
работы
...
1.
2.
3.
4.