Ойыл ауданы елді мекендерінің аумағын абаттандыру Ережесін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Ойыл аудандық мәслихатының 2010 жылғы 24 желтоқсандағы № 237 шешімі. Ақтөбе облысы Ойыл ауданының Әділет басқармасында 2011 жылғы 17 қаңтарда № 3-11-84 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Ойыл аудандық мәслихатының 2011 жылғы 31 наурыздағы № 267 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Ойыл аудандық мәслихатының 2011.03.31 № 267 Шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабының 1 тармағы 8 тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы № 155 «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 240387 баптарына және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі «Коммуналдық мақсаттағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар туралы» № 555 бұйрығына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ойыл ауданы елді мекендерінің аумағын абаттандыру Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім Әділет басқармасында тіркеуден өтіп, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат               Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы:                хатшысы:
Ә.Әжниязов                     Б.Бисекенов
Ойыл ауданы мәслихатының
2010 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 237 шешімімен бекітілген
Ойыл ауданы елді мекендерінің аумағын абаттандыру Ережесі
1. Жалпы ережелер
Ойыл ауданының аумағын көркейту, санитарлық тазалау, жинауды ұйымдастыру және тазалық сақтауды қамтамасыз ету Ережесі Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы № 155 «Әкімшілік құқық бұзушылық» Кодексінің 240 және 387 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабының 1 тармағына және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 555 «Коммуналдық мақсаттағы объектiлерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар туралы» бұйрығына сәйкес құрылды.
Ереже Ойыл ауданының инфрақұрылым нысандарын көркейту, санитарлық тазалау, аумақты жинауды ұйымдастыру және тазалық сақтауды қамтамасыз ету, күтіп ұстау және қорғау саласында жеке және заңды тұлғалардың қарым-қатынастарын реттейді.
Ойыл ауданының аумағын көркейту, санитарлық тазалау, жинауды ұйымдастыру және тазалық сақтауды қамтамасыз ету бойынша қызметті үйлестіру мен ұйымдастыруды аудан әкімдігінің лауазымды тұлғалары, басқарудың уәкілетті органдары, мекемелер, ауылды санитарлық күту және көріктендіру кәсіпорындары, баланста ұстаушылар, жер учаскелерінің иелері мен жалгерлер басшылары жүргізеді.

Об утверждении Правил благоустройства на территории населенных пунктов Уилского района
Решение маслихата Уилского района Актюбинской области от 24 декабря 2010 года № 237. Зарегистрировано Управлением юстиции Уилского района Актюбинской области 17 января 2011 года № 3-11-84. Утратило силу решением маслихата Уилского района Актюбинской области от 31 марта 2011 года № 267
Сноска. Утратило силу решением маслихата Уилского района Актюбинской области от 31.03.2011 № 267.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», статьями 240 и 387 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года № 155 «Об административных правонарушениях» и Приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 555 «О санитарно-эпидемиологические требования к объектам коммунального значения» районный маслихат РЕШАЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства на территории населенных пунктов Уилского района.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии                Секретарь
районного маслихата:         районного маслихата:
А.Ажниязов                   Б.Бисекенов
Утверждена
решением маслихата Уилского района
от "24" декабря 2010 года № 237
Правила
благоустройства на территории населенных пунктов Уилского
района
1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства, санитарной очистки, организации уборки и обеспечения чистоты на территории Уилского района разработаны в соответствии со статьями 240 и 387 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года № 155 «Об административных правонарушениях», статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и Приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 555 «О санитарно-эпидемиологические требования к объектам коммунального значения».
Правила регулируют отношения физических и юридических лиц в сфере благоустройства, санитарной очистки, организации уборки, обеспечения чистоты на территории, содержания и защиты объектов инфраструктуры Уилского района.
Координацию и организацию деятельности по благоустройству, санитарной очистки, организации уборки и обеспечению чистоты на территории Уилского района осуществляют должностные лица акимата района, уполномоченные органы управления, руководители учреждении, предприятий благоустройства и санитарного содержания балансосодержателей, владельцев и арендаторов земельных участков

2. Осы Ережеде қолданылатын негізгі түсініктер мен анықтаулар
2. Ауылды көріктендіру – кіші сәулет формаларын көркейту объектілерін салу мен жөндеу, аумақты тиісті санитарлық жағдайда ұстау, жарықтандыру, көгалдандыру, сыртқы жарнама, ауылдың сыртқы келбетін құру бойынша жұмыстарды қамтитын, ауыл аумағында тұрғындардың өмірі мен бос уақытына игі, салауатты және мәдени жағдай жасауға бағытталған жұмыстар мен іс–шаралар кешені.
3. Ауыл инфрақұрылымы – адамдардың өмірі үшін қолайлы жағдай жасайтын ауыл аумағында орналасқан түрлі мақсаттағы нысандардың, инженерлік және коммуникация, инженерлік коммуналдық қамтамасыз ету желілерінің бірлестігі.
4. Қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару шарты – тапсырыс беруші мен қоқыс шығаратын мердігерлік ұйым арасында қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі көлемді қалдықтарды шығару жөнінде жасалынған заңды күші бар жазбаша келісім.
5. Бекітілген аумақ – осы Ережемен тазарту және күтіп ұстау жұмыстарын жүргізу үшін, бекітіліп берілген жер учаскесі.
Ауыл шегінде бекітілген нысандар болып:
1) жетілдірілген төсемдері бар көшелер үшін ауыл көшелері жағындағы, өтпе жолдың шетімен шектелген,ауыл көшелері жағындағы немесе жетілдірілмеген төсемдері бар көшелер үшін өтпе жолдың ортасына дейінгі аумақ;
2) ораміші аумақтарының учаскелері.
6. Бекітілген аумақтың субъектілері болып жеке тұлғамен қатар заңды тұлға да бола алады:
1) тұрғын үй иелері, ғимараттар мен имараттар иелері:
2)жер уақытша немесе тұрақты пайдалануға берілген тұлғалар.
7. Ғимарат – көтергіш және қоршау құрылғыларынан тұратын, міндетті түрде жер үсті тұйық көлемін құрайтын, функционалдық қызметіне қарай, адамдардың тұруы немесе болуына, өндірістік істерді орындау үшін, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыру мен сақтауға арналып салынған жасанды құрылыс. Ғимараттың жер асты бөлігі болуы мүмкін.
8. Жерді пайдаланушы жерлері – жеке меншік түріне қарамастан, ауыл шегіндегі жер учаскелерін пайдаланушы заңды немесе жеке тұлға.
9. Жалпы пайдалану жерлері – жеке меншікке берілмейтін жерлер.

2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах
2. Благоустройство села – комплекс работ и мероприятий, направленных на создание благоприятных, здоровых и культурных условий жизни и досуга населения на территории города, включающих в себя работы по строительству и ремонту объектов благоустройства малых архитектурных форм, надлежащему санитарному содержанию территорий района, включающих в себя работы по строительству и ремонту объектов благоустройства малых архитектурных форм, надлежащему санитарному содержанию территорий освещению, озеленению, наружной рекламы, созданию внешнего облика района.
3. Сельская инфраструктура – совокупность объектов различного назначения, расположенных на территории района, коммуникаций и сетей инженерного и коммунального обеспечения, создающих нормальные условия для жизни деятельности людей.
4. Договор на вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора письменное соглашение, имеющие юридическую силу, заключенное между заказчиком и подрядным мусороуборочным предприятием на вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора.
5. Закрепленная территория – участок земли, закрепленный для уборки и содержания в границах определенных настоящим Правилами.
Объектами закрепления сельской черте является:
1) территория со стороны сельских улиц от границ отведенных участков, ограниченная краем   части, для улиц с неусовершенствованным покрытием;
2) участки внутриквартальных территорий;
6. Субъектами закрепления территорий могут быть как физические, так и юридические лица:
1) кооперативы собственников квартир (далее-КСК), управляющие кондоминимумов и собственники зданий и сооружений;
2) лица, земли которым переданы во временное или постоянное землепользование.
7. Здание – искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательных наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения, используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть.
8. Землепользователь - юридическое или физическое лицо, использующие земельные участки городской черте, независимо от цели и форм собственности (предприятия, организации, коммерческие структуры, предприниматели, владельцы домов частного сектора, кооперативы собственников квартир и другие).
9. Земли общего пользования – земли, которые не могут быть переданы в частную собственность (скверы, парки, дороги, тротуары и т.д.);

10. Көшелердің санаттары – жолдардың, көшелердің және кіру жолдарының көлік қозғалысының үдемелілігі мен олардың пайдаланылуы мен күтіп ұсталуына қойылатын ерекшеліктеріне байланысты жіктелуі.
11. Қоқыс жәшігі – қатты тұрмыстық қалдықтар жинауға арналған арнайы ыдыс.
12. Ірі көлемді қалдық – өзінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан, тұтыну және шаруашылық қызметінің қалдықтары.
13. Шағын сәулеттік нысандар – көлемі жағынан шағын, әсемдік әрі іске жарамды сипаттағы объектілер:
1) сәндік құрылғылар – мүсіндер, су бұрқақтар мен әсемдік су тоғандары, стелалар, оймабедерлер, гүл құмыралары, ту салғыштар және басқалар;
2) іске жарамды құрылғылар – орындықтыр, павильондар, дүңгіршіктер, сауда арбалары, үй номерлері жазылған тақтайшалар, бағаналар, көше шамдары және басқалар.
14. Жалпы пайдалану орындары – демалыс аймақтары, алаңдар,көлік аялдамалары және т.б.
15. Жөн-жосықсыз төгілген қоқыс үйінділері – заңды және жеке тұлғалардың қызметі барысында пайда болған қатты тұрмыстық қалдықтар, ірі көлемді қалдықтар, өндіріс және құрылыс қалдықтары, басқа қоқыстар, қар, мұздарды өз еркімен шығару немесе жинау.
16. Бөлінген аумақ – жерді пайдаланушының иелігіне берілген немесе ҚР заңнамаларымен қарастырылған, уәкілетті органдардың құқықтық шешімдеріне сәйкес өзіне жататын нысандарды орналастыру, пайдалануға берілген жер учаскесі.
17. Өндірістік және тұтыну қалдықтары – өндіру немесе тұтыну кезінде пайда болған шикізат, материалдар, жартылай өңделген өнімдердің, басқа да бұйымдар мен тағамдардың қалдықтары, сондай-ақ өздерінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан тауарлар.
18. Аумақты тазарту – аумақты жинау, тұрмыстық қалдықтарды, қоқыстарды, қарды, мұздақтарды жинау, шығару және жою.
19. Іргелес жатқан аумақ – жеке меншіктегі, иеліктегі, жалға алып пайдаланудағы ғимараттар, имараттар, қоршаулар, құрылыс алаңдары, сауда, жарнама және пайдалануындағы басқа да нысандар шекараларына жанасып жатқан, санитарлық нормалармен анықталған аумақ.
20. Жүру бөлігі, өтетін жер – тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және орамдар ішіндегі басқа да ауылдық құрылыс нысандарына көлік құралдарының кіруін қамтамасыз етуші жол бөлігі.
21. Қатты тұрмыстық қалдықтар, ірі көлемді қалдықтар жинау және шығару - қатты тұрмыстық қалдықтар жәшіктерін арнайы автокөліктерге тиеу, қоқыс жәшіктерін, алаңдарын және оларға баратын жолдарды шашылған қоқыстан тазарту және оларды қоқыс орнынан жою орнына тасымалдау.

10. Категория улиц – классификация сельских магистралей, улиц и проездов, в зависимости от интенсивности движения транспорта и собственностей, предъявляемых к их эксплуатации и содержанию.
11. Контейнер – стандартная емкость для сбора твердых бытовых отходов.
12. Крупногабаритный мусор – отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель и др.) утратившие свои потребительские свойства.
13. Малые архитектурные формы – сравнительно небольшие по объему объекты, как декоративного характера, так и практического использования:
1) декоративные сооружения – скульптур, фонтаны, стелы, барельефы, вазы для цветов, флагштоки и т.д.
2) сооружения практического использования – беседки, павильоны, киоски, торговые тележки, скамьи, ограды, заборы, урны, таблички улиц, домов, опорные столбы, фонари уличного освещения и т.п.
14. Места общего пользования – зоны отдыха (парки, пляжи, скверы), площади, остановочные площадки транспорта и т.п.
15. Несанкционированная свалка – самовольный (несанкционированный) сброс (размещение) или складирование твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора, отходов производства и строительства, другого мусора, отходов производства и строителства, другого мусора, снега, льда, образованного в процессе деятельности юридических или физических лиц.
16. Отведенная территория – участок земли, переданный землепользователю (предприятию, учреждению, частному лицу и т.п.) во владение или для использования в соответствии с решениями уполномоченных органов на правах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан для размещения принадлежащих ему объектов.
17. Отходов производства и потребления (далее - отходы) – остатки сырья материалов, полуфабрикатов, иных изделий или продуктов, которые (продукция), утратившие свои потребительские свойства.
18. Очистка территории – уборка территории, сбор, вывоз и утилизация (обезвреживание) твердых бытовых отходов, мусора, снега, наледи.
19. Прилегающая территория – территория определенная санитарными нормами, по периметру примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения, строительной площадки, к объектам торговли рекламы и иным объектам, находящимся в собственности, владении, аренде.
20. Проезжая часть, проезд – элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учереждениям, предприятиям и прочим объектам сельских застройки внутри микрорайонов, кварталов.
21. Сбор и вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора – комплекс мероприятий, связанных с выгрузкой твердых бытовых отходов из контейнеров в спецавтотранспорт, очисткой контейнеров, зачисткой контейнерных площадок и подъездов к ним от просыпавшегося мусора, и транспортировка их с мест сбора мусора к объекту утилизации.

22. Жолдарды күтіп ұстау - көлік жолдарын пайдалану тәртібіне сай келетін жолдар мен жол құрылғыларының көліктік – пайдалану жағдайы сақталатын жұмыстар жиынтығы.
23. Имарат – өндірістік үрдістерді орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыру мен сақтауға немесе адамдар мен жүктердің уақытша тұруына немесе коммуникацияларды орналастыруға арналған, табиғи немесе жасанды шектелу аумағы бар көлемді, жазықты немесе тізбекті салынған жасанды құрылыс. Имарат сондай-ақ көркем – эстетикалық, сәндік-қолданбалы немесе мемориалдық болуы мүмкін.
24. Жүргінші жолдары - жаяу жүргіншілердің жүруіне арналған, жолға іргелес жатқан немесе одан көгалмен бөлініп жатқан жолдың бөлігі.
3. Ауыл аумағын тазарту тәртібі
25. Жер учаскелерін пайдаланушылар арасындағы аумақтарды тазарту жұмыстарының шекарасын анықтау, заңды және жеке тұлғаларға бекітіліп берілген аумақтарға сәйкес, осы Ереже негізінде орындалады.
Көше – жол желілері, алаңдарға, қоғамдық орындар бойынша - мемлекеттік тапсырыс көлемінде уәкілетті органмен жүргізіледі.
26. Тазарту жұмыстары осы Ереженің талаптарына сәйкес жүргізіледі.
27. Жалпы пайдалынылатын орындарды тазарту мен күтіп ұстау жұмыстарына келесі жұмыс түрлері жатады.
1) ұсақ және тұрмыстық қоқыстар мен қалдықтарды жинау мен шығару;
2) ірі көлемді қоқыстар мен қалдықтарды жинау және шығару;
3) сыпыру;
4) қоршаулар мен шағын сәулет нысандарын жөндеу және сырлау.
3.1. Көшенің жүру бөлігін тазарту
28. Көшенің жүру бөлігін, оның барлық ені бойынша, алаңдарды, көшелерді және ауылдық көше желілерін, көлік қою қалталарын, автобустар мен троллейбустардың соңғы аялдамаларындағы соңғы аялдамаларындағы бұрылу алаңдарын, сондай-ақ жағалаулар, көпірлер, жол желілерін тазарту және күтіп ұстау жұмыстарын осы жұмыстарды жүргізуге мемлекеттік тапсырыс келісім шарты негізінде мердігер-кәсіпорындар жүргізеді.
29. Жолдың жүру бөлігі қандай да болмасын ластанудан, ал жол жиектері ірі көлемді қалдықтар мен басқа да қалдықтардан толығымен тазартылады.
3.2. Жүргінші жолдарын тазарту
30. Көше мен жүру бөлігіне іргелес жатқан немесе олардан көгалмен бөлінген, жүргінші жолдарын тазарту бойымен орналасқан немесе жол жағынан гүлкестемен бөлінген және тұрғын үй ғимараттарының кіре берісінен, аула аумақтарынан, мекемелерден, кәсіпорындардан, сауда және қызмет көрсету нысандарынан, сондай-ақ жағалаудағы қоршаулардан шығатын жол жоқ жүргінші жолдарын тазалауды жүру бөлігін тазартатын кәсіпорындар жүргізеді.
31. Көпірлерде, жол желілерінде орналасқан жүргінші жолдарын, сондай-ақ инженерлік имараттар мен баспалдаққа шығатын жерлерге жалғасқан техникалық жүргінші жолдарды тазарту аталмыш инженерлік имараттардың иелері болып табылатын кәсіпорындармен жүргізіледі.

22. Содержание дорог – комплекс работ, в результате которых поддерживается транспортно-эксплатуационное состояние дорог, дорожных сооружений, отвечающих требованиям правил пользования автомобильными дорогами.
23. Сооружение – искусственно созданный, объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коомуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.
24. Тротуар – элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отеделенный от нее газоном.
3. Порядок уборки сельских территорий
25. Определение границ уборки территорий между пользователями земельных участков осуществляется в соответствии с закрепленным за юридическими и физичискими лицами, территориями на основе настоящих Правил.
По улично-дорожной сети, полщадям, общественным местам (зоны отдыха общего пользования, парки, скверы) – уполномоченным органом в объеме государственного заказа.
26. Уборочные работы производятся в соответствии с требованиями настоящих Правил.
27. Уборка и содержание мест общего пользования включают в себя следующие виды работ:
1) уборка и вывоз мелкого и бытового мусора и отходов;
2) уборка и вывоз крупногабаритного мусора и отходов;
3) подметание;
4) ремонт и окраска ограждений и малых архитектурных форм.
3.1. Уборка проезжей части улиц
28. Проезжая часть дорог полностью очищается от всякого вида загрязнений, а абочины дорог от крупногабаритного и другого мусора.
29. Уборка тротуаров, расположенных вдоль улиц и проездов или отделенных от проезжей части газонами, и не имеющих непосредственных выходов из подъездов жилых зданий, дворовых территорий, учереждений, предприятий, объектов торговли и обслуживания, а также тротуаров, прилегающих к ограждениям набережных, производится предприятиями, осуществляющими уборку и содержание проезжей части.
3.2. Уборка тротуаров
30. Уборка тротуаров, находящихся на мостах, путепроводах, а также технических тротуаров (подходов), примыкающих к инженерным сооружениям и лестничным сходам, производится предприятиями – владельцами данных инженерных сооружений.
31. По остальным тротуарам, расположенным вдоль улиц и проездов, уборка производится предприятиями, ответственными за содержание проезжей части.

32. Көшелер мен жүру бөлігі бойына орналасқан басқа жүргінші жолдары бойынша тазарту жұмыстары жүру бөлігін күтіп ұстауға жауапты кәсіпорындармен жүргізіледі.
33. Жүргінші жолдары толығымен топырақ-құм шайындыларынан, әр түрлі қоқыстан тазартылады.
3.3. Ауылдың басқа аумақтарын тазарту
34. Ауыл көшелеріне іргелес жатқан және бөлініп берілген аумақтарды, оларға кіретін жолдарды тазалау және күтіп ұстауды бөлінген аумақта меншігінде ғимараттары бар заңды және жеке тұлғалар өз күштерімен немесе шарт бойынша арнайы кәсіпорындар көмегімен жүргізеді.
35. Жүргінші жолдарында орналасқан сыртқы жарықтандыру және байланыс желісі бағаналары мен діңгектері аумағын тазарту жұмыстарын жүргінші жолдарын тазалауға жауапты кәсіпорын жүргізеді.
36. Трансформаторларға немесе бөлгіш шағын станцияларға, автоматты түрде жұмыс істейтін, басқа инженерлік имараттарға, сондай-ақ тоқ беру желілерінің бағаналарына іргелес жатқан аумақты тазарту жұмыстарын осы нысандардың иелері жүргізеді. Жер үсті құбырларының астындағы қорғалатын аумақтарды тазарту мен күтіп ұстау жұмыстары желілердің иелерімен жүргізіледі.
37. Сауда нысандарына іргелес жатқан аумақтағы уақытша көше саудасы орындарын көшенің жүру бөлігіне дейін тазалауды сауда нысанының иелері жүргізеді. Іргелес жатқан гүлкестелерде, сауда шатырларының, дүңгіршектердің, басқа да сауда нысандарының үстінде жәшіктерді, ыдыстарды жинауға жол берілмейді.
38. Ақылы автотұрақтардың, гараждардың аумақтарын тазарту мен тазалығын сақтау жұмыстарын иелері мен осы нысандарды пайдаланушы ұйымдар жүргізеді.
39. Ғимараттарды бұзғаннан кейінгі аумақты тазарту мен күтіп ұстау жұмыстарын, осы аумақ бөлініп берілген жер пайдаланушылар немесе тапсырыс беруші, немесе шарт бойынша ғимараттарды бұзу жұмысымен айналысқан мердігер кәсіпорындар жүргізеді.
40. Жол жөндеу жұмыстарын жүргізген кездегі төсеніштің жарықшақтары, осы жұмыстарды жүргізуші ұйымдармен: қаланың басты көшелерінен - тез арада, басқа көшелер мен аулалардан - бір тәулік мерзімінде шығарылады.
41. Суаққы желісінің бітелуін болдырмау үшін суаққы коллекторларына сыпырынды мен тұрмыстық қоқыстарды тастауға тыйым салынады.
3.4. Күзгі-қысқы мезгілдегі ауыл аумағын тазартудың ерекшеліктері
42. Күзі-қысқы мезгілдегі тазалық мерзімі 15 қазаннан-15-сәуірге дейін белгіленеді.

32. Тротуары полностью очищаются от грунтово-песчаных наносов и различного мусора.
33. Уборку и содержание в чистоте прилегающих, в соответствии с санитарными нормами территорий, подъездов к ним от городских улиц производят юридические и физические лица, в собственности и пользовании которых находятся строения, расположенные на отведенных территориях, самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями.
3.3. Уборка прочих сельских территорий
34. Уборку территорий вокруг столбов и опор установок наружного освещения и контактной сети, расположенных на тротуарах, производят предприятия, отвечающие за уборку тротуаров.
35. Уборку территорий, прилегающих к трансформаторным или распределительным подстанциям, другим инженерным сооружениям, работающим в автоматическом режиме (без обслуживающего персонала), а также к опорам линий электропередач, производят владельцы данных объектов, Уборка и содержание территорий охранных зон под надземными трубопроводами производится собственниками сетей.
36. Уборку мест временной уличной торговли, территорий, прилегающих к объектам торговли (рынки, торговые павильоны, быстровозводимые торговые комплексы, палатки киоски и т.д.), до проезжей части улиц производят владельцы объектов торговли. Не допускается складирование тары на прилегающих газонах, крышах торговых палаток, киосков и других объектах торговли.
37. Уборку и содержание территорий после сноса строений производят землепользователи, либо заказчики, которым отведена данная территория, либо согласно договору подрядные предприятия, выполняющие работы по сносу строений.
38. Уборка и содержание на используемых и не отведенных территорий, не закрепленных за юридическими и физическими лицами и не прилегающих к зданиям, сооружениям и иным объектам, осуществляются за счет средств бюджета в пределах выделенного финансирования.
39. При возникновении подтоплений, вызванных сбросом воды (откача воды из котлованов, аварийных ситуаций на инженерных сетях) и земельных наносов, очистка загрязненной территории осуществляется организациями, допустившими нарушения.
40. Вывоз скола асфальта при проведении дорожно-ремонтных работ производится организациями, производящими работы: на главных магистралях района – незамедлительно, на остальных улицах и во дворах – в течение суток.
41. Во избежание засорения водосточной сети не допускается сброс смета и бытового мусора в водосточные коллекторы.
3.4. Особенности уборки сельских территории в осенне-зимний период
42. Период осенне-зимней уборки устанавливается с 15 октября по 15 апреля.

43. Саябақтардағы, скверлердегі, бульварлардағы және басқа көгалды аймақтардағы жолдарды тазарту кезінде, осы мақсаттарға бұрын дайындалған алаңдарда, жасыл желектердің сақталуы мен еріген сулардың ағуын қамтамасыз еткен жағдайда,құрамында химиялық қоспалары жоқ қарларды үюге рұқсат етіледі.
44. Қысқы мезгілде жолдар,саябақ орындықтары, қоқыс қораптары және басқа да элементтер мен шағын сәулет формалары, сондай-ақ олардың араларындағы және жанындағы жерлер, оларға баратын жолдар қар мен мұздақтардан тазартылуы керек.
45. Жолдың жүргінші жолдары мен жүру бөлігінде көшелердегі инженерлік желілерде болған апаттан пайда болған мұздақтар осы желілердің иелері болып табылатын кәсіпорындармен бөлшектенеді және тазартылады. Бөлшектенген мұздақтар белгіленген орындарға шығарылады.
46. Қар үйінділерін жүргінші жолдарында, көгалдарда және жүруге бөлінген жерге жинауға болмайды.
47. Көшелер мен жолдардағы қарды шығару жұмыстары арнайы дайындалған және бекітілген жерлерге жүргізіледі.Қар ерігеннен кейін бұл аумақтағы қоқыс қар тазалауға жауапты кәсіпорындармен тазартылады.
48. Жүргінші жолдар мен көпірге шығатын жерлер қатты қарға дейін барлық ені бойынша тазартылады, үздіксіз қар жауу кезінде тайғанаққа қарсы материалдармен себіледі.
49. Аула аумақтары мен кіру жолдары қар мен мұздақтан мүмкіндігінше асфальтты төсенішке дейін тазартылады.Қар мен жарықшақ қар үйетін жерге шығарылуы тиіс. Мұздақ пайда болған жағдайда ұсақ құм себу жүргізіледі.
50. Аула аумақтары мен ішкі орамдардан тазартылған қарды автокөліктің қозғалысына және жаяулардың жүруіне кедергі келтірмейтін орындарға жинауға рұқсат беріледі.
51. Аула ішінде қарды жинаған кезде, судың жылғалармен ағып кетуі алдын-ала қарастырылуы керек.
52. Қысқы мезгілінде ғимарат иелері және жалға алушылар уақытында шатырларын қар мен мұзшықтан, сүңгілерден тазарту жұмыстарын ұйымдастыру қажет. Бұл жұмыстар кезінде жүргіншілер жолдары аймағы қоршауға алынады. Көше жаққа бағытталған шатырлардан қар мен мұздақтарды жүргінші жолдарына лақтыру тек күндізгі уақытта жүргізілуі қажет. Шатырдың басқа бағыттарынан қар түсіру аулаішілік аумақта жүргізіледі. Қарды түсіру алдында жаяу жүргіншілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралы жасалады. Шатырлардан түскен қарлар, мұзшықтар мен сүңгілер жедел түрде жол жиегіне қарай жиналады және одан әрі көшені тазартушы кәсіпорынның алып кетуі үшін дайындалады.
53. Суаққы құбырларының аузына қар, мұз және қоқыстарды тастауға тыйым салынады.
3.5. Көктемгі-жазғы мезгілде аула аумағын тазартудың ерекшеліктері

43. При уборке дорог в парках, скверах, бульварах и других зеленых зонах допускается складирование снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечения оттока талых вод.
44. В зимний период дорожки, садовые скамейки, урны, прочие элементы и малые архитектурные формы, а также пространство перед ними и с боков. Подходы к ним очищаются от снега и наледи.
45. Наледь на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшаяся в результате аварии на инженерных сетях, скалывается и убирается предприятиями – владельцами сетей. Сколотый лед вывозится в установленные места.
46. Не допускается перемещение снега на тротуары, газоны и на проезжую часть.
47. Вывоз снега с улиц и проездов осуществляется на специально подготовленные и согласованные в установленном порядке места. После снеготаяния, данная территория очищается от мусора предприятиями, отвечающими за складирование снега.
48. Тротуары и лестничные сходы мостов очищаются на всю ширину до покрытия от свежевыпавшего и уплотненного снега (снежно-ледяных образований), в период интенсивного снегопада обрабатываются против гололедными материалами.
49. Дворовые территории и проезды по возможности очищаются от снега и наледи до асфальта. При возникновении наледи (гололеда) производится обработка мелким песком.
50. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутриквартальных проездов, допускается складировать на территориях дворов в местах, не препятствующих свободному проезду автотранспорта и движению пешеходов.
51. При складировании снега на внутридворовых территориях предусматривается отвод талых вод.
52. В зимнее время владельцами и арендаторами зданий организуется своевременная очистка кровли от снега, наледи и сосулек. При этом на пешеходных зонах предварительно устанавливается специальные ограждения. Очистка крыш зданий от снега, наледеобразований со сбросом его на тротуары допускается только в светлое время суток с поверхности ската кровли, обращенной в сторону улицы. Сброс снега с остальных скатов кровли, а также плоских кровель производится на внутренние дворовые территории. Перед сбросом снега проводятся охранные мероприятия, обеспечивающие безопасность движения пешеходов. Сброшенный с кровель зданий снег и ледяные сосульки немедленно убираются к краю проезжей части и размещаются для последующего вывоза предприятием, убирающим проезжую часть улицы.
53. Не допускается сброс снега, льда и мусора в воронки водосточных труб.
3.5. Особенности уборки сельских территории в весенне-летний период

54. Көктемгі- жазғы мезгілдегі тазалық мерзімі 15 сәуірден – 15 қазанға дейін белгіленеді.
Көктемгі – жазғы тазарту алаңдарды, жүргінші жолдарын, жүру бөлігін жуу, су шашу және сыпыруды қарастырады.
55. Жол жамылғыларын, остьтік және қосалқы жолақтарды, көшелер мен өткелдерді сыпыру көліктің интенсивті қозғалысы бар магистралдар мен көшелерде түнгі мезгілде, қалған көшелерде күндізгі мезгілде жол жабындысын алдын-ала сулау арқылы жүргізіледі.
56. Тазарту кезінде жолдың жүру бөлігі, жүргінші жолдары, жол жиектері қандай да болмасын ластан, ұсақ қоқыстан, топырақтан және ірі қоқыстан толығымен тазартылуы тиіс.
57. Аула аумағын,аулуішілік өту жолдары мен жүргінші жолдарын ұсақ тұрмыстық қалдықтардан, шаңнан сыпыру және жуу мекемелер басшылары мен үй иелері тарапынан жүргізіледі.
4. Тазалық пен тәртіпті қамтамасыз ету.
58. Заңды және жеке тұлғалар жақын жатқан аумақты, жүргінші жолын, көгалдарды, жолжиектерді санитарлық нормаларға сәйкес тазалайды, тазалық және тәртіпті үнемі қамтамасыз етеді. Тазарту жұмыстарының жүргізілуіне орай жиналған қоқысты өз бетінше немесе арнайы кәсіпорынның көмегімен шығарады.
59. Мекеме басшылары, үй иелері, ғимараттар мен имараттар иелері орамішілік және аула аумақтарын, көшенің жүру бөлігін, жүргінші жолдарын, балалар алаңдарын және шағын сәулет нысандарын тазалауды ұйымдастырады.
60. Жеке меншік тұрғын үй секторларында тұратын азаматтар өз беттерінше жақын жатқан аумақты тазалауды ұйымдастырады (қызыл жолақ 5 м. аралығында).
61. Күрделі және уақытша нысандардың иелері өздеріне бөлініп берілген аумақтарды өз беттерінше тазалайды немесе санитарлық тазарту және жинау жұмыстарын жүргізуге арнайы кәсіпорынмен шартқа отырады.
62. Санитарлық нормаларға сәйкес ауыл аумағында тұрмыстық және құрылыс қоқыстарын, өндіріс қалдықтарын, жәшіктер мен ыдыстарды, ағаш үгінділерін, жол төсеніштерін, жапырықтарды, қарды лақтыруға, сондай-ақ кәсіпорындардың және жеке меншік үй иелерінің ішкі аумақтарын қоса алғанда, қоқыстарды, жапырақтарды, жәшіктерді, өндірістік қалдықтарды жағуға, от жағуға тыйым салынады.
63. Жер үсті суларын инженерлік жүйелерге ағызуға кәріздік инженерлік жүйелерді пайдаланушы кәсіпорынмен шарт болған жағдайда рұқсат беріледі.
64. Көлік құралдарын тұрғын-жай орамдар ішінде және жалпы пайдаланылатын жерлерде, су айдайтын құдықтар, адамдардың демалу орындарында,тұрғын үйлердің шығу есіктерінің алдында жууға, тазартуға және жөндеуге тыйым салынады.
65. Топырақ, төгілмелі құрылыс материалдары және қоқысты тасымалдау кезінде жолдардың бүлінуіне жол бермейтін шаралар жүргізілуі қажет. Төгілмелі материалдарды және қоқысты бұл мақсатқа арналмаған көлікпен тасымалдауға тыйым салынады.

54. Период весенне-летней уборки устанавливается с 15 апреля по 15 октября.
Весенне-летняя уборка предусматривает мойку, поливку и подметание проезжей части улиц, тротуаров, плошадей.
55. Подметание дорожных покрытий, осевых и резервных полос, улиц и проездов осуществляется с предварительным увлажнением дорожных покрытий на магистралях и улицах с интенсивным движениям транспорта в ночное время, на остальных улицах в дневное время.
56. При проведении уборки проезжая часть, тротуары, обочины полностью очищаются от всякого рода загрязнений, различного мелкого мусора, от грунтовых насосов и крупногабаритного мусора.
57. Подметание дворовых территорий, внутридворовых проездов и тротуаров от мелкого бытового мусора, пыли, их мойка осуществляется КСК, домкомами.
4. Обеспечение чистоты и порядка
58. Юридические и физические лица обеспечивают и поддерживают чистоту и порядок, очищают от мусора прилегающие, в соответствии с санитарными нормами территории, тротуары, пешеходные дорожки, газоны, кюветы, вывозят мусор по мере проведения работ по уборке в отведенные для этого места самостоятельно, либо по договору с мусороуборочными предприятиями.
59. Председатели территориальных комитетов КСК, управляющие кондоминиумами и собственники зданий и сооружений организуют уборку внутриквартальных и дворовых территорий, проезжей части улиц, тротуаров, пешеходных дорожек, детских площадок и малых архитектурных сооружений.
60. Граждане, проживающие в индивидуальном частном жилом фонде, самостоятельно организуют очистку прилегающей территорий.
61. Владельцы капитальных и временных объектов производят уборку прилегающей территории самостоятельно, либо заключают договора на санитарную очистку и уборку со специализированными предприятиями.
62. На территории села, в соответствии с санитарными нормами, не допускается сброс бытового и строительного мусора, отходов производства, тары спила деревьев, листвы, снега, а также сжигание мусора, разведение костров, включая внутренние территории физических и юридических лиц.
63. Сброс поверхностных вод с территории предприятий в инженерные системы разрешен только при наличии договора с эксплуатирующими канализационные сети предприятиями.
64. Мойка, очистка и ремонт транспортных средств внутри жилых кварталов и на землях общего пользования, у водоразборных колонок, в местах массового отдыха людей, у подъездов жилых домов не допускается.
65. При перевозке грунта, сыпучих строительных материалов и мусора, принимаются меры, исключающие загрязнение дорог. Не допускается перевозка сыпучих материалов и мусора на неприспособленных для этих целей транспортных средств.

66. Жолдың жүру бөлігіне қоқыс және қозғалысқа кедергі келтіретін заттар тастауға тыйым салынады.
5. Ауыл аумақтардағы қалдықтарды жинау, уақытша сақтау, шығару және жою
67. Заңды және жеке тұлғалар қатты тұрмыстық қалдықтарды және ірі көлемді қалдықтарды арнайы бекітілген жерге шығаруды өз бетінше немесе келісімшарт негізінде қоқыс жинау кәсіпорынының көмегімен жүргізеді. Қатты тұрмыстық қалдықтарды және ірі көлемді қалдықтарды шығаруға арнайы кәсіпорындармен келісімшартты мекеме басшылары, жеке тұрғын үй иелері жасайды.
68. Тұрмыстық және басқа қалдықтарды шығару сағат 7.00-ден ерте және 23.00 ден кеш жүргізілмейді.
69. Сауда ұйымдары ыдыстарды уақытша жинауды арнайы бөлмеде, болмаған жағдайда осы мақсатқа арнайы бөлінген аула алаңдарында жүргізеді. Бұл алаңдар сым қоршаулармен қоршалады.
70. Қоқыс жәшіктерін орнату үшін алаңдар тұрғын-жай және қоғамдық ғимараттардан, спорт алаңдарынан және халықтың дем алатын орындарынан 25 метр қашықтықта болуы керек. Алаңның көлемі қажетті қоқыс жәшіктерінің санын орнатуға есептеледі.
71. Қалдықтарды уақытша сақтау орындары санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органымен және коммуналдық қызметтермен келісілуі қажет.
72. Қоқыс жәшіктерінен қоқысты көлікке тиеу кезінде шашылып қалған қоқыстарды жинау жұмыстарын қатты тұрмыстық қалдықтар, ірі көлемді қалдықтар шығаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлері жүргізеді.
73. Қоқыстарды жою елді мекендердің қатты-тұрмыстық қалдықтар полигонында жүргізіледі.
74. Аумағында (бөлініп берілген, бекітілген, аулаішілік) қоқыс жәшіктері орналасқан алңдар бар заңды тұлғалар мына талаптарды:
1) қоқыс жәшіктері орналасқан алаңдар, оларға баратын жолдары қатты жамылғылармен төсеуі;
2) қоқыс жәшіктері орналасқан алаңдар іргелес жатқан аумақтарға қоқыстар шашылмау үшін бүтін қоршаумен қоршауы;
3) қоқыс жәшіктері орналасқан алаңдар мен оған іргелес жатқан аумақтың тиісті санитарлық тазалығын қамтамасыз етуі;
4) қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі көлемді қоқыстарды шығаруға, сыпыруға уақытында шарт жасасуы;

66. Не допускается выбрасывание на проезжую часть мусора, иных предметов, создающих опасность для движения и замусоривающих проезжую часть.
5. Сбор, временное хранение, вывоз и утилизация отходов на сельских территориях
67. Вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора (отходов, строительного мусора) производится самими предприятиями, учреждениями и физическими лицами в отведенные для этого места, либо мусороуборочными предприятиями на основании договора. Договоры на вывоз твердых бытовых и крупногабаритного мусора от жилого фонда заключают КСК, управляющие кондоминиумов, владельцы частных домовладений.
68. Вывоз бытовых и других отходов осуществляется не ранее 7 часов и не позднее 23 часов.
69. На территории домовладений, в соответствии с санитарными нормами, выделяются специальные площадки для размещения контейнеров с удобными подъездами для транспорта. Для сбора твердых бытовых отходов следует применять металлические контейнеры.
70. Временное складирование тары торговых организаций следует производить в специально отведенных для этих целей дворовых площадках. Эти площадки огораживаются металлической сеткой.
71. Юридическими и физическими лицами не допускается выбрасывание мусора на улицах и площадях, в парках и скверах, в иных общественных местах, выставление тары с мусором и бытовыми отходами на улицах, сжигание отходов в населенных пунктах, создание несанкционированных свалок, закапывания мусора в землю, загрязнений территории контейнерных площадок, помещение в контейнеры и складирование на площадках и прилегающих к ним территориях мусор не относящийся к твердым бытовым отходам.
72. Предприятиям, организациям, индивидуальным предпринимателям не разрешается пользоваться контейнерами, размещенными в жилом фонде без заключения договора со спецпредприятиями по вывозу мусора.
73. Твердые бытовые отходы вывозятся мусороуборочными транспортом, жидкие отходы из не канализованных домовладений – ассенизационным вакуумным транспортом.
74. Юридическим лицам, на территории (отведенной, закрепленной, внутридворовой) которых находятся контейнерные площадки, необходимо соблюдать следующие требования:
1) на контейнерных площадках, подходах и подъездных путях к ним необходимо иметь твердые покрытие;
2) контейнерные площадки ограждаются сплошным ограждением, исключающим распространение мусора на прилигающие территории;
3) обеспечение надлежащего санитарного содержания контейнерных площадок и прилегающих к ним территорий;
4) своевременное заключение договоров на вывоз твердых бытовых отходов, крупногабаритного мусора, смета;

5) жылдың қысқы мерзімінде қоқыс жәшіктері орналасқан алаңдарды арнайы автокөліктердің жұмысына және халықтың пайдалануына қолайлы жағдай туғызу мақсатында қар мен мұздан тазартылуын қамтамасыз етуі;
6) қоқыс жәшіктерін уақытында жөндеуі және одан әрі пайдалануға келмейтіндерін ауыстыруы;
7) қоқыс қабылдағыш камераларды, алаңдарды және қоқыс жәшіктерінің астауын, сондай – ақ қалдық салғыштардың тұрақты жылуын, залалсыздандырылуын және шыбын – шіркейге қарсы шаралардың қолданылуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдауы қажет.
75. Саябақтарда, демалыс аймақтарында, алаңдарда, білім беру, денсаулық сақтау мекемелерінде, сауда және басқа нысандарға кіре берістерде қоқыс қораптары орнатылуы керек. Халық көп келетін орындара қораптар бір-бірінен 40 метр қашықтықтан аспай орнатылады. Сауда нысандарына кіре берістерде екі қораптан орнатылады.
76. Қалдықтарды уақытша сақтау орындары мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органымен, ПИК-мен және коммуналдық қызметтермен келісілуі қажет.
77. Қоқыс жәшіктерінен қоқыс көлікке тиеу кезінде шашылып қалған қоқыстарды жинау жұмыстарын қатты тұрмыстық қалдықтар, ірі көлемде қалдықтарды шығаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлері жүргізеді.
78. Қоқыстарды жою ауылдық қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында жүргізіледі.
79. Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын орналастыру және күтіп-ұстау жұмыстары санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
80. Жөн-жосықсыз үйінділердің жиналуына, қалдықтардың жағылуына кінәлі тұлғалар ҚР-ның заңнамаларына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылады. Жөн-жосықсыз үйінділерге жауапты тұлғаларды анықтауға мүмкіндік болмаған жағдайда, қалдықтарды шығару және жөн-жосықсыз үйінділер орнын қалпына келтіру жұмыстары уәкілетті органдармен бекітілген мерзімде аумақ иесінің қаражаты есебінен жүргізіледі.
6. Құрылыс алаңдары мен учаскелерді күтіп ұстау
81. Құрылыс алаңы барлық аумағы бойынша бөтен тұлғалардың кіруіне жол бермеу және іргелес жатқан аумақтарға қоқыстың шығуын болдырмау мақсатында қоршаумен қоршалады:
1) адамдардың көптеп өтетін жерлерінде қоршауға жаппай қорғау қалқаны орнатылуы тиіс;
2) қоршау металдан жасалған материалдардан немесе қоршауға арналған темірбетон қабырғаларынан дайынлауы тиіс;
3) құрылыс алаңынан екінші дәрежелі көшелерге шығуға арналған аз мөлшерлі қақпа немесе шлагбаум орнатылған шығу жолдары қарастырылуы тиіс;
4) шығу жолдарында ақпараттық қалқандар орнатылады.
82. Құрылыс алаңы аумағын тазалықта және тәртіпте ұстау қажет. Құрылыс және тұрмыстық қоқыстарды жинау үшін қоқыс жәшіктері орнатылып, уақытылы шығарылуы ұйымдастырылады:

5) обеспечение в зимнее время года – очистку от снега и наледи подходов и подъездов к контейнерным площадкам с целью создания нормальных условий для работы специализированного автотранспорта и пользования населением;
6) производить своевременный ремонт и замену непригодных к дальнейшему использованию контейнеров;
7) принимать меры по обепечению регулярной мойки, дезинфекци и дезеинсекции против мух мусороприемных камер, площадок и ниш под сборники (контейнеры), а также сборников отходов.
75. Площадки для установки контейнеров, в соответствии с санитарным нормами, располагаются от жилых и общественных зданий, спортивных площадок и от мест отдыха населения на расстояние не менее 40 метров. Размер площадок рассчитывается на установку необхадимого количество контейнеров.
76. Размещение мест временного хранения отходов согласовывается с органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора, кооперативами собственников квартир, а также с коммунальными службами.
77. Уборку мусора, просыпавшегося при выгрузке из контейнеров в мусоровозов, производят работники организации, осуществляющей вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора.
78. Утилизация твердых бытовых отходов производится на полигоне твердо-бытовых отходов в села.
79. Устройство и содержание полигона твердых бытовых отходов осуществляются в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
80. Лица, по вине которых возникли несанкционированные свалки, поджоги отходов, привлекаются к адмиистративной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В случае невозможности установления граждан, ответственных за несанкционированные свалки, удаления отходов и рекультивация мест несанкционированных свалок производится за счет средств владельцев или арендаторов данных территорий.
6. Содержание строительных площадок и участков
81. Строительная площадка ограждается по всему периметру сплошным ограждениям, исключающим доступ посторонних лиц и вынос загрязнений на прилегающую территорию:
1) в местах массового прохода людей ограждение оборудуется сплошным защитным козырьком;
2) ограждение изготавливается из металлических профилированных листов либо из железобетонных панелей, предназначенных для ограждений;
3) со стройплощадки предусматривается минимальное количество выездов с выходом на второстепенные улицы с установкой ворот либо шлагбаума;
4) у выездов устанавливаются информационные щиты.
82. Территорию строительной площадки необходимо содержать в чистоте и порядке. Для сбора строительного и бытового мусора устанавливаются контейнеры и организуется своевременный вывоз мусора:

1) құрылыс алаңына іргелес жатқан аумақта ұқыпты түрде күтіліп, мезгіл сайын жинастырылуы тиіс;
2) құрылыс алаңының сыртына құрылыс материалдарының, қоқыстың шығуына жол бермейтін шаралар көзделуі тиіс.
83. Барлық материалдар мен топырақ тек қоршалған аумақ шеңберінде ғана орналастырады, қазып алынған топырақ, қирандылар қалдығы, қоқыс қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына және коммуналдық шаруашылықтың уәкілетті органының келісімімен басқа учаскелерге тез арада шығарылады.
84. Тұрмыстық және құрылыс қалдықтарын, қар мен мұздарды тиісті полигондарға уақытында шығару мақсатында құрылыс жүргізуші лицензиясы бар арнайы кәсіпорындармен келісімшарттарға отырады, немесе өзбетімен шығарады.
85. Құрылыс жұмыстары аяқталғаннан кейін құрылыс жүргізуші құрылыс алаңына іргелес жатқан аумақтың бұзылған бөліктерін, сондай-ақ жүруге, жүргіншілердің өтуіне пайдаланылған аумақты, құрылыс материалдарын уақытша сақтауға арналған ғимараттарды, инженерлік желілер жүргізілген учаскелерді қалпына келтіруге тиіс.
86. Құрылыс жұмыстары кезінде жұлынған, кесілген жасыл желектер құрылыс жүргізушінің есебінен қалпына келтіріледі.
Бекітілген жобалық құжаттамаға сәйкес жасыл желектер отырғызу келтірілген шығынды қалпына келтіру болып саналмайды.
7. Ауыл аумағында жол төсеніштерінің, жүргінші жолдарының, гүлзарлардың және басқа да нысандарының, ауыл шаруашылық элементтерінің бұзылуына әкеліп соғатын жер жұмыстарын және басқа да жұмыстарды жүргізу, инженерлік желілерді, имараттарды және коммуникацияны күтіп ұстау тәртібі.
87. Жол төсеніштерінің, жүргінші жолдарының, гүлзарлардың және басқа ауыл аумақтарында шаруашылық жүргізу элементтерінің бұзылуына әкеліп соғатын жер жұмыстары мен басқа да жұмыстарды жүргізетін заңды және жеке тұлға Ойыл ауданы әкімдігінің қаулысымен анықталған, тиісті ауылдық қызмет жұмыстарын жүргізуге рұқсат алуға міндетті.
88. Жерді қазу жұмыстары басталғанға дейін келісілген сызбаға сәйкес жол белгілері орнатылады, жұмыс жүргізілетін жер қоршалады, қоршауға жұмыс жүргізетін ұйымның атауы мен телефондары жазылған қалқан ілінеді.Түнгі уақытта қызыл белгі беру шамдарымен белгіленуі қажет. Қазылған жерлермен жаяу жүргіншілердің жаппай өтетін жерлерінде өткелдер салынуы тиіс.
89. Құрылыс, жөндеу, коммуникацияны қайта қалпына келтіру кезінде мерзімі өтіп кеткен рұқсат қағазбен жұмыс істеу жер қазу жұмыстарын рұқсатсыз жүргізу болып есептеледі.
90. Асфальтты-бетонды жамылғы жұмыстардың аяқталып, қазылып, олар толық көмілгеннен кейін дереу қалпына келтіріледі.
91. Құрылыс, жөндеу, коммуникацияны қайта қалпына келтіру кезінде мерзімі өтіп кеткен рұқсат қағазбен жұмыс істеу жер қазу жұмыстарын рұқсатсыз жүргізу болып есептеледі.
92. Көшенің жүру бөлігі мен жүргінші жолдарында орналасқан құдықтардың қақпақтары бүлінген немесе жойылған жағдайда бір күн ішінде дереу қоршалады және жерасты коммуникациялар желісіне жауапты кәсіпорын тарапынан қалпына келтіріледі.

1) прилегающая к строительной площадке территорию также необходимо содержать в надлежащем состоянии и периодической уборке;
2) предусматриваются меры по исключению выноса (ветром и пр.) за пределы стройплощадки строительных материалов, мусора (синтетические пленки, пологи, стружки, опилки, упаковочный материал и т.п.).
83. Все материалы и грунт размещаются только в пределах огражденной территории, вынутый грунт (за исключениям плодородного слоя необходимого для блогоустройства и озеленения территории), отходы сноса, мусор немедленно вывозятся на полигон твердых бытовых отходов или на другие участки по согласованию с уполномоченным органом коммунального хозяйства.
84. Для организации своевременного вывоза бытового и строительного мусора, снега и льда на соответствующие полигоны, застройщик заключает договоры со специализированными предприятиями, имеющими лицензии на данные виды работ, либо осуществляет вывоз самостоятельно.
85. После завершения строительства застройщик восстанавливает нарушенное благоустройство на прилегающей к стройплощадке территории, а также на территориях, использованных для временного проезда, прохода пешеходов, под временные сооружения, для складирования материалов, прокладки инженерных сетей и прочих нужд.
86. При проведении строительных работ зеленые насаждения, подлежащие сносу, восстанавливаются за счет средство застройщика.
Озеленение, проводимое застройщиками в соответствии с утвержденной проектной документацией на строительство, не может быть зачтено как проведение работ по компенсационному озеленению.
7. Порядок производства земельных и прочих работ, связанных с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов сельских хозяйства, содержание инженерных сетей, сооружений и коммуникаций на территории села
87. Все юридические и физические лица, производящие земельные и прочие работы, связанные с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов сельского хозяйства на территории села, получают разрешение на производство работ в соответствующих сельских службах, определенные постановлением районного акимата. Работы производятся в соответствии с требованиями порядка производства земельных и прочих работ, связанных с разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов сельского хозяйства.
Ответственность за содержание законсервированного объекта строительства (долгостроя) возлагается на балансодержателя (заказчика-застройщика).
88. До начала производства работ по разрытию устанавливаются дорожные знаки в соответствии с согласованной схемой, ограждается место производства работ, на ограждениях вывешиваются таблички с наименованием и номером телефона организации, производящей работы. Ограждение при производстве работ вблизи проезжей части должно обеспечивать видимость для водителей и пешеходов, в темное время суток – и обозначаться красными сигнальными фонарями. Ограждение должно быть сплошным и надежно предотвращать попадание посторонних на стройплощадку. На направлениях массового пешеходных потоков через траншеи следует устраивать мостки.
89. Организация, производящая вскрытие работы, восстанавливает нарушенные газоны, зеленые насаждения, асфальтовые покрытие в месте раскопа качественно и на всю ширину проезжей части или тротуара в месте раскопа.
90. Восстановление асфальто - бетонного покрытия производится сразу же после окончания работ и засыпки траншей.
91. Проведение работ при строительстве, ремонте, реконструкции коммуникации, по просроченным ордерам признается самовольным проведением земельных работ.
92. Крышки люков, колодцев, расположенных на проезжей части улиц и тротуаров, в случае их повреждения или разрушения немедленно ограждаются и в течение одного дня восстанавливаются организациями, в ведении которых находятся подземные коммуникации.

8. Жеке үй құрылыс аудандарын көркейту.
93. Меншік иелері, жеке құрылыс учаске иелері аумақты көріктендіру жобасы мен бас жоспарға сәйкес көріктендіруді, қасбет қоршауларын күтіп ұстауға, көгалдандыруды, қоқыс жиналуына, құрылыс және басқа материалдардың ұзақ уақыт жиналып тұруына жол бермеуді, сондай-ақ ауылдық ақпарат белгілерін таза ұстауды жүзеге асырады.
94. Кәсіпорындардағы, мекемелердегі, ұйымдардағы және оларға бекітілген учаскелердегі жасыл желектерді қорғау және күтіп ұстауды сол кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың өздері жүргізеді.
95. Жасыл желектер алаңдарында, елді мекендер аумағында тыйым салынады:
1) ағаштарды, бұтақтарды сындыруға, жапырақтар мен гүлдерді жұлуға;
2) көгалдарды, гүлзарларды, жолдар мен су тоғандарын ластауға;
3) ескерткіштерді, орындықтарды, қоршауларды қиратуға;
4) көлік құралдарын тазалауға, кір жууға, сонымен қатар жасыл желектер аумағындағы су тоғандарында малды шомылдыруға;
5) мал бағуға (ұсақ мүйізді, бойдақ және жылқы малының отарларының аулаларын салуға);
6) Көше бойына ауылшаруашылық техникаларын (тележка, трактор, шөп орағы) қоюға.
9. Апатты жұмыстарды жүргізу
96. Пайдалану кезінде немесе жерасты және жерүсті коммуникацияларында құрылыс жұмыстарын жүргізген кезде пайда болатын апаттар, олардың дұрыс жұмыс жасауына немесе азаматтардың денсаулығы мен өміріне қауіп тудыруға әкеліп соғуы төтенше жағдай болып табылады және олардың қалыпты жұмысын қысқа мерзімде орындау шараларын талап етеді.
97. Апат туындаған жағдайда инженерлік коммуникациялар мен құрылғылардың иесі, пайдаланушы ұйым апатты және оның салдарын жоюдың жедел шараларын жасауға міндетті. Бұл жағдайда мыналар: адамдар мен көлік қозғалысының қауіпсіздігі, сондай-ақ қатар орналасқан жерасты және жерүсті ғимараттардың, инфрақұрылым нысандарының, жасыл желектердің сақталуы қамтамасыз етілуі тиіс.
98. Апаттық бригаданы апат орнына жіберумен қатар пайдаланушы ұйым телефонограмма арқылы апаттың сипаты мен орны жайында, осы апат ауданында жерасты және жерүсті құрылғылары бар ұйымдарға, қоғамдық жолаушылар көлігі қызметіне және басқа да мүдделі қызметтерге хабарлайды.
99. Апат аймағында жерасты немесе жерүсті коммуникациялары бар заңды немесе жеке тұлғалар апат болғандығы туралы ақпаратты алғаннан кейін апат орнына осы жерде орналасқан мекемеге қарасты құрылғылар мен коммуникацияларды көрсетуі үшін өздерінің сызбаларымен бірге өкілдерін жіберулері қажет.

8. Благоустройство жилых кварталов, микрорайонов, участков индивидуальной застройки
93. Собственники, владельцы участков индивидуальной застройки осуществляют благоустройство участков в соответствии с проектами благоустройство территории и генеральным планом и уход за фасадами домов и изгородями, озеленяют лицевые части участков, не допускают на них свалок мусора, долгосрочного складирования строительных или иных материалов, устанавливают и содержат в порядке номерной знак дома (участка, а также знаки сельской информации (аншлаги).
94. Юридические и физические лица не должны допускать загрязнение территорий, занятых зелеными насаждениями, бытовыми и промышленными олтдыхами, сточными водами, не допускать складирования на газонах и под зелеными насаждениями грязи, снега, а также скола льда с очищаемой площадки, удалять паломанные деревья и кустарники.
95. На площадях зеленых насаждений не допускается:
1) ходить и лежать на газонах;
2) ломать деревья, кустарники, сучья и ветви, срывать листья и цветы;
3) засорять газоны, цветники, дорожки и водоемы;
4) портить скульптуры, скамейки, ограды;
5) пасти скот;
6)ставить селскохозяственную технику в доль улиц (тележку, трактора, косилки).
9. Проведение аварийных работ
96. Аварии, возникающие в процессе эксплуации или при проведении строительных работ на подземных и наземных коммуникациях, повлекшие за собой нарушение их нормальной работы или появление возможности угрозы здоровью и жизни граждан, являются чрезвычайными происшествиями и требуют принятия оперативных мер для восстановления их нормальной работы в кратчайшие сроки.
97. При возникновении аварии владелец инженерных коммуникаций и сооружений, эксплуатационная организация незамедлительно принимают меры по ликвидации аварии и устранению последствий. При этом должны обеспечиваться: безапасность людей и движения транспорта, а также сохранность расположенных рядом подземных и наземных сооружений, объектов инфраструктуры, зеленых насаждений.
98. Одновременно с направлением аварийной бригады к месту аварии эксплатирующая организация сообщает о характере и месте аварии в организации, имеющие в районе аварии подземные и надземные сооружения, в службы общественного пасажирского транспорта.
99. Юридические и физические лица, имеющие в зоне аварии надземные или подземные коммуникации, по получении информации об авариях немедленно высылают на места своих представителей с исполнительными чертежами, которые должны указать расположение подведомоственных им сооружений и инженерных коммуникаций на местности.

100. Бұзылған жол төсеніштері мен басқа да көріктендіру элементтерін қалпына келтіру жұмыстары инженерлік желілер иесі болып табылатын кәсіпорынмен апатты жұмыстар аяқталғаннан кейін тез арада жасалады.
10. Ғимараттар мен құрылғылардың қасбеттерін күтіп ұстау.
101. Балансында ғимараттары иен имараттар бар кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары, ғимараттар мен имараттардың иелері аталған нысандардың және олардың жекелеген элементтеріне жаңғырту, жөндеу және қасбеттерін сырлау жұмыстарының жүргізілуін қамтамасыз етуге, сондай-ақ қасбеттерінде орнатылған ақпаратты тақтайшалардың, ескерткіш тақталарын және тағы басқаларын таза және қалыпты жағдайда ұстауға міндетті.
102. Шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе жедел басқаруындағы ғимараттары және имараттары бар жеке меншік иелері мен заңды тұлғалар, ғимараттарды, құрылыстарды және құрылғыларды, басқа жер учаскелеріндегі жылжымайтын нысандарды қалыпты жағдайда сақтау жұмыстарын жүргізуге, соның ішінде оларға жататын ғимараттар мен құрылғылардың қасбеттерін жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын өз есебінен немесе тартылған қаражат есебінен жүргізуі керек.
103. Сәулет, тарих немесе мәдениет ескерткіштері болып табылатын, ғимараттар мен имараттар қасбеттерін жөндеу, жаңғырту және жаңарту жұмыстары қорғау міндеттемелеріне сәйкес Ойыл ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің келісімімен орындалады.
11. Ойыл ауданы аумағына абаттандыру жұмыстарын қадағалау, санитарлық тазалықты қамтамасыз ету мен тазалық жұмыстарын ұйымдастыру бойынша уәкілетті органдар
104. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, осы Ереженің сақталуына бақылауды және ауыл аумағын көркейту Тәртібін бұзғаны үшін шаралар алу, сондай-ақ ауыл инфрақұрылымы нысандарын бұзғаны үшін өз құзіреттері шегінде:
1) ішкі істер органы;
2) мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органы жүргізеді.
12. Ережені бұзғаны үшін жеке және заңды тұлға жауапкершілігі
105. Осы Ережелерді бұзғаны үшін кінәлі заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалары мен Қазақстан Республикасының «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Кодексіне сәйкес жауапкершілікке тартылады. Әкімшілік жауапкершіліктің қолданылуы, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес, тәртіп бұзушыны онымен келтірілген материалдық зиянды төлеу және жіберілген кемшілікті жою міндетінен босатпайды.

100. Владельцы складирующие материалы или другие ценности вблизи места аварии, по первому требованию руководителя аварийных работ немедленно освовождают участок.
10. Содержание фасадов зданий и сооружений
101. Руководителей предприятий и организаций, на балансе которых находятся здания и сооружения, а также собственники зданий и сооружений обеспечивают своевременное производство работ по рестраврации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов, а также поддерживают в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски и т.п.
102. Собственники и юридические лица, имеющие здания, строения и сооружения на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, проводят работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости на земельных участках, в том числе по проведению ремонта и реставрации фасадов принадлежащих им зданий и сооружений за счет собственных или привлеченных средств.
103. Ремонт, реставрация и реконструкция фасадов зданий и сооружений, являющихся памятниками архитектуры, истории или культуры, проводятся в соответствии с охранными обязательствами по согласованию с отделом культуры и развития языков села Уилского района.
11. Уполномоченные органы по контролю за состоянием благоустройства, санитарным содержанием, организацией уборки территории Уилского района.
104. В соответствии с законадательством Республики Казахстан контроль за соблюдением настоящих Правил и приниятие мер за нарушение правил благоустройства территории района также за разрушение объектов сельской инфраструктуры в пределах своей компетенции осуществляют:
1) органы внутренних дел;
2) органы государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
12. Ответственность физических и юридических лиц за нарушение Правил
105. Физические и юридические лица, виновные в нарушении настоящих Правил, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Применение мер административной ответственности не освобождает нарушителей от обязанностей возмещения причиненного ими материального ущерба в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и устранения допущенных нарушений.