Жуалы ауданы бойынша табысы аз отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету Ережелерін бекіту туралы
Жамбыл облысы Жуалы аудандық мәслихатының 2010 жылғы 24 желтоқсандағы № 35-14 Шешімі. Жамбыл облысы Жуалы аудандық Әділет басқармасында 2011 жылғы 20 қаңтарында № 6-4-99 тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы Жуалы аудандық мәслихатының 2012 жылғы 26 маусымдағы № 6-3 Шешімімен
Күші жойылды - Жамбыл облысы Жуалы аудандық мәслихатының 2012 жылғы 26 маусымдағы № 6-3 шешімімен
«Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасы 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңының 97-бабына, «Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 Қаулысына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШIМ ЕТТI:
1. Қоса берiлiп отырған Жуалы ауданы бойынша табысы аз отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Ережелерi бекiтiлсiн.
2. «Аудандағы тұрмысы кедейшілік шегінен төмен отбасыларына коммуналдық қызметтерді тұтынуға берілетін біржолғы материалдық көмек көрсету Тәртібін бекіту туралы» аудандық мәслихаттың 2005 жылғы 30 наурыздағы № 98 шешімінің (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1607 болып тіркелген, 2005 жылғы 23 сәуірде № 35 аудандық «Жаңа өмір» - «Новая жизнь» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Шешiм Әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Аудандық мәслихат                          Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы                       хатшысы
А. Елекбаев                                Е.Аманбеков
Жуалы аудандық мәслихатының
2010 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 35-14 шешiмiмен бекiтiлген
Жуалы ауданы бойынша табысы аз отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Ережелерi 1. Жалпы ережелер
1. Осы Жуалы ауданы бойынша табысы аз отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегiн көрсету Ережелерi (әрi қарай - Ережелер) «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңының 97-бабына, «Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 Қаулысына (әрi қарай - Қазақстан Республикасы Үкiметiмен бекiтiлген Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесi) сәйкес әзiрленген.
2. Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет есебiнен Жуалы ауданында тұрақты тұратын аз қамтамасыз етiлген отбасыларға (азаматтарға) беріледі.
Тұрғын үй көмегі өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы қызметтерді жеткізушілер ұсынған шоттар бойынша көрсетіледі.

Об утверждении Правил оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Жуалынскому району
Решение Жуалынского районного маслихата Жамбылской области от 24 декабря 2010 года № 35-14. Зарегистрировано Управлением юстиции Жуалынского района Жамбылской области 20 января 2011 года за № 6-4-99. Утратило силу - Решением Жуалынского районного маслихата Жамбылской области от 26 июня 2012 года № 6-3
Утратило силу - решением Жуалынского районного маслихата Жамбылской области от 26 июня 2012 года № 6-3
В соответствии со статьей-97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи» районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Жуалынскому району.
2. Признать утратившим силу решение Жуалынского районного маслихата от 30 марта 2005 года № 98 «Об утверждении Правил оказания единовременной материальной помощи  за коммунальные услуги семьям, проживающим на уровне ниже прожиточного минимума» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1607, опубликовано 23 апреля 2005 года в районной газете «Жаңа өмір» - «Новая жизнь», № 35).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                        Секретарь районного
районного маслихата                        маслихата
А.Елекбаев                                 Е.Аманбеков
Утверждены решением
Жуалынского районного
маслихата № 36-13 от
24 декабря 2010 года
Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Жуалынскому району 1.Общие положения
1. Настоящие Правила оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по Жуалынскому району (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи» (далее - Правила предоставления жилищной помощи, утвержденные Правительством Республики Казахстан).
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в Жуалынском районе.
Жилищная помощь оказывается по предъявленным счетам поставщиков услуг за квартал, предшествовавший кварталу обращения.

3. Тұрғын үй көмегін тағайындау уәкiлеттi органмен – «Жуалы ауданы әкiмдiгiнiң жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi» мемлекеттiк мекемесiмен жүзеге асырылады.
4. Тұрғын үй көмегi тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде кондоминиум объектiлерiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерiн тұтынуға нормалар шегiнде ақы төлеу сомасы мен отбасының осы мақсаттарға жұмсаған шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Отбасының шекті жол берілетін шығыстардың үлесi отбасының жиынтық табысының 10 пайыз мөлшерiнде белгiленедi.
Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасының жиынтық табысы атаулы әлеуметтік көмек туралы заңнамасымен айқындалған тәртіпте есептеледі.
5. Жеке меншiгiнде бiреуден артық тұрғын жайы (үйi, пәтерi) бар немесе тұрғын үй-жайларын жалға тапсыратын табысы аз отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегi тағайындалмайды.
Мүгедектердi, магистратураны қоса алғанда, күндiзгi оқыту нысанында оқитын оқушылар мен студенттердi, тыңдаушылар мен курсанттарды, сондай-ақ I және II топтағы мүгедектердi, он алты жасқа дейiнгi бала кезiнен мүгедек-балаларды, сексен жастан асқан адамдарды, үш жасқа дейiнгi балаларды бағып-күтумен айналысатын азаматтарды қоспағанда, жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарда тiркелмеген, еңбек iстеуге қабiлетi болса да жұмыс iстемейтiн адамдары бар табысы аз отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегi тағайындалмайды.
2. Тұрғын үй көмегiн көрсетудiң тәртiбi мен мөлшерi
6. Тұрғын үй көмегiн тағайындау үшiн азамат (отбасы) уәкiлеттi органға өтiнiш бередi және Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тұрғын үй көмегiн көрсетудiң ережелерiнде көрсетiлген құжаттарды ұсынады.
Тұрғын үй көмегiн тағайындау үшiн қажеттi құжаттар салыстыру үшiн көшiрме және түпнұсқада ұсынылады, одан кейiн құжаттардың түпнұсқалары өтiнiш берушiге қайтарылады.
7. Тұрғын үй көмегiнiң мөлшерi кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға жұмсалатын жарналар, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникацияның қалалық желісіне қосылған телефонға абоненттік ақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну, жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысын төлеуге кеткен нақты шығындардың сомасынан асырыла алмайды.
8. Тұрғын үй көмегiн алушы кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеуден өткiзген жағдайда, есеп кондоминиум объектiсiнiң қатысушыларының тiркелген үлесiне сәйкес жүргiзiледi. Өтемақыны өтеу ағымдағы немесе күрделi жөндеудiң бiр түрi бойынша бiржолғы төлеммен жүзеге асырылады.

3. Назначение жилищной помощи осуществляется уполномоченным органом - государственным учреждением «Отдел занятости и социальных программ акимата Жуалынского района».
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи на эти цели.
Доля предельно-допустимых расходов семьи устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 10 процентов.
Совокупный доход семьи для начисления жилищной помощи, исчисляется в порядке определенном законодательством об адресной социальной помощи.
5. Жилищная помощь не назначается малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим в частной собственности более одной единицы жилья (дома, квартиры) или сдающим жилые помещения в наем.
Жилищная помощь не назначается малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим трудоспособных лиц, которые не работают, не зарегистрированы в уполномоченных органах по вопросам занятости, кроме инвалидов, учащихся и студентов, слушателей и курсантов дневной формы обучения, включая магистратуру, а также граждан, занятых уходом за инвалидами I и II групп, детьми-инвалидами с детства до шестнадцати лет, лицами старше восьмидесяти лет, детьми в возрасте до трех лет.
2.Размер и порядок оказания жилищной помощи
6. Для назначения жилищной помощи гражданин (семья) обращается в уполномоченный орган с заявлением и представляет документы, указанные в Правилах предоставления жилищной помощи, утвержденных Правительством Республики Казахстан.
Документы, необходимые для назначения жилищной помощи, предоставляются в копиях и подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
7. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактических расходов на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
8. В случаях проведения получателем жилищной помощи капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума расчет производится в соответствии с зарегистрированными долями участников объекта кондоминиума. Возмещение компенсации производится одноразовым платежом по одному из видов капитального ремонта.

9. Тұрғын үй көмегiн алушылар он күн iшiнде қандай да болсын тұрғын үй меншiгi нысандарының, отбасы құрамының, жиынтық табысының өзгергендерi туралы және тұрғын үй көмегi мөлшерiне әсер ететiн басқа да факторлар туралы, сондай-ақ, тұрғын үй көмегiн дұрыс емес есептеген жағдайда уәкiлеттi органға хабарлайды.
10. Тұрғын үй көмегiнен заңсыз алынған сомалар алушымен ерiктi түрде, ал бас тартқан жағдайда – сот тәртiбiмен қайтарылуға жатады.
11. Тұрғын үй көмегiн тағайындау кезiнде келесi өтемақы шараларымен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй алаңының және коммуналдық қызметтердi тұтынудың нормалары ескерiледi:
1) өтемақы шараларымен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй алаңының нормалары:
жеке басты азаматтар үшiн – 30 шаршы метр, бiрақ бiр бөлмелi пәтердiң мөлшерiнен аз емес және нақты алып жатқан алаңынан артық емес;
екi және одан да көп адамнан тұратын – отбасының әр мүшесiне 18 шаршы метр, бiрақ нақты алып жатқан алаңынан артық емес;
2) электр қуаты нормалары (бiр айда):
бiрден бес адамға дейiнгi отбасына – отбасының әрбiр мүшесiне 50 киловатт;
бес және одан да көп мүшелi отбасына – 200 киловатт;
3) газ нормалары (бiр айда):
газ жылыту пешi бар болғанда (1 шаршы метрге) - 7,88 текше метр;
газбен ас дайындау пешi бар болғанда (отбасының әрбір мүшесіне) - 22 текше метр;
сұйытылған газ бар болғанда (отбасының әрбір мүшесіне) – 8,2 килограмм;
4) қатты отын нормалары (жылыту мерзімінде) - 75,75 килограмм 1 шаршы метрге.
3. Тұрғын үй көмегiн төлеу тәртiбi
12. Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін төлеуді уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырады.
4. Қорытынды ережелер
13. Осы Ережелермен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледi.

9. Получатели жилищной помощи в течение десяти дней информируют уполномоченный орган о любых изменениях формы собственности жилья, состава семьи, совокупного дохода и других факторах, влияющих на размер жилищной помощи, а также о случаях неверного начисления жилищной помощи.
10. Незаконно полученные суммы жилищной помощи подлежат возврату получателем в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.
11. При назначении жилищной помощи учитываются следующие нормы площади жилья и потребления коммунальных услуг, обеспечиваемые компенсационными мерами:
1) нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными мерами:
для одиноких граждан – 30 квадратных метров, но не менее размера однокомнатной квартиры и не более фактически занимаемой площади;
для семьи из двух и более человек – 18 квадратных метров на каждого члена семьи, но не более фактически занимаемой площади;
2) нормы электроэнергии (в месяц):
на семью от одного до пяти человек – 50 киловатт на каждого члена семьи;
от пяти и более человек – 200 киловатт;
3) нормы газа (в месяц):
при наличии газового отопления – 7,88 кубических метров на 1 квадратный метр;
при наличии газовой плиты – 22 кубических метров на одного человека;
при наличии сжиженного газа – 8,2 килограмм на одного человека;
4) нормы твердого топлива (в отопительный период) – 75,75 килограмм на 1 квадратный метр.
3.Порядок выплаты жилищной помощи
12. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня.
4.Заключительные положения
13. Отношения не урегулированные настоящими Правилами регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.