Қарасу ауданы елді мекендерінің аумағын көріктендіру, жасыл желектерді күту мен қорғау Ережесін бекіту туралы
Қостанай облысы Қарасу ауданы мәслихатының 2010 жылғы 23 ақпандағы № 217 шешімі. Қостанай облысы Қарасу ауданының Әділет басқармасында 2010 жылғы 9 сәуірде № 9-13-108 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Қарасу ауданы мәслихатының 2012 жылғы 9 ақпандағы № 10 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Қарасу ауданы мәслихатының 2012.02.09 № 10 шешімімен.
Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексінің 3 бабы 2 тармағы, Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабы 1 тармағы 8) тармақшасына сәйкес, Қарасу аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса ұсынылған Қарасу ауданы елді мекендерінің аумағын көріктендіру, жасыл желектерді күту мен қорғау Ережелері бекітілсін.
2. Осы шешім оны алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қарасу аудандық
мәслихатының
кезектен тыс
сессиясының төрағасы                       Ж. Дитаев
Қарасу аудандық
мәслихатының хатшысы                       С. Қазиев
КЕЛІСІЛДІ:
"Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрлігі Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау комитетінің Қостанай
облысы бойынша департаменті
Қарасу ауданы бойынша мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің бастығы
_____________________ В. Кайзер
"Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігі Қостанай
облысы Ішкі істер Департаменті
Қарасу ауданының ішкі істер
бөлімі" мемлекеттік мекемесінің
бастығы
____________________ С. Нұртаев
Мәслихатының
2010 жылғы 23 ақпандағы
№ 217 шешімімен бекітілген
Қарасу ауданы елді мекендерінің аумақты
көріктендіру, жасыл желектерді күту мен
қорғау Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Қарасу ауданының елді мекендер аумағын көркейту, жасыл желектерін күту және қорғаудың осы Ережелері (бұдан әрі – Ережелер) көркейту саласындағы қатынастарды, жасыл желектерді қорғау мен ұстауды реттейді және де меншік нысанына қарамастан, барлық заңды және жеке тұлғаларға таратылады.
2. Осы Ережелерде пайдаланылатын негізгі түсініктемелер:
көркейту – адамның тұрған ортасында қолайлықты, жайлылықты және қауіпсіздікті қамтамасыз ететін, жұмыстар кешені. Берілген жұмыстар кешені аумақтарды жинауды ұйымдастыруды, объектілерді ұстауды, пайдалануды, жөндеу мен күзетуді ұйымдастыру және көркейту элементтерін қарастырады;
жасыл желектер – оларға арнайы бөлінген учаскелерде және алаптарда орналасқан: бақтар, парктер, бульварлар, скверлер, газондар, гүлбақтардағы ағаштар, бұталар, гүлдер, шөптік дақылдар.

Об утверждении Правил благоустройства территорий, содержания, защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Карасуского района
Решение маслихата Карасуского района Костанайской области от 23 февраля 2010 года № 217. Зарегистрировано Управлением юстиции Карасуского района Костанайской области 9 апреля 2010 года № 9-13-108. Утратило силу - Решением маслихата Карасуского района Костанайской области от 9 февраля 2012 года № 10
Сноска. Утратило силу - Решением маслихата Карасуского района Костанайской области от 09.02.2012 № 10.
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", с подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Карасуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства территорий, содержания и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Карасуского района.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
внеочередной сессии
Карасуского районного
маслихата:                                 Ж. Дитаев
Секретарь
Карасуского
районного маслихата:                       С. Казиев
СОГЛАСОВАНО:
Начальник государственного
учреждения "Управление
государственного
санитарно-эпидемиологического
надзора по Карасускому району
Департамента Комитета
государственного
санитарно-эпидемиологического
надзора Министерства
здравоохранения Республики
Казахстан по Костанайской области"
_______________________ В. Кайзер
Начальник государственного
учреждения "Отдел внутренних
дел Карасуского района
Депертамента внутренних дел
Костанайской области
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан"
________________ С. Нуртаев
Утверждены
решением маслихата
от 23 февраля 2010 года
№ 217
Правила благоустройства территорий,
содержания, защиты зеленых насаждений
в населенных пунктах Карасуского района
1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства территорий, содержания и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Карасуского района (далее - Правила) регулируют отношения в сфере благоустройства, содержания и защиты зеленых насаждений и распространяются на всех физических и юридических лиц, независимо от формы собственности.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
благоустройство - комплекс работ, обеспечивающих удобную, благоприятную и безопасную среду обитания человека. Данный комплекс работ предусматривает организацию уборки территории, содержание, эксплуатацию, ремонт и охрану объектов и элементов благоустройства;
зеленые насаждения – деревья, кустарники, цветы, травянистые культуры, расположенные на специально отведенных для них участках и массивах: садах, парках, бульварах, скверах, газонах, цветниках.

3. Қарасу ауданының елді мекендер аумақтарын көркейту мақсатында барлық меншік нысандағы кәсіпорындар мен ұйымдарға, жеке тұлғаларға рұқсат берілмейді:
1) тротуарларға, жаяу жүретін жолдарға, балалар алаңдарына және жол жиегі тастарына автокөліктердің өтуіне және қоюға;
2) жайылымдардан тыс, көшелерге, скверлерге, бақтарға, орманбақтарға, стадиондарға, мектеп алдындағы учаскелерге және басқа қоғамдық орындарына мал және құстарды жайлауға;
3) белгіленбеген жерлерде қалдықтарды лақтыруға;
4) тиісті емес жерлерге қалдықтарды шығаруға, сондай-ақ, оларды ауылшаруашылық мақсатындағы жерлерге көмуге;
5) тұрғын үй құрылысы аудандарында, скверлерде, парктерде қоқыстарды және табиғи қалдықтарды өртеуге;
6) қоғамдық тұтыну орындарындағы(соның ішінде балалар және спорттық алаңдар элементтері) ғимараттардың тұтастығын бұзуға;
4. Қоғамдық жерлерде, тазартылуы олардың толу шамасы бойынша жүргізілетін, урналар орналастырылады.
Урналар тазалығының сақталуын, өздеріне белгіленген аумақты жинастыратын ұйымдар, кәсіпорындар, мекемелер қамтамасыз етеді.
5. Елді мекеннің аумағын үй жануары былғаған жағдайда, жануар (лар) иесі (лері) оларды тез арада жинау жүргізуі тиіс.
2. Инженерлік коммуникацияларды ұстау
6. Инженерлік коммуникацияны жүргізетін шаруашылық субъектілері елді мекеннің көркейту объектілерінің зақымдануына мүмкіндік туғызатын инженерлік жүйелердің және құрылғылардың техникалық жағдайын үнемі қадағалауы қажет, атап айтқанда:
1) аумақтың су басуын болдырмау;
2) люктердің қақпақтары, жер астындағы коммуникация құдықтарының жабыны қатты жабу деңгейінде орналасуын және дұрыс жағдайда ұсталуын қамтамасыз ету;
3) монтаждау ережелерін сақтамағандықтан, қайта көму және пайдаланудан бұзылуы мүмкін жер асты жүйелерінің қатты немесе топырақпен жабылуының жағдайын қадағалау;
4) сыртқы және топырақ суларына арналған каналдарды, құдықтарды, құбырларды және дренаждарды жинау және тазалау, нөсерлік канализациялардың коллекторларын, жаңбырқабылдағыш құдықтарды тазалау қажет болған жағдайда жүргізіледі.
3. Тұрмыстық қалдықтарды жинау, шығару
7. Тұрғын үйлер мен ұйымдардан, мекемелерден, сауда кәсіпорындары, қоғамдық тамақтану орындарынан және тұрмыстық қызмет аясы аумақтарынан тұрмыстық қалдықтарды шығару заңды және жеке тұлғалардың өз есебі қаражаттарынан жүргізіледі.
8. Аумақтарында қоқысты жинау алаңдары бар кәсіпорындарға, ұйымдарға, басқа субъектілерге:
1) осы алаңдарға кіреберіс және кіріс жолдарын жайластыру;
2) қалдықтарды шығаруға уақытында шарттар жасау;
3) контейнерлерде тұрмыстық қалдықтардың жағуын болдырмау.

3. В целях благоустройства территорий населенных пунктов Карасуского района предприятиям и организациям всех форм собственности, физическим лицам не допускается:
1) заезд и парковка автомашин на тротуары, пешеходные дорожки, детские площадки и бордюрный камень;
2) выпас скота и птицы на улицах, скверах, садах, лесопарках, стадионах, пришкольных участках и других общественных местах, вне пастбищ;
3) выброс отходов в неустановленных местах;
4) вывоз отходов на непредназначенные для этих целей места, а также их захоронение на землях сельскохозяйственного назначения;
5) сжигание мусора и отходов естественного происхождения в районах жилой застройки, скверах, парках;
6) нарушение целостности сооружений в местах общественного пользования (в том числе элементов детских и спортивных площадок);
4. В общественных местах устанавливаются урны, очистка которых производится по мере их накопления. Содержание урн в чистоте обеспечивают организации, предприятия, учреждения, осуществляющие уборку отведенных им территорий.
5. В случае загрязнения домашним скотом территории населенного пункта испражнениями владельцу(-ам) животного(-ых) необходимо осуществить их незамедлительную уборку.
2. Содержание инженерных коммуникаций
6. Хозяйствующим субъектам, в ведении которых находятся инженерные коммуникации, необходимо регулярно следить за техническим состоянием инженерных сетей и сооружений, которые могут вызвать повреждение объектов благоустройства населенного пункта, а именно:
1)не допускать затопления территории;
2) обеспечить исправное состояние и расположение крышек люков, перекрытий колодцев подземных коммуникаций на уровне твердого покрытия;
3) следить за состоянием твердого либо грунтового покрытия над подземными сетями, которые могут нарушиться вследствие несоблюдения правил монтажа, обратной засыпки и эксплуатации;
4) производить по мере необходимости уборку и очистку каналов, колодцев, труб и дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод, очистку коллекторов ливневой канализации, дождеприемных колодцев.
3. Сбор, вывоз бытовых отходов
7. Вывоз бытовых отходов с территории жилых домов и организаций, учреждений, предприятий торговли, общественного питания и сферы бытовых услуг производится юридическими и физическими лицами за счет своих средств.
8. Предприятиям, организациям, иным субъектам, на территории которых находятся мусоросборочные площадки:
1) подходы и подъездные пути к данным площадкам обустроить;
2) своевременно заключать договора на вывоз отходов;
3) не допускать сжигания бытовых отходов в контейнерах.

9. Залалсыздандыруы мал қорымында жүргізілуге тиісті малдардың өліктерін, ет өндіру кәсіпорындары қасанханаларының қалдықтарын қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарына шығаруға рұқсат етілмейді.
4. Жасыл желектерді күту және қорғау тәртібі
10. Құрылыс, жөндеу және басқа жұмыстарды жүргізгенде басшылық субъектілері мен жеке тұлғалар:
1) өкілетті органдармен келісіп жасыл желектердің көшіруін жасау;
2) автокөлік жолдарын, тротуарларды, жүру жолдарын, алаңдарды, төсеніш төсегенде және асфальттағанда, жасыл желектердің айналасында ұтымды ашық құнарлы кеңістікті құру мақсатында көлемі 1х1 метрден кем емес діңдік шұңқырлар қалдыру тиіс.
11. Жасыл желектер отырғызылған аумақтарда:
1) газондардың үстімен жүруге, ағаштарды, бұталарды кесу немесе сындыру тағы да басқа механикалық залалдар келтіруге;
2) жасыл желектерге тұз және басқа зиян заттарды қолдануға;
3) гүлдерді жұлуға, жемістерді түсіруге, топырақ, құм шығаруға;
4) науалармен, қатты тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтармен ластауға;
5) ғимараттар мен жабдықтарды қызметтік керек жарақтарды бүлдіруге;
6) автокөліктермен, мотоциклдермен, велосипедтермен және басқа да көлік құралдарымен (арнайы транспортты қоспағанда) жүруге;
7) газондарға транспорт құралдарын қою және тұрақ орнатуға;
8) от жағуға, басқа да өртке қарсы ережелерді бұзуға;
9) ағаштарға сым, әткеншек, жіптерді қадауға, жазу жазуға;
10) агрономикалық мерзімдерде белгіленбеген және кесу ережесін сақтамай ағаштардың ұштарын кесуге;
11) ағаштар мен бұталарды өз еркімен кесуге;
12) өз еркімен қоршау жасауға рұқсат етілмейді.
12. Жер пайдаланушылар, оларға берілген аумақтарда жасыл желектерді ұдайы өндіру және қорғауды қамтамасыз етуі, тазалық сақтауы және тәртіпті ұстануы керек.

9. Вывоз трупов животных, конфискатов боен мясоперерабатывающих предприятий, обезвреживание которых должно производиться на скотомогильниках, на полигоны твердых бытовых отходов не допускается.
4. Порядок содержания и защиты
зеленых насаждений
10. При производстве строительных, ремонтных и других работ хозяйствующим субъектам и физическим лицам следует:
1) производить снос зеленых насаждений по согласованию с уполномоченными органами;
2) при мощении и асфальтировании автомобильных дорог, тротуаров, проездов, площадей оставлять приствольную лунку, ограниченную поребриком, размером не менее 1х1 метр, с целью создания оптимального открытого почвенного пространства вокруг зеленых насаждений.
11. На территориях, занятых зелеными насаждениями, не допускается:
1) ходить по газонам, ломать или надрезать деревья, кустарники, причинять другие механические повреждения;
2) применять соль и другие вредные для зеленых насаждений вещества;
3) срывать цветы, сбивать плоды, добывать грунт, песок;
4) загрязнять стоками, твердыми бытовыми и промышленными отходами;
5) портить сооружения и оборудования, служебный инвентарь;
6) ездить на автомашинах, мотоциклах, велосипедах и других транспортных средствах (за исключением специального транспорта);
7) устраивать парковки и стоянки транспортных средств на газонах;
8) разжигать костры, нарушать другие правила противопожарной безопасности;
9) прикреплять к деревьям провода, качели, веревки, делать надписи;
10) обрезать кроны деревьев вне установленных агрономических сроков и без соблюдения правил обрезки;
11) осуществлять самовольную вырубку деревьев и кустарников;
12) самовольно устраивать изгороди.
12. Землепользователям следует обеспечить охрану и воспроизводство зеленых насаждений, соблюдать чистоту и поддерживать порядок на отведенной им территории.