Ақжар ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды күтіп ұстау ережесі туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2010 жылғы 24 маусымдағы N 24-4 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданының Әділет басқармасында 2010 жылғы 6 тамызда N 13-4-108 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2012 жылғы 14 маусымдағы N 4-4 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2012.06.14 N 4-4 Шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару туралы» заңының 6-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы № 155 «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» кодексінің 3-бабына және Қазақстан Республиканың 2002 жылғы 10 шілдедегі № 339 «Ветеринария туралы» заңының 10-бабының 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Ақжар ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды күтіп ұстау қосылып берілген ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім бұқара ақпарат құралдарында бірінші ресми жарияланған күннен бастап он календарлық күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы                       К.Нұрымбеков
Аудандық
мәслихат хатшысының м.а.                   Е.Жақыпов
КЕЛІСІЛДІ:
Ақжар ауданының
ішкі істер бөлімінің бастығы               К.Бейсенбаев
Солтүстік Қазақстан облысының
Ақжар ауданы бойынша мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау
басқармасының бастығы                      С.Кажкенова
«Ақжар ауданының тұрмыстық-коммуналдық
шаруашылығы жолаушылар көлігі
және автомобиль жолдары
бөлімінің бастығы                          Х.Омаров
Ақжар ауданының
ауылшаруашылық бөлімінің
бастығы                                    А.Киманов
Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылық
министрлігінің агроөнеркәсіптік кешенінің
Мемлекеттік инспекция комитетінің Ақжар
аудандық аумақтық инспекцияның бастығы     М.Сматаев
Ақжар ауданының
ветеринария бөлімінің бастығы              К.Маликов
Аудандық мәслихатының
2010 ж. 24 маусым
№ 24-4 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Ақжар ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды күтіп ұстау
ЕРЕЖЕЛЕРІ
I. Жалпы ережелер
1. Ақжар ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды күтіп ұстау осы Ережесі (әрі карай-Ереже), Ақжар ауданының елді мекендерінде үй жануарларын, негізінде иттер мен мысықтарды күтіп ұстауын регламенттеу мақсатында сонымен қатар жеке және заңды тұлғалардың осы Ережелерді бұзған үшін жауапкершілігін арттыру ретінде дайындалып, жасалды.
2.Ережелер, меншіктік нысанына қарамастан, иттер мен мысықтарды ұстайтын жеке және заңды тұлғаларға, қатысты.

О Правилах содержания собак и кошек в населенных пунктах Акжарского района
Решение маслихата Акжарского района Северо-Казахстанской области от 24 июня 2010 года N 24-4. Зарегистрировано Управлением юстиции Акжарского района Северо-Казахстанской области 6 августа 2010 года N 13-4-108. Утратило силу - решением маслихата Акжарского района Северо-Казахстанской области от 14 июня 2012 года N 4-4
Сноска. Утратило силу - решением маслихата Акжарского района Северо-Казахстанской области от 14.06.2012 N 4-4
В соответствии с подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года № 155 "Об административных правонарушениях" и подпунктом 1 пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года № 339 «О ветеринарии» районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек в населенных пунктах Акжарского района.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования в средствах массовой информации.
Председатель сессии
районного маслихата                        К.Нурумбеков
И.о секретаря сессии
районного маслихата                        Е.Жакупов
СОГЛАСОВАНО:
Начальник отдела
внутренних дел Акжарского района           К.Бейсенбаев
Начальник управления государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
Северо-Казахстанской
по Акжарскому району                       С.Кажкенова
Начальник отдела жилищно-
коммунального хозяйства,
пассажирского транспорта
и автомобильных дорог
Акжарского района                          Х.Омаров
Начальник отдела
сельского хозяйства
Акжарского района                          А.Киманов
Начальник Акжарской районной
территориальной инспекции Комитета
государственной инспекции в
агропромышленном комплексе
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан                       М.Сматаев
Начальник отдела ветеринарии
Акжарского района                          К.Маликов
Утверждены
решением районного маслихата
от 24 июня 2010 г. № 24-4
ПРАВИЛА
содержания собак и кошек в населенных пунктах Акжарского района
I. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания кошек и собак в населенных пунктах Акжарского района (далее - Правила) разработаны с целью регламентации содержания на территории Акжарского района домашних животных, а именно кошек, собак, и устанавливают ответственность физических и юридических лиц за нарушение настоящих Правил.
2. Правила распространяются на всех без исключения физических и юридических лиц независимо от форм собственности, содержащих собак и кошек.

3. Осы Ереже Қазақстан Республикасының «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің, Қазақстан Республикасының «Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңына, Қазақстан Республикасының «Ветеринария туралы» Заңына сәйкес дайындалып, жасалды.
II. Иттер мен мысықтар иелерінің жауапкершіліктері
4. Иттер мен мысықтар иелері төмендегі аталған шарттарды орындауға тиісті:
1) жануарларды биологиялық ерекшеліктеріне сәйкес ұстауға, мейірімділікпен қарауға, қоғамдық жерлерде қараусыз қалдырмауға, ауыра қалған жағдайда уақытында ветеринарлық көмек көрсетуге тиісті;
2) жануарларды осы Ережелерге сәйкес ұстауын қамтамасыз етуге тиісті;
3) айналасындағылардың қауыпсіздігін қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдап, тиыштық, санитарлық ережелерді сақтаулары керек;
4) иттерді, тек қана осыған әдейі арнауланған жерлерде қыдыртуға болады;
5) жалпы пайдаланатын жерлерден ластардың жоюын тиісті;
6) жануарлар адамдар мен басқа да жануарларды тістеп алған жағдайда, немесе сілекейленген және тырналанған жағдайларда иелері жергіліктегі жақын маңдағы медициналық және ветеринарлық мекемелерге дереу хабарлау қажет, жануарларды ветеринарлық мамандардың тексеруімен және карантиндік бақылауымен ветеринарлық емдеу орындарына жеткізуге міндетті;
7) жануар өлген жағдайда оның өлексесін тек қана мал қорының аумағында көмуге тиісті;
8) міндетті түрде белгіленген уақытта ветеринарлық шаралар өткізіп, жануарлардың карантиндік тәртіптемесін сақтауға тиісті;
9) әр түрлі аумақтарды, объектілерді күзететін иттердің иелері аумақтың шыға берісінде ескерту кестесін орнатуға тиісті.
III. Жануар иелерінің құқықтары
5. Әр жануар иесінің меншігі болып табылады және әр меншік сияқты заңмен қорғаланады.
IV. Иттер мен мысықтарды ұстау
6. Рұқсат етіледі:
1) жануарларды тұрғынжайда, соның ішінде пәтерлерде;
2) көшеге, аулаға, басқа да қоғамдық орындарға тек байланған қысқа бас жібімен немесе тұмылдырықпен шығаруға;
3) жолаушыларға кедергі келтірмесе, иттер мен мысықтарды көліктердің барлық түрімен тасымалдауға.
7. Рұқсат етілмейді:
1) мас күйіндегі тұлғаларға қоғамдық орындарға, халықтың жаппай дем алатын жерлерге иттердің барлық тұқымдарын қыдыртуға шығаруға;
2) жануарларды жалпы пайдаланатын жерлерде ұстауға: кіреберістерде, шатыр астында, сатылық алаңшаларда, көп қабатты үйлердің аулаларында;
3) жануарларды ашық балкондарда және лоджияларда;
4) кіреберістерді, спорттық, балалар алаңдарын, газондарды, тротуарларды, саябақ және скверлер аумақтарын жануарлармен ластауға:егерде жануарлар сол жерлерде экскременттерін қалдырса, оны жануарлар иелері жинайды;

3. Настоящие Правила разработаны в соответствии Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", и Законом Республики Казахстан "О ветеринарии".
II. Ответственность владельцев собак и кошек
4. Владельцам собак и кошек необходимо соблюдать ниже перечисленные условия:
1) содержать животных в соответствии с их биологическими особенностями, гуманно обращаться, не оставлять без присмотра в общественных местах, в случае заболевания вовремя прибегать к ветеринарной помощи;
2) обеспечивать надлежащее содержание животных в соответствии с настоящими Правилами;
3) принимать необходимые меры к обеспечению безопасности окружающих, соблюдению тишины, санитарных правил;
4) выгуливать собак только в местах, специально отведенных для этих целей;
5) устранять загрязнения из мест общего пользования;
6) при нанесении животными укусов, а также в случаях ослюнения и оцарапывания ими человека или животного, владельцам необходимо немедленно сообщить об этом в ближайшие медицинское и ветеринарное учреждения по месту жительства, животных доставить в ветеринарную лечебницу для осмотра и карантирования под наблюдением ветеринарных специалистов;
7) В случае смерти животных захоронение трупов осуществляется только на территории скотомогильника;
8) проводить обязательные ветеринарные мероприятия в установленные сроки, соблюдать карантинный режим животных;
9) собственникам сторожевых собак, охраняющих различного рода территории, объекты, при выходе на территорию необходимо размещать предупреждающую табличку.
III. Права владельцев животных
5. Любое животное является собственностью владельца и, как всякая собственность, охраняется законом.
IV. Содержание кошек и собак
6. Допускается:
1) содержание животных в жилых помещениях, в том числе квартирах;
2) выводить собак на улицу, во двор, иное общественное место только на коротком поводке и в наморднике;
3) перевозить кошек и собак любым видом транспорта при соблюдении условий, обеспечивающих безопасность пассажиров.
7. Не допускается:
1) выгуливать собак всех пород и появляться с ними в общественных местах, местах массового отдыха людей гражданам в нетрезвом состоянии;
2) содержать животных в местах общего пользования: подъездах, чердаках, подвалах, на лестничных площадках, во дворах многоэтажных домов;
3) содержать животных на открытых балконах и лоджиях;
4) загрязнение животными подъездов, лестничных площадок, спортивных, детских площадок, газонов, тротуаров, территории парков и скверов: если животное оставило экскременты в этих местах, они убираются владельцем животного;

5) қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарда, саудалық залдарда және азық-түлік дүкендердің өндірістік үй-жайларында иттер мен мысықтарды ұстауға және әкелуге.
8. Иттер мен мысықтардың иелері үй жануарларын ұстаудың санитарлық-гигиеналық, ветеринарлық ережелерін сақтаулары қажет.
9. Иттерді аулада ұстағанда, қақпаларда кіреберісте ескерту кестесі болуы қажет. Айналадағыларға тынышсыздық келтіруге мүмкіндік болғызбаған және қауіпсіздік туғызбаған жағдайларда, иттер мен мысықтарды күтіп ұстауға болатын саны шектелмейді.
10. Иттер, мысықтар қоғамдық орындарда ерітіп жүретін тұлғаларсыз болған жағдайда, дүкендердің, емдік мекемелердің, дәріханалардың, тұрмыстық қызмет көрсеттін кәсіп орындардың жанында уақытша байлаулы қалдырылғандардан басқалары, бақылаусыз болып есептеленеді және аулануға тиісті.
V. Иттер мен мысықтардың иелерін жауапкершілікке тарту
11. Осы Ережелерді бұзғаны үшін иттер мен мысықтардың иелері Қазақстан Респуликасының «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 311 бабына, Қазақстан Республикасының «Ветеринария туралы» Заңына сәйкес жауапкершілік етеді.

5) содержать и приводить собак и кошек на предприятия общественного питания, в торговые залы и производственные помещения продовольственных магазинов.
8. Владельцам кошек и собак необходимо соблюдать санитарно-гигиенические, ветеринарные правила содержания домашних животных.
9. При содержании собак на подворье, на воротах при входе необходимо размещать предупреждающую табличку. В условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих, количество содержания кошек и собак не ограничено.
10. Собаки, кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи временно у магазинов, лечебных учреждений, аптек, предприятий бытового обслуживания, считаются безнадзорными и подлежат отлову.
V. Привлечение к ответственности владельцев собак и кошек
11. За нарушение Правил содержания кошек и собак владелец животного несет ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и Законом Республики Казахстан "О ветеринарии".