"Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 10 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 14 ақпанда № 6775 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-205/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2020 № ҚР ДСМ-205/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 32-бабының 3 тармағының 3 тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2010 ж. № 6, 376-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерінде:
1-тарауда:
1-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"§ 1. Клиникалық бөлімшелер
1. Стационар бөлімшелерінің (палаталарының) қызметкерлер құрамының лауазымдары бейіндік төсектердің айналымына сәйкес жұмыстың көлеміне байланысты және мамандардың жүктеме нормативін анықтау әдестемесі негізгі бейін мамандығы дәрігерінің бір лауазымы үшін, палаталық мейірбикелердің бір постысы үшін және палаталық санитарлардың бір постысы үшін осы Денсаулық сақтау ұйымдарының штат нормативтері мен үлгі штаттарына 1-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
2. Негізгі бейін мамандығы дәрігерінің, палаталық мейірбикелер постысының және палаталық санитарлар постысының лауазымдары емделген науқастардың санына байланысты осы Денсаулық сақтау ұйымдарының штат нормативтері мен үлгі штаттарына 2-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
3. Осы Денсаулық сақтау ұйымдарының штат нормативтері мен үлгі штаттарына 2-тармағында көзделген лауазымдарды қоспағанда, жекелеген мамандықтар дәрігерлерінің лауазымдары:
1) нейрохирургия және нейротравмотология бөлімшелері бойынша бөлімшеге 1 лауазым есебінен: офтальмолог-дәрігер, отоларинголог-дәрігер және психиатр-дәрігер (жиынтықта) және бөлімшеге 1 лауазым есебінен невропатолог-дәрігер;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан № 238 от 7 апреля 2010 года "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2011 года № 6775. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-205/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 25.11.2020 № ҚР ДСМ-205/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6173, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан от 2010 года, № 6, ст. 376) следующие изменения и дополнения:
в Типовых штатах и штатных нормативах организаций здравоохранения, утвержденных указанным приказом:
в главе 1:
параграф 1 изложить в следующей редакции:
"§ 1. Клинические отделения (палаты)
1. Должности персонала отделений (палат) стационара устанавливаются для одной должности врача основной профильной специальности, одного поста палатных медицинских сестер и одного поста палатных санитарок в зависимости от объема работы и оборота профильных коек в соответствии с методикой определения норматива нагрузки на врача, на пост медицинской сестры, санитарки согласно приложению 1 к настоящим Типовым штатам и штатным нормативам организаций здравоохранения.
2. Должности врача основной профильной специальности, поста палатных медицинских сестер и поста палатных санитарок клинических отделений больниц устанавливаются на количество пролеченных больных, согласно приложению 2 к настоящим Типовым штатам и штатным нормативам организаций здравоохранения.
3. Должности врачей отдельных специальностей, за исключением должности, предусмотренной в пункте 2 настоящих Типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения, устанавливаются:
1) по нейрохирургическим и нейротравматологическим отделениям из расчета 1 должность врачей-офтальмологов, врачей-отоларингологов и врачей-психиатров (суммарно) на отделение и 1 должность врача-невропатолога на отделение;

2) торакалды-хирургия, кардиохирургия және туберкулез өкпе-хирургия бөлімшелері бойынша - бөлімшеге 1 терапевт дәрігер лауазымы;
3) тамыр хирургиясы бөлімшесі бойынша (шығу кезінде шұғыл көмек көрсетуді қамтамасыз ету үшін) – 2 жүрек-қан тамыр хирургі дәрігері лауазымы;
4) проктология бөлімшелері бойынша бөлімшеге 0,5 онколог-дәрігер лауазымы;
5) урология бөлімшелері бойынша – манипуляциялар мен эндоурологиялық зерттеулер нормативі есебінен және жұмыс көлемінің болуына қарай эндоскопист-дәрігер лауазымы;
6) токсикология бөлімшелері бойынша – бөлімшеге 0,5 лауазым есебінен психиатр дәрігер лауазымы;
7) травматология бөлімшелері бойынша нейрохирургия бөлімшесі болмаған жағдайда 0,5 нейрохирург дәрігері лауазымы белгіленеді, емделген науқастар саны нормативтен екі есе асқан жағдайда 1 нейрохирург дәрігер лауазымы белгіленеді.
4. Бейіндік бөлімшелер осы Денсаулық сақтау ұйымдарының штат нормативтері мен үлгі штаттарына 3-қосымшаға сәйкес төсек саны аз болған кезде және параклиникалық бөлімшелерінің мамандарының жүктеме нормативін анықтау әдістемесіне қарай ұйымдастырылады.
5. Бөлімше меңгерушісінің лауазымы әр бөлімшеде кемінде 0,5 ставкадан белгіленеді. Егер емделген науқастардың нақты саны емделген науқастардың нормативінен екі есе асса, онда бөлімше меңгерушісінің тұтас лауазымы белгіленеді.
6. Бөлімшелердің аға мейірбикелерінің лауазымдары бөлімшелер меңгерушілерінің лауазымдарына сәйкес белгіленеді, ал диспансерлік бөлімшелер бойынша – осы бөлімшелердің тәртібімен және штат нормативтері бойынша белгіленеді.
7. Бөлімшелердің аға мейірбикелерінің лауазымдары бөлімшелер меңгерушілерінің лауазымдарына сәйкес белгіленеді.
8. Гипсті таңғыш қою жөніндегі мейірбикелер лауазымдары травматологиялық-ортопедиялық бейіндегі емделген 1000 науқасқа немесе сүйек-буын туберкулезімен ауыратын науқастарға 1 лауазым есебінен, бірақ 1 лауазымнан кем емес болып белгіленеді.
9. Токсикологиялық орталықтың менеджері-мейірбикесінің лауазымы токсикология бөлімшесіне ақпараттық-консультациялық жұмыс үшін белгіленеді.
10. Шұғыл химиялық-токсикологиялық диагностиканың зертханашылары мен фельдшер-зертханашыларының лауазымдары токсикология бөлімшесінің жанындағы тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост есебінен белгіленеді.
11. Емдәм мейірбикелерінің лауазымдары 150 төсекке 1 лауазым есебінен белгіленеді.
12. Шаруа-бикесі лауазымы әрбір клиникалық бөлімшеде белгіленеді.
13. Емшара кабинеттері санитарларының лауазымдары осы кабинеттегі мейірбикелердің лауазымдарына сәйкес белгіленеді.

2) по хирургическим торакальным, кардиохирургическим и туберкулезным легочно-хирургическим отделениям - 1 должность врача-терапевта на отделение;
3) по отделениям сосудистой хирургии - 2 должности врача сердечно-сосудистого хирурга (для обеспечения экстренной помощи в выездных условиях);
4) по проктологическим отделениям - 0,5 должности врача-онколога на отделение;
5) по урологическим отделениям - должность врача эндоскописта при наличии объема работы и с учетом нормативов эндоурологических исследований и манипуляций;
6) по токсикологическим отделениям - должность врача психиатра из расчета 0,5 должности на отделение;
7) по травматологическим отделениям при отсутствии нейрохирургического отделения устанавливается 0,5 должности врача нейрохирурга, при наличии количества пролеченных больных, превышающего удвоенный норматив устанавливается 1 должность врача нейрохирурга.
4. Профильные отделения организуются при минимальных количествах коек в соответствии с методикой определения норматива нагрузки на специалиста параклинического отделения согласно приложению 3 к настоящим Типовым штатам и штатным нормативам организаций здравоохранения.
5. Должность заведующего отделением устанавливается в каждом отделении не менее 0,5 ставки. Если фактическое количество пролеченных больных превышает удвоенный норматив пролеченных больных, то устанавливается целая должность заведующего отделением.
6. Должности старших медицинских сестер отделений устанавливаются соответственно должностям заведующих отделениями, а по диспансерным отделениям - в порядке и по штатным нормативам этих отделений.
7. Должности старших акушерок отделений устанавливаются соответственно должностям заведующих отделениями.
8. Должности медицинских сестер по наложению гипсовых повязок устанавливаются из расчета 1 должность на 1000 пролеченных травматолого-ортопедического профиля или больных костно-суставным туберкулезом, но не менее 1 должности.
9. Должность медицинской сестры-менеджера токсикологического центра устанавливается для информационно-консультативной работы на токсикологическое отделение.
10. Должности лаборантов или фельдшеров-лаборантов экстренной химико-токсикологической диагностики устанавливаются из расчета 1 круглосуточный пост при отделении токсикологии.
11. Должности диетических медицинских сестер устанавливаются из расчета 1 должность на 150 коек.
12. Должности сестер-хозяек устанавливаются в каждом клиническом отделении.
13. Должности санитарок процедурных кабинетов устанавливаются соответственно должностям медицинских сестер этих кабинетов.

14. Дәкемен таңу кабинеттері санитарларының лауазымдары осы кабинеттердің мейірбикелерінің лауазымдарына сәйкес белгіленеді.
15. Гипс салу кабинеті санитарларының лауазымдары осы кабинеттердің мейірбикелерінің лауазымына сәйкес белгіленеді.
16. Буфетші-санитарлар лауазымдары бөлімшеге 1 лауазым есебінен белгіленеді. Күйік бөлімшелеріне көрсетілген 3 лауазым буфетші-санитарлар енгізіледі.
17. Ваннашы-санитарлар лауазымдары бөлімшеге (күйіктерден басқа) 1 лауазым есебінен белгіленеді. Күйік бөлімшелеріне көрсетілген 2 лауазым ваннашы-санитарлар енгізіледі.
18. Дәретханаларды жинаушылардың лауазымдары бөлімшеге 1 лауазым жинаушының есебінен белгіленеді.
19. Науқастарды таситын және ертіп жүретін санитарлардың лауазымы 100 төсек есебінен 1 лауазым белгіленеді.";
25-тармақта:
екінші, үшінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"100-200 төсекке - 1 лауазым;
201-ден 400 төсекке дейін - тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост;
400 төсектен асса, 400 төсекке тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост және келесі әр 100 төсекке қосымша 1 лауазым.";
5-абзац алып тасталсын;
жетінші абзацтағы "250" деген сандар "200" деген сандармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-параграфпен толықтырылсын:
"§7-1. Диагностика мен емдеудің рентгенохирургиялық әдістері бөлімшесінің штат нормативтері
79-1. Диагностика мен емдеудің рентгенохирургиялық әдістері бөлімшесінде (топтарында) бөлімше меңгерушісінің 1 лауазымы, аға мейірбикесінің 1 лауазымы, шаруа-бикесінің 1 лауазымы, маман дәрігерлердің 1 посты, анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің 1 посты, рентген-зертханашылардың 1 посты, анестезист мейірбикелердің 1 посты, санитарлардың 1 посты белгіленеді.";
22-параграфтың атауындағы "шұғыл" деген сөзден кейін "және жоспарлы консультациялық" деген сөздермен толықтырылсын.
143-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"143. Шұғыл және жоспарлы консультациялық көмек бөлімшесі (санитариялық авиация) қызметкерлерінің лауазымдары мынадай штат нормативтері бойынша белгіленеді:
1) бөлімше меңгерушісі – терапевт-дәрігер – 1 лауазым;
2) шығу бригадасының дәрігерлері 100 мың адамға есептегенде 0,8 лауазым (жиынтық);
3) аға фельдшер – 1 лауазым;
4) фельдшер-диспетчер – 5,135 лауазым;
5) шығу бригадасының фельдшері – 100 мың адамға есептегенде 0,8 лауазым (жиынтық);
6) шығу бригадасының санитары – 100 мың адамға есептегенде 0,8 лауазым (жиынтық);
7) санитар – 2 лауазым;
8) медициналық аппаратурамен қызмет көрсету жөніндегі медициналық техник (инженер) – 1 лауазым";

14. Должности санитарок перевязочных кабинетов устанавливаются соответственно должностям медицинских сестер этих кабинетов.
15. Должности санитарок кабинетов по наложению гипсовых повязок устанавливаются соответственно должностям медицинских сестер этих кабинетов.
16. Должности санитарок-буфетчиц устанавливаются из расчета 1,25 должности на отделение. В ожоговых отделениях вводится 3 должности санитарок-буфетчиц.
17. Должности санитарок-ваннщиц устанавливаются из расчета 1 должность на отделение (кроме ожоговых); в ожоговых отделениях вводится 2 должности санитарок-ваннщиц.
18. Должности уборщиц туалетов устанавливаются из расчета 1 должность уборщицы на отделение.
19. Должности санитаров для переноски и сопровождения больных устанавливаются из расчета 1 должность на 100 коек.";
в пункте 25:
абзацы второй, третий и четвертый изложить в следующей редакции:
"100-200 коек 1 должность;
от 201 до 400 коек 1 круглосуточный пост;
от 400 коек 1 круглосуточный пост на 400 коек и дополнительно по 1 должности на каждые последующие 100 коек.";
абзац пятый исключить;
в абзаце седьмом цифры "250" заменить цифрами "200";
дополнить параграфом 7-1 следующего содержания:
"§ 7-1. Штатные нормативы отделения рентгенохирургических методов диагностики и лечения
79-1. В отделениях (группах) рентгенохирургических методов диагностики и лечения (количество должностей при работе круглосуточно) установить 1 должность заведующего отделением, 1 должность старшей медицинской сестры, 1 должность сестры-хозяйки, 1 пост врачей специалистов, 1 пост врачей анестезиологов-реаниматологов, 1 пост рентген-лаборантов, 1 пост операционных медицинских сестер, 1 пост медицинских сестер - анестезисток, 1 пост санитарок.";
в наименовании параграфа 22 после слов "штатные нормативы отделений экстренной" дополнить словами "и плановой консультативной";
пункт 143 изложить в следующей редакции:
"143. Должности персонала отделения экстренной и плановой консультативной помощи (санитарной авиации) устанавливаются по следующим штатным нормативам:
1) заведующий отделением - врач-терапевт - 1 должность;
2) врачи выездной бригады из расчета 0,8 должности (суммарно) на 100 тыс. населения;
3) старший фельдшер - 1 должность;
4) фельдшер - диспетчер - 5,135 должностей;
5) фельдшер выездной бригады - из расчета 0,8 должности (суммарно) на 100 тыс. населения;
6) санитар выездной бригады - из расчета 0,8 должности (суммарно) на 100 тыс. населения;
7) санитарка - 2 должности;
8) медицинский техник (инженер) по обслуживанию медицинской аппаратуры - 1 должность.";

мынадай мазмұндағы 5, 6 және 7-бөлімдермен толықтырылсын:
"5-бөлім. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтері
692. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі - МСАК) көрсететін ұйымдардың штат нормативтері осы Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтеріне 13-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
6-бөлім. Салауатты өмір салтын қалыптастыру қызметі ұйымдарының басшы қызметкерлерінің, мамандарының, қызметшілері мен жұмысшыларының үлгі штаттары
693. Салауатты өмір салтын қалыптастыру қызметі ұйымдарының басшы қызметкерлерінің, мамандарының, қызметшілері мен жұмысшыларының үлгі штаттары осы Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтеріне 14-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
7-бөлім. ЖИТС-тің профилактикасы және оған қарсы күрес орталықтарының штат нормативтері
694. ЖИТС-тің профилактикасы және оған қарсы күрес орталықтарының штат нормативтері осы Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтеріне 15-қосымшаға сәйкес белгіленеді.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жазылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жазылсын;
5-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жазылсын;
осы бұйрыққа 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес 13, 14 және 15-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 05 қаңтардағы
№ 10 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің

дополнить разделами 5, 6 и 7 следующего содержания:
"Раздел 5. Типовые штаты и штатные нормативы организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
692. Штатные нормативы организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, устанавливаются согласно приложению 13 к настоящим Типовым штатам и штатным нормативам организаций здравоохранения.
Раздел 6. Типовые штаты руководящих работников, специалистов, служащих и рабочих организаций службы формирования здорового образа жизни
693. Типовые штаты руководящих работников, специалистов, служащих и рабочих организаций службы формирования здорового образа жизни устанавливаются согласно приложению 14 к настоящим Типовым штатам и штатным нормативам организаций здравоохранения.
Раздел 7. Штатные нормативы центров по профилактике и борьбе с синдромом приобретенного иммунодефицита (далее - СПИД)
694. Штатные нормативы центров по профилактике и борьбе со СПИД устанавливаются согласно приложению 15 к настоящим Типовым штатам и штатным нормативам организаций здравоохранения.";
приложение 1 изложить согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 5 изложить согласно приложению 3 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 13, 14 и 15 согласно приложениям 4, 5 и 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Б. Садыков
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 января 2011 года № 10
Приложение 1
к Типовым штатам и штатным
нормативам организаций
здравоохранения утвержденным
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238
бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау ұйымдарының
үлгі штаттары мен штат
нормативтеріне 5-қосымша
Параклиникалық бөлімшелерінің мамандарының жүктеме
нормативін анықтау әдістемесі
Параклиникалық бөлімшелерінің мамандарының ставкілерінің жобасы формула бойынша анықталады:
T=t1n1+ t2n2+…+ t1n1
- Толықтай кеткен уақыт саны жаратқан параклиникалық қызметке
i – жасалған қызметтің саны
ti – норматив уақыты тарификатор бойынша
Толық параклиникалық мамандарға ставкілерінің жылдық нормативі (лимит) Қазақстан Республикасы Өндірістік Календары тағайындалады.
Мәселе:
40 сағаттық жұмыс апта бойынша (2010 ж Қазақстан Республикасы Өндірістік Календарі бойынша) норматив уақыты - 1 987 сағат, минутқа шаққанда 119 220 минут болады.
Параклиникалық бөлімшелерінің мамандарының жұмсаған уақыты 28345 минут болады. Атқарған жұмыс параклиникалық бөлімшелерінің мамандарының 2, 25 ставкісіне сәйкес келеді
Қызмет саны = 228345 минут = 2,25 ставка

от 7 апреля 2010 года № 238
Методика
определения норматива нагрузки на специалиста параклинического
отделения (далее - Методика параклинического отделения)
Необходимое количество ставок параклинических специалистов рассчитывается по формуле
T = t1n1 + t2n2 + … + t1n1 (1)
- Общее количество времени, затраченное на проведение соответствующего вида параклинических услуг
i - количество предоставленных i-ых услуг
ti - нормативное время выполнения i-ой услуги согласно тарификатору услуг
Для расчета необходимого количества ставок параклинических специалистов необходим годовой норматив (лимит) рабочего времени, который устанавливается согласно Производственному календарю Республики Казахстан.
Пример:
Так, при 40-часовой рабочей неделе по Производственному календарю Республики Казахстан 2010 года норматив рабочего времени составляет 1 987 часов, при переводе на минуты 119 220 минут. Специалистом параклинического отделения выполнен объем работы в размере 228345 минут. Данный объем работы соответствует 2, 25 ставки специалиста параклинического отделения.
КоличДолжн = 228345 минут
------------------ = 2,25 ставки

1 – 2 лауазым
2 бап. Фельдшерлік-акушерлік пункттің (бұдан ары - ФАП)* штаттық нормативтері
4
Фельдшер/мейірбике
әр ФАП-ке 1 лауазым
*ФАП - 800 ден 2000 адамға дейін тұратын елді мекендер үшін белгіленеді
5
Акушер
бала туатын жастағы әйелдер санын есепке алмағанда әр 1000 адамға 1 лауазым
6
Санитар
1 лауазым
7
Өзге персонал (қарауыл немесе от жағушы қарауыл)
1 лауазым
3 бап. Дәрігерлік амбулаторияның (бұдан әрі – ДА) типті штаттары мен штаттық нормативтері
8
ДА бас дәрігері
5000 тіркелген тұрғын үшін 0,25 лауазым, 5000-нан астам тұрғынға қызмет көрсететін дәрігерлік амбулатория үшін босатылған аға дәрігер лауазымы белгіленеді
9
Жалпы практика дәрігері
2000 тұрғынға 1 лауазым (ересектер мен балалар)
10
Аға мейірбике

1 – 2 должности
Глава 2. Штатные нормативы фельдшерско-акушерского пункта
(далее - ФАП)*
4
Средний медицинский персонал
(фельдшер/медицинская
сестра)
1 должность на
ФАП
*ФАП
устанавливается
в населенных
пунктах от 800
до 2000 человек
5
Акушерка
Не менее 1
должности
независимо от
количества
прикрепленных
женщин
фертильного
возраста
6
Санитарка
1 должность
7
Прочий персонал (сторож или
сторож/истопник)
1 должность
Глава 3. Типовые штаты и штатные нормативы врачебной амбулатории
(далее – ВА), самостоятельных или являющихся структурным
подразделением городских, районных поликлиник (расположенных в
отдельных населенных пунктах)
8
Главный врач ВА (старший
врач при структурных
подразделениях городских,
районных поликлиниках,
расположенных в отдельных
населенных пунктах)

лауазымнан 0,25
11
Учаскелік терапевт
1 лауазым
жалпы практика дәрігерлері міндеттеріне толық кіріскенше дейін
12
Учаскелік педиатр
1 лауазым
жалпы практика дәрігерлері міндеттеріне толық кіріскенше дейін
13
Акушер гинеколог
1 лауазым
14
Акушер
акушер гинекологтың 1 лауазымына 1,5 лауазым
15
Орта медициналық персонал
жалпы практика дәрігерінің 1 лауазымына 3 лауазым, учаскелік терапевт немесе педиатр дәрігерінің 1 лауазымына 2 лауазым
16
Күндізгі стационар дәрігері
15 төсекке 1 лауазым
17
Күндізгі стационар мейірбикесі
15 төсекке 1 лауазым
18
Егу бөлмесінің мейірбикесі
1 лауазым
19
Фельдшер зертханашы
әр ДА үшін 1 лауазым
20
Мейірбике химизатор
әр ДА үшін 1 лауазым
21
Бухгалтер
дербес ДА үшін 1 лауазым
22
Санитар
дербес ДА үшін 1 лауазым
23
Өзге персонал (қарауыл немесе от жағушы қарауыл, жүргізуші)
ДА үшін 2 лауазым, ФАП-нің 1 от жағушы/қарауыл лауазымы
4 бап. Емханалардың типтік штаттары мен штаттық нормативтері
§ 4.1 Әкімшілік
24
Бас дәрігер
1 лауазым
25
Емдеу-профилактикалау жұмысы жөніндегі бас дәрігердің орынбасары
1-3 лауазым
26
Сарапшы дәрігер
20000 тұрғынға 1 лауазым
27
Санақшы дәрігер
амбулаториялық қабылдау жүргізетін дәрігерлердің 8 лауазымына 1 лауазым
28
Медициналық санақшы
1 санақшы дәрігер лауазымына 2 лауазым
29
Фармацевт
1 лауазым
жоғары немесе арнайы орта білімді
30
Бағдарламашы
1 лауазым
31
Әдіскер дәрігер
1 лауазым
32
Менеджер
1 лауазым
33
Бас мейірбике
1 лауазым
34
Шаруабике
әр дербес ғимарат үшін 1 лауазым
35
Бас бухгалтер
дербес балансы бар ұйым үшін 1 лауазым
36
Қаржы мәселесі жөніндегі бухгалтер
1 лауазым
37
Есепші бухгалтер
200 штат бірлігіне 1 лауазым
38
Материалдық мәселе жөніндегі бухгалтер
1 лауазым
39
Мемлекеттік сатып алу жөніндегі бухгалтер
1 лауазым
40
Кассир
1 лауазым
41
Кадрлар бөлімінің инспекторы
200 штат бірлігіне 1 лауазым
42
Экономист
смета көлемі 60 000 АЕК-тен жоғары болса 1 лауазым
43
Іс-қағаз жүргізуші (хатшы)
1 лауазым
44
Мұрағат медтіркеушісі
1 лауазым
45
Сантехник
300 санитарлық торап үшін 1 лауазым
46
Электрик
750 жарық беру орны үшін 1 лауазым
47
Жүргізуші
ауысымдағы әрбір көлік үшін 1 лауазым
48
Оператор
8 дәрігер лауазымына 1 лауазым
49
Тіл саясаты маманы
1 лауазым
50
Аула сыпырушы
қосалқы жер телімі (алаңы) 150-200 ш.м.-ден астам болған жағдайда 2 лауазым
51
Қауіпсіздік техникасы инженері
1 лауазым
52
Заңгер
1 лауазым
53
Лифт қызметкері
2 лауазым (1 лауазым жүк көтеру лифтіне және 1 лауазым адам тасымалдау лифтіне)
54
Ағаш ұстасы
1 лауазым
55
Гардеробшы
ауысымына 1 лауазым (маусымдық жұмыс)
56
Күзетші
6 лауазым (3 - емханаға, 3 – көлік қоймасына)
57
Қызмет бөлмелерін жинап тазалаушы
1 лауазым (250 ш.м. ағаш еден, 350 ш.м. керамикалық еден , 450 ш.м. линолеум жабылған еден)
58
Кір жуатын машинист
1 лауазым (аусымына машинамен жуылатын салмағы 100-120кг құрғақ кір үшін)
59
Кастеляншы (қоғамдық ғимарат қараушысы)
дәрігер лауазымы 25-75 аралығындағы дербес поликлиника үшін 0,5 бірлік
60
Өзге персонал (қарауыл немесе от жағушы қарауыл)
5 лауазым

0,25 должности
с прикрепленным
населением до
5000 человек,
во врачебной
амбулатории с
прикрепленным
населением
свыше 5000
человек
устанавливается
должность
освобожденного
главного
(старшего)
врача
9
Врач общей практики
1 должность на
2000 человек
населения
(взрослых и
детей)
10
Старшая медицинская сестра
1 должность на
8 врачебных
должностей
11
Участковый терапевт
1 должность на
2200 человек
взрослого
населения
до полного
замещения
врачами общей
практики
12
Участковый педиатр
1 должность на
900 человек
детского
населения
до полного
замещения
врачами общей
практики
13
Акушер-гинеколог
1 должность на
3300 женщин
фертильного
возраста
14
Акушерка
1 должность на
1 должность
акушер-
гинеколога
15
Средний медицинский персонал
(фельдшер/медицинская
сестра)
3 должности на
1 должность
врача общей
практики.
2 должности на
1 должность
врача
участкового
терапевта или
педиатра
16
Врач дневного стационара
1 должность на
15 коек в смену
17
Медицинская сестра дневного
стационара
1 должность на
15 коек в смену
18
Медицинская сестра процедурного кабинета
1 должность в
смену
19
Фельдшер-лаборант
1 должность
20
Медицинская сестра химизатор
1 должность
21
Бухгалтер
1 должность в
самостоятельных
ВА
22
Санитарка
1 должность на
каждые 2
должности врача
23
Прочий персонал (сторож или
сторож/истопник, водитель)
2 должности в
ВА, 1 должность
сторожа/
истопника в ФАП
Глава 4. Типовые штаты и штатные нормативы поликлиник
§ 4.1 администрация
24
Главный врач
1 должность
25
Заместитель главного врача
по лечебно-профилактической
работе
1-3 должности
26
Врач эксперт
1 должность на
20000 населения
27
Врач статистик
1 должность на
8 должностей
врачей
амбулаторного
приема
28
Медицинский статистик
2 должности на
1 должность
врача-статистика
29
Провизор
1 должность
30
Программист
1 должность на
8 врачебных
должностей
31
Врач-методист
1 должность
32
Менеджер
1 должность
33
Главная медицинская сестра
1 должность
34
Сестра-хозяйка
1 должность на
отдельно стоящее
здание
35
Главный бухгалтер
1 должность
в организацию,
имеющую
самостоятельный
баланс
36
Бухгалтер по финансовой
работе
1 должность
37
Бухгалтер расчетного стола
1 должность на
200 штатных
единиц
38
Бухгалтер материального
стола
1 должность
39
Бухгалтер по госзакупкам
1 должность
40
Кассир
1 должность
41
Инспектор отдела кадров
1 должность на
200 штатных
единиц
42
Экономист
1 должность при
объеме сметы
свыше 60 000 МРП
43
Делопроизводитель
(секретарь)
1 должность
44
Медрегистратор архива
1 должность
45
Сантехник
1 должность на
300 санузлов
46
Электрик
1 должность
на 750
осветительных
точек
47
Водитель
1 должность на
1 единицу
санитарного
автотраспорта
в смену
48
Оператор
1 должность на
8 врачебных
должностей
49
Специалист по развитию государственного языка
1 должность
50
Дворник
2 должности
при наличии
прилегаемой
территории не
менее 150-200
квадратных
метров
51
Инженер по технике
безопасности
1 должность
52
Юрист
1 должность
53
Лифтер
2 должности
(1 должность на
грузовой и 1
должность на
пассажироский
лифт)
54
Плотник
1 должность
55
Гардеробщик
1 должность в
смену (сезонная
работа)
56
Охранники
6 должностей
(3 в поликлинику
и 3 в гараж)
57
Уборщик служебных помещений
1 должность
(250 квадратных
метров дерев
полов, 350
квадратных
метров
керамических,
450 квадратных
метров линолеум,
полов)
58
Машинист по стирке белья
1 должность
(100-120 кг.
Сухого белья
в смену при
машинной стирке)
59
Кастелянша
0,5 единицы на
самостоятельную
поликлинику с
числом врачебных
должностей 25-75
60
Прочий персонал (сторож или
сторож/истопник)
5 должностей

§ 4.2. Жалпы практика бөлімшесінің және/немесе аймақтық қызмет көрсету орнының (сонымен қатар дербес емес ДА) типтік штаттары мен штаттық нормативтері
61
Жалпы дәрігерлік практика бөлімшесінің/ отбасылық денсаулық орталығының меңгерушісі
жалпы практика дәрігерлерінің немесе учаскелік мамандардың 8 лауазымына 1 лауазым
62
Аға мейірбике
бөлімше меңгерушісінің лауазымына сай немесе 8 дәрігер лауазымына 1 лауазым
63
Жалпы практика дәрігері (бұдан әрі - ЖПД)
2000 тұрғын үшін (ересектер мен балалар) 1 лауазым
64
ЖПД мейірбикесі
жалпы практика дәрігерінің 1 лауазымына 3 лауазым
65
Учаскелік терапевт
2200 ересек тұрғындар үшін 1 лауазым
жалпы практика дәрігерлері міндеттеріне толық кіріскенше дейін
66
Участкелік педиатр
900 балаға 1 лауазым
жалпы практика дәрігерлері міндеттеріне толық кіріскенше дейін
67
Акушер гинеколог
3300 әйелге 1 лауазым
68
Акушер
акушер гинекологтың 1 лауазымына 1,5 лауазым
69
Терапия бөлімшесінің учаскелік мейірбикесі
учаскелік терапевттің 1 лауазымына 2 лауазым
70
Педиатрия бөлімшесінің учаскелік мейірбикесі
учаскелік терапевттің 1 лауазымына 2 лауазым
71
Дәрігер гериантолог
5,0 мың геронтология жасындағы (75 жастан асқан) тұрғындар үшін гериатр дәрігерінің 1 лауазымы
денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының шешімі бойынша аймақтық емханаларда, ҰОС ардагерлері және оларға теңестірілген тұлғалар емханаларда
72
Фильтрші дәрігер
ауысымына 1 лауазым
73
Психолог/психотерапевт
10000 тұрғын үшін 1 лауазым
74
Күндізгі стационар дәрігері
15 төсекке 1 лауазым
75
Күндізгі стационар мейірбикесі
15 төсекке 1 лауазым
76
Физиотерапия мейірбикесі
жылына 15 мың шартты физиотерипиялық бірлік үшін 1 лауазым
77
Егу кабинетінің мейірбикесі
3000 бала немесе 10000 ересектер мен балалар үшін 1 лауазым
78
Процедура кабинетінің мейірбикесі
амбулаториялық қабылдау жүргізетін дәрігерлердің 10 лауазымына 1 лауазым
79
Мейірбике химизатор
1 лауазым
80
Санақшы мейірбике
1 лауазым
қалалық, аудандық поликлиника құрамындағы дербес емес ДА үшін
81
Медициналық тіркеуші
амбулаториялық қабылдау жүргізетін 5 дәрігерге 1 лауазым
82
Аға тіркеуші
8 тіркеушіге 1 лауазым
83
Шаруабике
1 лауазым
84
Дәрігер кабинетінің санитары
амбулаториялық қабылдау жүргізетін дәрігерлердің әрбір 3 лауазымына 1 лауазым
85
Процедура кабинетінің санитары
ауысымына 1 лауазым
86
Физиотерапия кабинетінің санитары
физиотерапия мейірбикелерінің әрбір 2 лауазымына 1 лауазым
87
Өзге персонал (жүргізуші, қарауыл, от жағушы, аула сыпырушы)
5 лауазым
§ 4.3. Профилактика және әлеуметтік-психологиялық көмек көрсету бөлімшесі
88
Бөлімше меңгерушісінің міндетін атқаратын профилактика және диспансерлеу (СӨС) жөніндегі дәрігер
1 лауазым
89
Профилактика және диспансерлеу (СӨС) жөніндегі мейірбике
1 қызмет көрсетілетін аймақтық учаске үшін 1 лауазым
90
Қаралу кабинетінің акушері
ауысымына 1 лауазым
91
Дәрігерге дейінгі кабинет мейірбикесі/фельдшері
ауысымына 1 лауазым
92
Отбасын жоспарлау кабинетінің мейірбикесі
1 лауазым
93
Дені сау бала кабинетінің мейірбикесі
1 лауазым
94
Әлеумет саласының қызметкері
10 мың тұрғын үшін 1 лауазым, аудандық емханалар мен дәрігерлік амбулаториялар үшін 1 лауазымнан кем болмауы тиіс
95
Психолог/психотерапевт
10 мың тұрғын үшін 1 лауазым
96
Жастар денсаулығының орталығы (дәрігер терапевт, акушер гинеколог, дерматовенеролог, психолог, әлеумет саласының қызметкері, заңгер)
әр маман үшін 1 лауазымнан
97
Санитар
1 лауазым

§ 4.2. Типовые штаты и штатные нормативы отделения общей практики
и/или участковой службы
61
Заведующий отделением
общей врачебной практики/
Центра семейного здоровья
1 должность на
8 должностей
врачей общей
практики или
участковых
врачей
62
Старшая медицинская сестра
Соответственно
должности
заведующего
отделением или 1
должность на 8
должностей врача
63
Врач общей практики
(далее - ВОП)
1 должность на
2000 человек
смешанного
населения
(взрослого и
детского)
64
Медицинская сестра ВОП
3 должности на
1 должность
врача общей
практики
65
Участковый терапевт
1 должность на
2200 человек
взрослого
населения
до полного
замещения
врачами общей
практики
66
Участковый педиатр
1 должность на
900 человек
детского
населения
до полного
замещения
врачами общей
практики
67
Акушер-гинеколог
1 должность на
3300 женщин
фертильного
возраста
68
Акушерка
1,5 должности
на 1 должность
акушер-
гинеколога
69
Участковая медицинская
сестра терапевтического
участка
2 должности на
1 должность
участкового
терапевта
70
Участковая медицинская
сестра педиатрического
участка
2 должности на
1 должность
участкового
педиатра
71
Врач гериатр
1 должность
врача гериатра
на 5,0 тысяч
населения
геронтологичес-
кого возраста
(старше 75 лет)
В территориальных
поликлиниках,
поликлиниках для
ВОВ и лиц,
приравненных
к ним по
усмотрению
местных органов
государственного
управления
здравоохранения
72
Медсестра/фельдшер
доврачебного кабинета
1 должность в
смену
73
Психолог/психотерапевт
1 должность на
10000 человек
населения
74
Врач дневного стационара
1 должность на
15 коек в смену
75
Медсестра дневного
стационара
1 должность на
15 коек в смену
76
Медсестра
физиотерапевтическая
1 должность на
15 тысяч
условных
физиотерапевти-
ческих единиц
в год
77
Медсестра прививочного
кабинета
1 должность из
расчета на 3000
непосредственно
обслуживаемых
детей или на
10000 человек
смешанного
населения
78
Медсестра процедурного
кабинета
1 должность на
10 должностей
врачей, ведущих
амбулаторный
прием
79
Медсестра – химизатор
1 должность
80
Медсестра статистик
1 должность
а также для
несамостоятельных
ВА, в структуре
городских,
районных
поликлиник
81
Медицинский регистратор
1 должность на
5 врачей,
ведущих
амбулаторный
прием
82
Старший регистратор
1 должность на
8 регистраторов
83
Сестра-хозяйка
1 должность
84
Санитарка врачебных
кабинетов
1 должность
на каждые 3
должности
врачей, ведущих
амбулаторный
прием
85
Санитарка процедурного
кабинета
1 должность в
смену
86
Санитарка
физиотерапевтических
кабинетов
1 должность
на каждые 2
должности
медсестер по
физиотерапии
87
Прочий персонал (водитель,
сторож, истопник, дворник)
5 должностей
§ 4.3. Отделение профилактики и социально-психологической помощи
88
Врач по профилактике и
диспансеризации (ЗОЖ) с
выполнением должности
заведующего отделением
1 должность
89
Медицинская сестра по
профилактике и
диспансеризации (ЗОЖ)
1 должность на
1 обслуживаемый
территориальный
участок
(может быть
укомплектован
за счет
должности
одного из 3
должностей
среднего
медицинского
персонала ВОП,
либо из 2
должностей
среднего
медицинского
персонала
участковой
службы)
90
Акушерка смотрового кабинета
1 должность в
смену
91
Медсестра/фельдшер
доврачебного кабинета
1 должность в
смену
92
Медицинская сестра кабинета
планирования семьи
1 должность
93
Медсестра кабинета здорового
ребенка
1 должность
94
Социальный работник
1 должность
на 10 тысяч
человек
населения, но
не менее 1
должности в
районных
поликлиниках
и врачебных
амбулаториях
95
Психолог/психотерапевт
1 должность
на 10 тысяч
человек
населения
96
Молодежный центр здоровья:
врач акушер-гинеколог,
дерматовенеролог, психолог,
социальный работник, юрист
по 1 должности
каждого
специалиста
97
Санитарка
1 должность

§ 4.4. Зертханалық-диагностикалық бөлімше штаты
98
Бөлімше меңгерушісі
бөлімшеге 1 лауазым
99
Зертханашы дәрігер
лауазымдар осы бұйрықтың 1 қосымшасы бойынша есептеледі
100
Дәрігер рентгенолог
1 лауазым
101
Функциялы диагноз қоюшы дәрігер
1 лауазым
102
Ультрадыбыстық диагностика дәрігері
1 лауазым
103
Дәрігер эндоскопист
1 лауазым
104
Зертханашы, фельдшер зертханашы
лауазымдар осы бұйрықтың 1 қосымшасы бойынша есептеледі
105
Рентген зертханашысы
дәрігер рентгенолог үшін 1 лауазым және поликиника құрамында жарақат емдеу пункті болған жағдайда қосымша 1 лауазым
106
мейірбикенің кабинеті
1 дәрігер лауазымына 1 лауазым
107
Зертхана санитары
зертханашы дәрігерлердің 4 лауазымына 1 лауазым
108
Рентген кабинетінің санитары
1 лауазым
109
Диагностика кабинетінің санитары
1 лауазым
110
Параклиника қызметінің санитары
1 лауазым
5 бап. Мамандандырылған көмек көрсету бөлімшесінің типтік штаттары мен штаттық нормативтері
111
Бөлімше меңгерушісі
8 дәрігер лауазымына 1 лауазым
112
Кардиолог
25 мың тұрғын үшін 1 лауазым
113
Ревматолог
25 мың тұрғын үшін 1 лауазым
114
Хирург
15 мың тұрғын үшін 1 лауазым
115
Травматолог ортопед
30 мың тұрғын үшін 1 лауазым
тәулік бойы амбулаториялық травмотологиялық көмек көрсететін травматолог ортопед дәрігерлерінің лауазымдары 150 мың тұрғыны бар қала поликлиникасының біреуінде денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының рұқсатымен белгіленуі мүмкін
116
Оториноларинголог
20 мың тұрғын үшін 1 лауазым
117
Офтальмолог
15 мың тұрғын үшін 1 лауазым
118
Невропатолог
15 мың тұрғын үшін 1 лауазым
119
Эндокринолог
15 мың тұрғын үшін 1 лауазым
120
Инфекционист
30 мың тұрғын үшін 1 лауазым
121
Аллерголог
50 мың тұрғын үшін 1 лауазым
дербес КДО үшін
122
Маммолог
50 мың тұрғын үшін 1 лауазым
123
Онколог
50 мың тұрғын үшін 1 лауазым
124
Жүкті әйелдерді қабылдамайтын акушер гинеколог
6 мың тұрғын үшін 1 лауазым
125
Генетик дәрігері
1 лауазым
дербес КДО үшін
126
Физиотерапевт
амбулаториялық қабылдау жүргізетін дәрігерлердің әрбір 20 лауазымы үшін 1 лауазым
127
ЕФК дәрігері
амбулаториялық қабылдау жүргізетін дәрігерлердің әрбір 30 лауазымы үшін 1 лауазым
128
Аудан емханасының тіс дәрігері
емханаға 1 лауазым

§ 4.4. Штаты лабораторно-диагностического отделения
98
Зав. отделением
1 должность на
отделение
99
Врач - лаборант
должности
рассчитываются
соответственно
приложению 1
к настоящему
приказу
100
Врач - рентгенолог
должности
рассчитываются
соответственно
приложению 3
к настоящему
приказу
101
Врач функциональной
диагностики
должности
рассчитываются
соответственно
приложению 3
к настоящему
приказу
102
Врач ультразвуковой
диагностики
должности
рассчитываются
соответственно
приложению 3
к настоящему
приказу
103
Врач - эндоскопист
должности
рассчитываются
соответственно
приложению 3
к настоящему
приказу
104
Лаборант, фельдшер-лаборант
должности
рассчитываются
согласно
приложению 1
к настоящему
приказу
105
Рентген - лаборант
1 должность на
должность врача
- рентгенолога
и дополнительно
1 должность на
кабинет при
наличии в
составе
поликлиники
травмпункта
106
Медицинская сестра кабинетов
1 должность на
1 должность
врача
107
Санитарка лаборатории
1 должность на
4 должности
врачей –
лаборанта
108
Санитарка рентген - кабинета
1 должность
109
Санитарка диагностических
кабинетов
1 должность
110
Санитарка параклинических
служб
1 должность
Глава 5. Типовые штаты и штатные нормативы отделения
специализированной помощи
111
Заведующий отделением
1 должность на
8 врачебных
должностей
112
Кардиолог
1 должность
на 25 тысяч
населения
113
Ревматолог
1 должность
на 25 тысяч
населения
114
Хирург
1 должность
на 15 тысяч
населения
115
Травматолог-ортопед
1 должность
на 30 тысяч
населения
с разрешения
местных органов
государственного
управления
здравоохранения
должности врачей
травматологов-
ортопедов для
оказания
круглосуточной
амбулаторной
травматологической
помощи могут
устанавливаться
в штате одной из
поликлиник городов
с населением, но
не более 1
круглосуточного
поста
116
Оториноларинголог
1 должность
на 20 тысяч
населения
117
Офтальмолог
1 должность
на 15 тысяч
населения
118
Невропатолог
1 должность
на 15 тысяч
населения
119
Эндокринолог
1 должность
на 15 тысяч
населения
120
Инфекционист
1 должность
на 30 тысяч
населения
121
Аллерголог
1 должность
на 50 тысяч
населения
в самостоятельных
клинико-
диагностических
центрах
(далее – КДЦ)
122
Маммолог
1 должность
на 50 тысяч
населения, но
не менее 1
должности
в районных
поликлиниках
123
Онколог
1 должность
на 50 тысяч
населения, но
не менее 1
должности в
районных
поликлиниках
124
Акушер-гинеколог без приема
беременных женщин
1 должность
на 6 тысяч
населения
125
Врач генетик
1 должность
на 200 тысяч
населения
в самостоятельных
КДЦ
126
Физиотерапевт
1 должность
на каждые 20
должностей
врачей, ведущих
амбулаторный
прием
127
Врач ЛФК
1 должность на
30 должностей
врачей, ведущих
амбулаторный
прием
128
Врач-стоматолог для районных
поликлиник
1 должность на
поликлинику

129
Дәрігер проктолог
1 емханаға 2 лауазым
130
Тіс дәрігері
1 лауазым
дербес КДО үшін
131
Дәрігер цитолог
1 лауазым
дербес КДО үшін
132
Дәрігер уролог
1 лауазым
дербес КДО үшін
133
Дәрігер нейрохирург
1 лауазым
дербес КДО үшін
134
Дәрігер дерматолог
1 лауазым
135
Дәрігер пульмонолог
40 мың тұрғын үшін 1 лауазым
136
Дәрігер нефролог
50 мың тұрғын үшін 1 лауазым
137
Дәрігер гастроэнтеролог
50 мың тұрғын үшін 1 лауазым
138
Дәрігер паразитолог
1 лауазым
дербес КДО үшін

129
Врач-стоматолог
2 должности на
1 поликлинику
130
Врач проктолог
1 должность
в самостоятельных
КДЦ
131
Врач цитолог
1 должность
в самостоятельных
КДЦ
132
Врач уролог
1 должность
в самостоятельных
КДЦ
133
Врач нейрохирург
1 должность
в самостоятельных
КДЦ
134
Врач дерматолог
1 должность
135
Врач пульмонолог
1 должность
на 40 тысяч
населения
136
Врач нефролог
1 должность
на 50 тысяч
населения
137
Врач - гастроэнтеролог
1 должность
на 50 тысяч
населения
138
Врач паразитолог
1 должность
в самостоятельных
КДЦ

139
Дәрігер эпидемиолог
1 лауазым
140
Мұғалім дефектолог
1 лауазым
дербес КДО үшін
141
Логопед
20 мың бала үшін 1 лауазым
дербес КДО үшін
142
Гематолог
100 мың тұрғын үшін 1 лауазым
дербес КДО үшін
143
Дәрігер сурдолог
облыстық, республикалық маңызы бар қала мен ел ордасында денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының шешімі бойынша 150 мыңнан астам тұрғыны бар облыс орталығы қала емханасының біреуінде 1 лауазым
сурдология кабинеттерінің медицина және педагогика қызметкерлерінің лауазымдары, жергілікті органдардың және мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының шешімі бойынша ұйымдастырылады

139
Врач эпидемиолог
1 должность
140
Учитель-дефектолог
1 должность
в самостоятельных
КДЦ
141
Логопед
1 должность
на 20 тысяч
детского
населения
в самостоятельных
КДЦ
142
Гематолог
1 должность
на 100 тысяч
населения
в самостоятельных
КДЦ
143
Врач сурдолог
1 должность
в одной из
городских
поликлиник
областных
центров с
населением 150
и более тысяч
человек по
решению местных
органов
государственного
управления
здравоохранения
областей, города
республиканского
значения и
столицы
должности
медицинского и
педагогического
персонала
сурдологических
кабинетов,
организуются по
решению местных
органов,
организуются по
решению местных
органов
государственного
управления

144
Бөлімшенің аға мейірбикесі
бөлімше меңгерушісінің 1 лауазымына 1 лауазым
145
Профильді кабинет мейірбикесі
дәрігердің 1 лауазымына 0,5 лауазым
146
ЕФК мейірбикесі
30 дәрігер лауазымына 1 лауазым және емхана жанында травмотология кабинеті болған жағдайда қосымша 0,5 лауазым
147
Хирургия кабинетінің мейірбикесі
дәрігер лауазымына 1 лауазым
148
Процедура кабинетінің мейірбикесі
8 дәрігер лауазымына 1 лауазым
149
Операция жасау бөлмесінің мейірбикесі
ауысымына 1 лауазым
150
Гипс салу бөлмесінің мейірбикесі
1 лауазым
151
Акушер
акушер гинекологтың 1 лауазымына 1 лауазым
152
Оптометрия мейірбикесі
қызмет көрсету көлеміне байланысты денсаулық сақтауын жергілікті органдарының шешімі бойынша белгіленеді
153
Балалар поликлиникасының фильтрлеу мейірбикесі
ауысымына 1 лауазым
154
Хирургия кабинетінің санитары
ауысымына 1 лауазым
155
Инфекция кабинетінің санитары
1 лауазым
156
Дәрігер кабинетінің санитары
3 кабинетке 1 лауазым
157
Тіс емдеу кабинетінің санитары
1 лауазым
158
Физиотерапия кабинеті мен ЕФК санитары
физиотерапия кабинеті мейірбикелерінің әрбір 2 лауазымына 1 лауазым
6 бап. Кеңес беру-диагностика орталықтарының типтік штаттары мен штаттық нормативтері
159
Должности врачей амбулаторного приема по специальностям, входящим в утвержденную уполномоченным органом по здравоохранению номенклатуру специальностей, устанавливаются, исходя из фактической потребности в консультативно-диагностической помощи и норм времени, отведенных на прием и выполнение манипуляций.
160
Амбулаторлық қабылдау дәрігерлердің лауазымы: Хирургиялық бейіндік (офтальмолог, нейрохирург, уролог, проктолог, акушер-гинеколог, маммолог, сосудистый хирург, кардиохирург, отоларинголог, онколог-хирург, травматолог-ортопед); Терапевтік бейіндік (терапевт, кардиолог, эндокринолог, нефролог, гастроэнтеролог, нефролог, гастроэнтеролог, дерматолог, невропатолог, пульмонолог, аллерголог, гематолог, ревматолог, инфекционист); Педиатрлік бейіндік (педиатр, балалар офтальмологы, отоларинголог, балалар акушер-гинекологы, балалар кардиохирургы, балалар хирургы, балалар кардиологы, балалар эндокринологы, балалар нефрологы, балалар гастроэнтерологы, балалар невропатологы, балалар пульмонологы, балалар аллергологы); Психосоматика бейіндігі (психотерапевт, балалар психотерапевті).
7 бап. Тіс емдеу саласының штаттық нормативтері
161
Тіс емдеу бөлімшесінің меңгерушісі
көпсалалы емхана нормативтері бойынша белгіленеді (8 дәрігерге 1 лауазым)
162
Медицина мәселелері жөніндегі бас дәрігер орынбасары
көпсалалы емхана нормативтері бойынша

144
Старшая медицинская сестра
отделения
1 должность на
1 должность
заведующего
отделением
145
Медицинская сестра
профильных кабинетов
1 должность на 1
должность врача
146
Медсестра по ЛФК
1 должность на
30 должностей
врачей, и
дополнительно
0,5 должности
при наличии в
поликлинике
травматологичес-
кого пункта
(кабинета)
147
Медицинская сестра кабинетов
хирургического профиля
2 должности на
должность врача
148
Медицинская сестра
процедурного кабинета
1 должность на 8
должности врачей
149
Медицинская сестра
операционной
1 должность в
смену
150
Медицинская сестра
гипсовальной комнаты
1 должность
151
Акушерка
1 должность на
1 должность
акушер-
гинеколога
152
Медицинская сестра по
оптометрии
Устанавливаются
по усмотрению
местных органов
здравоохранения
в зависимости от
объема работы
153
Медицинская сестра фильтра
для детских поликлиник
1 должность в
смену
154
Санитарка кабинетов
хирургического профиля
1 должность в
смену
155
Санитарка инфекционного
кабинета
1 должность
156
Санитарка врачебных
кабинетов
1 должность на
3 кабинета
157
Санитарка стоматологического
кабинета
1 должность
158
Санитарка
физиотерапевтических
кабинетов и ЛФК
1 должность на
каждые 2
должности
медицинских
сестер кабинетов
физиотерапии
Глава 6. Типовые штаты и штатные нормативы консультативно-
диагностических центров
159
Должности врачей амбулаторного приема по специальностям,
входящим в утвержденную уполномоченным органом по
здравоохранению номенклатуру специальностей, устанавливаются,
исходя из фактической потребности в консультативно-
диагностической помощи и норм времени, отведенных на прием и
выполнение манипуляций.
160
Должности врачей амбулаторного приема:
хирургического профиля (офтальмолог, нейрохирург, уролог,
проктолог, акушер-гинеколог, маммолог, сосудистый хирург,
кардиохирург, отоларинголог, онколог-хирург, травматолог-
ортопед);
терапевтического профиля (терапевт, кардиолог, эндокринолог,
нефролог, гастроэнтеролог, нефролог, гастроэнтеролог,
дерматолог, невропатолог, пульмонолог, аллерголог, гематолог,
ревматолог, инфекционист);
педиатрического профиля (педиатр, детский офтальмолог,
отоларинголог, детский акушер-гинеколог, детский кардиохирург,
детский хирург, детский кардиолог, детский эндокринолог, детский
нефролог, детский гастроэнтеролог, детский невропатолог, детский
пульмонолог, детский аллерголог);
психосоматического профиля (психотерапевт, детский
психотерапевт).
Глава 7. Штатные нормативы стоматологии
161
Заведующий стоматологическим
отделением
Устанавливается
по нормативам
многопрофильных
поликлиник
(1 должность на
8 врачей)
162
Заместитель главного врача
по медицинской части
по нормативам
многопрофильных
поликлиник

163
Мейірбике
тіс дәрігері үшін 1 лауазым
164
Мейірбике
тіс дәрігері ортодонт үшін 2 лауазым
165
Мейірбике
тіс дәрігері терапевт үшін 1 лауазым
166
Сәуле аурулары мен физиотерапия маманы
қызмет көрсетудің уақыт нормативтері бойынша белгіленеді
167
Тіс техниктері
тіс дәрігері ортодонт үшін 2 лауазым
168
Аға тіс технигі
10 және одан көп тіс техниктері үшін 1 лауазым
169
Медсанақшы
көпсалалы емхана нормативтері бойынша
170
Медтіркеуші
көпсалалы емхана нормативтері бойынша

163
Медицинская сестра
1 должность на
врача-
стоматолога
164
Медицинская сестра
2 должности на
врача-
стоматолога-
ортодонта
165
Медицинская сестра
1 должность на
врача-
стоматолога
терапевта
166
Специалист по лучевой
диагностике и физиотерапии
устанавливается
в соответствии
с нормативами
времени на
выполнение услуг
167
Зубные техники
2 должности
на врача
стоматолога
ортодонта
168
Старший зубной техник
1 должность
на 10 и более
зубных техников
169
Медицинский статистик
по нормативам
многопрофильных
поликлиник
170
Медицинский регистратор
по нормативам
многопрофильных
поликлиник

171
Тіркеу бөлімшесінің аға мейірбикесі
көпсалалы емхана нормативтері бойынша
172
Бас мейірбике
көпсалалы емхана нормативтері бойынша
173
Шаруабике
көпсалалы емхана нормативтері бойынша
174
Санитар
стоматолог хирург дәрігерінің 1 лауазымы; стоматолог терапевт дәрігерінің 1 лауазымы; стоматолог ортодонт дәрігерінің 2 лауазымы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 05 қаңтардағы
№ 10 бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238
бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау ұйымдарының
үлгі штат нормативтеріне
14-қосымша
Салауатты өмір салтын қалыптастыру қызметтерінің
үлгі штаттары мен штат нормативтері
Өңірлік деңгейде Салауатты өмір салтын қалыптастыру саласында қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары төмендегі штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді:
1. Әкімшілік-шаруашылық қызметкерлері
№ р/б
Қызмет атаулары
Қызмет саны
1
Директор
1 қызмет облыстық, қалалық Салауатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарында (республикалық маңызды қалаларда)
Директордың орынбасары
1 қызмет облыстық, қалалық Салауатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарында (республикалық маңызды қалаларда)
Бас бухгалтер
1 қызмет өзіндік балансы бар ұйымдарда
Есепші-бухгалтер
1 қызмет қалалық және облыстық ұйымдарда
Экономист
1 қызмет қалалық және облыстық ұйымдарда
Салауатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарының (филиалдар) қалалық* және аудандық бөлім меңгерушілері
1 қызмет қалалық және облыстық бөлімдерде (филиал)
Заңгер-кеңесші**
1 қызмет қалалық және облыстық ұйымдарда
Шаруашылық меңгерушісі
1 қызмет қалалық және облыстық ұйымдарда
Кадр жөніндегі инспектор
1 қызмет қалалық және облыстық ұйымдарда
10
Іс жүргізуші-хатшы
1 қызмет әр ұйымда
11
Баспа өнімдері қоймасының меңгерушісі***
1 қызмет қалалық және облыстық ұйымдарда
12
Жүйелік әкімшілік
1 қызмет қалалық және облыстық орталықтарда
13
Бағдарламашы
1 қызмет қалалық және облыстық орталықтарда
14
Суретші-дизайнер
1 қызмет қалалық және облыстық Салауатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарында
15
Жүргізуші
1 қызмет көлік бірлігіне
16
Қызмет мекемелерін тазалаушы
1 қызмет есебінен:
- 250 шаршы метр ағаш едендер;
- 350 шаршы метр керамикалық едендер;
- 450 шаршы метр линолеум едендер.
17
Сантехник-слесарь
1 қызмет жұмыс көлемі бойынша әр ұйымға, басқа денсаулық сақтау ұйымдарына орналастырылғандардан басқа
18
Электромонтер қызмет көрсету бойынша
1 қызмет барлық ұйымдарға
19
Күзетші
3 қызмет, барлық ұйымдарға бөлек орналастырылған
20
Аула сыпырушы
1 қызмет 150-200 шаршы метрге кем емес аймаққа
* облыстық маңызы бар қалалар
** заңгер-кеңесшінің міндеттемелеріне мемлекеттік сатып алуды іске асыруды қосу
*** кітапхана бар болса кітапханашының міндетін қосу

171
Старшая медицинская сестра
регистратуры
по нормативам
многопрофильных
поликлиник
172
Главная медицинская сестра
по нормативам
многопрофильных
поликлиник
173
Сестра-хозяйка
по нормативам
многопрофильных
поликлиник
174
Санитарка
1 должность
врача
стоматолога-
хирурга;
1 должность
врача
стоматолога-
терапевта;
2 должности
врачей
стоматологов-
ортодонтов
Приложение 5
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 января 2011 года № 10
Приложение 14
к Типовым штатам и штатным
нормативам организаций
здравоохранения утвержденным
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2010 года № 238
Типовые штаты и штатные нормативы организаций
службы формирования здорового образа жизни
Типовые штаты организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области формирования здорового образа жизни на региональном уровне, устанавливаются согласно нижеследующим штатным нормативам:
1. Административно-хозяйственный персонал
п/п
Наименование должности
Количество должностей
1
Директор
1 должность в областных, городских
(городах республиканского значения)
Центрах формирования здорового
образа жизни
2
Заместитель директора
1 должность в областных, городских
(городах республиканского значения)
Центрах формирования здорового
образа жизни
3
Главный бухгалтер
1 должность в организациях, имеющих
самостоятельный баланс
4
Расчетный бухгалтер
1 должность в областных и городских
организациях
5
Экономист
1 должность в областных и городских
организациях
6
Заведующий городским* или
районным отделом (филиалом)
Центра формирования
здорового образа жизни
1 должность на городской или
районный отдел (филиал)
7
Юрист-консультант**
1 должность в областных и городских
организациях
8
Заведующий хозяйством
1 должность в областных и городских
организациях
9
Инспектор по кадрам
1 должность в областных и городских
организациях
10
Делопроизводитель-
секретарь
1 должность в каждой организации
11
Заведующий складом печатной
продукции ***
1 должность в областных и городских
организациях
12
Системный администратор
1 должность в областных, городских
центрах
13
Программист
1 должность в областных, городских
центрах
14
Художник-дизайнер
1 должность в областных, городских
центрах формирования здорового
образа жизни
15
Водитель
1 должность на единицу транспорта
16
Уборщик служебных помещений
Из расчета 1 должность на:
- 250 квадратных метра деревянных
полов;
- 350 квадратных метра керамических
полов;
- 450 квадратных метра линолеумных
полов.
17
Слесарь – сантехник
1 должность на каждую организацию по
объему работы, кроме тех, которые
размещены в других организациях
здравоохранения
18
Электромонтер по
обслуживанию
1 должность на все организации
19
Сторож
3 должности на каждую организацию
при отдельном расположении
20
Дворник
1 должность при наличии прилегающей
территории не менее 150-200
квадратных метра
* города областного значения
** включить в обязанности юриста-консультанта осуществление государственных закупок
*** при наличии библиотеки с включением обязанностей библиотекаря.

0,25 ставка
6
Тәуліктік сенім телефонының психологы
3,0 ставка
Барлығы
10,25 ставка
*Ескертпе: ЖДО Салауатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарының жанындағы аумақта, бастапқы медициналық – санитариялық көмек ұйымдарында, жоғары оқу орындары, орта оқу орындары орналасуы мүмкін және аталған ұйым есебінен қаржыландырылады. Сонымен бірге, Салауатты өмір салтын қалыптастыру орталығының қызметі тарапынан ЖДО арналған оқу орталықтары мен ұйымдастыру-әдістемелік қызметтері сақталады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 05 қаңтардағы
№ 10 бұйрығына 6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238
бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау ұйымдарының
үлгі штаттары мен штат
нормативтеріне 15-қосымша
ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі
орталықтардың штаттық нормативтері
ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтардың штаттық нормативтері кестеге сәйкес белгіленеді:
№ р/с
Құрылымдық бөлімшелер және лауазымдардың атауы
Лауазымдардың саны

0,25 ставки
6
психолог
круглосуточной службы
телефона доверия
3,0 ставки
Всего
10,25 ставки
* Примечание: МЦЗ могут располагаться территориально при Центрах формирования здорового образа жизни, организациях первичной медико-санитарной помощи, в высших учебных заведениях, средних специализированных учебных заведениях и финансироваться за счет данных организаций. При этом за службой формирования здорового образа жизни сохраняются функции организационно-методического и учебного центра для МЦЗ.
Приложение 6
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 января 2011 года № 10
Приложение 15
к Типовым штатам и штатным
нормативам организаций
здравоохранения утвержденным
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2010 года № 238
Штатные нормативы центров по профилактике и борьбе со СПИД
Штатные нормативы центров по профилактике и борьбе со СПИД устанавливаются согласно таблице:
п/п
Наименование структурных подразделений
и должностей
Должность

1. ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі республикалық орталық
1
Бас директор
1 лауазым
2
Бас директордың ұйымдастыру-әдістемелеу жұмыстар бойынша орынбасары
1 лауазым
3
Емдеу жұмыстары бойынша орынбасары
1 лауазым
Әкімшілік-шаруашылық бөлім
4
Кадр бойынша инспектор
1 лауазым
5
Бас бухгалтер
1 лауазым
6
Бухгалтер
1 лауазым
7
Экономист
1 лауазым
8
Мемлекеттік сатып алу бойынша менеджер
1 лауазым
9
Заңгер
1 лауазым
10
Қазақ тіліне аудармашы
1 лауазым
11
Баспасөз–хатшысы
1 лауазым
12
Қазақ тіліне оқытушы
Қызметкерлер саны 50 және одан жоғары болған жағдайда ұйымға 1 лауазым
13
Іс жүргізуші
0,5 лауазым
14
Хатшы
Ұйымға 1,0 лауазым
15
Шаруашылық меңгерушісі
1 лауазым
16
Қойма меңгерушісі
0,5 лауазым
17
ТҚ және АҚ бойынша инженер
ұйымға 1 лауазым
18
Кір жуушы
1 лауазым
19
Жүргізуші
3 лауазым (автокөлікке 1 лауазым)
20
Электрик
0,5 лауазым
21
Сантехник
0,5 лауазым
22
Аула сыпырушы
тазалайтын алаңның жабындысына байланысты жұмыстарға типтік нормадағы уақыттар бойынша – 1 лауазым төмендегідей: - 2700 ш.м асфальтты жабынды немесе брусоктар - 3000 ш.м қарапайым жабынды, нығыздалған топырақтық (немесе орталыққа – 1 лауазым, қосымша филиалға 1 лауазым)
23
Қызметтік үй-жайларды тазалаушы
1 лауазым есебінен: - 250 ш. м. ағаш еденге; - 350 ш м. керамикалық тақтайша төселген еденге; - 425 ш. м. линолеум төселген еденге; - 550 ш. м. ғимараттарды жалғастырушы өткелдер және тоннельдерге (немесе орталыққа – 1 лауазым, қосымша филиалға 1 лауазым)
Ұйымдастыру-әдістемелеу бөлімі
24
Бөлім меңгерушісі – дәрігер
1 лауазым
25
Дәрігер-әдіскер
1 лауазым
26
Дәрігер-эпидемиолог
3 лауазым
27
Дәрігер статист
1 лауазым
28
Эпидемиолог көмекшісі
1 лауазым
Эпидемиологиялық бөлім
29
Бөлім меңгерушісі – дәрігер-эпидемиолог
1 лауазым
30
Дәрігер-эпидемиолог
3 лауазым
31
Эпидемиолог көмекшісі
2 лауазым
Профилактикалық жұмыстар бөлімі
32
Бөлім меңгерушісі – дәрігер-эпидемиолог
1 лауазым
33
Дәрігер-эпидемиолог
5 лауазым
34
Эпидемиолог көмекшісі
1 лауазым
35
Социолог
1 лауазым
Клиникалық мониторинг бөлімі
36
Бөлім меңгерушісі – дәрігер
1 лауазым
37
Дәрігер-инфекционист
2 лауазым
38
Дәрігер-инфекционист – педиатр
1 лауазым
39
Дәрігер терапевт жалпы практикадағы
1 лауазым
40
Санитарка
1 лауазым
Диагностикалық зертхана
41
Зертхана меңгерушісі - дәрігер
1 лауазым
42
Аға лаборант
1 лауазым
ИФТ және ИБ бөлімшесі
43
Дәрігер-лаборант
2 лауазым
44
Лаборант
3 лауазым
45
Лаборант-медтіркеуші
1 лауазым
46
Санитарка
1 лауазым
Иммунология бөлімшесі
47
Дәрігер-лаборант
1 лауазым
48
Санитарка
1 лауазым
49
Медтіркеуші
1 лауазым
Полимеразды тізбекті реакция бөлімшесі
50
Дәрігер-лаборант
2 лауазым
51
Лаборант
2 лауазым
52
Санитарка
1 лауазым
АРТ-қа (антиретровирустық терапия) АИТВ-ның тұрақтылығына генодиагностика және мониторинг жүргізу бөлімі
53
Бөлім меңгерушісі
1 лауазым
54
Дәрігер-лаборант генотиптеу бойынша
1 лауазым
55
Дәрігер-лаборант АИТВ тұрақтылығын анықтау бойынша
1 лауазым
56
Лаборант
1 лауазым
57
Медтіркеуші
1 лауазым
58
Санитарка
1 лауазым
Ақпараттық және АИТВ – инфекциясына компьютерлік қадағалау бөлімі
59
Бөлім меңгерушісі (инженер-бағдарламашы)
1 лауазым
60
Инженер-бағдарламашы
1 лауазым
61
Желілік әкімшілік
1 лауазым
62
IT - маман
1 лауазым
63
Оператор
1 лауазым

1. Республиканский центр по профилактике и борьбе со СПИД
1
Генеральный директор
1 должность
2
Заместитель генерального директора по
организационно-методической работе
1 должность
3
Заместитель по лечебной работе
1 должность
Административно-хозяйственный отдел
4
Инспектор по кадрам
1 должность
5
Главный бухгалтер
1 должность
6
Бухгалтер
1 должность
7
Экономист
1 должность
8
Менеджер по гос. закупам
1 должность
9
Юрист
1 должность
10
Переводчик казахского языка
1 должность
11
Пресс-секретарь
1 должность
12
Преподаватель казахского языка
1 должность на
организацию с
количеством работников
50 и выше
13
Делопроизводитель
0,5 должности
14
Секретарь
1 должность на
организацию
15
Заведующий хозяйством
1 должность
16
Заведующий складом
0,5 должности
17
Инженер по ТБ и ГО
1 должность на
организацию
18
Прачка
1 должность
19
Водитель
3 должности
(1 должность на
автомашину)
20
Электрик
0,5 должности
21
Сантехник
0,5 должности
22
Дворник
по типовым нормам
времени на работы в
зависимости от покрытия
убираемой площадки – 1
должность на:
- 2700 квадратных
метров асфальтового
покрытия или брусчатки
- 3000 квадратных
метров простых
покрытий, замощенных
булыжником, грунтовых,
укрепленных (или 1
должность на центр,
дополнительно 1 на
филиал)
23
Уборщик служебных помещений
из расчета на 1
должность:
- 250 квадратных метров
деревянных полов;
- 350 квадратных метров
полов, покрытых
керамической плиткой;
- 425 квадратных метров
полов, покрытых
линолеумом;
- 550 квадратных метров
переходов и туннелей,
соединяющих здания.
(или 1 должность на
центр, дополнительно 1
должность на филиал)
Организационно-методический отдел
24
Зав.отделом – врач
1 должность
25
Врач методист
1 должность
26
Врач-эпидемиолог
3 должности
27
Врач статистик
1 должность
28
Помощник эпидемиолога
1 должность
3. Эпидемиологический отдел
29
Зав.отделом – врач-эпидемиолог
1 должность
30
Врач - эпидемиолог
2 должности
31
Помощник эпидемиолога
2 должности
Отдел профилактической работы
32
Зав.отделом – врач эпидемиолог
1 должность
33
Врач-эпидемиолог
4 должности
34
Помощник эпидемиолога
2 должности
35
Социолог
1 должность
Отдел клинического мониторинга
36
Заведующий отделом – врач
1 должность
37
Врач-инфекционист
2 должности
38
Врач-инфекционист – педиатр
1 должность
39
Врач терапевт общей практики
1 должность
40
Санитарка
1 должность
Диагностическая лаборатория
41
Заведующий лабораторией - врач
1 должность
42
Старший лаборант
1 должность
Отделение ИФА и ИБ
43
Врач-лаборант
2 должности
44
Лаборант
3 должности
45
Лаборант медрегистратор
1 должность
46
Санитарка
1 должность
Отделение иммунологии
47
Врач-лаборант
1 должность
48
Санитарка
1 должность
49
Медрегистратор
1 должность
Отделение полимеразной цепной реакции
50
Врач-лаборант
2 должности
51
Лаборант
2 должности
52
Санитарка
1 должность
Отдел проведения генодиагностики и мониторинга за резистентностью
ВИЧ к APT (антиретровирусной терапии)
53
Завотделом
1 должность
54
Врач-лаборант по генотипированию
1 должность
55
Врач-лаборант по определению
резистентности ВИЧ
1 должность
56
Лаборант
1 должность
57
Медрегистратор
1 должность
58
Санитарка
1 должность
Отдел информатики и компьютерного надзора за ВИЧ-инфекцией
59
Завотделом (инженер-программист)
1 должность
60
Инженер-программист
1 должность
61
Сетевой администратор
1 должность
62
IT - специалист
1 должность
63
Оператор
1 должность

2. ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтың медициналық және медициналық емес персоналы (облыстардың, Астана және Алматы қ.қ.)
64
Бас дәрігер
1 лауазым
65
Бас дәрігердің эпид. мәселелері бойынша орынбасары
1 лауазым
66
Бас дәрігердің ұйымдастыру-әдістемелеу жұмыстары бойынша орынбасары
1 лауазым
67
Бас дәрігердің емдеу жұмыстары бойынша орынбасары
1 лауазым
Әкімшілік-шаруашылық бөлім
68
Заң кеңесшісі
1 лауазым
69
Қазақ тіліне аудармашы
1 лауазым
70
Қазақ тіліне оқытушы
Қызметкерлер саны 50 және одан да жоғары болғанда ұйымға 1 лауазым
71
Бас бухгалтер
Ұйымға 1 лауазым
72
Материалдық құндылықтарды есепке алу бойынша бухгалтер
Стационары жоқ ұйымдарға 100 дәрігерлік лауазымға 1 лауазым есебінен, бірақ орталыққа 0,5 ставкада лауазымнан кем емес
73
Қызметкерлермен есеп айырысу бойынша бухгалтер
200 қызметкерге 1 лауазым есебінен, бірақ орталыққа 0,5 ставкада лауазымнан кем емес
74
Бухгалтер
1 лауазым, қазыналық жүйе арқылы кассалық операцияларды және/немесе мемлекеттік сатып алу бойынша операцияларды орындау барысында қосымша 1 лауазым
75
Кассир*
Кассирдің 1 лауазымы әр бухгалтерияда белгіленеді. Тұрғындармен ақшалай есеп айырысу жүргізген жағдайда қосымша кассир лауазымы белгіленеді (* - МҚК үшін)
76
Қаржылық жұмыстар бойынша экономист
1 лауазым белгіленеді: жылдық бюджеттік және бюджеттен тыс шығыстар сметасының көлемі 60000 аек дейін, 60000 аек жоғары болған жағдайда 2 лауазым белгіленеді.
77
ТҚ және АҚ бойынша инженер
Орталыққа 1 лауазым
78
Кадр бойынша инспектор
Орталыққа 1 лауазым
79
Қойма меңгерушісі
Орталыққа 1 лауазым,
80
Провизор
1 лауазым
81
Хатшы
Орталыққа 1 лауазым,
82
Іс жүргізуші
0,5 лауазым
83
Шаруашылық меңгерушісі
Орталыққа 1 лауазым,
84
Автокөлік жүргізушісі
Автокөлікке 1 лауазым
85
Кір жуушы
Орталыққа 1 лауазым,
86
Суқұбырлық - канализациялық, газдық, жеделсатылық, энергетикалық, ауаны кондиционерлеу және жылыту, жөндеу қызметтерінің жұмысшылары
1 лауазым
87
Ғимаратқа ағымдағы қызметтер көрсету және ағымдағы жөндеуден өткізу бойынша жұмысшылар
Орталыққа 1 лауазым,
88
Аула сыпырушы
Тазалайтын алаңның жабындысына байланысты жұмыстарға типтік нормадағы уақыттар бойынша – 1 лауазым төмендегідей жағдайда: - 2700 ш.м. асфальтты жабындыға немесе брусоктарға - 3000 ш.м қарапайым жабындыға, нығыздалған топырақтық төсемге (немесе орталыққа – 1 лауазым, қосымша филиалға 1 лауазым)
89
Қызметтік үй-жайларды тазалаушы
1 лауазым : - 250 ш. м. ағаш еденге; - 350 ш м. керамикалық тақтайша төселген еденге; - 425 ш. м. линолеум төселген еденге; - 550 ш. м. ғимараттарды жалғастырушы өткелдер және тоннельдерге (немесе орталыққа – 1 лауазым, қосымша филиалға 1 лауазым)
90
Қарауыл
Ауысымға 1 лауазым
Ұйымдастыру-әдістемелеу бөлімі
91
Бөлім меңгерушісі – дәрігер
1 лауазым
92
Дәрігер-әдіскер
1 лауазым
93
Дәрігер эпидемиолог
3 лауазым
94
Дәрігер статист
1 лауазым
95
Журналист
1 лауазым
96
Эпидемиолог көмекшісі
2 лауазым
Эпидемиологиялық бөлім
97
Бөлім меңгерушісі – дәрігер эпидемиолог
1 лауазым
98
Дәрігер эпидемиолог
100 мың тұрғынға 1 лауазым
99
Медициналық статист
1 лауазым

2. Медицинский и немедицинский персонал центра по профилактике и
борьбе со СПИД (областных, городов Астана и Алматы)
64
Главный врач
1 должность
65
Заместитель главного по организационно
методическим и эпидемиологическим
вопросам
1 должность
66
Заместитель главного врача по лечебной
работе
1 должность
Административно-хозяйственный отдел
67
Юрисконсульт
1 должность
68
Переводчик казахского языка
1 должность
69
Преподаватель казахского языка
1 должность
на 1 организацию с
количеством работников
50 и выше
70
Главный бухгалтер
1 должность
на 1 организацию
71
Бухгалтер по учету материальных
ценностей
Из расчета 1 должность
на 100 врачебных
должностей в
организациях, не имеющих
стационаров, но не менее
0,5 должности на центр
72
Бухгалтер по расчетам служащими
из расчета 1 должность
на 200 работников, но не
менее 0,5 должности на
центр
73
Бухгалтер
1 должность,
дополнительно 1
должность при исполнении
кассовых операций через
казначейскую систему
и/или по госзакупкам
74
Кассир*
1 должность кассира
устанавливается в каждой
бухгалтерии. При
непосредственном
проведении денежных
расчетов с населением
дополнительно
устанавливаются
должности кассиров
(* - для
Республиканского
государственного
коммунального
предприятия
(далее - РГКП)
75
Экономист по финансовой работе
1 должность
устанавливается:
при годовом объеме смет
бюджетных и
внебюджетных расходов до
60000 МРП, свыше 60000
МРП устанавливается
2 должности
76
Инженер по ТБ и ГО
1 должность на центр
77
Инспектор по кадрам
1 должность на центр
78
Заведующий складом
1 должность на центр
79
Провизор
1 должность на центр
80
Секретарь
1 должность на центр
81
Делопроизводитель
0,5 должности
82
Заведующий хозяйством
1 должность на центр
83
Водитель автомашины
1 должность на
автомашину
84
Прачка
1 должность на центр
85
Рабочие служб водопроводно-
канализационной, газовой, лифтовой,
энергетической, кондиционирования
воздуха и отопления, ремонта
1 должность
86
Рабочий по обслуживанию и текущему
ремонту зданий
1 должность на центр
87
Дворник
по типовым нормам
времени на работы в
зависимости от покрытия
убираемой площадки -
1 должность на:
- 2700 квадратных метров
асфальтового покрытия
или брусчатки
- 3000 квадратных метров
простых покрытий,
замощенных булыжником,
грунтовых, укрепленных
(или 1 должность на
центр, дополнительно
1 на филиал)
88
Уборщик служебных помещений
1 должность на:
- 250 квадратных метров
деревянных полов;
- 350 квадратных метров
полов, покрытых
керамической плиткой;
- 425 квадратных метров
полов, покрытых
линолеумом;
- 550 квадратных метров
переходов и туннелей,
соединяющих здания,
(или 1 должность на
центр, дополнительно
1 на филиал)
89
Сторож
1 должность в смену
Организационно-методический отдел
90
Завотделом - врач
1 должность
91
Врач методист
1 должность
92
Врач эпидемиолог
3 должности
93
Врач статист
1 должность
94
Журналист
1 должность
95
Помощник эпидемиолога
2 должности
Эпидемиологический отдел
96
Завотделом - врач эпидемиолог
1 должность
97
Врач эпидемиолог
1 должность на
100 тыс. населения
98
Медицинский статистик
1 должность
99
Помощник эпидемиолога
1 должность
на 1 должность врача
эпидемиолога
Отдел профилактической работы

100
Эпидемиолог көмекшісі
Дәрігер эпидемиологтың 1 лауазымына 1 лауазым
Профилактикалық жұмыстар бөлімі
101
Бөлім меңгерушісі – дәрігер эпидемиолог
1 лауазым
102
Дәрігер эпидемиолог
1 әкімшілік бірлікке (аудан) - 2 лауазым
103
Оқытушы
1 лауазым
104
Социолог
Орталыққа 1 лауазым
105
Эпидемиолог көмекшісі
Дәрігер эпидемиологтың 1 лауазымына 1 лауазым есебінен
106
Әлеуметтік жұмыскер
1 әкімшілік бірлікке (аудан) - 1 лауазым
Сенім және шприцтерді алмастыру пункті (СП)
107
Дәрігер
1 СП-ға 1 лауазым
108
Мейірбике
1 СП-ға 1 лауазым
109
Санитарка
СП басқа ғимартта орналасқан жағдайда 1 лауазым.
Жылжымалы Сенім пункті (ЖСП)
110
Жүргізуші
1 ЖСП-ға 1 лауазым
111
Медициналық мейірбике
1 ЖСП-ға 1 лауазым
Емдеу-профилактикалық жұмыстар және күндізгі стационарды қосқанда диспансеризациялау бөлімі
112
Бөлім меңгерушісі - дәрігер инфекционист
1 лауазым
113
Аға мейірбике
1 лауазым
114
Шаруашылық бикесі
1 лауазым
115
Дәрігер инфекционист
200 диспансерлік ауруға 1 лауазым; 200 ауруға 1 лауазым есебінен (диспансерлік аурулар саны 200-ден артық болған жағдайда)
116
Дәрігер терапевт
1 лауазым
117
Дәрігер фтизиатр
1 лауазым
118
Дәрігер педиатр
2 лауазым
119
Дәрігер дерматовенеролог
1 лауазым
120
Дәрігер стоматолог
1 лауазым
121
Дәрігер гинеколог
1 лауазым
122
Дәрігер психотерапевт (психолог)
1 лауазым
123
Мейірбике
Сирек маманның 1 лауазымына 1 лауазым
124
Мейірбике
1 учаскеге мейірбикенің 2 лауазымы
125
Емшаралық мейірбике
Емшаралық кабинетке 1 лауазымнан кем емес
126
Әлеуметтік жұмыскер
1 дәрігер-инфекционист лауазымына 2 лауазым
127
Санитарка
2 лауазым
Күндізгі стационар
128
Дәрігер терапевт
20 төсекке 1 лауазым
129
Мейірбике
1 лауазым
Достық кабинеті (ДК)
130
Дәрігер дерматовенеролог
1 ДК-ға 1 лауазым
131
Дәрігер гинеколог
1 ДК-ға 1 лауазым
132
Мейірбике
1 ДК-ға 1 лауазым
133
Санитарка
Егер ДК бөлек ғимаратта орналасқан жағдайда, 1 лауазым
Анонимді тесттен өткізу және психоәлеуметтік кеңес беру кабинеті
134
Кабинет меңгерушісі–дәрігер
1 лауазым
135
Дәрігер
1 лауазым
136
Мейірбике
1 лауазым
Диагностикалық зертхана
137
Зертхана меңгерушісі – дәрігер лаборант
1 лауазым

100
Зав. отделом - врач эпидемиолог
1 должность
101
Врач-эпидемиолог
2 должности
на 1 административную
единицу (район)
102
Педагог
1 должность
103
Социолог
1 должность на центр
104
Помощник эпидемиолога
1 должность
на 1 должность врача
эпидемиолога
105
Социальный работник
1 должность
на 1 административную
единицу (район)
Пункт доверия и обмена шприцев (ПД)
106
Врач
1 должность на 1 ПД
107
Медсестра
1 должность на 1 ПД
108
Санитарка
1 должность, если ПД
находится в отдельно
стоящем здании
Передвижной пункт доверия (ППД)
109
Водитель
1 должность на 1 ППД
110
Медицинская сестра
1 должность на 1 ППД
Отдел лечебно-профилактической работы и диспансеризации,
включая дневной стационар
111
Завотделом - врач инфекционист
1 должность
112
Старшая медсестра
1 должность
113
Сестра хозяйка
1 должность
114
Врач инфекционист
1 должность при числе
диспансерных больных
до 200, из расчета 1
должность на 200 больных
(при числе диспансерных
больных свыше 200)
115
Врач терапевт
1 должность
116
Врач фтизиатр
1 должность
117
Врач педиатр
2 должности
118
Врач дерматовенеролог
1 должность
119
Врач стоматолог
1 должность
120
Врач гинеколог
1 должность
121
Врач психотерапевт (психолог)
1 должность
122
Медсестра
1 должность
на 1 должность узкого
специалиста
123
Медсестра
2 должности медсестры
на 1 участок
124
Процедурная медсестра
не менее 1 должности на
процедурный кабинет
125
Социальный работник
2 должности
на 1 должность врача
инфекциониста
126
Санитарка
2 должности
Дневной стационар
127
Врач терапевт
1 должность
128
Медсестра
1 должность
Дружественный кабинет (далее - ДК)
129
Врач дерматовенеролог
1 должность на 1 ДК
130
Врач гинеколог
1 должность на 1 ДК
131
Медсестра
1 должность на 1 ДК
132
Санитарка
1 должность, если ДК
находится в отдельно
стоящем здании
Кабинет анонимного тестирования и психосоциального консультирования
133
Заведующий кабинетом - врач
1 должность
134
Врач
1 должность
135
Медсестра
1 должность
Диагностическая лаборатория
136
Зав.лабораторией - врач лаборант
1 должность
137
Старший лаборант
1 должность
Отделение ИФА
1 бригада:
врач-лаборант,
2 лаборанта,
1 санитарка,
1 медрегистратор),
нагрузка на 1
бригаду - 180 серийных
исследований или 90
серийных и 30 единичных
исследований в день

138
Аға лаборант
1 лауазым
ИФТ бөлімшесі
1 бригада: дәрігер-лаборант 1, 2 лаборант, 1 санитарка, 1 медтіркеуші). 1 бригадаға жүктеме – 180 сериялық зерттеулер немесе 90 сериялық және күніне 30 бір-бірлеп зерттеулер
139
Дәрігер лаборант
1 лауазым
140
Лаборант
2 лауазым
141
Лаборант-медтіркеуші
1 лауазым
142
Санитарка
1 лауазым
Иммунология бөлімшесі
1 бригадға жүктеме: күніне 22 зерттеу
143
Дәрігер лаборант
1 лауазым
144
Лаборант
1 лауазым
145
Лаборант–медтіркеуші
1 лауазым
ПТР бөлімшесі
1 бригадаға жүктеме: күніне 10 зерттеу
146
Дәрігер лаборант
1 лауазым
147
Лаборант
1 лауазым
148
Лаборант-медртіркеуші
1 лауазым

138
Врач лаборант
2 должности
139
Лаборант
4 должности
140
Лаборант-медрегистратор
1 должность
141
Санитарка
1 должность
Отделение иммунологии
нагрузка на 1 бригаду -
22 исследования в день
142
Врач лаборант
1 должность
143
Лаборант
1 должность
144
Лаборант - медрегистратор
1 должность
Отделение ПЦР
нагрузка на бригаду 10
исследований в день,
145
Врач лаборант
1 должность
146
Лаборант
2 должности
147
Лаборант-медрегистратор
1 должность
148
Санитарка
1 должность
Отделение клинико-биохимическое

149
Санитарка
1 лауазым
Клинико-биохимиялық бөлімше
1 бригадаға жүктеме: (дәрігер-лаборант 1, лаборант 2, санитарка 1, медтіркеуші 1) - 45 үлгі
150
Дәрігер лаборант
1 лауазым
151
Лаборант
2 лауазым
152
Лаборант-медтіркеуші
1 лауазым
153
Санитарка
1 лауазым
Ақпараттық және АИТВ – инфекциясына компьютерлік қадағалау бөлімі
153
Бөлім меңгерушісі (инженер-бағдарламашы)
1 лауазым
154
Инженер-бағдарламашы
1 лауазым
155
IT - маман
1 лауазым
156
Оператор
1 лауазым
3. ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі қалалық орталықтардың медициналық және медициналық емес персоналы
157
Бас дәрігер
Орталыққа 1 лауазым
158
Бас дәрігердің орынбасары
Орталыққа 1 лауазым
Әкімшілік-шаруашылық бөлім
159
Заң кеңесшісі
Орталыққа 1 лауазым

149
Врач лаборант
1 должность
150
Лаборант
2 должности
151
Лаборант-медрегистратор
1 должность
152
Санитарка
1 должность
Отдел информатики и компьютерного надзора за ВИЧ-инфекцией
153
Зав. отделом (инженер-программист)
1 должность
154
Инженер-программист
1 должность
155
IT - специалист
1 должность
156
Оператор
1 должность
3. Медицинского и немедицинского персонала городских центров по
профилактике и борьбе со СПИД
157
Главный врач
1 должность на центр
158
Заместитель главного врача
Административно-хозяйственный отдел
159
Юрисконсульт
1 должность на центр

160
Қазақ тіліне аудармашы
Орталыққа 1 лауазым
161
Қазақ тіліне оқытушы
Қызметкерлер саны 50 және одан да жоғары ұйымға 1 лауазым
162
Бас бухгалтер
Ұйымға 1 лауазым
163
Материалдық құндылықтарды есепке алу бойынша бухгалтер
Стационары жоқ 100 дәрігерлік лауазымы бар ұйымдарға 1 лауазым есебінен, бірақ орталыққа 0,5 лауазымнан кем емес
164
Қызметкерлермен есеп айырысу бойынша бухгалтер
200 қызметкерге 1 лауазым, бірақ орталыққа 0,5 лауазымнан кем емес
165
бухгалтер
Қазыналық жүйе арқылы және/немесе мемлекеттік сатып алу операцияларын орындау барысында қосымша 1 лауазым
166
Кассир*
Кассир лауазымы әр бухгалтерияда қарастырылады. Тұрғындармен тікелей ақшалай есеп айырысу жүргізгенде қосымша кассирдің лауазымы қарастырылады (* - МҚК үшін)
167
ТҚ және АҚ бойынша инженер
1 лауазым
168
Қаржылық жұмыстар бойынша экономист
Белгіленеді: сметада бюджеттік және бюджеттен тыс шығыстар 60000 аек дейін, 60000 аек жоғары болған жағдайда 2 лауазым белгіленеді
169
Кадр бойынша инспектор
Орталыққа 1 лауазым
170
Қойма меңгерушісі
Орталыққа 1 лауазым
171
Провизор
1 лауазым
172
Іс жүргізуші
0,5 лауазым
173
Хатшы- машинист
Орталыққа 1 лауазым
174
Шаруашылық меңгерушісі
Орталыққа 1 лауазым
175
Автокөлік жүргізушісі
Автокөлікке қосымша 1 лауазым
176
Кір жуушы
Орталыққа 1 лауазым
177
Суқұбырлық, канализациялық, газдық, жеделсатылық, энергетикалық, ауаны кондинционерлеу және жылыту, жөндеу қызметтерінің жұмысшылары
Тиісті салааралық нормалар және еңбек жөніндегі нормативтер бойынша
178
Ғимаратқа қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстары бойынша жұмысшылар
Орталыққа 1 лауазым
179
Аула сыпырушы
Тазалайтын алаңның жабындысына байланысты жұмыстарға типтік нормадағы уақыттар бойынша – 1 лауазым төмендегідей жағдайда: - 2700 ш.м асфальтты жабындыға немесе брусоктарға - 3000 ш.м қарапайым жабындыға, нығыздалған топырақтық жабындыға (немесе орталыққа – 1 лауазым, қосымша филиалға 1 лауазым)
180
Қызметтік үй-жайларды тазалаушы
1 лауазым есебінен: 250 ш. м. ағаш еденге; 350 ш м. керамикалық тақтайша төселген еденге; - 425 ш. м. линолеум төселген еденге; - 550 ш. м. ғимараттарды жалғастырушы өткелдерге және тоннельдерге (немесе орталыққа – 1 лауазым, қосымша филиалға 1 лауазым)
181
Қарауыл
Ауысымға 1 лауазым
Ұйымдастыру-әдістемелеу бөлімі
182
Бөлім меңгерушісі – дәрігер
1 лауазым
183
Дәрігер-әдіскер
1 лауазым
184
Дәрігер эпидемиолог
2 лауазым
185
Дәрігер статист
1 лауазым
186
Журналист
1 лауазым
187
Эпидемиолог көмекшісі
2 лауазым
Эпидемиологиялық бөлім
188
Бөлім меңгерушісі – дәрігер эпидемиолог
1 лауазым
189
Дәрігер эпидемиолог
100 мың тұрғынға 1 лауазым есебінен

160
Переводчик казахского языка
1 должность на центр
161
Преподаватель казахского языка
1 должность на
организацию с
количеством работников
50 и выше
162
Главный бухгалтер
1 должность на организацию
163
Бухгалтер по учету материальных
ценностей
Из расчета 1 должность
на 100 врачебных
должностей в
организациях, не имеющих
стационаров, но не менее
0,5 должности на центр
164
Бухгалтер по расчетам служащими
из расчета 1 должность
на 1 200 работников, но
не менее 0,5 должности
на центр
165
Бухгалтер
дополнительно 1
должность при исполнении
кассовых операций через
казначейскую систему
и/или по госзакупкам
166
Кассир*
Должность кассира
устанавливается в каждой
бухгалтерии. При
непосредственном
проведении денежных
расчетов с населением
дополнительно
устанавливаются
должности кассиров
(* - для РГКП)
167
Инженер по ТБ и ГО
1 должность
168
Экономист по финансовой работе
устанавливается:
при годовом объеме смет
бюджетных и
внебюджетных расходов до
60000 мрп, свыше 60000
мрп устанавливается
2 должности
169
Инспектор по кадрам
1 должность на центр
170
Заведующий складом
1 должность на центр
171
Провизор
1 должность на центр
172
Делопроизводитель
0,5 должности
173
Секретарь - машинистка
1 должность на центр
174
Заведующий хозяйством
1 должность на центр
175
Водитель автомашины
дополнительно
1 должность на
автомашину
176
Прачка
1 должность на центр
177
Рабочие служб водопроводно-
канализационной, газовой, лифтовой,
энергетической, кондиционирования
воздуха и отопления, ремонта
по соответствующим
межотраслевым нормам
и нормативам по труду
178
Рабочий по обслуживанию и текущему
ремонту зданий
1 должность на центр
179
Дворник
по типовым нормам
времени на работы в
зависимости от покрытия
убираемой площадки -
1 должность на:
- 2700 квадратных метров
асфальтового покрытия
или брусчатки
- 3000 квадратных метров
простых покрытий,
замощенных булыжником,
грунтовых, укрепленных
(или 1 должность на
центр, дополнительно
1 на филиал)
180
Уборщик служебных помещений
Из расчета один на:
- 250 квадратных метров
деревянных полов;
- 350 квадратных метров
полов, покрытых
керамической плиткой;
- 425 квадратных метров
полов, покрытых
линолеумом;
- 550 квадратных метров
переходов и туннелей,
соединяющих здания,
(или 1 должность на
центр, дополнительно
1 на филиал)
181
Сторож
1 должность в смену
Организационно-методический отдел
182
Завотделом - врач
1 должность
183
Врач методист
1 должность
184
Врач эпидемиолог
2 должности
185
Врач статист
1 должность
186
Журналист
1 должность на центр
187
Помощник эпидемиолога
2 должности
Эпидемиологический отдел
188
Завотделом - врач эпидемиолог
1 должность
189
Врач эпидемиолог
из расчета 1 должность
на 100 тыс. населения.