Туберкулезге қарсы ұйымдардың қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылы 14 наурыздағы № 131 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 1 сәуірде № 6862 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 наурыздағы № 36 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.03.2023 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған туберкулезге қарсы ұйымдардың қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Заң департаменті осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице - министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 14 наурыздағы
№ 131 бұйрығымен бекiтiлген
Туберкулезге қарсы ұйымдардың қызметі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы туберкулезге қарсы ұйымдардың қызметі туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және туберкулезге қарсы ұйымдардың статусы мен өкілеттігін анықтайды.
2. Туберкулезге қарсы ұйымдарға (бұдан әрі - ТҚҰ) мынадай денсаулық сақтау ұйымдары жатады:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң "Қазақстан Республикасы туберкулез проблемалары ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорыны (бұдан әрі – ҚР ТПҰО);
2) облыстық, қалалық және аудандық (ауданаралық) туберкулезге қарсы диспансерлер (ауруханалар);
3) мамандандырылған туберкулезге қарсы санаторийлер;
4) фтизиатриялық кабинеттер.
3. Қазақстан Республикасының ТҚҰ қызметі туберкулез ауыратын науқастарға туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыруға және оның профилактикасына туберкулезден сырқаттанушылықты, таралушылықты, мүгедектікті және өлім-жітімді төмендетуге бағытталған.

Об утверждении Положения о деятельности противотуберкулезных организаций
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 131. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2011 года № 6862. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 марта 2023 года № 36
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 09.03.2023 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности противотуберкулезных организаций.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице–министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Каирбекова
Утверждено приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 марта 2011 года № 131
Положение о деятельности
противотуберкулезных организаций
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о деятельности противотуберкулезных организаций (далее - Положение) разработано в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет статус и полномочия противотуберкулезных организаций.
2. К противотуберкулезным организациям (далее – ПТО) относятся следующие организации здравоохранения:
1) Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный центр проблем туберкулеза Республики Казахстан" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – НЦПТ РК);
2) областные, городские и районные (межрайонные) противотуберкулезные диспансеры (больницы);
3) специализированные противотуберкулезные санатории;
4) фтизиатрические кабинеты.
3. Деятельность ПТО Республики Казахстан направлена на организацию противотуберкулезной помощи больным туберкулезом и профилактику, снижение заболеваемости, распространенности, инвалидности и смертности от туберкулеза.

4. ТҚҰ өз қызметінде "Халық денсаулығы мен денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексін, салалық нормативтік құқықтық актілерді, ұйым Жарғысын, осы Ережені басшылыққа алады және өз қызметін медициналық қызметке арналған мемлекеттік лицензияның негізінде жүзеге асырады.
5. ТҚҰ:
1) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызметің мемлекеттік органдарымен бірлесе отырып, туберкулездін профилактикасы бойынша ұйымдастыру-әдiстемелiк басшылықты: (БЦЖ вакцинациясы мен ревакцинациясы, халыққа профилактикалық тексеру жүргізу);
2) туберкулез инфекциясы ошақтарында санитариялық–індетке қарсы санитариялық (алдын алу) іс-шараларды, химиопрофилактика жүргізу, диспансерлік есепте тұрған туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастарды бақылау және санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу;
3) стандарттық зерттеулерге негізделген туберкулезді диагностикалау (бактериологиялық: микроскопия, егу әдісі және дәріге сезімталдық тесті (бұдан әрі – ДСТ), клиникалық-рентгенологиялық зерттеулер және 2 ТБ Манту туберкулиндік сынамаларды қою, сондай-ақ қосымша әдістер (аспаптық және радиологиялық);
4) медицина қызметкерінің тікелей бақылауымен стационарлық және амбулаториялық емдеу кезеңдерінде туберкулезбен ауыратын науқастарға химиотерапия жүргізу;
5) мамандандырылған туберкулезге қарсы санаторийлер жағдайында туберкулезбен ауыратын науқастарды емдеу мен оңалтудың қолдаушы сатысын жүргізу;
6) мәжбүрлеп оқшаулау үшін емдеуден бас тартқан бактерия шығаратын туберкулезбен ауыратын науқастарға арналған материалдарды сот органдарына жіберу.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң
"Қазақстан Республикасы туберкулез проблемаларының ұлттық
орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
6. ҚР ТПҰО Қазақстан халқына ұйымдастыру-әдістемелік, білім беру, ғылыми, емдеу-диагностикалық, консультациялық қызмет және туберкулезге қарсы жоғары мамандандырылған көмек көрсетуді жүзеге асырады.
7. ҚР ТПҰО орта және жоғарғы оқу орындарының фтизиатрия кафедраларының (дипломнан кейiнгi бiлiм) клиникалық базасы болып табылады.
8. ҚР ТПҰО жанынан Республикалық орталықтандырылған дәрігерлік консультациялық комиссия (бұдан әрі – РОДКК) құрылады.
9. ҚР ТПҰО міндеттері:
1) облыстық, қалалық, аудандық деңгейдегі ТҚҰ-ға, бастапқы медициналық санитариялық көмек (бұдан әрі - БМСК) ұйымдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң (бұдан әрі - ҚР ӘМ), Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң (бұдан әрі - ҚР ҚМ), Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң (бұдан әрі - ҚР IIМ) медициналық қызметтеріне және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлiгiнiң (бұдан әрі - ҚР БҒМ) оқу орындарына, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне (бұдан әрі - ҚР ЕжХӘҚ) консультациялық, практикалық және ұйымдастыру-әдiстемелiк көмек көрсету;

4. ПТО в своей деятельности руководствуются Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", отраслевыми нормативными правовыми актами, Уставом организации, настоящим Положением и осуществляют свою деятельность на основании государственной лицензии на медицинскую деятельность.
5. ПТО осуществляют:
1) совместно с государственными органами санитарно-эпидемиологической службы организационно-методическое руководство по профилактике туберкулеза (вакцинация и ревакцинация БЦЖ, профилактические осмотры населения);
2) санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия в очагах туберкулезной инфекции, химиопрофилактику, наблюдение за контингентом больных активным туберкулезом, состоящим на диспансерном учете, и санитарно-просветительную работу;
3) диагностику туберкулеза, основанную на стандартных исследованиях (бактериологических: микроскопия, посев и тест на лекарственную чувствительность (далее – ТЛЧ), клинико-рентгенологических и постановке туберкулиновых проб Манту 2 ТЕ, а также дополнительных методах (инструментальных и радиологических);
4) химиотерапию больных туберкулезом под непосредственным наблюдением медицинского работника на стационарном и амбулаторном этапах лечения;
5) проведение поддерживающей фазы лечения и реабилитацию больных туберкулезом в условиях специализированных противотуберкулезных санаториев;
6) направление материалов в судебные органы на больных туберкулезом с бактериовыделением, уклоняющихся от лечения, для принудительной изоляции.
2. Республиканское государственное казенное предприятие
"Национальный центр проблем туберкулеза Республики Казахстан"
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
6. НЦПТ РК осуществляет организационно-методическую, образовательную, научную, лечебно-диагностическую, консультативную работу и высокоспециализированную противотуберкулезную помощь населению Казахстана.
7. НЦПТ РК является клинической базой для кафедр фтизиатрии средних и высших медицинских учебных заведений (последипломное обучение).
8. При НЦПТ РК создается Республиканская централизованная врачебно-консультативная комиссия (далее – РЦВКК).
9. НЦПТ РК осуществляет функции:
1) оказания консультативной, практической и организационно-методической помощи ПТО областного, городского и районного уровней, организациям первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП), а также медицинским службам ведомств Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – МЮ РК), Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК), Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК) и учебным заведениям Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - МОН РК), Министерству труда и социальной защиты Республики Казахстан (МТиСЗ РК);

2) облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ТҚҰ жіберілген туберкулезбен ауыратын науқастарға туберкулезге қарсы көмек көрсету;
3) ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу, жаңа және жетілдірілген технологияларды сынау және практикаға енгізу;
4) Қазақстан Республикасында, оның ішінде туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімінің деректерін жүйелі жинау, мониторинг және талдау негізінде туберкулезді үнемі эпидемиологиялық қадағалау;
5) стандарттық зерттеулерге негізделген туберкулезді диагностикалау (бактериологиялық: микроскопия, егу әдісі және ДСТ, клиникалық-рентгенологиялық зерттеулер және 2 ТБ Манту туберкулиндік сынамаларды қою, сондай-ақ қосымша әдістер (аспаптық және радиологиялық);
6) медицина қызметкерінің тікелей бақылауымен стандарттық және жеке режімдерде науқастарға химиотерапия жүргізу;
7) бейінді мамандарды тарта отырып, қосалқы ауруларды диагностикалау мен емдеу;
8) туберкулезге қарсы препараттардың (бұдан әрі – ТҚП) жанама әсерлерін диагностикалау және төмендету мен уақтылы жою жөніндегі іс-шараларды өткізу;
9) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 920 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 тіркелген) бастапқы медициналық құжат нысанына (бұдан әрі - бастапқы медициналық құжат нысаны) сәйкес есепке алу;
10) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 22 қарашадағы № 742 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6586 тіркелген) бастапқы медициналық құжат нысанына (бұдан әрі - бастапқы медициналық құжат нысаны) сәйкес есептілік;
11) Қазақстан Республикасында туберкулезді емдеу және алдын алу үшін ТҚП қажеттілікті анықтау, олардың ТҚҰ мен БМСК ұйымдарында олардың жұмсалуы мен дұрыс сақталуын бақылау;
12) ҚР ӘМ, ҚР ІІМ және өңірлік мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау департаменттері (бұдан әрі - МСЭҚД) мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитетінің медицина қызметкерлерін тарта отырып өңірлерде туберкулезге қарсы іс-шаралардың іске асырылу мониторингі және бағалау;
13) азаматтық және пенитенциарлық секторлардың фтизиатрия қызметінің, сондай-ақ, БМСК ұйымдарының медицина қызметкерлері үшін туберкулезбен күрес және инфекциялық бақылау мәселелері бойынша тренингтер, семинарлар, конференциялар ұйымдастырып, өткізу;
14) үкіметтік емес ұйымдармен, соның iшiнде халықаралық және қоғамдық ұйымдармен жұмыс істеу;

2) оказания противотуберкулезной помощи больным туберкулезом, направленным ПТО областей, города республиканского значения и столицы;
3) ведения научно-исследовательской работы, апробации и внедрения в практику новых и усовершенствованных технологий;
4) регулярного эпидемиологического надзора за туберкулезом в Республике Казахстан, в том числе на основании систематического сбора, мониторинга и анализа данных Национального регистра больных туберкулезом;
5) диагностики туберкулеза, основанной на стандартных исследованиях (бактериологических: микроскопия, посев и ТЛЧ), клинико-рентгенологических и постановке туберкулиновых проб Манту 2 ТЕ, а также дополнительных методах (инструментальных и радиологических);
6) химиотерапии больных в стандартных и индивидуальных режимах лечения под непосредственным контролем медицинского работника;
7) диагностики и лечения сопутствующих патологий с привлечением профильных специалистов;
8) диагностики и проведения мероприятий по снижению и своевременному устранению побочных реакций противотуберкулезных препаратов (далее – ПТП);
9) учета в соответствии с формами первичной медицинской документации, утвержденными приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 (далее – формы первичной медицинской документации) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697);
10) отчетности в соответствии с отчетными формами, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2010 года № 742 (далее – отчетные формы) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6586);
11) определения потребности в ПТП для лечения и профилактики туберкулеза в Республике Казахстан, контроля за расходованием и правильным хранением их в ПТО и организациях ПМСП;
12) мониторинга и оценки реализации противотуберкулезных мероприятий в регионах, с привлечением медицинских работников МЮ РК, МВД РК, и региональных Департаментов государственного санитарно-эпидемиологического надзора (далее – ДГСЭН) и Комитетов контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
13) организации и проведения тренингов, семинаров, конференций для медицинских работников фтизиатрической службы гражданского и пенитенциарного сектора, а также организаций ПМСП по вопросам борьбы с туберкулезом и мер инфекционного контроля;
14) работы с неправительственными организациями, в том числе общественными и международными;

15) өңірлік, республикалық және халықаралық форумдарға, съездерге, семинарлар мен конференцияларға, кеңестер мен тренингтерге қатысу;
16) санитариялық-ағарту жұмыстарын, соның ішінде "Салауатты өмір салтын қалыптастыру проблемалары ұлттық орталығы" РМҚМ бірлесе отырып жүргізу;
17) туберкулезге қарсы іс-шаралардың тиімділігін арттыру және ТҚҰ, БМСК ұйымдары мен Қазақстан Республикасы ведомстволарының медициналық қызметтерінің арасындағы сабақтастықты қамтамасыз ету.
3. Облыстық, қалалық туберкулезге қарсы диспансер (аурухана)
10. Облыстық, қалалық (республикалық маңызы бар қалалар мен астана) туберкулезге қарсы диспансер (бұдан әрі - ОТҚД/ҚТҚД) (аурухана) облыстағы туберкулезге қарсы қызметтің жұмысын үйлестіретін, медициналық ұйымдар мен халыққа туберкулезге қарсы ұйымдастыру-әдістемелік, практикалық және консультациялық көмек көрсететін мамандандырылған диагностикалық және емдеу-профилактикалық денсаулық сақтау ұйымы болып табылады.
11. ОТҚД/ҚТҚД жанынан облыстық/қалалық орталықтандырылған дәрігерлік-консультациялық комиссия (бұдан әрі – ООДКК/ҚОДКК) құрылады.
12. ОТҚД/ҚТҚД мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) халыққа туберкулезге қарсы көмек көрсету мәселесі бойынша облыстық/қалалық ТҚҰ және БМСК ұйымдарына ұйымдастыру-әдiстемелiк басшылық;
2) облыстың ҚР ӘМ, ҚР ҚМ мен ҚР IIМ медициналық ұйымдар мен медициналық қызметтерге, сондай-ақ ҚР БҒМ оқу орындарына туберкулезге қарсы іс-шаралар өткізу бойынша консультациялық, практикалық және ұйымдастыру-әдiстемелiк көмек көрсету;
3) стандарттық зерттеулерге негізделген туберкулезді диагностикалау (бактериологиялық: микроскопия, егу әдісі ДСТ), клиникалық-рентгенологиялық зерттеулер және 2 ТБ Манту туберкулиндік сынамаларды қою, сондай-ақ қосымша әдістер (аспаптық және радиологиялық);
4) медицина қызметкерінің тікелей бақылауымен стандарттық және жеке режімдерде науқастарға химиотерапия жүргізу;
5) туберкулездің дәріге сезімтал және дәріге көнбейтін түрімен ауыратын науқастарды емдеу;
6) емдеуден бас тартқан және туберкулездің созылмалы түрімен ауыратын науқастарды оқшаулау;
7) бейінді мамандарды тарта отырып, қосалқы патологияларды диагностикалау мен емдеу;
8) туберкулезге қарсы препараттарға жанама әсерлерді диагностикалау және төмендету мен уақтылы жою жөніндегі іс-шараларды өткізу;
9) облыстың МСЭҚД бiрлесе отырып, мыналардың мониторингін жүргізу:
жаңа туған нәрестелерді БЦЖ вакцинациялау, 6 жастағы (1-сынып) балаларға БЦЖ қайта вакцинациялау;
жыл сайын туберкулезге мiндеттi флюорографиялық тексерілуі және "қауіп" тобындағы балаларға 2 ТБ туберкулиндi Манту сынамасы жасалуы тиіс "қауіп" тобы тұлғаларының тізбесіне сәйкес сараланған флюорографиялық тексеруді жоспарлау;

15) участия в региональных, республиканских и международных форумах, съездах, семинарах и конференциях, совещаниях и тренингах;
16) санитарно-просветительной работы, в том числе совместно с РГКП "Национальный центр проблем формирования здорового образа жизни";
17) межведомственного взаимодействия для повышения эффективности противотуберкулезных мероприятий и обеспечения преемственности между ПТО, организациями ПМСП и медицинскими службами ведомств Республики Казахстан.
3. Областной, городской противотуберкулезный
диспансер (больница)
10. Областной, городской (города республиканского значения и столицы) противотуберкулезный диспансер (больница) (далее – ОПТД/ГПТД) является специализированной диагностической и лечебно-профилактической организацией здравоохранения, координирующей деятельность противотуберкулезной службы в области, оказывающей организационно-методическую, практическую и консультативную противотуберкулезную помощь медицинским организациям и населению области.
11. При ОПТД/ГПТД создается областная/городская ЦВКК (далее – ОЦВКК/ГЦВКК).
12. ОПТД/ГПТД осуществляет функции:
1) организационно-методического руководства ПТО и организаций ПМСП области/города по вопросам оказания противотуберкулезной помощи населению;
2) консультативной, практической и организационно-методической помощи медицинским организациям и медицинским службам ведомств МЮ РК, МО РК и МВД РК, а также учебным заведениям МОН РК области по проведению противотуберкулезных мероприятий;
3) диагностики туберкулеза, основанной на стандартных исследованиях (бактериологических: микроскопия, посев и ТЛЧ), клинико-рентгенологических и постановке туберкулиновых проб Манту 2 ТЕ, а также дополнительных методах (инструментальных и радиологических);
4) химиотерапии больных в стандартных и индивидуальных режимах лечения под непосредственным контролем медицинского работника;
5) лечения больных туберкулезом с лекарственно-чувствительными и лекарственно-устойчивыми формами;
6) изоляции больных с заразной формой туберкулеза, уклоняющихся от лечения, и хронической формой туберкулеза;
7) диагностики и лечения сопутствующих патологий с привлечением профильных специалистов;
8) диагностики и проведения мероприятий по снижению и своевременному устранению побочных реакций на противотуберкулезные препараты;
9) проведения совместно с ДГСЭН области мониторинга за:
вакцинацией БЦЖ новорожденных, ревакцинацией детей в возрасте 6 лет (1 класс);
планированием ежегодных дифференцированных флюорографических осмотров на туберкулез и постановке туберкулиновой пробы Манту 2 ТЕ детскому населению групп "риска";

10) бастапқы медициналық құжаттардың нысандарына сәйкес есепке алу;
11) есептік нысандарға сәйкес есеп;
12) облыстағы белсенді туберкулезбен ауыратын науқастарды диспансерлік бақылау;
13) туберкулезді емдеу және алдын алу үшін ТҚП мөлшерін анықтау, оларды ТҚҰ мен БМСК ұйымдарында жұмсалуын және дұрыс сақталуын бақылау;
14) науқастарды емдеудің қолдау сатысында мамандандырылған туберкулезге қарсы санаторийлерге, сондай-ақ балаларды санаторий үлгісіндегі мектепке дейінгі және мектеп мекемелеріне жіберу;
15) облыстық деңгейдегі стандарттық индикаторлар негізінде туберкулезге қарсы іс-шаралардың орындалуын бақылау;
16) туберкулезбен ауыратын науқастардың еңбекке жарамдылығын сараптау бойынша іс-шараларды өткізу және медициналық-әлеуметтік сараптау комиссиясына (бұдан әрі – МӘСК) жіберу;
17) практикаға туберкулездің алдын алудың, анықтау және емдеудің қазiргi заманғы әдістерін енгізу;
18) өңірлік, республикалық және халықаралық форумдарға, съездерге, семинарлар мен конференцияларға, кеңестер мен тренингтерге қатысу;
19) проблемалық мәселелерді жергiлiктi атқарушы органдардың қарауына енгізу (туберкулез бойынша облыстық үйлестіру кеңестері);
20) санитариялық-ағарту жұмыстарын, соның ішінде Салауатты өмір салтын қалыптастыру проблемалары орталығымен (СӨСҚО) бірлесе отырып жүргізу;
21) туберкулезге қарсы іс-шаралардың тиімділігін арттыру және ТҚҰ, БМСК ұйымдары мен облыстың ведомстволық медициналық қызметтерінің арасындағы сабақтастықты қамтамасыз ету үшін ведомствоаралық іс-қимылды;
22) әлеуметтік көмек көрсету үшін науқастарды іріктеу.
13. ОТҚД/ҚТКД жанынан күндізгі емделу стационары құрылады (бұдан әрі – КЕС).
14. КЕС:
1) тәуліктік бақылауды және химиотерапияның бақыланатын курсын жүргізу қажет емдеуді талап етпейтін, бактерия шығармайтын I, II, III санаттағы науқастарды емдеуге жатқызу;
2) басқа өкпе ауруларынан туберкулезді сараланған диагностикалау.
15. КЕС науқастарға тексеру жүргізу үшін құрамында ол ұйымдастырылған ТҚҰ емдеу-диагностикалау қызметі пайдаланылады.
16. КЕС қаржыландыру құрамында ол ұйымдастырылған ТҚҰ сметасында көзделеді.
4. Мамандандырылған туберкулезге қарсы санаторий
17. Мамандандырылған туберкулезге қарсы санаторий (бұдан әрі - Санаторий) Қазақстан халқына туберкулезге қарсы емдеу-алдын алу және сауықтыру көмегін жүзеге асырады.
18. Санаторий мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) ҚР ТПҰО, облыстық, қалалық және аудандық деңгейдегі ТҚҰ жіберілген туберкулезбен ауыратын науқастарға медицина қызметкерінің тікелей бақылауымен емдеудің стандарттық және жеке режімдерінде, қолдау сатысында химиотерапия жүргізу;

10) учета в соответствии с формами первичной медицинской документации;
11) отчетности в соответствии с отчетными формами;
12) диспансерным наблюдением за больными активным туберкулезом в области;
13) определением потребности в ПТП для лечения и профилактики туберкулеза, контролем за расходованием и правильным хранением их в ПТО и организациях ПМСП;
14) направлением больных в специализированные противотуберкулезные санатории на поддерживающую фазу лечения, а также детей в детские дошкольные и школьные учреждения санаторного типа;
15) выполнением противотуберкулезных мероприятий на основе стандартных индикаторов на областном уровне;
16) проведением мероприятий по экспертизе трудоспособности больных туберкулезом и направлением на медико-социальную экспертную комиссию (далее - МСЭК);
17) внедрением в практику современных методов диагностики, лечения и профилактики туберкулеза;
18) участием в региональных, республиканских и международных форумах, съездах, семинарах и конференциях, совещаниях и тренингах;
19) вынесением проблемных вопросов на рассмотрение местных исполнительных органов (областные координационные советы по туберкулезу);
20) санитарно-просветительной работой, в том числе совместно с центром формирования здорового образа жизни (далее – ЦФЗОЖ);
21) межведомственным взаимодействием для повышения эффективности противотуберкулезных мероприятий и обеспечения преемственности между ПТО, организациями ПМСП и ведомственными медицинскими службами области;
22) отбором больных для оказания социальной помощи.
13. При ОПТД/ГПТД создается стационар (отделение, палата) дневного пребывания (далее - СДП).
14. СДП предназначены для:
1) госпитализации больных I, II категории без бактериовыделения, III категории, состояние которых не требует круглосуточного наблюдения и лечения, но которым необходимо проведение контролируемого курса химиотерапии;
2) дифференциальной диагностики туберкулеза от других легочных заболеваний.
15. Для проведения обследования больным из СДП используются лечебно-диагностические службы ПТО, в составе которого он организован.
16. Финансирование СДП предусматривается в смете ПТО, в составе которой он организован.
4. Специализированный противотуберкулезный санаторий
17. Специализированный противотуберкулезный санаторий (далее - Санаторий) осуществляет лечебно-профилактическую и реабилитационную противотуберкулезную помощь населению Казахстана.
18. Санаторий осуществляет функции:
1) химиотерапии больных туберкулезом в поддерживающей фазе, в стандартных и индивидуальных режимах лечения, под непосредственным контролем медицинского работника, направленных из НЦПТ РК, ПТО областного, городского и районного уровней;

2) туберкулез ауыратын науқастарды емдеу және оңалтуда жаңа және жетілдірілген технологияларды практикаға енгізу;
3) ТҚП жанама реакцияларын төмендету және уақтылы жою жөніндегі іс-шараларды диагностикалау мен өткізу;
4) бастапқы медициналық құжаттардың нысандарына сәйкес есепке алу;
5) есептік нысандарға сәйкес есеп;
6) өңірлік, республикалық және халықаралық форумдарға, съездерге, семинарлар мен конференцияларға, кеңестер мен тренингтерге қатысу;
7) туберкулездің алдын алу бойынша санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
5. Қалалық туберкулезге қарсы диспансер (аурухана)
19. Қалалық туберкулезге қарсы диспансер (бұдан әрі - ҚТҚД) (аурухана) қаладағы туберкулезге қарсы қызметтің жұмысын үйлестіретін, қаланың медициналық ұйымдары мен халқына ұйымдастыру-әдістемелік, практикалық және консультациялық көмек көрсететін мамандандырылған диагностикалық және емдеу-алдын алу ұйымы болып табылады.
20. ҚТҚД өз қызметін ОТҚД ұйымдастыру-әдістемелік басшылығымен іске асырады.
21. ҚТҚД мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) қаланың медициналық ұйымдарына, оның ішінде БМСК ұйымдары мен ҚР ӘМ, ҚР ҚМ мен ҚР IIМ ведомстволарының медициналық қызметтеріне туберкулезге қарсы іс-шараларды өткізу бойынша ұйымдастыру-әдiстемелiк көмек;
2) стандарттық зерттеулерге негізделген туберкулезді диагностикалау (бактериологиялық: микроскопия, егу әдісі және ДСТ), клиникалық-рентгенологиялық зерттеулер және 2 ТБ Манту туберкулиндік сынамаларды қою, сондай-ақ қосымша әдістер (аспаптық және радиологиялық);
3) туберкулездің дәріге сезімтал және дәріге көнбейтін түрімен ауыратын науқастарды емдеу;
4) емдеуден бас тартқан және туберкулездің созылмалы түрімен ауыратын науқастарды оқшаулау;
5) медицина қызметкерінің тікелей бақылауымен стандарттық және жеке режімдерде науқастарға химиотерапия жүргізу;
6) бейінді мамандарды тарта отырып, қосалқы патологияны диагностикалау мен емдеу;
7) ТҚП жанама реакцияларын диагностикалау және төмендету мен уақтылы жою жөніндегі іс-шараларды өткізу;
8) қалалық МСЭҚД бірлесе отырып, мыналардың мониторингін жүргізу:
жаңа туған нәрестелерді БЦЖ вакцинациялау, 6 жастағы (1-сынып) балаларға БЦЖ қайта вакцинациялау;
жыл сайын флюорографиялық тексеру жүргізуді және "қауіп" тобындағы балаларға 2 ТБ туберкулиндi Манту сынамасын жасауды жоспарлау;
9) БМСК және МСЭҚБ ұйымдарымен бірлесе отырып микроскопиялық әдіспен туберкулез ауруына күдікті адамдарды тексере отырып, туберкулез бойынша "қауіп" тобын қалыптастыру;

2) внедрения в практику новых и усовершенствованных технологий в лечении и реабилитации больных туберкулезом;
3) диагностики и проведения мероприятий по снижению и своевременному устранению побочных реакций ПТП;
4) учета в соответствии с формами первичной медицинской документации;
5) отчетности в соответствии с отчетными формами;
6) участия в региональных, республиканских и международных форумах, съездах, семинарах и конференциях, совещаниях и тренингах;
7) санитарно-просветительной работы по профилактике туберкулеза.
5. Городской противотуберкулезный диспансер (больница)
19. Городской противотуберкулезный диспансер (больница) (далее – ГПТД) является специализированной диагностической и лечебно-профилактической организацией здравоохранения, координирующей деятельность противотуберкулезной службы в городе, оказывающей организационно-методическую, практическую и консультативную противотуберкулезную помощь медицинским организациям и населению города.
20. ГПТД осуществляет свою деятельность под организационно-методическим руководством ОПТД.
21. ГПТД осуществляет функции:
1) организационно-методической помощи медицинским организациям города, в том числе организациям ПМСП и медицинским службам ведомств МЮ РК, МО РК, МВД РК по проведению противотуберкулезных мероприятий;
2) диагностики туберкулеза, основанной на стандартных исследованиях (бактериологических: микроскопия, посев и ТЛЧ), клинико-рентгенологических и постановке туберкулиновых проб Манту 2 ТЕ, а также дополнительных методах (инструментальных и радиологических);
3) лечения больных туберкулезом с лекарственно-чувствительными и лекарственно-устойчивыми формами;
4) изоляции больных с заразной формой туберкулеза, уклоняющихся от лечения, и хронической формой туберкулеза;
5) химиотерапии больных в стандартных и индивидуальных режимах под непосредственным контролем медицинского работника;
6) диагностики и лечения сопутствующих патологий с привлечением профильных специалистов;
7) диагностики и проведения мероприятий по снижению и своевременному устранению побочных реакций ПТП;
8) проведения совместно с УГСЭН города мониторинга за:
вакцинацией БЦЖ новорожденных, ревакцинацией детей в возрасте 6 лет (1 класс), планированием ежегодных дифференцированных флюорографических осмотров в соответствии с перечнем лиц группы "риска", подлежащих ежегодному обязательному флюорографическому обследованию на туберкулез и постановке туберкулиновой пробы Манту 2 ТЕ детскому населению групп "риска";
9) формированием групп "риска" по туберкулезу, обследованием лиц с подозрением на туберкулез методом микроскопии, совместно с организациями ПМСП и УГСЭН;

10) қалада белсенді туберкулезбен ауыратын науқастарды диспансерлік бақылау;
11) туберкулезді емдеу және алдын алу үшін ТҚП мөлшерін анықтау, оларды ТҚҰ мен БМСК ұйымдарында жұмсалуын және дұрыс сақталуын бақылау;
12) мәжбүрлеп оқшаулау үшін емнен бас тартқан, бактерия шығаратын туберкулезбен ауыратын науқастарға арналған материалдарды сот органдарына жіберу;
13) қалалық деңгейде стандарттық индикаторлардың негізінде туберкулезге қарсы іс-шаралардың орындалуын бақылау;
14) науқастардың еңбекке жарамдылығын сараптау бойынша іс-шараларды өткізу және оларды МӘСК жіберу;
15) туберкулезді диагностикалаудың, емдеу және алдын алудың қазiргi заманғы әдістерін практикаға енгізу;
16) туберкулезбен ауыратын науқастардың диагнозын растау, түрін және диспансерлік есепке алу тобын анықтау, емді түзетулер және хирургиялық емге іріктеу үшін ОТҚД ОДКК медициналық құжаттарын ұсыну;
17) өңірлік, республикалық және халықаралық форумдарға, съездерге, семинарлар мен конференцияларға, кеңестер мен тренингтерге қатысу;
18) санитариялық-ағарту жұмыстарын, соның ішінде СӨСҚО бірлесе отырып жүргізу.
22. ҚТҚД жанынан Ережеге 13 - 16-тармақтарда белгіленген тәртіппен КЕС құрылады.
6. Аудандық туберкулезге қарсы диспансер (аурухана)
23. Аудандық туберкулезге қарсы диспансер (бұдан әрі - АТҚД) (аурухана) ауданның мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымы болып табылады.
24. АТҚД өз қызметін ОТҚД/ҚТҚД ұйымдастыру-әдістемелік нұсқаулығымен іске асырады.
25. АТҚД мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) стандарттық зерттеулерге негізделген туберкулезді диагностикалау (бактериологиялық: микроскопия, егу әдісі ДСТ), клиникалық-рентгенологиялық зерттеулер және 2 ТБ Манту туберкулиндік сынамаларды қою, сондай-ақ қосымша әдістер (аспаптық және радиологиялық);
2) туберкулездің асқынбаған (шектелген әрдістерімен) дәріге сезімтал түрімен ауыратын науқастарды (алғаш рет анықталған, қайталанған, сәтсіз емделген) емдеу;
3) аудан деңгейінде стандарттық индикаторлардың негізінде туберкулезге қарсы іс-шаралардың орындалуын бақылау;
4) аудан деңгейінде стандарттық индикаторлардың негізінде туберкулезге қарсы іс-шаралардың орындалуын бақылау;
5) БМСК және МСЭҚБ ұйымдарымен бірлесе отырып микроскопиялық әдіспен туберкулез ауруына күдікті адамдарды тексере отырып, туберкулез бойынша "қауіп" тобын қалыптастыру;
6) аудандық санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен бірлесе отырып, мыналардың мониторингін жүргізу:
жаңа туған нәрестелерді БЦЖ вакцинациялау, 6 жастағы (1-сынып) балаларға БЦЖ вакцинациясын жоспарлау мен ұйымдастыру;
жоспарлау барысында дәрігер-педиатр мен дәрігер-фтизиатр бірлесіп әзірлеген "қауіп" тобы тұлғаларының тегі бойынша бекітілген тізіміне сәйкес 2 ТБ туберкулиндi Манту сынамасын жасауды жоспарлау;
жыл сайын сараланған флюорографиялық тексеру жүргізу және "қауіп" тобындағы балаларға 2 ТБ туберкулиндi Манту сынамасын жасау;

10) диспансерным наблюдением за больными активным туберкулезом в городе;
11) определением потребности в ПТП для лечения и профилактики туберкулеза, контролем за расходованием и правильным хранением их в ПТО и организациях ПМСП;
12) направлением материалов в судебные органы на больных туберкулезом с бактериовыделением, уклоняющихся от лечения, для принудительной изоляции;
13) выполнением противотуберкулезных мероприятий, на основе стандартных индикаторов на городском уровне;
14) проведением мероприятий по экспертизе трудоспособности больных туберкулезом и направлением на МСЭК;
15) внедрением в практику современных методов диагностики, лечения и профилактики туберкулеза;
16) представлением медицинской документации больных туберкулезом на ЦВКК ОПТД для верификации диагноза, определения типа и группы диспансерного учета, коррекции лечения и отбора на хирургическое лечение.
17) участием в региональных, республиканских и международных форумах, съездах, семинарах и конференциях, совещаниях и тренингах;
18) проведением санитарно-просветительной работы, в том числе совместно с ЦФЗОЖ.
22. При ГПТД создается СДП в порядке, определяемом в пунктах 13-16 настоящего Положения.
6. Районный противотуберкулезный диспансер (больница)
23. Районный противотуберкулезный диспансер (больница) (далее – РПТД) является специализированной медицинской организацией здравоохранения района.
24. РПТД осуществляет свою деятельность под организационно-методическим руководством ОПТД/ГПТД.
25. РПТД осуществляет функции:
1) диагностики туберкулеза, основанной на стандартных исследованиях (бактериологических: микроскопия, посев и ТЛЧ), клинико-рентгенологических и постановке туберкулиновых проб Манту 2 ТЕ, а также дополнительных методах (инструментальных и радиологических);
2) лечения больных с лекарственно-чувствительными формами туберкулеза (впервые выявленные, рецидивы, неудачи лечения) без осложнений (ограниченными процессами);
3) химиотерапии больных в стандартных и индивидуальных режимах под непосредственным контролем медицинского работника;
4) выполнения противотуберкулезных мероприятий на основе стандартных индикаторов на районном уровне;
5) формирования групп "риска" по туберкулезу, обследования лиц с подозрением на туберкулез методом микроскопии, совместно с организациями ПМСП и УГСЭН;
6) проведения совместно с органами санитарно-эпидемиологической службы района мониторинга за:
планированием и организацией вакцинации БЦЖ новорожденных, ревакцинации детей в возрасте 6 лет (1 класс);
планированием ежегодных дифференцированных флюорографических осмотров в соответствии с перечнем лиц группы "риска", подлежащих ежегодному обязательному флюорографическому обследованию на туберкулез и постановке туберкулиновой пробы Манту 2 ТЕ детскому населению групп "риска";

7) аудандағы белсенді туберкулезбен ауыратын науқастарды диспансерлік бақылау;
8) науқастардың еңбекке жарамдылығына сараптама жүргізу және оларды МӘСК жіберу;
9) туберкулезбен ауыратын науқастардың диагнозын растау, түрін және диспансерлік есепке алу тобын анықтау, емді түзетулер және хирургиялық емге іріктеу үшін ОТҚД/ОДКК медициналық құжаттарын ұсыну;
10) семинарлар мен конференцияларға, кеңестер мен тренингтерге қатысу;
11) санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
26. АТҚД жанынан Ережеге 13 - 16-тармақтарда белгіленген тәртіппен КЕС құрылады.
7. Ауданаралық туберкулезге қарсы диспансер (аурухана)
27. Ауданаралық туберкулезге қарсы күрес жүргізетін диспансер (аурухана) (бұдан әрі - ААТҚД) қызметі туберкулезбен ауыратын науқастарды диагностикалау мен емдеу сапасын жақсартуға бағытталған мамандандырылған емдеу-диагностикалық ұйым болып табылады.
28. ААТҚД өз қызметін ОТҚД әдістемелік-ұйымдастыру басшылығымен іске асырады.
29. ААТҚД-ге бірдей инфекциялық-эпидемиологиялық бейіндегі облыстың/қаланың аудандарынан туберкулезбен ауыратын науқастар жатқызылады.
30. ААТҚД түрлері:
1) бактерия шығармайтын туберкулезбен ауыратын науқастарға арналған;
2) ТҚП сезімтал бактерия шығаратын науқастарға арналған;
3) туберкулездің дәріге көнбейтін түрлерімен ауыратын, екінші қатардағы ТҚП емдеуге жататын ететін науқастарға арналған;
4) симптоматикалық емдеу үшін созылмалы және дәріге көнбейтін туберкулездің түрлерімен ауыратын науқастарға арналған.
31. ААТҚД мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) стандарттық зерттеулерге негізделген туберкулезді диагностикалау (бактериологиялық: микроскопия, егу әдісі ДСТ), клиникалық-рентгенологиялық зерттеулер және 2 ТБ Манту туберкулиндік сынамаларды қою, сондай-ақ қосымша әдістер (аспаптық және радиологиялық);
2) туберкулез ауруының дәріге сезімтал және дәріге көнбейтін түрлерімен ауыратын науқастарды;
3) науқастарға медицина қызметкерлерінің тікелей бақылауымен стандартты және жеке-дара кестелер бойынша ем жүргізу;
4) аудандағы БМСК және ТҚҰ ұйымдары жолдаған науқастарға кеңес беру;
5) аудан деңгейінде туберкулезге қарсы шараларды стандартты индикаторлар негізінде орындау;
6) перзентхана және емханалардың балалар бөлмесімен бірлесіп жаңа туған сәбилерге БЦЖ вакцинациясын, 6 жастағы балаларға (1-сынып) БЦЖ ревакцинациясын жүргізуді ұйымдастыру;
7) жыл сайын мiндеттi түрде туберкулез ауруына алдын ала тексерілуі тиіс "қауiп" тобының тiзiмiндегі жандарға жыл сайын флюорографиялық тексеру жүргізу және "қауiп" тобындағы балаларға 2 ТБ туберкулиндi Манту сынамасын жасауды жоспарлау;

7) диспансерным наблюдением за больными активным туберкулезом района;
8) проведением экспертизы трудоспособности больных и направлением на МСЭК;
9) представлением медицинской документации больных туберкулезом на ОЦВКК/ГЦВКК для верификации диагноза, определения типа и группы диспансерного учета, коррекции лечения и отбора на хирургическое лечение;
10) участием в семинарах и конференциях, совещаниях и тренингах;
11) санитарно-просветительную работу.
26. При РПТД создается СДП в порядке, определяемом в пунктах 13–16 настоящего Положения.
7. Межрайонный противотуберкулезный диспансер (больница)
27. Межрайонный противотуберкулезный диспансер (больница) (далее - МПТД) является специализированной лечебно-диагностической организацией здравоохранения, деятельность которой направлена на улучшение диагностики и качества лечения, больных туберкулезом.
28. МПТД осуществляет свою деятельность под организационно-методическим руководством ОПТД.
29. В МПТД госпитализируются больные туберкулезом из районов области/города одного инфекционно-эпидемиологического профиля.
30. Виды МПТД:
1) для больных туберкулезом без бактериовыделения;
2) для больных туберкулезом с бактериовыделением, чувствительных к ПТП;
3) для больных с лекарственно-устойчивой формой туберкулеза, подлежащих лечению ПТП второго ряда;
4) для больных с хронической и лекарственно-устойчивыми формами туберкулеза для симптоматического лечения.
31. МПТД осуществляет функции:
1) диагностики туберкулеза, основанной на стандартных исследованиях (бактериологических: микроскопия, посев и ТЛЧ), клинико-рентгенологических и постановке туберкулиновых проб Манту 2 ТЕ, а также дополнительных методах (инструментальных и радиологических);
2) лечения больных туберкулезом с лекарственно-чувствительными и лекарственно-устойчивыми формами;
3) химиотерапии больных в стандартных и индивидуальных режимах под непосредственным контролем медицинского работника;
4) консультации больных по направлению организаций ПМСП и ПТО районов;
5) выполнение противотуберкулезных мероприятий на основе стандартных индикаторов на районном уровне;
6) совместно с родильными домами и детскими кабинетами поликлиник организацию вакцинации БЦЖ новорожденных, ревакцинации детей в возрасте 6 лет (1 класс);
7) планирование ежегодных дифференцированных флюорографических осмотров в соответствии с перечнем лиц группы "риска", подлежащих ежегодному обязательному флюорографическому обследованию на туберкулез и постановке туберкулиновой пробы Манту 2 ТЕ детскому населению групп "риска";

8) аудандағы белсенді туберкулезі бар науқастарға диспансерлік бақылау жүргізу;
9) туберкулез ауруы диагнозын растау, науқастың типін және диспансерлік есеп тобын анықтау, емге түзетулер жасау және хирургиялық емге іріктеу мақсатында туберкулез ауруына шалдыққан науқастардың медициналық құжаттарын ООДКК/ҚОДКК ұсыну;
10) санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
32. ААТҚД жанынан Ережеге 13 - 16-тармақтарда белгіленген тәртіппен КЕС құрылады.
8. Фтизиатриялық кабинет
33. Фтизиатриялық кабинет (бұдан әрі - ФК) ауылдың округтің құрамына енбейтін, ауыратын науқастарды диагностикалау мен емдеу сапасын жақсартуға бағытталған ауылдық округте құрылатын мамандандырылған емдеу-диагностикалық кабинет болып табылады.
34. ФК мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) стандарттық зерттеулерге негізделген туберкулезді диагностикалау (бактериологиялық: микроскопия, егу әдісі және ДСТ, клиникалық-рентгенологиялық зерттеулер және 2 ТБ Манту туберкулиндік сынамаларды қою, сондай-ақ қосымша әдістер (аспаптық және радиологиялық);
2) амбулаториялық деңгейдегі медицина қызметкерінің тікелей бақылауымен туберкулезбен ауыратын науқастарға науқастарды емдеуді ұйымдастыру;
3) ТҚП жанама реакциясын диагностикалау және төмендету мен уақтылы жою жөніндегі іс-шараларды өткізу;
4) ауданда стандарттық индикаторлардың негізінде туберкулезге қарсы іс-шаралардың орындалуын мониторингілер және бағалау;
5) БМСК және МСЭҚБ ұйымдарымен бірлесіп туберкулез бойынша "қауіп" тобын қалыптастыру, туберкулез ауруына күдікті тұлғаларға микроскопиялық әдіспен тексеру жүргізу;
6) ауданның санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен бірлесе отырып, мыналарға мониторинг жүргізу:
жаңа туған нәрестелерді БЦЖ вакцинациялау, 6 жастағы (1-сынып) балаларға БЦЖ қайта вакцинациялауды жоспарлау және ұйымдастыру;
жыл сайын сараланған флюорографиялық тексеру жүргізу және "қауіп" тобындағы балаларға 2 ТБ туберкулиндi Манту сынамасын жасау;
7) белсенді туберкулезбен ауыратын науқастарға диспансерлік бақылау жүргізу;
8) науқастардың еңбекке жарамдылығына сараптау жүргізу, оларды МӘСК жіберу;
9) туберкулезбен ауыратын науқастардың диагнозын растау, түрін және диспансерлік есепке алу тобын анықтау, емді түзетулер және хирургиялық емге іріктеу үшін ОТҚД/ОДКК медициналық құжаттарын ұсыну;
10) семинарлар мен конференцияларға, кеңестер мен тренингтерге қатысу;
11) санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу.

8) диспансерное наблюдение за больными активным туберкулезом района;
9) представление медицинской документации больных туберкулезом на ОЦВКК/ГЦВКК для верификации диагноза, определения типа и группы диспансерного учета, коррекции лечения и отбора на хирургическое лечение;
10) проведение санитарно-просветительной работы.
32. При МПТД создается СДП в порядке, определяемом в пунктах 13–16 настоящего Положения.
8. Фтизиатрический кабинет
33. Фтизиатрический кабинет (далее - ФК) является специализированным лечебно-диагностическим кабинетом, который создается в аульном (сельском) округе, поселке и ауле (селе), не входящем в состав аульного (сельского) округа, деятельность которой направлена на улучшение диагностики и качества лечения больных туберкулезом.
34. ФК осуществляет функции:
1) диагностику туберкулеза, основанную на стандартных исследованиях (бактериологических: микроскопия, посев и ТЛЧ), клинико-рентгенологических и постановке туберкулиновых проб Манту 2 ТЕ, а также дополнительных методах (инструментальных и радиологических);
2) организацию лечения больных туберкулезом под непосредственным наблюдением медицинского работника на амбулаторном этапе лечения;
3) диагностику и проведение мероприятий по снижению и своевременному устранению побочных реакций на ПТП;
4) мониторинг и оценку выполнения мероприятий по борьбе с туберкулезом на основе стандартных индикаторов районе;
5) формирование совместно с организациями ПМСП и УГСЭН групп "риска" по туберкулезу, обследование лиц с подозрением на туберкулез методом микроскопии;
6) совместно с органами санитарно-эпидемиологической службы района, мониторинг за:
планированием и организацией вакцинации БЦЖ новорожденных, ревакцинации детей в возрасте 6 лет (1 класс);
проведением ежегодных дифференцированных флюорографических осмотров и постановкой туберкулиновой пробы Манту 2 ТЕ населению группы "риска";
7) диспансерное наблюдение за больными активным туберкулезом;
8) проведение экспертизы трудоспособности больных туберкулезом и направление на МСЭК;
9) представление медицинской документации больных туберкулезом на ОЦВКК/ГЦВКК для верификации диагноза, определения типа и группы диспансерного учета, отбора на хирургическое лечение и коррекции лечения;
10) участие в семинарах и конференциях, совещаниях и тренингах;
11) санитарно-просветительную работу.