Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы № 262 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011 жылғы 28 ақпандағы № 22 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 5 сәуірде № 6866 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 172 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.04.28 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметiн реттейтін нормативтік құқықтық актiлердi жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2000 жылғы 2 маусымдағы № 262 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1189 тіркелген) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Банктер қаражатының бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақтағы «жарғылық капиталдың немесе банктің баланс бойынша меншікті капиталының (есеп айырысу кезінде банктік операцияларды жүргізуге лицензия алынған сәттен бастап бір жыл ішінде жаңадан құрылған банкке арналған шағын шектер қолданылады) орташа айлық мөлшері,» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Банктің ішкі міндеттемелері Қазақстан Республикасы резиденттерінің алдындағы реттелген борышты, Қазақстан Республикасының резиденттеріндегі мерзімсіз қаржы құралдарын, Қазақстан Республикасының резиденттеріндегі банк шығарған борыштық бағалы қағаздарды және банктің кастодиандық шарт негізінде қабылдаған қаражатының инвестицияланбаған қалдықтарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденттері алдындағы міндеттемелерді білдіреді.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Банктiң iшкi активтерiнің, iшкi міндеттемелерiнiң, реттелген борыштың, мерзімсіз қаржы құралдарының және банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық шамалары мерзімі өткен берешекті, есептелген сыйақыны, дисконттарды, сыйлықақыларды, оң/теріс түзетулерді, провизияларды (резервтерді) ескергендегі банктiң iшкi активтерiнің, iшкi міндеттемелерiнiң, реттелген борыштың, мерзімсіз қаржы құралдарының және банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың жалпы сомасының тиiстi есептi айдағы жұмыс күндерiнің санына қатынасы ретінде есептеледi.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 "Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 февраля 2011 года № 22. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 апреля 2011 года № 6866. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 апреля 2012 года № 172
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.04.2012 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 "Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1189) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы, утвержденной указанным постановлением:
в пункте 1 слова "среднемесячной величины уставного капитала или среднемесячной величины собственного капитала (в расчете используется меньшая из величин для вновь созданного банка в течение одного года с момента получения лицензии на проведение банковских и иных операций)," исключить;
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Внутренние обязательства банка представляют собой обязательства перед резидентами Республики Казахстан, за исключением субординированного долга перед резидентами Республики Казахстан, бессрочных финансовых инструментов, находящихся у резидентов Республики Казахстан, выпущенных банком долговых ценных бумаг, находящихся у резидентов Республики Казахстан и неинвестированных остатков средств, принятых банком на основании кастодиального договора.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Среднемесячные величины внутренних активов, внутренних обязательств банка, субординированного долга, бессрочных финансовых инструментов и выпущенных банком долговых ценных бумаг рассчитываются как отношение общей суммы внутренних активов, внутренних обязательств банка, субординированного долга, бессрочных финансовых инструментов и выпущенных банком долговых ценных бумаг с учетом просроченной задолженности, начисленного вознаграждения, дисконтов, премий, положительных/отрицательных корректировок к количеству рабочих дней в соответствующем отчетном месяце.

2012 жылғы 1 қаңтардан бастап банктiң iшкi активтерiнің, iшкi міндеттемелерiнiң, реттелген борыштың, мерзімсіз қаржы құралдарының және банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық шамалары оның ішінде провизиялар (резервтер) ескеріліп есептеледi.»;
3-1-тармақ алып тасталсын;
1-қосымшада:
«ішкі активтердің орташа айлық мөлшерінің және қаражаттың бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентінің есебі» деген кестедегі реттік нөмірі 10-жолдың бірінші бағаны «түзетулер» деген сөзден кейін «, провизиялар (резервтер)» деген сөздермен толықтырылсын;
«Банктің меншік капиталының мөлшері __________» деген сөздер алып тасталсын;
«Жарғылық капиталдың орташа айлық мөлшері немесе банктің меншікті капиталы (есеп айырысу кезінде банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензия алынған сәттен бастап бір жыл ішінде жаңадан құрылған банкке арналған шағын шектер қолданылады) _____________» деген сөздер алып тасталсын;
2-қосымшаның «ішкі және өзге міндеттемелердің орташа айлық мөлшерінің есебі» деген кестесінде:
«
Міндеттемелер және жарғылық капитал
»;
деген баған мынадай редакцияда жазылсын:
«
Міндеттемелер
»;
«
7. Төленген жарғы капиталы (акциялар) немесе меншікті капитал (есеп айырысу кезінде банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензия алынған сәттен бастап бір жыл ішінде жаңадан құрылған банкке арналған шағын шектер қолданылады)
»;
деген жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 8-жолдың бірінші бағаны «түзетулер» деген сөзден кейін «, провизиялар (резервтер)» деген сөздермен толықтырылсын;
«
Ішкі міндеттемелердің орташа айлық сомасының, реттелген борыштың орташа айлық шегінің, банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық шегінің, мерзімсіз қаржы құралдарының орташа айлық шегінің, жарғы капиталының орташа айлық шегінің немесе меншікті капиталдың орташа айлық шегінің жиынтық сомасы (есеп айырысу кезінде банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензия алынған сәттен бастап бір жыл ішінде жаңадан құрылған банкке арналған шағын шектер қолданылады)
»;
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Орташа айлық ішкі міндеттемелердің, реттелген борыштың орташа айлық шамасының, банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық шамасының, мерзімсіз қаржы құралдарының орташа айлық шамасының жиынтық сомасы
»;
3-қосымшаның «қаражаттардың бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру коэффициентін есептеуге арналған қосымша мәліметтер» деген кестесінде:
реттік нөмірі 8801-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
8801
Теңгемен және шетел валютасындағы қолма-қол ақша
»;
реттік нөмірі 8815-жолдың екінші бағаны «түзетулер» деген сөзден кейін «, провизиялар (резервтер)» деген сөздермен толықтырылсын;
реттік нөмірі 8817-жолдың екінші бағаны «түзетулер» деген сөзден кейін «, провизиялар (резервтер)» деген сөздермен толықтырылсын.

С 1 января 2012 года среднемесячные величины внутренних активов, внутренних обязательств банка, субординированного долга, бессрочных финансовых инструментов и выпущенных банком долговых ценных бумаг рассчитываются, в том числе с учетом провизий (резервов).";
пункт 3-1 исключить;
в приложении 1:
в таблице "Расчет среднемесячной величины внутренних активов и коэффициента размещения части средств во внутренние активы" графу первую строки, порядковый номер 10, после слова "стоимости" дополнить словами ", провизии (резервы)";
слова "Величина собственного капитала банка ________" исключить;
слова "Среднемесячная величина уставного капитала или собственного капитала банка (в расчете используется меньшая из величин для вновь созданного банка в течение одного года с момента получения лицензии на проведение банковских и иных операций) _____________" исключить;
в таблице "Расчет среднемесячной величины внутренних и иных обязательств" приложения 2:
графу
"
Обязательства и уставный капитал
";
изложить в следующей редакции:
"
Обязательства
";
строку
"
7. Оплаченный уставный
капитал (акции) или
собственный капитал (в
расчете используется
меньшая из величин для
вновь созданного банка
в течение одного года с
момента получения
лицензии на проведение
банковских и иных
операций)
";
исключить;
графу первую строки, порядковый номер 8, после слова "стоимости" дополнить словами ", провизии (резервы)";
строку
"
Итого сумма
среднемесячных
внутренних
обязательств,
среднемесячной величины
субординированного
долга, среднемесячной
величины выпущенных
банком долговых ценных
бумаг, среднемесячной
величины бессрочных
финансовых
инструментов,
среднемесячной величины
уставного капитала или
среднемесячной величины
собственного капитала
(в расчете используется
меньшая из величин для
вновь созданного банка
в течение одного года с
момента получения
лицензии на проведение
банковских и иных
операций)
";
изложить в следующей редакции:
"
Итого сумма
среднемесячных
внутренних
обязательств,
среднемесячной величины
субординированного
долга, среднемесячной
величины выпущенных
банком долговых ценных
бумаг, среднемесячной
величины бессрочных
финансовых инструментов
";
в таблице "Дополнительные сведения для расчета коэффициента размещения части средств во внутренние активы" приложения 3:
строку, порядковый номер 8801, изложить в следующей редакции:
"
8801
Наличные в тенге и иностранной валюте
";
графу вторую строки, порядковый номер 8815, после слова "стоимости" дополнить словами ", провизии (резервы)";
графу вторую строки, порядковый номер 8817, после слова "стоимости" дополнить словами ", провизии (резервы)".

2. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он бірінші, жиырма екінші, отызыншы және отыз бірінші абзацтарын қоспағанда, осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы», «Атамекен» Одағы» Қазақстан ұлттық экономикалық палатасы» заңды тұлғалар бірлестіктеріне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов):
1) 2011 жылғы 1 мамырға дейінгі мерзімде осы қаулының 1-тармағының он бірінші, жиырма екінші, отызыншы және отыз бірінші абзацтарын қоспағанда, осы қаулының 1-тармағында көзделген өзгерістер мен толықтыруларға сәйкес «Екінші деңгейдегі банктерден есептік-статистикалық ақпаратты жинау мен өңдеу» есептілігін қалыптастыруды автоматтандыру» автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесін (бұдан әрі – Автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйе) жетілдіруді қамтамасыз етсін;
2) 2012 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы қаулының 1-тармағының он бірінші, жиырма екінші, отызыншы және отыз бірінші абзацтарында көзделген өзгерістер мен толықтыруларға сәйкес Автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйені жетілдіруді қамтамасыз етсін.
5. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                        Е. Бахмутова

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзацев одиннадцатого, двадцать второго, тридцатого и тридцать первого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен".
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.):
1) в срок до 1 мая 2011 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Автоматизация формирования отчетности "Сбор и обработка отчетно-статистической информации от банков второго уровня" (далее - Автоматизированная информационная подсистема) в соответствии с изменениями и дополнениями, предусмотренными пунктом 1 настоящего постановления, за исключением абзацев одиннадцатого, двадцать второго, тридцатого и тридцать первого пункта 1 настоящего постановления;
2) в срок до 1 января 2012 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы в соответствии с изменениями и дополнениями, предусмотренными абзацами одиннадцатым, двадцать вторым, тридцатым и тридцать первым пункта 1 настоящего постановления.
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова