Жолаушы поездарының құрамындағы жылжымалы құрамды тіркеу және оның бағытпен жүруінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 11 наурыздағы № 130 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 11 сәуірде № 6881 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 14-бабы 2-тармағының 33) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жолаушы поездарының құрамындағы жылжымалы құрамды тіркеу және оның бағытпен жүру қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және жол қатынасы комитеті (Н.И. Қилыбай) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің жауапты хатшысы Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ә. Құсайын
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2011 жылғы 11 наурыздағы
№ 130 бұйрығымен бекітілген
Жолаушы поездарының құрамындағы жылжымалы құрамды тіркеу және оның бағытпен жүру қағидасы
1. Осы Жолаушы поездарының құрамындағы жылжымалы құрамды тіркеу және оның бағытпен жүру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы заңына сәйкес әзірленген және жылжымалы құрамды тіркеу және оның жолаушылар поезының құрамында жүру тәртібін және шарттарын анықтайды.
2. Халықаралық және республикаішілік қатынастарда жолаушылар поездарына қызметтік-техникалық бағыттағы тұтас металды емес вагондарды тіркеуге рұқсат етіледі.
Жалға алынған вагон-мейрамханалар және қызметтік-техникалық вагондарды тіркеуі және бағытпен жүруі келісім негізінде іске асырылады.
3. Тасымалдаушы өз поезының құрамындағы қызметтік-техникалық және вагон-мейрамханалар вагондарының бағытпен жүруін қамтамасыз етеді.
4. Вагон-мейрамханалар вагондарын тіркеу үшін жолаушы поездары келесі шарттарға сәйкес болуы қажет:
"фирмалық" санатының болуы;
облысаралық немесе халықаралық қатынастар кезінде бір бағытта жиырма және одан көп сағат жолда және олардың схемасында төрттен кем емес купелі вагондар жүретін болғанда;
астананы республикалық маңызды қаламен қосқанда.
Жолаушылар поездарының құрамына қызметтік-техникалық вагондарды тіркеу шартын тасымалдаушы немесе Ұлттық инфрақұрылым операторы анықтайды.

Об утверждении Правил прицепки и курсирования подвижного состава в составе пассажирских поездов
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 11 марта 2011 года № 130. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 апреля 2011 года № 6881.
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 33) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила прицепки и курсирования подвижного состава в составе пассажирских поездов.
2. Комитету транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Килыбай Н.И.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Касымбек Ж.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Министр
А. Кусаинов
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 11 марта 2011 года № 130
Правила прицепки и курсирования подвижного состава
в составе пассажирских поездов
1. Настоящие Правила прицепки и курсирования подвижного состава в составе пассажирских поездов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" и определяют порядок и условия прицепки и курсирования подвижного состава в составе пассажирских поездов.
2. Допускается прицеплять к пассажирским поездам международного и внутриреспубликанского сообщений нецельнометаллические вагоны служебно-технического назначения.
Прицепка и курсирование арендованных вагонов-ресторанов и служебно-технических вагонов осуществляется на договорной основе.
3. Перевозчик обеспечивает курсирование в составе своих поездов служебно-технических вагонов и вагонов-ресторанов.
4. Для прицепки вагонов-ресторанов пассажирские поезда должны соответствовать следующим условиям:
иметь категорию "фирменный";
при международном либо межобластном сообщении, находиться в пути в одном направлении двадцать и более часов, и в схеме которых курсируют не менее четырех купейных вагонов;
соединять столицу с городом республиканского значения.
Условия прицепки служебно-технических вагонов в состав пассажирского поезда определяются перевозчиком либо Национальным оператором инфраструктуры.

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
5. Заңды және жеке тұлғалардың меншігіндегі жолаушы вагондарын тіркеу тасымалдаушыға вагондардың жүрісіне төлем туралы құжаттардың болуы және вагонның тіркелуін және оған тиісті номердің тағайындалуын растайтын құжатты көрсету кезінде, және осы қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЛУ-46 нысандағы жеке вагондарды пайдалану құқығына куәлігінің болуы кезінде іске асырылады.
6. Жолаушылар поездарына тіркеуге тыйым салынады:
1) қауіпті жүктері бар вагондарды;
2) кезеңдік жөндеу мерзімі өткен немесе бірыңғай техникалық тексеру мерзімі өткен вагондарды;
3) ЛУ-46 нысандағы жекелеген вагондарды пайдалану құқығына рұқсаты бар куәлігі жоқ қызметтік және қызметтік-техникалық вагондар.
7. Жолаушы поездарына (жедел және жүрдек поездардан басқа) Ұлттық темір жол компаниясының рұқсатымен мынадай жүк вагондары тіркеледі:
1) төрт білікті жабық;
2) сүт тасуға арналған цистерналар;
3) автономды рефрижераторлы;
4) тірі балықты тасымалдауға арналған.
Бұл ретте халықаралық қатынастағы жолаушы поездарына біреуден кем емес жүк вагонын немесе тірі балықты тасымалдауға арналған екі вагонды секцияны, облысаралық және қала маңы қатынасындағы поезға үшеуден кем емес вагондарды тіркеуге жол беріледі.
8. Басқа құрылымдағы және түрдегі жылжымалы құрам енгізілген жолаушылар поездарының қозғалыс жылдамдығы сол жылжымалы құрам үшін белгіленген жылдамдықтан аспауы тиіс.
Жолаушы поездарының құрамындағы
жылжымалы құрамды тіркеу және
оның бағытпен жүру қағидасына
қосымша
ЛУ-46 нысаны
"Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ
жеке вагондарды пайдалану құқығына
№_______КУӘЛІК
Вагонның № ______________________________ остьері
а) кімге ұсынылды: _________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
б) қандай мерзімге _________________________ бастап
____________________дейін______________ қоса алғанда
в) қатынау ауданы немесе бағыты:
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
г) ұсыну шарттары: _________________________________
____________________________________________________
д) вагонның тіркеу станциясы:
____________________________________________________
____________________________________________________
Вице-президенті
_________________ ____________ _____________________
Т.А.Ә.

Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Прицепка пассажирских вагонов, находящихся в собственности физических или юридических лиц осуществляется при наличии документов об оплате перевозчику за пробег вагонов и при предъявлении документа, подтверждающего регистрацию вагона и присвоение ему соответствующего номера, и при наличии удостоверения на право пользования отдельными вагонами формы ЛУ-46 по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Не допускается прицепка к пассажирским поездам:
1) вагонов с опасными грузами;
2) вагонов с истекшими сроками периодического ремонта или с истекшими сроками единой технической ревизии;
3) служебных и служебно-технических вагонов без разрешительного удостоверения на право пользования отдельными вагонами формы ЛУ-46.
7. К пассажирским поездам (кроме скоростных и скорых) с разрешения Национальной железнодорожной компании прицепляются грузовые вагоны:
1) четырехосные крытые;
2) цистерны для перевозки молока;
3) автономные рефрижераторные;
4) для перевозки живой рыбы.
При этом к пассажирскому поезду международного сообщения допускается прицеплять не более одного грузового вагона или двухвагонной секции для перевозки живой рыбы, к поезду межобластного и пригородного сообщения - не более трех вагонов.
8. Не допускается превышение скорости движения пассажирского поезда, в который включен подвижной состав других конструкций и типов, скоростей, установленных для этого подвижного состава.
Приложение к Правилам
прицепки и курсирования подвижного
состава в составе пассажирских поездов