1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1117 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы Нұсқаулықтың 15-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және аналар мен 5 жасқа дейінгі балалардың сырқаттануын, өлім-жітімін, мүгедектігін азайту мен өмір сүру сапасын арттыруға бағытталды.
2. Нұсқаулық аналар мен 5 жасқа дейінгі балаларда дәлелді медицинаға негізделген неғұрлым жиі кездесетін аурулардың алдын алу мен емдеуді ұйымдастыруға қойылатын бірыңғай талаптарды регламенттейді.
3. Емдеу-алдын алу іс-шаралары балалар стационарлар (бөлімшелері) мен амбулаторлық-емханалық медициналық ұйымдар деңгейінде көрсетіледі.
2. Аналар мен 5 жасқа дейінгі балаларға алдын ала
көмек көрсету
4. Аналар мен 5 жасқа дейінгі балаларға амбулаторлық-емханалық қызмет көрсететін медициналық ұйымдардың профилактикалық көмек көрсетуі былайша жүзеге асырылады:
1) дені сау баланы тууына болашақ анаға және оның отбасы мүшелеріне консультациялар беру, оқыту, қолдау көрсету және дайындау мақсатында акушерлік қадағалауға қосымша жүкті әйелдердің үйіне міндетті түрде профилактикалық қарау арқылы ұрықты антенатальды қорғау үшін босанғанға дейінгі патронажды уақытылы өткізу арқылы;
2) отбасында тиісті күтімді қамтамасыз ету арқылы зияткерлік әлеуетті толығымен іске асыруды одан әрі дамытуға, бала денсаулығын сақтау мен нығайтуға бағытталған 5 жасқа дейінгі балаларды профилактикалық патронажды бақылау арқылы
3) медицина қызметкерлерінің дағдылары мен білімдерін жақсарту, сонымен қатар ата-аналар мен 5 жасқа дейінгі балаларға тікелей күтім жасайтын өзге адамдарды оқыту үшін балаларға бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі – БМСК) көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында дені сау балалар кабинетін (бұдан әрі – ДСБК) ұйымдастыру. Дені сау балалар кабинетінің қызметі Дені сау балалар кабинеті туралы ережеге сәйкес (осы Нұсқаулыққа 1-қосымша) жүзеге асырылады.
3. Жүкті әйелдерге босанғанға дейін патронаж өткізу
6. Бастапқы медициналық-санитариялық көмек қызметінің (бұдан әрі – БМСК) педиатрия бөлімінің орта медициналық білімді қызметкері жүкті әйелді босанғанға дейінгі патронажды үйінде екі рет өткізеді:
1) жүкті әйелді есепке қою туралы ақпаратты алған кезде;
2) жүктіліктің 32-аптасында.
7. Жүкті әйелдің үйіне алғашқы келген кезде медицина қызметкері болашақ сәбидің отбасымен танысып, жүкті әйелдің жалпы жай-күйін, еңбек және тұрмыс жағдайын, санитарлық мәдениет деңгейін, кәсібінің зиянды жақтарын, анада ауруларының болуын (АИТВ, жыныстық жолмен берілетін жұқпа аурулары, туберкулез, қызамық және басқа) бағалайды және жүктіліктің өтуіне, болашақ баланың күтімінің сапасына әсер ететін қауіп-қатерді анықтайды, сонымен қатар тұрмыста зорлық-зомбылық көрсетудің алдын алу мен құқықтық, әлеуметтік-құқықтық мәселелері жөнінде консультация жүргізеді.

1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 1) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1117 и направлена на снижение заболеваемости, смертности, инвалидизации и повышения качества жизни матерей и детей до 5 лет.
2. Инструкция регламентирует единые требования к организации проведения профилактики и лечения часто встречающихся заболеваний у детей до 5 лет, основанных на доказательной медицине.
3. Лечебно-профилактические мероприятия оказываются на уровне детских стационаров (отделений) и медицинских организаций амбулаторного уровня.
2. Оказание профилактической помощи матерям и детям до 5 лет
4. Профилактическая помощь матерям и детям до 5 лет оказывается медицинскими организациями, оказывающими амбулаторно-поликлиническую помощь, и осуществляется следующим образом:
1) проведение своевременного дородового патронажа беременных женщин для антенатальной охраны плода путем обязательных профилактических посещений беременных женщин на дому дополнительно к акушерским наблюдениям с целью консультирования, обучения, поддержки и подготовки будущей матери и членов ее семьи к рождению здорового ребенка;
2) патронажное профилактическое наблюдение детей до 5 лет, которое направлено на сохранение и укрепление здоровья ребенка, его дальнейшее развитие с полной реализацией физического и психомоторного развития посредством обеспечения должного ухода в семье;
3) путем организации кабинетов здорового ребенка (далее – КЗР) в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь (далее – ПМСП) детскому населению для повышения навыков и знаний медицинских работников, а так же обучению родителей и/или иных лиц, непосредственно осуществляющих уход за детьми до 5 лет. Деятельность кабинетов здорового ребенка осуществляется согласно Положению о кабинете здорового ребенка (приложение 1 к настоящей Инструкции).
3. Проведение дородового патронажа беременных женщин
6. Дородовой патронаж беременных женщин проводится дважды средними медицинскими работниками первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) на дому беременной женщине:
1) сразу, после получения информации о постановке беременной женщины на учет;
2) на 32-й неделе беременности.
7. Во время первого посещения беременной женщины на дому медицинский работник знакомится с семьей будущего ребенка, оценивает общее состояние здоровья беременной женщины, условия труда и быта, уровень санитарной культуры, профессиональные вредности, наличие заболеваний у матери (инфекции, передающихся половым путем, включая ВИЧ, туберкулез, краснуха и другие заболевания) и выявляет риски, которые могут повлиять на течение беременности и на качество ухода за будущим ребенком, осуществляет консультирование по правовым, социально-правовым вопросам, в том числе по вопросам профилактики бытового насилия.

Қиын өмір жағдайына ұшыраған тұлғалар анықталған жағдайда көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 30 қазандағы № 630 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5917 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының № 3 актілерінің жинағында жарияланған, 2010 жыл) бекітілген денсаулық сақтау саласында арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарына (бұдан әрі - денсаулық сақтау саласында арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттар) сәйкес көрсетіледі.
8. Босанғанға дейінгі екінші патронаж кезінде медицина қызметкері жүкті әйел мен оның сүт бездерінің жағдайын бағалап, сәбиді емізуге дайындық бойынша ұсынымдар мен нәрестені емізу, оны күтіп-бағу дағдыларына үйрету мақсатында ДСБК-не қабылдауға шақырады. Сонымен қатар нәрестеге арналған бұрышты (орын, кереует, іш киімдер, киім және басқа күтім жасауға арналған бұйымдар) дайындау жөнінде ұсынымдар береді.
9. Медицина қызметкері жүктілік пен босану қалыпты өтіп жатқан кезде де, сондай-ақ акушер қауырт араласатын жағдай туындаған немесе толғақ қысқан кезде ана мен баланың денсаулығы мен амандығын қамтамасыз ету үшін қажетті білім мен дағдыларды қамтамасыз ету мақсатында отбасы мүшелерін үйретеді.
10. Медицина қызметкері жасы 18-ге толмаған немесе төртеуден артық бала туған 35 жастан асқан аналар (әсіресе босану аралығы жиі болған жағдайда) экстрагениталдық ауруларымен ауыртпалық түсіретін акушерлік анамнезі бар жүкті әйелдерге айрықша көңіл бөлуі тиіс.
11. Медицина қызметкері бала туылғанға дейінгі патронаждар кезінде жүкті әйелге мынадай ұсынымдар жөнінде:
1) қалыпты күн режімін, демалыс және ұйқы, белсенді қимыл-қозғалу режімін сақтауды;
2) құнарлы тамақтануды;
3) препараттарды (құрамында йод бар, құрамында темір-фоли
қышқылы бар) аурудың алдын алу мақсатында қабылдауды;
4) жыныс жолымен берілетін жұқпалардың, оның ішінде АИТВ инфекциясының алдын алуды;
5) аналар мен жеке гигиена және тұрғылықты орнын дұрыс жабдықтауды;
6) темекі шегудің, ішімдік ішу мен есірткі пайдаланудың ұрықтың дамуына тигізетін әсері туралы ұсынымдар береді.
12. Босанғанға дейінгі патронаждар кезінде медицина қызметкері мыналарға назар аударады:
1) жүкті әйелдің күн режимі, диета еңбек ету, демалу, сүт бездеріне күтім жасау, санитариялық-гигиеналық режім мен емдеу-сауықтыру іс-шараларына қатысты акушер-гинекологтың ұйғарымын орындау;
2) шұғыл шаралар қабылдау мақсатында жүктіліктің өтуінің қауіпті белгілерін анықтау, сонымен қатар отбасы мүшелерін қатер тудыратын белгілерді тану және шұғыл медициналық көмекке жүгінуге үйрету.

В случае выявления лиц, находящихся в трудной жизненной ситуации помощь оказывается в соответствии со стандартами оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения, утвержденными приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 630 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5917, опубликован в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 3, 2010 года), (далее - стандарты оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения).
8. Во время второго дородового патронажа медицинский работник оценивает состояние здоровья беременной женщины, в том числе молочных желез, дает рекомендации по подготовке к грудному вскармливанию и приглашает на прием в кабинет здорового ребенка с целью обучения навыкам по кормлению и уходу за новорожденным. Кроме того, даются рекомендации по подготовке уголка для новорожденного (место для кроватки, белья, одежды и других предметов ухода).
9. С целью формирования необходимых знаний и навыков по обеспечению здоровья и благополучия матери и плода, медицинский работник обучает членов семьи выработке четкого алгоритма поведения как при нормальном течении беременности и родов, так и в случае возникновения неотложных акушерских состояний или начала родовой деятельности.
10. Медицинскому работнику следует особое внимание уделять беременным женщинам младше 18-ти или старше 35 лет, родивших более четырех детей (особенно с коротким межродовым интервалом), с отягощенным акушерским анамнезом, имеющим экстрагенитальные заболевания.
11. Медицинский работник во время дородовых патронажей дает беременной женщине рекомендации:
1) по соблюдению оптимального режима дня, отдыха, сна, физической активности;
2) по поддержанию оптимального питания;
3) по профилактическому приему препаратов (йодосодержащих, железосодержащих/фолиевая кислота);
4) по профилактике инфекций, передающихся половым путем, в том числе ВИЧ-инфекции;
5) о соблюдении личной гигиены и благоустройстве жилища;
6) о влиянии курения табака, употребления алкоголя и наркотиков на развитие плода.
12. Во время дородовых патронажей медицинский работник обращает внимание на:
1) выполнение беременной женщиной предписаний акушера-гинеколога в отношении режима дня, диеты, труда, отдыха, ухода за молочными железами, санитарно-гигиенического режима и лечебно-оздоровительных мероприятий;
2) выявление опасных признаков течения беременности с целью принятия экстренных мер, а также обучение членов семьи распознаванию угрожающих признаков и обращению за экстренной медицинской помощью.

13. Медицина қызметкері бала туылғанға дейінгі патронаж кезінде жүкті әйелді жүктіліктің қалыпты өтуіне қауіп төндіретін «қатерлі белгілерін» тануға үйретеді және мынадай жағдайлар бір рет болған кезде тез арада медициналық көмекке жүгінуін ұсынады:
1) қынаптан қан аралас бөлінулер;
2) бұлшық еттердің тартуы және қол-аяқ, беттің жансыздануы;
3) бас қатты ауыруы;
4) іш ауыруы;
5) құсу;
6) ұрықтың сирек қимылдауы немесе қимылдамауы;
7) дененің қызуы 37,5оС-тан жоғары;
8) қағанақ суының ағып кетуі;
9) қол-аяқтың немесе дененің басқа мүшелерінің анық байқалатындай ісінуі;
10) демнің тарылуы немесе демікпе;
11) жүректің жиі қағуы;
12) көру қабілетінің бұзылуы.
4. Аналар мен 5 жасқа дейінгі балаларға патронаж өткізу
14. Ерте жастағы балаларға патронажды профилактикалық бақылауды бастапқы медициналық-санитариялық көмек қызметінің (бұдан әрі – БМСК) педиатрия бөлімінің орта медициналық білімді қызметкері бала денсаулығын сақтау мен нығайту мақсатында үйде және медициналық ұйымдарда жүргізеді.
15. БМСК медицина қызметкері патронаж өткізген кезде отбасындағы баланың күтіміне (қауіпсіз және құнарлы тамақтануын қамтамасыз ету, баланың дамуына ықпал ететін орта жасау) назар аударып, бала ауырған кезде ауруларды анықтау мен олардың алдын алу шараларларының уақтылы жүргізуін, ата-ана әрекеттерінің дағдылары мен білімдерін қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
16. Аналар мен 5 жасқа дейінгі балаларды патронажды бақылау жиілігі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) 1-сызбанұсқаға сәйкес нәрестелік кезең мен 2 айға толмаған сәбиді бақылау (осы Нұсқаулыққа 2-қосымша);
2) 2-сызбанұсқаға сәйкес өмірінің алғашқы жартыжылдығы (6 айға дейін) (осы Нұсқаулыққа 3-қосымша);
3) 3-сызбанұсқаға сәйкес өмірінің екінші жартыжылдығы (6 айдан 12 айға дейін) (осы Нұсқаулыққа 4-қосымша);
4) 4-сызбанұсқаға сәйкес екі жастағы кезең (12 айдан 24 айға дейін) (осы Нұсқаулыққа 5-қосымша);
5) аналар мен 5-сызбанұсқаға сәйкес үш жастағы кезең (24 айдан 36 айға дейін) (осы Нұсқаулыққа 6-қосымша);
6) 6-сызбанұсқаға сәйкес төрт және бес жастағы кезең (36 айдан 60 айға дейін) (осы Нұсқаулыққа 7-қосымша).
17. Медицина қызметкері патронаж кезінде ДДҰ ұсынған бала жастағы ауруларды ықпалдастыра қарау (бұдан әрі – БЖАЫҚ) қағидаттарына сәйкес 5 жасқа дейінгі балалардың ауруларының негізгі ауруларының алдын алу, диагностика және емдеу негізінде мынадай шараларды жүзеге асырады:
1) нәресте мен 2 айға толмаған сәби (қауіпті белгілердің, дамуында көзге байқалатын кемістіктердің және басқаларының ерте анықталуы) денсаулығының жай-күйіне дұрыс баға беру;

13. Медицинский работник во время дородового патронажа обучает беременную женщину выявлению «тревожных признаков», угрожающих нормальному течению беременности, при наличии одного из которых необходимо обратится в срочном порядке за медицинской помощью:
1) кровянистые выделения из влагалища;
2) мышечные подергивания и онемение конечностей, лица;
3) сильная головная боль;
4) боль в животе;
5) рвота;
6) редкое или отсутствие шевеления плода;
7) температура тела выше 37,50С;
8) подтекание околоплодных вод;
9) наличие выраженных отеков на конечностях и других частях тела;
10) затрудненное дыхание или одышка;
11) частое сердцебиение;
12) ухудшение зрения.
4. Проведение патронажа детей до 5 лет
14. Патронажное профилактическое наблюдение детей раннего возраста проводится медицинским работником организации первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП) на дому и в медицинских организациях с целью сохранения и укрепления здоровья ребенка.
15. Медицинский работник ПМСП при проведении патронажа обращает внимание на уход за ребенком в семье (обеспечение полноценного питания и создание безопасной среды, стимулирующей развитие ребенка), обеспечивает своевременное принятие мер по выявлению и предупреждению заболеваний, формированию знаний и навыков поведения родителей во время болезни ребенка.
16. Частота обязательных патронажных наблюдений детей до 5-летнего возраста осуществляется в следующем порядке:
1) период новорожденности и наблюдение за младенцем до 2 месяцев согласно таблице 1 (приложение 2 к настоящей Инструкции);
2) период первого полугодия жизни (до 6 месяцев) согласно таблице 2 (приложение 3 к настоящей Инструкции);
3) период второго полугодия жизни (от 6 до 12 месяцев) согласно таблице 3 (приложение 4 к настоящей Инструкции);
4) период второго года жизни (от 12 до 24 месяцев) согласно таблицы 4 (приложение 5 к настоящей Инструкции);
5) период третьего года жизни (от 24 до 36 месяцев) согласно таблицы 5 (приложение 6 к настоящей Инструкции);
6) период четвертого и пятого года жизни (от 36 до 60 месяцев) согласно таблицы 6 (приложение 7 к настоящей Инструкции).
17. Медицинский работник при патронаже осуществляет на основании протокола профилактики, диагностики и лечения основных заболеваний у детей до 5 лет в соответствии с принципами интегрированного ведения болезней детского возраста, рекомендованными ВОЗ (далее - ИВБДВ) следующие меры:
1) правильную оценку состояния здоровья новорожденного и младенца до 2 месяцев (раннее выявление опасных признаков, видимых пороков развития и прочее);

2) нәресте мен 2 айға толмаған сәбиге күтім жасауды (балалар кереуеті, бағып-күтуге қажетті керек-жарақтар, киім, ойыншық) бағалау;
3) ана денсаулығының жай-күйін (лактостаз/емшек қабынуы, босанғаннан кейінгі торығу, бала емізетін ананың тамақтану пирамидасын және т.б.) бағалау;
4) сүттің шығу жағдайын тексеру, емізу техникасын үйрету (кеудеге «4-3-4» жағдайында дұрыс салып, жатқызу), тек емізудің артықшылықтарына үйрету;
5) «2 айға толмаған» кезеңін қосқанда, баланы күтіп-бағуға үйрету;
6) психомоторлық және әлеуметтік дамуын (балаға ойын және қарым-қатынас жасау арқылы жете көңіл бөлу) бағалау;
7) БЖАЫҚ ерте жастағы балаларға күтім жасау ұсынымдарына сәйкес қосалқы коректендіруді енгізу;
8) мешел ауруы мен микронутриентті жетіспеушіліктің (темір, А витамині, мырыш) алдын алу;
9) баланың айналасындағы жағдайдың санитарлық жай-күйі және қауіпсіздігі: бөлмесінің гигиенасы (кереуеті, төсек-орны, ойнайтын жері), киімі, ойыншықтары, ыдыстары мен күтім жасауға арналған бұйымдары;
10) ауырған жағдайда жаттығу, массаж, дренажды массаж кешеніне үйрету;
11) ата-аналарды немесе баланы тікелей күтіп-бағатын өзге адамдарды науқас баланы күтіп-қарау, «қауіптіліктің жалпы белгілері», «науқас баланы тамақтандыру мәселесі», «қай уақытта тез қайтып келу керек» секілді ұғымдарға үйрету;
12) отбасында балаға жарақат салу, зорлық-зомбылық көрсету және қомсынып қараудың алдын алу, отбасының бала денсаулығына жауапкершілігін қалыптастыру;
13) ананың немесе баланы тікелей күтіп-бағатын адамдардың бұрын белгіленген ұсынымдарды орындауын бақылау;
14) Қазақстан Республикасының ұлттық алдын алу екпесі күнтізбесіне сәйкес балаға уақытылы екпе жасалуын бақылау.
18. Қауіп-қатер тобындағы балаларды патронажды бақылауды БМСК медицина қызметкерлері өздері белгілеген қауіп-қатер тобына сәйкес жеке жоспарына мынадай өлшемдер жүргізеді;
1) әлеуметтік анамнез:
- ананың жасы 18-ге толмаған (жасөспірім аналар);
- кедейшілік сызығынан төмен тұратындар, босқындар;
- ата-аналық міндеттеріне қарым-қатынасы (балаға жек көріп қарау немесе тілеп алмаған бала, әсіре қамқорлық);
- ата-аналары және/немесе отбасы мүшелері маскүнемдіктен, нашақорлықпен, психикалық аурулармен ауыратын отбасылар;
- асырап алған балалар;
2) медициналық анамнез:
- салмағы жетпейтін балалар (денесінің салмағы қалыпқа келгенге дейін);
- жасанды емізу;
- АИТВ-позитив аналар; туберкулезбен ауыратын аналар;
- баланың емуіне қиындық келтіретін жағдайлар (қатты және жұмсақ таңдайдың дамымауы).
19. Медицина қызметкері патронаж кезінде ерте жастағы балаларға қатаң қарау немесе оларға күш қолдану жағдайларын көрсететін мынадай белгілерді:

2) оценку состояния ухода за новорожденным и младенцем до 2 месяцев (детская кровать, предметы ухода, одежда, игрушки);
3) оценку состояния здоровья матери (лактостаз/мастит, послеродовая депрессия, пирамида питания кормящей матери);
4) проверку состояния лактации и обучение технике кормления грудью (правильное положение и прикладывание к груди «4-3-4), обучение преимуществам грудного вскармливания;
5) обучение уходу за ребенком, включая период «младенец до 2 месяцев»;
6) оценку психомоторного и социального развития (достаточное внимание к ребенку через игру и общение);
7) введение прикорма в соответствии с рекомендациями ИВБДВ «Уход за детьми раннего возраста»;
8) профилактику рахита и микронутриентной недостаточности (железо, витамин А, цинк);
9) оценку санитарного состояния и безопасности окружающей ребенка обстановки: гигиена жилья (кровать, постельные принадлежности, место для игр), одежда, игрушки, посуда и предметы ухода;
10) обучение комплексам гимнастики и массажа, дренажного массажа при болезни;
11) обучение родителей или иных лиц, непосредственно осуществляющих уход за ребенком, правилам ухода во время болезни ребенка, понятиям и навыкам «общие признаки опасности», «как кормить, как поить больного ребенка», «когда вернуться немедленно»;
12) профилактику травматизма, насилия и пренебрежительного отношения к ребенку в семье, формирование ответственности семьи за здоровье ребенка;
13) контроль выполнения матерью или иных лиц, непосредственно осуществляющих уход за ребенком, предписанных ранее рекомендаций;
14) контроль за своевременной вакцинацией ребенка в соответствии с Национальным календарем профилактических прививок Республики Казахстан.
18. Патронажное наблюдение детей группы риска проводится медицинскими работниками ПМСП по индивидуальному плану в соответствии с группой риска, определяемой ими по следующим критериям:
1) социальный анамнез:
возраст матери менее 18 лет (матери-подростки);
живущие за чертой бедности, беженцы;
отношение к родительским обязанностям (пренебрежительное отношение к ребенку или нежеланный ребенок, гиперопека);
семьи, где родители и/или члены семьи больные алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией и психическими заболеваниями;
приемные дети;
2) медицинский анамнез:
маловесные дети (до периода нормализации массы тела);
искусственное вскармливание;
ВИЧ-позитивные матери; матери, больные туберкулезом;
состояние ребенка, затрудняющее кормление (незаращение твердого и мягкого неба).
19. Медицинский работник при патронаже выявляет наличие признаков, указывающих на жестокое обращение или насилие в отношении детей раннего возраста:

1) қайталанатын жарақаттар;
2) осы жасқа тән емес жарақаттар (мәселен, отыра алмайтын немесе жүре алмайтын баланың басын соғып алуы);
3) ата-аналардың емдеу мекемесінен көмек сұрауды кейінге қалдыруының түсіндіруге келмейтін себептері;
4) сабаған жағдайдың куәсі болуды анықтайды.
20. Медицина қызметкері патронаж кезінде сабаудан қалған мынадай белгілерін анықтайды:
1) таяқпен немесе шыбықпен ұрғаннан кейін оның қанталаған ізінің қалуы;
2) сыммен, белбеумен, арқанмен ұрғаннан қалған із секілді тұзақ түріндегі қанталаған іздер;
3) жіппен немесе белбеумен байлап, тартып тастаудан қалған іздер;
4) темекі күйдіріп басудан қалған іздер;
5) баланың миы шайқалған кезде көз торына қан құйылу;
6) басының аумағында қан ұюы.
21. Қиын өмір сүру жағдайындағы балаларды анықтағанда және баланың денсаулығына зиян келтіру таңбалары байқалған жағдайда медицина қызметкері:
1) емдеу-диагностикалық іс-шаралар жүргізу үшін баланы емдеуге жатқызуы;
2) денсаулық сақтау саласындағы арнайы әлеуметтік көмек көрсету стандарттарына сәйкес көмек көрсетумен қамтамасыз етуі;
3) бала құқықтарын қорғау жөніндегі құқық қорғау органдары мен аумақтық органдарға хабарлауы қажет.
5. Бала жасындағы ауруларды ықпалдастыра қарау
22. Бала жасындағы ауруларды ықпалдастыра қарау (бұдан әрі - БЖАЫҚ) аналар мен 5 жасқа дейінгі балалардың сырқаттарын, өлім-жітімін, мүгедектігін азайту мен өмір сүру сапасын арттыруға бағытталған.
23. БЖАЫҚ ДДҰ ұсынымдарына сәйкес диагностика мен емдеу хаттамаларының негізінде, дәлелді медицинаға негізінде жүзеге асырылады.
24. Өңір деңгейінде БЖАЫҚ ұйымдастыруды БЖАЫҚ бағдарламасы бойынша оқытудан өткен БЖАЫҚ жөніндегі өңірлік үйлестіруші қамтамасыз етеді.
25. БЖАЫҚ өңірлік үйлестірушісі өңірде БЖАЫҚ бағдарламасын енгізуді жүзеге асырады және мыналарды қамтамасыз етеді:
1) 5 жасқа дейінгі балаларға медициналық қызмет көрсететін медицина қызметкерлері үшін БЖАЫҚ енгізуді ұйымдастыру;
2) БЖАЫҚ бойынша медицина қызметкерлеріне арналған оқыту курстарын жоспарлау;
3) индикаторлар бойынша өңірде БЖАЫҚ тиімділігін ай сайын бағалау және 5 жасқа дейінгі балаларға медициналық қызмет сапасының мониторингі;
4) аудандағы басқарылатын (ішек жұқпасы, тыныс алу органдарының аурулары) себептерден, жарақат алудан, зорлық-зомбылықтан, жазатайым жағдайлардан 5 жасқа дейінгі балалардың сырқаттанушылығына, балалар өлім-жітіміне мониторинг және талдау жасау;
5) республикалық БЖАЫҚ орталығына 5 жасқа дейінгі балаларға медициналық көмек көрсету бойынша және медицина қызметкерлерін оқытумен қамту бойынша ай сайынғы ақпаратты талдау және ұсыну;

1) повторяющиеся травмы;
2) травмы, не характерные для данного возраста (например, ушиб головы ребенка, который не может стоять или ходить);
3) свидетельство побоев.
20. Медицинский работник при патронаже выявляет возможные свидетельства побоев по следующим признакам:
1) линейные кровоподтеки после ударов палкой или прутом;
2) кровоподтеки в виде петли – как следы ударов проводом, ремнем, веревкой;
3) следы связывания, стягивания веревкой или ремнем;
4) следы прижиганий сигаретой;
5) кровоизлияния в сетчатку глаз при сотрясении ребенка;
6) гематомы в области головы.
21. В случае выявления детей, находящихся в трудной жизненной ситуации и обнаружении следов причинения вреда здоровью ребенка медицинскому работнику необходимо:
1) госпитализировать ребенка по показаниям для проведения лечебно-диагностических мероприятий;
2) обеспечить оказание помощи в соответствии со стандартами оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения;
3) информировать правоохранительные органы и территориальные органы по охране прав детей.
5. Интегрированное ведение детей детского возраста
22. Интегрированное ведение болезней детского возраста (далее - ИВБДВ) проводится с целью своевременности оказания медицинской помощи, снижения заболеваемости, смертности и инвалидизации детей до 5 лет, а также улучшения их физического и психического развития.
23. ИВБДВ осуществляется на основании протоколов диагностики и лечения в соответствии с рекомендациями ВОЗ, на основе доказательной медицины.
24. Организацию ИВБДВ на уровне региона обеспечивает региональный координатор по ИВБДВ, прошедший обучение по программе ИВБДВ.
25. Региональный координатор ИВБДВ осуществляет внедрение программы ИВБДВ, в регионе и обеспечивает:
1) организацию внедрения ИВБДВ для медицинских работников, оказывающих медицинскую помощь детям до 5 лет;
2) планирование обучающих курсов по ИВБДВ для медицинских работников;
3) ежемесячную оценку эффективности ИВБДВ в регионе по индикаторам оценки и мониторинга качества медицинских услуг детям до 5 лет;
4) проведение ежемесячного мониторинга и анализа заболеваемости, детской смертности детей в возрасте до 5 лет от управляемых причин (кишечные инфекции, болезни органов дыхания), травматизма, насилия и несчастных случаев в районе;
5) анализ и предоставление ежемесячной информации по оказанию медицинской помощи детям до 5 лет в Республиканский центр ИВБДВ и по охвату обучением медицинских работников;

6) БЖАЫҚ бағдарламасын қалалық/ өңірлік үйлестірушілердің жұмысын үйлестіру;
7) БЖАЫҚ өңірлік үйлестірушісі БЖАЫҚ 5 жасқа дейінгі балаларға медициналық көмек көрсету мәселесі бойынша амбулаториялық және стационарлық медицина ұйымдарымен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді.
26. Республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының базасында БЖАЫҚ республикалық орталығы ашылады, оған республикалық үйлестіруші басшылық етеді.
27. БЖАЫҚ республикалық үйлестіруші Астана және Алматы қалаларының, облыстардың денсаулық сақтау басқармаларымен бірлесіп БЖАЫҚ енгізуді жүзеге асырады және мыналарды қамтамасыз етеді:
1) БЖАЫҚ бойынша оқыту курстарын, жаттықтырушыларды даярлауға және қажетті оқыту материалдарын ұйымдастыруға өңірлердің медициналық ұйымдарына әдістемелік көмек;
2) БЖАЫҚ өңірлік орталықтарының қызметін үйлестіру;
3) республикада БЖАЫҚ жетілдіру процесінің ай сайынғы мониторингі және талдау;
4) дәлелді медицина қағидаттарына негізделген бала шақтағы негізгі ауруларды қарап-тексеру, әдістемелік ұсынымдарды, клиникалық хаттамалар мен нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша қазіргі заманғы ғылыми-дәлелді деректерді зерделеу, қорыту және тарату;
5) басқарылатын (ішек жұқпасы, тыныс алу органдарының аурулары) себептерден, жарақат алдану, зорлық-зомбылықтан, жазатайым жағдайлардан 5 жасқа дейінгі балалардың сырқаттанушылығына, балалар өлім-жітіміне ай сайын мониторинг және талдау жасау;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға 5 жасқа дейінгі балаларға медициналық көмек көрсету бойынша өңірлердің бөлігіндегі ай сайынғы мониторинг пен тоқсан сайынғы талдау деректерін ұсыну.
28. Салауатты өмір салтын қалыптастыру мен дұрыс тамақтану саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары халықты БЖАЫҚ жөніндегі ақпараттық-әдістемелік материалдармен, 5 жасқа дейінгі балаларды қарап-тексеру жағдайда жарақаттанудың, зорлық-зомбылықтың, жазатайым жағдайлардың алдын алуды (аналарға арналған жадынамалар, кітапшалар, үндеухаттар және т.б.) жүзеге асырады.
6. БЖАЫҚ талдау және мониторинг жүргізу
29. Аналар мен 5 жасқа дейінгі балаларға медициналық көмек көрсету сапасына талдау және мониторинг жүргізу амбулаториялық деңгейде мынадай индикаторларға сәйкес жүзеге асырылады:
1) Қауіптіліктің жалпы белгілерін бағалау индикаторы мына формула бойынша анықталады: (%-ға шаққанда):
Х х 100
--------  , мұнда
У
Х - қауіптіліктің 3 жалпы белгісіне тексерілген балалар саны
У - бес жасқа дейінгі тексерілген балалар саны;
2) Формула көмегімен негізгі инфекцияларды бағалау индикаторы (жөтел, диарея, безгек) (%-ке шаққанда):
Х х 100,
-------- , мұнда
У
Х - жөтел, диарея, безгекке тексерілген балалар саны;
У - бес жасқа дейінгі тексерілген ауру балалар саны;

6) координацию деятельности городских/районных координаторов программы ИВБДВ;
7) региональный координатор ИВБДВ обеспечивает взаимодействие между организациями здравоохранения амбулаторного уровня и стационарными организациями по вопросам ИВБДВ и качества оказания медицинской помощи детям до 5 лет.
26. На базе республиканской организации здравоохранения создается республиканский центр ИВБДВ, возглавляет который республиканский координатор.
27. Республиканский координатор ИВБДВ осуществляет внедрение ИВБДВ и совместно с управлениями здравоохранения областей и городов Алматы и Астана обеспечивает:
1) методическую помощь медицинским организациям регионов в организации обучающих курсов, подготовке тренеров и необходимых обучающих материалов по ИВБДВ;
2) координацию деятельности региональных центров ИВБДВ;
3) ежемесячный мониторинг и оценку процесса совершенствования ИВБДВ в республике;
4) изучение, обобщение и распространение современных научно-доказанных данных по ведению основных заболеваний детского возраста, разработку методических рекомендаций, клинических протоколов и руководств, основанных на принципах доказательной медицины;
5) проведение ежемесячного мониторинга и ежеквартального анализа заболеваемости, детской смертности у детей в возрасте до 5 лет от управляемых причин (кишечные инфекции, болезни органов дыхания), травматизма, насилия и несчастных случаев;
6) предоставление данных ежемесячного мониторинга и ежеквартального анализа в разрезе регионов по оказанию медицинской помощи детям до 5 лет в уполномоченный орган в области здравоохранения.
28. Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере формирования здорового образа жизни и здорового питания, обеспечивают население информационно-методическими материалами по ИВБДВ, профилактике травматизма, насилия и несчастных случаев при ведении детей до 5 лет (памятки для матери, брошюры, листовки и).
6. Анализ и мониторинг ИВБДВ
29. Анализ и мониторинг качества оказания медицинской помощи матерям и детям до 5 лет на амбулаторном уровне осуществляется в соответствии со следующими индикаторами:
1) индикатор оценки общих признаков опасности определяется по формуле (в %):
Х х 100, где:
У
Х - количество детей, проверенных на три общих признака опасности;
У - количество осмотренных больных детей до пяти лет;
2) Индикатор оценки основных инфекций (кашель, диарея, лихорадка) (в %) с помощью формулы:
Х х 100, где:
У
Х - количество детей, проверенных на наличие кашля, диареи и лихорадки;
У - количество осмотренных больных детей до пяти лет;

3) Антибиотиктер мен бронходилататорларды уақытылы және дұрыс тағайындауды бағалау индикаторы көмегімен бақыланады: (%-ға шаққанда):
Х х 100
---------, мұнда
У
Х - антибиотиктер мен бронходилататорларды пероральды қабылдауға мұқтаж дәрі-дәрмек дұрыс тағайындалған балалар саны;
У - антибиотиктерді және/немесе бронхолитиктерді ауыз арқылы қабылдауға мұқтаж 5 жасқа дейінгі бекітілген жіктемесі бар ауру балалар саны;
4) Ауырған кезде баланы емізу, қосымша тамақтандыру және тамақтандыру мәселелері бойынша консультациялар өткізу тиімділігі формула көмегімен анықталады (%-ға шаққанда):
Х х 100
---------  мұнда
У
Х - ауырған кезде баланы емізу, қосымша тамақтандыру және тамақтандыру мәселелері бойынша 2 жасқа дейінгі балаларды күтіп-бағатын сұралған адамдар саны;
У - екі жасқа дейінгі тексерілген балалар саны;
5) учаскелік дәрігердің жұмысындағы полипрагмазияны анықтауға тиісті индикаторды анықтауғы мына формула етеді ( %-ға шаққанда):
Х х 100,
---------- мұнда
У
Х-шұғыл емдеуге жатқызуды және антибиотиктер тағайындауды қажет етпейтін, бірақ дәрі-дәрмек жазылып берілген балалар саны;
У - антибиотиктерді және/немесе бронходилататорларды ауыз арқылы қабылдауды қажет етпейтін бекітілген жіктемедегі бес жасқа дейінгі ауру балалар саны.
31. Балалар стационарлары (бөлімшелері) деңгейінде 5 жасқа дейінгі балаларға медициналық көмек көрсету сапасының талдауы мен мониторингі мынадай индикаторларға сәйкес жүзеге асырылады:
1) негізді емдеуге жатқызу мына формуламен анықталады:
Х х 100,
---------- мұнда
У
Х - негізді емдеуге жатқызуға жіберілген бес жасқа дейінгі балалар саны;
У – емдеуге жатқызуға жіберілген 5 жасқа дейінгі науқас балалардың саны;
2) Стационарға жіберер алдында емдеуге жатқызуға дейінгі ем алған ауру балалар санының үлес салмағы мына формула бойынша бағаланады (%-ға шаққанда):
Х х 100
----------, мұнда
У
Х - емдеуге жатқызуға дейінгі тиісті ем алған бес жасқа дейінгі ауруханаға жатқызылған балалар саны;
У - бес жасқа дейінгі емдеуге жатқызылған науқас балалар саны;
3) Стационарға келгеннен кейін қауырт және басым белгілеріне қарай аурудың салмағы бойынша қауырт көмек көрсетілу үшін сұрыптау жүргізілетін бес жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы мына индикатор бойынша анықталады (%-ға шаққанда):
Х х 100
----------, мұнда
У
Х - дұрыс бағаланған және жүргізілген қауырт жағдайдағы (кешіктірілмей) балалар саны;
У - бес жасқа дейінгі госпитальға жатқызылған ауру балалар саны.
4) Өкпенің қабынуы диагнозымен ауырған балалардың жағдайын бағалау дұрыстығы (баға кеуде жасушасының ішке тартылуы, тыныс алу жиілігі, цианоздың болуы мен жалпы жағдайына негізделеді) мына формула бойынша анықталады (%-ға шаққанда):
Х х 100
----------, мұнда
У
Х - өкпе қабынуының ауырлығы дұрыс бағаланған аналар мен 5 жасқа дейінгі балалар саны;
У - өкпе қабынуымен емдеуге жатқызылған 5 жасқа дейінгі балалар саны;

3) Индикатор оценки своевременного и правильного назначения антибиотиков и бронходилататоров контролируется с помощью индикатора (в %):
Х х 100, где:
У
Х - количество детей, нуждающихся в приеме антибиотиков или бронхолитиков перорально, которым лекарства были назначены правильно;
У - количество осмотренных больных детей до пяти лет с подтвержденной классификацией, нуждающихся в оральных антибиотиках и/или бронходилататорах;
4) Эффективность проведения консультаций по вопросам грудного вскармливания, прикорма и кормления ребенка во время болезни определяется с помощью формулы (в %):
Х х 100, где:
У
Х - количество опрошенных ухаживающих за детьми до 2-х лет по грудному вскармливанию, прикорму и кормлению во время болезни;
У - количество осмотренных детей до двух лет;
5) Выявлению полипрагмазии в работе участкового врача способствует определение соответствующего индикатора по формуле (в %):
Х х 100, где:
У
Х - количество детей, не нуждающихся в назначении антибиотиков, но которым лекарства были выписаны;
У - количество осмотренных больных детей до пяти лет с подтвержденной классификацией, не нуждающихся в оральных антибиотиках и/или бронходилататорах.
31. Анализ и мониторинг качества оказания медицинской помощи детям до 5 лет на уровне детских стационаров (отделений) осуществляется в соответствии со следующими индикаторами:
1) Процент обоснованной госпитализации определяется с помощью формулы:
Х х 100, где:
У
Х - количество детей до пяти лет, направленных на госпитализацию обоснованно;
У - общее количество направленных на госпитализацию больных детей до пяти лет;
2) Удельный вес числа больных детей, получивших амбулаторное лечение перед направлением в стационар оценивается (в %) по формуле:
Х х 100, где:
У
Х - количество госпитализированных детей до пяти лет, получивших соответствующее амбулаторное лечение;
У - количество госпитализированных больных детей до пяти лет;
3) Удельный вес числа детей до 5 лет, нуждающихся в оказании неотложной медицинской помощи определяется с помощью следующего индикатора (в %):
Х х 100, где:
У
Х - количество детей, нуждающихся в оказании неотложной помощи;
У - количество госпитализированных больных детей до пяти лет;
4) Правильность оценки тяжести течения пневмонии (оценка основана на втяжении грудной клетки, частоте дыхания, наличия цианоза и общего состояния) выявляется по формуле (в %):
Х х 100, где:
У
Х - количество больных детей до 5 лет у которых своевременно дигностирована степень тяжести пневмонии;
У - количество госпитализированных детей до 5 лет с пневмонией;

1 жас 3 ай
1 - қабылдауда
1 - үйде
2
1 жас 6 ай
1 - қабылдауда
1 - үйде
3
1 жас 9 ай
1 - қабылдауда
1 - үйде
4
2 жас
1 - қабылдауда
1 - үйде
5
Барлығы:
Барлығы 8 қарауы, оның ішінде:
4 дәрігер/фельдшер қарауы
4 мейірбике қарауы
Аналар мен 5 жасқа дейінгі
балаларға медициналық
көмек көрсету жөніндегі
нұсқаулыққа 6-қосымша
Үш жастағы кезең (24 айдан 36 айға дейін)
5-сызбанұсқа
№ р/с
Баланың жасы
Неше рет келді
дәрігер/фельдшер
мейірбике
1
2 жас 6 ай
1 - қабылдауда
1 - үйде
2
3 жас
1 - қабылдауда
1 - үйде
3
Барлығы:
Барлығы 4 қарауы, оның ішінде:
2 дәрігер/фельдшер қарауы
2 мейірбике қарауы
Аналар мен 5 жасқа дейінгі
балаларға медициналық
көмек көрсету жөніндегі
нұсқаулыққа 7-қосымша
Төрт және бес жастағы кезең (36 айдан 60 айға дейін)
6-сызбанұсқа
№ р/с
Баланың жасы
Неше рет келді
дәрігер/фельдшер
мейірбике
1
4 жас
1 - қабылдауда
1 - үйде
2
5 жас
1 - қабылдауда
1 - үйде
3
Барлығы:
Барлығы 4 қарауы, оның ішінде:
2 дәрігер/фельдшер қарауы
2 мейірбике қарауы

1 год 3 месяца
1 - на приеме
1 - на дому
2
1 год 6 месяцев
1 - на приеме
1 - на дому
3
1 год 9 месяцев
1 - на приеме
1 - на дому
4
2 года
1 - на приеме
1 - на дому
5
Итого:
Всего 8 осмотров, из них:
4 осмотра
врача/фельдшера
4 медицинской сестры
Приложение 6
к Инструкции по оказанию
медицинской помощи матерям
и детям до 5 лет
Период третьего года жизни
Таблица 5
п/п
Возраст ребенка
Количество посещений
врачом/фельдшером
медицинской сестрой
1
2 года 6
месяцев
1 - на приеме
1 - на дому
2
3 года
1 - на приеме
1 - на дому
3
Итого:
Всего 4 осмотра, из них:
2 осмотра
врача/фельдшера
2 осмотра медицинской
сестры
Приложение 7
к Инструкции по оказанию
медицинской помощи матерям
и детям до 5 лет
Период четвертого и пятого года жизни
Таблица 6
п/п
Возраст ребенка
Количество посещений
врачом/фельдшером
медицинской сестрой
1
4 года
1 – на приеме
1 – на дому
2
5 лет
1 – на приеме
1 – на дому
3
Итого:
Всего 4 осмотра
2 осмотра
врача/фельдшера
2 осмотра медицинской
сестры