Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 67 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 1 тамызда № 7095 тіркелді
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және жекелеген қаржы ұйымдары жүргізетін операциялардың бухгалтерлік есебін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы» 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-бөлімде:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шоттар жоспарында бухгалтерлік есептің синтетикалық шоттары өтімділіктің азаю тәртібімен орналастырылған. Шоттар жоспарында бухгалтерлік есеп шоттарының нөмірлері төрт таңбадан тұрады. Нөмірдің бірінші цифры тарауға тиесілілігін, екіншісі - топқа тиесілілігін, үшінші және төртінші цифрлары - синтетикалық шоттардың шағын топтарына тиесілілігін көрсетеді.»;
2-бөлімде:
3-тарауда:
3390 54-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«3390 55 Көзделмеген тәуекелдер резерві»;
3390 66-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«3390 81 Брокердің клиент алдындағы міндеттемелері»;
3430 61-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
«3430 61 Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша қысқа мерзімді резервтер»;
5-тарауда:
5100 «Төленбеген капитал», 5110 «Төленбеген капитал» шоттарының нөмірлері және аттары алып тасталсын;
5470 61-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«5480 Резервтерді (провизияларды) түзету шоты»;
7-тарауда 7470 06-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
«7470 06 Өзгерістері пайда немесе залалдың құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен іске асырылмаған шығыстар»;
3-бөлімде:
3-бөлімнің тақырыбынан кейін «Баланстық шоттар» деген тақырып мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 67. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2011 года № 7095
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования бухгалтерского учета операций, совершаемых отдельными финансовыми организациями, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348) внести следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в разделе 1:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Синтетические счета бухгалтерского учета в Плане счетов расположены в порядке уменьшения ликвидности. Номера счетов бухгалтерского учета в Плане счетов содержат четыре знака. Первая цифра номера указывает на принадлежность к главам, вторая – на принадлежность к группам, третья и четвертая цифры – на принадлежность к подгруппам синтетических счетов.";
в разделе 2:
в главе 3:
после счета 3390 54 дополнить счетом следующего содержания:
"3390 55 Резерв непредвиденных рисков";
после счета 3390 66 дополнить счетом следующего содержания:
"3390 81 Обязательства брокера перед клиентом";
название счета 3430 61 изложить в следующей редакции:
"3430 61 Краткосрочные резервы по возмещению разницы между
показателем номинальной доходности и минимальным
значением доходности";
в главе 5:
номера и названия счетов 5100 "Неоплаченный капитал",
5110 "Неоплаченный капитал" исключить;
после счета 5470 61 дополнить счетом следующего содержания:
"5480 Счет корректировки резервов (провизий)";
в главе 7 название счета 7470 06 изложить в следующей редакции:
"7470 06 Реализованные расходы от изменения стоимости ценных
бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости,
изменения которой отражаются в составе прибыли
или убытка, и имеющихся в наличии для продажи";
в разделе 3:
после заголовка раздела 3 заголовок "Балансовые счета" изложить в следующей редакции:

«11-тарау. Баланстық шоттар»;
3390 54-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3390 55-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«3390 55 «Көзделмеген тәуекелдер резерві» (пассив).
Мақсаты: көзделмеген тәуекелдердің есептелген резервтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша көзделмеген тәуекелдердің қалыптастырылған резервтерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша көзделмеген тәуекелдердің қалыптастырылған резервтерінің сомаларын олар азайған кезде есептен шығару жүргізіледі.»;
3390 66-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3390 81-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«3390 81 «Брокердің клиент алдындағы міндеттемелері» (пассив).
Мақсаты: брокердің клиент алдындағы міндеттемелерін есепке алу. Шоттың кредиті бойынша брокердің клиент алдындағы міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша брокердің клиент алдындағы міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.»;
3430 61-шоттың аты мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3430 61 «Номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша қысқа мерзімді резервтер» (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша қысқа мерзімді резервтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервтердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша номиналдық кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша резервтердің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.»;
5110-шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алып тасталсын;
5470 61-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5480-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«5480 «Резервтерді (провизияларды) түзету шоты» (актив-пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген) бекітілген Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесіне (бұдан әрі - Активтерді жіктеу ережесі) сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша талап етілетін резервтер арасындағы айырма сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Активтерді жіктеу ережесіне сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша талап етілетін резервтер арасындағы айырманың сомалары арасында оң айырма туындаған (ұлғайған) немесе алдыңғы есепті күні № 5480 баланстық шотта танылған теріс айырма сомасы азайған кезде жоғарыда аталған сомалар жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Активтерді жіктеу ережесіне сәйкес құрылуы тиіс резервтер (провизиялар) мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша талап етілетін резервтер арасындағы айырманың сомалары арасында оң айырма туындаған (ұлғайған) немесе алдыңғы есепті күні № 5480 баланстық шотта танылған оң айырма сомасы азайған кезде жоғарыда аталған сомалар жазылады.»;

"Глава 11. Балансовые счета";
после описания счета 3390 54 дополнить названием и описанием счета 3390 55 следующего содержания:
"3390 55 "Резерв непредвиденных рисков" (пассивный).
Назначение: учет сумм рассчитанных резервов непредвиденных рисков.
По кредиту счета проводится сумма сформированных резервов непредвиденных рисков.
По дебету счета проводится списание сумм сформированных резервов непредвиденных рисков при их уменьшении.";
после описания счета 3390 66 дополнить названием и описанием счета 3390 81 следующего содержания:
"3390 81 "Обязательства брокера перед клиентом" (пассивный).
Назначение: учет обязательств брокера перед клиентом.
По кредиту счета проводится сумма обязательств брокера перед клиентом.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств брокера перед клиентом.";
название и описание счета 3430 61 изложить в следующей редакции:
"3430 61 "Краткосрочные резервы по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" (пассивный).
Назначение: учет сумм краткосрочных резервов накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.
По кредиту счета проводится сумма резервов по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.
По дебету счета проводится списание сумм резервов по возмещению разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.";
номер, название и описание счета 5110 исключить;
после описания счета 5470 61 дополнить названием и описанием счета 5480 следующего содержания:
"5480 "Счет корректировки резервов (провизий)" (активно-пассивный).
Назначение: учет суммы разницы между резервами (провизиями), подлежащими созданию в соответствии с Правилами классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580, (далее – Правила классификации активов) и резервами, требуемыми по международным стандартам финансовой отчетности.
По кредиту счета проводятся суммы разницы между резервами (провизиями), подлежащими созданию в соответствии с Правилами классификации активов, и резервами, требуемыми по международным стандартам финансовой отчетности, при возникновении (увеличении) положительной разницы между вышеуказанными суммами или уменьшении признанной на предыдущую отчетную дату на балансовом счете № 5480 суммы отрицательной разницы.
По дебету счета проводятся суммы разницы между резервами (провизиями), подлежащими созданию в соответствии с Правилами классификации активов, и резервами, требуемыми по международным стандартам финансовой отчетности, при возникновении (увеличении) отрицательной разницы между вышеуказанными суммами или уменьшении признанной на предыдущую отчетную дату на балансовом счете № 5480 суммы положительной разницы.";

6150 01-шот сипаттамасының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 немесе № 6150 03 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.»;
6150 02-шот сипаттамасының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шоттың дебеті бойынша іске асырылмаған кірістер сомаларын № 5610 немесе № 6150 04 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.»;
6250 01-шот сипаттамасының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 немесе № 6250 02 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.»;
6280 03-шот сипаттамасының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 немесе № 6280 05 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.»;
6280 04-шот сипаттамасының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 немесе № 6280 06 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.»;
7710-шоттың сипаттамасынан кейін «Шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер» деген тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«12-тарау. Шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер»;
8600 12-шоттың сипаттамасынан кейін «Меморандум шоттары» деген тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«13-тарау. Меморандум шоттары»;
8970-шоттың сипаттамасынан кейін «Клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтері» деген тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«14-тарау. Клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтері»;
1830 06-шот сипаттамасының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 1810 № 1830 04 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.»;
1830 07-шот сипаттамасының үшінші бөлігі мынадай жазылсын:
«Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 1810 № 1830 05 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.»;
1830 10-шот сипаттамасының үшінші бөлігі мынадай жазылсын:
«Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 1810 № 1830 09 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                    Г.Марченко

часть третью описания счета 6150 01 изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610 или № 6150 03.";
часть третью описания счета 6150 02 изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм нереализованных доходов на балансовый счет № 5610 или № 6150 04.";
часть третью описания счета 6250 01 изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610 или № 6250 02.";
часть третью описания счета 6280 03 изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610 или № 6280 05.";
часть третью описания счета 6280 04 изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610 или № 6280 06.";
после описания счета 7710 заголовок "Условные и возможные требования и обязательства" изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Условные и возможные требования и обязательства";
после описания счета 8600 12 заголовок "Счета меморандума" изложить в следующей редакции:
"Глава 13. Счета меморандума";
после описания счета 8970 заголовок "Активы клиентов, находящиеся в инвестиционном управлении" изложить в следующей редакции:
"Глава 14. Активы клиентов, находящиеся в инвестиционном управлении";
часть третью описания счета 1830 06 изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет № 1810 01 или на № 1830 04.";
часть третью описания счета 1830 07 изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет № 1810 01 или на № 1830 05.";
часть третью описания счета 1830 10 изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 1810 01 или № 1830 09.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко