Ветеринария бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының нысандарын және тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2011 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/366 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2011 жылғы 2 тамыздағы N 228 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 1 қыркүйекте № 7152 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 7-1/1130 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 802 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 7-1/1130 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2015 № 802 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13-бабы 4-тармағына және 15-бабы 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бұйрықтағы 1-қосымшаға сәйкес ветеринария жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағының нысаны;
2) осы бұйрықтағы 2-қосымшаға сәйкес ветеринария бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркеуден өткен соң ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсына жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Вице-министрі С.С.Хасеновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
_______________А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрінің міндетін атқарушы
_____________Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2011 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/366
және Қазақстан Республикасы Экономикалық
даму және сауда министрінің м.а.
2011 жылғы 2 тамыздағы № 228 Бірлескен
бұйрығына 1-қосымша
нысаны
Ветеринария саласындағы сүт және сүт өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерді тексеру парағы
Органның атауы ______________________________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күні)
Субъектінің атауы ___________________________________________________
СТН (БСН, ЖСН)______________________________________________________
Субъектінің орналасқан мекен-жайы ___________________________________
Қойылатын талаптар тізімі
Қойылған талаптарға сай
Қойылған талаптарға сай емес
Қажет емес
1
2
3
4
5
1.1
Сүт және сүт өнімдерін сату үшін келесі қажет:
сүт және сүт өнімдері, оны қолдану және сақтау шарттары туралы ақпараттың болуы.
1.2
сүт және сүт өнімдерінің қауіпсіздігін растайтын құжаттың (ветеринариялық-санитарлық қорытындының, ветеринариялық сертификаттың, ветеринариялық анықтаманың, сәйкестік сертификатының) болуы.
2.
Өндіруші (дайындаушы) тиісті сүт және сүт өнімдеріне нормативтік құжаттарға сәйкес сату мерзімін белгілеуі тиіс.
3.
уытты элементтердің, микотоксиндердің, антибиотиктердің, пестицидтердің, радионуклидтердің, болу деңгейі рұқсат етілген шекті деңгейден (нормадан) аспауға тиіс.
4.
Сатуға арналған сүт және сүт өнімдерінде белгіленген деңгейден жоғары микроорганизмдердің болуына жол берілмейді.
5.
Сүт және сүт өнімдерін өндіру (дайындау) жөніндегі технологиялық үй-жайларда кемірушілер мен жәндіктердің (оның ішінде шыбындардың, тарақандардың) болуына жол берілмейді.
6.
Сүт және сүт өнімдерін өндіру (дайындау) жөніндегі технологиялық үй-жайларда құстар мен жануарлар болуына жол берілмейді.
7.
Сүт және сүт өнімдерін дайындау және өндіру (дайындау) жөніндегі ғимарат пен оған іргелес маңдағы аумақ объектісі індеттен қолайлы аумақтарда орналасуы тиіс.
8.
Шикі сүтті тасымалдау кезінде және апаратын жеріне дейін оның температурасы 8 0С аспауы тиіс.
9.
Қабылдау кезінде шикі сүт тиісті температураға сай келмеген кезде оны дереу өңдеу керек.
10.
Сүт және сүт өнімдерін серіктестіретін құжаттарда оның шығу орны, қауіпсіздігі, сақтау жағдайы және тасымалдау кезіндегі сақтау мерзімі.
11.
Сүт және сүт өнімдерін кәсіпорында мемлекеттік ветеринариялық санитариялық бақылауының есептік нөмірінің болуы.
- қойылған талаптарға сай болған жағдайда "+" белгісі қойылады;
- қойылған талаптарға сай болмаған жағдайда "-" белгісі қойылады және әр бұзушылық түрі баллдық жүйе арқылы бағаланады;
- егер тексеру объектісінде тізімде қойылған талабы болмаса "0" белгісі қойылады
Тексеруді жүргізген мемлекеттік
ветеринариялық-санитарлық инспектор __________ ______________
(Т.А.Ә.)    (қолы)
М.О.
Қойылған талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда нұсқама толтырылған күні мен нөмірі қойылады (20 жылғы "__"________ № ______)
Тексеру қорытындысымен таныстым
(келісемін/келіспеймін)____________________      ___________________
(Т.А.Ә.)                (қолы)
20 _____ ж. "____"_____________
Тексеру қорытындысы бойынша тексерілетін объект _____________________
(объектінің атауы)
Объектілер ауыстырылатын категориясына("+" белгісімен белгіленеді):
Тәуекел дәрежесі жоғары
Тәуекел дәрежесі орташа
Тәуекел дәрежесі төмен
Органның лауазымды тұлғалары:
_____________________          ____________             ____________
(лауазымы)                   (қолы)                  (Т.А.Ә.)
_____________________          ____________            _____________
(лауазымы)                    (қолы)                  (Т.А.Ә.)
Органның басшысы:
_________________                           ________________________
(Т.А.Ә.,лауазымы)                                 (қолы)
нысаны
Ветеринария саласындағы малдарды сою және ет пен ет өнімдерін қайта өңдеу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерді тексеру парағы
Органның атауы _____________________________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күні)
Субъектінің атауы ___________________________________________________
СТН (БСН, ЖСН)______________________________________________________
Субъектінің орналасқан мекен-жайы ___________________________________
Қойылатын талаптар тізімі
Қойылған талаптарға сай
Қойылған талаптарға сай емес
Қажет емес
1
2
3
4
5
1.
Ет және ет өнімінің нақты қауіпсіздігін, шыққан жерін және сапасын растайтын ветеринариялық ілеспе құжаттары болуы.
2.
Өндірістік үй-жайларға технологиялық жабдықтарды орналастырған кезде түйіспелі контаминация болмауы керек.
3.1.
Объект аумағында мыналар болатын жануарларды сою алдында ұстайтын аймақ көзделеді:
1) жануарларды қабылдау және ветеринарлық тексеру үшін шатырлары мен өткелектері, мал қоралары бар темір жол немесе автомобиль платформалары;
3.2.
2) жануарларды сою алдында ұстауға арналған ғимараттар (шатырлар);
3.3.
3) жануарларды шығарып салушылар мен айдаушыларға арналған үй-жайлар;
3.4.
4) киімдерді санитарлық өңдеу үшін тұрмыстық үй-жайлар мен залалсыздандырғыш камера;
3.5.
5) көң мен қиды жинау және уақытша сақтау үшін алаңқайлар;
3.6.
6) сойылатын жануарлар мен құстарды тасымалдауда пайдаланылатын автокөлік пен мүкаммалды санитарлық өңдеу пункті;
3.7.
7) жануарлар үшін карантин, оқшаулағыш және санитарлық қасапхана;
3.8.
8) сарқынды суларды залалсыздандыруға арналған құрылыстар.
4.1.
Өндіру (дайындау) объектілерінде ветеринарлық-санитарлық мақсаттағы объектілер жабдықталады және жұмыс істейтін жағдайда болады:
1) стационарлық дезинфекциялық жуу пункттері немесе жануарларды союға жеткізетін автокөлікті жууға және дезинфекциялауға арналған алаңқайлар;
4.2.
2) ветеринарлық мамандарға арналған жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімдерді бақылау және ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізуге арналған жабдықтары бар үй-жайлар;
4.3.
3) жануарларды тексеруге арналған өткелектер;
4.4.
4) ауру немесе әлсіз жануарларды оқшау өңдеуге арналған санитарлық қасапхана немесе санитарлық камера;
4.5
5) карантинге және оқшаулағышқа арналған үй-жайлар;
4.6.
6) етті және сойылған өнімдерді өңдегенге дейін уақытша сақтауға арналған оқшауланған тоңазытқыш камерасы;
4.7
7) сарқынды суларды залалсыздандыруға арналған құрылыстар.
5.
Санитарлық қасапханада ауру малдар кіретін жеке есік, оларды қабылдайтын, ветеринарлық тексеретін алаңқайлар болады.
6.
Өндіру (дайындау) объектісін пайдалануға берген және технологиялық жабдықтарды немесе желілерді орнатқан, сондай-ақ ет өнімдерінің жаңа түрлерін шығарған кезде субъектіде ветеринарлық-санитарлық қорытынды болуы керек.
7.
Объектіде мүкаммалды көлік құралдарын жуу және дезинфекциялау үшін су өткізбейтін едені, қатты бу, ыстық және суық су жіберіп және жуылған суды кәрізге ағызуға арналған трапы бар жуу бөлімшесі жабдықталады.
8.
Санитарлық блоктың өндірістік цехтарында (үй-жайларында) өндірістің қуаттылығына және бейініне қарамастан, қабырғаларының панельдері мен бағаналары Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген биіктігі кемінде екі метр материалдармен қапталады.
9.
Төбеде және ілулі арматураларда кірдің жиналуы, тамақ өнімдеріне бөгде заттардың түсуіне және ылғалдың немесе көктің пайда болуына жол берілмейді.
10.
Объектінің барлық үй-жайларының едендері тура, тегіс, су өткізбейтін материалдармен жабылады.
11.
Жуғыш және дезинфекциялайтын заттар жеке үй-жайда сақталады.

Об утверждении форм проверочных листов и критериев оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области ветеринарии
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2011 года № 18-02/366 и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2011 года № 7152. Утратил силу совместным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 802
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 7-1/1130 и Министра национальной экономики РК от 28.12.2015 № 802 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 и статьи 13 пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) формы проверочных листов в сфере частного предпринимательства в области ветеринарии согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области ветеринарии согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан Хасенова С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства        и.о. Министра экономического
Республики Казахстан               развития и торговли
_______________ А. Мамытбеков      Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов
Приложение 1
к Совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июня 2011 года № 18-02/366 и
и.о. Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 02 августа 2011 года № 228
Форма
Проверочный лист в области ветеринарии
для субъектов, осуществляющих деятельность по производству
молока и молочных продуктов
Наименование органа _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки____________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта _______________________________________________
_____________________________________________________________________
РНН (БИН, ИИН)_______________________________________________________
Адрес местонахождения субъекта ______________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует
предъявляемым
требованиям
Не
соответствует
предъявляемым
требованиям
Не требуется
1
2
3
4
5
1.1.
При реализации молока и молочной
продукции:
наличие информации о молоке и
молочной продукции об условиях ее
использования и хранения;
1.2.
наличие документа, удостоверяющего
безопасность молока и молочной
продукции (ветеринарно-санитарное
заключение, ветеринарное
свидетельство, ветеринарный
сертификат, ветеринарная
справка).
2.
Реализация молока и молочной
продукции в пределах сроков
годности, установленных в
соответствии с нормативными
документами на конкретные виды
молока и молочной продукции.
3.
Не превышение предельно допустимых
уровней содержания токсичных
элементов, микотоксинов,
антибиотиков, пестицидов,
радионуклидов.
4.
Не превышение допустимых уровней
содержания микроорганизмов в
молоке и молочной продукции,
предназначенных для реализации.
5.
Не допущение в технологических
помещениях по производству
(изготовлению) молока и молочной
продукции наличия грызунов и
насекомых (в т.ч. мух, тараканов).
6.
Не допущение на территории объекта
производства (изготовления) молока
и молочных продуктов наличия птиц
и животных.
7.
Расположение зданий и прилегающей
территории объекта по заготовке и
производству (изготовлению) молока
и молочной продукции на
территориях, благополучных по
инфекционным заболеваниям.
8.
Не превышение 80С температуры
молока-сырья во время
транспортировки до места
переработки и вплоть до начала
переработки.
9.
Проведение немедленной переработки
при приемке, молока-сырья,
несоответствующего установленной
температуре
10.
Наличие сопроводительных
документов на молоко и молочную
продукцию, подтверждающих их
происхождение, безопасность,
условия хранения и сроки хранения
при транспортировке.
11.
Наличие учетного номера объекта
государственного
ветеринарно-санитарного контроля,
осуществляющего деятельность по
производству молока и молочных
продуктов.
- в случае соответствия предъявляемым требованиям ставится знак «+»;
- в случае несоответствия предъявляемым требованиям ставится знак «-»;
- в случае отсутствия на объекте проверки требования из перечня ставится знак «0»
Проверку проводил Государственный
ветеринарно-санитарный инспектор ___________________ ________________
(Ф.И.О.)          (подпись)
М.П.
В случае выявления нарушений требований указываются номер и дата составления предписания
(№ _________ от «____» _____________ 20___ года)
С результатом
проверки ознакомлен
(согласен/не согласен) ________________________ _____________________
(Ф.И.О.)               (подпись)
«___» _______________ 20__ г.
По итогам проверки проверяемый объект _______________________________
(наименование объекта)
переводится в категорию объектов (отметить знаком «+»):
высокой степени риска
средней степени риска
незначительной степени риска
Должностные лица органа:
_____________________       _______________        __________________
(должность)                 (подпись)               (Ф.И.О.)
_____________________       _______________        __________________
(должность)                 (подпись)               (Ф.И.О.)
Руководитель органа:
____________________________                  _______________________
(Ф.И.О. должность)                               (подпись)
Форма
Проверочный лист в области ветеринарии
для субъектов, осуществляющих деятельность по убою животных,
переработке мяса и мясной продукции, сырья животного
происхождения
Наименование органа _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки____________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта _______________________________________________
_____________________________________________________________________
РНН (БИН, ИИН)_______________________________________________________
Адрес местонахождения субъекта ______________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует
предъявляемым
требованиям
Не
соответствует
предъявляемым
требованиям
Не требуется
1
2
3
4
5
1.
Наличие ветеринарных
сопроводительных документов на мясо
и мясные продукты, подтверждающие
безопасность, происхождение и
качество.
2.
Исключение перекрестной
контаминации в производственных
помещениях при размещении
технологического оборудования.
3.1.
Наличие на территории объекта зоны
предубойного содержания животных:
железнодорожной или автомобильной
платформы с загонами, имеющими
навесы и расколов для приема
животных и ветеринарного осмотра;
3.2.
зданий (навесов) для предубойного
содержания животных;
3.3.
помещений для проводников и
гонщиков животных;
3.4.
бытовых помещений и дезинфекционной
камеры для санитарной обработки
одежды;
3.5.
площадки для сбора и временного
хранения навоза и каныги;
3.6.
пункта санитарной обработки
автотранспорта и инвентаря,
используемых для транспортировки
убойных животных и птицы;
3.7.
карантина, изолятора и санитарной
бойни для скота;
3.8.
сооружений для обеззараживания
сточных вод.
4.1.
Наличие на объектах производства
(изготовления) в исправном рабочем
состоянии объектов
ветеринарно-санитарного назначения:
стационарных дезопромывочных
пунктов или площадок для мойки и
дезинфекции автотранспорта,
доставляющего животных на убой;
4.2.
помещений для ветеринарных
специалистов с оборудованием для
контроля и ветеринарно-санитарной
экспертизы животных и продуктов
животного происхождения;
4.3.
расколы для осмотра животных;
4.4.
санитарной бойни или санитарной
камеры для изолированной
переработки больных или слабых
животных;
4.5.
помещений для карантина и
изолятора;
4.6.
изолированной холодильной камеры
для временного хранения мяса и
продуктов убоя до их переработки;
4.7.
сооружений для обеззараживания
сточных вод.
5.
Наличие отдельного въезда на
санитарной бойне для больных
животных, и площадки для их приема,
ветеринарного осмотра.
6.
Наличие ветеринарно-санитарного
заключения при вводе объекта
производства (изготовления) в
эксплуатацию и установке
технологического оборудования или
линий, а также выпуске новых видов
мясной продукции субъекту.
7.
Наличие на объекте оборудованного
моечного отделения с
водонепроницаемым полом, подводкой
острого пара, горячей и холодной
воды и трапами для стока смывной
воды в канализацию для мойки и
дезинфекции инвентаря, транспортных
средств.
8.
Наличие облицовки на панелях стен и
колонн высотой не менее двух метров
в производственных цехах
(помещениях) санитарного блока.
9.
Недопущение на поверхности потолков
и навесных арматур скоплений грязи,
осыпания посторонних частиц и
образований конденсатов или плесени
в пищевую продукцию.
10.
Обеспечение всех помещений объекта
ровными, гладкими, полами из
водонепроницаемых материалов.
11.
Хранение моющих и дезинфицирующих
средств в отдельном помещении.

12.1.
Ет және ет өнімдері олардың салдарынан адамның денсаулығына және қоршаған ортаға теріс әсер ететін қауіпті қасиетке ие болатын неғұрлым ықтимал қатерлерге мыналар жатады:
1) ет және ет өнімдеріндегі фармакологиялық заттардың және химиялық ластағыштардың құрамы;
12.2.
2) ет және ет өнімдеріндегі улы элементтердің, антибиотиктердің, пестицидтердің, радионуклидтердің басқа да зиянды заттардың және олардың қалдықтарының құрамы;
12.3.
3) ет және ет өнімдеріндегі микробиологиялық көрсеткіштер;
12.4.
4) тағамдық қоспалар және гендік инженерия өнімдері.
13.
Тағамдық шикізат пен қосалқы материалдарды сақтау үшін ағаштан жасалған стеллаждар мен сөрелер пайдаланылады, оларды еденге төсеуге жол берілмейді.
14.
Барлық қоймалық үй-жайларды таза ұстау керек және кезең-кезеңмен дезинсекция және дератизация жасалуға тиіс.
15.
Союға және ет тағамдарына қайта өңдеуге арналған жануарлар мен құстарды объектілер жануарлар мен құстардың жұқпалы ауруларынан таза аумақтар мен шаруашылықтардан қабылдайды.
16.
Міндетті бірдейлендіру рәсімінен өтпеген жануарлар мен құстар қайта өңдейтін кәсіпорындарға жіберілуге жатпайды.
17.1.
Мыналарды қасапханаға жіберуге тыйым салынады:
1) аусылға қарсы белсенді вакцина, сібір жарасына қарсы вакцина немесе сарысу егілген жануарларды 21 күн ішінде;
17.2.
2) құс тұмауына қарсы вакцина егілген құстарды 21 күн ішінде;
17.3.
3) емдік және (немесе) алдын алу мақсатында антибиотиктер, антигельминтиктер және басқа да препараттар, өсуін ынталандыруға арналған препараттар берілген жануарлар мен құстарды оларды ветеринарияда қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген мерзім ішінде;
17.4.
4) жәндіктер мен кенелерге қарсы химикаттармен өңделген жануарлар мен құстарды сол препараттар тізімінде көрсетілген күту мерзімінен бұрын;
17.5.
5) аурудың диагнозы белгісіз дене температурасы жоғары немесе төмен және енжар жағдайда немесе өлім аузында жатқан жануарлар мен құстарды;
17.6.
6) өсіру кезінде Қазақстан Республикасында рұқсат етілмеген ветеринарлық препараттар қолданылған жануарлар мен құстар;
17.7.
7) балықпен, балық қалдықтарымен және балықтан жасалған ұнмен соңғы азықтандырылғаннан кейін құсты 10 күн ішінде.
18.
Жануарлар мен құстар ветеринарлық-санитарлық және зоогигиеналық іс-шараларды жүргізу кезінде азықпен, сумен бірге организмге зиянды және қауіпті құрамдас бөліктердің, оның ішінде мыналардың түсу мүмкіндігін болдырмайтын жағдайларда өсіріледі және азықтандырылады:
1) анаболикалық әсері бар заттар және мал шаруашылығында қолдануға тыйым салынған фармакологиялық заттар;
2) қоршаған ортаны ластайтын заттар және химиялық ластағыштар:
полихлорлы бифенилдерді қоса алғанда, хлорлы органикалық қосылыстар, фосфорлық органикалық қосылыстар, улы элементтер, микотоксиндер, бояғыштар.
19.
Объектіге түскен жануарлар мен құстар ветеринарлық тексеруден өткізіледі және сою алдында ipi қара малдар, уақ малдар, жылқылар, бұғылар, түйелер, қашарлар және есектер кемінде 24 сағат, ал шошқалар кемінде 12 сағат, бұзаулар мен құстар кемінде 6 сағат аш ұсталады.
20.
Енжар күйіндегі жануарлар ауруы анықталған жануарлар мен құстардың партиясы, амалсыз өлтірілгендер немесе өліктер, сондай-ақ ветеринарлық құжатта көрсетілген мал басының нақты санына сәйкес келмеген жағдайда диагнозы немесе сәйкес келмеуінің себептері белгіленгенге дейін тез арада карантиндік бөлімшеге орналастырылады.

12.1
Недопущение:
содержания фармакологических
веществ и химических загрязнителей
в мясе и мясной продукции;
12.2
содержания токсических элементов,
антибиотиков, пестицидов,
радионуклидов, других вредных
веществ и их остатков в мясе и
мясной продукции;
12.3.
наличия микробиологических
показателей в мясе и мясной
продукции;
12.4.
наличия пищевых добавок и продуктов
генной инженерии.
13.
Использование деревянных стеллажей
и полок для хранения пищевого сырья
и вспомогательных материалов, и
недопущение складирования их на
пол.
14.
Содержание складских помещений в
чистоте и периодическая их
дезинсекция и дератизация.
15.
Прием животных и птиц для убоя и
переработки на мясную продукцию
принимать из территорий и хозяйств,
благополучных по заразным болезням
животных и птиц.
16.
Недопущение переработки животных и
птиц на предприятии, не прошедших
процедуру обязательной
идентификации.
17.1.
Недопущение отправки на бойню:
животных, привитых инактивированной
вакциной против ящура, вакциной или
сывороткой против сибирской язвы в
течение 21 дня;
17.2.
птиц привитых вакциной против
птичьего гриппа в течение 21 дня;
17.3.
животных и птиц, которым
скармливались антибиотики,
антигельминтики и другие препараты
с лечебной и (или) профилактической
целью, препараты для стимуляции
роста в течение срока, указанного в
наставлении по их применению в
ветеринарии;
17.4.
животных и птиц, обработанных
химикатами против насекомых и
клещей ранее срока ожидания,
указанного в списке этих
препаратов;
17.5.
животных и птиц с не установленным
диагнозом болезни, имеющих
повышенную или пониженную
температуру тела и находящихся в
состоянии апатии или агонии;
17.6.
животных и птиц, которым при
выращивании применяли ветеринарные
препараты, не разрешенные в
Республике Казахстан;
17.7.
птицу в течение 10 суток после
последнего кормления рыбой, рыбными
отходами и рыбной мукой.
18.
Осуществление выращивания и откорма
животных и птиц в условиях,
исключающих возможность попадания в
организм вредных и опасных
компонентов с кормами, водой, при
проведении ветеринарно-санитарных и
зоогигиенических мероприятий, в том
числе:
1) веществ с анаболическим
действием и фармакологические
вещества, запрещенных к применению
в животноводстве;
2) веществ и химических
загрязнителей окружающей среды:
хлорорганические соединения,
включая полихлорированные бифенилы,
фосфорорганические соединения,
токсичные элементы, микотоксины,
красители.
19.
Проведение ветеринарного осмотра и
предубойной выдержки не менее 24
часов для крупного рогатого скота,
мелкого рогатого скота, лошадей,
оленей, верблюдов, мулов и ослов,
не менее 12 часов для свиней и не
менее 6 часов для телят и птиц,
поступивших на объект.
20.
Немедленное (своевременное)
помещение в карантинное отделение в
случаях установления диагноза или
причин несоответствия группы
животных и птиц, в которых
обнаружены больные животные в
состоянии агонии, вынужденно убитые
или трупы, а также в случаях
несоответствия фактического наличия
голов количеству, указанному в
ветеринарном документе.

21.1.
Мыналарға жол берілмейді:
1) сою алдында ветеринарлық тексеруден өтпеген жануарлар мен құстарды союға;
21.2.
2) жылқыларды, есектерді, түйелерді, қашарларды маңқа ауруына зерттемей союға;
21.3.
3) ауру, ауруына күдікті, майыптық зақымдары бар жануарлар мен құстарды, сондай-ақ оларды қабылдау кезінде анықталған өліктерді иелеріне қайтаруға;
21.4.
4) союға қабылданған жануарлар мен құстарды объект аумағынан шығаруға (әкетуге);
21.5.
5) өлген жануарлар мен құстардың өліктерін, ветеринариялық конфискаттарды қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына жөнелтуге.
22.
Өндіріс (дайындау) объектілерінде қабылдау және ветеринариялық тексеру сәтінде жұқпалы ауру белгілері бар жануарлар мен құстар анықталған жағдайда барлық партиясы санитарлық союға жіберіледі.
23.1.
Ауру жануарлар мен құстарды сою cay жануарлар мен құстардан бөлек және/немесе ауысымның аяғында жүргізіледі.
23.2.
Осындай союды аяқтағаннан кейін қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес үй-жайлар мен жабдықтарға дезинфекция жүргізіледі
24.
Жануарлар мен құстардың анықталған ауруларына байланысты ұшаға оны залалсыздандыру тәсілі туралы куәландыратын ветеринариялық мөр басылады.
25.1.
Технологиялық процестер мыналарды:
1) шикі және дайын өнімнің ағындары мен байланыстары қиылысуының болмауын;
25.2.
2) өңдеуге түсетін шикізат пен қосымша материалдардың нормативтік құжаттарға сәйкестігін бақылауды;
25.3.
3) ілінген күйіндегі тұтас еттердің еденмен, қабырғамен және технологиялық жабдықтармен жанасуын;
25.4.
4) ұшаларды қансырату, тазарту және жуу учаскелеріндегі траптарға арнайы еңкіс наулар бойынша сұйықтың ағуын;
25.5.
5) санитариялық өңдеуге қол жеткізе отырып, тамақ шикізатын (май шикізатын, ішек-қарын жиынтығын, тағамдық қанды, қосымша өнімдерді) беруді бір-бірінен бөлуді;
25.6.
6) тағамға жатпайтын қалдықтардың ерекше түске боялған және оның арналуы туралы жазуы (таңбасы) бар арнайы ыдысқа жиналуын;
25.7.
7) ветеринариялық конфискаттарды (ветеринариялық-санитариялық сараптау кезінде ақауы анықталған ұшалар мен органдарды) ерекше түске боялған жабдықталған бөлек құламаларға немесе арнайы жылжымалы жабылатын ыдыстарға жинауды;
25.8.
8) сойылған жануарлардың ішіндегі асқазанды және бүйендерді босату, сондай-ақ теріні жеке үй-жайларда немесе биіктігі үш метр қалқанмен бөлінген және ұшаларды жылжыту орнынан кемінде үш метр аралықта алыстатылған малды бастапқы қайта өңдеу цехының арнайы бөлінген учаскелерінде шелдеу;
25.9.
9) сойылған малдардың ерекше қатерлі ауруларынан күдіктенген немесе тапқан жағдайда ветеринариялық мамандардың жұмыс орындарынан "Тоқта" батырмасының көмегімен конвейерді шұғыл тоқтатуды;

21.1.
Недопущение к убою животных и птиц,
не прошедших предубойный
ветеринарный осмотр;
21.2.
Недопущение к убою лошадей, ослов,
мулов, верблюдов без проведения
исследований на сап;
21.3.
Возвращение владельцам животных и
птиц, больных либо с подозрением на
заболевание, с травматическими
повреждениями, а также трупы,
обнаруженные при их приемке.
21.4.
Недопущение вывоза (вывода)
принятых на убой животных и птиц с
территории объекта.
21.5.
Недопущение к отправке на полигоны
твердых бытовых отходов трупы
павших животных и птиц,
ветеринарных конфискатов.
22.
Направление на санитарную бойню
всей партии животных и птиц при
выявлении признаков инфекционного
заболевания.
23.1
Проведение убоя больных животных и
птиц отдельно от здоровых животных
и птиц и/или в конце смены.
23.2.
Проведение дезинфекцию помещений и
оборудования после окончания убоя
больных животных и птиц.
24.
Наличие ветеринарных штампов на
тушах животных и птиц в зависимости
от выявленных болезней,
свидетельствующие о способе ее
обезвреживания.
25.1.
Обеспечение технологического
процесса:
исключением пересечений потоков и
контактов сырых и готовых
продуктов;
25.2.
контролем поступающего для
переработки сырья и вспомогательных
материалов на соответствие
нормативным документам;
25.3.
отсутствием соприкосновения мясных
туш, находящихся в подвешенном
состоянии, с полом, стенами и
технологическим оборудованием;
25.4.
стоком жидкости к трапам на
участках обескровливания, зачистки
и мойки туш по специальным
наклонным желобам;
25.5.
разделением передачи пищевого сырья
(жиросырья, кишечных комплектов,
пищевой крови, субпродуктов) друг
от друга с доступом для их
санитарной обработки;
25.6.
сбором не пищевых отходов в
специальную тару, окрашенную в
отличительный цвет и имеющую
надпись (маркировку) о ее
назначении;
25.7.
сбором ветеринарных конфискатов
(туш и органов, забракованных при
ветеринарно-санитарной экспертизе)
в оборудованные отдельные спуски
или специальные передвижные
закрывающиеся емкости, окрашенные в
отличительные цвета;
25.8.
опорожнением желудков и
преджелудков убойных животных от
содержимого, а также мездрение шкур
в отдельных помещениях или на
специально выделенных участках цеха
первичной переработки скота,
отделенных перегородкой высотой три
метра и удаленных от места
продвижения туш на расстояние не
менее трех метров;
25.9.
экстренной остановкой конвейера с
рабочих мест ветеринарных
специалистов при помощи кнопки
«Стоп» в случае подозрения или
выявления особо опасных заболеваний
убойных животных;

25.10.
10) тұтас еттерді, қосымша өнімдер мен басқа да сойылған өнімдерді тек олар санитарлық өңдеуден, ветеринарлық-санитарлық сараптаудан және таңбалаудан өткеннен кейін тоңазытқышқа жөнелтуді;
25.11.
11) суық және ыстық суды жұмыс орындарына беруді, ал ішектерді сұрыптау (үрлеу) үшін сығылған ауаны беруді қамтамасыз етеді.
26.
Тоңазытқыш камералары мен мұздатқыш көлемі және саны объектілердің өндірістік қуаты мен температураны өнім түріне байланысты 00С-тан 30 0С-қа дейінгі және ауаның ылғалдылығын 60%-дан 95% дейін реттеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей жағдайды ескере отырып таңдалады.
27.1.
Тоңазытқыш камералары мен мұздатқыштарға салған кезде шикізаттар мен қосымша өнімдер ағаштан жасалған торларға қатарланып немесе еденнен биіктігі 8 сантиметр болатын тұғырықтарға қойылады.
27.2.
Қатарлар суыту қабырғалары мен аспаптарынан 30 сантиметр алыс қашықтықта орналастырылуға тиіс.
27.3.
Қатарлар арасында өтетін жол қалдырылады.
27.4.
Суытылған және салқындатылған ет ілініп сақталады.
28.
Шартты түрде жарамды ет осы мақсатта арнайы қолданылатын оқшауланған мұздатқышта немесе мұздаткыштың жеке камерасында сақталады.
29.1.
Қоқыстарды жинау үшін контейнерлер негізінің ауданынан үш есе асатын асфальтталған алаңқайға орнатылатын металдан жасалған контейнерлер қолданылады.
29.2.
Контейнерлер өндірістік және қосалқы үй-жайлардан 25 метр алыс орналасады.
29.3.
Қоқыс жинайтын алаңқайды үш жағынан тұтастай бетондалған немесе кірпіштен қаланған биіктігі 1,5 метр қабырғамен қоршау қажет.
29.4.
Көңді биотермиялық залалсыздандыру арнайы жабдықталған алаңқайларда жүргізіледі.
30.1.
Өндірістік цехтарда ағынды су: құрамында май бар, құрамында май жоқ, шаруашылық-тұрмыстық және ластанбаған өндірістік су үшін ішкі кәріздің бөлек желісі көзделеді;
30.2.
Кәрізге немесе жергілікті тазарту құрылыстарына жіберу алдында ағынды сулар, механикалық тазартудан өтеді;
30.3.
құрамында майы барлары майтұтқыштардан өтеді;
30.4.
карантинді бөлімшеден және сумен шайылған аумақтан көңді ұстап қалушы арқылы жіберіледі, залалсыздандырылады.
31.
Ағынды суды қабылдау үшін бетондалған шұңқыр өндірістік ғимараттан кемінде 20 метр қашықтықта орналасады, қақпақпен жабдықталады және оның 2/3 көлемінің толу шамасына қарай тазартылады.
32.
Өндіруде (дайындауда) ет және ет өнімдеріне ветеринарлық-санитарлық сараптау жүргізу үшін өндіру (дайындау) объектілерінде өндірістік бақылау бөлімшелері ұйымдастырылады.
33.
Отандық және импорттық өндірістің ет шикізаттары өнеркәсіптік қайта өңдеуге ветеринарлық ілеспе құжаттармен бірге қабылданады.
34.
Ет және ет өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарына және/немесе контейнерлерге мынадай талаптар қойылады:

25.10.
отправкой туш, субпродуктов и
других продуктов убоя в холодильник
только после их санитарной
обработки, ветеринарно-санитарной
экспертизы и клеймения;
25.11.
подводом холодной и горячей воды к
рабочим местам, а для сортировки
(продувки) кишок подачу сжатого
воздуха.
26.
Наличие объема и количества
холодильных камер и морозильников с
учетом производственной мощности
объектов и условия, для обеспечения
возможности регулирования
температуры в зависимости от вида
продукции от 00С до 300С и
влажность воздуха от 60 % до 95 %.
27.1
Наличие деревянных решеток или
поддонов высотой 8 сантиметров от
пола для сырья и субпродуктов при
размещении их штабелями в камерах
холодильника и морозильника.
27.2.
Расположение штабелей на расстоянии
не ближе 30 сантиметров от стен и
приборов охлаждения.
27.3.
Наличие проходов между штабелями.
27.4.
Хранение остывшего и охлажденного
мяса в подвешенном состоянии.
28.
Хранение условно годного мяса в
специально используемых для этих
целей холодильниках-изоляторах или
в отдельных камерах холодильника.
29.1.
Наличие для сбора мусора
металлических контейнеров,
устанавливаемых на асфальтированной
площадке, размеры которой в три
раза превышающие площадь основания
контейнеров.
29.2.
Расположение контейнеров не ближе
25 метров от производственных и
вспомогательных помещений.
29.3.
Наличие площадки мусоросборников,
огражденный с трех сторон сплошной
бетонированной или кирпичной стеной
высотой 1,5 метра.
29.4.
Выполнение биотермического
обеззараживания навоза на
специально оборудованных
площадках.
30.1.
Наличие раздельных сетей внутренней
канализации для сточных вод в
производственных цехах:
содержащих жир, не содержащих жир,
хозяйственно-бытовых и
незагрязненных производственных
вод;
30.2.
наличие механической очистки
сточных вод перед сбросом в
канализацию или на местные очистные
сооружения;
30.3.
наличие жироловок для воды,
содержащий жир;
30.4.
наличие очистки воды через
улавливатель навоза и
обеззараживание воды из
карантинного отделения и от смывов
из территории.
31.
Наличие бетонированной ямы для
приема сточных вод на расстоянии не
менее 20 метров от
производственного здания,
оборудованной крышкой и очищение по
мере заполнения ее на 2/3 объема.
32.
Наличие подразделения
производственного контроля для
проведения ветеринарно-санитарной
экспертизы мяса и мясной продукции
внутри производства (изготовления)
на объекте производства.
33.
Выполнение промышленной переработки
мясного сырья отечественного и
импортного производства с наличием
ветеринарных сопроводительных
документов.

34.1
олардың жас өніммен жанасатын ішкі жақ жоғары беті немесе басқа бөліктері өнімнің органолептикалық қасиеттеріне және халықтың денсаулығына әсер етпейтін шірімейтін металдардан жасалады тегіс, жеңіл тазаланатын және дезинфекцияланатын болуы тиіс;
34.2.
өнімді жәндіктерден және шаңнан тиімді қорғауды қамтамасыз етуі және сұйықтың дренажын болдырмау үшін су өткізбейтін болуға тиіс;
34.3.
ұшаларды, жарты ұшаларды, ұшаның төрттен бір бөлігін тасымалдау үшін олар ет еденге тимейтін биіктікте орнатылған ілінетін жас ет үшін шірімейтін күршектермен жабдықталады;

34.1.
Наличие на транспортных средствах
и/или контейнерах, предназначенных
для транспортировки мяса и мясной
продукции, гладких листов из
нержавеющих материалов, не влияющих
на органолептические свойства
продуктов и здоровье населения, для
удобства очистки и дезинфекции.
34.2.
Выполнение эффективной защиты
продукции от насекомых и пыли, и
водонепроницаемость продукции для
предотвращения дренажа жидкостей.
34.3.
Наличие в транспортных средствах
нержавеющих крючьев для висящего
свежего мяса, установленного на
такой высоте, чтобы мясо не
касалось пола при транспортировке
туш, полутуши, четвертей туши.

34.4.
көлік құралдарын немесе контейнерлерді онда тірі жануарларды немесе түрлі басқа жүкті тасымалдағаннан кейін ет және ет өнімдерін тасымалдауға қолдануға жол берілмейді.
35.
Ет және ет өнімдерін тасымалдауға қолданылатын көлік құралында температуралық-ылғалдылық режимі сақталады.
36.
Мал союмен, ет пен ет өнімдерін өңдеумен айналысатын объектілерде мемлекеттік ветеринариялық санитариялық бақылау орнанының есептік нөмірінің болуы.
- қойылған талаптарға сай болған жағдайда "+" белгісі қойылады;
- қойылған талаптарға сай болмаған жағдайда "-" белгісі қойылады және әр бұзушылық түрі баллдық жүйе арқылы бағаланады;
- егер тексеру объектісінде тізімде қойылған талабы болмаса "0" белгісі қойылады
Тексеруді жүргізген мемлекеттік
ветеринариялық-санитарлық инспектор ___________  ___________________
(Т.А.Ә.)        (қолы)
М.О.
Қойылған талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда нұсқама толтырылған күні мен нөмірі қойылады (20 ___ жылғы "____ "______ № ________)
Тексеру қорытындысымен таныстым
(келісемін/келіспеймін)_____________          ______________________
(Т.А.Ә.)                   (қолы)
20 _____ ж. "_____"_______________
Тексеру қорытындысы бойынша тексерілетін объект_____________________
(объектінің атауы)
Объектілер ауыстырылатын категориясына("+" белгісімен белгіленеді):
Тәуекел дәрежесі жоғары
Тәуекел дәрежесі орташа
Тәуекел дәрежесі төмен
Органның лауазымды тұлғалары:
_____________________         ____________             _____________
(лауазымы)                  (қолы)                   (Т.А.Ә.)
_____________________         ____________             _____________
(лауазымы)                  (қолы)                   (Т.А.Ә.)
Органның басшысы:
_________________                            _______________________
(Т.А.Ә.,лауазымы)                                    (қолы)
нысаны
Ветеринария саласындағы малдарды ұстаумен, өсірумен және қолданумен айналысатын жеке және заңды тұлғаларға арналған тексеру парағы
Органның атауы______________________________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт_____________________________________
(№, күні)
Субъектінің атауы___________________________________________________
СТН (БСН, ЖСН)______________________________________________________
Субъектінің орналасқан мекен-жайы___________________________________
Органның атауы______________________________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт_____________________________________
(№, күні)
Субъектінің атауы___________________________________________________
СТН (БСН, ЖСН)______________________________________________________
Субъектінің орналасқан мекен-жайы___________________________________
Қойылатын талаптар тізімі
Қойылған талаптарға сай
Қойылған талаптарға сай емес
Қажет емес
1
2
3
4
5
1.1
Аумақты, мал шаруашылығы қора-жайларын, сондай-ақ жемшөпті, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтауға және өңдеуге арналған ғимараттарды ветеринариялық-санитариялық ережелер мен нормативтерге сәйкес ұстауға, қоршаған ортаның ластануына жол бермеуге;
1.2
мемлекеттік ветеринариялық қадағалау бақылайтын жүктерді ұстауға, өсіруге, пайдалануға, өндіруге, дайындауға (союға), сақтауға, өңдеу мен өткізуге байланысты мемлекеттік ветеринариялық қадағалау объектілерін орналастыру, салу, қайта жаңғырту және пайдалануға беру кезінде, сондай-ақ оларды тасымалдау кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық санитариялық) талаптарды сақтауға;
1.3
ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіруді және оларға ветеринариялық паспорттарды ресімдеуді қамтамасыз етуге;
1.4
мемлекеттік ветеринариялық қадағалау органдарына жаңадан сатып алынған жануарлар, туған төлдер, олардың сойылғаны мен сатылғаны туралы хабарлауға;
1.5
ветеринариялық мамандарға олардың талап етуі бойынша диагностикалық зерттеулер мен вакцина егуді жүзеге асыру үшін жануарларды беруге;
1.6
мемлекеттік ветеринариялық санитариялық инспекторларға ветеринариялық қарау үшін қозғалтатын (орын ауыстырылатын) нысандарды кедергісіз беру;
1.7
ветеринариялық инспекторлардың жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін мемлекеттік ветеринариялық қадағалау бақылайтын жүктерді залалсыздандыру (зарарсыздандыру), өңдеу жөніндегі талаптарын орындауға;
1.8
союдың алдында ветеринариялық тексеру жүргізбей жануарларды өткізу үшін союға және сойғаннан кейін ұшалары мен мүшелеріне ветеринариялық санитариялық сараптама жасамай өткізуге жол бермеуге;
1.9

34.4.
Недопущение использования
транспортных средств или
контейнеров для транспортировки
мяса и мясной продукции после
транспортировки в них живых
животных или любого другого груза.
35.
Соблюдение
температурно-влажностного режима в
транспортном средстве, используемом
для перевозки мяса и мясной
продукции.
36.
Наличие учетного номера объекта
государственного
ветеринарно-санитарного контроля,
осуществляющего деятельность по
убою животных, переработке мяса и
мясной продукции, сырья животного
происхождения.
- в случае соответствия предъявляемым требованиям ставится знак «+»;
- в случае несоответствия предъявляемым требованиям ставится знак «-»;
- в случае отсутствия на объекте проверки требования из перечня ставится знак «0»
Проверку проводил Государственный
ветеринарно-санитарный инспектор ___________________ ________________
(Ф.И.О.)          (подпись)
М.П.
В случае выявления нарушений требований указываются номер и дата
составления предписания
(№ _________ от «____» _____________ 20___ года)
С результатом
проверки ознакомлен
(согласен/не согласен) ________________________ _____________________
(ФИО)                 (подпись)
«___» _______________ 20__ г.
По итогам проверки проверяемый объект _______________________________
(наименование объекта)
переводится в категорию объектов (отметить знаком «+»):
высокой степени риска
средней степени риска
незначительной степени риска
Должностные лица органа:
_____________________        _______________       __________________
(должность)               (подпись)                (Ф.И.О.)
_____________________        _______________       __________________
(должность)               (подпись)                 (Ф.И.О.)
Руководитель органа:
____________________________                  _______________________
(Ф.И.О. должность)                            (подпись)
Форма
Проверочный лист в области ветеринарии
для физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность
по содержанию, разведению и использованию животных
Наименование органа _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки____________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта _______________________________________________
_____________________________________________________________________
РНН (БИН, ИИН)_______________________________________________________
Адрес местонахождения субъекта ______________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует
предъявляемым
требованиям
Не
соответствует
предъявляемым
требованиям
Не требуется
1
2
3
4
5
1.1.
Недопущение загрязнения окружающей
среды и содержание территории,
животноводческих помещений, а
также сооружений для хранения и
переработки кормов, продукции и
сырья животного происхождения в
благополучном ветеринарном
(ветеринарно-санитарном)
состоянии;
1.2.
Соблюдение зоогигиенических и
ветеринарных
(ветеринарно-санитарных)
требований при размещении,
строительстве, реконструкции и
вводе в эксплуатацию объектов
государственного
ветеринарно-санитарного контроля,
связанных с содержанием,
разведением, использованием,
производством, заготовкой (убоем),
хранением, переработкой и
реализацией, а также при
транспортировке (перемещении)
перемещаемых (перевозимых)
объектов;
1.3.
Обеспечение идентификации
сельскохозяйственных животных и
оформление на них ветеринарных
паспортов;
1.4.
Извещение органов государственного
ветеринарно-санитарного контроля о
вновь приобретенных животных,
полученном приплоде, их убое и
продаже;
1.5.
Предоставление ветеринарным
специалистам по их требованию
животных для осуществления
диагностических исследований и
проведения вакцинации;
1.6.
Беспрепятственное предоставление
государственным ветеринарным
инспекторам для ветеринарного
осмотра перемещаемые (перевозимые)
объекты;
1.7.
Выполнение требований
государственных ветеринарных
инспекторов по обезвреживанию
(обеззараживанию), переработке
перемещаемых (перевозимых)
объектов, представляющих опасность
для здоровья животных и человека;
1.8.
Недопущение убоя животных для
реализации без предубойного
ветеринарного их осмотра и
послеубойной
ветеринарно-санитарной экспертизы
туш и органов;
1.9.
Выполнение убоя
сельскохозяйственных животных,
предназначенных для последующей
реализации, на
мясоперерабатывающих предприятиях,
убойных пунктах или площадках по
убою сельскохозяйственных животных
в порядке, установленном
постановлением Правительством
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 04.11.09 ж. № 1754 қаулысымен бекітілген тәртіпке сәйкес кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды арнайы мал сою орындарында сою.
1.10
ветеринариялық мамандарға өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына жәрдем көрсетуге;
2.
2.1
Иелер келесі шаруашылық ұйымдастыру шараларын орындайды:
мал қораларында және аулаларында тұрақты механикалық тазарту жүргізу, көңді зарарсыздандыруға үю;
2.2
табынды, отарды, топты инфекциялық аурулардан таза аумақтық малдарымен толықтыру;
2.3
мал азығын малдың инфекциялық ауруларынан таза аумақтарда дайындау;
2.4
қолайлы және қолайсыз аумақ малдары арасындағы қатынасты болдырмау.
3.
3.1
Мал иелері келесі ветеринариялық санитариялық іс-шараларды атқарады:
1) малды орналастыруда, азықтандыруда және пайдалануда ветеринариялық-санитарлық ережелерді орындау;
3.2
2) мал жайылымдарын және суаттарын қалыпты ветеринариялық-санитарлық жағдайда ұстау;
3.3
3) көңді және өлексені уақытында зарарсыздандыру;
3.4
4) мал қораларына ретті профилактикалық дезинфекция (микроорганизмдерді жою), дератизация (тышқандарды жою), дезинсекция (зиянды бунақ денелерді жою), дезакаризация (кенелерді жою) жүргізу;
3.5
5) мал фермаларын, қораларын дезинфекциялық тосқауылдармен қамтамасыз ету;
3.6
6) мал шаруашылығы объектілерінің аумақтарын қоршаумен қамтамасыз ету.
4.
ветеринариялық маманның рұқсатынсыз ауырды деген малды бір жерден екінші жерге айдауға тыйым салынады;
5.
Малдарды ұстаумен, өсірумен және қолданумен айналысатын нысандарда мемлекеттік ветеринариялық санитариялық қадағалау нысанының есептік нөмірінің болуы тиіс.
- қойылған талаптарға сай болған жағдайда "+" белгісі қойылады;
- қойылған талаптарға сай болмаған жағдайда "-" белгісі қойылады және әр бұзушылық түрі баллдық жүйе арқылы бағаланады;
- егер тексеру объектісінде тізімде қойылған талабы болмаса "0" белгісі қойылады
Тексеруді жүргізген мемлекеттік
ветеринариялық-санитарлық инспектор ____________ ____________________
(Т.А.Ә.)           (қолы)
М.О.
Қойылған талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда нұсқама толтырылған күні мен нөмірі қойылады (20 ___ жылғы "___"_____ № ____)
Тексеру қорытындысымен таныстым
(келісемін/келіспеймін)________________________ ____________________
(Т.А.Ә.)              (қолы)
20 ____ ж. "_______"____________
Тексеру қорытындысы бойынша тексерілетін объект ____________________
(объектінің атауы)
Объектілер ауыстырылатын категориясына("+" белгісімен белгіленеді):
Тәуекел дәрежесі жоғары
Тәуекел дәрежесі орташа
Тәуекел дәрежесі төмен
Органның лауазымды тұлғалары:
_____________________         _________________ ____________________
(лауазымы)                     (қолы)          (Т.А.Ә.)
_____________________         _________________   __________________
(лауазымы)                     (қолы)          (Т.А.Ә.)
Органның басшысы:
_________________             ______________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)                           (қолы)
нысаны
Ветеринария саласындағы ветеринарияға белгіленген препараттарды өндіру және сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерді тексеру парағы
Органның атауы______________________________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт_____________________________________
(№, күні)
Субъектінің атауы___________________________________________________
СТН (БСН, ЖСН)______________________________________________________
Субъектінің орналасқан мекен-жайы___________________________________
Органның атауы______________________________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт_____________________________________
(№, күні)
Субъектінің атауы __________________________________________________
СТН (БСН, ЖСН)______________________________________________________
Субъектінің орналасқан мекен-жайы___________________________________
Қойылатын талаптар тізімі
Қойылған
талаптарға
сай
Қойылған талаптарға сай емес
Қажет емес
1
2
3
4
5
1.
Жануарлар үшін шығарылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттардың қауіпсіздігі үшін қысталаң болып табылатын өндірістік операцияларға арналған үй-жайлар мен жабдықтарды шығарылатын өнімнің қауіпсіздігін бақылау мен қамтамасыз етуді жүзеге асыратын бөлімше тиісті түрде растауға тиіс.
2.
Әрбір технологиялық учаске үшін өндіріс регламентіне сәйкес тиісті тазалық сыныбы белгіленуі тиіс.
3.
Дәрілік фитошикізатты дайындау сатысында міндетті радиациялық бақылау жүргізіледі.
4.
Дәрілік өсімдіктерді сұрыптау, технологиясында көзделген оларды өңдеу және зертханалық бақылау өңезденудің, улы өсімдіктердің және олардың зақымданған бөліктерінің (қаракүйе, шала, жорғалайтын ақ мия, түрлі-түсті вязель, қырықжапырақты софора және басқалар) болуына жол бермейді.
5.
Сүт - шикізат, сүт сарысуы, казеин, ет, бауыр, паренхиматозды органдар, қан, эндокринді шикізат және шикізат ретінде биологиялық препараттар алуға арналған жануарлардың басқа да тіндері мен органдары дені сау жануарлардан алынуы тиіс.
6.
Дәрілік заттар мен биологиялық препараттарды шығару (дайындау) уәкілетті орган әзірлейтін және келісілетін нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
7.
Ветеринариялық дәріхана Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 сәуірдегі № 380 қаулысымен бекітілген "Ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентіне сәйкес болуы жануарларға арналған дәрілік заттарды дайындауды қамтамасыз ететін қажетті үй-жайлар, жабдықтар және мүкәммал тиіс.
8.
Микроорганизмдер, оның ішінде шетелден алынғандары, жануарларға арналған иммунологиялық дәрілік заттарды шығару мен олардың сапасын бақылауға арналғандар Ветеринарияда пайдаланылатын микроорганизмдер штамдарының коллекциясына депозитке алынуы тиіс.
9.
Басқа дәрілік заттарды шығару үшін пайдаланылатын аймақтарда микробиологиялық тектес дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды дайындауға жол берілмейді.
10.
Микробиологиялық және биотехнологиялық өнімдерді шығаратын әрбір кәсіпорында қамтамасыз ету жүйелерін, технологиялық процестерді, барлық технологиялық жабдықтарды, процестерді және бақылау әдістерін қазіргі заманғы салыстырып тексеру жүргізілуі тиіс.
11.
Жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды сақтау, босату (өткізу) және тасымалдау физикалық-химиялық, биологиялық, фармакологиялық, токсикологиялық қасиеттерін ескере отырып атқарылуы тиіс.
12.
Дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды шығаруды жүзеге асыратын кәсіпорындарда жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды сақтау мен босату кезінде олардың қауіпсіздігі мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін үй-жайлар, жабдықтар және мүккәмал болуы тиіс.

от 04.11.09 г. № 1754;
1.10.
Содействие ветеринарным
специалистам в выполнении ими
служебных обязанностей.
2.1.
Выполнение
организационно-хозяйственных
мероприятий:
регулярное проведение в помещениях
и выгульных дворах механической
очистки, складывание навоза в
бурты для обеззараживания;
2.2.
Комплектование стад, гуртов, отар,
табунов животными из благополучных
по инфекционным заболеваниям зон;
2.3.
Заготовление кормов на
территориях, благополучных по
инфекционным заболеваниям;
2.4.
Недопущение контакта между
животными благополучной и
неблагополучной зон.
3.1.
Выполнение ветеринарно-санитарных
мероприятий:
выполнение ветеринарно-санитарных
правил при размещении, кормлении и
использовании животных;
3.2.
содержание пастбищ и мест водопоя
животных в хорошем
ветеринарно-санитарном состоянии;
3.3.
своевременное обезвреживание
навоза и трупов павших животных;
3.4.
регулярное проводение
профилактической дезинфекции
(уничтожение микроорганизмов),
дератизации (уничтожение крыс,
мышей), дезинсекции (уничтожение
насекомых), дезакаризации
(уничтожение клещей)
животноводческих помещений;
3.5.
наличие дезинфекционных барьеров
на животноводческих фермах,
помещениях;
3.6.
ограждение территории
животноводческих объектов.
4.
Недопущение без ведома
ветеринарного специалиста любого
передвижения животных, в отношении
которых установлено наличие
заболевания.
5.
Наличие учетного номера объекта
государственного
ветеринарно-санитарного контроля,
осуществляющего деятельность по
содержанию, разведению и
использованию животных.
- в случае соответствия предъявляемым требованиям ставится знак «+»;
- в случае несоответствия предъявляемым требованиям ставится знак «-»;
- в случае отсутствия на объекте проверки требования из перечня ставится знак «0»
Проверку проводил Государственный
ветеринарно-санитарный инспектор ___________________   ______________
(Ф.И.О.)            (подпись)
М.П.
В случае выявления нарушений требований указываются номер и дата составления предписания
(№ _________ от «____» _____________ 20___ года)
результатом
проверки ознакомлен
(согласен/не согласен) ________________________ _____________________
(Ф.И.О.)               (подпись)
«___» _______________ 20__ г.
По итогам проверки проверяемый объект _______________________________
(наименование объекта)
переводится в категорию объектов (отметить знаком «+»):
высокой степени риска
средней степени риска
незначительной степени риска
Должностные лица органа:
_____________________           _______________    __________________
(должность)                   (подпись)             (Ф.И.О.)
__________________________ __________________ _______________________
(должность)                  (подпись)             (Ф.И.О.)
Руководитель органа:
____________________________                  _______________________
(Ф.И.О. должность)                                 (подпись)
Форма
Проверочный лист в области ветеринарии
для субъектов, осуществляющих деятельность по производству и
реализацией препаратов ветеринарного назначения
Наименование органа _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки____________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта _______________________________________________
_____________________________________________________________________
РНН (БИН, ИИН)_______________________________________________________
Адрес местонахождения субъекта ______________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует
предъявляемым
требованиям
Не соответствует
предъявляемым
требованиям
Не требуется
2
3
4
5
1.
Контролирование помещений и
оборудования, предназначенных
для производственных операций
с производимыми
лекарственными средствами и
биологическими препаратами,
внутри производственным
подразделением предприятия
обеспечивающего безопасность
продукции.
2.
Установление соответствующего
класса чистоты для каждого
технологического участка в
соответствии с регламентом
производства.
3.
Проведение обязательного
радиационного контроля на
стадии заготовки
лекарственного фитосырья.
4.
Исключение наличия плесени,
ядовитых растений и их
пораженных частей, (спорынья,
головня, горчак ползучий,
вязель разноцветный, софора
листохвостная и другие.) при
сортировке лекарственных
растений, их обработке,
предусмотренной технологией и
лабораторным контролем.
5.
Получение от здоровых
животных: молока-сырья,
сыворотки молочной, казеина,
мяса, печени, паренхиматозных
органов, крови, эндокринного
сырья, и других тканей и
органов животных,
предназначенных в качестве
сырья для получения
биологических препаратов.
6.
Выполнение производства
(изготовление) лекарственных
средств и биологических
препаратов в соответствии с
нормативно-технической
документацией
соответствующего
ветеринарного препарата.
7.
Соблюдение ветеринарных
нормативов необходимого
помещения, оборудования и
инвентаря, обеспечивающего
изготовление лекарственных
средств для животных.
8.
Депонирование в коллекции
штаммов микроорганизмов,
используемых в ветеринарии,
микроорганизмов, в том числе
полученных из-за рубежа,
предназначенные для
производства и контроля
качества иммунологических
лекарственных средств для
животных.
9.
Недопущение изготовления
лекарственных средств,
биологических препаратов
микробиологического
происхождения в зонах,
используемых для производства
других лекарственных
средств.
10.
Проведение своевременной
поверки систем обеспечения,
технологических процессов,
всего технологического
оборудования, процессов и
методов контроля на каждом
предприятии по производству
микробиологической и
биотехнологической
продукции.
11.
Соблюдение условий хранения,
отпуска (реализации) и
транспортирования
лекарственных средств,
биологических препаратов для
животных для обеспечения их
сохранности с учетом
физико-химических,
биологических,
фармакологических,
токсикологических свойств.
12.
Наличие на предприятии
помещений, оборудования и
инвентаря при хранении и
отпуске лекарственных
средств, биологических
препаратов, обеспечить.

13.1
Жұмыста келесілер болмауы тиіс:
1) дәрілік заттарды сақтаудың температуралық режимдерінің сақталмауы;
13.2
2) өнімнің түрінің бұзылуы;
13.3
3) тасымалдау кезінде өнімнің зақымдануы;
13.4
4) препараттарды қолдануда дайындау, тағайындау ережелерінің бұзылуы;
13.5
5) дәрілік заттарды жою кезіндегі қауіпсіздікке қойылатын талаптардың бұзылуы.
14.
Қоймалық үй-жайлар мынадай учаскелерге:
1) өнімді қабылдау және босату аймағына;
2) жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды негізгі сақтауға арналған аймаққа;
3) ерекше сақтау шарттарын талап ететін жануарларға арналған дәрілік заттар, биологиялық препараттар аймағына; карантиндік аймаққа бөлінуі тиіс.
15.
Жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды қоймада барлық көшіру құжатты түрде тіркеледі.
16.
Жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды жарамдылық мерзімі бойынша есепке алу жүргізілуі тиіс.
17.
Жарамдылық мерзімі өткен, сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін және олардың сапасын куәландыратын құжаттары жоқ жануарларға арналған дәрілік заттар, биологиялық препараттар және басқа да тауарлар қабылдауға жатпайды.
18.
Ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттарды республиканың нарығында орналастыруды және сатуды жүзеге асыратын адамдарда осы қызмет түріне лицензиясы, тиісті үй-жайлары және өнімнің нақты түрлеріне арналған нормативтік құжаттарға сәйкес өнімді сақтау мүмкіндігін қамтамасыз ететін жағдайлары болуы тиіс.
19.
Ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттар сатуға жіберілмейді, егер:

13.1.
Соблюдение температурного
режима хранения лекарственных
средств;
13.2.
Недопущение обезличивания
продукции;
13.3.
Недопущение повреждения
продукции при
транспортировке;
13.4.
Недопущение нарушений правил
изготовления, назначения в
применении препаратов;
13.5.
Недопущение нарушений к
безопасности при уничтожении
лекарственных средств.
14.
Наличие следующих участков в
складских помещениях:
1) зона приемки и отпуска
продукции;
2) зона для основного
хранения лекарственных
средств, биологических
препаратов для животных;
3) зона для хранения
лекарственных средств,
биологических препаратов для
животных, требующих особых
условий хранения;
4) карантинная зона.
15.
Документальное
регистрирование на складе
всех перемещений
лекарственных средств,
биологических препаратов для
животных.
16.
Ведение учета лекарственных
средств, биологических
препаратов для животных по
срокам годности.
17.
Не принимать лекарственные
средства, биологические
препараты для животных и
другие товары, с истекшими
сроками годности, не
соответствующие требованиям к
качеству и без документов,
удостоверяющих их качество.
18.
Наличие лицензии на
соответствующий вид
деятельности лицам,
осуществляющим размещение и
реализацию лекарственных
средств и биологических
препаратов, используемых в
ветеринарии на рынке
республики в соответствии с
нормативными документами на
конкретные виды продукции.
19.
Недопущение к реализации
лекарственных средств и
биологических препаратов,
используемых в ветеринарии, в
следующих случаях:

1) сақталу немесе жарамдылық мерзімі бітсе;
2) бүлінуінің анық белгілері болса;
3) олардың шыққан жерін растайтын өндірушінің құжаттары жоқ және оларға қатысты ақпараты жоқ болса;
4) ұсынылған ақпаратқа сәйкес келмейтін және олардың шыққан жерін растайтын құжаттардың жасандылығына негізді күмән бар болса;
5) Техникалық регламенттерде көзделген мәліметтері бар таңбалануы жоқ не оларға қатысты мұндай ақпараты жоқ болса;
6) бұзылған және герметикалық емес орамда болса.
20.
Дәрілік затты қолдану жөніндегі нұсқамада көрсетілген талаптарға сәйкес дәрілік затты, биологиялық препаратты қолданғаннан кейін жануарларды сою алдында ұстау және мал шаруашылығы өнімін пайдалану мерзімін сақтау керек.
21.
Малдарға арналған кез келген дәрі-дәрмектерді, биологиялық заттарды қолданғаны туралы құжат жасау керек.
- дәрілік затты қабылдаған жануарды (ларды) сәйкестендіруді дәрілік затты, биологиялық препаратты тағайындау себептерін және дәрілік затты, биологиялық препаратты тағайындаған және қолданған адамның (дардың) қолдарын, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарлары үшін сою алдында ұстау және (немесе) мал шаруашылығы өнімін пайдалану мерзімін көрсету.
22.
Қабылданған және босатылған жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды құжатты түрде есепке алу жүргізілуі тиіс.
23.
Жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды жою нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
24.
Жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп тудыратын дәрілік заттар мен биологиялық препараттарды міндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) жөніндегі іс-шаралар тиісті аумақтың мемлекеттік ветеринарлық инспекторының міндетті түрде қатысуымен жүргізіледі.
25.
Ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттар міндетті түрде сертификациялануына және мемлекеттік тіркелуіне сәйкестірілінеді.
26.
Ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттарды өндірумен айналысатын мекемелерде мемлекеттік ветеринариялық санитариялық нысанның есептік нөмірі болуы тиіс.
- қойылған талаптарға сай болған жағдайда "+" белгісі қойылады;
- қойылған талаптарға сай болмаған жағдайда "-" белгісі қойылады және әр бұзушылық түрі баллдық жүйе арқылы бағаланады;
- егер тексеру объектісінде тізімде қойылған талабы болмаса "0" белгісі қойылады
Тексеруді жүргізген мемлекеттік
ветеринариялық-санитарлық инспектор ____________ ___________________
(Т.А.Ә.)      (қолы)
М.О.
Қойылған талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда нұсқама толтырылған күні мен нөмірі қойылады (20 __ жылғы "____"____ № _____)
Тексеру қорытындысымен таныстым
(келісемін/келіспеймін)____________________ ________________________
(Т.А.Ә.)             (қолы)
20 ___ ж. "____"__________________
Тексеру қорытындысы бойынша тексерілетін объект ____________________
(объектінің атауы)
Объектілер ауыстырылатын категориясына("+" белгісімен белгіленеді):
Тәуекел дәрежесі жоғары
Тәуекел дәрежесі орташа
Тәуекел дәрежесі төмен
Органның лауазымды тұлғалары:
_____________________         ____________             _____________
(лауазымы)                (қолы)                   (Т.А.Ә.)
_____________________         ____________             _____________
(лауазымы)                (қолы)                    (Т.А.Ә.)
Органның басшысы:
_________________                         ________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)                                  (қолы)
нысаны
Ветеринария саласындағы бір технологиялық оралымда жұмыс істейтін балық және балық өнімдерін өндіру және қайта өңдеумен айналысатын субъектілерді тексеру парағы
Органның атауы______________________________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт_____________________________________
(№, күні)
Субъектінің атауы___________________________________________________
СТН (БСН, ЖСН)______________________________________________________
Субъектінің орналасқан мекен-жайы___________________________________
Органның атауы______________________________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт_____________________________________
(№, күні)
Субъектінің атауы __________________________________________________
СТН (БСН, ЖСН)______________________________________________________
Субъектінің орналасқан мекен-жайы___________________________________
Қойылатын талаптар тізімі
Қойылған талаптарға сай
Қойылған талаптарға сай емес
Қажет емес
1
2
3
4
5
1.
Балық және балық өнімдерінің қауіпсіздігін және бақылануын растайтын құжаттардың (ветеринариялық сертификат, тауарлық ілеспе жолдама құжаттама) болуын.
2.
Балық және балық өнімдеріндегі микробиологиялық және паразитологиялық контаминация мен химиялық ластауыштардың, уытты элементтердің, пестицидтердің, радионуклидтердің, басқа да зиянды заттар белгіленген деңгейден аспауы тиіс.
3.
Өндірістік үй-жайлардың орналасуы технологиялық процестердің ағымдылығын қамтамасыз етуі және шикізат пен қалдықтардың ағымының дайын өнімнің ағымымен қиылысу мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
4.
Кәсіпорындардың өндірістік цехтарын, учаскелерін, бөлімшелерін, қосалқы және қойма үй-жайларын жоспарлау кезінде өндірістік бақылау жүйесін, соның ішінде балық және балық өнімдерінің қауіпсіздігіне, сондай-ақ жинау, жуу және залалсыздандыру сапасына ветеринариялық-санитариялық бақылау жүргізу мүмкіндігі қарастырылады.
5.1
Балық аулайтын кемелердің құрылысы кезінде келесі талаптар орындалуы тиіс:
өнімдердің трюмдық, ағымдық сумен, түтінмен, отынмен, мұнай өнімдерімен, жағармай материалдарымен байланысқа түспеуін қамтамасыз ету қажет, үшкір бұрыштары мен шығыңқылары барынша аз болып, қарқынды ағымды қамтамасыз етуі тиіс;
5.2
Балық аулау өнімдері жанасатын жабдық беттері мен материалдар тоттануға төзімді материалдардан жасалып, тегіс және жуу мен дизенфекциялауға жеңіл болуы тиіс;
5.3
Бетіндегі қаптамасы берік және уытты емес болуы тиіс.
5.4
Өнімдерді 24 сағаттан астам уақыт ішінде сақтауға арналып жобаланған және жабдықталған кемелер балық аулау өнімдерін сақтау үшін трюмдармен, цистерналармен немесе контейнерлермен жабдықталуы тиіс;
5.5
Сақталынатын балық аулау өнімдерін контаминациядан сақтау үшін трюмдар машина бөлімшелерінен және экипажға арналған бөлімшелерден арақабырғалармен бөлінуі тиіс;
5.6
Трюмдар мен контейнерлер өнімді қанағаттанарлық гигиеналық жағдайда сақталуын, қажет болған жағдайда еріген судың азық өнімдерімен жанаспауын қамтамасыз етуі тиіс;
5.7
Балық өнімдерін салқындатылған таза теңіз суында салқындатуға арналған кемелерде цистерналар цистернаның барлығында біртекті температураға жеткізу құралдарымен жабдықталуы тиіс;
5.8
Бұндай құрылғылар балықты таза теңіз суына салғаннан кейін температурасы алты сағаттан кейін +3 0С және 16 сағаттан соң 0 0 С аспайтын суыту дәрежесіне жетіп, температураның мониторингін және тіркелімін жасауға мүмкіндік беруі тиіс.
6.
Балық аулау өнімдері аулағаннан кейін бір сағаттан кешіктірмей мұзбен немесе мұздатылғын сумен салқындатылуы тиіс.
6.1
Температуралық жағдай мүмкіндік беретін болса, кіші кемелер балықты мұзсыз түсіре алады. Мұндай балық ауланған сәтінен бастап 12 сағат ішінде түсіріліп, температурасы -1 0С мен +4 0 С аралығында ұсталынуы тиіс.
6.2
Балық аулау өнімдерін сумен салқындату кезінде оны таза салқындатылған суда сақтау керек. Салқындатудың мұндай әдісі кеме бортында үш тәуліктен артық қолданылмайды.
6.3
Кемеге құстардың, жәндіктердің немесе басқа жануарлардың, паразиттер мен зиянкестердің түсуіне жол берілмеуі қажет.
7.1
Жүзу базаларында (жүзу құралдарында), аз мөлшерде болса да мыналар болуы қажет:
тамақты күн көзі мен қыздырғыш элементтерден және кез келген контаминация көздерінен сақтайтындай етіп жобаланған балық аулау өнімдерін бортқа қабылдау үшін резервке алынған және оңай тазаланатын қабылдау аймағы.
7.2
санитариялық-гигиеналық талаптарға сай келетін балықты қабылдау аймағынан жұмыс аймағына беру жүйесі;
7.3
өнімдердің кез келген контаминациясын болдырмайтындай етіп құрылған, балық аулау өнімдерін дайындау және өңдеу үшін жеткілікті кең, оңай жиналатын және дезинфекцияланатын жұмыс аймағы;
7.4
дайын өнімдерді сақтау аймағы;
7.5
өнімдерді дайындау және өңдеу аймақтарынан бөлек буып-түю материалдарын сақтау орны;
7.6
қалдыктарды жоюға арналған арнайы жабдықтар немесе адамдардың тұтынуына жарамсыз аулау балық өнімдерінің қалдықтарын сақтауға арналған камералар, бұл ретте қалдықтар кемеде 24 сағаттан артық сақталмауы тиіс;
7.7
орналасуы сумен жабдықтау жүйесімен жанаспайтын су жинау құрылғысы;
7.8
Балық аулау өнімдерін өңдеумен шұғылданатын персоналдың қолын жууға арналған жабдық.
7.9
Балық аулау өнімдерін мұздатуды жүзеге асыратын жүзу базасында (жүзу құралдарында) мұздату кемелері үшін талап етілетін жабдықтар болуы тиіс.
8.1
Мұздату кемелерінде:
температураны -180С-қа дейін тез төмендететін жеткілікті қуаттылығы бар мұздатқыш жабдықтар;
8.2
температураны -180С-қа дейін тез төмендететін жеткілікті қуаттылығы бар мұздатқыш жабдықтар;
8.3
Сақтау трюмдары температураны тіркеу құрылғыларымен жабдықталады. Санау құрылғысының температураны көрсетуші тетігі трюмдағы ең жоғары температурасы бар аймақта орналасуы тиіс;
8.4
Тоңазытқыш камералардың және мұздатқыштардың ішкі қабырғалары мен төбелері оларға балық аулау өнімдерін тиеу алдында санитарлық өңдеуден өткізіледі.
8.5
Тоңазытқыш және мұздатқыш камераларына салған кезде балық аулау өнімдері ағаштан жасалған торларға қатарланып немесе еденнен биіктігі 8 сантиметр болатын тұғырықтарға қойылады;
8.6
Қатарлар суыту қабырғалары мен аспаптарынан 30 сантиметр алыс қашықтықта орналастырылуға тиіс. Қатарлар арасында өтетін жол қалдырылады;
8.7
Егер балық аулау кемелерінде балықпен бірге пайдаланылатын су беру құрылғысы болса, онда ол жеткізілетін судың ластануын болдырмайтындай етіп орнатылуы тиіс.
9.1
Мұздатылған балық және балық өнімдерін өндіру кезінде мынадай талаптар орындалуы тиіс: мүшелеу учаскесі ауызсумен немесе таза сумен қамтамасыз етілуі тиіс;
9.2
мұздату -30 0 С-тан жоғары емес температурада өнімнің қабатына жеткенге дейін -18 0С-тан жоғары емес температурада жүргізіледі;
9.3
мұздатуды табиғи жағдайда балық ауланған орында табиғи жағдайда -12 0 С-тан жоғары емес температурада мұзды, жақсы желдетілген алаңда немесе желдің өтінде жүргізуге болады.
9.4
Балық және балық өнімдерін мұздату қажетті өндірістік сатыларды аяқтағаннан кейін жүргізілуі тиіс.
9.4
Шикізат өндіріске түскен сәттен бастап мұздатқышқа салынғанға дейін 4 сағат өтпеуі тиіс.

1) истекли сроки хранения или
годности.
2) имеются явные признаки
порчи;
3) отсутствуют документы
производителя, подтверждающие
их происхождение и в
отношении которых отсутствует
информация;
4) не соответстветствие
представленной информации и
имеются обоснованные
подозрения в фальсификации
документов, подтверждающих их
происхождение;
5) не имеется маркировки,
содержащей сведения,
предусмотренные техническими
регламентами либо в отношении
которых не имеется такая
информация;
6) нарушенная и негерметичная
упаковка.
20.
Соблюдение сроков предубойной
выдержки животных и
использования
животноводческой продукции
после применения
лекарственного средства,
биологического препарата в
соответствии с требованиями,
указанными в наставлении по
применению лекарственного
средства.
21.
Документирование любого
применения лекарственного
средства, биологического
препарата для животных:
- с указанием названия
лекарственного средства для
животных (написанного на
этикетке), номера серии,
дозы, пути введения;
- идентификации животного
(ых), получившего (их)
лекарственное средство;
- причины назначения
лекарственного средства,
биологического препарата и
подписи лица (лиц),
назначившего и применившего
лекарственное средство,
биологический препарат, а
также срока предубойной
выдержки для
сельскохозяйственных животных
и (или) использования
животноводческой продукции.
22.
Ведение документального учета
принятых и отпущенных
лекарственных средств,
биологических препаратов для
животных.
23.
Уничтожение лекарственных
средств, биологических
препаратов для животных в
соответствии с
нормативно-технической
документацией ветеринарного
препарата.
24.
Обязательное обезвреживание
(обеззараживание)
лекарственных средств и
биологических препаратов,
представляющих опасность
здоровью животных и человека,
проводить при обязательном
присутствии государственного
ветеринарного инспектора
соответствующей территории.
25.
Подтверждение на соответствие
государственной регистрации
лекарственных средств и
биологических препаратов,
используемых в ветеринарии.
26.
Наличие учетного номера
объекта государственного
ветеринарно-санитарного
контроля, осуществляющего
деятельность по производству
и реализации препаратов
ветеринарного назначения.
- в случае соответствия предъявляемым требованиям ставится знак «+»;
- в случае несоответствия предъявляемым требованиям ставится знак «-»;
- в случае отсутствия на объекте проверки требования из перечня ставится знак «0»
Проверку проводил Государственный
ветеринарно-санитарный инспектор ___________________ ________________
(Ф.И.О.)          (подпись)
М.П.
В случае выявления нарушений требований указываются номер и дата
составления предписания
(№ _________ от «____» _____________ 20___ года)
С результатом
проверки ознакомлен
(согласен/не согласен) ________________________ _____________________
(Ф.И.О.)                (подпись)
«___» _______________ 20__ г.
По итогам проверки проверяемый объект _______________________________
(наименование объекта)
переводится в категорию объектов (отметить знаком «+»):
высокой степени риска
средней степени риска
незначительной степени риска
Должностные лица органа:
_________________________      _______________    ___________________
(должность)                  (подпись)            (Ф.И.О.)
_________________________      _______________    ___________________
(должность)                  (подпись)            (Ф.И.О.
Руководитель органа:
____________________________                  _______________________
(Ф.И.О., должность)                               (подпись)
Форма
Проверочный лист в области ветеринарии
для субъектов, осуществляющих добычу и переработку рыбы и
рыбопродуктов, за исключением предприятий, работающих в едином
технологическом цикле
Наименование органа _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки____________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта _______________________________________________
_____________________________________________________________________
РНН (БИН, ИИН)_______________________________________________________
Адрес местонахождения субъекта ______________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует
предъявляемым
требованиям
Не
соответствует
предъявляемым
требованиям
Не требуется
1
2
3
4
5
1.
Наличие документов, подтверждающих
безопасность и прослеживаемость
(ветеринарный сертификат,
товарно-сопроводительная
документация) предъявляемых для
рыбы и рыбной продукции.
2.
Недопущение микробиологической и
паразитологической контаминации
рыбы и рыбной продукции и
содержание химических
загрязнителей, токсических
элементов, пестицидов,
радионуклидов, других вредных
веществ и их остатков.
3.
Обеспечение поточности
технологических процессов и
исключение возможности пересечения
потоков сырья и отходов с потоком
готовой продукции.
4.
Выполнение ветеринарно-санитарного
контроля за безопасностью рыбы и
рыбной продукции, а также за
качеством уборки, мойки и
дезинфекции при планировке
производственных цехов, участков,
отделений, вспомогательных и
складских помещений предприятия.
5.1.
Наличие следующих условий на
рыболовном судне:
исключение контакта продуктов с
трюмной, сточной водой, дымом,
топливом, нефтепродуктами,
смазочными материалами, иметь
минимум острых углов и выступов,
обеспечить интенсивный сток;
5.2.
наличие гладких и легко
поддающихся мойке и дезинфекции
поверхностей, оборудования и
материалов из пригодного
коррозионно-устойчивого материала,
с которыми контактируют продукты
рыболовства на рыболовном судне;
5.3.
наличие прочных и нетоксичных
поверхностей;
5.4.
хранение продуктов рыболовства в
течение более чем 24 часов в
оборудованных трюмах, цистернах
или контейнерах для хранения
продуктов рыболовства;
5.5.
предотвращение какой-либо
контаминации хранимых продуктов
рыболовства в трюмах расположенных
отдельно от машинных отделений и
от помещений для экипажа
перегородками;
5.6.
обеспечение сохранности продукции
в удовлетворительных гигиенических
условиях без контакта талой воды с
продуктами;
5.7
наличие устройств для достижения
однородной температуры во всей
цистерне на судах, оборудованных
для охлаждения продуктов
рыболовства в охлажденной чистой
морской воде;
5.8.
ведение мониторинга и регистрации
температуры.
6.
Охлаждение продуктов рыболовства
льдом или охлажденной водой не
позднее одного часа после вылова.
6.1.
Соблюдение температуры рыбы на
уровне между -10 С и +40 С после
выгрузки рыбы в малых судах в
течение 12 часов с момента вылова.
6.2.
Хранение продуктов рыболовства в
чистой охлажденной воде не более
трех суток на борту судна.
6.3.
Недопущение попадания на судно
птиц, насекомых или других
животных, паразитов и вредителей
7.1.
Наличие на плавбазах
(плавсредствах) зоны приемки легко
поддающейся уборке,
зарезервированная для принятия
продуктов рыболовства на борт,
спроектированная для защиты
продукции от солнца и
нагревательных элементов с
исключением любого источника
контаминации;
7.2.
Наличие системы для подачи рыбы из
зоны приема в рабочую зону;
7.3.
Наличие рабочей зоны с просторным
местом для приготовления и
обработки продуктов рыболовства,
легко поддающиеся уборке и
дезинфекции, устроенные таким
образом, чтобы предотвращать любую
контаминацию продуктов;
7.4.
Наличие зоны для хранения готовой
продукции;
7.5.
Наличие места для хранения
упаковочных материалов, отделенное
от зон приготовления и обработки
продукции;
7.6.
Наличие специального оборудования
для удаления отходов или камеры
для хранения отходов продуктов
рыболовства, непригодных для
потребления людьми, при этом
отходы хранить на судне не более
24 часов;
7.7.
Наличие водозаборного устройства с
исключением контакта с системой
водоснабжения;
7.8.
Наличие оборудования для мытья рук
персонала, занятого обработкой
продуктов рыболовства;
7.9.
Наличие оборудования, требуемое
для морозильных судов.
8.1.
Наличие морозильного оборудования
достаточной мощности для быстрого
понижения температуры до -180 С;
8.2.
Наличие охлаждающего оборудования
достаточной мощности, чтобы
содержать продукты рыболовства в
трюмах для хранения при
температуре не выше -180 С;
8.3.
Наличие трюмов для хранения
оборудованные устройствами для
регистрации температуры. Датчик
температуры считывающего
устройства должен быть расположен
в зоне, где самая высокая
температура в трюме;
8.4.
Соблюдение санитарной обработки
внутренних стен и потолков
холодильных камер и морозильников
перед загрузкой в них продуктов
рыболовства;
8.5.
Наличие деревянных решеток или
поддонов высотой 8 сантиметров от
пола для укладки штабелями
продуктов рыболовства при
размещении в камерах холодильника
и морозильника;
8.6.
Соблюдение расположения штабелей
на расстоянии не ближе 30
сантиметров от стен и приборов
охлаждения, и проходов между
штабелями;
8.7.
Наличие устройства для подачи воды
во избежание загрязнения
подаваемой воды.
9.1.
Соблюдение следующих условий при
производстве мороженой рыбы и
рыбной продукции:
наличие питьевой или чистой водой
на участке разделки;
9.2.
соблюдение температуры
замораживания продукции не выше
-300 С до достижения в толще
продукта температуры не выше -180
С;
9.3.
соблюдение замораживания в
естественных условиях в местах
улова наваги при температуре
воздуха не выше -120С на ледяных,
хорошо проветриваемых площадках
или на сквозняке;
9.4.
соблюдение замораживания рыбы и
рыбопродуктов после завершения
необходимых производственных
стадий;
9.5.
соблюдение хранения рыбы с момента
поступления сырья в производство и
до его закладки в морозильник не
превышая более 4 часов.

10.1
Балық өнімдерін өндіру процесінде алынған қалдықтар су өтпейтін танбаланған ыдыстарға жиналуы және жиналу өндірістік үй-жайлардан жойылуы тиіс.
10.2
Қалдықтар шикізаттан және дайын өнімдерден бөлек салқындатылатын камераларда сақталуы тиіс.
10.3
Қалдықтарды салқындатпай жабық ыдыста 2 сағаттан артық емес сақтауға болады.
11.
Таңбалауда кәсіпшілік ауданына тиесілілігі бойынша мынадай ақпарат болуы тиіс.
12.
Тамақ шикізаты мен қосалқы материалдарды сақтау үшін сөрелер, тұғырықтар пайдаланылады.
13.
Тамақ шикізаты мен қосалқы материалдарды еденге қоюға жол берілмейді.
14.
Барлық қойма үй-жайларын таза ұстау кезең-кезеңімен дезинсекция және дератизация жасалуға қажет.
15.
Температура көрсеткіштерін жазып отыратын термометр орнату.
16.
Көлік құралдары өнімді жәндіктерден және шаңнан тиімді қорғауды қамтамасыз ететін құралдармен жабдықталып, сұйықтықтың дренажын болдырмау үшін су өткізбейтін болуы тиіс;

10.1
Соблюдение удаления отходов по
мере накопления из
производственных помещений,
полученных в процессе производства
рыбной продукции, собирая их в
водонепроницаемые промаркированные
емкости.
10.2.
Хранение отходов в емкостях
отдельно от сырья и готовой
продукции в охлаждаемых камерах.
10.3.
Хранение отходов без охлаждения в
закрытых емкостях не более двух
часов.
11.
Наличие в маркировке
информации о принадлежности рыбы к
району промысла.
12.
Наличие стеллажей, поддонов, полок
для хранения пищевого сырья и
вспомогательных материалов.
13.
Недопущение складирования пищевого
сырья и вспомогательных материалов
на пол.
14.
Содержание всех складских
помещений в чистоте, подвергая
периодической дезинсекции и
дератизации.
15.
Наличие термометра, записывающего
показатели температуры, в
помещениях и оборудовании для
хранения рыбы и рыбной продукции.
16.
Соблюдение эффективной защитой
продуктов от насекомых и пыли
транспортного средства с
водонепроницаемым
контрольно-измерительными
средствами.

2011 ж. 30 маусымдағы № 18-02/366 және
Қазақстан Республикасы Экономикалық
даму және сауда министрінің м.а.
2011 жылғы 2 тамыздағы № 228
бірлескен бұйрығымен бекітілді
Қосымша 2
Ветеринария саласында жеке кәсіпкерлік аумағындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Ветеринария саласында жеке кәсіпкерлік аумағындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың осы критерийлері (әрі қарай - Критерийлер), ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы қауіп дәрежесін нақты анықтау мақсатында, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі N 339 (кіріспе жаңа редакцияда 2009 жылғы 24 шілде) "Ветеринария туралы" және 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 377-IV "Қазақстан Республикасындағы мемелекеттік бақылау және қадағалау туралы" Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Критерийлерде келесі ұғымдар қолданылады:
1) тәуекел - тексеретін нысандарының адам өмірі мен денсаулығына қауіп келтіру ықтималдығы, оның ауыр зардаптарының қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды қызығушылығына, мемлекеттің мүлкіне ауыртпалығына байланысты зиян келтіру;
2) Критерийді бағалаудағы қауіптің дәрежесі - тексеру нысандарының қызметіне байланысты, салалық дамудың ерекшелеріне және факторларына, осы дамуға әсер ететін сапалы және санды көрсеткіштерінің қосындысына байланысты тексерілетін нысандарды әр түрлі дәрежедегі тәуекелі;
3) тексерілетін нысандар - малдарды өсіру, дайындау (сою), сақтау, пайдалану, өңдеу және өткізу жөніндегі ұйымдарда, малдардан алынатын өнімдер мен шикізатты, ветеринариялық препараттарды, жем-шөп және жем-шөп қоспаларын өндіретін жеке және заңды тұлғалар.
3. Нысанды критерийлер арқылы тексеру жүйесін бағалау объективті Критерилер негізінде атқарылады - субъективті Критерийлерді және бірінші рет бөліп тарату - келесі бөліп таратқанда анықталады.
Бірінші ретке бөліп таратқанда барлық тексерудегі субъектілер ветеринариялық-санитариялық тексеру дәрежесіне сай, үш қауіп санатына бөлінеді:
1) жоғары дәрежедегі тәуекелге:
сүт және сүт өнімдерін өндіру жөніндегі нысандар, жеке аулалардан басқа;
ет пен ет өнімдерін өңдейтін және жануарларды соятын нысандар;
малдан алынатын шикізаттарды және азықтарды сақтаумен және өткізумен айналысатын, қоймалар, тоңазытқыштар, тоңазыту комбинаттар;
мал және құс өткізу базарларын қоса алғанда, малдарды ұстаумен, өсірумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар;
ветеринарияға белгіленген препараттарды өндірумен және өткізумен айналысатын кәсіпкерлік субъектілер;
құс фабрикалары;
бір технологиялық кезеңде жұмыс істейтіннен кәсіпорындардан басқа, балық және балық өнімдерін өңдеу, аулау кезіндегі тәуекелді бағалау критерийлері;
ішкі сауда нысандары.

от 30 июня 2011 года № 18-02/366 и
и.о. Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 02 августа 2011 года № 228
Критерии оценки степени рисков
в сфере частного предпринимательства в области ветеринарии
1. Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области ветеринарии (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 10 июля 2002 года № 339-II «О ветеринарии» (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.07.2009 г.) и от 6 января 2011 года № 377-IV «О государственном контроле и надзоре» для отнесения проверяемых субъектов в области ветеринарии к степеням рисков.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью проверяемого субъекта, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести проверяемых субъектов к различным степеням риска;
3) проверяемые субъекты – физические и юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с производством, заготовкой (убоем), хранением, использованием, переработкой и реализацией животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок.
3. Отнесение проверяемых субъектов по степеням рисков осуществляется на основании объективных критериев – при первичном распределении и субъективных критериев – при последующем распределении.
При первичном распределении проверяемые субъекты, в зависимости от уровня безопасности объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля распределяются по 3 степеням риска:
1) к высокой степени риска отнесены:
объекты по производству молока и молочных изделий, кроме частных подворий;
объекты по убою животных и переработке мяса и мясной продукции;
склады, холодильники, хладокомбинаты, занимающиеся приемом, хранением и реализацией продуктов и сырья животного происхождения;
физические и юридические лица, занимающиеся содержанием, разведением и использованием животных, включая рынки по продаже животных и птиц;
субъекты предпринимательства, занимающиеся производством и реализацией препаратов ветеринарного назначения;
птицефабрики;
рыбодобывающие и перерабатывающие предприятия;
объекты внутренней торговли.

2) орташа дәрежедегі тәуекелге:
лицензия негізінде жұмыс атқаратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханалары;
ветеринариялық емдеу-алдын алу қызметімен айналысатын жеке және заңды тұлғалар;
ветеринариялық препараттарды өткізумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар;
жем-шөпті және жем-шөптік қоспаларды дайындаумен, сақтаумен және өткізумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар;
ғылыми мақсатта малдарды ұстаумен және өсірумен айналыстын ғылыми ұйымдар жатады.
3) аз дәрежедегі тәуекелге:
зообақтар, цирктер, зоодүкендер;
бал араларын ұстаумен, өсірумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар;
ХАССП (Қауіпті талдау және сындарды бақылау нүктелері) НАССР (Hazard Analysis Critical Contral Point) жүйесіне енгізілген бірінші топтағы өндіріс объектілері жатады.
4. Келесі кезеңде бағалау қорытындысы бойынша жинақталған баллға байланысты қадағалау нысандары ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерінің қосымшасындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау Критерийлеріне сәйкес бөлінеді:
жоғарғы дәрежелі тәуекелге - 45 балл және одан жоғары;

2) к средней степени риска отнесены:
лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы, работающие на основе лицензии;
физические и юридические лица, занимающиеся ветеринарной лечебно-профилактической деятельностью;
физические и юридические лица, занимающиеся реализацией ветеринарных препаратов;
физические и юридические лица, занимающиеся заготовкой, хранением и реализацией кормов и кормовых добавок;
научные организации, занимающиеся содержанием и разведением животных в научных целях.
3) к незначительной степени риска отнесены:
зоопарки, цирки, зоомагазины;
физические и юридические лица, занимающиеся содержанием и разведением пчел;
объекты производства первой группы, внедрившие систему НACCP (Hazard Analysis Critical Contral Point) - русский вариант - ХАССП (Анализ Рисков и Критические Контрольные Точки).
4. При последующем распределении, в зависимости от суммы набранных баллов, начисленных по итогам проведенных проверок в соответствии с критериями оценки степени риска согласно приложению к Критериям, проверяемые субъекты перераспределяются:
в высокую степень риска – 45 и более баллов;

орташа дәрежелі тәуекелге - 30 дан 45 дейін баллға дейін;
аз дәрежелі тәуекелге - 30 баллдан төмен.
5. Бір деңгейлі қауіпті субъектілерді бірінші кезекте тексеруді жоспарлауда болатын негіздеме:
1) тәулігіне үш тоннадан артық өнім шығаратын кәсіпорын;
2) өткен тексерулердің қорытындысы бойынша бұзушылықтар анықталған нысандар:
инспекциялау және эпизоотиялық мониторинг қорытындысы бойынша;
ветеринариялық нормативтерге сәйкес келмейтін, ветеринариялық-санитариялық сараптау немесе зертханалық зерттеу қорытындысы бойынша;
3) өзіндік зертханалық бақылаудың жұмыс істемеуі немесе болмауы;
4) өткен тексерулер барысында анықталған бұзушылықтарды жою қорытындылары (нұсқаманың орындалуы) бойынша;
5) соңғы тексеру жүргізілген күн.
Ветеринария саласында жеке
кәсіпкерлік аумағындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне қосымша
Ветеринария саласындағы сүт және сүт өнімдерін өндіру субъектілерінің тәуекелді бағалау критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1
2
3
1.1.
Сүт және сүт өнімдерін сату үшін керек:
сүт және сүт өнімдері, оны қолдану және сақтау шарттары туралы ақпараттың болуы.
4
1.2.
сүт және сүт өнімдерінің қауіпсіздігін растайтын құжаттың (ветеринариялық-санитарлық қорытындының, ветеринариялық сертификаттың, ветеринариялық анықтаманың, сәйкестік сертификатының) болуы.
4
2.
Сүт және сүт өнімдеріне нормативтік құжаттарға сәйкес сату мерзімін белгілеуі тиіс.
4
3.
Уланған элементтердің, микотоксиндердің, антибиотиктердің, пестицидтердің, радионуклидтердің, болу деңгейі рұқсат етілген шекті деңгейден (нормадан) аспауға тиіс.
4
4.
Сатуға арналған сүт және сүт өнімдерінде белгіленген деңгейден жоғары микроорганизмдердің болуына жол берілмейді.
4
5.
Сүт және сүт өнімдерін өндіру (дайындау) жөніндегі технологиялық үй-жайларда кемірушілер мен жәндіктердің (оның ішінде шыбындардың, тарақандардың) болуына жол берілмейді.
4
6.
Сүт және сүт өнімдерін өндіру (дайындау) жөніндегі технологиялық үй-жайларда құстар мен жануарлар болуына жол берілмейді.
3
7.
Сүт және сүт өнімдерін дайындау және өндіру (дайындау) жөніндегі ғимарат пен оған іргелес маңдағы аумақ объектісі індеттен қолайлы аумақтарда орналасуы тиіс.
3
8.
Шикі сүтті тасымалдау кезінде және апаратын жеріне дейін оның температурасы 8 0С аспауы тиіс.
3
9.
Қабылдау кезінде шикі сүт тиісті температураға сай келмеген кезде оны дереу өңдеу керек.
4
10.
Сүт және сүт өнімдерін серіктестіретін құжаттарда оның шығу орны, қауіпсіздігі, сақтау жағдайы және тасымалдау кезіндегі сақтау мерзімі.
4
11.
Сүт және сүт өнімдерін кәсіпорында мемлекеттік ветеринариялық санитариялық бақылауының есептік нөмірінің болуы.
4
Ветеринария саласындағы малды сою, ет және ет өнімдерін қайта өңдеу субъектісінің тәуекелді бағалау критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1
2
3
1.
Ет және ет өнімінің нақты қауіпсіздігін, шыққан жерін және сапасын растайтын ветеринариялық ілеспе құжаттары болуы.
1
2.
Өндірістік үй-жайларға технологиялық жабдықтарды орналастырған кезде түйіспелі контаминация болмауы керек.
1
3.1.
Объект аумағында мыналар болатын жануарларды сою алдында ұстайтын аймақ көзделеді:
1) жануарларды қабылдау және ветеринарлық тексеру үшін шатырлары мен өткелектері, мал қоралары бар темір жол немесе автомобиль платформалары;
1
3.2.
2) жануарларды сою алдында ұстауға арналған ғимараттар (шатырлар);
0,5
3.3.
3) жануарларды шығарып салушылар мен айдаушыларға арналған үй-жайлар;
0,5
3.4.
4) киімдерді санитарлық өңдеу үшін тұрмыстық үй-жайлар мен залалсыздандырғыш камера;
0,5
3.5.
5) көң мен қиды жинау және уақытша сақтау үшін алаңқайлар;
0,5
3.6.
6) сойылатын жануарлар мен құстарды тасымалдауда пайдаланылатын автокөлік пен мүккамалды санитарлық өңдеу пункті;
0,5
3.7.
7) жануарлар үшін карантин, оқшаулағыш және санитарлық қасапхана;
0,5
3.8.
8) сарқынды суларды залалсыздандыруға арналған құрылыстар.
0,5
4.1.
Өндіру (дайындау) объектілерінде ветеринарлық-санитарлық мақсаттағы объектілер жабдықталады және жұмыс істейтін жағдайда болады:
1) стационарлық дезинфекциялық жуу пункттері немесе жануарларды союға жеткізетін автокөлікті жууға және дезинфекциялауға арналған алаңқайлар;
0,5
4.2.
2) ветеринарлық мамандарға арналған жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімдерді бақылау және ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізуге арналған жабдықтары бар үй-жайлар;
0,5
4.3.
3) жануарларды тексеруге арналған өткелектер;
0,5
4.4.
4) ауру немесе әлсіз жануарларды оқшау өңдеуге арналған санитарлық қасапхана немесе санитарлық камера;
0,5
4.5.
5) карантинге және оқшаулағышқа арналған үй-жайлар;
0,5
4.6.
6) етті және сойылған өнімдерді өңдегенге дейін уақытша сақтауға арналған оқшауланған тоңазытқыш камерасы;
0,5
4.7.
7) сарқынды суларды залалсыздандыруға арналған құрылыстар.
0,5
5.
Санитарлық қасапханада ауру малдар кіретін жеке есік, оларды қабылдайтын, ветеринарлық тексеретін алаңқайлар болады.
0,5
6.
Өндіру (дайындау) объектісін пайдалануға берген және технологиялық жабдықтарды немесе желілерді орнатқан, сондай-ақ ет өнімдерінің жаңа түрлерін шығарған кезде субъектіде ветеринарлық-санитарлық қорытынды болуы керек.
0,5
7.
Объектіде мүккамалды көлік құралдарын жуу және дезинфекциялау үшін су өткізбейтін едені, қатты бу, ыстық және суық су жіберіп және жуылған суды кәрізге ағызуға арналған трапы бар жуу бөлімшесі жабдықталады.
0,5
8.
Санитарлық блоктың өндірістік цехтарында (үй-жайларында) өндірістің қуаттылығына және бейініне қарамастан, қабырғаларының панельдері мен бағаналары Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген биіктігі кемінде екі метр материалдармен қапталады.
0,5
9.
Төбеде және ілулі арматураларда кірдің жиналуы, тамақ өнімдеріне бөгде заттардың түсуіне және ылғалдың немесе көктің пайда болуына жол берілмейді.
0,5
10.
Объектінің барлық үй-жайларының едендері тура, тегіс, су өткізбейтін материалдармен жабылады.
0,5
11.
Жуғыш және дезинфекциялайтын заттар жеке үй-жайда сақталады.
0,5

в среднюю степень риска – от 30 до 45 баллов;
в незначительную степень риска – менее 30 баллов.
5. Основанием для определения приоритетности планирования проверок субъектов одного уровня риска являются:
1) предприятия с производственным потенциалом более трех тонн продукции в сутки;
2) субъекты, в деятельности которых выявились нарушения по итогам прошедших проверок:
по результатам эпизоотического мониторинга и инспектирования;
по результатам лабораторных исследований или ветеринарно-санитарных экспертиз, несоответствующих ветеринарным нормативам;
3) отсутствие или не функционирование подразделения собственного лабораторного контроля;
4) результаты устранения нарушений, выявленных в ходе предыдущих проверок (исполнение предписаний);
5) дата последней проверки.
Приложение
к Критериям оценки степени рисков
в области ветеринарно-санитарной
безопасности
Критерии оценки риска в области ветеринарии
для субъектов, осуществляющих деятельность по производству
молока и молочных продуктов
Наименование критериев
Несоответствие
критериев требованиям
оценивается баллом
1.1.
При реализации молока и молочной продукции:
наличие информации о молоке и молочной продукции об
условиях ее использования и хранения;
4
1.2.
наличие документа, удостоверяющего безопасность молока
и молочной продукции (ветеринарно-санитарное
заключение, ветеринарное свидетельство, ветеринарный
сертификат, ветеринарная справка).
4
2.
Реализация молока и молочной продукции в пределах
сроков годности, установленных в соответствии с
нормативными документами на конкретные виды молока и
молочной продукции.
4
3.
Не превышение предельно допустимых уровней содержания
токсичных элементов, микотоксинов, антибиотиков,
пестицидов, радионуклидов.
4
4.
Не превышение допустимых уровней содержания
микроорганизмов в молоке и молочной продукции,
предназначенных для реализации.
4
5.
Не допущение в технологических помещениях по
производству (изготовлению) молока и молочной
продукции наличия грызунов и насекомых (в т.ч. мух,
тараканов).
4
6.
Не допущение на территории объекта производства
(изготовления) молока и молочных продуктов наличия
птиц и животных.
3
7.
Расположение зданий и прилегающей территории объекта
по заготовке и производству (изготовлению) молока и
молочной продукции на территориях, благополучных по
инфекционным заболеваниям.
3
8.
Не превышение 80С температуры молока-сырья во время
транспортировки до места переработки и вплоть до
начала переработки.
3
9.
Проведение немедленной переработки при приемке,
молока-сырья, несоответствующего установленной
температуре.
4
10.
Наличие сопроводительных документов на молоко и
молочную продукцию, подтверждающих их происхождение,
безопасность, условия хранения и сроки хранения при
транспортировке.
4
11.
Наличие учетного номера объекта государственного
ветеринарно-санитарного контроля, осуществляющего
деятельность по производству молока и молочных
продуктов.
4
Критерии оценки риска в области ветеринарии
для субъектов, осуществляющих деятельность по убою животных и
переработке мяса и мясной продукции
Наименование критериев
Несоответствие
критериев требованиям
оценивается баллом
1.
Наличие ветеринарных сопроводительных документов на
мясо и мясные продукты, подтверждающие безопасность,
происхождение и качество.
1
2.
Исключение перекрестной контаминации в
производственных помещениях при размещении
технологического оборудования.
1
3.1.
Наличие на территории объекта зоны предубойного
содержания животных:
железнодорожной или автомобильной платформы с
загонами, имеющими навесы и расколов для приема
животных и ветеринарного осмотра;
1
3.2.
зданий (навесов) для предубойного содержания
животных;
0,5
3.3.
помещений для проводников и гонщиков животных;
0,5
3.4.
бытовых помещений и дезинфекционной камеры для
санитарной обработки одежды;
0,5
3.5.
площадки для сбора и временного хранения навоза и
каныги;
0,5
3.6.
пункта санитарной обработки автотранспорта и
инвентаря, используемых для транспортировки убойных
животных и птицы;
0,5
3.7.
карантина, изолятора и санитарной бойни для скота;
0,5
3.8.
сооружений для обеззараживания сточных вод.
0,5
4.1.
Наличие на объектах производства (изготовления) в
исправном рабочем состоянии объектов
ветеринарно-санитарного назначения:
стационарных дезопромывочных пунктов или площадок для
мойки и дезинфекции автотранспорта, доставляющего
животных на убой;
0,5
4.2.
помещений для ветеринарных специалистов с
оборудованием для контроля и ветеринарно-санитарной
экспертизы животных и продуктов животного
происхождения;
0,5
4.3.
расколы для осмотра животных;
0,5
4.4.
санитарной бойни или санитарной камеры для
изолированной переработки больных или слабых
животных;
0,5
4.5.
помещений для карантина и изолятора;
0,5
4.6.
изолированной холодильной камеры для временного
хранения мяса и продуктов убоя до их переработки;
0,5
4.7.
сооружений для обеззараживания сточных вод.
0,5
5.
Наличие отдельного въезда на санитарной бойне для
больных животных, и площадки для их приема,
ветеринарного осмотра.
0,5
6.
Наличие ветеринарно-санитарного заключения при вводе
объекта производства (изготовления) в эксплуатацию и
установке технологического оборудования или линий, а
также выпуске новых видов мясной продукции субъекту.
0,5
7.
Наличие на объекте оборудованного моечного отделения
с водонепроницаемым полом, подводкой острого пара,
горячей и холодной воды и трапами для стока смывной
воды в канализацию для мойки и дезинфекции инвентаря,
транспортных средств.
0,5
8.
Наличие облицовки на панелях стен и колонн высотой не
менее двух метров в производственных цехах
(помещениях) санитарного блока.
0,5
9.
Недопущение на поверхности потолков и навесных
арматур скоплений грязи, осыпания посторонних частиц
и образований конденсатов или плесени в пищевую
продукцию.
0,5
10.
Обеспечение всех помещений объекта ровными, гладкими,
полами из водонепроницаемых материалов.
0,5
11.
Хранение моющих и дезинфицирующих средств в отдельном
помещении.
0,5

12.1.
Ет және ет өнімдері олардың салдарынан адамның денсаулығына және қоршаған ортаға теріс әсер ететін қауіпті қасиетке ие болатын неғұрлым ықтимал қатерлерге мыналар жатады:
1) ет және ет өнімдеріндегі фармакологиялық заттардың және химиялық ластағыштардың құрамы;
0,5
12.2.
2) ет және ет өнімдеріндегі улы элементтердің, антибиотиктердің, пестицидтердің, радионуклидтердің басқа да зиянды заттардың және олардың қалдықтарының құрамы;
0,5
12.3.
3) ет және ет өнімдеріндегі микробиологиялық көрсеткіштер;
0,5
12.4.
4) тағамдық қоспалар және гендік инженерия өнімдері.
0,5
13.
Тағамдық шикізат пен қосалқы материалдарды сақтау үшін ағаштан жасалған стеллаждар мен сөрелер пайдаланылады, оларды еденге төсеуге жол берілмейді.
0,5
14.
Барлық қоймалық үй-жайларды таза ұстау керек және кезең-кезеңмен дезинсекция және дератизация жасалуға тиіс.
0,5
15.
Союға және ет тағамдарына қайта өңдеуге арналған жануарлар мен құстарды объектілер жануарлар мен құстардың жұқпалы ауруларынан таза аумақтар мен шаруашылықтардан қабылдайды.
0,5
16.
Міндетті бірдейлендіру рәсімінен өтпеген жануарлар мен құстар қайта өңдейтін кәсіпорындарға жіберілуге жатпайды.
0,5
17.1.
Мыналарды қасапханаға жіберуге тыйым салынады:
1) аусылға қарсы белсенді вакцина, сібір жарасына қарсы вакцина немесе сарысу егілген жануарларды 21 күн ішінде;
0,5
17.2.
2) құс тұмауына қарсы вакцина егілген құстарды 21 күн ішінде;
0,5
17.3.
3) емдік және (немесе) алдын алу мақсатында антибиотиктер, антигельминтиктер және басқа да препараттар, өсуін ынталандыруға арналған препараттар берілген жануарлар мен құстарды оларды ветеринарияда қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген мерзім ішінде;
0,5
17.4.
4) жәндіктер мен кенелерге қарсы химикаттармен өңделген жануарлар мен құстарды сол препараттар тізімінде көрсетілген күту мерзімінен бұрын;
0.5
17.5.
5) аурудың диагнозы белгісіз дене температурасы жоғары немесе төмен және енжар жағдайда немесе өлім аузында жатқан жануарлар мен құстарды;
0,5
17.6.
6) өсіру кезінде Қазақстан Республикасында рұқсат етілмеген ветеринарлық препараттар қолданылған жануарлар мен құстар;
0,5
17.7
7) балықпен, балық қалдықтарымен және балықтан жасалған ұнмен соңғы азықтандырылғаннан кейін құсты 10 күн ішінде.
0,5
18.
Жануарлар мен құстар ветеринарлық-санитарлық және зоогигиеналық іс-шараларды жүргізу кезінде азықпен, сумен бірге организмге зиянды және қауіпті құрамдас бөліктердің, оның ішінде мыналардың түсу мүмкіндігін болдырмайтын жағдайларда өсіріледі және азықтандырылады:
1) анаболикалық әсері бар заттар және мал шаруашылығында қолдануға тыйым салынған фармакологиялық заттар;

12.1
Недопущение:
содержания фармакологических веществ и химических
загрязнителей в мясе и мясной продукции;
0,5
12.2
содержания токсических элементов, антибиотиков,
пестицидов, радионуклидов, других вредных веществ и
их остатков в мясе и мясной продукции;
0,5
12.3.
наличия микробиологических показателей в мясе и
мясной продукции;
0,5
12.4.
наличия пищевых добавок и продуктов генной
инженерии.
0,5
13.
Использование деревянных стеллажей и полок для
хранения пищевого сырья и вспомогательных материалов,
и недопущение складирования их на пол.
0,5
14.
Содержание складских помещений в чистоте и
периодическая их дезинсекция и дератизация.
0,5
15.
Прием животных и птиц для убоя и переработки на
мясную продукцию принимать из территорий и хозяйств,
благополучных по заразным болезням животных и птиц.
0,5
16.
Недопущение переработки животных и птиц на
предприятии, не прошедших процедуру обязательной
идентификации.
0,5
17.1.
Недопущение отправки на бойню:
животных, привитых инактивированной вакциной против
ящура, вакциной или сывороткой против сибирской язвы
в течение 21 дня;
0,5
17.2.
птиц привитых вакциной против птичьего гриппа в
течение 21 дня;
0,5
17.3.
животных и птиц, которым скармливались антибиотики,
антигельминтики и другие препараты с лечебной и (или)
профилактической целью, препараты для стимуляции
роста в течение срока, указанного в наставлении по их
применению в ветеринарии;
0,5
17.4.
животных и птиц, обработанных химикатами против
насекомых и клещей ранее срока ожидания, указанного в
списке этих препаратов;
0,5
17.5.
животных и птиц с не установленным диагнозом болезни,
имеющих повышенную или пониженную температуру тела и
находящихся в состоянии апатии или агонии;
0,5
17.6.
животных и птиц, которым при выращивании применяли
ветеринарные препараты, не разрешенные в Республике
Казахстан;
0,5
17.7.
птицу в течение 10 суток после последнего кормления
рыбой, рыбными отходами и рыбной мукой.
0,5
18.
Осуществление выращивания и откорма животных и птиц в
условиях, исключающих возможность попадания в
организм вредных и опасных компонентов с кормами,
водой, при проведении ветеринарно-санитарных и
зоогигиенических мероприятий, в том числе:
1) веществ с анаболическим действием и
фармакологические вещества, запрещенных к применению
в животноводстве;

2) қоршаған ортаны ластайтын заттар және химиялық ластағыштар: полихлорлы бифенилдерді қоса алғанда, хлорлы органикалық қосылыстар, фосфорлық органикалық қосылыстар, улы элементтер, микотоксиндер, бояғыштар.
0,5
19.
Объектіге түскен жануарлар мен құстар ветеринарлық тексеруден өткізіледі және сою алдында ірі қара малдар, уақ малдар, жылқылар, бұғылар, түйелер, қашарлар және есектер кемінде 24 сағат, ал шошқалар кемінде 12 сағат, бұзаулар мен құстар кемінде 6 сағат аш ұсталады.
0,5
20.
Енжар күйіндегі жануарлар ауруы анықталған жануарлар мен құстардың партиясы, амалсыз өлтірілгендер немесе өліктер, сондай-ақ ветеринарлық құжатта көрсетілген мал басының нақты санына сәйкес келмеген жағдайда диагнозы немесе сәйкес келмеуінің себептері белгіленгенге дейін тез арада карантиндік бөлімшеге орналастырылады.
0,5
21.1.
Мыналарға жол берілмейді:
1) сою алдында ветеринарлық тексеруден өтпеген жануарлар мен құстарды союға;
0,5
21.2.
2) жылқыларды, есектерді, түйелерді, қашарларды маңқа ауруына зерттемей союға;
0,5
21.3.
3) ауру, ауруына күдікті, майыптық зақымдары бар жануарлар мен құстарды, сондай-ақ оларды қабылдау кезінде анықталған өліктерді иелеріне қайтаруға;
0,5
21.4.
4) союға қабылданған жануарлар мен құстарды объект аумағынан шығаруға (әкетуге);
0,5
21.5.
5) өлген жануарлар мен құстардың өліктерін, ветеринариялық конфискаттарды қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына жөнелтуге.
0,5
22.
Өндіріс (дайындау) объектілерінде қабылдау және ветеринариялық тексеру сәтінде жұқпалы ауру белгілері бар жануарлар мен құстар анықталған жағдайда барлық партиясы санитарлық союға жіберіледі.
0,5
23.1.
Ауру жануарлар мен құстарды сою сау жануарлар мен құстардан бөлек және/немесе ауысымның аяғында жүргізіледі.
0,5
23.2.
Осындай союды аяқтағаннан кейін қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес үй-жайлар мен жабдықтарға дезинфекция жүргізіледі.
0,5
24.
Жануарлар мен құстардың анықталған ауруларына байланысты ұшаға оны залалсыздандыру тәсілі туралы куәландыратын ветеринариялық мөр басылады.
0,5
25.1.
Технологиялық процестер мыналарды:
1) шикі және дайын өнімнің ағындары мен байланыстары қиылысуының болмауын;
0,5
25.2.
2) өңдеуге түсетін шикізат пен қосымша материалдардың нормативтік құжаттарға сәйкестігін бақылауды;
0,5
25.3.
3) ілінген күйіндегі тұтас еттердің еденмен, қабырғамен және технологиялық жабдықтармен жанасуын;
0,5
25.4.
4) ұшаларды қансырату, тазарту және жуу учаскелеріндегі траптарға арнайы еңкіс наулар бойынша сұйықтың ағуын;
0,5
25.5.
5) санитариялық өңдеуге қол жеткізе отырып, тамақ шикізатын (май шикізатын, ішек-қарын жиынтығын, тағамдық қанды, қосымша өнімдерді) беруді бір-бірінен бөлуді;
0,5

2) веществ и химических загрязнителей окружающей
среды: хлорорганические соединения, включая
полихлорированные бифенилы, фосфорорганические
соединения, токсичные элементы, микотоксины,
красители.
0,5
19.
Проведение ветеринарного осмотра и предубойной
выдержки не менее 24 часов для крупного рогатого
скота, мелкого рогатого скота, лошадей, оленей,
верблюдов, мулов и ослов, не менее 12 часов для
свиней и не менее 6 часов для телят и птиц,
поступивших на объект.
0,5
20.
Немедленное (своевременное) помещение в карантинное
отделение в случаях установления диагноза или причин
несоответствия группы животных и птиц, в которых
обнаружены больные животные в состоянии агонии,
вынужденно убитые или трупы, а также в случаях
несоответствия фактического наличия голов количеству,
указанному в ветеринарном документе.
0,5
21.1.
Недопущение к убою животных и птиц, не прошедших
предубойный ветеринарный осмотр;
0,5
21.2.
Недопущение к убою лошадей, ослов, мулов, верблюдов
без проведения исследований на сап;
0,5
21.3.
Возвращение владельцам животных и птиц, больных либо
с подозрением на заболевание, с травматическими
повреждениями, а также трупы, обнаруженные при их
приемке.
0,5
21.4.
Недопущение вывоза (вывода) принятых на убой животных
и птиц с территории объекта.
0,5
21.5.
Недопущение к отправке на полигоны твердых бытовых
отходов трупы павших животных и птиц, ветеринарных
конфискатов.
0,5
22.
Направление на санитарную бойню всей партии животных
и птиц при выявлении признаков инфекционного
заболевания.
0,5
23.1
Проведение убоя больных животных и птиц отдельно от
здоровых животных и птиц и/или в конце смены.
0,5
23.2.
Проведение дезинфекцию помещений и оборудования после
окончания убоя больных животных и птиц.
0,5
24.
Наличие ветеринарных штампов на тушах животных и птиц
в зависимости от выявленных болезней,
свидетельствующие о способе ее обезвреживания.
0,5
25.1.
Обеспечение технологического процесса:
исключением пересечений потоков и контактов сырых и
готовых продуктов;
0,5
25.2.
контролем поступающего для переработки сырья и
вспомогательных материалов на соответствие
нормативным документам;
0,5
25.3.
отсутствием соприкосновения мясных туш, находящихся в
подвешенном состоянии, с полом, стенами и
технологическим оборудованием;
0,5
25.4.
стоком жидкости к трапам на участках обескровливания,
зачистки и мойки туш по специальным наклонным
желобам;
0,5
25.5.
разделением передачи пищевого сырья (жиросырья,
кишечных комплектов, пищевой крови, субпродуктов)
друг от друга с доступом для их санитарной
обработки;
0,5

25.6.
6) тағамға жатпайтын қалдықтардың ерекше түске боялған және оның арналуы туралы жазуы (таңбасы) бар арнайы ыдысқа жиналуын;
0,5
25.7.
7) ветеринариялық конфискаттарды (ветеринариялық-санитариялық сараптау кезінде ақауы анықталған ұшалар мен органдарды) ерекше түске боялған жабдықталған бөлек құламаларға немесе арнайы жылжымалы жабылатын ыдыстарға жинауды;
0,5
25.8.
8) сойылған жануарлардың ішіндегі асқазанды және бүйендерді босату, сондай-ақ теріні жеке үй-жайларда немесе биіктігі үш метр қалқанмен бөлінген және ұшаларды жылжыту орнынан кемінде үш метр аралықта алыстатылған малды бастапқы қайта өңдеу цехының арнайы бөлінген учаскелерінде шелдеу;
0,5
25.9.
9) сойылған малдардың ерекше қатерлі ауруларынан күдіктенген немесе тапқан жағдайда ветеринариялық мамандардың жұмыс орындарынан "Тоқта" батырмасының көмегімен конвейерді шұғыл тоқтатуды;
0,5
25.10.
10) тұтас еттерді, қосымша өнімдер мен басқа да сойылған өнімдерді тек олар санитарлық өңдеуден, ветеринарлық-санитарлық сараптаудан және таңбалаудан өткеннен кейін тоңазытқышқа жөнелтуді;
0,5
25.11.
11) суық және ыстық суды жұмыс орындарына беруді, ал ішектерді сұрыптау (үрлеу) үшін сығылған ауаны беруді қамтамасыз етеді.
0,5
26.
Тоңазытқыш камералары мен мұздатқыш көлемі және саны объектілердің өндірістік қуаты мен температураны өнім түріне байланысты О 0С-тан 30 0С-қа дейінгі және ауаның ылғалдылығын 60%-дан 95% дейін реттеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей жағдайды ескере отырып таңдалады.
0,5
27.1.
Тоңазытқыш камералары мен мұздатқыштарға салған кезде шикізаттар мен қосымша өнімдер ағаштан жасалған торларға қатарланып немесе еденнен биіктігі 8 сантиметр болатын тұғырықтарға қойылады.
0,5
27.2.
Қатарлар суыту қабырғалары мен аспаптарынан 30 сантиметр алыс қашықтықта орналастырылуға тиіс.
0,5
27.3.
Қатарлар арасында өтетін жол қалдырылады.
0,5
27.4.
Суытылған және салқындатылған ет ілініп сақталады.
0,5
28.
Шартты түрде жарамды ет осы мақсатта арнайы қолданылатын оқшауланған мұздатқышта немесе мұздатқыштың жеке камерасында сақталады.
0,5
29.1.
Қоқыстарды жинау үшін контейнерлер негізінің ауданынан үш есе асатын асфальтталған алаңқайға орнатылатын металдан жасалған контейнерлер қолданылады.
0,5
29.2.
Контейнерлер өндірістік және қосалқы үй-жайлардан 25 метр алыс орналасады.
0,5
29.3.
Қоқыс жинайтын алаңқайды үш жағынан тұтастай бетондалған немесе кірпіштен қаланған биіктігі 1,5 метр қабырғамен қоршау қажет.
0,5
29.4.
Көңді биотермиялық залалсыздандыру арнайы жабдықталған алаңқайларда жүргізіледі.
0,5
30.1.
Өндірістік цехтарда ағынды су: құрамында май бар, құрамында май жоқ, шаруашылық-тұрмыстық және ластанбаған өндірістік су үшін ішкі кәріздің бөлек желісі көзделеді;
0,5

25.6.
сбором не пищевых отходов в специальную тару,
окрашенную в отличительный цвет и имеющую надпись
(маркировку) о ее назначении;
0,5
25.7.
сбором ветеринарных конфискатов (туш и органов,
забракованных при ветеринарно-санитарной экспертизе)
в оборудованные отдельные спуски или специальные
передвижные закрывающиеся емкости, окрашенные в
отличительные цвета;
0,5
25.8.
опорожнением желудков и преджелудков убойных животных
от содержимого, а также мездрение шкур в отдельных
помещениях или на специально выделенных участках цеха
первичной переработки скота, отделенных перегородкой
высотой три метра и удаленных от места продвижения
туш на расстояние не менее трех метров;
0,5
25.9.
экстренной остановкой конвейера с рабочих мест
ветеринарных специалистов при помощи кнопки «Стоп» в
случае подозрения или выявления особо опасных
заболеваний убойных животных;
0,5
25.10.
отправкой туш, субпродуктов и других продуктов убоя в
холодильник только после их санитарной обработки,
ветеринарно-санитарной экспертизы и клеймения;
0,5
25.11.
подводом холодной и горячей воды к рабочим местам, а
для сортировки (продувки) кишок подачу сжатого
воздуха.
0,5
26.
Наличие объема и количества холодильных камер и
морозильников с учетом производственной мощности
объектов и условия, для обеспечения возможности
регулирования температуры в зависимости от вида
продукции от 0оС до 30оС и влажность воздуха от 60 % до 95 %.
0,5
27.1
Наличие деревянных решеток или поддонов высотой 8
сантиметров от пола для сырья и субпродуктов при
размещении их штабелями в камерах холодильника и
морозильника.
0,5
27.2.
Расположение штабелей на расстоянии не ближе 30
сантиметров от стен и приборов охлаждения.
0,5
27.3.
Наличие проходов между штабелями.
0,5
27.4.
Хранение остывшего и охлажденного мяса в подвешенном
состоянии.
0,5
28.
Хранение условно годного мяса в специально
используемых для этих целей холодильниках-изоляторах
или в отдельных камерах холодильника.
0,5
29.1
Наличие для сбора мусора металлических контейнеров,
устанавливаемых на асфальтированной площадке, размеры
которой в три раза превышающие площадь основания
контейнеров.
0,5
29.2.
Расположение контейнеров не ближе 25 метров от
производственных и вспомогательных помещений.
0,5
29.3.
Наличие площадки мусоросборников, огражденный с трех
сторон сплошной бетонированной или кирпичной стеной
высотой 1,5 метра.
0,5
29.4
Выполнение биотермического обеззараживания навоза на специально оборудованных площадках.
0,5
30.1.
Наличие раздельных сетей внутренней канализации для
сточных вод в производственных цехах:
содержащих жир, не содержащих жир,
хозяйственно-бытовых и незагрязненных
производственных вод;
0,5

30.2.
Кәрізге немесе жергілікті тазарту құрылыстарына жіберу алдында ағынды сулар, механикалық тазартудан өтеді;
0,5
30.3.
құрамында майы барлары майтұтқыштардан өтеді;
0,5
30.4.
карантинді бөлімшеден және сумен шайылған аумақтан көңді ұстап қалушы арқылы жіберіледі, залалсыздандырылады.
0,5
31.
Ағынды суды қабылдау үшін бетондалған шұңқыр өндірістік ғимараттан кемінде 20 метр қашықтықта орналасады, қақпақпен жабдықталады және оның 2/3 көлемінің толу шамасына қарай тазартылады.
0,5
32.
Өндіруде (дайындауда) ет және ет өнімдеріне ветеринарлық-санитарлық сараптау жүргізу үшін өндіру (дайындау) объектілерінде өндірістік бақылау бөлімшелері ұйымдастырылады.
0,5
33.
Отандық және импорттық өндірістің ет шикізаттары өнеркәсіптік қайта өңдеуге ветеринарлық ілеспе құжаттармен бірге қабылданады.
0,5
34.
Ет және ет өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарына және/немесе контейнерлерге мынадай талаптар қойылады:
0,5
34.1.
олардың жас өніммен жанасатын ішкі жақ жоғары беті немесе басқа бөліктері өнімнің органолептикалық қасиеттеріне және халықтың денсаулығына әсер етпейтін шірімейтін металдардан жасалады тегіс, жеңіл тазаланатын және дезинфекцияланатын болуы тиіс;
1
34.2.
өнімді жәндіктерден және шаңнан тиімді қорғауды қамтамасыз етуі және сұйықтың дренажын болдырмау үшін су өткізбейтін болуға тиіс;
0,5
34.3.
ұшаларды, жарты ұшаларды, ұшаның төрттен бір бөлігін тасымалдау үшін олар ет еденге тимейтін биіктікте орнатылған ілінетін жас ет үшін шірімейтін күршектермен жабдықталады;
0,5
34.4.
көлік құралдарын немесе контейнерлерді онда тірі жануарларды немесе түрлі басқа жүкті тасымалдағаннан кейін ет және ет өнімдерін тасымалдауға қолдануға жол берілмейді.
0,5
35.
Ет және ет өнімдерін тасымалдауға қолданылатын көлік құралында температуралық-ылғалдылық режимі сақталады.
1
36.
Мал союмен, ет пен ет өнімдерін өңдеумен айналысатын объектілерде мемлекеттік ветеринариялық санитариялық бақылау органының есептік нөмірінің болуы.
1
Ветеринария саласындағы жеке және заңды тұлғалардың малдарды пайдаланатын, өсіретін және ұстайтын субъектілерінің тәуекелді бағалау критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1
2
3
1.1.
Аумақты, мал шаруашылығы қора-жайларын, сондай-ақ жемшөпті, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтауға және өңдеуге арналған ғимараттарды ветеринариялық-санитариялық ережелер мен нормативтерге сәйкес ұстауға, қоршаған ортаның ластануына жол бермеуге;
2
1.2.
мемлекеттік ветеринариялық қадағалау бақылайтын жүктерді ұстауға, өсіруге, пайдалануға, өндіруге, дайындауға (союға), сақтауға, өңдеу мен өткізуге байланысты мемлекеттік ветеринариялық қадағалау объектілерін орналастыру, салу, қайта жаңғырту және пайдалануға беру кезінде, сондай-ақ оларды тасымалдау кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтауға;
2
1.3.
ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіруді және оларға ветеринариялық паспорттарды ресімдеуді қамтамасыз етуге;
2
1.4.
мемлекеттік ветеринариялық қадағалау органдарына жаңадан сатып алынған жануарлар, туған төлдер, олардың сойылғаны мен сатылғаны туралы хабарлауға;
2
1.5.
ветеринариялық мамандарға олардың талап етуі бойынша диагностикалық зерттеулер мен вакцина егуді жүзеге асыру үшін жануарларды беруге;
2
1.6.
мемлекеттік ветеринариялық санитариялық инспекторларға ветеринариялық қарау үшін қозғалтатын (орын ауыстырылатын) нысандарды кедергісіз беру;
2
1.7.
ветеринариялық инспекторлардың жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін мемлекеттік ветеринариялық қадағалау бақылайтын жүктерді залалсыздандыру (зарарсыздандыру), өңдеу жөніндегі талаптарын орындауға;
2
1.8.
союдың алдында ветеринариялық тексеру жүргізбей жануарларды өткізу үшін союға және сойғаннан кейін ұшалары мен мүшелеріне ветеринариялық-санитариялық сараптама жасамай өткізуге жол бермеуге;
2
1.9.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 04.11.09 ж. № 1754 қаулысымен бекітілген тәртіпке сәйкес кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды арнайы мал сою орындарында сою.
2

30.2.
наличие механической очистки сточных вод перед
сбросом в канализацию или на местные очистные
сооружения;
0,5
30.3.
наличие жироловок для воды, содержащий жир;
0,5
30.4.
наличие очистки воды через улавливатель навоза и
обеззараживание воды из карантинного отделения и от
смывов из территории.
0,5
31.
Наличие бетонированной ямы для приема сточных вод на
расстоянии не менее 20 метров от производственного
здания, оборудованной крышкой и очищение по мере
заполнения ее на 2/3 объема.
0,5
32.
Наличие подразделения производственного контроля для
проведения ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и
мясной продукции внутри производства (изготовления)
на объекте производства.
0,5
33.
Выполнение промышленной переработки мясного сырья
отечественного и импортного производства с наличием
ветеринарных сопроводительных документов.
0,5
34.1.
Наличие на транспортных средствах и/или контейнерах,
предназначенных для транспортировки мяса и мясной
продукции, гладких листов из нержавеющих материалов,
не влияющих на органолептические свойства продуктов и
здоровье населения, для удобства очистки и
дезинфекции.
0,5
34.2.
Выполнение эффективной защиты продукции от насекомых
и пыли, и водонепроницаемость продукции для
предотвращения дренажа жидкостей.
1
34.3.
Наличие в транспортных средствах нержавеющих крючьев
для висящего свежего мяса, установленного на такой
высоте, чтобы мясо не касалось пола при
транспортировке туш, полутуши, четвертей туши.
0,5
34.4.
Недопущение использования транспортных средств или
контейнеров для транспортировки мяса и мясной
продукции после транспортировки в них живых животных
или любого другого груза.
0,5
35.
Соблюдение температурно-влажностного режима в
транспортном средстве, используемом для перевозки
мяса и мясной продукции.
0,5
36.
Наличие учетного номера объекта государственного
ветеринарно-санитарного контроля, осуществляющего
деятельность по убою животных, переработке мяса и
мясной продукции, сырья животного происхождения.
1
Критерии оценки рисков в области ветеринарии
для физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность
по содержанию, разведению и использованию животных
Наименование критериев
Несоответствие
критериев
требованиям
оценивается баллом
1.1.
Недопущение загрязнения окружающей среды и содержание
территории, животноводческих помещений, а также
сооружений для хранения и переработки кормов, продукции
и сырья животного происхождения в благополучном
ветеринарном (ветеринарно-санитарном) состоянии;
2
1.2.
Соблюдение зоогигиенических и ветеринарных
(ветеринарно-санитарных) требований при размещении,
строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию
объектов государственного ветеринарно-санитарного
контроля, связанных с содержанием, разведением,
использованием, производством, заготовкой (убоем),
хранением, переработкой и реализацией, а также при
транспортировке (перемещении) перемещаемых
(перевозимых) объектов;
2
1.3.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных
и оформление на них ветеринарных паспортов;
2
1.4.
Извещение органов государственного
ветеринарно-санитарного контроля о вновь приобретенных
животных, полученном приплоде, их убое и продаже;
2
1.5.
Предоставление ветеринарным специалистам по их
требованию животных для осуществления диагностических
исследований и проведения вакцинации;
2
1.6.
Беспрепятственное предоставление государственным
ветеринарным инспекторам для ветеринарного осмотра
перемещаемые (перевозимые) объекты;
2
1.7.
Выполнение требований государственных ветеринарных
инспекторов по обезвреживанию (обеззараживанию),
переработке перемещаемых (перевозимых) объектов,
представляющих опасность для здоровья животных и
человека;
2
1.8.
Недопущение убоя животных для реализации без
предубойного ветеринарного их осмотра и послеубойной
ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;
2
1.9.
Выполнение убоя сельскохозяйственных животных,
предназначенных для последующей реализации, на
мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или
площадках по убою сельскохозяйственных животных в
порядке, установленном постановлением
Правительством Республики Казахстан от 04.11.09 г.
№ 1754;
2

1.10.
ветеринариялық мамандарға өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына жәрдем көрсетуге;
2
2.1.
Иелер келесі шаруашылық ұйымдастыру шараларын орындайды:
мал қораларында және аулаларында тұрақты механикалық тазарту жүргізу, көңді зарарсыздандыруға үю;
2
2.2.
табынды, отарды, топты инфекциялық аурулардан таза аумақтық малдарымен толықтыру;
2
2.3.
мал азығын малдың инфекциялық ауруларынан таза аумақтарда дайындау;
2
2.4.
қолайлы және қолайсыз аумақ малдары арасындағы қатынасты болдырмау.
2
3.
3.1.
Мал иелері келесі ветеринариялық санитариялық іс-шараларды атқарады:
1) малды орналастыруда, азықтандыруда және пайдалануда ветеринариялық-санитарлық ережелерді орындау;
2
3.2.
2) мал жайылымдарын және суаттарын қалыпты ветеринариялық-санитарлық жағдайда ұстау;
2
3.3.
3) көңді және өлексені уақытында зарарсыздандыру;
2
3.4.
4) мал қораларына ретті профилактикалық дезинфекция (микроорганизмдерді жою), дератизация (тышқандарды жою), дезинсекция (зиянды бунақ денелерді жою), дезакаризация (кенелерді жою) жүргізу;
2
3.5.
5) мал фермаларын, қораларын дезинфекциялық тосқауылдармен қамтамасыз ету;
2
3.6.
6) мал шаруашылығы объектілерінің аумақтарын қоршаумен қамтамасыз ету.
2
4.
ветеринариялық маманның рұқсатынсыз ауырды деген малды бір жерден екінші жерге айдауға тыйым салынады;
2
5.
Малдарды ұстаумен, өсірумен және қолданумен айналысатын нысандарда мемлекеттік ветеринариялық санитариялық қадағалау нысанының есептік нөмірінің болуы тиіс.
3
Ветеринария саласындағы ветеринарияға белгіленген препараттарды сататын және өндіретін субъектілерінің тәуекелді бағалау критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1
2
3
1.
Жануарлар үшін шығарылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттардың қауіпсіздігі үшін қысталаң болып табылатын өндірістік операцияларға арналған үй-жайлар мен жабдықтарды шығарылатын өнімнің қауіпсіздігін бақылау мен қамтамасыз етуді жүзеге асыратын бөлімше тиісті түрде растауға тиіс
1
2.
Әрбір технологиялық учаске үшін өндіріс регламентіне сәйкес тиісті тазалық сыныбы белгіленуі тиіс.
1
3.
Дәрілік фитошикізатты дайындау сатысында міндетті радиациялық бақылау жүргізіледі.
1
4.
Дәрілік өсімдіктерді сұрыптау, технологиясында көзделген оларды өңдеу және зертханалық бақылау өңезденудің, улы өсімдіктердің және олардың зақымданған бөліктерінің (қаракүйе, шала, жорғалайтын ақ мия, түрлі-түсті вязель, қырықжапырақты софора және басқалар) болуына жол бермейді.
1
5.
Сүт - шикізат, сүт сарысуы, казеин, ет, бауыр, паренхиматозды органдар, қан, эндокринді шикізат және шикізат ретінде биологиялық препараттар алуға арналған жануарлардың басқа да тіндері мен органдары дені сау жануарлардан алынуы тиіс.
1
6.
Дәрілік заттар мен биологиялық препараттарды шығару (дайындау) уәкілетті орган әзірлейтін және келісілетін нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
1
7.
Ветеринариялық дәріхана Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 сәуірдегі № 380 қаулысымен бекітілген "Ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентіне сәйкес болуы жануарларға арналған дәрілік заттарды дайындауды қамтамасыз ететін қажетті үй-жайлар, жабдықтар және мүккәмал тиіс.
2
8.
Микроорганизмдер, оның ішінде шетелден алынғандары, жануарларға арналған иммунологиялық дәрілік заттарды шығару мен олардың сапасын бақылауға арналғандар Ветеринарияда пайдаланылатын микроорганизмдер штамдарының коллекциясына депозитке алынуы тиіс.
2
9.
Басқа дәрілік заттарды шығару үшін пайдаланылатын аймақтарда микробиологиялық тектес дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды дайындауға жол берілмейді.
1
10.
Микробиологиялық және биотехнологиялық өнімдерді шығаратын әрбір кәсіпорында қамтамасыз ету жүйелерін, технологиялық процестерді, барлық технологиялық жабдықтарды, процестерді және бақылау әдістерін қазіргі заманғы салыстырып тексеру жүргізілуі тиіс.
2
11.
Жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды сақтау, босату (өткізу) және тасымалдау физикалық-химиялық, биологиялық, фармакологиялық, токсикологиялық қасиеттерін ескере отырып атқарылуы тиіс.
3
12.
Дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды шығаруды жүзеге асыратын кәсіпорындарда жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды сақтау мен босату кезінде олардың қауіпсіздігі мен қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз ететін үй-жайлар, жабдықтар және мүккәмал болуы тиіс.
2

1.10.
Содействие ветеринарным специалистам в выполнении ими
служебных обязанностей.
2
2.1.
Выполнение организационно-хозяйственных мероприятий:
регулярное проведение в помещениях и выгульных дворах
механической очистки, складывание навоза в бурты для
обеззараживания;
2
2.2.
Комплектование стад, гуртов, отар, табунов животными из
благополучных по инфекционным заболеваниям зон;
2
2.3.
Заготовление кормов на территориях, благополучных по
инфекционным заболеваниям;
2
2.4.
Недопущение контакта между животными благополучной и
неблагополучной зон.
2
3.1.
Выполнение ветеринарно-санитарных мероприятий:
выполнение ветеринарно-санитарных правил при
размещении, кормлении и использовании животных;
2
3.2.
содержание пастбищ и мест водопоя животных в хорошем
ветеринарно-санитарном состоянии;
2
3.3.
своевременное обезвреживание навоза и трупов павших
животных;
2
3.4.
регулярное проведение профилактической дезинфекции
(уничтожение микроорганизмов), дератизации (уничтожение
крыс, мышей), дезинсекции (уничтожение насекомых),
дезакаризации (уничтожение клещей) животноводческих
помещений;
2
3.5.
наличие дезинфекционных барьеров на животноводческих
фермах, помещениях;
2
3.6.
ограждение территории животноводческих объектов.
2
4.
Недопущение без ведома ветеринарного специалиста любого
передвижения животных, в отношении которых установлено
наличие заболевания.
2
5.
Наличие учетного номера объекта государственного
ветеринарно-санитарного контроля, осуществляющего
деятельность по содержанию, разведению и использованию
животных.
3
Критерии оценки рисков в области ветеринарии
для субъектов осуществляющих деятельность по производству и
реализации препаратов ветеринарного назначения
Наименование критериев
Несоответствие
критериев
требованиям
оценивается баллом
1.
Контролирование помещений и оборудования,
предназначенных для производственных операций с
производимыми лекарственными средствами и биологическими
препаратами, внутрипроизводственным подразделением
предприятия обеспечивающего безопасность продукции.
1
2.
Установление соответствующего класса чистоты для
каждого технологического участка в соответствии с
регламентом производства.
1
3.
Проведение обязательного радиационного контроля на
стадии заготовки лекарственного фитосырья.
1
4.
Исключение наличия плесени, ядовитых растений и их
пораженных частей, (спорынья, головня, горчак ползучий,
вязель разноцветный, софора листохвостная и другие.)
при сортировке лекарственных растений, их обработке,
предусмотренной технологией и лабораторным контролем.
1
5.
Получение от здоровых животных: молока-сырья, сыворотки
молочной, казеина, мяса, печени, паренхиматозных
органов, крови, эндокринного сырья, и других тканей и
органов животных, предназначенных в качестве сырья для
получения биологических препаратов.
1
6.
Выполнение производства (изготовление) лекарственных
средств и биологических препаратов в соответствии с
нормативно-технической документацией соответствующего
ветеринарного препарата.
1
7.
Соблюдение ветеринарных нормативов необходимого
помещения, оборудования и инвентаря, обеспечивающего
изготовление лекарственных средств для животных.
2
8.
Депонирование в коллекции штаммов микроорганизмов,
используемых в ветеринарии, микроорганизмов, в том
числе полученных из-за рубежа, предназначенные для
производства и контроля качества иммунологических
лекарственных средств для животных.
2
9.
Недопущение изготовления лекарственных средств,
биологических препаратов микробиологического
происхождения в зонах, используемых для производства
других лекарственных средств.
1
10.
Проведение своевременной поверки систем обеспечения,
технологических процессов, всего технологического
оборудования, процессов и методов контроля на каждом
предприятии по производству микробиологической и
биотехнологической продукции.
2
11.
Соблюдение условий хранения, отпуска (реализации) и
транспортирования лекарственных средств, биологических
препаратов для животных для обеспечения их сохранности
с учетом физико-химических, биологических,
фармакологических, токсикологических свойств.
3
12.
Наличие на предприятии помещений, оборудования и
инвентаря при хранении и отпуске лекарственных средств,
биологических препаратов, обеспечить.
2

13.1.
Жұмыста келесілер болмауы тиіс:
1) дәрілік заттарды сақтаудың температуралық режимдерінің сақталмауы;
2
13.2.
2) өнімнің түрінің бұзылуы;
2
13.3
3) тасымалдау кезінде өнімнің зақымдануы;
1
13.4.
4) препараттарды қолдануда дайындау, тағайындау ережелерінің бұзылуы;
3
13.5.
5) дәрілік заттарды жою кезіндегі қауіпсіздікке қойылатын талаптардың бұзылуы.
2
14.
Қоймалық үй-жайлар мынадай учаскелерге:
1) өнімді қабылдау және босату аймағына;
2) жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды негізгі сақтауға арналған аймаққа;
3) ерекше сақтау шарттарын талап ететін жануарларға арналған дәрілік заттар, биологиялық препараттар аймағына;
карантиндік аймаққа бөлінуі тиіс.
2
15.
Жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды қоймада барлық көшіру құжатты түрде тіркеледі.
2
16.
Жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды жарамдылық мерзімі бойынша есепке алу жүргізілуі тиіс.
2
17.
Жарамдылық мерзімі өткен, сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін және олардың сапасын куәландыратын құжаттары жоқ жануарларға арналған дәрілік заттар, биологиялық препараттар және басқа да тауарлар қабылдауға жатпайды.
1
18.
Ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттарды республиканың нарығында орналастыруды және сатуды жүзеге асыратын адамдарда осы қызмет түріне лицензиясы, тиісті үй-жайлары және өнімнің нақты түрлеріне арналған нормативтік құжаттарға сәйкес өнімді сақтау мүмкіндігін қамтамасыз ететін жағдайлары болуы тиіс.
1
19.
Ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттар сатуға жіберілмейді, егер:
1) сақталу немесе жарамдылық мерзімі бітсе;
2) бүлінуінің анық белгілері болса;
3) олардың шыққан жерін растайтын өндірушінің құжаттары жоқ және оларға қатысты ақпараты жоқ болса;
4) ұсынылған ақпаратқа сәйкес келмейтін және олардың шыққан жерін растайтын құжаттардың жасандылығына негізді күмән бар болса;
5) Техникалық регламенттерде көзделген мәліметтері бар таңбалануы жоқ не оларға қатысты мұндай ақпараты жоқ болса;
6) бұзылған және герметикалық емес орамда болса.
2
20.
Дәрілік затты қолдану жөніндегі нұсқамада көрсетілген талаптарға сәйкес дәрілік затты, биологиялық препаратты қолданғаннан кейін жануарларды сою алдында ұстау және мал шаруашылығы өнімін пайдалану мерзімін сақтау керек.
1
21.
Малдарға арналған кез келген дәрі-дәрмектерді, биологиялық заттарды қолданғаны туралы құжат жасау керек.
- дәрілік затты қабылдаған жануарды (ларды) сәйкестендіруді.
- дәрілік затты, биологиялық препаратты тағайындау себептерін және дәрілік затты, биологиялық препаратты тағайындаған және қолданған адамның (дардың) қолдарын, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарлары үшін сою алдында ұстау және (немесе) мал шаруашылығы өнімін пайдалану мерзімін көрсету.
3
22.
Қабылданған және босатылған жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды құжатты түрде есепке алу жүргізілуі тиіс.
2
23.
Жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды жою нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады
2
24.
Жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп тудыратын дәрілік заттар мен биологиялық препараттарды міндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) жөніндегі іс-шаралар тиісті аумақтың мемлекеттік ветеринарлық инспекторының міндетті түрде қатысуымен жүргізіледі.
2
25.
Ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттар міндетті түрде сертификациялануына және мемлекеттік тіркелуіне сәйкестендіріледі.
2
26.
Ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттарды өндірумен айналысатын мекемелерде мемлекеттік ветеринариялық санитариялық нысанның есептік нөмірі болуы тиіс.
1
Ветеринария саласындағы бір технологиялық кезеңде жұмыс істейтіннен кәсіпорындардан басқа, балық және балық өнімдерін өңдеумен, аулаумен айналысатын субъектілерінің тәуекелді бағалау критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1
2
3
1.
Балық және балық өнімдерінің қауіпсіздігін және бақылануын растайтын құжаттардың (ветеринариялық сертификат, тауарлық ілеспе жолдама құжаттама) болуын.
1
2.
Балық және балық өнімдеріндегі микробиологиялық және паразитологиялық контаминация мен химиялық ластауыштардың, уытты элементтердің, пестицидтердің, радионуклидтердің, басқа да зиянды заттар белгіленген деңгейден аспауы тиіс.
1,5
3.
Өндірістік үй-жайлардың орналасуы технологиялық процестердің ағымдылығын қамтамасыз етуі және шикізат пен қалдықтардың ағымының дайын өнімнің ағымымен қиылысу мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
1,5
4.
Кәсіпорындардың өндірістік цехтарын, учаскелерін, бөлімшелерін, қосалқы және қойма үй-жайларын жоспарлау кезінде өндірістік бақылау жүйесін, соның ішінде балық және балық өнімдерінің қауіпсіздігіне, сондай-ақ жинау, жуу және залалсыздандыру сапасына ветеринариялық-санитариялық бақылау жүргізу мүмкіндігі қарастырылады.
1,5
5.1.
Балық аулайтын кемелердің құрылысы кезінде келесі талаптар орындалуы тиіс: өнімдердің трюмдық, ағымдық сумен, түтінмен, отынмен, мұнай өнімдерімен, жағармай материалдарымен байланысқа түспеуін қамтамасыз ету қажет, үшкір бұрыштары мен шығыңқылары барынша аз болып, қарқынды ағымды қамтамасыз етуі тиіс;
0,8
5.2.
Балық аулау өнімдері жанасатын жабдық беттері мен материалдар тоттануға төзімді материалдардан жасалып, тегіс және жуу мен дизенфекциялауға жеңіл болуы тиіс;
0,8
5.3.
Бетіндегі қаптамасы берік және уытты емес болуы тиіс.
0,8
5.4.
Өнімдерді 24 сағаттан астам уақыт ішінде сақтауға арналып жобаланған және жабдықталған кемелер балық аулау өнімдерін сақтау үшін трюмдармен, цистерналармен немесе контейнерлермен жабдықталуы тиіс;
0,8
5.5.
Сақталынатын балық аулау өнімдерін контаминациядан сақтау үшін трюмдар машина бөлімшелерінен және экипажға арналған бөлімшелерден арақабырғалармен бөлінуі тиіс;
0,8
5.6.
Трюмдар мен контейнерлер өнімді қанағаттанарлық гигиеналық жағдайда сақталуын, қажет болған жағдайда еріген судың азық өнімдерімен жанаспауын қамтамасыз етуі тиіс;
0,8
5.7.
Балық өнімдерін салқындатылған таза теңіз суында салқындатуға арналған кемелерде цистерналар цистернаның барлығында біртекті температураға жеткізу құралдарымен жабдықталуы тиіс;
0,8
5.8.
Бұндай құрылғылар балықты таза теңіз суына салғаннан кейін температурасы алты сағаттан кейін +3 0 С және 16 сағаттан соң 0 0 С аспайтын суыту дәрежесіне жетіп, температураның мониторингін және тіркелімін жасауға мүмкіндік беруі тиіс
0,8
6.
Балық аулау өнімдері аулағаннан кейін бір сағаттан кешіктірмей мұзбен немесе мұздатылған сумен салқындатылуы тиіс.
1
6.1.
Температуралық жағдай мүмкіндік беретін болса, кіші кемелер балықты мұзсыз түсіре алады. Мұндай балық ауланған сәтінен бастап 12 сағат ішінде түсіріліп, температурасы -1 0 С мен +4 0 С аралығында ұсталынуы тиіс.
0,8
6.2.
Балық аулау өнімдерін сумен салқындату кезінде оны таза салқындатылған суда сақтау керек. Салқындатудың мұндай әдісі кеме бортында үш тәуліктен артық қолданылмайды.
0,8
6.3.
Кемеге құстардың, жәндіктердің немесе басқа жануарлардың, паразиттер мен зиянкестердің түсуіне жол берілмеуі қажет.
0,8
7.1.
Жүзу базаларында (жүзу құралдарында), аз мөлшерде болса да мыналар болуы қажет:
тамақты күн көзі мен қыздырғыш элементтерден және кез келген контаминация көздерінен сақтайтындай етіп жобаланған балық аулау өнімдерін бортқа қабылдау үшін резервке алынған және оңай тазаланатын қабылдау аймағы.
0,8
7.2.
санитариялық-гигиеналық талаптарға сай келетін балықты қабылдау аймағынан жұмыс аймағына беру жүйесі;
0,8
7.3.
өнімдердің кез келген контаминациясын болдырмайтындай етіп құрылған, балық аулау өнімдерін дайындау және өңдеу үшін жеткілікті кең, оңай жиналатын және дезинфекцияланатын жұмыс аймағы;
0,8
7.4.
Дайын өнімдерді сақтау аймағы;
0,8
7.5.
өнімдерді дайындау және өңдеу аймақтарынан бөлек буып-түю материалдарын сақтау орны;
0,8
7.6.
қалдықтарды жоюға арналған арнайы жабдықтар немесе адамдардың тұтынуына жарамсыз аулау балық өнімдерінің қалдықтарын сақтауға арналған камералар, бұл ретте қалдықтар кемеде 24 сағаттан артық сақталмауы тиіс;
0,8
7.7.
орналасуы сумен жабдықтау жүйесімен жанаспайтын су жинау құрылғысы;
0,8
7.8.
Балық аулау өнімдерін өңдеумен шұғылданатын персоналдың қолын жууға арналған жабдық.
0,8
7.9.
Балық аулау өнімдерін мұздатуды жүзеге асыратын жүзу базасында (жүзу құралдарында) мұздату кемелері үшін талап етілетін жабдықтар болуы тиіс.
0,8
8.1.
Мұздату кемелерінде:
температураны -18 0 С-қа дейін тез төмендететін жеткілікті қуаттылығы бар мұздатқыш жабдықтар;
1
8.2.
температураны -18 0 С-қа дейін тез төмендететін жеткілікті қуаттылығы бар мұздатқыш жабдықтар;
0,8
8.3.
Сақтау трюмдары температураны тіркеу құрылғыларымен жабдықталады. Санау құрылғысының температураны көрсетуші тетігі трюмдағы ең жоғары температурасы бар аймақта орналасуы тиіс;
0,8
8.4.
Тоңазытқыш камералардың және мұздатқыштардың ішкі қабырғалары мен төбелері оларға балық аулау өнімдерін тиеу алдында санитарлық өңдеуден өткізіледі.
0,8
8.5.
Тоңазытқыш және мұздатқыш камераларына салған кезде балық аулау өнімдері ағаштан жасалған торларға қатарланып немесе еденнен биіктігі 8 сантиметр болатын тұғырықтарға қойылады;
0,8
8.6.
Қатарлар суыту қабырғалары мен аспаптарынан 30 сантиметр алыс қашықтықта орналастырылуға тиіс. Қатарлар арасында өтетін жол қалдырылады;
0,8
8.7.
Егер балық аулау кемелерінде балықпен бірге пайдаланылатын су беру құрылғысы болса, онда ол жеткізілетін судың ластануын болдырмайтындай етіп орнатылуы тиіс.
0,8
9.1.
Мұздатылған балық және балық өнімдерін өндіру кезінде мынадай талаптар орындалуы тиіс: мүшелеу учаскесі ауызсумен немесе таза сумен қамтамасыз етілуі тиіс;
0,8
9.2.
мұздату -30 0 С-тан жоғары емес температурада өнімнің қабатына жеткенге дейін -180 С-тан жоғары емес температурада жүргізіледі;
0,8
9.3.

13.1.
Соблюдение температурного режима хранения лекарственных
средств;
2
13.2.
Недопущение обезличивания продукции;
2
13.3.
Недопущение повреждения продукции при транспортировке;
1
13.4.
Недопущение нарушений правил изготовления, назначения в
применении препаратов;
3
13.5.
Недопущение нарушений к безопасности при уничтожении
лекарственных средств.
2
14.
Наличие следующих участков в складских помещениях:
1) зона приемки и отпуска продукции;
2) зона для основного хранения лекарственных средств,
биологических препаратов для животных;
3) зона для хранения лекарственных средств,
биологических препаратов для животных, требующих особых
условий хранения;
4) карантинная зона.
2
15.
Документальное регистрирование на складе всех
перемещений лекарственных средств, биологических
препаратов для животных.
2
16.
Ведение учета лекарственных средств, биологических
препаратов для животных по срокам годности.
2
17.
Не принимать лекарственные средства, биологические
препараты для животных и другие товары, с истекшими
сроками годности, не соответствующие требованиям к
качеству и без документов, удостоверяющих их качество.
1
18.
Наличие лицензии на соответствующий вид деятельности
лицам, осуществляющим размещение и реализацию
лекарственных средств и биологических препаратов,
используемых в ветеринарии на рынке республики в
соответствии с нормативными документами на конкретные
виды продукции.
1
19.
Недопущение к реализации лекарственных средств и
биологических препаратов, используемых в ветеринарии, в
следующих случаях:
1) истекли сроки хранения или годности.
2) имеются явные признаки порчи;
3) отсутствуют документы производителя, подтверждающие
их происхождение и в отношении которых отсутствует
информация;
4) не соответстветствие представленной информации и
имеются обоснованные подозрения в фальсификации
документов, подтверждающих их происхождение;
5) не имеется маркировки, содержащей сведения,
предусмотренные техническими регламентами либо в
отношении которых не имеется такая информация;
6) нарушенная и негерметичная упаковка.
2
20.
Соблюдение сроков предубойной выдержки животных и
использования животноводческой продукции после
применения лекарственного средства, биологического
препарата в соответствии с требованиями, указанными в
наставлении по применению лекарственного средства.
1
21.
Документирование любого применения лекарственного
средства, биологического препарата для животных:
- с указанием названия лекарственного средства для
животных (написанного на этикетке), номера серии, дозы,
пути введения;
- идентификации животного (ых), получившего (их)
лекарственное средство;
- причины назначения лекарственного средства,
биологического препарата и подписи лица (лиц),
назначившего и применившего лекарственное средство,
биологический препарат, а также срока предубойной
выдержки для сельскохозяйственных животных и (или)
использования животноводческой продукции.
3
22.
Ведение документального учета принятых и отпущенных
лекарственных средств, биологических препаратов для
животных.
2
23.
Уничтожение лекарственных средств, биологических
препаратов для животных в соответствии с
нормативно-технической документацией ветеринарного
препарата.
2
24.
Обязательное обезвреживание (обеззараживание)
лекарственных средств и биологических препаратов,
представляющих опасность здоровью животных и человека,
проводить при обязательном присутствии государственного
ветеринарного инспектора соответствующей территории.
2
25.
Подтверждение на соответствие государственной
регистрации лекарственных средств и биологических
препаратов, используемых в ветеринарии.
2
26.
Наличие учетного номера объекта государственного
ветеринарно-санитарного контроля, осуществляющего
деятельность по производству и реализации препаратов
ветеринарного назначения.
1
Критерии оценки рисков в области ветеринарии
для субъектов осуществляющих деятельность по добыче,
переработке рыбы и рыбопродуктов, за исключением предприятий,
работающих в едином технологическом цикле
Наименование критериев
Несоответствие
критериев
требованиям
оценивается баллом
1.
Наличие документов, подтверждающих безопасность и
прослеживаемость (ветеринарный сертификат,
товарно-сопроводительная документация) предъявляемых
для рыбы и рыбной продукции.
1
2.
Недопущение микробиологической и паразитологической
контаминации рыбы и рыбной продукции и содержание
химических загрязнителей, токсических элементов,
пестицидов, радионуклидов, других вредных веществ и их
остатков.
1,5
3.
Обеспечение поточности технологических процессов и
исключение возможности пересечения потоков сырья и
отходов с потоком готовой продукции.
1,5
4.
Выполнение ветеринарно-санитарного контроля за
безопасностью рыбы и рыбной продукции, а также за
качеством уборки, мойки и дезинфекции при планировке
производственных цехов, участков, отделений,
вспомогательных и складских помещений предприятия.
1,5
5.1.
Наличие следующих условий на рыболовном судне:
исключение контакта продуктов с трюмной, сточной водой,
дымом, топливом, нефтепродуктами, смазочными
материалами, иметь минимум острых углов и выступов,
обеспечить интенсивный сток;
0,8
5.2.
наличие гладких и легко поддающихся мойке и дезинфекции
поверхностей, оборудования и материалов из пригодного
коррозионно-устойчивого материала, с которыми
контактируют продукты рыболовства на рыболовном судне;
0,8
5.3.
наличие прочных и нетоксичных поверхностей;
0,8
5.4.
хранение продуктов рыболовства в течение более чем 24
часов в оборудованных трюмах, цистернах или контейнерах
для хранения продуктов рыболовства;
0,8
5.5.
предотвращение какой-либо контаминации хранимых
продуктов рыболовства в трюмах расположенных отдельно
от машинных отделений и от помещений для экипажа
перегородками;
0,8
5.6.
обеспечение сохранности продукции в удовлетворительных
гигиенических условиях без контакта талой воды с
продуктами;
0,8
5.7
наличие устройств для достижения однородной температуры
во всей цистерне на судах, оборудованных для охлаждения
продуктов рыболовства в охлажденной чистой морской
воде;
0,8
5.8.
ведение мониторинга и регистрации температуры.
0,8
6.
Охлаждение продуктов рыболовства льдом или охлажденной
водой не позднее одного часа после вылова.
1
6.1.
Соблюдение температуры рыбы на уровне между -10 С и +40
С после выгрузки рыбы в малых судах в течение 12 часов
с момента вылова.
0,8
6.2.
Хранение продуктов рыболовства в чистой охлажденной
воде не более трех суток на борту судна.
0,8
6.3.
Недопущение попадания на судно птиц, насекомых или
других животных, паразитов и вредителей
0,8
7.1.
Наличие на плавбазах (плавсредствах) зоны приемки легко
поддающейся уборке, зарезервированная для принятия
продуктов рыболовства на борт, спроектированная для
защиты продукции от солнца и нагревательных элементов с
исключением любого источника контаминации;
0,8
7.2.
Наличие системы для подачи рыбы из зоны приема в
рабочую зону;
0,8
7.3.
Наличие рабочей зоны с просторным местом для
приготовления и обработки продуктов рыболовства, легко
поддающиеся уборке и дезинфекции, устроенные таким
образом, чтобы предотвращать любую контаминацию
продуктов;
0,8
7.4.
Наличие зоны для хранения готовой продукции;
0,8
7.5.
Наличие места для хранения упаковочных материалов,
отделенное от зон приготовления и обработки продукции;
0,8
7.6.
Наличие специального оборудования для удаления отходов
или камеры для хранения отходов продуктов рыболовства,
непригодных для потребления людьми, при этом отходы
хранить на судне не более 24 часов;
0,8
7.7.
Наличие водозаборного устройства с исключением контакта
с системой водоснабжения;
0,8
7.8.
Наличие оборудования для мытья рук персонала, занятого
обработкой продуктов рыболовства;
0,8
7.9.
Наличие оборудования, требуемое для морозильных судов.
0,8
8.1.
Наличие морозильного оборудования достаточной мощности
для быстрого понижения температуры до -180 С;
1
8.2.
Наличие охлаждающего оборудования достаточной мощности, чтобы содержать продукты рыболовства в трюмах для хранения при температуре не выше -180С;
0,8
8.3.
Наличие трюмов для хранения оборудованные устройствами
для регистрации температуры. Датчик температуры
считывающего устройства должен быть расположен в зоне,
где самая высокая температура в трюме;
0,8
8.4.
Соблюдение санитарной обработки внутренних стен и
потолков холодильных камер и морозильников перед
загрузкой в них продуктов рыболовства;
0,8
8.5.
Наличие деревянных решеток или поддонов высотой 8
сантиметров от пола для укладки штабелями продуктов
рыболовства при размещении в камерах холодильника и
морозильника;
0,8
8.6.
Соблюдение расположения штабелей на расстоянии не ближе
30 сантиметров от стен и приборов охлаждения, и
проходов между штабелями;
0,8
8.7.
Наличие устройства для подачи воды во избежание
загрязнения подаваемой воды.
0,8
9.1.
Соблюдение следующих условий при производстве мороженой
рыбы и рыбной продукции: наличие питьевой или чистой
водой на участке разделки;
0,8
9.2.
соблюдение температуры замораживания продукции не выше
-300 С до достижения в толще продукта температуры не
выше -180 С;
0,8
9.3.
соблюдение замораживания в естественных условиях в
местах улова наваги при температуре воздуха не выше

мұздатуды табиғи жағдайда балық ауланған орында табиғи жағдайда -12 0 С-тан жоғары емес температурада мұзды, жақсы желдетілген алаңда немесе желдің өтінде жүргізуге болады.
0,8
9.4.
Балық және балық өнімдерін мұздату қажетті өндірістік сатыларды аяқтағаннан кейін жүргізілуі тиіс.
0,8
9.4.
Шикізат өндіріске түскен сәттен бастап мұздатқышқа салынғанға дейін 4 сағат өтпеуі тиіс.
0,8
10.1
Балық өнімдерін өндіру процесінде алынған қалдықтар су өтпейтін таңбаланған ыдыстарға жиналуы және жиналу өндірістік үй-жайлардан жойылуы тиіс.
0,8
10.2.
Қалдықтар шикізаттан және дайын өнімдерден бөлек салқындатылатын камераларда сақталуы тиіс.
0,8
10.3.
Қалдықтарды салқындатпай жабық ыдыста 2 сағаттан артық емес сақтауға болады.
0,8
11.
Таңбалауда кәсіпшілік ауданына тиесілілігі бойынша мынадай ақпарат болуы тиіс.
0,8
12.
Тамақ шикізаты мен қосалқы материалдарды сақтау үшін сөрелер, тұғырықтар пайдаланылады.
0,8
13.
Тамақ шикізаты мен қосалқы материалдарды еденге қоюға жол берілмейді.
0,8
14.
Барлық қойма үй-жайларын таза ұстау кезең-кезеңімен дезинсекция және дератизация жасалуға қажет.
0,8
15.
Температура көрсеткіштерін жазып отыратын термометр орнату.
0,8
16.
Көлік құралдары өнімді жәндіктерден және шаңнан тиімді қорғауды қамтамасыз ететін құралдармен жабдықталып, сұйықтықтың дренажын болдырмау үшін су өткізбейтін болуы тиіс;
1,5
17.1.
Балық және балық өнімдерін сақтау кезінде мынадай шарттарды сақтау қажет:
салқындатылған балық еріп тұрған мұз темперетурасына жақын температурада сақталуы тиіс;
0,8
17.2.
мұздатылған балық және балық өнімдері -180 С-тан жоғары емес температурада сақталуы тиіс;
0,8
17.3.
консервілерді өндіруге арналған тұздықтағы бөлшектенбеген, мұздатылған балық -9 0 С-тан жоғары емес температурада сақталуы мүмкін;
0,8
17.4.
тірі балық оның тіршілігін қамтамасыз ететін жағдайда ұсталынып, сату мерзіміне шек қойылмауы тиіс.
0,8
17.5.
Ыдыстар судың сапасын өзгертпейтін материалдардан жасалуы тиіс.
0,8
18.
Бір технологиялық оралымда жұмыс істейтін балық және балық өнімдерін өндіру және қайта өңдеумен айналысатын кәсіпорындардан басқасында мемлекеттік ветеринариялық санитариялық бақылау нысанының есептік нөмірі болу.
0,8
Ветеринария саласындағы лицензия негізінде жұмыс істейтін, малдардан алынатын өнімдер мен шикізаттарға ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханалары мен ет өңдейтін кәсіпорындар субъектілерінің бағалау критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1
2
3
1.
Мал өнімдері мен шикізаттарына ветеринариялық санитариялық сараптама жүргізуге лицензияның болуы.
3
2.
Базарларда, мал дайындайтын (соятын), мал өнімдері мен шикізаттарын өңдейтін, сақтайтын және сататын ұйымдарда малдарды алдын ала қарауды және сойғаннан соң, кәсіпорынның өндірістік бақылау бөлімшесінің мамандары ветеринариялық санитариялық сараптауды жасауды сақтау.
3
3.
3.1.
Келесі жағдайда малдарды союға тыйым салу:
1) сібір жарасы ауруымен ауырған немесе оған күдікті, қарасан, ірі қара мал мен түйенің обасы, құтырма, тырысқақ, брадзот, зілді домбығу, қойлардың энтеретоксемиясы, ірі қара мал мен қойдың клегейлі қызбасы (шошқаның африкалық обасы, ботулизм, маңқа, эпизоотиялық лимфангоит, мелоидозом (жалған маңқа), қояндардың миксоматозы, құстардың классикалық обасы;
3
3.2.
2) тек қана ветеринариялық маман анықтайтын малдардың өлім аузындағы жанталасы;
3
3.3.
3) 14 күн ішінде сібір жарасына қарсы вакцина егілген, сонымен қатар емдеу қолданылған, 21 күн ішінде аусылға қарсы белсенділігі жойылған вакцина егілген, сонымен қатар дәрілерді қолдану туралы нұсқаулығында көрсетілген уақытымен емдік және алдын алу мақсатында қолданылған антибиотиктер егілген;
3
3.4.
4) маңқаға маллеинизация жасалмаған жылқылар;
3
3.5.
5) 14 күннен жас малдарды, клиникалық аурулардың белгілері бар, диагнозы белгісіз болған жағдайда, дене температурасы қалыптыдан төмен не жоғары болса, құстар орнитозбен, тұмаумен, Ньюкасл ауруымен ауырғанда т.б. союға болмайды
3
3.6.
6) сояр алдында малдарды ветеринариялық маман алдын ала қараусыз, оның ішінде дене қызуын, пульсін, дем алысын өлшеусіз, көрінетін кілегей қабықтарының жағдайы, тәбетінің барын;
3
3.7.
7) ветеринариялық препараттармен домдалан жануарларды сою мерзімі және олардың еттердегі рұқсат етілетін ең төменгі мөлшеріне сәйкес емес.
3
4.
Мал өнімдері мен шикізаттарына ветеринариялық санитариялық сараптау жүргізу үшін тиісті өндірістік бөлмелердің, технологиялық жабдықтардың ветеринариялық нормативтерін сақтау.
3
5.
Ветеринариялық санитариялық сараптау өткізу үшін, мал өнімдері мен шикізаттарынан сынамалар алу ережесін сақтау.
3
6.
Мал өнімдері мен шикізаттарына ветеринариялық санитариялық сараптау жүргізгенде базарларда ветеринариялық санитариялық сараптау жүргізу ережесінің 2 қосымшасындағы стандарттық тестілер бойынша және ҚР Ауылшаруашылығы министрінің 31.10.02 ж. № 351 Бұйрығымен бекітілген Сойылатын малдарды сояр алдындағы ветеринариялық тексеру және сойылғаннан кейін ұшаларын, ішкі органдарын ветеринариялық-санитариялық сараптау және оларға санитариялық баға беру Ережесіне сәйкес атқарылуы тиіс.
3
7.

-12 0С на ледяных, хорошо проветриваемых площадках или
на сквозняке;
0,8
9.4.
соблюдение замораживания рыбы и рыбопродуктов после
завершения необходимых производственных стадий;
0,8
9.5.
соблюдение хранения рыбы с момента поступления сырья в
производство и до его закладки в морозильник не
превышая более 4 часов.
0,8
10.1
Соблюдение удаления отходов по мере накопления из
производственных помещений, полученных в процессе
производства рыбной продукции, собирая их в
водонепроницаемые промаркированные емкости.
0,8
10.2.
Хранение отходов в емкостях отдельно от сырья и готовой
продукции в охлаждаемых камерах.
0,8
10.3.
Хранение отходов без охлаждения в закрытых емкостях не
более двух часов.
0,8
11.
Наличие в маркировке информации о принадлежности рыбы к
району промысла.
0,8
12.
Наличие стеллажей, поддонов, полок для хранения
пищевого сырья и вспомогательных материалов.
0,8
13.
Недопущение складирования пищевого сырья и
вспомогательных материалов на пол.
0,8
14.
Содержание всех складских помещений в чистоте,
подвергая периодической дезинсекции и дератизации.
0,8
15.
Наличие термометра, записывающего показатели
температуры, в помещениях и оборудовании для хранения
рыбы и рыбной продукции.
0,8
16.
Соблюдение эффективной защитой продуктов от насекомых и
пыли транспортного средства с водонепроницаемым
контрольно-измерительными средствами.
1,5
17.1.
Хранение охлажденной рыбы при температуре, близкой к
температуре тающего льда;
0,8
17.2.
Хранение мороженой рыбы и рыбной продукции при
температуре не выше -180 С;
0,8
17.3.
Хранение неразделенной мороженую рыбу в тузлуке,
предназначенной для производства консервов, при
температуре не выше -90 С;
0,8
17.4.
Содержание живой рыбы в условиях, обеспечивающих ее
жизнедеятельность, без ограничения срока реализации;
0,8
17.5.
Наличие емкости из материалов, не изменяющих качество
воды, для хранения рыбы и рыбной продукции.
0,8
18.
Наличие учетного номера объекта государственного
ветеринарно-санитарного контроля, осуществляющего
деятельность по добыче и переработке рыбы и
рыбопродуктов, за исключением предприятий, работающих в
едином технологическом цикле.
0,8
Критерии оценки рисков области ветеринарии
для физических и юридических лиц, осуществляющих свою
деятельность по ветеринарно-санитарной экспертизе на рынках и
мясоперерабатывающих предприятиях
Наименование критериев
Несоответствие
критериев требованиям
оценивается баллом
1.
Наличие лицензии по ветеринарно-санитарной экспертизе
продуктов и сырья животного происхождения.
3
2.
Соблюдение предубойного осмотра и послеубойной
ветеринарно-санитарной экспертизы на рынках, в
организациях по заготовке (убою) животных, переработке,
хранению и реализации продуктов и сырья животного
происхождения.
3
3.1.
Недопущение убоя на мясо животных:
больных и подозрительных по заболеванию сибирской
язвой, эмфизематозным карбункулом, чумой крупного
рогатого скота, чумой верблюдов, бешенством,
столбняком, злакокачественным отеком, брадзотом,
энтеретоксемией овец, катаральной лихорадкой крупного
рогатого скота и овец (африканской чумой свиней
ботулизмом, сапом, эпизоотическим лимфангоитом,
мелоидозом (ложным сапом), миксоматозом кроликов,
классической чумой птиц;
3
3.2.
Запрещение убоя на мясо животных, находящихся в
состоянии агонии, которое устанавливает только
ветеринарный специалист;
3
3.3.
Запрещение убоя на мясо животных привитых вакцинами, а
также подвергнутых лечению против сибирской язвы в
течение 14 дней после прививок (лечения), привитых
инактивированной вакциной против ящура в течение 21
дня, а также животных, которым применяли антибиотики с
лечебной и профилактической целью в течение срока,
указанного в наставлениях по применению;
3
3.4.
Запрещение убоя на мясо лошадей, не подвергнутых
маллеинизации на сап;
3
3.5.
Запрещение убоя: животных моложе 14 дней, клинически
больных животных, животных с неустановленным диагнозом
болезни; больных незаразными болезнями, имеющие
повышенную или пониженную температуру тела; птицы
больная орнитозом, гриппом, Ньюкаслской болезнью и
т.д.;
3
3.6.
Запрещение убоя на мясо без проведения предубойного
осмотра, с измерением температуры, пульса, дыхания и
/изучением состояния доступных слизистых оболочек,
общего состояние животных и присутствием аппетита;
3
3.7.
Запрещение убоя на мясо животных, не соответствующих
величинам МДУ (минимально допустимый уровень) в мясе и
сроков убоя животных, обработанных ветеринарными
перпаратами.
3
4.
Соблюдение ветеринарного норматива производственных
помещений, технологического оборудования, необходимых
для проведения ветеринарно-санитарной экспертизы
продуктов и сырья животного происхождения на рынках.
3
5.
Соблюдение отбора проб продуктов и сырья животного
происхождения для проведения ветеринарно-санитарной
экспертизы.
3
6.
Соблюдение ветеринарно-санитарную экспертизы продуктов
и сырья животного происхождения по стандартным тестам
согласно приложению 2 Правил проведения
ветеринарно-санитарной экспертизы на рынках и в
соответствии с Правилами предубойного ветеринарного
осмотра убойных животных и послеубойной
ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов и их
ветеринарно-санитарной оценки, утвержденные приказом
Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от

Етті таңбалау, ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 31.10.02 ж. № 351 Базарларда ветеринариялық санитариялық сараптау жүргізу ережесіне сәйкес жүргізілуі тиіс.
3
8.
Мал өнімдері мен шикізаттарына ветеринариялық санитариялық сараптау жүргізгенде Ауылшаруашылығы министрінің 31.10.02 ж. № 351 Базарларда ветеринариялық санитариялық сараптау жүргізу ережесінің 1 қосымшасындағы міндетті және қосымша зерттеулер тізбесіне сәйкес атқарылуы тиіс.
3
9.
Базарларда және ет өңдейтін кәсіпорындарда ветеринариялық санитариялық сараптау қызметін көрсететін мекемеде мемлекеттік ветеринариялық санитариялық бақылау нысанының есептік нөмірі болу.
3
Ветеринария саласындағы лицензия негізінде жұмыс істейтін, алдын алу және емдеумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар субъектілерінің бағалау критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1.
Ветеринариялық емдеу-алдын алу қызметіне лицензияның болуы.
5
2.
Ветеринариялық емдеу-алдын алу жүргізу үшін, жеке және заңды тұлғаларда тиісті өндірістік бөлмелердің, технологиялық жабдықтардың ветеринариялық нормативтерін сақтау.
5
3.
Келесі қатерлерге байланысты, ветеринария саласында қолданылатын дәрі-дәрмектер мен биологиялық препараттарды қолдануда қауіпсіздікті сақтау:
1) асқынуға байланысты малдардың өлімі;
2) дұрыс тағайындалмаған немесе дәрі-дәрмектердің ұтымсыздығы (диагнозы).
5
4.1.
Дәрі-дәрмектерді сақтау кезінде температуралық режимді сақтау;
4
4.2.
өнімнің атауының болуы;
4
4.3.
тасымалдағанда өнімнің зақымдалуын болдырмау;
4
4.4.
препараттарды дайындау ережесін, қолдану кезіндегі тағайындауды бұзбау;
4
4.5.
ветеринариялық перпараттардың нормативтік техникалық құжаттарына сай дәрі-дәрмектерді жою кезіндегі қауіпсіздікті сақтау.
5
4.6.
Ветеринариялық мамандарға - ветеринариялық санитариялық инспектордың басқаруымен малдарды клиникалық қарау және оларды мәжбүрлі вакцинациалау.
3
4.7.
Ветеринариялық мамандарға - ветеринариялық санитариялық инспектордың басқаруымен ауру малдарды емдеу.
3
4.8.
Ветеринариялық мамандарға - ветеринариялық санитариялық инспектордың басқаруымен мәжбүрсіз дезинфекцияны, дезинсекцияны, дератизацияны жасау.
3
Ветеринария саласындағы ветеринариялық препараттарды сатумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар субъектілерінің тәуекелді бағалау критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарын сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1.
Ветеринариялық препараттарды сатуға лицензияның болуы.
5
2.
Нысандарға, малдарға арналған дәрі-дәрмектерге, биологиялық препараттарға сақтау мерзімімен есеп жүргізу, сонымен қатар бірінші кезеңде ең кіші мерзімде сақталатын сериялы дәрі-дәрмектерді жіберу керек.
3
3.
Нысандарға, жарамдылық мерзімі өткен, сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін және олардың сапасын куәландыратын құжаттары жоқ жануарларға арналған дәрілік заттар, биологиялық препараттар және басқа да тауарлар қабылдауға жатпайды.
3
4.
Нысандарға, ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттарды қолдану кезінде мынадай тәуекелдерге байланысты негізгі қауіпсіздік талаптарын назарға алу қажет:

31.10.02 г. № 351.
3
7.
Соблюдение клеймения мяса в соответствии с Правилами
проведения ветеринарно-санитарной экспертизы на рынках,
утвержденной приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан от 13.10.02 г. № 351.
3
8.
Соблюдение ветеринарно-санитарной экспертизы продуктов
и сырья животного происхождения в лаборатории в
соответствии с Перечнем обязательных и дополнительных
исследований, проводимых лабораториями
ветеринарно-санитарной экспертизы на рынках согласно
Приложению 1 Правил проведения ветеринарно-санитарной
экспертизы на рынках, утвержденных приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан от 13.10.02 г.
№ 351.
3
9.
Наличие учетного номера объекта государственного
ветеринарно-санитарного контроля, осуществляющего
деятельность по ветеринарно-санитарной экспертизе на
рынках и мясоперерабатывающих предприятиях.
3
Критерии оценки рисков в области ветеринарии
для физических и юридических лиц, осуществляющих ветеринарную
лечебно-профилактическую деятельность на основе лицензии
Наименование критериев
Несоответствие
критериев требованиям
оценивается баллом
1.
Наличие лицензии на ветеринарную
лечебно-профилактическую деятельность.
5
2.
Соблюдение ветеринарных нормативов производственных
помещений и набора технологического оборудования по
ветеринарной лечебно-профилактической деятельности для
физических и юридических лиц.
5
3.
Соблюдение основных требований безопасности при
применении лекарственных средств и биологических
препаратов, используемых в ветеринарии, связанные со
следующими рисками:
1) возникновение осложнений у животных приводящих их к
гибели;
2) неэффективности лекарственных средств по причине их
качества или неправильного назначения (диагноза).
5
4.1.
Соблюдение температурных режимов хранения лекарственных
средств;
4
4.2.
Недопущение обезличивания продукции;
4
4.3.
Недопущение повреждения продукции при транспортировке;
4
4.4.
Соблюдение правил изготовления, назначения в применении
препаратов;
4
4.5.
Соблюдение требований к безопасности при уничтожении
лекарственных средств согласно нормативно-технических
документов на ветеринарный препарат.
5
4.6.
Соблюдение ветеринарными специалистами-лицензиатами
клинического осмотра животных и их вынужденной
иммунизации под руководством ветеринарных инспекторов.
3
4.7.
Соблюдение лечения больных животных ветеринарными
специалистами-лицензиатами под руководством
ветеринарных инспекторов.
3
4.8.
Соблюдение вынужденной дезинфекции, дезинсекции,
дератизации ветеринарными специалистами-лицензиатами
под руководством ветеринарных инспекторов.
3
Критерии оценки рисков в области ветеринарии
для физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность
по реализации ветеринарных препаратов
Наименование критериев
Несоответствие
критериев требованиям
оценивается баллом
1.
Наличие лицензии на осуществление ветеринарной
деятельности по реализации ветеринарных препаратов.
5
2.
Ведение учета лекарственных средств, биологических
препаратов для животных по срокам годности, с тем,
чтобы в первую очередь отпускались серии
лекарственного средства для животных с минимальным
сроком годности.
3
3.
Запрещение приемки лекарственных средств,
биологических препаратов и других товаров для
животных, с истекшими сроками годности, не
соответствующих требованиям к качеству и без
документов, удостоверяющих их качество.
3
4.
Соблюдение основных требований безопасности при
применении лекарственных средств и биологических
препаратов, используемых в ветеринарии, связанные со
следующими рисками:

1) жануарлардың қырылуына әкеп соқтыратын асқынулардың туындауы;
2) дәрілік заттардың сапасына немесе дұрыс тағайындалмауына (диагнозына) байланысты тиімсіздігі.
3
5.
Нысандарға, ветеринариялық емдеу-алдын алу жүргізу үшін тиісті өндірістік бөлмелердің, технологиялық жабдықтардың ветеринариялық нормативтерін сақтау.
3
6.
Ветеринарияда пайдаланылатын дәрілік заттар мен биологиялық препараттар өндіріске және қолдануға мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ғана жіберіледі.
3
7.
Ветеринарияда қолданылатын, дәрілік заттар және биологиялық препараттарды оларды өндіруді, енгізуді (импорт), тасымалдауды, сатуды, қолдануды (пайдалану), жоюды қоса алғанда, міндетті түрде ветеринариялық қадағалауға жатады.
3
8.
Қоймалық үй-жайлар мынадай учаскелерге:
1) өнімді қабылдау және босату аймағына;
2) жануарларға арналған дәрілік
заттарды, биологиялық препараттарды негізгі сақтауға арналған аймаққа;
3) ерекше сақтау шарттарын талап ететін жануарларға арналған дәрілік заттар, биологиялық препараттар аймағына; карантиндік аймаққа бөлінуі тиіс.
3
9.
Ветеринария саласындағы қолданатын есірткі құралдарын, психотроптық және күшті әсер ететін заттарды пайдалану "Есірткі, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі N 279 Заңымен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2
10.
Жануарларға арналған дәрілік заттар дәрілік препараттың атауын, сериясын, мерзімін көрсете отырып, стеллаждарда, табандықтарда, сөрелерде, қыстырылған стеллаждық картасы бар шкафтарда сақталуы тиіс.
2
11.
Жануарларға арналған дәрілік заттар, биологиялық препараттар сақталатын қоймалық үй-жайларда термометрлер, гигрометрлер немесе псирометрлер болуы тиіс, оларды үй-жайдың ішкі қабырғасының ортасына, жылытатын аспаптар мен есіктерден алыс орналастырады.
3
12.
Осы аспаптардың көрсеткіштерін күн сайын жауапты адам арнайы журналда тіркеп отыруы тиіс
3
13.
Бақылаушы аспаптар белгіленген тәртіппен сертификатталуы және калибрленуі тиіс.
3
14.
Жануарларға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды сақтау, босату (өткізу) және тасымалдау физикалық-химиялық, биологиялық, фармакологиялық, токсикологиялық қасиеттерін ескере отырып, сондай-ақ көліктің осы түрінде қолданылатын талаптарды ескере отырып, олардың сақталуын қамтамасыз етуі тиіс, жануарларға арналған дәрілік заттардың белгіленген жарамдылық мерзімі ішінде препаратқа арналған нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес орындалуы тиіс.
3
15.
Ветеринариялық препараттарды сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ветеринариялық санитариялық бақылау нысанының есептік нөмірі болу тиіс.
3
Ветеринария саласындағы азық және азық қоспаларын сатумен, сақтаумен және дайындаумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар субъектілерінің тәуекелді бағалау критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1.
Азық және азық қоспаларын сатарда және қолданарда, әкелгенде (импорт) оны қабылдауды, бақылауды бірдейлендіруді және сақтауды қамтамасыз ету.
2
2.
азық және азық қоспаларының сәйкестігін растайтын құжатының болуы;
3
3.
дайындаушының, жеткізушінің және (немесе) сатушының таңбалауында және (немесе) ілеспе құжаттарында азық және азық қоспалары туралы ақпараттың болуы.
3
4.
азық және азық қоспаларының ластануын және бұзылуын болдырмау.
2
5.
Азық және азық қоспаларын сату мерзімін қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес өндірушіге (дайындаушыға) белгілейді.
3
6.1.
жарамдылық мерзімі өткен азық және азық қоспаларын сатуға жол бермеу;
2
6.2.
анық бұзылу белгілері бар азық және азық қоспаларын сатуға жол бермеу;
2
6.3.
шығарылған жерін растайтын құжаттары жоқ немесе оларға қатысты ақпараты жоқ азық және азық қоспаларын сатуға жол бермеу;
2
6.4.
ұсынылған құжаттарда көрсетілген ақпаратқа сәйкес келмейтін азық және азық қоспаларын сатуға жол бермеу;
2
6.5.
Техникалық регламентте көзделген мәліметтерді көрсете отырып таңбаланбаған азық және азық қоспаларын сатуға жол бермеу.
2
7.
Жануарлар еттерінен өндірілген (дайындалған) азық және азық қоспаларын өндіруге тыйым салынады.
2
8.
Азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) үшін жануарлар мен адамдардың денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды міндетті алып қою және жою жүргізілетін жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіне енгізілген, жануарлар мен құстардың аса қауіпті аурулары бойынша қолайсыз мекендерден (аумақтардан) алынған шикізаттарды пайдалануға тыйым салынады.
2
9.
Шикізат - құрама жем мен дәнді бұршақты азық дақылдарын (жаздық сиыржоңышқа, ноқат, азықтық бұршақтар, жасымық, азықтық бөрібұршақ, соя, бұршақ) өндіру үшін азықтық мақсаттарға жеткізілетін астық (бидай, арпа, сұлы, қара бидай, жүгері, тары, жержаңғақ, күнбағыс дәндері, тритикале) құрамында қастауыш, қара күйе, зиянкестер мен бөтен қоспалар болмауы тиіс.
2
10.
Нысандар, дайын өнімнің (азық және азық қоспалары) ластанбауын қамтамасыз етсін.
2
11.
Шикізат пен материалдарды сақтау кезінде, бірінші кезекте басқалардан ерте сақтауға түскен шикізат пен материалдарды қоймадан шығаруды көздейтін ротация жүйесі қолданылу керек.
2
12.
Азық және азық қоспаларын сақтау кезінде үй-жайларға (ғимараттарға) жәндіктер мен кеміргіштердің енуіне жол бермеу.
3
13.
Азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) жөніндегі объектілерді орналастыру ветеринарлық-санитарлық қорытынды болуы тиіс.
2
14.
Азық және азық қоспалары мынадай жағдайларда айналымнан алынып тасталады:
1) олардың шыққан жері мен қауіпсіздігін растайтын тиісті құжаттары келмесе;

1) возникновение осложнений у животных приводящих их к
гибели;
2) неэффективности лекарственных средств по причине их
качества или неправильного назначения (диагноза).
3
5.
Соблюдение ветеринарного норматива производственных
помещений и набора технологического оборудования по
ветеринарной лечебно-профилактической деятельности для
физических и юридических лиц.
3
6.
Наличие государственной регистрации лекарственных средств и биологических препаратов, используемых в ветеринарии, для производства и применения.
3
7.
Соблюдение обязательного ветеринарного надзора при:
производстве, ввозе (импорте), транспортировании,
реализации, применении (использовании), уничтожении
лекарственных средств и биологических препаратов,
используемых в ветеринарии.
3
8.
Наличие следующих участков в складских помещениях:
1) зоны приемки и отпуска продукции;
2) зоны для основного хранения лекарственных средств,
биологических препаратов для животных;
3) зоны для хранения лекарственных средств,
биологических препаратов для животных, требующих
особых условий хранения; карантинную зону.
3
9.
Соблюдение использования наркотических средств,
психотропных и сильнодействующих веществ применяемых в
области ветеринарии согласно Закона Республики
Казахстан от 10 июля 1998 года № 279 «О наркотических
средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах
противодействия их незаконному обороту и
злоупотреблению ими».
2
10.
Наличие стеллажей, поддонов, полок, шкафов для
хранения лекарственных средств для животных с
прикрепленной стеллажной картой с указанием
наименований лекарств, препаратов, серии, сроков.
2
11.
Наличие термометров, гигрометров или психрометров, с
размещением их на середине внутренней стены помещения,
вдали от нагревательных приборов и дверей в складских
помещениях, в которых хранятся лекарственные средства,
биологические препараты для животных.
3
12.
Соблюдение регистрации показателей приборов с
ежедневной записью в специальном журнале ответственным
лицом.
3
13.
Соблюдение калибровки контролирующих приборов.
3
14.
Соблюдение сохранности лекарственных средств,
биологических препаратов для животных с учетом
физико-химических, биологических, фармакологических,
токсикологических свойств при хранении, отпуске
(реализации) и транспортировании в соответствии с
требованиями нормативной документации на препарат в
течение установленного срока годности.
3
15.
Наличие учетного номера объекта государственного
ветеринарно-санитарного контроля, осуществляющего
деятельность по реализации ветеринарных препаратов.
3
Критерии оценки рисков в области ветеринарии
для физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность
по заготовке, хранению и реализации кормов и кормовых добавок
Наименование критериев
Несоответствие
критериев требованиям
оценивается баллом
1.
Соблюдение приемки, контроля, идентификации и хранения
кормов и кормовых добавок при реализации и применении,
ввозе (импорте).
2
2.
Наличие документа, подтверждающего происхождение
кормов и кормовых добавок при обороте кормов и
кормовых добавок.
3
3.
Наличие сопроводительных документов изготовителя,
поставщика и (или) продавца при обороте кормов и
кормовых добавок.
3
4.
Соблюдение исключения загрязнений и порчи кормов и
кормовых добавок.
2
5.
Соблюдение установления сроков реализации в
соответствии с действующими нормативными документами
на корма и кормовые добавки.
3
6.1.
Запрещение к реализации кормов и кормовых добавок с
истекшим сроком годности;
2
6.2.
Запрещение к реализации кормов и кормовых добавок,
имеющих явные признаки порчи;
2
6.3
Запрещение к реализации кормов и кормовых добавок, не
имеющие документов, подтверждающих их происхождение
или в отношении которых отсутствует информация;
2
6.4.
Запрещение к реализации кормов и кормовых добавок не
соответствующих информации отраженной в представленных
документах;
2
6.5.
Запрещение к реализации кормов и кормовых добавок, не
зарегистрированных в государственном Реестре
ветеринарных препаратов.
2
7.
Запрещение производства (изготовления) кормов и
кормовых добавок из (с использованием) тканей
животного происхождения.
2
8.
Запрещение использования для производства
(изготовления) кормов и кормовых добавок сырья,
происходящих из неблагополучных пунктов (территорий)
по особо опасным болезням животных и птиц, вошедших в
перечень особо опасных болезней животных, при которых
проводятся обязательное изъятие и уничтожение
животных, продуктов и сырья животного происхождения,
представляющих особую опасность здоровью животных и
человека.
2
9.
Запрещение спорыньи, головни, вредителей и посторонних
примесей в сырье - зерне (пшеница, ячмень, овес, рожь,
кукуруза, просо, арахис, семена подсолнечника,
тритикале), поставляемых на кормовые цели для
производства комбикормов и зернобобовых кормовых
культур (вика яровая, нут, бобы кормовые, чечевица,
люпин кормовой, соя, горох).
2
10.
Соблюдение безопасности и исключение загрязнения
готового продукта (кормов и кормовых добавок).
2
11.
Соблюдение системы ротации, предусматривающую выпуск
со склада в первую очередь сырья и материалов,
поступивших на хранение раньше других при хранении
сырья и материалов.
2
12.
Недопущение проникновения насекомых и грызунов при
хранении кормов и кормовых добавок в помещениях
(сооружениях).
3
13.
Наличие ветеринарно-санитарного заключения на объект
по производству (изготовлению) кормов и кормовых
добавок.
2
14.
Соблюдение изъятия из оборота кормов и кормовых
добавок при:
1) отсутствии соответствующих документов,
подтверждающих их происхождение и безопасность;

2) бұзылу, ластану, жағымсыз иістің анық белгілері болғанда;
3) жануарлар мен құстардың аса қауіпті аурулары табылғанда.
3
15.
Азық және азық қоспаларының құрамындағы уытты элементтер, патогендік микроорганизмдер, микотоксиндер, нитриттер, нитраттар, пестицидтер, гербицидтер, радионуклидтер, маркерлік полихлорланған бифенилдер ветеринария саласындағы уәкілетті орган бекіткен рұқсат етілген ветеринарлық нормативтерден (көрсеткіштерден) аспауы тиіс.
2
16.
Азық және азық қоспаларын өндіру қызметін көрсететін мекемеде мемлекеттік ветеринариялық санитариялық бақылау нысанының есептік нөмірі болу.
2
Ветеринария саласындағы ғылыми мақсатта пайдалану үшін малдарды ұстаумен және өсірумен айналысатын ветеринария саласына бағытталған ғылыми мекемелерге субъектілерінің тәуекелді бағалау критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1.1
Аумақты, мал шаруашылығы қора-жайларын, сондай-ақ жемшөпті, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтауға және өңдеуге арналған ғимараттарды ветеринариялық-санитариялық ережелер мен нормативтерге сәйкес ұстауға, қоршаған ортаның ластануына жол бермеуге;
2
1.2.
мемлекеттік ветеринариялық қадағалау бақылайтын жүктерді ұстауға, өсіруге, пайдалануға, өндіруге, дайындауға (союға), сақтауға, өңдеу мен өткізуге байланысты мемлекеттік ветеринариялық қадағалау объектілерін орналастыру, салу, қайта жаңғырту және пайдалануға беру кезінде, сондай-ақ оларды тасымалдау кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтауға;
2
1.3.
ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіруді және оларға ветеринариялық паспорттарды ресімдеуді қамтамасыз етуге;
2
1.4.
мемлекеттік ветеринариялық қадағалау органдарына жаңадан сатып алынған жануарлар, туған төлдер, олардың сойылғаны мен сатылғаны туралы хабарлауға;
2
1.5.
ветеринариялық мамандарға олардың талап етуі бойынша диагностикалық зерттеулер мен вакцина егуді жүзеге асыру үшін жануарларды беруге;
2
1.6.
ветеринариялық инспекторларға мемлекеттік ветеринариялық қадағалау бақылайтын жүктерді ветеринариялық тексеру үшін кедергісіз беруге;
2
1.7.
ветеринариялық инспекторлардың жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін мемлекеттік ветеринариялық қадағалау бақылайтын жүктерді залалсыздандыру (зарарсыздандыру), өңдеу жөніндегі талаптарын орындауға;
2
1.8.
союдың алдында ветеринариялық тексеру жүргізбей жануарларды өткізу үшін союға және сойғаннан кейін ұшалары мен мүшелеріне ветеринариялық-санитариялық сараптама жасамай өткізуге жол бермеуге;
2
1.9.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 04.11.09 ж. № 1754 қаулысымен бекітілген тәртіпке сәйкес кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды арнайы мал сою орындарында сою.
2
1.10.
ветеринариялық мамандарға өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына жәрдем көрсетуге;
2
2.1.
Келесі шаруашылық ұйымдастыру шараларын орындау:
мал қораларында және аулаларында тұрақты механикалық тазарту жүргізу, көңді зарарсыздандыруға үю;
2
2.2.
табынды, отарды, топты инфекциялық аурулардан таза аумақтық малдарымен толықтыру;
2
2.3.
мал азығын малдың инфекциялық ауруларынан таза аумақтарда дайындау;
2
2.4.
қолайлы және қолайсыз аумақ малдары арасындағы қатынасты болдырмау.
2
3.1.
Ветеринариялық санитариялық іс-шараларды атқару:
1) малды орналастыруда, азықтандыруда және пайдалануда ветеринариялық-санитарлық ережелерді орындау;
2
3.2.

2) наличии явных признаков порчи, загрязнения,
неприятного запаха;
3) обнаружении особо опасных болезней животных и птиц.
3
15.
Недопущение превышения допустимых норм по содержанию
кормах и кормовых добавках токсичных элементов,
патогенных микроорганизмов, микотоксинов, нитритов,
нитратов, пестицидов, гербицидов, радионуклидов,
маркерных полихлорированных бифенилов.
2
16.
Наличие учетного номера предприятия по производству
(изготовлению) кормов и кормовых добавок.
2
Критерии оценки рисков в области ветеринарии
для научных организаций ветеринарного профиля, осуществляющих
деятельность по содержанию и разведению животных в научных
целях
Наименование критериев
Несоответствие
критериев требованиям
оценивается баллом
1.1.
Соблюдение содержания территории, животноводческих
помещений, а также сооружений для хранения и
переработки кормов, продукции и сырья животного
происхождения в соответствии с ветеринарными
(ветеринарно-санитарными) правилами и ветеринарными
нормативами, недопущение загрязнения окружающей среды;
2
1.2.
соблюдение зоогигиенических и ветеринарных
(ветеринарно-санитарных) требований при размещении,
строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию
объектов государственного ветеринарно-санитарного
контроля, связанных с содержанием, разведением,
использованием, производством, заготовкой (убоем),
хранением, переработкой и реализацией, а также при
транспортировке (перемещении) перемещаемых
(перевозимых) объектов;
2
1.3.
соблюдение идентификации сельскохозяйственных животных
и оформление на них ветеринарных паспортов;
2
1.4.
извещение органов государственного
ветеринарно-санитарного контроля о вновь приобретенных
животных, полученном приплоде, их убое и продаже;
2
1.5.
соблюдение предоставления ветеринарным специалистам по
их требованию животных для осуществления
диагностических исследований и проведения вакцинации;
2
1.6.
соблюдение беспрепятственного предоставления
государственным ветеринарным инспекторам для
ветеринарного осмотра перемещаемые (перевозимые)
объекты;
2
1.7.
соблюдение требований государственных ветеринарных
инспекторов по обезвреживанию (обеззараживанию),
переработке перемещаемых (перевозимых) объектов,
представляющих опасность для здоровья животных и
человека;
2
1.8.
недопущение убоя животных для реализации без
предубойного ветеринарного их осмотра и послеубойной
ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;
2
1.9.
соблюдение проведения убоя сельскохозяйственных
животных, предназначенных для последующей реализации,
на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах
или площадках по убою сельскохозяйственных животных в
порядке, установленном постановлением
Правительством Республики Казахстан от 04.11.09 г.
№ 1754;
2
1.10.
оказание содействия ветеринарным специалистам в
выполнении ими служебных обязанностей.
2
2.1.
Выполнение организационно-хозяйственных мероприятий:
регулярное проведение в помещениях и выгульных дворах
механической очистки, складывание навоза в бурты для
обеззараживания;
2
2.2.
комплектование стад, гуртов, отар, табунов животными из
благополучных по инфекционным заболеваниям зон;
2
2.3.
заготовку кормов проводить на территории, благополучной
по инфекционным заболеваниям;
2
2.4.
недопущение контакта между животными благополучной и
неблагополучной зон.
2
3.1.
Выполнение следующих ветеринарно-санитарных
мероприятий:
1) обеспечение выполнения ветеринарно-санитарных правил
при размещении, кормлении и использовании животных;
2
3.2.

2) мал жайылымдарын және суаттарын қалыпты ветеринариялық-санитарлық жағдайда ұстау;
1
3.3.
3) көңді және өлексені уақытында зарарсыздандыру;
1
3.4.
4) мал қораларына ретті профилактикалық дезинфекция (микроорганизмдерді жою), дератизация (тышқандарды жою), дезинсекция (зиянды бунақ денелерді жою), дезакаризация (кенелерді жою) жүргізу;
4
3.5.
5) мал фермаларын, қораларын дезинфекциялық тосқауылдармен қамтамасыз ету;
1
3.6.
6) мал шаруашылығы объектілерінің аумақтарын қоршаумен қамтамасыз ету.
1
4.
ветеринариялық маманның рұқсатынсыз ауырды деген малды бір жерден екінші жерге айдауға тыйым салынады;
5
5.
Малдарды ұстаумен, өсірумен және қолданумен айналысатын нысандарда мемлекеттік ветеринариялық санитариялық қадағалау нысанының есептік нөмірінің болуы тиіс.
1
Ветеринария саласындағы араның балын және балара өнімдерін өндірумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар субъектілерінің тәуекелді бағалау дәрежесінің критерийлері
№ пп
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1.1.
Физика-химиялық қасиеттері нәтижесінде балдың және ара шаруашылығы өнімдерінің адам денсаулығы мен қоршаған ортаға теріс әсерін тигізетін қасиеттерді иеленетін неғұрлым ықтимал қатерлерге мыналар жатады:
1) құрамында оксиметилфурфуролдың болуы;
4
1.2.
2) микробиологиялық көрсеткіштер;
4
1.3.
3) құрамында уытты элементтердің, пестицидтердің, радионуклидтердің және олардың қалдықтарының болуы;
4
1.4.
4) ара шаруашылығында қолданылатын ветеринариялық препараттар қалдықтарының болуы;
4
1.5.
5) өнімді химиялық заттармен, иондаушы және ультракүлгін сәулелермен өңдеу тәсілдері;
4
1.6.
6) тағамдық қоспалар мен хош иістендіргіштердің, сондай-ақ қолдануға тыйым салынған қосалқы технологиялық құралдардың, гендік инженерия өнімдерінің болуы;
4
1.7.
7) бөгде қосындылар.
4
2.
Бал және ара шаруашылығы өнімдері араның, ауыл шарушылығы жануарлары мен құстарының қауіпті жұқпалы ауруларынан таза аумақта орналасқан шаруашылықтарынан (омарталардан) алынуға тиіс.
5
3.
Пайдалануға жарамсыз және адам өмірі мен денсаулығына қауіпті бал мен ара шаруашылығының өнімдерін жою және кәдеге жарату "Адамның өмірі мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін кәдеге жарату және жою ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 140 қаулысымен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4
4.
Сапасыздық белгілері анық көрініп тұрған, қауіпсіздігін, шығу тегін растайтын ілеспе құжаттары жоқ, жарамдылық мерзімі белгіленбеген немесе өтіп кеткен бал және ара шаруашылығы өнімдері сатуға жіберілмейді.
4
5.
Бал арасы мен өнімдерін өндірушіде мемлекеттік ветеринариялық санитариялық қадағалау нысанының есептік нөмірінің болуы тиіс.
4
Ветеринария саласындағы ішкі сауда орындарын тәуекелді бағалау дәрежесі субъектілерінің критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1
2
3
1.
Малдарды ұстаумен, өсірумен, дайындаумен (сою), өндірумен, өңдеумен, сақтаумен және сатумен айналысатын субъектілерінде ветеринариялық құжаттары болуы.
7
2.
Малдарды ұстаумен, өсірумен, дайындаумен (сою), өндірумен, өңдеумен, сақтаумен және сатумен айналысатын субъектілер, базарлардағы ветеринариялық санитариялық сараптау зертханалары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі 2002 жылғы 31 қазандағы № 351 бұйрығымен бекітілген сойылатын малдарды сояр алдындағы ветеринариялық тексеру және сойылғаннан кейін ұшаларын, ішкі органдарын ветеринариялық-санитариялық сараптау және оларға санитариялық баға беру Ережесін сақтаулары тиіс.
7
3.
Ішкі сауда нысандарында қызмет көрсететін ветеринариялық және шаруашылық ұйымдастыру іс-шараларын орындау.
6
4.
Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды алып жою іс-шаралары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 сәуірдегі № 407 "Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды міндетті түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай міндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу ережесі" сәйкес мемлекеттік ветеринариялық санитариялық инспектордың қадағалауымен атқарылады.
7
5.
Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөптік қоспаларды алып қоймай міндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу мемлекеттік ветеринариялық қадағалау объектілерінде тиісті аумақтағы мемлекеттік ветеринариялық инспектордың нұсқамасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 сәуірдегі № 407 қаулысымен бекітілген жануарлар ауруларының тізбесіне сәйкес жүргізілуі тиіс.
6
6.
Міндетті түрде мал өнімі шикізатын ветеринариялық санитариялық зертханада өткізілуі және сараптау актісін алу керек.
6
7.
Ішкі сауда нысандары мемлекеттік ветеринариялық санитариялық қадағалау нысанының есептік нөмірінің болуы.
6
Ветеринария саласындағы мал өнімдері мен шикізаттарын қабылдайтын, сақтайтын және сататын субъектілерінің (қоймалар, тоңазытқыштар, тоңазытқыш комбинаттар) бағалау критерийлері
Критерийлердің атаулары
Критерийлердің талаптарына сәйкессіздігі балл жүйесімен бағаланады
1.
Ветеринариялық санитариялық бақылаудағы нысандарға ветеринариялық құжаттар малдарды ұстаумен, өсірумен, дайындаумен (сою), өндірумен, өңдеумен, сақтаумен және сатумен айналысатын субъктілерінде болуы.
5
2.
Мал өнімдері мен шикізаттарын қабылдайтын, сақтайтын және сататын субъектілер ветеринариялық және шаруашылық ұйымдастыру іс-шараларын орындау.
5
3.1.
Өнімнің түріне байланысты мал өнімдері мен шикізаттарын сақтайтын қоймалар тиісті талаптарды (температура, ылғалдылық) орындау: Нормативтік құжаттарға сай нақты сүт және сүт өнімдерін сатуды өндіруші қояды. Сүт және сүт өнімдерін сатқанда сақтау жағдайлары орындалу.
4
3.2.
сүт және сүт өнімдерін сақтауда, олардың ветеринариялық санитариялық тұрғыда қауіпсіздігін қамтамасыз ететін температуралық режимін сақтау.
3
3.3.
Сүт және сүт өнімдерін тасымалдау кезінде оның шығу орны, қауіпсіздігі, сақтау жағдайы және сақтау мерзімі серіктестіретін құжаттармен куәландыруы тиіс.
3
3.4.
Ac шикізаттарын және қосалқы заттарды сақтау үшін ағаш сөрелер мен еден төсегіштері болуы керек, оларды еденге қалауға болмайды. Барлық қоймаларды тазалықта ұстау керек және кезеңмен дезинсекция және дератизация жасалуы тиіс.
3
3.5.
Сақтау үшін осы Техникалық регламенттің, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы басқа да нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сай келетін және қауіпсіздікпен қадағалауды қамтамасыз ететін құжаттары бар (ветеринариялық сертификат, тауарлық-ілеспе құжаттама) балық және балық өнімдері қабылданады.
3
4.1.
Балық және балық өнімдерін сақтау кезінде мынадай шарттарды сақтау қажет: салқындатылған балық еріп тұрған мұз темперетурасына жақын температурада сақталуы тиіс;
3
4.2.
мұздатылған балық және балық өнімдері -18 0 С-тан жоғары емес температурада сақталуы тиіс;
3
4.3.
консервілерді өндіруге арналған тұздықтағы бөлшектенбеген, мұздатылған балық -9 0 С-тан жоғары емес температурада сақталуы мүмкін;
3
4.4.
тірі балық оның тіршілігін қамтамасыз ететін жағдайда ұсталынып, сату мерзіміне шек қойылмауы тиіс. Ыдыстар судың сапасын өзгертпейтін материалдардан жасалуы тиіс
3
5.
Керекті тоңазтқыш камералар мен мұздатқыштар мөлшері мен санын өндірістік қуаттылыққа және олар температураның 00С дан 300С дейін, ал ылғалдылықты 60% дан 95% дейінгі шамада қамтамасыз ететін болуы керек.
4
6.
Мал өнімдері мен шикізаттарын қабылдайтын, сақтайтын және сататын субъектілерге мемлекеттік ветеринариялық санитариялық қадағалау нысанының есептік нөмірінің болуы тиіс.
3

2) поддержание в надлежащем ветеринарно-санитарном
состоянии пастбища и места водопоя животных;
1
3.3.
3) обеспечение своевременного обезвреживания навоза и
трупов павших животных;
1
3.4.
4) регулярное проведение профилактической дезинфекции
(уничтожение микроорганизмов), дератизации (уничтожение
крыс, мышей), дезинсекции (уничтожение насекомых),
дезакаризации (уничтожение клещей) животноводческих
помещений;
4
3.5.
5) наличие дезинфекционных барьеров в животноводческих
фермах, помещениях;
1
3.6.
6) ограждение территории животноводческих объектов.
1
4.
Запрещение любого передвижения животных, в отношении
которых установлено наличие заболевания, без ведома
ветеринарного специалиста.
5
5.
Наличие учетного номера объекта государственного
ветеринарно-санитарного контроля для зоопарков,
зоомагазинов и цирков.
1
Критерии оценки степени риска в области ветеринарии
для физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность
по производству пчелиного меда и продуктов пчеловодства
Наименование критериев
Несоответствие
критериев
требованиям
оценивается
баллом
1.1.
Соблюдение безопасности меда и продуктов пчеловодства
по физико-химическим свойствам и содержаниям следующих
вредных остатков: 1) оксиметилфурфурола;
4
1.2.
2) микробиологические показатели;
4
1.3.
3) токсичных элементов, пестицидов, радионуклидов и их
остатков;
4
1.4.
4) остатков ветеринарных препаратов, используемых в
пчеловодстве;
4
1.5.
5) способы обработки продукции химическими веществами,
ионизирующим облучением и ультрафиолетовыми лучами;
4
1.6.
6) наличие пищевых добавок и ароматизаторов, а также
запрещенных к использованию вспомогательных
технологических средств, продуктов генной инженерии;
4
1.7.
7) наличие посторонних примесей.
4
2.
Соблюдение получения меда и продуктов пчеловодства из
пчеловодческих хозяйств (пасек), располагающихся на
территориях свободных от опасных заразных болезней
пчел, сельскохозяйственных животных и птиц.
5
3.
Соблюдение уничтожения и утилизации непригодных к
употреблению и опасных для жизни и здоровья человека
меда и продуктов пчеловодства в порядке, установленном
постановлением Правительства Республики Казахстан
от 15 февраля 2008 года № 140 «Об утверждении Правил
утилизации и уничтожения пищевой продукции,
представляющей опасность жизни и здоровью человека и
животных, окружающей среде».
4
4.
Недопущение к реализации меда и продуктов
пчеловодства, имеющие явные признаки
недоброкачественности, не имеющие сопроводительных
документов, подтверждающих их безопасность,
происхождение, а также при несоответствии свойств и с
не установленным или с истекшим сроком годности.
4
5.
Наличие учетного номера объекта государственного
ветеринарно-санитарного контроля, осуществляющего
деятельность по производству пчелиного меда и
продуктами пчеловодства.
4
Критерии оценки степени риска в области ветеринарии
для объектов внутренней торговли
Наименование критериев
Несоответствие
критериев
требованиям
оценивается баллом
1
2
3
1.
Наличие ветеринарных документов у субъектов, занятых
содержанием, разведением, заготовкой (убоем),
производством, переработкой, транспортировкой,
хранением и реализацией перемещаемых (перевозимых)
объектов.
7
2.
Соблюдение Правил предубойного ветеринарного осмотра
убойных животных и послеубойной ветеринарно-санитарной
экспертизы туш и органов и их санитарная оценка,
утвержденные приказом Министра сельского хозяйства
РК от 31.10.2002 г. № 351, субъектам, занимающимся
заготовкой, (убоем), переработкой, хранением, и
реализацией животных, продуктов и сырья животного
происхождения, и лабораториям ветеринарно-санитарной
экспертизы на рынках в области ветеринарии.
7
3.
Соблюдение выполнения ветеринарных и
административно-хозяйственных мероприятий с
соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных)
правил, обеспечивающих предупреждение болезней
животных и безопасность перемещаемых (перевозимых)
объектов.
6
4.
Соблюдения выполнения ветеринарных мероприятий по
изъятию и уничтожению животных, продукции и сырья
животного происхождения, представляющих особую
опасность для здоровья животных и человека в
установленном порядке согласно постановления
Правительства Республики Казахстан от 28.04.2003 г. №
407 «Правила обязательного изъятия и уничтожения
животных, продуктов и сырья животного происхождения,
представляющих особую опасность для здоровья животных
и человека, либо их обязательного обезвреживания
(обеззараживания) и переработки без изъятия», под
непосредственным контролем государственного
ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей
территории.
7
5.
Соблюдение выполнения обязательного обезвреживания
(обеззараживания) и переработки без изъятия животных,
продукции и сырья животного происхождения,
ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок,
представляющих особую опасность для здоровья животных
и человека, на объектах государственного
ветеринарно-санитарного контроля.
6
6.
Соблюдение проведения исследований продукции и сырья
животного происхождения в лаборатории
ветеринарно-санитарной экспертизы с получением акта
экспертизы.
6
7.
Наличие учетного номера объекта государственного
ветеринарно-санитарного контроля для объектов
внутренней торговли.
6
Критерии оценки рисков в области ветеринарии
для субъектов, осуществляющих деятельность по приему, хранению
и реализации продуктов и сырья животного происхождения
(склады, холодильники, хладокомбинаты)
Наименование критериев
Несоответствие
критериев требованиям
оценивается баллом
1.
Наличие ветеринарных документов у субъектов, занятыми
содержанием, разведением, заготовкой (убоем),
производством, переработкой, транспортировкой,
хранением и реализацией перемещаемых (перевозимых)
объектов.
5
2.
Соблюдение выполнения ветеринарных и
административно-хозяйственных мероприятий с
соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных)
правил, обеспечивающих предупреждение болезней
животных и безопасность перемещаемых (перевозимых)
объектов.
5
3.1.
Соблюдение хранения продукции и сырья животного
происхождения (температура, влажность) в зависимости
от вида продукции складским помещениям:
Соблюдение сроков реализации в соответствии с
нормативными документами на конкретные виды молока и
молочной продукции при реализации молока и молочной
продукции с учетом условий хранения.
4
3.2.
Соблюдение хранения молока и молочной продукции при
температурном режиме, обеспечивающем их безопасность.
3
3.3.
Наличие сопроводительных документов при
транспортировке молока и молочной продукции,
подтверждающими их происхождение, безопасность,
условия хранения и срок хранения.
3
3.4.
Наличие деревянных стеллажей и полок для хранения
пищевого сырья и вспомогательных материалов,
складирование их на пол не допускается.
3
3.5.
Соблюдение содержания всех складских помещений в
чистоте, и выполнение периодической дезинсекции и
дератизации.
3
3.5.
Соблюдение хранения рыбы и рыбной продукции,
соответствующих требованиям технического регламента и
имеющих документы, подтверждающие безопасность и
прослеживаемость (ветеринарный сертификат,
товарно-сопроводительная документация).
3
4.1.
Соблюдать следующие условия при хранении рыбы и рыбной
продукции:
хранение охлажденная рыба при температуре, близкой к
температуре тающего льда;
3
4.2.
хранение мороженой рыбы и рыбной продукции при
температуре не выше -180 С;
3
4.3.
хранение неразделенная мороженая рыба в тузлуке,
предназначенной для производства консервов, при
температуре не выше -90 С;
3
4.4.
соблюдение содержания живой рыбы в условиях,
обеспечивающих ее жизнедеятельность, без ограничения
срока реализации с использованием емкостей из
материалов, не изменяющих качество воды.
4
5.
Наличие объема и количества холодильных камер и
морозильников с учетом производственной мощности
объектов и условий, чтобы обеспечивалась возможность
регулирования температуры в зависимости от вида
продукции от 0о С до 30о С и влажность воздуха от 60 %
до 95 %.
3