Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету саласында және мүгедектерді әлеуметтік қорғау аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 23 тамыздағы № 310-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 6 қыркүйекте № 7168 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 15 қыркүйектегі № 724 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 15.09.2015 № 724 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы» 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағы 1-1) тармақшасына, «Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы» 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 6) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету саласында және мүгедектерді әлеуметтік қорғау аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек департаменті (Қ.А.Манабаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Бақылау және әлеуметтік қорғау комитеті (С.Ғ.Бисақаев) осы бұйрық талаптарын зерттеуді және олардың орындалуын ұйымдастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С.Ә.Ахметовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі                                 Г.Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2011 жылғы 23 тамыздағы
№ 310-ө бұйрығымен
бекітілген
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету саласында және мүгедектерді
әлеуметтік қорғау аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
1. Осы Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету саласында және мүгедектерді әлеуметтік қорғау аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі – Өлшемдер) Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы» 2005 жылғы 13 сәуірдегі, «Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы» 2008 жылғы 29 желтоқсандағы және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы заңдарын орындау үшін тексерулерді жоспарлау және жүргізу мақсатында арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын және арнаулы әлеуметтік қызметтерге және мүгедектерді әлеуметтік қорғау саласында бағалау жүргізетін және қажеттілікті айқындайтын және (немесе) арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну туралы шешім шығаратын мемлекеттік мекемелерді тәуекел топтарына жатқызу үшін әзірленді.

Об утверждении критериев оценки степени рисков в сфере предоставления специальных социальных услуг и в области социальной защиты инвалидов
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 августа 2011 года № 310-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2011 года № 7168. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 сентября 2015 года № 724
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 15.09.2015 № 724.
В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан», подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года «О специальных социальных услугах», пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Критерии оценки степени рисков в сфере предоставления специальных социальных услуг и в области социальной защиты инвалидов.
2. Департаменту социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (Манабаева К.А.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Комитету по контролю и социальной защите Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (Бисакаев С.Г.) организовать изучение и выполнение требований настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Ахметова С.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан                       Г. Абдыкаликова
Утверждены
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 23 августа 2011 года № 310-ө
Критерии оценки степени рисков в сфере предоставления
специальных социальных услуг и в области социальной защиты
инвалидов
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере предоставления специальных социальных услуг и в области социальной защиты инвалидов (далее – Критерии) разработаны во исполнение Законов Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан», от 29 декабря 2008 года «О специальных социальных услугах» и от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» для отнесения государственных учреждений, предоставляющих специальные социальные услуги и в области социальной защиты инвалидов, проводящих оценку и определение потребности в специальных социальных услугах и (или) выносящих решение о предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг и в области социальной защиты инвалидов, к группам риска с целью планирования и проведения проверок.

2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел – субъектілердің адам өміріне немесе денсаулығына зиян келтіру, арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну туралы шешімнің орындалмауынан, арнаулы әлеуметтік қызметтерге және мүгедектерді әлеуметтік қорғау саласында оның салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, қажеттілікті бағалау және айқындау жүргізудің, арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну туралы шешім шығарудың белгіленген мерзімінің бұзылуынан жеке тұлғалардың заңды мүдделерінің бұзылу ықтималдығы;
2) тексерілетін субъектілер – арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын және (немесе) арнаулы әлеуметтік қызметтерге және мүгедектерді әлеуметтік қорғау саласында бағалау жүргізетін және оған қажеттілікті айқындайтын, арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну туралы шешім шығаратын мемлекеттік мекемелер.
3. Осы Өлшемдердің шеңберінде қызмет алушыларға қарттар мен тірек-қимыл аппараты бұзылған және (немесе) психоневрологиялық ауытқулары бар мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар жатады.
4. Тәуекел дәрежелеріне стационар, жартылай стационар және үйде күтім көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемін ұсыну, арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну туралы шешім шығару, арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге және мүгедектерді әлеуметтік қорғау саласындағы қажеттілікті бағалау және айқындау жүргізу бойынша жатқызу осы Өлшемдерге 12-қосымшаларда көрсетілген арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдеріне немесе мүгедектерді әлеуметтік қорғау аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
5. Бастапқыда барлық бақылау субъектілері жоғары дәрежелі тәуекелге жатқызылады. Кейіннен тексерулердің нәтижесі бойынша өлшемдер бойынша алған балдарын ескере отырып, тексеруден өткен бақылау субъектілері тиісті тәуекел дәрежелері топтарына бөлінеді:
1) тексеру жиілігі жылына бір рет болатын жоғары дәрежелі тәуекел тобына тексеру нәтижелері бойынша 21-ден 30-ға дейін қоса алғанда балл алған бақылау субъектілері жатады;
2) тексеру жиілігі үш жылда бір рет болатын орта дәрежелі тәуекел тобына тексеру нәтижелері бойынша 11-ден 20-ға дейін қоса алғанда балл алған бақылау субъектілері жатады;
3) тексеру жиілігі бес жылда бір рет болатын шамалы дәрежелі тәуекел тобына тексеру нәтижелері бойынша 0-ден 10-ға дейін қоса алғанда балл алған бақылау субъектілері жатады.
6. Арнаулы әлеуметтік қызметтің кепілдік берілген көлемін ұсыну туралы шешімді орындайтын, арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге және мүгедектерді әлеуметтік қорғау саласында қажеттілікті бағалау және айқындау жүргізудің, арнаулы әлеуметтік қызметтің және мүгедектерді әлеуметтік қорғау саласында кепілдік берілген көлемін ұсыну туралы шешім шығарудың белгіленген мерзімдерін бұзбайтын тексерілетін субъектілерге осы Өлшемдерге 12-қосымшаларда көрсетілген өлшемдерге сәйкес балл есептелмейді.
Арнаулы әлеуметтік қызмет
көрсету саласында және
мүгедектерді әлеуметтік қорғау
аясында тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемдеріне
1-қосымша
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
р/с
Талаптар тізбесі
Тәуекел дәрежесін айқындаудың шекті көрсеткіштері
1.
Стационар және жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтің кепілдік берілген көлемін ұсыну, арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге қажеттілікті бағалау және айқындау жүргізу, арнаулы әлеуметтік қызметтің кепілдік берілген көлемін ұсыну туралы шешім шығару жөнінде
1.1.
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге қажеттілікті айқындау және бағалауды жүргізудің уақтылығы
Белгіленген мерзімге сәйкес жүргізбеу – 5 балл
1.2.
Арнаулы әлеуметтік қызметтің кепілдік берілген көлемін беру туралы шешім шығарудың уақтылығы
Белгіленген мерзімге сәйкес шешім шығармау – 5 балл
1.3.
Әрбір арнаулы әлеуметтік қызмет алушыға әзірленген жеке жұмыс жоспарының болуы
Жұмыс жоспарының болмауы – 5 балл
1.4.
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі өтініш берушілердің өтініштерін қарау мерзімдерінің сақталуы
Уақытылы қарамау – 5 балл
1.5.
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жәрдемдесуді жүзеге асыру
Уақытылы жәрдемдеспеу – 5 балл
1.6.
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының болуы
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының болмауы – 5 балл
1.7.
Заңнамада белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарды, әлеуметтік төлемдерді алуға жәрдемдесу
Уақытылы өтініш бермеу және оны алмау – 5 балл
2.
Үй жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтің кепілдік берілген көлемін ұсыну, арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге қажеттілікті бағалау және айқындау жүргізу, арнаулы әлеуметтік қызметтің кепілдік берілген көлемін ұсыну беру туралы шешім шығару жөнінде
2.1.
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге қажеттілікті айқындау және бағалауды жүргізудің уақтылығы
Белгіленген мерзімге сәйкес жүргізбеу – 5 балл
2.2.
Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну туралы шешім шығарудың уақтылығы
Белгіленген мерзімге сәйкес шешім шығармау – 5 балл
2.3.
Әрбір арнаулы әлеуметтік қызмет алушыға әзірленген жеке жұмыс жоспарының болуы
Жұмыс жоспарының болмауы – 5 балл
2.4.
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі өтініш берушілердің өтініштерін қарау мерзімдерінің сақталуы
Уақытылы қарамау – 5 балл
2.5.
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жәрдемдесуді жүзеге асыру
Уақытылы жәрдемдеспеу – 5 балл
2.6.
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының болуы
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының болмауы – 5 балл
2.7.
Заңнамада белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарды, әлеуметтік төлемдерді алуға жәрдемдесу
Уақытылы өтініш бермеу және оны алмау – 5 балл
2.8.
Мамандық алуға жәрдемдесу
Қызметтің көрсетілмеуі – 5 балл
Арнаулы әлеуметтік қызмет
көрсету саласында және
мүгедектерді әлеуметтік қорғау
аясында тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемдеріне
2-қосымша
Мүгедектерді әлеуметтік қорғау аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
р/с
Талаптар тізбесі
Тәуекел дәрежесін айқындаудың шекті көрсеткіштері
1.
Мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасының болуы
Оңалтудың жеке бағдарламасының болмауы – 5 балл
2.
Оңалту шараларының мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес орындалуы
Ішінара орындалды – 5 балл
Орындалмауы – 10 балл
3.
Заңнамада белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарды, әлеуметтік төлемдерді алуға жәрдемдесу
Уақытылы өтініш бермеу және оны алмау – 5 балл
4.
Мүгедектерді әлеуметтік қорғау аясында өтініш берушілердің өтініштерін қарау мерзімдерінің сақталуы
Уақытылы қарамау – 5 балл

2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) риск – вероятность причинения субъектами вреда жизни или здоровью человека, нарушения законных интересов физических лиц при невыполнении решения о предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг, нарушении установленных сроков проведения оценки и определения потребности в предоставлении специальных социальных услуг, вынесения решения о предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг и в области социальной защиты инвалидов с учетом степени тяжести его последствий;
2) проверяемые субъекты – государственных учреждений, предоставляющие специальные социальные услуги, выносящие решения о предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг и (или) проводящие оценку и определение потребности в специальных социальных услугах и в области социальной защиты инвалидов.
3. В рамках настоящих Критериев к получателям услуг относятся престарелые и инвалиды, в том числе дети-инвалиды с нарушением опорно-двигательного аппарата и (или) с психоневрологическими патологиями.
4. Отнесение к степеням риска по предоставлению гарантированного объема специальных социальных услуг в условиях стационара, полустационара и оказания услуг на дому, вынесению решения о предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг, проведению оценки и определения потребности в предоставлении специальных социальных услуг и в области социальной защиты инвалидов осуществляется в соответствии с критериями оценки степени рисков в сфере предоставления специальных социальных услуг или с критериями оценки степени рисков в области социальной защиты инвалидов, указанными в приложениях 12 к настоящим Критериям.
5. Первично все проверяемые субъекты относятся к высокой степени риска. В дальнейшем по результатам проверки с учетом набранных баллов по критериям проверяемые субъекты, прошедшие проверку, перераспределяются в соответствующие группы степени риска:
1) к группе высокой степени риска с частотой проверок один раз в год относятся проверяемые субъекты, набравшие по результатам проверок от 21 до 30 баллов включительно;
2) к группе средней степени риска с частотой проверок один раз в три года относятся проверяемые субъекты, набравшие по результатам проверок от 11 до 20 баллов включительно;
3) к группе незначительной степени риска с частотой проверок один раз в пять лет относятся проверяемые субъекты, набравшие по результатам проверок от 0 до 10 баллов включительно.
6. Проверяемым субъектам, выполняющим решение о предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг, не нарушающим установленных сроков проведения оценки и определения потребности в предоставлении специальных социальных услуг, вынесения решения о предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг и в области социальной защиты инвалидов, в соответствии с критериями, указанными в приложениях 12 к настоящим Критериям баллы не начисляются.
Приложение 1
к критериям оценки степени
рисков в сфере предоставления
специальных социальных услуг и в
области социальной защиты инвалидов
Критерии оценки степени рисков в сфере предоставления
специальных социальных услуг
п/п
Перечень требований
Предельные показатели для определения
степени риска
1.
По предоставлению гарантированного объема специальных социальных услуг в
условиях стационара и полустационара, проведению оценки и определения
потребности в предоставлении специальных социальных услуг, вынесению решения о
предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг
1.1.
Своевременность проведения оценки и
определение потребности в
предоставлении специальных социальных
услуг
Не проведение в соответствии с
установленными сроками – 5 баллов
1.2.
Своевременность вынесения решения о
предоставлении гарантированного
объема специальных социальных услуг
Не вынесение решения в соответствии с
установленными сроками – 5 баллов
1.3.
Наличие индивидуального плана работы
на каждого получателя специальных
социальных услуг
Отсутствие плана работы – 5 баллов
1.4.
Соблюдение сроков рассмотрения
обращений заявителей по оказанию
специальных социальных услуг
Несвоевременность рассмотрения – 5 баллов
1.5.
Содействие в проведении
медико-социальной экспертизы
Несвоевременность содействия – 5 баллов
1.6.
Наличие индивидуальной программы
реабилитации инвалида
Отсутствие индивидуальной программы
реабилитации – 5 баллов
1.7.
Содействие в получении установленных
законодательством льгот и
преимуществ, социальных выплат
Несвоевременность обращения и ее
получения – 5 баллов
2.
По предоставлению гарантированного объема специальных социальных услуг в
условиях оказания услуг на дому, проведению оценки и определения потребности в
предоставлении специальных социальных услуг, вынесению решения о предоставлении
гарантированного объема специальных социальных услуг
2.1.
Своевременность проведения оценки и
определения потребности в
предоставлении специальных
социальных услуг
Не проведение в соответствии с
установленными сроками – 5 баллов
2.2.
Своевременность вынесения решения о
предоставлении гарантированного
объема специальных социальных услуг
Не вынесение решения в соответствии с
установленными сроками – 5 баллов
2.3.
Наличие индивидуального плана работы
на каждого получателя специальных
социальных услуг
Отсутствие плана работы – 5 баллов
2.4.
Соблюдение сроков рассмотрения
обращений заявителей по оказанию
специальных социальных услуг
Несвоевременность рассмотрения – 5 баллов
2.5.
Содействие в проведении
медико-социальной экспертизы
Несвоевременность содействия – 5 баллов
2.6.
Наличие индивидуальной программы
реабилитации инвалида
Отсутствие индивидуальной программы
реабилитации – 5 баллов
2.7.
Содействие в получении установленных
законодательством льгот и
преимуществ, социальных выплат
Несвоевременность обращения и
получения –5 баллов
2.8.
Содействие в получении профессии
Не предоставление услуги – 5 баллов
Приложение 2
к критериям оценки степени
рисков в сфере предоставления
специальных социальных услуг и в
области социальной защиты инвалидов
Критерии оценки степени рисков в области
социальной защиты инвалидов
п/п
Перечень требований
Предельные показатели для определения
степени риска
1.
Наличие индивидуальной программы
реабилитации инвалидов
Отсутствие индивидуальной программы
реабилитации – 5 баллов
2.
Выполнение реабилитационных
мероприятий согласно индивидуальной
программе реабилитации
Выполнено частично – 5 баллов
Невыполнение – 10 баллов
3.
Содействие в получении установленных
законодательством льгот и
преимуществ, социальных выплат
Несвоевременность обращения и
получения –5 баллов
4.
Соблюдение сроков рассмотрения
обращений заявителей в области
социальной защиты инвалидов
Несвоевременность рассмотрения – 5 баллов