Жер қойнауын зерттеу және пайдалану аясындағы жеке кәсіпкерлік саласында тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2011 жылғы 27 қыркүйектегі № 348 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2011 жылғы 1 қазандағы № 325 бірлескен Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 24 қазанда № 7275 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 740 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 538 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2015 № 740 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.07.2015  № 538 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңы 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын зерттеу және пайдалану аясындағы жеке кәсіпкерлік саласында тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті (Б.М.Тұрғанбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуінен кейін оның ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 18 ақпандағы № 73 және Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 15 ақпандағы № 31 «Жер қойнауын пайдалану саласындағы тексеру парағының нысанын бекіту туралы» бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6079 тіркелген, 2010 жылғы 13 мамырдағы № 67 (1863) «Юридическая газета» және 2010 жылғы 13 мамырдағы № 67 (1689) «Заң газеті» газеттерінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Н.Е. Сауранбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы       Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа          Экономикалық даму және сауда
технологиялар министрінің    министрінің міндетін атқарушы
міндетін атқарушы            _____________ М. Құсайынов
____________ А. Рау
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
міндетін атқарушы
2011 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 348 және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің міндетін
атқарушы 2011 жылғы
1 қазандағы № 325 бірлескен
бұйрығымен бекітілді
нысаны
Жер қойнауын зерттеу және пайдалану аясындағы жеке
кәсіпкерлік саласында тексеру парағы
Мемлекеттік органның атауы __________________________________________
_____________________________________________________________________Тексеруді тағайындау туралы акті ____________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің атауы _________________________________________
Орналасқан мекенжайы ________________________________________________
_____________________________________________________________________
р/с
№№
Тексеру барысында қамтылатын мәселелер
қажет
қажет емес
Көмірсутек шикізаты
1
Геологиялық барлау жұмыстарының, геофизикалық жұмыстардың, ғылыми-зерттеу жұмыстарының, ұңғыларды салу, технологиялық жұмыстардың жобалық құжаттарының болуы және орындалуы, әзірленімдердің технологиялық схемасы және авторлық қадағалау есептері, Қазақстан Республикасының Қор жөніндегі мемлекеттік комиссиясының және Қор жөніндегі орталық комиссияның сараптамалық қорытындылары
2
Жер қойнауы мониторингінің, жерасты сулары мониторингінің бағдарламалары және есептері (геодинамикалық мониторингті, сейсмологиялық мониторингті жүргізу бойынша)
3
Кенорындарын игеру жағдайы (өз құзыреті шегінде)
4
Өндіруші және нығыздаушы ұңғымалар жұмысының технологиялық режимдері
5
Кенорыны және объектілер бойынша әзірленімдердің жобалық және нақты технологиялық көрсеткіштерінің сәйкестігі
6
Кенорындарын игеру, пайдалану және жайластыру жағдайы (кендердің энергетикалық жағдайы, мұнай және газ фонтандарының туындауын алдын алу шаралары, қабаттық және забойлық қысымдар динамикасы, ұңғымалар бойынша қанықтық қысымдары және тұтас алғанда кенорындарды жылдар бойынша жинау, есепке алу және өнімді дайындау)
7
Бұрғылау жұмыстарының жағдайы және ұңғымаларды салу сапасы
8
Мұнай және газ ұңғымалардың консервациялау және тарату жағдайы
9
Бағанааралық қысымдар (бағанааралық қысымдарының пайда болу себептері және оларды жою бойынша жүзеге асырылатын шаралар)
10
Ұңғымалардың қоры (консервациялауда тұрған ұңғымалардың жағдайы; бағанааралық қысымы бар ұңғымалардың жағдайы; мұнайдың құйылуының қарқындылығы туралы мәліметтер)
11
Өндіруші ұңғымалардың жұмысы туралы есеп (жиынтық)
12
Кенорындары бойынша жұмыс агентінің, судың, газдың, мұнайдың және ілеспе газдың айдау көлемдері бойынша мәліметтер
13
Мемлекеттік бақылау органдарымен келісілген ілеспе газды жағуға рұқсаттың болуы
14
Газды жағу және кәдеге жарату туралы мәліметтер
15
Аспаптар болуы, оларды сертификаттау туралы мәліметтер, өлшеу аспаптары бойынша тексеру актілері
16
Барлық ұңғымалардың өлшеумен қамтамасыз етілуі
17
Өлшеу қондырғыларының және өндірілетін минералдық шикізатты есептеуге арналған аспаптардың жағдайы
18
Геодинамикалық мониторингті жүргізу жағдайы
19
Өндірілген пайдалы қазбалардың және тұтас алғанда кенорыны бойынша және қабаттар бойынша ысырап есебінің дұрыстығы, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану саласындағы талаптарды бұзу салдарынан келтірілген залалды анықтау
20
Аяқталған геологиялық барлау жұмыстарының нәтижесі бойынша аумақтық қорларға есептерді уақытылы ұсыну және бастапқы материалдарды Өңіраралық департаменттерге тапсыру
21
2-лицензиялық-келісімшарттық талаптардың нысаны бойынша статистикалық есептілікті ұсыну уақытылығы және орындалған жұмыстар көлемінің дұрыстығы
22
Ақпаратты сатып алу туралы келісімге сәйкес геологиялық ақпаратты пайдаланғаны үшін ақы төлеудің уақытылығы
Жерасты сулары
23
Рұқсат беру құжаттарының, геологиялық барлау жұмыстары жобасының, тәулігіне екі мың және одан да көп текше метр көлемінде өндірістік-техникалық жерасты суларын барлауға және өндіруге рұқсаттың, кенорнын игеру жобасының болуы
24
Пайдалану ұңғымаларының жоба бойынша және нақты санының сәйкестігі, олардың орналасқан жері және есептеу сызбасына сәйкес жүктемелері
25
Ұңғыма жабдықтарының жобаларда белгіленген талаптарға сәйкестігі
26
Нақты өндіру көлемдерінің және 3-лицензиялық-келісімшарттық талаптардың статистикалық есептілік нысаны бойынша сәйкестігі
27
Кенорнында жерасты сулары мониторингінің режимдік желісінің болуы және бақылау жүргізу
28
Санитарлық қорғау аймақтарының болуы және олардың сақталуы
29
Ұңғымалардағы өлшеу аппаратураларының болуы
30
Талдау нәтижелерінің болуы
31
Жерасты суларын өндіру есебі
Қатты және кең таралған пайдалы қазбалар
32
Іздеу жұмыстары жобасының, бағалау жұмыстары жобасының, кенорнын игеру жобасының, жерасты сулары мониторингісі жобасының, пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыстар салуға рұқсаттың болуы және геологиялық барлау жұмыстарының жобалық құжаттарының (геологиялық барлау жұмыстарының көлемдері, жүргізу әдістемесі) және Қазақстан Республикасының Қор жөніндегі мемлекеттік комиссиясының ұсыныстарының орындалуы
33
Кенорнын игерудің жобалық шешімдерінің сақталуы:

Об утверждении формы проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области изучения и использования недр
Совместный приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 27 сентября 2011 года № 348 и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 1 октября 2011 года № 325. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 октября 2011 года № 7275. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 740 и приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 538
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2015 № 740 и приказ Министра национальной экономики РК от 20.07.2015 № 538 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области изучения и использования недр.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Турганбаев Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу совместный приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 18 февраля 2010 года № 73 и и.о. Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 15 февраля 2010 года № 31 "Об утверждении формы проверочного листа в сфере недропользования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6079, опубликованный в газетах "Юридическая газета" от 13 мая 2010 года № 67 (1863) и "Заң газеті" от 13 мая 2010 года № 67 (1689)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Сауранбаева Н.Е.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра индустрии            И.о. Министра экономического
и новых технологий                 развития и торговли
Республики Казахстан               Республики Казахстан
____________________ А. Рау        ________________ М. Кусаинов
Утверждена совместным приказом
И.о. Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан от
27 сентября 2011 года № 348 и
И.о. Министра экономического
развития и торговли Республики
Казахстан от 1 октября 2011 года № 325
форма
Проверочный лист
в сфере частного предпринимательства в области изучения и
использования недр
Наименование государственного органа _______________________________
Акт о назначении проверки __________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта контроля ______________________________________
Адрес местонахождения _______________________________________________
_____________________________________________________________________
№№
п/п
Вопросы, охватываемые в ходе проверки
требуется
не
требуется
Углеводородное сырье
1
Наличие и выполнение проектных документов
геологоразведочных работ, геофизических работ,
научно-исследовательских работ, строительства скважин,
технологических работ, технологическая схема разработки и
отчеты авторских надзоров, экспертные заключения
Государственной комиссии по запасам Республики Казахстан
и Центральной комиссии по запасам
2
Программы и отчеты мониторинга недр, мониторинга
подземных вод (по проведению геодинамического
мониторинга, сейсмологического мониторинга)
3
Состояние разработки месторождений (в пределах своей
компетенции)
4
Технологические режимы работы добывающих и нагнетательных
скважин
5
Соответствие проектных и фактических технологических
показателей разработки по месторождению и по объектам
6
Состояние разработки, эксплуатации и обустройство
месторождения (энергетическое состояния залежей, меры по
предупреждению возникновения нефтяных и газовых фонтанов,
динамика пластовых и забойных давлений, давлений
насыщения по скважинам и в целом по месторождению по
годам, сбор, учет и подготовка продукции)
7
Состояние буровых работ и качества строительства скважин
8
Состояние консервации и ликвидации нефтяных и газовых
скважин
9
Межколонные давления (выявление причин межколонных
давлений и осуществляемые меры по их устранению)
10
Фонд скважин (состояние скважин, находящихся в
консервации; состояние скважин с межколонным давлением;
сведения об интенсивности притока нефти)
11
Отчет о работе добывающих скважин (сводка)
12
Сведения по объемам закачки по месторождениям рабочего
агента, воды, газа, нефти и попутного газа
13
Наличие разрешения на сжигание попутного газа,
согласованного с государственными контролирующими
органами
14
Сведения о сжигании и утилизации газа
15
Сведения о наличии приборов, их сертификации, актов
поверок по измерительным приборам
16
Обеспеченность всех скважин замерами
17
Состояние замерных установок и приборов для учета
добываемого минерального сырья
18
Состояние ведения геодинамического мониторинга
19
Достоверность учета добытых полезных ископаемых и потерь
в целом по месторождению и по горизонтам, выявление
ущерба, причиненного вследствие нарушения требований в
области рационального и комплексного использования недр
20
Своевременное представление отчетов по результатам
завершенных геологоразведочных работ в территориальные
фонды и сдача первичных материалов в Межрегиональные
департаменты
21
Своевременность представления статистической отчетности
по форме лицензионно-контрактных условий-2 и
достоверность объемов выполненных работ
22
Своевременность оплаты за пользование геологической
информацией, в соответствии с Соглашением о приобретении
информации
Подземные воды
23
Наличие разрешительных документов, проекта
геологоразведочных работ, разрешения на разведку и добычу
подземных производственно-технических вод в объемах от
двух тысяч и более кубических метров в сутки, проекта
разработки месторождения
24
Соответствие количества эксплуатационных скважин по
проекту и фактически, места их расположения и нагрузки в
соответствии с расчетной схемой
25
Соответствие оборудования скважин установленным
требованиям проектов
26
Соответствие объемов добычи фактических и по
статистической отчетности формы лицензионно-контрактных
условий-3
27
Наличие режимной сети мониторинга подземных вод на
месторождении и ведение наблюдений
28
Наличие зон санитарной охраны и их соблюдение
29
Наличие измерительной аппаратуры на скважинах
30
Наличие результатов анализов
31
Учет добычи подземных вод
Твердые и общераспространенные полезные ископаемые
32
Наличие проекта поисковых работ, проекта оценочных работ,
проекта разработки месторождения, проекта мониторинга
подземных вод, разрешения на застройку площадей залегания
полезных ископаемых и выполнение проектных документов
геологоразведочных работ (объемы геологоразведочных
работ, методика проведения) и рекомендаций
Государственной комиссии по запасам Республики Казахстан
33

33.1
Пайдалы қазбалар қорларын өңдеудің толықтығы;
33.2
Қорларды өңдеу және күнтізбелік кестесінің кезектілік тәртібі;
33.3
Игеру жүйесі параметрлерінің сақталуы;
33.4
Тау-кен жұмыстарын жобалық нобайлары шегінде жүргізу;
33.5
Жобалық көрсеткіштердің:
- аршу коэффициентінің;
- аршу көлемдерінің;
- өндіру көлемдерінің;
- күрделі тау-кен, тау-кен дайындық, кесу, пайдалану-барлау және толтыру жұмыстарының;
- қорлардың дайындық дәрежесі нормативтерінің;
- ысырап және құнарсыздану нормативтерінің сақталуы.
34
Аршу және тау-кен ұңғылау жұмыстарының артта қалу, бай учаскелерді іріктеп өңдеуді, уақытша-белсенді емес пайдалы қазбалар қорларының түзілуін болғызбайтын және кейіннен оларды өнеркәсіптік игеру үшін жер қойнауында немесе теңгерімнен тыс қорларды сақтау және қоймалауын қамтамасыз ететін кенорнын ұтымды және кешенді игеруін қамтамасыз ету
35
Геологиялық есептілікті және 1-лицензиялық-келісімшарттық талаптардың нысаны бойынша статистикалық есептілікті ұсыну уақытылығы және орындалған жұмыстар көлемінің дұрыстығы
36
Келісімшарттық аумақты қайтару жағдайы
37
Жер қойнауын алдын ала зерттеудің толықтығын қамтамасыз ету (жұмыстар көлемін орындау, сынау әдістемесінің сақталуы, сынауды бақылау)
38
Өндірілетін пайдалы қазбалардың сапасын басқаруға қажет, жер қойнауын ере жүретін зерттеуді қамтамасыз ету (сынау әдістемесінің, оны бақылаудың, талдау жұмыстарының сақталуы)
39
Сыртқа шығарылатын және жер қойнауында қалдырылатын қорларды есепке алудың дұрыстығын қамтамасыз ету:
39.1
Теңгерімдік қорлардың жылжуының бастапқы есебі;
39.2
Қорлардың жылжуының жиынтық есебі;
39.3
Қорлардың жылжуын есепке алу;
39.4
Қорлардың есептік теңгерімі;
39.5
Ысырап пен құнарсызданудың нақты көрсеткіштерін есепке алу;
39.6
Бастапқы өңдеу деректері бойынша мемлекеттік теңгерімде есепте тұрған пайдалы қазбалар қорларын түзетуді жою;
39.7
Аршылған, дайындалған және алуға дайын қорларды есепке алу;
39.8
Уақытша-белсенді емес қорларды есепке алу;
39.9
Геологиялық маркшейдерлік құжаттамалардың болуы және толтырылу уақытылығы;
39.10
Пайдалану барлауының нәтижелері бойынша қорларды есептен шығару және теңгерімге қою уақытылығы;
39.11
Ойылып алынатын учаскелердің паспорттарының болуы және жүргізудің толықтығы;
39.12
Қоймаланатын теңгерімнен тыс кендер мен аршу жыныстарын есепке алу.
40
Қазып алу бірліктерін өңдеудің толықтығы және оларды жою
41
Кенорнында жерасты сулары мониторингінің режимдік желісінің болуы және бақылау жүргізу
Барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес, жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану
42
Барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес, жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану бойынша жобаның, оның ішінде, жерасты сулары мониторингі жобасының болуы
43
4-лицензиялық-келісімшарт талаптарының нысаны бойынша ұсынылатын статистикалық есептілікке нақты қоймалау көлемдерінің сәйкестігі
44
Объектіде жерасты сулары мониторингінің режимдік желісінің болуы және бақылау жүргізу
45
Талдау нәтижелерінің болуы
46
Қоймалауды есепке алу

33.1
33.2
33.3
33.4
33.5
Соблюдение проектных решений разработки месторождения:
Полноты отработки запасов полезного ископаемого;
Порядка очередности отработки запасов и календарного
графика;
Соблюдения параметров системы разработки;
Ведения горных работ в пределах проектных контуров;
Соблюдения проектных показателей:
- коэффициента вскрыши;
- объемов вскрыши;
- объемов добычи;
- объемов горно-капитальных, горно-подготовительных,
нарезных, эксплуатационно-разведочных и закладочных
работ;
- нормативов степени подготовленности запасов;
- нормативов потерь и разубоживания.
34
Обеспечение рациональной и комплексной разработки
месторождения, исключающей отставание вскрышных и
горнопроходческих работ, выборочную отработку богатых
участков, образование временно-неактивных запасов
полезного ископаемого и обеспечивающей сохранение в
недрах или складирование забалансовых запасов для их
последующего промышленного освоения
35
Своевременность представления геологической отчетности и
статистической отчетности по форме
лицензионно-контрактных условий-1 и достоверность объемов
выполненных работ
36
Состояние возврата контрактной территории
37
Обеспечение полноты опережающего изучения недр
(выполнение объемов работ, соблюдение методики
опробования, контроль опробования)
38
Обеспечение сопровождающего изучения недр, необходимого
для управления качеством добываемых полезных ископаемых
(соблюдение методики опробования, его контроля,
аналитических работ)
39
39.1
39.2
39.3
39.4
39.5
39.6
39.7
39.8
39.9
39.10
39.11
39.12
Обеспечение достоверного учета извлекаемых и оставляемых
в недрах запасов:
Первичный учет движения балансовых запасов;
Сводный учет движения запасов;
Учет движения запасов;
Отчетный баланс запасов;
Учет фактических показателей потерь и разубоживания;
Исключение корректировки числящихся на государственном
балансе запасов полезного ископаемого по данным первичной
переработки;
Учет вскрытых, подготовленных и готовых к выемке запасов;
Учет временно-неактивных запасов;
Наличие и своевременность пополнения
геолого-маркшейдерской документации;
Своевременность списания и постановки на баланс запасов
по результатам эксплуатационной разведки;
Наличие и полнота ведения паспортов выемочных участков;
Учет складируемых забалансовых руд и вскрышных пород.
40
Полнота отработки выемочных единиц и их погашение
41
Наличие режимной сети мониторинга подземных вод на
месторождении и ведение наблюдений
Строительство и(или) эксплуатация подземных сооружений, не связанных с разведкой
и (или) добычей
42
Наличие проекта по строительству и (или) эксплуатации
подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или)
добычей, в том числе проекта мониторинга подземных вод
43
Соответствие фактических объемов складирования,
представляемым в статистической отчетности по форме
лицензионно-контрактных условий-4
44
Наличие режимной сети мониторинга подземных вод на
объекте и ведение наблюдений
45
Наличие результатов анализов
46
Учет складирования