Арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізілімін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2011 жылғы 12 желтоқсандағы № 454 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 27 желтоқсанда № 7354 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 468 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.07.2019 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2010 жылғы 18 маусымда Санкт-Петербург қаласында жасалған Кеден одағының кеден аумағында еркін (арнайы, айрықша) экономикалық аймақтар және еркін кеден аймағының кедендік рәсімдері мәселелері жөніндегі келісімнің 6-бабын және "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 21 шілдедегі Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізілімін жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Инвестиция комитеті (А.Ж. Серіков):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар бірінші вице-министрі А.П. Рауға жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің орынбасары -
Индустрия және жаңа
технологиялар министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің орынбасары -
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
2011 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 454 бұйрығымен
бекітілген
Арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай
тізілімін жүргізу жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізілімін жүргізу жөніндегі нұсқаулық 2010 жылғы 18 маусымда Санкт-Петербург қаласында жасалған Кеден одағының кеден аумағында еркін (арнайы, айрықша) экономикалық аймақтар және еркін кеден аймағының кедендік рәсімдері мәселелері жөніндегі келісімнің 6-бабын және "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру үшін әзірленді және Арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізілімін жүргізуді (бұдан әрі - Тізілім), сондай-ақ арнайы экономикалық аймақ қатысушысы ретінде тұлғаны тіркеуді куәландыратын куәлікті беруді нақтылайды.

Об утверждении Инструкции по ведению единого реестра участников специальной экономической зоны
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 12 декабря 2011 года № 454. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2011 года № 7354. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 468.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 01.07.2019 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации статьи 6 Соглашения по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории Таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны, совершенного в городе Санкт-Петербург 18 июня 2010 года, и Закона Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению единого реестра участников специальной экономической зоны.
2. Комитету по инвестициям Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Серикову А.Ж.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа его официальное опубликование;
3) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Рау А.П.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Исекешев
Утверждены
приказом Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан –
Министр индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
от 12 декабря 2011 года № 454
Инструкция по ведению единого реестра участников
специальной экономической зоны
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по ведению единого реестра участников специальной экономической зоны (далее - Инструкция) разработана в соответствии со статьей 6 Соглашения по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории Таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны, совершенного в городе Санкт-Петербург 18 июня 2010 года, и Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О специальных экономических зонах в Республики Казахстан" и детализирует ведение единого реестра участников специальной экономической зоны (далее - Реестр), а также выдачи свидетельства, удостоверяющего регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны.

2. Тізілімді жүргізу
2. Тізілімге Қазақстан Республикасының аумағында құрылған барлық арнайы экономикалық аймақтардың (бұдан әрі - АЭА) қатысушылары енгізіледі.
3. Тізілімді мемлекеттік және орыс тілдерінде осы Нұсқаулыққа 1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық саясатты іске асыруға жауап беретін Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – жауапты бөлімше) жүргізеді.
4. Жауапты бөлімше АЭА басқарушы органы ұсынған АЭА қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасасу немесе бұзу туралы хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мәліметтерді Тізілімге енгізеді.
АЭА қатысушысы ретінде тұлғаны тіркеу туралы мәліметтерді Тізілімге енгізу күні қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасасу күні болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 02.09.2014 № 15 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Тізілімді жүргізу өзіне мыналарды:
1) АЭА қатысушылары туралы мәліметті енгізу (қосу);
2) АЭА қатысушылары туралы мәліметті көкейкесті ету (жаңарту).
6. Тізілім мынадай мәліметті қамтиды:
1) 1 - бағанға АЭА қатысушысының реттік нөмірі көрсетіледі;
2) 2 - бағанаға шетелдік заңды тұлға шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша резиденттер емес үшін заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын, заңдастырылған сауда Тізілімнің заңды үзінді көшірмесі немесе басқада заңдастырылған құжаты негізінде, резиденттер үшін заңды тұлғаларды тіркеу туралы куәлік негізінде ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын көрсете отырып заңды тұлғаның толық атауы енгізіледі.
3) 3 - бағанға АЭА қатысушының қысқарған атауы енгізіледі;
4) 4 - бағанға АЭА қатысушының фирмалық атауы енгізіледі (бар болса);
5) 5 - бағанға АЭА қатысушының заңды мекен-жайы енгізіледі;
6) 6 - бағанға АЭА қатысушының тіркелген нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі енгізіледі;
7) 7 - бағанға қатысушы АЭА аумағында қызметін жүзеге асыратын АЭА атауы енгізіледі;
8) 8 - бағанға АЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы жасасқан келісім шартқа сәйкес АЭА қатысушысы жүзеге асырып жатқан жобаның атауы енгізіледі;
9) 9 - бағанға тұлғаны АЭА қатысушысы ретінде тіркеу туралы немесе тұлғаны АЭА қатысушы мәртебесінен айыру туралы Тізілімге жазуды енгізу күні енгізіледі;
10) 10 - бағанға тұлғаны АЭА қатысушысы ретінде тіркеу туралы куәліктің нөмірі енгізіледі;
11) 11 - бағанға өзге мәлімет енгізіледі.

2. Ведение Реестра
2. В Реестр включаются участники специальных экономических зон (далее – СЭЗ), созданных на территории Республики Казахстан.
3. Реестр формируется и ведется структурным подразделением уполномоченного государственного органа в сфере создания, функционирования и упразднения СЭЗ (далее – ответственное подразделение) в электронном формате на государственном и русском языках по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
4. Ответственное подразделение вносит в Реестр сведения в течение пяти рабочих дней со дня получения извещений о заключении или расторжении договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ, представляемых органами управления СЭЗ.
Датой внесения в Реестр сведений о регистрации лица в качестве участника СЭЗ является день заключения договора об осуществлении деятельности.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 02.09.2014 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ведение Реестра включает в себя:
1) внесение (включение) сведений об участниках СЭЗ;
2) актуализация (обновление) сведений об участниках СЭЗ.
6. Реестр содержит следующие сведения:
1) в графе 1 указывается порядковый номер записи;
2) в графу 2 вносится полное наименование участника СЭЗ с указанием организационно-правовой формы на основании свидетельства о регистрации юридического лица для резидентов, на основании легализованной выписки из торгового реестра или другого легализованного документа, удостоверяющего, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства для нерезидентов;
3) в графу 3 вносится сокращенное наименование участника СЭЗ;
4) в графу 4 вносится фирменное наименование участника СЭЗ (при наличии);
5) в графу 5 вносится юридический адрес участника СЭЗ;
6) в графу 6 вносится регистрационный номер или бизнес-идентификационный номер участника СЭЗ;
7) в графу 7 вносится наименование СЭЗ, на территории которой участник СЭЗ осуществляет приоритетные виды деятельности;
8) в графу 8 вносится наименование проекта, осуществляемого участником СЭЗ в соответствии с заключенным договором об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ на территории СЭЗ.
9) в графе 9 указывается дата внесения записи в Реестр о регистрации лица в качестве участника СЭЗ или о лишении лица статуса участника СЭЗ.
10) в графу 10 вносятся номер свидетельства о регистрации лица в качестве участника СЭЗ;
11) в графе 11 указывается иные сведения.

7. Тізілімде мазмұндалатын ақпарат мүдделі тұлғалардың сұрау салуы бойынша ұсынылатын, жалпы қол жетімді және АЭА құру, жұмыс жасауы және тарату саласында уәкілетті мемлекеттік органның Ғаламтор-ресурсында орналасады.
3. Арнайы экономикалық аймақ қатысушысы ретінде
тұлғаны тіркеуді куәландыратын куәлікті беруді
8. Арнайы экономикалық аймақ қатысушысы ретінде тұлғаны тіркеуді куәландыратын куәлік (бұдан әрі - Куәлік) мемлекеттік және орыс тілдерінде осы Нұсқаулыққа 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша жауапты бөлімшемен рәсімделеді.
9. Куәлікте мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) АЭА-ны құру, жұмыс жасау және тарату саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның атауы;
2) АЭА қатысушысы ретінде тұлғаны тіркеу туралы мәліметтерді Тізілімге енгізу күні мен тіркеу нөмірі;
3) Куәлікті беру күні;
4) АЭА атауы;
5) АЭА қатысушысының атауы;
6) АЭА қатысушысының орналасқан орны;
7) басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы және жауапты бөлімшенің мөрі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 02.09.2014 № 15 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. АЭА қатысушысы туралы мәлімет тізілімге енгізілгеннен кейін куәлік АЭА қатысушысына одан әрі беру үшін АЭА басқару органына бес жұмыс күні ішінде жіберіледі.
11. Куәлікті оны алу белгілеу тәсілімен келіп түскеннен кейін АЭА басқару органы бес жұмыс күні ішінде береді.
12. Куәліктің көшірмесін рәсімдеу Куәлікті қалпына келтіру туралы АЭА қатысушының өтінімі негізінде бүлінген, жоғалған жағдайларда жауапты бөлімшесі жүргізеді.
13. АЭА қатысушысына төменде келтірілген жағдайлардың біреуі туындаған жағдайда жаңа куәлік беріледі:
1) АЭА атауының өзгеруі;
2) АЭА қатысушысының атауының өзгеруі;
3) АЭА қатысушысының орналасқан жерінің өзгеруі.
14. Телнұсқа және жаңа Куәлік АЭА қатысушысына осы Нұсқаулықтың 10, 11-тармақтарына сәйкес беріледі.
Телнұсқаны немесе жаңа Куәлікті беру кезінде АЭА қатысушысы ретінде тұлғаны тіркеу туралы мәліметтер тізілімде тіркеу нөмірі мен енгізу күні өзгермейді.

7. Информация, содержащаяся в Реестре, предоставляется по запросам заинтересованных лиц, является общедоступным и размещается на Интернет-ресурсе уполномоченного государственного органа в сфере создания, функционирования и упразднения СЭЗ.
3. Выдача свидетельства, удостоверяющего
регистрацию лица в качестве участника
специальной экономической зоны
8. Свидетельство, удостоверяющее регистрацию лица в качестве участника СЭЗ (далее - Свидетельство), оформляется ответственным подразделением на государственном и русском языках, по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
9. В Свидетельстве указываются следующие сведения:
1) наименование уполномоченного государственного органа в сфере создания, функционирования и упразднения СЭЗ;
2) регистрационный номер и дата внесения в Реестр сведений о регистрации лица в качестве участника СЭЗ;
3) дата выдачи Свидетельства;
4) наименование СЭЗ;
5) наименование участника СЭЗ;
6) местонахождение участника СЭЗ;
7) фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя и печать ответственного подразделения.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 02.09.2014 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Свидетельство в течение пяти рабочих дней направляется в орган управления СЭЗ для его последующей выдачи участнику СЭЗ после внесения сведений об участнике СЭЗ в Реестр.
11. Орган управления СЭЗ выдает Свидетельство в течение пяти рабочих дней после его поступления способом фиксирующим его получение.
12. Оформление дубликата Свидетельства производится ответственным подразделением на основании заявления участника СЭЗ в случаях порчи или утери.
13. Участнику СЭЗ выдается новое свидетельство при возникновении одного из нижеприведенных случаев:
1) изменение наименования СЭЗ;
2) изменение наименования участника СЭЗ;
3) изменение местонахождения участника СЭЗ.
14. Дубликат и новое Свидетельство выдаются участнику СЭЗ в соответствии с пунктами 10, 11 настоящей Инструкции.
При выдаче дубликата или нового Свидетельства регистрационный номер и дата внесения в Реестр сведений о регистрации лица в качестве участника СЭЗ не изменяются.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 02.09.2014 № 15 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Берілген Куәлік АЭА қатысушысына кері қайтарылады және тиісті мәлімет Тізілімге енгізіледі:
1) АЭА таратқан;
2) мерзімнің өтуі немесе қызметті жүзеге асыру туралы шартты мерзімінен бұрын бұзған.
Арнайы экономикалық аймақ
қатысушыларының бірыңғай
тізілімін жүргізу нұсқаулығына
1-қосымша
Нысан
Арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының бірыңғай тізілімі
п/п
Ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын көрсететін заңды тұлғаның толық атауы
Заңды тұлғаның қысқарған атауы
Заңды тұлғаның фирмалық атауы (бар болса)
Заңды мекен-жайы
СТН (БТН)
Қатысушы АЭА аумағында қызметін жүзеге асыратын АЭА атауы
АЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы жасасқан келісім шартқа сәйкес АЭА қатысушысы жүзеге асырып жатқан жобаның атауы
Тұлғаны АЭА қатысушысы ретінде тіркеу туралы немесе тұлғаны АЭА қатысушы статусынан айыру туралы Тізілімге жазуды енгізу күні
Тұлғаны АЭА қатысушысы ретінде тіркеу туралы күәліктің сериясы және нөмірі
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Арнайы экономикалық аймақ
қатысушыларының бірыңғай
тізілімін жүргізу нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 02.09.2014 № 15 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
___________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
Тұлғаны арнайы экономикалық аймақтың
қатысушысы ретінде тіркеу туралы
КУӘЛІК ________________________________
(тіркеу нөмірі)
20__ж. "__" __________
(Тұлғаны арнайы экономикалық, аймақ қатысушысы ретінде тіркеу туралы
мәліметтерді тізілімге енгізген күн)
20__ жылғы "__" ____________
(куәлік берілген күн)
____________________________________________________________________
(арнайы экономикалық аймақтың атауы)
__________________________________________________________
(арнайы экономикалық аймаққа қатысушының атауы)
___________________________________________________________________
(арнайы экономикалық аймаққа қатысушының орналасқан жері)
Жауапты бөлімшенің басшысы
_______________________________ ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
МО
№__________

Сноска. Пункт 14 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 02.09.2014 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Выданные Свидетельства возвращаются участниками СЭЗ и соответствующее сведение вносится в Реестр:
1) при упразднении СЭЗ;
2) по истечении срока или досрочном расторжении договора об осуществлении деятельности.
Приложение 1
к Инструкции по ведению
единого реестра участников
специальной экономической зоны
Форма
Единый реестр участников специальной экономической зоны
п/п
Полное наименование
юридического лица с
указанием
организационно-
правовой формы
Сокращенное
наименование
юридического лица
Фирменное
наименование
юридического
лица (при
наличии)
Юридический
адрес
РНН (БИН)
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Наименование СЭЗ,
на территории
которой участник
СЭЗ осуществляет
деятельность
Наименование
проекта,
осуществляемого
участником СЭЗ в
соответствии с
заключенным
договором об
осуществлении
деятельности на
территории СЭЗ
Дата внесения
записи в
реестр
участников СЭЗ
о регистрации
лица в
качестве
участника СЭЗ
или о лишении
лица статуса
участника СЭЗ
Серия и номер
свидетельства о
регистрации лица
в качестве
участника СЭЗ
Примечание
7
8
9
10
11
Приложение 2
к Инструкции по ведению
единого реестра участников
специальной экономической зоны
Форма
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 02.09.2014 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации лица в качестве участника
специальной экономической зоны ___________________________
(регистрационный номер)
"__" _____ 20____года
(дата внесения в реестр сведений о регистрации лица в качестве участника
специальной экономической зоны)
"__" _____ 20____года
(дата выдачи свидетельства)
___________________________________________________________________
(наименование специальной экономической зоны)
___________________________________________________________________
(наименование участника специальной экономической зоны)
____________________________________________________________________
(местонахождение участника специальной экономической зоны)
Руководитель ответственного подразделения
_______________________ ___________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
МП
№ _________