Тұрғын үй инспекциясы туралы үлгі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 21 желтоқсандағы N 514 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылғы 19 қаңтарда N 7387 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 241 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.03.2015 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 10-2-бабының 10-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұрғын үй инспекциясы туралы үлгі ереже бекітілсін.
2. Тұрғын үй шаруашылық департаменті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының орынбасары Н.П. Тихонюкке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     С. Нокин
Қазақстан Республикасы Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
істері агенттігі төрағасының
2011 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 514 бұйрығымен
бекітілген
Тұрғын үй инспекциясы туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. «Тұрғын үй инспекциясы» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – тұрғын үй инспекциясы) тұрғын үй қоры саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға заңды тұлға мәртебесі бар коммерциялық емес ұйым болып табылады.
2. Мемлекеттік мекеменің түрі: коммуналдық.
3. Тұрғын үй инспекциясы 20__ жылғы «__» __________ № ______ шешіммен құрылды.
5. Тиісті саланың уәкілетті органы, сондай-ақ тұрғын үй инспекциясына қатысы бойынша коммуналдық меншік құқығы субъектісінің функциясын  жүзеге асыратын орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы (тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте кондоминиум объектілері болған кезде) (бұдан әрі – құрылтайшы) болып табылады.
5. Тұрғын үй инспекциясының толық атауы:
мемлекеттік тілде – «Тұрғын үй инспекциясы» мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде –  Государственное учреждение «Жилищная инспекция».
Тұрғын үй инспекциясы:
аудан, облыстық маңызы бар қала әкімдігінің деңгейінде (тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте кондоминиум объектілері болған кезде) Тұрғын үй бөлімдері түрінде құрылады.

Об утверждении Типового положения о жилищной инспекции
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 21 декабря 2011 года № 514. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 января 2012 года № 7387. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 241
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 20.03.2015 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10-5) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о жилищной инспекции.
2. Департаменту жилищного хозяйства обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Тихонюк Н.П.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               С. Нокин
Утверждено приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по делам строительства
и жилищно-коммунального хозяйства
от 21 декабря 2011 года № 514
Типовое положение о жилищной инспекции
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Жилищная инспекция" (далее - жилищная инспекция) является некоммерческой организацией, обладающей статусом юридического лица, для осуществления государственного контроля в области жилищного фонда.
2. Вид государственного учреждения: коммунальное.
3. Жилищная инспекция создана решением______________ от "___" _________ _____ года.
4. Уполномоченным органом соответствующей отрасли, а также органом осуществляющим по отношению к нему функции субъекта права в отношении жилищной инспекции является местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района, города областного значения (при наличии на соответствующей административно-территориальной единице объектов кондоминиума) (далее - учредитель).
5. Полное наименование жилищной инспекции:
на государственном языке - "Тұрғын үй инспекциясы" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - Государственное учреждение "Жилищная инспекция";
Жилищная инспекция создается:
на уровне акимата города республиканского значения, столицы - в виде Управления жилищной инспекции;
на уровне акимата района, города областного значения - в виде Отдела жилищной инспекции (при наличии на соответствующей административно-территориальной единице объектов кондоминиума;

Тұрғын үй инспекциясының құрылымы мен шекті штат санын «Жергiлiктi атқарушы органдардың штат санының лимиттерiн бекiтудiң кейбiр мәселелерi туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 15 желтоқсандағы № 1324 қаулысымен бекітілген олардың штат санының лимиті шегінде жергілікті атқарушы органдар белгілейді.
Тұрғын үй инспекциясы басқа заңды тұлғаны құра алмайды, сондай-ақ заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушы) бола алмайды.
6. «Тұрғын үй инспекциясы» мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері _____________________.
2. Тұрғын үй инспекциясының заңдық мәртебесі
7. Тұрғын үй инспекциясы мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін құрылды деп саналады және заңды тұлғаның құқығын иеленеді.
8. Тұрғын үй инспекциясының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөртаңбалары, сондай-ақ банктерде шоттары болады.
9. Тұрғын үй инспекциясы өзінің иелігіндегі ақшаға өз міндеттемелері бойынша жауапты болады.
10. Тұрғын үй инспекциясы азаматтық-құқықтық мәмілеге Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшелерде міндетті тіркеуден өткеннен кейін түседі.
3. Тұрғын үй инспекциясының міндеттері, функциялары және өкілеттігі
11. Тұрғын үй инспекциясының міндеті тұрғын үй қорының саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру болып табылады.
12. Тұрғын үй инспекциясының негізгі функциясы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне тұрғын үй инспекциясының лауазымды тұлғаларының тексеру жүргізуі болып табылады.
13. Тұрғын үй инспекциясының негізгі өкілеттігіне мыналар жатады:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық зерттеуді ұйымдастыру;
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізудің тізбесін, мерзімділігін және кезектілігін айқындау;
3) кондоминиум объектісін басқару органы ұсынған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған, тұрғын үй көмегінің қатысуымен қаржыландырылатын шығыстардың сметасын келісу;
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстарды қабылдау жөніндегі комиссияларға қатысу.
14. Тұрғын үй инспекциясы өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес:
1) кондоминиум объектісінде және үйдің маңындағы аумақта үй-жай (пәтер) меншік иесінің ортақ мүлкін қолдану, күтіп-ұстау, пайдалану және жөндеу тәртібінің сақталуына;
2) тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда) үйге ортақ жылуды, энергияны, газды және су ресурстарын есептейтін аспаптардың болуына;
3) кондоминиум объектісіндегі үй-жай меншік иелерінің ортақ мүліктің және оның инженерлік жабдықтарының техникалық жай-күйіне, қолданыстағы нормативтік-техникалық және жобалық құжаттамаларға сәйкес оны күтіп-ұстау мен жөндеу бойынша жұмыстарды уақытында орындалуына;

Структура и предельная штатная численность жилищной инспекции устанавливаются местными исполнительными органами в пределах лимита их штатной численности, утвержденного Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года № 1324 "О некоторых вопросах утверждения лимитов штатной численности местных исполнительных органов".
Жилищная инспекция не создает, а также не выступает учредителем (участником) другого юридического лица.
6. Местонахождение государственного учреждения "Жилищная инспекция": _________________.
2. Юридический статус жилищной инспекции
7. Жилищная инспекция считается созданной и приобретает права юридического лица с момента ее государственной регистрации.
8. Жилищная инспекция имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки, а также счета в банках.
9. Жилищная инспекция отвечает по своим обязательствам находящимся в ее распоряжении деньгами.
10. Гражданско-правовые сделки жилищной инспекции вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Задачи, функции и полномочия жилищной инспекции
11. Задачей жилищной инспекции является государственный контроль в области жилищного фонда.
12. Основной функцией жилищной инспекции является проведение проверки должностными лицами жилищной инспекции общего имущества объектов кондоминиума.
13. Основными полномочиями жилищной инспекции являются:
1) организация технического обследования общего имущества объекта кондоминиума;
2) определение перечня, периодов и очередности проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
3) согласование сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, представленной органом управления объекта кондоминиума, финансируемых с участием жилищной помощи;
4) участие в комиссиях по приемке выполненных работ по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
14. Жилищная инспекция в соответствии с возложенными на нее полномочиями осуществляет следующие функции государственного контроля за:
1) соблюдением порядка использования, содержания, эксплуатации и ремонта общего имущества собственников помещений (квартир) в объекте кондоминиума и территорий прилегающей к объекту кондоминиума;
2) наличием в жилых домах (жилых зданиях) общедомовых приборов учета тепло-, энерго-, газо- и водоресурсов;
3) техническим состоянием общего имущества собственников помещений в объекте кондоминиума и его инженерного оборудования, своевременным выполнением работ по его содержанию и ремонту в соответствии с действующими нормативно-техническими и проектными документами;

4) тұрғын үйді (тұрған ғимаратты) маусымдық пайдалануға дайындау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға;
5) қабылданған шешімдерді және анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқаманы орындауға;
6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстың сапасына мемлекеттік бақылау функцияларын жүзеге асырады.
15. Тұрғын үй инспекциясы тұрғын үйлерді (тұрған ғимараттарды), үй іргесіндегі аумақты күтіп-ұстау және коммуналдық қызмет көрсету сапасын бақылау жөніндегі нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады, сондай-ақ бақыланатын объектілердің иелеріне, кәсіпорындарға, ұйымдарға немесе тұрғын үйлерді (тұрған ғимараттарды), үй іргесіндегі аумақты пайдаланатын азаматтарға консультациялық көмек көрсетеді.
16. Тұрғын үй инспекциясы лауазымды адамдарының:
1) тексеру жүргізген уақытта қызметтік куәлігін көрсеткен кезде тексерілетін объектіге баруға;
2) тексеру жүргізу кезінде кез келген қажетті ақпаратты сұратуға, тексеру нысанына жататын құжаттардың түпнұсқасымен танысуға;
3) «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 43-бабының 7-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен біліктілік талаптарына сәйкес үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысына кооператив басқармасының төрағасы қызметіне кандидатура ұсынуға;
4) тексеруді «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңына сәйкес жүргізуге;
5) тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін объектінің белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмеуге;
6) тексеру жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге;
7) тұрғын үй қорын күтіп-ұстау ережелерінің бұзылуы туралы актілер жасауға;
8) Осы Тұрғын үй инспекциясы туралы үлгі ережеге қосымшаға сәйкес тұрғын үй қорын күтіп-ұстау ережелерін бұзушылықтарды жою туралы орындалуы міндетті нұсқама шығаруға құқығы бар.
17. Тұрғын үй инспекциясына жарғыда (ережеде) бекітілген өзінің қызметінің мәні мен мақсатына жауап бермейтін қызметі жүзеге асыруға, сондай-ақ мәмілелер жасауға жол берілмейді.
4. Тұрғын үй инспекциясын басқару
18. Тұрғын үй инспекциясына жалпы басқаруды құрылтайшы жүзеге асырады.
19. Құрылтайшы мынадай функцияларды жүзеге асырады.
1) тұрғын үй инспекциясына мүлікті бекітіп береді;
2) тұрғын үй инспекциясын қаржыландырудың жеке жоспарын жасайды;
3) тұрғын үй инспекциясына берілген мүлікті сақтауға бақылауды жүзеге асырады;
4) тұрғын үй инспекциясының ережесін (жарғысын) бекітеді, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;

4) осуществлением мероприятий по подготовке жилого дома (жилого здания) к сезонной эксплуатации;
5) выполнением принятых решений и предписаний по устранению выявленных нарушений;
6) качеством работ, выполненных по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
15. Жилищная инспекция принимает участие в подготовке нормативных и методических документов по контролю качества содержания жилых домов (жилых зданий), территории прилегающей к объекту кондоминиума и предоставлению коммунальных услуг, а также оказывает консультационную помощь владельцам подконтрольных объектов, предприятиям, организациям или гражданам, осуществляющим эксплуатацию жилых домов (жилых зданий) и придомовых территорий.
16. Должностные лица жилищной инспекции:
1) при предъявлении служебного удостоверения посещают проверяемый объект во время проведения проверки;
2) при проведении проверки запрашивают любую необходимую информацию, знакомятся с оригиналами документов, относящихся к предмету проверки;
3) рекомендуют общему собранию собственников помещений (квартир) кандидатуру на должность председателя правления кооператива соответствующего квалификационным требованиям, утверждаемым уполномоченным органом согласно пункту 7 статьи 43 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях";
4) проводят проверки в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан";
5) не препятствуют установленному режиму работы проверяемого объекта в период проведения проверки;
6) обеспечивают сохранность полученных документов и сведений, полученных в результате проведения проверки;
7) составляют акты о нарушениях порядка содержания общего имущества объекта кондоминиума;
8) выносят обязательные для исполнения Предписания по устранению нарушений правил содержания общего имущества объекта кондоминиума, по форме согласно приложению к настоящему Типовому положению о жилищной инспекции.
17. Не допускается осуществление жилищной инспекцией деятельности, а также совершение сделок, не отвечающих предмету и целям ее деятельности, закрепленным в уставе (положении).
4. Управление жилищной инспекцией
18. Общее управление жилищной инспекцией осуществляет учредитель.
19. Учредитель осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за жилищной инспекцией имущество;
2) утверждает индивидуальный план финансирования жилищной инспекции;
3) осуществляет контроль за сохранностью имущества жилищной инспекции;
4) утверждает положение (устав) жилищной инспекции, внесение в него изменений и дополнений;

5) тұрғын үй инспекциясының құрылымын, оны қалыптастыру тәртібін және тұрғын үй инспекциясы органының өкілеттік мерзімін, тұрғын үй инспекциясының шешім қабылдау тәртібін белгілейді;
6) тұрғын үй инспекциясы басшысының құқықтарын, міндеттерін және жауапкершілігін, оны атқарып отырған лауазымнан босату негіздерін белгілейді;
7) мемлекеттік орган болып табылатын мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, тұрғын үй инспекциясының құрылымын және шекті штат санын бекітеді;
8) тұрғын үй инспекциясы басшысының ұсынымы бойынша оның орынбасарын (орынбасарларын) қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) жылдық қаржылық есепті бекітеді;
10) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға тұрғын үй инспекциясына берілген  немесе олардың жеке шаруашылық қызметінің нәтижесінде сатып алынған мүлікті алып қоюға немесе қайта бөлуге келісім береді;
11) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша республикалық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыруды және таратуды жүзеге асырады (жергілікті атқарушы орган коммуналдық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешім қабылдайды).
20. Тұрғын үй инспекциясының басшысын республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың әкімі қызметке тағайындады және қызметтен босатады.
21. Тұрғын үй инспекциясының басшысы тұрғын үй инспекциясының жұмысын ұйымдастырады, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың әкіміне тікелей бағынады және тұрғын үй инспекциясына жүктелген міндеттерді орындау және олардың өз функцияларын жүзеге асыру үшін дербес жауапты болады.
22. Тұрғын үй инспекциясы қызметін жүзеге асырған кезде тұрғын үй инспекциясының басшысы:
1) тұрғын үй инспекциясының атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) мемлекеттік органдарда тұрғын үй инспекциясының мүддесін білдіреді;
3) шарттар жасасады;
4) сенімхаттар береді;
5) тұрғын үй инспекциясының іссапарлар, тағылымдамалар, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік жоғарғы оқу орындарында оқыту және қызметкерлердің біліктілігін арттырудың басқа да түрлері бойынша тәртіп пен жоспарларды бекітеді;
6) банк шоттарын ашады;
7) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады;
8) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың әкімі тағайындаған қызметкерлерді қоспағанда, тұрғын үй инспекциясының қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
9) тұрғын үй инспекциясының қызметкерлерін көтермелеу шараларын қабылдайды және тәртіптік жаза қолданады;
10) өзінің орынбасарының (орынбасарларының) және тұрғын үй инспекциясының өзге де басшы қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін белгілейді.

5) определяет структуру, порядок формирования и срок полномочий органов управления жилищной инспекции, порядок принятия жилищной инспекцией решений;
6) определяет права, обязанности и ответственность руководителя жилищной инспекции, основания освобождения его от занимаемой должности;
7) утверждает структуру и предельную штатную численность жилищной инспекции, за исключением государственных учреждений являющихся государственными органами;
8) по представлению руководителя жилищной инспекции назначает на должность и освобождает от должности его заместителя (заместителей);
9) утверждает годовую финансовую отчетность;
10) дает согласие уполномоченному органу по государственному имуществу на изъятие или перераспределение имущества, переданного жилищной инспекции или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
11) по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу осуществляет реорганизацию и ликвидацию республиканского государственного учреждения (местный исполнительный орган принимает решение о реорганизации и ликвидации коммунального государственного учреждения).
20. Руководитель жилищной инспекции назначается на должность и освобождается от должности акимом города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
21. Руководитель жилищной инспекции организует и руководит работой жилищной инспекцией, непосредственно подчиняется акиму города республиканского значения, столицы, района, города областного значения и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на жилищную инспекцию задач и осуществление им своих функций.
22. При осуществлении деятельности жилищной инспекции руководитель жилищной инспекции:
1) без доверенности действует от имени жилищной инспекции;
2) представляет интересы жилищной инспекции в государственных органах, иных организациях;
3) заключает договоры;
4) выдает доверенности;
5) утверждает порядок и планы жилищной инспекции по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
8) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников жилищной инспекции, кроме сотрудников, назначаемых акимом города республиканского значения, столицы, района, города областного значения;
9) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников жилищной инспекции;
10) определяет обязанности и круг полномочий своего заместителя (заместителей) и иных руководящих сотрудников жилищной инспекции.

23. Тұрғын үй инспекциясының әрбір инспекторында жеке мөртаңбасы болады.
5. Тұрғын үй инспекциясының мүлкін ұйымдастыру тәртібі
24. Тұрғын үй инспекциясының мүлкін заңды тұлғаның активтері құрайды, оның құны өзінің балансында көрсетіледі. Тұрғын үй инспекциясының мүлкі:
1) оған меншік иесі берген мүлік;
2) өз қызметі нәтижесінде ие болған мүлік;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптасады.
25. Тұрғын үй инспекциясы мемлекеттік коммуналдық меншік болып табылады және оған жедел басқару құқығы тиесілі.
26. Тұрғын үй инспекциясы өзіне бекітіліп берілген мүлікті және өзіне смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығармайды немесе оған өзгеше әдіспен билік ете алмайды.
27. Тұрғын үй инспекциясының қызметі республикалық маңызы бар қала, астана, аудан, облыстық маңызы бар қала әкімдігінің бюджетінен қаржыландырылады.
28. Тұрғын үй инспекциясы бухгалтерлік есеп жүргізеді, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік және бюджеттік есеп, қаржы және бюджеттік есеп беру саласындағы заңнамасына сәйкес есеп береді.
29. Тұрғын үй инспекциясының қаржы-шаруашылық қызметін тексеруді және ревизия жүргізуді құрылтайшы жүзеге асырады.
6. Тұрғын үй инспекциясының жұмыс режимі
30. Тұрғын үй инспекциясының жұмыс режимі дүйсенбі-жұмада сағат 09.00-ден 18.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін, демалыс: сенбі, жексенбі, мереке күндері.
7. Тұрғын үй инспекциясының құрылтай құжатына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу тәртібі
31. Тұрғын үй инспекциясының құрылтай құжатына өзгерістер мен толықтырулар енгізу құрылтайшының шешімі бойынша жүргізіледі.
32. Тұрғын үй инспекциясының құрылтай құжатына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тіркеледі.
8. Тұрғын үй инспекциясын қайта ұйымдастыру және тарату
33. Тұрғын үй инспекциясын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Тұрғын үй инспекциясы
туралы үлгі ережеге
қосымша
Нысан
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін
күтіп-ұстау қағидаларын бұзу жөніндегі нұсқама
20__жылғы  «___» _____________             № _______________
Тұрғын үй қоры саласындағы заңнаманы сақтау бойынша
инспекциялық тексеруді жүзеге асырған кезде _______________________
___________________________________________________________________
(объектінің атауы, орналасқан жері,
___________________________________________________________________
кондоминиумды басқару органы туралы мәлімет)
Мен _________________________________________________________
___________________________________________________________________
(нұсқаманы жасаған тұрғын үй инспекциясы органы маманның лауазымы,
аты-жөні)
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық тексеру саласында
__________________________________________________________________
_________________________________________ бұзушылықтарды анықтадым.
«Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының

23. Каждый инспектор жилищной инспекции имеет личный штамп.
5. Порядок образования имущества жилищной инспекции
24. Имущество жилищной инспекции составляют активы юридического лица, стоимость которых отражается на его балансе. Имущество жилищной инспекции формируется за счет:
1) имущества, переданного ему собственником;
2) имущества приобретенного в результате собственной деятельности;
3) иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество жилищной инспекции является государственной коммунальной собственностью и принадлежит ей на праве оперативного управления.
26. Жилищная инспекция не отчуждает и не распоряжается иным способом закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете.
27. Деятельность жилищной инспекции финансируется из бюджета акимата города республиканского значения, столицы, района, города областного значения (сметы расходов).
28. Жилищная инспекция ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского и бюджетного учета, финансовой и бюджетной отчетности.
29. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности жилищной инспекции осуществляется учредителем.
6. Режим работы жилищной инспекции
30. Режим работы жилищной инспекции понедельник - пятница с 9:00 до 18:00 часов, обеденный перерыв с 13:00 до 14:00 часов, выходной: суббота, воскресенье, праздничные дни.
7. Порядок внесения изменений и дополнений в учредительные
документы жилищной инспекции
31. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы жилищной инспекции производится по решению учредителя.
32. Внесенные изменения и дополнения в учредительные документы жилищной инспекции регистрируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Условия реорганизации и ликвидации жилищной инспекции
33. Реорганизация и ликвидация жилищной инспекции осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Приложение к Типовому
положению о жилищной инспекции
форма
Предписание по устранению нарушений правил содержания общего
имущества объекта кондоминиума
"___"__________201__года                               № _______
В процессе осуществления инспекционной проверки на предмет соблюдения
законодательства области жилищного фонда
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(название, местонахождение объекта,
_________________________________________________________________
сведения об органе управления объектом кондоминиума)
Мною ___________________________________________________________,
_________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. сотрудника органа жилищной инспекции,
_________________________________________________________________
составившего предписание)
были выявлены нарушения в сфере технического обследования
общего имущества объекта кондоминиума
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

(бұдан әрі – Заң) 41-2-бабының негізінде мынадай іс-шараларды
орындауға ТАПСЫРМА БЕРЕМІН:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Заңның 41-2-бабының 4) тармақшасына сәйкес)
Осы нұсқаманы орындау туралы ақпаратты 20__жылғы «__» ____________
дейін ____________________________________________________________
_____________________________________________________ ұсыну қажет.
(мекенжайы және кабинеттің нөмірі)
Заңның 41-1 және 41-2-баптарына сәйкес осы нұсқаманың міндетті күші бар.
Нұсқаманы ____________________________________________ жасады.
(тұрғын үй инспекциясы органы қызметкерінің аты-жөні, қолы)
Нұсқаманы ______________________________________________ алды.
(тұрғын үй инспекциясы органы қызметкерінің аты-жөні, қолы)
Нұсқама 2 (екі) данада жасалды)

На основании статьи 41-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных
отношениях" (далее - Закон)
ПРЕДПИСЫВАЮ выполнить следующие мероприятия:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(в соответствии с подпунктом 4 статьи 41-2 Закона)
Информацию о выполнении настоящего предписания представить в:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(адрес и № кабинета)
к "__" ___________201___года
В соответствии со статьями 41-1 и 41-2 Закона данное предписание
имеет обязательную силу.
Предписание составил:
_________________________________________________________________
(ФИО, подпись сотрудника органа жилищной инспекции)
Предписание получил:
_________________________________________________________________
(подпись органа управление объекта кондоминиума)
Предписание подготовлено в 2 (двух) экземплярах