Теңіз кемелерін сыныптау және жасау қағидаларын бекіту туралы (жалғасы)
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 12 мамырдағы № 273 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 30 мамырда № 6982 тіркелді.
РҚАО-ның ескертуі!
Басы V110006982 , жалғасы V11006982_4 қараңыз.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
4-қосымшасына 1-қосымша
Есептеулердiң дәлдiк рұқсаттарының диапазоны
Есептік мән
Рұқсат ( мүмкін мағынаның пайызынан)
Тыныш суда көлденең қиюшы күш Nsw
Тыныш суда июшi сәт Msw
Тыныш суда бұрау сәтi Mtsw
±5
±5
±5
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
4-қосымшасына 2-қосымша
Есептi мән
Берiлген немесе Кеме қатынасы тіркелімінің ескеруi керек болатын мәлiметтер
Тыныш суда көлденең қиюшы күш Nsw
1. Есеп үшін бақылау нүктелері (шпангоут нө мірлері) Nsw. Бұл нүктелер елеудiң көлденең сұрыптаулары немесе басқа анық шекараларына сайланады. Қосымша бақылау нүктелерi ұзын трюмдар немесе танктер сұрыптаулардың арасындағы немесе контейнерлер штабелдердiң арасындағы көрсетiле алады.
2. Көлденең қиюшы күштерге түзету коэффициентi және олардың қолдануын әдiс.
3. Жiберiлетiн мәндер [Nsw] теңiзде және осы қосымшаның 1-тармағының 1) тармақшасында көрcетiлген бақылау нүктелерiндегi портта. Егер керек болса, онда жiберiлетiн мәндердiң қатары қосымша көрсетiле алады [Nsw].
Тыныш суда июшi сәт Msw
1. Есептері үшін (шпангоут нөмірлері) Msw бақылау нүктелері. Бұл нүктелер көлденең сұрыптауларға әдетте сайланады, трюмның ортасы бойынша немесе елеудiң басқа анық шекараларына.

Об утверждении Правил классификации и постройки морских судов (продолжение)
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 273. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2011 года № 6982.
Примечание РЦПИ
См. начало V1100006982
Приложение 1
к приложению 4
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Диапазон допусков на точность вычислений
Расчетная величина
Допуск ( в процентах от допускаемого
значения)
Перерезывающая сила на тихой
воде Nsw
Изгибающий момент на тихой
воде Msw
Крутящий момент на тихой
воде Mtsw
±5
±5
±5
Приложение 2
к приложению 4
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Данные, представляемые или принимаемые к сведению Регистром
судоходства
Расчетная
величина
Данные, которые представляются или принимаются к
сведению Регистром судоходства
1. Перерезываю-
щая сила на
тихой воде
Nsw
1) Контрольные точки (номера шпангоутов) для расчетов
Nsw. Эти точки обычно выбираются на поперечных
переборках или других очевидных границах отсека.
Дополнительные контрольные точки указываются между
переборками длинных трюмов или танков или между
штабелями контейнеров.
2) Поправочные коэффициенты к перерезывающим силам и
способ их применения.
3) Допускаемые значения [Nsw] в море и в порту в
контрольных точках, указанных в подпункте 1) пункта 1
настояшего приложения. Если требуется, то указывается
дополнительно ряд допускаемых значений [Nsw].
2. Изгибаю-
щий момент
на тихой
воде Msw
1) Контрольные точки (номера шпангоутов) для расчетов
Msw. Эти точки обычно выбираются на поперечных
переборках, по середине трюма или на других очевидных
границах отсека.
2) Допускаемые значения [Msw] в море и в порту в
контрольных точках, указанных в подпункте 1) пункта 2
настоящего приложения. Если требуется, то указывается
дополнительно ряд допускаемых значений [Msw].
Крутящий
момент на
тихой воде
Mtsw (если он
применим)
1. Контрольные точки (номера шпангоутов) для расчетов
Mtsw.

2. Жiберiлетiн мәндер теңiзде [Msw ] және және осы қосымшаның 2-тармағының 1) тармақшасында көр cетiлген бақылау нүктелерiндегi порттарға. Егер керек болса, онда жiберiлетiн мәндердiң қатары қосымша көрсетiле алады [Msw].
Тыныш суда бұ рау сәтi Mtsw (егер ол қолданылса)
1. Есеп үшін Mtsw (шпангоут нүктелері) 2 бақылау нүктелері және осы қосымшаның 3-тармағының 1) тармақшасында көрcетiлген бақылау нүктелерiндегi [Mtsw ] жiберiлетiн мәндерi.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
5-қосымша
Басты өлшемдердің арақатынасы
Кеменің басты өлшемінің ара қатынасы
Жүзу ауданы
Шектелмеген
R1
R2
R2-RSN
R3-RSN
R3
L/D
B/D
18
2,5
19
2,51
20
З2
21
3
22
3
23
43
1 Технического флот кемелері үшін — 3-тен көп емес.
2 Технического флот кемелері үшін — 4-тен көп емес.
3 Жүзбелі крандар үшін — 4,5- тен кем емес.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
6-қосымша
Корпустың су өткiзбеушiлiгiнiң сынау әдiстерi
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 1 Анықтамалар
1. Осы Қағидада мынадай анықтамалар қабылданды:
1) гидропневматикалық сынақ — танк немесе цистернаның жанында сулармен асыра толтырылатын ауаның үрлемелі гидростатикалық сынаулары және сынауларының тiркесінен соң ауаның қосымша қысымы жасалады. Ауаның артық қысымының мәнін Кеме қатынасының тіркелімі бекiтедi, бiрақ кем дегенде 2 параграфқа сәйкес келуi керек;
2) құм — бiрақ өндiрiстiң үдерісінде тотығудан өндiрiстiң басталуына дейiн қорғаудың мақсатымен беттiң әзiрлеуiнен кейiн келтiрiлетiн нәзiк жамылғы;
3) қорғайтын бет — конструкцияны тотығудан қорғайтын соңғы жамылғы;
4) ауа үрлеуінің сынағы — конструкцияның өтпейтiндiгiн тексеру үшiн ауамен немесе басқа ортаның сынаулары;
5) өңештен ағатын судың ағынымен сынау конструктивтік элементтердiң өтпейтiндiгін тексеру, ауаның үрлеуімен жататын емес гидростатикалық сынаулар немесе сынаулар үшiн жүргiзiледi, сонымен бiрге корпустың су өткiзбеушiлiгi немесе оның өтпейтiндiгi теңiздiң әсерін қамтамасыз ететiн басқа элементтер;
6) конструктивтiк сынақ — өтпейтiндiктiң тексеруi үшiн гидростатикалық сынаулар, сонымен бiрге жобада қабылданған конструктивтiк шешiмнiң дұрыстығы. Мысалы, егер жаттығу қиыншылықтары пайда болса, танк немесе цистернаның жоғарғы бөлiгiне қажеттi күштiң жасауында) және гидростатикалық сынауларды өткiзу толық көлемде мүмкiн емес, гидростатикалық сынаулар гидропневматикалықты алмастыра алады. Гидропневматикалық сынауларды өткiзудiң шарттары, қаншалықты бұл танк немесе цистернаға нақты жүктеменi шығару тиiстi болуы мүмкiн.

2. Допускаемые значения [Mtsw] в контрольных точках,
указанных в подпункте 1) пункта 3 настоящего приложения.
Приложение 5
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Соотношение главных размерений
Соотношение
главных
размерений
судна
Район плавания
Неограни-
ченный
R1
R2
R2-RSN
R3-RSN
R3
L/D
B/D
18
2,5
19
2,51
20
З2
21
3
22
3
23
43
1 Для судов технического флота — не более 3.
2 Для судов технического флота — не более 4.
3 Для плавучих кранов — не менее 4,5.
Приложение 6
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Методы испытаний водонепроницаемости корпуса
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Определения
1. В настоящем Приложении приняты следующие определения:
1) гидропневматические испытания — сочетание гидростатических испытаний и испытаний надувом воздуха, при которых танк или цистерна доверху заполняются водой, а затем создается дополнительное давление воздуха. Значение избыточного давления воздуха устанавливается по согласованию с Регистром судоходства, но должно по крайней мере соответствовать главе 2 настоящего Приложения;
2) грунт — тонкое покрытие, наносимое после подготовки поверхности, но до начала производства с целью защиты от коррозии в процессе производства;
3) защитное покрытие — окончательное покрытие, защищающее конструкцию от коррозии;
4) испытания надувом воздуха — испытания воздухом либо иной средой для проверки непроницаемости конструкции;
5) испытания струей воды из шланга проводятся для проверки непроницаемости конструктивных элементов, не подлежащих гидростатическим испытаниям или испытаниям надувом воздуха, а также других элементов, обеспечивающих водонепроницаемость корпуса или его непроницаемость при воздействии моря;
6) конструктивные испытания — гидростатические испытания для проверки непроницаемости, а также правильности конструктивного решения, принятого в проекте. Если возникают практические затруднения (например, в создании необходимого напора на верхнюю часть танка или цистерны) и проведение гидростатических испытаний в полном объеме невозможно, гидростатические испытания допускается земенить гидропневматическими. Условия проведения гидропневматических испытаний, насколько это возможно, должны воспроизводить реальную нагрузку на танк или цистерну.

Параграф 2. Қолдану
2. Мынадай конструкциялардың сынауларын өткiзудiң шарты төменде келтiрiлген талаптары:
1) гравитациялық танктер және цистерналар, үлес цистерналарын қоса, 5 м3 көлемді және артық;
2) теңiз суының серінен су өтпейтiн құрылыстар.
Сынақтың мақсаты кеменiң құрылымының құрастырымдық элементтердi берiктiктiң және/немесе өтпейтiндiгiн тексеру уақытында немесе үлкен жөндеудi өткiзуде болып табылады.
Сынаулар кезеңде инспектор, жақын қорытындылаушыға қатысуымен кез келген келесi жұмыстар конструкцияның берiктiк және өтпейтiндiгiн бұза алмағандай етiп жүргiзiлуi керек. Сынаққа деген жалпы талаптар осы Қағиданың кестесінде көрсетілген
2-тарау. Сынау әдістері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 1. Құрылыстық сынаулар. Ауаны үрлеу сынаулары
3. Конструктивтік сынаулар жердiң ұруынан кейiн жүргiзiле алады.
Конструктивтiк сынаулар шарттар екеуiнiң бiрi қорғайтын беттiң руынан кейiн орындаудың жанында жүргiзiле алады:
барлық дәнекерлегiш жұмыстар бiтiрілген және дәнекерлеу жiктерi қорғайтын беттiң ұруына дейiн инспектормен мұқият тексерiлген;
қорғайтын беттiң ұруына дейiн ауасы үрленген сынақ жүргiзген.
Егер ауаның үрлеу сынаулары жүргiзiлмесе, онда қорғайтын бет құрылыстық сынаулардан кейiн келтiруi керек:
Қолды да, автоматты дәнекерлеумен де iстелiнген барлық монтажды пiсiру жiктерi;
танктер және цистерналардың шекараларындағы барлық қол дәнекерлеуiмен iстелiнген бұрыштық дәнекерленген Қосулары, сонымен бiрге күйiкпен қолмен дәнекерлеу iстелiнген барлық пiсiру жiктерi.
4. Ауаны үрлеу сынаулары кестемен сәйкес атқарылатын 15 кПа артық қысымда жүргiзiлуi керек.
20 кПа-ға дейiн танкте немесе цистернаға қысымды тұрғызып және (танк немесе цистерна сонымен бiрге осы маңай ең төменгi сандағы қызыметшi болуы керек) - оның деңгейі бұл ағымда 1с-ден жуық шамамен қ лдап, содан соң сынауға дейiн қысым төмендетуге тексерудiң басталуына дейiн ұсынылады.
Сынауларға араласу қабылдаушы қызметшiнiң қауiпсiздiгiнiң тиiстi деңгейiнiң қамтамасыз етуiн шартта
Деңгейде 20 кПа қысымның тұрақтануларынан кейiн қысым төмендетпей сынау өткiзуге рұқсат етiледi.
Пiсiру жiктерi жабулы тиiмдi көбiк құрастыратын құрам болуы керек.
Сынау қысымының тексерулерi тарттырылатын бөлiмдегi пайда болудан аман болу үшiн шамадан тыс қысым және сынау қысымына сай деңгейге дейiн су толтырылған мақсатпен U-тиiстi бейнелi тұрбаны орнату керек.
Ауа келетін тұрбаға қарағанда U - бейнелi тұрба көлденең қимасы болуы керек. Бұдан басқа, сынау қысымы бiр бақылау манометрiнің көм егiмен тексерілуi керек.

Параграф 2. Применение
2. Нижеприведенные требования регламентируют условия проведения испытаний следующих конструкций:
1) гравитационных танков и цистерн, включая вкладные цистерны, объемом 5 м3 и более;
2) водонепроницаемых конструкций или конструкций, непроницаемых при воздействии моря.
Целью испытаний является проверка непроницаемости и/или прочности конструктивных элементов во время постройки судна или при проведении большого ремонта.
Испытания проводятся в присутствии работника Регистра судоходства на стадии, близкой к завершающей, с тем чтобы любые последующие работы не могли нарушить прочность и непроницаемость конструкции. Общие требования к испытаниям приведены в приложении 1 к приложению 3 настоящих Правил.
Глава 2. Методы испытаний
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Конструктивные испытания. Испытания надувом воздуха
3. Конструктивные испытания проводятся после нанесения грунта.
Конструктивные испытания проводятся после нанесения защитного покрытия при выполнении одного из двух условий:
все сварочные работы завершены, и сварные швы тщательно визуально проверены работником Регистра судоходства до нанесения защитного покрытия;
проведены испытания надувом воздуха до нанесения защитного покрытия.
Если испытания надувом воздуха не проводились, то защитное покрытие наносится после конструктивных испытаний:
всех монтажных сварных швов, выполненных как автоматической сваркой, так и ручной;
всех выполненных ручной сваркой угловых сварных соединений на границах танков и цистерн, а также всех сварных швов, выполненных ручной сваркой с проваром.
4. Выполняемые в соответствии с приложением испытания надувом воздуха проводятся при избыточном давлении 15 кПа.
До начала осмотра рекомендуется поднять давление в танке или цистерне до 20 кПа и поддерживать его на этом уровне приблизительно в течение 1 ч (при этом вблизи танка или цистерны должен находиться персонал в минимальном количестве), а затем понизить давление до испытательного.
После стабилизации давления на уровне 20 кПа допускается проводить испытания, не понижая давления, при условии обеспечения надлежащего уровня безопасности персонала, принимающего участие в испытаниях.
Сварные швы покрывают эффективным пенообразующим составом.
Во избежание возникновения чрезмерного давления в испытываемом отсеке и с целью проверки испытательного давления следует установить U-образную трубку, заполненную водой до уровня, соответствующего испытательному давлению. Поперечное сечение U-образной трубки должно быть больше, чем у трубки, по которой подается воздух. Кроме того, испытательное давление проверяют при помощи одного контрольного манометра.

Басқа жеткiлiктi сенiмдi сынаулардың әдiстері іске асуы мүмкін. Тарттырылатын бөлiмде жеке алғанда екi манометр және сақтағыш клапан орнатыла алады. Манометрлердiң қоюы және сақтағыш клапан үшiн штуцерлер қылталардың қақпақтары, уақытша бұқтырмалар немесе басқа жерлердегi қызмет көрсету үшiн ыңғайлы орналастыру керек. Манометрлер көбiрек сынау қысымының үштен бiрiне 1,5 - 2,5 дәлдiк сыныбы және өлшеу шегiн алуы керек. Манометрдiң шкала бөлiгiнiң құны 2 кПа артық болмауы керек.
Қорғайтын беттiң ұруы, танктер немесе цистерналардың шекара орналасқан барлық бұрыштық дәнекерленген Қосуларға дейiн; толық күдігі бар пiсiру жiгi және монтаждық жiктер, автоматты дәнекерлеу iстелiнген жiктер қоспағанда ауаны үрлеу сынаулары жүргiзiлуi керек. Кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері верфь қолданылатын сапаны бақылаулардың процедураларының есепке алуымен автоматты дәнекерлеу iстелiнген монтаждық жiктер сонымен бiрге қол немесе автоматты дәнекерлеу iстелiнген құрастыру жiктердiң iшiнара бөлiмшелерiне сынауларды өткiзудi талап ете алады. Қалған жiктер бұл жiктер мұқият көз мөлшерiмен тексерулерге ұшырады және ауаның үрлеуін қорғайтын беттiң ұруынан кейiн шарт кезiнде сыналып көрiне алады.
Кеме қатынасы тіркелімінің мақұлдауымен басқа сынау әдiстерi қабылдана алады.
Параграф 2. Шлангтен су сорғалаудың сынаулары, гидропневматикалық сынаулар
5. Егер кестеде аталған құрылымдардың өтпейтiндiгiнiң тексерулерi үшiн, шлангтен су сорғалауды сынау, дiңгектегi ең төменгi қысым кемiнде 200 кПа болуы керек. Қондырманың диаметрi 1,5 м тарттырылатын бөлiмшеден дiңгектiң қорғап қалуы кемiнде 12 мм болмауы керек.
6. Сол қауiпсiздiктi ауаны урлеп сынауда гидропневматикалық сынауларды өткiзуде сақтау керек.
7. Егер олар баламамен мойындалса, Кеме қатынасы тіркелімімен басқа сынау әдiстерi жіберіле алынады.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасының
6-қосымшасына 1 қосымша
Сынаққа қойылатын жалпы талаптар
№ р/п
Сыналатын конструкция
Сынақ типі
Сыналатын қысым
Ескертпе
1
Қос қабатты түпті бөлімі
Конструктивті сынақтар1
Ненің көп екеніне байланысты әуе құбырының ернектесiне немесе палубаға аралағына дейiн су бағананың күшi
Бөлiк шекаралары кем дегенде бiр жағынан сынап көруi керек
2
Қос қабатты борт бөлімі
Конструктивті сынақтар
Бiрақ палубадан кемiнде 2,4 м бөлiм үстiнде шектейтiн әуе тұрба ернектесiнің су күші
Бөлiм шекаралары кем дегенде бiр жағынан сынап көруi керек
3
Танктер немесе цистерналар, диптанктерді сұрыптау Отын цистерналары
Конструктивті сынақтар1Конструктивті сынақтар
Егер ол орнатылса 2, сақтағыш клапан реттеген, немесе бөлiм үстiнде шектейтiн қысым болса әуе тұрбасының ернектесiн су бағананың күшi палубадан 2,4 м кем болмайы керек
Бөлiм шекаралары кем дегенде бiр жағынан сынап көруi керек
4
Үйiлген жүктер үшiн кемелердің балласт трюмдары
Конструктивті сынақтар1
Әуе тұрбасының ернегіне дейін су бағананың күшi, бiрақ люктiң жоғарғы жағынан кемiнде 0, 9 м
5
Цистерна ретінде қолданылатын форпик және ахтерпик
Цистерна ретінде қолданылмайтын форпик
Цистерна ретінде қолданылмайтын ахтерпик
Конструктивті сынақтар1
ескертпе1
Үрленген әуеде сынақ
Әуе тұрбасының ернегіне дейін су бағананың күшi, бiрақ цистернаның жоғарғы нүктесiнен кемiнде 2, 4 м
Гельмпортты тұрбаның және қос жарнақты тұрбаның орнатылуынан кейін ахтерпик сыналады
6
Коффердамдар
Конструктивті сынақтар3
Әуе тұрбасының ернегінің су бағананың күшi, бiрақ жоғарғы коффердам нүктесiнен кемiнде 2, 4 м
7
Су өтпейтін іріктеу
ескертпе 14
8
Іріктеу палубасының немесе төменде су бетi жиегi немесе сұрыптаулардың палубаның су өткізбейтін есiктерi
ескертпе 2
9
Құрылғылардың қанатты еденді, тұрақты және бұрылатын қондырмалардың, қуысты элементтер, бос қуысты рульдер
Үрленген әуеде сынақ
10
Диптанк ауданынан тыс еспе валдың туннелі
Шлангтан ағып жатқан судың сынағы
11
Лацпорттар
Шлангтан ағып жатқан су сынағы
12
Үйiлген жүктер үшiн су өтпейтiн кемелердің люк жабулары
Шлангтан ағып жатқан су сынағы
Кемелердің су өтпейтiн мұнай жүк люк жабулары
Құрылысты сынақтар1
Егер бiрақ сақтағыш клапан реттеген қысым кемiнде орнатылса, ол люк жабуынан 2,4 м су бағанасының күшi
Кем дегенде кез-келген екiншi жабулы люк сыналуы керек
13
Теңiздiң әсері кезінде өткiзбейтiн люк жабулары және тағы басқа жабулар
Шлангтан ағып жатқан су сынағы
14
Шыншырлы жәшік (егер ол таранды іріктеуден кеменің артқы жағында орналасса)
Құрылысты сынақтар
Жәшiктiң ернегіне дейін су бағананың күшi
15
Үлес цистерналары
Құрылысты сынақтар
Әуе тұрбасы ернегінің су бағананың күшi, бiрақ кемiнде 0, 9 м
16
Балластты-бөлінгіш арналар
Құрылысты сынақтар
Балласты сорғыштың ең көп қысымы
17
Азық сұйықтықтарын тасымалдайтын, сұйық зат таситын кеменің үлес цистерналары
Құрылысты сынақтар
Әуе тұрбасы ернегінің су бағананың күшi, бiрақ кемiнде 0, 9 м
18
Химовоздардың және танктердің үлес цистерналары
Құрылысты сынақтар
Егер ол орнатылса танатологияның 2,4 және одан жоғары жоғарғы шекарасындағы деңгейi немесе цистернаға дейiн су бағананың күшi, бiрақ кемiнде сақтағыш клапан реттеген қысым
Жүк таситын бөлмелер шекаралары кем дегенде бiр жағынан сынап көрінуi керек
1 Ауаның үрленуімен сынауға немесе гидропневматикалық сынаулар осы Қағиданың 2-тарауында айтылған талаптардың орындауын шартта мүмкiндей алады. Кем дегенде бiр бөлiм, әрбiр түрдiң цистерна немесе тангi сонымен бiрге конструктивтiк сынауларға душар қылуы керек; мұндай бөлiм, цистерна немесе танктер таңдалғандар жобаның мақұлдауында болуы керек. Алдыңғыға ұқсас, сериялы кемелер және кемелер үшiн, бөлiмдердi, танктер немесе цистерналардың конструктивтiк сынауларын қайталамауға рұқсат етiледi. Үйлесiмдi емес сұйық жүктер және қоршаған орта кiрлеп қалатын жүктердi тасымалдау үшiн құйма және үйiлген кемелердің жүк таситын бөлме шектейтiн конструкциялары сонымен бiрге танктер және цистернада ауаның үрлеу сынауларының конструктивтiк сынауларын алмастыру немесе гидропневматикалық сынаулармен таралмайды. Егер конструктивтiк сынаулар жеткiлiксiз берiктiктi немесе басқа түбегейлi мiндер айқындаса, цистерна немесе барлық бөлiмдер, танктер немесе цистернаның ұқсас бөлмелері, үрленген сынау бiлдiрiлмеген танатологиялары конструктивтiк сынауларға душар қылуы керек.
2 Люктерді есепке алмай, танктің ең жоғарғы нүктесін палубаға дейiн анықтау керек. Сұйық жүк немесе балластқа арналған және үлкен люкті жабулары бар трюмдар үшін ең жоғарғы нүкте ретінде люктің жоғарғы жағын анықтау керек.
3 Кеме қатынасы тіркелімінің қарастыруы бойынша 2 параграфта көрсетілген талаптың жағдайында үрленген ауаның немесе гидропневматикалық сынауы рұқсат етіледі.
4 Егер қойылған жабдықтың бұзылуынсыз болса, шлангтан су сорғалаудың сынауларын өткiзу мүмкiн емес (механизмдер, кабельдер, бөлінгіш қалқандар, оқшаулар және), бұл сынаулар, Кеме қатынасы тіркелімінің қарастыруы бойынша, қиылысудың барлық түйiндерi және дәнекерлеу жiктерiнiң мұқият көз мөлшерiмен тексеруiмен алмастыра алады; керек болса, капилляр немесе өсiредыбыстық бақылау әдiспен өткізгіштік талап ете алады.
1-ескертпе

Допускаются иные достаточно надежные способы испытаний. В частности, на испытываемом отсеке возможно установить два манометра и предохранительный клапан. Штуцеры для установки манометров и предохранительного клапана следует размещать на крышках горловин, на временных заглушках или в других местах, удобных для обслуживания. Манометры имеют класс точности 1,5 — 2,5 и предел измерения на одну треть больше испытательного давления. Цена деления шкалы манометра должна быть не более 2 кПа.
Испытания надувом воздуха проводятся, до нанесения защитного покрытия, на всех угловых сварных соединениях, расположенных на границах танков или цистерн; сварных швах с полным проваром и монтажных швах, за исключением швов, выполненных автоматической сваркой. Работник Регистра судоходства требует проведения таких же испытаний на выборочных участках монтажных швов, выполненных автоматической сваркой, а также домонтажных швов, выполненных ручной или автоматической сваркой, с учетом процедур контроля качества, применяемых на верфи. Прочие швы испытываются надувом воздуха после нанесения защитного покрытия при условии, что эти швы подверглись тщательному визуальному осмотру.
По согласованию с Регистром судоходства допускается принимать иные методы испытаний, если они будут признаны эквивалентными.
Параграф 2. Испытания струей воды из шланга,
гидропневматические испытания прочие методы испытаний
5. Если для проверки непроницаемости конструкций, перечисленных в приложении, требуются испытания струей воды из шланга, минимальное давление в стволе должно быть не менее 200 кПа. Отстояние ствола от испытываемого участка не должно превышать 1,5 м. Диаметр насадки должен быть не менее 12 мм.
6. При проведении гидропневматических испытаний следует соблюдать те же меры безопасности, что и при испытании надувом воздуха.
7. Регистром допускаются другие методы испытаний, если они будут признаны эквивалентными.
Приложение 1
к приложению 6
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Общие требования к испытаниям
п/п
Испытываемая
конструкция
Тип испытаний
Испытательное
давление
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Отсеки двойного
дна
Отсеки двойного
борта
Переборки танков
или цистерн,
диптанки
Топливные
цистерны
Балластные трюмы
судов для
навалочных грузов
Форпик и
ахтерпик,
используемые в
качестве цистерны
Форпик, не
используемый в
качестве цистерны
Ахтерпик, не
используемый в
качестве цистерны
Коффердамы
Водонепроницаемые
переборки
Водонепроницаемые
двери ниже
надводного борта
или палубы
переборок
Рули пустотелые,
полости
стационарных и
поворотных
насадок, полые
элементы
крыльевых
устройств
Туннель гребного
вала вне района
диптанков
Лацпорты
Водонепроницаемые
люковые закрытия
судов для
навалочных грузов
Водонепроницаемые
люковые закрытия
нефтенава-лочных
судов
Люковые закрытия
и другие
закрытия,
непроницаемые при
воздействии моря
Цепной ящик (если
он расположен в
корму от таранной
переборки)
Вкладные цистерны
Балластно-распре-
делительные
каналы
Вкладные цистерны
наливных судов,
перевозящих
пищевые жидкости
Танки и вкладные
цистерны
химовозов
Конструктив-
ные испыта-
ния1
Конструктив-
ные испыта-
ния1
Конструктив-
ные испыта-
ния1
Конструктив-
ные испытания
Конструктив-
ные
испытания 1
Конструктив-
ные испыта-
ния1
примечание 1
Испытания
надувом
воздуха
Конструктив-
ные испыта-
ния3
примечание 1
примечание 2
Испытания
надувом
воздуха
Испытания
струей воды
из шланга
Испытания
струей воды
из шланга
Испытания
струей воды
из шланга
Конструктив-
ные
испытания 1
Испытания
струей воды
из шланга
Конструктив-
ные испытания
Конструктив-
ные испытания
Конструктив-
ные испытания
Конструктив-
ные испытания
Конструктив-
ные испытания
Напор столба
воды до
палубы
переборок или
до верха
воздушной
трубы, в
зависимости
от того, что
больше
Напор воды до
верха
воздушной
трубы, но не
менее 2,4 м
от палубы,
ограничиваю-
щей отсек
сверху
Напор столба
воды до верха
воздушной
трубы, но не
менее 2,4 м
от палубы,
ограничиваю-
щей отсек
сверху, или
давления, на
которое
отрегулирован
предохрани-
тельный
клапан, если
он установ-
лен2
Напор столба
воды до верха
воздушной
трубы, но не
менее 0,9 м
от верха люка
Напор столба
воды до верха
воздушной
трубы, но не
менее 2,4 м
от верхней
точки
цистерны
Напор столба
воды до верха
воздушной
трубы, но не
менее 2,4 м
от верхней
точки
коффердама
Напор столба
воды 2,4 м от
люкового
закрытия, но
не менее
давления, на
которое
отрегулирован
предохрани-
тельный
клапан, если
он установлен
Напор столба
воды до верха
ящика
Напор столба
воды до верха
воздушной
трубы, но не
менее 0,9 м
Максимальное
давление
балластного
насоса
Напор столба
воды до верха
воздушной
трубы, но не
менее 0,9 м
Напор столба
воды до
уровня на 2,4
м выше
верхней
границы танка
или цистерны,
но не менее
давления, на
которое
отрегулирован
предохрани-
тельный
клапан, если
он установлен
Границы отсеков
должны быть
испытаны по
крайней мере с
одной стороны
Границы отсеков
должны быть
испытаны по
крайней мере с
одной стороны
Границы отсеков
должны быть
испытаны по
крайней мере с
одной стороны
Ахтерпик
испытывается
после установки
дейдвудной трубы
и гельмпортовой
трубы
Должно быть
испытано по
крайней мере
каждое второе
люковое закрытие
Границы грузовых
помещений должны
быть испытаны по
крайней мере с
одной стороны
1Могут быть допущены испытания надувом воздуха или
гидропневматические испытания при условии выполнения требований,
изложенных в главе 2 настоящего приложения. При этом по крайней мере
один отсек, цистерна или танк каждого типа должны быть подвергнуты
конструктивным испытаниям. Такие отсек, цистерна или танк должны
быть выбраны при одобрении проекта. Для серийных судов и судов,
аналогичных головному, допускается не повторять конструктивные
испытания отсеков, танков или цистерн. Замена конструктивных
испытаний испытаниями надувом воздуха или гидропневматическими
испытаниями не распостраняется на конструкции, ограничивающие
грузовые помещения наливных и нефтенавалочных судов, а также на
танки и цистерны для перевозки несовместимых жидких грузов и грузов,
загрязняющих окружающую среду. Если конструктивные испытания выявят
недостаточную прочность или другие значительные дефекты отсека,
цистерны или танка, не обнаруженные при испытании надувом
аналогичных помещений, все отсеки, танки или цистерны должны быть
подвергнуты конструктивным испытаниям.
2Там, где это применимо, самую высокую точку танка следует определять
до палубы, не учитывая люки. Для трюмов, предназначенных для жидкого
груза или балласта и имеющих большие люковые закрытия, в качестве
самой высокой точки следует принимать верх люка.
3 Регистром судоходства допускаются испытания надувом воздуха или
гидропневматические испытания при условии требований, изложенных в
главе 2 настоящего приложения.
4Если проведение испытаний струей воды из шланга невозможно без
повреждения установленного оборудования (механизмов, кабелей,
распределительных щитов, изоляции и других), Регистром судоходства
эти испытания допускается изменить тщательным визуальным осмотром
всех узлов пересечения и сварных швов, при необходимости, могут
потребоваться испытания непроницаемости методом капиллярного или
ультразвукового контроля.
Примечание 1

СОЛАС-74 Конвенцияның II-1-тарауының 14-Қағидасы
Жүк және жолаушылар кемелеріндегі су өткізбейтін өткізгіштердің алғашқы сынауы және құрылысы.
1. Бөлiмдерге бөлудi әрбiр көлденең немесе ұзындығы бойына су өтпейтiн сұрыптау мұндай берiктiктiң қоры тиiстi күйiнде батудың шектi сызығына дейiн ең үлкен болуы мүмкiн су бағанының қысымы шыдай алатын құрылысты алуы керек. Бұл іріктеулердің құрылысы әкімшіліктің талаптарына жауап беру керек.
2. Сұрыптаулардағы кертпештер және рецестер сұрыптауларды көршi учаскелері сияқты су өткізбейтіндей мықты болуы керек..
3. Егер шпангоуттар немесе бимстер су өтпейтiн палубаны немесе сұрыптауды, оның конструкциясымен ағашты қолдану немесе цементсiз қамтамасыз етiлуi керек болса
мұндай сұрыптау палубасының су өткiзбеушiлiктерi арқылы өтедi.
4. Сумен толтырылған басты бөлімдердің сынауы міндетті емес. Бөлiмдердi сумен толтырылулы кезінде сынау жүргiзiлмейдi, шлангтің суын сорғалаумен сынау жүргiзiлу тиiстi. Бұл сынаулар кеменiң құрылымынан кешiрек кезеңде өткізілуі мүмкiн болатын. Егер iс жүзiнде жоқ шлангi суын сорғалаумен сынау тетiктердiң бұзылуы, электр жабдығының изоляциясы немесе жабдықтың бөлшектерi болуы мүмкiн болса, егер бұл қажеттi болса, ол толықтырып дәнекерленген қосулардың көз мөлшерiнің тексеруiмен түбегейлі ауыстырылуы мүмкiн, мұндай құралдар, түрлi түстi әдiспен немесе ағынғыштыққа ультра-дыбыс сынау немесе баламалы сынау. Су өтпейтiн сұрыптауларды мұқият тексеру кез келген жағдайда өткізілуі керек..
5. Форпик, (қорапты кильлердi қоса) екi есе шығын түп және iшкi жиектер күшпен суды уыздану, СОЛАС-74 Конвенцияның II-1-тарауының 14-Қағидасы 1-тармағының талаптарына сәйкес жолмен сыналып көрiнуi керек.
6. Сұйықтар үшiн күшпен сұйық тасу өтпейтiндiкке жол көбiрек болған бойынша қарай сыналып көрiнуге тиiстi бөлiмдерге кеменiң бөлуінің бiр бөлiгiмен бөлiмдерге бөлудi тиiстi өзi биiк жүк таситын деңгей сызығы көбiрек болған бойынша қарай сыналып көрiнуге тиiстi немесе цистерналардың орналастырылуын аудандағы батудың шектi сызыққа жоғарғы киль кеме шеткі жағының көлденең биiктiгi үштен екiге болатын цистерналар. сынау күші жанында цистерна үстiнде 0,9 м салт еш уақытта болуы керек.

Правило 14 главы II-1 Конвенции СОЛАС-74
Конструкция и первоначальные испытания водонепроницаемых переборок
на пассажирских и грузовых судах
1. Каждая поперечная или продольная водонепроницаемая переборка
деления на отсеки имеет такую конструкцию, чтобы при надлежащем
запасе прочности она могла выдерживать давление наибольшего
возможного столба воды до предельной линии погружения.
2. Уступы и выступы (рецессы) в переборках должны быть
водонепроницаемыми и такими же прочными, как и соседние участки
самих переборок.
3. Если шпангоуты или бимсы проходят через водонепроницаемую палубу
или переборку, водонепроницаемость такой палубы или переборки
обеспечивается ее конструкцией без применения дерева или цемента.
4. Испытание главных отсеков наполнением их водой необязательно. В
тех случаях, когда испытание отсеков наполнением их водой не
проводится, там, где это практически осуществимо, проводится
испытание струей воды из шланга. Это испытание проводится на
возможно более поздней стадии постройки судна. Если испытание струей
воды из шланга практически неосуществимо ввиду возможного
повреждения механизмов, изоляции электрического оборудования или
деталей оборудования, его допускается заменить тщательным визуальным
осмотром сварных соединений, дополнив его, если это представляется
необходимым, такими средствами, как контроль цветным методом или
ультразвуковое испытание на протечку, или эквивалентное испытание. В
любом случае проводится тщательная проверка водонепроницаемых
переборок.
5. Форпик, двойное дно (включая коробчатые кили) и внутренние борта
испытывается путем налива воды под напором, соответствующим
требованиям пункта 1 Правил 14 главы II-1 Конвенции СОЛАС-74.
6. Цистерны для жидкостей, являющиеся частью деления судна на
отсеки, должны испытываться на непроницаемость путем налива воды под
напором, соответствующим самой высокой грузовой ватерлинии деления
на отсеки или на две трети высоты от верхней кромки горизонтального
киля до предельной линии погружения в районе расположения цистерн,
смотря по тому, что больше. При этом испытательный напор ни в коем
случае не должен быть менее 0,9 м над верхом цистерны.

7. Осы қосымшаның 4 және 5-тармақтардағы ескертiлген сынаулар бөлiмдерге бөлудiң конструкцияларының су өткiзбеушiлiктiң тексеру мақсатымен жүргiзiледi және сынау сияқты қаралуға тиiстi емес сұйық отынды сақтау немесе болуы үшiн мүмкiн тұрбалардың ол қосылатын цистернадағы сұйықтың деңгейiнiң биiктiгiнен тәуелдiлiк қатты сынаудан астам талап ете алатын басқалар үшiн арнайы мақсаттар елеулі пайдаға асуы қандай болмасын растайтын.
2-ескертпе

7. Испытания, упомянутые в пунктах 4 и 5 настоящего Приложения,
проводятся с целью проверки водонепроницаемости конструкций деленияна отсеки и не должны рассматриваться как испытания,
подтверждающие годность какого-либо отсека для хранения жидкого
топлива или для других специальных целей, для которых потребуется
более жесткое испытание в зависимости от высоты возможного уровня
жидкости в цистерне или в присоединяемых к ней трубах.
Примечание 2

СОЛАС-74 Конвенцияның II-1-тарауының 18-Қағидасы жүк және жолаушылар кемелерінің және Иллюминаторлардың су өткізбейтін есіктерінің алғашқы сынауы және конструкциясы
1. Жолаушылар кемесінде:
1) барлық су өткізбейтін күл және көмір жеңдері, тұрбалар, клапандар, жүкті және көмірді порттар, лацпорттар, иллюминаторларды дайындау сапасы, материалы және құрылысы осы ережелердің айтылған әкiмшiлiк талаптарына сай болуы керек;

Правило 18 главы II-1 Конвенции СОЛАС-74 Конструкция и
первоначальные испытания водонепроницаемых дверей иллюминаторов на
пассажирских и грузовых судах.
1. На пассажирских судах:
1) конструкция, материалы и качество изготовления всех
водонепроницаемых дверей, иллюминаторов, лацпортов, грузовых и
угольных портов, клапанов, труб, зольных и мусорных рукавов,
упомянутых в настоящих правилах, должны отвечать требованиям
Администрации;

2) тiк су өтпейтiн есiктердiң рамалары есiктердiң тиiстi жабу кедергi келтiретiн қоқыс шоғырлана алатын саңылауды астында алуы керек.
2. Әрбiр су өтпейтiн есiктiң жолаушылар және жүк таситын кемелерге сәйкесiнше сұрыптаулар немесе су бетi жиегiнiң палубасына дейiн палубасына дейін биiктiктi су бағанының күшiмен сыналып көрiнуi керек. Мұндай сынау пайдалануға кеменiң өткiзуiне дейiн немесе кейiн есiктердiң қоюынан жүргiзiлуi керек.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
7-қосымша
Болаттың механикалық құрамдарын пайдалану коэффициенті
RеН

2) рамы вертикальных водонепроницаемых дверей не должны иметь в
нижней части паза, где может скапливаться мусор, препятствующий
надлежащему закрытию дверей.
2. На пассажирских и грузовых судах каждая водонепроницаемая дверь
должна испытываться напором столба воды высотой до палубы переборок
или до палубы надводного борта соответственно. Такое испытание
проводится до сдачи судна в эксплуатацию либо до, либо после
установки дверей.
Приложение 7
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент использования механических свойств стали
RеН

4)
қазандық астындағы аудан
0,25
0,25
9. Қондырмалар, рубкалар және фальшборттар
23
Қаптау
0,1
0,1
24
Жиынтық
0,1
0,1
1 құрамдастырылған кемелер мен жүк тиейтін кемелерге арналған и = 0,15 мм/жыл.
2 Камераларды инертті газбен толтырған кезде және 10 % көбейеді.
3 0,1 енді жоғарғы бөлікте орналасқан көлденең балкалар үшін, камера биіктігі, и = 0,25 мм/жылына.
Теңіз кемелерін сыныптау
және жасау қағидасына
10-қосымша
Кеме түбінің қорғанысы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
11-қосымша
Корпус конструкциясы элементтері және байланыстардың әртүрлі топтары үшін болат таңдау
Байланыс тобы I
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
12-қосымша
Корпус конструкциясы элементтері және байланыстардың әртүрлі топтары үшін болат таңдау
Байланыс тобы II
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
13-қосымша
Корпус конструкциясы элементтері және байланыстардың әртүрлі топтары үшін болат таңдау
Байланыс тобы III
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
14-қосымша
Конструкциялардың есептік температурасының анықтамасы
Құрылымы
Оқшаулаудың болуы
Жылытудың болуы
Есептік температура tР
Жүк тиейтін бөлме ауданы
Жүк тиейтінге жатпайтын бөлме аудандары
сауыттар
трюмдер
Есептік палубаның ашық бөлігі, жазғы жүк тиейтін ватерсызықтың бортты қаптауы (мұзды аймақтан жоғары – мұзды жүзу кемесіне арналған) және аралықтың, палубаның, платформаның, палуба асты цистерналардың құрылысына 1 м енді жері және оларға қосылатын жиынтық
Бар
Жоқ
ТА
Бар
0,50ТА
Жоқ
Жоқ
0,70ТА
ТА + 50С
0,60ТА
Жылытпайтын қондырмалар үшін есептік палубаның бөлігі
Жоқ
-100С
Рубкалар мен қондырғ ылардың сыртқы құрылымы
Бар
Бар
0,50ТА
Жоқ
0,70ТА
Екі жағынан сыртқы ауамен суытатын құрылымдар
Жоқ
Жоқ
ТА
Өзгермелі ватерсызық ауданындағы бортты қаптаудың бөлімі. Мұзды жүзу кемелерінің мұзды белдеуі.
Бар
Жоқ
0,55ТА
Бар
0,35ТА
Жоқ
Жоқ
0,40ТА
Ескертпе: 1. Корпустың су асты сыртқы құрылымы үшін tР = 0 0С.
2. "—" белгі, оқшаулаудың болуы есептік температураға әсер етпейді.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
15-қосымша
Корпус конструкцияларының элементері кернеулілік деңгейіне,
кернеулердің елеулі шоғырлануына, тораптар дайындау мен істеп
шығарудың қиындығына, байланысты байланыстар тобына бөлінуі
№ р/п
Корпустың байланысы
Байланыс тобы
кеменің ортаңғы бөлігінде
кеменің ортаңғы бөлігінен тыс
1

4)
в районе под котлами
0,25
0,25
9. Надстройки, рубки и фальшборт
23
Обшивка
0,1
0,1
24
Набор
0,1
0,1
1 Для комбинированных судов и судов для навалочных грузов и = 0,15
мм/год.
2 При заполнении отсеков инертным газом и увеличивается на 10 %.
3 Для горизонтальных балок, расположенных на верхнем участке шириной
0,1 высоты отсека, и = 0,25 мм/год.
Приложение 10
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Защита днища судна
Приложение 11
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Выбор стали
для элементов конструкций корпуса и различных групп связей
Группа связей I
Приложение 12
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Выбор стали
для элементов конструкций корпуса и различных групп связей
Группа связей II
Приложение 13
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Выбор стали
для элементов конструкций корпуса и различных групп связей
Группа связей III
Приложение 14
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение расчетной температуры конструкций
Конструкции
Наличие
изоля-
ции
Наличие
подог-
рева
Расчетная температура tР
Район грузовых
помещений
Район помещений,
не относящихся к
грузовым
танки
трюмы
Открытая часть
расчетной палубы,
бортовая обшивка выше
летней грузовой
ватерлинии (для судов
ледового плавания —
выше ледового пояса) и
примыкающие к ним
набор и участки
шириной до 1 м
конструкцийпере борок,
палуб, платформ,
подпалубных цистерн
Есть
Нет
ТА
Есть
0,50ТА
Нет
Нет
0,70ТА
ТА + 5о С
0,60ТА
Часть расчетной палубы
под необогреваемыми
надстройками
Нет
-10 оС
Наружные конструкции
надстроек и рубок
Есть
Есть
0,50ТА
Нет
0,70ТА
Конструкции,
охлаждаемые наружным
воздухом с обеих
сторон
Нет
Нет
ТА
Часть бортовой обшивки
в районе переменной
ватерлинии. Ледовый
пояс судов ледового
плавания
Есть
Нет
0,55ТА
Есть
0,35ТА
Нет
Нет
0,40ТА
Примечания: 1. Для наружных конструкций подводной части корпуса
tР = 0 оС.
2. "—" означает, что наличие изоляции не влияет на расчетную
температуру.
Приложение 15
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Разделения на группы элементов конструкций корпуса в
зависимости от уровня напряженности, наличия значительной
концентрации напряжений, сложности оформления и изготовления
узлов
п/
п
Связи корпуса
Группа связей
в
средней
части
судна
вне средней
части судна
1
2
3
4
5
Ширстрек, палубный стрингер расчетной

Ширстрек, есептік палубаның палубалы стрингері1,9
III
II
(I ауданынан тыс 0,61)
2
Жақты аймақ2,3,9
3
Бойлыққа жабысып тұрған есептік палуба төсемінің белбеулері, жүк тиейтін люктар бұрышындағы есептік палуба төселімінің аймағы5,6, соның ішінде суытылатын бө мелердегі төменгі палубадағы7 ұзартылған аралық қосылатын4,9 есептік палуба аймағының төсемі
4
5
Шеткі кницаны8 қосқанда, 0,15L ұзындығы бар ұзын бойғы комингстер қондырмалар ұзын қабырғаларының өтпелі жерлерінің аяқталуы (осы Қағиданың 83-қосымшасы)8
6
Люктің ойылған жерінің көлденеңі мен аймағының арасынан басқа есеп палубасының аймақтары
7
Жоғары аймақтың ұзартылған аралықтарының, есептік палубаның ұзартылған палубалары, бортты палуба асты цистерналардың ұзартылған қабырғаларының ширстракасы
8
Көлденең кильді қосқанда, екінші түптің төсемінің түп қаптауының аймағы
9
Бортты палубалы цесналардың және ұзартылған аралықтарының үстіңгі аймағы
II
I
10
0,15L ұзындығынан кем емес жүк тиейтін люктардың ұзартылған комингстері
11
Рубкалар мен қысқа құрылыстардың ұзартылған қабырға ларының қаптамасының жиынтығы және қаптауы, сыртқы ұзартылған байланысы (бірінші қабат)
12
Жүк тиейтін кемежайлар үшін борттың ойылған жердің бұрышындағы қаптама
II
II
13
Мұзды күшею I ауданындағы (дәнекерлейтін балкалар) жиынтық пен қаптау (осы Қағиданың 62 және 63 сурет); дәнекерлейтін бетті штевнялар: Arc4, Ice3, Ice2, Icel категориялы кемелер үшін
I
I
14

палубы1,9
Скуловой пояс2,3,9
Поясья настила расчетной палубы, примыкающие
к продольным переборкам4,9, поясья настила
расчетной палубы в углах грузовых люков5,6, в
том числе нижних палуб в охлаждаемых
помещениях7
Продольные комингсы длиной более 0,15L,
включая концевые кницы8 Переходные участки
окончания продольных стенок надстроек
(приложение 83 настоящих Правил)8
III
II
(I вне
района 0,61)
6
7
8
9
10
11
Прочие поясья расчетной палубы, за
исключением поясьев между поперечными
кромками вырезов люков
Продольные балки расчетной палубы, верхних
поясьев продольных переборок, ширстрека,
продольных стенок бортовых подпалубных
цистерн
Поясья обшивки днища, включая горизонтальный
киль, и настил второго дна
Верхние поясья продольных переборок и
бортовых подпалубных цистерн
Продольные комингсы грузовых люков длиной
менее 0,15L
Наружные продольные связи, обшивка и набор
длинных надстроек и обшивка продольных стенок
коротких надстроек и рубок (первый ярус)
II
I
12
Обшивка борта в углах вырезов для грузовых
портов
II
II
13
Обшивка и набор (сварные балки) в районе I
ледовых усилений (приложения 121 и 122
настояшихПравил); сварные листовые штевни:
судов категорий Arc4, Ice3, Ice2, Icel
I
I
14

1)
2)
Катанды бейне жиынтығы:
Мұз күшейткіш барлық санатты кемелер, сонымен қатар Icebreaker6 санатты мұзжарғыш кемелер
Icebreaker9, Icebreaker8 и Icebreaker7 санатты мұзжарғыштар
I
II
I
II
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
16-қосымша
Кеме корпусының байланыс тобы мен элементінің қалыңдығына байланысты болаттың санаты
Кеме корпусы элементінің қалыңдығы
S, мм
Кеме корпусы элементіне жататын байланыс тобы
I
II
III
Қалыпты беріктігі бар болат
Жоғары беріктігі бар болат
Қалыпты беріктігі бар болат
Жоғары беріктігі бар болат
Қалыпты беріктігі бар болат
Жоғары беріктігі бар болат
S
15,0
А
АН
А
АН
А
АН
15< S
20
В
20 < S
25
В
D
DH
25 < S
30
D
DH
30 < S
35
В
Е
ЕН
35 < S
40
40 < S
50
D
DH
Е
ЕН
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
17-қосымша
ІІІ топқа жататын байланыс ауданының шекарасы
Жүк таситын люктардың (сызықтап тасталған) бұрышындағы, ІІІ топқа жататын байланыс ауданының шекарасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
18-қосымша
Редукциялық коэффицент
r
Жүзу ауданы
R1
R2
R2-RSN
R3-RSN
R3
r
1
1,25 – 0,25L•10-2 Ә1
1,0 – 0,20L•10-2
0,86 – 0,18L•10-2
0,75 – 0,18L•10-2
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
19-қосымша
Кеменің көлденең қимасы бойына салмақты тарату
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
20-қосымша
Июші сәттер және кесіп өтетін күштер үшін белгілер ережесі
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
21-қосымша
Тынық судағы кесіп өтетін күштердің эпюрасы
Күшті кесіп өтетін эпюрлердің жөндеу сызбасы:
1 — көлденеңаралық; 2 — жөнделмеген эпюра;
3 — жөнделген эпюра;
R1 және R2 — артқы және алдыңғы жақты аралықта тиелген трюм түбінің ұзартылған байланыс реакциясының жиынтығы, сәйкесінше;
R'1 және R'2 — бұл да тиелмеген трюм үшін
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
22-қосымша
Июші сәттердің ең үлкен тербеліс қимасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
23-қосымша
коэффициенті
Кеме ұзындығы бойынша кесу жағ дайы
б
x/L < 0,4
0,4 Әх/ 0,65
x/L > 0,65
2,5x/L
1
(1 – х/L)/0,35
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
24-қосымша
коэффициенті
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
25-қосымша
1 и
2 коэффициенттері
Кеме ұзындығы бойынша кесу жағдайы
1
2
0
x/L < 0,2
7,945
0x/L
4,6x/L
0,2
x/L
0,3
1,59f0
0,92
0,3 < x/L < 0,4
1,59
0 - (15,9
0 - 7) x (x/L - 0,3)
0,92 - 2,2(x/L - 0,3)
0,4
x/L
0,6
0,7
0,7
0,6 < x/L < 0,7
0,7+3(x/L - 0,6)
0,7+(17,3
0 - 7) x (x/L - 0,6)
0,7
x/L
0,85
1,0
1,73
0
0,85 < x/L
l,0
1 - 6,67(x/L - 0,85)
0 [1,73 - 11,53(x/L - 0,85)]
cb
0 = ------------
cb + 0.7
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
26-қосымша
1 и
2 коэффициенттері
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
27-қосымша
1 и
2 коэффициенттері
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
28-қосымша
r редукциялық коэффициенті
Жүзу ауданы
R1
R2
R2-RSN
R3-RSN
R3
r
1,1–0,23 L•10-2
1
1,0-0,25L•10-2
0,94-0,26L•10-2
0,71-0,22L•10-2
0,60-0,20L•10-2
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
29-қосымша
F коэффициенті
Кеме ұзындығы бойынша кесу жағдайы
F
х/L
0,15
0,15 < х/L < 0,45
0,45
х/L ? 0,75
х/L > 0,75
0,667х/L
0,1 + 3(х/L – 0,15)
1
1 – 4(х/L – 0,75)
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
30-қосымша
F коэффициенті
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
31-қосымша
Корпусты кесу кезіндегі көлденең қарсылығын анықтау кезіндегі люк аралық қосқыштардың ұзартылған есебі
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
32-қосымша
Есептік кесу
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
33-қосымша
Діріл жылдамдығы және діріл үдеуінің мүмкін орташа квадратты мағынасы
Треть-октавты орташа геометриялық сызықтың жиілігі, Гц
Корпус және қондырма, қатты байланыстар
Кемелік құрылыстар
Балкалар2
Тілімшелер
Жіберілетін орташа квадраттық мағыналар
Виброжылдамдық
Виброүдеу
Виброжылдамдық
Виброүдеу
Виброжылдамдық
Виброүдеу
с/ мм
дБ
с2/ м
дБ
с/ мм
дБ
с2/ м
дБ
с/ мм
дБ
с2/ м
дБ
1,6
5,6
101
0,054
45
5,6
101
0,054
45
5,6
101
0,054
45
2
5,6
101
0,067
47
5,6
101
0,067
47
5,6
101
0,067
47
2,5
5,6
101
0,084
49
5,6
101
0,084
49
5,6
101
0,084
49
3,15
5,6
101
0,106
51
7,1
103
0,135
53
7,1
103
0,135
53
4
5,6
101
0,135
53
8,9
105
0,21
57
8,9
105
0,21
57
5
5,6
101
0,17
55
11
107
0,34
61
11
107
0,34
61
6,3
5,6

1)
2)
Набор из катаного профиля:
судов всех категорий ледовых усилений, а
также ледоколов категории Icebreaker6
ледоколов категорий Icebreaker9, Icebreaker8
и Icebreaker7
II
II
1В средней части судов длиной более 250 м применяется категория стали
не ниже Е или ЕН.
2По всей длине судов длиной 150 м и менее предусматривается группа
связей II, если по всей ширине судна имеется двойное дно.
3В средней части судов длиной более 250 м применяется категория стали
не ниже D или DH.
4За исключением поясьев палубного настила, примыкающих к обшивке
внутреннего борта судов с двойными бортами.
5Для судов с широким раскрытием палубы следует относить к группе
связей III в пределах грузовой зоны.
6Для навалочных и нефтенавалочных судов, рудовозов и нефтерудовозов
следует относить к группе связей III в районе 0,6L и к группе связей
II в пределах оставшейся части грузовой зоны.
7Границы районов связей, относящихся к данной группе, соответствуют
приложению 17 настоящих Правил. Применяется категория стали не ниже
D или DH. 9 Отдельный пояс группы связей III или категории Е/ЕН в пределах средней части длины судна должен иметь ширину не менее 800 + 5L, но может приниматься не более 1800 мм, насколько это совместимо с конструкцией корпуса судна.
Приложение 16
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Категория стали в зависимости от толщины
элемента и группы связей корпуса судна
Толщина
элемента
корпуса
судна
S, мм
Группа связей, к которой относится элемент корпуса судна
I
II
III
Сталь
нормаль-
ной
проч-
ности
Сталь
повышен-
ной
прочности
Сталь
нормаль-
ной
прочности
Сталь
повышен-
ной
прочности
Сталь
нормаль-
ной
прочности
Сталь
повышенной
прочности
S < 15,0
А
АН
А
АН
А
АН
15< S < 20
В
20 < S  <25
В
D
DH
25 < S  <30
D
DH
30 < S  <35
В
Е
ЕН
35 < S  <40
40 < S  <50
D
DH
Е
ЕН
Приложение 17
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Границы районов связей, относящихся к группе III
Границы районов связей, относящихся
к группе III, в углах грузовых люков (заштрихованы)
Приложение 18
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Редукционный коэффициент
r
Район
плава-
ния
R1
R2
R2-RSN
R3-RSN
R3
r
1
1,25 – 0,25L
10-2<1
1,0 – 0,20L
10-2
0,86 – 0,18L
10-2
0,75 – 0,18L•10-2
Приложение 19
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Распределение нагрузки по контуру поперечного сечения судна
Приложение 20
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Правило знаков для перерезывающих сил и изгибающих моментов
Приложение 21
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Эпюры перерезывающих сил на тихой воде
Схема корректировки эпюры перерезывающих сил:
1 — поперечная переборка; 2 — некорректированная эпюра;
3 — корректированная эпюра;
R1 и R2 — сумма реакций продольных связей днища загруженного трюма на кормовой и носовой переборке, соответственно;
R'1 и R'2 — то же для незагруженного трюма
Приложение 22
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Максимальный размах изгибающего момента
Приложение 23
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент
Положение сечения по длине судна
x/L < 0,4
0,4 < х/L < 0,65
x/L > 0,65
2,5x/L
1
(1 – х/L)/0,35
Приложение 24
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент
Приложение 25
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициенты f1 и f2
Положение сечения по
длине судна
f1
f2
0 < x/L < 0,2
7,945f0x/L
4,6x/L
0,2 < x/L < 0,3
1,59f0
0,92
0,3 < x/L < 0,4
1,59f0 - (15,9f0 - 7) x (x/L - 0,3)
0,92 - 2,2(x/L -
0,3)
0,4 < x/L < 0,6
0,7
0,7
0,6 < x/L < 0,7
0,7+3(x/L - 0,6)
0,7+(17,3f0 - 7) x
(x/L - 0,6)
0,7 ? x/L < 0,85
1,0
1,73f0
0,85 < x/L < l,0
1 - 6,67(x/L - 0,85)
f0 [1,73 - 11,53(x/
- 0,85)]
f0 =
Приложение 26
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициенты f1 и f2
Приложение 27
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициенты f1 и f2
Приложение 28
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Редукционный коэффициент
r
Район
плава-
ния
R1
R2
R2-RSN
R3-RSN
R3
r
1,1–0,23 L
•10-2 <1
1,0-0,25L
•10-2
0,94-0,26L
•10-2
0,71-0,22L
•10-2
0,60-0,20L
•10-2
Приложение 29
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент
F
Положение сечения по длине судна
F
х/L < 0,15
0,15 < х/L < 0,45
0,45 < х/L < 0,75
х/L > 0,75
0,667х/L
0,1 + 3(х/L – 0,15)
1
1 – 4(х/L – 0,75)
Приложение 30
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент
F
Приложение 31
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Учет продольных межлюковых перемычек при определении
момента сопротивления поперечного сечения корпуса
Приложение 32
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расчетное сечение
Приложение 33
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Допустимые средние квадратические значения виброскорости и
виброускорения
Средние
геомет-
рические
частоты
треть-
октавных
полос,
Гц
Корпус и
надстройка,
жесткие связи
Судовые конструкции
Балки2
пластины
Допускаемые средние квадратические значений
Виброс-
корость
Вибро-
ускоре-
ние
Вибро-
ско-
рость
Вибро-
уско-
рение
Вибро-
скорость
Виброуско-
рение
мм/с
дБ
м/с2
дБ
мм/с
дБ
м/с2
дБ
мм/с
дБ
м/с2
дБ
1,6
5,6
101
0,054
45
5,6
101
0,054
45
5,6
101
0,054
45
2
5,6
101
0,067
47
5,6
101
0,067
47
5,6
101
0,067
47
2,5
5,6
101
0,084
49
5,6
101
0,084
49
5,6
101
0,084
49
3,15
5,6
101
0,106
51
7,1
103
0,135
53
7,1
103
0,135
53
4
5,6
101
0,135
53
8,9
105
0,21
57
8,9
105
0,21
57
5
5,6
101
0,17
55
11
107
0,34
61
11
107
0,34
61
6,3
5,6

104
3,8
82
1 Корпус және қондырма, қатты байланыс — қондырма қабырғалары, транцемі, борттары, басты көлденең және ұзартылған ларының орыны.
2 соның ішінде кемелік механизмдер мен жабдықтарға арналған фундамент балкасы.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
34-қосымша
Діріл жылдамдығы және діріл үдеуінің мүмкін орташа квадратты мағынасы
Виброжылдамдық пен виброүдеудің орташа квадраттық мағынасы:
1 сызық — для корпуса, надстроек и жестких связей;
2 сызық — блок жиынтығы, соның ішінде кемелік механизмдер мен жабдықтардың фундаменті балкалары үшін;
3 сызық — тілімше үшін
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
35-қосымша
Тіреу қимасының жағдайын таңдау

104
3,8
82
1 Корпус и надстройки, жесткие связи — места пересечения палуб с
главными поперечными и продольными переборками, бортами,
транцем, стенками надстройки.
2 В том числе балки фундаментов под судовые механизмы и
оборудование.
Приложение 34
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Допустимые средние квадратические значения виброскорости и
виброускорения
линия 1 — для корпуса, надстроек и жестких связей;
линия 2 — для балок набора, в том числе для балок фундаментов под судовые механизмы и оборудование;
линия 3 — для пластин.
Приложение 35
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Выбор положения опорного сечения

0,05s
(0,5 Ә Dl)
Көлденең беттер және бiр тарабы сұйық жүк немесе балласттың әсерiне ұшырайтын көлденең сызыққа 25о кем көлбеу болатын беттер.
Тiк беттер және 25о екi тарабы балласттың және/немесе сұйық жүгiн әсерге ұшырайтын көлденең сызыққа көлбеу болатын беттер
0,10s
(2Ә D3)
Көлденең беттер және екi тарабы балласттың және/немесе сұйық жүгiн әсерге ұшырайтын көлденең сызыққа 25о кем көлбеу болатын беттер

0,05s
(0,5 <
s<l)
Горизонтальные поверхности и поверхности, имеющие
наклон менее 25о к горизонтальной линии, одна сторона
которых подвержена воздействию жидкого груза или
балласта.
Вертикальные поверхности и поверхности, имеющие наклон
более 25о к горизонтальной линии, две стороны которых
подвержены воздействию жидкого груза и/или балласта
0,10s
(2 <
s <3)
Горизонтальные поверхности и поверхности, имеющие
наклон менее 25о к горизонтальной линии, две стороны
которых подвержены воздействию жидкого груза и/или
балласта

1. Қос қабатты түп
1)
Көлденең кильге тiк және туннелдi киль
0,35
2)
Оған қоса, екiншi түптердiң төсенiшіне
0,25
3)
Оған қоса, машина бөлiмшесiндегi екiншi түптерiнің төсенiшіне және таяныш мойынтiректердiң астында
0,35
4)
Машиналармен, қазандармен, таяныш мойынтiректердiң астында тiк және туннелдi кильдерге, сонымен бiрге алдыңғы жақ перпендикулярынан 0, 25L флоралары
0,35
5)
Қалған аудандарда тiк және туннелдi кильдерге флоралар
0,25
6)
Бүрмелi сұрыптаулардың белбеулерiнiң астында екiншi түптiң шеткi түп аралық параққа және төсенiшiне флоралар

1. Двойное дно
1)
Вертикальный и туннельный киль к горизонтальному
килю
0,35
2)
То же, к настилу второго дна
0,25
3)
То же, к настилу второго дна в машинном
отделении и под упорными подшипниками
0,35
4)
Флоры к вертикальному и туннельному килям под
машинами, котлами, упорными подшипниками, а
также на 0,25L от носового перпендикуляра
0,35
5)
Флоры к вертикальному и туннельному килям в
остальных районах
0,25
6)
Флоры к крайнему междудонному листу и к настилу
второго дна под поясками гофрированных переборок

0,35
7)
Өткiзбейтiн және қабырға және ағынды құдықтардың түбiнiң стрингерлер немесе периметр бойынша цистерна шектейтiн кильдерiнiң бөлiмшелерi флоралар өзара, флораларға және стрингерлерге екiншi түптiң төсенiшiне
0,35
8)
Алдыңғы жақ перпендикулярынан 0, 25L сыртқы қаптамаға флоралар және түптiк стрингерлер
0,25
9)
оған қоса, қалған аудандар жағдайларда
0,2
10)
Машиналармен, қазандармен және таяныш мойынтiректердiң астында екiншi түптiң төсенiшiне флоралар және түптiк стрингерлер
0,25
11)
оған қоса, қалған аудандар жағдайларда
0,15
12)
Алдыңғы жақ перпендикулярынан 0, 25L сыртқы қаптамаға флоралар және түптiк стрингерлер
0,25
13)
оған қоса, қалған аудандар жағдайларда
0,2
14)
Сыртқы қаптамаға шеткi түп аралық парақ
0,35
15)
Екiншi түптiң төсенiшiне көлбеген түп аралық парақ
0,35
16)
Сыртқы қаптамаға флорлардың бракетті бракеттері төменгi арқалықтары
0,15
17)
Екiншi түптiң төсенiшiне флордың жоғарғы арқалықтары және бракеттері
0,1
18)
Туннелдi кильдiң қабырғаларына, екiншi түптiң көлденең кильге, сыртқы қаптамаға және төсенiшiне (осы Қағиданың 390-тармағы) арқалық бракеты
0,35
19)
осы кестенiң 1-тармағының 4) және 7) тармақшаларда көрcетiлген аудандар 2,5 м кем екiншi түптiң сыртқы қаптамаға, төсенiш жиынның ұзындық бойына жүйесi, тiк және туннелдi кильлер, шеткi түп аралық парақтың жанында флоралар арасындағы қашықтықтан тыс
0,25
20)
оған қоса, барлық аудандардағы 2, 5 м флоралар арасындағы қашықтықта және көп
0,35

0,35
7)
Флоры непроницаемые и участки стрингеров или
киля, ограничивающих цистерны по периметру,
стенки и днища сточных колодцев между собой, к
настилу второго дна, флорам и стрингерам
0,35
8)
Флоры и днищевые стрингеры к наружной обшивке на
0,25L от носового перпендикуляра
0,25
9)
То же, в остальных районах
0,2
10)
Флоры и днищевые стрингеры к настилу второго дна
под машинами, котлами и упорными подшипниками
0,25
11)
То же, в остальных районах
0,15
12)
Флоры к днищевым стрингерам на 0,25L от носового
перпендикуляра
0,25
13)
То же, в остальных районах
0,2
14)
Крайний междудонный лист к наружной обшивке
0,35
15)
Наклонный междудонный лист к настилу второго дна
0,35
16)
Нижние балки и бракеты бракетных флоров к
наружной обшивке
0,15
17)
Верхние балки и бракеты флоров к настилу второго
дна
0,1
18)
Бракеты, поперечные балки (пункт 390 настоящих
Правил) к стенкам туннельного киля,
горизонтальному килю, наружной обшивке и настилу
второго дна
0,35
19)
Флоры при продольной системе набора к наружной
обшивке, настилу второго дна, вертикальному и
туннельному килям, крайнему междудонному листу
при расстоянии между флорами менее 2,5 м вне
районов, указанных в подпунктах 4) и 7) пункта 1
настоящей таблицы
0,25
20)
То же, при расстоянии между флорами 2,5 м и
более — во всех районах
0,35

21)
Алдыңғы жақ перпендикулярынан 0, 25L-ге сыртқы қаптамаға ұзына бойына арқалықтар
0,17
22)
Оған қоса, басқа аудандарда
0,13
23)
Екiншi түптiң төсенiшiне ұзына бойына арқалық
0,1
24)
Екiншi түптiң сыртқы қаптамаға, шеткi түп аралық параққа, төсенiшiне (2-тармақ ) осы ережелердiң 378-тармағы) жиынның ұзындығының жүйесi және ұзындық бойының арқалықтарының жанындағы бракет
0,25
2. Жалаң түп
1)
Көлденең кильге тік киль
0,35
2)
Белдеуге тік киль
0,25

21)
Продольные балки к наружной обшивке на 0,25L от
носового перпендикуляра
0,17
22)
То же, в остальных районах
0,13
23)
Продольные балки к настилу второго дна
0,1
24)
Бракеты при продольной системе набора (подпункт
2) пункта 378 настоящих Правил) к наружной
обшивке, крайнему междудонному листу, настилу
второго дна и продольным балкам
0,25
2. Одинарное дно
1)
Вертикальный киль к горизонтальному килю
0,35
2)
Вертикальный киль к пояску
0,25

3)
Тiк кильге және ұзына бойына сұрыптаулар флоралары
0,45
4)
Олардың белбеулерiне түптiк стрингерлерiнiң флора және қабырғасы және машиналармен, қазандармен және таяныш мойынтiректердiң астында сыртқы қаптамаға, сонымен бiрге ахтерпикте
0,25
5)
Аудандар сыртқы қаптамаға түптiк стрингерлерiнiң флора және қабырғалары қалған жағдайларда
подпункты 8), 9), 19) и 20) пункта 1
6)
Оған қоса, олардың белбеулерiне қалған жағдайлардағы аудандар
0,15
7)
Флораларға түптiк стрингерлерiнiң қабырғалары
0,2
8)
Сыртқы қаптамаға ұзына бойына түптiк арқалықтар
подпункты 21) и 22) пункта 1

3)
Флоры к вертикальному килю и продольным
переборкам
0,45
4)
Флоры и стенки днищевых стрингеров к их пояскам
и к наружной обшивке под машинами, котлами и
упорными подшипниками, а также в ахтерпике
0,25
5)
Флоры и стенки днищевых стрингеров к наружной
обшивке в остальных районах
подпункты
8), 9), 19)
и 20)
пункта 1
6)
То же, к их пояскам в остальных районах
0,15
7)
Стенки днищевых стрингеров к флорам
0,2
8)
Продольные днищевые балки к наружной обшивке
подпункты
21) и 22)
пункта 1

3. Бортты жиынтық
1)
0, 25L алдыңғы жақ перпендикулярынан ауданда, цистерналар, машина бөлiмшесi, мұзды күшейтулерiн ауданда сыртқы қаптамаға, сонымен бiрге кемелерге немесе теңiздегi ғимараттарына теңiзде арқанмен байлайтын кемелердің жиектерiнiң күшейтулерiнiң аудандарындағы (соның iшiнде жақтаулық) шпангоуттар және бүйiр стрингерлер
0,17
2)
Оған қоса, басқа аудандарда
0,13
3)
Осы тармақтың 1-тармағында көрcетiлген аудандардағы олардың белбеулерiне (соның iшiнде жақтаулық) шпангоуттар және бүйiр стрингерлер

3. Бортовой набор
1)
Шпангоуты (в том числе рамные) и бортовые
стрингеры к наружной обшивке в районе 0,25L от
носового перпендикуляра, в цистернах, в машинном
отделении, в районе ледовых усилений, а также в
районах усилений бортов судов, швартующихся в
море к судам или морским сооружениям
0,17
2)
То же, в остальных районах
0,13
3)
Шпангоуты (в том числе рамные) и бортовые
стрингеры к их пояскам в районах, указанных в
подпункте 1) настоящего пункта

2)
Жақтаулық арқалықтарының нығаюы, флоров үшiн (осы қағиданың 323-тармағы) қаттылық қыр және кницалар
0,1
7. Тетiктердiң бас тетiктер және Қазандар, iргелерiне iргелер
1)
2)
3)
4)
Екiншi түптiң сыртқы қаптамаға, төсенiшiне iргелерiнiң қабырғасы және палубалық төсенiшке
Iргелердiң қабырғаларына (белбеулер ) жоғарғы тiрек парақтар, бракетам және кницаларға
Бракеты және iргелердiң қабырғаларына, екiншi (флоров белбеулерге) түптiң сыртқы қаптамаға, төсенiшi және палубалық төсенiшке iргелердiң кницасы
Олардың белбеулерiне бракеты және кница
0,354
0,452
0,354
0,25
1 Екi жақты үздiксiз тiгiс керек болады.
2 Барлық жуандыққа тесiп өткен күйiкпен қамтамасыз етуге керек болады.
3 Пiсiру жiгiнiң берiктiк коэффициентiнiң кницаларын ауданда 0,
35 алуы керек қабырғалары бар арқалықтардың бұрыштық жiктер, жалғ астыратын белбеулерi алуы керек. Кницаларды белбеулер кницалардың арасындағы аралықтағы арқалықтың белбеуi жiкпен, не оған сол пiсiруi
керек.
4 Конструкциялар арқалықтардың қабырғаларының астында, бракет және iргелердiң кницалары пiсiру жiгiнiң берiктiк коэффициентi бар екi жақты үздiксiз бұрыштық жiгiн екiншi Түп және палубаның төсенiшiне 0, 35 пiсiруi керек.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
қоса берілетін 50-қосымша
Тігістер
Тігістер: а — шахматты; б — шынжырлы; б — ирек тісті;
г — бір жақты үзік; д — шахматты нүктелі
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
51-қосымша
Бұрыштық тігістің үлгісіне байланысты
коэффициентінің мәні
Бұрыштық тігістің үлгісі
Екі жақты үзіксіз
Шахматты, шынжырлы және ирек тісті
Бір жақты үзіксіз
Бір жақты үзікті
1,0
t/l
2,0
2t/l
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
52-қосымша
Валик қимасына жазылған үш бұрыштың биіктігі және бұрыштық тігістің катеті арасындағы ара қатыс
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
53-қосымша
Қосылсу конструкциясы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
54-қосымша
Таврлы қосылысты конструкция элементтерін жікпен пісіру түрлері
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
55-қосымша
Флораның саны мен м параметріне байланысты тф және пф коэффициенттерінің мәні
м
Сауыт шегіндегі көлденең байланысының саны
2
3
4
5
2
3
4
5
2
3
4
5
2
3
4
5
mф
mк
nф
nк

2)
Ребра жесткости и кницы (пункт 323 настоящих
Правил) для подкрепления рамных балок, флоров
0,1
7. Фундаменты под главные механизмы и котлы, фундаменты
механизмов
1)
2)
3)
4)
Стенки фундаментов к наружной обшивке, настилу
второго дна и палубному настилу
Верхние опорные листы (пояски) к стенкам
фундаментов, бракетам и кницам
Бракеты и кницы фундаментов к стенкам
фундаментов, наружной обшивке, настилу второго
дна (пояскам флоров) и палубному настилу
Бракеты и кницы к их пояскам
0,354
0,452
0,354
0,25
1 Требуется двусторонний непрерывный шов.
2 Требуется обеспечить сквозной провар на всю толщину.
3 Угловые швы, соединяющие пояски балок со стенками, должны иметь в районе книц коэффициент прочности сварного шва 0,35.
Пояски книц должны привариваться к ним тем же швом, что и поясок
балки в пролете между кницами.
4 Конструкции под стенками балок, бракет и книц фундаментов
должны привариваться к настилу второго дна и палубы двусторонним
непрерывным угловым швом с коэффициентом прочности сварного шва
0,35.
Приложение 50
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Швы
а — шахматный; б — цепной; б — гребенчатый;
г — односторонний прерывистый; д — шахматный точечный
Приложение 51
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значения коэффициента
в зависимости от типа углового шва
Тип углового шва
Двусторонний непрерывный
Шахматный, цепной и гребенчатый
Односторонний непрерывный
Односторонний прерывистый
1,0
t/l
2,0
2t/l
Приложение 52
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Соотношение между катетом углового шва и высотой
равнобедренного треуголника, вписанного в сечение валика
Приложение 53
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Конструкция соединения
Приложение 54
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Типы сварных швов элементов конструкции таврового соединения
Приложение 55
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значения коэффициентов mф и nф в зависимости от параметра м и
числа флоров
м
Число поперечных связей в пределах танка
2
3
4
5
2
3
4
5
2
3
4
5
2
3
4
5
mф
mк
nф
nк

1 — палуба; 2 —рубка қабырғасы;3 — қалыңдалған бет; 4 — есептік палуба.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
85-қосымша
Кницаларды орнату
1 — тіреуіш аралық; 2,6 — кництер; 3 — квартердек;
4 — диафрагма; 5 — кемер аралығы; 7 — үстіңгі палуба;
8 —кница жалпақтығындағы қыр.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
86-қосымша
Іргелес бұрыштарының дөңгелектеу радиусы r
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
87-қосымша
Қаттылықта қырмен консольді бимсты мықтау
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
88-қосымша
Негізгі жиынтықтың балкасына жүктеменің есептік дағы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
89-қосымша
Палуба төсемінің қалыңдығының регламенттеуі кезінде есептік дақ көлемін таңдау әдісі
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
90-қосымша
Дөңгелектер таңбаларының мөлшерлері
Көліктік құрал
pk
Пневматикалық дөңгелек
Жазғы дөңгелек
жеңіл автомобили
жүк машинасы,автофургондар
трейлерлер
айырлы жүк артқыш машина
200
800
800
800 (n = 1 кезінде)
600 (n
2 кезінде)
1500
1500
1500
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
91-қосымша
Жалаң бортты өзі жүретін бір палубалы теңіз кемелерге тиелетін құрғақ жүктерді тасымалдау үшін типтік мидел қимасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
92-қосымша
Кен жүктерін тасымалдау үшін арналған өзі жүретін бір палубалы теңіз кемелердің типтік мидел қимасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
93-қосымша
Кен жүктерін немесе мұнай жүктерін тасымалдау үшін арналған өзі жүретін бір палубалы теңіз кемелердің типтік мидел қимасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
94-қосымша
Құймалы мұнай жүктерін тасымалдау үшін арналған өздігінен жүретін теңіз кемелердің типтік мидел қимасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
95-қосымша
Құймалы химиялық жүктерді тасымалдау үшін арналған өздігінен жүретін теңіз кемелердің типтік мидел қимасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
96-қосымша
Белгілердің схемасы
1 — кильді балка; 2 — сауытты флор; 3 — бимстер;
4 — комингстің рамалы тіреуіші; 5 — диафрагма
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
97-қосымша
Үстіңгі құрылыстың қозғалыссыз тіреу колоннасының астына бекіткіш
1 — айқастырылған табан ағаш жинауы; 2— қозғалмайтын тіреуіш баған;
3 — барабан; 4 — үстіңгі палуба; 5 — түбі;
6 — тіреуішті контурдың жинақтауы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
98-қосымша
Тік кильді екі түп стрингерлерімен ауыстырылуы
1 — ахтерпик; 2 — кильді балка; 3 — форпик; 4 — құмды сауыт
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
99-қосымша
Тынық суда және толқындауда жалпы бүгілетін сәт
1 – шарнирлер; 2 – құмды сауыт
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
100-қосымша
Гидропрестегі көлденең статикалық күші
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
101-қосымша
Борт бөліктің үстіңгі учаскесінде комингс конструкциясы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
102-қосымша
Қалыңдатылған табақтың мөлшерлері
1 — қалыңдалған бет; 2 — барабан. Ескертпе. с

1 — палуба; 2 — стенка рубки; 3 — утолщенный лист; 4 — расчетная палуба.
Приложение 85
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Установление книц
1 — опорная переборка; 2,6 — кницы; 3 — квартердек;
4 — диафрагма; 5 — переборка уступа; 7 — верхняя палуба;
8 — ребро в плоскости кницы.
Приложение 86
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Радиус скругления смежных углов
Приложение 87
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Подкрепление консольных бимсов ребрами жесткости
Приложение 88
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расчетное пятно нагрузки для балок основного набора
Приложение 89
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Способы выбора размеров расчетного пятна нагрузки при
регламентации толщины настила палубы
Приложение 90
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Статическое удельное давление pk
Транспортное средство
pk, кПа
Пневматические
шины
Литые шины
Легковые автомобили
Грузовики, автофургоны
Трейлеры
Вилочные погрузчики
200
800
800
800 (при n = 1)
600 (при n > 2)
1500
1500
1500
Приложение 91
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Типовые миделевые сечения для морских самоходных однопалубных
судов для перевозки сухих грузов навалом
Приложение 92
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Типовые миделевые сечения для морских самоходных однопалубных
судов для перевозки рудных грузов
Приложение 93
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Типовые миделевые сечения для морских самоходных однопалубных
судов для перевозки рудных грузов или нефтяных грузов
Приложение 94
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Типовые миделевые сечения для морских самоходных судов
для перевозки нефтяных грузов наливом
Приложение 95
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Типовые миделевые сечения для морских самоходных судов
для перевозки химических грузов наливом
Приложение 96
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схеме обозначений
1 — килевая балка; 2 — трюмный флор; 3 — бимсы;
4 — рамная стойка комингса; 5 — диафрагма
Приложение 97
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Подкрепление под неподвижную опорную колонну верхнего строения
1 — переборки крестовины; 2— неподвижная опорная колонна;
3 — барабан; 4 — верхняя палуба; 5 — днище;
6 — переборки опорного контура
Приложение 98
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Замена вертикального киля двумя днищевыми стрингерами
1 — ахтерпик; 2 — килевая балка; 3 — форпик; 4 — грунтовой трюм
Приложение 99
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Изгибающие моменты на тихой воде
1 – шарниры; 2 – грунтовой трюм
Приложение 100
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Горизонтальная статическая сила в гидропрессе
Приложение 101
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Конструкция комингса с верхним участком бортового отсека
Приложение 102
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Размеры утолщенного листа
1 — утолщенный лист; 2 — барабан.

0,75
0,65
—стрингер мен шпангоут тарататын қарсылық көрсету кезінен бастапқы қатынасы;
f — шпангауттың төменгі тіреуішінің және жоғарғы тіреуіштің шпангаутқа қатысты, жанамаға өлшенген бойынша қоршау арасындағы қашықтық, м (осы Қағидаға 108 қосымша);
f1 — осы Қағиданың 108-қосымшасына сәйкес шпангоуттың ең үлкен майысу.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
109-қосымша
Шпангауттың төменгі тіреуішінің және жоғарғы тіреуіштің шпангаутқа қатысты, жанамаға өлшенген бойынша қоршау арасындағы қашықтық,шпангоуттың ең үлкен майысу
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
110-қосымша
Шартты арыны р
Рубканың қабаты
р, кПа
Алдыңғы жақты іріктеу
Жақты іріктеу
Кеменің артқы жағындағы палубаның іріктеуіне
Бірінші
Екінші және жоғары
90
75
60
50
25
25
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
111-қосымша
Жазғы жүк тиейтін ватерсызықтың еңіс бұрышы
— қиылысуда қарастырылатын жазғы жүк тиейтін ватерсызықтың еңіс бұрышы, град.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
112-қосымша
Жазғы жүк тиейтін ватерсызық деңгейінде шпангоут еңісінің бұрышы
— қиылысуда қарастырылатын жазғы жүк тиейтін ватерсызық деңгейінде шпангоут еңісінің бұрышы, град
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
113-қосымша
Алдыңғы жақ перпендикулярда жазғы жүк тиейтін ватерсызықтың еңіс бұрышы
0 —алдыңғы жақ перпендикулярда жазғы жүк тиейтін ватерсызықтың еңіс бұрышы, град;
1 — сыртқы қаптама; 2 — форштевень
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
114-қосымша
Жазғы жүк тиейтін ватерсызықтың деңгейінде форштевнь еңісінің бұрышы
— жазғы жүк тиейтін ватерсызықтың деңгейінде форштевнь еңісінің бұрышы, град.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
115-қосымша
Мұзбен жүзетін кемелер корпусының формасы параметрлерінің мәні
Корпус пішінінің параметрі
Мұзды күштің дәрежесі
Ice1, Ice2,Iсе3
, артық емес
0, артық емес
500
алдыңғы жақ перпендикулярынан 0,05 L қашықтығында, кем емес
мидель-шпангоутта, кем емес
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
116-қосымша
Мұзжарғыштар үшін шпангоуттар еңісінің бұрыштары
Алдыңғы жақты перпендикулярдан қиысу
0,1L
0,2
0,25L
0,4 % 0,6L
0,8 % 1,0L
бұрышының диапазон өзгерісі мүмкін, град.
40 % 550
23 % 320
15 % 200
0 % 0,2L ауданында
бұрышындағы жуық сәкестік
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
117-қосымша
Қалақтардың шеттері мен қаптаманың арасындағы саңылау
Саңылау, мм
Мұзжарғыш кеменің мұзды күшінің дәрежесі
Icebreaker9
Icebreaker8
Icebreaker7
ЛЛ6
1500
1250
750
500
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
118-қосымша
Мұзбен жүзу кемелерінің мұз күшейтулері аудандарының созылуы
Параметр
Мұзды күштің дәрежесі
Iсе3
Iсе2
Ice1
h1
кезінде B
20 м
0,50
кезінде B > 20 м
0,50
h2, м
0,2
h3, м

0,75
0,65
— отношение моментов сопротивления разносящего стрингера и
шпангоута;
f — расстояние между нижней опорой шпангоута и касательной к обводу
шпангоута у верхней опоры, измеренное по нормали к касательной, м
(приложение 109 настоящих Правил);
f1 — наибольшая стрелка погиби шпангоута в соответствии с приложением
109 настоящих Правил.
Приложение 109
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расстояние между нижней опорой шпангоута и касательной к обводу
шпангоута у верхней опоры, наибольшая стрелка погиби шпангоута
Приложение 110
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Условный напор р
Ярус рубок
р, кПа
Носовая
переборка
Боковая
переборка
Кормовая
переборка
Первый
Второй и выше
90
75
60
50
25
25
Приложение 111
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Угол наклона летней грузовой ватерлинии
— угол наклона летней грузовой ватерлинии в рассматриваемом сечении, град.
Приложение 112
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Угол наклона шпангоута на уровне летней грузовой ватерлинии
— угол наклона шпангоута на уровне летней грузовой ватерлинии в рассматриваемом сечении, град.
Приложение 113
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Угол наклона летней грузовой ватерлинии на носовом
перпендикуляре
0 — угол наклона летней грузовой ватерлинии на носовом перпендикуляре, град;
1 — наружная обшивка; 2 — форштевень
Приложение 114
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Угол наклона форштевня на уровне летней грузовой ватерлинии
— угол наклона форштевня на уровне летней грузовой ватерлинии, град.
Приложение 115
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значения параметров формы корпуса судов ледового плавания
Параметр формы корпуса
Категории ледовых усилений
Ice1, Ice2,Iсе3
, не более
0, не более
50o
на расстоянии 0,05L от носового
перпендикуляра, не менее
на мидель-шпангоуте, не менее
Приложение 116
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Углы наклона шпангоутов для ледоколов
Сечение от
носового
перпендикуляра
0,1L
0,2
0,25L
0,4
0,6L
0,8
1,0L
Допустимый
диапазон изменения
угла
, град.
40
55o
23
32o
15
20o
Приблизительно
соответствовать углам в
в районе 0
0,2L
Приложение 117
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Зазор между концами лопастей и обшивкой
Зазор, мм
Категории ледовых усилений ледокола
Icebreaker9
Icebreaker8
Icebreaker7
ЛЛ6
1500
1250
750
500
Приложение 118
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Протяженность районов ледовых усилений судов ледового плавания
Параметр
Категории ледовых усилений
Iсе3
Iсе2
Ice1
h1
при B < 20 м
0,50
при B > 20 м
0,50
h2, м
0,2
h3, м

b — 0,4L кем емес, мұзды ГВЛ үлкен жалпақтығы бар, мұзды
ГВЛ-мен қиылысу нүктесінен форштевті қиылысуға дейінгі қашықтық
Ескертпе: 1. Ice1 мұзды күшейткіш дәрежесі бар кемелер үшін А
ауданының төменгі шекарасы балластағы кеменің ватерсызығынан h3қашықтықта орналасқан.
2. В нүктесі А1 кеменің артқы жағындағы шегінің ауданынан алыс орналаспауы керек
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
122-қосымша
Ледоколдардың мұзды күшею ауданы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
123-қосымша
а — бракеттің жеңілдетілген жағы; б — қабырға жүйесі
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
124-қосымша
Дәрежелі мұзды күшейткіші бар кемелерде аралық шпангаут
ұштарын қолайлы әдіспен бекіту
1 — ауданның үстіңгі жағы I; 2 — ауданның төменгі жағы I;
3 —таситын стрингер; 4 — бойлықты интеркостельді байланыс; 5 — негізгі шпангоуттар; 6 — аралық шпангоуттар; 7 — рамалы шпангоуттар
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
125-қосымша
Эскиздерінде тіреу қимасының ережесі
Шпангоуттың тіреуішті қиысуының ауданындағы түйін түрі
Тіреуішті қиысу түрі
Тіреуішті қиысудың жағдайы мен құрылысының эскизі
Тіреуішті құрылыстың қиысуы
Қысу
Тіреуішті құрылыста оның жиынтығын қосумен бекіту
Қысу
Тіреуішті құрылыста оның жиынтығын қосусыз бекіту
Свободно опертое
Т
Интеркостельді байланыстың бойлықта бекіту
Бос ұшы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
126-қосымша
Негізгі жиынтықпен табақ конструкцияларының қиылысу тораптары
Мұзды күшейткіштің ауданы
Құрылыстың эскиз
Icebreaker9, Icebreaker8
І-ауданда форпик, ахтерпик, II-аудандағы жиынтық жүйесінің бойлығы
II, АIII, А1III, СIII, AIV, A1IV аудандар
3.10.1.3.4 кестеге сәйкес басқа аудандар
Icebreaker7, Icebreaker6
Форпик, ахтерпик, I, II-аудандағы жиынтық желісінің бойлығы
I және II (форпик және ахтерпикті қоспағанда), АIII, А1III, СIII аудандары
Сол
Ice3, Ice2,
Ice1
Барлық аудандар
Ескертпе. Бетті құрылысты бекітетін қыр, сонымен қатар осы Қағиданың 820-тармағымен регламенттелген кництер эскиздерде шартты түрде көрсетілмеген.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
127-қосымша
Ұзындығы 150 м аз және үшкір алдыңғы қоршаулары кемелер үшін штевень конструкциясы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
128-қосымша
Бұрма жиынтық немесе еңісті бетті құрылыс
а — бұрма жиынтық; b — еңісті бетті құрылыс;
1 — сыртқы қаптау
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
129-қосымша
Мұз күш салуларының категориясына байланысты коэффициенттері
Коэффициент
Мұзды күшейткіштің дәрежесі
Ice1
Ice2
Ice3
Аrс4
Аrс5
а1

в котором ледовая ГВЛ имеет наибольшую ширину, но не более 0,4
Примечания: 1. Для судов с ледовыми усилениями категории Ice1 нижняя граница района А расположена на расстоянии h3 от ватерлинии судна в балласте.
2. Точка В не должна располагаться далее кормовой границы района А1
Приложение 122
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Районы ледовых усилений судов ледоколов
Приложение 123
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Закрепление нижних концов промежуточных шпангоутов ледколов
и судов с ледовыми услениями
а — облегченная скуловая бракета; б — система ребер
Приложение 124
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Допустимый способ крепления концов промежуточных шпангоутов на
судах с ледовыми усилениями
Допустимый способ крепления концов промежуточных шпангоутов на судах с ледовыми усилениями категорий Ice1, Ice2, Ice3 при системе набора с рамными шпангоутами:
1 — верхняя граница района I; 2 — нижняя граница района I;
3 — несущий стрингер; 4 — продольная интеркостельная связь; 5 — основные шпангоуты; 6 — промежуточные шпангоуты; 7 — рамные шпангоуты
Приложение 125
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Положение опорного сечения на эскизах
Вид узла в
районе
опорного
сечения
шпангоута
Вид
опорного
сечения
Эскиз конструкции и положение опорного
сечения
Пересечение
опорной
конструкции
Защемленное
Закрепление на
опорной
конструкции с
соединением с
ее набором
Защемленное
Закрепление на
опорной
конструкции
без
соединением с
ее набором
Свободно
опертое
Закрепление на
продольной
интеркостель-
ной связи
Свободный
конец
Приложение 126
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Узлы пересечения листовых конструкций с основным набором
Категория
ледовых
усилений
Эскиз конструкции
Icebreaker6
Форпик, ахтерпик,
продольная система
набора в районах
I, II
Районы I и II
(исключая форпик и
ахтерпик), АIII, А1
II, СIII
То же
Ice3,
Ice2,
Ice1
Все районы
Приложение 127
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Конструкция штевней для судов при длине менее 150 м и острых
носовых обводах
Приложение 128
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Поворотный набор или наклонная листовая конструкция
а — поворотный набор; b — наклонная листовая конструкция;
1 — наружная обшивка
Приложение 129
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициенты в зависимости от категории ледовых усилений
Коэффициент
Категории ледовых усилений
Ice1
Ice2
Ice3
Аrс4
Аrс5
а1

0,35
Icebreaker8
0,6
0,4
Icebreaker9
0,7
0,4
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
137-қосымша
Еркін және жалғанға белдемдердің учаскелері
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
138-қосымша
Жиынтықтың монотонды жүйес іүшін шпангоут аралығының есепті ұзындығы
Параметр
Аралық шпангоутта бозбалаларды бекіту жағдайы
Екі ұшында да тіреуіш қиысуы бар
Бір ұшында тіреуіш қиысуы бар, екіншіс бос (интеркостельді байланыста бекітілген)
Екі жақ ұшы да бос (интеркостельді байланыста бекітілген)
k
4
3
2
l
Араласқан екі шпангоуттың тіреуішті қиысуы арасындағы қашықтықтың жарты жиынтығы
Негізгі шпангоуттың тіреуішті қиысуының арасындағы қашықтық
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
139-қосымша
Жиынтықтың рамалық жүйесі үшін шпангоут аралығының есепті ұзындығы
Кәдімгі шпангоут жерін қарастыратын ереже
l
j
Тасымалдайтын стрингерлер арасында
Тасымалдайтын стрингерлер арасындағы аралық
4
Жоғарғы (төменгі) тіреуішті құрылыс және оларға жақын тасымалдайтын стрингерлер арасында
Араласқан екі шпангоуттың жақындағы тасымалдайтын стрингерлерге дейін тіреуішті қиысуы арасындағы қашықтықтың жарты жиынтығы
jо + 2,
мұндағы jо
2 — екі араласқан шпангоутта тіреуішті құрылымда қысылған тіреуішті қиысудың саны
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
140-қосымша

0,35
Приложение 137
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Участки свободного и присоединенного поясков
Приложение 138
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расчетная длина пролета шпангоута для монотонной системы набора
Параметр
Условия закрепления юнцов промежуточного шпангоута
Оба конца имеют
опорные сечения
Один конец имеет
опорное сечение,
другой свободен
(закреплен на
интеркостельной
связи)
Оба конца
свободны
(закреплены на
интеркостельной
связи)
k
4
3
2
l
Полусумма расстояний
между опорными
сечениями двух
смежных шпангоутов
Расстояние между опорными
сечениями основного шпангоута
Приложение 139
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расчетная длина пролета шпангоута для рамной системы набора
Положение
рассматриваемого
участка
обыкновенного
шпангоута
l
j
Между несущими
стрингерами
Расстояние между
несущими стрингерами
4
Между верхней
(нижней) опорной
конструкцией и
ближайшим к ней
несущим стрингером
Полусумма расстояний
от опорных сечений на
опорной конструкции
до ближайшего
несущего стрингера у
двух смежных
шпангоутов
j0 + 2,
где j0<2 — число
защемленных опорных
сечений на опорной
конструкции у двух
смежных шпангоутов
Приложение 140
к Правилам классификации и постройки
морских судов

h1, h3, L2 мәндері
Параметр, м
Мұзды күшейткіштің дәрежесі
Ice2, Ice3
Аrс4, Аrс5
h1
h3
L2
0,3
0,6
0,10L
0,5
0,8
0,15L
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
147-қосымша
CN коэффициентінің мәні
Коэффициент
CN
Буксирдiң мұзды күшейткіштің дәрежелері
Ice2
Ice3
Аrс4
Аrс5
14
16
18
20
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
148-қосымша
aк коэффициенттің мәні
Аудан
Буксирдiң мұзды күшейткіштің дәрежелері
Ice2
Ice3
Аrс4
Аrс5
A1I
0,55
0,6
0,65
0,65
BI
0,4
0,5
0,55
0,6
CI
0,65
0,7
0,75
0,75
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
149-қосымша
K коэффициенттің мәні
Конструкцияның злементі
Мұзды күшейткіштің дәрежелері
Ice2
Ice3
Аrс4
Аrс5
Форштевень Ахтерштевень
1,2
1,1
1,3
1,2
1,4
1,3
1,5
1,4
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
150-қосымша
Конструкция элементтерін топтарға бөлудің ерешелігі
Док корпусының байланысы
Байланыс тобы
Доктың ортаңғы бөлігінде
Доктың ортаңғы бөліген тыс (осы Қағиданың 19 бөлімі, 3 параграфы)
Ойықтардың ауданындағы палуба топ- төсенiштiң жуанжалған парақтары; понтондардың арасындағы қималардағы понтон доктерiнiң мұнараларының түбiнiң қаптамасы және понтон доктерiнiң понтондарының конструкцияларының күшейтуiнiң жапырақ элементтерi және жабысып тұратын аудандарда; секциялардың қосу аудандарындағы секция доктерiнiң жапырақ құралым элементтерi
Стапел төсенiш - палуба және (понтондар ) понтонның түптiк қаптамасы; стапелдiң көлденең және ұзына бойына жиынының арқалықтары - палуба және түп; (понтондар ) понтонның (өтiмдi болатын және өткiзбейтiн сұрыптаулар) бас көлденең байланыстарының табақ құралымдары; мұнаралардың қабырғаларының бүйiр қаптама, понтон доктерiнiң ұзына бойына сұрыптауды қаптамасының белбеуін ол тұстасқан төменгi белбеулерін
Палуба, қауiпсiздiктiң палубасы, мұнаралардың қабырғалары және понтондардың бүйiр қаптамасы топ- төсенiш, жиынның арқалығының Белбеулері; парақтар және мұнаралардың iшкi конструкцияларының жиынның арқалығы
III
II
II
II
II
I
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
151-қосымша
Конструкция элементтері қалыңдығының орташа жылдық төмендеуі.
Балласты бөліктер жиынтығының элементтері үшін коррозиялық тозудың нормативті жылдамдығы
№ р/п
Құрылыс
и
1
Батудың шектеулі тереңдігінен жоғары топ-палубаның төсемі және мұнара қабырғаларының қаптамасы

Значения h1, h3, L2
Параметр, м
Категории ледовых усилений
Ice2, Ice3
Аrс4, Аrс5
h1
h3
L2
0,3
0,6
0,10L
0,5
0,8
0,15L
Приложение 147
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значения коэффициента CN
Коэффициент
CN
Категории ледовых усилений буксира
Ice2
Ice3
Аrс4
Аrс5
14
16
18
20
Приложение 148
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значения коэффициента ak
Район
Категории ледовых усилений буксира
Ice2
Ice3
Аrс4
Аrс5
A1I
0,55
0,6
0,65
0,65
BI
0,4
0,5
0,55
0,6
CI
0,65
0,7
0,75
0,75
Приложение 149
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значение коэффициента k
Элемент
конструкции
Категории ледовых усилений
Ice2
Ice3
Аrс4
Аrс5
Форштевень
Ахтерштевень
1,2
1,1
1,3
1,2
1,4
1,3
1,5
1,4
Приложение 150
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Особенности деления элементов конструкций на группы
Связи корпуса дока
Группа связей
в средней
части
дока
вне
средней
части
дока
(параграф
3 главы
19
настоящих
Правил)
Утолщенные листы настила топ-палубы в
районе вырезов; обшивка днища башен
понтонных доков и листовые элементы
усиления конструкций понтонов понтонных
доков в сечениях между понтонами и в
прилегающих районах; листовые элементы
конструкций секционных доков в районах
соединения секций
Настил стапель-палубы и днищевая обшивка
понтона (понтонов); балки поперечного и
продольного набора стапель-палубы и днища;
листовые конструкции главных поперечных
связей (проницаемых и непроницаемых
переборок) понтона (понтонов); нижние
поясья стенок башен и примыкающие к ним
поясья бортовой обшивки, обшивки продольной
переборки понтонных доков
Поясья настила, балки набора топ-палубы,
палубы безопасности, стенок башен и
бортовой обшивки понтонов; листы и балки
набора внутренних конструкций башен (за
исключением связей корпуса дока, указанных
в пунктах 1 и 2)
III
II
II
II
II
I
Приложение 151
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Среднегодовое уменьшение толщины элементов конструкций.
Нормативная скорость коррозионного изнашивания для элементов
набора балластных отсеков
п/п
Конструкция
и
1
Настил топ-палубы и обшивка стенок башен выше уровня
предельной глубины погружения

1) төменгі белдік (
0,5 м)
2) қалған белдік
0,09
0,081
9
Балласты бөліктердегі докты фермнің элементтері, жиынтық балкасы
0,101
10
Мұнара қабырғасының және топ-палубасының жиынтығы, мұнараның ішкі құрылысының қауіпсіздік палубасынан жоғары жиынтық балкасы және беті
0,04
1Қысқы мезгілде өткір бумен жылытылатын, бқлім ауданында и мағынасы 10 % көбеюі керек.
2Балласты жүйенің қабылдау-құйылатын патрубкаларының орналасу учаскесі үшін түпкі көмкерісі и мағынасы 15% көбеюі керек.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
152-қосымша
қабылданған шпайияға байланысты негізгі байланыстардың қалыңдығы
Құрылысы
smin, мм
Ескертпе
Док құрылысының сыртқы көмкерісі (палубаның стапелінен басқа), жиынтық балкасын қосқанда, балласты цистерна мен бөліктегі құрылыстың элементтері
Стапель-палубасының төсеуіші
Топ-палубасының төсеуіші: қауіпсіздік палубасынан жоғары құрылысының беттік және балкалы элементі
7,5
7,5+10(а – 0,6)
8,0 + 6,5(а – 0,6)
9,0
9,0+13(а – 0,6)
10,0 + 6(а – 0,6)
6,5 + 8(а – 0,6)
6,5
а < 0,6 м
a
0,75 м
а > 0,75 м
а < 0,6 м
а
0,75 м
а > 0,75 м
а
0,6 м
а < 0,6 м
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
153-қосымша
Есепті кеменің типіне байланысты доктық көлемнің эпюра толыұтығының коэффициенті
Кеме түрі
Мұзжарғыш
Машина бөлімінің ортаңғы орналасуы бар кеме
Машина бөлімінің орналасуының артқы жақты және аралығы бар кеме
0,67
0,75 — 0,8 1,0
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
154-қосымша
Понтонның басты көлденең сх және бойлық су байланыстыраның аралығындағы арақашықтық
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
155-қосымша
L/Lсп, п = Lсп(B — bcп) және
параметрлеріне байланысты кесте бойынша анықталатын
1,
2,
коэффициенттер
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
156-қосымша
L/Lсп, п = Lсп(B — bcп) және
параметрлеріне байланысты кесте бойынша анықталатын
1,
2,коэффициенттер
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
157-қосымша
Толқынның айдау және 3 пайыздық қамтамасыздықты толқын биіктігі кезіндегі рұқсат етілген бал
Толқудың мүмкіндік баллы
h3%, м
5
6
7
8
9
2,0 — 3,5
3,5 — 6,0
6,0 — 8,5
8,5 — 11,0
11,0
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
158-қосымша
Руль штырының саны
Кемелердің мұзды күшеюі
Руль перосының штырларының саны

1) нижний пояс (< 0,5 м)
2) остальные поясья
0,09
0,081
9
Балки набора, элементы доковых ферм в балластных
отсеках
0,101
10
Листы и балки набора внутренних конструкций башен выше
палубы безопасности, набор топ-палубы и стенок башен
0,04
1В районах отсеков, обогреваемых в зимнее время острым паром,
значение и должно быть увеличено на 10 %.
2Для участков днищевой обшивки в районе расположения приемно-отливных
патрубков балластной системы значение и должно быть увеличено на 15
%.
Приложение 152
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Толщина основных связей в зависимости от принятой шпации а
Конструкция
smin, мм
Примечание
Обшивка наружных конструкций дока
(кроме стапель палубы), элементы
конструкций в балластных отсеках и
цистернах, включая балки набора
Настил стапель-палубы
Настил топ-палубы; листовые и
балочные элементы конструкций выше
палубы безопасности
7,5
7,5+10(а – 0,6)
8,0 + 6,5(а – 0,6)
9,0
9,0+13(а – 0,6)
10,0 + 6(а – 0,6)
6,5 + 8(а – 0,6)
6,5
а < 0,6 м
a < 0,75 м
а > 0,75 м
а < 0,6 м
а < 0,75 м
а > 0,75 м
а > 0,6 м
а < 0,6 м
Приложение 153
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициент полноты эпюры доковой массы в зависимости от типа
расчетного судна
Тип судна
Ледокол
Судно со средним расположением машинного отделения
Судно с кормовым или промежуточным расположением
машинного отделения
0,67
0,75 — 0,8
1,0
Приложение 154
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расстояние между главными поперечными сх и продольными су
связями понтона
Приложение 155
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициенты
1,
2, определяемые по графикам
в зависимости от параметров L/Lсп, n = Lсп(B — bcп) и
Приложение 156
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициенты
1,
2, определяемые по графикам
в зависимости от параметров L/Lсп, n = Lсп(B — bcп) и
Приложение 157
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Допустимая балльность волнения при перегоне и высотой волны
3-процентной обеспеченности
Допустимая балльность волнения
h3%, м
5
6
7
8
9
2,0 — 3,5
3,5 — 6,0
6,0 — 8,5
8,5 — 11,0
11,0
Приложение 158
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Число штырей руля
Ледовые усиления судов
Число штырей пера руля

Icebreaker 9 и Icebreaker 8
4
Icebreaker 7, Icebreaker 6
3
Arc 6 және Arc 5
2
Arc 4
1
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
159-қосымша
Үлесті қысым
Үккіштелетін будың материалы
Майлау кезіндегі р, Мпа бөлінген қысым
сумен
маймен
Бакаут бойынша тотықпайтын болат пен қола
Синтетикалық материал бойынша қола немесе тотықпайтын болат
Қола бойынша тотықпайтын болат немесе керісінше
Баббит бойынша болат
2,4Кеме қатынасы тіркелімімен ерекше келісім бойынша
6,9
-
-
-
-
4,4
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
160-қосымша
Рульдің типіне байланысты жүктеменің Q2, Q1 есепті жылдамдығы
Рульдің үлгісі
Q2 жүк тиеудің есептік мағынасы
Q1 жүк тиеудің есептік мағынасы
I, II, VII және III
Q2=
Q= F— Q2
III — VI және IX — XII
Q= 0
Ескертпе 1. Мөлшері Ан — төменгі штырьден төмен орналасқан, жартылай аспалы рульдің ауданының бөлігі (72-суреттегі кесілген жерден төмен 4), м2.
2. V үлгідегі бұралмалы саптау үшін Iб/Ip аралықтың есептік мағынасы нөльге тең алынады.
3. F жүгі, осы Қағиданың 58-бөлімінің, 3-параграфындағы бұрмалы саптаулары үшін, 1-параграфтың рульі үшін көрсетілгенмен сай қабылданады.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
161-қосымша
Рульдік құрылғының типі
IV үлгісі ЦП үлгісі INүлгісі
G — 4 кесілген жерден төмен орналасқан, А жартылай руль ауданының ауырлық орталығы;
G1 — рульдің жалпы ауданының ауырлық орталығы;
G2 — еспелі бұранда ағымында орналасқан, рульдің жалпы ауданыны ауырлық орталығы. VII — XII үлгісіндегі рульдің е көлемінің есептік мағынасы нөлге тең қабылданады; III — XII үлгідегі руль үшін һ көлемінің есептік мағынасы h = l2 е қабылданады.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
162-қосымша
Сектор немесе румпельдің орналасуының І нұсқасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
163-қосымша
Рудерпис
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
164-қосымша
Бір винтті кемелер үшін биіктігінің Е1анықтамасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
165-қосымша
Екі винтті және үш винтті кемелер үшін Е1 биіктігіні
анықтамасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
166-қосымша
Құтқару және балық аулайтын кемелердің Е1 биіктігінің
анықтамасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
167-қосымша
Барлық типті кемелер үшін швартовты тростардың саны
Стоп-анкерлер үшін болат арқандар немесе шынжыр
Станды зәкірлер
Стоп-анкердің салмағы, кг
Станды зәкірлер үшін шынжырлар
Стоп-анкерлер үшін болат арқандар немесе шынжыр
Тіркеп сүйрегішке арналған арқан
Байлау арқандары
Артық
Артық емес
Саны
әр якорьдің шебері, кг
Екі шынжырдың жиынтық ұзындығы, м
Калибр
Ұзындығы, м
Шынжырдың үзілетін жүгі немесе жалпы арқанның жігер үзілісі, кН
Ұзындық, м
Арқанның үзілісі
Арқанның үзілісі
Дәреже 1, мм
Дәреже,
мм
Дәреже,
мм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
10
15
2
35
-

Icebreaker 9 и Icebreaker 8
4
Icebreaker 7, Icebreaker 6
3
Arc 6 и Arc 5
2
Arc 4
1
Приложение 159
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Удельное давление
Материалы трущейся пары
Удельное давление р, МПа, при
смазке
водой
маслом
Нержавеющая сталь или бронза по
бакауту
Нержавеющая сталь или бронза по
текстолиту
или по синтетическим материалам
Нержавеющая сталь по бронзе или
наоборот
Сталь по баббиту
2,4
По особому
согласованию с
Регистром
6,9
-
-
-
-
4,4
Приложение 160
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расчетное значение нагрузки Q2, Q1 в зависимости от типа рулей
Тип рулей
Расчетное значение
нагрузки Q2
Расчетное значение
нагрузки Q1
I, II, VII и III
Q2=
Q1 = F— Q2
III — VI и IX — XII
Q2 = 0
Примечания 1. Величина Ан — часть площади полуподвесного руля,
расположенная ниже нижнего штыря (ниже сечения 4 в приложении 161
настоящих Правил, м2.
2. Для поворотных насадок типа V расчетное значение отношение Iб/Ip
принимается равным нулю.
3. Нагрузка F принимается в соответствии с указаниями параграфа 1 —
для рулей и параграфа 3 главы 57 настоящих Правил — для поворотных
насадок.
Приложение 161
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Типы рулевого устройства
Тип IV Тип ЦП Тип IN
G — центр тяжести площади полуподвесного руля А, расположенного ниже сечения 4;
G1 — центр тяжести общей площади руля;
G2 — центр тяжести части площади руля, находящейся в струе гребного винта. Расчетное значение размера е для рулей типов VII — XII принимается равным нулю; расчетное значение размера h для рулей типов III — XII принимается h = l2е.
Приложение 162
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Вариант I расположения сектора или румпеля
Приложение 163
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Рудерпис
Приложение 164
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение величины Е1 для одновинтовых судов
Приложение 165
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение величины Е1 для двух- и трехвинтовых судов
Приложение 166
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение величины Е1 буксиров, спасательных и рыболовных
судов
Приложение 167
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Число швартовных тросов для всех типов судов
Цепи или
стальной
трос для
стоп-
анкера
Становые
якоря
Мас-
са
стоп
ан-
кера
кг
Цепи для становых
якорей
Цепи или
стальной
трос для
стоп-
анкера
Буксирный
трос
Швартовные
тросы
Более
Не
более
Ч-
и-
с-
л-
о
Масса
каж-
дого
якоря,
кг
Сум-
мар-
ная
дли-
на
обе-
их
це-
пей,
м
Калибр
Дли-
на,
м
Раз-
рыв-
ная
наг-
руз-
ка
цепи
или
раз-
рыв-
ное
уси-
лие
тро-
са в
це-
лом,
кН
Дли-
на,
м
Разрыная
троса
илие и,
кН
вное в
це
Разры
троса
Ка-
те-
го-
рия
1,
мм
Ка-
те-
го-
рия,
мм
Ка-
те-
го-
рия,
мм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
10
15
2
35
-

2100
440
46
40
4
160
128
Шынжыр немесе болатты арқан қолданылуы мүмкін; шынжырдың үзілетін жүгі немесе жалпы арқанның жігер үзілісі 44 кН-тан кем болмауы керек.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
169-қосымша
Апатты тіркеп сүйрегішке арналған құрылғы
Құрылғы элементі
Алдын ала тексерілмеген және жиналмаған
Алдын ала тексерілген және жиналған
Өткізгіш
Міндетті емес
Иа
Буксирлі арқан
Міндетті емес
Иа
Тіркейтін құрылғы
Иә
Құрылысына байланысты
Тіркеп сүйрейтін клюз
Иә
Иә
Тіркеп сүйрегіштің бекітпе құрылғысы
Иә
Иә
Роульс
Иә
Құрылысына байланысты
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
170-қосымша
Авариялық сүйреткіштер үшін типтік құрылғы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
171-қосымша
a, b бұрыштар
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
172-қосымша
Мидель шпангоуттың, жазықтыққа есігінің ауданы, ватерсызы
жазықтығына есіктердің проекциясының ауданы диаметральды жазықтық есігінің проекциясының ауданы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
173-қосымша
Симметриялық емес жүктеме кезінде бір біріне жылжуының алдын алу үшін тіреулер
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
174-қосымша
Қақпақ әдісімен орындалған
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
175-қосымша
Люк өлшемдеріне байланысты ең кіші қалыңдық
Ixb жарық түсуде люктің мөлшері, мм
Қақпақтың материалы
А ең аз биіктігі, мм
S ең аз
қалыңдығы,мм

2100
440
46
40
4
160
128
Может применяться цепь или стальной трос; при этом разрывная нагрузка цепи или
разрывное усилие троса в целом должны быть не менее 44 кН.
Приложение 169
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Устройство для аварийной буксировки
Элементы устройства
Предварительно не
проверенное и не
собранное
Предварительно
проверенное и собранное
Проводник
Не обязательно
Да
Буксирный трос
Не обязательно
Да
Цепное устройство
Да
В зависимости от
конструкции
Буксирный клюз
Да
Да
Устройство
крепления буксира
Да
Да
Роульс
Да
В зависимости от
конструкции
Приложение 170
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Типовое устройство для аварийной буксировки
Приложение 171
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Углы
,
Приложение 172
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Площадь проекции двери на плоскость мидель-шпангоута,
площадь проекции двери на плоскость ватерлинии
площадь проекции двери на диаметральную плоскость
Приложение 173
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Опоры для предотвращения сдвига створок относительно друг друга
при несимметричной нагрузке
Приложение 174
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Крышка выполнена методом выштамповки
Приложение 175
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Минимальная толщина в зависимости от размеров люка
Размеры люка в
свету Ixb, мм
Материал крышки
Высота минимальная
А, мм
Минимальная
толщина s, мм

630 х 630
630 х 830
830 х 630
830x830
1030x1030
1330x1330
8
8
8
8
8
8
100 х 8; 1
100 х 8; 1
100x10; 1
120x12; 1
150x12; 2
80 х 8; 2
100x10; 2
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
177-қосымша
Люктік жабулардың номиналды қлшемдері
Люктік жабындылардың төменгі мөлшері:
а — 630 х 630 мм; б — 630 х 830 мм; в — 830 х 830 мм; г — 830 х 630 мм; д — 1030 х 1030 мм; е — 1330 х 1330 мм
Белгілеу шарты
—ілмек;
о — қайыру құрылғысы/ металл мен металдың байланысы;
—— қаттылықтың негізгі қабырғасы;
——Құрылыстың қаттылықтың қосыша қабырғасы.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
178-қосымша
1 – барашкалы қайыру; 2 — болт; 3 — штырь; 4 —штырь ортасы; 5 — айыр (стопорлы планка); 6 — люкті жабылу; 7 — нығыздалу; 8 — люктің комингсі; 9 — металл мен металл арасындағы байланыс үшін бракетті тіреуішті қосу планкасы; 10 — қаттылық қабырғасы; 11 — ішкі жақтың қаттылық (планка) қабырғасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
179-қосымша
Жабық люктердің түрлері
Есептік жүктеме келісті
пр
Шешпелі бимстер және қорапты қақпақтар
Осы Қағиданың 1284-тармағы
Осы Қағиданың1285-тармағы
Осы Қағиданың1286-тармағы
0,5ReH
0,35ReH
Жабудың басқа да құрылысы
Осы Қағиданың 1284-тармағы
Осы Қағиданың1285-тармағы
0,65ReH
0,4ReH
0,7ReH
Осы Қағиданың 1284-тармағы
0,65ReH
0,45ReH
0,75ReH
Мұндағы у— нормалы кернеу;
— жанама кернеу;
пр — келтірілген кернеу, осы Қағиданың 907-тармағы;
ReH — жабылу материалының ағымдық жоғарғы шегі.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
180-қосымша
Жабық люктердің түрлері
Есептік жүктеме келісті
пр
Шешпелі бимстер
Қорапты қақпақтар және жабудың басқа құрылыстар
Осы Қағиданың 1284-тармағы
Осы Қағиданың 1285-тармағы
Осы Қағиданың 1286-тармағы
0,5ReH
0,65ReH
0,35ReH
0,45ReH
0,75ReH
Ескертпе,
,
,
пр, и ReH—осы Қағиданың 179-қосымшасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
181-қосымша
0 < К
4
4 < К
36
36 <К
144
(m-1)m2 <K
m2(m+ I)2
т = 1
т = 2
т = 3
К коэффициентке сәйкес анықталатын, т
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
182-қосымша
р/п
Атауы,
өлшем бірлігі
Мөлшер
L ұзындығы бар кемелер үшін м
Құйылған кемелер үшін сан1

630 х 630
630 х 830
830 х 630
830x830
1030x1030
1330x1330
8
8
8
8
8
8
100 х 8; 1
100 х 8; 1
100x10; 1
120x12; 1
150x12; 2
80 х 8; 2
100x10; 2
Приложение 177
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Номинальные размеры люковых закрытий
а — 630 х 630 мм; б — 630 х 830 мм; в — 830 х 830 мм; г — 830 х 630 мм; д — 1030 х 1030 мм; е — 1330 х 1330 мм
Условные обозначения:
— петля;
о — задраивающее устройство/контакт металла с металлом;
— — основное ребро жесткости;
—— вспомогательное ребро жесткости конструкции.
Приложение 178
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Барашковые задрайки для основного устройства для задраивания
1 - барашковая задрайка; 2 — болт; 3 — штырь; 4 — центр штыря;
5 — вилка (стопорящая планка); 6 — люковое закрытие; 7 — уплотнение; 8 — комингс люка; 9 — опорная приварная планка на бракете для контакта металла с металлом; 10 — ребро жесткости;
11 — ребро жесткости (планка) внутренней стенки
Приложение 179
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Вид закрытий люков
Расчетная нагрузка
согласно
пр
Съемные бимсы и коробчатые
крышки
Пункт 1284
настоящих Правил
Пункт 1285
настоящих Правил
Пункт 1286
настоящих Правил
0,5ReH
0,35ReH
Другие конструкции
закрытий
Пункт 1284
настоящих Правил
Пункт 1285
настоящих Правил
0,65ReH
0,4ReH
0,7ReH
Пункт 1286
настоящих Правил
0,65ReH
0,45ReH
0,75ReH
Где
— нормальные напряжения;
— касательные напряжения;
пр — приведенные напряжения, пункт 907 настоящих Правил;
ReH — верхний предел текучести материала закрытия.
Приложение 180
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Значения напряжений в элементах конструкцийпри действии
расчетных нагрузок на закрытия люков нижних палуб напряжения
Вид закрытий
люков
Расчетная нагрузка
согласно
пр
Съемные бимсы
Коробчатые крышки и другие
конструкции закрытий
Пункт 1284 настоящих
Правил
Пункт 1285 настоящих
Правил
Пункт 1286 настоящих
Правил
Пункт 1287 настоящих
Правил
0,5ReH
0,65ReH
0,35ReH
0,45ReH
0,75ReH
Примечание,
,
,
пр, и ReH—приложение 179 настоящих Правил.
Приложение 181
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение числа полуволн m
0 < К < 4
4 < К < 36
36 <К < 144
(m-1)m2 <K< m2(m+ I)2
m = 1
m = 2
m = 3
m, определяемое в соответствии с коэффициентом К
Приложение 182
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Нормы аварийного снабжения
п/п
Наименование,
единица измерения
Размер
Количество для судов
длиной L
Количест-
во для
наливных
судов1

1. Орнықтылық туралы мәлiметтiң (бұдан әрi - Мәлiмет) кемелердің жабдықтауларының мақсаты халықаралық келiсiмдер, теңiздегi әкiмшiлiктерi және осы Қағиданың талаптарымен сәйкес пайдалану кеменiң орнықтылығының сүйемелдеуiнде капитанға және тексеретiн ұйымдарға көмек уақытында болып табылады.
Мәлiметтiң үстiрт нұсқауларды сақтауы кеменiң орнықтылығына жауапкершiлiгiнен капитанды босатпайды.
2. Осы Нұсқаулықты нұсқауларда мәлiметтiң түрi және мазмұны бойынша сiлтеу берілген.
Мәлiметтiң көлемi кеме, оның тағайындауының түрі, орнықтылықтың қоры және жүзудi ауданға байланысты өзгерте алады. Ол рационалды түрде таңдалуы және Кеме қатынасының тіркелімімен келiсіуi керек.
Мәлiметтiң формасы осы Нұсқаулы нұсқауларға сәйкес келуi керек.
3. Мәлiмет мынадай бөлiмдерден тұруы керек:
1) кеме жайлы жалпы мәлімет;
2) капитанға жөн-жоба;
3) техникалық ақпарат;
4) анықтама ақпараты;
Бөлiмдердiң мазмұны төменде келтіріледі.
4. Мәлiмет теңестiру нөмiрiн алуы керек.
5. Мәлiметтердің (бетке) әрбiр парағында мәлiметтiң теңестiру нөмiрi, (бет) парақтың нөмiрi және (беттер) парақтардың жалпы сандары көрсетуi керек. Парақтарының нөмiрлеуi (беттер) тесiлген, схема және сызбалар қоса болуы керек.
Кесте, схемалар және сызбалар бiрдей нөмiрлер алмауы керек.
6. Титулдi парақта орналастыруы керек:
1) құжаттың атауы: Орнықтылық туралы мәлiмет;
2) теңестiру нөмiрi;
3) кеме атауы;
4) ИМО номері.
7. Сыртқы парақтан кейiн мазмұны орналасуы керек.
8. Халықаралық рейстер істейтін кемелер үшін ақпарат және оның құрамына енген сызбалар және схемалар ағылшын тіліне аударылуы керек. Негiзгi мәтiннің және аударманың беттерi кезектесуi керек. Жеке том түрдегi аударманың ресiмдеуi рұқсат етiлмейдi.
9. Мәлiметтерде құжаттамалары құралуының негізінде атап көрсетiлуi керек.
10. Мәлiметтерде құжатпен танысу парағы болуы керек.
2-тарау. Кеме туралы жалпы мәліметтер
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Ақпарат бөлігінде осы Нұсқаулы нұсқаулардың 3 тармағы 1)тармақшасында көрсетілген келесi мәлiметтер болуы керек:
1) кеменің атауы;
2) кеменің түрі (жүк, құйма кемесі);
3) тағайындауы (спецификациямен сәйкес кеме жүктерінің тасымалдаулар үшiн арналған);

1. Целью снабжения судов Информацией об остойчивости (далее – Информация) является помощь капитану и контролирующим организациям в поддержании остойчивости судна во время эксплуатации в соответствии с требованиями международных соглашений, морских администраций и настоящих Правил.
Формальное соблюдение требований Информации не является основанием для освобождения капитана от функций по поддержанию остойчивости судна.
2. В настоящих Инструктивных указаниях по составлению информации об остойчивости (далее – Инструктивные указания) даны указания по форме и содержанию Информации.
Объем Информации может меняться в зависимости от типа судна, его назначения, запаса остойчивости и района плавания. Он должен быть выбран наиболее рациональным образом и согласован с Регистром судоходства.
Форма Информации должна соответствовать настоящим Инструктивным указаниям.
3. Информация должна состоять из следующих разделов:
1) общие сведения о судне;
2) указания капитану;
3) техническая информация;
4) справочная информация;
Содержание разделов приводится ниже.
4. Информация должна иметь идентификационный номер.
5. На каждом листе (странице) информации должен быть указан идентификационный номер Информации, номер листа (страницы) и общее число листов (страниц). Нумерация листов (страниц) должна быть сквозная, включая схемы и чертежи.
Таблицы, схемы и чертежи не должны иметь одинаковых номеров.
6. На титульном листе должны быть помещены:
1) наименование документа: Информация об остойчивости;
2) идентификационный номер;
3) название судна;
4) номер ИМО.
7. После титульного листа должно быть помещено оглавление.
8. Для судов, совершающих международные рейсы, Информация и включенные в ее состав чертежи и схемы должны быть переведены на английский язык. Страницы основного текста и перевода должны чередоваться. Оформление перевода в виде отдельного тома не допускается.
9. В Информации должна быть перечислена документация, на основании которой она составлена.
10. В Информации должен находиться Лист ознакомления с документом.
Глава 2. Общие сведения о судне
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В разделе Информации, предусмотренном подпунктом 1) пункта 3 настоящих Инструктивных указаний, должны быть представлены следующие сведения:
1) название судна;
2) тип судна (сухогрузное, наливное);
3) назначение (для перевозки каких грузов предназначено судно в соответствии со спецификацией);

4) кемені салған верфтің атауы, құрылыс нөмірі;
5) Киль белгiсiнiң күні, құрылымның аяқтауының күні, қайта жабдықтауды күні;
6) кеме сыныбы, сыныпталған қоғам және тіркелім нөмірі;
7) кеменің туы;
8) қосып жазу порты;
9) бас өлшеулер (ұзындық, ені, борттың биіктігі; егер сұрыптаулардың палубасы жоғарғы палубамен дәл келмесе, сұрыптаулардың палубаға дейiн жиегінiң биiктiгiн көрсету керек);
10) шектеудi кеме қойылған жүзу ауданы (толқу бойынша, тығылатын жердiң орнындағы алшақтықтары бойынша және маусымдарға, географиялық шекаралар).
Өткел үшiн, жұмыс шарттары үшiн жер снарядтары және қалқымалы крандар үшiн шектеу көрсетуi керек;
11) су ығыстырғыштық және дедвейт жазғы және жазғы орман жүк таситын маркалары, жүк таситын марканың нобайы және тиiстi бұл маркалар бойынша тұнбалықтар;
12) жүрiстiң жылдамдығы;
13) жұбатушылардың тербелгiш түрi; егер болса шықшыт сүйек кильдерiнiң өлшемдерi;
14) сiлтемесiмен қисайтуды хаттама Кеме қатынасының тіркелімнң инспекциясы немесе басқа ұйым мақұлдалған қисайтулары датасының өткiзуiң орны (су ығыстырғыштық және кеменiң ауырлық ортасының бос координатасы) мәлiметтiң негiз тиiстi кемелер қисайтудың осы тәжiрибелерi.
15) егер ол жатқызса, кеме бойынша қатты балласттың сан және орналастыру көрсететiн нобай;
16) егер ол анықталса, кеменiң инерция коэффициентi С тербелгiш мерзiмі үшiн формулада
= CB/
, мерзiм бойынша есептелетiн қисайтулар тәжiрибе шарттарындағы тербелгiш;
17) мысалы, кеменiң жүк көтеретiн мәлiметінiң өңдеушiсiнiң қарастыруы, қорларды есепке алуымен жүзудi құрылыстық дифферент, алыстық басқа мәлiмет бойыншалар).
12. Егер кемеге мәлiмет бойынша бос топтаманың басқа кемесiнiң қисайтуының нәтижелерi, мәлiметтегi есепке алуымен қабылданған оның атауының нұсқауы бар топтаманың басқа кемесi және сериялы нөмiрдiң қисайтуына кеменiң өлшеуiнiң осы тәжiрибелерi және мәлiмет бойынша келтiруi керек; мәлiметтер өлшеу және қисайтудың хаттамалары мақұлдалған Кеме қатынасының тіркелімінің бөлiмшелерi немесе басқа ұйымдағы сiлтемесiмен жабдықтауы керек;
3-тарау. Капитанға нұсқау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 1. Жалпы ережелер
13. Осы параграфта болуға тиісті:
1) құжаттың нұсқауы және тағайындауының мақсаттары – отырғызу және кеменiң орнықтылығының қамтамасыз етуi туралы мәлiметтi капитан оның жүктеуге, түсiруге және балласттауы және кеме үшiн арналған орындаудың жанында басқа операцияларда сонымен бiрге нормативтiк құжаттардың талаптарының орындауы бойынша әдiстеме сiлтеу жабдықтау;

4) название верфи, построившей судно, строительный номер;
5) дата закладки киля, дата окончания постройки, дата переоборудования;
6) класс судна, классификационное общество и регистровый номер;
7) флаг судна;
8) порт приписки;
9) главные размерения (длина, ширина, высота борта; если палуба переборок не совпадает с верхней палубой, следует указать высоту борта до палубы переборок);
10) район плавания и установленные судну ограничения (по волнению, по удаленности от места убежища и сезонам, географические границы).
Для земснарядов и плавкранов должны быть указаны ограничения как для рабочих условий, так и для перехода;
11) осадки по летнюю и летнюю лесную грузовые марки, эскиз грузовой марки и соответствующие этим маркам водоизмещение и дедвейт;
12) скорость хода;
13) тип успокоителей качки; размеры скуловых килей, если имеются;
14) данные опыта кренования судна, положенные в основу Информации (водоизмещение и координаты центра тяжести судна порожнем), место проведения и дата кренования с ссылкой на одобренный Регистром судоходства или другой организацией протокол кренования;
15) эскиз, показывающий количество и размещение твердого балласта по судну, если он уложен;
16) инерционный коэффициент судна С в формуле для периода качки
= CB/
, вычисляемый по периоду качки в условиях опыта кренования, если он определялся;
17) другие данные по усмотрению разработчика Информации (например, грузоподъемность судна, конструктивный дифферент, дальность плавания с учетом запасов).
12. Если данные по судну порожнем приняты по результатам взвешивания с учетом результатов кренования другого судна серии, в Информации должны быть приведены данные опыта взвешивания судна и данные по кренованию другого судна серии с указанием его названия и серийного номера; данные должны быть снабжены ссылкой на одобренные Регистром судоходства или другой организацией протоколы взвешивания и кренования;
Глава 3. Указания капитану
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
13. Настоящий параграф должен содержать:
1) указание цели и назначения документа – снабдить капитана информацией об обеспечении посадки и остойчивости судна при его загрузке, выгрузке и балластировке и при выполнении других операций, для которых предназначено судно, а также дать указания и методики по выполнению требований нормативных документов;

2) нормативтiк құжаттардың тiзiмі (ИМО, МАКО, Классификациялық қоғамдар тағы басқа теңiздегi әкiмшiлiктерi, Кеме қатынасы тіркелімнің қағидасы), негізінде Ақпарат жасалған құжат;
3) егер ол болса кеменiң орнықтылығын шектейтiн (немесе белгi) белгiлерге (егер керек) нобайлары бар орнықтылықтың белгiлерiнiң қолданылатын кемелерiне тiзiм және нұсқау, соның iшiнде апат орнықтылығының осы кемеге бұзылмаған күйдегi орнықтылық үшiн шектейтiн қолданылатын белгiлерiне болып табылады;
4) қажеттiлiк туралы капитанға нұсқау жақсы теңiздегi тәжiрибесi, жүзудi аудан және ауа-райының болжамын негiзге алсын, курс және жылдамдықты жыл уақыт есте сақтай жүзудiң шарттарынан сүйене өзгерту; нұсқау жел және толқудың шарттардың қолайсыз күйiнделерi қауiптi ахуалдардың құтылуы бойынша капитанның қайта өңдеген үшiн нұсқауын есепке алумен жасауы керек нормативтiк - әдiстемелiк материалдардың жинағын қара. Он сегiзiншi кiтап, 2008;
5) тұрақтылықтың ның белгiсiн болуы мүмкiн жүктi жылжуларды (астықтың тасымалдауына және орнынан түсiрiлетiн үйiлген жүк жататын белгiлер қоспағанда) есепке алмайтын ортақ нұсқау, сондықтан жүктi жылжуды сақтап қалу үшiн босату және жүктi қалау регламент белгiлейтiн мақұлдалған құжаттармен негiзге алу керек;
6) кеме иесiнiң ниет жөнiндегi құжатына орналастырған кепiлдемелiк сипаттың мәлiметiнiң қолдануының қатынасындағы түсiндiрулерi.
14. Мұндай мәлiметке жауапкершiлiк кеме иесi алып жүретiнiн көрсетуi керек.
Параграф 2. Терминдер, белгiлер және өлшем бiрлiгi
15. Осы параграфта болуы керек:
1) оған қолданылған белгiлердiң (егер керек) мәлiметтерiнiң аты, түсiндiру және олардың өлшем бiрлiгi келтiруi керек болған шартты белгiлеулердiң кестесі. Бiрлiктердiң жүйесi барлық құжат үшiн бiртұтас болуы және авария отырғызуы және орнықтылық туралы ақпарат бiрлiктерiнiң жүйесiмен дәл келуi керек.
2) Мәлiметте қолданылуы керек болатын негiзгi шартты белгiлеулер (осы Қағиданың 126-қосымшасына 2-қосымша);
16. Эскиз осы Қағиданың 126-қосымшасына 1-қосымшада келтірілген айқындауыш негiзгi белгiлер.
3. Ақпаратты пайдалану бойынша жалпы түсініктемелер
17. Осы параграфта барлық бөліктерге ортақ болатын Техникалық материалдарды қолдану бойынша түсініктеме және нұсқаулар туралы ақпарат келтірілуі тиіс.
18. Осы материалдар жеке алғанда қатысты болуы тиіс:
1) координаталар жүйесi. Салмағының сәттерінiң анықтауы, көлемдер, сүйемелдеудiң күштерi, барлық мәлiмет үшiн бiртұтас суға батпайтындық және жоба құжаттамасында бойынша мәлiмет қабылданған координаталар жүйесiмен дәл келу болу тиiстi тұнба үшiн болу тиiстi қабылданған координаталар жүйесi;

2) перечень нормативных документов (ИМО, МАКО, Морских Администраций, правил Регистра судоходства и других классификационных обществ), на основании которых разработана Информация;
3) перечень применимых к судну критериев остойчивости с эскизами (если необходимо) и указание на критерии (или критерий), лимитирующие остойчивость судна, в том числе на критерии аварийной остойчивости, если они применимы к данному судну и являются лимитирующими для остойчивости в неповрежденном состоянии;
4) указание капитану о необходимости руководствоваться хорошей морской практикой, принимая во внимание время года, район плавания и прогноз погоды, изменять курс и скорость, исходя из условий плавания; указание должно быть разработано с учетом переработанного руководства для капитана по избежанию опасных ситуаций при неблагоприятных условиях ветра и волнения;
5) общее указание на то, что критерии остойчивости (за исключением критериев, относящихся к перевозке зерна и смещаемых навалочных грузов) не учитывают возможного смещения груза, поэтому для предотвращения смещения груза следует руководствоваться одобренными документами, регламентирующими раскрепление и укладку груза;
6) пояснения в отношении использования информации рекомендательного характера, которая помещена в документ по желанию судовладельца.
14. Должно быть указано, что ответственнен за такую информацию судовладелец.
Параграф 2. Термины, обозначения и единицы измерения
15. В данном параграфе должны быть помещены:
1) таблица условных обозначений, в которой должны быть приведены наименования примененных в Информации обозначений, пояснения к ним (если необходимо) и их единицы измерений. Система единиц должна быть единой для всего документа и совпадать с системой единиц Информации об аварийной посадке и остойчивости.
2) эскиз (приложение 2 к приложению 126 настоящих Правил), поясняющий основные обозначения.
16. Основные условные обозначения, которые должны применяться в Информации, приведены в приложение 1 к приложению 126 настоящих Правил;
Параграф 3. Общие пояснения по пользованию Информацией
17. В данном параграфе должны быть приведены общие для всех разделов Информации пояснения и указания по использованию технических материалов.
18. Данные материалы должны касаться в частности:
1) системы координат.
Система координат, принятая для определения моментов массы, объемов, сил поддержания, осадок, должна быть единой для всей Информации и совпадать с системой координат, принятой в Информации по непотопляемости и в проектной документации;

2) ауытқу және дифференттiң таңбаларының ережелерi;
3) шектерiндегi дифференттерiнiң диапазоны қолданылатын гидростатикалық мәлiмет;
4) дифференттердiң шектеулерi;
5) палубалық жүктiң парусының жiберiлетiн аудандары;
6) есептеулердiң дәлдiгi және тағы басқа нұсқаудың интерполяция, мерзiмдi мәлiметтiң мазмұны.
Параграф 4. Кеменiң пайдалануы
19. Осы параграфта болуы керек:
1) отырғызу және орнықтылық, берiктiк кеме бойынша оған қатысты мәлімет. Егер жабдықтың орналастырылуын симметриялық еместiк кеме бос салдарынан ауытқу және дифференттi алса, онда балласттың орналастыруы ауытқуды жою және дифференттiң кiшiрейтуi үшiн қорлардың жүгі бойынша мәлімет келтiруi керек. үйiлген жүктiң тиiстi орналастыруының ауытқуды жоюға рұқсат етiлмейтiнiн көрсетуi керек;
2) Қорлардың жұмсауы бойынша жөн-жоба негiзде жасалған қағидалар; 50 % және 10 % қорлардың үлестiрiлуi; биiктiк бойынша кеменiң ауырлық орталығының жағдайына қорлардың жұмсауының ықпалы; бұл ретпен сүйен негiзге алу керек болатын шарттардың түсiндiруi бар қорлардың жұмсауын орын-орныменге нақты нұсқаулар (отырғызуға, орнықтылыққа талаптар, авария орнықтылыққа);
3) Қорлардың жұмсауы биiктiк бойынша кеменiң ауырлық центрiнiң жағдайының үлкеюiн өтем үшiн рейстегi балласттың қабылдауын рет салдарынан; жанында балласттауды өндiрiп алуға рұқсат етiлетiн жылдық шарттардың қатынасындағы жөн-жоба;
4) Қордың жұмсауы биiктiк бойынша кеменiң ауырлық центрiнiң жағдайының үлкеюiн өтем үшiн рейстегi балласттың қабылдауын рет салдарынан;
5) жоғары орналасқан ауыр жүктер тағы басқалар тұрғызылған жебелер, торсылдақты хауызындағы суды орнықтылыққа ықпал туралы мәлiмет;
6) мысалы, атап көрсетiлуi және жүк түсiрумен, балласттаумен және жүктi үлестiрiлумен сондай жүк тиеуге қатысты қолдану кезiндегi шектеулердi түсiндiруi керек:
кеменiң тұнбалығының шектеулерi және, кеменiң тұнбалығы мән асуы керек болатын туралы нұсқау жеке алғанда, жүк таситын марка туралы кеме куәлiк қағаз қойылған тиiстi су бетi жиегiне;
кеменiң ауырлық центрiнiң аппликатасы барынша мүмкiн мән асуы керек болатын туралы нұсқау;
көлденең қиюшы күш және июшi моменттер барынша мүмкiн мәндер асуы керек болатын туралы нұсқау;
алдыңғы жақты ең төменгi тұнбалықтар және жүрiс көпiрiнен жеткiлiктi теңiзде жүзетiндiктi қамтамасыз ету және көрiнетiндiктiң мақсаты бар жемдерiн;
көпiрден көрiнетiндiктiң қамтамасыз етуiн мақсаты бар палубалық жүктiң габариттерiнiң сандық мәндерi;
қамтамасыз етудi мақсаты бар алдыңғы жақтағы барынша мүмкiн тұнбалық деңгей сызығысының үстiнде алдыңғы жақтағы биiктiк қажеттi;
контейнерлердiң штабелiнiң максимал массасы;
төсенiштер, палуба және жүк жайласатын люк қақпақтарындағы жiберiлетiн жүктемесi;
трюмдағы үйiлген жүктiң максимал массасы;
таралуда кеменiң жылдамдығы;
балық аулайтын соттар үшiн балықтың мүмкiн саны палубаға;
жолаушылар соттар үшiн нақтылы палубаларға жолаушылардың табылуды рұхсат етiлмейтiндiгi туралы нұсқау;
жұбатушылардың қолдануы бойынша шектеулер тербелгiш;
ауытқуды теңестiру үшiн цистерналардың қолдануы бойынша жөн-жоба;
басқа шектеулер, мерзiмдi тағайындаулары және кеменiң конструкциясымен;

2) правил знаков крена и дифферента;
3) диапазона дифферентов, в пределах которого применимы гидростатические данные;
4) ограничения дифферентов;
5) допускаемой площади парусности палубного груза;
6) точности расчетов и интерполяции и другие указания, обусловленные содержанием Информации.
Параграф 4. Эксплуатация судна
19. В данном параграфе должны быть помещены:
1) сведения по судну порожнем в отношении его посадки и остойчивости, прочности. Если судно порожнем вследствие несимметричности расположения оборудования имеет крен и дифферент, то должны быть приведены указания по размещению балласта, запасов или груза для устранения крена и уменьшения дифферента. Должно быть указано, что устранение крена соответствующим размещением навалочного груза не допускается;
2) принципы, на основании которых разработаны указания по расходованию запасов; распределение 50 % и 10 % запасов; влияние расходования запасов на положение центра тяжести судна по высоте; конкретные указания по порядку расходования запасов с пояснением условий, исходя из которых следует руководствоваться этим порядком (требования к остойчивости, посадке, аварийной остойчивости);
3) порядок приема балласта в рейсе для компенсации увеличения положения центра тяжести судна по высоте вследствие расходования запасов; указания в отношении погодных условий, при которых допускается производить балластировку;
4) принципиальные схемы балластировки при перевозке тяжелых грузов на палубе, например контейнеров, или легких грузов в трюмах, подобно судам типа ро-ро, и пояснения к этим схемам;
5) информация о влиянии на остойчивость поднятых стрел, воды в плавательном бассейне и других высоко расположенных тяжелых грузов;
6) должны быть перечислены и пояснены эксплуатационные ограничения, связанные с погрузкой, разгрузкой, балластировкой и распределением груза, например, такие как:
ограничения осадки судна и, в частности, указание о том, что осадка судна не должна превышать значение, соответствующее надводному борту, установленному судовым Свидетельством о грузовой марке;
указание о том, что аппликата центра тяжести судна не должна превышать максимально допустимое значение;
указание о том, что перерезывающие силы и изгибающие моменты не должны превышать максимально допустимых значений;
минимальные осадки носом и кормой с целью обеспечения достаточной мореходности и видимости с ходового мостика;
численные значения габаритов палубного груза с целью обеспечения видимости с мостика;
максимально допустимая осадка в носу с целью обеспечения необходимой высоты в носу над ватерлинией;
максимальная масса штабеля контейнеров;
допускаемая нагрузка на настилы, палубы и люковые крышки, на которых размещается груз;
максимальная масса навалочного груза в трюме;
скорость судна на циркуляции;
допустимое количество рыбы на палубе для рыболовных судов;
указание о недопустимости нахождения пассажиров на определенных палубах для пассажирских судов;
ограничения по использованию успокоителей качки;
указания по применению цистерн для выравнивания крена;
другие ограничения, обусловленные назначением и конструкцией судна;

7) корпустың құюды сақтап қалуы, құрылымдар немесе орнықтылық есептеу есептелетiн рубкалар үшiн кеменiң жүзуi уақытында болуы керек болатын саңылауларды тiзiм. Егер керек, жөн-жоба саңылауларды схемамен қоса жiберу керек;
8) шықшыт сүйек кильлерiнiң сынуын жағдайға жөн-жоба;
9) немесе баспалаған қоспағанда қай сұйығының таңдауы өндiрiп алатын немесе сұйықтың қабылдауы өндiрiп алатын цистерналарының немесе кептiруi керек болған цистерналарының қатынасындағы ортақ нұсқаулар. Еркiн бетi бар цистерналардың саны минимумға түйiстiруi керек болатын туралы нұсқау;
10) кеменiң ауытқуы орнықтылыққа терiс ықпал ететiн және жағдай түзудегi кеме қолдауға осыған байланысты ұмтылу керек болатын туралы ортақ нұсқау;
11) жүктердi бекiткiш жүктердi бекiткiшке мақұлдалған бойынша нұсқаумен сәйкес iске асуы керек болатын туралы нұсқау; немесе орналастырулар және тасылатын (балық аулайтын соттар үшiн) жүктi бекiткiштiң қауiпсiз әдiстерi туралы капитанға ұсыныстармен сәйкес;
12) өткел немесе кеменiң айдауын жағдайға орнықтылықтың қамтамасыз етуi бойынша шаралар жүзудi шарттары бар аудан арқылы (егер керек) жүзудi аудан қойылған кемеге ескерiлуге қарағанда ауырырақ;
13) суды қолдануды жағдайдағы кеменiң орнықтылығының сақтауы бойынша жөн-жоба өрттi сөндiруде;
14) егер олар кеме үшiн сөзсiз болса бұзылмаған күйдегi кеменiң орнықтылығының қамтамасыз етуi үшiн авария орнықтылығына регистрдiң талабы және кеменiң отырғызуларына орындалатындай етiп сақтауға керегетiн шектеу және жөн-жоба;
15) мысалы, контейнерлердiң жүгi бар соттары үшiн таралуда ауытқуды шарт бойынша жiберiлетiн жылдамдық маневр жасау бойынша жөн-жоба бүйiр тербелгiш ептеген бастапқы орнықтылықтың жанында и/илидың палубалық жүктерiнiң тасымалдауының жанында параметрлiк резонанстың пайда болуын қауiп-қатердiң есепке алуымен ұсыныс қосуы керек болатын капитанға ұсыныстар алдыңғы жақта ең төменгi тұнбалық бойынша палубаға ), мұз басумен күрес бойынша ұсыныс, п (орнат олары егер кемеде) ауыр салмақты жебелер және өйткенi жұмыс бойынша жүктi қабылдаудан, жөн-жоба алдыңғы жақта тұнбаның өзгерiсiнiң шәкiлiне және жемдердi.
20. Пайдалы қосатын кемелер жеткiлiктi орнықтылықтың сүйемелдеуi бойынша капитанға ұсыныстар өңдеушiнiң пiкiрiншедi, Хабар-ошар. Ұсыныстар жақсы теңiздегi тәжiрибесiнiң жалпыға мәлiм жағдайларымен қайта жүктеуi керек.
Параграф 5. Жүктеудiң бiр үлгiдегi жағдайлары
21. Осы параграфта келесi мәлiметтi сақтауға тиісті:
1) экипаж, жолаушылар үшiн цистерналар, жүк таситын бөлмелер, машина бөлiмшесi, бөлмелердiң схеманы көрсететiн орналастыруы; нөмiр және атаулар кеме құжаттамасына сәйкес келуi керек;

7) перечень отверстий, которые должны быть закрыты во время плавания судна для предотвращения заливания объемов корпуса, надстроек или рубок, учитываемых в расчетах остойчивости. Если необходимо, указания следует сопровождать схемой отверстий;
8) указания на случай поломки скуловых килей;
9) общие указания в отношении цистерн, которые должны быть либо осушены, либо запрессованы, за исключением тех цистерн, из которых производится отбор жидкости или в которые производится прием жидкости. Указание о том, что число цистерн со свободной поверхностью должно быть сведено к минимуму;
10) общее указание о том, что крен судна отрицательно влияет на остойчивость и в связи с этим следует стремиться поддерживать судно в прямом положении;
11) указание о том, что крепление грузов должно осуществляться в соответствии с одобренным Руководством по креплению грузов; либо в соответствии с рекомендациями капитану о безопасных методах размещения и крепления перевозимого груза (для рыболовных судов);
12) мероприятия по обеспечению остойчивости на случай перехода или перегона судна через район с условиями плавания более тяжелыми, чем предусмотрено установленным судну районом плавания (если необходимо);
13) указания по сохранению остойчивости судна в случае применения воды при тушении пожара;
14) ограничения и указания, которые необходимо соблюдать для обеспечения остойчивости судна в неповрежденном состоянии такой, чтобы требования Регистра судоходства к аварийной остойчивости и посадке судна выполнялись, если они обязательны для судна;
15) рекомендации капитану, которые должны включать рекомендации по выбору направления и скорости движения судна по отношению к волнению с учетом опасности возникновения параметрического резонанса бортовой качки при перевозке палубных грузов и/или при небольшой начальной остойчивости, по минимальной осадке в носу, указания по маневрированию (например, допускаемую скорость по условию крена на циркуляции для судов с грузом контейнеров на палубе), рекомендации по борьбе с обледенением, шкалу изменения осадок носом и кормой от приема груза, указания по работе тяжеловесными стрелами (если они установлены на судне)
20. Рекомендации капитану по поддержанию достаточной остойчивости судна, включающие полезные, по мнению разработчика, сведения, не должны быть перегружены общеизвестными положениями хорошей морской практики.
Параграф 5. Типовые случаи загрузки
21. Настоящий параграф должен содержать следующую информацию:
1) схему, показывающую размещение цистерн, грузовых помещений, машинного отделения, помещений для экипажа, пассажиров; номера и наименования должны соответствовать судовой документации;

2) салмағының нұсқауы бар цистерналары бойынша қорлар және балласттың үлестiрiлуi бiр үлгiдегi жағдай қабылданған жүктеулер, ауырлық центрiнiң координаталары және тиiстi кезді көрсететiн кестелер. Цистерналардың нөмiрлеу және атаулары осы тармақтың 1) тармақшасында көрcетiлген схемамен дәл келуi керек. Кестелердегi бойынша сұйықтардың беттерiнiң - 50, 100 және 10-проценттi толтырудың жанында жүктеудiң бiр үлгiдегi жағдай есептi еркiн ықпалы түзеле бастау қабылданған цистерна көрсетуi керек;
3) массаны және жүктi бiрлiктiң ауырлық орталық жағдайы қабылданған мұндай жүгi бар жолаушы жүктеменiң баптарының массаны және ауырлық орталығының жағдайы есептеулерде жүгi бар экипаж
4) жүктеуiнiң бiр үлгiдегi жағдайлары құрамында келесi жағдайлар бар:бос кеме;
доктау кезіндегі кеме;
оның тағайындауымен сәйкес барлық көрcетiлген жүк спецификация қамтитын жүктеулер сонымен бiрге өзге жағдайлар, кеменiң пайдалануының көрсететiн жаттығу шекаралары жүктеменiң варианттары, жағдайлар тиiстi ережелермен; орнықтылықтың қамтамасыз етуi үшiн кеменiң балласттауының баста жағдайлары рейстiң iшiнде;
5) жүктеулер бiр үлгiдегi жағдайлардың жинақ кестесiн.
Кестеде болуы керек:
жүктеудi жағдайдың аты;
су ығыстыру;
кеменiң отырғызуының параметрлерi (алдыңғы жақтың тұнбалықтары, кеменің алдыңғы жағы, перпендикулярлар, орташа, дифферентке);
кеменiң ауырлық орталығының координаталары;
бастапқы метацентриялық биiктiкке беттерiнiң еркiн ықпалы түзеле бастауы;
беттердiң еркiн ықпалының түзеле бастауын есепке алуымен бастапқы метаорталық биiктiк;
беттердiң еркiн ықпалының есепке алуы бар кемесiнiң ауырлық орталығының төбесi;
кеме ауырлығының орталық төбесiнiң мүмкiн мәндерi;
орнықтылықтың мөлшерлелетiн параметрлерiнiң мәндерi (ауа райы, статикалық орнықтылықтың диаграммасы, ауытқуды бұрыштың параметрлерiнiң жолаушылардың жиналып қалуынан белгi жиек және таралуда т.с.с.) және олардың мүмкін мәндері;
құюды бұрыш сәйкес ашық осы ережелердiң бiр бөлiк болатын саңылау арқылы.
22. Жүктеулер бiр үлгiдегi жағдайлар бойынша көлiк құрал, жүктеменiң бiр үлгiдегi жағдайларының санына сияқты кеменiң мүмкiндiгi бағаланатындығы 50 % қорларының жағдайларының шектелген санын қосуы керек.
23. Кеменiң орташа тұнбалығы үшiн бастапқы дифференттiң есепке алуысыз орындалатын жүктеудiң бiр үлгiдегi жағдайлары үшiн орнықтылықтың есептеуi.
24. Жүктеудiң бiр үлгiдегi жағдайлары арнайы бланктерге елестетуi керек. Бiр бланкте екi сыйғызып салуға рұқсат етiледi және қорлардың және жүктеменiң өзгерiсi рейстiң iшiнде сипаттайтын балласттардың бiр-бiрiмен сан айырмашылығы болатын жүктеулердiң жағдайлары көп.

2) таблицы, показывающие принятое в типовых случаях загрузки распределение запасов и балласта по цистернам с указанием массы, координат центра тяжести и соответствующих моментов. Нумерация и названия цистерн должны совпадать со схемой, указанной в подпункте 1) настоящего пункта. В таблицах должны быть указаны цистерны, по которым приняты поправки на влияние свободных поверхностей жидкостей, учтенные в типовых случаях загрузки при 100-, 50-и 10-процентном заполнении;
3) принятые в расчетах массу и положение центра тяжести таких статей нагрузки, как пассажиры с багажом, экипаж с багажом, массу и положение центра тяжести единицы груза (автомобилей, колесной техники, контейнеров);
4) типовые случаи загрузки включающие следующие случаи:
судно порожнем;
судно при доковании;
требуемые Правилами варианты нагрузки, случаи загрузки, охватывающие все указанные в спецификации грузы, а также другие случаи, показывающие практические границы эксплуатации судна в соответствии с его назначением; случаи начала балластировки судна в течение рейса для обеспечения остойчивости;
5) сводную таблицу типовых случаев загрузки, которая должна содержать:
наименование случая загрузки;
водоизмещение;
параметры посадки судна (осадки носом, кормой, на перпендикулярах, средняя, дифферент);
координаты центра тяжести судна;
поправку на влияние свободных поверхностей к начальной метацентрической высоте;
начальная метацентрическая высота с учетом поправки на влияние свободных поверхностей;
возвышение центра тяжести судна с учетом влияния свободных поверхностей;
допустимые значения возвышения центра тяжести судна;
значения нормируемых параметров остойчивости (критерия погоды, параметров диаграммы статической остойчивости, угла крена от скопления пассажиров у борта и на циркуляции) и их допустимые значения;
угол заливания через отверстие, считающееся открытым в соответствии с Правилами.
22. Поскольку по типовым случаям загрузки оцениваются возможности судна как транспортного средства, в число типовых случаев нагрузки должно быть включено ограниченное число случаев с 50 % запасов.
23. Расчет остойчивости для типовых случаев загрузки, как правило, выполняется для средней осадки судна без учета начального дифферента.
24. Типовые случаи загрузки должны быть представлены на специальных бланках. Допускается на одном бланке помещать два и более случаев загрузки, отличающихся друг от друга количеством запасов и балласта и характеризующих изменение нагрузки в течение рейса.

25. бланкте мыналар белгіленбеуі керек:
1) бiр үлгiдегi жағдайдың (атауы) сөздiк мiнездемесi;
2) су ығыстырғыштық қосылатын жүктемелердiң бас баптарының кеменiң нобайы, көрсететiн орналастыруы; палубалық жүктiң орналастыруы бойынша схема және жөн-жоба;
3) координаталық жазықтықтар туралы кеменiң салмағының есептеуi, оның ауырлық центрiнiң координаталары және массаның тиiстi моменттерi үшiн кесте, салмақ және жүктеме және кеменiң жеке баптарының ауырлық центрiнiң жағдайының моменттерiн қоса бос, мұздың салмағының есепке алуымен мұз басуы бар жағдайлар; кестеде сұйық қорлардың беттерiнiң еркiн ықпалының түзеле бастауы және балласт көрсетуi керек;
4) су ығыстырғыштық;
5) алдыңғы жақты және кеменің артқы жағының перпендикулярлардағы кеменiң тұнбалықтары, орташа, қуыстардың маркаларында деңгей сызығысының ауданы, тұнбалықтың ауырлық орталықтағы тұнбалық; тұнбалықтар төменгi киль шетiнен өлшенуi керек, айқын көрсетуi керек;
6) ұзындықтың бiрлiгiне дифференттейтін сәт;
7) жүзгiштiктiң ортасының абсциссасы;
8) ауырлық орталығының абсциссасы;
9) деңгей сызығы ауданының ауырлық орталығының абсциссасы;
10) перпендикулярларда дифферент;
11) сұйықтардың беттерiнiң еркiн ықпалы түзеле бастау қорытындысы;
12) көлденең метаорталықтың төбесi (егер ол кеменiң 1 % ұзындығын асса дифференттiң есепке алуымен);
13) беттiң еркiн ықпалы және түзетiлген мәнге кеменiң ауырлық центрiнiң төбесi, оның түзетуi;
14) беттердiң еркiн ықпалының есепке алуымен бастапқы метаорталық биiктiгі;
15) ережелердiң талаптарының орындауынан сүйене нақтылы кемелер немесе метаорталық биiктiктiң ауырлық орталық төбесiнiң мүмкiн мәнi және алған мәнi бар салыстыру.
16) (жолаушылардың жиналып қалуынанғы ауытқудың бұрыштары статикалық орнықтылықтың диаграммасының параметр мөлшерлелетiн жүктеулер қаралатын жағдайдағы ауа райының белгiсi тағы сол сияқтылар) осы кеме үшiн ереже тиiстi орнықтылықтар белгiлер;
17) статикалық орнықтылықтың диаграммасының иықтарының кестесi;
18) құюды бұрыштың нұсқауымен статикалық орнықтылықтың беттердiң еркiн ықпалының есепке алуымен салынған диаграммасы (жүктеудiң барлық жағдайлары үшiн диаграммалардың масштабы болуы керек бол);
19) жүктеудi нақты жағдайдың мәлiметтегi кеменiң орнықтылығы туралы шешiм;
20) егер қолданылатын болса, қолдану кезiндегi шектеулер туралы, балласттауға рейстiң iшiнде, тағы басқалар палубалық жүктiң су болып қалуы, ярустағы меншiктi - жүк тиеу көлемi шектеулерi, контейнерлердiң орташа массасының қатынасындағы шектеулерi, ауыр салмақты жабдықтың қолдануының қатынасындағы шектеулерi, торсылдақты хауыздары мәлiмет қажеттi қолданылатын мәлiмет.

25. На бланке должны быть помещены:
1) словесная характеристика (наименование) типового случая;
2) эскиз судна, показывающий размещение главных статей нагрузки, включаемых в водоизмещение; схема и указания по размещению палубного груза;
3) таблица для подсчета веса судна, координат его центра тяжести и соответствующих моментов массы относительно координатных плоскостей, включая моменты веса и положения центра тяжести отдельных статей нагрузки и судна порожнем, а в случаях с обледенением — с учетом веса льда; в таблице должны быть указаны поправки на влияние свободных поверхностей жидких запасов и балласта;
4) водоизмещение;
5) осадки судна на носовом и кормовом перпендикулярах, средняя, осадка в центре тяжести площади ватерлинии, осадки на марках углублений; осадки должны измеряться от нижней кромки киля, о чем должно быть четко указано;
6) момент, дифферентующий на единицу длины;
7) абсцисса центра плавучести;
8) абсцисса центра тяжести;
9) абсцисса центра тяжести площади ватерлинии;
10) дифферент на перпендикулярах;
11) итоговая поправка на влияние свободных поверхностей жидкостей;
12) возвышение поперечного метацентра (с учетом дифферента, если он превышает 1 % длины судна);
13) возвышение центра тяжести судна, его корректировка на влияние свободной поверхности и откорректированное значение;
14) начальная метацентрическая высота с учетом влияния свободных поверхностей;
15) допустимое значение возвышения центра тяжести судна или метацентрической высоты, определенные, исходя из выполнения требований Правил, и сравнение с полученным значением.
16) критерии остойчивости, требуемые Правилами для данного судна (критерий погоды в рассматриваемом случае загрузки, нормируемые параметры диаграммы статической остойчивости, углы крена от скопления пассажиров);
17) таблица плеч диаграммы статической остойчивости;
18) диаграмма статической остойчивости, построенная с учетом влияния свободных поверхностей, с указанием угла заливания (масштаб диаграмм для всех случаев загрузки должен быть одинаковым);
19) заключение об остойчивости судна в данном конкретном случае загрузки;
20) информация, если применимо, об эксплуатационных ограничениях, балластировке в течение рейса, намокании палубного груза, ограничениях удельно-погрузочного объема, ограничениях в отношении средней массы контейнеров в ярусе, ограничениях в отношении использования тяжеловесного оборудования, плавательных бассейнов и другие необходимые сведения.

26. Кеменi астықтарды тасымалдаудың жанында қарамастан астық орнықтылық және жүктеу туралы жеке мәлiметпен жабдықтауы керек, астықтың тасымалдауының ережелерi, жүктеудiң бiр үлгiдегi жағдайларының санына сәйкес игерiлген астықтың жүктеудiң жағдайлары оның жылжуын есепке алусыз қосуы керек (егер қолданылатын болса).
§ 6. Жүктеудiң типтi емес жағдайлары үшiн орнықтылықтың бағасы
27. Егер орнықтылықтың бағасы үшiн мақұлдалған компьютерлер және бағдарламада кемеде болса, онда компьютер, бағдарламалар және олардың өңдеушiсi туралы ортақ мәлiметтер келтiруi керек, сонымен бiрге бағдарламалардың мақұлдауы туралы хабар-ошар (кiм, қашан және қандай мерзiмді мақұлдаған).
28. Қол есептеуi және орнықтылықтың бағасының толық әдiстемесi болу келтiрiлген тиiстi компьютер неткенмен кемеде бар болуға тиiстi. Әдiстеме есептеулердi орындау тiзбегiнiң сипаттамасы болуы керек. Әдеттегiдей, сипаттама келесi бөлiмдерден тұруы керек:
29. Бiрiншi бөлiм болуы керек:
1) су ығыстырғыштықтың есептеуi және кеменiң ауырлық орталығының координаталары,
2) жүк таситын маркамен сәйкес орташа тұнбалықтың анықтауы және мүмкiн тұнбалығы бар салыстыру,
3) сұйықтардың беттерiнiң еркiн ықпалының түзеле бастауын анықтау,
4) сұйықтардың беттерiнiң еркiн ықпалына кеменiң ауырлық орталығының аппликаталарының түзетулерi,
5) жiберiлетiн мәнi бар кеменiң ауырлық центрiнiң аппликатасының алған мәнiнiң салыстыруы және жеткiлiктi орнықтылықтың шарты,
6) егер жеткiлiктi орнықтылықтың шарты орындалмаса әсер және шаралар.
Осы бөлiм бойынша есептеу әдiстемесiнiң сипаттамасында есептеу кестенiң формасында орындалуы керек болатынын көрсетуi керек. келтiрiплетін константалар (мысалы, бос, экипаждың кеменiң салмағының қолданылатын тұрақтылары) және кестенiң блангiне енгiзуi керек. Мәтiнде кестелер, есептеу үшiн мәлiметтер алатын графиктердiң нөмiрi келтiруi керек. Кестенің ұсынылатын формасы төменде келтiрілген (осы Қағиданың 126-қосымшасына 3 қосымша).
Контейнерлердiң тасымалдауы, доңғалақты техниканың жанында салмақтың анықтауы және жүктi ауырлық центрiнiң координаталары үшiн қосалқы кестелердiң бланктерi келтiруi керек тағы сол сияқтылар, сонымен бiрге бұл кестелердiң қолдануы бойынша түсiндiру.
Кеменiң мұз басуын есепке алу бойынша жөн-жоба келтiруi керек.
30. Екiншi бөлiмде болуы керек:
1) дифференттiң есептеуi,
2) егер дифферент жiберiлетiн мәндердi асса әсер және шаралар,
3) қуыс маркаларында тұнба есептеуі.
Осы бөлiмдi мәтiнде олардың нөмiрiндегi есептеу сонымен бiрге кесте, графика, номограмма, схема немесе сiлтеменiң формула қолданылатын тiзбектерi келтiруi керек.

26. Несмотря на то, что при перевозке зерна судно должно быть снабжено отдельной Информацией об остойчивости и загрузке зерном, разработанной в соответствии с Правилами перевозки зерна, (указать кем или каким органом утверждены) в число типовых случаев загрузки должны быть включены случаи загрузки зерном без учета его смещения (если применимо).
Параграф 6. Оценка остойчивости для нетиповых случаев загрузки
27. Если на судне имеется одобренные компьютер и программы для оценки остойчивости, то должны быть приведены общие сведения о компьютере, программах и их разработчике, а также сведения об одобрении программ (кем, когда и на какой срок одобрены).
28. Несмотря на наличие на судне компьютера, должна быть приведена детальная методика "ручного" расчета и оценки остойчивости. Методика должна содержать описание последовательности выполнения расчетов. Как правило, описание должно состоять из следующих разделов:
29. Первый раздел должен содержать:
1) расчет водоизмещения и координат центра тяжести судна,
2) определение средней осадки и сравнение с допустимой осадкой в соответствии с грузовой маркой,
3) определение поправки на влияние свободных поверхностей жидкостей,
4) корректировку аппликаты центра тяжести судна на влияние свободных поверхностей жидкостей,
5) сравнение полученного значения аппликаты центра тяжести судна с допускаемым значением и условие достаточной остойчивости,
6) действия и меры, если условие достаточной остойчивости не выполняется.
В описании методики расчета по данному разделу должно быть указано, что расчет должен выполняться в форме приложени. Применяемые константы (например, вес судна порожнем, экипаж ) должны быть приведены и внесены в бланк приложене. В тексте должны быть приведены номера таблиц, графиков, из которых берутся данные для расчета. Рекомендуемая форма приложени приведена ниже (приложение 3 к приложению 126 настоящих Правил).
При перевозке контейнеров, колесной техники должны быть приведены бланки вспомогательных приложение для определения веса и координат центра тяжести груза, а также пояснения по использованию этих приложени.
Должны быть приведены указания по учету обледенения судна.
30. Второй раздел должен содержать:
1) расчет дифферента,
2) действия и меры, если дифферент превышает допускаемые значения,
3) расчет осадок на марках углубления.
В тексте данного раздела должны быть приведены последовательность расчета, применяемые формулы, а также таблицы, графики, номограммы, схемы или ссылки на их номера.

31. Үшiншi бөлiмде болуы керек:
кестелер, графиктер, номограммалар және схемалардың нөмiрiндегi статикалық орнықтылықтың диаграммасы, формула, сiлтемесiнiң есептеуi бойынша жөн-жоба.
Есептеу кестелiк формада орындалуы керек. Ұсынылатын кесте формасы төменде берiлген (осы Қағиданың 226 қосымшасына 5 қосымша).
Статикалық орнықтылықтың диаграммасының құрастырулары үшiн бланк ескеруi керек (осы Қағиданың 226-қосымшасына 5 қосымша).
Егер орнықтылықтың бағасы үшiн мақұлдалған компьютерлер және бағдарламаларда кемеде болса, онда әдiстеменiң бұл бөлiмi болмайды.
32. Төртiншi бөлiмде болуы керек:
анықтауды мәтiндiк және график түрiнде түсiндiру ауа райының белгiсі;
есептеу бойынша жөн-жоба, қолданылатын кестелер, графиктер, номограммалар және схемалардың нөмiрiндегi формула, сiлтемесi.
Осы бөлiм болмайды, егер:
ауа райының белгiсiн шектейтiн белгi болып табылмайды;
мақұлдалған компьютерлер және ауа райының белгiсi есептеуге мүмкiндiк беретiн бағдарламаларда кемеде болады.
33. Бесiншi бөлiм таралуда ауытқуды бұрыштың және/немесе желдiң әсерiнен ауытқуды бұрыштың есептеуi бойынша нұсқауы бар болуы керек (егер қолданылатын болса). Есептеу формуласы және нормативтер келтiруi керек.
34. Алтыншы бөлiм жүктеудi типтi емес жағдай үшiн сандық мысал және есептеу және орнықтылықтың бағасының толық түсiндiрулерi болуы керек.
35. Егер кеме қолдану кезiндегi қисайтуды орындау үшiн мақұлдалған қоюмен жабдықталса, онда бұл қоюды пайдалануға нұсқаумен сәйкес мұндай қисайтуды орындау бойынша жөн-жоба келтiруi керек.
Пайдалануда кеменiң тұрақтылық тәжiрибелi анықтау бойынша жөн-жоба уақыттың ең төменгi шығыны бар мүмкiндiгiн капитанға қамтамасыз етуi керек кеменiң нақты орнықтылығын анықтаған тәжiрибелi жолымен тура жеткiлiктi. Осы бөлiмде келтiруi керек:
құралдар қолданумен кемеде бар жөн-жоба (орнықтылықтың өлшемi, жүк арқылы белгiлi салмақтың жантайтуы және др үшiн цистерна калибрлелген статикалық ауытқуларды теңестiру үшiн орнықтылықтар және отырғызу, цистерналардың бақылаудың автоматты өлшеу жүйелерi.);
өлшемдердiң дәлдiктiң бағасы үшiн мәлiметтер қолдану кезiндегi қисайтуда және тәжiрибенiң сапасының ортақ бағасы;
мерзiмнiң өлшемдерi бойынша бастапқы метаорталық биiктiктiң бақылауы үшiн жөн-жоба және бүйiр тербелгiш материалдар;
көрcетiлген әдiстер кеменiң орнықтылығының бағасы ерекшелiктерi туралы капитанға түсiндiрулер.
36. Бөлiмнiң құрамына дербес есептеулердiң орындауы үшiн бланктер қосуы керек.
4-тарау. Техникалық ақпарат
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

31. Третий раздел должен содержать:
указания по расчету диаграммы статической остойчивости, формулы, ссылки на номера таблиц, графиков, номограмм и схем.
Расчет должен выполняться в табличной форме. Рекомендуемая форма таблицы приведена в приложении 5 к приложению 226 настоящих Правил).
Для построения диаграммы статической остойчивости должен быть предусмотрен бланк (приложение 4 к приложению 226 настоящих Правил).
Если на судне имеются одобренные компьютер и программы для оценки остойчивости, то этот раздел методики может отсутствовать.
32. Четвертый раздел должен содержать:
текстовое и графическое пояснение определения
критерия погоды;
указания по расчету, формулы, ссылки на номера используемых таблиц, графиков, номограмм и схем.
Данный раздел может отсутствовать, если:
критерий погоды не является лимитирующим критерием;
на судне имеются одобренные компьютер и программы, позволяющие рассчитать критерий погоды.
33. Пятый раздел должен содержать указания по расчету угла крена от действия ветра и/или угла крена на циркуляции (если применимо). Должны быть приведены расчетные формулы и нормативы.
34. Шестой раздел должен содержать численный пример и подробные пояснения расчета и оценки остойчивости для нетипового случая загрузки.
35. Если судно оборудовано одобренной установкой для выполнения эксплуатационного кренования, то должны быть приведены указания по выполнению такого кренования в соответствии с инструкцией по эксплуатации этой установки.
Указания по опытному определению остойчивости судна в эксплуатации должны обеспечить капитану возможность с минимальной затратой времени достаточно точно опытным путем определить фактическую остойчивость судна.
В данном разделе должны быть приведены:
указания по условиям и порядку проведения эксплуатационного кренования с использованием имеющихся на судне средств (автоматизированных измерительных систем контроля остойчивости и посадки, цистерн для выравнивания статического крена, калиброванных цистерн для измерения остойчивости, накренения с помощью груза известного веса);
данные для оценки точности замеров при эксплуатационном креновании и общей оценки качества опыта;
указания и материалы для контроля начальной метацентрической высоты по измерениям периода бортовой качки;
пояснения капитану об особенностях оценки остойчивости судна указанными способами.
36. В состав раздела должны быть включены бланки для выполнения самостоятельных расчетов.
4. Техническая информация
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

37. Ақпарат бөлімі, осы Нұсқаулы нұсқаулықтың 3-тармағы 3) тармақшасына көрсетілген келесілер болуы тиіс:
1) кеменiң ортақ орналастырылуының сызбасы;
2) бөлмелердiң сыйымдылығының жоспары;
Бөлмелердiң сыйымдылықтары жоспарда жолаушылар және экипаж үшiн жүк таситын кеңiстiктер, цистерналар, қорлар, машина кеңiстiктерi, бөлмелердiң орналастырылуы көрсетілуi керек. Жүк таситын кеңiстiктер және цистерна нөмiр және кемеде қабылданған аттар алуы керек. Бұдан басқа, жоспарда келтiруi керек:
координата остері;
шпангоуттар, шпангоуттардың нөмiрі және шпацияға бөлу;
тұнба маркаларының жағдайы;
жазғы жүк таситын марка бойынша кеме, тұнбалық палубалық сызықтың жағдайының нұсқауы бар жүк таситын маркасының нобайы бортында, (егер болады) жазғы орман жүк таситын маркасы бойынша тұнбалық су бетi жиегiнiң мәні оған сәйкес;
дедвейт шкаласына.
Сыйымдылықтардың ортақ орналастырылуы сызба және жоспарын қоса атқаруға рұқсат етiледi;
3) жүк таситын кеңiстiктер бойынша мәлiмет.
Әрбiр жүк таситын кеңiстiктер бойынша мәлiмет болуы керек:
нөмері және атауы;
орналасуы (шпангоуттар);
100-пайыздық толтыру кезіндегі көлем;
көлем ортасының координаталары;
киптік және астық дақыл сыйымдылығы;
төсенiштерге жiберiлетiн жүктемелер;
жүктi жiберiлетiн массаны - үйiлген кемелер үшiн;
құйма кемелер үшiн 98 пайызды толтыру және беттiң тиiстi еркiн инерция моментiнiң жанындағы көлем;
тасымалдау үшiн сусымалы үйiлген жүк қолайлы жүк кеме трюмдер үшiн ауырлық орталығының көлемі және координаталары толтырудың деңгейіне байланысты;
контейнерлердiң тасымалдауы үшiн масса және жүктеудi шамаланған жағдайдағы контейнерлердiң жүктi ауырлық орталық жағдайының есептеп шығаруға болады, (қоса палубалық) контейнерлердiң орналастыруына жоспар контейнер тасушылар және кемелер үшiн ыңғайлы. Жоспарда максимал массалары және контейнерлердiң штабелiнiң биiктiгi көрсетілуi керек. Көпiрден көрiнетiндiкке талабының орындау растайтын нобай келтiруi керек;
ро-ро түрлі кемелеріндегі доңғалақты техниканың орналастыруын жоспары;
меншiктi - жүк тиеу көлемiнiң есепке алуы бар орманды палубалық жүгiнiң орналастыруын жоспар және көпiрден көрiнетiндiкке талаптары;
4) цистерна бойынша мәлімет.
Әрбiр цистернаға тиiстi жүк таситын танктердi қоса мәлiмет бойыншалар болу тиiстi:
цистернаның нөмiрі және аты;
орналасуы (шпангоуттар);
көлемнiң ауырлық орталығының координаталары және сұйық бетiнiң еркiн инерция кезінің толтыру деңгейіне байланысты.
Сұйықтың деңгейi бойынша адым 0,10 м тең әдеттегiдей қабылдануы керек. Қисынды жағдайларда үлкен адым қабылдана алады;
5) гидростатикалық мәліметтер.

37. Раздел Информации, предусмотренный подпунктом 3) пункта 3 настоящих Инструктивных указаний должен содержать:
1) чертеж общего расположения судна;
2) план вместимости помещений;
На плане вместимости помещений должно быть показано расположение грузовых пространств, цистерн, запасов, машинных пространств, помещений для пассажиров и экипажа. Грузовые пространства и цистерны должны иметь номера и наименования, принятые на судне. Кроме того, на плане должны быть приведены:
оси координат;
разбивка на шпангоуты, номера шпангоутов и шпация;
положение марок осадок;
эскиз грузовой марки с указанием положения палубной линии на борту судна, осадки по летнюю грузовую марку, осадки по летнюю лесную грузовую марку (если имеется) и соответствующие им значения надводного борта;
шкала дедвейта.
Допускается совмещать чертеж общего расположения и план вместимостей;
3) данные по грузовым пространствам.
Данные по каждому грузовому пространству должны содержать:
номер и наименование;
расположение (шпангоуты);
объем при 100-процентном заполнении;
координаты центра объема;
киповую и зерновую вместимости;
допускаемые нагрузки на настилы;
допускаемую массу груза - для навалочных судов;
объем при 98-процентном заполнении и соответствующий момент инерции свободной поверхности — для наливных судов;
объем и координаты центра тяжести в зависимости от уровня заполнения — для сухогрузных трюмов, предназначенных для перевозки сыпучих грузов навалом;
план размещения контейнеров (включая палубные), пользуясь которым можно подсчитать массы и положение центра тяжести груза контейнеров в предполагаемом случае загрузки, — для контейнеровозов и судов, приспособленных для перевозки контейнеров. На плане должны быть указаны максимальные масса и высота штабеля контейнеров. Должен быть приведен эскиз, подтверждающий выполнение требования к видимости с мостика;
план размещения колесной техники на судах типа ро-ро;
план размещения лесного палубного груза с учетом удельно-погрузочного объема и требований к видимости с мостика;
4) данные по цистернам.
Данные по каждой цистерне, включая грузовые танки, должны содержать:
номер и наименование цистерны;
расположение (шпангоуты);
объем, координаты центра тяжести объема и момент инерции свободной поверхности жидкости в зависимости от уровня заполнения.
Шаг по уровню жидкости должен приниматься, как правило, равным 0,10 м. В обоснованных случаях может быть принят больший шаг;
5) гидростатические данные.

Гидростатикалық мәлiметтер тегiс кильге кеме үшiн есеп айырысуы керек немесе бос жүк таситын марка бойынша 15 % су ығыстырғыштық артық су ығыстырғыштыққа кеменiң массасынан су ығыстырғыштық аралықтаның (кеменiң иiлiсiнiң есепке алусыз) жобалық дифферент үшiн.Тұнбалық бойынша интервал тең 0,05 м қабылдануы керек. Қисынды жағдайларда үлкен интервал қабылдана алады. Мәлiметтер кесте формасында көрiнуi керек.
Егер кеменiң ұзындығының +0, 5 % артық дифферентi бар кеменiң пайдалануы есептесе, онда қосымша дифферентi бар кеме үшiн гидростатикалық мәлiметтердiң кестесi елестетуi керек. Дифферент бойынша интервал кеменiң 1 % ұзындығы асуы керек.
Тұнбалықтар төменгi киль шетiнен өлшенуi керек;
6) форманың орнықтылығының иықтары.
Форманың орнықтылық иықтарының мәндерi 200с, 50с адымымен ауытқуды бұрышқа дейiн елестетуi керек, 200, 800 аралығындағы 100 адымымен. Су ығыстырғыштықтың диапазонына осы тармақтың 5) тармақшасына сәйкес қабылдауы керек. Тұнбалық бойынша адым (су ығыстырғыштыққа) тұнбаның 2 % диапазоны қабылдануы керек (су ығыстырғыштық). Форманың орнықтылығының иықтарының мәндерi кестенiң формасында көрiнуi керек. Қосымшада өткiзбейтiн көлемдер есептеу есептi кеме көрсететiн нобаймен толықтыруы керек.
Егер кеменiң ұзындығының +0,5 % артық дифферентi бар кемесiнiң пайдалануын есептесе, онда қосымша дифферентi бар кеме үшiн форманың орнықтылығының иықтарының кестесi елестетуi керек. Дифферент бойынша интервал кеменiң 1 % ұзындығы асуы керек.
Егер орнықтылықтар есептеулердегi палубалық жүктiң жүзгiштiгi есепке алынса, онда иықтардың жеке қосымша кестесi және тиiстi нобай жасауы керек.
Форманың орнықтылығының иықтарының есептеулерi бiрге болатын дифференттiң есепке алуымен орындалуы керек;
7) қатты балласт туралы мәлімет.
Егер қатты балласт кемеде жатқызса, онда балласттың әрбiр тобының салмағы және ауырлық орталығы координаталары туралы мәлімет болатын спецификациямен балласттың орналастыру көрсететiн нобай елестетуi керек;
8) орнықтылықтың бақылауы үшiн мәлiметтер.
Орнықтылықтың бақылауы үшiн мәлiметтер (немесе мүмкiн метаорталық биiктiктер) кеменiң ауырлық орталық төбесiнiң мүмкiн мәндерi (тұнбалық ) су ығыстырғыштыққа байланысты болуы керек.
Мәлiметтер кесте формасында болуы керек.
Мәлiметтер бiр емес емес, кеменiң пайдалануының әр түрлi тәртiптерi үшiн бiрнеше кестені қоса алады (мысалы, кемелер үшiн палубалық жүксiз, саты жүкпен палубаға, орманды жүктi палубалық өтiмдiлiгiнiң әр түрлi коэффициенттерi, мұз басумен, контейнерлердiң бiр, екi және үш ярустарының тасымалдауының жанында палубаға т.с.с.). Егер бұл талаптар кеме үшiн сөзсiз болса кеменiң ауырлық орталық төбесiнiң мүмкiн мәндерi бөлiмдерге және апат орнықтылығы және отырғызуға кеменiң бөлуiне талаптарын есепке алуымен есептелуi керек.

Гидростатические данные должны рассчитываться для судна на ровный киль или для проектного дифферента (без учета прогиба судна) в диапазоне водоизмещении от массы судна порожнем до водоизмещения, превышающего на 15 % водоизмещение по грузовую марку. Интервал по осадке должен приниматься равным 0,05 м. В обоснованных случаях может быть принят больший интервал. Данные должны представляться в форме приложени.
Если предполагается эксплуатация судна с дифферентом, превышающим +0,5 % длины судна, то дополнительно должны быть представлены таблицы гидростатических данных для судна с дифферентом. Интервал по дифференту не должен превышать 1 % длины судна.
Осадки должны измеряться от нижней кромки киля;
6) плечи остойчивости формы.
Значения плеч остойчивости формы должны быть представлены до угла крена 20o с шагом 5o, а от 20o до 80o с шагом 10o. Диапазон водоизмещении должен быть принят в соответствии с подпунктом 5) настоящего пункта; шаг по осадке (водоизмещению) должен приниматься 2 % диапазона осадок (водоизмещения). Значения плеч остойчивости формы должны представляться в форме таблицы. Приложение должна быть дополнена эскизом, показывающем учтенные в расчете непроницаемые объемы судна.
Если предполагается эксплуатация судна с дифферентом, превышающим +0,5 % длины судна, то дополнительно должны быть представлены таблицы плеч остойчивости формы для судна с дифферентом. Интервал по дифференту не должен превышать 1 % длины судна.
Если в расчетах остойчивости учитывается плавучесть палубного груза, то должна быть разработана отдельная дополнительная таблица плеч и соответствующий эскиз.
Расчеты плеч остойчивости формы должны выполняться с учетом сопутствующего дифферента;
7) сведения о твердом балласте.
Если на судне уложен твердый балласт, то должен быть представлен эскиз, показывающий размещение балласта, со спецификацией, содержащей сведения о весе каждой группы балласта и координатах центра тяжести;
8) данные для контроля остойчивости.
Данные для контроля остойчивости должны содержать допустимые значения возвышения центра тяжести судна (или допустимых метацентрических высот) в зависимости от водоизмещения (осадки). Данные должны быть представлены в табличной форме.
Данные могут включать не одну, а несколько таблиц для различных режимов эксплуатации судна (например, для судна без палубного груза, с грузом леса на палубе, с различными коэффициентами проницаемости палубного лесного груза, с обледенением, при перевозке одного, двух и трех ярусов контейнеров на палубе). Допустимые значения возвышения центра тяжести судна должны быть рассчитаны с учетом требований к делению судна на отсеки и аварийной остойчивости и посадке, если эти требования обязательны для судна.

Егер кеменiң ұзындығының +0,5 % артық дифферентi бар кеме пайдалануын есептесе, онда қосымша дифферентi бар кеменiң ауырлық орталық төбесiнiң мүмкiн мәндерiнiң (диаграмма ) кестесi елестетуi керек. Дифферент бойынша интервал кеменiң 1 % ұзындығы асуы керек; (диаграмма ) кестелер олар дифференттiң диапазонында нақты болатын нұсқаумен жабдықтауы керек.
Егер керек болса, жанында үдеу белгi бойынша ережелердiң талаптары орындалатын кеменiң ауырлық орталық төбесiнiң ең төменгi мәндерiнiң кестесiн келтiру керек;
9) мәлiмет бойынша құюдың бұрыштары.
кестелердiң формасында құюдың бұрыштары мәлiмет бойынша су ығыстырғыштық немесе ашық болатын саңылауларды орналастырылу ашық схемалары бар тұнбалыққа байланысты. Саңылаулардың атауы және олардың координатасы көрсетуi керек. Ашық саңылауларды санға тетiктердiң жұмысы және олардың қызмет көрсетулерiн қамтамасыз ететiн және дауылды шарттарда бола алмайтын машина бөлмелерiнiң шұрасының саңылауын қосу керек;
10) сұйықтар беттерiнiң еркiн ықпалына түзетулер кестесi.
Бастапқы мета - центрика биiктiкке сұйық жүктер беттерiнiң еркiн ықпалына түзетулер кестесi және қалпына келтiретiн моменттiң иықтарына;
11) алдыңғы жақ және кеменің артқы жағының тұнба диаграммасы.
Кеме ұзындығы бойынша алдыңғы жақты тұнба және массаның статикалық сәті су ығыстырғыштық координатадағы (перпендикулярларда) кеменің артқы жағының (немесе кесте) диаграммасы. Капитанға диаграмма алдыңғы жақ және кеменің артқы жағы перпендикулярлардағы кеменiң тұнбалығы жылдам анықтауға мүмкiндiк беруi керек;
12) қуыс маркаларындағы тұнбалықтары бар перпендикулярлардағы (немесе кестенi) диаграмманы, дәнекерлiк тұнбалықтар;
13) материалдар диаграммаларды қолданып статикалық немесе динамикалық орнықтылықтың ауа райының белгiсiнiң есептеуiнiң түзуi үшiн қажет. Егер ауа райының белгiсi шектейтiн белгi болып табылмаса, онда көрcетiлген материалдар осы қосымшаның 5 -бөлiмiнде орналастыруы керек.
38. Барлық сызбалар, үлгілер, кестелерде нөмірімен атауы болуы тиіс.
5-тарау. Анықтамалық ақпарат
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Осы бөлiм орнықтылыққа қатысты кемелерi қажеттi капитанға бола алатын материалдар портты әкiмшiлiгi және кеме байрағының әкiмшiлiгi мәселенiң шешiмiнде болуы керек.
40. Бөлiмнiң құрамына кiруi керек:
1) осы кеме қолданылатын орнықтылықтардың белгiлердiң әрқайсылары бойынша кеменiң ауырлық орталығының мүмкiн төбелерiнiң толық диаграммасы, қосатын қисықтар. Бұл диаграммаға кеменiң ауырлық орталығының мүмкiн төбелерiнiң қорытынды қисықтары ерекшелеуi керек;

Если предполагается эксплуатация судна с дифферентом, превышающим +0,5 % длины судна, то дополнительно должны быть представлены приложения (диаграммы) допустимых значений возвышения центра тяжести судна с дифферентом. Интервал по дифференту не должен превышать 1 % длины судна; таблицы (диаграммы) должны быть снабжены указанием, в каком диапазоне дифферента они действительны.
Если требуется, следует привести таблицу минимальных значений возвышения центра тяжести судна, при которых выполняются требования Правил по критерию ускорения;
9) данные по углам заливания.
Данные по углам заливания в форме приложение) в зависимости от водоизмещения или осадки со схемами расположения отверстий, считающихся открытыми. Должны быть указаны наименования отверстий и их координаты. В число открытых отверстий должны включаться отверстия вентиляции машинных помещений, которые обеспечивают работу механизмов и их обслуживание и не могут быть закрыты в штормовых условиях;
10) таблицы поправок на влияние свободных поверхностей жидкостей.
Приложение поправок на влияние свободных поверхностей жидких грузов к начальной мета-центрической высоте и плечам восстанавливающего момента;
11) диаграмму осадок носом и кормой.
Диаграмма (или приложение) осадок носом и кормой (на перпендикулярах) в координатах водоизмещение — статический момент массы по длине судна. Диаграмма должна давать возможность капитану быстро определить осадки судна на носовом и кормовом перпендикулярах;
12) диаграмму (или приложению), связывающую осадки на перпендикулярах с осадками на марках углубления;
13) материалы, необходимые для прямого расчета критерия погоды с использованием диаграмм статической или динамической остойчивости. Если критерий погоды не является лимитирующим критерием, то указанные материалы должны быть помещены в главе 5 настоящих Инструктивных указаний.
38. Все чертежи, схемы, графики, таблицы должны иметь номера и наименования.
Глава 5. Справочная информация
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Раздел Информации, предусмотренный подпунктом 4) пункта 3 настоящих Инструктивных указаний должен содержать материалы, которые могут быть необходимы капитану, портовой администрации и администрации флага судна при решении вопросов, связанных с остойчивостью судна.
40. В состав раздела должны входить:
1) подробная диаграмма допустимых возвышений центра тяжести судна, включающая кривые по каждому из критериев остойчивости, применимых к данному судну. На этой диаграмме должны быть выделены результирующие кривые допустимых возвышений центра тяжести судна;

2) материалдар диаграммаларды қолданып статикалық немесе динамикалық орнықтылықтың ауа райының белгiсiнiң есептеуiнiң түзуi үшiн қажеттi (өңдеушiнiң таңдауы бойынша);
3) кеме немесе оның түп тұлғасының қисайтуы хаттаманың көшiрмесi және өлшеу хаттаманың көшiрмесi (егер ескерiлсе);
4) кеме иесi мәлiметтiң құрамына өз тiлегiмен қосылған материалдар.
6-тарау. Қалқымалы крандарға арналған ақпарат
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Қалқыма крандар үшiн мәлiмет (массаға және парус бойынша) гакеге мөлшерлелетiн белгiлер бойынша олардың орнықтылығы туралы мәлiметтер жебенiң әр түрлi ұшып шығулары және жүк шамаларында болуы керек, соның iшiнде және (немесе белгiлерге) белгiге бойынша орнықтылықтың жанында қандай болмасын қанағаттанарлықсыз болып қалыптасатын жүктеменiң варианттары үшiн.
42. Орнықтылықта жұмыс жасап тұрғанда жүктi үзiкте құюды бұрышпен шектейтiн қалқыма крандар үшiн мәлiмет жүк көтеру операциялардың орындауын процесстегi тұрақты ашуын қажеттiлiгiн болмайтын саңылауларды жабуды сенiмдiлiк туралы талаптың жұмысқа жарамдылық үшiн болуы керек.
43. Олардың жүктемесiнiң нұсқасының алуантүрлiгi қалқыма крандардың орнықтылығы туралы мәлiметтер салдарынан көрнекi формаға да көрiнуi керек (мысалы, кестелер және қалқыма кранның жүктемесi және оның орнықтылығының күйiн әрбiр нқсқа үшiн сипаттайтын схемалардың түрiнде).
44. Септелетiн жебесi бар қалқыма крандар үшiн келесi ереже орындалуы керек: жебе сыртқы әсер қалқыма крандарға кiшiрейтудiң мақсаты бар жүк таситын операцияларының тоқтатылуларынан кейiн жағдай ұзына бойына жазықтықта (жорық ) ең аласа болуы керек.
45. Мысалы, бұрма крандары бар жүк ауданын палубаға болатын қалқыма крандар үшiн жүк таситын операцияларының жартылай тұтатылған гакке iлiнген жүктердi судың үстiнде тұрғызылған күйлерінде тасымалдауы өткелiндегi орындауы ұсынылмайды: кіші кемелер массиві, металқұрылыстар. Егер мұндай тасымалдау кез келген түрдiң қалқыма кранымен iске асса, барлық жағдайлардағы жүзудi аудан бойынша шектеудiң көрсетiлуi, мұндай өткелдiң шарттары үшiн ауа райы бойынша және жебенiң теңселтуi, салпыншақ және iлiнген жүкке қарсы сенiмдi босату бойынша шара өткiзуi керек. Гактегі жүктiң тасымалдауы бар өткелдерiнiң жүзеге асыруының мүмкiндiк есептеуімен әрбiр жағдайда растауы және Кеме қатынасы тіркелімімен мақұлдауы керек.
46. Сүйрейтiн кеме үшiн мәлiметтерде тұрған кеменiң жанында 1,3 м/с маневр жасаудың ағым жылдамдығының жанында сәйкес қауiптi буксир арқанының серпуiсiз болып табылған нұсқау ескеруi керек.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасының
226-қосымшасына 1 қосымша
Негізгі шартты белгілер
р/п
Термин
Белгілеуі
Ағылшын тіліне аудармасы
Термин
Белгілеуі
1
Кеме ұзындығы
L
Length
L
2
Кеме ені
В
Breadth
В
3
Борттың биіктігі
D
Depth
D
4
Тұнба
d
Draught
d
5
Су үсті борты
f
Freeboard
f
6
Көлемді су ығыстырғыш
Displacement volume
7
Салмақты су ығыстырғыш
Displacement weight
8
Кеме ауырлығының орталығы:
G
Center of gravity:
G

2) материалы, необходимые для прямого расчета критерия погоды с использованием диаграмм статической или динамической остойчивости (по выбору разработчика);
3) копия протокола кренования судна или его прототипа и копия протокола взвешивания (если предусмотрено);
4) материалы, включенные в состав Информации по желанию судовладельца.
Глава 6. Информация для плавучих кранов
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Информация для плавучих кранов должна содержать данные об их остойчивости по нормируемым критериям при различных вылетах стрелы и величинах груза на гаке (по массе и парусности), в том числе и для вариантов нагрузки, при которых остойчивость по какому-либо критерию (или критериям) становится неудовлетворительной.
42. Для плавучих кранов, у которых остойчивость при обрыве груза лимитируется углом заливания в рабочем состоянии, Информация должна содержать для рабочего состояния требования о надежности задраивания отверстий, необходимость постоянного открытия которых в процессе выполнения грузоподъемных операций отсутствует.
43. Данные об остойчивости плавучих кранов вследствие многообразия вариантов их нагрузки должны представляться в простой и наглядной форме (например, в виде таблиц и схем, характеризующих для каждого варианта нагрузку плавучего крана и состояние его остойчивости).
44. Для плавучих кранов со склоняющейся стрелой должно выполняться следующее правило: после прекращения грузовых операций с целью уменьшения внешних воздействий на плавучий кран стрела должна опускаться в продольной плоскости в самое низкое (походное) положение.
45. Для плавучих кранов с поворотными кранами, имеющих грузовую площадку на палубе, не рекомендуется выполнение грузовых операций на переходе (например, транспортировка подвешенных на гаке в полупритопленном состоянии или поднятых над водой грузов: массивов, небольших судов, металлоконструкций). Если же такая транспортировка осуществляется плавучим краном любого типа, во всех случаях должны быть указаны ограничения по району плавания, по погоде для условий такого перехода и проведены мероприятия по надежному раскреплению против раскачивания стрелы, подвески и подвешенного груза. Возможность осуществления переходов с транспортировкой груза на гаке должна быть подтверждена в каждом случае расчетом и одобрена Регистром судоходства.
46. В Информации для буксирующего судна должно быть предусмотрено указание, согласно которому при скорости течения более 1,3 м/с маневрирование возле стоящего судна без отдачи буксирного троса является опасным.
Приложение 1
к приложению 226
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Основные условные обозначения
п/п
Термин
Обоз-
наче-
ние
Перевод на английский язык
Термин
Обозначение
1
Длина судна
L
Length
L
2
Ширина судна
В
Breadth
В
3
Высота борта
D
Depth
D
4
Осадка
d
Draught
d
5
Надводный борт
f
Freeboard
f
6
Водоизмещение объемное
Displacement volume
7
Водоизмещение весовое
Displacement weight
8
Центр тяжести судна:
G
Center of gravity:
G

1)
абсцисса
xg
abscissa
xg(XG)
2)
ордината
yg
ordinate
yg(YG)
3)
аппликата
zg
applicate
KG
9
Кеме жүзгіштігінің орталығы:
C
Center of buoyancy:
С
1)
абсцисса
хс
abscissa
XB
2)
аппликата
zc
applicate
KB
10
Деңгей сызығысының аудан ортасының абсциссасы:
xf
abscissa of centre of flotation
xf(XF)
11
Негiзгi сызықтың үстiнде метаорталықтың төбесi:
Elevation of metacenter above base line:
1)
көлденең
zm
transverse
KMT
2)
ендік
ZM
longitudinal
KML
12
Метаорталық биіктігі:
Metacentric height:
1)
Көлденең
h
transverse
GM
2)
ендік
H
longitudinal
GML
13
Статикалық орнықтылықтың иығы
l
Righting lever
GZ
14
Форманың орнықтылығының иығы
lK
Cross curve lever
lK (KL)
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасының
126-қосымшасына 2-қосымша
Эскиз
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасының
226-қосымшасына 3-қосымша
Тұңба есебін және орнықтылығын тексеру
№ п/п
Жүктеме бастауының атауы
Т, көлемі
Абсцисса, xg, м
Мх, тм (3)
(4) сәті
Аппликата
zg, м
Mz, тм (3)
(6) сәті
Сұйық қабаттың жиынтық сәті,
Mf.s., тм
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Бос кеме
Х
Х
ХХ
Х
ХХ
2
Экипаж
Х
Х
ХХ
Х
ХХ
3
П
Су ығысыуы
Мх
Mz
Mf.s.
1
Кеме ауырлық орталығының абсциссасы xg =
_______м
2
Негізгі жазықтық үстінде кеме ауырлық орталығының жоғарылауы
zg =
_______м
3
Сұйықтың бос беткі қабатының ықпалына түзету
_______м
4
Негізгі жазықтықтың үстіндегі ауырлық орталығының жоғарылау мәніне өзгеріс енгізу
_______м
5
Негізгі жазықтықтың беткі кеменің ауырлық орталығының рұқсат етілетін жоғарылау мәні
_______м
6
Мх диаграмманың мәні бойынша алдыңғы жақ және жиекке тұнба:
Алдыңғы жақты перпендикуляға тұнба dн
жиек перпендикулярға тұнба dк
мидель-шпангоутқа тұнба
_______м
_______м
_______м
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасының
226-қосымшасына
4-қосымша
Статикалық орнықтылықтың диаграммасын жасауға арналған бланк
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасының
226-қосымшасына 5-қосымша
Статистикалық орнықтылықтың диаграммалық есебі үшін кесте
Крен бұрышы, Q0
5
10
15
20
30
40
50
60
70
80
sin Q0
Формула иығы lf
Zgисп Х sin Q0
Диаграмма иығы
l = lfZgисп Х sinQ 0
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
227-қосымша
Қалқыма кран үшiн аударатын сәттің анықталуы
1-тарау. Жүк үзілген кезде аударылатын сәтті және жұмыс жағдайындағы динамикалық қисаю бұрышын анықтау
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Аударатын сәт және динамикалық ауытқуды бұрыштың анықтаулары үшiн жүктеменiң қаралатын нұсқасы үшiн (иықтардың масштабында) динамикалық орнықтылықтың диаграммасын жүктi үзiктен кейiн салады, бiрақ салт гакеге.
Егер қалқыма кранның ауырлық орталығы жүктi үзiктен кейiн диаметрлiк жазықтықпен дәл келмесе, онда диаграмманы ауытқуды бұрыштың есепке алуымен салады (қоса жүктi симметриялық емес орналастырылу палубаға болуы мүмкiн) жүктеменiң симметриялық еместiктерi артынан туралы. Диаграмма кейбiр бөлiмшеде және терiс бұрыштардың төңiрегiдегiн салады.

1)
Абсцисса
xg
Abscissa
xg(XG)
2)
Ордината
yg
Ordinate
yg(YG)
3)
Аппликата
zg
Applicate
KG
9
Центр плавучести судна:
C
Center of buoyancy:
С
1)
Абсцисса
хс
Abscissa
XB
2)
Аппликата
zc
Applicate
KB
10
Абсцисса центра площади
ватерлинии
xf
abscissa of centre
of flotation
xf(XF)
11
Возвышение метацентра над
основной линией:
Elevation of
metacenter above
base line:
1)
Поперечного
zm
Transverse
KMT
2)
Продольного
ZM
Longitudinal
KML
12
Метацентрическая высота:
Metacentric height:
1)
Поперечная
h
Transverse
GM
2)
Продольная
H
Longitudinal
GML
13
Плечо статической
остойчивости
l
Righting lever
GZ
14
Плечо остойчивости формы
lK
Cross curve lever
lK (KL)
Приложение 2
к приложению 226
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Эскиз
Приложение 3
к приложению 226
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Проверка остойчивости и расчет осадок
п/п
Наимено-
вание
статьи
нагрузки
Масса,
Т
Абсцис-
са, xg,
м
Момент, Мх,
тм (3) x(4)
Аппликата
zg, м
Момент, Mz,
тм (3) x(6)
Момент свободной
поверхности
жидкости, Mf.s.,
тм
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Судно
порожнем
x
x
xx
x
xx
2
Экипаж
x
x
xx
x
xx
3
П
Водоизмеще-
ние
Мх
Mz
Mf.s.
1
Абсцисса центра тяжести судна xg =
_______м
2
Возвышение центра тяжести судна над основной плоскостью
zg =
_______м
3
Поправка на влияние свободных поверхностей жидкостей
_______м
4
Исправленное значение возвышения центра тяжести судна над основной плоскостью
_______м
5
Допускаемое значение возвышения центра тяжести судна над основной плоскостью
_______м
6
По значению Мх из диаграммы (таблицы) осадок носом и кормой:
осадка на носовом перпендикуляре dн
осадка на кормовом перпендикуляре dк
осадка на мидель-шпангоуте
_______м
_______м
_______м
Приложение 4
к приложению 226
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Бланк для построения диаграммы статической остойчивости
Приложение 5
к приложению 226
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Таблица для расчета диаграммы статической остойчивости
Угол крена,
o
5
10
15
20
30
40
50
60
70
80
sin
о
Плечо формы lf
Zgисп х sin
о
Плечо диаграммы
l = lfZgисп х sin
о
Приложение 227
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение опрокидывающего момента для плавучего крана
Глава 1. Определение опрокидывающего момента и угла динамического крена в рабочем состоянии при обрыве груза
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Для определения опрокидывающего момента и угла динамического крена после обрыва груза строится диаграмма динамической остойчивости (в масштабе плеч) для рассматриваемого варианта нагрузки, но без груза на гаке.
Если центр тяжести плавучего крана после обрыва груза не совпадает с диаметральной плоскостью, то диаграмма строится с учетом угла крена
'о из-за несимметричности нагрузки (включая возможное несимметричное расположение груза на палубе).

2. Координаталардан ауытқуды бастапқы бұрыш солға кейiнге қалдырылады Ө'd2. гактегі жүгi бар қалқымалы кран, амплитуданың тең сомасына жұмыс жасап тұрғанда тербелгiш Өr және статикалық ауытқуды бұрыш жүктi көтеруде иo (осы Қағиданың 227-қосымшасына 1-қосымша) туралы.
3. Диаграммада диаграмманың координаталары тиiстi нүкте оңға қарай бекiтетін ординатасы, м, келтiрiлген иықтардың қисығы салады формула бойынша есептелінеді:
ld
= ld +
l
, (1)
мұндағы
l
— демперленетiн күштердiң жұмысын осы қосымшаның 4-тарауына сәйкес анықталатын есепке алатын түзету.
Нүктелерден кесушi СЕ1 келтiрiлген иықтардың қисығынан Е1қиылысу нүктесi төте, параллел кесушi Енiң нүктесi бар бiр тiк диаграмма тяды үстiнде жатыру үшiн сайып келгенде жүргiзiледi. Абсциссаларды өстер нүктелер параллель CNның кесiндiсi кейiнге қалдырылады, 57,30 тең. Нүктелерден N қиылысуға дейiн перпендикуляры кесушi нүктеге Н қалпына келедi. Еннiң аударатын кезі, кНс иығына NH тең бол, формула бойынша есептелетiн демпирлеудi есепке алумен кесiндi:
Mc
= g
, (2)
мұндағы
— су ығыстырғыш, т.
Нүктелерден N қисайып тұрған моменттiң NK, тең иығына кесiндi, м кейiнге қалдырылады формула бойынша анықталады:
NK = M
/g
, (3)
мұндағы M
— желдiң қысымынан қисайып тұрған сәт, кН·м.
Нүктелер және K динамикалық ауытқуды бұрыштың келтiрiлген анықта иықтарының қисығы жiгiттiк түзу, қиылысу нүктелерiн жалғастырады Өd3 еңкейтуде жүктi үзiктен кейiн.
4. Орнықтылықтың тексеруi демпирлеудi есепке алусыз орындала алады. Келтiрiлген иықтардың қисығы осы жағдайда, салмағанында емес, нүктеден динамикалық орнықтылықтың қатысты диаграммасына жүргiзiлгенiнде.
5. Динамикалық ауытқуды бұрыш Өd3 диаграммамен СКтүзумен қиылысу нүктесiмен анықталады.
2-тарау. Өту кезінде аударылатын сәтті анықтау
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Диаграмма бойынша, динамикалық орнықтылықтың диаграммасы бойынша әсерде тербелгiш және орналастырылған желдiң қалқыма кранның мсының аударатын моментiнiң анықтауы терiс бұрыштардың төңiректерiдегiн кейбiр бөлiмше салынған статикалық орнықтылықтар орындай алады.
7. Бастапқы нүктенiң жағдайының динамикалық орнықтылығының диаграммалары қолдануда және (осы Қағиданың 227-қосымшасына 2-қосымша) А нүктесi А1 тиiстi нүктелерiне қатысты кемеңгер ауытқудың бұрыштарының қатысты А1К және айырымы параллель болу үшiн сайып келгенде жиналып алынады және, амплитудаға берiспедi тербелгiш.
Егер иықтардың масштабындағы құрастыр диаграмма болса бұл бұрышта пайда болатыны Өs егер моменттердiң масштабындағы құрастыр диаграмма болса, аударатын моментке тең бол BE-ның кесiндiсi және аударатын моменттiң иығына s шектi желдiң қысымынан статикалық ауытқуды бұрышқа сәйкес келедi.
Соңғы жағдайда аударатын сәт, еннiң кН•м, формула бойынша анықталады:
Мс =
(4)

2. Диаграмма строится на некотором участке и в области отрицательных углов. От начала координат влево откладывается исходный угол крена
'd2. плавкрана с грузом на гаке, равный сумме амплитуды качки в рабочем состоянии
r и угла статического крена при подъеме груза
o (приложение 1 к приложению 227 настоящих Правил).
3. На диаграмме фиксируется соответствующая точка С. Вправо от начала координат выше диаграммы строится кривая приведенных плеч, ординаты которой, м, вычисляются по формуле
ld
= ld +
l
, (1)
где
l
— поправка, учитывающая работу демпфирующих сил, определяемая согласно главе 4 настоящего приложения.
Из точки С проводится секущая СЕ1 таким образом, чтобы точка пересечения Е1 с кривой приведенных плеч лежала на одной вертикали с точкой Е, в которой прямая, параллельная секущей, касается диаграммы. От точки С параллельно оси абсцисс откладывается отрезок CN, равный 57,3о. Из точки N восстанавливается перпендикуляр до пересечения с секущей в точке Н. Отрезок NH равен плечу опрокидывающего момента, кН·м, с учетом демпфирования, который вычисляется по формуле
Mc
= g
, (2)
где
— водоизмещение, т.
Из точки N откладывается отрезок NK, равный плечу кренящего момента, м, определяемому по формуле
NK = Mv/g
, (3)
где Mv — кренящий момент от давления ветра, кН·м.
Точки С и K соединяются прямой, точка пересечения которой с кривой приведенных плеч определяет угол динамического крена
d3 при наклонении после обрыва груза.
4. Проверка остойчивости может выполняться без учета демпфирования. В этом случае кривая приведенных плеч не строится, а из точки С проводится касательная к диаграмме динамической остойчивости.
5. Угол динамического крена
d3 определяется точкой пересечения прямой СK с диаграммой.
Глава 2. Определение опрокидывающего момента при переходе
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Определение опрокидывающего момента Мс плавучего крана при действии качки и установившегося ветра может быть выполнено как по диаграмме динамической остойчивости, так и по диаграмме статической остойчивости, построенных на некотором участке в области отрицательных углов.
7. При использовании диаграммы динамической остойчивости положения исходной точки А и точки А1 (приложение 2 к приложению 227 настоящих Правил) подбираются таким образом, чтобы касательная АС была параллельна касательной А1K и разность углов крена, соответствующих точкам А1 и А, была равна амплитуде качки.
Получающийся при этом угол
s соответствует углу статического крена от давления предельного ветра, а отрезок BE равен опрокидывающему моменту, если диаграмма построена в масштабе моментов, и плечу опрокидывающего момента, если диаграмма построена в масштабе плеч.
В последнем случае опрокидывающий момент, кН·м, определяется по формуле
Мс = Д
. (4)

8. Аударатын момент статикалық орнықтылықтың диаграммалары қолдануда тербелгiш және (осы Қағиданың қосымшасына 3-қосымша) шектi желдiң қысымынан статикалық ауытқуды бұрыштың энергияның есепке алуы бар аударатын және қалпына келтiретiн моменттерiн жұмыстардың теңдiктiң шартынан анықтала алады.
Статикалық орнықтылықтың диаграммасы ол үшiн мұндай төте мк, абсциссаларды параллел өсу үшiн бөлiмшеге терiс бұрыштардың төңiректерiдегi созылады тең бiр-бiрлерi, және А1 бұрыштар, тиiстi нүктелерiнiң айырымы S1 және S2 сызықталған аудандарын кесiп тастады және, амплитудаға берiспедi тербелгiш.
Егер ординаталардың өстерi бойынша орнықтылықтың иықтары бөлiп шығарып қойса ОМ ордината аударатын моментпен немесе аударатын моменттiң иық болады.
9. Егер статикалық және динамикалық орнықтылықтың диаграммалары құю, аударатын моменттiң анықтауы жанында көмiр үзiледi статикалық ауытқуды есепке алумен орындалса және амплитудалар тербелгiш болса, осы қосымшаның 7 және 8-тармағында айтылғандай, бiрақ S2орнықтылығының Өf қоры құюды бұрышпен шектеледi.
10. Аударатын сәт Мс сәтке сол сияқты анықталады, амплитуда не шарт кезiнде тербелгiш Өr 227-қосымшаның 3-қосымшасында терiс абсциссалардың төңiрегiдегi кейiнге қалдырылады координаталар бастады.
3-тарау. Жұмыс істемейтін күйдегі аударылатын сәтті анықтау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Аударатын сәт беттердiң еркiн ықпалының есепке алуымен жұмыс жасамайтын күйдi жүктеменiң варианты үшiн салынған (осы Қағиданың 227-қосымшасына 4-қосымша) статикалық орнықтылыққа сонымен бiрге ауытқуды бастапқы бұрыштың диаграммасы бойынша анықталады Ө'о, шпангоутты жазықтыққа жебелер шақырылған керi бұрылысты қалқыма крандар және бұрма крандары бар кран кемелерде.
12. Егер иықтардың масштабындағы құрастыр диаграмма болса, егер моменттердiң масштабындағы құрастыр диаграмма болса, аударатын моментке тең бол СВ кесiндi, және lmax аударатын моментiнiң иығына тең болады. Соңғы жағдайда аударатын момент, кН•м формула бойынша есептеледi:
Mc = g
lmax, (5)
мұндағы
— су ығыстырғыштық, т.
4-тарау. Демперленетiн күштердiң жұмыс есепке алатын динамикалық орнықтылыққа диаграммаға түзеле бастауды анықтау
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
. Түзету
l
, м, есепке алатыны демперленетiн күштердiң жұмысын, формула бойынша анықталады:
l
= l

8. При использовании диаграммы статической остойчивости опрокидывающий момент может быть определен из условия равенства работ опрокидывающего и восстанавливающего моментов с учетом энергии качки и угла статического крена от давления предельного ветра (приложение 3 к приложению настоящих Правил).
Для этого диаграмма статической остойчивости продолжается в области отрицательных углов на такой участок, чтобы прямая МK, параллельная оси абсцисс, отсекала заштрихованные площади S1 и S2 равные друг другу, и разность углов, соответствующих точкам А1 и А, была равна амплитуде качки.
Ордината ОМ будет опрокидывающим моментом или плечом опрокидывающего момента, если по оси ординат отложены плечи остойчивости.
9. Если диаграммы статической и динамической остойчивости обрываются при угле заливания, определение опрокидывающего момента выполняется с учетом статического крена и амплитуд качки, как указано в пунктах 7 и 8 настоящего приложения, но запас остойчивости S2 ограничивается углом заливания
f.
10. Опрокидывающий момент Мс,определяется аналогично моменту Мс, при условии, что амплитуда качки
r в приложении 3 к приложению 227 настоящих Правил откладывается в область отрицательных абсцисс от начала координат.
Глава 3. Определение опрокидывающего момента в нерабочем состоянии
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Опрокидывающий момент определяется по диаграмме статической остойчивости (приложение 4 к приложению 227 настоящих Правил), построенной для варианта нагрузки нерабочего состояния с учетом влияния свободных поверхностей, а также начального угла крена
'о, вызванного разворотом стрелы в плоскость шпангоута у плавучих кранов и крановых судов с поворотными кранами.
12. Отрезок СВ равен опрокидывающему моменту, если диаграмма построена в масштабе моментов, и равен плечу опрокидывающего момента lmax, если диаграмма построена в масштабе плеч. В последнем случае опрокидывающий момент, кН·м, вычисляется по формуле
Mc = g
lmax, (5)
где
— водоизмещение, т.
Глава 4. Определение поправки к диаграмме динамической остойчивости, учитывающей работу демпфирующих сил
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
. Поправка
l
, м, учитывающая работу демпфирующих сил, определяется по формуле
l
= l
(

p/57,3)2F5, (6)
мұндағы В — кеме ені, м;
d — жүк таситын өлшем бойынша кеменiң тұнбалығы, м;
CB — кеменiң ортақ толықтығының коэффициентi;
Өp — жүктi үзiк тең бастапқы ауытқуға тербелiстерiнiң орнықсыз саналатын құлашы кезде, град;
l
— формула бойынша анықталатын, көбейткіш:
l
= F0(F1 +
F2) +
F3 + F4; (7)
zg — негiзгi жазықтықтың үстiнде ауырлық орталығының төбесi, м;
F0 — осы Қағиданың 227-қосымшаның 5-қосымшасы бойынша Р-дың F-тың мiнездемесi және қатынасына байланысты анықталады;
F — осы Қағиданың формула бойынша есептеледі;
F1, F2, F3, F4Р қатынасына байланысты, осы Қағиданың 227- қосымшасына 6-қосымша бойынша анықталады;
F5 — осы Қағиданың 227-қосымшасына 7-қосымша бойынша қатынасқа байланысты анықталатын көбейткiш (Өd + Ө'd2)/Өр;
_Өd — суға палубаның кiру бұрышы.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
227-қосымшасына 1-қосымша
Жүкті түсіргенненкейін еңкею кезіндегі тіреу сәтәнә і және динамикалық қисаю бұрышының анықтамасы
Жүкті тастағаннан кейін иілу кезінде аудару
сәтін анықтау және динамикалық
қисаюдың бұрышын анықтау
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
227-қосымшасына 2-қосымша
Динамикалық орнықтылық диаграммасы бойынша жүрістік жағдайындағы жүзбелі краннның тіреулік сәтінің анықтамасы
Динамикалық орнықтылықтың диаграммасы бойынша
жүріс жағдайында Жүзу кранының иілу сәтін анықтау
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
227-қосымшасына 3-қосымша
Динамикалық орнықтылық диаграммасы бойынша жүрістік жағдайындағы жүзбелі краннның тіреулік сәтінің анықтамасы
Статистикалық орнықтылық диаграммасы бойынша
Жүзу кранының жүріс жағдайында иілу сәтін анықтау
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
227-қосымшасына 4-қосымша
Жұмыс емес жағдайындағы тіреу сәтінің анықтамасы
Жұмысқа жарамсыз жағдайында иілу сәтін анықтау
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
227-қосымшасына 5-қосымша
F сипаттамасы және Р қатынасына байланысты F0 анықтамасы
Теңіз кемелерінің салу
және жасау қағидасына
227-қосымшасына 6-қосымша

p/57,3)2F5, (6)
где В — ширина судна, м;
d — осадка судна по грузовому размеру, м;
CB — коэффициент общей полноты судна;
p — размах колебаний, отсчитываемый от утла, равного начальному крену в момент обрыва груза, град;
l
— множитель, вычисляемый по формуле
l
= F0(F1 +
F2) +
F3 + F4; (7)
zg — возвышение центра тяжести над основной плоскостью, м;
F0 — определяется по приложению 5 к приложению 227 настоящих Правил в зависимости от характеристики F и отношения Р;
F — вычисляется по формуле (637) настоящих Правил;
F1, F2, F3, F4 — определяются по приложение 6 к прилоожению 227 настоящих Правил в зависимости от отношения Р;
F5 — множитель, определяемый по приложение 7 к приложению 227 настоящих Правил в зависимости от отношения (
d +
'd2)/
р;
d — угол входа палубы в воду.
Приложение 1
к приложению 227
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Определение опрокидывающего момента и угла динамического крена
при наклонении после обрыва груза
Приложение 2
к приложению 227
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Определение опрокидывающего момента плавучего крана
в походном состоянии по диаграмме динамической остойчивости
Приложение 3
к приложению 227
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Определение опрокидывающего момента плавучего крана в походном
состоянии по диаграмме статической остойчивости
Приложение 4
к приложению 227
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Определение опрокидывающего момента
в нерабочем состоянии
Приложение 5
к приложению 227
к Правилам классификации и
постройки морских судов
Определение F0 в зависимости от характеристики F и отношения Р
Приложение 6
к приложению 227
к Правилам классификации и
постройки морских судов

1,626
1,747
1,862
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
228-қосымша
Бөліктердің есепті ұзындығын анықтау схемасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
229-қосымша
Бөліктердің1 әртүрлі қиылысуында р шамасын анықтау үшін формула
Бөліктердің қиылысуы
Р шамасын анықтау үшін формула
А шамасын анықтау үшін арақашықтық
х1
х2
P4r4
l1-3
l 1-4
4Б+4Ц
P4(1- r4)
l1-3
l 1-4
3+4Б
P34 r*34- P3r3*- P4r4
l1-2
l 1-4
3+4Б+4Ц
P34(1- r*34)- P3(1- r*3)- P4(1- r4)
l1-2
l 1-4
4Б+5Б
P45r45-P4r4- P5r5
l1-3
l 1-5
4Б+4Ц+5Ц+5Ц
P45(1- r45)- P4(1- r4)- P5(1- r5)
l1-3
l 1-5
2+3+4Б
P234 r*234 - P23r*23- P34r*34+ P3r*3
l1
l 1-4
2+3+4Б+4Ц
P234(1- r*234)- P23(1- r*23)- P34(1- r*34)+ P3(1- r*3)
l1
l 1-4
3+4Б+5Б
P345 r*345 – P34r*34- P45r45+ P4r4
l1-2
l 1-5
3+4Б+4Ц+5Б+5Ц
P345(1- r*345)- P34(1- r*34)- P45(1- r45)+ P4(1- r4)
l1-2
l 1-5
4Б+5Б+6Б
P465 r*456 – P45r45- P56r56+ P5r5
l1-3
l 1-6
4Б+4Ц+5 Б +5Ц+6Б+6Ц
P456(1- r456)- P45(1- r45)- P56(1- r56)+ P5(1- r5)
l1-3
l 1-6
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
230-қосымша
Бөліктердің әр түрлі комбинациясы кезіндегі р биіктігін анықтау формуласы
1
Р1
0
l1
2,3Б
Р23 r23
l1
l1-3
4,5Б
Р45 r45
l1-3
l 1-5
1+2,3Б
P123 r*123- P1*r1- P23r23
0
l1-3
2,3Б-4,5Б
P2-5 r2-5-P23r23-P45r45
l1
l 1-5
1+2,3Б-4,5Б
P1-5 r*1-5-P123r*123-P2-5r2-5+ P23r23
0
l 1-5
2,3Б+4,5Б+6,7Б
P2-7 r2-7-P2-5r2-5-P4-7r4-7+ P45r45
l1
l 1-7
2Ц+2,3Б
P2(1- r2)
l1
l 1-2
3Ц+2,3Б
P3(1- r3)
l 1-2
l1-3
1+2Ц+2,3Б
P12(1- r*12)- P1(1- r*1)- P2(1- r2)
0
l 1-2
2Ц+3Ц+2,3Б
P23(1- r23)- P2(1- r2)- P3(1- r3)
l1
l1-3
3Ц+4Ц+2,3Б+4,5Ц
P34(1- r34)- P3(1- r3)- P4(1- r4)
l 1-2
l 1-4
1+2Ц+3Ц+2,3Б
P123(1- r*123)- P12(1- r*12)- P23(1- r23)+ P2(1- r2)
0
l1-3
2Ц+3Ц+4Ц+2,3Б+4,5Б
P234(1- r234)- P23(1- r23)- P34(1- r34)+ P3(1- r3)
l1
l 1-4
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
231-қосымша
кезінде р биіктігін анықтауға арналған формула
1
Р1
0
l1
Р2 r2
l1
l1-2
3,4Б
Р34 r34
l1-2
l 1-4
1+2Б
P12 r*12- P1r*1- P2r2
0
l1-2
2Б+3,4Б
P234 r234-P2r2-P34r34
l1
l 1-4
1+2Б+3,4Б
P1-4 r*1-4-P12r*12-P234r234+ P2r2
0
l 1-4
2Б+3,4Б+5,6Б
P2-6 r2-6-P234r234-P3-6r6-3+ P34r34
l1
l 1-6
2,3Ц+2Б
P2(1- r2)
l1
l 12
2,3Ц+3,4Б
P3(1- r3)
l 1-2
l1-3
4,5+3,4Б
P4(1- r4)
l1-3
l 1-4
1+2,3Ц+2Б
P12(1- r*12)- P1(1- r1)- P2(1- r2)
0
l 12
1+2,3Ц+2Б+3,4Б
P123(1- r123)- P12(1- r*12)- P23(1- r23)+ P2(1- r2)
0
l1-3
2,3Ц+4,5Ц+3,4Б
P34(1- r34)- P3(1- r3)- P4(1- r4)
l 1-2
l 1-4
2,3Ц+4,5Ц+2Б+3,4Б
P24(1- r24)- P2(1- r2)- P34(1- r34)
l1
l 1-4
2,3Ц+4,5Ц+3,4Б+5,6Б
P35(1- r*35)- P34(1- r34)- P45(1- r45)+ P4(1- r4)
l 1-2
l1-5
2,4Ц+4,5Ц+2Б+3,4Б+5,6Б
P2-5(1- r2-5)- P234(1- r234)- P345(1- r345)+ P34(1- r34)
l1
l 1-5
Ескерту: 1. Ықтималдығын есептеу кезінде бөліктерде шынымен болудың қосымшасы болып табылатын ішкі борт бар деп шартпен есептелінеді (1 қосымша 230 және 231), 230 және 231 (осы Қағиданың 229-қосымшасы) 2 Қосымшаларда көрсетілген бөліктің қиылысуы s есебі кезінде су басылды деп есептелінеді.

1,626
1,747
1,862
Приложение 228
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Схеме определения расчетных длин отсеков
Приложение 229
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Формулы для определения величины р при различных комбинациях
отсеков1
Комбинация
отсеков
Формула для определения величины р
Расстояния для
определения
величины а
х1
х2
P4r4
l1-3
l1-4
4Б+4Ц
P4(1- r4)
l1-3
l1-4
3+4Б
P34 r*34- P3r3*- P4r4
l1-2
l1-4
3+4Б+4Ц
P34(1- r*34)- P3(1- r*3)- P4(1- r4)
l1-2
l1-4
4Б+5Б
P45r45-P4r4- P5r5
l1-3
l1-5
4Б+4Ц+5Ц+5Ц
P45(1- r45)- P4(1- r4)- P5(1- r5)
l1-3
l1-5
2+3+4Б
P234 r*234 - P23r*23- P34r*34+ P3r*3
l1
l1-4
2+3+4Б+4Ц
P234(1- r*234)- P23(1- r*23)- P34(1- r*34)+ P3(1- r*3)
l1
l1-4
3+4Б+5Б
P345 r*345 – P34r*34- P45r45+ P4r4
l1-2
l1-5
3+4Б+4Ц+5Б+5
P345(1- r*345)- P34(1- r*34)- P45(1- r45)+ P4(1- r4)
l1-2
l1-5
4Б+5Б+6Б
P465 r*456 – P45r45- P56r56+ P5r5
l1-3
l1-6
4Б+4Ц+5 Б
+5Ц+6Б+6Ц
P456(1- r456)- P45(1- r45)- P56(1- r56)+ P5(1- r5)
l1-3
l1-6
Приложение 230
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Формулы для определения величины р при различных комбинациях
отсеков1
1
Р1
0
l1
2,3Б
Р23 r23
l1
l1-3
4,5Б
Р45 r45
l1-3
l1-5
1+2,3Б
P123 r*123- P1*r1- P23r23
0
l1-3
2,3Б-4,5Б
P2-5 r2-5-P23r23-P45r45
l1
l1-5
1+2,3Б-4,5Б
P1-5 r*1-5-P123r*123-P2-5r2-5+ P23r23
0
l1-5
2,3Б+4,5Б+6,7Б
P2-7 r2-7-P2-5r2-5-P4-7r4-7+ P45r45
l1
l1-7
2Ц+2,3Б
P2(1- r2)
l1
l1-2
3Ц+2,3Б
P3(1- r3)
l1-2
l1-3
1+2Ц+2,3Б
P12(1- r*12)- P1(1- r*1)- P2(1- r2)
0
l1-2
2Ц+3Ц+2,3Б
P23(1- r23)- P2(1- r2)- P3(1- r3)
l1
l1-3
3Ц+4Ц+2,3Б+4,5Ц
P34(1- r34)- P3(1- r3)- P4(1- r4)
l1-2
l1-4
1+2Ц+3Ц+2,3Б
P123(1- r*123)- P12(1- r*12)- P23(1- r23)+
P2(1- r2)
0
l1-3
2Ц+3Ц+4Ц+2,3Б+4
,5Б
P234(1- r234)- P23(1- r23)- P34(1- r34)+ P3
(1- r3)
l1
l1-4
Приложение 231
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Формулы для определения величины р при различных комбинациях
отсеков1
1
Р1
0
l1
Р2 r2
l1
l1-2
3,4Б
Р34 r34
l1-2
l1-4
1+2Б
P12 r*12- P1r*1- P2r2
0
l1-2
2Б+3,4Б
P234 r234-P2r2-P34r34
l1
l1-4
1+2Б+3,4Б
P1-4 r*1-4-P12r*12-P234r234+ P2r2
0
l1-4
2Б+3,4Б+5,6Б
P2-6 r2-6-P234r234-P3-6r6-3+ P34r34
l1
l1-6
2,3Ц+2Б
P2(1- r2)
l1
l12
2,3Ц+3,4Б
P3(1- r3)
l1-2
l1-3
4,5+3,4Б
P4(1- r4)
l1-3
l1-4
1+2,3Ц+2Б
P12(1- r*12)- P1(1- r1)- P2(1- r2)
0
l12
1+2,3Ц+2Б+3,4Б
P123(1- r123)- P12(1- r*12)- P23
(1- r23)+ P2(1- r2)
0
l1-3
2,3Ц+4,5Ц+3,4Б
P34(1- r34)- P3(1- r3)- P4(1- r4)
l1-2
l1-4
2,3Ц+4,5Ц+2Б+3,4Б
P24(1- r24)- P2(1- r2)-P34(1- r34)
l1
l1-4
2,3Ц+4,5Ц+3,4Б+5,6Б
P35(1-r*35)-P34(1-r34)-P45(1-r45)
+P4(1-r4)
l1-2
l1-5
2,4Ц+4,5Ц+2Б+3,4Б+5,6Б
P2-5(1- r2-5)- P234(1- r234)- P345
(1- r345)+ P34(1- r34)
l1
l1-5
Примечания: 1. При расчете вероятностей r* условно считается,
что в отсеках (1 приложение 230 и 231), 230 и 231 (приложение
229 настоящих Правил) имеется внутренний борт, являющийся
продолжением реально существующего.
2 Приведенные в приложение комбинации отсеков при расчете s
должны считаться затопленными.

3 Қосымшаларда l 1-2= l1+ l2
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
232-қосымша
b есепті ұзындығының анықтамасы
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
233-қосымша
Зақымдалған кемелердің орнықтылығына қойылатын талаптар орындалатын бату кезіндегі көршілес бөліктердің саны
Кеменің тағайындауы
Ұзындығы L1, м
Жағылатын жапсарлас бөлмелердің саны
Мұз жарғыш
Балық аулау
50 және артық
100 және артық
2
1
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
234-қосымша
Бататын болып саналатын бөліктер
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
235-қосымша
Бататын болып саналатын бөліктер
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
236-қосымша
Бататын болып саналатын бөліктер
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
237-қосымша
Бататын болып саналатын бөліктер
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
238-қосымша
Үй-жайдың және бетінің су өткізбеушілік коэффициенттері
Ғимарат
Өткізгіштік коэффициенті
Көмір жүгі мен қорға арналған
Тұрғын
Механизммен орныққан
Сұйықтыққа арналған
Ро-ро жүкті бөлмелері
0,60
0,95
0,85
0 немесе 0,951
0,90
1 Ең ауырға жататын көлем таңдалады.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
239-қосымша
Жүкке арналмаған бөліктің және оның бөлігінің су өткізбеушілігі
Ғимарат
Өткізгіштік
Қорға арналған
0,60
Тұрғын
0,95
Механизммен орныққан
0,85
Бос кеңістік
0,95
Сұйықтыққа арналған
0 немесе 0,951
1 Ең ауырға жататын көлем таңдалады.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
240-қосымша
Жүкке арналмаған бөліктің және оның бөлігінің су өткізбеушілігі
Ғимарат
Ылғалдылық кезіндегі өткізгіштік
ds
Ылғалдылық кезіндегі өткізгіштік
dp
Ылғалдылық кезіндегі өткізгіштік
dl
Құрғақ жүк үшін
0,70
0,80
0,95
Контейнерлер үшін
0,70
0,80
0,95
ро-ро жүкті бөлмелері
0,90
0,90
0,95
Сұйықтыққа арналған
0,70
0,80
0,95
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
241-қосымша
Тұптің зақымдалу өлшемі
Кеменің алдыңғы жақ перпендикулярынан 0,3 L дейін
Кеменің кез келген бөлігінде
Бойлық ұзындығы Көлденең ұзындығы киль сызығынан өлшенетін вертикалді ұзындық
В/6 немесе 10 м қайсысы кіші екеніне қарағанда, 1/3 L213 немесе 14,5 м, қайсысы кіші екеніне қарағанда В/20 немесе 2 м
В/6 немесе 10 м қайсысы кіші екеніне қарағанда, 1/3 L213немесе 14,5 м, қайсысы кіші екеніне қарағанда В/20 немесе 2 м
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
242-қосымша
Көршілес бөліктердің саны
Кеменің тағайындауы
ұзындығы L1, м
Су басатын жапсарлас бөлмелер саны
Мұзжарғыштар
Балық аулайтын
50 және көп
100 және көп
2
1
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
243-қосымша
Борттық цистернаның қос түпті цистернаның аралықтарының көлденең бөлу жағдайындағы бататын аралықтар
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
244-қосымша
Борттық цистернаның қос түпті цистернаның аралықтарының көлденең бөлу жағдайындағы бататын аралықтар
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
245-қосымша
Борттық цистернаның қос түпті цистернаның аралықтарының көлденең бөлу жағдайындағы бататын аралықтар
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
246-қосымша
Борттық цистернаның қос түпті цистернаның аралықтарының көлденең бөлу жағдайындағы бататын аралықтар
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
247-қосымша
Арнайы белгі
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
248-қосымша
Арнайы белгі
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
249-қосымша
Бір үй-жайға жанатын материалдардың жалпы көлемі
Кеменің үлгісі
Бөлме дәрежесі
36-дан көп жүргіншілерді тасымалдайтын жүргіншілер кемесі
36-дан көп жүргіншілерді тасымалдайтын жүргіншілер кемесі
Жүк таситын кемелер
Палуба аралық хабарлама, дәліздер
Басқару бекеттері
Тұрғы бөлмелері
А үлгілі жабынымен шектелген қызметтік бөлімдер
5
5
15 – кіші қауіптілік,
35 – ынсапты және көтеріңкі қауіпті
45
5
5
35
45
5
5
35
45
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
250-қосымша
Қиылысу нүктелерінде және палуба және аралықтар оқшауларының шеткі нүктелерінде отынның таралуының алдын алу шаралары
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
251-қосымша
Қиылысу нүктелерінде және палуба және аралықтар оқшауларының шеткі нүктелерінде отынның таралуының алдын алу шаралары
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
252-қосымша
Конструкция
Ескертпе: d – жиынтықтың бойлық элементіндегі қаттылық қабырғасының биіктігі.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
253-қосымша
Қоршаулар шегінде траптан трапқа өту
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
254-қосымша
Тек қана траптарды әрбір траптың ұшында есікпен қоршау
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
255-қосымша
Тек қана трапты тлықтай жабылған болат траптармен және әрбір трап ұштарын есікпен қоршау
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
256-қосымша
Эвакуациялы басқыш бір басты көлденең аумаққа қызмет көрсетеді
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
257-қосымша
Эвакуациялы басқыш екі басты көлденең аумаққа қызмет көрсетеді
1-нұсқа: ----------- - шекара өзгеруінің мүмкіндігі
2-нұсқа: Эвакуациялы басқыш басты көлденең 2 аумаққа жатады
Ескертпе: MV2 – басты көлденең аумақ;
ESС – эвакуацияға бағытталған, эвакуациялы басқыш
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
258-қосымша
Эвакуациялы басқыш екі басты көлденең аумаққа қызмет көрсетеді
(2 басты көлденең аумаққа жатады)
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
259-қосымша
Эвакуациялы жол екі басты көлденең жолға қызмет көрсетеді
1-нұсқа: Эвакуациялы басқыш басты көлденең 1 аумаққа жатады
2-нұсқа: Эвакуациялы басқыш басты көлденең 2 аумаққа жатады
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
260-қосымша
Басты вертикальді және көлденең аудандарды шектемейтін іріктеулер
Ғимарат
Ғимарат дәрежесі
Ғимарат дәрежесі
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
(12)
(13)
(14)
Басқару бекеттері
(1)
В-01
А-0
А-0
А-0
А-0
А-60
А-60
А-60
А-0
А-0
А-60
А-60
А-60
А-60
Палубааралық хабарлама
(2)
А-01
А-0
А-0
А-0
А-0
А-15
А-15
А-03
А-0
А-15
А-30
А-15
А-30
Дәліздер
(3)
В-15
А-60
А-0
В-15
В-15
В-15
В-15
А-0
А-15
А-30
А-0
А-30
Эвакуция орындары және эвакуацияның сыртқы жерлері
(4)
А-0
А-602
А-602
А-602
А-0
А-0
А-602
А-602
А-602
А-602
Палубаның ашық орындары
(5)
-
А-04
А-04
А-04
А-04
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
Кіші өрт қауіпсіздігінің тұрғын бөлімдері
(6)
В-0
В-0
В-0
С
А-0
А-0
А-30
А-0
А-30
Ынсапты өрт қауіпсіздігі бар тұрғын бөлмелері
(7)
В-0
В-0
С
А-0
А-15
А-60
А-15
А-60
Жоғары өрт қауіпсіздігі бар тұрғын бөлмелері
(8)
В-0
С
А-0
А-30
А-60
А-15
А-60
Санитрлы және оған ұқсас бөлмелер
(9)
С
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
Цистерналар, бос кеңістіктер және кіші өртқауіпсізд ігі немесе қауіпсіздігік механизмдерінің қосымша бөлмелері
(10)
А-01
А-0
А-0
А-0
А-0
Қосымша механизмдердің бөлмесі, жүкті бөлмелер, арнаулы дәрежелі бөлмелер1, мұнай өнімдері үшін басқа цистерналар және жүк тиейтін сауыттар, кіші өртқауіпсіздіг і бар басқа ұқсас бөлмелер
(11)
А-01
А-0
А-0
А-15
Басты камбуздар үшін машиналы бөлмелер
(12)
А-01
А-0
А-60
Қоймалы, шеберханалы, буфетті
(13)
А-01
А-0
Өртенетін сұйықтықтар сақталатын басқа да бөлмелер
(14)
А-30
1Егер жапсарлас бөлмелер 1 сілтемесімен белгіленсе, сол отқа төзімді дәрежелі бөлме болып саналады, осындай бөлмелер арасында іріктеу немесе палубаны орнатудың қажеті жоқ. Мысалы, камбуз құрылысын шектейтін отқа төзімділігі бар іріктеу мен буфетті палубалар болған жағдайда (2) дәрежелі бөлмелер үшін камбуз және буфетті болып саналатын бөлігі арасында іріктеулер қажет емес. Алайда, камбуз бен машиналы бөлменің арасынағ екі бөлме (12) дәрежеге жатса да іріктеу қажет.
2Ватерсызықтан жоғары кеме бортының отқа төзімділігі пайдаланымның ең төмен шөгуіне сәйкес келетін, рубкалар мен қондырманың сыртқы қабырғасының отқа төзімділігі құтқарушы салда отырғызу ауданынан төмен орналасқан және пайдаланым үшін слипі мен оларға байланысатын аудан, А-30 үлгісіне дейін төмендеуі мүмкін.3Егер қоғамдық әжетханалар толығымен басқыштың қоршауларында орналасса, басқыш қоршауында қоғамдық әжетхана іріктеулері В үлгілі отқа төзімділікке жатуы мүмкін.
4Егер (6), (7), (8) және (9) дәрежелі бөлмелер жинау жерінің периметрінің ішінде толығымен орналасса, осы бөлмелердің іріктеулері В-0 үлгілі болуы мүмкін. Аудио-, бейне- және жарықты басқару орындары мен қондырғылар жинау орнының бөлігі ретінде қаралуы мүмкін.
5Егер отынды сауыттар арнаулы дәрежелі бөлмеде орналасса, палубадан бөлінген отқа төзімділік А-0-гедейін төмендеуі мүмкін.
Ескертпе: 1. осы Қағиданың 261-қосымшасына сәйкес ашық палубадағы оқшаулықтың көлемін анықтау үшін, қондырмалар мен рубкалардағы алдыңғы жақ және артқы жақ іріктеудің оқшаулығының көлемін анықтау үшін, (5) дәрежелі бөлмеге қатысты осы қағиданың 261-қосымшасын қолдану қажеттілігі Кеме қатынасы тіркелімінің ерекше қарауына жатады. Кеме қатынасы тіркелімінің ойы бойынша қоршауға қажеттілігі жоқ осы Қағиданың 266-қосымшасында көрсетілген (5) дәрежеге қойылған талаптар бөлмелерді қоршауға міндеттемейді.

3 В приложениях l1-2=l1+l2
Приложение 232
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Определение расчетной величины b
Приложение 233
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Число смежных отсеков при затоплении которых выполняются
требования к остойчивости поврежденного судна
Назначение судна
Длина L1, м
Число смежных
затапливаемых
отсеков
Ледоколы
Рыболовные
50 и более
100 и более
2
1
Приложение 234
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Число затапливаемых отсеков
при выполнении расчетов аварийной посадки
п/п
Назначение судов и/или
категория их ледовых
усилений
Расположение ледового
повреждения, указанного в
пункте 1797 настоящих Правил
1
Пассажирские, на борту
которых допускается
перевозить более 400 чел.,
включая экипаж
В любом месте в зоне ледовых
повреждений
2
Специального назначения, на
борту которых допускается
перевозить более 400 чел.,
включая экипаж
В любом месте в зоне ледовых
повреждений
3
Предназначенные для
перевозки радиоактивных
материалов
В любом месте в зоне ледовых
повреждений
4
Химовозы
В любом месте в зоне ледовых
повреждений
5
Нефтеналивные
В любом месте в зоне ледовых
повреждений
6
Газовозы
В любом месте в зоне ледовых
повреждений
7
Буровые
В любом месте в зоне ледовых
повреждений
8
Суда с ледовыми усилениями
категории Агс4, не указанные
в пп. 2 — 9
Между водонепроницаемыми
переборками, палубами,
платформами и настилами1.
При длине корпуса L1<125 м
допускается невыполнение
требований к аварийной
посадке и остойчивости при
затоплении машинного
отделения, расположенного в
корме, при получении
ледового повреждения То же
относится к случаям
затопления МО буксиров
длиной менее 40 м независимо
от расположения МО.
1Если расстояние между двумя соседними водонепроницаемыми
конструкциями меньше размеров повреждения, при проверке
аварийной посадки и остойчивости соответствующие смежные
отсеки должны рассматриваться как один затапливаемый отсек.
Приложение 235
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Отсеки, считающиеся затопляемыми
Приложение 236
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Отсеки, считающиеся затопляемыми
Приложение 237
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Отсеки, считающиеся затопляемыми
Приложение 238
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Отсеки, считающиеся затопляемыми
Приложение 239
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Коэффициенты проницаемости помещений и поверхностей
Помещения
Коэффициент
проницаемости
Предназначенные для груза угля
или запасов
Жилые
Занятые механизмами
Предназначенные для жидкостей
Грузовое помещение ро-ро
0,60
0,95
0,85
0 или 0,951
0,90
1 Выбирается та величина, которая приводит к более
тяжелым последствиям.
Приложение 240
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проницаемость негрузового отсека или его части
Помещения
Проницаемость
Предназначенные для запасов
0,60
Жилые
0,95
Занятые механизмами
0,85
Пустые пространства
0,95
Предназначенные для жидкостей
0 или 0,951
1Выбирается та величина, которая приводит к более тяжелым
последствиям.
Приложение 241
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Проницаемость нерузового отсека или его части
Помещения
Проницаемость
при осадке ds
Проницаемость
при осадке dp
Проницаемость
при осадке dl
Для сухих
грузов
0,70
0,80
0,95
Для контейнеров
0,70
0,80
0,95
Грузовые
помещения ро-ро
0,90
0,90
0,95
Для жидких
грузов
0,70
0,80
0,95
Приложение 242
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Размер повреждения днища
Для 0,3 L от носового
перпендикуляра судна
В любой другой
части судна
Продольная
протяженность
Поперечная
протяженность
Вертикальная
протяженность,
отмеряемая от линии
киля
1/3 L 213 или 14,5 м,
смотря по тому, что
меньше В/6 или 10 м,
смотря по тому, что
меньше В/20 или 2 м,
смотря по тому, что
меньше
1/3 L213 или 14,5
м, смотря по тому,
что меньше В/6 или
5 м, смотря по
тому, что меньше
В/20 или 2 м,
смотря по тому,
что меньше
Приложение 243
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Число смежных отсеков
Назначение
судна
Длина L1, м
Число смежных затапливаемых
отсеков
Ледоколы
Рыболовные
50 и более
100 и более
2
1
Приложение 244
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Переборки затопляемые, в случае разделения поперечной
переборкой бортовая цистерна или цистерна двойного дна
Приложение 245
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Переборки затопляемые, в случае разделения поперечной
переборкой бортовая цистерна или цистерна двойного дна
Приложение 246
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Переборки затопляемые, в случае разделения поперечной
переборкой бортовая цистерна или цистерна двойного дна
Приложение 247
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Специальный знак
Приложение 248
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Специальный знак
Приложение 249
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Общая масса горючих материалов на единицу площади помещения
Тип судна
категория помещения
Пассажирские
суда, перевозящие
более 36
пассажиров
Пассажирские суда,
перевозящие
более 36
пассажиров
Грузовые суда
Межпалубные
сообщения, коридоры
Посты управления
Жилые помещения
Служебные помещения,
ограниченные
перекрытиями типа А
5
5
15 – малой
пожароопасности,
35 – умеренной и
повышенной
пожароопасности
45
5
5
35
45
5
5
35
45
Приложение 250
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Меры, применяемые для предотвращения распространения тепло в
точках пересечения и конечных точках изоляции палуб и переборок
Приложение 251
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Меры, применяемые для предотвращения распространения тепло в
точках пересечения и конечных точках изоляции палуб и переборок
Приложение 252
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Конструкция
Примечание: d - высота ребра жесткости на продольном элементе набора.
Приложение 253
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Переход с трапа на трап в пределах выгородки
Приложение 254
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Выгораживание только трапа с дверьми у каждого конца трапа
Приложение 255
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Выгораживание только трапа в сочетании с полностью закрытыми
стальными трапами и дверьми на одном из концов каждого трапа
Приложение 256
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Эвакуационный трап обслуживает одну главную вертикальную зону
Приложение 257
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Эвакуационный трап обслуживает две главные вертикальные зоны
Вариант 1: ----------- - возможность изменения границ
Вариант 2: Эвакуационный трап принадлежит главной вертикальной зоне 2
Примечание: MV2 - главная вертикальная зона;
ESС - эвакуационный трап, направление эвакуации
Приложение 258
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Эвакуационный трап обслуживает две главные вертикальных зоны
Эвакуационный трап обслуживает две главные вертикальных зоны
(принадлежит главной вертикальной зоне 2)
Приложение 259
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Эвакуационный трап обслуживает две главные вертикальные зоны
Вариант 1: Эвакуационный трап принадлежит главной вертикальной зоне 1
Вариант 2: Эвакуационный трап принадлежит главной вертикальной зоне 2
Приложение 260
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Переборки, которые не ограничивают главные
вертикальные и горизонтальные зоны
Помещения
Кате
гории
поме
щений
Категории помещений
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
(12)
(13)
(14)
Посты
управления
(1)
В-0
1
А-0
А-0
А-0
А-0
А-6
0
А-6
0
А-6
0
А-0
А-0
А-60
А-60
А-60
А-60
Межпалубные
сообщения
(2)
А-0
1
А-0
А-0
А-0
А-0
А-1
5
А-1
5
А-0
3
А-0
А-15
А-30
А-15
А-30
коридоры
(3)
В-1
5
А-6
0
А-0
В-1
5
В-1
5
В-1
5
В-1
5
А-0
А-15
А-30
А-0
А-30
Места
эвакуции и
внешние пути
эвакуации
(4)
А-0
А-6
02
А-6
02
А-6
02
А-0
А-0
А-60
2
А-60
2
А-60
2
А-60
2
Открытые
участки палуб
(5)
-
А-0
4
А-0
4
А-0
4
А-0
4
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
Жилые
помещения
малой
пожароопас-
ности
(6)
В-0
В-0
В-0
С
А-0
А-0
А-30
А-0
А-30
Жилые
помещения
умеренной
пожароопас-
ности
(7)
В-0
В-0
С
А-0
А-15
А-60
А-15
А-60
Жилые
помещения
повышенной
пожароопа-
сности
(8)
В-0
С
А-0
А-30
А-60
А-15
А-60
Санитраные и
подобные им
помещения
(9)
С
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
Цистерны,
пустые
пространства
и помещения
вспомога-
тельных
механизмов
малой
подароопа-
сности или
непожаро-
опасные
(10)
А-01
А-0
А-0
А-0
А-0
помещения
вспомогатель-
ных
механизмов,
грузовые
помещения,
помещения
специальной
категории5,
грузовые
танки и
прочие
цистерны для
нефтепродук-
тов и другие
подобные
помещения
умеренной
пожаро-
опасности
(11)
А-01
А-0
А-0
А-15
Машинные
помещения и
главные
камбузы
(12)
А-01
А-0
А-60
Кладовые,
мастерские,
буфетные и
т.д.
(13)
А-01
А-0
Прочие
помещения, в
которых
хранятся
воспламе-
няющиеся
жидкости
(14)
А-30
1Если смежные помещения, помеченные сноской 1, являются помещениями одной и той
же категории огнестойкости, то нет необходимости устанавливать между такими
помещениями переборку или палубу. Например, для помещений категории (12) не требуется
переборка между камбузом и являющимся его частью буфетными, при условии, что
переборки и палубы буфетных имеют огнестойкость ограничивающих конструкции камбуза.
Однако, между камбузом и машинным помещением переборка требуется, хотя оба помещения
относятся к категории (12).
2Огнестойкость борта судна выше ватерлинии, соответствующей наименьшей
эксплуатационной осадке, огнестойкость наружной стенки надстроек и рубок,
расположенных ниже районов мест посадки в спасательные плоты, и слипов для эвакуации,
и примыкающих к ним районов, может быть снижена до типа А-30.
3Если общественные туалеты полностью расположены в выгородках трапов, переборка
общественного туалета в пределах выгородки трапа может быть отнесена к огнестойкости
типа В.
4Если помещения категорий (6), (7), (8) и (9) расположены полностью внутри
периметра места сбора, переборки этих помещений могут быть типа В-0. Места управления
аудио-, видео- и световым и установки могут рассматриваться как часть места сбора.
5Если топливные танки расположены под помещением специальной категории,
огнестойкость разделяющей палубы может быть снижена до типа А-0.
Примечания: 1. Подлежит ососбому рассмотрению Регистром судоходства
необходимость применения приложения 261 настоящих Правил в отношении помещений
категории (5) для определения величины изоляции носовой и кормовой переборок рубок и
надстроек и приложения 262 настоящих Правил для определения величины изоляции
открытых палуб. Указанные в приложениях требования к категории (5) не обязывают
выгораживать помещения, которые нет необходимости выгораживать.

2. Егер қандай да бір кеменің құрылымдық ерекшелігіне байланысты қандай да бір жабынның отқа төзімділігінің ең аз дәрежесін кесте бойынша анықтағанда қиыншылық пайда болса, онда бұны Кеме қатынасы тіркелімінің арнаулы қарастыруы болып табылады.
3. Егер бөлменің тағайындауы мен ішіндегісі үшін оның дәрежесін анықтауға қатысты күмән пайда болса, шектелетін құрылымның отқа төзімділігіне қатысты өте жоғары талаптар ұсынылатынға сол дәрежеге қатысты бөлме ретінде қарастырылуы керек.
4. Егер кестеде сызық қойылса, осы Қағиданың 158-тарауы §2 талаптарға қарамастан шектелінетін құрылымның отқа төзімділігіне немесе материалға ешқандай арнаула талап қойылмайды.
5. Бөлмеге қатынасатын 30% кем ауданды саңылауы (ойлығы) бар бөлме ішіндегі үлкен емес қоршалған кеңістіктер бөлек кіріп шығатын болып саналады. Осындай үлкен емес бөлмелерді шектейтін іріктеу мен палубаның отқа төзімділігі ереженің осы пункттеріне сәйкес болуы керек.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
261-қосымша
Басты тік ауданда және көлденең шектелмейтін ауданда кемер жасамайтын палубалар
Төменгі ғимарат
Ғимарат дәрежесі
Үстінгі ғимарат
Ғимарат дәрежесі
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
(12)
(13)
(14)
Басқару бекеті
(1)
А-30
А-30
А-15
А-0
А-0
А-0
А-15
А30
А-0
А-0
А-0
А-60
А-13
А-60
Палубааралық хабарлама
(2)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-30
А-0
А-30
Дәліздер
(3)
А-15
А-0
А-01
А-60
А-0
В-0
А-15
А-15
А-0
А-0
А-15
А-30
А-0
А-30
Ээвакуацияның сыртқы жолдары және орындары
(4)
А-0
А-0
А-0
А-0
-
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
Палубаның ашық жерлері
(5)
А-0
А-0
А-0
А-0
-
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
Кіші өрт қауіпсіздігінің тұрғын бөлімдері
(6)
А-60
А-15
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
Ынсапты өрт қауіпсіздігі бар тұрғын бөлмелері
(7)
А-60
А-15
А-60
А-0
А-15
А-15
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
Жоғары өрт қауіпсіздігі бар тұрғын бөлмелері
(8)
А-60
А-15
А-15
А-60
А-0
А-0
А-15
А-30
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
Санитрлы және оған ұқсас бөлмелер
(9)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
Цистерналар, бос кеңістіктер және кіші өртқауіпсіздігі немесе қауіпсіздігік механизмдерінің қосымша бөлмелері
(10)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-01
А-0
А-0
А-0
А-0
Қосымша механизмдердің бөлмесі, жүкті бөлмелер, арнаулы дәрежелі бөлмелер1, мұнай өнімдері үшін басқа цистерналар және жүк тиейтін сауыттар, кіші өртқауіпсіздігі бар басқа ұқсас бөлмелер
(11)
А-60
А-60
А-60
А-60
А-0
А-0
А-15
А-30
А-0
А-0
А-0
А-01
А-0
А-30
Басты камбуздар үшін машиналы бөлмелер
(12)
А-60
А-60
А-60
А-60
А-0
А-60
А-60
А-60
А-0
А-0
А-30
А-301
А-0
А-60
Қоймалы, шеберханалы, буфетті және т.б.
(14)
А-60
А-60
А-60
А-60
А-0
А-30
А-60
А-60
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0

2. Если из-за каких – либо конструктивных особенностей судна возникают
трудности в определении по таблицам минимальной категории огнестойкости какого-либо
перекрытия, то ее выбор является предметом специального рассмотрения Регистром
судоходства.
3. Если из-за содержимого и назначения помещения возникают сомнения
относительно определения его категории, то оно должно рассматриваться как помещения
той категории, к которой предъявляются более высокие требования в отношении
огнестойкости ограничивающих конструкций.
4. Если в приложении проставлен прочерк, то несмотря на требования параграфа 2
главы 158 настоящих Правил, не предъявляется никаких специальных требований к
материалу или огнестойкости ограничивающих кострукций.
5. Небольшие выгороженные пространства внтури помещения, имеющие менее чем 30%
площади отверстий (проемов), сообщающихся с помещением, считаются отдельными
посещениями. Огнестойкость переборок и палуб, ограничивающих такие небольшие
помещения, должна соответствовать приложениям настоящего пункта Правил.
Приложение 261
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Палубы, которые не образуют уступов в главных вертикальных
зонах и неограничивают горизонтальные зоны
Помещения
снизу
Ка
те
го
ри
и
по
ме
ще
ни
й
Помещения сверху
Категории помещений
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
(12
)
(13)
(1
4
)
Посты
управления
(1
)
А-30
А-30
А-15
А-0
А-0
А-0
А-15
А30
А-0
А-0
А-0
А-6
0
А-13
А-
6
0
междупа-
лубные
сообщения
(2
)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-3
0
А-0
А-
3
0
коридоры
(3
)
А-15
А-0
А-01
А-60
А-0
В-0
А-15
А-15
А-0
А-0
А-15
А-3
0
А-0
А-
3
0
Места
эвакуации и
внешние
пути
эвакуации
(4
)
А-0
А-0
А-0
А-0
-
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-
0
Открытые
участки
палуб
(5
)
А-0
А-0
А-0
А-0
-
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-
0
Жилые
помещения
малой
пожаро-
опасности
(6
)
А-60
А-15
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-
0
Жилые
помещения
умеренной
пожаро-
опасности
(7
)
А-60
А-15
А-60
А-0
А-15
А-15
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-
0
Жилые
помещения
повышенной
пожаро-
опасности
(8
)
А-60
А-15
А-15
А-60
А-0
А-0
А-15
А-30
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-
0
Санитарные
и подобные
им
помещения
(9
)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-
0
Цистерны,
пустые
простран-
ства и
помещения
вспомога-
тельных
механизмов
малой
пожаро-
опасности
или
непожаро-
опасные
(1
0)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-01
А-0
А-0
А-0
А-
0
помещения
вспомога-
тельных
механизмов,
грузовые
помещения,
помещения
специальной
категории5,
грузовые
танки и
прочие
цистерны
для
нефтепро-
дуктов и
другие
подобные
помещения
умеренной
пожаро-
опасности
(1
1)
А-60
А-60
А-60
А-60
А-0
А-0
А-15
А-30
А-0
А-0
А-0
А-0
1
А-0
А-
3
0
Кладовые,
мастерские,
буфетные и
т.д.
(1
2)
А-60
А-60
А-60
А-60
А-0
А-60
А-60
А-60
А-0
А-0
А-30
А-3
01
А-0
А-
6
0
Прочие
помещения,
в которых
хранятся
воспламеня-
ющиеся
жидкости
(1
4)
А-60
А-60
А-60
А-60
А-0
А-30
А-60
А-60
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-
0

1 Осы Қағиданың 261-қосымшасына 1-сілтеме
Ескертпе осы Қағиданың 261-қосымшасына ескертпе
Теңіз кемелерінің салу
және жасау қағидасына
262-қосымша
Бөлінетін жапсарлас бөлімдердің іріктеулерінің от төзімділігі
Астыңғы ғимарат
Басқару бекеттері
Ғимарат дәрежесі
Үстінгі ғимарат
Ғимарат дәрежесі
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
Дәліздер мен вестибюльдер
(1)
А-01
А-0
А-60
А-0
А-15
А-60
А-15
А-60
А-60
*
А-60
Тұрғын
(2)
С2
В-02
А-05
В-02
В-02
А-60
А-0
А-0
А-15
А-03
*
А-15
Палубаралық хабарлама
(3)
С2
А-05
В-02
В-02
А-60
А-0
А-0
А-15
А-03
*
А-30
А-03
Қызметтік (төменгі өртті қауіпсіздік)
(4)
А-05
В-02
А-05
В-02
А-60
А-0
А-0
А-15
А-03
*
А-15
Машиналы, А дәреже
(5)
С2
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-0
Өзге машиналар
(6)
*
А-0
А-0
А-60
*
А-60
Сорғылы
(7)
А-04
А-0
А-0
*
А-0
Қызметтік (жоғары өртті қауіпсіздік)
(8)
*
А-0
*
А-0
Ашық палубалар
(9)
А-04
*
А-30
Астыңғы ғимарат
(10)
-
А-0
(11)
А-0
1 Руль және штурм рубкаларын бөліп тұратын аралық В-0 типті болуы мүмкін.
2 Егер көрсетілген В-0 және С типті аралықтар осы Қағиданың 2397-тармағында талап етілетін басты өртке қарсы аралықтар болатын болса, олар А-0 типті болуы тиіс.
3 Қосымшада көрсетілген мәндердің кішкентайы көршілес үй-жайлардың әрқайсысы спринкерлік жүйемен қорғалған жағдайда қолданылуы мүмкін.
4 Егер үй-жай бір мақсат үшін қооданылатын болса, олардың арасына жабында орнатылмайды.
5 Қолданылатын өртке қарсы тұру стандартынанықтау үшін, осы Қағиданың 2202, 2203, 2205-тармақтары
Ескертпе: Қосымшалардағы * белгісі жабынды болаттан немесе оған тең келетін материалдан жасалу керектігін білдіреді, алайда олар А типті жабындылар болуы мүмкін. Алайда, (10) санатты үй-жайдағы палубаны есептемегенеде, егер палубада электр кабедьдері, құбыр жетектері және желдеткіш каналдары үшін өткелдері бар болса, осындай өткелдер өрт және түтінді өткізбейтіндей болуы тиіс. Басқару посттарының(авариялық генераторлар) арасындағы жабындыларда және ашық палубаларда жабу құралдыры жоқ ауа-қақпа саңылаулары болуы мүмкін, газбен сөндірудің стационарлық жүйесі орнатылған жағдайды есептемеген кезде.
2. Осы Қағиданың 256-қосымшасы 3 және 5 қосымшаларынаескертпе.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
263-қосымша
Бөлінетін жапсарлас бөлімдердің аралықтардың өт төзімділігі
Астыңғы ғимарат
Ғимарат дәрежесі
Үстінгі ғимарат
Ғимарат дәрежесі
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
Басқару бекеттері
(1)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Дәліздер мен вестибюльдер
(2)
А-0
*
*
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-0
Тұрғын
(3)
А-60
А-0
*
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Палубаралық хабарлама
(4)
А-0
А0
А-0
*
А-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-0
Қызметтік (төменгі өртті қауіпсіздік)
(5)
А-15
А-0
А-0
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-0
Машиналы, А дәреже
(6)
А-60
А-60
А-60
А-60
А-60
*
А-602
А-30
А-60
*
А-60
Өзге машиналар
(7)
А-15
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
*
А-0
А-0
*
А-0
Сорғылы
(8)
А-60
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
*
А-0
А-0
А-0
Қызметтік (жоғары өртті қауіпсіздік)
(9)
А-60
А-30
А-01
А-30
А-01
А-30
А-01
А-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Ашық палубы
(10)
*
*
*
*
*
*
*
*
*
-
А-0
Басқару бекеттері
(11)
А-60
А-15
А-30
А-01
А-15
А-0
А-30
А-0
А-0
А-30
*
А-0
1 осы Қағиданың 258 қосымшасына 3 сілтеме.
2 Егер басқада (7) категориялы машиналық ғимарат өртке қауіпсіздігі төмен болса оларда механизм болмайды, сұйық отында жұмыс істейтін немесе қысым астындағы смазканы қолдануда А-0 типті құрылымды қолдану рұқсат етіледі.
Ескерту: 1.осы Қағиданың 263-қосымшасына 1 ескертпе. Осы Қағиданы 2198-тармақ талабын қолдану кезінде * белгісі (8) және (10) категориялны қоспағанда А-0 түрін білдіреді.

1Сноска 1 к приложению 261 настоящих Правил
Примечание. Примечания к приложению 261 настоящих Правил.
Приложение 262
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Огнестойкость переборок, разделяющих смежные помещения
Помещения
снизу
Категории
помещений
Помещения сверху
Категории помещений
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(1
1)
Посты
управления
(1)
А-01
А-0
А-60
А-0
А-15
А-60
А-15
А-60
А-60
*
А-
60
Коридоры и
вестибюли
(2)
С2
В-02
А-05
В-02
В-02
А-60
А-0
А-0
А-15
А-03
*
А-
15
Жилые
(3)
С2
А-05
В-02
В-02
А-60
А-0
А-0
А-15
А-03
*
А-
30
А-
03
Междуполубные
сообщения
(4)
А-05
В-02
А-05
В-02
А-60
А-0
А-0
А-15
А-03
*
А-
15
Служебные
(низкая
пожарная
опасность)
(5)
С2
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-
0
Машинные
категории А
(6)
*
А-0
А-0
А-60
*
А-
60
Прочие
машинные
(7)
А-04
А-0
А-0
*
А-
0
Грузовые
(8)
*
А-0
*
А-
0
Служебные
(высокая
пожарная
опасность)
(9)
А-04
*
А-
30
Открытые
палубы
(10)
-
А-
0
Специальные
категории
(11)
А-
0
1 Переборки, разделяющие рулевую и штурманскую рубки, могут быть типа В-0.
2 Если указанные переборки типа В-0 или С является главными противопожарными
переборками, требуемыми в пункте 2397 настоящих Правил, они должны быть типа А-0.
3 Меньшее из двух значений, указанных в приложениях, может быть применимо в случае, когда каждое из смежаных помещений защищено спринклерной системой.
4 Если помещения используется для одной цели, перекрытия между ними не
устанавливаются.
5 . Для уточнения применимого стандарта огнестойкости, пункты 2202, 2203, 2205
настоящих Правил.
Примечания: 1. Знак * в приложении означает, что перекрытия должны быть
изготовлены из стали или другого равноценного материала, однако они могут не быть
перекрытияи типа А. Однако, если в палубе, за исключением палуб в помешении категории
(10), имеются проходы для электрических кабелей, трубопроводов и вентиляционных
каналов, такие проходы должны быть непроницаемыми для предотвращения прохождения
пламени и дыма. Перекрытия между постами управления (аварийные генераторы) и открытыми
палубами могут иметь вохдухозаборные отверствия без средств закрытия, кроме случаев,
когда установлена станционарная система газового тушения.
2. Примечания 3 и 5 к приложению 261 настоящих Правил.
Приложение 263
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Огнестойкость переборок, разделяющих смежные помещения
Помещения
снизу
Категории
помещений
Помещения сверху
Категории помещений
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
Посты
управления
(1)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Коридоры и
вестибюли
(2)
А-0
*
*
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-0
Жилые
(3)
А-60
А-0
*
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Междуполубные
сообщения
(4)
А-0
А0
А-0
*
А-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-0
Служебные
(низкая
пожарная
опасность)
(5)
А-15
А-0
А-0
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-0
Машинные
категории А
(6)
А-60
А-60
А-60
А-60
А-60
*
А-602
А-30
А-60
*
А-60
Прочие
машинные
(7)
А-15
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
*
А-0
А-0
*
А-0
Грузовые
(8)
А-60
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
*
А-0
А-0
А-0
Служебные
(высокая
пожарная
опасность)
(9)
А-60
А-30
А-01
А-30
А-01
А-30
А-01
А-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Открытые
палубы
(10)
*
*
*
*
*
*
*
*
*
-
А-0
Специальные
категории
(11)
А-60
А-15
А-30
А-01
А-15
А-0
А-30
А-0
А-0
А-30
*
А-0
1 Сноска 3 к приложению 263 настоящих Правил
2 Если прочие машинные помещения категории (7) имеют низкую пожарную опасность,
т.е. в них отсутствуют механизмы, работающие на жидком топливе или использующие
смазку под давлением, допускается применение конструкций типа А-0
Примечание: 1. Примечание 1 к приложению 263 настоящих Правил. При применении
требований пункта 2198 настоящих Правил знак *, за исключением категорий (8) и (10),
означает тип А-0.

2. осы Қағиданың 261-қосымшасына 3 және 5 ескертпе.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
264-қосымша
Бөлінетін жапсарлас бөлімдердің іріктеулерінің от төзімділігі
Астыңғы ғимарат
Ғимарат дәрежесі
Ғимарат дәрежесі
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
Басқару бекеттері
(1)
А-01
А-0
А-60
А-0
А-15
А-60
А-15
А-60
А-60
*
А-60
Дәліздер мен вестибюльдер
(2)
С
В-0
А-02
В-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Тұрғын
(3)
С3,4
А-02
В-0
В-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Палубаралық хабарлама
(4)
А-02
В-0
А-02
В-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Қызметтік (төменгі өртті қауіпсіздік)
(5)
С
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-0
Машиналы, А дәреже
(6)
*
А-0
А-05
А-60
*
А-606
Өзге машиналар
(7)
А-07
А-0
А-0
*
А-0
жүкті
(8)
*
А-0
*
А-0
Қызметтік (жоғары өртті қауіпсіздік)
(9)
А-07
*
А-30
Ашық палубалар
(10)
-
А-0
Көлік құрылғыларын тиеу және түсіру тәсілімен және көлденең жүкпен ғимараттар
(11)
*8
1 рульдікті, штурмандықты, және радиорубкалыны бір бірінен бөлетін, В-0 үлгілі аралықтар.
2 аралықа түрін анықтау үшін – осы Қағиданың 2385 тармағы
Ескертпе: 1. Кестедегі белгі жабын стальдан немесе басқа тең бағалы материалдан болуы керек, бірақ олар А үлгісіне жабын бола алмауы мүмкін. Алайда, егер палубада дәреже бөлмесіндегі палубаларды санамағанда (10), электр кабельдері, құбыр жүргізу және желдеткіш арналарының жолы болса, осындай жолдар от пен түтіннің өтуінің алдын алу үшін өткізбейтін болуы керек. Басқару бекеттері (апаттық генераторлар) мен ашық палубалар арасындағы құрылым жабу құралынсыз ауа қоршаулы саңылау бар болуы мүмкін, газды сөндіру стационарлы жүйесі орнатылған жағдайдан басқа.
2 осы Қағиданың 261-қосымшасына 5 ескертпе.
Теңіз кемелерінің салу
және жасау қағидасына
265-қосымша
Бөлінетін жапсарлас бөлімдердің аралықтардың өт төзімділігі
Астыңғы ғимарат
Ғимарат дәрежесі
Үстіңгі ғимарат
Ғимарат дәрежесі
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
Басқару бекеттері
(1)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-60
Дәліздер мен вестибюльдер
(2)
А-0
*
*
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Тұрғын
(3)
А-60
А-
*
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Палубаралық хабарлама
(4)
А-0
А0
А-0
*
А-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Қызметтік (төменгі өртті қауіпсіздік)
(5)
А-15
А-0
А-0
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-0
Машиналы, А дәреже
(6)
А-60
А-60
А-60
А-60
А-60
*
А-601
А-30
А-60
*
А-60
Өзге машиналар
(7)
А-15
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
*
А-0
А-0
*
А-0
Жүкті
(8)
А-60
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
*
А-0
*
А-0
Қызметтік (жоғары өртті қауіпсіздік)
(9)
А-60
А-0
А-0
А-0
А-0
А-60
А-0
А-0
А-02
*
А-30
Ашық палубы
(10)
*
*
*
*
*
*
*
*
*
-
*
Көлік құрылғыларын тиеу және түсіру тәсілімен және көлденең жүкпен ғимараттар
(11)
А-60
А-30
А-30
А-30
А-0
А-60
А-0
А-0
А-30
*
*3
1 Егер басқа машиналы бөлімдерде төмен өрт қауіпті дәрежелі (7) болса, яғни оларда эидиом отынында жұмыс істейтін немесе қысымның астында малау үшін қолданылатын механизмге, А -0 үлгідегі құрылым қолданылады.

2. Примечание 3 и 5 к приложению 261 настоящих Правил
Приложение 264
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Огнестойкость переборок, разделяющих смежные помещения
Помещения
снизу
Категории
помещений
Категории помещений
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
Посты
управления
(1)
А-01
А-0
А-60
А-0
А-15
А-60
А-15
А-60
А-60
*
А-60
Коридоры и
вестибюли
(2)
С
В-0
А-02
В-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Жилые
(3)
С3,4
А-02
В-0
В-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Междупалуб-
ные
сообщения
(4)
А-02
В-0
А-02
В-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Служебные
(низкая
пожарная
опасность)
(5)
С
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-0
Машинные
категории А
(6)
*
А-0
А-05
А-60
*
А-606
Прочие
машинные
(7)
А-07
А-0
А-0
*
А-0
Грузовые
(8)
*
А-0
*
А-0
Служебные
(высокая
пожарная
опасность)
(9)
А-07
*
А-30
Открытые
палубы
(10)
-
А-0
Грузовые с
горизон-
тальным
и способом
погрузки и
выгрузки и
помещения
транспорт-
ных средств
(11)
*8
1 Переборки, отделяющие рулевую, штурманскую и радиорубки друг от друга, могут
быть типа В-0.
2 Для уточнения типа переборок – пункт 2200 настоящих Правил.
3 При выполнении противопожарной защиты по способу IC двери из кают во
внутренние индивидуальные санитарные помещения могут выполняться из горючих
материалов. При применении способов IIC и IIIC специальные требования к переборка не
предъявляется.
4 При применении способов IIIC между помещениями или группами помещений 50 м2
и более должны предусматриваться переборки типа В-0.
5 Для грузовых помещений, предусматриваемых для перевозки опасных грузов
6 Если не предусматривается перевозка опасных грузов, могут применяться
переборки типа А-0.
7 Если помещения используется для одной цели, перекрытия между ними могут не
устанавливаться.
8 Отверстия в переборках и палубах должны иметь достаточно плотные закрытия.
Примечания: 1. Знак * в приложении означает, что перекрытия должны иметь
изготовлены из стали или другого равноценного материала, однако они могут не быть
перекрытиями типа А. Однако, если в палубе, за исключением палуб в помещении категории (10), имеются проходы для электрических кабелей, трубопроводов и вентиляционных каналов, такие проходы должны быть непроницаемыми для предотвращения прохождения пламени и дыма. Перекрытия между постами управления (аварийные генераторы) и открытыми палубами могут иметь воздухозаборные отверстия без средств закрытия, кроме случаев, когда установлена станционарная система газового тушения
2 Примечание 5 к приложению 261 настоящих Правил.
Приложение 265
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Огнестойкость палуб, разделяющих смежные помещения
Помещения
снизу
Категории
помещений
Помещения сверху
Категории помещений
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
Посты
управления
(1)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-60
Коридоры и
вестибюли
(2)
А-0
*
*
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Жилые
(3)
А-60
А-
*
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Междупалуб-
ные
сообщения
(4)
А-0
А0
А-0
*
А-0
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-30
Служебные
(низкая
пожарная
опасность)
(5)
А-15
А-0
А-0
А-0
*
А-60
А-0
А-0
А-0
*
А-0
Машинные
категории А
(6)
А-60
А-60
А-60
А-60
А-60
*
А-601
А-30
А-60
*
А-60
Прочие
машинные
(7)
А-15
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
*
А-0
А-0
*
А-0
Грузовые
(8)
А-60
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
*
А-0
*
А-0
Служебные
(высокая
пожарная
опасность)
(9)
А-60
А-0
А-0
А-0
А-0
А-60
А-0
А-0
А-02
*
А-30
Открытые
палубы
(10)
*
*
*
*
*
*
*
*
*
-
*
Грузовые с
горизон-
тальным
и способом
погрузки и
выгрузки и
помещения
транспорт-
ных средств
(11)
А-60
А-30
А-30
А-30
А-0
А-60
А-0
А-0
А-30
*
*3
1 Если прочие машинные помещения категории (7) имеют низкую пожарную опасность,
т.е. в них отсутствуют механизмы, работающие на жидком топливе или использующие
смазку под давлением, допускается применение конструкций типа А-0.

2 осы Қағиданың 265-қосымшаға 7 сілтеме.
3 осы Қағиданың 265-қосымшаға 8 сілтеме
Ескерту: осы Қағиданың 265-қосымшасына 1 ескертпе.
2. осы Қағиданың 261-қосымшасына 5 ескертпе.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
266-қосымша
Тұрғын үй-жайлардағы конструктивтік элементтер
Тұратын бөлмелердегі құрылысты элементтер
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
267-қосымша
ІС тәсілін қорғау кезінде
№ р/п
Материалдар ға талаптар Құрылым элементі
Жанбайтын( осы Қағиданың 2143-тарма ғы)
Жанбайты н(осы Қағиданың 2076-тар мағы)
Оттың баяу таралуы (осы Қағиданың 2079-тарм ағы)
Жанатын материалдардың жалпы көлемі (осы Қағиданың 2081-тарма ғы)
Жылылық қабілетті лігі (осы Қағиданың 2081-тарм ағы)
Түтіннің бөлінуі (осы Қағиданың 2078-тарм ағы)
Қиын жанымдылық тарауы (осы Қағиданың 2077-тармағы)
1
Молдингтер
Х
2
Панельдер
Х
3
Боялған бет, жақ, мата, пленкалар
Х
Х
Х
Х
4
Боялған бет, жақ, мата, пленкалар
Х
Х
Х
Х
5
декорациялар
Х
Х2
6
Боялған бет, жақ, мата, пленкалар
Х
Х
Х2
7
Плинтустар
Х
8
Изоляция
Х1
9
Жасырынды және қол жетпейтін жерлердегі қабат пен бояу
Х
10
Ауырлықтың алдын алатын тығындар
Х
11
Торлық
Х
Х
12
Қаптама
13
Алғашқы палубалы жабын
Х
Х
14
Еденді жабын
Х3
Х3
15
Иллюминатор рамасы
Х
16
Иллюминатор рамасының беті
Х3
Х
Х
Х3
17
Жасырынды және қол жетпейтін жерлердегі иллюминатор рамасының беті
Х
18
Киіз панелі
Х
1 суыту жүйесі құбырларының антиконденсатты жабыны (осы Қағиданың 2159- тааруы) оттың баяу таралатын сипаты бар жанатын материалдан болуы мүмкін.
2 бояу, лак және басқа жабындарға қолданылады
3 басқыштың дәліздері мен қоршауындағы пайдаланым.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
268-қосымша
ІІС және ІІІС тәсілін қорғау кезінде
р/п
Материалда рға талаптар Құрылым элементі
Жанбайт ын (осы Қағидан ың 2143-та рмағы)
Жанбай тын (осы Қағида ның 2076-т армағы )
Оттың баяу таралуы (осы Қағидан ың 2079-та рмағы)
Жанатын материалдардың жалпы көлемі (осы Қағиданың 2081-тарма ғы)
Жылылық қабілетті лігі (осы Қағиданың 2081-тарм ағы)
Түтіннің бөлінуі (осы Қағиданың 2078-тарм ағы)
Қиын жанымдылы қ тарауы (осы Қағиданың 2077-тарм ағы)
1
Молдингтер
Х
2
Панельдер
Х4
Х4
3
Боялған бет, жақ, мата, пленкалар
Х
Х
Х
Х
4
Боялған бет, жақ, мата, пленкалар
Х
Х3
Х2
Х
5
декорациялар
Х3
Х5
6
Боялған бет, жақ, мата, пленкалар
Х3
Х2
Х5
7
Плинтустар
Х3
8
Изоляция
Х1
9
Жасырынды және қол жетпейтін жерлердегі қабат пен бояу
Х
10
Ауырлықтың алдын алатын тығындар
Х4
Х4
11
Торлық
Х4
Х
Х4
12
Қаптама
Х4
Х4
13
Алғашқы палубалы жабын
Х
14
Еденді жабын
Х6
Х4
15
Иллюминатор рамасы
Х4
Х4
16
Иллюминатор рамасының беті
Х3
Х3
Х2
Х4
17
Жасырынды және қол жетпейтін жерлердегі иллюминатор рамасының беті
Х
18
Киіз панелі
Х4
Х4
1 суыту жүйесі құбырларының антиконденсатты жабыны (осы Қағиданың 2159 тарауы) оттың баяу таралатын сипаты бар жанатын материалдан болуы мүмкін.
2 Жанатын материалдар жанбайтын аралықтарға, киіздерге және қызметтік және тұрғын ғимараттарындағы тігіс қондырылғанда
3 Киіздермен және тігіспен, жанбайтын аралықтармен шектелген, қызметтік және тұрғын ғимараттарына қолданылады.
4 Басқару бекеттері, қызметтік және тұрғын бөлімдері, тек қана дәліздер мен қоршаулар басқышы.
5 бояу, лак және басқа жабындарға қолданылады
6 басқыштың дәліздері мен қоршауындағы пайдаланым.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
269-қосымша
Бөлінетін жапсарлас бөлімдердің іріктеулерінің от төзімділігі
Астыңғы ғимарат
Ғимарат дәрежесі
Ғимарат дәрежесі
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
Басқару бекеттері
(1)
А-01
А-0
А-60
А-0
А-15
А-60
А-15
А-60
А-60
*
Дәліздер мен вестибюльдер
(2)
В-0
А-0
В-02
В-0
А-60
А-0
А-60
А-0
*
Тұрғын
(3)
С
С
А-0
В-02
В-0
А-60
А-0
А-60
А-0
*
Палубаралық хабарлама
(4)
А-0
В-02
А-0
В-02
А-60
А-0
А-60
А-0
*
Қызметтік (төменгі өртті қауіпсіздік)
(5)
С
А-60
А-0
А-60
А-0
*
Машиналы, А дәреже
(6)
*
А-0
А-03
А-60
*
Өзге машиналар
(7)
А-04
А-0
А-0
*
Сорғылы
(8)
*
А-60
*
Қызметтік (жоғары өртті қауіпсіздік)
(9)
А-04
*
Ашық палубалар
(10)
-
1 рульдікті, штурмандықты, және радиорубкалыны бір бірінен бөлетін, В-0 үлгілі аралықтар.

2 Сноска 7 к приложению 265 настоящих Правил.
3 Сноска 8 к приложению 265 настоящих Правил.
Примечания: 1. Примечание 1 к приложению 265 настоящих Правил.
2. Примечание 5 к приложению 261 настоящих Правил.
Приложение 266
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Конcтруктивные элементы в жилых помещениях
Приложение 267
к Правилам классификации и постройки
морских судов
При способе защиты IC
п/
п
Требования к
материалам
Элементы
конструкции
Негорю-
честь
(пункт
2143
насто-
ящих
Правил)
Негорю-
честь
(пункт
2076
настоя-
щих
Правил)
Медленное
распростра-
нение
пламени
(пункт 2079
настоящих
Правил)
Общий
объем
горючих
матери-
алов
подпункт
1)
пункта
2081
насто-
ящих
Правил
Тепло-
творная
способ-
ность
(пункт
2081
насто-
ящих
Правил)
Выделение
дыма
(пункт
2078
настоя-
щих
Правил)
Трудно-
горючесть
пункт
(2077
настоя-
щих
Правил)
1
Молдинги
Х
2
Панели
Х
3
Окрашенные
поверхности,
облицовки,
ткани,
пленки
Х
Х
Х
Х
4
Окрашенные
поверхности,
облицовки,
ткани,
пленки
Х
Х
Х
Х
5
декорации
Х
Х2
6
Окрашенные
поверхности,
облицовки,
ткани,
пленки
Х
Х
Х2
7
Плинтус
Х
8
Изоляция
Х1
9
Поверхности
и краски в
скрытых и
недоступных
местах
Х
10
Предотвра-
щающие тягу
заделки
Х
11
Обрешетник
Х
Х
12
Зашивки
13
Первичное
палубное
покрытие
Х
Х
14
Напольное
покрытие
Х3
Х3
15
Рама
иллюминатора
Х
16
Поверхность
рамы
иллюминатора
Х3
Х
Х
Х3
17
Поверхность
рамы
иллюминатора
в скрытых и
недоступных
местах
Х
18
Панель
подволока
Х
1антиконденсатные покрытия трубопроводов систем охлаждения (пункт 2159
настоящих Правил) могут быть из горючих материалов при условии, чио они имеют
характеристики медленного распространения пламени.
2 Применяются к краскам, лакам и другим покрытиям
3 Только в коридорах и выгородках трапов.
Приложение 268
к Правилам классификации и постройки
морских судов
При способе защиты IIC и IIIC
п/
п
Требования
к
материалам
Элементы
конструкции
Негорю-
честь
(пункт
2143
настоя-
щих
Правил)
Негорю-
честь
(2076
настоя-
щих
Правил)
Медленное
распрост-
ранение
пламени
(пункт
2079
настоящих
Правил)
Общий
объем
горючих
материа-
лов
подпункт
1)
пункта
2081
настоя-
щих
Правил
Теплотвор-
ная
способ-
ность
(пункт
2081
настоящих
Правил)
Выделение
дыма
(пункт
2078
настоящих
Правил)
Трудно-
горючесть
пункт
(2077
настоящих
Правил)
1
Молдинги
Х
2
Панели
Х4
3
Окрашенные
поверхности
облицовки,
ткани,
пленки
Х
Х
Х
Х
4
Окрашенные
поверхности
облицовки,
ткани,
пленки
Х
Х3
Х2
Х
5
декорации
Х3
Х5
6
Окрашенные
поверхности
облицовки,
ткани,
пленки
Х3
Х2
Х5
7
Плинтус
Х3
8
Изоляция
Х1
9
Поверхности
и краски в
скрытых и
недоступных
местах
Х
10
Предотвра-
щающие тягу
заделки
Х4
11
Обрешетник
Х4
Х
12
Зашивки
Х4
13
Первичное
палубное
покрытие
Х
Х
14
Напольное
покрытие
Х6
Х4
15
Рама
иллюмина-
тора
Х4
16
Поверхность
рамы
иллюмина-
тора
Х3
Х3
Х2
Х4
17
Поверхность
рамы
иллюминато-
ра в
скрытых и
недоступных
местах
Х
18
Панель
подволока
Х4
1Антиконденсатные покрытия трубопроводов систем охлаждения (пункт 2159
настоящих Правил) могут быть из горючих материалов при условии, чио они имеют
характеристики медленного распространения пламени.
2 Когда горючие материалы устанавливаются на негорючие переборки, подволоки и
зашивки в жилых и служебных помещениях.
3 Применяются к тем жилым и служебным помещениям, которые ограничены негорючими
переборками, подволоками и зашивками.
4 Только в коридорах и выгородках трапов, жилые и служебные помещениям и посты
управления.
5 Применяются к краскам, лакам и другим покрытиям
6 Только в коридорах и выгородках трапов.
Приложение 269
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Огнестойкость переборок, разделяющих смежные помещения
Помещения
снизу
Категории
помещений
Категории помещений
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
Посты
управления
(1)
А-01
А-0
А-60
А-0
А-15
А-60
А-15
А-60
А-60
*
Коридоры и
вестибюли
(2)
В-0
А-0
В-02
В-0
А-60
А-0
А-60
А-0
*
Жилые
(3)
С
С
А-0
В-02
В-0
А-60
А-0
А-60
А-0
*
Межпалубные
сообщения
(4)
А-0
В-02
А-0
В-02
А-60
А-0
А-60
А-0
*
Служебные
(низкая
пожарная
опасность
(5)
С
А-60
А-0
А-60
А-0
*
Машинные,
категории А
(6)
*
А-0
А-03
А-60
*
Прочие
машинные
(7)
А-04
А-0
А-0
*
Насосные
(8)
*
А-60
*
Служебные
(высокая
пожарная
опасность
(9)
А-04
*
Открытые
палубы
(10)
-
1 переборки, отделяющие рулевую, штурманскую и радиорубки друг от друга, могут
быть типа В-0.

2 аралық түрін анықтау үшін – осы Қағиданың 2185- тарауы.
2. Осы Қағиданың 2244-тармағы палуба және іріктеу арқылы электр кабельдері мен жүк сорғыштары валының шығысы кезінде
3. Егер бөлме бір мақсат үшін қолданылса, олардың арасында жабын құрылмауы мүмкін.
Ескертпе: 1. Кестедегі белгі жабын стальдан немесе басқа тең бағалы материалдан болуы керек, бірақ олар А үлгісіне жабын бола алмауы мүмкін. Алайда, егер палубада дәреже бөлмесіндегі палубаларды санамағанда (10), электр кабельдері, құбыр жүргізу және желдеткіш арналарының жолы болса, осындай жолдар от пен түтіннің өтуінің алдын алу үшін өткізбейтін болуы керек. Басқару бекеттері (апаттық генераторлар) мен ашық палубалар арасындағы құрылым жабу құралынсыз ауа қоршаулы саңылау бар болуы мүмкін, газды сөндіру стационарлы жүйесі орнатылған жағдайдан басқа.
2. Осы Қағиданың 261-қосымшасына 5 қосымша.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
270-қосымша
Бөлінетін жапсарлас бөлімдердің аралықтардың өт төзімділігі
Астыңғы ғимарат
Ғимарат дәрежесі
Үстіңгі ғимарат
Ғимарат дәрежесі
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
Басқару бекеттері
(1)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-60
А-0
-
А-0
*
Дәліздер мен вестибюльдер
(2)
А-0
*
*
А-0
*
А-60
А-0
-
А-0
*
Тұрғын
(3)
А-60
А-0
*
А-0
*
А-60
А-0
-
А-0
*
Палубаралық хабарлама
(4)
А-0
А-0
А-0
*
А-0
А-60
А-0
-
А-0
*
Қызметтік (төменгі өртті қауіпсіздік)
(5)
А-15
А-0
А-0
А-0
*
А-60
А-0
-
А-0
*
Машиналы, А дәреже
(6)
А-60
А-60
А-0
А-60
А-60
*
А-601
А-0
А-60
*
Өзге машиналар
(7)
А-15
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
*
А-0
А-0
*
Сорғылы
(8)
-
-
-
-
-
А-02
А-0
*
-
*
Қызметтік (жоғары өртті қауіпсіздік)
(9)
А-60
А-0
А-0
А-0
А-0
А-60
А-0
-
А-03
*
Ашық палубы
(10)
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
1 Егер басқа машиналы бөлімдерде төмен өрт қауіпті дәрежелі (7) болса, яғни оларда эидиом отынында жұмыс істейтін немесе қысымның астында малау үшін қолданылатын механизмге, А -0 үлгідегі құрылым қолданылады.
2 осы Қағиданың 270-қосымшасына 3- сілтеме.
3 осы Қағиданың 270-қосымшасына 4- сілтеме.
Ескертпе: 1 осы Қағиданың 270-қосымшасына 1 ескертпе.
2. осы Қағиданың 261-қосымшасына 5 ескертпе.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
271-қосымша
Бос кеңістіктердің орналасуы
ВБЦ –водягты балластың цистернасы
ОЦ – отын цистернасы
ЖМС – жүкті мұнайлы сауыт
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
272-қосымша
Өрт сөндірудің стационарлық жүйесі
№ р/п
Үй-жайлар
Өрт сөндірудің стационарлы жүйесі
Спринк
лерлі
Су бүріккіш
Сулы біркеніш
Сулы суару
Көпіршікпен сөндіру
Көмір қышқылды
Инерт немес газбен сөндіру
Ұнтақты сөндіру
Аэрозольді
1
Басқару бекеті,
осы Қағиданың 2134-тармағы
+1
2
Басқару бекеті, осы Қағиданың 2134-тармағын ың 1) тармақшасы
+
+
+
+
3
Тұрғын, осы Қағиданың 2135-тармағын ың 1) және 2) тармақшалары
+1
4
Қызметтік, осы Қағиданың 2136-тармағын ың 1) тармақшасы
+1
5
Қоймалы, осы Қағиданың 2136-тармағы
+
6
Қызметтік, осы Қағиданың 2136-тармағы
+1
+
+4
+
+
+5
7
Қоймалы, осы Қағиданың 2137-тармағы
+
+6
+8
+9
+9
8
Мұнай өнімдері үшін сауыттар, осы Қағиданың 2137-тармағы
+
9
Жүкті, осы Қағиданың 2137-тармағы
+11,12
+4
+
+
10
Ұшақтарға қызмет көрсеті мен толтыруға арналған жабдықтар орналасқан машиналы А13 дәрежелер, ұшақ жайлар және үй-жайлар
+
+8
+
+
11
Ішкі жану қозғалтқыштар ының тұншықтырғышт ары, пайдаланатын қазандар, интенгенерато р және бу қазандарының түтіндігі, газ турбиналы қондырғысы 15 бар регенераторла р және сору желдеткішінің, камбузды пештің19арналары
+
+
12
375 кВт-тан кем емес қуаттылығы бар булы турбиналар немесе булы машиналар, еспелі электр қозғалтқыштар ы бар тұрақты вахтасы жоқ машиналар
+14
+8
+
+
13
Осы Қағиданың 2141-тармағын да атап шыққандардағы сорғылы
+
+8
+16
+5
14
Осы Қағиданың 2142-тармағын ың 1) тармақшасында атап шыққандардағы өндірістік
+
+8
+
15
А дәрежелі машина бөліміндегі механизмнің өрт қаупі бар ауданы
+17
16
Осы Қағиданың 2143-тармағын да атап шыққандардағы арнаулы дәреже
+
17
Жүкті коллекторлар және жүкті құбырлар, газ тасымалдайтын жүкті бөлмелердің палубасы
+
18
Осы Қағиданың 2735-тармағын да айтылған бөлмелер мен сепараторлар бөлмесі
+
+8
+
+
19
Ішкі жанудың крейцкопфты қозғалтқыштың үрлеп тазартатын қуысы (осы Қағиданың 3973-тармағын да)
+
20
Ұшақты палуба мен мұнай құятын кемелерге түсіру және тиеу үшін сорғыш және артқы жақтың қондырғылары
+
21
Мұнай құятын кемелерге жүкті шлангтардың қосылуы және якорь шынжыры стопорының ауданы шығарылатын нүктесі
+
22
Дәліздер мен басқыштар
+18
1Автоматты спринклерлі былай орнатылу керек:
Жолаушылар кемесінде, 36-дан артық жолаушы тасымалдайтын басқару бекеттерінде, тұрғын және қызмет ғимараттарында, дәліздер мен басқыштарды қосқанда. Маңызды жабдықты жарамсызға алып келе алатын басқару бекеттерінде, өрт сөндіретін басқа үлгілі стационарлы жүйелі жабдық болуы мүмкін (осы Қағиданың 2134-тармағының 1) тармақшасы) Бұл жүйе аз өрт қауіптілігі бар және қауіпті емес жерлерде: бос кеңістікте, қоғамдық әжетханада, көмір қышқыл газды баллоны бар бөлмеде және осыған ұқсас жерлерде орнатылуы мүмкін;
Жолаушылар кемесінде, 36-дан артық жолаушы тасымалдайтын (түтінді байқау стационарлы дабылы тек қана дәлізде, басқышта және тұрғын үй шегінде эвакуция жолдарында орнатылған) тұрғын және қызмет бөлмесінде, егер Кеме қатынасының тіркелімі (2334 тармақтың 1-тармақшасы) басқару бекеттерінде, кіші өрт қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі жоқ жерлерде, бос кеңістік пен санитарлы бөлмеде қажет деп санаса.)
тұрғын үй-жайларда, камбуздарда және басқа қызметтік үй-жайларда ПС қорғау тәсілі бар жүк кемелерінде, юос кеңістіктер, санитарлық үй-жайлар сияқты аз өрт қаупі немесе өрт қаупі жоқ үй-жайларды қоспағанда.
2 Шыныпластиктен жасалған кемелер үшін көмірқышқылды жүйе қолданылуы тиіс. Егер авариялық дизель- генератордың қуаты 375 кВт кем болса, онда басқару постының үй-жайы осы Қағиданың 279-қосымшасына сәйкес тасымалды өрт сөндіргішпен қорғалуы мүмкін.
3 Газбен сұйылтылған және сығылған бояу, қоймалық жанатын сұйықтықтарда өрт сөндірудің стационарлық жүйесі болмауы мүмкін, егер әрбір қойманың ауданы 4 м2аспайтын болса (осы Қағиданың 2273-тармағы). Танкердің жүк аймағында орналасқан жүк үлгілерін сақтауға арналған үй-жайлар өрт сөндіру жүйесімен жабдықталмауы мүмкін
4 Орташа жиілігі 100.1 болатын көбікпен сөндіру жүйесін қолдану керек, тікұшақтарға арналған ангарларды және жабық гараждарды есептемегенде жиілігі 1000.1 болатын көбікпен сөндіру жүйесін қолдану керек.
5Жүзеге асырудың қауіпсіздігі үшін аэрозольді генераторлар орнатылуы тиіс.
6Су шымылдықтары жүйеге қосымша ретінде қолданылады.
7Контейнер тасымалдайтын жүк үй-жайларын қорғау үшін көбікпен сөндіру жүйесін қолдану керек.

2для уточнения типа переборки – пункт 2185 настоящих Правил.
2При проходе валов грузовых насосов, электрических кабелей и т.п. через палубы
и переборки – пункт 2244 настоящих Правил
3Если помещения используются для одной цели, перекрытия между ними могут не
устанавливаться.
Примечания: 1. Знак в таблице означает, что перекрытия должны быть изготовлены
из стали или другого равноценного материала, однако они могут не быть перекрытиями
типа А. Однако, если в палубе, за исключением палуб в помещении категории (10),
имеются проходы для электрических кабелей, трубопроводов и вентиляционных каналов,
такие проходы должны быть непроницаемыми для предотвращения прохождения пламени и
дыма. Конструкции между постами управления (аварийные генераторы) и открытыми
палубами могут иметь воздухозаборные отверстия без средств закрытия, кроме случаев,
когда установлена стационарная система газового тушения.
2. Примечание 5 к приложении 261 настоящих Правил.
Приложение 270
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Огнестойкость палуб, разделяющих смежные помещения
Помещения
снизу
Категории
помещений
Помещения сверху
Категории помещений
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
Посты
управления
(1)
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
А-60
А-0
-
А-0
*
Коридоры и
вестибюли
(2)
А-0
*
*
А-0
*
А-60
А-0
-
А-0
*
Жилые
(3)
А-60
А-0
*
А-0
*
А-60
А-0
-
А-0
*
Межпалубные
сообщения
(4)
А-0
А-0
А-0
*
А-0
А-60
А-0
-
А-0
*
Служебные
(низкая
пожарная
опасность
(5)
А-15
А-0
А-0
А-0
*
А-60
А-0
-
А-0
*
Машинные,
категории А
(6)
А-60
А-60
А-0
А-60
А-60
*
А-601
А-0
А-60
*
Прочие
машинные
(7)
А-15
А-0
А-0
А-0
А-0
А-0
*
А-0
А-0
*
Насосные
(8)
-
-
-
-
-
А-02
А-0
*
-
*
Служебные
(высокая
пожарная
опасность
(9)
А-60
А-0
А-0
А-0
А-0
А-60
А-0
-
А-03
*
Открытые
палубы
(10)
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
1 Если прочие машинные помещения категории (7) имеют низкую пожароопасность, то
есть в них отсутствуют механизмы, работающие на эидеом топливе или использующие
смазку под давлением, допускается применение конструкции типа А -0.
2сноска 3 к приложению 270 настоящих Правил.
3сноска 4 к приложению 270 настоящих Правил.
Примечания: 1. Примечание 1 приложению 270 настоящих Правил.
2. Примечание 5 к приложению 261 настоящих Правил.
Приложение 271
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Расположение пустых пространств
ЦВБ - цистерна водяного балласта
ТЦ - топливная цистерна
ГНТ - грузовой нефтяной танк
Приложение 272
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Стационарные системы пожаротушения
п/п
Помещения
Стационарные системы пожаротушения
Спри-
нклер
ная
Водо
расп
ыле-
ния
Водя-
ных
завес
Водяно-
го
ороше-
ния
Пено
туше-
ния
Угле
кислот-
ная
Туше-
ния
инерт-
ными
газами
Порош-
кового
тушения
Аэро-
золь-
ная
1
Посты
управления,
пункт 2134
настоящих
Правил
+1
2
Посты
управления,
подпункт 1)
пункта 2134
настоящих
Правил
+
+
+
+
3
Жилые,
подпункты
1) и 2)
пункта 2135
настоящих
Правил
+1
4
Служебные
подпункт 1)
пункта
2136,
настоящих
Правил
+1
5
Кладовые
пункт 2136
настоящих
Правил
+
6
Служебные
пункт 2136
настоящих
Правил
+1
+
+4
+
+
+5
7
Грузовые
пункт 2137
настоящих
Правил
+
+6
+8
+9
+9
8
Танки для
нефтепро-
дуктов,
пункт 2137
настоящих
Правил
+
9
Грузовые,
пункт 2137
настоящих
Правил
+
11,1
2
+4
+
+
10
Машинные
категории А
2,13,
ангары и
помещения,
в которых
располо-
гается
оборудова-
ние для
заправки и
обслужива-
ния
вертолетов
+
+8
+
+
11
Глушители
двигателей
внутреннего
сгорания,
утилизаци-
онные
котлы,
дымоходы
паровых
котлов и
инсинерато-
ров,
регенера-
торы
газотурбин-
ной
установки15
и каналы
вытяжной
вентиляции,
камбузных
плит19
+
+
12
Машинные
без
постоянной
вахты, в
которых
расположены
гребные
электричес-
кие
двигатели
либо
паровые
машины или
паровые
турбины
мощностью
не менее
375 кВт
+14
+8
+
+
13
Насосные,
перечислен-
ные в
пункте 2141
настоящих
Правил
+
+8
+16
+5
14
Производ-
ственные,
перечислен-
ные в
подпункте
1) пункта
2142
настоящих
Правил
+
+8
+
15
Пожароопас-
ные зоны
механизмов
в машинных
помещениях
категории А
+17
16
Специальной
категории,
перечислен-
ные в
пункте 2143
настоящих
Правил
+
17
Палуба
грузовых
отсеков
газовозов,
а также
грузовой
трубопровод
и грузовые
коллекторы
+
18
Помещения
сепараторов
и
помещения,
оговоренные
в пункте
2735
настоящих
Правил
+
+8
+
+
19
Продувочные
полости
крейцкопф-
ных
двигателей
внутреннего
сгорания
(пункт 3973
настоящих
Правил)
+
20
Район
носового и
кормового
устройства
для
погрузки –
выгрузки на
нефтеналив
ных судах,
вертолетные
палубы
+
21
Район
стопоров
якорных
цепей и
соединений
грузовых
шлангов на
нефтеналив-
ных судах,
приспособ-
ленных для
швартовки у
выносных
точечных
причалов и
имеющих
носовое
грузовое
устройство
+
22
Коридоры и
трапы
+18
1Автоматическая спринклерная должна устанавливаться:
На пассажирских судах, перевозящих более 36 пассажиров в постах управления,
жилых и служебных помещениях, включая коридоры и трапы. Альтернативно, посты
управления, где вода может привести к повреждению важного оборудования, могут
оборудоваться стационарной системой пожаротушения иного типа (подпункт 1) пункта
2134 настоящих Правил). Система может не устанавливаться в помещениях малой
пожароопасности или непожарных, таких, как пустые пространства, общественные
туалеты, помещения баллонов углекислого газа и подобных помещениях;
На пассажирских судах, перевозящих более 36 пассажиров (на которых стационарная
система сигнализации обнаружения дыма установлена только в коридорах, на трапах и
путях эвакуации в пределах жилых помещений) в жилых и служебных помещениях и, если
Регистр судоходства сочтете это необходимым, в постах управления (подпункт 1)
пункта 2134 настоящих Правил), за исключением помещений малой пожароопасности или
непожароопасных, таких, как пустые пространства, санитарные помещения.
на грузовых судах при способе защиты ПС в жилых помещениях, камбузах и других
служебных помещениях, за исключением помещений малой пожароопасности или
непожароопасных, такие как пустые пространства, санитарные помещения.
2Для судов из стеклопластика должна применяться углекислотная система. Если
мощность аварийного дизель-генератора меньше 375 кВт, то помещение поста управления
может быть защищено переносными огнетушителями согласно приложению 279 настоящих
Правил.
3Малярные, кладовые воспламеняющихся жидкостей, сжиженных и сжатых газов могут
не иметь стационарной системы пожаротушения, если площадь каждой кладовой не
превышает 4 м2 (пункт 2273 настоящих Правил). Помещения для хранения образцов
груза, расположенные в грузовой зоне танкеров, могут не оборудоваться системой
пожаротушения.
4Следует применять систему тушения пеной средней кратности около 100:1, кроме
ангаров для вертолетов и закрытых гаражей, где следует применять системы тушения
пеной кратности около 1000:1.
5Должны устанавливаться аэрозольные генераторы взрывобезопасного исполнения.
6Водяные завесы применяются в дополнение к системам.
7Для защиты грузовых помещений контейнеровозов не следует применять систему
пенотушения.

8 Жиілігі 1000.1 болатын көбікпен сөндіру жүйесін көбік түзетін құрал тасымалданатын жүктерді сөндіруде қолданбалы болған жағдайда қолдану керек.
9 Көмір қышқылды сөндіру және инертті газбен сөндіру жүйесі үй-жайдан тыс жерден тығыз жабылуы мүмкін жүк үй-жайларында ғана орнатылуы мүмкін (осы Қағиданың 2268-тармағы).
10 Қауіпті жүктерді қоспағанда, басты жүктерге арналған үй-жайлар Кеме қатынасы тіркелімімен келісім бойынша мынадай жағдайларда өрт сөндірудің стационарлы жүйесімен жабдықталмауы мүмкін:
ұзақ мерзімді рейстер орындайтын жолаушылар кемелерінде;
жалпы сыйымдылығы 1000 кем болмайтын жолаушылар кемелерінде, егер кеме жүк үй-жайларына арналған тасымалды өрт сөндіру құралдарымен жабдықталса, сондай-ақ болат қақпақтары бар люктермен және жүк үй-жайларын апаратын барлық желдеткіш және басқа да саңылауларды жабатын әсерлі құралдармен жабдықталған болса;
жалпы сыйымдылығы 2000 кем болмайтын немесе тек қана кенді, көмірді, дәнді, ұсталмаған ағаш материалдарын, жанбайтын жүктерді немесе төмен өрт қаупі бар жүктерді (ИМО MSC/Circ.l 146 циркулярдың 1-кестесі ) тасымалдау үшін жасалған немесе арналған жүк кемелерінде, егер кеме болат қақпақтары бар люктермен және жүк үй-жайларын апаратын барлық желдеткіш және басқа да саңылауларды жабатын тиімді құралдармен жабдықталған болса;
газбен өрт сөндіру жүйесі тиімсіз болып табылатын тек қана жүк тасымалдайтын жүк үй-жайларында (ИМО MSC/Circ.l 146 циркулярдың 2-кестесі, егер осы Қағиданың 2629-тармағының 2) тармақшасының талаптары орындалса.
11 Балық ұны үшін арналған үй-жайларда ғана.
12 1.4S өзге 1-сыныпты қауіпті жүктерді тасымалдау үшін арналған үй-жайлар үшін, көлемді сөндіру жүйесіне қосымша ретінде осы Қағиданың 2629-тармағына 3) тармақшасына сәйкес қорғалуы тиіс.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
273-қосымша
Стационарлық өрт сорғыларының саны
Жалпы сыйымдылық
Жолаушылар кемесі
Басқа кемелер
Сорғыштар саны
Крандардың ең аз қысымы, МПа
Сорғыштар саны
500 кем
2
0,30
500 кем
2
500-ден 1000 дейін
2
0,30
500-ден 1000 дейін
2
1000 -нан 4000 дейін
2
0,30
1000 -нан 4000 дейін
2
4000-нан 6000 дейін
3
0,40
4000-нан 6000 дейін
3
6000 және көп
3
0,40
6000 және көп
3
Ескертпе: 1. Көрсетілген сорғыштар санына апаттық өртті сорғыш кірмейді, егер ол орнатылса.
2. Кез келген кранның ең үлкен қысымы, өртті сорғышты басқаруға тиімді қысымнан аспауы керек.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
274-қосымша
Көбік құраудың мерзімділігі, сұйықтықты берудің интенсивтілігі және жүйе жұмысының кезеңдігі
Ғимарат
Ерітіндіні беру қарқындылығы, көбік пайда болуы есептілігі кезінде л/мин/м2 ,
Үзіліссіз жұмыстың есепті уақыты, мин
10:1
100:11
1000:1
Жүк танкасы және жүк танкасының палубасы
62
0,6
3
63
-
204/30
Тұтану температурасы 60 0С мұнай өнімі үшін танкілер (отын цистернасы)
63
4,53
-
20
Құрғақ жүк үшін трюм
-
43
-
45
Машина және басқа үй-жай, сұйық отында жұмыс істейтін жабдық
-
-
13
-5
Майлау, қойма толықтырылатын сұйықтық, сығылған газ және толықтырылатын сұйылу
-
4,53
-
20
Вертолет үшін ангарлар, жабық гараждар, сондай-ақ үй-жай, осы Қағиданың 2337 тармағының 3) тармақшасы және 2342 тармағының 1) тармақшасы
1 Сұйықтықты беру қарқындылығы нормасы көбікті құрамдау өндіруде таралады.
2 Сұйықтықты беру қарқындылығы мынадай мәндердің ең үлкен мәнінен кем болмауы тиіс:
1) Осындай қиманың ең үлкен ауданы бар бір танкының көлденең қимасының 1 м2 ауданына 6 л/мин;
2) Жүк танкылары алып тұратын кеңістіктің жалпы ұзындығына жасалған кеменің ең үлкен ені ретінде анықталатын жүк танкысының палуба 1 м2 ауданының 0,6 л/мин;

8Следует применять систему тушения пеной кратности около 1000:1, при условии,
что пенообразователь является применимым для тушения перевозимых грузов.
9Система углекислотного тушения или тушения инертными газами может
устанавливаться только в грузовых помещениях, которые могут быть плотно закрыты из
места, расположенного вне помещений (пункт 2268 настоящих Правил).
10Помещения для генеральных грузов, за исключением опасных грузов, по
согласованию с Регистром судоходства могут не оборудоваться стационарными системами
пожаротушения в следующих случаях:
на пассажирских судах, совершающих непродолжительные рейсы;
на пассажирских судах валовой вместимостью менее 1000, при условии, что судно
оборудовано переносными средствами пожаротушения для грузовых помещений, а также
стальными крышками люков и эффективными средствами закрытия всех вентиляционных и
других отверстий, ведущих в грузовые помещения;
на грузовых судах валовой вместимостью менее 2000 или построенных и
предназначенных исключительно для перевозки руды, угля, зерна, невыдержанных
лесоматериалов, негорючих грузов или грузов, представляющих низкую пожароопасность
(таблица 1 циркуляра ИМО MSC/Circ.l 146), при условии, что судно оборудовано
стальными крышками люков и эффективными средствами закрытия всех вентиляционных и
других отверстий, ведущих в грузовые помещения;
в грузовых помещениях перевозятся только грузы, для которых система газового
пожаротушения не эффективна (таблица 2 циркуляра ИМО MSC/Circ. 1146), при условии
выполнения требования подпункта 2) пункта 2629 настоящих Правил.
11 Только в помещениях для рыбной муки.
12Помещения для перевозки опасных грузов класса 1, кроме 1.4S, в дополнение к
системе объемного тушения должны быть защищены согласно подпункту 3) пункта 2629
настоящих Правил.
13Если вспомогательный котел или котлы, а также инсинераторы, работающие на
жидком топливе, установлены внутри машинного помещения так, что они не отгорожены
от этого помещения газонепроницаемыми выгородками и платформами, в таком помещении
должна быть установлена одна из указанных систем пожаротушения из расчета
необходимости защиты этой системой всего помещения даже в том случае, когда в этом
помещении нет никакого другого оборудования или механизмов, работающих на жидком
топливе, кроме указанного оборудования.
14Система водораспыления может применяться только для помещений, в которых
расположены паровые турбины или паровые машины закрытого типа.
15Установка одной из указанных систем является обязательной для всех судов,
перевозящих воспламеняющиеся жидкости, и судов, их обслуживающих; всех судов,
перевозящих легковоспламеняющиеся сухие грузы, независимо от валовой вместимости, а
также для всех прочих судов, имеющих суммарную мощность главных и вспомогательных
механизмов более 740 кВт.
16У органов управления системой углекислотного тушения должно быть вывешено
предупреждение, указывающее на то, что ввиду опасности воспламенения из-за разрядов
статического электричества система должна применяться лишь для тушения пожаров, а
не для целей инертизации.
17 глава 171 настоящих Правил.
18 Установка спринклерной системы обязательна только на пассажирских судах,
перевозящих более 36 пассажиров.
19На пассажирских судах, перевозящих не более 36 пассажиров, и на грузовых
судах требуется в случаях, если каналы проходят через какие-либо помещения,
расположенные в районе жилых помещений.
Приложение 273
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Число стационарных пожарных насосов
Валовая
вместимость
Пассажирские суда
Прочие суда
Число
насосов
Минимальное
давление у
кранов, МПа
Число
насосов
Менее 500
2
0,30
Менее 500
2
От 500 до 1000
2
0,30
От 500 до 1000
2
От 1000 до 4000
2
0,30
От 1000 до 4000
2
От 4000 до 6000
3
0,40
От 4000 до 6000
3
6000 и более
3
0,40
6000 и более
3
Примечания: 1. В указанное число насосов не входит аварийный пожарный насос,
если он устанавливается.
2. Максимальное давление у любого крана не должно превышать давления, при
кортом возможно эффективное управление пожарным насосом.
Приложение 274
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Кратность пенообразования, интенсивность подачи раствора и
продолжительность работы системы
Помещения
Интенсивность подачи раствора,
л/мин/м2 , при кратности
пенообразования
Расчетное
время
непрерывной
работы, мин
10:1
100:11
1000:1
Грузовые танки и палуба грузовых танков
62
0,6
3
63
-
204/30
Танки для нефтепродуктов с температурой
вспышки 60 ҮС (топливные цистерны)
63
4,53
-
20
Трюмы для сухих грузов
-
43
-
45
Машинные и другие помещения,
оборудование в которых работает на
жидком топливе
-
-
13
-5
Малярные, кладовые воспламеняющихся
жидкостей, воспламеняющихся сжиженных и
сжатых газов
-
4,53
-
20
Ангары для вертолетов, закрытые гаражи,
а также помещения, перечисленные в
подпункте 3) пункта 2137 и подпункте 1)
пункта 2142 настоящих Правил
1Нормы интенсивности подачи раствора распространяются также на выработку
комбинированной пены.
2Интенсивность подачи раствора должна быть не менее наибольшего из следующих
значений:
1) 6 л/мин на 1 м2 площади горизантального сечения одного танка, имеющего
наибольшую площадь такого сечения;
2) 0,6 л/мин на 1 м2 площади палубы грузовых танков, которая определяется как
произведение максимальной ширины судна на общую длину пространств, занимаемых
грузовыми танками;

3) Өнімділігі жоғары және одан алдыңғы жағында толығымен орналасқан лафетті оқпанмен қорғалған 1 м2 ауданның 3л/мин, алайда 1250 л/мин кем болмайды.
3 ең көп қорғалатын үй-жайдың ең көп көлденең қимасының ауданы үшін
4 көбік пайда олудың қоры танкерлерде, инертті газда жүйесімен жабдықталған 20 мин аз шама бойынша немсе инертті газ жүйесімен жабдықталмған танкілерді 30 мин 1 сілтемеде көрсетілген сұйықтықты беру қарқындылығының ең көп кезіндегі көбіктің пайда болуына жеткілікті болуы тиіс
5 көбік пайда болудың қоры көлемде көбікті өңдеу үшін ең көп қорғалатын ғимараттың бестік көлеміне тең жеткілікті болуы тиіс.көбік пайда болудың еселігі 1000:1 аспауы тиіс.
6 көбік пайда болу сұйықтығын беру қарқындылығы қорғалатын ғимаратты 15 мин ішінде көлемді толтыру үшін жеткілікті болуы тиіс.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
275-қосымша
Сұйықтықты беру интенсивтілігі
Ұшақтың толық ұзындығы, м
Сұйықты беру қарқындылығы, мин/л
15 дейін

3) 3 л/мин на 1 м2 площади, защищаемой лафетным стволом наибольшей
производительности и полностью расположенной в нос от него, однако не менее 1250
л/мин.
3 Для площади наибольшего горизонтального сечения наибольшего защищаемого
помещения.
4 Запас пенообразователя должен быть достаточным для образования пены по меньшей
мере в течение 20 мин на танкерах, оборудованных системой инертного газа, или 30 мин
на танкерах, не оборудованных системой инертного газа, при наибольшей интенсивности
подачи раствора, указанной в сноске 1.
5 Запаса пенообразователя должно быть достаточно для выработки пены в объеме,
равном пятикратному объему наибольшего защищаемого помещения. Кратность
пенообразования не должна превышать 1000:1
6 Интенсивность подачи раствора пенообразователя должна быть достаточной для
заполнения объема защищаемого помещения в течении 15 мин
Приложение 275
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Интенсивность подачи раствора
Полная длина вертолета, м
Интенсивность подачи раствора, л/мин
до 15

15-тен 24-ке дейін
24-тен 35-ке дейін
250
500
800
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
276-қосымша
Өрт сөндіру жүйесін сынау кезіндегі сынама қысым
п/п
Сыналатын жүйе және түйінді
Сыналатын гидравликалық қысым
1
Көбік жүйесі – және сумен сөндіру
1.құбырлар;
2 спринкті жүйенің құбырлары
-
-
Іс әрекетте
1 р
2
Ұнтақпен сөндіру жүйесінің құбыры
1,5р
1р ауамен
3
Көміртекті жүйе
3.1
Жоғарғы қысым:
.1 баллоннан іске қосу клапанынына дейінгі құбырлар, ғимарат арқылы өтетін транзитті құбырлар;
.2 іске қосу клапанынан сопел және сақтандырғыш құрылғысынан құбырлар
-
-
1,5р
5 МПа
3.2
Төменгі қысым:
1 резервуардан іске қосу клапанына дейінгі құбырлар;
2 іске қосу клапанынан опелге дейін және сақтандыру клапанынан құбырлар
-
-
1,5р
4
Инертті газдың құбырлары және скруббер жүйесі
-
1р ауамен
5
Пневматикалық құбырлар
-
1,5р
6
Баллондар резервуарлар, цистерналар:
.1 қысыммен жұмыс істейтін соның ішінде клпансыз баллондар;
.2 қысымсыз жұмыс істейтін;
.3 баллоны с ввернутыми клапанами
1,5р
Ауа құбыры үстіне дейін құйылу
1р ауамен
-
Жүйе жинауда
-
7
Арматура
1,5р бірақ 0,2 МПа кем емес
-
Ескерту: 1. р – жүйедегі ең көп жұмыс қысымы, көмірқышқыл жүесі үшін – баллон және резервуардың есепті қысымы, МПа.
Жиынтықтағы арматура 1,25р кем емес қысыммен жабудың герметикалығына сыналуы тиіс. Көмір қышқыл баллонның қақпағы осы Қағиданың 2419-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тығыздыққа сақтандырғыш мембрана үзілуінің ең үлкен қысымымен сыналуы тиіс.
3. Кемеде жүйені сынау барлық монтаж жұмысын орындағаннан кейін жүргізілуі тиіс.
4. Цехта 1р гидравликалық қысыммен сыналған үй-жайлар арқылы және іске қосу клапаннан опелге дейін өтетін, баллоннан іске қосу клапаны мен транзитті құбырларға дейінгі құбырлар және сақтандырғыш клапандардың құбырлары кемеде 1,5р гидравликалық қысыммен сыналуы мүмкін.,.
5. Кемелерде жалпы сыйымдылығы 500 көбірек сумен сөндіру жүйесінің құбыры (осы Қағиданың 2316 тармағы) 1 МПа кем емес қысымда сыналуы тиіс.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
277-қосымша
Автоматты хабарлағыштарды орнату үшін ең жоғары аудан және арақашықтық
Хабарлағыш
Хабарламамен қызмет көрсетілетін палубаның ең көп ауданы, м2
Орталық арасындағы ең үлкен қашықтық, м
аралықтың арасындағы ең көп аралық, м
Жылу
37
9
4,5
Түтінді
74
11
5,5
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
278-қосымша
Өртке қарсы ауыспалы техникалық құралдармен, инвентармен және шығыс материалдарымен қамтамасыз ету нормалары
п/п
Жабдықтау заттары
Әрбір кемеде болуға тиісті жабдықтау заттарының саны
1
2
3
1
Қосу арматурасы бар өрт жеңдері (осы Қағиданың 2522-тармағы)

от 15 до 24
от 24 до 35
250
500
800
Приложение 276
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Пробное давление при испытании системы пожаротушения
п/п
Испытываемые системы и узлы
Пробное гидравлическое давление
1
Системы пено- и водотушения
1)трубопроводы;
2) трубопроводы спринклерных систем
-
-
В действии
1 р
2
Трубопроводы системы порошкового тушения
1,5р
1р воздухом
3
Углекислотная система
1) Высокого давления:
трубопроводы от баллонов до пусковых
клапанов; транзитные трубопроводы, проходящие
через помещения;
трубопроводы от пусковых клапанов до
сопел и трубопроводы от предохранительных
устройств
-
-
1,5р
5 МПа
2) Низкого давления:
трубопроводы от резервуара до пусковых
клапанов;
трубопроводы от пусковых клапанов до
опел и трубопроводы от предохранительных
клапанов
-
-
1,5р
4
Трубопроводы и скруббер системы инертных газов
-
1р воздухом
5
Пневматические трубопроводы
-
1,5р
6
Баллоны резервуары, цистерны:
1) работающие под давлением, в том числе
баллоны без клапанов;
2) работающие без давления;
3) баллоны с ввернутыми клапанами
1,5р
Наливном до
верха
воздушной
трубы
1р воздухом
-
В сборе с
системой
-
7
Арматура
1,5р но не
менее 0,2 МПа
-
Примечания: 1. р – наибольшее рабочее давление в системе, для углекислотной
системы – расчетное давление баллона или резервуара, МПа.
2. Арматура в сборе должна испытываться на герметичность закрытия давлением не
менее 1,25р. Клапаны углекислотных баллонов должны испытываться на плотность
наибольшим давлением разрыва предохранительных мембран согласно подпункту 1) пункта
2419 настоящих Правил.
3. Испытание системы на судне должно производиться в сборе после выполнения всех
монтажных работ.
4. Трубопроводы от баллонов до пусковых клапанов и транзитные трубопроводы,
проходящие через помещения и трубопроводы от пусковых клапанов до опел и трубопроводы
от предохранительных клапанов, испытанные в цехе гидравлическим давлением 1,5р, на
судне могут испытываться давлением 1р.
5. Трубопроводы водопожарный системы на судах валовой вместимостью более 500
(пункт 2316 настоящих Правил) должны испытываться давлением не менее 1 МПа.
Приложение 277
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Максимальные площади и расстояния
для установки автоматических извещателей
Извещатель
Максимальная
площадь палубы,
обслуживаемая
извещателем, м2
Максимальное
расстояние между
центрами, м
Максимальное
расстояние от
переборок, м
Тепловой
37
9
4,5
Дымовой
74
11
5,5
Приложение 278
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Нормы обеспечения переносными средствами противопожарной
техники, аппаратами, инвентарем и расходными материалами
п/п
Предметы снабжения
Число предметов снабжения, которое должно быть на
каждом судне
1
2
3
1
Пожарные рукава с
присоединительной
арматурой (пункт 2522
настоящих Правил)

1) суға арналған;
2) көбік жасайтын ерітіндіге арналған
Кемеде орнатылған өрт крандарының саны бойынша
Көбікпен сөндірудің стационарлық жүйесінен көбік жасайтын ерітіндіге жеткізу көзделген крандар саны бойынша. Жоғарғы палубаларда орналасқан крандарға жалғауға арналған жең саны бойынша су беру үшін осы қосымшаның 1-тармағының 1) тармақшасының талабы бойынша жеңдерді есептеу рұқсат етіледі, егер көбік жасайтын ерітіндіні беру үшін талап етілетінге осы жеңдердің өлшемі сәйкес келетін болса
2
Қол өрт оқпандары және оның керек-жарақтары:
1) аралас – жинақы және шашыраңқы ағысын алу үшін (осы Қағиданың 2524-тармағы);
2) әуә -көбікті (осы Қағиданың 2524-тармағы);
3) көбікті ағызу - ұзартқыш (осы Қағиданың 2525-тармағы);
4) тасымалды көбік-генераторлары немесе аралас көбіктің тасымалды қондырмалары (осы Қағиданың 2527-тармағы);
5 құбыр - ұзартқыштар (осы Қағиданың 2525-тармағы);
Кемеде орнатылған өрт крандарының саны бойынша
Көбікпен сөндірудің стационарлық жүйесінен көбік жасайтын ерітіндіге жеткізу көзделген крандар саны бойынша, бірақ 4 кем емес
Жүк танкілерінде өрт сөндіру үшін көзделген әуе-көбік ақпандар саны бойынша
Екі еселенген есептік сан
Жүк танкілерінде өрт сөндіру үшін көзделген тасымалды көбік-генераторлары немесе аралас көбіктің тасымалды қондырмалар санының 50 %
3
Тасымалды көбік жинағы (осы Қағиданың 2526-тармағы);
1) Машина үй-жайларында – кем дегенде ішкі жану қозғалтқыштары орналасқан үй-жайларда бір жинақтан, және әрбір қазан бөлімшесінде немесе немесе қазан бөлімшесіне кіру есігінің сыртында бір жинақ;
2) Сұйық отын қоймалары үшін (қос түптегі бөліктерді қоспағанда) – цистерна қабырғалары мен палубалары қаратылған әрбір үй-жайға бір жинақтан. Егер қабырғалар А категориялы машина үй-жайларына қаратылған болса, осы үй-жайларда орналасқан жинақтар сұйық отын қоймаларын қорғау үшін талап етілетін сан қатарына есептелуі мүмкін;
3) Отын тарататын әрбір станцияда және өңеш үй-жайларында - 1 жинақтан;
4) Осы Қағиданың 2542-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген өндірістік үй-жайларда - әрбір орнатылған өрт краны үшін 1 жинақтан, дегенмен үй-жайға 3 жинақтан артық талап етілмейді. Ауданы 150 м2 кем болатын үй-жайларда 1 жинақ орнатылуы мүмкін;
5) Осы Қағиданың 2537-тармағының 3) тармақшасында, 4) тармақшасында және 2543-тармағының көрсетілген үй-жайлары бар кемелерде осы үй-жайларда қолдану үшін екі жинқтан кем емес және әрбір осындай үй-жай үшін қосымша 1 жинақ, егер осының ішінде өз жүрісімен қозғалу үшін бактағы отыны бар көлік құралдары тасымалданатын болса. Бактағы отыны бар көлік құралдарын тасымалдау үшін қолданылатын ашық палубалар үшін, сондай-ақ ашық немесе жабық котейнерлерге тиелген бактағы отыны бар көлік құралдарын тасымалдау үшін қолданылатын жүк үй-жайлары үшін жинақты көздеудің қажеттілігі жоқ;

1) для воды;
2) для раствора
пенообразователя
По числу установленных на судне пожарных кранов
По числу кранов, к которым предусмотрен подвод
раствора пенообразователя от стационарной системы
пенотушения. В число рукавов, предназначенных для
подсоединения к кранам, расположенным на верхних
палубах, допускается засчитывать рукава, требуемые
подпунктом 1) пункта 1 настоящего Приложения для
подачи воды, если размер этих рукавов соответствует
тому, какой требуется для подачи раствора
пенообразователя
2
Ручные пожарные стволы и
их принадлежности:
1) комбинированные –
для получениякомпакной и
распыленной струи (пункт
2524 настоящих Правил);
2) воздушно-пенные
(пункт 2524 настоящих
Правил);
3)пеносливы-удлинители
(пункт 2525 настоящих
Правил);
4) переносные
пеногенераторы
или переносные установки
комбинированных пены
(пункт 2527 настоящих
Правил);
5) трубы-удлинители
(пункт 2525 настоящих
Правил);
По числу установленных на судне пожарных кранов
По числу кранов, к которым предусмотрен подвод
раствора пенообразователя от стационарной системы
пенотушения, но не менее 4.
По числу воздушно-пенных стволов, предусмотренных
для тушения пожара в грузовых танках
Удвоенное расчетное число
50 % числа переносных пеногенераторов или установок
комбинированных пены, предусмотренных для тушения
пожара в грузовых танках
3
Переносной пенный
комплект (пункт 2526
настоящих Правил;
1) В машинных помещениях – по меньшей мере, по
одному комплекту в помещениях, в которых расположены
двигатели внутреннего сгорания, и один комплект в
каждом котельном отделении или снаружи у входа в
котельное отделение;
2) Для хранилищ жидкого топлива (за исключением
отсеков в двойном дне) – по 1 комплекту на каждое
помещение, к которому обращены стенки и палубы
цистерн. Если стенки обращены к машинным помещениям
категорий А, комплекты, расположенные в этих
помещениях могут быть засчитаны в число требуемых
для защиты хранилищ жидкого топлива;
3) В каждой станции раздачи топлива и шланговом
помещении – 1 комплект;
4) В производственных помещениях, указанных в
подпункте 1) пункта 2142 настоящих Правил – по 1
комплекту на каждый установленный пожарный кран,
однако более 3 комплектов на помещение не треубется. При площади помещения менее 150 м2 может быть
установлен 1 комплект;
5) На судах с помещениями, указанными в
подпунктах 3), 4) пункта 2137 и пункта 2143
настоящих Правил, не менее двух комплектов для
использования в этих помещениях и дополнительно один
комплект в каждом таком помещении, если в нем
перевозятся транспортные средства с топливом в баках
для передвижения своим ходом. Нет необходимости
предусматривать комплекты для открытых палуб,
используемых для перевозки транспортных средств с
топливом в баках, а также для грузовых помещений,
используемых для перевозки транспортных средств
с топливом в баках, которые погружены в открытые или
закрытые контейнеры;

6) Контейнер тасымалдағыштың ашық палубасы үшін – 2 жинақ
4
Тасымалды көбікті (ӨК), ұнтақты (Ұ) көмірқышқылды (ӨКҚ) өрт сөндіргіштер (осы Қағиданың 2527-тармағы) Барлық үй-жайларда көбікті және көмірқышқылды өрт сөндіргіштердің орнына ұнтақты өрт сөндіргіштердің қолданылуы
Жалпы сыйымдылығы 1000 және одан да көп кемелерде 5-тен кем болмайтын тасымалды өрт сөндіргіші болуы тиіс. Басқару посттарының, тұрғын және қызметтік үй-жайлардың ішінде қолдануға жататын өрт сөндіргіштердің ең аз саны, осы үй-жайлар орналасқан толық және толық емес 30 м палуба учаскесінің әр қайсысына 2 өрт сөндіргіш есебімен анықталуы тиіс, бірақ мынадай нұсқауларға сәйкес орналасу шарттары бойынша талап етілетіннен кем болмайды
1. Басқару посттары:
1) әрбір үй-жайға ӨК өрт сөндіргіші; осымен бірге, егер осы үй-жайлардың кіру есіктері бір коридорда жақын орналасқан болса, сомалық ауданы 50 м2 дейін болатын кішкентай үй-жайлар топтары үшін коридорда 1 өрт сөндіргіштен орнату рұқсат етіледі. Тұрақты вахтасы жоқ жалпы сыйымдылығы 300 кем болатын кемелерде талап етілмейді;
2) Әрбір үй-жайға немесе үй-жай топтары үшін ӨКҚ өрт сөндіргіші огнетушитель (осы қосымшаның 4-бөлігінің 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілгендей), электр- немесе радиожабдығы бар, сондай-ақ штурман рубкаларында және карта қоймаларында;
3) Авариялық дизель-генератор немесе өрт сөндіру дизель-сорғысы орналасқан әрбір үй-жайға ӨК өрт сөндіргіші;
2 Тұрғын және қызметтік үй-жайлар:
1) Әрбір борттан тұрғын және қызметтік үй-жайлармен хабарласу үшін әрбір толық және толық емес 30 м коридор ұзындығына – 1 ӨК өрт сөндіргіші;
2) әрбір толық және толық емес 100 м2қоғамдық үй-жай ауданына – 1 ӨК өрт сөндіргіші;
Ауданы 15 м2 кем үй-жайда оның жанында орнатылған өрт сөндіргішті қолдану рұқсат етіледі;
3) сұйық отынмен жұмыс істейтін камбуздар және наубайханаларда, - әрбір үй-жайға 1 ӨК өрт сөндіргіші;
4) ауданы 50 м2 артық болатын тоқпен, көмірмен, бумен немесе газбен жұмыс істейтін камбуздар және наубайханаларда - әрбір үй-жайға 1 ӨК немесе ӨКҚ өрт сөндіргіші;
5) басқа қызметтік үй-жайларда –1 ӨК өрт сөндіргіші (үй-жайға кіру есігінің алдындағы коридорда өрт сөндіргіш бар болатын болса, үй-жайдың ішінде оны орнату міндетті емес);
6) трап қоршауларында және вестибюльдерде – 1 ӨК өрт сөндіргіштен;
7) тез жанатын (осы Қағиданың 2542-тармағы) және жанғыш материалдардың қоймаларында – әрбір үй-жайға 1 ӨК өрт сөндіргіші. Ауданы 50 м2 кем қоймада осы үй-жайға немесе ауданы бойынша үлкен емес үй-жайлар тобына кіру есігіне тікелей жақындықта коридорда өрт сөндіргішті орнатуға рұқсат етілуі мүмкін (сомалық ауданы 50 м2 артық емес).
Осы өрт сөндіргіштерге қосымша кеменің басқа үй-жайларының ішіндегі өрт сөндіргіштер саны төменде көрсетілгендей анықталуы тиіс;

6) Для открытой палубы контейнеровозов – 2
комплекта
4
Переносные пенные (ОП),
порошковые (П) и
углекислотные (ОУ)
огнетушители (пункт 2527
настоящих Правил)
Применение порошковых
огнетушителей допускается
во всех помещениях вместо
пенных и углекислотных
огнетушителей
Суда валовой вместимостью 1000 и более должны
иметь не менее 5 переносных огнетушителей.
Минимальное число огнетушителей, подлежащих
применению внутри постов управления, жилых и
служебных помещений, должно определяться из расчета
2 огнетушителя на каждые полные и неполные 30 м
длины участков палуб, на которых эти помещения
расположены, но не меньше, чем требуется из условия
их размещения согласно следующим указаниям:
1. Посты управления:
1) огнетушитель ОП на каждое помещение; при этом
допускается установки 1 огнетушителя в коридоре на
группу небольших помещений суммарной площадью до 50
м2 при условии, что входы в эти помещения
расположены рядом, в одном коридоре. На судах
валовой вместимостью менее 300 в помещениях без
постоянной вахты не требуется;
2) огнетушитель ОУ на каждое помещение или группу
помещений (как указано в подпункте 1) пункта 1 части
4 настоящего приложения), где имеется электро- или
радиооборудование, а также в штурманских рубках и
хранилищах карт;.
3) огнетушитель ОП на каждое из помещений, где
расположен аварийный дизель-генератор или пожарный
дизель-насос;
2.Жилые и служебные помещения:
1) на каждые полные и неполные 30 м длины
коридоров, служащих для сообщения с жилыми и
служебными помещениями с каждого борта – 1
огнетушитель ОП;
2) на каждые полные и неполные 100 м2 площади
общественных помещений -1 огнетушитель ОП;
При площади помещений менее 15 м2 допускается
использовать огнетушители, установленные вблизи них;
3) в камбузах и пекарнях, работающих на жидком
топливе, - 1 огнетушитель ОП на каждое помещение;
4) в камбузах и пекарнях площадью более 50 м2 ,
работающих на электричестве, угле, паре или газе – 1
огнетушитель ОП или ОУ;
5) в прочих служебных служебных помещениях – 1
огнетушитель ОП (если в коридоре у входа в помещение
огнетушители имеются, внутри помещения установка их
не обязательна);
6) в выгородках трапов и вестибюлях – по 1
огнетушителя ОП;
7) в кладовых легковоспламеняющихся (пункт 2273
настоящих Правил) и горючих материалов – по 1
огнетушителю ОП на каждое помещение. При площади
кладовой менее 50 м2 может быть допущена установка
огнетушителей в коридоре в непосредственной
близости у входа в данное помещение или в группу
небольших по площади помещений (суммарная площадью
не более 50 м2).
В дополнение к этим огнетушителям внутри прочих
помещений судна число огнетушителй должно быть
определено, как указано ниже;

3. Ішкі жану қозғалтқышы бар машина үй-жайларында ӨК өрт сөндіргіштері үй-жайдың кез келген жағынан өрт сөндіргішке 10 м артық емес жүретіндей орналасуы тиіс. Әрбір осындай үй-жайда 2 кем емес өрт сөндіргіш болуы тиіс.
4. Сұйық отынмен жұмыс істейтін қазандары бар машина үй-жайларында – әрбір жағу шебінде 2 өрт сөндіргіштен. Егер осы үй-жайда сұйық отын қондырғылары орналасқан болса – қосымша 2 ӨК өрт сөндіргіштері.
5. Бу турбиналары немесе жабық типті бу машиналары бар машина үй-жайларында осы қосымшаның 4-бөлігінің 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес өрт сөндіргіштер саны анықталады. Алайда осындай өрт сөндіргіштер осы кестенің 4-бөлігінің 4-тармағымен қарастырылғанға қосымша ретінде талап етілмеуі тиіс.
6. Электр машиналары және механизмдері орналасатын үй-жайларда:
1) егер басты механизмдердің сомалық қуаты 740 кВт кем болмаса, сұйық отынмен немесе бумен жұмыс істейтін басты механизмдер орналасқан үй-жайлар үшін бір ӨКҚ өрт сөндіргіші;
2) егер басты механизмдердің сомалық қуаты 740 кВт артық болмаса немесе тең болса, сұйық отынмен немесе бумен жұмыс істейтін басты механизмдер орналасқан үй-жайлар үшін екі ӨКҚ өрт сөндіргіші;
Сомалық қуаты 500-1000 кВт әрбір электр генераторы немесе генераторлар тобы үшін 1 ӨКҚ өрт сөндіргіші;
Электр сымы бар қосымша механизмдері бар әрбір үй-жайға немесе үлкен емес үй-жайлар (үштен артық емес) топ және арнайы электр үй-жайлары үшін 1 ӨКҚ өрт сөндіргіші.
Осы тармақта көрсетілген көмірқышқылды өрт сөндіргіштері аталған үй-жайларда орнатылуы тиіс, осы қосымшаның басқа тармақтарына сәйкес немесе сәйкес емес көбікті өрт сөндіргіштерді осындай үй-жайларда орналастыру көзделуіне байланыссыз болады
7. Электр тарататын қалқан бар жеке үй-жайларда – бір үй-жайға 2 ӨКҚ өрт сөндіргіші.
Ауданы 15 м2 кем үй-жайларда - осыған кіру есігінің қасында 1 ӨКҚ өрт сөндіргіші помещениях площадью менее – 1 огнетушитель ОУ у входа в него
8. Аккумулятор үй-жайына кіру есігінің алдында (радиостанцияларға және авариялық жарықтандыруға қызмет ететіндерден басқа) – бір үй-жайға 1 ӨКҚ өрт сөндіргіші.
9. Қосалқы механизмдер үй-жайында – ауданы 50 м2 және артық болатын үй-жайға 1 ӨК өрт сөндіргіші; ауданы кішкентай болған жағдайда осы үй-жайдан жақын маңда орналасқан өрт сөндіргіші есепке алынуы мүмкін.
10. Сұйық отын цистернасы үшін (қос түптегі бөлікті қоспағанда) – цистернаның қабырғалары мен палубалары қаратылған үй-жайдың әрқайсысына 2 ӨК өрт сөндіргіші. Егер осындай көршілес үй-жайларда өрт сөндіргіштер бар болса, олардың қосымша саны талап етілмейді.
11. Сорғы үй-жайларында, отын тарату станцияларында, бензин сымның шахталарында, өңеш үй-жайларында – үй-жай еден ауданының әрбір 30 м2 1 ӨК өрт сөндіргіші.

3. В машинных помещениях с двигателями
внутреннего сгорания огнетушители ОП должны
размещаться так, чтобы от любой точки помещения до
огнетушителя требовалось пройти не более 10 м. В
каждом таком помещении должно иметься не менее 2
огнетушителей.
4. В машинных помещениях с котлами, работающими
на жидком топливе – 2 огнетушителя ОП у каждого
топочного фронта. Если в этом помещении расположены
установки жидкого топлива – дополнительно 2
огнетушителя ОП.
5 В машинных помещениях с паровыми турбинами или
паровыми машинами закрытого типа число огнетушителей
определяется в соответствии с подпунктом 3) пункта 1
части 4 настоящего приложения Однако такие
огнетушители не должны требоваться в дополнение к
предусмотренным с пунктом 4 части 4 настоящей
таблицы.
6. В помещениях, в которых располагаются
электрические машины или механизмы:
1) один огнетушитель ОУ для помещения, в котором
установлены главные механизмы, работающие на жидком
топливе или паре, если суммарная мощность главных
механизмов менее 740 кВт;
2) два огнетушителя ОУ для помещений, в которых
установлены главные механизмы, работающие на жидком
топливе или паре, если суммарная мощность главных
механизмов равна или более 740 кВт;
1 огнетушитель ОУ на каждый электрический
генератор или группу генераторов суммарной мощностью
500-1000 кВт;
1 огнетушитель ОУ на каждое помещение или группу
(не более трех) небольших помещений со
вспомогательными механизмами с электропроводами и
специальные электрические помещения.
Указанные в настоящем подпункте углекислотные
огнетушители должны быть установлены в перечисленных
помещениях независимо от того, предусматривается
установка в таких помещениях пенных огнетушителей
согласно другим подпунктам настоящей приложении или
нет.
7. В отдельных помещениях, содержащих
электрораспределительные щиты, - 2 огнетушителя ОУ
на помещение.
В помещениях площадью менее 15 м2 – 1
огнетушитель ОУ у входа в него
8. У входа в аккумуляторные (кроме тех, которые
обслуживают радиостанции и аварийное освещение) – 1
огнетушитель ОУ на помещение.
9. В помещениях вспомогательных механизмов – 1
огнетушитель ОП при площади помещения 50 м2 и более;
при меньшей площади может быть засчитан
огнетушитель, находящийся вблизи входа в такое
помещение.
10. Для цистерн жидкого топлива (за исключением
отсеков в двойном дне) – 2 огнетушителя ОП на каждое
из помещений, в которому обращены стенки и палубы
цистерн. Если в таких смежных помещениях
огнетушители уже имеются, дополнительного количества
их не требуется.
11. В насосных помещениях, станциях раздачи
топлива, шахтах бензопроводов, шланговых помещениях
– 1 огнетушитель ОП на каждые 30 м2 площади пола
помещения.

12. Өндірістік үй-жайларда –ауданы 100 м2 дейін болатын үй-жайға 2 ӨК өрт сөндіргіші, 100 м2 асатын әрбір толық және толық емес 250 м2 үй-жай ауданына 1 ӨК өрт сөндіргіші.
13. Дәнекерлеу шеберхана және дәнекерлеу жабдықтарын сақтау үшін арналған үй-жайларда – әрбір үй-жайға 1 ӨК өрт сөндіргіші және 1 ӨКҚ өрт сөндіргіші.
14. Арнайы категория үй-жайларында және бакта отыны бар автокөлік үшін арналған жүк үй-жайларында; жүкті көлденең тәсілмен тиейтін және түсіретін жүк үй-жайларында әрбір палубада – әрбір борттан палубаның әрбір 20 метр ұзындығына 1 ӨК өрт сөндіргіші. Олардың тұрғын және машина үй-жайларына орналасу және кіру есіктерінің маңында – 1 ӨК өрт сөндіргіші. Бактағы отыны бар көлік құралдарын тасымалдау үшін қолданылатын ашық палубалар үшін, сондай-ақ ашық немесе жабық котейнерлерге тиелген бакта отыны бар көлік құралдарын тасымалдау үшін қолданылатын жүк үй-жайлары үшін жинақты көздеудің қажеттілігі жоқ;
5
Сыйымдылығы 45 л кем болмайтын көбікті немесе заряд салмағы 16 кг кем болмайтын көмірқышқылды өрт сөндіргіштер (осы Қағиданың 2528 және 2529-тармағы);
1. Ішкі жану қозғалтқышы бар машина үй-жайларында саны бойынша осы Қағиданың 2528-тармағының 4) тармақшасына сәйкес;
2. Бу турбиналары немесе жабық типті бу машиналары орналасқан машина үй-жайларында саны бойынша осы Қағиданың 2528-тармағының 4) тармақшасына сәйкес, алайда осындай өрт сөндіргіштер талап етілмейді, егер үй-жай өрт сөндірудің осы Қағиданың 273-қосымшасына сәйкес стационарлы жүйесімен қорғалған болса;
3. Осы Қағиданың 2142-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген өндірістік үй-жайларда осы Қағиданың 2529-тармағына сәйкес келетін өрт сөндіргіш әрбір өндірістік үй-жайдың толық және толық емес 300 м2 ауданына (шектелген су және газ өткізбейтін аралықтармен).
4. Сомалық қуаты 1000 – 5000 кВт электргенераторы және ескек электр қозғалтқыштары бар үй-жайларда – үй-жайға осы Қағиданың 2529-тармағына сәйкес келетін 1 өрт сөндіргіш;
5. Егер қалқанның ұзындығы 5 метрден артық болатын электр таратқыш қалқаны бар жекелеген үй-жайларда және үй-жай көлемді өрт сөндіру жүйесімен қорғалмайтын болса - үй-жайға осы Қағиданың 2529-тармағына сәйкес келетін 1 өрт сөндіргіш.
6
Сыйымдылығы 135 л кем болмайтын көбікті немесе заряд салмағы 45 кг кем болмайтын көмірқышқылды өрт сөндіргіштер (осы Қағиданың 2528 және 2529-тармағы)
1. Сұйық отын қондырғысы, сондай-ақ сұйық отынмен жұмыс істейтін қазандары бар машина үй-жайларында –үй-жайға 1 өрт сөндіргіштен. Шаруашылық қажеттіліктер үшін арналған қуаты 175 кВт кеғм болмайтын қазандары бар машина үй-жайларында өрт сөндіргіш талап етілмейді;

12. В производственных помещениях – 2
огнетушитель ОП при площади помещения до 100 м2 +1
огнетушитель ОП на каждые полные и неполные 250 м2
площади помещения сверх 100 м2.
13. В помещениях сварочной мастерской и для
хранения сварочного оборудования – 1 огнетушитель ОП
и 1 огнетушитель ОУ на каждое помещение.
14. В помещениях специальной категории и в
грузовых помещениях для автотранспорта с топливом в
баках; в грузовых помещениях с горизонтальным
способом погрузки и выгрузки на каждой палубе – 1
огнетушитель ОП на каждые 20 м длины палубы с
каждого борта. У въезда и входов в эти помещения их
жилых и машинных помещений – по 1 огнетушителю ОП.
Нет необходимости предусматривать дополнительные
огнетушители для открытых палуб, используемых для
перевозки транспортных средств с топливом в баках, а
также для грузовых помещений, используемых для
перевозки транспортных средств с топливом в баках,
которые погружены в открытые или закрытые
контейнеры.
5
Огнетушители пенных
вместимостью не менее 45 л
либо углекислотные или
порошковые с массой заряда
не менее 16 кг (пункты
2528 и 2529 настоящих
Правил);
1. в машинных помещениях, в которых расположены
двигатели внутреннего сгорания в количестве согласно
подпункту 4) пункта 2528 настоящих Правил;
2. в машинных помещениях, в которых расположены
паровые турбины или паровые машины закрытого типа в
количестве согласно подпункту 4) пункта 2528
настоящих Правил, однако такие огнетушители не
требуется, если помещение защищено станционарной
системой пожаротушения согласно приложению 273
настоящих Правил;
3. в производственных помещениях, указанных в
подпункте 1) пункта 2142 настоящих Правил– 1
огнетушитель, соответствующей пункту 2529 настоящих
Правил, на каждые полные и неполные 300 м2 площади
каждого производственного помещения (ограниченного
водо –и газонепроницаемыми переборками).
4. в помещениях с электрогенераторами или
гребными электродвигателями суммарной мощностью 1000
– 5000 кВт – по 1 огнетушителю, соответствующему
пункту 2529 настоящих Правил, на помещение;
5. в отдельных помещениях, содержащих
электрораспределительные щиты, если длина щита более
5 м и помещение не защищается системой объемного
пожаротушения, - по 1 огнетушителю, соответствующему
пункту 2529 настоящих Правил, на помещение.
6
Огнетушители пенные
вместимостью не менее 135
л или углекислотные или
порошковые с массой заряда
не менее 45 кг (пункты
2528 и 2529 настоящих
Правил)
1. в машинных помещениях с установками жидкого
топлива, а также с котлами, работающими на жидком
топливе – по 1 огнетушителю на помещение. Для
помещений с котлами для хозяйственных нужд мощностью
менее 175 кВт огнетушитель не требуется;

2. Сомалық қуаты 5000 кВт және одан да жоғары болатын электргенераторы және ескек электр қозғалтқыштары бар үй-жайларда – үй-жайға осы Қағиданың 2529-тармағына сәйкес келетін 1 өрт сөндіргіш.
1 өрт сөндіргіштің орнына осы қосымшаның 5-бөлігіне сәйкес 3 өрт сөндіргіш қолданылуы мүмкін;
7
Құм және үгінділер бар металл жәшіктер (осы Қағиданың 2530тармағы)
Сұйық отынмен жұмыс істейтін қазандары бар қазан үй-жайларына, қазандардың шептері қарайтылған үй-жайдың сол бөлігіне, отын жабдығы орнатылған әрбір үй-жайға, сондай-ақ фонарь, маляр аудандарына, отынды қабыл алу және тарату орындарына, отын және басқа тез жанғыш заттар төгілуі мүмкін орындарғы (машина үй-жайынан басқа) 1 жәшіктен. Құм және содамен ылғандандырылған құрғақ ағаш үгінділері бар жәшіктің орнына 1 алып жүретін қол көбікті өрт сөндіргіш рұқсат етілуі мүмкін.
8
Жапқыш (осы Қағиданың 2531-тармағы)
1. Мұнай құйатын және жолаушылар кемесінің ашық палубасының толық және толық емес әрбір 40 м ұзындығына 1-ден;
2. Осы қосымшаның 8-бөлігінің 1-тармағында көрсетілмеген барлық басқа кемелерде, білік сыйымдылығы 300-ден 1000 дейін болғанда -1 және білік сыйымдылығы 1000 және одан да көп болғанда -2;
3. Машина үй-жайында және А категориялы білік сыйымдылығы 300 артық болатын кемелерде - әрбір үй-жайға 1-ден;
4. 2142-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген өндірістік үй-жайларда - әрбір үй-жайға 1-ден.
9
Өрт құрал-сайман жинағы (осы Қағиданың 2532-тармағы)
Жалпы сыйымдылығы: 2000 дейін – 1 жинақ; 2000-ден 4000 дейін – 3 жинақ, 10000-нан және одан артық болғанда – 4 жинақ.
10
Өрт сөндірушіге арналған керек-жарақ жинағы (осы Қағиданың 2533-тармағы)
.1 Жолаушылар кемесіне– 2 жинақ және қосымша барлық жолаушылар және қызметтік үй-жайлар орналасқан палубаның әрбір толық және толық емес жалпы ұзындығының 80 м, немесе, егер осындай палубалардың біреуі басқасынан ұзын болса, осы Қағиданың 2533-тармағында көрсетілген басқасына қарағанда ең үлкен ұзындығы бар үй-жайға – осы Қағиданың 2533-тармағының 1) тармақшасына сәйкес 2 жинақтан.
36 жолаушыдан артық тасымалдайтын жолаушылар кемесіне әрбір тік аймағы үшін өрт сөндірушіге арналған керек-жарақтың екі жинаға қарастырылуы тиіс.
Алайда, (6), (7), (8) немесе (12) категориялы үй-жайлары жоқ (осы Қағиданың 2199-тармағы) жекелеген басты тік өртке қарсы аймақтарды құрайтын трап қоршауы үшін, және кеме ұшындағы басты тік өртке қарсы аймақтар үшін өрт сөндірушіге арналған керек-жарақтың қосымша жинағының болуы талап етілмейді;

2. в помещениях с электрогенераторами и гребными
электродвигателями суммарной мощностью 5000 квт и
более – по 1 огнетушителю, соответствующему пункту
2529 настоящих Правил, на помещение.
Вместо 1 огнетушителя, предусмотренного данными
пунктом, могут применяться 3 огнетушителя согласно
части 5 настоящего приложения;
7
Металлические ящики с
песком или опилками (пункт
2530 настоящих Правил)
По 1 ящику в каждом котельном помещении с
котлами, работающими на жидком топливе, на ту часть
помещения, к которой обращены фронты котлов, и
каждое помещение, где расположено топливное
оборудование, а также в районе фонарных, малярных, у
мест приема и раздачи топлива и других опасных в
пожарном отношении местах, где могут разлиться
топлива или другие воспламеняющиеся жидкости (кроме
машинных помещений).
Вместо 1 ящика с песком или пропитанными содой
сухими древесными опилками может быть допущен 1
переносной ручной пенный огнетушитель.
8
Покрывала (пункт 2531
настоящих Правил)
1. По 1 на каждые полные и неполные 40 м длины
открытой палубы нефтеналивных и пассажирских судов;
2. На всех прочих судах, не указанных в пункте 1
части 8 настоящего приложения, - 1 при валовой
вместимости от 300 до 1000 и 2 при валовой
вместимости 1000 и более;
3. В машинных помещениях категории А судах
валовой вместимостью более 300 – по 1 на каждое
помещение;
4. В производственных помещениях, указанных в
подпункте 1) пункта 2142 – по 1 на каждое помещение.
9
Комплекты пожарного
инструмента (пункт 2532
настоящих Правил)
При валовой вместимости: до 2000 – 1 комплект;
от 2000 до 4000 – 3 комплекта,
от 10000 и более – 4 комплекта.
10
Комплекты снаряжения для
пожарных (пункт 2533
настоящих Правил)
1. На пассажирских судах – 2 комплекта и
дополнительно на каждые полные и неполные 80 м общей
длины всех пассажирских и служебных помещений на
палубе, на которой они расположены, или, если такие
палуб больше чем одна, то на палубе, имеющей
наибольшую общую длину указанных помещений – по 2
комплекта согласно пункту 2533 настоящих Правил и по
2 комплекта личного снаряжения согласно подпункту 1)
пункта 2533 настоящих Правил.
На пассажирских судах, перевозящих более 36
пассажиров, должны быть предусмотрены два
дополнительных комплекта снаряжения пожарного для
каждой вертикальной зоны.
Однако, для выгородок трапов, составляющих отдельные
главные вертикальные противопожарные зоны, и для
главных вертикальных противопожарных зон в
оконечностях судна, не содержащих помещений
категорий (6), (7), (8) или (12) (пункт 2199
настоящих Правил), не требуется иметь дополнительные
комплекты снаряжения пожарного;

2. Білік сыйымдылығы 500 және одан да жоғары мұнай құйатын және аралас кемелерге -4 жинақ;
3. Білік сыйымдылығы 500 және одан да жоғары мұнай жүк кемелеріне - 2 жинақ;
4. Тікұшақ алаңы бар кемелерге 2.1.10.7-ге сәйкес қосымша керек-жарақ қарастырылуы тиіс.
11
Тасымалды электр және пневматикалық қол бұрғылары (осы Қағиданың 2534-тармағы)
Білік сыйымдылығы 400 және одан да жоғары барлық кемелерге – кемеге 1 данадан.
12
Қабылдағыш және шығарылатын жеңдері және өрт оқпанымен бірге тасымалды өрт 1 мотопомпы (осы Қағиданың 2535-тармағы)
1. Осы Қағиданың 2292-тармағына сәйкес су-өрт жүйесі болмайтын кемелерде – кемеге 1 данадан;
2. Авариялық өрт сорғысы ретінде (осы Қағиданың 2288-тармағы)– кемеге 1 данадан.
13
Халықаралық жағалық байланыстары (осы Қағиданың 2536-тармағы)
Білік сыйымдылығы 500 және одан да жоғары кемелерге және қалқымалы крадарда – 1 жинақ
14
Көбік жасайтын ерітінділер
Осы Қағиданың 166-тарау талаптарына сәйкес толық қор
15
Газанализаторлар (осы Қағиданың 2540 тармағы)
.1 тез жанатын сұйықтықтар мен газдардың булары
.2 отегі
Бактағы отынмен (дизельден басқа) тасымалдайтын кемелерге, сондай-ақ осы Қағиданың 2138-тармағының 1) тармақшасында, 2139-тармағының 1) тармақшасында және 2343-тармағында көрсетілген жүк үй-жайлары бар кемелерге – 1; инертті газ жүйесімен жабдықталған мұнай құйатын кемелерге жоғарыда көрсетілгенге қосымша инертті газ атмосферасында жұмыс істей алатын 2 тасымалды газанализатор болуы тиіс. Мұнай құйатын және аралас кемелерде газанализаторларды калибрлейтін құрылғы болуы тиіс.
Мұнай құйатын және аралас кемелерге – 2.
16
Су шашырататын тіреу (осы Қағиданың 2538 тармағы)
1. 36 жолаушыдан артық тасымалдайтын жолаушылар кемесіне әрбір А категориялы үй-жайына – 2-ден;
2. 36 жолаушыдан артық тасымалдайтын жолаушылар кемесіне әрбір демалу аппаратының жұбына (осы Қағиданың 2533- тармағының 2-тармақшасы) – 1-ден;
3. Арнайы категория үй-жайларында және өз жүрісімен қозғалатын бакта отыны бар автокөлік үшін арналған жүк үй-жайларында; жүкті көлденең тәсілмен тиейтін және түсіретін жүк үй-жайларында әрбір үй-жайға – 2.. Бактағы отыны бар көлік құралдарын тасымалдау үшін қолданылатын ашық палубалар үшін, сондай-ақ ашық немесе жабық котейнерлерге тиелген бакта отыны бар көлік құралдарын тасымалдау үшін қолданылатын ашық палубалар үшін тіреуді көздеудің қажеттілігі жоқ;
17
Өрт щелектері (осы Қағиданың 2539 тармағы)
Стационарлы су-өрт жүйесімен жабдықталмған кемелерге, - 3
18
Авариялық демалыс құрылғысы (АДҚ) (осы Қағиданың 2541 тармағы)

2. На нефтеналивных и комбинированных судах
валовой вместимостью 500 и более -4 комплекта;
3. На грузовых судах валовой вместимостью 500 и
более -2 комплекта;
4. На судах с вертолетной площадкой должно быть
предусмотрено дополнительное сняряжение.
11
Переносные электрические
или пневматические дрели
(пункт 2534 настоящих
Правил)
На всех судах валовой вместимостью 4000 и более –
1шт. на судно.
12
Переносные пожарные
мотопомпы1 в комплекте с
приемными и выкидными
рукавами и пожарными
стволами (пункт 2535
настоящих Правил)
1. на судах, на которых согласно пункту 2292
настоящих Правил отсутствует водопожарная система, -
1 шт на судна;
2. В качестве аварийного пожарного насоса (пункт
2288 настоящих Правил) – 1 шт на судно.
13
Международные береговые
соединение (пункт 2536
настоящих Правил)
На судах валовой вместимостью 500 и более и
плавкранах – 1 комплект.
14
Пенообразователь
Полный запас согласно требованиям главы 166
настоящих Правил.
15
Газоанализаторы (пункт
2540 настоящих Правил)
1. паров воспламеняющихся
жидкостей и газов
2. кислорода
На судах, перевозящих с топливом (кроме дизельного)
в баках, а также на судах с помещениями, указанными
в подпункте 1) пункта 2138, подпункте 1) пункта 2139
и 2143 настоящих Правил – 1; на нефтеналивных и
комбинированных судах – 2; на нефтеналивных судах,
оборудованных системой инертных газов, дополнительно
к указанным выше должно быть 2 переносных
газоанализатора, способных работать в атмосфере
инертных газов. На нефтеналивных и комбинированных
судах должны быть устройства калибровки
газоанализаторов.
На нефтеналивных и комбинированных судах – 2.
16
Водораспыляющая приставка
(пункт 2538 настоящих
Правил)
1. на пассажирских судах, перевозящих более 36
пассажиров, в каждом помещении категории А – по 2;
2. На пассажирских судах, перевозящих более 36
пассажиров, для каждой пары дыхательных аппаратов
(подпункт 2) пункта 2533 настоящих Правил) – по 1;
3. В каждом из помещений для перевозки
транспортных средств, помещений с горизонтальными
способом погрузки и выгрузки и помещений специальной
категории, предназначенных для перевозки
автотранспорта с топливом в баках для передвижения
своим ходом, - 2. Нет необходимости предусматривать
приставки для открытых палуб, используемых для
перевозки транспортных средств с топливом в баках, а
также для грузовых помещений, используемых для
перевозки транспортных средств в баках, которые
погружены в открытые или закрытые контейнеры
17
Пожарные ведра (пункт 2539
настоящих Правил)
На судах, не оборудованных станционарных
водопожарной системой, - 3
18
Аварийный дыхательные
устройства (АДУ) (пункт
2541 настоящих Правил)

1. Тұрғын үй-жайларының шегінде:
1) жүк кемелеріне – 2;
2) жолаушылар кемелеріне – 2 әрбір басты тік аймағына. 36 жолаушыдан артық тасымалдайтын жолаушылар кемесіне- әрбір тік басты аймаққа тағы қосымша екі. Осы талап жеке тік басты аймақты құрайтын қоршау траптарына, және осы Қағиданың 2199-тармағында анықталған (6), (7), (8) немесе (12) категориялы үй-жайлары жоқ кеменің екі ұшындағы тік басты аймағына қолданылмайды;
2. Машина үй-жайларында АДҚ жабдықтардың орналасуы мен үй-жайда әдетте жұмыс істейтін адамдар санын ескере отырып, өрт болған жағдайда жетуге жеңіл болатын жақсы көрінетін орындарда орналасуы тиіс, осымен қатар:
1) Ішкі жану қозғалтқыштары орналасқан А категориялы машина үй-жайында басты механизмдер ретінде мыналар қолданылады:
механизмдерді басқарудың орталық постында, егер ол машина үй-жайында орналасқан болса – 1;
шеберханалар ауданында– 1.
Егер шеберханалардан тура шығатын есік болса, МО-ны өтіп, онда АДҚ талап етілмейді;
машина үй-жайдан шығатын жол болып табылатын траптың қасында (осы Қағиданың 2756-тармағының 2) тармақшасы және 2731-тармағының 2) тармақшасы) –әрбір палубанемесе платформаға біреуден;
2. А категориялы машина үй-жайында;
1) басқа машина үй-жайларда АДҚ болуы, саны және орналасу қажеттілігі Кеме қатынасы тіркелімімен келісу бойынша анықталады;
2) жолаушылар кемелері үшін 2 дана және жүк кемелері үшін 1 дана қосымша АДҚ қарастырылуы тиіс.
1 Өздігінен жүрмейтін мұнай құйатын кемелерде мотопомпының орнына диаметрі 10 мм саптауы болғанда берілісі 6 м3/сағаттан кем болмайтын және оқпандағы қысым 0,2 МПа кем болмайтын тасымалды қол сорғысы қолданылады. Сорғы ұзындығы 4 метрден болатын қайтарылмайтын клапондары бар екі қабылдағыш жеңдермен, ұзындығы 20 метр болатын екі шығарылаын жеңдермен және диаметрі 10 метр болатын саптауы бар аралас типті қол оқпанмен жинақталуы тиіс.
Теңіз кемелерін салу
және жасау қағидасына
279-қосымша
Халықаралық жағалаулы жалғаулар (кеме)
Теңіз кемелерінің салу
және жасау қағидасына
280-қосымша
Қосалқы бөлшектер және құрал саймандар
№ р/п
Қосалқы бөлшек және аспаптар
Кемеге саны
1
Су өртті жүйе:
1 әрбiр қолданылған ұзындық және жалғағыш арматурасы бар әрбiр қолданылған диаметрдiң өрт сөндiру жеңшесi;
2 егер әрбiр қолданылған өлшемнiң аумалы-төкпелi бастары әртүрлi диаметрлердiң крандарында кемеде болады);
3 бауырымен жорғалаған (жең бастары) жалғағыш арматура;
4 4000-шi жалпы сыйымдылығымен кмелер үшiн бауырымен жорғалаған (жең бастары) жалғағыш арматура және көп;
5 бастар, дiңгектер және аппараттардың Қосуы үшiн сақиналар резеңке тығыздағыш;
6 жең қыспақтары;
7 қабыстыру және (олар егер арнайы кiлт көмегiмен бекiтiледi) бастардың айыруы үшiн кілттер;
8 жиындағы әрбiр қолданылған өлшемнiң өрт краны;
9 әрбiр қолданылған өлшемнiң өрт кранына маховик;
10 әрбiр қолданылған өлшемнiң өрт крандарына тығыздағыш сақиналарымен клапан тәрелкелерi.
По 1
2
2 әр диаметрдің
4 әр диаметрдің
5 % жалпы санының, бірақ 10 кем емес
4 (жеңдердiң саны бойынша жалпы сыйымдылықтың кемелер үшiн 300ге дейiн, бiрақ 4тен көп емес)
өрт крандарының саны бойынша
1 -ден
1 -ден
1-ден
2
Спринклер жүйесi:
1 жиындағы спринклер бастары;
Қордағы спринклер бастарының саны
олардың саны және түрге кемеге орнатылғанға байланысты қабылданады:
6 — жүйелер, болатын 300 бастан кемдер үшiн;
12 — бастар 300мен 1000мен аралығындағы болатын жүйелер үшiн;
24 — 1000 бастан астам болатын жүйелер үшiн
(олар егер арнайы кiлт көмегiмен бекiтiледi) спринклер бастары үшiн 2 кілт;
1 секцияға
үшiн 3 бөлшектер бақылау - сигналдық құрылым
Жабдықтауға техникалық шарттар бойынша комплект
3
Су шашыратудың жүйелерi, шымылдықтардың су перiлерi, суландыруды:
1 әр түрлi түрлердiң жүйе қолданылған тозаңдатқыштары;
2 (олар егер арнайы кiлт көмегiмен бекiтiледi) тозаңдатқыштардың қоюы үшiн кiлт
5 % қойылғанның жалпы сандары 1
4
Көбiктi сөндiру жүйесі;
1 жиындағы әрбiр қолданылған өлшемнiң өрт краны;
2 жеңiл - көбiктi немесе көбiктi генератор дiңгек;
3 бақылауы резервуарлардың шынылары;
4 Қосулар үшiн сақиналар резеңке;
1
1
1
10
5
Көмiрқышқыл жүйе:
1 баллондардың жиынындағы клапандары, баллондардың санында:
кем 50

1. В пределах жилых помещений:
1) на грузовых судах – 2;
2) на пассажирских судах – 2 в каждой главной
вертикальной зоне. На пассажирских судах,
перевозящих более 36 пассажиров – дополнительно у
указанному еще два в каждой главной вертикальной
зоне. Данное требование не применяется к выгородкам
трапов, составляющим отдельные главные вертикальные
зоны, и к главным вертикальным зонам в обеих
оконечностях судна, которые не содержат помещений
категорий (6), (7), (8) или (12), определенных а
пункте 2199 настоящих Правил;
2. В машинных помещениях АДУ должны размещаться в
хорошо видимых местах, до которых легко добраться в
случае пожара, с учетом расположения оборудования и
количества обычно работающих людей в помещении, при
этом:
1) в машинных помещениях категории А, в которых
находятся двигатели внутреннего сгорания,
используемых как главные механизмы:
в центральном посту управления механизмами, если
он расположен в машинном помещении – 1;
в районе мастерских – 1.
Если имеется прямой выход из мастерских, минуя
МО, то АДУ не требуется;
рядом с трапом, являющимся выходным путем из
машинного помещения (подпункт 2) пункта 2756 и
подпункт 2) пункта 2731 настоящих Правил) – по
одному на каждой палубе или платформе;
2. в машиных помещениях категории А;
1) в прочих машинных помещениях необходимость
наличия, количество и расположение АДУ определяется
по согласованию с Регистром судоходства;
2) должны быть предусмотрены запасные АДУ в
количестве 2 шт для пассажирских судов и 1 шт для
грузовых судов
1 На несамоходных нефтеналивных судах вместо мотопомпы должен быть установлен
переносный ручной насос с подачей не менее 6 м3/ч при насадке диаметром 10 мм и
давлении у ствола не менее 0,2 МПа. Насос должен быть укомплектован двумя приемными
рукавами длиной по 4 м с невозвратным клапанам, двумя выкидными рукавами длиной по 20
м и ручным стволом комбинированного типа с насадкой диаметром 10 мм.
Приложение 279
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Международное береговое соединение (судно)
Приложение 280
к Правилам классификации и постройки
морских судов
Запасные части и инструмент
№ п/п
Запасные части и инструменты
Количество на судно
1
Водопожарная система:
1) пожарный рукав каждой примененной длины и каждого
примененного диаметра с соединительной арматурой;
2) переходные головки каждого примененного размера
(если на судне имеются краны разных диаметров);
3) быстросмыкающаяся соединительная арматура (рукавные
головки);
4) быстросмыкающаяся соединительная арматура (рукавные
головки) для судов валовой вместимостью 4000 и более;
5) кольца резиновые уплотнительные для соединения
головок, стволов и аппаратов;
6) рукавные зажимы;
7) ключи для смыкания и размыкания головок (если они
устанавливаются с помощью специального ключа);
8) пожарный кран каждого примененного размера в сборе;
9) маховичок к пожарному крану каждого примененного
размера;
10) клапанные тарелки с уплотнительными кольцами к
пожарным кранам каждого примененного размера.
По 1
2
2 каждого диаметра
4 каждого диаметра
5 % общего числа, но не
менее 10
4 (для судов валовой
вместимостью до 300 — по
числу рукавов, но не
более 4)
по количеству пожарных
кранов
По 1
По 1
По 1
2
Спринклерная система:
1) спринклерные головки в сборе;
Число запасных
спринклерных головок
принимается в зависимости
от установленного на
судне их числа и типа:
6 — для систем, имеющих
менее 300 головок;
12 — для систем, имеющих
от 300 до 1000 головок;
24 — для систем, имеющих
более 1000 головок
2)ключи для спринклерных головок (если они
устанавливаются с помощью специального ключа);
1 на секцию
3) детали для контрольно-сигнального устройства
Комплект по техническим
условиям на поставку
3
Системы водораспыления, водяных завес, водяного
орошения:
1) распылители различных типов, примененные в системе;
2) ключ для установки распылителей (если они
устанавливаются с помощью специального ключа)
5 % общего числа
установленных 1
4
Система пенотушения;
1) пожарный кран каждого примененного размера в сборе;
2) ствол воздушно-пенный или пеногенератор;
3) контрольные стекла резервуаров;
4) кольца резиновые для соединений;
1
1
1
10
5
Углекислотная система:
1) клапаны баллонов в сборе, при числе баллонов:
менее 50