Коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидасын бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2011 жылғы 23 қарашадағы № 333 қаулысы. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2011 жылғы 23 желтоқсанда № 2117 тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2014 жылғы 06 мамырдағы № 98 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 06.05.2014 № 98 қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы, «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес, Маңғыстау облысы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. Маңғыстау облысының қаржы басқармасы (М.Б. Әлібекова), коммуналдық меншікті басқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдары коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен коммуналдық мемлекеттік мекемелерге бекітілген мүліктерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде бекітілген Қағиданы басшылыққа алсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Ә.С. Қыраубаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы ол алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Облыс әкімі                             Қ. Көшербаев
«КЕЛІСІЛДІ»
Маңғыстау облысы қаржы
басқармасының бастығы
М.Б. Әлібекова
23 қараша 2011 жыл
КЕЛІСІЛДІ:
Ә.С. Қыраубаев
Е.Е. Серікбаев
Қ.А. Нышанбаев
А. Әбдешұлы
М.Б. Әлібекова
Маңғыстау облысы қаржы
басқармасының бастығы
23 қараша 2011 ж.
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2011 жылғы 23 қарашадағы
№ 333 қаулысымен бекітілген
Коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға(жалға алуға) беру қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексіне, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы, «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға)беру тәртібін айқындайды.
2. Мүліктік жалдау (жалға алу) объектілері коммуналдық заңды тұлғалардың теңгеріміндегі және коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті органның иелігіне түскен жылжымалы және жылжымайтын мүлік (заттар) болып табылады.
Ақша, бағалы қағаздар және мемлекеттің өзге де мүліктік құқықтары мүлiктiк жалдауға (жалға алуға)беру шартының объектісі (нысанасы) бола алмайды.
3. Объектілерді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беруді, коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – Жалға беруші) объектінің баланс ұстаушысының келісімі бойынша жүзеге асырады.
Облыстың коммуналдық мүлік объектілерін кейіннен сатып алу құқығымен мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру туралы шешімді, объектінің әрі қарай пайдалануының мақсатқа сәйкестілігі мен тиісті саладағы уәкілетті органның келісімімен ескерілген, Жалға беруші мен аудан және қала әкімдіктерінің ұсынысымен Маңғыстау облысының әкімдігі қабылдайды.
Аудандық коммуналдық мүлік объектілерін кейіннен сатып алу құқығымен мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру туралы шешімді, объектінің әрі қарай пайдалануының мақсатқа сәйкестілігі және Жалға берушінің ұсынысымен, тиісті саладағы уәкілетті органның, облыстық коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті органның келісімі негізінде қабылдайды.
4. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар коммуналдық мүлікті жалдаушы (жалға алушы) ретінде (бұдан әрі – Жалдаушы) әрекет етеді.

Об утверждении Правил передачи коммунального имущества в имущественный наем (аренду)
Постановление акимата Мангистауской области от 23 ноября 2011 года № 333. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 23 декабря 2011 года № 2117. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 06 мая 2014 года № 98
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 06.05.2014 № 98.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении в Республике Казахстан», от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе», акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила передачи коммунального имущества в имущественный наем (аренду) (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата Мангистауской области, согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Управлению финансов Мангистауской области (Альбекова М.Б.), уполномоченным государственным органам по управлению коммунальной собственностью при передаче в имущественный наем (аренду) имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями и коммунальными государственными учреждениями, руководствоваться утвержденными Правилами.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Краубаева А.С.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области                            К. Кушербаев
«СОГЛАСОВАНО»
Начальник управления финансов
Мангистауской области
Альбекова М.Б.
23 ноября 2011 г.
СОГЛАСОВАНО:
Краубаев А.С.
Серикбаев Е.Е.
Нышанбаев К.А.
Альбекова М.Б.
начальник управления финансов
Мангистауской области
23 ноября 2011 г.
Утверждены
постановлением акимата Мангистауской области
от 23 ноября 2011 года № 333
Правила
передачи коммунального имущества в имущественный наем (аренду) 1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи коммунального имущества в имущественный наем (аренду) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Гражданским Кодексом Республики Казахстан от 1 июля 1999 года, законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (далее – Закон) и определяют порядок предоставления коммунального имущества в имущественный наем (аренду).
2.Объектами имущественного найма (аренды) являются движимое и недвижимое имущество (вещи), находящиеся на балансе коммунальных юридических лиц и поступивших в распоряжение уполномоченного органа по коммунальному имуществу.
Деньги, ценные бумаги и иные имущественные права государства не могут быть объектом (предметом) договора имущественного найма (аренды).
3.Передача в имущественный наем (аренду) объектов осуществляется уполномоченным органом по коммунальному имуществу (далее – Наймодатель) по согласованию с баланссодержателем объекта.
Решение о передаче в имущественный наем (аренду) объектов областного коммунального имущества с правом последующего выкупа, принимается акиматом Мангистауской области, по предложению Наймодателя, акиматов районов и городов, с учетом согласования с уполномоченным органом соответствующей отрасли и целесообразности дальнейшего использования объекта.
Решение о передаче в имущественный наем (аренду) объектов районного коммунального имущества с правом последующего выкупа, принимается на основании согласования с уполномоченным органом по областному коммунальному имуществу, уполномоченного органа соответствующей отрасли, по предложению Наймодателя и целесообразности дальнейшего использования объекта.
4.Нанимателями (арендаторами) коммунального имущества выступают физические и негосударственные юридические лица, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан (далее – Наниматель).

5. Мүлiктiк жалдау (жалға алу) шарты (бұдан әрі – шарт) шарт талаптарын тиiсінше орындаған жағдайда шарттың қолданылу мерзімін ұзарту құқығымен үш жылдан аспайтын мерзiмге Жалға берушінің шешімі (бұйрығы) негізінде жасалады.
Егер шартта белгіленген мерзім өткенге дейін баланс ұстаушы Жалға берушіге шарттың қолданылу мерзімін ұзартудан жазбаша бас тартуды ұсынбаса, шарттың қолданылу мерзімін ұзарту Жалға берушінің шешімі (бұйрығы) негізінде негізгі шартқа қосымша келісім жасау жолымен жүзеге асырылады.
Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуды қоспағанда, шартта белгіленген мерзім өткеннен кейін Шарт тоқтатылды деп саналады.
Шартта Жалдаушыға Заңның 105, 106, 120 және 145 - баптарында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында тікелей көзделген жағдайларда жалдауға (жалға алуға) берілген объектіні иеліктен шығару туралы талап көзделуі мүмкін.
6. Коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті орган коммуналдық заңды тұлғаларға бекітілген мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беруге талдау жүргізеді.
Мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беруге талдау жүргізу тәртібін коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті орган белгілейді.
7. Мемлекеттік меншiк болып табылатын, тарих және мәдени ескерткiштерін жеке және заңды тұлғаларға пайдалануға беруге шарт жасасу ерекшеліктері «Тарихи - мәдени мұра объектiлерiн қорғау және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңында айқындалады.
2. Тендер өткізбей объектiлердi мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру
8. Объектілерді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру:
1) алаңы 100 шаршы метрге дейінгі үй - жайларды, ғимараттарды және құрылыстарды, қалдық құны 150 еселенген ең төменгі айлық есептік көрсеткіштен аспайтын жабдықтарды және оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың үй-жайларын курстық сабақтар, конференциялар, семинарлар, концерттер және спорттық іс - шаралар өткізу үшін бір айдан аспайтын мерзімге беру;
2) жергілікті атқарушы органның және коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті органның жекелеген тапсырмалары негізінде жүзеге асырылатын үй - жайларды, акцияларының (қатысу үлестерінің), немесе акцияларының бақылау пакеттерінің елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдарға (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге) беру;
3) өткізілген тендердің қорытындысы бойынша объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге екі немесе одан да көп өтінімдер болмаған жағдайда;

5. Договор имущественного найма (аренды) (далее – договор), заключается на срок не более трех лет с правом продления срока действия договора при надлежащем выполнении условий договора на основании решения (приказа) Наймодателя.
Продление срока действия договора, осуществляется путем заключения дополнительного соглашения к основному договору на основании решения (приказа) Наймодателя, если до истечения установленного договором срока баланссодержатель не представил Наймодателю письменный отказ в продлении срока действия договора.
Договор считается прекращенным по истечении установленного договором срока, за исключением продления срока действия договора.
Договор может предусматривать условие об отчуждении объекта, переданного в наем (аренду), Нанимателю в случаях, прямо предусмотренных статьями 105, 106, 120 и 145 Закона и иными законами Республики Казахстан.
6. Уполномоченный орган по коммунальному имуществу проводит анализ предоставления в имущественный наем (аренду) имущества, закрепленного за коммунальными юридическими лицами.
Порядок проведения анализа предоставления в имущественный наем (аренду) имущества, устанавливается уполномоченным органом по коммунальному имуществу.
7.Особенности заключения договора на предоставление в пользование физическим и юридическим лицам памятников истории и культуры, являющихся государственной собственностью, определяются Законом Республики Казахстан от 2 июля 1992 года «Об охране и использовании объектов истоpико - культуpного наследия».
2. Передача объектов в имущественный наем(аренду) без проведения тендера
8. Предоставление в имущественный наем (аренду) объектов, производится на тендерной основе, за исключением случаев:
1) предоставления помещений, зданий и сооружений площадью до 100 квадратных метров, оборудования остаточной стоимостью не более 150 - кратного месячного расчетного показателя и помещений учебных заведений и научных организаций на срок не более одного месяца для проведения курсовых занятий, конференций, семинаров, концертов и спортивных мероприятий;
2) предоставления помещений акционерным обществам (товариществам с ограниченной ответственностью), пятьдесят и более процентов акций (долей участия) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству, осуществляемого на основании отдельных поручений местного исполнительного органа и уполномоченного органа по коммунальному имуществу;
3) в случае отсутствия двух и более заявок на предоставление в имущественный наем (аренду) объектов по итогам проведенного тендера;

4) тамақпен қамтамасыз етуге мемлекеттік сатып алу конкурсының қорытындысы бойынша мемлекеттік емдеу ұйымдарының және жалпы білім беру мектептерінің асханаларына үй - жай беру жағдайларын қоспағанда, тендерлік негізде жүргізіледі.
Жалдаушының алып отырған үй - жайлары мөлшерінің шартта көрсетілген үй-жайлардың мөлшеріне сәйкестігі үшін объектінің теңгерім ұстаушысы жауапты болады.
9. Осы Қағиданың 8 - тармағының 1) тармақшасында көзделген объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге екі немесе одан да көп өтінімдер берілген жағдайда, оларды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тендер өткізу арқылы жүзеге асырылады.
10 Объектіні тендер өткізбей мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру кезінде объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге объектінің баланс ұстаушымен келісілген Жалдаушының өтініміне (бұдан әрі – өтінім) (коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті органның белгіленген нысаны бойынша) мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) объектіге деген қажеттілік негіздемесі;
2) заңды тұлғалар үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің, құрылтай құжаттардың (құрылтай шарт және жарғы), салық төлеуші куәлігінің көшірмелері не көрсетілген құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
жеке тұлғалар үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, жеке тұлғаның жеке басын растайтын құжаттың, салық төлеуші куәлігінің және үй кітапшасының көшірмелері не көрсетілген құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
3) акционерлік қоғамдар үшін – бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімінен үзінді көшірме;
жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер үшін серіктестікке қатысушылардың тізілімінен үзінді - көшірме (серіктестікке қатысушылардың тізілімі жүргізілген жағдайда);
4) шетелдік заңды тұлғалар үшін – қазақ және орыс тілдерінде нотариалдық куәландырылған аудармасы бар құрылтай құжаттары;
5) өтінімді беру сәтінде салықтық берешегі жоқ екені туралы салық органының анықтамасы.
11. Объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге өтінімді Жалға беруші күнтізбелік он бес күннен асырмай қарайды.
Жалдаушын өтінімді және ұсынылған құжаттарды қарау нәтижесі бойынша мынадай:
1. объектіні нысаналы мақсаты бойынша мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы;
2. осы Қағиданың 4 - тарауына сәйкес аталған объекті бойынша тендер өткізу туралы;
3. себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде бас тарту туралы шешімдердің біреуін қабылдайды.
12. Жалдаушымен шартты Жалға берушінің басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам, осы Қағиданың 46, 49, 50, 51 - тармақтарының талаптарына сай келетін шарттарда Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік мүліктің мүлiктiк жалдау (жалға алу) үлгілік шартына сәйкес объектіні жалдауға беру туралы шешім берілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жасайды.
13. Баланс ұстаушының объектіні Жалдаушыға беруі осы Қағиданың 6 - тарауына сәйкес қабылдау-беру актісі бойынша жүзеге асырылады.

4) предоставления помещений столовых государственных лечебных организаций и общеобразовательных школ, по итогам определения победителя конкурса государственных закупок на обеспечение питанием.
Ответственность за соответствие размеров занимаемых Нанимателем помещений размерам помещений, указанным в договоре, несет баланссодержатель объекта.
9. В случае подачи двух и более заявок на предоставление в имущественный наем (аренду) объектов, предусмотренных подпунктом 1) пункта 8 настоящих Правил, передача их в имущественный наем (аренду) осуществляется с проведением тендера.
10. При предоставлении объекта в имущественный наем (аренду) без проведения тендера к заявке на предоставление объекта в имущественный наем (аренду) (по форме установленной уполномоченным органом по коммунальному имуществу) (далее – заявка) Нанимателя, согласованного с баланссодержателем объекта прилагаются следующие документы:
1) обоснование потребности в объекте;
2) для юридических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации), учредительных документов (учредительный договор и устав), свидетельства налогоплательщика с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
для физических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, документа, удостоверяющего личность физического лица, свидетельства налогоплательщика и домовой книги с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
3) для акционерных обществ – выписку из реестра держателей ценных бумаг;
для товариществ с ограниченной ответственностью – выписку из реестра участников товарищества (в случае ведения реестра участников товарищества);
4) для иностранных юридических лиц – учредительные документы с нотариально заверенным переводом на казахский и русский языки;
5)справку налогового органа об отсутствии налоговой задолженности на момент подачи заявки.
11.Заявка на предоставление объекта в имущественный наем (аренду) рассматривается Наймодателем не более пятнадцати календарных дней.
По результатам рассмотрения заявок и представленных документов Наймодателем принимается одно из следующих решений:
1) о сдаче объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению;
2) о проведении тендера по данному объекту в соответствии с главой 4 настоящих Правил;
3) об отказе с указанием причин в письменном виде.
12. Договор с Нанимателем заключается руководителем Наймодателя, либо лицом, исполняющим его обязанности, не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения о сдаче объекта в имущественный наем, на условиях отвечающих пунктам 46, 49, 50, 51 настоящих Правил в соответствии с типовым договором имущественного найма (аренды) государственного имущества, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
13.Передача объекта баланссодержателем Нанимателю осуществляется по акту приема-передачи в соответствии с главой 6 настоящих Правил.

3. Тендер өткізуге дайындық
14. Жалға берушi тендер өткiзу туралы шешiм қабылдау кезiнде:
1) тендер комиссиясын қалыптастырады;
2) тендер өткiзу күні мен орнын, оның шарттарын, сондай-ақ тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерiн айқындайды;
3) тендер құжаттамасын бекiтедi;
4) осы Қағиданың 23 - тармағында көзделген құжаттарды қабылдайды;
5) тендер қатысушыларын тіркеуді жүзеге асырады;
6) кепiлдiк жарналар қабылдайды;
7) тендер комиссиясы отырысының хаттамаларын бекiтедi;
8) тендер жеңiмпазымен шарт жасасуды қамтамасыз етедi;
9) осы Қағиданың 30 - тармағына сәйкес, тендер аяқталғаннан кейін тендерге қатысушыларға кепілдік жарналарды қайтарады;
10) осы Қағидада көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
15. Тендердің ұйымдастырушысы ретінде Жалға беруші әрекет етеді.
16. Тендер комиссиясының құрамына Жалға берушiнiң, теңгерім ұстаушының, өзге де мүдделi мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өкiлдерi енгiзiледі. Жалға беруші қажет болған жағдайда тәуелсiз мамандар мен сарапшыларды тартады. Жалға берушiнiң өкiлi комиссия төрағасы болып табылады.
Комиссияның құрамы Жалға берушiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
17. Тендер комиссиясы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Жалға беруші белгілеген мерзімде және олар ұсынған объекті туралы деректердің негізінде осы Қағиданың 56 - тармағына сәйкес есептелген жалдау ақысының ставкасынан төмен болмайтын, жалдау ақысының ең төменгі ставкасын егізгісі болып табылатын тендердің шарттарын әзірлейді;
2) тендер жариялау үшiн тендер құжаттамасын және басқа да қажеттi құжаттарды дайындайды;
3) тендер өткiзедi;
4) тендер жеңiмпазын айқындайтын қорытындыны немесе тендердің қорытындысы бойынша өзге де шешiмді қамтитын тендер комиссиясы отырысының хаттамасын ресiмдейдi;
5) осы Қағидада көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
18. Жалға беруші мерзімді баспасөз басылымдарында тендер өткізілгенге дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын тендер өткізу туралы хабарламаның қазақ және орыс тілдерінде жариялануын қамтамасыз етедi.
19. Тендер өткiзу туралы хабарлама мынадай мәліметтерді:
1) Жалға берушінің атауын;
2) тендердiң шарттарын және жеңiмпазды таңдау өлшемдерін;
3) тендер объектiсiнiң қысқаша сипаттамасын;
4) тендер өткiзу күнін, уақыты мен орнын;
5) тендерге қатысуға өтiнiмдердi қабылдау мерзiмдерiн;
6) мүлiктiк жалдау (жалға алу) мерзiмiн және жалдау ақысының бастапқы ставкасының мөлшерін (ол осы Қағиданың 56 - тармағына сәйкес Жалға беруші бекіткен есептеу ставкасынан төмен болмайтындай есептеледі);
7) кепiлдiк жарнаның мөлшерiн, мерзiмi мен оны енгiзу үшін банк деректемелерін;

3. Подготовка к проведению тендера
14. При принятии решения о проведении тендера Наймодатель:
1) формирует тендерную комиссию;
2) определяет дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
3) утверждает тендерную документацию;
4) принимает документы, предусмотренные пунктом 23 настоящих Правил;
5) осуществляет регистрацию участников тендера;
6) принимает гарантийные взносы;
7) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
8) обеспечивает заключение договора с победителем тендера;
9) по окончании тендера возвращает участникам тендера гарантийные взносы в соответствии с пунктом 30 настоящих Правил;
10) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящими Правилами.
15. В качестве организатора тендера выступает Наймодатель.
16. В состав тендерной комиссии включаются представители Наймодателя, баланссодержателя и других заинтересованных государственных органов и организаций. Наймодатель при необходимости привлекает независимых специалистов и экспертов. Председателем комиссии является представитель Наймодателя.
Состав комиссии утверждается приказом Наймодателя.
17. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) в установленный Наймодателем срок и на основе представленных им данных об объекте разрабатывает условия тендера, где минимальная ставка арендной платы не может быть ниже ставки арендной платы, рассчитанной в соответствии с пунктом 56 настоящих Правил;
2) подготавливает тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
3) проводит тендер;
4) оформляет протокол заседания тендерной комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящими Правилами.
18. Наймодатель обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера в периодических печатных изданиях, не менее чем за пятнадцать календарных дней до проведения тендера на казахском и русском языках.
19. Извещение о проведении тендера включает следующие сведения:
1) наименование Наймодателя;
2) условия проведения тендера и критерии выбора победителя;
3) краткую характеристику объекта тендера;
4) дату, время и место проведения тендера;
5) сроки принятия заявлений на участие в тендере;
6) срок имущественного найма (аренды) и размер стартовой ставки арендной платы (которая рассчитывается, не ниже расчетной ставки, утвержденной Наймодателем в соответствии с пунктом 56 настоящих Правил);
7) размер гарантийного взноса, сроки и банковские реквизиты для его внесения;

8) тендерге қатысу үшiн қажеттi құжаттар тiзбесiн;
9) шартты жасасу мерзімін;
10) тендерлік құжаттаманы алу және тендер объектісімен танысу мекенжайын, мерзімдерін және шарттарын қамтиды.
Объектіні кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру жағдайында, аталған шарт хабарламада көрсетіледі.
20. Тендерлік құжаттама мынадай негізгі бөлімдерді қамтиды:
1) тендер объектiсi туралы мәлiметтер;
2) өтiнiмнің және онымен бiрге ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптар;
3) тендер өткiзудiң шарттары мен тәртiбi;
4) тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдері;
5) шарттың жобасы;
6) тендерге қатысуға өтiнiмнiң нысаны.
4. Тендерді өткізу
21. Тендерге қатысушыларды тiркеу тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және тендер өткiзiлгенге дейін бір жұмыс күні бұрын аяқталады.
22. Жалға берушi тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланғаннан кейiн объектiлер туралы ақпаратқа және тендер өткiзу қағидаларына барлық ниет бiлдiрушiлердiң еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз етеді.
23. Үмiткер тендерге қатысу үшiн Жалға берушi белгiлеген мерзiмде:
1) үмiткердiң тендерге қатысуға келiсiмiн және оның тендер шарттарын орындау мен тиісінше шарт жасасу жөнiндегi мiндеттемелерін қамтитын тендерге қатысуға өтiнішті;
2) желiмделген конвертте тендердiң шарттары бойынша ұсыныстарды;
3) заңды тұлғалар үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің, құрылтай құжаттардың (құрылтай шартымен жарғы) және салық төлеуші куәлігінің көшірмелерін не көрсетілген құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшірмелерін;
жеке тұлғалар үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың, салық төлеуші куәлігінің және үй кітапшасының көшірмелерін не көрсетілген құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшірмелерін;
4) акционерлік қоғамдар үшін – бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімінен үзіндік өшірмені;
жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер үшін – серіктестікке қатысушылар тізілімінен үзінді көшірмені (серіктестікке қатысушылардың тізілімі жүргізілген жағдайда);
5) шетелдік заңды тұлғалар үшін – қазақ және орыс тілдеріне нотариалдық куәландырылған аудармасы бар құрылтай құжаттарын;
6) кепілдік жарнаның аударылғанын растайтын төлем тапсырмасының көшірмесін;
7) өтінімді беру сәтіне салықтық берешегі жоқ екені туралы салық органының анықтамасын беруі қажет.
24. Өтініш тендерлік құжаттамада анықталған талаптар мен шарттарға сәйкес жасалады. Өтініштер қосарланған конверттерде қабылданады.Сыртқы конвертте үміткердің мекен - жайы мен «Объекті бойынша тендер» (объектінің атауы көрсетіледі) және «Дейін ашпаңыз» (конвертті ашатын күн мен уақыт көрсетіледі) мазмұндағы мәтіні көрсетілген, осы Қағиданың 23 - тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, 23-тармағында айтылған құжаттар болуы тиіс. Ішкі конвертте үміткердің тендердің шарттары бойынша ұсыныстары болуы тиіс. Ішкі конверт өтінім берген сәтте жабық болуы және үміткер мөрлеуі тиіс.

8) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
9) срок заключения договора;
10) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера.
В случае передачи объекта в имущественный наем (аренду) с правом последующего выкупа, данное условие отражается в извещении.
20. Тендерная документация должна содержать следующие основные разделы:
1) сведения об объекте тендера;
2) требования по содержанию заявления и представляемых вместе с ней документов;
3) условия и порядок проведения тендера;
4) критерии выбора победителя тендера;
5) проект договора;
6) форма заявления на участие в тендере.
4. Проведение тендера
21. Регистрация участников тендера производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за один рабочий день до проведения тендера.
22. После публикации извещения о проведении тендера Наймодатель обеспечивает свободный доступ всем желающим к информации об объектах и правилах проведения тендера.
23. Для участия в тендере претенденту в установленные Наймодателем сроки необходимо представить:
1) заявление на участие в тендере, содержащее согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению соответствующего договора;
2) предложения по условиям тендера в запечатанном конверте;
3) для юридических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации), учредительных документов (учредительный договор и устав), и свидетельства налогоплательщика с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
для физических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, документа, удостоверяющего личность физического лица, свидетельства налогоплательщика и домовой книги с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
4) для акционерных обществ – выписку из реестра держателей ценных бумаг;
для товариществ с ограниченной ответственностью – выписку из реестра участников товарищества (в случае ведения реестра участников товарищества);
5) для иностранных юридических лиц – учредительные документы с нотариально заверенным переводом на казахский и русский языки;
6) копию платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
7) справку налогового органа об отсутствии налоговой задолженности на момент подачи заявления.
24. Заявление составляется в соответствии с требованиями и условиями, определенными в тендерной документации. Заявления принимаются в двойных конвертах. Во внешнем конверте должны содержаться документы, перечисленные в пункте 23 за исключением подпункта 2)пункта 23 настоящих Правил, с указанием адреса претендента и текста «Тендер по объекту» (указать название объекта) и «Не вскрывать до:» (указать дату и время вскрытия конверта). Во внутреннем конверте должны содержаться предложения претендента по условиям тендера. Внутренний конверт на момент подачи заявки должен быть закрыт и опечатан претендентом.

25. Өтінішті қабылдаған кезде Жалға беруші ішкі конвертке салынғандарды қоспағанда, құжаттардың бар болуын тексереді. Егер құжаттар осы Қағиданың 23 - тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, Жалға беруші өтінішті қабылдаудан және тіркеуден бас тартады.
26. Өтінішті қабылдау Жалға берушінің атына тігілген түрде, парақтарына нөмір қойылған және соңғы бетіне қол қойып, мөр басылған құжаттарды (егер осындай болған жағдайда жеке тұлға үшін) ұсынылған кезде жүргізіледі. Тендерге қатысуға ниет білдірген адамдарды тіркеу, арнайы тиісті дәрежеде рәсімделген мүліктік жалдау объектісі бойынша тендерлік өтінімдерді тіркеу журналында көрсетіледі, онда мынадай мәліметтер болады:
1) тендерді өткізу күні;
2) объектінің атауы;
3) өтінімді тіркеу (қабылдау) күні мен уақыты;
4) тендерге ықтимал қатысушы жеке немесе заңды тұлғаның деректері;
5) өтінімді берген тұлғаның қолы;
6) өтінімді қабылдаған тұлғаның қолы.
27. Тендерге қатысушылар тендер өткiзу туралы хабарламада көрсетiлген мөлшерде, мерзiмдер мен тәртiппен, Жалға берушiнiң депозиттiк шотына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кепiлдiк жарна енгiзедi.
Кепiлдiк жарнаның мөлшерi, хабарлама жарияланғаннан кейiн өзгертiлмейдi. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны алушы болып табылады.
28. Тендерге қатысу үшiн кепiлдiк жарнаны тендер комиссиясы мүлікті жалдауға (жалға алуға) берілетін объекті үшін жалдаушының қызмет түрін ескеретін коэффициенттер ескерілместен, есептелген айлық жалдау ақысы мөлшерінде белгіленеді.
29. Кепiлдiк жарна, тендер жеңімпазының мынадай:
1) тендерде жеңіске жеткен жағдайда, тендердiң нәтижелерi туралы хаттамаға қол қою;
2) тендер нәтижелерi туралы хаттамаға сәйкес шарт жасасу мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылады.
30. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны:
1) тендерге қатысушыға оны өткізгенге дейін үш күннен кем уақыт қалғанда тендерге қатысудан жазбаша бас тартқан жағдайда;
2) жеңiмпазға – тендер жеңiмпазының ұсыныстарына сай келетiн талаптарда шарт жасасудан бас тартқан жағдайда қайтармайды.
Қалған барлық жағдайларда кепілдік жарналар қатысушының кепілдік жарнаны қайтару туралы осы қатысушының деректемелері көрсетіле отырып, өтініш берген күнінен бастап банктiк он күннен кешiктiрілмейтін мерзiмде, ал егер ақша Жалға берушінің шотына тендер өткізілгеннен кейін түссе, онда ол келіп түскен күннен бастап банктік он күннің ішінде қайтарылады. Тендерге қатысушының кепілдік жарнаны қайтару туралы өтініші Жалға берушінің шотына салымдар түскеннен кейін қабылданады.

25. При приеме заявления Наймодатель проверяет наличие документов, за исключением содержащихся во внутреннем конверте. В случае, если документы не соответствуют требованиям, указанным в пункте 23 настоящих Правил, Наймодатель отказывает в приеме и регистрации заявления.
26. Прием заявления производится при предоставлении документов в адрес Наймодателя в прошитом виде, с пронумерованными страницами и с заверением последней страницы подписью и печатью (для физического лица, если таковая имеется). Регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, отражается в специальном надлежаще оформленном журнале регистрации тендерных заявок по объектам имущественного найма, в котором содержатся следующие сведения:
1) дата проведения тендера;
2) наименование объекта;
3) дата и время регистрации (приема) заявок;
4) данные физического или юридического лица потенциального участника тендера;
5) подпись лица подавшего заявку;
6) подпись лица принявшего заявку.
27. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанные в извещении о проведении тендера на депозитный счет Наймодателя и в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования извещения. Получателем гарантийного взноса является Наймодатель.
28. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается тендерной комиссией в размере месячной арендной платы за объект, передаваемый в имущественный наем (аренду), рассчитанной без учета коэффициентов, учитывающих вид деятельности Нанимателя.
29. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств победителя тендера:
1) подписать протокол о результатах тендера в случае признания тендерной документации выигравшей на тендере;
2) заключить договор в соответствии с протоколом о результатах тендера.
30. Гарантийный взнос не возвращается Наймодателем:
1) участнику тендера, в случае письменного отказа от участия в тендере менее чем за три календарных дня до его проведения;
2) победителю, в случае его отказа от заключения договора на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Во всех остальных случаях, гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее десяти банковских дней со дня подачи заявления о возврате гарантийного взноса, поданного участником тендера с указанием реквизитов этого участника, а если деньги поступили на счет Наймодателя после проведения тендера, то в течение десяти банковских дней со дня их поступления. Заявление участником тендера о возврате гарантийных взносов принимаются после поступления взносов на счет Наймодателя.

31. Тендер комиссиясы тендердің шарттарын өзгерткен жағдайда барлық өзгерістер туралы хабарлама мерзімді баспа басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде тендерді өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік бес күн бұрын жариялануы тиіс.
Тендер шарттарының өзгертілгені туралы хабарлама жарияланғанға дейін тендерге қатысуға өтінім берген және осыған байланысты тендерге қатысудан бас тартқан адамдар жазбаша өтініш негізінде кепілдік жарнасын қайтаруды талап ете алады.
32. Бір кепілдік жарнасы бір объектінің тендеріне қатысуға құқық береді.
33. Тендерге қатысушылар:
1) тендерге өзi немесе тиiстi дәрежеде ресiмделген сенiмхаттың негізiнде өзiнiң өкiлдерi арқылы қатысады;
2) тендерге шығарылатын объект бойынша қосымша мәлiметтердi, нақтылауларды тегiн алады;
3) объектiнi алдын ала тексеру қарайды;
4) өзінің құқықтары бұзылған жағдайда сотқа жүгiнеді;
5) тендер басталғанға дейін үш күн бұрын, бұл туралы Жалға берушіге жазбаша хабарлап, қатысуға берген өзінің өтінішін қайтарып алады.
34. Егер өтініштерді қабылдау мерзiмiнiң аяқталу сәтiнде бiр ғана өтiнiш тіркелген болса, тендер өтпедi деп танылады. Өткізілмеген тендер туралы шешім тиісті хаттамамен ресімделеді.
35. Тендер өтетiн күнi отырыста тендер комиссиясының мүшелері тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар ішкі конверттердi ашады және олардың ұсыныстарын жариялайды. Конверттердi ашу алдында комиссия олардың бүтiндiгiн тексередi, бұл ішкі конверттерді ашу хаттамасында тіркеледі.
Конверттердi ашу және ұсыныстарды жариялау кезiнде тендерге қатысушылар немесе олардың уәкiлеттi өкiлдерi қатыса алады.
36. Тендер комиссиясы ұсынылған ұсыныстардың тендерлiк құжаттамада қамтылған талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Егер берілген ұсыныстар тендерлiк құжаттамада қамтылған талаптарға сәйкес болмаған жағдайда, көрсетiлген ұсыныстар одан әрi қарауға жатпайды және мұндай өтiнiш берген тұлға тендерге қатысушы мәртебесiн жоғалтады, бұл конверттерді ашу хаттамасында көрсетiледi.
37. Конверттерді ашу хаттамасында тендерге қатысу мәртебесін жоғалтқан тұлға туралы мынадай ақпарат:
Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары үшін – заңды тұлғаның атауы, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)күні және тіркеу нөмірі (қайта тіркеу нөмірі), сондай-ақ олардың өкілінің өкілеттігін растайтын құжат;
жеке тұлғалар үшін – ТАӘ, жеке куәлігінің немесе паспортының нөмірі және берілу күні көрсетіледі.
Осы хаттамаға тендерге қатысу мәртебесін жоғалтқан тұлға берген ұсыныстардың, конкурстық құжаттамада қамтылған талаптарға сәйкес келмейтіндігін растайтын нақты мәліметтер енгізіледі.

31. В случае изменения тендерной комиссией условий тендера извещение обо всех изменениях должно быть опубликовано в периодических печатных изданиях не менее чем за пять дней до проведения тендера на казахском и русском языках.
Лица, подавшие заявление на участие в тендере до опубликования извещения об изменении условий тендера и отказавшиеся в связи с этим от участия в тендере, на основании письменного заявления могут требовать возврата гарантийного взноса.
32. Один гарантийный взнос дает право участия в тендере на один объект.
33. Участники тендера:
1) участвуют в тендере лично или через своих представителей на основании соответствующим образом оформленной доверенности;
2) бесплатно получают дополнительные сведения, уточнения по выставляемому на тендер объекту;
3) предварительно осматривают объект;
4) обращаются в суд при нарушении его прав;
5) отзывают свое заявление на участие не менее чем за три календарных дня до начала тендера, сообщив об этом письменно Наймодателю.
34. Если на момент окончания срока приема заявлений зарегистрировано не более одного заявления, тендер признается не состоявшимся. Решение о несостоявшемся тендере оформляется соответствующим протоколом.
В случае признания тендера несостоявшимся, Наймодатель в однодневный срок принимает решение о заключении договора с единственным участником, подавшим заявку на тендер либо о проведении нового тендера, в зависимости от специфики деятельности объекта.
35. В день проведения тендера, на заседании члены тендерной комиссии вскрывают внутренние конверты с предложениями участников тендера и оглашают их предложения. Перед вскрытием конвертов комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе вскрытия внутренних конвертов.
При вскрытии конвертов и оглашении предложений могут присутствовать участники тендера или их уполномоченные представители.
36. Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае, если представленные предложения не соответствуют требованиям, содержащимся в тендерной документации, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такое заявление, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе вскрытия конвертов.
37. В протоколе вскрытия конвертов отражается следующая информация о лице, утратившего статус участника тендера:
для юридических лиц Республики Казахстан – наименование, дата государственной регистрации (перерегистрации) и регистрационный номер (номер перерегистрации)юридического лица, а также документа, удостоверяющего полномочия их представителя;
для физических лиц – ФИО, номер и дата выдачи удостоверения личности или паспорта.
В данный протокол включаются точные сведения, подтверждающие несоответствие предложения, представленного лицом, утратившим статус участника тендера, требованиям, содержащимся в конкурсной документации.

38. Конверттердi ашу хаттамасы ресімделгеннен кейін тендер комиссиясы ұсыныстарды талқылау және бағалау үшiн кеңесуге кетедi.
39. Тендер комиссиясының шешiмдерi қатысып отырған комиссия мүшелерiнiң жай көпшiлiк дауысымен қабылданады, дауыстар тең болған кезде тендер комиссиясы төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
40. Тендер комиссиясының отырыстары, егер оларға тендер комиссиясы мүшелерiнiң кемінде 2/3-сi қатысса, заңды болып табылады. Бұл ретте тендер комиссиясы мүшелерінің дәлелді себеп бойынша растайтын құжаттамаларды ұсына отырып, келмеуіне болады.
41. Тендер комиссиясының шешiмi бойынша объект үшін жалдау ақысының ең жоғары сомасын ұсынған және (немесе)тендерлiк құжаттамада қамтылған талаптарға сай келетiн тендерге қатысушы тендер жеңiмпазы деп танылады.
5. Тендер нәтижелерін ресімдеу және шарт мазмұны
42. Тендер жеңiмпазын анықтайтын тендер комиссиясының қорытындысы немесе тендердің қорытындылары бойынша өзге шешiм тендер аяқталғаннан кейін бір күн мерзімде хаттамамен ресiмделедi, тендер комиссиясының барлық мүшелерi қол қояды және Жалға берушi бекiтеді.
Тендер жеңiмпазын айқындайтын хаттамаға тендердi жеңiп алушы да қол қояды.
Тендердің нәтижелері туралы хаттаманың көшірмесі міндетті түрде барлық тендерге қатысушыларға, сондай - ақ жеңімпазға жіберіледі және оған сәйкес шарт жасалатын құжат болып табылады.
43. Хаттамада мынадай деректер:
1) тендер комиссиясының құрамы;
2) тендердiң шарттары;
3) объекті туралы мәліметтер;
4) тендерге қатысушылар мен олардың ұсыныстары туралы мәлiметтер;
5) тендердiң жеңiмпазы туралы мәліметтер немесе жеңімпаздың болмауы себебін көрсете отырып, тендердің қорытындылары бойынша өзге шешім;
6) жеңімпаздың тендерді жеңіп алу шарттары;
7) шартқа қол қою бойынша тараптардың міндеттемелері қамтылады.
44. Тендердiң нәтижелерi туралы хаттаманың негiзiнде тендер жеңiмпазының ұсыныстарына сай келетiн талаптарда Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудың (жалға алудың) үлгі шартына сәйкес жеңімпазбен шарт жасалады.
45. Жалға берушінің басшысы не оның міндетін атқарушы тұлға, тендер хаттамасына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей тендердің жеңімпазымен шарт жасасады.
46. Бір жылдан артық мерзімге жасалған шарт мемлекеттік тіркеуге жатады және осындай тіркеу сәтінен бастап жасалған болып есептеледі.
Шарттарды мемлекеттік тіркеу Жалдаушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
47. Тендердің жеңімпазына енгізілген кепілдік жарнаның сомасы жасалған шарт бойынша тендердің объектісін пайдаланғаны үшін төлем есебіне жатқызылады.

38. После оформления протокола вскрытия конвертов тендерная комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки предложений.
39. Решения тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих членов тендерной комиссии, при равенстве голосов – голос председателя тендерной комиссии является решающим.
40. Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее 2/3 членов тендерной комиссии. При этом, члены тендерной комиссии могут отсутствовать по уважительной причине с предоставлением подтверждающих документов.
41. Победителем тендера признается участник тендера, предложивший, по решению тендерной комиссии, наибольшую сумму арендной платы за объект и (или) отвечает требованиям, содержащимся в тендерной документации.
5. Оформление результатов тендера и содержание договора
42. Заключение тендерной комиссии, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера, в однодневный срок после завершения тендера оформляется протоколом, подписываемым всеми членами тендерной комиссии, и утверждается Наймодателем.
Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.
Копия протокола о результатах тендера в обязательном порядке направляется всем участникам тендера, а также победителю и является документом, согласно которому заключается договор.
43. В протоколе содержатся следующие данные:
1) состав тендерной комиссии;
2) условия тендера;
3) сведения об объекте;
4) сведения об участниках тендера и их предложения;
5) сведения о победителе тендера или иное решение по итогам тендера с указанием причины отсутствия победителя;
6) условия, на которых победитель выиграл тендер;
7) обязательства сторон по подписанию договора.
44. На основании протокола о результатах тендера с победителем заключается договор на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера в соответствии с типовым договором имущественного найма (аренды) государственного имущества, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
45.Договор с победителем тендера заключается руководителем Наймодателя, либо лицом, исполняющим его обязанности, не позднее десяти календарных дней со дня подписания протокола тендера.
46. Договор, заключенный на срок свыше одного года подлежит государственной регистрации и считается заключенным с момента такой регистрации.
Государственная регистрация договоров осуществляется за счет средств Нанимателя.
47.Победителю тендера сумма внесенного гарантийного взноса засчитывается в счет платы за пользование объектом тендера по заключенному договору.

48. Жеңімпаз тендер жеңiмпазының ұсыныстарына сай келетiн талаптарда шарт жасасудан бас тартқан жағдайда, Жалға берушi бір күн мерзімде тендерге қалған қатысушылардың ішінен, осы Қағиданың 41-тармағының талаптарына сай келетін жеңімпазды анықтайды не жаңадан тендер өткiзу туралы шешiм қабылдайды.
49. Жалға алынатын объектілерді қосалқы жалдауға тапсыру, сондай-ақ жалға алынған объекті үшін залалы жоқ объектінің ажырамас жақсартуларын жалдаушының өз қаражаты есебінен жүргізуі, баланс ұстаушының келісімі және коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті органның жазбаша рұқсатымен жүзеге асырылады.
Жалдаушы жүргізген объектілердің ажырауға келетін жақсартулары, егер шартта өзгеше көзделмесе, оның меншігі болып табылады.
Жалдаушы жүргізген объектілердің ажырамас жақсартуларының құны Жалға берушінің келісімі бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
50. Ажырамас жақсартуларды жүзеге асыруға рұқсат алу үшін объектіні мемлекеттік басқару органдары коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті орган тиісті өтінішті мына құжаттарды:
1) жалдаушының өтінімдерін;
2) объектіге ажырамас жақсартулар жүргізуге баланс ұстаушының келісімін;
3) жалпы түсіндірме жазбаның құрамындағы енгізілетін ажырамас жақсартуларға қысқаша сипаттама және оларды жүргізу қажеттілігіне, сондай-ақ құнының еркін сметалық есебіне негіздеме берілетін жобалау - сметалық құжаттаманы;
4) жаңадан салынатын объектілер үшін есептеулерді, көлемдік-жоспарланған, сындарлы және инженерлік жобалық шешімдердің сызбаларын қоса бере отырып, ұсынады.
Коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті орган бір ай мерзімде көрсетілген өтінішті қарайды және объектінің ажырамас жақсартуларын жүргізуге келісімі немесе бас тартуы туралы ақпарат береді.
Коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті органның рұқсатын алғаннан кейін Жалдаушы объектінің ажырамас жақсартуларын жүргізуге кіріседі.
Жалдаушы жүргізетін объектінің ажырамас жақсартуларының құнын өтеу үшін объектіні мемлекеттік басқару органы коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) Жалдаушының өтемақы алуына өтінімін;
2) коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті органның объектінің ажырамас жақсартуларын жүргізуге жазбаша рұқсатын;
3) объектілерді қайта жаңартудан және техникалық қайта жарақтандырудан кейін объектіні пайдалануға енгізуге рұқсат беретін құжатты (мемлекеттік комиссия актілері, объектіні пайдалануға енгізу бойынша жұмыс комиссиясының актісі және басқалары);

48. В случае отказа победителя заключить договор на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, Наймодатель в однодневный срок определяет победителя из числа оставшихся участников тендера, на условиях отвечающих пункту 41 настоящих Правил, либо принимает решение о проведении нового тендера.
49. Сдача арендуемых объектов в субаренду, а также производство за счет собственных средств Нанимателя неотделимых улучшений объекта, неотделимые без вреда для арендованного объекта, осуществляются с согласия баланссодержателя и письменного разрешения уполномоченного органа по коммунальному имуществу.
Отделимые улучшения объектов, произведенные Нанимателем, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором.
Стоимость неотделимых улучшений объекта, произведенных Нанимателем с согласия Наймодателя, компенсируется за счет средств местного бюджета.
50. Для получения разрешения на осуществление неотделимых улучшений органы государственного управления объекта предоставляют в уполномоченный орган по коммунальному имуществу соответствующее обращение с приложением следующих документов:
1) заявки Нанимателя;
2) согласие баланссодержателя на проведение неотделимых улучшений объекта;
3) проектно - сметной документации в составе общей пояснительной записки, в которой дается краткая характеристика вносимых неотделимых улучшений и обоснование необходимости их проведения, а также сводного сметного расчета стоимости;
4) расчетов и чертежей объемно - планировочных, конструктивных и инженерных проектных решений для вновь возводимых объектов.
Уполномоченный орган по коммунальному имуществу в месячный срок рассматривает указанное обращение и информирует о согласии или отказе в проведении неотделимых улучшений объекта. После получения разрешения уполномоченного органа по коммунальному имуществу Наниматель приступает к проведению неотделимых улучшений объекта.
Для компенсации стоимости неотделимых улучшений объекта, произведенных Нанимателем, органом государственного управления объекта необходимо представить уполномоченному органу по коммунальному имуществу соответствующее обращение с приложением следующих документов:
1) заявка Нанимателя на получение компенсации;
2) письменное разрешение уполномоченного органа по коммунальному имуществу на проведение неотделимых улучшений объекта;
3) документация, разрешающая ввод в эксплуатацию объекта после реконструкции и технического перевооружения объектов (акты государственной комиссии, акты рабочей комиссии по в воду в эксплуатацию объекта и другие);

4) орындалған жұмыстар актілерін бере отырып, тиісті өтінішті ұсынуы қажет.
Енгізілген ажырамас жақсартуларды растау үшін коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті орган қажетті мамандар мен сарапшыларды тартуы мүмкін.
Ұсынылған құжаттарды қарау қорытындылары бойынша коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті орган тиісті шешім қабылдайды.
51. Күрделі жөндеуді жүзеге асыру бойынша міндетті объектіні Жалдаушыға жүктелген жағдайда объектіні күрделі жөндеу құны шарт бойынша төлем есебіне жатқызылады.
Объектіге күрделі жөндеу жүргізудің құны мен басқа шарттарды осы Қағиданың 50 - тармағында көзделген талаптарға сәйкес коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті органмен жазбаша келісілуі тиіс.
6. Қабылдау - беру актісі бойынша объектіні беру
52. Шартқа қол қойылғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей объектіні баланс ұстаушы Жалға беруші бекіткен қабылдау - беру актісі бойынша Жалдаушыға береді.
53. Қабылдау - беру актісінде мыналар:

4) акт выполненных работ.
Для подтверждения внесенных неотделимых улучшений уполномоченный орган по коммунальному имуществу может привлекать необходимых специалистов и экспертов.
По итогам рассмотрения представленных документов уполномоченный орган по коммунальному имуществу принимает соответствующее решение.
51. В случаях, когда обязанность по осуществлению капитального ремонта возлагается на Нанимателя объекта, стоимость капитального ремонта объекта засчитывается в счет платы по договору.
Стоимость и другие условия производства капитального ремонта объекта должны быть письменно согласованы с уполномоченным органом по коммунальному имуществу, согласно требованиям, предусмотренным пунктом 50 настоящих Правил.
6. Передача объекта по акту приема - передачи
52. Не позднее десяти рабочих дней после подписания договора объект передается баланссодержателем Нанимателю по акту приема-передачи, который утверждается Наймодателем.
53. В акте приема - передачи указываются:

1) акт жасалған орын мен күн;
2) өкiлдері оларға сәйкес Тараптардың мүдделерiн бiлдiруге уәкiлеттi құжаттардың атауы мен деректемелері;
3) соған сәйкес объектіні беру жүргізілетін шарттың нөмiрi мен қол қойылған күнi;
4) берiлетiн объектiнiң анықталған ақаулықтардың тiзбесімен бiрге техникалық жай - күйі;
5) тараптардың мөрлерiмен куәландырылған өкiлдердiң қолдары көрсетіледі(егер осындай болған жағдайда жеке тұлға үшін).

1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора, в соответствии с которым производится передача объекта;
4) техническое состояние передаваемого объекта, с перечнем выявленных неисправностей;
5) подписи представителей, заверенные печатями сторон (для физического лица, если таковая имеется).

54. Қабылдау - беру актісі қазақ және орыс тiлдерiнде алты данада жасалады, оның екеуi Жалға берушiде, екеуi баланс ұстаушыда сақталады және екеуi Жалдаушыға беріледі.
55. Осы Қағидамен реттелмеген барлық мәселелер бойынша шарттың Тараптары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын басшылыққа алады.
7. Жалдау ақысы
56. Объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының ставкасын есептеуді,Жалға беруші аумақтық орналасуын, орналасу орнын, үй-жайлардың түрін, Жалдаушының қызмет түрін, үй-жайда құрал-жабдықтардың болуы, тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша қызмет түрінен басқа,шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнының ғимаратында жалдау, үй - жайда оны жалдағаны үшін төлем ақысын есептеу кезінде қолданылатын төмендету коэффициентін ескеретін, қолданылатын коэффициенттің мөлшері мен базалық ставкасы кезінде жүзеге асырады.
Жалдау төлемін есептеу тәртібі мен қолданылатын коэффициенттердің мөлшері Кестеге сәйкес белгіленеді.

54. Акт приема - передачи составляется в шести экземплярах на казахском и русском языках, два из которых хранятся у Наймодателя, два у баланссодержателя и два передаются Нанимателю.
55. По всем не урегулированным настоящими Правилами вопросам стороны договора руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
7. Арендная плата
56. При передаче объектов в имущественный наем (аренду) расчет ставки арендной платы осуществляется Наймодателем на основании базовой ставки и размеров применяемых коэффициентов, учитывающих территориальное расположение, место расположение, тип помещения, вид деятельности Нанимателя, наличие оборудования в помещении, аренда в здании государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения, за исключением вида деятельности по организации питания, понижающий коэффициент, применяемый при расчете платы за аренду помещения.
Порядок расчета арендной платы и размеры применяемых коэффициентов определяются согласно Таблице.

58. Төлем тұтас алғанда барлық жалданған мүлік үшін немесе шартта көзделетін мерзімділікпен немесе бір жолғы енгізілетін төлемдердің нақты сомасында, оның барлық құрамдас бөліктерінің әрқайсысы бойынша жеке белгіленеді.
Ғимаратта үй - жайлардың бір бөлігін жалдауүшін төлемдерді есептеу кезінде Жалдаушының осы алаңдарды үлестік пайдалануына тепе - тең жалпы пайдалану орындарына қолжетімділікті ескеру қажет.
59. Мүлікті жалдау (жалға алу) ақысына коммуналдық қызметтер үшін төлемдер, ағымдағы және күрделі жөндеуге есептеулер, объектіге қызмет көрсету үшін төлемдер енгізілмейді. Бұл төлемдерді Жалдаушы тікелей ведомстволық күзетке, пайдалану, коммуналдық, санитарлық және басқа да қызметтерге төлейді.
60. Егер шартта өзгеше көзделмесе, мүлікті пайдаланғаны үшін жалдау ақысының ставкасы жылына бір реттен жиі өзгертуге болмайды.
61. Жалдау ақысы жергілікті бюджетке аударылады.
Ескертпе:
1. Коммуналдық заңды тұлғалардың балансында тұрған, мемлекеттік тұрғын үй емес қордың объектілерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жылдық жалдау ақысын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Жа = Бс х S х Ка х Ко х КжтхКқт х Кжб х Кт
мұнда:
Бс – 1 шаршы метрге жылына теңге жалдау ақысының базалық ставкасы;
S – жалға алынатын алаң, шаршы метр;
Ка – аумақтық орналасуын ескеретін коэффициент;
Ко–орналасу орнын ескеретін коэффициент;
Кжт – үй-жайлардың түрін ескеретін коэффициент;
Кқт – Жалдаушының қызмет түрін ескеретін коэффициент;
Кжб–үй-жайда құрал-жабдықтардың болуын ескеретін коэффициент;
Кт–үй-жайды жалға алғаны үшін төлемін есептеу кезінде қолданылатын төмендету коэффициенті.
2. Жабдықтарды, автокөлік құралдарын және тұтынылмайтын басқа да заттарды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Аж = С х Namх Ұқн/100 х Кт
мұнда:
Аж – жылына жабдықтар, көлік құралдары және тұтынылмайтын басқа да заттар үшін жалдау ақысының ставкасы;
С – бухгалтерлік есеп деректері бойынша жабдықтардың қалдық құны.
100 пайыз тозуы есептелген жабдықтарды, көлік құралдарын және тұтынылмайтын басқа да заттар мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде, қалдық құнына бастапқы (қалпына келтіру) құнының 10 пайыз мөлшерінде қабылданады;
Nam – «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы(Салық кодексі)» Қазақстан Республикасы Кодексінің 120-бабына сәйкес амортизацияның шекті нормалары;
Ұқн– Жалдаушының ұйымдық-құқықтық нысаны:
акционерлік қоғамдар үшін – 1,2;
сауда-сатып алу (делдалдық) қызметті қоспағанда, өндірістік қызметті ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсету саласын дамыту үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне беру кезінде – 0,5 мөлшерінде.

58. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, которая предусматривается в договоре.
При расчете платы за наем части помещений в здании необходимо учитывать доступ к местам общего пользования пропорционально долевому использованию Нанимателем этих площадей.
59. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт, платежи за обслуживание объекта. Эти платежи оплачиваются Нанимателем непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам.
60. Ставки арендной платы за пользование имуществом могут изменяться не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено договором.
61. Арендная плата перечисляется в местный бюджет.
Примечание:
1. Расчет годовой арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) объектов государственного нежилого фонда, находящихся на балансе коммунальных юридических лиц, осуществляется:
Ап = Бс х S х Ктр х Кмр х КтпхКвдхКно х Кп
где:
Бс – базовая ставка арендной платы за 1 квадратный метр, тенге в год;
S – арендуемая площадь, квадратный метр;
Ктр– коэффициент, учитывающий территориальное расположение;
Кмр– коэффициент, учитывающий место расположение;
Ктп– коэффициент, учитывающий тип помещения;
Квд– коэффициент, учитывающий вид деятельности Нанимателя;
Кно – коэффициент, учитывающий наличие оборудования в помещении;
Кп – понижающий коэффициент, применяемый при расчете платы за аренду помещения.
2. Расчет годовой арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) оборудования, автотранспортных средств и других не употребляемых вещей осуществляется по формуле:
Ап = С х Nam х Опф /100 х Кп
где:
Ап –ставка арендной платы за оборудование, транспортные средства и другие не потребляемые вещи в год;
С – остаточная стоимость оборудования по данным бухгалтерского учета.
При сдаче в имущественный наем (аренду) оборудования, транспортных средств и других не употребляемых вещей с начисленным износом 100 процентов остаточная стоимость принимается в размере 10 процентов от первоначальной (восстановительной) стоимости;
Nam – предельные нормы амортизации в соответствии со статьей 120 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс);
Опф – Организационно правовая форма Нанимателя:
для акционерных обществ – 1,2;
при предоставлении субъектам малого предпринимательства для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населения, за исключением торгово - закупочной (посреднической) деятельности, – в размере 0,5.

Кт – төмендету коэффициенті (жабдықтар мен көлік құралдары және тұтынылмайтын басқа да заттар алпыс пайыздан аса тозу кезінде қолданылады – 0,8 мөлшерінде.
8. Дауларды шешу
62. Объектiнi шарт бойынша мүлiктiк жалдауға беру кезінде туындайтын даулар келіссөздер жолымен шешіледі.
Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда даулар сот тәртібінде шешіледі.
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2011 жылғы 23 қарашадағы
№ 333 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылған Маңғыстау облысы әкімдігінің кейбір қаулыларының тізбесі
1. «Коммуналдық меншік объектілерін (мүліктерін) кейіннен сатып алу құқығымен жалдауға (жалға) беру Нұсқаулықтарын бекіту туралы» Маңғыстау облысы әкімиятының 2005 жылғы 2 қыркүйектегі № 242 қаулысы (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiне № 1922 болып тіркелген, «Маңғыстау» газетінде 2005 жылы 11 қазанда жарияланған).
2. «Облыс әкімиятының кейбір қаулыларына өзгерістер енгізу туралы» Маңғыстау облысы әкімиятының 2006 жылғы 26 маусымдағы № 205 қаулысының (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiне № 1949 болып тіркелген, «Маңғыстау» газетінде 2006 жылы 15 тамызда жарияланған) 2 - тармағы.
3. «Маңғыстау облысы әкімдігінің кейбір қаулыларына өзгерістер енгізу және кейбіреуінің күші жойылды деп тану туралы» Маңғыстау облысы әкімдігінің 2008 жылғы 14 шілдедегі № 517 қаулысының (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiне № 2025 болып тіркелген, «Маңғыстау» газетінде 2008 жылы 13 қыркүйекте жарияланған) 1 - тармағы.
4. «Коммуналдық меншік объектілерін кейінен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалдауға (жалға) беру Нұсқаулығын бекіту туралы» Маңғыстау облысы әкімдігінің 2008 жылғы 28 наурыздағы № 231 қаулысы (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiне № 2011 болып тіркелген, «Маңғыстау» газетінде 2008 жылы 13 мамырда жарияланған).
5. «Маңғыстау облысы әкімдігінің «Коммуналдық меншік объектілерін кейінен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалдауға (жалға) беру Нұсқаулығын бекіту туралы» 2008 жылғы 28 наурыздағы № 231 қаулысына толықтыру енгізу туралы» Маңғыстау облысы әкімдігінің 2008 жылғы 23 маусымдағы № 477 қаулысы (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiне № 2019 болып тіркелген, «Маңғыстау» газетінде 2008 жылы 29 шілдеде жарияланған).
6. «Маңғыстау облысы әкімдігінің «Коммуналдық меншік объектілерін кейінен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалдауға (жалға) беру Нұсқаулығын бекіту туралы» 2008 жылғы 28 наурызындағы № 231 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Маңғыстау облысы әкімдігінің 2009 жылғы 24 сәуірдегі № 1291 қаулысы (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiне № 2048 болып тіркелген, «Маңғыстау» газетінде 2009 жылы 16 маусымда жарияланған).

Кп – понижающий коэффициент (применяется при износе оборудования, транспортных средств и других не употребляемых вещей более шестидесяти процентов – в размере 0,8.
8. Разрешение споров
62. Споры, возникающие при передаче объекта в имущественный наем по договору, разрешаются путем переговоров.
В случае недостижения соглашения споры разрешаются в судебном порядке.
Приложение
к постановлению акимата Мангистауской области
от 23 ноября 2011 года № 333
Перечень утративших силу некоторых постановлений акимата Мангистауской области
1. Постановление акимата Мангистауской области от 2 сентября 2005 года № 242 «Об утверждении Инструкции передачи в имущественный наем (аренду) объектов (имущества) коммунальной собственности с правом последующего выкупа (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1922, опубликовано в газете «Огни Мангистау» 11 октября 2005 года).
2. Пункт 2 постановления акимата Мангистауской области от 26 июня 2006 года № 205 «О внесении изменений в некоторые постановления акимата области» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1949, опубликовано в газете «Огни Мангистау» 15 августа 2006 года).
3. Пункт 1 постановления акимата Мангистауской области от 14 июля 2008 года № 517 «О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых постановлений акимата Мангистауской области» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2025, опубликовано в газете «Огни Мангистау» 13 сентября 2008 года).
4. Постановление акимата Мангистауской области от 28 марта 2008 года № 231 «Об утверждении Инструкции по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности без права последующего выкупа» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2011, опубликовано в газете «Огни Мангистау» 13 мая 2008 года).
5. Постановление акимата Мангистауской области от 23 июня 2008 года № 477 «О внесении изменения в постановление акимата области от 28 марта 2008 года № 231 «Об утверждении Инструкции по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности без права последующего выкупа» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2019, опубликовано в газете «Огни Мангистау» 29 июля 2008 года).
6. Постановление акимата Мангистауской области от 24 апреля 2009 года № 1291 «О внесении изменений и дополнений в постановление акимата мангистаукой области от 28 марта 2008 года № 231 «Об утверждении Инструкции по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности без права последующего выкупа» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2048, опубликовано в газете «Огни Мангистау» 16 июня 2009 года).

7. «Коммуналдық меншік объектілерін кейінен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалдауға (жалға) беру Нұсқаулығын бекіту туралы» Маңғыстау облысы әкімдігінің 2008 жылғы 28 наурыздағы № 231 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Маңғыстау облысы әкімдігінің 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 339 қаулысы (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiне № 2086 болып тіркелген, «Маңғыстау» газетінде 2010 жылы 23 қазанда жарияланған).

7. Постановление акимата Мангистауской области от 20 сентября 2010 года № 339 «О внесении дополнений и изменений в постановление акимата Мангистауской области от 28 марта 2008 года № 231 «Об утверждении Инструкции по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности без права последующего выкупа» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2086, опубликовано в газете «Огни Мангистау» 23 октября 2010 года).