Екінші деңгейдегі банктердің олармен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға және заңды тұлғаларға (Қазақстан Республикасының резиденттеріне және резиденті еместерге) банктік қарыздарды және банк кепілдіктерін беруі жөніндегі талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 81 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 16 наурызда № 7470 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 ақпандағы № 72 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 72 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банк қызметін және қаржы ұйымдарын тәуекелдерді азайту тұрғысынан реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің олармен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға және заңды тұлғаларға (Қазақстан Республикасының резиденттеріне және резиденті еместерге) банктік қарыздарды және банк кепілдіктерін беруі жөніндегі талаптар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 ақпандағы
№ 81 қаулысымен
бекітілген
Екінші деңгейдегі банктердің олармен ерекше қатынастар
арқылы байланысты тұлғаларға және заңды тұлғаларға
(Қазақстан Республикасының резиденттеріне және резиденті
еместерге) банктік қарыздарды және банк кепілдіктерін
беруі жөніндегі талаптар
Осы Талаптар «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Банктер туралы заң) сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі - банктер) олармен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға және заңды тұлғаларға (Қазақстан Республикасының резиденттеріне және резиденті еместерге) банктік қарыздарды және банк кепілдіктерін беруіне қойылатын талаптарды белгілейді.
1. Банк олармен ерекше қатынастар арқылы байланысты, мөлшері мен түрі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген) (бұдан әрі - № 296 жіктеу ережесі) сәйкес «жақсы» деп жіктелетін қамтамасыз етуі бар және (немесе) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты жеке тұлғаның қаржылық жай-күйі № 296 жіктеу ережесіне сәйкес «тұрақты» ретінде жіктелсе, Банктер туралы заңның 8-1-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде белгіленген мөлшерден аспайтын барлық банктік қарыздар мен банк кепілдіктерінің жиынтық көлемі шегінде жеке тұлғаларға банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін береді.

Об утверждении Требований по выдаче банками второго уровня банковских займов и банковских гарантий лицам, связанным с ними особыми отношениями, и юридическим лицам (резидентам и нерезидентам Республики Казахстан)
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 81. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2012 года № 7470. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 72
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности и финансовых организаций в части минимизации рисков" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Требования по выдаче банками второго уровня банковских займов и банковских гарантий лицам, связанным с ними особыми отношениями, и юридическим лицам (резидентам и нерезидентам Республики Казахстан).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 февраля 2012 года № 81
Требования по выдаче банками второго уровня банковских займов
и банковских гарантий лицам, связанным с ними особыми
отношениями, и юридическим лицам (резидентам и нерезидентам
Республики Казахстан)
Настоящие Требования разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках) и устанавливают требования к выдаче банками второго уровня (далее - банки) банковских займов и банковских гарантий лицам, связанным с ними особыми отношениями, и юридическим лицам (резидентам и нерезидентам Республики Казахстан).
1. Банком выдаются банковские займы и банковские гарантии физическим лицам, связанным с ним особыми отношениями, и имеющим обеспечение, размер и вид которого классифицируется как "хорошее" в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580) (далее - Правила классификации № 296), и (или) финансовое состояние физического лица, связанного с банком особыми отношениями, классифицируется как "стабильное" в соответствии с Правилами классификации № 296, в пределах совокупного объема всех банковских займов и банковских гарантий, не превышающего размер, установленный частью второй пункта 3 статьи 8-1 Закона о банках.

2. Банк олармен ерекше қатынастар арқылы байланысты, мөлшері мен түрі № 296 жіктеу ережесіне сәйкес «жақсы» деп жіктелетін қамтамасыз етуі бар және (немесе) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты заңды тұлғалардың (Қазақстан Республикасы резиденттерінің және резиденті еместердің) қаржылық жай-күйі № 296 жіктеу ережесіне сәйкес «тұрақты» ретінде және Банктер туралы заңның 8-1-бабы 2-тармағының талаптарының біріне сәйкес келмейтін деп жіктелсе, банктің меншікті капиталының 0,05 пайызынан аспайтын мөлшерде заңды тұлғаларға (Қазақстан Республикасының резиденттеріне және резиденті еместерге) банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін береді.
3. Банк олармен ерекше қатынастар арқылы байланысты, мөлшері мен түрі № 296 жіктеу ережесіне сәйкес «жақсы» деп жіктелетін қамтамасыз етуі бар және (немесе) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты заңды тұлғалардың (Қазақстан Республикасы резиденттерінің және резиденті еместердің) қаржылық жай-күйі № 296 жіктеу ережесіне сәйкес «тұрақты» ретінде және Банктер туралы заңның 8-1-бабы 2-тармағының талаптарының біріне сәйкес келетін деп жіктелсе, Банктер туралы заңның 8-1-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде белгіленген мөлшерден аспайтын барлық банктік қарыздар мен банктік кепілдіктердің жиынтық көлемі шегінде заңды тұлғаларға (Қазақстан Республикасының резиденттеріне және резиденті еместерге) банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін береді.
4. Бас банк өзінің күмәнді және (немесе) үмітсіз активтерін иемденетін және Банктер туралы заңның 11-2-бабының 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін күмәнді және (немесе) үмітсіз активтер бойынша талаптар құқығы түріндегі қамтамасыз етуі бар еншілес ұйымдарына Банктер туралы заңның 8-1-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде белгіленген мөлшерден аспайтын барлық банктік қарыздар мен банк кепілдіктерінің жиынтық көлемі шегінде банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін береді.
5. Банк олармен ерекше қатынастар арқылы байланысы жоқ және Банктер туралы заңның 8-1-бабы 2-тармағының талаптарының біріне сәйкес келмейтін заңды тұлғаларға (Қазақстан Республикасының резиденттеріне және резиденті еместерге) банктің меншікті капиталының 0,05 пайызынан аспайтын мөлшерде банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін береді.

2. Банком выдаются банковские займы и банковские гарантии юридическим лицам (резидентам и нерезидентам Республики Казахстан), связанным с ним особыми отношениями и имеющим обеспечение, размер и вид которого классифицируется как "хорошее" в соответствии с Правилами классификации № 296, и (или) финансовое состояние юридических лиц (резидентов и нерезидентов Республики Казахстан), связанных с банком особыми отношениями, классифицируется как "стабильное" в соответствии с Правилами классификации № 296, и не соответствующим одному из условий пункта 2 статьи 8-1 Закона о банках, в размере не более 0,05 процентов собственного капитала банка.
3. Банком выдаются банковские займы и банковские гарантии, юридическим лицам (резидентам и нерезидентам Республики Казахстан) связанным с ним особыми отношениями и имеющим обеспечение, размер и вид которого классифицируется как "хорошее" в соответствии с Правилами классификации № 296, и (или) финансовое состояние юридических лиц, связанных с банком особыми отношениями, классифицируется как "стабильное" в соответствии с Правилами классификации № 296, и соответствующим одному из условий пункта 2 статьи 8-1 Закона о банках, в пределах совокупного объема всех банковских займов и банковских гарантий, не превышающего размер, установленный частью второй пункта 3 статьи 8-1 Закона о банках.
4. Родительским банком выдаются банковские займы и банковские гарантии дочерним организациям, приобретающим сомнительные и (или) безнадежные активы родительского банка и имеющим обеспечение в виде прав требований по сомнительным и (или) безнадежным активам, соответствующим требованиям, установленным пунктом 3 статьи 11-2 Закона о банках, в пределах совокупного объема всех банковских займов и банковских гарантий, не превышающего размер, установленный частью второй пункта 3 статьи 8-1 Закона о банках.
5. Банком выдаются банковские займы и банковские гарантии юридическим лицам (резидентам и нерезидентам Республики Казахстан), не связанным с ними особыми отношениями и не соответствующим одному из условий пункта 2 статьи 8-1 Закона о банках, в размере не более 0,05 процентов собственного капитала банка.